Page 1

Brno | No. 431, 432 Ä?t 5. 7. - st 1. 8. 2012


E D I T O R I A L / K U LT U R N Í T I P Y Pod nadvládou dovelené

ME I N T E R V I E W

str. 4

Když ve dvacátých letech začal ve Francii platit zákon o placené dvoutýdenní dovolené, skeptičtí dělníci nedůvěřiví k tomu, že by se taková vymoženost opravdu uchytila, na nic nečekali a s celými rodinami masově opouštěli města a pod plachtami kempovali v přírodě.

ME C I T Y

str. 8

ME F I L M

str. 1 0

ME M U S I C

str. 2 0

Dovolené nakonec přetrvaly stejně jako masové vyklízení měst v dobách jejich vlády. Jen ty plachty, pod kterými se první dovolenkáři z řad pracujících ukrývali, se staly sofistikovanějšími. Někam k moři si zajedou obvykle i politici, čili v městských kolébkách kultury nastává bezčasí. Obyvatelé měst zmizí a města se zaplní lidmi z jiných měst, na festivalech vyrostou stanová městečka a centrem kultury na čas přestanou být kamenné kluby, divadla a galerie, ale rozbahněné plácky před stagí. Metropolis se festivalovou přílohou přesouvá taky, podrobný festivalový adresář můžete brát jako alternativní mapu ČR pod vládou dovolené a prázdnin. I ten nejlínější kavárenský povaleč může přece jednou za rok zvednout zadek. Na festivalech nebude nic riskovat, zdejší infrastruktura je tvořena podle modelu zábavné utopie. Hospody, kluby, kavárny a pódia na jedné ulici, na jednom velkém náměstí, města bez továren, aut a úřadů.

ME F E S T I VA LY

str. 2 2

ME K N I H Y

str. 2 6

ME E V E N T S

str. 2 8

Ale abych na město jen neplival. I když některé dny budou ulice i v pravé poledne připomínat svou vylidněností pátou ranní, pořád se dá v ospalé atmosféře leccos zažít. Kina jsou klimatizovaný, ve městě není tolik aut. A v Brně má novou výstavu umělecká skupina Rafani. Pod názvem Dech se zde výtvarníci věnují spojení tělesnosti s uměním, politizaci těla, kultu těla. Metropolis využil příležitost a kurátorku výstavy spolu s rafanem Markem Medunou vyzpovídal. Dočtete se, jak Marek vnímá politikum umění, nebo proč je „pohoda“ politická. Příjemné čtení Vám přeje. Pavel Šplíchal - editor, redakce@metropolislive.cz

Šárka Syslová socioložka zabývající se smrtí

Matěj Hollan občanský aktivista

Zdeněk R. Šturma (ne)hrající kapitán Ústaf-voiceband.cz

Pro ty, co musí pracovat a vydělávat a nejedou nikam na dovolenou, mám tip na netradiční městský výlet. V Brně se běžte podívat na smuteční síň židenického hřbitova od architekta Ivana Rullera, kterou se město rozhodlo zbourat. Důvodem prý nejsou peníze, ale to, že je síň málo využívaná – koná se zde pouze 120 – 140 pohřbů ročně. Asi mají Brňané tuhý kořínek a málo umírají. Až tomu bude jinak, tak se i v ČR ujme on-line mapa I Smell Dead People. Mapa zobrazuje místa, na kterých byla nalezena zapáchající mrtvola člověka a pokrývá zatím pouze USA. Poslední update je z 1.10.2011. Od té doby žijí všichni šťastně až dodnes.

V červenci projdu všechny herny v Krně na Křenové, Cejlu a Lidické. Podle ministra Kalouska (TOP09) je gambling zábava, hrát maty je úplně stejné, jako chodit do kina nebo divadla. Sice se do matů nahází ročně 100 miliard, ale to nic nemění na tom, že hazard je nutné maximálně podporovat jako důležitou součást kulturního odvětví. Člověk hazardní hrou zušlechťuje svoje umělecké cítění, skladby citrónků a švestiček si nezadají s promyšlenou stavbou symfonií. Sice si na konci července asi hodím mašli, protože prohraju aji barák, ale ten zážitek stojí opravdu za to.

Prázdniny divadelnímu dění bohužel moc nepřejí, tak je třeba číst. Já mám teď na nočním stolku čerstvě vyšlého Pašeráka snů od Daniela Krhuta. Chystám se ale na čtení jiných. V měsíci autorského čtení (MAČ) mě jako správného feministu zaujaly především ženy. Jako částečný divadelník si určitě nenechám ujít 7.7. Radku Denemarkovou, 9.7. se pokusím propadnout poezii Sylvy Fischerové, 16.7. budu utíkat na Kateřinu Tučkovou, Irena Dousková (18.7.) mě zajímá moc… k Budžesovi i Oněginovi potřebuju přiřadit spisovatelčí obličej. A na (u) závěr festivalu, který se koná v divadle Na Provázku, si nenechám 31.7. ujít Jelenu Mašínovou. Lidé čtěte.

3


IN T ERV IE W

Pohoda je politický slovo Rafan Marek Meduna a kurátorka Edith Jeřábková nad výstavou Dech 4


Rafani jsou česká umělecká skupina, která se zaměřuje na umění ve veřejném prostoru či angažované umění. Skupina vznikla v roce 2000 a za dobu jejího trvání se v ní vystřídalo okolo deseti lidí. Mezi jejich nejznámější performance patří např. pálení černobílých vlajek, projekt My, kdy byli členové skupiny rok členy KSČM, či výstava Sudety. V roce 2011 natočili film 31 konců / 31 začátků, za který získali zvláštní cenu poroty na MFDF Jihlava.

EJ: Mechaničnost. MM: Dech je zároveň blízko slovu hlas, ale chybí tam sdělení. Dech je bez sdělení. Neartikulovaný vzduch do úst. Jaký má pro vás jako Rafany význam práce ve skupině. V čem vám to pomáhá? MM: Tak určitě nám to v něčem pomáhá, ale my to neděláme primárně kvůli tomu, že nám to pomáhá, ale primárně kvůli tomu, že způsob práce je odlišný od práce jednotlivce. Vede ho k jiným výsledků, jinými cestami a to nás na tom vlastně zajímá.

Součástí výstavy je i rafanská retrospektiva. Co vás na ní zajímalo? EJ: V poslední době Protože děláte jsem měla pocit, hodně politický že se ty začátky věci, musím se nepřipomínají, a mě zeptat na vaše podocela zajímalo litické přesvědčeznovu se podívat ní, ať už skupinový na celek jejich nebo osobní. práce. Zajímala mě MM: No v tomto Veškerý jazyk je i systematičnost, jsme docela nejedpolitický, strašně se kterou Rafani notní a díky tomu, používaný přistupovali k práci že jsme sáli názory už od začátku. v devadesátých slovo pohoda, Často tyto skupiny letech, tak jsme to je totálně mají takový tápavý takový politicky postojové začátky, ale oni nevyzrálí. měli od začátku slovo, je to nejvíc stanovený různý Ale už je rok 2012. politický metody a strategie, MM: To se s člověslovo ze všech. jakým způsobem kem nese (smích). chtějí něčeho docíTak nějaký politický lit. Tady ten postup názory máme. Asi mě hrozně zajímal, a tak jsem rozložila v zásadě každý trochu odlišný. Ale my, tu retrospektivu na kategorie, který jsou i když se s námi nese, že jsme politická v podstatě rafanský, a chtěla jsem je skupina a politika nás pořád zajímá, ukázat v jednom celku. Třeba popisy, tak politiku nechápeme ve smyslu, že který si sami vytvářeli k těm jednotlivým jsme aktivistická skupina třeba pro levici výstavám, tak jsou zajímavý, když se nebo pro pravici nebo pro liberalismus, čtou nějakým způsobem kontinuálně. ale spíš se dotýkáme obecných témat Stejně tak třeba proslovy, které byly a nějakého ostří, který je mezi pólama. ke každé akci. Díky tomu se vytváří Političnost v umění je o něčem jiným, skoro nový samostatný celky, takže to je než „štve nás korupce“. To by bylo dost takový rozklad jejich práce. pitomý. MM: Analýza. Co nám je politika schopná dát v rámA ta nová výstava? ci estetična, toho, jak to tady vypadá, MM: Já to moc nechci vysvětlovat, my jak se mluví? jsme pracovali taky v zásadě analyticky, MM: Docela hodně. Lídři jednotlivých stanovili jsme si tematiku a od té jsme stran pronášejí výroky, které ovlivňují odvozovali kategorie, které se s ní pojí, veřejné mínění, a zpátky se to vrací. a k tomu jsme shromažďovali jednotlivý artefakty, to je jakoby princip naší práce A myslíte, že ti konkrétní politici, ty ososkoro vždycky. Vždycky se snažíme by, jsou důležití, nejsou zaměnitelní? vnímat prostor jako nějaký celek a tomu MM: Jsou důležití, já si dokonce myslím, podřizovat jednotlivé artefakty. že jsou důležitý jejich výroky. Protože i ty nejbanálnější výroky nakonec můžou A proč ten název? mít větší nebo srovnatelný vliv jako jejich MM: To je nádech, výdech, blízkost konkrétní rozhodnutí a činy. Oni ovládají slovu, duch, aktivita. nebo mají ovládat nějaký byrokratický

5

ME I N T E R V I E W

Výstava Rafanů Dech v brněnském Domě umění se zabývá vztahem sportu a umění a jedná se o nový projekt této skupiny. Součástí výstavy je i retrospektiva mapující dílo za dvanáct let jejich působení. I když Rafani už nějaké retrospektivní výstavy pořádali, nyní poprvé se na jejich tvorbu dívá někdo „zvenku“. Právě s kurátorkou této výstavy Edith Jeřábkovou a s Rafanem Markem Medunou jsme si povídali na zahrádce v kavárně u Domu umění.


IN T ERV IE W aparát a z této pozice dělají konkrétní kroky. Ale jejich výroky, které dávají nějakou vizi nebo nějakou skepsi, jejich proklamace, jsou stejně důležité jako jejich činy. EJ: Viz třeba Zeman a jeho lidová pořekadla. Když to nějakým způsobem narušíte, tak se podílíte na tomto prostoru čili se do tohoto prostoru zapojujete? MM: Já si myslím, že jo. Když politik řekne výrok a my uděláme sdělení výstavou nebo řekneme nějakou metaforu, tak je to vstup do nějakýho společnýho prostoru a v tom vnímám politikum umění, ne ve vyjadřování se k pravicovosti nebo levicovosti. Například politik nalezne nějakou metaforu, jako Marek Meduna (1973) je třeba „opoziční se narodil v Praze, kde žije smlouva“, což je jaa tvoří. Vystudoval Akademii koby nesmysl, ale je výtvarných umění. Působí to metafora. A my se jako pedagog na Vysoké škole taky pokusíme najít uměleckoprůmyslové. nějakou metaforu, i když ne tak brilantEdith Jeřábková (1970) ní, a samozřejmě to nemá takový vliv, ale se narodila ve Šternberku. Vystudovala teorii a dějiny umění nějaký vliv to má. na Univerzitě Palackého postoj a každopádně EJ: Já myslím, že v Olomouci. Nějaký čas žila to o něčem svědčí je jasný, že politika v zahraničí od roku 2005 je zpátky a nějak to ovlivňuje má vliv, mě spíš v ČR a pracuje jako nezávislá nás všechny. Taky vždycky fascinovalo, kurátorka. říkám pohoda. Hugo jestli umění může být Toxxx je podle mě nějakým způsobem politický umělec, protože má písničku jako normotvorný. Moc piva, pivo vládne… Myslíte, že politika má vliv i na podoKdybyste měl zařadit Rafany na pobu každodenního jazyka? myslném poli dalších podobných EJ: Například pojem scéna, který je skupin, které u nás působí, kam dost politický se prolnul do umění byste vás zařadil? a do myšlení vůbec. MM: To je právě problém, když se člověk MM: Nebo provoz. má zařadit jenom mezi tyto skupiny, tak EJ: Ten jazyk je ideologický. to najednou nějak nefunguje. Tady mezi MM: Veškerý jazyk je politický, strašně těmi čtyřmi skupinami se situujeme spíš používaný slovo pohoda, to je totálně kamarádsky. K tomu se těžko vztahuje. postojové slovo, to je nejvíc politický Všechny tyto skupiny i my jsme se doslovo ze všech. Naznačuje to nějaký tkli nějakým způsobem politických věcí více či méně chytrým nebo hloupým způsobem. Mně jsou asi bližší Guma Guar přes veškerý možný výhrady než ty zbylý dvě skupiny a asi Podebal bližší než Ztohoven atd. To jsou ale čistě osobní preference.

Spíš se dotýkáme ostří mezi pólama. Političnost v umění je o něčem jiným, než „štve nás korupce“. To by bylo dost pitomý.

6

A způsobem práce a vztahování se k veřejnému prostoru se dá práce jednotlivých skupin nějak rozlišit? MM: Těžko říct. Třeba my jsme používali na začátku takový klišé, že chceme „vyvolat veřejnou diskuzi“. Od toho jsme ustoupili, tady od toho vyjádření. Ztohoven to používají doteď a to mi vadí.

Protože to je banální? MM: Je to alibi. Mám si klidně přiznat, že chci udělat rozruch, chci být negativní, nechci být konstruktivní. Vyvolat veřejnou diskuzi znamená být konstruktivní, já tady zazlobím, aby se věci pohnuly k lepšímu, ale já chci třeba jenom ničit, a ne stavět. Ale podle té práce vy přece neděláte to stejný jako Ztohoven a Guma Guar? MM: My, když se vyjadřujeme k aktuálním kauzám (respektive když jsme se vyjadřovali, v poslední době takovýchto věcí děláme míň), tak jsme se vždycky snažili najít nějaký ostří mezi nějakými vypólovanými názory, nějaký rozpor. Třeba když se pálila ta černobílá vlajka, tak pro nás bylo důležitý devalvování už devalvovaného symbolu, dvojitá negace. Zároveň ta akce vykazovala prvky pravicovýho i levicovýho extremismu, celková dvojznačnost tohoto činu nás na tom zajímala. Kdybychom tam spálili pravou vlajku, to by bylo hloupý, to by nic nebylo. Mě by to myšlenkově nebavilo. A já mám pocit, že hledání rozporu jako hlavního sdělení nás odlišuje od zbytku těch skupin. cak

Rafani: Dech Dům umění města Brna | 28. 6. – 5. 8. www.dum-umeni.cz


INZERCE

7


CITY

Závodní motorky rozpálí i Vankovku To nejlepší z Masarykova okruhu se na část léta odstěhuje do centra Brna. V Galerii Vaňkovka začala 2. července výstava mapující pětadvacetiletou historii novodobého Masarykova okruhu, která potrvá až do 22.července. Uprostřed nákupní galerie už teď stojí devět závodních motocyklů. „Z Masarykova okruhu jsme do Vaňkovky dovezli tři závodní stroje Karla Abrahama, Technické muzeum v Brně na výstavu půjčilo dalších šest motocyklů pocházejících z jejich sbírky a ze sbírky bývalého motocyklového závodníka Václava Svobody,“ vypočítává výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Přesně v polovině měsíce – 14. a 15.

července – čekají Vaňkovku skutečné motocyklové závody. Na ploše u autobusového nádraží Zvonařka proběhne závod Mistrovství České republiky v disciplíně Supermoto. Ten den totiž odstartuje závodní víkend Superbike na Masarykově okruhu. A jezdci si pro setkání se svými fanoušky před závodem vybrali právě Vaňkovku. me

Výstava motorek galerie Vaňkovka | 2.-22. 7. www.galerie-vankovka.cz Závody Supermoto plocha u autobusového nádraží Zvonařka | 14.-15. 7. www.galerie-vankovka.cz

Cesta jídla od vidlí až na vidličku I takto

si může vychutn te at Jižn Moravu í

Jste milovníci dobrého jídla a zajímáte se o jeho původ? Právě pro vás se od 9. do 29. července na slavnostech Jídlo z blízka vaří lahůdky z regionálních surovin. Nechybí ani kurzy vaření a degustace vín.

8

Ve třinácti brněnských restauracích si můžete užívat jedinečná tříchodová menu připravená výhradně z místních ingrediencí od nejlepších regionálních producentů. V nabídce najdete čerstvé pstruhy z Moravského krasu, králičí, jeh-

něčí, vepřové i hovězí maso z ekofarem na Valašsku a Vysočině a těšit se můžete i na čerstvé bylinky, sezónní zeleninu, borůvky, maliny i sluncem provoněné třešně či meruňky ze Znojemska. Letní slavnosti mají také doprovodný program, na kterém je možné poobědvat se známými autory kuchařských knih a seznámit se osobně také se sedláky, vinaři, malovýrobci delikates i šéfkuchaři, kteří svoji práci nepřestali dělat s láskou. Pod jejich laskavým dohledem si můžete vyzkoušet tradiční řemesla, naučit se klasické recepty nebo ocenit půvab moravských vín. Vyberte si z nabídek, zamluvte si stůl na www.jidlozblizka.cz a ochutnejte jižní Moravu na jedné z největších gastronomických událostí tohoto roku v Brně! red Jídlo z blízka 13 brněnských restaurací | 9.–29. 7. www.jidlozblizka.cz


CITY

Učte se od profíků! První série letošních motoškol je za námi, další však čekají! Pokud máte motorku, chcete se s ní lépe seznámit a něco se naučit, jsou motoškoly právě pro vás! Akce na Masarykově okruhu v Brně je již tradiční, za dobu jejího trvání se na ní vystřídaly stovky spokojených motocyklistů. Specifika a záludnosti jízdy na jednostopém vozidle se účastníci učí při jízdě na brněnském automotodromu, ale kurzy jsou zaměřeny i prakticky na běžný provoz. Kde jinde se naučit pod vedením zkušených instruktorů vybírat zatáčky než na nejslavnějším českém okruhu? Součástí kurzu jsou přednášky, po kterých se teprve vyjíždí na okruh. Bát nudy se však nikdo nemusí. Nejedná se o žádné plané teoretizování a zával předpisů, ale naopak o soubor cenných a praktických rad věnujícím se reálným situacím, které mohou na vozovkách reálně nastat. To vše navíc z úst zkušených borců, pro které není motorka pouze kus nablýskané ocele, ale živoucí organismus a součást jejich osobnosti.

10

Motoškola je od minulého roku rozšířena o novinku v podobě jízd zručnosti. Vedle základních kurzů, které účastníkům nabízí základy bezpečné jízdy, se tak návštěvníci mohou zdokonalit i v tomto oboru, a to vše pod vedením profíků na slovo vzatých. Ve vyhrazeném prostoru

Celý kurz vedou profesionálové Josef Šiler, Jiří Trčka a Karel Táborský. Tuto čtveřici navíc doplňuje jezdec MotoGP Karel Abraham, který je i tváří celé motoškoly.

Kromě možnosti zdokonalit se v jízdě na motorce nabízí motoškola také jedinečnou příležitost setkat se s prostředím profesionálních jezdců. Celý kurz vedou profesionálové Josef Šiler, Jiří Trčka a Karel Táborský. Tuto čtveřici navíc doplňuje jezdec MotoGP Karel Abraham, který je i tváří celé motoškoly. Projet se po boku těchto machrů je jistě snem mnoha motorkářů všech generací. Předností kurzů na motocyklu je jejich otevřenost široké motocyklistické veřejnosti. Na své si přijdou jak zkušenější řidiči, kteří už mají pár let odježděno, tak mírně pokročilí, ale i naprostí začátečníci, kteří se s „mašinou“ chtějí pořádně seznámit. Profesionální tým i exkluzivní prostředí garantují, že naučit a dozvědět se něco nového tu může opravdu každý, kdo to myslí s ježděním vážně. Pro ty zkušenější, kteří už třeba dříve základními kurzy na motoškole prošli, se nabízí možnost zvolit speciální kurz Motoškola Sport. Ten se zaměřuje na řidiče, kteří se chtějí zdokonalit v technice jízdy a vychutnat jízdu po kvalitním okruhu.

Red v paddocku se motocyklisté učí ovládat svůj stroj při nízkých rychlostech a čelit nepředvídatelným situacím, které se mohou v silničním provozu vyskytnout.

Motoškola Masarykův okruh | 24., 30., 31. 7. www.automotodrombrno.cz


ME C I T Y

Do Znojma za zábavou i nákupy Do Freeportu u Znojma už nejezdíme jen za nakupováním. Od března je centrum Freeport pod drobnohledem všech, kteří touží po dráze profesionálního módního návrháře. Mezinárodní soutěž Freeport Fashion Academy hledá toho, kdo má talent a nebojí se prosadit. Vyvrcholení celé soutěže si nenechte ujít, protože se finalisté se svými kreacemi představí 24. srpna ve Znojmě na Freeport módní show Znojmo 2012 vedle Josefa Klíra, české držitelky titulu Miss World Taťány Kuchařové a světových značek z Freeportu. Přehlídkou budou navíc provázet dvě tváře česko-slovenského showbyznysu, Gábina Partyšová a Jaro Slávik, které musíte vidět naživo.

Pokud ale nejste příznivci showbyznysu, můžete spojit cestu za nakupováním s pěkným výletem na Znojemsko, neb je to kraj vonící vínem s úžasnou atmosférou. Nakupovat na Freeportu je výhodné, v červeneci tam probíhají velké letní výprodeje. Doplníte šatník o nové kousky značek – Diesel, Guess, Mexx či Pietro Filipi, pro náročnější i Armani a další topklasy. Nakoupit můžete také sportovní oblečení a vybavení, které se hodí nejen o prázdninách. Je toho tam hodně,

co stojí za to si odvézt. V červenci si můžete vyzkoušet Soccerball o ceny. Doporučuji registraci na našich stránkách pro newsletter, žádné speciální nákupní akce jako magické pátky vám neuniknou. PR

Finále - Freeport Fashion Academy Freeport Znojmo | 24. 8. www.freeport.cz

Čajovna – prostor mezi kostelem a hospodou R V Č čajoven

íc vu ejv je n na hla

Nástup čajoven do českých měst byl v devadesátých letech opravdové terno. Čajovny rostly jako houby po dešti. Důvodů pro to se sešlo hned několik. I když mezi lety 2000 a 2005 narazilo množství čajoven na svůj strop, stále je Česká republika státem s nejvyšším počtem těchto zařízení na hlavu a jejich počet v poslední době opět roste.

Důvody pro velkou popularitu tohoto fenoménu u nás jsou překvapivé. Podle sociologa a čajového tovaryše Jana Kopkáše stojí za nebývalým úspěchem čajoven u nás odpor k církvím a institucím věnujícím se duchovnu. „Předsudky vůči církvím byly velmi silné, zároveň tu byl obrovský hlad po duchovnu. Číst si v čajovně knížku o buddhismu bylo mnohem přijatelnější než se angažovat v církvi“ říká.

Prvním hostům nešlo tolik o čaj, ale spíš o klidné nekuřácké prostředí a určitý duchovní rozměr. V čajovnách se napodobovali (a napodobují) rituály spojené s východním způsobem pitím čaje a i esteticky se zde daly najít prvky z Asie. „Na opravdový velmi dlouhý rituál pití čaje, například na japonský způsob, nemá západní člověk trpělivost,“ vysvětluje Kopkáš. Dnes už v čajovnách nejde tolik o onen duchovní rozměr ale o opravdové čajové labužnictví. Vedle čaje sem chodí lidé také za vodními dýmkami, které se staly druhým symbolem českých čajoven. „Dřív se pil hnusný čaj a hledalo se duchovno, dnes se lidé, co hledají nějaké metafyzické přesahy, organizují jinde, čili se chodí doopravdy za dobrým čajem. I když vykládání karet tu frčí pořád,“ říká sociolog. Fenomén českých čajoven je v Evropě ojedinělý a díky němu jsou Češi více „čajově vzděláni“ než čajové velmoci typu Anglie nebo Irska. red

11


FILM

Batman se vrací

Temný rytíř povstal Netopýří hrdina potkává nové soupeře i spojence v závěrečném dílu trilogie, která jednou provždy dokázala, že Batman není žádný šašek zmalovaný. Přežije to? Po fenomenálním úspěchu a závratně vysokých tržbách Temného rytíře, kdy peklo, teror a chaos v ulicích Gothamu rozpoutal šílený Joker, byla jedna věc jistá a všichni zástupci hollywoodského studia Warner Bros. se na ní jednoznačně shodli: V pokračování se určitě objeví podobně divný, hádankami posedlý Riddler a snad by si ho mohl zahrát Leonardo DiCaprio… Jenže zástupci studia míní a Christopher Nolan mění. Režisér thrillerů Počátek,

12

Dokonalý trik, Insomnie a Memento se díky batmanovské trilogii stal jedním z nejmocnějších filmových tvůrců na světě. Někteří ho nazývají novým Hitchcockem. Jiní Hitchcockem pro 21. století. A Nolan prostě a jednoduše žádného Riddlera nechtěl. Nepotvrdily se ani zvěsti o tom, že si Robin Williams zahraje zloducha jménem Hugo Strange. Jisté bylo možná jediné: Batmanem znovu bude

Christian Bale. Osm let po Jokerově běsnění město Gotham prosperuje a užívá si klidu. Miliardář Bruce Wayne, který odložil Batmanovu masku, a dokonce si nechal narůst bradku, se ještě nevzpamatoval z prožitého utrpení a tragické ztráty přítelkyně, ale bude se muset rychle oholit. Všechno se změní, když do jeho života kočičím krokem vstoupí záhadná žena a ulice ovládne nová hrozba. Temný rytíř povstal, aby chránil město, jež v něm vidí nepřítele.


ME F I L M Režisér Nolan považuje tento díl Batmana za své největší dílo

an Bati m z be

ných řiroze nadp umí ností shop

Před úvodní scénou, ve které dojde k ohromující demolici do posledního místa zaplněného stadionu, to ale nestihne. „Myslím, že to je to největší, co jsem kdy natočil. To největší, co kdokoliv natočil od dob, kdy skončila éra němých filmů,“ říká Christopher Nolan. Davy šílí nadšením, pak strachem. Hráči amerického fotbalu jeden po druhém mizí v propasti, která se jim znenadání otevřela přímo pod nohama na místě, kde ještě před chvíli bylo hřiště. Nakonec zůstane jen jeden, překvapeně se otáčí a nevěří svým očím. Gotham už nemá sportovní stadion. Digitální efekty jsou tady jen ty nezbytně nutné. Šílící, řvoucí a panikařící dav je do posledního člověka skutečný. Zlomky úvodní sekvence nemůžou v traileru chybět. V atmosféře kina to bude silnější kafe, protože dvě třetiny filmu vznikly ve formátu určeném pro mamutí plátna IMAX. „Když točíte pro IMAX, chcete si

omluvit to, že jste do samotného natáčení vrazili více prostředků než do počítačové grafiky. Tahle scéna není ničím, co byste byli zvyklí vídat každý den. Nemám ponětí, kdy naposledy někdo natočil film v reálném prostředí s 11 000 komparsisty. Nějak se nám to rozrostlo. Ale dokud to jde ruku v ruce s příběhem, je normální, že chcete všechno větší a extrémnější než v minulém filmu,“ pokračuje Nolan. Protože byl původně zvyklý režírovat efektní, přesto mnohem menší filmy, dává si velký pozor, aby byl i u Temného rytíře příběh na prvním místě.

tvrdý režim, který zahrnoval hodně cvičení, trénink s kaskadéry i hodiny tance. Proti tomu, do čeho se pustil herec v hlavní padoušské roli, to ale asi nic nebylo. Aby se Tom Hardy mohl stát zabijáckým Banem, učil se několik různých bojových technik a přibral přes deset kilo svalů. Hardy už svou nezastavitelnou sílu předvedl v dramatu z prostředí soubojů ve smíšených bojových uměních Warrior. Myslel si, že si ho Nolan vybral díky tomu, co předvedl v akčním krimi Bronson. Až se začátkem natáčení se dozvěděl, že Nolan ještě Bronsona neviděl.

U Jokera nebylo jasné, o co mu jde, jestli chce zničit město nebo zlomit Batmana, a až na konci vyšlo najevo, že především šlo o chaos. Bane chce od samého začátku zničit město a zlomit Batmana. Postavu Catwoman hraje Anne Hathaway známá z romantických komedií a dramat, jako byl loňský Jeden den. Aby se připravila na roli, musela pět dní v týdnu podstupovat

„Bane je absolutní terorista,“ tvrdí Hardy. „Je brutální, ale zároveň neuvěřitelně svědomitý v tom smyslu, že jeho bojová technika se ve všem zaměřuje na výsledek. Je to styl

13


FILM Věděli jste, že...

Christopher Nolan je prvním režisérem, který s Batmanem natočil celou trilogii. Tim Burton má na svědomí filmy Batman a Batman se vrací. Joel Schumacher zkazil Batmanovi pověst se zvláštními pestrobarevnými kousky Batman navždy a Batman a Robin.

Bez

oman Catw nebylo by to no o

nabušených rukou a nohou… není to pěkné. Nejde mu o to, aby začal boj, chce rozpoutat krveprolití!“ Nolan zvolil jako hlavního záporáka Bana protože chtěl „vyzkoušet Batmanovu mentální i fyzickou sílu.“ Hora svalů s dýchací maskou zakrývající více než polovinu tváře je totiž mimochodem hodně šikovným stratégem. Nemluvě o tom, že v komiksu jednou Bane přerazil Batmanovi páteř.

takový dopad, o jakém si většina superhrdinských filmů může nechat zdát. Třetí film Temný rytíř povstal znovu vznikl ze snahy Christophera Nolana a režiséra Davida S. Goyera brát v úvahu to, co je na skutečném světě nejvíce znepokojuje. Nolan tvrdí, že se dotkne hospodářské krize a fenoménu Occupy Wall Street. „Nemůžete se věnovat někomu, jako je Bruce Wayne, a vynechat jeho masivní jmění.“

U Jokera nebylo jasné, o co mu jde, jestli chce zničit město nebo zlomit Batmana, a až na konci vyšlo najevo, že především šlo o chaos. Bane chce od samého začátku zničit město a zlomit Batmana. Bude k tomu mít mimo jiné vlastní speciální techniku a všechno vyvrcholí velkou bitvou v ulicích města. Batman se proto po obrněném autu zkříženém s tankem a speciální motorce dočká dalšího přírůstku do garáže. Bude lítat. „The Bat je založený na konceptu dvoubřité helikoptéry a vznikl podle skutečných návrhů vojenské techniky,“ chlubí se Nolan. „Je zábavné posunout Batmana zase dál, když jde o transport a techniku – a jeho schopnost bojovat.“

„Co mě k Batmanovi nejvíce táhlo, byl příběh Bruce Wayna,“ vysvětluje. „Je to skutečná postava. Jeho příběh začíná v dětství. Není to od první chvíle hotový hrdina jako třeba James Bond. Takže sledujeme jeho cestu od dítěte až k tomu, jak se stal někým neobyčejným. Z toho se pro mě stala sága o třech částech. Tou třetí to tím pádem končí.“

První dva filmy Batman začíná a Temný rytíř byly produkty doby, kdy naplno propukla a probíhala válka proti teroru. Odpovídá tomu podoba i motivy zloduchů nebo otazníky nad morálním ohrožením, které můžou způsobit Batmanova radikální řešení. Díky tomu získaly hloubku a měly

14

Christian Bale prohlásil, že bude hrát Batmana jedině, když se do filmu nikdy nedostane jeho slavný „dětský“ poskok Robin. Christopher Nolan toto přání respektoval. Batmanovým jedinými spojenci proto jsou komisař Gordon, Catwoman a policista John Blake.

Radim Bartík Temný rytíř povstal akční / krimi / drama / thriller USA / Velká Británie, 2012, 165 min režie: Christopher Nolan hudba: Hans Zimmer hrají: Christian Bale, Morgan Freeman, Gary Oldman, Michael Caine www.warnerbros.cz

V kinech od 26. 7.

trailer

Anne Hathaway, která hraje Catwoman, v roce 2010 získala roli konkurenční komiksové postavy Black Cat v chystaném čtvrtém dílu Spider-Mana. Měl ho počtvrté natočit Sam Raimi a hlavním zloduchem měl být supovitý Vulture. Nakonec ale došlo na reboot.


Pitím alkoholu proti nezaměstnanosti Tato hořkosladká komedie režiséra Kena Loache nasáklá humorem a skotskou whisky získala Cenu poroty na MFF v Cannes a bude také uvedena na festivalu v Karlových Varech.

Robbie má něco málo přes dvacet let, nemá práci, se svou přítelkyní Leonie čeká syna, za napadení jiného mladíka je odsouzen k veřejným pracím. A k tomu všemu ho ještě rodina jeho přítelkyně vůbec nemá v lásce. V téhle situaci najde Robbie naději tam, kde by ji nejmíň čekal – ve skotské whisky. Když si Robbie odpracovává svůj trest, seznámí se s partičkou povedených existencí v čele s Rhinem, kleptomankou Mo a neodolatelně tupým Albertem. Vedoucí této pracovní skupiny Harry má vášeň pro whisky, a když celou partu vezme na degustaci tohoto ušlechtilého nápoje, objeví v sobě Robbie talent pro rozpoznávání těch nejjemnějších chutí. A když se navíc dozví, že se chystá aukce náhodně objeveného soudku té nejlepší whisky na světě, vycítí Robbie příležitost, jak zabezpečit sebe a svoji rodinu jednou provždy. red Andělský podíl Komedie/Drama, Velká Británie/Francie, 2012 Režie: Ken Loach Hrají: Paul Brannigan, Gary Maitland, William Ruane, Roger Allam www.aerofilms.cz

V kinech od 26. 7.

F jako pravda aneb manipulace filmem „Filmovka“ letos připravila bohatou nadílku, pomocí filmu budou diváci cestovat časem i prostorem. Tradiční záběr zemí visegrádské čtyřky je letos doplněn o ruské filmy, americká „béčka“ blaxploitation, školu filmové manipulace a mnoho dalšího. Program 38. ročníku Letní filmové školy vedle našincem málo probádané maďarské kinematografie, retrospektiv Davida Leana a Harolda Lloyda, Oberhausenského manifestu a blaxploitation filmů seznámí diváky se současným ruským filmem, retrospektivou Agnieszky Hollandové, novinkami Visegrádu a filmy s tématem heydrichiády. V cyklu F jako pravda budou představeny snímky, které spojuje schopnost manipulace

Abb Kiarostas am bude hostem festivalu

s realitou. Svoji účast na 38. Letní filmové škole potvrdili István Szabó, Carlos Saura a Abbás Kiarostamí. „Máme radost, že se nám i v letošním roce podařilo zajistit bohatý filmový program a svoji účast na 38. letní filmové škole Uherské Hradiště potvrdila celá řada vzácných zahraničních i domácích osobností. Návštěvníci se tak opět

mohou těšit na zajímavá filmová setkání nejen během tradičních masterclass,“ říká k programu Radana Korená, ředitelka festivalu.

red 38. Letní filmová škola Uherské Hradiště | 21.–28. 7. www.lfs.cz

15


FILM

Polski film

Nehraj

to po neumíš lsky, polsky

!

Polský humor za polské peníze Nový celovečerní film režiséra Marka Najbrta Polski film bude mít slavnostní premiéru 12. 7. v Praze. Další projekce se uskuteční 9. 7. v letním kině ve Valašském Meziříčí a 11. 7. v Brně. Film o přátelství a absurditě hereckého života, balancující mezi realitou a iluzemi, vznikl podle scénáře Roberta Geislera, Benjamina Tučka a Marka Najbrta. V hlavních rolích se poprvé sešli Marek Daniel, Pavel Liška, Tomáš Matonoha a Josef Polášek. Celý projekt nejlépe charakterizuje věta Pavla Lišky: „To, že hraju sám sebe, ještě neznamená, že jsem to já.“ red

„To, že hraju sám sebe, ještě neznamená, že jsem to já.„

Polski film komedie Česko / Polsko 2012, 113 minut režie: Marek Najbrt hrají: Jan Budař, Tomáš Matonoha, Josef Polášek, Marek Daniel, Jana Plodková www.aerofilms.cz

V kinech od 12. 7.

trailer

16


Polski film Polski film

Official Selection

Kolik rolí hraješ, tolikrát jsi člověkem Official Selection

vKolik kinech 12. července rolí od hraješ, tolikrát jsi člověkem vDaniel kinech od 12. července Matonoha

Polášek

Liška

Daniel

Polášek

Liška

Matonoha

17

www.polskifilm.cz


OD PRODUCENTA TIMA BURTONA A REŽISÉRA FILMU „WANTED“ TIMURA BEKMAMBET

TIM BURTON UVÁDÍ FILM TIMURA BEKMAMBETOVA

V KINECH I VE 3D OD 19. ČERVENCE 2012

18


TOVA

19


L E T N Í F E S T I VA LY / M U S I C

Hříšné basy v Roxy

Festival jako průvodce Hrady

Far East Movement jsou právě v kurzu a směřují do Prahy představit své nové, čerstvě vydané album Dirty Bass. Těšit se na ně můžeme už 17. července v pražském klubu Roxy. Far East Movement vznikli v roce 2003 v Los Angeles. Kapela směle vytváří žánrový crossover mezi hip hopem, popem, elektro a taneční hudbou a nebojí se zabrouzdat i v temnějších vodách. Far East Movement nejsou nováčci – pracují s tak známými uměleckými esy, jako jsou například Jay-Z, Lady Gaga, LMFAO, Natalia Kills, Mohombi, Snoop Dog a mnoho dalších. Jejich nový videoklip, Live My Life byl produkován Redfooem z LMFAO a zpívá v něm Justin Bieber. Jejich další nová skladba, Candy

feat. Pitbull je skladbou z právě běžícího párty filmu „Projekt X.“ Skladba Round Round, se také objevila v hollywoodském automobilovém trháku, „Rychle a zběsile: Tokijská jízda.“ red Far East Movemen: Dirty Bass Klub Roxy | 17. 7. www.fource.cz, www.roxy.cz

Dvořák i Smetana na Špilberku Z festivalu Špilberk se za léta jeho existence stal již třináctiletý chlapec, který od chvíle svého zrození prošel řadou změn a zkušeností.

Naučil se za svůj relativně krátký život na člověka, ale dost dlouhý a bohatý život pro hudební festival mnoho a je jen na posluchačích, zdali mu v budoucnu umožní získat například občanku, řidičák nebo třeba maturitu. 13. mezinárodní hudební festival Špilberk 2012 se jako tradičně odehraje (a to doslova) na velkém nádvoří stejnojmenného brněnského hradu, a to po tři srpnové večery, kde Filharmonie Brno a Metropolitní symfonický orchestr představí program hudebních velikánů klasického i rockového žánru. Pod taktovkou Ondreje Olose a Tomá-

20

še Netopila zazní v podání brněnského orchestru nejslavnější skladby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany nebo také tvorba George Gerschwina a Petra Iljiče Čajkovského. Festival završí Skladby rockových legend, které pod vedením charizmatického Ariella Sharona provede Metropolitní symfonický orchestr. O nevšední hudební zážitek se - mezi dalšími - postará také oblíbený zpěvák Jiří Zonyga. red 13. MHF Špilberk 2012 Hrad Špilberk | 11., 14., 16. 8. www.filharmonie-brno.cz

4. ročník série působivých hudebních festivalů Hradologie 2012 se uskuteční v období od 29. června do 25. srpna 2012. Hradologie 2012 odstartovala na hradě Veveří, pokračovat bude 20.–21. 7. ve Valticích, ve dnech 3.–4. 8. na zámku Kunštát na Moravě a závěrečný festival proběhne 24.–25. 8. ve Slavkově u Brna. Svým návštěvníkům nabídne Hradologie 2012 bohatý program, nabitý výraznými osobnostmi hudební scény, jako jsou Charlie Straight, Goodfellas, Anna K., Petr Kolář s kapelou, Michal Pavlíček v projektu s DJ Luccou, Metropolitní symfonický orchestr s Jirkou Zonygou, chybět nebudou kapely Abraxas, Proges 2, Špilberk, Futurum s Romanem Dragounem, Kamil Střihavka s Leaders!, Petr Bende Band, Luboš Pospíšil s 5P, brněnský Lidopop, Fleret, David Dragoun Band, Plum Jam, Peter Cmorík Blues Band, Pozdní sběr, Schodiště i Folk Team. Vstupenky od 165 Kč jsou k zakoupení v předprodejní síti Ticketstream. Festivaly Hradologie 2012 pořádá Agentura Kouřící králík Production, spol. s r. o., ve spolupráci s Mesyo, v o.s. red Hradologie 2012 Hrady a zámky | 29. 6. – 25. 8. www.hradologie.cz


nov_Inzerce_100x70_PRINT.ind1 1

ME SOUTĚŽE Vyhraj vstupenky na: Mezinárodní hudební festival Špilberk Brno, velké nádvoří hradu Špilberk 11., 14. a 16. 08. 2012 www.filharmonie-brno.cz Polski film Brno, Kino Art | v kinech od 12. 07. www.aerofilms.cz

www.metropolislive.cz/souteze

28.6.2012 13:56:02

INZERCE


L E T N Í F E S T I VA LY

Špička české hudby v historickém prostředí

Dějišt

jsou – ja ěm k jinak – české a morav ské hrady

Festival Hrady CZ láká pravidelně návštěvníky na špičku tuzemské hudební scény vystupující na významných českých i moravských hradech. Festival je putovní a během letní sezóny se objeví hned na několik místech v celé ČR. Organizátor Michal Šesták má na kontě už jeden úspěšný festival v neobvyklých místech – Mezi Ploty. Letos se festival odehraje na hradech Točník, Švihov. Kunětická hora, Rožmberk nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí, Bezděz a Bouzov Michale, vy jste jedním z nejúspěšnějších pořadatelů, resp. pořadatel úspěšných a známých akcí, jako je festival Mezi Ploty a Hrady CZ. Prošel jste si, buď u prvních ročníků, nebo u jiných akcí, taky pořádným průšvihem? Ano. Na prvním ročníku festivalu České hrady.CZ  jsme prodělali obrovské peníze. Naprosto jsme neodhadli, resp. přecenili návštěvnost na jednu z tuzemských hudebních hvězd, kterou jsme vnímali jako velikou ikonu. Potenciální návštěvníci to však viděli jinak a k tomu ještě celé léto neustále pršelo. Byl to veliký průšvih, ze kterého jsme se vyhrabávali další dva roky. Vybíráte si pro své akce celkem netradiční místa, kde kromě klasických problémů při pořádání akcí bojujete mnohem víc s úředním šimlem, je to tak? Co třeba takoví památkáři nebo správci?

22

„Památkáře a kastelány nevnímáme jako nějaké „nepřátele“, ale naopak jako partnery, kteří našemu projektu mohou dodávat další rozměr nebo poskytnou cenné rady.“ Památkáře a kastelány nevnímáme jako nějaké „nepřátele“, ale naopak jako partnery, kteří našemu projektu mohou dodávat další rozměr nebo poskytnou cenné rady. Problém ani boj v tom tedy v zásadě nevidím. Je nabídka hradů konečná, nebo neustále hledáte další místa? Konečná určitě není. Skoro každý rok z technicko-organizačních důvodů dojde k obměně jednoho či dvou hradů. Letos takto Valtice nahradí Veveří u Brna. Konečný je však s velikou pravděpodobností počet festivalových zastávek v jednotlivé sezóně. Prázdniny zkrátka nemají více než osm víkendů, takže tento počet je (pokud nebudou delší prázdniny) zjevně konečný. Festivalová rodina kapel, které na festival zvete, má každý rok celkem podobné složení. Jak vybíráte kapely a máte ještě z čeho vybrat na naší scéně?

Myslím, že tak to zcela není. Řekl bych, že letošní ročník je právě ve znamení relativně velké obměny účinkujících. Třeba No Name, Buty, Mig 21, Polemic, Nebe nebo Ewa Farna u nás hrají poprvé. Každý z těchto interpretů nás zaujal v něčím jiným. Někdy je to nová deska, jindy úspěšný soundtrack k filmu apod. Stejně tak úplně nová je v programu kapela Visací zámek – punková legenda, která letos slaví 30 let. V letošním programu můžeme za stálici považovat  Monkey Business. Zajdete se vy osobně podívat na nějakou kapelu, kterou jste si na festival pozval? Asi to bude znít zvláště, ale jsem opravdu zvědavý na Visací zámek live. Tuhle kapelu znám asi tak od dvanácti let, kdy mi ji starší kamarád pouštěl z takové té stokrát kopírované kazety na chrčícím kazeťáku. Mnoho toho slyšet nebylo snad s výjimkou textů, které byly uprostřed toho trapného normalizačního popu naprosto neuvěřitelné. Visací zámek jsem pak samozřejmě vnímal a sledoval celé to porevoluční období, ale teprve před pár měsíci jsem si uvědomil, že jsem tuto kapelu nikdy neviděl naživo. Takže teď na Hradech určitě zjednám nápravu. Red Festival České a Moravské Hrady www.ceskehrady.cz www.moravskehrady.cz


BESEDA U BIGBÍTU 2012

LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA

VÁNOČNÍ KOLEDA - KONCERT

Multižánrový festival na úpatí Bílých Karpat v Tasově u Veselí nad Moravou, slaví letos dvacáté výročí. Na jubilejním ročníku, který se uskuteční 3.–4. srpna, zahrají angličtí Three Trapped Tigers a skotští Hidden Orchestra, Cedric Burnside Project ze Spojených států, slovenská legenda Vidiek nebo introvertní elektronik Floex.

38. Letní filmová škola Uherské Hradiště: István Szabó, Carlos Saura, fokus Maďarsko, David Lean, Blaxploitation, současný ruský film a Abbás Kiarostamí. Vítejte ve filmovém ráji! „Filmovka“ letos proběhne od 21. do 28. 7. 2012. Přijďte se seznámit s filmovým uměním v nových a netradičních souvislostech.

Koncertní podoba hudebně divadelního projektu Vánoční koleda, který se s velkým úspěchem hrál v loňském roce. Za doprovodu živého orchestru se diváci dočkají zpěvu rockera Davida Kollera, slovenské šansoniérky Szidi Tobias, sólistky Státní opery Praha Mariny Vyskvorkiny a herečky Ivany Chýlkové.

Tasov u Veselí nad Moravou | 3.-4. 8. www.besedaubigbitu.cz

Uherské Hradiště | 21.-28. 7. www.lfs.cz

ČERVENEC PRAGUE PROMS 16. 6.-21. 7. Praha www.pragueproms.cz Nicholas Payton, Dagmar Pecková, Libor Pešek, Kurt Elling, Gabriela Montero 25. MEZINÁRODNÍ BIENÁLE GRAFICKÉHO DESIGNU BRNO 21. 6.-28. 10. Brno | www.bienalebrno.org Mezinárodní soutěž, výstava, sympozium, doprovodné programy, přednášky a doprovodné akce s tématem grafický design BOHEMIA JAZZ FEST 25. 6.-27. 8. různá místa www.bohemiajazzfest.cz Erik Truffaz Quartet, Štěpán Markovič Band, Swing Trio Avalon, František Uhlíř Team METROPOLITNÍ LÉTO HERECKÝCH OSOBNOSTÍ 25. 6.-6. 9. Letní scéna Vyšehrad, Praha www.studiodva.cz Divadelní komedie a koncerty pod širým nebem, úč.: Karel Roden, Kryštof Hádek, Vojta Kotek, Filip Blažek, Maroš Kramár, Jana Krausová, Jitka Schneiderová a další RWE LETNÍ KINO NA DOBRÁKU 27. 6.-31. 8. Brno | www.kinonadobraku Letní kino, promítá se denně za každého počasí 46. MFF KARLOVY VARY 29. 6.-7. 7. Karlovy Vary | www.kviff.com Mezinárodní filmový festival MĚSÍC AUTORSKÉHO ČTENÍ 1. 7.-3. 8. Brno, Košice, Ostrava, Wroclaw www.autorskecteni.cz 13. ročník literárního festivalu, čestný host Slovinsko ROCK FOR PEOPLE 3.-6. 7. Hradec Králové www.rockforpeople.cz Faith No More, Refused, Orbital, The Kooks, Anna Calvi, Franz Ferdinand, The Prodigy

METROpolitní léto hereckých osobností Praha | 20. 7. | 20:00 www.studiodva.cz

BRNO, MĚSTO UPROSTŘED OBORY 4.7.-5. 8. Brno | www.forum4am.cz Festival posedlosti pod borovým měsícem s autorskou skupinou Posedlí

HRADNÍ HRÁTKY 6.-7. 7. Úštěk | www.pik-art.cz Divadelní benefiční minifestival amatérských souborů

HEINEKEN OPEN´ER (PL) 4.-7.7. Gdynia | www.opener.pl Björk, Gogol Bordello, Mumford & Sons, New Order, The Cardigans, The XX

TAROCK – TACHOVSKÉ ROCKOVÉ LÉTO 6.-8. 7. Tachov | www.tarock.cz Morčata na útěku, Arakain, Alkehol, Walda Gang, Hand Grenage

BAŽANT POHODA (SK) 5.-7. 7. Letisko Trenčín | www.pohodafestival.sk Lou Reed, Elbow, Kasabian, The Kooks, White Lies, The Horrors, Orbital, Caribou, Chase and Status, Aloe Blace, Bat for Lashes, Emiliana Torrini, Anna Calvi, Public Enemy

ZA DAČICKOU KOSTKU CUKRU 6.-22. 7. Dačice | www.meksdacice.cz Hudební a divadelní festival

BOSKOVICE 5.-8. 7. Boskovice | www.unijazz.cz Nebe je rudý, Michal Prokop a Framus 5, Tata Bojs, Acollective (Izrael), divadlo SKUTR ROLSKIDE FESTIVAL (DK) 5.-8. 7. Rolskide | http://roskilde-festival.dk Björk, Bon Iver, The Cure, Mew, The Roots FESTIVAL FLORENC 5.-6. 7. Velký Újezd u Olomouce www.florenc-velkyujezd.cz Tomáš Klus, Chinaski, Nedvědi, Pavel Bobek BARROCKO FEST OPEN AIR 5. 7. Vendryně | www.barrocko.cz Tristana, Seven, G.O.R.E., Firezone, Awrizis HUDBA POD HRADEM 5.-6. 7. Domažlice | www.idomazlice.cz prázdninový multižánrový hudební festival v rámci Sklářského symposia Tusta Vitrea REVIVAL FEST 6.-7. 7. Výrava | www.vyrava-letniparket.cz Aneta Langerová, J. A. R., Kryštof, Nightwork, Xindl X SLAVKOV 6.-7. 7. Slavkov u Brna www.festivalslavkov.cz Čechomor, Queen – Symphony in Rock, Mňága a Žďorp, Sto zvířat

ME F E S T I VA LY

LETNÍ F E S T I VA LY

PACOVSKÝ POLEDNÍK 7. 7. Pacov | www.polednik.cz Lenka Dusilová, Pavel Šporcl, Aneta Langerová, Divadlo Continuo, Traband SAD-SKA FEST 7. 7. Sadská | www.sadskafest.cz Xavier Baumaxa, Prague Conspiracy, Děda Mládek Illegal Band, Basta Fidel LETNICE 7. 7. Bruntál | www.letnice.wz.cz Citron, The Pant, Tartaros, Witch Hammer, Sagittari FESTIVAL NA POMEZÍ 7. 7. Dolní Lomná | pomezi.wz.cz Funny Felows, Žalman a spol., Blaf, Welcome Drink, BG Styl KOUPÁK VÍTÁ LÉTO 7. 7. Stašice u Rokycan | www.koupak.eu Discoballs, Kohout plaší smrt, Jets, Sex Deviants BESTFEST SUMMER 7. 7. Rouské u Hranic na Moravě www.bestfest.cz Katapult, Team Revival, Bon Jovi Revival, Psycho Radio TŘEBOŇSKÁ NOCTURA 10.-14. 7. Třeboň | www.trebonskanoctura.cz Letní festival klasické hudby OBSCENE EXTREME 11.-14. 7. Trutnov | www.obsceneextreme.cz Andralls, Blood I Bleed, Keitzer, Human Scum

23 23


LETNÍ F E S T I VA LY FESTIVAL SLUNCE STRÁŽNICE 12.-14. 7. Strážnice | www.festival-slunce.cz Wabi Daměk, Tomáš Klus, Sprituál kvintet, Druhá tárva, Neřež

ČEŘÍNEK FEST 20. 7. Cejle - Hutě u Jihlavy | www.cerinekfest.cz 5. ročník mnohožánrového festivalu pro celou rodinu

HOREČKYFEST 21. 7. Frenštát pod Radhoštěm www.frenstatpr.cz Support Lesbiens, ETC…Band & Vladimír Mišík

COLOURS OF OSTRAVA 12.-15. 7. Dolní oblast Vítkovice, Ostrava www.colours.cz Alanis Morissette, ZAZ, Bobby McFerrin, The Flaming Lips, Animal Collective, Antony and the Johnsons, Rufus Wainwright…

KOŠUMBERK FEST 20. 7. hrad Košumberk www.kosumberkfest.cz Midi Lidi, The Ritchie Success, Vložte kočku, Lajky

LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA 21.-28. 7. Uherské Hradiště | www.lfs.cz Mezinárodní filmová přehlídka

HEINEKEN BALATON SOUND (HU) 12.-15. 7. Zamárdi | www.sziget.hu/balatonsound Animal Collective, David Guetta, Sasha, Yonderboi CREEPY TEEPEE 12.-15. 7. Kutná Hora | www.gaskfest.cz Japanther, Golden Axe, King Dude, Coma Cinema, Excepter, Hans-Joachim Roedelius MASTERS OF ROCK 12.-15. 7. Vizovice | www.mastersofrock.cz Nightwish, Within Temptation, Edguy, Sabaton, Thin Lizzy

PROTI PROUDU 20.-21. 7. Moravské Budějovice www.protiproudu.cz Mňága a Žďorp, Prago Union, Puding Pani Elvisovej, Basta Fidel, Tleskač COLOUR MEETING 20.-21. 7. Polička | www.colourmeeting.cz Big Mandrake, Fókatelep, Bitumen Beat FAJT FEST 20.-21. 7. Velké Meziříčí | www.fajtfest.com Helia, Bad Victim, Magma Hotel, Shadow Area, The Switch

MELT! FESTIVAL (DE) 13.-15. 7. Gräfenhainichen | www.meltfestival.de Block Party, Justice, The Rapture, Caribou, Ellen Allien

HRADOLOGIE 20.-21.7. zámek Valtice www.hradologie.cz Petr Kolář, Charlie Straigt, Michal Pavlíček a Lucca, Kamil Střihavka, Anna K. a další

MIGHTY SOUNDS 13.-15. 7. Tábor | www.mightysounds.cz The Meteors, Bloodsuking Zobies, Konflikt, The Blaster Master, Biohazard

LET IT ROLL 20.-21. 7. Staré Ždánice | www.letitroll.cz Camo & Krooked Live, Dirtyphonics Live, The Qemists, Ms Dynamite, DJ Fresh

HRADY CZ 13.-14. 7., 20.-21., 27.-28. 7. různé hrady v ČR | www.ceskehrady.cz Nightwork, Mandrage, Monkey Business, Chinaski, Mig 21, Tomáš Klus, David Koller, Ewa Farna

POSITIVUS FESTIVAL (LV) 20.-21. 7. Salacgriva | www.positivusfestival.com Damien Rice, Manic Street Preachers, Friendly Fires, Keane, House de Racket

FESŤÁČEK U VODY 14. 7. Droužkovice | www.drouzkovice.cz Ivan Hlas, Martin Maxa, Peter Nagy, Děda Mládek Ilegal Band

KUBAFEST 20.-22. 7. Václavov u Bruntálu | http://kubafest.com/ Ty Syčáci, Naoko, Lu, Šrouby, Jindra Holubec

POD ZELENOU HOROU 14. 7. Žďár nad Sázavou | http://festival.batyskaf.net Ty Syčáci, Traband, Dirty Blondes, Marracash Orchestra ROCK S FERDINANDEM 14. 7. Benešov | www.pivovarferdinand.cz Czech-it, Lahvátor, Motion Food, Jinovatka ŠUMAVA ROCKS 14. 7. Sušice | www.sumavarocks.cz Tata Bojs, PSH, Roman Holý, 100C, T. Černochová DOMODRA 15. 7. Praha 4 - Kunratice | domodra.vegetband.cz festival bluegrassu TÓNY CHODOVSKÉ TVRZE 17.-26. 7. Praha | www.chodovskatvrz.cz 9. ročník hudebního festivalu Jaroslava Svěceného a jeho hostů INTERNATIONAL GYPSY FEST (SK) 18.-21. 7. Trebišov | www.gypsyfest.eu Vitsa Ramanush, Kmeťoband, Martina Balogová, Ensemble NS „Simona 2002“ PUNKÁČI DETOM (SK) 19.-21. 7. Piešťany | www.punkacidetom.sk The Offenders, Resistance 77, Divokej Bill, The Resignators, Sham 69

24 24

OPEN AIR MUSIC FEST PŘEŠTĚNICE 20.-22. 7. Přeštěnice | www.prestenice.cz Jahcoustix, Vypsaná Fixa, Bloody Mary, Pipes and Pints, Tleskač PROART 20.-29. 7. Brno | www.proart-festival.cz Mezinárodní workshopy a představení MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL ČESKÝ KRUMLOV 20. 7.-18. 8. Český Krumlov www.festivalkrumlov.cz The Queen Symphony, Boban i Marko Marković Orchestra, Konstantin Scherbakov B-PARADE (DE) 21. 7. Berlín | www.b-parade.de taneční párty – 200 djs na padesátí kamionech

FOLKOVÉ PRÁZDNINY 21.-28. 7. Náměšť n. Oslavou www.folkoveprazdniny.cz Iva Bittová a Čikori, Dan Bárta a Robert Balzar Trio, Pavel Bobek, Jiří Stivín ŠRAMLFEST 27.-28. 7. Znojmo | www.sramlfest.eu Festival hudby, divadla, výtvarna JAZZ VE MĚSTĚ 27.-28. 7. Frýdek-Místek | www.veseleto.cz Radovan Tariška, Special Providence, Sisa Féherová, Pitchbender, Behind the door ROCKFEST DAČICE 27.-28.7. Dačice | www.rockfestdacice.cz Dragon´s Eye, Cocotte Minute, Atari Terror, Doga, Locomotive OLD PUNX FEST 27.-28. 7. Milín u Příbrami | www.oldpunx.cz Česká disharmonie, Do řady! Eternal Fire, Plexis, Slobodná Európa BENÁTSKÁ NOC 27.-29. 7. Liberec | www.benatskanoc.cz Bryan Adams, Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra, Jarek Nohavica, Kabát, Charlie Straight PRÁZDNINY V TELČI 27. 7.-12. 8. Telč | www.prazdninyvtelci.cz Divadlo bratří Formanů, Hradišťan, Bratři Ebenové, Žalman a spol. Iva Bittová RIGHT NEWS MUSIC GARDEN 28.7. Týnec nad Sázavou | http://rightnews.cz/ musicgarden Open-Air Reggae Festival PLÁNSKÝ KOUPÁK 28. 7. Planá | www.koupak.cz Dalibor Janda, Goodfellas, 5Angels, Turbo, Mňága a Žďorp COOMBAL 12 OPEN AIR 28. 7. Lužná u Rakovníka | www.coombal.cz Tata Bojs, PSH, Zima, Amnesia, Falešná Ozvěna ČERVENÁNÍ 28. 7. Červený Dvůr, Chvalšiny www.cervenani.com Imodium, Another Fake Heroes, Suicide, No Crapes, Running Sushi

BARVY LÉTA 21. 7. Poděbrady | www.barvyleta.cz Vypsaná fixa, Wohnout, Polemic, SPS, Airfare

ŠTERNBERSKÝ KOPEC 28. 7. Šternberk | www.sternberskykopec.com Wohnout, Eddie Stoilow, Clou, Tonya Graves, Rock & Roll band Marcela Woodmana

VYSMÁTÉ LÉTO 21. 7. Kadaň | www.rockfest.cz Kosheen, Mig 21, Čechomor, Ine Kafe, Chinaski

ROCKOVÉ CHRLENÍ 28. 7. Brno-Chrlice | http://rockovechrleni.wgz.cz/ Rock-metal open air fest

NORTH EASTERN OPEN-AIR 21. 7. Krnov | http://bandzone.cz/fan/lucos Business As Usual, HC8, The Pant, Silent Session, Samarx

AMFOLKFEST 28. 7. Pulčín | http://amfolkfest.cz/web2012/ René Souček, Pavel Strnka, Čadi, Yantar, Blues Stones


L E T N Í F E S T I VA LY / A R T

Noc flamenca a kytary XXI. mezinárodní kytarový festival BRNO ‘12, který se uskuteční 5.–11. srpna, nabídne ve svém úvodu v neděli 5. srpna ve 20.00 velkolepý koncert ryzího flamenca na nádvoří hradu Špilberku. Vystoupí absolutní špička flamenca, kytarista Oscar Herrero. Spolu s tanečnicí Marianou Collado a dalšími rodilými hudebníky ze Španělska přinesou publiku poutavou směs vášnivé hudby, emocí, tradice a virtuozity. Další koncerty festivalu se uskuteční v prostorách Nové radnice v Brně, vždy od 20.00. V pondělí 6. srpna se představí mladý talentovaný kytarista Daniel Olmos z Mexika. V úterý předvede svůj um italský kytaristy Simone Iannarelli

Cesta kolem světa Léto s grafickým designem v Brně je v plném proudu! Jubilejní 25. ročník Bienále Brno již tradičně přináší mezinárodní soutěž, která však poprvé v historii není vymezena žádnými výstavními kategoriemi a představí tak plakáty, knihy, písmo, webové stránky, brožury, ale také korporátní identitu.

Grafika na všec h způsob ny y

a také umělecký vedoucí festivalu Vladislav Bláha. Druhým zástupcem italské školy bude ve středu Massimo Delle Cese. Čtvrteční večer budou mít diváci jedinečnou možnost poslechnout si amerického kytaristu Scotta Tennanta, nositele Ceny Grammy, člena slavného Los Angeles Guitar Quartet. Slavnostní ukončení festivalu v pátek 10. srpna patří vynikajícímu skladateli a kytaristovi Andrewu Yorkovi z USA. red

XXI. mezinárodní kytarový festival BRNO ‘12 hrad Špilberk | 5.–11. 8. www.guitar.cz

Klíčovou výstavu letošního ročníku představuje také přehlídka zahraničního hostujícího kurátora, která vás seznámí s amsterodamským anarchistickým hnutím Provo a politickými problémy 60. let. Všichni milovníci grafického designu se v rámci dalších bienálových výstav seznámí s hudební scénou 70. let i současnosti, s rozdíly a podobnostmi mezi Tatary a Slovany a v neposlední řadě také se současnou, sluncem zalitou Kalifornií. Nenechte si ujít významnou mezinárodní přehlídku grafického designu a navštivte všechny budovy Moravské galerie v Brně. Můžete si zakoupit výhodnou permanentku na všechny bienálové výstavy po celou dobu jejich konání. Určitě si odnesete nejen umělecký zážitek, ale také některý z graficky originálních bienálových produktů vytvořených na míru letošního ročníku Bienále Brno. red 25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012 Moravská galerie | do 28. 10. www.bienalebrno.org

25


KNIHY

Arnošta Goldflama není třeba představovat, populární herec, režisér a spisovatel se stal letošní tváří Měsíce autorského čtení v Brně. Na tom se krom zmiňovaného Arnošta Goldflama představí celá řada spisovatelů a spisovatelek, namátkově například Kateřina Tučková, Antonín Bajaja, Eva Hauserová a mnoho dalších. Hlavním hostem je letos Slovinsko. To znamená, že se v Brně, Košicích Ostravě a Wroclawi představí vedle polských, slovenských a českých autorů i ti slovinští. Jak se těší na letošní autorská čtení a nejen na to, jsme se zeptali Arnošta Goldflama. Jaký vy osobně máte vztah ke Slovinsku a jeho literatuře? V čem podle vás může být přínosem slovinská literatura pro české čtenáře? Teď jsem zrovna přijel z divadelního festivalu z Wiesbadenu. Tak jsem viděl zajímavé slovinské představení, potkal půvabnou a vtipnou slovinskou autorku a také zhlédl krásnou inscenaci textu Petera Handkeho Immer noch Sturm o jeho rodině, takovou rodinnou ságu, ovšemže ze Slovinska. A zjistil jsem, že jich je ještě míň než nás, jen dva miliony. Ale myslím, že to naše ustrojení je podobné, i myšlení a možná i psaní. Zkrátka, vždyť je to bývalé Rakousko-Uhersko, tak jak jinak. Snad se to časem úplně neztratí! Měsíc autorského čtení se stal už tradicí. Jaký má podle vás – jako pro autora, ale i jako pro čtenáře – význam

26

FOTO: David Konečný

Vnímaví čtenáři snad budou existovat pořád setkání autora s jeho publikem. Člověk si ověří, co napsal, vyzkouší čtenářské, potažmo posluchačské reakce, veřejně vystoupí čili přijde mezi lidi! A pak už jen aby ty knihy vycházely ve vysokých nákladech a čtenáři si je rvali z rukou…

To naše ustrojení je podobné, i myšlení a psaní. Zkrátka, vždyť je to bývalé Rakousko -Uhersko, tak jak jinak. Snad se to časem úplně neztratí! Jak se podle vás proměnila role autora, spisovatele oproti minulým dekádám? Ovlivnila všude zaklínaná „rychlost“ doby jeho pozici? Když to srovnáte se situací například v osmdesátých letech, kterou jste sám zažil, ale i třeba s první republikou, co se změnilo? Všechno je jinak! Před válkou byl tak tak rozhlas, po válce časem přibyla televize a v devadesátých letech a později počítače a všechno kolem toho. Čili konkurence je obrovská a často vše

i velmi povrchní a náhražkové. Takže ani toho myšlení není tolik třeba, stačí pasivně přijímat. Ale snad budou vnímaví čtenáři existovat pořád – ale bude jich možná míň. A taky bude nezbytná nějaká podpora literatury, poněvadž dvacetitisícových nákladů poezie už se u nás asi nedočkáme… Ale málo asi bude u nás opravdu dobrých spisovatelů, kteří by se tím mohli uživit. Myslíte si, že nějaký současný český autor dosáhne v budoucnosti stejného postavení, jakého pro nás má teď například Hašek nebo Poláček? Asi těžko! Čeho si na současné (nejen české) literatuře všímáte? Která knížka vás v poslední době příjemně překvapila? Já jsem četl málo, poněvadž jsem dost psal, tak jen něco namátkou… Michael Kumpfmüller – Die Herrlichkeit des Lebens – román o posledním roce Kafkova života. Prozraďte, na které autory na Měsíci autorského čtení se letos těšíte, na co jste zvědavý a co si nenecháte ujít. Bydlím v té matičce Praze, tak – bohužel – přijedu, přečtu… a zas odjedu. Ale i tak se těším! cak Měsíc autorského čtení 2012 Brno, Ostrava, Košice, Wroclaw 1. 7. – 3. 8. www.autorskecteni.cz


V červenci (5.–6.), ve dnech svátků slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a upálení mistra Jana Husa, pro vás knihkupectví Knihy Dobrovský po oba dny připravilo 25% slevy na veškerý sortiment. Máte jedinečnou možnost získat speciální slevu 25 % na kompletní nabídku knih z různých nakladatelství a distribucí, slevy se ale nevztahují již na zlevněné zboží a slevy se nesčítají. Vybírat můžete ze široké nabídky více než 10 000 knižních titulů – od odborné počítačové literatury, beletrie, průvodců, ekonomické a jazykové literatury až po zájmové hobby, auto-moto, sportovní nebo dětské knihy. Ze široké nabídky si vybere opravdu každý! Nakupte si v Knihách Dobrovský čtení na prázdniny, na dovolenou, k moři, na tábory pro děti. Pro získání slevy 25 % stačí pouze přijít ve čtvrtek 5. 7. a pátek 6. 7. do knihkupectví Knihy Dobrovský na Joštově ulici 6, navíc při nákupu nad 500 Kč se můžete zařadit do soutěže s CK Neckermann o zájezd do Řecka. red Slevy 25 procent Knihy Dobrovský | 5.–6. 7. www.knihydobrovsky.cz

Literární pašování Mé psaní je dobrodružnou psychoanalýzou, říká novodobý „brněnský beatník“ Daniel Krhut, auto knih Pašerák snů a Modrej Soumrak nad městem.

ME K N I H Y

Oslavte svátky novou knihou

Na sklonku měsíce června vyšla v nakladatelství Host pozoruhodná kniha mladého českého autora, Daniela Krhuta (*1982). Narodil se v Ostravě, ale většinu života strávil v Brně, kde také vystudoval obecnou teorii umění na FF MU. Publikoval v Hostu a Tvaru. V současné době žije v Brně, které je mu stejnou inspirací jako jeho cesty do ciziny. Hrdinou knihy Pašerák snů je autorův literární dvojník Eduard Remody, který je posedlým vypravěčem svého života. Spontánní, osobitou a mnohdy surově cynickou pouliční řečí líčí Remody osudy svých přátel přežívajících na společenské periferii, různých snílků, zoufalců, hráčů, děvkařů, bláznů, ale i normálně „šílených“ lidí. Text je napsaný čtivým elektrizujícím stylem, který udržuje čtenáře v neustálém napětí. Beatnickou poetikou nabitý Pašerák snů je volným pokračováním autorovy prvotiny Modrej

soumrak nad městem. Oba texty nyní vycházejí společně v jedné knize. red Daniel Krhut: Pašerák snů nakladatelství Host www.hostbrno.cz

Pražský lingvistický kroužek v dokumentech Monografie autorů Petra Čermáka, Jana Čermáka a a Claudia Poeta mapuje historii Pražského lingvistického kroužku, vědeckého sdružení, jež od roku 1926 do poválečných let představovalo jedno z nejvýznamnějších světových center lingvistiky a filologie a zásadním způsobem ovlivnilo vývoj těchto disciplín. Práce vychází z historických dokumentů uložených v archivu AVČR i z některých pramenů dalších a na jejich základě popisuje odborný i každodenní život Kroužku ve všech jeho aspektech. Pozornost je věnována zejména přednáškové činnosti – práce přináší dosud nejúplnější a nejpodrobnější seznam přednášek proslovených na půdě

Kroužku – a kolektivním vystoupením PLK. Monograficky zaměřené kapitoly podrobně analyzují též otázku členství v Kroužku a korespondenci členů Kroužku i instituce jako celku. Výkladové kapitoly jsou doplněny rozsáhlými přílohami, obsahujícími mj. přepisy dokumentů z archivu a řadu dosud nezveřejněných dopisů. red Petr Čermák, Jan Čermák, Claudio Poeta: Pražský lingvistický kroužek v dokumentech Nakladateství Academia Doporučená cena 625 Kč www.academia.cz

27


MUSIC B R N O

Bratři Nedvědovi

Monte Bú openair

CocoRosie a Rajasthan Roots

Milovníky trampských písní potěší bratři Nedvědovi. Legendární stálice českého folkového, country a trampského stylu – bratři František a Jan Nedvědovi - vystoupí spolu v Brně 12.7.2012 v parku Lužánky! Bratři Nedvědovi původně založili kapelu Toronto, kterou později přejmenovali na Brontosaury.

Vůbec poprvé v historii se na skvělé lokalitě baseballového hřiště Techniky Brno v centru města odehraje hudební festival! Od 16ti hodin až do noci Vás budou bavit kapely Airfare, Hysterical Naked, The Paranoid(sk), Model Bazaar a The Hydes.

Průkopnice neo-folku - sestry Sierru a Biancu Casady doprovodí v pražském Divadle Archa 27. července skupina indických hudebníků Rajasthan Roots, jejichž exotický groove s kořeny v tradiční lidové indické hudbě vytváří pestrou džungli a velkorysý prostor pro hudební rozvernosti.

Tenisové kurty Lužánky | 12. 7. | 19:00 www.brnokoncert.cz

Kraví hora | 27. 7. | 16:00 www.montebu-openair.cz

Divadlo Archa | Praha | 27. 7. | 20:00 www.archatheatre.cz

ANDĚL CAFÉ & BAR Peroutková 5 | 773 830 714 www.andelcafe.cz FRIDAY NIGHT DJ Jerome Austin nu jazz, latin, broken beat 6., 20. 7. 21:00 HOUSE OF FRIDAY NIGHT DJ Chepuchov deep house, jazz, dance 13., 27. 7. 21:00 BASTILA Dominikánská 15 | 542 211 492 www.bastila.cz DANCE HISTORY FIZZ NIGHT DJ Silent 5., 19. 7. 20:00 MAGNERS IRISH CIDER DJ Cuba 6 6. 7. 20:00 HOREČKA SOBOTNÍ NOCI DJ Folteen 7. 7. 20:00 CHILL OUT COCKTAIL ZONE DJ Andy Smith 8., 15., 22., 29. 7. 20:00 ENERGIA DANCE MIX NIGHT DJ Cuba 6 9., 16., 23., 30. 7. 20:00 LADIE‘S NIGHT DJ Karlos 10., 17., 24. 7. 20:00 ZERO MUSIC PÁRTY DJ SeeJay 11., 18., 25. 7. 20:00 SUMMER DANCE HISTORY SPECIAL DJ Silent 12. 7. 20:00 DJ SILENT A VOLÁNÍ DIVOČINY 13. 7. 20:00 PIRÁTSKÁ PÁRTY DJ Folteen 14. 7. 20:00 ABSOLUTNÍ PÁRTY DJ Cuba 6 20. 7. 20:00 LETNÍ ICE PÁRTY DJ Folteen 21. 7. 20:00 DANCE HISTORY NIGHT BEST OF DJ Silent 26. 7. 20:00 JÄGERMEISTER MEJDAN DJ Cuba 6 27. 7. 20:00 COOL LADIES PÁRTY DJ Majky 28. 7. 20:00 FIFTY FIVE MEJDAN DJ Karlos 31. 7. 20:00 CAFÉ SKLENICK Kounicova 23 | www.sklenick.cz MUAH! FESTIVAL ED.5 Parabot, P. D. Ch., Rafo, Tom Holič letiště Medlánky Brno 21. 7. 14:00 SEED V!, Not_me, Mike.H | koncert 28. 7. 21:00 CLUB ESCAPE KUŘIM Křížkovského 48 – zámek Kuřim www.clubescape.cz SUMMER DANCE PARTY&MIX DJ GEORGE disco hity 80.-90. let 6. 7. 21:30, 21., 28. 7. 21:00

KUŘIMSKÝ BĚS – HOROROVÁ NOC NA ZÁMKU přehlídka hororových filmů 13. 7. 19:00 OLDIES PARTY DJ Flash 14. 7. 21:00 OLDIES DANCE PARTY&MIX DJ GEORGE disco hity 80.-90. let 20. 7. 21:00 KELTSKÝ VEČER NA ZÁMKU keltský večírek | Sliotar, Bran 26. 7. 20:00 OLDIES &MIX PARTY ROTONE 27. 7. 21:30 DĚLNICKÝ DŮM ŽIDENICE Jamborova 3323/65 | 548 216 927 www.delnickydumbrno.cz TANEČNÍ PODVEČER Big Band, Mr. Swing Brno 11., 25. 7. 18:00 PRODEJNÍ AKCE Šaul 16. 7. 10:00 PRODEJNÍ AKCE Šaul 17. 7. 09:00 PRODEJNÍ AKCE Volansky 18. 7. 09:00 ŠUJANOVINY NA BALKONĚ V. Šujan a hosté 23. 7. 19:00 SEŠLOST (NEJEN VĚKEM) večer písní (nejen k ohňům) 31. 7. 17:00 FAVAL MUSIC CIRCUS Křížkovského 22 | 775 222 505 www.faval.cz BRNO PES FEST benefiční festival na podporu opuštěných psů Propaganja, Bezestopy, DJ Greg Cortez 7. 7. 18:00 FLÉDA Štefánikova 24 | 775 376 004 www.fleda.cz QUATTRO – MAXIMAL EDITION taneční večírek | house, techno 6. 7. 20:00 FREE DNB MONDAY Kotlyk, Paul Hawk, Sayko 9. 7. 20:00 GRILOVÁNÍ S ADAMEM 11., 18., 25. 7. 20:00 VENDETKA Elwira, Camel, Spool, Fryfex 13. 7. 21:00 BLEŠÁK NA FLÉDĚ 15., 29. 7. 15:00 FREE DNB MONDAY Mushka, Casper, Spool 16. 7. 20:00 PARTY S DJ CLICHÉ 20. 7. 20:00 FREE DNB MONDAY Hrr.nec, Soldik, Pier, Sayko 23. 7. 20:00 SUMMER SENSATION párty ve stylu hip hop 28. 7. 20:00

FREE DNB MONDAY Ufo, Holder, Zaion

30. 7. 20:00

KLUB 14KA Jánská 14 | 542 221 839 www.klub14ka.cz POP ROCK DJ Cuba 6 5., 12., 19., 26. 7. 18:00 MUSIC MIX DJ Pavel 6., 13., 20., 27. 7. 18:00 MUSIC MIX DJ Perfect 7., 14., 21., 28. 7. 20:00 MUSIC MIX DJ Ivo Hilszek 10., 17., 24., 31. 7. 18:00 NEJEN OLDIES DJ Cuba 6 11., 18., 25. 7. 18:00 MELODKA Kounicova 20/22 | 733 669 731 www.melodka.cz KILL THE NIGHT! Rockotéka na přání 6., 13., 20., 27. 7. 20:00 METRO MUSIC BAR Poštovská 6 – Alfa pasáž | 515 533 452 www.metromusic.cz RETRO METRO DJ A 5. 7. 20:30 METRO POP ROCK FUNK MIX DJ Schaff 6., 13., 20., 27. 7. 20:30 RETRO METRO DJ Harosh 7., 14., 21., 28. 7. 20:30 NA STOJÁKA stand up comedy show 11. 7. 21:00 DIZZY koncert 12. 7. 20:30 SAVILLE ROW koncert | rock and roll 18. 7. 20:30 LIDOPOP koncert | grunge punk 19. 7. 20:30 U2 DESIRE REVIVAL koncert 25. 7. 20:30 UKULELE ORCHESTRA JAKO BRNO koncert | progressive, alternative 26. 7. 20:30 MULTIKULTURNÍ PROSTOR KABINET MÚZ Sukova 4 | 606 788 705 www.kabinetmuz.cz POLSKI FILM AFTER-PARTY party a koncert MIGHTY SOUNDS AFTER-PARTY koncert | Koffin Catz, Rat City Riot, Bombs from Heaven

11. 7. 22:00 18. 7. 20:00

Metropolis – ve městě je dobře // Vydání 431, 432 // Vychází 5. 7. 2012 // Registrováno u Ministerstva kultury pod číslem MK ČR E 13918 // šéfredaktor: David Tieku / editor: Pavel Šplíchal (redakce@metropolislive.cz) / redakční okruh: Radim Bartík, Jan Bárta, Táňa Zabloudilová, Petr W. Vaněk // produkce: Martina Kotolová // grafika: STROMdesign / www.stromdesign.cz // inzerce: Kateřina Hetmánková, (739 201 309, obchod@metropolislive.cz) // adresa: Čechyňská 19, Brno 602 00 / e-mail: info@metropolislive.cz / telefon: 542 422 300 / www.metropolislive.cz / www.facebook.com/metropolislive.cz / vydává: METROPOLIS LIVE, s. r. o. / Vydavatel nenese odpovědnost za ztráty vzniklé chybným uveřejněním dat. Reprodukce části či celku, včetně textu, je zakázána. Použité textové a obrazové materiály pocházejí z archivu redakce.

28


MUSIC B R N O

PODOBRAZY Moravské nám. 1a | 732 582 183 www.podobrazy.cz THE BEST OF SHIVANAM hosté večera: Vrej Meloian, S. Forman, Bakhtar 13. 7. 20:00 LIŘÍ LEVÍČEK – CZECH TOUR jazz 26. 7. 20:00 7.NEBE Jánská 9 | 777 994 494 www.7nebe.cz SUMMER NIGHT SPECIAL 5.,10., 12., 17., 19., 24., 26., 31. 7. 20:00 FAMOUS LASER&LIGHT STICK NIGHT DJ Andy Smith, I. Hilszek, Matt Green 6. 7. 20:00 OLDIES PÁRTY DJ Jedla / DJ Nash 7., 14., 21., 28. 7. 20:00 NEBESKÁ PÁRTY DJ Ivo Hilszek 11., 18., 25. 7. 20:00

SUNGLASSES PARTY DJ Orbith, Duncan Grey, I. Hilszek FRASHWATER DJ Dave Legato, Mitcheek, Alexx, Micca Bay HOUSE WARS special guest, resident DJs

13. 7. 20:00 20. 7. 20:00 27. 7. 20:00

MARK GEARY koncert irského písničkáře RANKYEN koncert | rock GAZPAČO+THE FORM koncert | rock, funky, blues

25. 7. 20:00 26. 7. 20:00 27. 7. 20:00

SEMILASSO Palackého tř. 126 | 541 247 010 www.semilasso.cz VÝSTAVA K 45. VÝROČÍ DIVADLA JÁRY CIMRMANA výstava | denně ve všech prostorách do 15. 9.

ŠELEPOVA NO. 1 Šelepova 1 | 541 213 342 www.selepova.cz STAROBRNO OLDIES PARTY velkoplošná DVD projekce 6., 7., 13., 14., 20., 21., 27., 28. 7. 20:00

STARÁ PEKÁRNA Štefánikova 8 | 541 210 040 www.starapekarna.cz Árstíðir koncert | pop rock THE AERONAUTS koncert | alternativní rock-blues GRAHAMVILLE koncert BACKSIGHT koncert | blues a soul KULTURNÍ ÚDERKA koncert | ortodoxní bluescore BLUEMY koncert | blues, swing MASHY MUXX koncert | crossover z Brna TONYC, HONZA POLYÁK A HOSTÉ koncert

VYHLÍDKA SOUND CAFÉ & BAR nám. Svobody 17 – Dům pánů z Kunštátu www.vyhlidka-cafe.cz POCO happy’n’latino house 5., 12., 19., 26. 7. 20:00 SLIBNÉ VYHLÍDKY… Murphy + guest groovy’n’house classic 6., 13., 20., 27. 7. 20:00 SOUND CAFÉ Poco + guest happy’n’latino house 7., 14., 21., 28. 7. 20:00 KONEC NEDĚLNÍ NUDY V BRNĚ Leo Lycra electro, progressive 8., 15., 22., 29. 7. 20:00 ARCO funky´n´jackin´house 9., 16., 23., 30. 7. 20:00 JOHANNES groovy’n’club music 10., 17., 24., 31. 7. 20:00 JEROME AUSTIN nu jazz exclusive 11., 18., 25. 7. 20:00

10. 7. 20:00 11. 7. 20:00 12. 7. 20:00 13. 7. 20:00 17. 7. 20:00 18. 7. 20:00 19. 7. 20:00 20. 7. 20:00

ME E V E N T S

NO STRESS Rooseveltova 6 | 777 771 470 www.nostressbrno.cz DISCO VEČER DJ Mooner 6. 7. 20:00 DISCO VEČER DJ Phill 7., 20., 28. 7. 20:00 KOKTEJLOVÁ STŘEDA 11., 18., 25. 7. 20:00 HAWAI PARTY DJ Mooner 13. 7. 20:00 DISCO VEČER DJ Samm 14., 21. 7. 20:00 MEXICO PARTY DJ Mooner 27. 7. 20:00

NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV SPRÁVA STÁTNÍHO ZÁMKU JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU

INZERCE

29


REŽIE TIMO VUORENSOLA

v kinech od 12. července www.facebook.com/ironskyfilm

Inz-IronSky-150x110-Metropolis.indd 1

INZERCE

14.6.2012 19:34


NEVĚSTINEC FRA | 2010 | drama 20. 7. 20:30 NA PŮDĚ ANEB KDO MÁ DNESKA NAROZENINY? CZE / SVK / JPN | 2009 | pohádka 21. 7. 18:00 SEDMIKRÁSKY ČSR | 1966 | komedie 23.-25. 7. 18:00 VALČÍK S BAŠÍREM ISR / DEU / FRA | 2008 | animovaný 24. 7. 20:30 LOVCI HLAV NOR / DNK / DEU | 2011 | krimi 25. 7. 20:30 NĚŽNOST

NEDOTKNUTELNÍ

Nathalie žije úžasný život. Je mladá, krásná a má skvělé manželství. Ale v okamžiku, kdy její manžel zemře při nehodě, její svět se zhroutí. Několik dalších let se soustředí pouze na práci, své emoce nechává stranou. Pak nenadále, aniž by věděla proč, políbí toho nejnepravděpodobnějšího muže – svého kolegu, Markuse.

Ochrnutý a bohatý aristokrat Philippe si za svého nového opatrovníka vybere Drisse, živelného mladíka z předměstí, kterého právě propustili z vězení. Jinými slovy - najde si na tuto práci tu nejméně vhodnou osobu. Podaří se jim však propojit nemožné: Vivaldiho a populární hudbu, serióznost a žoviální vtípky, luxusní obleky a tepláky.

Kino Art | 8. 7. 20:30 | 9. 7. 18:00 www.kinoartbrno.cz

Kino Lucerna | 5. a 11. 7. | 20:30 www.hce.cz

ART Cihlářská 19 | 541 213 542 www.kinoartbrno.cz MARIEKE, MARIEKE DEU / BEL | 2010 | drama 5. 7. 18:00 DON‘T STOP CZE | 2012 | hudební drama 5., 7. 7. 20:30 KONFIDENT CZE | 2012 | komedie 6., 8., 13. 7. 18:00 PROMETHEUS USA | 2012 | horor 6. 7. 20:30 MADAGASKAR 3 USA | 2012 | animovaný 7. 7. 18:00 NĚŽNOST FRA | 2011 | romantický 8. 7. 20:30 9. 7. 18:00 ČERNOBYLSKÉ DENÍKY USA | 2012 | horor 9.-10. 7. 20:30 SAMA V AFRICE FRA | 2009 | válečný 10. 7. 18:00

POLSKI FILM POL / CZE | 2012 | komedie 11. 7. 18:00, 20:30 12., 14., 21., 22. 7. 20:30 15. 7. 18:00 LEPŠÍ SVĚT DNK / SWE | 2010 | drama 12. 7. 18:00 18. 7. 20:30 BEZ KALHOT USA | 2012 | komedie 13. 7., 15. 7. 20:30 KOCOUR V BOTÁCH USA | 2011 | rodinný 14. 7. 18:00 FAUST RUS | 2011 | fantasy 16.-17. 7. 18:00, 19. 7. 20:30 IRON SKY AUS / FIN / DEU | 2012 | sci-fi 18. 7. 18:00 JESKYNĚ ZAPOMENUTÝCH SNŮ CAN / USA / DEU | 2010 | historický 19. 7. 18:00 DO ŘÍMA S LÁSKOU USA / ITA / ESP | 2012 | komedie 20., 22. 7. 18:00 23. 7. 20:30

FILMY PRO SENIORY POPEL A DÉMANT POL | 1958 | válečný VALČÍK S BAŠÍREM ISR / DEU / FRA | 2008 | animovaný

10. 7. 15:00 24. 7. 15:00

LUCERNA Minská 19 | 549 247 070 www.kinolucerna.info DOBA LEDOVÁ 4 USA | 2012 rodinný animovaný 5.-11. 7., 26.-31. 7. 18:30 NEDOTKNUTELNÍ FRA | 2011 | drama 5.-11. 7. 20:30 MADAGASKAR 3 USA | 2012 | animovaný 12.-22. 7. 18:30 LÍBÁŠ JAKO ĎÁBEL ČR | 2012 | komedie 12.-22. 7. 20:30 SNĚHURKA A LOVEC USA | 2012 | dobrodružný 22.-25. 7. 18:00 PROBUDÍM SE VČERA CZE | 2011 | komedie 23.-25. 7. 20:30 LETNÍ KINO NA DOBRÁKU Areál koupaliště, Dobrovského 29 www.kinonadobraku.cz ANONYM VB / DEU | 2011 | drama MERUŇKOVÝ OSTROV SVK | 2011 | drama CONTROL VB / USA / AUS | 2007 | životopisný POZNÁŠ MUŽE SVÝCH SNŮ USA / ESP | 2010 | komedie

5. 7. 21:30 6. 7. 21:30 7. 7. 21:30 8. 7. 21:30

INZERCE

31

ME E V E N T S

KINA B R N O


KINA / DIVADLA / ART B R N O

IX. ProART Festival 2012

Hrdina filmu Konfident Adam pracuje po absolvování základní vojenské služby jako dispečer na sportovním letišti poblíž někdejší západní hranice Československa, kde prožívá i vojenskou invazi v srpnu 1968. Aniž si to tehdy sám uvědomí, právě tam začíná jeho dramatický příběh...

ProART zveřejnil doprovodný program Mezinárodního workshop festivalu ProART 2012. Brněnská část divákům nabídne 10 večerních představení s hosty z Portugalska, Izraele, Rakouska, Polska, Maďarska či Slovenska. Doprovodné večery se uskuteční v Divadle Bolka Polívky, Stadionu na Kounicové a v Kabinetu Múz.

Galerie Artistů představuje svým návštěvníkům v tomto roce již čtvrtou výstavu – soubor Adama Hrubého s názvem Starý muž nových médiích, který využívá augmentovanou (rozšířenou) realitu.

v kinech od 5. 7. www.bontonfilm.cz

Brněnská Divadla | 20. 7. – 29. 7. www.proart-festival.cz

Galerie Artistů | do 12. 7. www.daguerre.cz/galerie

POUPATA CZE | 2011 | drama 9. 7. 21:30 NA CESTĚ BIH / AUT / DEU | 2010 | drama 10. 7. 21:30 PŮLNOC V PAŘÍŽI USA / ESP | 2011 | komedie 11. 7. 21:30 SNÍDANĚ NA PLUTU IRL / VB | 2005 | drama 12. 7. 21:30 IMAGINÁRNÍ LÁSKY CAN | 2010 | drama 13. 7. 21:30 DŮM K POVĚŠENÍ JUG / ITA / VB | 1988 | černá komedie 14. 7. 21:30 MÁME PAPEŽE! ITA / FRA | 2011 | drama 15. 7. 21:30 MELANCHOLIA DNK / SWE / ITA / FRA | 2011 | drama 16. 7. 21:30 THE DOORS – WHEN YOU‘RE STRANGE USA | 2009 | hudební dokument 17. 7. 21:30 DRIVE USA | 2011 | drama 18. 7. 21:30 PRCI, PRCI, PRCIČKY: ŠKOLNÍ SRAZ USA | 2012 | komedie 19. 7. 21:30 PO PŘEČTENÍ SPALTE USA | 2008 | komedie 20. 7. 21:30 NEVĚSTINEC FRA | 2010 | drama 21. 7. 21:30 3 /DREI/ DEU | 2010 | komedie 22. 7. 21:30 LÍBÁŠ JAKO ĎÁBEL CZE | 2012 | komedie 2012 | komedie 23. 7. 21:30 ALOIS NEBEL CZE / DEU | 2011 | animovaný 24. 7. 21:30 ROZERVANÁ OBJETÍ ESP | 2009 | drama 25. 7. 21:30 (K)LAMAČ SRDCÍ FRA / MCO | 2010 | komedie 26. 7. 21:30 HANEBNÝ PARCHANTI USA / DEU | 2009 | drama 27. 7. 21:30 ČAS KOR / JPN | 2006 | drama 28. 7. 21:30 LEPŠÍ SVĚT DNK / SWE | 2010 | drama 29. 7. 21:30 ŽELEZNÁ LADY VB | 2011 | životopisné drama 30. 7. 21:30 UŽÍVEJ SI, CO TO JDE USA / FRA | 2009 | komedie 31. 7. 21:30

32

Adam Hrubý: Starý muž v nových médiích

KONFIDENT

DIVADLO BOLKA POLÍVKY Jakubské nám. 5 | 542 214 692 www.divadlobolkapolivky.cz PROART FESTIVAL 2012 BRNO DERWISH IN PROGRESS Z. Azazi | tradiční súfjské tance 20. 7. 20:00 LA LIGNE DE VIE II. C. Jordão | reflexe díla R. Magritta 20. 7. 20:00 BEETHOVEN-TOLSTOJ-JANÁČEK: KREUTZER SONATA M. Dvořák tanečně-divadelně-hudební projekt 21. 7. 20:00 GALA PROART galavečer pedagogů ProART festivalu 2012 26. 7. 20:00 IMPROVIZACE V PROSTORU gala studentům pod vedením studentů 27. 7. 17:00 SEN-SKUTEČNOST-FANTAZIE 3 festivalové searching projekt | E. Gisina, T. Bečičková, O. Izdný, B. Voráčová 27. 7. 20:00 UP CHI DOWN CHI L. Dror Nir Ben Gal | soubor Liat Dror Nir Ben Gal Dance Company 28. 7. 20:00 MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO Lidická 16 | 533 316 301 | www.mdb.cz BISKUPSKÝ DVŮR OPEN AIR PŘEDSTAVENÍ BARON TRENCK S. Slovák, J. Šotkovský, P. Štěpán | výpravná legenda 6.-8. 7. 20:30 MULTIKULTURNÍ PROSTOR KABINET MÚZ Sukova 4 | 606 788 705 www.kabinetmuz.cz IMPROART+R. POHL, E. O. ROJAS RUIZ festivalové setkání tanečních umělců improvizace 23. 7. 20:00 INTERNATIONAL CHOREOGRAPHIC PLATFORM II. R. Wanka, C. Q. Ser Agua: Casinas, Zawirowania Dance Theatre:Closeness 25. 7. 20:00 STADION Kounicova 22 | www.stadec.cz QUADRANS V. Šoltýs, B, Nahálka, L. Vágnerová, P. Mašek | taneční představení 22. 7. 20:00 ENGRAVEMENTS J. Zsolt, D. Táncműhely současný tanec a národní folklór 24. 7. 20:00

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA Malinovského nám. 2 | www.dum-umeni.cz PAVEL KORBIČKA & LUCIE VÍTKOVÁ akustické obrazy do 29. 7. DECH výstava umělecké skupiny Rafani do 5. 8. STUDIE K DRUHÉMU PLÁNU výstava fotografií P. Feriancové do 5. 8. RAFANI výstava umělecké skupiny Rafani do 5. 8. HVĚZDÁRNA BRNO Kraví hora 2 | 541 321 287 www.hvezdarna.cz SPLNĚNÁ PŘÁNÍ pohádka | od 4 let | sál velkého planetária 7., 11., 14., 18., 21. 7. 16:00 POZNEJ SVŮJ VESMÍR virtuální prohlídka vesmíru | od 8 do 10 let pod oblohou velkého planetária 7., 11., 14., 18., 21. 7. 18:00 PO SETMĚNÍ pořad | od 8 let | sál velkého planetária 7., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 16., 17., 18., 19., 20., 21. 7. 20:00 POZOROVÁNÍ VEČERNÍ OBLOHY pořad | od 10 let | astronomická pozorovatelna 7., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 16., 17., 18., 19., 20., 21. 7. 21:30 LÉTO NA KONCI VESMÍRU 11., 20. 7. 09:00, 17. 7. 10:00 NOVÁ RADNICE Dominikánské nám. 1 | www.kultura-brno.cz VALÉR KOVÁČ – TICHO SVĚTLA výstava | Křížová chodba do 28. 7. Galerie Umakart Lidická 40 | http://umakart.tumblr.com/ VYTVRZENÍ 02 performance, videoart festival 23.-25. 7. KNIHY DOBROVSKÝ Joštova 6 | 542 220 052 Po-Pá 8-20, So 9-18, Ne, státní svátky 10-18 www.knihydobrovsky.cz AUTOGRAMIÁDA HELENY VONDRÁČKOVÉ OC Galerie Vaňkovka 28. 7. 12:00


horke leto metr.pdf

1

C

M

Y

DJS/BANDS/THEATRE/RUM/COFFEE www.KABINETMUZ.cz SUKOVA 4 / BRNO

CM

MY

CY

CMY

K

RWE LETNÍ KINO Na Dobráku

Areál koupaliště, Dobrovského 29, Brno OD 27. 6. DO 31. 8. 2012

KAŽDÝ DEN JINÝ FILM V RWE LETNÍM KINĚ NA DOBRÁKU Vstupné 90 Kč Začátek promítání: červen a červenec 21.30 hodin, srpen 21.00 hodin.

www.kinonadobraku.cz Minimální povolená velikost pou ití této varianty je 30 mm

Minimální povolená velikost pou ití této varianty je 20 mm

titulární partner

pOřadatel

partneři

hlavní mediální partner

mediální partneři

Minimální povolená velikost pou ití této varianty je 12 mm

příjem inzerce 739 201 309 INZERCE

29.06.12


ART B R N O JURKOVIČOVA VILA J. Nečase 2 | objednávka vstupu na www.moravska-galerie.cz STÁLÁ EXPOZICE: DUŠAN JURKOVIČ – ARCHITEKT A JEHO DŮM JAN KOTĚRA interiérová tvorba do 30. 9.

Vyberte si svého favorita současného grafického designu! Hlasujte pro nejlepší současnou grafickou práci na Mezinárodní soutěži Bienále Brno 2012 a získejte tak možnost vyhrát roční volnou vstupenku do Moravské galerie v Brně nebo katalog Bienále Brno 2012. Prezentovány jsou práce z celého světa. Na závěr bienále bude na základě všech hlasů vyhlášena Cena diváka. Moravská galerie v Brně | do 28. 10. 2012 www.bienalebrno.org

MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ www.moravska-galerie.cz PRAŽÁKŮV PALÁC Husova 18 | 532 169 111 KNIHOVNA: ÚT A ČT 12:00-17:30, ST A PÁ 10:00-15:00 STÁLÁ EXPOZICE: MODERNÍ A SOUČASNÉ UMĚNÍ PÁR VĚCÍ, CO VÍM O PROVO 25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012 | výstava amsterdamského anarchistického hnutí do 28. 10. PRÁCE Z KALIFORNIE 25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012 současný grafický design | Atrium do 28. 10. MÍSTODRŽITELSKÝ PALÁC Moravské nám. 1a | 542 321 100 STÁLÁ EXPOZICE: UMĚNÍ OD GOTIKY DO 19. STOLETÍ SBĚRATELÉ A MECENÁŠI IV.: MARIE RICHTEROVÁ (1927-2010) sbírka brněnské mecenášky | Kabinet do 9. 9. DAR (HUSÁK TRÁVU NEKOUŘIL) 25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012 | český hudební plakát sedmdesátých let až do současnosti do 28. 10. KVĚTA PACOVSKÁ: AD INFINITUM 25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012 | výstava z cyklu Osobnosti českého grafického designu | Barokní sál do 28. 10. UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM Husova 14 | 532 169 111 STÁLÁ EXPOZICE: VÝVOJ A STYLOVÉ PROMĚNY NÁBYTKU, TEXTILU, SKLA, KERAMIKY, PORCELÁNU, DRAHÝCH A OBECNÝCH KOVŮ KOŽENÁ LITURGICKÁ ROUCHA ZE SBÍRKY MG výstava liturgických oděvů | Podesta do 2. 9. 25. MEZINÁRODNÍ BIENÁLE GRAFICKÉHO DESIGNU BRNO 2012 mezinárodní soutěž, výstava hostujících kurátorů z holandského studia Experimental Jetset, mezinárodní sympozium v divadle Reduta hlavní výstavní prostor, Respirium do 28. 10. KHHHHHHH – SLAVS AND TATARS hluboký vhled do jazyka z pohledu evolučního i metafyzického rozhraní | Camera | 25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012 do 28. 10.

34

DOPROVODNÉ PROGRAMY POEZIE DŘEVA prezentace uměleckých řemesel Jurkovičova vila 7. 7. 13:00 LETNÍ HRÁTKY NEJEN S BATOLÁTKY tvořivý den pro děti Rodný dům Josefa Hoffmanna 10. 7. 10:00 BURNING BEATS GALLERY PARTY hudba, performance, tanec, móda, výtvarné umění nádvoří Místodržitelského paláce 11. 7., 25. 7. 18:00 JAZZOVÝ VEČER, TANČÍRNA P. Lipa | nádvoří Pražákova paláce 12. 7. 19:30 LETNÍ ŠKOLA TVŮRČÍHO PSANÍ ve spolupráci s FF MU Uměleckoprůmyslové muzeum 16. 7., 20. 7. VIDEOTIME 28 videozáznam | Videotime Místodržitelský palác 19. 7. 18:00 DÍVÁME SE NA VELKÉ UMĚNÍ JINÝMA OČIMA workshop D. Rachmuth | Pražákův palác 23. 7., 28. 7. UMĚNÍ ZA DVEŘMI letní výtvarný kurz | od 6 do 15 let | Rodný dům Josefa Hoffmanna 23. 7. 10:00, 27. 7. 15:00 FOTOGRAFUJEME ARCHITEKTURU A DESIGN 1. DEN workshop digitální fotografie Jurkovičova vila 27. 7. 15:00 FOTOGRAFUJEME ARCHITEKTURU A DESIGN 2. DEN workshop digitální fotografie | Uměleckoprůmyslové muzeum 28. 7. 10:00 MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM www.mzm.cz DIETRICHSTEINSKÝ PALÁC Zelný trh 8 | 533 435 280 STÁLÉ EXPOZICE: ZANIKLÝ ŽIVOT NA MORAVĚ, SVĚT NEROSTŮ, PRAVĚK MORAVY, VELKÁ MORAVA, MORAVA VE STŘEDOVĚKU, PAMÁTNÍK PROF. KARLA ABSOLONA, KAMENNÁ DUHA KAREL HYNEK MÁCHA, KNÍŽE ČESKÉ POEZIE život a dílo a historie hledání básníkovy podoby do 16. 9. PŮVABY LOUTEK A SOCH sochař Vojtěch Sucharda a jeho Říše loutek do 7. 10. BISKUPSKÝ DVŮR Muzejní 1 | 542 321 205 STÁLÉ EXPOZICE: FAUNA MORAVY, AKVÁRIUM SLADKOVODNÍCH RYB, DĚJINY PENĚZ NA MORAVĚ A MORAVSKÉ MEDAILÉRSTVÍ, MODELY HUB J. RULÍŠKA S HOUBAŘSKOU PORADNOU, HOUBAŘSKÁ PORADNA KAŽDÉ PO 09:00-12:00 A 13:00-18:00 ÚT 09:00-12:00 A 13:00-16:00 SVĚDKOVÉ Z ÚSVITU ČASŮ/POZNEJTE SVĚT LIŠEJNÍKŮ A MĚCHOROSTŮ modely, fotografie do 8. 9. PALÁC ŠLECHTIČEN Kobližná 1 | 542 422 361 V UTRPENÍ A BOJI / BRNĚNŠTÍ ŽIDÉ V OSUDOVÝCH MOMENTECH XX. STOLETÍ instalace, fotografie do 25. 8. ZÁBLESKY V ŠERU / DECH BRNĚNSKÝCH ATELIÉRŮ Jef Kratochvil | výstava do 26. 8. DIVADELNÍ KOSTÝMY INEZ TUSCHNEROVÉ výstava do 30. 9.

PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA Smetanova 14 | 541 212 811 STÁLÁ EXPOZICE: ŽIVOT A DÍLO LEOŠE JANÁČKA PAVILON ANTHROPOS Pisárecká 5 | 543 212 414 STÁLÉ EXPOZICE: PŘÍBĚH LIDSKÉHO RODU, MORAVA LOVCŮ A SBĚRAČŮ, GENETIKA A VÝVOJ ČLOVĚKA, PRIMÁTI – NAŠE RODINA, PALEOLITICKÉ TECHNOLOGIE, ZDENĚK BURIAN: VIDĚL SVĚTY DÁVNO ZMIZELÉ…, NEJSTARŠÍ UMĚNÍ EVROPY UMĚNÍ AUSTRALSKÝCH DOMORODCŮ výstava do 31. 12. DOPROVODNÉ PROGRAMY MENDELIANUM program ke 190. výročí narození J. G. Mendela Dietrichsteinský palác 20., 22. 7. MUZEUM MĚSTA BRNA www.spilberk.cz HRAD ŠPILBERK STÁLÉ EXPOZICE: KASEMATY, ŠPILBERK – OD HRADU K PEVNOSTI, ŠPILBERK – ŽALÁŘ NÁRODŮ, BRNO NA ŠPILBERKU, OD RENESANCE PO MODERNU, O NOVÉ BRNO, JOHN HEARTFIELD – FOTOMONTÁŽE, BAROKNÍ LÉKÁRNA, BAROKNÍ KAPLE, LAPIDÁRIUM, ROZHLEDNA, HRADNÍ STUDNA, ZVONKOHRA, VULCANALIA, JIHOZÁPADNÍ BASTION EXPOZICE HISTORICKÝCH HRAČEK ZE SBÍRKY MILADY KOLLÁROVÉ Měnínská brána dlouhodobě GEJŠA A SAMURAJ – PŮVAB NEBO UDATNOST? výstava do 28. 10. IVO ROZSYPAL – SKLO výstava sklářského výtvarníka do 28. 10 MUZEUM ROMSKÉ KULTURY Bratislavská 67 | 545 581 206 www.rommuz.cz STÁLÁ EXPOZICE: PŘÍBĚH ROMŮ FERDINAND KOCI. STŘÍPKY Z TVORBY ROMSKÉHO VÝTVARNÍKA malby a kresby do 22. 9. OBŘADY A RITUÁLY INDIE Kamila Berndorffová výstava fotografií ze současné Indie do 9. 9. TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ Purkyňova 105 | 541 421 411 www.technicalmuseum.cz STÁLÉ EXPOZICE: VODNÍ MOTORY A PAMÁTNÍK VIKTORA KAPLANA, PARNÍ MOTORY, HISTORICKÁ VOZIDLA, HISTORICKÁ STEREOVIZE, NOŽÍŘSTVÍ, KOVOLITECTVÍ, ŽELEZÁŘSTVÍ, SALON MECHANICKÉ HUDBY, OD TAMTAMU K INTERNETU, LETECKÁ HISTORIE A PLASTIKOVÉ MODELÁŘSTVÍ, KULTURA NEVIDOMÝCH, ULIČKA ŘEMESEL, ČAS NAD NÁMI A KOLEM NÁS, KABINET ELEKTRONKOVÉ MIKROSKOPIE, TECHNICKÁ HERNA LETECKÉ MOTORY do 31. 12. LABYRINT POZNÁNÍ V TMB Interaktivní výstava do 30. 9. WANNIECK GALLERY Ve Vaňkovce 2 | 543 256 072 www.wannieckgallery.cz ČESKÉ UMĚNÍ 90.LET výstava | ze sbírky Komerční banky JULIANA MRVOVÁ NA MOSTĚ výstava | Galerie na mostě

do 23. 9. do 23. 9.


431-432 magazin Brno  

05.07. - 01.08.2012 magazin Brno

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you