Page 1

. 21.10.2011

BRNO | HALA RONDO | KŘÍDLOVICKÁ 911/24 | OD 19:00

Brno | No. 400

VSTUPENKY OD 690,- ZAKOUPÍTE EXKLUZIVNĚ U

BRNO HALA RONDO

čt. 28. 4. – st. 11. 5. 2011

ME INTERVIEW Jakub Dvorský Nápady ze skládek a šrotišť

ME CITY Ve městě na vesnici Farmářské a bio trhy

ME MUSIC Hudba videoher MIDI vs. filmové soundtracky


WZCFSUFTJ[Wร†DFOFyEFTJHOVรžUSJDรกFL

0ยปMWRPร‡EGPVTWO1OGIC0ยปO5XQDQF[#SOP EGP[QF

 


ME INTERVIEW

ME EDITORIAL

Jakub Dvorský Nápady ze skládek a šrotišť

str. 4

ME CITY Ve meste na vesnici Farmářské a bio trhy

UtíkáME se jinam Krize v české vládě střídá krizi, úplatky střídají půjčky a lež další lež. Připadá mi to podobně obskurní jako neustálé objevování se „té krávy” Agáty na všech mediálních kanálech. Důležité je něco plácnout, protože média to sežerou a ještě na tom vydělají. Těžko už na tomto politicko-mediálním smetišti můžete něčemu věřit. „Obětní beránci” z řad politiků nebo jiných superstar totiž velmi často vědí, proč na sebe toto břemeno berou. Nejspíš to věděla i největší superstar všech dob, jejíž úmrtí a znovuvzkříšení jsme si nedávno připomněli. Kristovo poselství o lásce a snášenlivosti by si jako mantru mohli opakovat všichni, kteří na té boudě na českého voliče (pokud vůbec o voliče ještě jde) participovali. A já se tedy, po vzoru Martina Evžena Kyšperského z Květů, Fagi, Banksyho a Jakuba Dvorského, utíkám úplně jinam. Ponořit se do vlastní tvorby, vlastního fantazijního světa (přestože daně platit nepřestáváme) je asi ta nejmoudřejší věc, co se dá v dané situaci udělat. Jakub Dvorský se cítí dobře na (virtuálním) smetišti i v přírodě, Banksy stejně jako Fagi se vyžívá v mystifikaci a Martina Kyšperského inspirují ženské hlasy. Namísto sledování přihlouplých hádek v televizi tedy popadám proutěný košík, vážu si šátek a vyrážím na farmářský trh. Zasadím bylinky, pohnojím domácí pokojovky a vypleju cestičku na zahrádce. A oslavím si znovuvzkříšení přírody (nikoli však české vlády) po svém. A ještě k jednomu výročí bych se ráda přihlásila. Týká se Metropolisu, který od tohoto čísla (na žádost čtenářů) opět vychází v pražské a brněnské mutaci. MáME na krku 400 čísel. Tedy na znovuvzkříšení! hana fasurová redakce@metropolislive.cz

str. 6

ME FILM Banksy Exit Through the Gift Shop

str. 8

ME FILM Osmdesát dopisu rozhovor s Václavem Kadrnkou

str. 10

ME MUSIC Hudba videoher MIDI vs. filmové soundtracky

str. 12

ME MUSIC Svet podle Kvetu M. E. Kyšperský

str. 14

ME DIVADLO Brno v centru Divadelního sveta

str. 19

ME EVENTS kina, koncerty divadla, výstavy

str. 22

3


INTERVIEW

Nápady ze skládek rozhovor s Jakubem Dvorským Jakub Dvorský začal vyvíjet vlastní hry už v patnácti.

Možná jsou u nás ještě tací, kterým názvy počítačových her jako je Samorost nebo Machinarium nic neřeknou. Když se ale řekne Kuky, jsou rázem všichni doma. Tedy u jména Jakuba Dvorského, jednoho z nejtalentovanějších Čechů, který tyto fantazijní světy svořil. Třiatřicetiletý výtvarník, kreslíř a vývojář počítačových her spolu s partou dalších umělců a nadšenců provozuje studio Amanita Design a dostává nabídky z celého světa. I od takových velikánů, jakým je americký režisér Darren Aronofsky.

ný stroj Atari 800 XE z tuzexu, na kterém jsem hrál spoustu primitivních, ale zato skvělých her.

Vzpomenete si na první počítačovou hru, kterou jste kdy hrál?

Překvapil vás celosvětový úspěch her Samorost a především Machinarium? Čím si ho vlastně vysvětlujete?

Která byla úplně první, už opravdu nevím, ale vzpomínám si, že jsem chodil ke kamarádům okukovat jejich sinclairy a později jsem měl sám doma moc-

4

Byly pro vás počítačové hry už od dětství něčím, čemu jste se chtěl vždycky věnovat? Co vás bavilo jako malého kluka nejvíc?

Vyvíjet vlastní hry jsem začal asi v patnácti letech a od té doby mě to nepustilo. Předtím jsem si kreslil mapy vymyšlených zemí a měst a taky komiksy. Spíš než na hřišti s míčem jste tedy dětství strávil kreslením a vymýšlením vlastních světů. Kolik z těch klukovských fantazií zůstalo ve vašich hrách?

Při vymýšlení her se právě k těm svým klukovským fantaziím často vracím a vlastně jsem se od nich nikdy neodstřihl a pořád si v nich tak trochu žiju. Je ale pravda, že už to nejde tak snadno jako dřív.

Popularita prvního Samorostu mě opravdu překvapila. Je to webová

hra, takže není třeba nic instalovat a velmi snadno se šíří, stačí, když pošlete kamarádům odkaz a hned ji můžou hrát taky. Kromě toho pomohlo, že v té době, tedy v roce 2003, bylo podobných interaktivních projektů na webu velmi málo a většina z nich nebyla zdaleka tolik propracovaná, takže Samorost asi docela vyčníval. Kam chodíte pro inspiraci při tvorbě svých fantazijních světů? Máte rád sci-fi?

Sci-fi a fantasy mám hodně rád a vyrostl jsem na něm, ale jsem vybíravý, takže jen máloco se mi opravdu líbí. Hodně mě ovlivnili J. R. R. Tolkien, Douglas Adams, Stanislaw Lem a další spisovatelé, ale taky spousta filmařů jako Karel Zeman, Jurij Norštejn nebo Terry Gilliam a i herních vývojářů jako Tim Schafer a Patrick Smith. A v neposlední řadě také dnes již klasičtí umělci jako Max Ernst, Hieronymus Bosch a Leonardo da Vinci. Spousta nápadů ale vychází přímo z přírody nebo třeba ze skládek, šrotišť, opuštěných továren a tak podobně. Jak jste se dostal k práci na filmu Kuky se vrací? A co


Honza Svěrák si mě vybral asi právě pro moje zaujetí pro lesní, fantazijní svět, který mohl vidět v Samorostu. Kuky je vlastně docela podobný svět - a práce na filmu mě proto hodně bavila a byla mi blízká. Odnesl jsem si bezva zážitek z tvorby tak velkého projektu, jako je celovečerní film, což je cenná zkušenost, a kromě toho jsem se seznámil se spoustou talentovaných a příjemných lidí. Z výtvarné stránky filmu je také cítit inspirace „příběhy z mechu a kapradí“ Františka Skály. Líbí se vám jeho lesní pohádková tvorba?

Jasně, Františka Skálu mám taky rád. Ty přírodní světy, špinavé loutky a trochu temná poetika už asi nějak patří k českému animovanému filmu a ilustracím. Stačí vzpomenout Trnku, Pojara, Švankmajera nebo Bartu. Když porovnáte práci na filmu a na počítačové hře - v čem je jiná?

Pro mě byl ten rozdíl hlavně v roli, jakou jsem plnil u natáčení filmu, kde jsem byl pouze výtvarník a designér loutek a kulis a zodpovídal jsem se šéfovi - režisérovi. To bylo relativně snadné a oddychové. Oproti tomu v našem studiu Amanita Design plním roli osoby zodpovídající za celý projekt já. Dělám scénář, design, dohlížím a popostrkávám své spolupracovníky a taky se starám o obchod, distribuci a marketing. Obecně je proces tvorby filmu a hry také dost jiný. Film se dlouho připravuje v malém týmu a pak se spustí natáčení, které je velmi hektické, účastní

Kreativci Amanita Design se rádi inspirují v lese.

se ho spousta lidí nejrůznějších profesí a je nákladné, takže je zde určitý tlak na to, aby bylo pokud možno co nejkratší. Výsledný materiál se pak zpracovává ve střižně, postprodukci a tak dále. Vývoj hry je naproti tomu mnohem klidnější a statičtější, vše se odehrává v potemnělých studiích v útrobách počítačů a celková doba produkce je obvykle delší. Slyšel jsem, že vás s nabídkou spolupráce oslovil i známý režisér Darren Aronofsky. Prozradíte něco bližšího?

Spolupráce s Darrenem Aronofskym začala velmi podobně jako s Honzou Svěrákem. Objevil nás na webu a oslovil nás, zda nechceme dělat výtvarníky k jeho připravovanému filmu. Mělo se jednat o temný animovaný sci-fi snímek, který se měl točit klasickou ploškovou animací. Přečetli jsme si scénář, který nás nadchl, a pak jsme vytvořili spoustu návrhů postav i prostředí, vyvinuli jsme techniku malby pozadí, začali domlouvat animační studia v ČR a celkově šlo vše dobře. Bohužel to byl tak undergroundový a nekomerční film, že se Aronofského producentům nepodařilo sehnat finance a celý projekt zamrzl ve fázi příprav.

ME INTERVIEW

jste si z natáčení odnesl, kromě nominace na Českého lva?

Ze hry Samorost. © Amanita Design

Myslíte, že má film ještě šanci?

Nevím, ale je to klidně možné. Scénář čeká v šuplíku a můžu říci, že opravdu stojí za to. Vaše vývojářské studio Amanita Design sdružuje partu skvělých umělců - mimo jiné malíře Adolfa Lachmana, animátora Jaromíra Plachého a muzikanta Tomáše „Floexe“ Dvořáka, jehož soundtrack k Machinariu už vychází na vinylu ve třetím dotisku. Jak se vám všem dohromady tvoří - pracujete spíš jako jednolitý tým, nebo sóloví hráči?

Skoro všichni máme své vlastní sólo projekty, ale když pracujeme spolu, tak jednoznačně jako jednolitý tým na společném projektu. Naštěstí jsme všichni dobří kamarádi, máme podobný vkus i názory (včetně těch politických) a na většině věcí se tak poměrně hladce shodneme. Dohromady se nám pak pracuje skvěle a je to jedna velká radost. A co do budoucna? Bude Machinarium 2?

Machinarium 2 nechystáme, ale nedávno jsme se pustili do vývoje třetího Samorostu, který bude tentokrát mnohem větší, vymakanější a promyšlenější. Kromě toho náš animátor Jára Plachý pracuje na hře Botanicula, ve které bude hudba a zvuky od skupiny Dva a nedávno jsme vypustili na web interaktivní videoklip Osada (amanita-design.net/osada), který vytvořil náš animátor Václav Blín ve spolupráci s hudebníkem Šimonem Ornestem z The Tap Tap. Máte nějaký osvědčený recept na úspěch?

Nevím, jestli to bude fungovat u každého, ale my to tak děláme: uvolnit se, vymyslet něco originálního a pak makat, makat, makat a makat. Dělat hry je opravdu spousta práce. Herna v Machinariu. © Amanita Design

jan bárta

5


ME CITY Jedovatě zelená obří jablka z Chile, rajčata, co už dávno ztratila rajčatovou chuť nebo bledé kusy kuřete, zabalené v několika vrstvách plastu. Taky už vás nebaví vytahovat z ledničky jen tyto sci-fi rekvizity? Kouzlu farmářských trhů a jarmarků propadl celý svět včetně naší země. Stane se také z „urban gardening“ životní styl?

Na jarmarcích si přijdou na své vegetariáni i „masožrouti“.

Rostoucí zájem o dobré jídlo z kvalitních surovin se spojil se zeleným myšlením a česká velkoměsta se začínají přibližovat venkovu. Podpora lokálních pěstitelů ovoce a zeleniny a potravinářských výrobců je čím dál víc v kurzu. V Brně se při nákupu čerstvé zeleniny a ovoce už dávno nemusíte omezovat na Zelný trh. Čočkův Biojarmark na Cihlářské každou středu nabízí bioprodukty z farem na zahrádce kina Art, vždy od pěti hodin. Farmářské trhy se rozloží také 29. dubna a pak každý druhý pátek od půl deváté do půl čtvrté na Kotlářské 53 na parkovišti u restaurace U Kastelána. Na farmářské trhy ale můžete vyrazit i ve své městské části. První brněnskou farmářskou tržnici otevřeli ve Štýřicích, která v pátek, sobotu a neděli nabízí kromě čerstvého ovoce a zeleniny přímo od regionálních pěstitelů i čerstvé mléčné výrobky, uzeniny, pečivo, víno, koření, med nebo květiny. V bystrckém hotelu Santon na břehu brněnské přehrady nakoupíte „zdravě“ zase v neděli 1. května dopoledne. Ve Starém Lískovci na parkovišti v ulici Osová najdete farmářské produkty o týden později, 7. května. V červnu se

6

navíc rozjede i páteční Floriánský farmářský trh v Brně-Kohoutovicích.

poprvé od konce války a organická zahrada vyrostla i před Bílým domem.

Ještě před boomem farmářských trhů si skupinky nadšenců začaly domlouvat rozvoz sezónní zeleniny systémem bedýnek. Z improvizace vznikl rozsáhlý byznys a pravidelné doručování krabic s vybranými produkty dnes za patřičný poplatek nabízí již několik firem či přímo pořadatelů trhů. Třeba v Praze začínají bedýnky rozvážet kurýři na speciálních nákladních elektrokolech.

Pražská radnice se chystá předhodit zahrádky na Libeňském ostrově developerům, zatímco v Kodani či Stockholmu kolonie v klidu kvetou vedle moderní zástavby. Asi nejdál došel americký Seattle se svým projektem P-Patch. Desítky nevyužívaných ploch byly přeměněny na komunitní zahrady, na kterých ve volném čase pracují čtyři tisíce dobrovolníků. Kromě podpory sousedských vztahů a kvality života mají zahrady i hmotný přínos - za rok vyprodukují více než dvanáct tun jídla pro charity a veřejné kuchyně.

Pořád je ale ještě co dohánět. V Los Angeles rozváží každou sezónu firma Home Grow Micro Farms předpřipravené samozavlažovací zahrádky. Uděláte si místo na balkoně, poslíček přiveze truhlíky a pak už jen čekáte, až vám dozrají rajčata. Městské zahradničení, nebo stylově urban gardening, je v době snah o trvale udržitelný rozvoj stále oblíbenější aktivitou. Češi se svými zkušenostmi z dob plánovaného hospodářství mohou zatím brát zahrádkaření jako přežitou a trochu legrační aktivitu, ale třeba na místo v kolonii v berlínském Wilmersdorfu čekají stovky zájemců i několik let. V zahradě Buckinghamského paláce se objevily zeleninové záhony

Tvář města tvarují především lidé, a nikoliv politické projekty. Není tak na čase překonat ustrašený individualismus, domluvit se se sousedy a společně osázet zaprášený dvorek nebo rovnou střechu? Záhony s květinami dělají život příjemnější než vysoké ploty, o čerstvých rajčatech ani nemluvě. matouš hrdina www.bio-info.cz www.ceskefarmarsketrhy.cz www.nalok.cz/farmarske-trhy www.slunakov.cz


ME CITY RENOCAR

Brno-Slatina Řípská 5c, D1 exit 201 Gabriela Kyzlinková (+ 420) 725 117 344 gabriela.kyzlinkova@renocar.cz www.renocar.com/mini/

INZERCE

7


Kdo je Banksy? I ve filmu zůstává nepolapitelným přízrakem.

ME FILM

BANKSY

Exit Through the Gift Shop

V

šichni znají Banksyho. Nikdo ale vlastně neví, kdo to doopravdy je. Král současného street artu geniálně kombinuje graffiti s černočerným humorem. Jeho kusy se objevují po celém světě. Atakují vyhlášené galerie a pak se stávají součástí jejich sbírek. Svého času nenechaly na pokoji ani debutové CD profesionální dědičky Paris Hilton. Devět z nich to v roce 2005 dokonce dotáhlo až na kontroverzní betonově šedou bariéru mezi Izraelem a Palestinou. Tím vším se Banksy před vstupem na stříbrné plátno teprve rozehříval.

na své kameře. Tahá ji s sebou všude, natáčí úplně všechno. Během návštěvy zpátky ve Francii pak náhodou zjistí, že jeho bratranec je streetartová ikona Invader. Nechá se vtáhnout do světa pouličního fenoménu umění na hraně, aby o něm natočil film. Díky tomu se náhodou dostane až k nepolapitelnému přízraku jménem Banksy. Jenže nakonec se ukáže, že Guetta vlastně

Ani novinka Banksy: Exit Through the Gift Shop neprozradí, kdo se skrývá za nejznámějším pseudonymem. Svou anonymitu si Banksy žárlivě střeží. Fakt, že je režisérem tohoto na Oscara nominovaného dokumentu, vyšel najevo až několik měsíců poté, co byl film s velkou slávou uvedený na Sundance a úspěšně cirkuloval po dalších festivalech. Zato se hodně rychle objevily pochyby o jeho pravosti. Je to autentický záznam skutečnosti, nebo jenom dílko hraničící s genialitou? Že by další dobře promyšlený vtípek neúnavného provokatéra? Dokonce ani některé osobnosti streetartové scény si nejsou jisté. Pozadí vzniku filmu je totiž hodně neobvyklé.

Je to autentický záznam skutečnosti, nebo jenom dílko hraničící s genialitou?

Dokument sleduje jistého Thierryho Guettu. Excentrik a Francouz, který žije ve Spojených státech, je závislý

8

není žádný filmař. Natočeného materiálu se proto ujímá Banksy. A z inspirovaného kameramana se mezitím přes noc stává nová hvězda umělecké scény Mr. Brainwash. Není to nějak moc náhod? A nepůsobí Guetta vyloženě jako komediální mystifikace ve stylu Borata? Zábavný a zároveň napínavý děj nutí vymýšlet si a rozebírat nejrůznější i nejdivočejší teorie. Buď je Banksyho dokument pravdivý a Thierry Guetta alias Mr. Brainwash je jednou z nejpodivnějších osobností na naší planetě (nebo mimozemšťan), nebo Banksy navedl Guettu do role

a tajně mu se vším pomáhá. Anebo si Banksy toho šíleného Francouze jednoduše vymyslel a všechno zpovzdálí řídí sám. Jak to je, se asi nikdy nedozvíme. Ne že by to nějak vadilo. Ve fascinující podívané do světa street artu kromě Banksyho a Invadera nemůže chybět ani Obey nebo třeba Swan. Banksy: Exit Through the Gift Shop ukazuje, jak se během několika posledních let z jejich pouličních graffiti hříček staly drahé sběratelské kusy, které obdivují i takové celebrity jako Angelina Jolie a Brad Pitt. Ať už je to hodně neobyčejný příběh ze života, nebo perfektně vymyšlená fikce, je navíc zajímavým filmem o tom, jak si necháváme vymývat mozky. V dnešní době se fenoménem moderního umění asi může stát kdokoliv. Stačí přijít s dobrým nápadem... Možná nikdy nezjistíme, kdo je Banksy ani jak to všechno bylo. Ale doufejme, že ještě něco natočí. radim bartík

Banksy: Exit Through the Gift Shop USA / Velká Británie 2010, 87 min., dokument / komedie Režie: Banksy www.banksyfilm.com

V kinech od 10. 5.


od režiséra filmu

moon

v kinech od 21.4.2011

partner filmu


Václav Kadrnka při natáčení svého debutu Osmdesát dopisů (vlevo).

U nás se tocí filmy jako v 50. letech rozhovor s Václavem Kadrnkou

Václav Kadrnka natočil svůj debut za minimální peníze, bez pomoci grantové komise, byl vybrán do prestižní sekce na festivalu Berlinale a nyní jej čeká šňůra festivalových uvedení i klasická kinodistribuce. Osmdesát dopisů vychází z režisérovy vlastní paměti a dopisů, které jeho matka psala na konci osmdesátých let svému muži do Velké Británie, kam emigroval. Panuje představa, že osmdesátá léta nebyla vlastně už tak strašná jako předcházející dekády komunismu. Na tvojí rodině se přesto režim právě v této době silně podepsal.

Takzvaná uvolněnost konce osmdesátých let se nedá vůbec takto paušalizovat. Byly tu individuální osudy. Zapomíná se na to, že komunismus byl v této době hluboce zakořeněn v obyčejných lidech. Dnes se velmi snadno svádí vše na „bolševika“ a papaláše, ale v komunismu žili všichni lidé a všichni jím byli nějakým způsobem poznamenaní. Silně jsem vnímal obecnou netečnost a apatii obyčejných lidí i přátel, kteří se najednou od nás distancovali. Musíme si uvědomit, že tehdy byl emigrant zločinec. Na to byl paragraf. Jeho rodina byla braná jako rodina kriminálníka. Může tvůj film oslovit i mladší generaci, která nemá s komunismem osobní zkušenost?

Snažil jsem se, abych nevyprávěl retro příběh. Chtěl jsem udělat částečně nadčasový film. Vyprávím o absenci, o absenci otce, člena rodiny, která

10

doléhá na dítě, což se dá převést třeba na téma rozvodu apod. Nechtěli jsme pouze rekonstruovat dobu. Na rozdíl od normalizačních „dobovek“, kterých vzniká v posledních několika letech v české kinematografii poměrně hodně, tvůj film postrádá takové to až někdy nostalgické evokování atmosféry skrze dobře známé, ikonické předměty a situace. Přitom ale Osmdesát dopisů působí velice autenticky.

Pro mě bylo velice důležité, abych nezradil autenticitu matčiných dopisů a mých vlastních vzpomínek. Ve filmu nejsou fiktivní postavy. Náš film má jen základní zápletku. Postavy neprojdou klasickým psychologickým vývojem. Ony chtějí stále to samé, chtějí se dostat za otcem. Cokoli navíc by nás nutilo vymýšlet si. Ty „dobovky“, jak říkáš, volí opačnou cestu. Měl jsi od počátku jasno, že nechceš spolupracovat s profesionálními herci?

V případě role matky jsem neměl jasnou představu, že chci neherečku, ale věděl jsem, že nechci nikoho, kdo bude analyzovat moji mámu. Spíš jsem chtěl, aby měla něco z té matky přímo uvnitř, aby se z ní něco podobného dostalo ven. Nebyla v tom tedy herecká metoda prociťování nebo emocionální paměti a ani ta opačná vnější metoda, se kterou pracoval Robert Bresson. Zuzka Lapčíková má podobný hlas jako má máma. Zevrubnost, s jakou hraje na cimbál, mi ji také připomínala. Myslím, že mají i podobné démony. V souvislosti s tvým debutem bylo zmíněno hned několik možných inspirací nebo příbuzností s různými autorskými filmaři, jako

je Robert Bresson apod. Jaké tedy jsou tvoje skutečné inspirace?

Netajím se tím, že jsem ovlivněn jinými filmy, ale možná i víc literaturou a výtvarným uměním. Čerpali jsme hodně od Virginie Woolfové, Marcela Prousta nebo Eliase Canettiho, jehož autobiografická kniha Zachráněný jazyk byla pro nás asi tou největší inspirací. Věnuje se z velké části jeho vztahu s matkou, ale také pocitům při opouštění domova a příjezdu do nové země, kde se učí cizí jazyk. Filmovou režii jsi studoval také na FAMU. Jak jsi tam byl přijímán?

Mám rád filmy, které nejsou jako rovnice, kde za neznámou nakonec dosadím jasný výsledek. S tímhle přístupem jsem měl ale vlastně vždycky problém - i na FAMU. Nikdy jsem nepřinesl scénář, kde by vše bylo jasné. Kantoři se mnou nad tím seděli vždycky nejdéle a pak mi už jen varovně říkali „tady vám bliká červené světlo“. Zároveň ale přijímali, že právě díky tomu, co se u filmu tradičně označuje za chybu, měly moje filmy tajemství. Mě ale nikdy nezajímala dílčí šikovnost nebo řemeslná bravurnost. Zdá se, že v českém filmu převládá jakási „služba srozumitelnosti“.

Lidé, kteří u nás reprezentují, co je to film, si pořád myslí, že film je určitá konstrukce daná zákonitostmi filmové řeči. Proto se u nás točí filmy pořád stejně jako v padesátých letech. Základem je námět a fungující scénář, kde na patnácté straně přichází zápletka atd. Dobrý herec to tam buď dá, nebo nedá, a podle toho vznikne, nebo nevznikne dobrý film. sylva poláková artcam.cz


PREMIÉRY

ME FILM

KINEMATOGRAF

RYCHLE A ZBĚSILE 5

TÝDEN BEZ ZÁVAZKŮ

Nezastavitelná automobilová bandička na útěku před zákonem v čele s Vinem Dieselem a Lukem Wilsonem se znovu vrací. V adrenalinovém akčním thrilleru plném honiček na čtyřech divokých kolech i vlastní dvojici nohou jí jde po krku stejně drsný federální agent Dwayne Johnson. Režisér předchozích dvou dílů se pěkně vyřádil v rozpálených ulicích brazilského Ria.

Když dva, Owen Wilson a Jason Sudeikis, začnou být neklidní, manželky Christina Applegate a Jenna Fischer jim dají „propustku“. Páprdy posedlé sexem čeká Týden bez závazků. Ale co když toho využijí i jejich drahé polovičky? Bláznivou podívanou natočili bratři Farrellyovi, kteří mají na svědomí komedie Blbý a blbější nebo Něco na té Mary je.

Rychle a zběsile 5 V kinech od 5. 5.

Týden bez závazků V kinech od 5. 5.

KAZATEL

VODA PRO SLONY

Adaptace stejnojmenného komiksu, který vyšel i u nás, má přitažlivě béčkovou atmosféru. Hlavním hrdinou trikového sci-fi z poničeného postapokalyptického světa je fanatický veterán války s upíry. Když jeho neteř zmizí, poruší posvátnou přísahu, aby ji zachránil. Herec Paul Bettany a režisér Scott Charles Stewart už spolu natočili béčkovou Legii.

Hvězda Stmívání Robert Pattinson se objevuje v dospělém romantickém příběhu. V zákulisí třetiřadého cirkusu se zamiluje do blonďaté Reese Witherspoon. V cestě mu stojí její charismatický, ale poněkud zvrhlý manžel Christoph Waltz. Od Francise Lawrence, režiséra akční sci-fi Já, legenda, bychom dobovou romantiku nečekali. O to zajímavěji působí.

Kazatel V kinech od 12. 5.

Voda pro slony V kinech od 12. 5.

FAIR GAME

TVŮJ SNOUBENEC, MŮJ MILENEC

V roce 2002 bývalý velvyslanec (Sean Penn) vyšetřuje prodej nigerijského obohaceného uranu Saddámu Husajnovi. Důkazy mluví proti, a tak veřejně vystoupí proti snaze zdůvodnit tím válku v Iráku. Vzápětí vychází najevo, že jeho manželka (Naomi Watts) patří k CIA… Politický thriller Douga Limana (Agent bez minulosti) vznikl podle skutečných událostí.

V romantické komedii Luka Greenfielda (Sexbomba od vedle) musí nenápadná dívenka Ginnifer Goodwin čelit následkům, když se nečekaně vyspí se snoubencem své nejlepší a nejkrásnější kamarádky Kate Hudson. Jak se ale blíží jejich den D, začíná si uvědomovat, že tenhle zvláštní románek možná nebyl úplnou chybou. Dostane přednost láska, nebo přátelství?

Fair Game V kinech od 5. 5.

Tvůj snoubenec, můj milenec V kinech od 12. 5.

Film z balkonku? Jedině ve Scale Když ještě brněnská Masarykova třída bývala třídou Vítězství, Kobližné se říkalo Gagarinka a studovalo se na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, zapadalo dnešní kino Scala do schématu svým dramaticky znějícím jménem Moskva. Tak jako je Moskva největší město Evropy, Scala byla s téměř pěti sty sedadly největším a také nejmodernějším kinem v Brně. Nejslavnější éru ale přes osmdesát let staré kino, původně pojmenované bio Dopz (zkratka pro Družstvo obchodních a průmyslových zaměstnanců), zažilo ve třicátých letech, kdy tu promítání mohlo sledovat přes tisíc lidí. Dnes se velikostí samozřejmě nemůže porovnávat s multiplexy, zůstává však kinosálem s nejvyšším počtem sedadel ve městě a jediným kinem, kde se dá film staromódně sledovat z balkonku. Lehce výjimečné je kino i svojí dramaturgií, Scala je totiž jedním z posledních klasických kin. Promítá blockbustery, artové filmy, hostí festivaly, a dokonce i koncerty a přednášky. Mezi multiplexy promítajícími blockbustery a úzce vyprofilovanými artovými kiny je Scala jednou z posledních „holek pro všechno“. Tak jako na programu kina najdete mix různých filmů, i vnitřek budovy vyvolává různé dojmy. Starodávné okénko s lístky, rozlehlá šatna i pult, kde býval bufet, kontrastují s moderní kavárnou. Velikost a šířka chodeb pak ze všeho nejvíc připomíná éru, kdy se kino jmenovalo po sovětské metropoli. Kino Scala? Možná spíš kinomuzeum Scala. táňa zabloudilová www.bkc.cz/kina.php

11


ších her na konzoli Playstation 3 – Infamous.

ME MUSIC

Temný rockový velekněz Trent Reznor je znám svou náklonností k herním dobrodružstvím ve světech za monitorem (na monitoru) a ortodoxní fanoušky Nine Inch Nails jistě nepřekvapí, že tvůrčí mozek téhle formace složil hudbu a vytvářel zvukové efekty pro jed-

Amiga 500 z roku 1987 přinášela na svoji dobu spoustu inovací. Včetně těch zvukových.

Hudba videoher Možná si ještě pamatujete na hry, jako byl původní Prince of Persia nebo klasické „formule“ od Accolade. Jejich 8bitové melodie a MIDI árie dnes v éře her s filmově znějícími podkresy epických proporcí mohou působit poněkud úsměvně. O nejednu generaci se však „hudba“ linoucí se z procesoru, umístěného naležato pod malým monitorem, stala synonymem pro dětství a život v nastupujícím digitálním věku. A „pamětníci“ by šli určitě ještě dál a se slzou v oku vzpomínali na konzole Atari a Amigu a první videoherní automaty, cvrlikající do éteru syntetické melodie z Pacmana. Je až úsměvné, že v současné elektronické hudbě a žánrech jako glitch nebo dubstep a u tvůrců, jako je Nosaj Thing, Ikonika nebo Falty DL, se oživování 8bitových vzpomínek hodně nosí a tyhle analogově-digitální retro zvuky se staly víceméně módní záležitostí.

12

Počítačová hudba = filmový soundtrack Hudba v dnešních počítačových hrách má však opravdu mnohem blíž k filmovému soundtracku než k syntetickému cvrlikání. V době, kdy se rozpočty některých her přibližují nákladům filmových blockbusterů a celý herní průmysl dosahuje zisků, které si v ničem nezadají s Hollywoodem a Bollywoodem dohromady, jsou na spolupráci při vývoji herních soundtracků zváni muzikanti a producenti věhlasných jmen. Třeba americký skladatel Christopher Tin letos obdržel cenu Grammy za skladbu Baba Yetu, která se původně před šesti lety objevila v legendární herní sérii Civilization. Opěvovaný brazilský elektromág Amon Tobin vytvořil soundtrack ke špionážní hře Splinter Cell: Chaos Theory na motivy románů Toma Clancyho a také se podílel na hudebním doprovodu jedné z nejoceňovaněj-

Syntetika Pacmana prožívá revival.

nu z nejpekelnějších a nejbrutálnějších stříleček vůbec – legendárnímu Quake I. Herní sága Star Wars zase přebrala od své starší filmové sestry nejen příběh a prostředí světa kdesi ve vzdálené galaxii, ale i původní soundtrack z pera skladatele Johna Williamse. Tak už to ve světě filmově-herních frančíz zkrátka chodí. Japonskou kultovní herní sérii Final Fantasy hráči (a právem) vyzdvihují pro její úchvatnou hudební stránku, za kterou stojí komponista Nobuo Uematsu. Země vycházejícího slunce je také místem s vůbec největší koncentrací skladatelů videoherní hudby na světě.

Zlaté české ručičky Pro příklady úspěšných hudebních doprovodů počítačových her však není nutné chodit ani za jeden oceán. Hra Machinarium českého studia Amanita Design (rozhovor se zakladatelem Jakubem Dvorským v tomto čísle) se pyšní jedním z nejúspěšnějších herních soundtracků poslední doby. Hudba od mladého skladatele elektronické hudby Tomáše Dvořáka, který si říká Floex, se stala stejně jako hra samotná v zahraničí senzací a soundtrack k ní vychází na vinylu už ve třetím „dotisku“. A Floex je tak stejně jako samotné Machinarium dalším důkazem, že „šikovné české ručičky“ se dokážou se svým kutilstvím na koleni prosadit i ve světě bombastických efektů a šíleně drahých produkcí. jan bárta


Místní folkcore boyband Maso.

AUTOBAHN 2011 … vzplanou ohně na dálnici… F

estivalová sezóna začíná, tak se nám na konci dubna roztrhl pytel s hudebními událostmi. Tradiční studentské akce v zápalu boje o návštěvnost a profit neváhaly pohřbít své ideje, takže filipojakubská noc pálení čarodejnic se bude slavit o dva dny dřív, než skutečně je, majáles proběhne v dubnu a bizarnost vyvrcholí legálním prvomájovým pochodem neonacistů.

Svou produkcí se o váš duševní upgrade postarají od 17 hodin: pastorační country-hop z Prahy Banana Split a Jeho Moralisté, co vám votevřou voči; místní folkcore boyband Maso se svojí výprodejovou show bez slevy; hudební frakce nejradikálnější literární skupiny Vítrholc – legendární hooligans poezie; postmoderní garage punks The Kurws z Vratislavi a progresivní noise rock Nitro Mahalia z Vídně. Celou akci poté doprovodí do finále DJs Pajinac & Fuzzy Osbourne. Občerstvení zajišťuje kavárna Tungsram Tranzit. Takže čekejte videoart chill-out stan s vynikající kávou, alko i nealko bar, pivo z lokálních pivovarů, výtečná moravská vína, masité i nemasné romské speciality. A poněvadž jelikož čarodky, tak nebude samo sebou chybět ani tradiční oheň pro vopečbuřty.

Jestli vás nic z výše zmíněného příliš nerajcuje, možná raději vezmete za-

vděk jinou, mnohem méně masovou, ale o to vytříbenější událostí. Nultý ročník Autobahn E. T. Kultur Festu se uskuteční v sobotu 30. dubna od odpoledních hodin pod torzem druhého mostu tzv. Hitlerovy dálnice, v katastru obce Ostopovice těsně za hranicí Brna. „Na troskách stavby této dopravní komunikace, symbolizující dokonalé neporozumění mezi národy, uskutečníme – naopak – setkání na společné myšlenkové platformě. Naším záměrem je, aby byl nultý ročník startovacím bo-

PIČA Z HOVEN NA HRADĚ

TO ŽLUTÉ CO MÁTE NA KALHOTKÁCH

ČOKOVOKO NA VERNISÁŽI

Audiovizuální projekt Piča z hoven zahaluje popové melodie do melancholicky potemnělých nálad. Vražedně čistá lyričnost textů je doplněna o neméně jímavou videoprojekci. Výtvarně-hudební vydařená koláž, která působí na brněnské scéně od roku 2009 a zmixuje vše včetně slovenské národní hymny. Přesuňte se na sever Moravy.

Nemají co říct a jejich hudba je špatná, přesto je na jejich koncertech plno. Jmenují se podle hořčice na kalhotkách Olgy Scheinpflugové. Spojení s plastovýma kundama Mon Minimon z Pekařské je nabíledni. Zahrají na setkání výtvarníků a uměleckých kovářů s názvem Jošt 2011 – Brno vede Berlín baví Brno... Brno je píča!

A do třetice všeho nejlepšího - holky, které sprostě mluví jenom občas. Na poslední desce se zařadily jasně ke konzervativním proudům brněnské frnda-scény. Používají už jen sprostá slova jako pizza, plivat a hovno. Dámy v kožíšku či bez se předvedou na vernisáži „Mystic - Proměny“ v divadle Reduta a o pár dní nato v Muzejce.

Rožnov pod Radhoštěm | 30. 4. Opava | 27. 5. Hrad Helfštýn | 28. 5. www.ffa.vutbr.cz

Mlýn na cyklostezce směr Bílovice n. Svit. | Brno-Obřany | 30. 4. | 14.00–20.00 tozlute.sweb.cz

Divadlo Reduta | Brno | 5. 5. | 17.00 Muzejka velký sál | Brno | 15. 5. | 22.00

jan fišer

Autobahn 2011 - Exteritorial Kultur Fest Ostopovice, 2. most tzv. Hitlerovy dálnice (v dosahu MHD) 30. 4. | 17.00 www.autobahnfest.tumblr.com Předprodej: Café Tungsram | Kapuc. nám. 7 | Brno Indies | Poštovská 2 | Brno

13

ME MUSIC

dem pro širší mezinárodní komunikaci. Doufáme, že se festival stane pravidelným brněnským příspěvkem k nezávislé kultuře středoevropského prostoru,“ uvedl za pořadatele Ondřej Pilát.


rozhovor s Martinem Evženem Kyšperským

Svět podle Květů

Květy se svými děvčaty. Foto: Roman Franz

Nové album brněnských Květů, nazvané V čajové konvici, nese podtitul Písně z projektu Svět podle Fagi. Třináctiletou komiksovou postavičku, poněkud neotřelé děvčátko, jež i navzdory svému mladému věku proniklo na facebook, netřeba čtenářům Metropolisu představovat. Zpěvák a kytarista Květů Martin Kyšperský zase miluje vinyly, dospělé ženy a jejich barvu hlasu, který si rád nejdříve pouští ve své hlavě. Co je u Martina Kyšperského, kromě nové desky, nového a jak se ti daří?

Je mi dobře. Stručná věta, že? Já nevím, mám asi problémy jako každý, ale zase jsem rád, že když to vezmu všechno souhrnem, tedy pokud mám říct, jak mi je, tak teď bez zaváhání: dobře. Mám pěknej novej pruhovanej svetr. Všem se líbí! Jaké máte na „soundtrack“ k projektu Svět podle Fagi ohlasy? Překvapilo vás na nich něco?

Je překvapení, že jsme udělali projekt, který se vychýlil z kurzu. Čekám všechno v rozmezí nadšení-opovržení. Ale je prima, že se mi ozvali lidé, kteří mají z toho radost. Těší je, že to je jednoduché, na lehkých nohách a přitom k nim ty příběhy mluví. O to šlo. Jaký máš s Fagi, která „flirtuje“ i se čtenáři Metropolisu, vztah a co za zkušenost ti přineslo psaní písní na objednávku a zhudebňování cizích textů?

Radost, že to jde. Ze začátku dokonce velmi snadno. Já začínal tím, že jsem zhudebňoval cizí texty. A dokonce jedny z mých prvních písni-

14

ček byly pro jeden brněnský kabaret, na texty dramatika Pavla Trtílka. To mi bylo osmnáct. Pak jsem si nějak došel k tomu, že věci umím nejlíp pojmenovat sám a že mám takový přetlak, že si slova píšu s chutí přímo do pusy. To vlastně trvá. Ale nabídka s projektem „Svět podle Fagi“ přišla tak nečekaně a šla tak přirozeně, že jsem se stejně samovolně rozhodl ji natočit na album. Jednoduše – bylo mi líto, že bych všechny ty písničky nezachytil. Baví tě divadlo? Nabídky na filmovou hudbu bys přijal?

Divadlo mne moc nepřitahuje. Ve světě hudebníků to má nějaké větší grády. Představení „Svět podle Fagi“ je hodně speciální, nezkouší se, je to punk, syrovost… a mne baví i být hercem, mluvit loutky. Lidi se smějí, příjemnej pocit. Jednu filmovou zakázku jsem teď přijal, ale rodiče mne vychovali ke strašné pověrčivosti. Nemůžu teď o tom říct nic bližšího. Novinku jste vydali i coby vinyl s bonusy. Kupuješ si víc cédéčka, anebo gramodesky? Které médium je ti bližší?

Občas si v jednom starém brněnském bazaru kupuji z nostalgie i audiokazety. To je už hodně návrat zpátky. Ale gramodesky jsem začal sbírat v patnácti, takže je to přesně půl života a podle toho to taky u mne doma vypadá. Samej asfalt! Já tu lásku nedokážu vysvětlit, což je asi v pořádku. Pořád ještě mám sváteční pocit, když si pořídím nové CD, leží mi pak na nočním stolku, koukám do toho, když si to pustím. Ale gramodeska je nejlepší. Zvuk, možnosti obalu, nálada. Proto nám také s novým CD vychází šest písní navíc na desetipalcovém vinylu. Je paráda, že si to jako kapela můžeme dovolit. Navzdory tzv. krizi hudebního průmyslu vychází záplava dobrých desek. Které z poslední doby se ti líbily?

Namátkou. Projekt ANBB – Mimikry. Taky jsem si zamiloval zatím poslední desku Portishead, radost mám vždycky z Radiohead a PJ Harvey. A z českých věcí mne pořád nejvíc baví deska Karla Vepřka – Najdem den. Čistá, krásná věc. V reedici a vlastním nákladem jste vydali váš neoficiální debut Daleko


Až se spustí internetové stránky, pokusím se okolo toho udělat trošku rozruch. Zatím je to tak, že když se něco rozhodnu vydat sám, tedy můj projekt nebo projekt kamarádů, chci, aby to mělo nějakou zastřešující značku. Hehe... a taky to je fajn, vlastní vydavatelství, úplná svoboda, prostor k vyplnění, velkej šéf. Ale proč ne? Pravidelně býváte nominováni na alternativního Anděla. Co si myslíš o Andělích?

Žánrových cen si vážím, hlavní ceny považuji za strašlivou šmíru. Na deskách Květů se to hemží ženami. Jak moc je ti jejich svět inspirací a podle čeho si je vybíráš?

Musí v tom být nějaká fascinace, spojená s pocitem, že by navíc dobře fungovaly s naším světem. Tak řekněme, že mám píseň a chci v ní ženský hlas. To si pak v hlavě zkusím pustit barvu hlasu jeho majitelky plus náš zvuk. Asi jako když uvažujete, jakou barvou vymalujete kuchyň. Nezbývá než to risknout. Někdy se úplně trefím a jde to samo, a někdy se ve studiu navzájem mučíme. Ale já si strašně vážím toho, že s námi chtějí dělat tak šikovní lidé. Všechny holky na desce, zvukaři, grafici. Pěknej život mám s tím. Točíte docela spoustu videoklipů…

Máme hodně klipů, ale dělá je celkem úzký okruh lidí. Pavla Kačírková, Petr Hegyi, Jonáš Svoboda a jeden od dua Markéta Lisá – Magda Hrubá. A ten okruh jsme teď rozšířili o Martina

Smékala. Obdivuhodně rychlý, přesný, nadaný kameraman a střihač. Natočil nám video k písni Kpt. Lžičko a jsme s tím úplně spokojení. Obalit hudbu obrazem je taky boj a velká úleva, když to neskončí divně. Teď trochu mimohudebně. Nadzvedává tě domácí politická scéna, anebo tě politika úplně míjí?

Ale jo, je jenom smutný, že si politiků všímám pouze, když mne něco rozčílí. Třeba když mi přijde, že se chovají arogantně, hnusně. Lidé, kteří tím spoluvytváří úroveň toho, co je norma v chování, protože jsou vlastně nejvíc na očích. Nevzpomínám si, že bych zaznamenal nějaké dobré gesto, čin nebo skutek, který by imponoval. Proto si utíkám úplně jinam.

ME MUSIC

hle dům, na labelu Amakvaré Records. O něm se toho moc neví, i když na něm vyšla třeba Papučka Biorchestru, hudebního projektu tvého spoluhráče Aleše Pilgra, či tvoje sólovka. Představ jej trochu.

GERDA BLANK Gerda Blank není jen jméno ženy, která se kdysi pokusila přelézt Berlínskou zeď a byla u toho zastřelena, ale i název novozélandské kapely, jež symbolizuje její integritu, celistvost a touhu riskovat pro určitý druh svobody. Stuart Mills a Rhys Braddock žijí posledních pár let v Brně a snaží se hrát muziku poctivě a s maximálním nasazením. Gerda Blank, Support: Dead Pope’s company Metro music bar |12. 5. www.metromusic.cz

Produkoval jsi album Dům slzí, podíleli jste se mj. na tribute deskách Ztracený ve světě a For Semafor. Co mají Květy, krom turné, v plánu v nejbližší době?

Máme novou nabídku na tribute jedné velmi slavné české kapely. A protože ji mám hodně rád, kývli jsme. Nechte se překvapit. Ale vyjít to má až za rok. Naopak v nejbližších týdnech bude venku projekt, kde různé kapely (Midi lidi, Dva, Čokovoko, Longital…) hrají skladby brněnského undergroundu osmdesátých let. My si vybrali věc od kapely E.

TEMNÁ INSTRUMENTÁLNÍ ZUMBA Kultovní italská formace ZU tvoří své noisem nasáklé instrumentální litanie už nějaký ten pátek. V hlukovém arzenálu téhle trojice, která začínala hrát na divadelních představeních, naleznete bicí, elektrickou basu a saxofon a to vše v hutné elektroomáčce. Ochutnejte sami, bo víc neprozraZUjeME!

Občas hráváš i sám...

Chce to dost jiný druh energie. Podílel jsem se – v jednom případě s Davidem Kollerem – na produkci několika písní skupiny Koistinen, ale kdy spatří světlo světa, to je ve hvězdách. A ještě jsem dostal nabídku udělat výstavu. Mám v plánu ji dát dohromady během příštího týdne. Jeden úkol mám také na léto, připravit hudebně-filmovou performanci s Pavlou Kačírkovou. Scénář už máme. Natočil jsem jednu skladbu pro album Osamělých písničkářů, mající hlavní téma „Vánoce“. Vyjde překvapivě na prahu léta. Na serveru www.bandzone.cz/kyspersky je už ke slyšení, plus je tam výzva k remixu a již dva zrealizované remixy. Pokud by chtěl někdo přidat svůj – ať se ozve. Při tom všem skládám písně pro novou desku Květů a těším se na ni.

Itch My Magion: ZU Fléda | Brno | 7. 5. fleda.cz

POULIČNÍ BLUES DOWNBELOW Syrové kytary s bluesovými podtóny – tak znějí severomoravští Downbelow na své debutové desce Roadside Traveller. Novinku představí parta pouličních bardů z Frýdku-Místku v brněnském klubu Alterna. Koncert doprovodí vernisáž výstavy fotek Lukáše Horkého z cyklu Moje město. Alterna (a ty v ní) večer v našem MEste!

karel gregor

Květy s kozou. Foto: Roman Franz

www.kapelakvety.cz

Downbelow: Roadside Traveller Alterna | 11. 5. | 20.00 www.downbelow.cz, www.lukashorky.cz

15


United Flavour: Attitude Pražští United Flavour jsou vskutku mezinárodní kapelou – a to nejen svým složením. Jejich hudbu si oblíbili lidé v celé spojené Evropě a za sedm let existence vystupovali po boku Manu Chaa, Shaggyho nebo Kelis. Jejich „spojené chutě“ se velmi dobře prolínají i na novém albu Attitude, druhém po desce Unity z roku 2007. Šest muzikantů různých národností (Španělsko, Pobřeží slonoviny, USA, Slovensko a Česko) nenechalo nic náhodě a kvalitu nové desky si pojistili spolupra-

cí s hosty, jako jsou jamajský zpěvák Konshens, česká rapperka Lara303 či zpěváci King Kalabash a Baron Black. Skladby se nahrávaly i v rakouském studiu House of Riddim, desku zmixoval zkušený londýnský zvukař a producent Derek Fevrier, finální mastering proběhl v Senegalu. Energická zpěvačka Carmen (původně novinářka), která v „neskákavých“ skladbách připomíná španělskou Bebe, disponuje díky pestrobarevnému kolektivu širší paletou poloh než její křehčí krajanka. Skvěle interpretuje texty o plačících dětech Niños nebo citovou Mamá, stejně jako i povinnou obhajobu ganjy jako přírodní rostliny či ska(kavou) pecku Shake It. United Flavour zdaleka nejsou jen muzikou pro ty, kdo chtějí v rytmu reggae „potřásat svými dredy”. Při prvních tónech jejich písní budete jen nenápadně pokyvovat hlavou, posléze se nenápadně začnete vlnit, abyste nakonec zjistili, že nemůžete přestat. Tak nakažlivá je jejich kombinace reaggae, ska, world music, latiny a RnB. Attitude tur-

United Islands Reloaded I

v letošním roce festival United Islands pokračuje v sérii United Islands Reloaded, která v průběhu roku představuje kapely, které vystoupily na hlavních scénách uplynulých ročníků United Islands, a to s velkým úspěchem. Po úspěšném koncertu rakouských beatboxerů Bauchklang se jako další v rámci série Reloaded představí maďarská kapela Quimby. Kapela Quimby, která je v současné době jedničkou na alternativní maďarské scéně, vystoupí 6. května v Paláci Akropolis. Na svých dvanácti albech, které Quimby vydali, ukázali, jak

Orka z Faerských ostrovů – jedna z ikon severské alternativní scény.

hladce se dá zkombinovat rock třeba s folkem, reggae, latinem, psychedelií nebo šansonem. V jejich tvorbě si své najdou fanoušci Nicka Cavea, Tindersticks nebo Toma Waitse. Jako support vystoupí neobvyklé, ale o to více strhující spojení DJe Slatera a bubeníků z pražské formace U-Prag.

www.unitedflavour.com

né je sice za námi, ale United Flavour žijí dál. noe.me

Jako poslední z jarní časti série United Islands Reloaded vystoupí jedna z hlavních hvězd roku 2009, kapela Orka z Faerských ostrovů, která diváky uhranula svou hrou na vlastnoručně vyrobené nástroje z mořského odpadu, jako jsou plastové barely nebo nejrůznější kovové kusy. Orka patří mezi ikony evropské alternativní scény a je mnohými označována jako severští Einstürznde Neubauten. Anglický magazín Clash Music Orku popsal výstižně: „Je to jednoduše jeden z nejosobitějších a nejzajímavějších projektů, který se po dlouhé době objevil.“ Kapela vydala nové album Oro, které představí i na chystaném pražském koncertě. Orka vystoupí 14. května v Paláci Akropolis. me PRAHA Quimby | P. Akropolis | 6. 5. | 19.00 Orka | P. Akropolis | 14. 5. | 19.00 www.palacakropolis.cz pr

16


M

ozartovy děti? No přece hry, zábava, vzdělávání, a hlavně láska k hudbě! To vše pro děti a jejich blízké! Kdy a kde? Na přelomu května a června v Brně! Jedinečný projekt Mozartovy děti, který Filharmonie Brno pořádá ve spolupráci se ZUŠ Smetanova a ZUŠ Františka Jílka v rámci festivalu zábavy Brno – město uprostřed Evropy, zanedlouho odstartuje svůj druhý ročník slavnostním koncertem s dětskými sólisty (25. 5.), kteří nám znovu připomenou, kolik talentů a jedinečných tvůrčích osobností v sobě útroby brněnských a jihomoravských ZUŠ ukrývají. Mozartovy děti si kladou za cíl nalákat do fantastického světa hudby děti všech věkových kategorií, dávají ale

ME CLASSIC

Mozartovy děti 2011 prostor také ostříleným nadaným žákům ZUŠ vystoupit na pódiích v centru Brna před zraky tisíců posluchačů a také chtějí pomoci těm nejmenším v rámci profesionálně vedených workshopů nalézt své vlastní hudební já! Akce se letos koná ve dnech 25. 5. – 12. 6. a program je opravdu pestrý a nabitý! Dočkáme se četných vystoupení perfektně sehraných bandů ZUŠ města Brna a celého Jihomoravského kraje. Zavítáme na workshopy do sídla brněnské filharmonie – Besedního domu, na stejné místo se vydáme také na den otevřených dveří a nesmíme zapomenout na komentovanou zkoušku s orchestrem, kde si děti mohou vyzkoušet obtížnou práci dirigenta. Úvodní slavnostní koncert dětských hvězd má být nádherným vstupem do projek-

tu, který si za svou krátkou dobu působnosti našel v srdcích dětí své neotřesitelné místo! Vaše Mozartovy děti a Filharmonie Brno

Mozartovy děti 2011 25. 5. – 12. 6. www.filharmonie-brno.cz www.ignisbrunensis.cz pr

BRNĚNSKÁ MUZEJNÍ NOC SOBOTA 14. 5. 2011 18:00—24:00 www.brnenskamuzejninoc.cz Více než třicet zdarma otevřených budov s výstavami a bohatým kulturním programem Bezplatná doprava speciálními linkami DPMB NA VAŠI NÁVŠTĚVU SE TĚŠÍ Moravská galerie v Brně Technické muzeum v Brně Muzeum města Brna Moravské zemské muzeum v Brně Dům umění města Brna Muzeum romské kultury Mendelovo muzeum MU Muzeum Brněnska (Předklášteří, Rajhrad, Prace) Diecézní muzeum

Knihovna Jiřího Mahena v Brně Národní památkový ústav, ÚOP v Brně Galerie HaDivadla Brněnské kulturní centrum Hvězdárna a planetárium Brno Červený kostel Národní divadlo vBrno – Host 2011

Akce se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna PARTNEŘI MEDIÁLNÍ PARTNEŘI INZERCE

17


DIVADLO šenosti. Každý umělec si pro sebe nejprve vytvoří svá vlastní pravidla tvorby, projde svým jedinečným osobním hledáním a v první řadě se bude vztahovat k člověku, jeho obrazotvornosti, citům a příběhu, méně už ale k zavedeným referencím. Ne proto, že by chtěl odhodit a změnit všechno staré. Souvisí to s nevyhnutelností této společnosti jít vstříc k něčemu citovějšímu a osobnějšímu. Je nádherné vidět, že umění tímto způsobem vrací člověku jeho lidskost, což je přece také důvodem samotné existence umění.

Francouzka Marie Kinská založila v Praze sdružení SE.S.TA, zabývající se současným tancem.

Tanec je nástroj k porozumění světu rozhovor s francouzskou tanečnicí, pedagožkou a choreografkou Marií Kinskou

Když hovoří o festivalech a workshopech, které organizuje v rámci tanečního sdružení SE.S.TA, je plná elánu, nadšení a odhodlání. Když se jí ptám na tanec, vyzařuje z ní klid a hluboké porozumění. Marii Kinskou přivedla do České republiky láska. Vzala si jednoho z potomků rodu Kinských a s jejím příchodem se k nám v roce 1997 dostala i obrovská šance rozvinout zdejší scénu současného tance. V roce 1999 založila tato absolventka francouzské taneční konzervatoře a historie na pařížské Sorboně sdružení SE.S.TA, které dodnes řídí.

Co vám osobně přináší tanec, především ten současný, a co podle vás může nabídnout širokému publiku?

Tanec pro mě vždy představoval zásadní způsob, jak porozumět věcem, které jsou složité kpochopení. O těchto věcech mohou zasvěceně mluvit filozofové, to ale nemění nic na tom, že by pro nás byly nedosažitelné. Podle mého názoru je můžeme velmi dobře vyjádřit právě tancem. Já osobně jsem díky tanci pochopila mnohé; je pro mě propojením intuice, způsobu vnímání a nesmírným obohacením, které přesahuje intelektuální rovinu.

V rámci aktivit sdružení SE.S.TA se zabýváte především navazující výukou profesionálů (post formation) a přivážíte do České republiky mnoho odborníků ze světa. Věnujete se také vzdělávání publika. Jak?

Pořádáme různé semináře a debaty po skončení představení, kde se spolu s diváky snažíme hledat odpovědi na jejich otázky. Základní podmínkou k porozumění současnému tanci a současnému umění obecně je ale zapomenout na intelekt. Zapomenout na to, že vše musí být hned srozumitelné. Prostě jen vnímat. Porozumění přichází až v další fázi. To, jak se učíme a jak se také vyvíjí malé dítě, má několik etap: nejprve vnímáme, teprve pak analyzujeme a až nakonec pojmenováváme. A právě tímto procesem procházíme tváří v tvář umění. Současné umění se tedy pouze vrátilo k přirozenému poznávání a chápání světa. Co byste popřála české taneční scéně?

V České republice je obrovská energie. To mi potvrzují všichni zahraniční umělci, které sem zveme. Je tu vůle a nadšení něco začínat a pokračovat v tom. České taneční scéně tedy mohu jen popřát, aby lidé více spolupracovali mezi sebou i se zahraničím, aby se pak vraceli zpět, nechali kolovat své znalosti a myšlenky a neměli strach ztratit na chvíli svou identitu, protože právě v konfrontaci svou identitu nacházíme. kamila drtilová

Diváci se často obávají, že představením současného tance nebudou rozumět. Jak tuto bariéru odstranit?

Problém současného tance a současného umění obecně je v tom, že se vyjadřuje zcela odlišně, než jsme byli zvyklí v minulosti. Pracuje mnohem více v rovině citu, představivosti a zku-

BRNO

PRAHA

Festival KoresponDance Europe „(im)Pulz současného evropského tance“ Brno | 9.–10. 5 | Praha | 16.–31. 5 www.korespondance-europe.eu www.se-s-ta.cz pr

18


INZERCE

ME DIVADLO Peter Brook • Bouffes du Nord • La Licorne Theatre • Footsbarn Theatre • Teatr Polski Wroclaw • La Fabrique • Teatro Del Carretto

WWW.DIVADELNISVET.CZ

27. KVĚTNA–3. ČERVNA 2011

SHAKESPEARE A DIVERZITA KULTUR

Špičkové světové divadelní soubory naplní festivalová témata Shakespeare a diverzita kultur. Nenechte Sen noci svatojánské v podání Teatru Polski z Wroclawi.

si ujít divadelní svátek, zahájený své-

Brno v centru Divadelního světa

Podle ředitelky festivalu Sylvie Pospíšilové je uvedení Magické flétny, poslední inscenace již zmiňovaného Petera Brooka v podání francouzského souboru Bouffes du Nord, klíčovou událostí divadelní sezóny nejen v Česku. Žijící režisérská ikona se volně inspirovala Mozartem a inscenaci doprovází pouze jediný klavír. Francouzi se v moravské metropoli představí hned dvakrát. Na inovativní podání shakespearovských her se ale můžete těšit dokonce několikrát. Je libo italského Hamle-

Brno bude patřit divadlu!

ta s maskami a loutkami, Sen noci svatojánské po polski nebo Othella ve slovenštině? Pozadu nezůstanou ani brněnská divadla, která předvedou společnou jevištní koláž z útržků všech shakespearovských děl. Kromě ní si na zahajovací Noc kejklířů připravili řadu hudebních a činoherních produkcí, jarmark a překvapení v podobě výtvarného zásahu do prostoru. Pokud vám to nedá a chtěli byste sami v sobě probudit umělce, máte možnost. Své výtvarné, herecké či pěvecké nadání určitě uplatníte na velkolepé slavnosti masek na náměstí Svobody. V kejklířství se meze nekladou. anna königsmarková

Divadelní svět Brno Brno | 27. 5. – 3. 6. www.divadelnisvet.cz

Pořadatelé:

elkolepá slavnost masek, Shakespeare na deset způsobů, ta nejlepší brněnská představení nebo divadelní legenda Peter Brook. Na to všechno letos láká 2. ročník Divadelního světa Brno ve dnech 27. května až 3. června. Po zkušenostech z minulého roku si navíc můžete být jisti, že téměř na každém rohu, v ulicích a parcích narazíte na skupinky performerů, hudebníků a dalších uměleckých nadšenců.

cí pompézní Slavností masek (3. 6.).

Podpořili:

V

ráznou Nocí kejklířů (27. 5.) a vrcholí a vrcholí-

19


ností na pomezí happeningu, náboženské liturgie a lidové zábavy. Smyslem jeho akcí je dramatické ztvárnění psychických i tělesných hraničních situací, kde je předstíraný násilný exces aktem psychického osvobození. Tělo a jeho podmíněnost jsou zde předmětem psychoanalýzy i rekonstrukce.

ME ART

Krev a vnitřnosti Hermanna Nitsche Od 20. 4. do 15. 5. probíhá v brněnském divadle Reduta výstava neLidské / Komunikace s Hermannem Nitschem. Výstava představí práce studentů a absolventů vysokých uměleckých škol, reagujících na dílo i osobnost akčního umělce Hermanna Nitsche. Jako jeden z hlavních představitelů

hnutí vídeňského akcionismu se tento umělec stal samostatnou kapitolou v dějinách moderního umění. Proslavil se především systematickým využíváním krve a vnitřností jako výtvarného média. Celý život rozvíjel specifický symbolický jazyk vrcholící ve své komplexnosti projektem šestidenních slav-

Výstava je souborem individuálních reakcí na otázky, které Nitschovo dílo vyvolává. Současně také osobitým způsobem zpracovává různé navazující tematické roviny. Projektu se účastní především studenti brněnské FaVU (ateliér tělového designu, performance, videa a další), ale také katedra scénografie JAMU. Výstava je inspirovaná setkáním a společnou debatou s Hermannem Nitschem v Museumszentrum Mistelbach a také návštěvou zámku Prinzendorf, místě pořádání šestidenních slavností nazvaných Orgies Mysteries Theatre. me

BRNO Výstava neLidské / Komunikace s Hermannem Nitschem Divadlo Reduta | Brno | 20. 4.–15. 5. denně 10–22.00 atd.ffa.vutbr.cz

Kouzlo Orientu v Moravské galerii Na výstavě Příběhy tisíce a jedné noci jsou zcela poprvé představeny předměty islámského umění ze sbírek Moravské galerie v Brně. K vidění je téměř 240 předmětů odhalujících pověstnou dokonalost uměleckořemeslné výroby a dovednosti islámského světa od Maroka přes Balkán a Blízký východ až po Írán. Nejcennější exponáty výstavy jsou tři modlitební koberce ze 17. století, které jsou v našem středoevropském prostoru velkou vzácností. Pro výstavu Příběhy tisíce a jedné noci byly speciálně restaurovány.

Vykuřovadlo ve tvaru kachny, Írán, 18.–19. století. Mosaz, tyrkys. Moravská galerie v Brně.

20

Především ženy jistě okouzlí kolekce šperků či dámské domácí střevíce. Muže potěší ukázky ze sbírky zbraní a dětem udělají radost předměty, které znají z pohádek Tisíce a jedné noci. Součástí výstavy je také ukázka pokojíčku sběratele 19. století, který si libo-

val v orientálních předmětech. K výstavě vychází publikace věnovaná souboru islámského umění ve sbírkách Moravské galerie v Brně a zájemci ji mohou zakoupit v prodejnách této galerie. Výstavu doplňuje také bohatý doprovodný program. Například během Brněnské muzejní noci 14. května 2011 je připravena prohlídka výstavy, výtvarná dílna a také překvapení inspirované Orientem. mg

BRNO Příběhy tisíce a jedné noci. Islámské umění ze sbírek Moravské galerie v Brně Moravská galerie v Brně Uměleckoprůmyslové muzeum Husova 14 | 22. 4. – 31. 7. www.moravska-galerie.cz pr


KNIŽNÍ TIPY

ME ART

ME KNIHY ZAPLETENÍ Vše začíná vraždou Jindřicha Telaka, účastníka psychoterapeutického sezení v budově jednoho varšavského kláštera. Stereotypy znuděný prokurátor Szacki, mladá a vyzývavá novinářka, excentrický psychiatr, chlípný kolega od policie, paranoidní historik... Szacki odhaluje hrozivou moc rodinných konstelací a postupně zjišťuje, že někdy je lepší nevědět. Zapletení Zygmunt Miłoszewski www.hostbrno.cz

Ohňové atrakce nebudou chybět ani při letošní muzejní noci.

Brněnská muzejní noc je opět tu! Letos můžete prožít Brněnskou muzejní noc už posedmé. Tentokrát se pro vás zdarma otevřou brány více než třiceti budov v Brně a okolí v sobotu 14. května od 18 do 24 hodin. Většina lidí už ví, že pod pojmem Brněnská muzejní noc se skrývají prohlídky expozic po setmění, desítky atraktivních výstav, výtvarné dílny, přednášky, koncerty, představení, ukázky řemesel a mnoho dalšího – podrobný program najdete minimálně 14 dní před zahájením na www. brnenskamuzejninoc.cz. Využijte toho a svou cestu za kulturou i poznáním si naplánujte přesně podle vašich představ. Pohodlný přesun mezi jednotlivými budovami vám opět umožní bezplatné linky MHD, jejichž jízdní řády zde budou ke stažení. Přesto však každý ročník dokáže příjemně překvapit. Kromě bohatého programu hledají i letos pořadatelé způ-

sob, jak zúročit potenciál muzejní noci v průběhu celého roku, a proto se budou snažit získat od účastníků zpětnou vazbu. Jak? Kromě ankety, kterou účastníci můžou vyplnit v programové brožuře nebo na webových stránkách www.brnenskamuzejninoc.cz, bude ve zpřístupněných budovách prostor, kde lidé mohou vyjádřit svůj názor. Další možnost podělit se o své postřehy mají uživatelé facebooku na oficiální stránce Brněnské muzejní noci a také Čekovací muzejní noci v Brně. Pro ty, kteří ještě nikdy „nečekovali“, bude na stránce Čekovací muzejní noci podrobný návod, jak aplikace používat. Díky nim se lidé dozvědí, v jakém muzeu jsou právě teď jejich přátelé a co se jim tam líbí. Pořádající instituce tak volají: „Povídejte, zajímáte nás!“

Brněnská muzejní noc Brno a okolí | 14. 5. | 18-24.00 brnenskamuzejninoc.cz

BÁSNĚ Poprvé od autorovy smrti, čtyři desetiletí po vydání Hrubínových básnických spisů a sto let od jeho narození tak čtenáři dostávají do rukou soubor vrcholných děl klasika české poezie. Komentář mimo jiné srovnává původní verze básní, jak byly otištěny v časopisech a novinách, s jejich verzemi knižními. Básně František Hrubín www.hostbrno.cz

NÁŠ TRAGICKÝ VESMÍR Když Meg Carpentierová dostane nabídku napsat recenzi na pseudovědeckou knihu slibující věčný život, okamžitě souhlasí. Meg se probírá teoriemi kosmologie, fyziky, tarotu, studuje kóany, novodobé teorie všeho, Nietzscheho, Baudrillarda a vzory na pletení, razí si cestu „naším tragickým vesmírem“. Ptá se na vše možné. Existují nadpřirozené bytosti? Kouzla? Náš tragický vesmír Scarlett Thomasová www.hostbrno.cz

pr

21


MUSIC BRNO / ADRESÁŘ BRNO POCO happy’n’latino house | Vyhlídka Café 20:00

festival

ČARODĚJÁLES Čarodějáles na koupališti Riviéra je opět tu! Desetihodinová smršt drsně zkreslených i čistě zvonivých kytar (Visací zámek, Charlie Straight, Tomáš Klus, Boyce Avenue), půlnoční show big bandu B SIDE BAND s Vojtou Dykem a vrchol v podobě hlavního headlinera, skupiny KRYŠTOF s jediným letošním vystoupením v Brně. Těšíme se i na hejna čarokrásných čarodějek!

KINA BRNO

Koupaliště Rivéra | Brno | 28. 4. www.carodejales.cz

ČTVRTEK 28. DUBNA LIVE MUSIC UŠI A VÍTR Unna, Plešatá zpěvačka | Boro 20:00 BENEFIT NA PROTESTFEST La Fraction / FRA, Ilúzia SK, Mac Gyver, Thalidomid | Favál 20:00 LUSHLIFE / USA + NAPSZYKLAT / POL + INK MIDGET & PJONI / POL hudební trojboj | Fléda 20:00 MASCARA folkrock | Klub Leitnerova 19:30 INTIM TOMA ILLEGÁL + FUNK YOU rock/funk | Melodka 19:00 ČARODĚJÁLES 2011 Totální nasazení, Cocotte Minute, Rybičky 48, Visací zámek, Boyce Avenue / USA, Xavier Baumaxa, Zadáci, Pannonia All Stars Ska Orchestra / HUN, Tomáš Klus, Charlie Straight, Kryštof, Vojtěch Dyk & B Side Band, Professor Leopard, Johny Said the Number, Lidopop, Poletíme?, Rolling Stones revival Brno, Showstation, From Our Hands / SK, Kontrolla Riviéra Brno 12:30 JEDNOFÁZOVÉ KVASENIE / SK folk/rock | Stará Pekárna 20:00 ZÁVIŠ pornofolk | Šelepova no. 1 20:15 CLUBBING 20:00 PARTY www.bastila.cz | Bastila ZUMBA & LATINO PARTY výuka zumba, salsa, merengue, bachata zdarma | El Sombrero 20:30 OLDIES PARTY DJ Tim | Mersey 20:00 ČARODĚJÁLES AFTERPARTY Harosh | Metro music bar 20:30 QUEER HOUSE Dan Keschen | [mju:z] 21:00 MAXIMAL Masser, Neuro, Nois, Upgrade Perpetuum music club 21:00 PARTY!!! Jakub Mishek, happy hours | 7. nebe 21:00 DISCOMUSIC šipky a fotbálek zdarma | Slovan club 20:00

PÁTEK 29. DUBNA LIVE MUSIC PÁTEČNÍ KLUBOVÁ SCÉNA Hally Belly, Sladký konec, Děti kapitána Morgana | Boro 19:30 ROTTING CHRIST + OMNIUM GATHEUM + DAYLIGHT MISERY + DEAD SHAPE FIGURE rock/metal | Melodka 19:00 THE FIREBALLS rock’n’roll | KD Rubín 19:30 CLAUS VAN BEBBER & IGNAZ SCHICK / GER experimental | Skleněná louka 20:00 MAJÁLES 2011 Republic of Two, UDG, Divokej Bill, Wohnout, Skyline, Chinaski, Tata Bojs, Xindl X, Tleskač, Sto zvířat, Mig 21. Monkey Business, Vypsaná fixa, Chiki Liki Tu-A SK, Fast Food Orchestra, Sunflower Caravan, Midi Lidi, Zóna A / SK, Puding paní Elvisovej / SK, Para SK, Prago Union, studentské kapely Sportovní areál Hněvkovského Komárov 12:00 CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila 20:00 TECH-DEEP-HOUSE Yacube / SK, Sonja, Deivis | Café Sklenick 20:00 PARTY DJ Satosi | Caribic music club 21:00 FRIDAY DISCO FEVER vstup do 22:00 zdarma | El Sombrero 21:00 AFTER PARTY MAJÁLES studentská akce | Fléda20:00 LAMÍ PARTY Danns | Lamí bar 20:00 KARIBSKÁ NOC Willy / CUB, latino/salsa | Mersey 20:00 METRO POP ROCK FUNK MIX Folteen | Metro music bar 20:30 DNB MUSE Panzer, Ufo & Musicant, Flea, Parus, Major | [mju:z] 21:00 LOVE PARTY resident DJs | Perpetuum music club 21:00 D.G. VS. BEP PARTY Andy Smith | 7. nebe 21:00 DISCO FRESH & OLDIES disco | Slovan club 20:00 STAROBRNO OLDIES PARTY DVD projekce | Šelepova no. 1 20:00 SLIBNÉ VYHLÍDKY… Murphy + guest groovy’n’house classic | Vyhlídka Café 20:00 SOBOTA 30. DUBNA LIVE MUSIC STRIBORG + ŽREC + NIBURTA + CRUADALACH + SEZARBIL rock | Melodka 19:00 NIGHTWISH REVIVAL rock | Metro music bar 20:30 SPECIAL PROVIDENCE / HUN jazz/alternativa | Stará Pekárna 20:00 NEBE PLNÉ HVĚZD + PŘÍHRANIČNÍ SLAVNOSTI Eva Pilarová, Gustav Brom Combo, Synkopy 61, Trio Michala Šindeláře, Ondra Havlík | vstup volný | Šelepova no. 1 (park) 16:30 CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila FUTURE GARAGE Don Pedropulos, Parabot | Café Sklenick

ABAJO CULTURE CLUB nám. Svobody 17 – suterén Domu pánů z Lipé | abajo@emailcz ALTERNA Kounicova 48 | 541 212 091 | www.alterna.cz BASTILA Dominikánská 15 | 542 211 492 | www.bastila.cz BORO Křenová 75 | 776 899 006 | www.boro-klub.cz CAFÉ SKLENICK Kounicova 23 | www.sklenick.cz CARIBIC MUSIC CLUB Běhounská 22/24 | www.caribic.cz EL SOMBRERO COCTAIL&MUSIC BAR Zelný trh 20 | www.elsombrero.cz Křížkovského 22 | 775 222 505 | www.faval.cz FAVÁL MUSIC CIRCUS FLÉDA Štefánikova 24 | 775 376 004 | www.fleda.cz LAMÍ BAR Dominikánská 11 | www.udvoulam.cz LEITNEROVA Leitnerova 2 | 543 213 693 | www.leitnerka.cz MELODKA Kounicova 20/22 | 733 669 731 | www.melodka.cz

22

20:00 20:00

PARTY DJ Ramzzy | Caribic music club 21:00 THE SILENT DJ BATTLE Nestav s. Bongo Bongo | Clubwash::Brno 21:00 OLDIES FLASHBACK FEVER vstup do 22:00 zdarma | El Sombrero 21:00 ŽABOVAČKA ANEB SAMÝ HITY, ŽÁDNÁ RVAČKA DJs Danns, Tim | Mersey 20:00 BIG PRESENT PARTY Týčr | [mju:z] 21:00 CLUBBING resident DJ | 7. nebe 21:00 SATURDAY NIGHT DISCO disco | Slovan club 20:00 STAROBRNO OLDIES PARTY DVD projekce | Šelepova no. 1 20:00 SOUND CAFÉ Poco + guest | happy’n’latino house Vyhlídka Café 20:00 NEDĚLE 1. KVĚTNA LIVE MUSIC ONDŘEJ HAVELKA swing | Semilasso

20:00

CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila KONEC NEDĚLNÍ NUDY V BRNĚ Leo Lycra electro, progressive | Vyhlídka Café

20:00

PONDĚLÍ 2. KVĚTNA LIVE MUSIC ZUZANA GAMBOVÁ & BAND jazz/rock | Metro music bar JACK CANNON BLUES BAND / HUN blues | Stará Pekárna BIG BAND AMERICKÉHO LETECTVA swing | Stará radnice (nádvoří) CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila BSS PARTY studentská akce | Melodka NOCHE LATINA Willi, Martin | výuka latino tanců | Mersey LEGENDARY DNB MONDAYS resident DJs | Perpetuum music club HEAVEN PUB akční ceny | 7. nebe ARCO funky’n’jackin house | Vyhlídka Café

20:00

20:30 20:00 19:00 20:00 19:00 20:00 21:00 21:00 20:00

ÚTERÝ 3. KVĚTNA LIVE MUSIC KONZERVATOŘ BRNO koncert bicích nástrojů Bezbariérové divadlo Barka 19:30 PÍŠETE DO ŠUPLÍKU? Divadlo hudby a poezie Adagir | Klub Leitnerova 19:30 HAVÍŘI JEDOU NA MELODKU Mr. Coming Soon, 10coins, Tree Frog, Tonyc | Melodka 19:0019:00 CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila 20:00 ZUMBA & LATINO PARTY výuka zumba, salsa, merengue, bachata zdarma | El Sombrero 20:30 FAFÁL Danns, studentská akce | Favál 20:30 MEZINÁRODNÍ FESTIVAL REKLAMY DUHOVÁ KULIČKA warm up party | Mersey 20:00 LEGENDARY ESF + PRF PARTY O5 & Radeček, DJ Silent | Metro music bar 20:30

MERSEY Minská 15 | 777 147 566 | www.mersey.cz METRO MUSIC BAR Poštovská 6 – Alfa pasáž | 515 533 452 | www.metromusic.cz [MJU:Z] – MUZEJKA Moravské nám. 15 | 723 354 444 | www.mjuz.cz PERPETUUM MUSIC CLUB Rooseveltova 9 | www.perpetuum.cz PODOBRAZY Moravské nám. 1a – Místodržitelský palác | 732 582 183 | www.podobrazy.cz KD RUBÍN Makovského nám. 3 | 541 213 704 | www.kdrubin.cz 7. NEBE Jánská 9 | 777 994 494 | www.7nebe.cz SEMILASSO Palackého tř. 126 | 541 247 010 | www.semilasso.cz SLOVAN CLUB Lidická 23 – pasáž hotelu Slovan | 603 384 767 | 541 321 207 | www.slovanclub.cz STARÁ PEKÁRNA Štefánikova 8 | 541 210 040 | www.starapekarna.cz ŠELEPOVA NO. 1 Šelepova 1 | 541 213 342 | www.selepova.cz VYHLÍDKA SOUND CAFÉ & BAR nám. Svobody 17 – Dům pánů z Lipé| www.vyhlidka-café.cz


MUSIC BRNO

STŘEDA 4. KVĚTNA LIVE MUSIC TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR world music | Bakala LEPORELO + EPY DE MYE progresivní folk | Klub Leitnerova EVERGREY / ESP + INTERITUS rock/metal | Melodka ANIMÉ + PIXIE AND THE DEVILS rock | Metro music bar TANGO ARGENTINO A MORAVSKO-ITALIANO TANGO Trio Milonguero | Podobrazy

19:30 19:30 19:00 20:30 20:00

CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila 20:00 FUSION Zlatomil | Café Sklenick 20:00 STUDENT PARTY V CARIBICU studentské ceny | Caribic music club 21:00 ZUMBA & LATINO PARTY výuka zumba, salsa, merengue, bachata zdarma | El Sombrero 20:30 THE FINAL BLACKOUT Johnny the City, studentská akce | Favál 20:00 CREATIVITY NIGHT 2011 studentská akce | Fléda 20:00 SOCIAL NIGHT resident DJ, poloviční ceny | Lamí bar 18:00 VETERINÁŘ(K)Y SE VRACÍ DO MERSEY studentská akce | Mersey 20:00 STŘEDEČNÍ 7. NEBE Ivo Hilszek | 7. nebe 21:00 DISCOMUSIC šipky a fotbálek zdarma | Slovan club 20:00 JEROME AUSTIN nu jazz exclusive | Vyhlídka Café 20:00 ČTVRTEK 5. KVĚTNA LIVE MUSIC OPEN DAY elektronika | Klub Leitnerova 19:30 PETE LYNCH & BAND / USA rock | Metro music bar 20:30 BRNĚNSKÝ LUNAPARK Divadlo Odjinud, Jananas, Sonny Rollinz | Podobrazy 18:00 TUT funk/rock | Stará Pekárna 20:00 CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila 20:00 ZUMBA & LATINO PARTY výuka zumba, salsa, merengue, bachata zdarma | El Sombrero 20:30 OLDIES PARTY DJ Tim | Mersey 20:00 PARTY!!! Jakub Mishek, happy hours | 7. nebe 21:00 DISCOMUSIC šipky a fotbálek zdarma | Slovan club 20:00 POCO happy’n’latino house | Vyhlídka Café 20:00

FRIDAY DISCO FEVER vstup do 22:00 zdarma | El Sombrero 21:00 DNB DNA – CZECHPOINT OPEN AIR WARM UP Frock, One Way, P.no, Hrr.nec, Mireau | Favál 20:30 METRO POP ROCK FUNK MIX Schafff | Metro music bar 20:30 JARNÍ HOUPAČKY Shala, Deivis, Elio, Archie Perpetuum music club 21:00 PARTY www.7nebe.cz | 7. nebe 21:00 DISCO FRESH & OLDIES vstup do 21:00 zdarma | Slovan club 20:00 STAROBRNO OLDIES PARTY DVD projekce | Šelepova no. 1 20:00 SLIBNÉ VYHLÍDKY… Murphy + guest groovy’n’house classic | Vyhlídka Café 20:00 SOBOTA 7. KVĚTNA LIVE MUSIC DEPRESSIVE DISORDER natáčení live DVD | Favál 20:00 OCEÁN hosté Roman Holý, Matěj Ruppert, Bohouš Josef, Cartonnage | Fléda 20:00 MEZCLA ORQUESTRA Metro latino tančírna | Metro music bar 20:30 TONY BUCK / AUS + MAGDA MAYAS DUO / GER experimental | Skleněná louka 20:00 CLUBBING 20:00 PARTY www.bastila.cz | Bastila JAZZ Romeo Green | Café Sklenick 20:00 PARTY www.caribic.cz | Caribic music club 21:00 OLDIES FLASHBACK FEVER vstup do 22:00 zdarma | El Sombrero 21:00 ITCH MY MAGION Zu / ITA, Tristen / GER, Bios / SK, Kellys, Click Joe, G.H.C. | Fléda 20:00 ŽABOVAČKA ANEB SAMÝ HITY, ŽÁDNÁ RVAČKA DJs Danns, Tim | Mersey 20:00 FRESHWATER Alexx, Dave Legato | Perpetuum music club 21:00 PARTY www.7nebe.cz | 7. nebe 21:00 SATURDAY NIGHT DISCO vstup do 21:00 zdarma | Slovan club 20:00 STAROBRNO OLDIES PARTY DVD projekce | Šelepova no. 1 20:00 SOUND CAFÉ Poco + guest | happy’n’latino house Vyhlídka Café 20:00 NEDĚLE 8. KVĚTNA CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila KONEC NEDĚLNÍ NUDY V BRNĚ Leo Lycra electro, progressive | Vyhlídka Café PONDĚLÍ 9. KVĚTNA LIVE MUSIC MARKÉTA IRGLOVÁ folk/šanson | Divadlo Bolka Polívky KK BAND jazz/rock | Metro music bar ZERONUMBERONE indie/triphop | Stará Pekárna

20:00 20:00

19:00 20:30 20:00

PÁTEK 6. KVĚTNA LIVE MUSIC PÁTEČNÍ KLUBOVÁ SCÉNA Pařez, BBP, Metalurg, Mel na fšechny hajzly | Boro 19:45 LA CONFIANZA / GER + GAP IN THE STORY + OVERHYPE rock | Melodka 19:00 KULTURNÍ ÚDERKA + UNDERTABLES bluescore/rock/soul | Stará Pekárna 20:00

CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila NOCHE LATINA Willi, Martin | výuka latino tanců | Mersey LEGENDARY DNB MONDAYS resident DJs | Perpetuum music club HEAVEN PUB akční ceny | 7. nebe ARCO funky’n’jackin house | Vyhlídka Café

CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila 20:00 DEEP-SLOW-DISCO-HOUSE Kellys, Click Joe | Café Sklenick 20:00 PARTY www.caribic.cz | Caribic music club 21:00

ÚTERÝ 10. KVĚTNA LIVE MUSIC PARTY STARTERS Carpet Riders, Production aka Garson Cao / CAN | Favál 21:30 CACHE CACHE alternativa | Klub Leitnerova 19:30

20:00 20:00 21:00 21:00 20:00

www.meziploty.cz

divadelní festival divadlo & muzika & výtvarné dílny

28. – 29. května 2011 Psychiatrická léčebna Bohnice DIVADLO ● DIVADLO ABC MĚSTSKÁ DIVADLA PRAŽSKÁ ● DIVADLO NA ZÁBRADLÍ ● DIVADLO V ŘEZNICKÉ ● MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO ● DIVADLO V CELETNÉ – VESELÉ SKOKY ● HBO - NA STOJÁKA! ● MICHAL VIEWEGH AUTORSKÉ ČTENÍ ● TANEČNÍ SKUPINA IF ● W.A.M.M.P.I.T. ● ANTONÍN PUCHMAJER D.S. ● D.S. JEDLIČKOVA ÚSTAVU ● DIVADLO S LOUTKAMI PAVEL VANGELI ● JÓGA SMÍCHU WORKSHOP ● PROMÍTÁNÍ FILMŮ S FESTIVALU JEDEN SVĚT ● U.S. MARVIN ● ARNOŠT GOLDFLAM AUTORSKÉ ČTENÍ ● D.S. MISIONÁŘI ● DIVADLO TOY MACHINE ● KABARET ČERVENÁ 3KA ● TANEČNÍ DIVADLO MIMI FORTUNAE ● VĚTŠINA LIDÍ O.S. ● ATELIER HERECKOIMPROVIZAČNÍ TVORBY ● DAMU ● DOMOV PETRA MAČKOV ● LOCO:MOTION COMPANY ● TRN V OKU ● BOHNICKÁ DIVADELNÍ SPOLEČNOST ● DISMANŮV ROZHLASOVÝ DĚTSKÝ SOUBOR ● DRAGG ADDICTS ● MAŽORETKY BRNO ● TS CROCK 14 ● BOOGIE WOOGIE ● DIVADLO AKORÁT ● FLATTUS ● MAGISTR KELLY KOUZELNÍK PRO DOSPĚLÉ ● TS CETARE ● CENTRUM TANCE ● DIVADLO KULICH ● FUNGALVAZ ● NEZÁVISLÉ DIVADLO TRAMTARIE ● TS VIVA JUMP ● COMPANY PROART ● DIVADLO LUNA STOCHOV ● HUSO ● OLDSTARS

● TS UP! ● DĚTSKÉ DIVADELNÍ STUDIO ● DIVADLO MARGARITAS ● JUSTINCREDIBLE TEAM ● TS CETARE ● D.S. VOJAN LIBICE NAD CIDLINOU ● DIVADLO NAHOĎ PRAHA ● JIŘÍ DĚDEČEK ● PRAŽSKÁ DIVADELNÍ KORNZERVATOŘ ● TY-JÁ-TR MUZIKA ● DAVID KOLLER ● VYPSANÁ FIXA ● TOMÁŠ KLUS ● ŽLUTÝ PES ● GIPSY.CZ ● DAN BÁRTA & ILLUSTRATOSPHERE ● SUNSHINE ● MICHAL HRŮZA ● STO ZVÍŘAT ● TEREZA ČERNOCHOVÁ MANDRAGE ● TONYA GRAVES ● CLOU ● ŠVIHADLO ● RADIM HLADÍK & BLUE EFFECT ● HRADIŠŤAN A VĚRA BÍLÁ ● JITKA CHARVÁTOVÁ ● COCOTTE MINUTE ● MARTIN ZBROŽEK & MELODY MAKERS ● SUNFLOWER CARAVAN ● NICELAND ● GANG ALA BASTA ● PSÍ VOJÁCI ● KRUCIPÜSK ● PLEXIS ● TAM-TAM ORCHESTRA ● QUEENS OF EVERYTHING ● THE TAP TAP ● 2 WINGS ● BOBR CHUTNÁ DVAKRÁT ● BÓ BIG BAND ● BRAAGAS ● DILATED ● EGGNOISE ● FEHER FEKETE KEREK ● GARAGE ● GULOČAR ● JANANAS ● MICHALE‘S UNCLE ● MOTHER‘S ANGELS ● PETR KALANDRA MEMORY BAND ● PRAGUE CONSPIRACY ● REMORSE ● ŠARBILACH SYMFONETICKÝ ORCHESTR JAROMÍRA VOGELA ● ŠATLAVA ● THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE ● TRABAND ● VEGA ● VLADIVOJNA LA CHIA

Výtvarné dílny ● pl bohnice & přátelé Předprodej vstupenek: Ticketstream Spojení: posílené autobusové linky č. 177 a 200 ze stanice metra c „kobylisy“

INZERCE

CITY VIBES STUDENTSKÁ PARTY Sedliv | 7. nebe 21:00 DISCOMUSIC šipky a fotbálek zdarma | Slovan club 20:00 JOHANNES groovy’n’club music | Vyhlídka Café 20:00


MUSIC BRNO / KINA BRNO DURA & BLUES GROOVE blues | Stará Pekárna 20:00 ORPHEUS BRITTANICUS vážná hudba | Stará radnice (Křišťálový sál) 16:30, 19:30 CLUBBING 20:00 PARTY www.bastila.cz | Bastila ZUMBA & LATINO PARTY výuka zumba, salsa, merengue, bachata zdarma | El Sombrero 20:30 CITY VIBES STUDENTSKÁ PARTY Sedliv | 7. nebe 21:00 DISCOMUSIC šipky a fotbálek zdarma | Slovan club 20:00 JOHANNES groovy’n’club music | Vyhlídka Café 20:00 STŘEDA 11. KVĚTNA LIVE MUSIC DOWNBELOW rock/blues | Alterna SVÁŤA KOTAS BAND + ALBUM akustická hudba | Klub Leitnerova JOHNNY CASH REVIVAL folk/country | Metro music bar BEHIND THE DOOR jazz/funk | Podobrazy MARTIN KRATOCHVÍL & JAZZ Q jazz/rock | Stará Pekárna

20:00 19:30 20:30 20:00 20:00

Cihlářská 19 | 541 213 542 www.kinoartbrno.cz

KONEC HUN | 2007 | komedie 28. 4. 18:15 PRAVIDELNÍ MILENCI FRA | 2004 | drama 28. 4. 20:30 FILM EUROPE: HITLER V HOLLYWOODU BEL/FRA 2010 | drama | Malý sál 28. 4. 18:00, 20:00 BIUTIFUL ESP/MEX | 2010 | drama 29. 4.-1. 5. 18:15, 20:45 LÍTÁM V TOM USA | 2009 | komedie 2.-5. 5. 18:45 3 GER | 2010 | komedie 2.-4. 5. 20:30 FOYER: EL PASO CZE | 2008 | drama | Malý sál 2. 5. 19:00 FAIR GAME USA | 2010 | drama 5.-8. 5. 20:30 FILM EUROPE: ZŮSTANE TO MEZI NÁMI CRO/SER/SLO | 2010 | komedie | Malý sál 5. 5. 18:00, 20:00 80 DOPISŮ CZE | 2010 | drama 6.-8. 5. 20:30 ODCHÁZENÍ CZE | 2011 | drama 9.-11. 5. 18:15 AGUIRRE, HNĚV BOŽÍ MEX/GER/PER | 1972 | drama 9. 5. 20:30 FOYER: MIDDLE OF THE MOMENT GER/SUI | 1995 | dokumentární | Malý sál 9. 5. 19:00 KAŽDÝ PRO SEBE A BŮH PROTI VŠEM GER | 1974 | drama 10. 5. 20:30 UPÍR NOSFERATU GER/FRA | 1979 | drama 11. 5. 20:30

INZERCE

24

komedie

ZKUS MĚ ROZESMÁT Aby sbalil ty nejhezčí holky, rozhodne se plastický chirurg Adam Sandler předstírat, že je nešťastně ženatý. Skvělý plán začne vycházet lépe, než si myslel. Když mu ale kráska s tělem supermodelky Brooklyn Decker na tu fintu skočí, musí se zapojit i jeho asistentka Jennifer Aniston v roli zlé manželky. A v tu chvíli se věci začnou tak trochu komplikovat. v kinech od 14. 4.

DNY EVROPSKÉHO FILMU www.eurofilmfest.cz TIRZA BEL | 2010 | drama HOUSE OF BOYS LUX/GER | 2010 | drama ILEGÁL BEL/FRA | 2010 | drama

28. 4. 18:00 28. 4. 20:30 29. 4. 09:00

BAKALA

ANIMEFEST 2011 www.animefest.cz Osmý ročník festivalu anime, mangy a japonské kultury. Nabídne projekce nových i starších anime titulů, přednášky, soutěže, hry a další doprovodný program. Veškeré info o programu najdete na www.animefest.cz. 6.-8. 5.

Žerotínovo nám. 6 | 542 212 405 www.fkbrno.cz

KINOKAVÁRNA

FRIGO NA MAŠINĚ USA | 1926 | komedie UKRADENÁ VZDUCHOLOĎ CZE | 1966 | dobrodružný

.RSQNUXR Q N UDRONKTOQœBHR/@KœBDL JQNONKHRTUœCÖI¨

CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila 20:00 DUBSTEP-GLITCH Mokele Mbembe | Café Sklenick 20:00 STUDENT PARTY V CARIBICU studentské ceny | Caribic music club 21:00 ZUMBA & LATINO PARTY výuka zumba, salsa, merengue, bachata zdarma | El Sombrero 20:30 GRILOVACÍ FAVÁL PDF A FSPS Schafff, studentská akce | Favál 19:00 SOCIAL NIGHT resident DJ, 1/2 ceny | Lamí bar 18:00 PARTY premiéra dokumentu o dívkách a extrémních zmních sportech | Mersey 20:00 STŘEDEČNÍ 7. NEBE Ivo Hilszek | 7. nebe 21:00 DISCOMUSIC šipky a fotbálek zdarma | Slovan club 20:00 JEROME AUSTIN nu jazz exclusive | Vyhlídka Café 20:00

ART

host DJ Slater feat U-Prag Drummers

3. 5. 19:30

nám. SNP 33 | 777 758 216 www.kinokavarna.cz

10 5. 19:30

SCHINDLERŮV SEZNAM USA | 1993 | drama

QUIMBY (HU)

19:00

6.5.2011 PALÁC AKROPOLIS

ORKA 14.5. 2011

(FO)

19:00

PALÁC AKROPOLIS více info www.unitedislands.cz vstupenky k dostání v síti Ticketpro

11. 5. 20:00


sci-fi

historický

těšínský

ZDROJOVÝ KÓD

OREL DEVÁTÉ LEGIE

KINO NA HRANICI

Colter se probudí ve vlaku z New Jersey do Penn Station. Neví, kdo je, co dělá ve vlaku ani proč ho všichni považují za někoho jiného. Během chvíle ve vlaku exploduje bomba a nikdo výbuch nepřežije. Colter se ale dostává do tajné laboratoře, kde je pověřen zvláštní misí. Dostane se do cizího těla vždy osm minut před jeho smrtí. Podaří se mu změnit běh události?

Římský centurion vyrazí do britské divočiny s odhodláním vybojovat zpátky čest, o kterou rodina přišla, když jeho otec vedl do zkázy ztracenou devátou legii. Na nebezpečné cestě obsypané ze všech stran divokými barbary ho doprovází spřátelený, ale možná ne úplně věrný otrok. Kevin Macdonald natočil dobrodružnou podívanou se zajímavými bitkami.

Až do 3. května můžete navštívit jedinečné souměstí na českopolské hranici Cieszyn - Český Těšín, které letos přiláká opět tisíce diváků lačných po polských, českých, slovenských a maďarských filmových novinkách i archivních dílech. Mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici probíhá letos již potřinácté.

V kinech od 21. 4.

v kinech od 21. 4.

LUCERNA

LEPŠÍ SVĚT DEN/SWE | 2010 | drama 2. 5. 17:30, 20:00 NICKYHO RODINA CZE/SK | 2011 dokumentární/drama 3. 5. 17:30, 20:00 KLADIVO NA ČARODĚJNICE CZE | 1969 | drama 4. 5. 17:30, 20:00 VŠE PRO DOBRO SVĚTA A NOŠOVIC CZE | 2010 | dokumetární 5. 5. 17:30, 20:00 NEVINNOST CZE | 2011 | drama 8. 5. 17:30, 20:00 KRÁLOVA ŘEČ GBR/AUS | 2010 | drama 9.-11. 5. 17:30, 20:00

Minská 19 | 549 247 070 | kinolucerna.info

RANGO USA | 2011 | animovaný 28. 4.-1. 5. 15:45, 2.-4. 5. 18:15 KRÁLOVA ŘEČ GBR/AUS | 2010 | drama 28. 4.-1. 5. 18:00 ČERNÁ LABUŤ USA | 2010 | drama 28. 4.-1. 5., 3.-4. 5. 20:30, 2. 5. 16:00, 20:30, 5.-8. 5. 18:15 MEDVÍDEK PÚ USA | 2011 | animovaný 5.-8. 5. 16:15, 9.-11. 5. 17:00 BIUTIFUL ESP/MEX | 2010 | drama 5.-11. 5. 20:30 VŠE PRO DOBRO SVĚTA A NOŠOVIC CZE | 2010 | dokumetární 9.-11. 5. 18:45 SCALA Moravské nám. 3 | 542 211 659 | www.bkc.cz

3 GER | 2010 | komedie 28. 4.-1. 5. 17:30, 20:00

ANIMEFEST 2011 www.animefest.cz Osmý ročník festivalu anime, mangy a japonské kultury. Nabídne projekce nových i starších anime titulů, přednášky, soutěže, hry a další doprovodný program. Veškeré info o programu najdete na 6.-8. 5. www.animefest.cz.

ME EVENTS

KINA BRNO

Český Těšín | do 3. 5. www.kinonahranici.cz

archivní

WERNER HERZOG + KLAUS KINSKI 13. seminář archivního filmu přinese snímky jako Aguirre, hněv Boží, Nosferatu - Fantom noci, Zelená kobra ad. Herzogův zatím poslední film Synku, synku, cos to proved bude uveden v české premiéře. Velký prostor bude věnován dokumentární tvorbě a kinolektorátům. Akci doplní výstava fotografií a dva hudební večery. Uherské Hradiště | 5.-8. 5. www.archivniseminar.cz

japonský

ANIMEFEST Evropské i české premiéry, přednášky, workshopy, soutěže. To vše nabídne letošní ročník Animefestu - festivalu východní kultury, komiksu a animovaného filmu. Perlou programu je snímek Pestrobarevný, držitel Ceny japonské filmové akademie a Mainichi Film Awards za nejlepší animovaný film. Brno | 6.-8. 5. www.animefest.cz INZERCE

25


DIVADLA BRNO

ruský

taneční

gangsterský

NÁMLUVY DLE ČECHOVA

KORESPONDANCE

MARLOW

Jednoaktová ruská veselohra Antona Pavloviče Čechova o námluvách dvou nesnesitelně majetnických, lakomých a tvrdohlavých lidí za doprovodu otce nevěsty, který má podobné vlastnosti jako oba snoubenci. Režie J. Bartošová, hraje Divadlo na dlani.

Festival současného tance KoresponDance Europe začíná 9. 5. v Brně. 5 evropských choreografů zde představí 5 odlišných světů - např. tanec s kladinou v představení Dominika Boivina off l i n e, fascinující výtvarně minimalistické dílo Fractured nebo vyprávění k popukání o lidu-beze-jmena-který-nezanechávástop…Pierra Nadauda.

Mladí a nadějní studenti muzikálového herectví na JAMU předvádějí svůj pěvecký a herecký um v temné komedii Marlow. Gangsteři s kufříky, dámy s boa, stíny v ulicích Los Angeles. Hra je inspirovaná romány a povídkami Raymonda Chandlera. Zpoza cigaretového dýmu uslyšíte jazzovky a především nezlomný hlas bojovníka za spravedlnost, Phila Marlowa.

Dělnický dům | Brno-Židenice | 6. 5. | 19.00 www.divadlonadlani.cz

Brno | 9. a 10. 5. | 19.00 www.se-s-ta.cz

Studio Marta | 14. 5. | 19.30 www.studiomarta.cz

BAKALA

DIVADLO BOLKA POLÍVKY

Žerotínovo nám. 6 | 542 212 405 www.bbakaly.cz

Jakubské nám. 5 | 542 214 692 www.divadlobolkapolivky.cz

RAPE ME! M. Krátká | monodrama 28. 4. 21:00, 7. 5. 19:30 HOLUBI D. Gieselman | drama 29. 4., 4. 5. 19:30 DOMA U HITLERŮ ANEB HISTORKY Z HITLEROVIC KUCHYNĚ A. Goldflam | komedie 30. 4. 19:30 LÁSKA BEZ MEZÍ dobročinný bazar, dílny poslepu Alfa pasáž 1. 5. 16:00 VEČÍREK LÁSKA BEZ MEZÍ kapely, módní 1. 5. 19:30 přehlídka, Služebníci lorda Alfreda MODELKA XXL ANEB MOJE STEHNA V PROKLATÝM DETAILU V. Borůvková | one woman show 2. 5. 19:30 CAFÉ MIKUŠ A DROZDA: MONOLIN J. Mikuš | scénické čtení 3. 5. 21:00 PSYCHÓZA VE 4.48 S. Kane | drama 5. 5. 19:30 BOHNICE ANEB ČLOVĚČE, NEZLOB SE L. Balák | tragikomedie 6. 5. 19:30 HUCKLEBERRY FINN J. Hanzelová, J. Mikuš 7. 5. 17:00 komedie/dětské | derniéra LISTOVÁNÍ: STRAKA V ŘÍŠI ENTROPIE M. Baňková | scénické čtení 8. 5. 19:30 MARX BROS. S. Petrů | komedie 9. 5. 19:30 JSEM KRAFTWERK! V. Klimáček | komedie 10. 5. 19:30 INDIÁN V OHROŽENÍ J. Havelka a kol. | komedie 11. 5. 19:30

ORIGAMI WORKSHOP vstup zdarma

11. 5. 17:00

BEZBARIÉROVÉ DIVADLO BARKA Sv. Čecha 35a | 541 213 206 www.barka.unas.cz

ASTORIA J. Soyfer | drama v NJ | PedF MU premiéra 28. 4. 18:00 TÖDLICHE SÜNDEN F. Mitterer | drama v NJ FF MU | premiéra 28. 4. 19:30 BALADA Z HADRŮ J. Voskovec, J. Werich | drama DS Poustevník 29. 4. 19:00

NÁVŠTĚVY U PANA GREENA J. Baron | komedie Divadelní a filmová agentura 3. 5. 19:00 BARONKY M. Mackenzie | tragikomedie Divadlo Kalich 6. 5. 19:00 DIVADELNÍ KOMEDIE B. Ahlfors | komedie Divadlo Palace 10. 5. 19:00 CENA ZA NĚŽNOST D. Gordon | drama | Divadlo Palace 11. 5. 19:00 DIVADLO NA DLANI www.divadlonadlani.cz

NÁMLUVY A. P. Čechov | komedie Dělnický dům v Židenicích

6. 5. 19:00

BRNĚNSKÉ KULTURNÍ CENTRUM DIVADLO POLÁRKA

www.bkc.cz

DVĚ BAREVNÉ POHÁDKY dětské | Ernův sál Staré radnice

30. 4. 10:30

ME SOUTĚŽE Vyhraj vstupenky na taneční představení v rámci festivalu KoresponDance Europe 10. května divadlo Reduta Brno Vyhraj vstupenky na festival Mezi Ploty 28.-29. května PL Bohnice Praha Všechny informace o právě probíhajících soutěžích najdeš na www.metropolislive.cz v sekci soutěže.

Tučkova 3 | 541 247 274 www.divadlopolarka.cz

Z JEDNÉ I DRUHÉ KAPSY K. Čapek, K. Popel, B. Krchňáková | dětské 28. 4. 09:30, 19:00, 29. 4. 09:30 KUTILOVÉ ANEB JAK SE STAVÍ DŮM H. Mikolášková | dětské 30. 4. 15:30 ČARODĚJŮV UČEŇ B. Krchňáková, J. Maceček | dětské 3. 5. 08:30, 10:15, 7. 5. 15:30 STAROŘECKÉ BÁJE A POVĚSTI H. Mikolášková | dětské 4., 6. 5. 09:30, 5. 5. 09:30, 19:00 ČESKÝ ROK dílna pro děti 7. 5. 17:00 PÁN MEČE L. Olšan | dětské 8. 5. 15:30 JEN POČKEJ, ZAJÍCÍ B. Krchňáková, H. Mikolášková dětské 9.-11. 5. 08:30, 10:15 URAŠIMA A MOŘSKÁ PRINCEZNA Z. Mikotová | dětské 10. 5. 19:00 HADIVADLO Poštovská 8D | 542 212 761 www.hadivadlo.cz

UCHO L. Procházková, J. Procházka | drama 28. 4., 3. 5. 19:30

HUSA NA PROVÁZKU Zelný trh 9 | 542 123 425 www.provazek.cz

JIRKA KNIHA HLEDÁ AUTORA: VYKŘIČENÉ DOMY D. Drábek | komedie | premiéra 30. 4. 19:00 TRAPNÁ MUKA K. Čapek, J. Mikulášek | drama 2.-3. 5. 19:00 HUSA KLUB: ŽIJEME BRNEM – ROZKVETLÉ BRNO diskusní klub 3. 5. 18:00 MAESTRO A MARKÉTKA M. Bulgakov | drama 4., 9. 5. 19:00 JIRKA KNIHA HLEDÁ AUTORA: HRAJ KOMEDII K. Steigerwald | komedie 7. 5. 19:00 SHAKESPYRÉ – COMMEDIA PLNÁ OMYLŮ J. Jelínek | komedie 10. 5. 19:00

Metropolis – ve městě je dobře // Vydání 400 // Vychází 28. 4. 2011 // Registrováno u Ministerstva kultury pod číslem MK ČR E 13918 // šéfredaktor: David Tieku / editor: Hana Fasurová (redakce@metropolislive.cz) / redakční okruh: Radim Bartík, Jan Bárta, Anna Königsmarková, Helena Diesing, Jana Ptáčková // grafika kmene: Porta Design s.r.o. // inzerce: Andrea Vojtěchovská (739 201 309, obchod@metropolislive.cz) // adresa: Radnická 14–16, Brno 602 00 / e-mail: info@metropolislive.cz / telefon: 542 422 300 / www.metropolislive.cz / www.facebook.com/metropolislive.cz / vydává: METROPOLIS LIVE s. r. o. // Vydavatel nenese odpovědnost za ztráty vzniklé chybným uveřejněním dat. Reprodukce části či celku, včetně textu, je zakázána. Použité textové a obrazové materiály pocházejí z archivu redakce.


DIVADLA BRNO 11. 5. 19:00

DIVADLO U STOLU Zelný trh 9 | 542 123 420 www.divadloustolu.cz

ORESTEIA I. (AGAMEMNOM) Aischylos | drama

4. 5. 19:30

HUDEBNÍ SCÉNA MARY POPPINS P. L. Travers, R. a R. Sherman, J. Fellowes, G. Stiles, A. Drewe | muzikál 28.-29. 4. 18:00, 30. 4.-1. 5. 15:00, 19:30 PROBUZENÍ JARA S. Sater, D. Sheik | muzikál 7.-8. 5. 18:00

MORAVSKÉ SEKRETÁŘKY F. Wittenbrink | komedie CYRANO Z BERGERAKU E. Rostand | drama IDEÁLNÍ MANŽEL O. Wilde | komedie

METRO MUSIC BAR

MALÁ SCÉNA MAHENOVA DIVADLA ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA Ch. Perrault | dětské 29. 4. 11:00, 30. 4. 14:00, 16:00, 4.-5. 5. 10:00 PERNÍKOVÁ CHALOUPKA V. Renč | dětské 3. 5. 10:00 EZOPOVY BAJKY J. Daněk | dětské 7. 5. 14:00

PROJEKT CED

Poštovská 6 – Alfa pasáž | 515 533 452 www.metromusic.cz

Zelný trh 9 | 542 123 428 www.ced-brno.cz

NA STOJÁKA stand up comedy

JABLKOŇ KVETE! komponované Anička a letadýlko | Velký sál 29. 4. 19:00 JE TO JENOM HRA tragikomedie/pro mládež 8. 5. 16:00 BARON TRENCK – BRNĚNSKÁ POVĚST dětské | Brněnské dětské divadlo 9. 5. 10:00 MISTERO BUFFO – KOMICKÉ MYSTÉRIUM D. Fo | komedie 9. 5. 19:30 MATES & FÁNA hudebně-literární recitál 10. 5. 19:30 KORESPONDANCE EUROPE

10. 5. 17:00, 20:30

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO JANÁČKOVO DIVADLO Rooseveltova 11 | 542 158 111 www.ndbrno.cz

LABUTÍ JEZERO P. I. Čajkovskij, R. Strajner | balet 28. 4. 19:00 TURANDOT G. Puccini | opera 29. 4., 2., 6. 5. 19:00 premiéra NETOPÝR J. Strauss | opereta 7. 5. 19:00

www.se-s-ta.cz/korespondance-europe.html

LID BEZE JMÉNA + NARAZIL JSEM NA TEBE + FRACTURED P. Nadaud, H. Letonja, A. Miltnerová taneční | Divadlo Reduta 9. 5. 19:00 LID BEZE JMÉNA + ATLAS FANTAZIE + OFF L I N E P. Nadaud, B. Massin, D. Boivin | taneční Divadlo Reduta 10. 5. 19:00 MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO Lidická 16 | 533 316 301 www.mdb.cz

ČINOHERNÍ SCÉNA MĚSÍČNÍ KÁMEN B. Kid, P. Štěpán, J. Šotkovský, S. Slovák | komedie 28. 4.-3. 5., 9.-11. 5. 19:30 BECKET ANEB ČEST BOŽÍ J. Anouilh | drama 5. 5. 19:30 DOBŘE ROZEHRANÁ PARTIE S. Vögel | komedie 6. 5. 19:30

MAHENOVO DIVADLO Rooseveltova 17 | 542 158 111 www.ndbrno.cz

TAJEMSTVÍ ZLATÉHO DRAKA D. Landa, Z. Plachý, J. Šimáček | drama 28.-29. 4. 19:00 MET LIVE IN HD – G. VERDI: TRUBADÚR on line přenos z Metropolitní opery 30. 4. 18:45 VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ W. Shakespeare | komedie 2. 5. 19:00 FIGAROVA SVATBA W. A. Mozart | opera 3. 5. 19:00 COPPÉLIE Z MONTMARTRU L. Delibes, Y. Vámos | balet 5. 5. 19:00 OSM ŽEN R. Thomas | drama 6. 5. 19:00 PAST NA MYŠI A. Christie | drama 7. 5. 18:00

9. 5. 19:00 10. 5. 18:00 11. 5. 19:00

DIVADLO REDUTA Zelný trh 1 | 542 158 111 www.ndbrno.cz

JAK DOSTAT MAMINKU DO POLEPŠOVNY J. Jelínek | komedie 28. 4. 10:00, 11. 5. 17:00 NA FORBÍNĚ S T. M. T. Matonoha | talk show 28. 4. 19:00 KVAK A ŽBLUŇK A. Lobel | dětské 29. 4. 10:00 HVĚZDA STŘÍBRNÉHO PLÁTNA J. Pokorný | komedie 29. 4., 3.-5. 5. 19:00 KORESPONDENCE V + W J. A. Pitínský, D. Viceníková | drama 30. 4. 19:00 IDENTITA street dance show 1., 7. 5. 19:00 AGÁTA HLEDÁ PRÁCI D. Lukasiňská | komedie 2. 5. 19:00 MANŽEL PRO OPALU J. Patrick | komedie Agentura Harlekýn 6. 5. 19:00 MET IN HD – G. DONIZETTI: LUCIA DI LAMMERMOOR záznam představení Metropolitní opery 8. 5. 19:00 FESTIVAL KORESPONDANCE www.se-s-ta.cz 9.-10. 5. 19:00 ŽENITBA B. Martinů | opera v anglickém originále Mozartův sál 10.-11. 5. 10:00

SHAKESPEARE A DIVERZITA KULTUR WWW.DIVADELNISVET.CZ Divadelní událost roku Magická flétna v režii Petera Brooka 2. a 3. června 2011 v Městském divadle Brno.

MAGICKÁ FLÉTNA

STANICE TANČÍRNA 24. 5. 2011 DERNIÉRA

INZERCE

27

ME EVENTS

BALETKY… A. Saalbachová | drama


DIVADLO BRNO KD RUBÍN Makovského nám. 3 | 541 213 704 www.kdrubin.cz

KOMEDIOGRAF T. Matonoha, J. Polášek, M. Daniel pásmo skečů 3. 5. 19:30 RADOŠÍNSKÝ VÝBER to nejlepší z Radošínského naivného divadla 10. 5. 19:30 STADION Kounicova 22 | www.stadec.cz

EXPRES NA ZÁPAD/THE SUNSET LIMITED C. McCarthy | drama | Stadion 28. 4. 19:30 JAK SBALIT ŽENU T. Baranek | komedie | Buranteatr 29. 4. 19:30 PROPADLO R. Geisler | komedie | Dopadlo 30. 4. 19:30 KOMUNIKAČNÍ STRATEGIE ULTRAPRAVICOVÝCH HNUTÍ veřejná debata 1. 5. 18:00 PAN POLŠTÁŘ M. McDonagh | komedie | Buranteatr 4. 5. 19:30 OBRAZ Y. Reza | komedie | Buranteatr 5. 5. 19:30 VENKOV M. Crimp | drama | Buranteatr 9. 5. 19:30 KONĚ PŘECE STŘÍLÍTE H. McCoy, S. Petrů 11. 5. 19:30 drama | Buranteatr STARÁ PEKÁRNA

10. 5. 19:30 11. 5. 19:30

VESELÁ KAVÁRNA Měřičkova 18 | 541 211 850 www.vesela-kavarna.cz

SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ dětské 30. 4. 10:00, 15:00 Divadlo Koráb | premiéra MYŠ A MAŠ dětské | Myš a Maš Praha 7. 5. 10:00 FILHARMONIE BRNO Komenského nám. 8 | 542 214 255 www.filharmonie-brno.cz

JEUNESSES MUSICALES – IŠTVAN, STRAVINSKIJ, SCHUBERT Janáčkův akademický orchestr 28.-29. 4. 19:30 Besední dům NETRADIČNÍ ABONMÁ – Z OBOU STRAN ATLANTIKU Filharmonie Brno | R. Blackford – dirigent Besední dům 5.-6. 5. 19:30 KOMORNÍ CYKLUS SPOLKU PŘÁTEL HUDBY – VEČER KLAVÍRNÍHO TRIA Smetanovo trio | Besední dům 10. 5. 19:30 HUDEBNÍ FAKULTA JAMU Komenského 6 | 542 591 604 hf.jamu.cz

Štefánikova 8 | 541 210 040 www.starapekarna.cz

NAMIKROFON XIV. stand up comedy

29. 4. 20:00

STUDIO MARTA Bayerova 5 | 542 591 512 www.studiomarta.cz

ČERNÉ ZVÍŘE SMUTEK A. Hiling | drama JEDNO JARO V PAŘÍŽI O.Daněk, J. F. Fischer | drama ROMEO A HERO J. Mikuš, J. Hanzelová | drama TRŮN PRO KRÁLOVNY J. Šotkovský, M. Plíhal | drama

OPERETA W. Gombrowitz | drama TŘI SESTRY A. P. Čechov | drama

28.-29. 4. 19:30 7. 5. 19:30 8. 5. 19:30 9. 5. 19:30

HOUSLOVÝ RECITÁL M. Petríková | Komorní sál 28. 4. 17:00 ABSOLVENTSKÝ KONCERT K. Tyško – klavír 28. 5. 19:30 KLAVÍRNÍ RECITÁL E. Knápková 29. 4. 19:30 KONCERT POSLUCHAČŮ M. Filip – housle 2. 5. 17:00 F. Veith – trubka | Komorní sál ABSOLVENTSKÝ KONCERT A. Tokarová – violoncello 2. 5. 19:30 KYTAROVÝ RECITÁL M. Hutyra | Komorní sál 3. 5. 17:00 KONCERT KOMORNÍCH SOUBORŮ Slovanské kvarteto, Klavírní trio, Dechová harmonie HF JAMU 3. 5. 19:30

RECITÁL BICÍCH NÁSTROJŮ M. Greman, G. Chila | Komorní sál 3. 5. 19:30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT J. Šmídová – klavír 4. 5. 19:30 KLAVÍRNÍ RECITÁL J. Chaudhuri 5. 5. 19:30 ORCHESTRÁLNÍ KONCERT Moravská filharmonie Olomouc sál Stadionu Kounicova 5. 5. 19:00 ABSOLVENTSKÝ KONCERT J. Šon – varhany Kostel sv. Augustina nám. Míru 5. 5. 19:30 KLAVÍRNÍ RECITÁL L. Czajkowská 6. 5. 19:30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT P. Drlík – varhany | Kostel sv. Augustina nám. Míru 6. 5. 19:30 KLAVÍRNÍ RECITÁL M. Pokorný | Koncertní sál 7. 5. 17:00 ABSOLVENTSKÝ KONCERT M. Balog – housle | Komorní sál 9. 5. 17:00 ABSOLVENTSKÝ KONCERT D. Hrubý – violoncello 9. 5. 19:30 HOUSLOVÝ RECITÁL J. Milošová | Komorní sál 10. 5. 17:00 ABSOLVENTSKÝ KONCERT J. Fiala – bicí nástroje | Komorní sál 10. 5. 19:30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT J. Marcinková Smolová – varhany 10. 5. 19:30 Kostel sv. Augustina nám. Míru ABSOLVENTSKÝ KONCERT L. Oravec, J. Hradečný – trubka 11. 5. 17:00 J. Dvořák – fagot | Komorní sál ABSOLVENTSKÝ KONCERT J. Balážová – klavír 11. 5. 19:30 VELIKONOČNÍ FESTIVAL DUCHOVNÍ HUDBY www.mhf-brno.cz

MAGNA PASCHA – 50 DNÍ DOBY VELIKONOČNÍ Schola Gregoriana Pragensis | bazilika Nanebevzetí Panny Marie 29. 4. 20:00 BEETHOVEN: MISSA SOLEMNIS Pražská komorní filharmonie a Pražský filharmonický sbor | katedrála sv. Petra a Pavla 1. 5. 19:30

SE.S.TA

Festival KoresponDance Europe 9.–31. 5. 2011 Praha / Brno

(ČR / FR / SK / DE)

(im)Pulz současného evropského tance www.korespondance-europe.eu

INZERCE

28

+420 739 201 309


BAKALA

GALERIE PROVÁZEK

MÍSTODRŽITELSKÝ PALÁC

Žerotínovo nám. 6 | www.bbakaly.cz

Zelný trh 9 | www.provazek.cz

Moravské nám. 1a | 542 321 100

JAN PALLA: ÍRÁN – SKIALP A SNOWBOARDING NA ČTYŘTISÍCOVKÁCH cestovatelská beseda | s CK Kudrna 28. 4. 18:00 TRABANTEM NAPŘÍČ AFRIKOU cestovatelské promítání | s CK Kudrna 2. 5. 18:00

LADISLAV VLNA: HLAVA 23 malby do 1. 5. OLINA FRANCOVÁ, MAREK PROCHÁZKA: HOLKY – BURKY sochy/fotografie 9. 5.-8. 6.

STÁLÁ EXPOZICE: UMĚNÍ OD GOTIKY DO 19. STOL. UMĚLCI S ERBEM výuka kreslení a malování ve šlechtických rodinách do 1. 5. VIKTOR KOLÁŘ zpráva o proměnách člověka do 5. 6.

KNIHOVNA JIŘÍHO MAHENA Kobližná 4 | 542 532 111 | www.kjm.cz

UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA Malinovského nám. 2 | www.dum-umeni.cz

KULTURA NA KAŽDÝ ČAS výstava fotografií M. Foreckého do 30. 4. KDYŽ VYROSTOU VAJÍČKA… Kraslice do 2. 5. TAK JDE ČAS NAŠÍM MĚSTEM fotosoutěž pro seniory do 31. 5. POZNEJME SE! POZNAJMY SIE! fotosoutěž pro studenty do 31. 5. FREE CULTURE výstava o copyrightu a autorském právu 9. 5.-3. 6. DĚTSKÝ ČARODĚJNICKÝ DEN rodinné setkání 28. 4. 10:00-14:00 KLUB DESKOVÝCH HER hrací odpoledne 28. 4. 15:30-18:00 SOPEČNÝ HUMOR ITALSKÝ přednáška | Mahenův památník 28. 4. 17:00 RICHARD WAGNER: PARSIFAL hudební pořad 3. 5. 17:00 EVROPAN VE SVĚTĚ cestovatelská beseda 4. 5. 16:30 ANO ČI NEČINNĚ. ÚTULEK Č. 115 divadlo improvizace | Mahenův památník 4. 5. 19:00 ČTVRTKOVÁNÍ SE ČTVRTKEM setkání nad pohádkami 5. 5. 17:00 S ANDĚLEM NE autorské čtení E. Talpové Mahenův památník 5. 5. 18:00 OTEVŘENÍ PRACOVNÍHO TRHU V RAKOUSKU A NĚMECKU beseda s A. Bastlovou 9. 5. 16:30

RUDOLF ŠTURSA fotografie 4. 5.-12. 6. VYSTAVOVATEL A JEHO DIVÁCI Pavel Karous, Michal Pěchouček, Pavel Sterec, Dušan Zahoranský 4. 5.-12. 6. MULTIPLACE BRNO 2011 REMAKE EDITION festival vizuálního umění 2.-8. 5. LUBOMÍR TYPLT malby | Dům pánů z Kunštátu 22. 4.-5. 6. PAVEL KORBIČKA A LUCIE VÍTKOVÁ akustické obrazy | Galerie G99 do 1. 5. MILAN KOHOUT: POLITIKA JE ŽIVOT JE UMĚNÍ retrospektiva | Galerie G99 11. 5.-5. 6. GALERIE ARS Veselá 39 | www.galerie-ars.cz

MIROSLAV ŠIMORDA: 88 malby

do 29. 4.

GALERIE BKC GALERIE KABINET Radnická 4 | www.bkc.cz

PETR CABALKA: ÚPLNĚ SÁM malby

do 1. 6.

GALERIE MLADÝCH Radnická 4 | www.bkc.cz

KATEŘINA ZOCHOVÁ A DAVID LANDA: ZAKLÍNADLO instalace 4. 5.-9. 6. GALERIE U DOBRÉHO PASTÝŘE Radnická 4 | www.bkc.cz

FILIP CENEK A IVAN PALACKÝ: KOBERCE, ZÁCLONY malby do 25. 5. GALERIE PROSTOR R2 Radnická 2 | www.bkc.cz

OHROŽENÝ DUCH malby HANDS FREE BREAST PUMP malby

do 30. 4. 11. 5.-3. 9.

MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ www.moravska-galerie.cz

PRAŽÁKŮV PALÁC Husova 18 | 532 169 111

STÁLÁ EXPOZICE: MODERNÍ A SOUČASNÉ UMĚNÍ CYRIL BLAŽO osobnost současné slovenské scény do 22. 5. PLOCHA, HLOUBKA, PROSTOR perspektivní motivy a principy v umění do 19. 6.

Husova 14 | 532 169 111

STÁLÁ EXPOZICE: VÝVOJ A STYLOVÉ PROMĚNY NÁBYTKU, TEXTILU, SKLA, KERAMIKY, PORCELÁNU, DRAHÝCH A OBECNÝCH KOVŮ VÁCLAV RYČL: BLUE BOY fotografie do 29. 5. MADE IN VILLA oděvní design inspirovaný Dušanem Jurkovičem do 5. 6. PŘÍBĚHY TISÍCE A JEDNÉ NOCI islámské umění ve sbírkách MG do 31. 7. Doprovodný program k výstavám a přehled přednášek, výtvarných dílen a filmových projekcí na www. moravska-galerie.cz. Volné vstupy 1. a 8. května. MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM www.mzm.cz

DIETRICHSTEINSKÝ PALÁC Zelný trh 8 | 533 435 280

STÁLÉ EXPOZICE: ZANIKLÝ ŽIVOT NA MORAVĚ, SVĚT NEROSTŮ, PRAVĚK MORAVY, VELKÁ MORAVA, MORAVSKÁ VESNICE VE STŘEDOVĚKU, PAMÁTNÍK PROF. KARLA ABSOLONA RODINNÁ LOUTKOVÁ DIVADÉLKA – SKROMNÉ STÁNKY MŮZ loutky do 30. 4. NOVINKY Z MINERALOGICKÉHO DEPOZITÁŘE minerály do 31. 1. 2012 BISKUPSKÝ DVŮR Muzejní 1 | 542 321 205

STÁLÉ EXPOZICE: FAUNA MORAVY, AKVÁRIUM SLADKOVODNÍCH RYB, DĚJINY PENĚZ NA MORAVĚ, MORAVSKÉ MEDAILÉRSTVÍ, MODELY RYB J. RULÍŠKA S HOUBAŘSKOU PORADNOU ZAJÍMAVOSTI Z DEPOZITÁŘŮ MZM: KRASLICE velikonoční výstava do 28. 5. PALÁC ŠLECHTIČEN Kobližná 1 | 542 422 361

BÁLY, PLESY, MASOPUSTY… nejen prací živ je člověk…

do 31. 5.

Sázejte stromy mobilem  Pošlete DMS STROM na číslo 87 777.  Cena DMS je 30 Kč, na výsadbu stromů poputuje 27 Kč.

INZERCE

29

ME EVENTS

ART BRNO


ART BRNO KD RUBÍN Makovského nám. 3 | 541 213 704 www.kdrubin.cz

REVOLUCE V EGYPTĚ A CELÉM ARABSKÉM SVĚTĚ beseda s L. Podstanickým a T. Eidem Rubínek 11. 5. 19:00 SLÉVÁRNA VAŇKOVKA Ve Vaňkovce 1 | 603 314 042 | jaroslavdobes.org

JAROSLAV DOBEŠ: ASTROFOCUS – UMĚNÍ PORTRÉTU DUŠE koláže + exhibice guru Jára 10. 5. 19:00-21:00 tmavomodrý

partnerský

KONCERT VE TMĚ

TALENT PRO MANŽELSTVÍ

Hudba i ve tmě krásně zní... společný koncert MgA. Petra Pařízka a Antona Mészárosze pro nevidomé a vidoucí spojený s prohlídkou hmatového planetária a výkladem pracovníků Hvězdárny a planetária Brno. Akce se koná v rámci 22. ročníku mezinárodní přehlídky hudebních vystoupení zrakově postižených dětí a mládeže Tmavomodrý festival.

Ztratila naše generace už docela talent pro manželství? Čeká nás jen tvrdý a bolestivý pád „na držku“, omyly a ztráty, samota, bezhlavé pídění se po tom, co neexistuje a čemu říkáme opravdová láska? Nebo už pro stromy nevidíme les? Lenka Klar o tom něco ví. Dostanete u všech dobrých knihkupců.

Knihovna Jiřího Mahena v Brně | Kobližná 4 16. 5. | 17.00 | www.kjm.cz

KOLONIÁL U PANA BAJZY historie obchodu a obchodování

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ Purkyňova 105 | 541 421 411 www.technicalmuseum.cz

www.barrister.cz

do 17. 9.

PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA Smetanova 14 | 541 212 811

STÁLÁ EXPOZICE: DOMEK LEOŠE JANÁČKA PAVILON ANTHROPOS Pisárecká 5 | 543 212 414

STÁLÉ EXPOZICE: PŘÍBĚH LIDSKÉHO RODU, MORAVA LOVCŮ A SBĚRAČŮ, GENETIKA A VÝVOJ ČLOVĚKA, PRIMÁTI – NAŠE RODINA, TECHNOLOGIE VE STARŠÍ A STŘEDNÍ DOBĚ KAMENNÉ, PO STOPÁCH PLEISTOCÉNNÍCH SAVCŮ KÁHIRA skrytý půvab islámské architektury do 30. 10. Doprovodné programy k výstavám a přehled přednášek na www.mzm.cz. MUZEUM MĚSTA BRNA www.spilberk.cz

MUZEUM ROMSKÉ KULTURY Bratislavská 67 | 545 581 206 | rommuz.cz

STÁLÁ EXPOZICE: PŘÍBĚH ROMŮ (1939-2005) FRANK ROOSENDAAL: CESTA PAMĚTI fotografie do 19. 6. MARINA OBRADOVIC: …A JEJICH STÍNY TANČÍ DÁL fotografie, koláže do 25. 9. 1. května zavřeno, 8. května vstup zdarma.

WANNIECK GALLERY Ve Vaňkovce 2 | 543 256 072 www.wannieckgallery.cz

ZTIŠENO malby do 5. 6. DÓRA MAURER malby | Galerie na Mostě do 5. 6. MARTIN MAINER: VIZE PRO TEBE malby | Galerie za Stěnou do 5. 6. VÝTVARNÝ ATELIÉR PRO RODIČE 4. 5. 10:00-11:30 DĚTSKÝ VÝTVARNÝ ATELIÉR 7. 5. 10:00-12:00

www.moravska-galerie.cz

HRAD ŠPILBERK

STÁLÉ EXPOZICE: KASEMATY, ŠPILBERK – OD HRADU K PEVNOSTI, ŠPILBERK – ŽALÁŘ NÁRODŮ, BRNO NA ŠPILBERKU, OD RENESANCE PO MODERNU, O NOVÉ BRNO, JOHN HEARTFIELD – FOTOMONTÁŽE, BAROKNÍ LÉKÁRNA, BAROKNÍ KAPLE, LAPIDÁRIUM, ROZHLEDNA, HRADNÍ STUDNA, ZVONKOHRA, JIHOZÁPADNÍ BASTION EXPOZICE HISTORICKÝCH HRAČEK ZE SBÍRKY MILADY KOLLÁROVÉ Měnínská brána dlouhodobě VULCANALIA ohňostroje v obrazech staletí dlouhodobě MUZEUM NA ŠPILBERKU VČERA… DNES… A ZÍTRA? historie, současnost a budoucnost MZM do 15. 5. TAPISÉRIE Z BAYEUX středověký gobelín do 15. 5.

STÁLÉ EXPOZICE: VODNÍ MOTORY A PAMÁTNÍK VIKTORA KAPLANA, PARNÍ MOTORY, HISTORICKÁ VOZIDLA, HISTORICKÁ STEREOVIZE, NOŽÍŘSTVÍ, KOVOLITECTVÍ, ŽELEZÁŘSTVÍ, SALON MECHANICKÉ HUDBY, OD TAMTAMU K INTERNETU, LETECKÁ HISTORIE A PLASTIKOVÉ MODELÁŘSTVÍ, KULTURA NEVIDOMÝCH, ULIČKA ŘEMESEL, ČAS NAD NÁMI A KOLEM NÁS, KABINET ELEKTRONKOVÉ MIKROSKOPIE, TECHNICKÁ HERNA TAJEMSTVÍ DEPOZITÁŘŮ aneb co jste možná ještě neviděli do 31. 12. BYLO TU NENÍ TU – PLAKÁTY NA PLOTU plakáty do 31. 12. 20 LET VZNIKU SPOLEČNOSTI ORGANIZACE TYFLOSERVIS – CESTA K SAMOSTATNOSTI do 31. 12. PETR NIKL: ORBIS PICTUS PLAY interaktivní výstava pro hravé malé i velké do 17. 7. Od 1. 4. jsou otevřeny technické památky Areál čs. opevnění Šatov, Kovárna v Těšanech, Stará huť u Adamova, Větrný mlýn v Kuželově a Vodní mlýn ve Slupi. Info o otvírací době na www.technicalmuseum.cz.

www.dum-umeni.cz

Viktor Kolář Moravská galerie v Brně

do 5/6/2011

Metropolis_MG-148x104-VK.indd 1

30

3/14/11 10:43:24 AM


BIG ONE FITNESS UVÁDÍ...

JARNÍ SNÍŽENÍ CEN! VÝHO É VSTUPY VÝHOD VÝHODNÉ V VSTTUP T A PERMANENTKY ČEKAJÍ JEN NA VÁS S

3.200m2= 2POSILOVNY, 4SÁLY PŘEDSTAVUJEME ŽIVOTNÍ STYL, STAŇTE SE JEHO SOUČÁSTÍ! www.big1fitness.cz


400 magazin Brno  

28.04.-11.05.2011 magazin Brno

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you