Page 1

Brno | No. 430 čt 21. 6. - st 4. 7. 2012

PODPORUJEME:

Konfident_inz_165x165.indd 1

VÍCE NA:

15.6.2012 10:49:24

PREDPRODEJ:


INZERCE


E D I T O R I A L / K U LT U R N Í T I P Y V Brně pohřbili Klause

ME I N T E R V I E W

str. 4

Když jsem tu minule psal, jak je těžké dnes někoho donutit k sepsání staré dobré stížnosti na pokleslost a urážlivost čehokoli (s výjimkou politiky), nemohl jsem tušit, jakou přehlídkou žánru „pobouřeného dopisu“ přinese představení Pohřbívání jinak docela nenápadného brněnského Divadla Feste.

ME C I T Y

str. 8

ME F I L M

str. 1 0

ME M U S I C

str. 1 5

Hra malého divadla hraná zatím dvakrát v prostoru pro asi 100 lidí vyvolala vášně a rázné odsudky ze strany pohoršených občanů ještě před svou premiérou. Poměrně směšná dotace 190 tisíc na roční provoz divadla se tak rychle proměnila v očích spílajících na mrzkou úplatu ze strany nikdy nespících pravdoláskařů. V reakcích se objevily i odkazy na magickou funkci divadla se schopností odvrátit věci příští. „O člověku, kterého pohřbívají “zaživa” se říká, že bude žít dlouho... to panu prezidentovi přeji,“ psala jedna paní. Pohřbít živého prezidenta je minimálně vynikající marketingový tah, nebývalý zájem o toto představení však naznačuje, že nezaujala jen jeho provokativnost, ale svědčí i o poptávce po politickém divadlu. O tom, že bychom politické divadlo schopné artikulovat názor a oživit veřejnou diskuzi potřebovali jako sůl, svědčí i jedna reakce: „nenávidím skutečné umělce, ať chcípnou všichni.“ To jsou slova, která mimo jiné svědčí o tom, že je u nás divadlo pořád bráno vážně a dokonce smrtelně. Rozpálit do běla dokáže nejen divadelní pohřeb, ale i úvodní prohra na mistrovství Evropy. Rozezlený Karel Šíp ze sebe po neúspěchu s Rusy neváhal udělat proroka, když ve své lamentaci psal „ještě si na mně vzpomenete“ a předpovídal další „facky“ českému fotbalu. Skutečný pohřeb českého fotbalu však kritik Šíp stejně jako jeho Klause pohřbívající kolegové nevyvolal. A právě proto si v divadle i na papíře může každý pohřbívat, koho chce. Příjemné čtení i sportovní a kulturní zážitky vám přeje

ME F E S T I VA LY

str. 1 7

ME K N I H Y

str. 2 1

ME D I VA D L O

str. 2 2

ME E V E N T S

str. 2 4

Pavel Šplíchal - editor, redakce@metropolislive.cz

Daniel Krhut spisovatel

Robin Kvapil dokumentarista, zpěvák TŽCMNK

Lída Haasová studentka dějin umění

Román Ani ta nejlítější bestie Edwarda Bunkera je mapou podsvětí šedesátých let San Francisca. Bunker mistrně maluje portréty různých zlodějů, překupníků drog a vyděračů; až téměř vědecky třídí zločince na inteligentní a zručný jako padělatele a na násilný impulsivní lupiče a další. Bunker, coby opravdový gangster, si musel tvrdě odžít to, o čem posléze psal a právě tato syrová zkušenost vtisknula knize esenci skutečného nebezpečí a životní moudrosti. Jak říká Hemingway, nejlepší co může spisovatel udělat, je jít do války, za předpokladu, že ji přežije. Bunker šel do války sám se sebou a strávil ve věznicích osmnáct let, aby nakonec svůj vnitřní boj vyhrál a doslova se propsal z ulice.

Protože se blíží prázdniny, čili doba, kdy většině z vás končí škola (a ti, co už nějakou mají, stejně nemají práci), čili doba, kdy nevíte co s časem a nemáte peníze na cestu k moři ani na každodenních 15 piv, bude se hodit pár tipů na filmy, které alespoň prázdninovou atmosféru zprostředkují: Takže místo moře The life aquatic with Steve Zissou (rež. Wes Anderson), místo letních rande naslepo Mandragora (rež. Wiktor Grodecki), místo chození po památkách Jdi a dívej se (rež. Elem Klimov), místo chození po hradech seriál Games of Thrones a místo sjíždění řeky Vysvobození (rež. John Boorman)... Pěkné prázdniny

Komu se už omrzelo chodit na výstavy do galerií, může zkusit zajít netradičně do bytu. Velmi sympatický projekt galerie +420 dvou mladých kurátorů Jana Many a Jitky Zemanové najdeme na Antonínské ulici č.p 30, stačí jen zavolat na číslo 725 514 954, mají otevřeno každý den. Aktuální výstava „Staří mistři“, která poběží ještě týden, se zamýšlí nad tím, čím jsou vlastně kopie uměleckých děl. Kýč jak bič nebo dobrá studijní pomůcka, když nemáme na to jet do Petrohradu do Ermitáže? Vřele doporučuju.

3


h e n Ne

: y r r e h C

„Až přestanu v hudbě objevovat, můžete mě klidně někam zahrabat!“

Do Prahy zavítá švédská hudební star první velikosti – zpěvačka, skladatelka a rapperka (ačkoliv se sama dušuje, že nerapuje) Neneh Cherry. Soulová diva a jedna z prvních propagátorek trip hopu kromě své mainstreamově úspěšné sólo dráhy za léta působnosti vyzkoušela otěže tvůrčí spolupráce s takovými jmény, jako jsou třeba Massive Attack, Tricky, Youssou N’Dour, Gorillaz, Eric Clapton nebo Michael Stipe z REM. Poslední na dlouhém seznamu jejích muzikantských spolupracovníků je švédská experimentální jazzová formace The Thing – a společně s ní se Neneh Cherry představí 2. července v pražském Lucerna Music Baru. MEtropolisu to nedalo a šarmantní hudebnici se jal ještě před jejím vystoupením pořádně vyzpovídat.

Neneh Cherry se narodila ve Stockholmu v  roce 1964. Vyrůstala v  uměleckém prostředí, její otec byl bubeník a  matka malířka. Velký vliv na ni měl nevlastní otec jazzový muzikant Don Cherry (odtud i její umělecké jméno). Svoji muzikantkou kariéru zahájila v  Londýne s  punkovou kapelou Cherries. Sólovou dráhu začala protestsongem „Stop The War“ reagujícím na  válku o  Falklandy. Od  té doby spolupracovala s  řadou významných umělců a stala se světově uznávanou muzikantkou.

4

Pocházíte z uměleckého prostředí – zdá se, že mezi vašimi příbuznými jsou takřka samí hudebníci, včetně známých jmen, jako byl třeba váš nevlastní otec, slavný jazzman Don Cherry. Bylo asi jasné, že i vy sama budete dělat hudbu – a že se také stanete hvězdou… To, že budu dělat hudbu, bylo asi od počátku nevyhnutelné. A vlastně jsem byla hvězdou už od začátku (smích) – ne, tak to samozřejmě nebylo. Trvalo to trochu déle (smích). Narodila jste se ve Švédsku a část dětství jste prý strávila v místní hippie komunitě – jaké to bylo? Mělo to velký vliv na to, kým jste? Nebyla to komunita v pravém slova smyslu – vyrostla jsem v milující rodině, která byla plně ponořena do umění, hudby a lásky. Samozřejmě že mě to ovlivnilo jako máloco jiného!

Kromě Švédska jste nějakou dobu žila také v Anglii, Americe a Španělsku. Kde se vlastně cítíte být doma? Vlastně to místo stále hledám. Ale jinak se jako doma vždycky cítím v našem rodinném domě na jihu Švédska, podobný pocit jsem ale měla i v Londýně a New Yorku a poslední dobou i ve Stockholmu. Zpívat jste začala při pobytu v Anglii v postpunkových skupinách – nikdy jste však nebyla „typickou punkovou zpěvačkou“ (pokud něco takového vůbec existuje). Váš projev byl vždycky hodně soulový, při popisu bych se nebránil ani slovu „jazz“. Myslím, že to je něco, co se vine celou vaší kariérou. Jak byste popsala hudbu a zvuk, kterého se snažíte dosáhnout? Svůj vlastní zvuk a hlas vlastně stále hledám. Práce na desce, kterou jsem nahrála s The Thing, mi při tom hledání dost pomohla – a také čerpám zkušenosti ze svého aktuálního sólo projektu, na kterém jsem teď pracovala ještě před začátkem letního turné s The Thing. V podstatě hodně experimentujeme při hraní na živo a potom to ještě dodatečně lepíme a skládáme dohromady. Jinak, „jazz“ je hodně široké slovo, označuje vlastně svobodu v hudbě vůbec. A taky to objevování a hledání, což je to, o co se snažím. Až bude u konce, můžete mě klidně někam zahrabat! Kdy jste začala poprvé s rapem a co se vám na hip hopu jako formě zamlouvalo? A platí to i dnes, např. když jste teď s The Thing udělali cover minimalistické hiphopové skladby od MF Dooma? Abych řekla pravdu, vlastně jsem nikdy moc „nerapovala“ – spíše jsem

5

ME I N T E R V I E W

IN T ERV IE W


IN T ERV IE W do hudby zapojovala mluvené slovo. Co se týče slova „rap“, lidi mu obvykle přikládají mnohem širší význam. Miluju rap, ale nikdy bych sama sebe nepokládala za rapperku. Cover skladby MF Dooma byl v podstatě jen výsledkem naší improvizace s The Thing. Nerapuji – zpívám, mluvím a často mezi těmito způsoby vyjádření nedělám žádné rozdíly.

CLUB CARD NEJVÝHODNĚJŠÍ CESTA DO FILMOVÉHO SVĚTA

Hodně hudební inspirace a spřízněných duší jste objevila v Bristolu. Jak jste vlastně tehdy pronikla do tamní triphopové scény a začala spolupracovat třeba s Massive Attack? Seznámili jsme se díky naší společné staré známé Nelly Hooper. Okamžitě jsme si padli do oka a začali tvořit spolu. Byla a stále jsem velká fanynka Massive Attack, The Wild Bunch, Smith & Mighty a spousty dalších projektů, které v Bristolu vznikly. Ta unikátní směs reggae, hip hopu a britské elektroniky je stále životaschopná – a síla téhle hudby pořád roste. Massive Attack nejsou ale jedinou skupinou, se kterou jste kdy úzce spolupracovala. Kdo byla pro vás mezi lidmi, se kterými jste mohla tvořit, ta nejvíce inspirativní osoba? To je hodně nabitá otázka! Ten seznam by byl fakt hodně dlouhý a každý, kdo na něm kdy byl, mě nepřestává inspirovat dodnes. Snažím se zůstávat v kontaktu takřka se všemi – protože dnům naší spolupráce ještě rozhodně není konec!

V podstatě hodně experimentujeme při hraní na živo a potom to ještě dodatečně lepíme a skládáme dohromady. Jinak, „jazz“ je hodně široké slovo, označuje vlastně svobodu v hudbě vůbec. A taky to objevování a hledání, což je to, o co se snažím.

V současnosti spolupracujete se švédskou jazzovou formací The Thing. Jak jste se vlastně dali dohromady? Seznámili jsme se díky Connymu Lindströmovi a Cameronu McVeyovi ze skupiny Holy Madness. Oni nás navzájem představili – a to, že bychom spolu mohli pracovat, byl tak vlastně jejich nápad. Jaké to je pracovat s takovým avantgardním kolektivem, jako je The Thing? Inspirující, děsivé, těžké, lehké, rychlé, pomalé a… BUM!

6

Vaše společné připravované album Cherry Thing sestává výhradně z coverů ostatních umělců – od zmíněného MF Dooma přes skladby od Suicide nebo The Stooges až k vašemu nevlastnímu otci Donovi Cherrymu. Vybírali jste skladby čistě na základě nějaké osobní preference, nebo se za deskou ukrývá nějaký jednotící koncept? O seznamu skladeb hlasovali všichni, kdo se na albu podíleli – výsledných osm písní pak vybrali Joakim (fronton Smalltown), Conny z Holy Madness a produkční Cameron. Já spolu s The Thing jsme byli vlastně přehlasováni! Takže jsme nakonec nahráli dvanáct písní, z čehož se jich na albu objeví osm. Když jsem slyšel právě váš cover skladby Accordion od MF Dooma,

říkal jsem si, že to je tak daleko od originálu, jak jen cover může být. Uplatňujete při tvorbě nějaká omezení, co se týče věrnosti originálu, nebo jde o čisté experimentování? Žádné překážky si rozhodně neklademe – všechno je to čistý improvizační experiment. Na jeden zátah a bez zkoušek. Plánujete po The Thing nějakou další kolaboraci napříč hudebním světem? S kým ze současné hudby byste nejradši pracovala? Plány do budoucna se pomalu rýsují, právě jsem pracovala na jedné věci se skupinou Four Tet, což byl jeden z mých splněných snů. Chtěla bych dělat s Jamesem Murphym, Burialem, Joem Goddardem, Teebsem, Caribou, Bon Iver, Ornettem Colemanem nebo i Metallicou. A mnoha dalšími! Díky za rozhovor! Já děkuji!

Neneh Cherry & The thing Lucerna Music bar | 2. 7. www.lucerna.musicbar.cz

• 20 Kč sleva až na 4 lístky najednou • JEDINÁ karta, která vám dá 10% bodů za KAŽDÝ lístek 7


www.newyorker.eu

CITY

Léto v neonových barvách Léto bude žhavé s New Yorker kolekcí plavek. Neony a světlé barvy jsou jako stvořené pro oslnivé plážové dívky. Růžová, žlutá, modrá a zelená nekonečné barevné spektrum nejlépe vyzní ve slunečních paprscích. Havajské potisky palem, tropických koktejlů a květin vytváří ten pravý letní pocit. Americký vzhled se bude hodit pro ležérní nošení, jednobarevné varianty pro elegantní look a ikatu vzory pro exotické dívky. Nová letní kolekce sedí perfektně – plavky s uvazováním za krk v kombinaci se šortkami na stahovací šňůrku nebo topy bez

ramínek v kombinaci s bokovými kalhotkami. Ideální doplňky k tomu, aby se pláž změnila v přehlídkové molo. Slunce, moře a letní pocit. Žhavá a letní budete s plážovými a tropickými potisky v neonových barvách a ve výrazně barevných topech a tričkách. Kombinace s šedou, bílou a jemnými pastelovými barvami jasné barvy ještě zdůrazní. Pro volný čas bude frčet ležérní a univerzitní styl. Plážové dívky milují mini, šortky, cool sluneční brýle a slaměnou obuv. Plastová mánie propukne s novými plastovými doplňky včetně náramků, hodinek a retro pohárů. PR

Hudba pojede nonstop! ic ovn Jedou taki é o D ijed níc př aneč ins t Tw The

Street Dance Kemp Europe 2012 je první mezinárodni letní hip hop dance meeting na světě, kam jsou pozváni například choreografové a tanečníci Michaela Jacksona, Justina Timberlakea, Janet Jackson, Beyonce a jiných hvězd!   Máme kurzy pro všechny úrovně od začátečníků až po profesionální tanečníky. Pokud jste ještě nikdy netančili, SDK je skvělá příležitost, jak zažít

8

a spojit zábavu, hudbu, pohyb a získat spoustu nových přátel v nádherném prostředí v Jedovnicích u Brna. SDK se můžete zúčastnit každý, i když nemá v plánu zrovna tancovat, ale udělat si například odpočinkový týden v přírodě, nebo jen tak si užívat hudbu a tanec kolem sebe! Dnes street dancová komunita zažívá obrovský boom nejen u nás, ale po celém Světě, což dokazuje i účast teamu top dancrů

z Japonska, kteří minulý rok zvítězili.   Celý týden vrcholí 7.6.2012, kdy začínají finále jednotlivců, týmů, exhibice vítězů a vše je završeno afterparty až do rána! 10.července ve 14.00, se nám představí nejlepší teamy celkem z 20 států. Ti nejlepší se pak střetnou ve vzájemných vyhrocených battlech.

GRAND OPENING! ˇ CTVRTEK, ˇ 28. CERVNA BRNO

Festvalu se zúčastní 3000 tanečníků ze 30 zemí světa, dále 30 světových lektorů na 300 workshopů a 8 tanečních ploch. Hudba na kempu pojede nonstop. red Street dance kemp Jedovnice | 4.-10. 7. www.sdkeurope.com

9


slizkým knírkem. Scéna pochází z nového historického dramatu Konfident a Budař hraje vzorového příslušníka Státní bezpečnosti. Tento příslušník ale není oním konfidentem, jehož jméno film nese. Ani zdaleka. Titulním konfidentem se totiž stal Jiří Mádl. Jeho Adam se zaplete s ďáblem z jediného důvodu: chce se mít lépe, aby pomohl své milé Evě. Jde už o třetí film režiséra Juraje Nvoty, který se vrací do minulosti. Přitom si ho nevybral schválně. Scénář jednoduše dostal. Záměrem nebylo natočit nějaký historický thriller, jak říká, protože příběh a situace se dají přetlumočit i do dnešní doby. Člověk se pořád musí rozhodovat, jak se zachová. „Dobrý příběh klade otázky. Ten, který scenárista Ľubomír Slivka přinesl z Ústavu pamäti národa, psal, jak se říká, život sám,“ říká Nvota a přiznává tak inspiraci skutečnými událostmi. Během příprav a natáčení se ostatně nechal ovlivnit i svými vlastními vzpomínkami na dobu nejtvrdší normalizace, krátce po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. Tehdy se za vtipy o komunistech chodilo do vězení, bydlelo se v panelácích, barevná televize a telefon byly výsadou vyvolených a udávání se stalo národním sportem. Ke střetům jedince s dobře organizovanou státní policejní mocí navíc docházelo až moc často.

Konfident Jirka Mádl kolaboruje a taky rebeluje 10

Adastm al

se TB tem S n e g a y z lásk

Jdou po něm, i když je s nimi. Jiří Mádl, Jan Budař a Ondřej Vetchý v tragikomedii o hrdinství slouží lidu jako agenti terorizující Státní bezpečnosti. „Soudruzi, jste členové strany. A strana má právo vědět o vás naprosto všechno. Kdo jste. Co děláte. A kde se zrovna nacházíte,“ vypočítává na prstech Jan Budař s impozantně

nesmí, protože on lže vlastně všem, zaměstnavateli i manželce. Pravdu o tom, jak to je, ví jen on sám,“ říká Jiří Mádl. „Nutilo mě to k minimalismu a prožití. Nedovolím si soudit výsledek, ale během a po natáčení jsem začal být paranoidní, že po mně někdo jde, a hlavně jsem začal trpět velmi silnou insomnií.“ Snaha přežít těžkou dobu s co nejmenší újmou na vlastním i cizích životech tedy vůbec nemusí být úspěšná. Záleží, na co ještě bude mít hlavní hrdina odvahu. Anebo žaludek. Tváří v tvář hromujícímu Budařovi, který bledne před despotickým nadřízeným Ondřejem Vetchým, to totiž není žádná komedie. A když už, tak hodně, hodně zhořklá. „Hlavním tématem příběhu filmu Konfident je strach. Na hranici slouží mladí vojáci. Jako by hlídali obrovské vězení velikého socialistického „tábora svobody“. Mají strach. Musí plnit rozkazy. I střílet… Také Adam má strach. Zúčastňuje se celé akce jako radiolokátor. Sice jen odposlouchává,

Snaha přežít těžkou dobu s co nejmenší újmou na vlastním i cizích životech tedy vůbec nemusí být úspěšná. Záleží, na co ještě bude mít hlavní hrdina odvahu. Anebo žaludek.

Adam pracuje po absolvování základní vojenské služby jako dispečer na sportovním letišti poblíž západní hranice Československa, kde prožívá i vojenskou invazi v srpnu 1968. Sice si to neuvědomuje, ale právě tehdy začíná jeho dramatický příběh. Otec jeho milé Evy uprchnul do zahraničí. Aby ji zachránil před represemi StB, stane se profesionálním agentem. Jeho prací je odposlouchávat a sbírat kompromitující materiály. Za to má dokonce příjemné služební výhody. Ale brzy zjišťuje, že on sám je odposloucháván, a když chce vědět proč, narazí na minulost. Jeho svědectví z vojny může zlomit vaz tehdejším velitelům, ze kterých se stali mocní muži. A oni můžou zlomit vaz jemu, jenže mnohem jednodušeji a rychleji.

ale kdyby nebylo jeho, narušitele hranice by možná nikdo nezachytil,“ popisuje atmosféru filmu režisér. V českém prostředí vznikly nejméně dva výborné filmy o zrůdných praktikách StB: mistrovské a dlouho zakazované Ucho od Karla Kachyni z roku 1969 a tři roky staré oceňované drama Pouta od režiséra Radima Špačka. Kofident je ale spíše o úplně mladých lidech, kteří ještě nemají dost životních zkušeností a vlastně nevědí, co dělají.

„Nejvíc mě oslovil způsob hraní, který ta role ode mě vyžadovala. Všechno se odehrává v Adamově hlavě, potažmo očích, nikde jinde moc

„Minulý režim jsem zažila jako dítě, a tudíž jsem ho nemohla vnímat v celé míře, ale moji rodiče ho zažili naplno a doteď cítím, jak jsme jím

11

ME F I L M

FILM


FILM Věděli jste, že...

Marieke, Marieke, nejzajímavější je to před smrtí

Juraj Nvota už režíroval skoro tři desítky filmů, z toho většinu televizních a pár dokumentárních. Známý je ale i před kamerou. Zahrál si ve filmech Občanský průkaz, Nedodržený slib nebo Raňajky v tráve. První roli získal v roce 1976 ve filmu Ružové sny. Do režie se pustil o pět let později. Policejní zlo s Vetchého lidskou tváří

všichni postižení. Když se slovenští i čeští filmaři k této době často vracejí, myslím, že i dnešní generace si může jakž takž udělat obrázek. Byla to náročná doba, hlavně pro lidi, kteří se povahově nedokázali ztotožnit s tak velkou nesvobodou a lží,“ říká Michaela Majerníková, která hraje Evu. „Nejlíp to opravdu vystihuje výraz doba temna,“ dodává Mádl. „Bylo to zvláštní. Měl jsem pocit, že to lidi muselo hnát do extrémů, někteří se vzájemně odcizovali a někoho to muselo naopak strašně sblížit. Jinak sám vnímám minulý režim jako něco, z čeho se musíme poučit, a naši, ať chceme nebo nechceme, režimem pokřivenou náturu napravit. Zlo plodí zlo a o tom taky náš film je.“ Na place se ale naštěstí zlo ve scénáři projevilo uvolněnou, přátelskou náladou. S přestávkami se točilo skoro rok, takže by to asi ani jinak nešlo. Juraj Nvota by se přinejmenším do práce pokaždé nevrhal s takovým nadšením. „Za sebe můžu říct, že na každé natáčení jsem se těšil. Bylo nám spolu dobře při práci, ale také po práci,“ potvrzuje režisér. Jiří Mádl už dlouho patří k největším mladým českým filmovým hvězdám. Od dob, kdy se mu „na mladá kolena“ poprvé zadařilo v teenagerovské komedii Snowboarďáci uběhlo už slušných deset let. Během posledních dvou si stihl zahrát v šesti filmech. Konfident na něho kladl takové nároky jako žádný jiný.

12

Všechno se totiž točí okolo jeho postavy, takže z plátna prakticky nesleze. „Nejvíce mi utkvěl v paměti pocit absolutní oddanosti práci,“ přiznává. „Připadal jsem si jako řidič formule jedna, když zajede do boxu. Každý věděl naprosto přesně, co má dělat, a snažil se, abych co nejdříve a co nejlépe mohl jet dál.“   Konfident, inspirovaný nelehkým osudem skutečného radioamatéra, je filmem o přátelích spojených a rozdělených režimem i okupací Československa. Příběh mladého muže, který v těžké situaci poznává sám sebe, se dá tak trochu brát jako tragikomedie o hrdinství. Ne vždycky je totiž plakátové. Ale také tentokrát dojde na závěrečné velké překvapení. Nějak tak to vlastně v životě chodí.

Film pojmenovaný po šansonu Jacquese Brela je trochu nemravná a ponurá variace na jeho text. „Marieke, Marieke, bez lásky se ďábel směje,“ zpívá se v písni a do jejího taktu chodí dvacetiletá Belgičanka Marieke do čokoládovny, kde pracuje, domů, kde žije s matkou, a za starými pány, které si fotí. Mladí ji nezajímají, život ji fascinuje až v době, kdy ví, že brzy skončí. Z fotek detailů starých těl Marieke skládá velkou koláž podivně připomínající otcovskou figuru. Její otec umřel a matka je od té doby kdesi daleko ve vlastním světě, kam nikoho nepustí. Okolnosti smrti jí matka dvanáct let tají a také jí brání v setkání s jeho přítelem a nakladatelem Jakobym, který má otcův poslední rukopis. Marieke ale Jakobyho vyhledá a zamiluje se do něj. Film nefunguje jako detektivka o roz-

Michaela Majerníková, které ve filmu připadla hlavní ženská role, je sice protřelou divadelní herečkou a moderátorkou v rádiích, ale jejím prvním filmem je až Konfident. Avšak Jiří Mádl si spolupráci s ní velmi pochvaluje: „Můj výkon do značné míry stojí na tom jejím.“

plétání minulosti, moment, kdy se dívka konečně dozví, proč její otec zemřel, pro ni není odpovědí na otázku, ale finální zkouška, jestli svůj šansonový život bude umět vést. Tuto velmi volnou adaptaci na Brelovu písničku o staré lásce a placatých Flandrech, zfilmovala vlámská herečka a producentka Sophie Schoukens. Spolu s Caroline Strubbe (Území ztracených lidí) a Fien Troch (Štěstí těch druhých) je poslední do trojice vlámských filmových režisérek, které se zabývají zejména intimním životem svých hrdinek. Její film zkrášluje herečka Hande Kodja v hlavní roli a kamera Alaina Marcoena. „Marieke, Marieke, bez lásky všechno končí,“ zpívá Brel a Marieke běží o život.

Táňa Zabloudilová

Marieke, Marieke Německo / Belgie 2012, 85 min drama režie: Sophie Schoukens hrají: Hande Kodja, Karoline Berliner www.filmeurope.cz

V kinech od 21. 6.

F I L M P R E M I É RY

Radim Bartík Konfident Drama/Komedie/Historický Česko/Slovensko/Polsko, 2012 Režie: Juraj Nvota Hrají: Jiří Mádl, Michaela Majerníková, Jan Budař, Ondřej Vetchý www.bontonfilm.cz

V kinech od 5. 7.

trailer

Jednu z vedlejších rolí v Konfidentovi si střihla známá rusovlasá slovenská herečka Táňa Pauhofová. S ní Juraj Nvota natočil už film Kruté radosti. Je to příběh o dospívajícím děvčeti, jejím ambiciózním otci a jejich komplikovaném, tragickém vztahu. Filmovým otcem přitom není nikdo jiný než Ondřej Vetchý, který v Konfidentovi samozřejmě nemůže chybět.

Jak porodit a nezbláznit se

Doba ledová 4: Země v pohybu

něžnost

Že vyzvednout omylem ze školy cizí dítě, najít to svoje v záchodové míse nebo zjistit, že snědlo cigaretu je v pořádku, se shodnou mladí otcové v mozaice o těhotenství, výchově a vztazích, zatímco ženy se vyrovnávají spíš s obdobím, než se děti narodí. Pět párů a jejich neurózy v komedii inspirované populárními příručkami pro těhotné ženy.

Ve čtvrtém díle mamutí rodina hasí tragédii způsobenou emblematickým krysoveverčákem Scrattem. Pradávná Pangea začne praskat kvůli žaludu, který s  urputností sobě vlastní zasadil a  rozlomí se na  jednotlivé kontinenty. Ellie a Broskvička zůstanou na jednom z  nich, zatímco Sida, Diega a  Manyho kra unáší na oceán..

režie: Kirk Jones v kinech od 21. 6.

režie: Steve Martino, Martin Thurmeier v kinech od 28. 6.

Nathalie má všechno. Dobrou práci, skvělého manžela a... pak najednou nic. Francois umře a ona několik let truchlí. Zničehonic se doslova vrhne na svého oplešatělého legračního kolegu Markuse, který sám nemůže uvěřit tomu, jaké má ten večer štěstí. Zbytek filmu se Nathalie a Markus snaží všechny ostatní přesvědčit, že jsou pár. Romantická komedie s Audrey Tatou.

režie: Eric Darnell v kinech od 30. 6.

13


FILM

MUSIC

Iron Sky

ME M U S I C

All-star jazz band

Náckové tentokrát zaútočí z Měsíce Sledovali naši planetu. Studovali naši kulturu. Našli naše slabiny!  A čekali 70 let na pomstu… Bitva o Zemi začíná. Čtvrtá říše povstala. V posledních chvílích druhé světové války se tajný nacistický program vyhnul destrukci a ukryl se na odvrácené straně Měsíce. Během 70 let přísného utajení nacisté konstruovali gigantickou vesmírnou pevnost s masivní armádou hi-tech létajících talířů. Když americký astronaut James Washington přistane se svým lunárním modulem příliš blízko tajné nacistické základny, měsíční Führer se rozhodne, že je pravý čas ovládnout Zemi…

I když o něco dříve, než bylo plánováno. Kosmonautova mise je údajně jen propagační kampaní prezidentky Spojených států, ale co jiného by člověk mohl být, když ne zvědem pro bezprostřední útok pozemských sil? Čtvrtá říše musí bezpodmínečně reagovat!

Kiri Te Kanawa v Jaroměři

red

Iron Sky Akční / komedie / sci-fi Finsko / Německo / Austrálie, 2012, 83 min Režie: Timo Vuorensola Hrají: Udo Kler, Julia Dietze, Tilo Pruckner, Christopher Kirby Hudba Laibach. www.filmeurope.cz

Nové album i novou kapelu představí jazzový guru Pat Metheny v brněnském Bobycentru 28. června.

V kinech od 12. 7.

Léto je konečně tady a s ním i čas, kdy si můžeme plnými doušky užívat romantiky letního kina.  V areálu koupaliště na diváky od 27. června do 31. srpna čeká celkem 66 filmů. A bude to opravdu mimořádný ročník, i proto že je to naposled, kdy se bude promítat z klasických 35 mm filmových pásů, kterých v distribuci stále ubývá. Dramaturgie letošního ročníku tak využila toho nejlepšího ze současné nabídky a vznikla téměř artová směs filmových lahůdek. Větší část připravených snímků je evropské

14

provenience a nechybí mezi nimi ani osm českých filmů. Zahajovací film Soul Kitchen oceněný na festivalu v Benátkách se pořadatelům podařilo získat speciálně pouze pro jedinou projekci. Bohatě je v letošní filmové nabídce zastoupena stále populárnější skandinávská kinematografie a na své si přijdou i milovníci hudebních filmů nebo specifického filmového humoru Woodyho Alena. Zajímavým zážitkem

bude i projekce němého filmu Frigo na mašině s hudebním doprovodem skupiny Květy.Na své si přijdou všichni milovníci filmu a teplých letních večerů. red

RWE Letní kino na Dobráku koupaliště Dobrák | 27. 6.-31. 8. www.kinonadobraku.cz

FOTO // Kiri Te Kanawa: John Swannel

Na Dobráku se bude promítat naposledy z pětatřicítek

Českým fanouškům tak devatenáctinásobný držitel Cen Grammy během června naděluje hned dvakrát. Nový ansámbl nazval Metheny příznačně Unity Band – sjednocuje totiž nejen čtyři z největších osobností současného jazzu na cestě ke společnému hudebnímu cíli, ale i veškeré hudební vlivy jeho členů do jedinečného a neopakovatelného stylového formátu. Methenyho all-star formace s Chrisem Potterem (saxofony a basklarinet), dlouholetým spolupracovníkem Antoniem Sanchezem (bicí) a supertalentem Benem Williamsem (kontrabas) se na svém rozsáhlém celosvětovém turné zastaví i v Brně, aby slavnostně uzavřela letošní ročník mezinárodního jazzového festivalu JazzFestBrno. Vstupenky na mimořádný koncert Pat Metheny Unity Bandu jsou v prodeji v síti Ticketstream od 540 Kč. red Pat Metheny Bobycentrum | 28.6. www.patmetheny.cz www.jazzfestbrno.cz

Čtrnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského proběhne v srpnu v Jaroměřicích n. R., Dalešicích a Valči u Hrotovic. Jeho hlavní hvězdou  je sopranistka Kiri Te Kanawa, která zahájí festival svým galakoncertem v sobotu 4. srpna. Kiri Te Kanawa pochází z Nového Zélandu, ale hvězdou první kategorie se stala až v Anglii. Díky svému hlasu, ale i výjimečné kráse a charismatu si podmanila operní publikum po celém světě. Koncert v jaroměřickém zámeckém parku je jejím prvním a jediným vystoupením u nás, které si jistě operní ctitelé nenechají ujít.   Neméně atraktivní bude pro publikum koncert Mira Žbirky v sobotu 11. srpna, na kterém jej doprovodí Moravská filharmonie Olomouc. Festival dále nabídne koncert Rožmberské kapely na zrekonstruovaném zámku ve Valči u Hrotovic, koncert duchovní hudby

v chrámu sv. Markéty a vystoupení flamenkového souboru Los Remedios v dalešickém pivovaru. Závěrečný festivalový večer 18. srpna přinese originální zpracování monumentálního muzikálového oratoria L. Bernsteina „Mše“. Festival se koná za podpory generálního partnera, Skupiny ČEZ.  

me Mezinárodní festival Petra Dvorského Jaroměřice n. R., Dalešice a Valeč u Hrotovic | 4.–18. 8. www.arskoncert.cz

Milovníky trampských písní potěší bratři Nedvědovi Legendární stálice českého folkového, country a trampského stylu – bratři František a Jan Nedvědovi - vystoupí spolu v Brně 12.7.2012 v parku Lužánky! Jan a František Nedvědovi za sebou mají mnoho společné tvorby, avšak mezi lety 1997 - 2007 jsou společně vidět jen občas. Bratři Nedvědovi původně založili kapelu Toronto, kterou později přejmenovali na Brontosaury. Posléze působili společně ve Spirituál Kvintetu a s porevoluční pauzou (kdy Jan tvořil sólově) je čekala slavná éra, kdy tvořili a hráli jako Bratři Nedvědi.

Letos v lednu bylo avizováno, že po dlouhých 15 letech přichází populární bratrská dvojice s novými nahrávkami. V mezidobí sice vznikla řada živých nahrávek a několik sólových alb obou protagonistů, společně však natočili nové písně až nyní. Legendární poetika neztratila nic ze svého kouzla, dokonce mnohdy nabyla na aktuálnosti.

red Bratři Nedvědovi park Lužánky | 12. 7. www.mersey.cz

15


L E T N Í F E S T I VA LY

Špička české hudby v historickém prostředí

LETNÍ SCÉNA MDB

ME F E S T I VA LY

Biskupsky_dvur_Metropolis_2012_Sestava 1 6/12/12 12:50 PM Stránka 1

BARON TRENCK 23. - 28. 6. a 6. - 8. 7. 2012

KOLOCAVA 30. 6. 2012

ZKROCENÍ ZLÉ ZENY 2. - 4. 7. 2012

Dějišt

jsou – ja ěm k jinak – české a morav ské hrady

Festival Hrady CZ láká pravidelně návštěvníky na špičku tuzemské hudební scény vystupující na významných českých i moravských hradech. Festival je putovní a během letní sezóny se objeví hned na několik místech v celé ČR. Organizátor Michal Šesták má na kontě už jeden úspěšný festival v neobvyklých místech – Mezi Ploty. Mezi letošními hrady budou například Švihov, Bouzov, Bezděz, Točník a další a další.. Michale, vy jste jedním z nejúspěšnějších pořadatelů, resp. pořadatel úspěšných a známých akcí jako je festival Mezi Ploty a Hrady CZ. Prošel jste si, buď u prvních ročníků, nebo u jiných akcí, taky pořádným průšvihem? Ano. Na prvním ročníku festivalu České hrady.CZ  jsme prodělali obrovské peníze. Naprosto jsme neodhadli resp. přecenili návštěvnost na jednu z tuzemských hudebních hvězd, kterou jsme vnímali jako velikou ikonu. Potenciální návštěvníci to však viděli jinak a k tomu ještě celé léto neustále pršelo. Byl to veliký průšvih, ze kterého jsme se vyhrabávali další dva roky. Vybíráte si pro své akce celkem netradiční místa, kde kromě klasických problémů při pořádání akcí bojujete mnohem víc s úředním šimlem, je to tak? Co třeba takoví památkáři nebo správci?

INZERCE

„Památkáře a kastelány nevnímáme jako nějaké „nepřátele“, ale naopak jako partnery, kteří našemu projektu mohou dodávat další rozměr nebo poskytnou cenné rady.„ Památkáře a kastelány nevnímáme jako nějaké „nepřátele“, ale naopak jako partnery, kteří našemu projektu mohou dodávat další rozměr nebo poskytnou cenné rady. Problém ani boj v tom tedy v zásadě nevidím. Je nabídka hradů konečná, nebo neustále hledáte další místa? Konečná určitě není. Skoro každý rok z technicko-organizačních důvodů dojde k obměně jednoho či dvou hradů. Letos takto Valtice nahradí Veveří u Brna. Konečný je však s velikou pravděpodobností počet festivalových zastávek v jednotlivé sezóně. Prázdniny zkrátka nemají více než osm víkendů, takže tento počet je (pokud nebudou delší prázdniny) zjevně konečný. Festivalová rodina kapel, které na festival zvete má každý rok celkem podobné složení. Jak vybíráte kapely a máte ještě z čeho vybrat na naší scéně?

Myslím, že tak to zcela není. Řekl bych, že letošní ročník je právě ve znamení relativně velké obměny účinkujících. Třeba No Name, Buty, Mig 21, Polemic, Nebe nebo Ewa Farna u nás hrají poprvé. Každý z těchto interpretů nás zaujal v něčím jiným. Někdy je to nová deska, jindy úspěšný soundtrack k filmu apod.  Stejně tak úplně nová je v programu kapela Visací zámek – punková legenda, která letos slaví 30 let. V letošním programu můžeme za stálici považovat  Monkey Business. Zajdete se vy osobně podívat na nějakou kapelu, kterou jste si na festival pozval? Asi to bude znít zvláště, ale jsem opravdu zvědavý na Visací zámek live. Tuhle kapelu znám asi tak od dvanácti let, kdy mi ji starší kamarád pouštěl z takové té stokrát kopírované kazety na chrčícím kazeťáku. Mnoho  toho slyšet nebylo snad s výjimkou textů, které byly uprostřed toho trapného normalizačního popu naprosto neuvěřitelné. Visací zámek jsem pak samozřejmě vnímal a sledoval celé to porevoluční období, ale teprve před pár měsíci jsem si uvědomil, že jsem tuto kapelu nikdy neviděl naživo. Takže teď na Hradech určitě zjednám nápravu. Red Festival České a Moravské Hrady www.ceskehrady.cz www.moravskehrady.cz

17


LETNÍ F E S T I VA LY

LETNÍ F E S T I VA LY FESTIVAL SLUNCE STRÁŽNICE 12.-14. 7. Strážnice | www.festival-slunce.cz Wabi Daměk, Tomáš Klus, Sprituál kvintet, Druhá tárva, Neřež

BOSKOVICE 2012

SÁZAVAFEST PLNÝ HVĚZD!

Legendy Orbital, Public Enemy či Lou Reed, mladá krev Kasabian, Anna Calvi, Emiliana Torrini, Caribou, ale i Liverpoolské oratorium Paula McCartneyho, divadla, filmy a literatura. 100 účinkujících a bohatý doprovodný program dělá z největšího slovenského festivalu magnet hudebního léta.

Již za 14 dní začíná festival Boskovice 2012, festival pro židovskou čtvrť! Nenechte si ujít jubilejní 20. ročník, který proběhne 5.-8. července. Chystá se spousta hudebních lahůdek a chybět nebudou ani divadla, filmy, autorská čtení, výstavy, cyklovýlet a další překvapení. Vystoupí zde například Načeva, Michal Prokop, Tata Bojs, Zrní, divadlo SKUTR a mnoho dalších.

Sázavafest slaví 12 let svého trvání a nabídne 5 hudebních scén, na kterých vystoupí více než 120 účinkujících! Zahrají Kaiser Chiefs, Fun Lovin´ Criminals, Paul Oakenfold, Tomáš Klus, Mandrage, Nightwork, Monkey Business, Mig 21 a mnoho dalších.

200 hodin hudby, nejrozsáhlejší Klubová noc v historii Prahy, 10 scén na ostrovech, 26 klubů, centrum Prahy uzavřené pro dopravu, „holandští Prodigy“ Kraak & Smaak, anglická kytarovka O Children, polští etno pankáči R.U.T.A., legendy české scény Tichá dohoda. Praha, jak jí neznáte. To budou United Islands 2012!

letiště Trenčín | 5. – 7. 6. www.pohodafestival.sk

Boskovice | 5. – 8. 7. www.boskovice-festival.cz

Benešov | 2. – 5. 8. www.sazavafest.cz

pražské ostrovy a nábřeží | 21. – 23. 6. www.unitedislands.cz

ČERVEN TANEC PRAHA 28. 5.-29. 6. Praha | www.tanecpraha.cz mezinárodní festival současného tance FESTIVAL FORFEST CZECH REPUBLIC 1. 6.-1. 7. Kroměříž | www.forfest.cz mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením DEVĚT BRAN 12.-24. 6. Praha | www.9bran.cz XIII. ročník mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury F - SCÉNA 14.-28. 6. Brno | www.vusondras.cz Vus Ondráš, Sl´uk, Ifjú Szivek PRAGUE PROMS 16. 6.-21. 7. Praha | www.pragueproms.cz Nicholas Payton, Dagmar Pecková, Libor Pešek, Kurt Elling, Gabriela Montero

PECKA 22.-23. 6. hrad Pecka www.bezdruzic.cz L´arrache couer, Ty syčáci, Poletíme?, Divadlo Tři, Zuby Nehty MUSIC FEST CIHELNA 22.-23. 6. Cihelna u Bechyně www.lion-audio.webnode.cz Rybičky 48, V3SKA, Koblížc!, Volant, Civilní obrana, Bags, Ticho De Pre Cupé Band NODO – NEW OPERA DAYS OSTRAVA 22.-24. 6. Ostrava www.newmusicostrava.cz přehlídka soudobých operních děl a tvorby současných skladatelů SOUTHSIDE (DE) 22.-24. 6. NEUHASEN OB ECK www.southside.de Die Ärzte, The Cure, Blink-182, Mumford & Sons, New Order, The XX

UNITED ISLANDS ČESKÉ SPOŘITELNY 21.-23. 6. Praha | www.unitedislands.cz Bonus, Prince of Tennis, Time Switch, Baron Bane

7 A 1/2 FEST 23. 6. Zábřeh | www.7apulfest.cz Čokovoko, Dva, Horkýže Slíže, Sto zvířat, Vypsaná fixa, Svatý Jidáš, VKV, Mother´s Angels

VALAŠSKÝ ŠPALÍČEK 21.-23. 6. Valašské Meziříčí www.spalicek.kzvalmez.cz The Dust & Smyčcový Orchestr, Vltava, Tomáš Klus, Prago Union, N.O.H.A., Kazety, Midi Lidi, Lenka Dusilová, Toxique, Zrní, Goodfellas

HRÁDEK ROCK SUMMER 23. 6. Hrádek nad Nisou www.hradekrocksummer.cz Krucipüsk, Lord Bishop Rocks, Xavier Baumaxa, Těla, Pěchota, Relicseed

DIVADLO EVROPSKÝCH REGIONŮ 21.-30. 6. Hradec Králové | www.klicperovodivadlo.cz Teatr Ateneum Katovice, Komorní scéna Aréna Ostrava, Compagnie Irina Brook

BOHEMIA JAZZ FEST 25. 6.-27. 8. různá místa www.bohemiajazzfest.cz Erik Truffaz Quartet, Štěpán Markovič Band, Swing Trio Avalon, František Uhlíř Team

MIŠMAŠ PARTY NO. 22.-23. 6. Bojkovice | www.mismas.org Bernays propaganda, XAXAXA, Jiříkovo vidění, Rupasoff ROCKOVÝ SLUNOVRAT 22.-23. 6. Řevnice | www.rockovrat.cz Charlie Straight, Wohnout, Sunshine, Zoči Voči, Fast Food Orchestra

18 18

UNITED ISLANDS ČESKÉ SPOŘITELNY 2012

BAŽANT POHODA

METROPOLITNÍ LÉTO HERECKÝCH OSOBNOSTÍ 25. 6.-6. 9. Letní scéna Vyšehrad, Praha www.studiodva.cz divadelní komedie a koncerty pod širým nebem, úč.: Karel Roden, Kryštof Hádek, Vojta Kotek, Filip Blažek, Maroš Kramár, Jana Krausová, Jitka Schneiderová a další

COLOURS OF OSTRAVA 12.-15. 7. Dolní oblast Vítkovice, Ostrava www.colours.cz Alanis Morissette, ZAZ, Bobby McFerrin, The Flaming Lips, Animal Collective, Antony and the Johnsons, Rufus Wainwright HEINEKEN BALATON SOUND (HU) 12.-15. 7. Zamárdi | www.sziget.hu/balatonsound Animal Collective, David Guetta, Sasha, Yonderboi CREEPY TEEPEE 12.-15. 7. Kutná Hora | www.gaskfest.cz Japanther, Golden Axe, King Dude, Coma Cinema, Excepter, Hans-Joachim Roedelius MASTERS OF ROCK 12.-15. 7. Vizovice | www.mastersofrock.cz Nightwish, Within Temptation, Edguy, Sabaton, Thin Lizzy

VOLT FESZTIVÁL (HU) 27.-30. 6. Sopron | www.sziget.hu/volt Faith No More, Snow Patrol, Skrillex, Iggy & The Stooges, Simple Splan, Quimby

PORTA ŘEVNICE 29. 6.-1. 7. Řevnice | www.porta-festival.cz Tomáš Klus, Ivan Mládek, Miroslav Paleček, Lenka Filipová, Ilon Leichtová

ROCK WERCHTER (BE) 28. 6.-1. 7. Werchter | www.rockwerchter.be Pearl Jam, Red Hot Chili Peppers, The Cure, Editors, Elbow, Snow Patrol, Mumford and Sons

46. MFF KARLOVY VARY 29. 6.-7. 9. Karlovy Vary | www.kviff.com mezinárodní filmový festival

MIGHTY SOUNDS 13.-15. 7. Tábor | www.mightysounds.cz The Meteors, Bloodsuking Zobies, Konflikt, The Blaster Master, Biohazard

FESTIVÁLEK U PALCE 30. 6. Tišnov | www.mersey.cz Vltava, Ginfer, Ty Syčáci, Grimasa čápa, Collectiv, Propaganja, Bitumen Beat, Romanika

HRADY CZ 13.-14., 20.-21., 27.-28. 7. různé hrady v ČR | www.ceskehrady.cz Nightwork, Mandrage, Monkey Business, Chinaski, Mig 21, Tomáš Klus, David Koller, Ewa Farna

ZELENEJ ZÁKAL 30. 6. Kralupy n. Vltavou www.zelenejzakal.cz ECHT!, Atari Terror, Lety Mimo, Dirty Blondes

KOŠUMBERK FEST 20. 7. hrad Košumberk | www.kosumberkfest.cz Midi Lidi, The Ritchie Success, Vložte kočku, Lajky

SVOJŠICE 29. 6. Svojšice | www.svojsice.cz Sven Väth, Joris Voorn, John Digweed, Takaaki Itoh, Go Hiyama PRAGUE CITY FESTIVAL 29.-30. 6. Praha | www.cityfestival.cz New Order, Blink 182, Simple Plan, Amon Tobin, Lostprophets NOC PLNÁ HVĚZD 29.-30. 6. Třinec | www.nocplnahvezd.cz Ewa Farna, Jaromír Nohavic a přátelé, No Name, Mandrage, Markéta Konvičková, Rybičky 48, Gorole LITOMĚŘICKÝ KOŘEN 29.-30. 6. Litoměřice | www.modryznebe.cz/koren Longital, Zrní, ČokoVoko, Kopir Rozsywal Bestar, Dva, Neočekávaný Dýchánek TOPFEST (SK) 29.-30. 6. Piešťany | www.topfest.sk Nightwish, Kabát, Slobodná Európa, IMT Smile, Škwor, Godsmack, Konflikt, ILL Nino

ČERVENEC ROCK FOR PEOPLE 3.-6. 7. Hradec Králové www.rockforpeople.cz Faith No More, Refused, Orbital, The Kooks, Anna Calvi, Franz Ferdinand, The Prodigy IMMORTAL SHADOWS 4. 7. Kozlovice www.immortalshadows.orgasmatron.cz Locomotive, x-Core, Uprise, Tortura, Virtual Void, Amon

HRADOLOGIE 29.-30. 6. hrad Veveří www.hradologie.cz Petr Kolář, Charlie Straigt, Michal Pavlíček a Lucca, Kamil Střihavka, Anna K. a další

BAŽANT POHODA (SK) 5.-7. 7. Letisko Trenčín www.pohodafestival.sk Lou Reed, Elbow, Kasabian, The Kooks, White Lies, The Horrors, Orbital, Caribou, Chase and Status, Aloe Blace, Bat for Lashes, Emiliana Torrini, Anna Calvi, Public Enemy

BASINFIRE FEST 29. 6.-1. 7. Spálené Poříčí | www.basinfirefest.cz Dan Bárta a Alice, Arakain, Mercenary, XIII. Století, Alkehol, Harlej, Kurtizány z 25. Avenue

BOSKOVICE 5.-8. 7. Boskovice | www.unijazz.cz Nebe je rudý, Michal Prokop a Framus 5, Tata Bojs, Acollective (Izrael), divadlo SKUTR

OKOLO TŘEBONĚ 29. 6.-1. 7. Třeboň | www.okolotrebone.cz Václav Neckář a Bacily, Sto zvířat, Monika Načeva, Michal Pavlíček, Jananas

PACOVSKÝ POLEDNÍK 7. 7. Pacov | www.polednik.cz Lenka Dusilová, Pavel Šporcl, Aneta Langerová, Divadlo Continuo, Traband

PROTI PROUDU 20.-21. 7. Moravské Budějovice www.protiproudu.cz Mňága a Žďorp, Prago Union, Puding Pani Elvisovej, Basta Fidel, Tleskač COLOUR MEETING 20.-21. 7. Polička | www.colourmeeting.cz Big Mandrake, Fókatelep, Bitumen Beat HRADOLOGIE 20.-21. 7. zámek Valtice | www.hradologie.cz Petr Kolář, Charlie Straigt, Michal Pavlíček a Lucca, Kamil Střihavka, Anna K. a další LET IT ROLL 20.-21. 7. Staré Ždánice | www.letitroll.cz Camo & Krooked Live, Dirtyphonics Live, The Qemists, Ms Dynamite, DJ Fresh OPEN AIR MUSIC FEST PŘEŠTĚNICE 20.-22. 7. Přeštěnice | www.prestenice.cz Jahcoustix, Vypsaná Fixa, Bloody Mary, Pipes and Pints, Pur Animals, Tleskač PROART 20.-29. 7. Brno | www.proart-festival.cz Mezinárodní workshopy a představení B-PARADE (DE) 21. 7. Berlín | www.b-parade.de/ taneční párty - 200 djs na padesáti kamionech

BARVY LÉTA 21. 7. Poděbrady | www.barvyleta.cz Vypsaná fixa, Wohnout, Polemic, SPS, Airfare VYSMÁTÉ LÉTO 21. 7. Kadaň | www.rockfest.cz Kosheen, Mig 21, Derbi, Čechomor, Ine Kafe, Koblížc!, Richard Muller, Chinaski LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA 21.-28. 7. Uherské Hradiště | www.lfs.cz mezinárodní filmová přehlídka FOLKOVÉ PRÁZDNINY 21.-28. 7. Náměšť n. Oslavou www.folkoveprazdniny.cz Iva Bittová a Čikori, Dan Bárta a Robert Balzar Trio, Pavel Bobek, Jiří Stivín

ME F E S T I VA LY

SAD-SKA FEST 7. 7. Sadská | www.sadskafest.cz Xavier Baumaxa, Prague Conspiracy, Děda Mládek Illegal Band, Basta Fidel

BENÁTSKÁ NOC 27.-29. 7. Liberec | www.benatskanoc.cz Bryan Adams, Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra, Jarek Nohavica, Kabát, Charlie Straight PRÁZDNINY V TELČI 27. 7.-12. 8. Telč | www.prazdninyvtelci.cz Divadlo bratří Formanů, Hradišťan, Bratři Ebenové, Žalman a spol. Iva Bittová PLÁNSKÝ KOUPÁK 28. 7. Planá | www.koupak.cz Dalibor Janda, Goodfellas, 5Angels, Turbo, Mňága a Žďorp, Ramm Stein! CZ ŠTERNBERSKÝ KOPEC 28. 7. Šternberk | www.sternberskykopec.com Wohnout, Eddie Stoilow, Clou, Tonya Graves, Ginger, Rock & Roll band Marcela Woodmana PROART 29. 7.-5. 8. Praha | www.proart-festival.cz Mezinárodní workshopy a představení SRPEN SÁZAVA FEST 2.-5. 8. Benešov | www.sazavafest.cz Kaiser Chiefs, Paul Oakenfold, Nightwork, Fun Lovin´ Criminals, Skindred, Molotov HRADY CZ 3.-4., 10.-11., 17.-18., 24.-25. 8., 31. 8.-1. 9. různé hrady v ČR | www.ceskehrady.cz Nightwork, Mandrage, Monkey Business, Chinaski, Mig 21, Tomáš Klus, David Koller, Ewa Farna HRADOLOGIE 3.-4., 24.-25. 8. různé hrady a zámky v ČR www.hradologie.cz Petr Kolář, Charlie Straigt, Michal Pavlíček a Lucca, Kamil Střihavka, Anna K. a další OAMF TRUTNOV 6.-19. 8. Trutnov, Na Bojišti www.festivaltrutnov.cz KoRn, dEUS, YelowCard, Plastic People of the Universe, Vladimír Mišík & ETC a další FESTIVAL ŠPILBERK 11.-16. 8. Velké nádvoří hradu Špilberk, Brno www.filharmonie-brno.cz 13. mezinárodní hudební festival ČAJOMÍR FEST 25.-26. 8. Staré Purkrabství, Vyšehrad, Praha www.cajomirfest.cz festival čajového umění a kultury z celého světa

19 19


KNIHY Dechberoucí krimi z pera bývalého soudce

Kdo je to intelektuál? Co a kde je veřejný prostor? Proč jsou intelektuálové na světě? Má být intelektuál skeptický? A intelektuálka? Je český intelektuál neviditelný? Je angažovaný intelektuál reliktem minulosti?

Trutnov poctí náčelníka Havla a básníka Magora Tamtamy zpod hor opět duní a rozvibrovávají duše mnohých vnímavých squaw, spolubojovníku, stopařů a šamanů. V blížícím se měsíci zrní a dozrávající trávy se totiž uskuteční známé a kultovní setkání – Pow Wow v podhorském ležení. Open air festival Trutnov, přezdívaný Český Woodstock se uskuteční 16. až 19. srpna. Festival, který vznikl na undergroundových základech v roce 1987, je letos věnován in memoriam ná-

čelníkovi Václavu Havlovi a Ivanu Martinovi „Magoru“ Jirousovi. V posledních letech jeho pořadatelé bojují o uhájení území Bojiště, jehož okolní louky se místní radní rozhodli vyčlenit k zastavění. Jeho další existence „Na Bojišti“ je tedy každoročně ohrožena. Festival se vyznačuje undergroundovými kořeny, neotřelou a různorodou dramaturgií, zajímavými hosty a specifickou atmosférou. O festivalu se traduje, že podstatné nejsou kapely, které zde hrají, ale moment setkání.

Z programu: Korn (USA), John Cale from Velvet Underground (USA), Yellowcard (USA), dEUS (Be), Jessie Evans (USA), Ondřej Havelka & Melody Makers, N.V.Ú., Vltava,Zuby, nechty a další. red

Open air festival Trutnov „Na Bojišti“ Trutnov | 16.–19. 8. www.festivaltrutnov.cz

Hudební experimentování v jeskyni

289 hodin zážitků Na roztrhání. Tak se budou cítit návštěvníci letošního Rock for People, který oproti loňsku zase nabobtnal. 155 hodin živé hudby, 73 hodin DJ produkce, 26 hodin divadel… Sakumprásk to dělá skoro 250 položek na programu od 3. do 6. července.Tak se podívejme na program! Nejen ti, co vyrostli v 90. letech na crossoveru, si užijí celovečerní koncert Faith No More. Přes 90 minut dlouhý set nabídnou i The Prodigy, kteří – stejně jako Franz Ferdinand – okoření svůj best of výběr o nové skladby. Tisíce fans electro a dubstepu se již tetelí při zmínce o Skrillexovi.. A party pokračuje: famózní Orbital, drsní Crystal Castles, neúnavný Example, švitořící The Kooks,

20

robustní The Subways, nekompromisní Enter Shikari, Refused a Architects (foto). A do toho to nejlepší z české a slovenské hudební scény, skvělé jídlo a pití, technické vychytané aplikace, streetbasket, kavárničky atd… Lístek, kámoše a hurá do Hradce Králové! red Rock for People Letiště Hradec Králové | 3.–6. 7. www.rockforpeople.cz.

Experimentální elektro-akustická hudba brněnského audiovizuálního umělce a hudebníka Jiřího Suchánka zazní uvnitř jeho multimediální instalace “Zvuková jeskyně”. Na této neobvyklé akci se propojí tma, světlo, prostorové ozvučení a elektro-akustická hudba se saxofonem Petri Herzána a zpěvem brněnské herečky Evy Vrbkové. Koncert nabídne delikátní jinde nereprodukovatelný akustický a vizuální zážitek. Akce se odehrává uvnitř systému “Zvukové jeskyně”, který umožňuje vytvářet neobvyklé prostorové světelně-zvukové vjemy pomocí digitálně řízené soustavy LED diod a 10ti kanálového ozvučení rozmístěného po jeskyni. Koncert je součástí výstavního projektu Architektura fikce a festivalu Cave Beat 2012. red Multimediální koncert uvnitř světelné instalace v jeskyni. jeskyně Výpustek,Křtiny | 23. 6. www.sonicave.com www.cave-beat.org

Intelektuálové to nevzdávají

ME K N I H Y

L E T N Í F E S T I VA LY

Nejen severská krimi může být napínavá a přitom napsaná skvělým stylem. V Itálii se prodalo více než 3 000 000 výtisků autorových knih. Přesně taková je i kniha Nevědomý svědek italského autora Gianrica Carofiglia, která právě vychází v nakladatelství Host. Jde o právnický thriller, který je ale zároveň románem o životní krizi. Hlavní hrdina, advokát Guido Guerrieri, prožívá špatné období. Poté co ho opustila manželka, neví, co dál se životem. Přestěhuje se do domu, kde nikoho nezná, a utápí se v depresích. A právě on se má stát obhájcem obviněného Senegalce… Díky vášnivé obhajobě mladíka nachází novou chuť do života. Nevědomý svědek vyšel v patnácti jazycích, příběhy advokáta Guerrieriho byly zfilmovány. The Times o románu píše: „Nevědomý svědek je senzace. Soudní drama výjimečné kvality.“ Spisovatel Jeffrey Deaver uvedl: „Gianrico Carofiglio posunul laťku krimi o hodně výš. Jeho studie lidské povahy, ať už kladné nebo záporné, jsou prostě úžasné.“ red Gianrica Carofiglia: Nevědomý svědek Nakladatelství Host www.hostbrno.cz

Těmito a podobnými otázkami se zabývá soubor esejistických i odborných pojednání, který reaguje na problémy, které veřejně i vnitřně řeší akademická obec i občanská veřejnost. Autorský kolektiv je natolik pestrý, že čtenář nemůže očekávat nějaké definitivní odpovědi. Cílem knihy je spíše kladení nových otázek a promýšlení důležité dimenze života současné české společnosti. V knize se setkávají různé názorové proudy, od konzervativců přes liberály až po levicově založené intelektuály. Svými texty do knihy přispěli Pavel Barša, Milena Bartlová, Václav Bělohradský, Václav Cílek, Jan Čulík, Vladimíra Dvořáková, Petr Fischer, Ivan Gabal, Petr Hlaváček, Břetislav Horyna, Václav Hořejší, Karel Hvížďala, Roman Joch, Stanislav Komárek, Antonín Kostlán, Mikuláš Lobkowicz, Olga Lomová, Jan Palouš, Jiří Pehe, Jaroslav Peregrin, Miloslav Petrusek, Petr Pithart, Martin Potůček, Jacques Rupnik, Tomáš Sedláček, Jan Sokol, Michal Stehlík, David Storch, Jiřina Šiklová, Ondřej Šteffl a Stanislav Štech. red

Petr Hlaváček (ed.): Intelektuál ve veřejném prostoru Nakladatelství Academia www.academia.cz

Slavte Brno poezií Časopis a nakladatelství Host vyhlašují čtvrtý ročník básnické soutěže Brněnská sedmikráska. Po loňském tématu Nejkrásnější brněnská báseň o Praze (nejkrásnější pražská báseň o Brně) se částečně vracíme k původnímu zadání, které vyznačilo první dva ročníky soutěže – nejkrásnější oslavná báseň o Brně. Novinkou letošního ročníku je ovšem podmínka, že báseň musí být během finálového večera autorem přednesena, a odborná porota bude přímo na místě hodnotit nejen kvalitu textu, ale právě i zajímavost přednesu či provedení. Letošní ročník Brněnské sedmikrásky je tedy kláním o nekrásnější živě přednesenou báseň o Brně. Stejně jako v předešlých

ročnících soutěže obdrží vítěz 10 000 Kč a další hodnotné ceny. Finále proběhne během čtvrtého ročníku festivalu Brněnské kulturní HOSTování, a to v sobotu 22. 9. 2012 v kavárně Kunštátská Trojka. Letošní Brněnské kulturní HOSTování nabídne kromě vyhlášení Sedmikrásky zejména program věnovaný 90. výročí narození Jana Skácela. Připravujeme besedu s básníkovými přáteli nebo komponovaný pořad ze Skácelova díla.  red Brněnská sedmikráska Finále – kavárna Trojka | 22. 9. www.hostbrno.cz

21


D I VA D L O

ART

ME A R T

Malba jako hledání cizích krajin

Hádek, Klepl a Jirků

o závislosti na nakupování Zkoušení divadelní hry Kutloch je momentálně v plném proudu! V této brilantní komedii s výstižným podtitulem I muži mají své dny se setkáváme s tématem, které je v Česku a všude ve světě obrovským fenoménem: chorobnou závislostí na nakupování, kterou odborníci také nazývají shopaholismus. Tato nakupovací mánie, kterou podle výzkumů trpí z velké většiny hlavně ženy, se vyznačuje nakupováním oblečení, bot, šperků a kosmetiky v množství, které ani není možné využít. Podle odborníků za touhou nakupovat často stojí další problémy, jako jsou stres, úzkost, hněv, ale i samota, nuda, či partnerské problémy. V komedii Kutloch se muži před svými nakupujícími ženami schovávají v kotelně nákupního centra. Ve svém úkrytu kouří, pijí pivo a koukají se na fotbal, zatímco jejich ženy obíhají „slevičky“. Jak se na víkendové nákupní šílenství dívají zástupci nově uváděné komedie Metropolitního léta hereckých osobností, které se bude konat v Praze na Letní scéně Vyšehrad? „Shopování“ je nemoc, člověk se tím uklidňuje. V monologu Helmuta říkám, že nakupování je vnitřní život žen, ale myslím si, že je to vnitřní život nás všech,“ říká Bob Klepl. „Zjistil jsem, že to mám i já, když mám nervy nebo jsem nějak jinak rozrušený, zajedu do Zličína, a i kdybych si nic nekoupil, tak se tam alespoň courám a koukám se do výkladních skříní. Jako muž se spíš dívám po elektronice a sním si o tom,

22

že tohle si jednou koupím. Sám mám tedy v tomhle pochopení. Zatímco většina mužů při pomyšlení na nakupování se svými drahými propadá panice, režisér Kutlochu Jan Jirků někdy v nakupování vidí i jistou inspiraci a této muži nenáviděné aktivity využívá jako příležitost k provedení

„Shopování“ je nemoc, člověk se tím uklidňuje. V monologu Helmuta říkám, že nakupování je vnitřní život žen, ale myslím si, že je to vnitřní život nás všech,“ říká Bob Klepl. malé sociální sondy. „Tyhle zběsilé nákupy dřív probíhaly hlavně v době předvánoční a předsváteční, teď se ale rozprostřely do celého roku a lidi si z nakupování udělali určitý způsob trávení volného času a života. Je to vlastně dost zajímavý fenomén. Mně je nakupování jako takové hodně vzdálené. Vzhledem k tomu, že ani já ani moje žena touhle potřebou netrpíme, tak to vlastně sledujeme jen zpovzdálí.

Ale je pravda, že rád jezdím do našeho obchodního centra, protože tam se člověk potká s lidmi z různých skupin. Strašně rád pozoruju tyhle jiné ženy a jiné chlapy, jak přijíždějí se svýma rodinama a jak tráví víkend. A když je pak člověk někdy i svědkem nějakých konfliktů, třeba když se dva pohádají nad nákupním vozíkem a člověk si uvědomí, že to nemá s nakupováním vůbec nic společného, ale že si ty nevyřešené problémy jenom přivezli s sebou... Pak je otázka, proč lidi tolik nakupují, jestli si dokazují svoje štěstí nebo úspěšnost, nebo proč to vlastně je. Já mám vlastně nákupy rád právě kvůli tomu pozorování, kdo a jak žije.“

Ve Wannieck gallery probíhá od 12. června výstava Juliany Mrvové - As viagens dos descombrimetos. J. Mrvová vystudovala malbu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě u profesora Ivana Csudaie. V současnosti pracuje pro portál Tranzit.sk a organizuje výstavy v prostorech Hangár. Už od bilingvní střední školy má vřelý vztah k cizím jazykům a rezidenční pobyty v zahraničí se promítly i do její tvorby. Velkorozměrné akrylové a tušové plátna jsou v námětech i názvem mezinárodní, navíc doplněné intenzivním výzkumem malby.

Brno ožije grafickým designem

Ať už jste shopaholičky, shopaholici nebo berete nákupy jako nutné zlo, přijďte se v létě na komedii Kutloch podívat. Premiéra je 24. července na Letní scéně Vyšehrad. Další představení jsou pak v červenci, srpnu i září. Využít můžete i návštěvy jedné z předpremiér na začátku července. V inscenaci, kterou napsal Kristof Magnusson a režíruje ji Janek Jirků, hrají Bob Klepl, Kryštof Hádek nebo Václav Jílek, Filip Blažek nebo Roman Štabrňák, Michal Slaný nebo Petr Bláha. Metropolitní léto hereckých osobností se koná od 25. června až do 6. září na Praze na Letní scéně Vyšehrad. me

Tématicky přešla její tvorba transformací - od expresivních studií zahrad a botanických schémat, po aktuálně přivlastňované “vzpomínkové” fotomomentky, které na plátně abstrahuje a anonymizuje. Na aktuální výstavě prezentuje obrazy z let 2009-2012. Název As viagens dos descombrometros je portugalským pojmenováním námořních výprav za neznámými krajinami a autorka ho zvolila jako motto svého vnímání průzkumných možností zobrazování a malby - jako symbol vlastních objevitelských výprav do nových zemí. red

Na Bienále můžete dále zjistit, jakými způsoby se projevovalo amsterodamské anarchistické hnutí Provo v 70. letech, v rámci cyklu osobnosti českého grafického designu zavzpomínat na krásné knihy a práci Květy Pacovské nebo se s uměleckým seskupení Slavs and Tatars zabývat tajemstvím fonému kh. Kromě šesti výstav je po celou dobu Bienále Brno 2012 připraven bohatý doprovodný program – komentované prohlídky všech výstav s autory, koncert královen jazzu s Tonyou Graves, festival burninigBEATS Galley Party, letní výtvarné kurzy, výtvarné dílny pro děti, dospělé, pedagogy nebo workshopy pro studenty všech věkových kategorií. red

Metropolitní léto hereckých osobností letní scéna Vyšehard | 25.6. - 6.9. www.studiodva.cz.

Julinana Mrvová - As viagens dos descombrimetos Wannieck gallery | 12. 6.-23. 9. www.wannieckgallery.cz

Nemusíte nikam jezdit, celý svět přijel za vámi – takový je podtitul letošního svátku grafického designu v Moravské galerii v Brně.   Letošní jublilejní 25. mezinárodní bienále grafického designu Brno nabídne díla a práce opravdu z celého světa. Od 22. června do 28. října vás ve všech budovách MG opravdu čekají díla, jejichž prostřednictvím se můžete podívat do Kalifornie, Holandska nebo do dalších dvaceti tří zemí světa, z nichž grafičtí designéři přihlásili své práce do mezinárodní soutěže. Kromě aktuálních plakátů a graficky ztvárněných knih se můžete pokochat například u výstavy DAR (Husák trávu nekouřil) - český hudební plakát od normalizace po současnost. Výstavní kolekce zahrnuje plakáty všech možných žánrů hudby od koncertů, festivalů a jiných hudebních událostí po vlastní propagační plakáty jednotlivých kapel. Na pozadí zdánlivě ohraničeného prostoru, jakým je propagační design hudební discipliny, se projekt snaží podat mnohem obecnější, širší a objevnější svědectví o dobovém společenském klimatu. Zaměřuje svoji pozornost na tématické okruhy jako jsou samizda-

tové plakáty, koncertní plakáty, plakáty hudebních klubů, plakáty festivalů, vydavatelské plakáty, plakáty “tancovačkových” kapel,  plakáty z okruhu DIY, plakáty na akce polosoukromého, semioficiálního a zcela regionálního charakteru jakož i nejrůznější kuriozity.

Bienále grafického designu Moravská Galerie | 22. 6.-28. 10. www.bienalebrno.org www.moravska-galerie.cz

23


MUSIC B R N O

LOUP (fra), 00001101 (cz), The Uncanny Valley (cz)

Pat Metheny Unity band

ZVUKOVÁ JESKYNĚ

Duo LOUP z francouzského Lyonu představuje protnutí světa jazzu a elektroniky. Bicí a saxofon se provrtávají nulami a jedničkami, syrová akustika se tu prohání elektronickými modulátory. The Uncanny Valley je improvizační projekt dvou zvukových průzkumníků působících v Brně.

Nové album i novou kapelu představí již za pár týdnů jazzový guru Pat Metheny v brněnském Bobycentru.. Nový ansámbl nazval Metheny příznačně Unity Band – sjednocuje totiž nejen čtyři z největších osobností současného jazzu, ale i veškeré hudební vlivy jeho členů.

Experimentální elektro-akustická hudba zazní v jeskyni Výpustek, uvnitř multimediální instalace brněnského audiovizuálního umělce Jiřího Suchánka – Zvuková jeskyně, která se zde nachází již třetím rokem a stala se běžnou součástí prohlídek jeskyně.

Klub BORO | 25. 6. | 20:00 www.ava.chernobyl.eu

Brno, Bobycentrum | 29. 6. | 19:30 www.jazzfestbrno.cz

Jeskyně Výpuste, Křtiny | 23. 6. | 19:00 www.sonicave.com

ANDĚL CAFÉ & BAR Peroutková 5 | 773 830 714 www.andelcafe.cz FRIDAY NIGHT DJ Jerome Austin nu jazz, latin, broken beat BRNO SOCIAL CLUB DJ James a hosté HOUSE OF FRIDAY NIGHT DJ Chepuchov deep house, jazz, dance HOUSE OF SATURDAY NIGHT DJ Knueppel deep house, jazz, dance

PARABOT, KOTLYK koncert

22. 6. 21:00 23. 6. 21:00 29. 6. 21:00 30. 6. 21:00

BASTILA Dominikánská 15 | 542 211 492 www.bastila.cz DANCE HISTORY FIZZ NIGHT DJ Silent 21. 6. 20:00 RED STAG PÁRTY DJ Danns 22. 6. 20:00 JIM BEAM POKER PÁRTY DJ Folteen 23. 6. 20:00 CHILL OUT COCKTAIL ZONE DJ Andy Smitth 24. 6., 1. 7. 20:00 ENERGIA DANCE MIX NIGHT DJ Cuba 6 25. 6., 2. 7. 20:00 LADIE‘S NIGHT DJ Karlos 26. 6. 20:00 ZERO MUSIC PÁRTY DJ SeeJay 27. 6., 4. 7. 20:00 DANCE HISTORY SPECIAL DJ Silent 28. 6. 20:00 LIGHT UP THE PÁRTY DJ Danns 29. 6. 20:00 COWBOY MAGIC NIGHT DJ Karlos 30. 6. 20:00 COOL GOLD MEJDAN DJ Karlos 3. 7. 20:00 CAFÉ SKLENICK Kounicova 23 | www.sklenick.cz ZLODĚJ UŠÍ koncert | multižánr | sklepní scéna 21. 6. 21:00 SEED SHOWCASE Friday Dunard, Redlock | elektro 23. 6. 21:30

CLUB ESCAPE KUŘIM Křížkovského 48 – zámek Kuřim www.clubescape.cz ELECTRONIC BEATS TyPhone, Alexx, Dazy, Pete Ripe house, progressive, trance OLDIES DISCO PARTY ROTONE párty s hity různých stylů DRUM AND BASS BREAK TRIP Styfy, Pprskh, Ready, Hop, Frebeat OLDIES PARTY DJ Flash

4. 7. 21:00

22. 6. 21:00 23. 6. 21:00 29. 6. 21:30 30. 6. 21:00

SOFTLY SKILLED koncert | hudební besídka pro přátelé srdíčkových písníček

FAVAL MUSIC CIRCUS Křížkovského 22 | 775 222 505 www.faval.cz PŘEDPRÁZDNINOVÁ GVID PARTY DJ Quiks 22. 6. 20:00 SPLIFF Prago Union, MC Deadly Hunta, Pawlač zewls, Mercur, Elpecho a další | hip hop, reggae, drum and bass, breakbeat 29. 6. 20:00 HALLO SUN koncert | Univers, Acid, Dream in the magma 30. 6. 20:00

DĚLNICKÝ DŮM ŽIDENICE Jamborova 3323/65 | 548 216 927 www.delnickydumbrno.cz SEŠLOST (NEJEN VĚKEM) večer písní (nejen k ohňům) 26. 6. 17:00 TRADIČNÍ TANEČNÍ PODVEČER kapela Mr. Swing 27. 6. 18:00 PRODEJNÍ AKCE Šaul 2. 7. 10-18:00, 3. 7. 09-17:00 PRODEJNÍ AKCE Belitex 4. 7. 09-17:00

FLÉDA Štefánikova 24 | 775 376 004 www.fleda.cz VENDETA koncert | 2 stage | Big Bud, Clive, Romitronic, DSCDRMR, Yak FREE DNB MONDAY Spool, Mushka, Holder, Pier, Casper BRNO PARTY UNIVERSITY nejoblíbenější studentská klubovka

DESERT Rooseveltova 11 | 608 079 226 www.dodesertu.com O LÁHEV ABSINTHU! Fotbálkový turnaj JAZZ JAM RADIMA HANOUSKA koncert TOUCHWOOD koncert | rock GROUNDKEEPER, HERD INSTINDS koncert | hard rock CVRČEK turnaj netradiční stolní hry

KLUB 14KA Jánská 14 | 542 221 839 www.klub14ka.cz POP ROCK DJ Cuba 6 MUSIC MIX DJ Pavel MUSIC MIX DJ Perfect MUSIC MIX DJ Ivo Hilszek NEJEN OLDIES DJ Cuba 6

24. 6. 18:00 26. 6. 20:00 27. 6. 20:00 28. 6. 19:00 30. 6. 18:00

FALK Gorkého 12 www.falkcafe.cz LIŠKA A ČÁP poslední večírek sezóny | electro, audiovizuál, naturalistické masky 21. 6. 20:00

23. 6. 20:00

22. 6. 20:00 25. 6. 20:00 29. 6. 20:00

21., 28. 6. 18:00 22., 29. 6. 18:00 23., 30. 6. 20:00 26. 6, 3. 7. 18:00 27. 6., 4. 7. 18:00

MELODKA Kounicova 20/22 | 733 669 731 www.melodka.cz DEPECHE MODE EVENING DJ Silent Depeche mode a 80s hits

22. 6. 19:30

Metropolis – ve městě je dobře // Vydání 430 // Vychází 21. 6. 2012 // Registrováno u Ministerstva kultury pod číslem MK ČR E 13918 // šéfredaktor: David Tieku / editor: Pavel Šplíchal (redakce@metropolislive.cz) / redakční okruh: Radim Bartík, Jan Bárta, Táňa Zabloudilová, Petr W. Vaněk // produkce: Martina Kotolová // grafika: STROMdesign / www.stromdesign.cz // inzerce: Kateřina Hetmánková, (739 201 309, obchod@metropolislive.cz) // adresa: Čechyňská 19, Brno 602 00 / e-mail: info@metropolislive.cz / telefon: 542 422 300 / www.metropolislive.cz / www.facebook.com/metropolislive.cz / vydává: METROPOLIS LIVE, s. r. o. / Vydavatel nenese odpovědnost za ztráty vzniklé chybným uveřejněním dat. Reprodukce části či celku, včetně textu, je zakázána. Použité textové a obrazové materiály pocházejí z archivu redakce.

24


ŘEV NOCI SVATOJÁNSKÉ Rosa Nocturna, Sagittari, Neutral metal MARINA, ASTRONAUT ON A CLOUD, FOLLOW THE WAVES koncert MAJK SPIRIT koncert | rap SCHOOL‘S OUT PARTY koncert | Awake, Useless | rock MERSEY Minská 15 | 777 147 566 www.mersey.cz NICK CAVE PARTY DJ Olaf a hosté MERSEY OLDIES PARTY DJ Olaf BOUNCE! BOUNCE! Kay Buriánek, Tvzex, Manack, Saddan | electro, dubstep

23. 6. 19:30 25. 6. 19:00 28. 6. 19:30 29. 6. 19:30

22. 6. 20:00 28. 6. 20:00 29. 6. 20:00

METRO MUSIC BAR Poštovská 6 – Alfa pasáž | 515 533 452‘ www.metromusic.cz ROMAN DRAGOUN – PIANO křest CD Z. Kluka, M. Makovský, I. Huvar 21. 6. 20:30 FRIDAY NIGHT FEVER DJ Schafff 22. 6., 29. 6. 20:30 RETRO METRO DJ Yarrrin 23. 6. 20:30 NA MIKROFON XXIV. stand up comedy show 26. 6. 20:30 SANY‘S INSTINCT, SAVILLE ROW rockové hity 60. let 27. 6. 20:30 SCHOOL‘S OUT ROCK PARTY DJ A 28. 6. 20:30 RETRO METRO DJ Harosh 30. 6. 20:30 ROCK THERAPY DJ Olaf 4. 7. 22:00 MULTIKULTURNÍ PROSTOR KABINET MÚZ Sukova 4 | 606 788 705 www.kabinetmuz.cz ZAPASKA koncert elektro akustické duo z Ukrajiny DANCE MUSIC NONSTOP párty JAZZ JAM jam session JAZOO A JAPKA koncert | jazz

21. 6. 20:00 23. 6. 20:00 25. 6. 20:00 27. 6. 20:00

NO STRESS Rooseveltova 6 | 777 771 470 www.nostressbrno.cz DISCO VEČER DJ Mooner 22. 6. 20:00 DISCO VEČER DJ Samm 23. 6., 30. 6. 20:00 KOKTEJLOVÁ STŘEDA veškeré míchané nápoje za 69 Kč 27. 6., 4. 7. 20:00 LATINO PARTY 29. 6. 20:00 PERPETUUM MUSIC CLUB Rooseveltova 9 | www.perpetuum.cz STEREO techno, techhouse 21. 6., 28. 6. 21:30

THIS IS HOUSE DJs Ender, Arco, Muzzy, Lil Berry house DUNCAN GREY & FRIENDS DJs Javas, Duncan Grey, Sony Vega a další | progressive, house PERPETUUM DNB NIGHT drum and bass CANDY SHOP DJs Iluzionist DJs, DJ AKA (Fungmoguls) electro edition LOVE DJs Poco, Johannes, A-Roll, Deivis | real house music

22. 6. 21:30 23. 6. 21:30 27. 6. 21:30

29. 6. 21:00 30. 6. 22:00

PODOBRAZY Moravské nám. 1a | 732 582 183 www.podobrazy.cz FESTIVAL JARO NA NÁDVOŘÍ 2012 MODEL BAZAR, FRU FRU koncert acoustic, alternative, multižánr 29. 6. 20:00 7. NEBE Jánská 9 | 777 994 494 www.7nebe.cz PARTY! DJ Nash | hity na přání FRIDAY PÁRTY DJ Nash OLDIES PÁRTY DJ Jedla | koktejl menu STUDENT‘S NIGHT STŘEDEČNÍ 7. NEBE DJ I. Hilszek CUBA LIBRE PÁRTY DJ Cuba 6

21. 6., 28. 6. 20:00 22. 6. 20:00 23. 6., 30. 6. 20:00 26. 6. 27. 6., 4. 7. 20:00

SEMILASSO Palackého tř. 126 | 541 247 010 www.semilasso.cz VÝSTAVA K 45. VÝROČÍ DIVADLA JÁRY CIMRMANA výstava | denně ve všech prostorách

VYHLÍDKA SOUND CAFÉ & BAR nám. Svobody 17 – Dům pánů z Kunštátu www.vyhlidka-cafe.cz POCO happy’n’latino house 21., 28. 6. 20:00 SLIBNÉ VYHLÍDKY… Murphy + guest groovy’n’house classic 22., 29. 6. 20:00 SOUND CAFÉ Poco + guest happy’n’latino house 23., 30. 6. 20:00 KONEC NEDĚLNÍ NUDY V BRNĚ Leo Lycra electro, progressive 24. 6., 1. 7. 20:00 ARCO funky´n´jackin´house 25. 6., 2. 7. 20:00 JOHANNES groovy’n’club music 26. 6., 3. 7. 20:00 JEROME AUSTIN nu jazz exclusive 27. 6., 4. 7, 20:00

ME E V E N T S

MUSIC B R N O

ME SOUTĚŽE Vyhraj vstupenky na hudební festivaly: Slavkov 2012 Slavkov u Brna | 6.-7. 7. www.festivalslavkov.cz Sázavafest 2012 Benešov u Prahy | 2.-5. 8. www.sazavafest.cz

29. 6. 20:00 Všechny informace o právě probíhajících soutěžích najdeš na www.metropolislive.cz v sekci soutěže. do 15. 9.

STARÁ PEKÁRNA Štefánikova 8 | 541 210 040 www.starapekarna.cz GEMMA HAYES, ANN SCOTT koncert | progrock, folk a elektronika 21. 6. 20:00 PLUM DUMPLINGS koncert | indie, rock, alternative, punk s francouzským šansonem 23. 6. 20:00 GERDA BLANK, TIM HOLEHOUSE GROUP koncert | folk, rock z Nového Zélandu 25. 6. 20:00 DASHA, BEAU AND DAVE TRIO koncert | mezinárodní trio hrající písničky Amy Winehouse, Adele a dalších 29. 6. 20:00 ŠELEPOVA NO. 1 Šelepova 1 | 541 213 342 www.selepova.cz STAROBRNO OLDIES PARTY velkoplošná DVD projekce 22. 6., 23. 6., 29. 6., 30. 6. 20:00 STAROBRNO PETANQUE OPEN CUP 2. turnaj dvojic v parku u klubu o bečku piva 23. 6. 10:00 FRYNA GIRLS NA ŠELEPCE travesti show 24. 6. 17:00 INZERCE

25


KINA B R N O

Prometheus Proslulý filmař legendárního Vetřelce Ridley Scott se ve svém novém filmu Prometheus vrací k žánru, kterému pomáhal psát pravidla. Prometheus dává divákům rozluštit řadu otázek týkajících se původu Vetřelce. Kdo to byl? Kde se vzal? Jaké bylo jeho poslání? Jaké technologie jeho druh vlastní? v kinech od 7. 6. www.bontonfilm.cz

ART Cihlářská 19 | 541 213 542 www.kinoartbrno.cz NEVĚSTINEC FRA | 2010 | drama 20. 6. 20:30 DVOJÍ ŽIVOT VERONIKY FRA / POL / NOR | 1991 | drama 21.-22. 6. 18:00

INZERCE

26

KRÁLOVSTVÍ ZVĚRSTEV AUS | 2010 | krimi 22. 6. 20:30 MADAGASKAR 3 USA | 2012 | animovaný 23.-24. 6. 18:00 DÍTĚ BEL / FRA | 2005 | krimi 23. 6. 20:30 MÁME PAPEŽE 24. 6. 20:30 ITA / FRA | 2011 | drama 25. 6. 18:00 MLČENÍ LORNY BEL / VB | 2008 | drama 25. 6. 20:30 KLUK NA KOLE BEL / FRA | 2011 | drama 26. 6. 20:30 DVA DNY V NEW YORKU 26. 6. 18:00 USA | 2011 | komedie 27. 6. 20:30 SVĚTLO MLI / BFA / FRA | 1987 | fantasy 27. 6. 18:00 MARIEKE, MARIEKE DEU / BEL | 2010 | drama 28.-29. 6. 20:30 POSLEDNÍ LET PETRA GINZE USA | 2012 | dokumentární 28. 6. 18:00 STRÝČEK BÚNMÍ 29. 6. 18:00 THA / VB / FRA / DEU | 2010 | drama 30. 6. 20:30 DOBA LEDOVÁ 4 USA | 2012 | rodinný animovaný 30. 6. 18:00 FILMY PRO SENIORY VĚRA 68 CZE | 2012 | dokument LUCERNA Minská 19 | 549 247 070 www.kinolucerna.info

26. 6. 15:00

LÍBÁŠ JAKO ĎÁBEL ČR | 2012 | komedie 21.-25. 6. 18:00, 20:30 26.-27. 6. 20:30, 28. 6.-1. 7. 20:30 MADAGASKAR 3 3D 23.-24. 6. 16:00 USA | 2012 | animovaný 2.-4. 7. 18:30 TADY HLÍDÁM JÁ 25. 6. 15:45 ČR | 2012 | komedie 28. 6.-1. 7. 18:15 MUŽI V ČERNÉM 3 3D USA | 2012 | komedie 26.-27. 6. 18:15 PROMETHEUS USA | 2012 | horor 2.-4. 7. 20:30 LETNÍ KINO NA DOBRÁKU Areál koupaliště, Dobrovského 29 www.kinonadobraku.cz SOUL KITCHEN DEU | 2009 | komedie RODINA JE ZÁKLAD STÁTU CZE | 2011 | drama JANA EYROVÁ VB / USA | 2011 | drama ČTYŘI SLUNCE CZE | 2012 | komedie UMĚNÍ PLAKAT DNK | 2006 | drama PROBUDÍM SE VČERA CZE | 2011 | komedie SMLOUVA S VRAHEM FIN / VB / DEU / SWE | 1990 | drama TAXIDERMIA HUN / AUT / FRA | 2006 | komedie

27. 6. 21:30 28. 6. 21:30 29. 6. 21:30 30. 6. 21:30 1. 7. 21:30 2. 7. 21:30 3. 7. 21:30 4. 7. 21:30


DIVADLA B R N O JANÁČKOVO DIVADLO Rooseveltova 11 | 542 158 111 www.ndbrno.cz ŽENITBA B. Martinů | opera 23. 6. 19:00, 24. 6. 17:00 WIND-UP/ 420 PEOPLE taneční vystoupení | Tanec Brno 2012 25. 6. 19:00

ÚSTAF – voiceband.cz – THE BEST OF… (voicebandový koncert)

BARON Trenck

Soubor, který s HaDivadlem spolupracuje na České měně, se letos naposledy představí se svým sólovým programem. Těšte se na Beránka, Berušku, Anču, Nánu, mnohé další osvědčené skladby a na pár úplných novinek.

Věhlasný baron Trenck byl mimořádně sugestivní, kontroverzní a rozporuplnou osobností – vzdělaný intelektuál, schopný válečník a přitažlivý muž na straně jedné, pudový násilník na straně druhé. Jeho životní příběh byl plný bitev, násilí, neustálé koketérie se smrtí a zároveň mnoha romantických milostných avantýr.

Hadivadlo | 22. 6. | 19:30 www.ustaf-voicaband.cz

Biskupský dvůr | 23. – 25. 6. | 20:30 www.mdb.cz

BEZBARIÉROVÉ DIVADLO BARKA Sv. Čecha 35a | 541 213 206 www.barka.unas.cz SVATOJÁNSKÁ NOC V BARCE přehlídka tanečních souborů Cyranovy boty, Nosnost Brno a další tanečně hudební jamm na jevišti 24. 6. 19:30 VELKOLEPOST NEVYLÉČITELNÝCH K. Petrášková | drama o mezilidských vztazích | premiéra 25.-26. 6. 19:00 FESTIVAL TANEC PRAHA 2012 V REGIONECH SOLOS (PART III.) ME-SA (SK/CZ), Martina Hajdyla Lacová (SK) PROMĚNNÁ / VARIABLE T. Lenerová (CZ), E. Ganz (ISR) FERRUM D. Station Zujd (NL), N. Serussi (ISK) TRANSFORMA M. Lipsker (ISK), VerTeDance (CZ)

21. 6. 20:00 21. 6. 20:00 21. 6. 20:00 22. 6. 20:00

DIVADLO POLÁRKA Tučkova 3 | 541 247 274 www.divadlopolarka.cz BAJKY M. Čičvák, M. Kubran pohádka | pro děti od 3 let 21. 6. 08:30 Z JEDNÉ I DRUHÉ KAPSY K. Popel, B. Krchňáková detektivní příběhy | pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty SŠ 22. 6., 25. 6. 09:30 DOBRODRUŽSTVÍ KAPITÁNA KOLÍSKA K. Popel | muzikálová pohádka pro děti od 4 let 26. 6. 08:30, 10:15, 27. 6. 10:15 DIVADLO RADOST Bratislavská 32 | 545 321 273 www.divadlo-radost.cz MLSNÝ DRAK A ČÁRYMŮRA J. R. Kristianowski, J. Wykrent pohádka | pro školky 21. 6. 09:00 O SMOLÍČKOVI V. Peška | pohádka pro školky | Malá scéna 21. 6., 26. 6. 09:00 RYCHLÉ ŠÍPY J. Foglar, V. Peška | pro školy 22. 6., 28. 6. 09:00 TŘI POHÁDKY PRO ROŠŤÁKY V. Peška | pro veřejnost | Muzeum loutek 24. 6. 10:00 JAK MORČATA PEKLA BÁBOVKU J. Ryšánek Schmiedtová | pro školky 25. 6. 09:00

O NEZBEDNÉ KOMETĚ J. Mikota, V. Peška | pro školky Malá scéna MÍČEK FLÍČEK J. Malík | pohádka | pro školky

25. 6. 10:30 26.-27. 6. 09:00

HADIVADLO Poštovská 8D | 542 212 761 www.hadivadlo.cz VRAŽDA PRO PÁR VIDLIČEK M. Krátká | detektivní neverbální představení Služebníci lorda Alfréda 21. 6. 19:30 ÚSTAF – THE BEST OF Voiceband.cz | pěvecký soubor 22. 6. 19:30 HUSA NA PROVÁZKU Zelný trh 9 | 542 123 425 www.provazek.cz BALADA PRO BANDITU M. Uhde, M. Štědroň | muzikál

21.-22. 6. 19:00

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO Lidická 16 | 533 316 301 www.mdb.cz ČINOHERNÍ SCÉNA BROUK V HLAVĚ G. Feydeau, G. Skála | komedie

21. 6. 18:00

HUDEBNÍ SCÉNA POKREVNÍ BRATŘI W. Russell | muzikál 21.-23. 6., 25.-27. 6. 19:30, 24. 6. 18:00 BISKUPSKÝ DVŮR OPEN AIR PŘEDSTAVENÍ BARON TRENCK S. Slovák, J. Šotkovský, P. Štěpán výpravná legenda 23.-28. 6. 20:30 KOLOČAVA P. Ulrych, S. Moša | muzikálová balada 30. 6. 20:30 ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY W. Shakespeare, S. Slovák | komedie 2.-4. 7. 20:30 MULTIKULTURNÍ PROSTOR KABINET MÚZ Sukova 4 | 606 788 705 www.kabinetmuz.cz DANIEL KRHUT – PAŠERÁK SNŮ autorské čtení a křest knihy

26. 6. 20:00

MAHENOVO DIVADLO Rooseveltova 17 | 542 158 111 www.ndbrno.cz KRÁL RICHARD III. W. Shakespeare | činohra veřejná generální zkouška 21. 6. 10:30 KRÁL RICHARD III. W. Shakespeare | činohra 21. 6. 18:00 22.-23. 6. 19:00 POPELKA J. A W. Grimmové, M. Dohnal pohádka 25. 6. 10:00 KORESPONDENCE V+ W D. Viceníková | činohra 25. 6. 19:00 TAJEMSTVÍ PRALESA ANEB 800 MIL PO AMAZONCE J. Verne | činohra 26. 5. 19:00, 27. 6. 10:00 SCAPINOVA ŠIBALSTVÍ Moliére | činohra 27. 6. 19:00 CYRANO Z BERGERAKU E. Rostand | činohra 28. 6. 19:00 TANEC BRNO DĚTEM – KDO TANČÍ, NEZLOBÍ! Koncert žáků Baletní školy I. V. Psoty balet | Tanec Brno 2012 29. 6. 18:00

ME E V E N T S

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO

MALÁ SCÉNA MAHENOVA DIVADLA ČERT A KÁČA B. Němcová | pro děti 26. 6., 28. 6., 29. 6. 10:00 DIVADLO REDUTA Zelný trh 1 | 542 158 111 www.ndbrno.cz DEKKADANCERS balet | Tanec Brno 2012 26. 6. 19:00 PAPAGENO HRAJE NA KOUZELNOU FLÉTNU E. Streul podle W. A. Mozarta opera pro děti od 5 let 27. 6. 11:00, 28. 6. 10:00 STADION Kounicova 22 www.stadec.cz SLUŽKY A. Novák | absurdní drama Netrdlo – divadélko Z. Řehky CYRANO (BALÁBILÉ O NOSE) J. Nvota | činohra Túlavé divadlo VESELÁ KAVÁRNA Měřičkova 18 | 541 211 890 www.vesela-kavarna.cz VESELÝ KARNEVALOVÝ PARNÍK divadlo Koráb | z přístaviště Bystrc do Veverské Bitýšky a zpět

21. 6. 19:30 27. 6. 19:30

23. 6. 14:30

FILHARMONIE BRNO Komenského nám. 8 | 542 214 255 www.filharmonie-brno.cz KLA 4 B O. Respighi, J. Rodrigo, J. Kadeřábek, A. Dvořák | dirigent J. Hrůša 22. 6. 19:30 MIMOŘÁDNÝ KONCERT FILHARMONIE BRNO II. Hande, Gounod, Grieg, Offenbach, Chopin | dirigent A. Armore 29. 6. 19:30

27


www.knihydobrovsky.cz

Vyhrajte

Květen-Červenec 2012

více prožitků na každý den

AAkce platí od 1. 6. do 31. 7. 2012

Získejte

zd je zá í n n e d 5 U O N LE O V 3xNeckeDrmOann do ŘECKA na Balaton v hodnotě 4990,s CK ZDARMA Čím dříve a vícekrát nakoupíte, tím se Vaše šance zvyšují. Losuje se každý měsíc, každý kupon zůstává v osudí po celou dobu trvání soutěže. Každý nakupující může mít i  několik kuponů. Losování bude probíhat každý měsíc na  prodejně Joštova, Brno. Úplná pravidla soutěže a  podrobnosti o  zájezdu najdete na  www.knihydobrovsky.cz

INZERCE

N Nakupte nad 300 Kč DÁRKOVÝ CERTIFIKÁT a ihned dostanete dárkový certifikát pro 1 osobu na zájezd na Balaton. 1/3 dárkový certifikát Balaton_Sestava

1 25.5.12 9:41 Stránka 1

5denní lázeňský pobyt u Balatonusíluprov termálních lázních!

Odpočiňte si u největšího jezera střední

1 osobu*

Evropy a načerpejte

Platnost: 10. 8. 2012

Více informací získáte na tel. čísle

284 097 060 (po-pá od 9:00 hod.

Kód certifikátu: DOB812

do 16:30 hod.) nebo na www.home-travel.eu.

je možné zájezdu Balaton – srpen 2012. Zájezd zdarma *Tento certifikát opravňuje 1 osobu k účasti na cenu dle katalogu. Slevy nelze sčítat. Platí Všeobecné uplatnit pouze při účasti 2. osoby platící plnou je pojištěna proti úpadku u pojišťovny UNION. podmínky CK Home Travel. Cestovní kancelář Home Expert, s.r.o. Home Travel je obchodní značka společnosti 424, 250 67 Klecany Home Expert s.r.o., Nám. Třebízského e-mail: info@home-travel.eu tel.: 284 097 060, fax: 284 097 070,

KNIHY DOBROVSKÝ, Joštova 6, Brno

8 594033 213565

Nakupte nad 500 Kč a jste ve slosování o zájezd pro 2 osoby.

a dalších 20 hodnotných cen


České umění 90. let ze sbírky Komerční banky

RAFANI: Dech

IN-LINE NA MASARYKOVĚ OKRUHU

Výstava Dech představuje z větší části zbrusu nový projekt Rafanů a v jedné části první kurátorovanou retrospektivu jejich dosavadní umělecké tvorby. Skupina Radani zaujímá na české výtvarné scéně výjimečnou pozici svým politicky a společensky angažovaným přístupem k umění.

Dvakrát se na konci školního roku otevře Masarykův okruh pro in-line bruslaře. Na závodní dráhu mohou zájemci vyjet 22. a 29. června, jezdí se obousměrně na rovinatém dvoukilometrovém úseku cílové rovinky a navazujících zatáček. V obou termínech je dráha otevřena od 18.30 do 20.00 za symbolickou padesátikorunu.

Wannieck Gallery vystavuje výběr uměleckých děl z unikátní sbírky Komerční banky. Řádově stovku maleb, grafik a dalších uměleckých děl mohou návštěvníci shlédnout od 22. května do poloviny září 2012.

Dům umění města Brna | 28. 6.–5. 8. www.dumb.cz

Masarykův okru | 22. a 29. 6. | 18:30 – 20:00 www.automotodrombrno.cz

Wannieck galerry | 23. 5. – 23. 9. www.wannieckgallery.cz

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA Malinovského nám. 2 www.dum-umeni.cz SLET SOKOLSKÝCH PLAKÁTŮ 1901 – 1948 výstava ke 150. výročí Sokola do 24. 6. PAVEL KORBIČKA & LUCIE VÍTKOVÁ akustické obrazy do 29. 7. DIPLOMANTI FAVU výstava diplomových prací studentů FaVU Brno | Dům pánů z Kunštátu do 28. 6. DECH výstava umělecké skupiny Rafani od 28. 6. STUDIE K DRUHÉMU PLÁNU výstava fotografií P. Feriancové od 28. 6. HVĚZDÁRNA BRNO Kraví hora 2 | 541 321 287 www.hvezdarna.cz NÁVŠTĚVA Z VESMÍRU pohádkový příběh od 4 let | sál velkého planetária 21. 6. 08:30 PŘÍBĚH SLUNEČNÍ SOUSTAVY fascinující příběh sluneční soustavy | od 11 let | sál exploratoria 21. 6., 22. 6., 26. 6., 27. 6. 08:30, 10:00, 11:30, 20:00 23. 6., 30. 6. 15:00, 17:00, 20:00 25. 6. 09:00, 10:30, 20:00, 29. 6. 20:00 CESTA ZA SPRÁVNÝM SMĚREM pořad | od 11 do 14 let pod oblohou velkého planetária 21. 6. 10:00, 11:30 GEOMETRICKÁ OPTIKA pořad | od 12 let | přednáškový sál 21. 6. 11:30 26. 6. 08:30 POZOROVÁNÍ VEČERNÍ OBLOHY pořad | od 10 let astronomická pozorovatelna 21. 6., 22. 6., 23. 6., 25. 6., 26. 6., 27. 6., 28. 6., 29. 6.,30. 6. 21:30 POZNEJ SVŮJ VESMÍR virtuální prohlídka vesmíru od 8 do 10 let | pod oblohou velkého planetária 22. 6., 27. 6. 08:30, 10:00, 11:30 TMA audiovizuální představení JAMU koncert | vstup zdarma 22. 6. 18:00 KOUZELNÝ OHŇOSTROJ pohádka 23. 6., 30. 6. 14:00, 16:00 ZPRÁVA O KONCI SVĚTA výpravné představení | od 10 let sál velkého planetária 23. 6., 27. 6., 30. 6. 18:00 COPAK DĚLÁŠ SLUNÍČKO pohádkový příběh | pro mateřské školy pod oblohou velkého planetária 25. 6. 09:00, 10:30

HVĚZDY POD MIKROSKOPEM výlet do vzdáleného vesmírného prostoru | od 14 let | pod oblohou velkého planetária 26. 6. 08:30, 10:00, 11:30 MODERNÍ OPTIKA světlo jako elektromagnetické vlnění | od 15 let | přednáškový sál 26. 6. 10:00, 11:30, 27. 6. 08:30, 10:00, 11:30 NEUVĚŘITELNÉ BRNO multivizuální představení | od 8 let | sál velkého planetária 28. 6. 08:30, 10:00, 11:30, 29. 6. 18:00 GALERIE TIC BRNO GALERIE KABINET Radnická 4 | www.kultura-brno.cz OUTSID(H)ER fotomontáže

do 4. 7.

GALERIE MLADÝCH Radnická 4 | www.kultura-brno.cz TICHÁ VODA BREHY MYJE Lucie Sceranková | fotografie

do 4. 7.

GALERIE U DOBRÉHO PASTÝŘE Radnická 4 | www.kultura-brno.cz IN-FORMÁTOR instalace, digitální tisky

do 4. 7.

NOVÁ RADNICE Dominikánské nám. 1 | www.kultura-brno.cz VALÉR KOVÁČ – TICHO SVĚTLA výstava | Křížová chodba do 28. 7. Galerie Umakart Lidická 40 | http://umakart.tumblr.com/ KDE JE TMA NENÍ STÍN video instalace M. Zvěřiny do 26. 6. MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ www.moravska-galerie.cz PRAŽÁKŮV PALÁC Husova 18 | 532 169 111 KNIHOVNA: ÚT A ČT 12:00-17:30, ST A PÁ 10:00-15:00 STÁLÁ EXPOZICE: MODERNÍ A SOUČASNÉ UMĚNÍ PÁR VĚCÍ, CO VÍM O PROVO 25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012 | výstava amsterdamského anarchistického hnutí 22. 6.-28. 10.

ME E V E N T S

ART B R N O

PRÁCE Z KALIFORNIE 25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012 | současný grafický design | Atrium 22. 6.-28. 10. MÍSTODRŽITELSKÝ PALÁC Moravské nám. 1a | 542 321 100 STÁLÁ EXPOZICE: UMĚNÍ OD GOTIKY DO 19. STOLETÍ SBĚRATELÉ A MECENÁŠI IV.: MARIE RICHTEROVÁ (1927-2010) sbírka brněnské mecenášky | Kabinet do 9. 9. DAR (HUSÁK TRÁVU NEKOUŘIL) 25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012 | český hudební plakát sedmdesátých let až do současnosti 22. 6.-28. 10. KVĚTA PACOVSKÁ: AD INFINITUM 25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012 | výstava z cyklu Osobnosti českého grafického designu | Barokní sál 22. 6.-28. 10. UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM Husova 14 | 532 169 111 STÁLÁ EXPOZICE: VÝVOJ A STYLOVÉ PROMĚNY NÁBYTKU, TEXTILU, SKLA, KERAMIKY, PORCELÁNU, DRAHÝCH A OBECNÝCH KOVŮ KOŽENÁ LITURGICKÁ ROUCHA ZE SBÍRKY MG výstava liturgických oděvů | Podesta do 2. 9. 25. MEZINÁRODNÍ BIENÁLE GRAFICKÉHO DESIGNU BRNO 2012 mezinárodní soutěž, výstava hostujících kurátorů z holandského studia Experimental Jetset, mezinárodní sympozium v divadle Reduta hlavní výstavní prostor, Respirium 22. 6.-28. 10. KHHHHHHH – SLAVS AND TATARS hluboký vhled do jazyka z pohledu evolučního i metafyzického rozhraní | Camera | 25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012 22. 6.-28. 10. JURKOVIČOVA VILA J. Nečase 2 | objednávka vstupu na www.moravska-galerie.cz STÁLÁ EXPOZICE: DUŠAN JURKOVIČ – ARCHITEKT A JEHO DŮM JAN KOTĚRA interiérová tvorba do 30. 9. DOPROVODNÉ PROGRAMY SYMPOZIUM I. přednáška | Bienále Brno 2012 Divadlo Reduta 22. 6. 10:00 – 17:00

29


ART B R N O SYMPOZIUM II. přednáška | Bienále Brno 2012 Divadlo Reduta 23. 6. 10:00 – 17:00 JAZZ QUEENS koncert | Bienále Brno 2012 nádvoří Pražákova paláce 23. 6. 19:00 SYMPOZIUM III. přednáška | Bienále Brno 2012 Divadlo Reduta 24. 6. 10:00 – 17:00 ARCHITEKTURA JAKO FORMA 2 workshop Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici 25.-29. 6. KREAT – UMĚNÍ PRO KAŽDÉHO workshop | Uměleckoprůmyslové muzeum 26.-30. 6. BURNING BEATS GALLERY PARTY festival | Bienále Brno 2012 | nádvoří Místodržitelského paláce 27. 6. 18:00 MUZEJNÍ NOC V BRTNICI Rodný dům Josefa Hoffmanna 29. 6. 17:00 – 23:00 MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM www.mzm.cz DIETRICHSTEINSKÝ PALÁC Zelný trh 8 | 533 435 280 STÁLÉ EXPOZICE: ZANIKLÝ ŽIVOT NA MORAVĚ, SVĚT NEROSTŮ, PRAVĚK MORAVY, VELKÁ MORAVA, MORAVA VE STŘEDOVĚKU, PAMÁTNÍK PROF. KARLA ABSOLONA, KAMENNÁ DUHA DORA MŰLLER – BRNĚNSKÁ NĚMKA/CESTA K ČESKO-NĚMECKÉMU POROZUMĚNÍ výstava do 1. 7. KAREL HYNEK MÁCHA, KNÍŽE ČESKÉ POEZIE život a dílo a historie hledání básníkovy podoby do 16. 9. PŮVABY LOUTEK A SOCH sochař Vojtěch Sucharda a jeho Říše loutek do 7. 10. BISKUPSKÝ DVŮR Muzejní 1 | 542 321 205 STÁLÉ EXPOZICE: FAUNA MORAVY, AKVÁRIUM SLADKOVODNÍCH RYB, DĚJINY PENĚZ NA MORAVĚ A MORAVSKÉ MEDAILÉRSTVÍ, MODELY HUB J. RULÍŠKA S HOUBAŘSKOU PORADNOU, HOUBAŘSKÁ PORADNA KAŽDÉ PO 09:00-12:00 A 13:00-18:00 ÚT 09:00-12:00 A 13:00-16:00 SVĚDKOVÉ Z ÚSVITU ČASŮ/POZNEJTE SVĚT LIŠEJNÍKŮ A MĚCHOROSTŮ modely, fotografie do 8. 9.

Objevte kouzlo farmářských i jejich

PALÁC ŠLECHTIČEN Kobližná 1 | 542 422 361 V UTRPENÍ A BOJI / BRNĚNŠTÍ ŽIDÉ V OSUDOVÝCH MOMENTECH XX. STOLETÍ instalace, fotografie do 25. 8. ZÁBLESKY V ŠERU / DECH BRNĚNSKÝCH ATELIÉRŮ Jef Kratochvil | výstava do 26. 8. DIVADELNÍ KOSTÝMY INEZ TUSCHNEROVÉ výstava od 27. 6. PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA Smetanova 14 | 541 212 811 STÁLÁ EXPOZICE: ŽIVOT A DÍLO LEOŠE JANÁČKA PAVILON ANTHROPOS Pisárecká 5 | 543 212 414 STÁLÉ EXPOZICE: PŘÍBĚH LIDSKÉHO RODU, MORAVA LOVCŮ A SBĚRAČŮ, GENETIKA A VÝVOJ ČLOVĚKA, PRIMÁTI – NAŠE RODINA, PALEOLITICKÉ TECHNOLOGIE, ZDENĚK BURIAN: VIDĚL SVĚTY DÁVNO ZMIZELÉ…, NEJSTARŠÍ UMĚNÍ EVROPY UMĚNÍ AUSTRALSKÝCH DOMORODCŮ výstava do 31. 12. DOPROVODNÉ PROGRAMY MENDEL FORUM konference Dietrichsteinský palác 25. 6. 09:00 – 19:00 DIVADELNÍ LÉTO V BISKUPSKÉM DVOŘE BARON TRENCK výpravná legenda se zpěvy | S. Slovák, J. Šotkovský, P. Štěpán | Městské divadlo Brno 23.-28. 6. 20:30 KOLOČAVA muzikálová balada | adaptace Olbrachtova románu Nikola Šuhaj loupežník | P. Ulrych, S. Moša | Městské divadlo Brno 30. 6. 20:30 ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY komedie | W. Shakespeare, S. Slovák | Městské divadlo Brno 2.-4. 7. 20:30 MUZEUM MĚSTA BRNA www.spilberk.cz HRAD ŠPILBERK STÁLÉ EXPOZICE: KASEMATY, ŠPILBERK – OD HRADU K PEVNOSTI, ŠPILBERK – ŽALÁŘ NÁRODŮ, BRNO NA ŠPILBERKU, OD RENESANCE PO

MODERNU, O NOVÉ BRNO, JOHN HEARTFIELD – FOTOMONTÁŽE, BAROKNÍ LÉKÁRNA, BAROKNÍ KAPLE, LAPIDÁRIUM, ROZHLEDNA, HRADNÍ STUDNA, ZVONKOHRA, VULCANALIA, JIHOZÁPADNÍ BASTION EXPOZICE HISTORICKÝCH HRAČEK ZE SBÍRKY MILADY KOLLÁROVÉ Měnínská brána dlouhodobě GEJŠA A SAMURAJ – PŮVAB NEBO UDATNOST? výstava do 28. 10. IVO ROZSYPAL – SKLO výstava skla od 27. 6. MUZEUM ROMSKÉ KULTURY Bratislavská 67 | 545 581 206 www.rommuz.cz STÁLÁ EXPOZICE: PŘÍBĚH ROMŮ FERDINAND KOCI. STŘÍPKY Z TVORBY ROMSKÉHO VÝTVARNÍKA malby a kresby do 22. 9. OBŘADY A RITUÁLY INDIE Kamila Berndorffová výstava fotografií ze současné Indie do 9. 9. TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ Purkyňova 105 | 541 421 411 www.technicalmuseum.cz STÁLÉ EXPOZICE: VODNÍ MOTORY A PAMÁTNÍK VIKTORA KAPLANA, PARNÍ MOTORY, HISTORICKÁ VOZIDLA, HISTORICKÁ STEREOVIZE, NOŽÍŘSTVÍ, KOVOLITECTVÍ, ŽELEZÁŘSTVÍ, SALON MECHANICKÉ HUDBY, OD TAMTAMU K INTERNETU, LETECKÁ HISTORIE A PLASTIKOVÉ MODELÁŘSTVÍ, KULTURA NEVIDOMÝCH, ULIČKA ŘEMESEL, ČAS NAD NÁMI A KOLEM NÁS, KABINET ELEKTRONKOVÉ MIKROSKOPIE, TECHNICKÁ HERNA LETECKÉ MOTORY do 31. 12. LABYRINT POZNÁNÍ V TMB Interaktivní výstava do 30. 9. WANNIECK GALLERY Ve Vaňkovce 2 | 543 256 072 www.wannieckgallery.cz ČESKÉ UMĚNÍ 90.LET výstava | ze sbírky Komerční banky do 23. 9. JULIANA MRVOVÁ NA MOSTĚ výstava | Galerie na mostě do 23. 9. MILÝ MALÍŘI, NAMALUJ MI... výstava prací diplomantů ateliéru Fakulty výtvarných umění | Galerie za stěnou do 28. 6.

9.–29.7.2012 Brno

lahůdek cestu od

gastronomické slavnosti

vidlí

vidličku až na

Zamluvte si stůl na www.jidlozblizka.cz Partneři

INZERCE

30

Mediální partneři

Slavnosti Jídlo z blízka osobně zaštítil ministr zemědělství Petr Bendl. Pořadatel


list … i m le i br ý m ý v no čtu…

vá… padá o … stem i l a z

Měsíc autorského čtení ▸ čestný host Slovinsko 13. ročník ▸ 1. 7. až 3. 8. 2012 Brno / Košice / Ostrava / Wrocław ▸ www.autorskecteni.cz Slovinsko v 19.00 / Česko-Slovensko ve 20.30 v Divadle Husa na provázku / nebo u vás doma online 1. 7. Vida Mokrin Pauer / Ondřej Buddeus ▸ 2. 7. Andrej Skubic / Saša Salmela ▸ 3. 7. Milan Dekleva / Eva Hauserová ▸ 4. 7. Andrej Rozman Roza / Zuska Kepplová ▸ 5. 7. Andrej Blatnik / Antonín Bajaja ▸ 6. 7. Vlado Žabot / Róbert Gál ▸ 7. 7. Klemen Pisk / Radka Denemarková ▸ 8. 7. Brane Mozetič / Pavel Ctibor ▸ 9. 7. Nataša Kramberger / Sylva Fischerová ▸ 10. 7. Barbara Korun / Pavel Brycz ▸ 11. 7. Katja Plut / Václav Jamek ▸ 12. 7. Tone Škrjanec / Marián Hatala ▸ 13. 7. Esad Babačić / Laco Kerata ▸ 14. 7. Jani Kovačič / Pavel Tomeš ▸ 15. 7. Ivo Frbežar / Lucia Piussi ▸ 16. 7. Damijan Šinigoj / Kateřina Tučková ▸ 17. 7. Iztok Osojnik / Ján Gavura ▸ 18. 7. Marijan Pušavec / Irena Dousková ▸ 19. 7. Primož Repar / Stanislava Chrobáková Repar ▸ 20. 7. Andrej Hočevar / Jana Beňová ▸ 21. 7. Gregor Podlogar / Marian Palla ▸ 22. 7. Evald Flisar / Radek Fridrich ▸ 23. 7. Marko Kravos / Erik Jakub Groch ▸ 24. 7. Tatjana Jamnik / Dušan Taragel ▸ 25. 7. Ivan Dobnik / Peter Milčák ▸ 26. 7. Primož Čučnik / Karel Steigerwald ▸ 27. 7. Stanka Hrastelj / Monika Kompaníková ▸ 28. 7. Štefan Kardoš / Daniela Kapitáňová ▸ 29. 7. Maja Vidmar / Arnošt Goldflam ▸ 30. 7. Meta Kušar / Maroš Krajňak ▸ 31. 7. Andraž Polič (spoluúčinkuje Nataša Burger) / Jelena Mašínová (spoluúčinkuje Pavel Kohout)


430 magazín Brno  

21.06. - 04.07.2012 magazin Brno

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you