Page 1

Sayı: 13 KASIm | ARALIK 2017

GÜNCEL Yeni Yılı Karşılama Rehberi

SÖYLEŞİ Pınar Mermer ile Yavaş Ebeveynlik #İzmirinStili Nazlı Terzioğlu

Hediyenizi Seçtiniz mi? Diyette Yeni Yıl Kararları

Moda Yılbaşı Gecesine Özel Trend Rehberi Rahat ve Şık

YENİ YIL ŞÖLENİ HER SAYI İZMİR CEMİYET ÖZEL KÜLTÜR / SANAT REZAN KİRAZ’DAN BURÇ YORUMLARI

Sayı: 13

KASIM | ARALIK 2017 MAVİBAHÇE ALIŞVERİŞ MERKEZİ’NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR ISSN 2149-8911


98


KASIM / ARALIK 2017 SAYI: 13 ISSN 2149-8911

YÖ NE TİM

MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Mutlu Yıllar

Sonbaharın gelişi hep hüzünle, yorgunlukla anılır. Ancak MaviBahçe’de sonbahar öyle yoğun geçti ki ziyaretçilerimizle birlikte canlı, neşeli, dolu dolu günler yaşadık, hüzünlenmeye vakit bulamadık. Hazırladığımız etkinlikler sadece Karşıyakalıların değil İzmirlilerin de gündemini belirlemeye devam ediyor. Eylül ayının ilk etkinliği, 6-17 Eylül tarihleri arasında düzenlediğimiz MaviBahçe Şehre Dönüş Festivali’ydi. Etkinlik kapsamında müzik, tiyatro, sergilerin yanı sıra hem çocuklar hem de yetişkinler için birbirinden farklı atölyeler düzenledik. Kent Meydanı’nda düzenlenen festival “Doğan Duru ile Akustik Sohbetler” ile başladı. Ardından ünlü şarkıcı Aydilge ile Manga grubundan Ferman Akgül’ü İzmirlilerle buluşturduk. İzmirlilerin ajandalarındaki en önemli tarihlerden biri olan 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu’nu da MaviBahçe’de opera ve bale sanatçılarının katılımıyla gerçekleşen “Zaferin Güneşi” gösterisi ile kutladık. İzmir Marşı ve İzmir’in Kavakları şarkılarının söylendiği geceye katılan 7’den 77’ye herkes, kurtuluş coşkusunu hep birlikte yaşadı.

MaviBahçe Müdürü

A. Vedat C. Özeren Reklam Rezervasyon

Duygu Öztürk, Ece Boyacı Gizem Barutoğlu Yönetim Adresi

MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi Aziz Nesin Bulvarı 2040 / 3 Sk. Karşıyaka-İZMİR Tel: 0232 600 04 44 Yayın Türü

Yerel Süreli Yayın

Yay ın

Tüzel Kişi Temsilcisi

29 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında düzenlendiğimiz Alışveriş Festivalimizde de birbirinden ünlü konukları, sanatçıları MaviBahçe’de ziyaretçilerimizle buluşturduk. Festival 29 Eylül günü ünlü moda tasarımcısı Neslihan Yargıcı’nın WOMANinBLACK başlıklı görkemli defilesiyle başladı. Defilede Ivana Sert, Özge Ulusoy, Şenay Akay ve Şebnem Schaefer gibi ünlü modellerin yanı sıra İpek Tenolcay, Merve İldeniz ve kızı Leyla, Gülyüz Mafyan ile kızı Damla ve torunu Mayda, yani üç kuşak MaviBahçe podyumlarında sahne aldı. Festivalin diğer günlerinde moda yorumcusu ve model Gül Gölge, ünlü blogger Nilgün Bodur, astroloji yorumları ve burçlara özel alışveriş tüyoları ile Zeynep Turan ve makyajın püf noktalarını anlatan Hamiyet Akpınar ziyaretçilerimizle bir araya geldi. Festivale katılan mağazalarımızın sürpriz hediyeleri ve özel indirimleri ziyaretçilerimizi ayrıca sevindirdi. MaviBahçe gündeminin diğer başlıklarında yine sanat, sinema ve kültür vardı. İzmir’in Ödemiş ve Tire ilçelerinde çekilen, gerçek bir efe öyküsünün anlatıldığı Atçalı Kel Mehmet filminin galası 22 Eylül’de MaviBahçe’de yapıldı. Satranç Akademisi ile birlikte düzenlediğimiz Satranç Turnuvası genç beyinlerin yarıştığı kıyasıya mücadelelere sahne oldu. Sonbaharın rengi Filmekimi 20-24 Ekim tarihleri arasında MaviBahçe Cinemaximum’da İzmirlilerle buluştu. Spor etkinliklerimizin de Kent Meydanı’nda yıl boyunca devam edeceğini hatırlatalım.

Oktay Uludağ Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Tülay Özgür Kreatif Direktör

Ümit Kurt Graf ik Tasarım

Ömür Kurt Editör

Erdem Kabadayı Katkıda Bulunanlar

Afgan Karahan, Berrin Baş, Besray Köker, Derya Kırım, Özlem Türkdoğan Bilgi ve Danışma

info@omaoma.com.tr Baskı

Dergimizin bu sayısını ağırlıklı olarak yeni yıl hazırlıklarına ayırdık. Moda sayfalarımızda MaviBahçe markalarının yeni ürünleri ile birlikte stil önerilerimizi bulacaksınız. Yeni yıl stili, yılbaşı dekorasyonu, yılbaşı hediyesi önerilerimiz, yılbaşı diyet kararları, MaviBahçe gurme mekânlardan yılbaşı sofranız için tarifler ve 2018’in yeni teknolojik oyunckları gibi ilginizi çekeceğiniz umduğumuz birçok konuyu MaviBahçe sayfalarında bulacaksınız.

Uniprint Basım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ömerli Mah. Hadımköy-İstanbul Caddesi No: 159 Hadımköy Arnavutköy 34555 İstanbul

MaviBahçe, İzmirlilerle birlikte gerçekleştirdiği bu etkinliklerin takdirini uluslararası alanda da görüyor. 2017 yılında ICSC Solal Marketing, Hermes, Stivie ve MarCom gibi uluslararası platformlardan MaviBahçe, 9 Platin, 5 Altın, 1 Gümüş ve 4 Bronz olmak üzere toplam 19 ödül aldı. Katkılarından dolayı tüm İzmirlilere teşekkür ediyoruz.

Dergimizin Dijital Versiyonunu www.mavibahce.com.tr/dergi adresinden takip edebilirsiniz.

Tüm MaviBahçe ekibi olarak 2018'in hepimize sağlık, mutluluk, huzur, birlik ve beraberlik getirmesi diliyoruz. Herkese mutlu yıllar.

TEL: 0212 798 28 40

© MaviBahçe dergisi T.C. yasalarına uygun olarak yayımlanmaktadır. Dergide yayımlanan yazı ile görseller izinsiz kullanılamaz ve alıntı yapılamaz.


İ Çİ N D EK İ L ER HER SAYI

98

KÜLTÜR-sanat Yeni çıkan ve en çok satan kitap, albüm ve DVD'ler.

12

MAVİBAHÇE İLE MODADAN İLHAM ALIN

84

TEKNOLOJİ

94 SİNEMA Vizyona giren yerli-yabancı filmler.

76 DEKORASYON Evinize renk katacak öneriler.

100

ASTROLOJİ Rezan Kiraz'dan burç yorumları.

4


8

36

KADIN STİL

10

ERKEK STİL

18

ALIŞVERİŞ ZAMANI

Hedİyenİzİ Seçtİnİz mİ?

52

YILBAŞINA ÖZEL 72 TARİFLER

EVİNİZ YILBAŞINA HAZIR MI?

48 44

kordon’dan mavİbahçe’ye taşınan

BİR LEZZET MASALI

#İZMİRİNSTİLİ

NAZLI TERZİOĞLU

5


/mavibahce


STİL KADIN

RAHAT VE ŞIK

ŞİFON ELBİSELERLE KOMBİNLENEN BOTLAR SONBAHAR STİLİNİN VAZGEÇİLMEZİ. İDDİALI AKSESUARLARA EK OLARAK ÜZERİNİZE ALACAĞINIZ KALIN HIRKA STİLİ TAMAMLAYACAK.

8


1 . S a a t _ G U E S S 2 . E l b i s e _ a d L 3 . B o t _ AYA K K A B I D Ü N YA S I 4 . H ı r k a _ B E YM E N C L U B 5 . P a r f ü m _ B O T T E G A V E N E TA / E A U S E N S U E L L E 6 . E l b i s e _ D E FA C T O 7 . K a b a n _ FO R E V E R N E W 8 . E l b i s e _ G U STO 9 . E l b i s e _ İ P E K YO L 1 0 . K ü p e _ S WA R O V S K I 1 1 . Fa r p a l e t i _ Y V E S R O C H E R

1

2

3

4

6 5 8 7 10 11

9 9


STİL ERKEK

SAAT FARKI

MARKALARIN BİRBİRİNDEN ORİJİNAL SAATLERİ YENİ SEZONDA ÖNE ÇIKIYOR. EN GÜZEL VE FONKSİYONEL MODELLERİ SİZİN İÇİN DERLEDİK. STİLİNİZE KATKI SAĞLAYACAK TASARIMLARDAN BİRİ MUTLAKA SİZİN İÇİN. 10


1. ARMANI EXCHANGE 2. BOSS ORANGE 3.BOSS ORANGE 4. EMPORIO ARMANI 5.GC 6 . G U E S S 7 . S K A G E N 8 . T I S S O T 9 . T O M MY H I L F I G E R

1

2

3

4

5

6

7

8

9 Bu ürünleri MaviBahçe’de saat satan mağazalarımızda temin edebilirsiniz.

11


K

Özel koleksiyon

oton, moda dünyasının simge isimlerinden Arzu Sabancı’nın imzasıyla yeni bir koleksiyonu daha moda severlerle buluşturdu. Arzu Sabancı’nın kendine özgü, seçkin zevkini yansıtan “Arzu Sabancı for Koton” koleksiyonu, 2017 Sonbahar-Kış modasına özgün bir bakış getiriyor. Koleksiyonda yer alan tasarımları hayata geçirirken doğrudan kendi stilini yansıtan Arzu Sabancı, feminen ve modern her yaştan kadına hitap ediyor. Alışılmadık parçalardan oluşan koleksiyonda, kişiye özel maskülen ceket ve pantolonlar kendine özgü detayları ile ultra feminen bir görünüm ortaya koyuyor. Koleksiyonda ön plana çıkan kaplanmış tafta, pullarla süslenmiş do-

12

kumalar ve karışık nakışlar moda severlere birbirinden şık alternatifler sunuyor.

CESUR TONLAR

Koleksiyonda ön plana çıkan kaplanmış tafta, pullarla süslenmiş dokumalar ve karışık nakışlar moda severlere birbirinden şık alternatifler sunuyor. Arzu Sabancı for Koton tasarımları; sarı, mavi ve kırmızının en cesur tonları ile hem siluetleri canlandırıyor hem de gökkuşağı çizgileri ile simsiyah şık siluetlere eğlence, hareket ve dikkat çeken şık detaylar yaratıyor. Kendine has özgün bir stil yansıtan koleksiyonun gözde parçalarından kabanlar; kimono kol kesimi ile oldukça şık bir görünüm sağlıyor.


G

Galaksi teması

enç stilini, enerjik ve capcanlı tasarımlarla yansıtan Oxxo, yeni sezonda, “wild at heart” mottosu ile yola çıktığı Oxxo-Boom koleksiyonunu sunuyor. Davranışlarından bakış açılarına ve stiline kadar eğlenceli, çılgın, asi ve gençlik ateşi hiç sönmeyen bir ruhu yansıtan yeni koleksiyon vazgeçilmez parçaları bir araya getiriyor. Koleksiyon, markanın genç, dinamik, enerjik stili ve kırmızı, siyah, gri renkleriyle sonbahardan rol çalıyor. Mini etekten, boyfriend cekete, crop toplardan skinny jeanlere, tüm parçaların uyumu, gençliklerinden rinden ödün vermeyenlere hitap ediyor.

MESAJ İÇERİKLİ TİŞÖRTLER

Sonbahar kış sezonunun en kilit parçaları puffer montlar, deri ve boyfriend ceketler, kombinlerin kurtarıcı tamamlayıcıları olacak. Galaksi teması ve çizgisel desenler, aplike ve slogan detayları, koleksiyona hareket katan en önemli detayları oluşturuyor. Markanın özgür çizgisine vurgu yapan çizgi detaylar, bol pantolonlar ve crop’larda karşımıza çıkıyor. Slogan detaylar, yumuşak tuşeli trikolarda, uzun kollu tişörtlerde ve içimizi ısıtan kadife sweatshirt’lerde, genç kızların rahatlığını her zaman ön planda tutan tayt ve bra’larda kullanılıyor.

13


H

Retro rüzgârı

otiç 2017-18 Sonbahar-Kış koleksiyonunda yer alan tasarımlar hem ayakları hem stilleri ısıtmaya devam ediyor. İddialı feminenliği maskülen çizgilerle dengeleyen zarif etki, koleksiyonun en dikkat çekici notasını oluşturuyor. Süetler, kehribar ve taba tonları ve krokodil derilerle birleşerek hazırlanan koleksiyon ile Hotiç, 70’li yılların Retro rüzgarını günümüze taşıyor. Hem asi hem de salaş görünümle festival ruhuna bürünmek isteyenler ise kovboy botları ile sezona cool bir imza atıyor. Kahverengi ile mükemmel bir uyum yakalayan bu botlar, aynı zamanda bordo sıcaklığına da bürünerek trend tutkunlarını şaşırtmaya devam ediyor.

14

KADİFE DETAYLAR

Minik ökçeleri ile romantik topuk tıkırtıları duyulan Hotiç kadınları, soğuk havalara rağmen zarif modellerden vazgeçmiyor. Nakışlar, kadifeler, püsküller ile süslenmiş bu ayakkabılara leopar deseni, zarif taşlar ve peluşlar ile detaylandırılan çantalar eşlik ediyor. Yumuşacık dokunuşlu kadifeler, rodeo etkisi yaratacak püsküller ve derinin asilliği ile cüretkâr tavra bürünmüş uzun çizmeler ise birbirinden farklı renk seçenekleriyle kışın vazgeçilmezleri arasında oluyor. Rahatlık çıtasını yukarıda tutmak isteyenler için ise koleksiyonda trend baskılara disko efektinin eşlik ettiği metalik ve gold renklerle bezenmiş sneaker kurtarıcı oluyor.


D

Gigi’den özel tanıtım

ünyaca ünlü süper model Gigi Hadid, Sonbahar 2017 “TommyXGigi” ortak koleksiyonunu ve farklı şehirlerdeki farklı stillerini kutlayan global #TogetherTour kapsamında Barselona’yı ziyaret etti. Hadid, favori ilham kaynaklarını paylaşan ve TommyXGigi koleksiyonunu Barselona tarzıyla yorumlayan Gigi Vives, Andrea Belver, Belen Hostalet, Alejandro Lillo veAretha la Galleta gibi influencer’lar ile bir araya geldi.

TARTAN YORUMU

Tommy Hilfiger Sonbahar 2017 kadın giyim koleksiyonunda 90’lı yılların rock sembolü olan tartanı yeniden yorumluyor. İpek gömlekler ve farklı dokudaki kumaşlarda dikkat çeken tartan, mavi ve kırmızı renk paletiyle mükemmel bir uyum sergiliyor. 90’lı yılların rock-androll stillerini esas olan koleksiyonda aksesuarların iç detaylarında bile bu eğlenceli desen ön planda.

15


Efsanevi modelin dönüşü

a

didas Originals ve Pharrell Williams’ın tasarladıkları ve yılın en ses getiren koleksiyonlarından biri olan HU serisinin FW17 sezonuna ait son koleksiyonu, Hu Hiking sunuldu. Los Angeles’ın doğada yürüyüş kültüründen ve retro outdoor estetiğinden ilham alan koleksiyon renkli, göze çarpan detaylara ve grafik desenlere sahip tekstil koleksiyonunun sarı, yeşil, pembe ve mor renk paleti, 80’lerin sonu ve 90’ların başının canlı dış mekan modasına gönderme yapıyor. Yeniden tasarlanan 90’lı yılların efsanevi modeli tasarımda bütünlük yaklaşımını yeni nesil için moda dünyasına yeniden kazandırıyor.

16

MİNİMAL YORUM

Hem erkekler hem de kadınlar için tasarlanan ve çekici bir renk paletiyle sunulan iki EQT modeli koleksiyonda öne çıkıyor. Kadınlar için tasarlanan model, esnek örgülü tekstil yapısı ve Racing 93’den ilham alan bağcık sistemi ile klasik detaylarını sunuyor. Tasarım, 3 banda sahip Eva orta tabanı üzerinde şekilleniyor. Ayakkabı, kontrast siyah detaylarla uyum içindeki düz bir açık maviyle tamamlanıyor. Erkek modelleri, siyah beyaz kontrastlı file panelleri ve özel kabartma detaylarına sahip örgülü tekstili içeren dokuyla yeni bir sürümünü sunuyor ve bütünlük yaklaşımını modaya kazandırıyor.


J

Kışın her rengi

immy Key’in sonbaharın en güzel renklerini yansıttığı yeni koleksiyonu, kalbinde ve ruhunda doğanın sadeliğini ve doğallığını taşıyan modern kadınlar için yaratıldı. Yaprak dökümünün tonlarından ilham alınarak hazırlanan yeni koleksiyonda, şehirli ve keyifli kadının tarzı ve metropolitan yaşamın eklektik havası ve modernliği, sadeliğin içinde detaylarda karşımıza çıkıyor. Çatışan hayatların içinde bir uyum yakalayan Jimmy Key’in yeni koleksiyonunda; doğadaki yeşilleri, sonbaharın kızıllığı, yaprak dökümünün safrandan kiremite uzanan yelpazesini bir araya getiriyor. Jimmy Key, koleksiyonunda daha önce görmediğimiz birçok renge yer veriyor.

ROMANTİK AMA MODERN

Desenli pantolonlar, triko etekler, seyrek ve hacimli örme kazaklar, baskılı tişörtler, tül emprime elbiseler, trend form kalıpta ceketler, serüven seven montlar koleksiyonun ve yeni sezonun öne çıkan parçaları arasında. Klasikleşmiş olan Jimmy Key bluz gömlekler, yeni sezonda ağırlıklı olarak yumuşak tuşesiyle karşımıza çıkıyor. Yeni sezonda klasik parçalar, feminen detaylarla birleştirilerek romantik ama aynı zamanda “modern” bir görüntü oluşturuyor. Floral desenler, büyük slogan baskılarıyla bir arada kullanılırken; İtalyan tarzı pantolonlar ise deri bağcıklı, maskülen ankle botlarla kombinlenerek feminen bir siluet oluşturuluyor.

17


MODA T R EN D RA P O RU

TREND REHBERİ KIŞ STİLİNİZİ GÜNCELEMEYE BAŞLAMADAN ÖNCE SİZİ ÖNERİLERİMİZİ İNCELEMEYE DAVET EDİYORUZ. DÜNYA MARKALARININ YENİ KOLEKSİYONLARI, ALIŞILMIŞIN DIŞINDAKİ RENKLER VE ÖZEL KOZMETİK ÜRÜNLER ARASINDA SEÇİM YAPMAKTA ZORLANACAKSINIZ. YAZI: D E R YA K I R I M

18


1

AYDINLATIC I PALE T

Günümüzde çok boyutlu renk etkisi trendi hızla yayılırken, Maybelline New York da makyaj trendlerinin en çarpıcı hallerini tüm makyaj severlerle buluşturmaya devam ediyor. New York’un çarpıcı dünyasından ilham alarak yaratılan Master Blush Allık ve Aydınlatıcı Paleti, makyaj uygulamasına yenilik ve canlılık getiriyor. Yeni Maybelline New York Master Blush Allık ve Aydınlatıcı Paleti ile yanaklar, sıra dışı boyutta dikkat çekiyor. İçerisinde capcanlı 3 allık rengi ve 1 aydınlatıcısı bulunan Master Blush Allık ve Aydınlatıcı Paleti; hafif yapısıyla yanaklara kolayca uygulanıyor.

2 3

KRİSTAL FARKI

Koleksiyonlarının şıklığıyla her sezon adından söz ettiren Michael Kors, lüks tasarım, zengin renkler ve modern detayları saat tasarım ustalığıyla kombinlenerek sonbahar-kış için hem casual hem de elegant stile sahip mükemmel bir saat modeli sunuyor: The Lauryn. Büyüleyici metal kaplama, kristallerin dokunuşu ve imza niteliğinde Michael Kors logosu The Lauryn modelinin kadran ve siluetinde buluşuyor.

ÖZE L KOLE KSİYON

Mavi, Bensu Soral’ın yüzü olduğu Glam koleksiyonunu “Çok mu çok parlıyoruz” reklam kampanyasıyla sunuyor. Filmde Bensu Soral, yeni jenerasyonun cool ve ışıltılı dünyasına mükemmel uyan Glam stiliyle göz kamaştırıyor. Mavi, göz alıcı jean’ler, pırıltılı üstler ve aksesuarların olduğu yüz parçalık bu koleksiyon ile bir kez daha yeni neslin trendlerini belirliyor.

19


4

TAS AR IMA ES N EK DOKUN UŞ

Desa kadın koleksiyonunun vazgeçilmez parçası anatomik ceketler, vücuda tam oturan özel dikişi, hafif ve esnek yapısı ile şıklığınızı tamamlarken her vücut tipine uygun bir kurtarıcı parça olma özelliği taşıyor. Kaliteli deri materyalleri usta el işçiliği ile birleştirerek moda severlerin deri ceket anlayışına yön veren Desa, yeni sezona trendleri yaratan tasarımları ile damga vuruyor. Vücuda mükemmel oturarak 1 bedene kadar daha ince bir görünüm sunan anatomik ceketler fit ve şık bir görünümün anahtarını sunuyor.

5

GÖZLÜK MODASI

Sonbaharın en güzel günlerinde, dünya markalarının renkli güneş gözlükleri doğanın renkleriyle mükemmel uyumu yakalıyor. Sonbahar/Kış sezonunun trend rengi kırmızıdan, pembenin bir çok tonuna, açık kahveden canlı lacivertlere kadar birbirinden trend güneş gözlükleri Atasun Optik’te sizleri bekliyor. Sezona damga vuran renkli camlı, güneş gözlükleri sonbaharın tonlarıyla hayat buluyor. Gri tonlardaki bir ceket üzerinde mavi ya da pembe tonlardaki renkli camlı güneş gözlüğü stilinizde adeta fark yaratıyor. Toplantıların ya da iş görüşmelerinin de yoğunlaştığı sonbahar aylarında, klasik parçalar; klasikten vazgeçmeyenler için pilot modelleriyle veya farklılık arayanlar için renkli camlı güneş gözlükleriyle mükemmel uyumu yakalıyor.

6

MU Cİ ZE Vİ YA Ğ

Kışın soğuk havadan etkilenen cildiniz daha çok korunmaya ihtiyaç duyar. Cildinizi kışın etkilerinden korumak için mucizevi yağlarla besleyin. L’Oréal Paris, Mucizevi Yağ Besleyici Bakım Serisi, kadınlara kış aylarında da ışıl ışıl, yumuşacık ve bebek gibi bir cilde kavuşma imkanı sunuyor.

20


6

IŞILTILI BAKIMLAR

Nivea’nın kış döneminde dudaklara yoğun bakım ve koruma sağlayan benzersiz formülü Original Care, şimdi sınırlı sayıda üretilen 6 ışıltılı kapak seçeneği ve kişiselleştirilmiş hediye konseptiyle, kış günlerine ışıltı katıyor. Yeni Nivea Original Care Limited Editon Dudak Bakım Kremi, 6 ışıltılı ambalaj tasarımı ve arkasında bulunan kişiye özel not alanıyla, arkadaşlarla paylaşılabilecek en güzel hediyeler arasında.

7

RENK VE DES EN BİRLİKTELİĞİ Modanın ve Vakko kadınının vazgeçilmez aksesuarı Vakko eşarp, şıklığınızı tamamlayacak son dokunuşu yapıyor. Tamamı hassas el işçiliği ve özel dokunmuş yüzde 100 ipek kumaşlarla üretilen Vakko Eşarp, renklerin, dokunun ve desenlerin uyumunu hissettiren 2018 SonbaharKış koleksiyonu ile bu sezon da şık bir duruşun eşsiz tamamlayıcısı olacak. Vakko Eşarplar, Vakko Tasarım ve Üretim Merkezi’nde, el masa baskısı ile titiz ellerde geleneksel olarak basılıyor. Kusursuz güzellik ve asil şıklığın simgesi olan Vakko Eşarp, 191 desen, 940 çeşit ve renkten oluşan zengin koleksiyonuyla bu sezon da eşarp modasına yön veriyor.

8

TRE N DLE RİN İZİN DE

Havaların serinlemesiyle kışlık kıyafetler gardıroplardan çıkarken sonbaharın ruhunu en iyi yansıtan ayakkabı, çizme ve botlar yeniden trend oluyor. Ayakkabı Dünyası, en son moda akımlarından ve dünya trendlerinden ilham alarak hazırladığı 2017-18 Sonbahar/ Kış Koleksiyonu ile sezonun en çarpıcı ve en kullanışlı modellerini ayakkabı tutkunlarının beğenisine sunuyor. Ayakkabı Dünyası'nın trendleri takip eden parçalardan oluşan yeni koleksiyonu, günümüz kadını ve erkeğine tarzıyla kendini en doğru şekilde ifade etme özgürlüğü sunuyor. 21


9

YE N İ MAR KA YÜZÜ Penti’nin merakla beklenen yeni sezon reklam filmi yayında! Markanın Sonbahar-Kış sezonu reklam yüzü olan Aslı Enver filmde bir şarkı da seslendiriyor. Movida reklam ajansının senaryosunu yazdığı ve Levent Onan’ın yönettiği reklam filmi ‘Hep Benimle’ sloganıyla karşımıza çıkıyor. 4 yakın kız arkadaş arasındaki sıkı dostluğun anlatıldığı filmde Aslı Enver, Gökçe’nin ‘Ne Yapardım’ şarkısının Penti’ye uyarlanmış halini seslendiriyor.

10

KIŞA H A Z IRL I K

Kış yaklaşıyor ve Timberland yılın en merak edilen koleksiyonuyla gardıroplarınızda yerini almaya hazırlanıyor. Form ve fonksiyonelliğin uyumla bir arada bulunduğu sensorflex taban teknolojisi ve zamansız bir klasik olan sarı botlar bir araya geliyor ve yeni bir klasik olmaya aday, Radford 6 inç su geçirmez bot koleksiyonu ortaya çıkıyor. Her an, her yerde kullanmaya uygun tasarlanmış bu yeni model, Goose Eye şişme montlarla da harika bir ikili oluyor.

22

11

SU GE ÇİR Mİ YOR

Sağlamlığı ve dayanıklılığı ile tanınan Caterpillar botlar, gücünü ayakkabı severlere taşıyor. Kış aylarının zorlu hava ve zemin koşullarına karşı Caterpillar markasının geliştirmiş olduğu “Ease taban teknolojisi”, fonksiyonelliği ve rahatlığı ile sağlam duruşun simgesi olacak. Gelişmiş ve yenilikçi köpük sisteminin yanı sıra darbe emici “bounce” teknolojisi ile üretilen “Ease taban teknolojisi”, yürürken darbeleri minimum düzeye indiriyor ve yürüyüş konforu sağlıyor. Malzeme yoğunluğunun özel formüller ile çözündürülmesi ise esnekliği ve hafifliği ayağınıza taşıyor. Su geçirmeyen yapısı ile de ayaklarınızı yağmurda, karda, çamurda kuru tutuyor.


23


12

YI L BAŞI K AMPANYASIN I K AÇIRMAY IN ! Favori Pırlanta 2018 yılı için hazırladığı yeni koleksiyonu Inside’ı, muhteşem bir kampanya ile tanıtıyor. Yılbaşına kadar Favori Inside Koleksiyonu Tektaşlar 890 , Beştaş 1590 ’ye satışa çıkıyor. Ayrıca koleksiyondaki diğer modeller de lansman indirimleriyle Favori MaviBahçe mağazasında mücevher meraklılarının beğenisine sunuluyor. Kaçırmayın!

13

DO Ğ AL DE S ENL ER

KİP 2017/18 Sonbahar-Kış Koleksiyonu’nda insanların doğaya olan ihtiyacına övgü niteliği taşıyan “uzlaşma”dan ilham alıyor. Doğal desen ve formların ön plana çıktığı koleksiyon; bordo, yeşil, haki tonlar, petrol, mor ve bu renklerle birlikte kullanılan lacivert, gri bejin yanı sıra gül kurusu tasarımlarla da fark yaratıyor.

24

14

FON KS İYONEL

Outdoor ve macera tutkunlarının olduğu kadar şehirde konforlu bir tarza sahip olmak isteyenlerin tercihi Columbia, sonbahar mevsiminin değişken hava koşullarına mükemmel uyum sağlayan “Trail” koleksiyonu ile yepyeni maceraların kapısını açıyor. Columbia Trail koleksiyonu ile tüm maceralarınızda, yumuşak ve hafif yapılı polarlar ile sıcacık bir sezon geçirirken, doğada tüm ihtiyaçlarınız düşünülerek tasarlanan Columbia rüzgarlık, mont, pantolon, gömlek ve tişörtlerle ister dostlarınız ister ailenizle doğanın tadını çıkaracak ve maceraya ortak olacaksınız.


/mavibahce


yılbaşı

gece 26


lara farklı lokasyon ız ım göre hazırladığ le stil önerileriy in yılbaşı gecesin en güzeli siz . olacaksınız

sine

özel

27


İZ MİR' İN STİLİ

Sokak Partisi

Beymen Club

mudo

Colin's Divarese

Penti

Ipekyol

Hotiç

Divarese

28

Hotiç

Hotiç


Otelin Balo Salonu adL

Favori

Koton

Forever New Marks & Spencer

Atasay

İpekyol

Forever New Atasay

İnci İnci

Hotiç

29


Gece Kulübü

Twist

Mudo

Ipekyol Divarese

Mango Twist

Forever New

Divarese

Hotiç Hotiç

30

Koton


Evde Yılbaşı

Beymen Club

Mudo

Favori

Beymen Club Twist Gusto

Divarese

Swarovski

Divarese

Mango

31


W

32


W

KÜLTÜR

YENİ YILI KARŞILAMA REHBERİ ESKİ TÜRKLER YILBAŞINI KUTLAMAK İÇİN EVE ÖKÜZ ÇIKARTIYORDU. ŞİMDİNİN ŞEHİRLİ HAYATINDA BU BELKİ PEK MÜMKÜN DEĞİL AMA YİNE ŞANS, BEREKET, ZENGİNLİK, SAĞLIK GETİRSİN DİYE YAPABİLECEĞİNİZ BİR ŞEYLER VAR. ÜSTELİK DÜNYANIN DÖRT BİR KÖŞESİNDEKİ YENİ YIL ADETLERİNİ DE UYGULAMAMANIZ İÇİN HİÇBİR NEDEN YOK! YAZI: E R D E M K A B A D AY I

O son gece yaklaştıkça akıllarda bir soru belirir: “Yılbaşında ne yapmalı?” Kimileri kalabalığa rağmen “dışarıda” bir kutlama peşinde koşar. Tıka basa yenen yemekler, soluksuz içilen içkiler, sabaha kadar dans, sallana sallana eve dönme durumu neredeyse bir ritüele dönüşür. Kimileriyse evinden çıkmaz. Onlara göreyse sokaklar kalabalık, mekânlar gürültülü, atmosfer boğucudur. Ne yenen yemeğin tadı vardır, ne dans pistinin. En iyisi televizyon karşısına geçip klasik formülü uygulamaktır: PTT. Yani pijama, terlik, televizyon! Durun, hemen kaçmayın! Durum o kadar da kötü değil. Türkiye’deki ve dünyanın birçok köşesindeki yılbaşı gecesi adetleri 31 Aralık akşamınızı renklendirebilir. Kendinize bir şans daha verin. TÜRK VE ANADOLU USÜLÜ YILBAŞI Kökenleri bilinmez ama yeni yılın ilk saniyelerinde bulunulan mekânın ışıklarını söndürüp yakmak gibi bir adetimiz olduğu gerçek. Bir şekilde uğur getireceğine inanılıyor. Yeni yıla nasıl girilirse, bütün yıl aynı şekilde geçeceğine olan inanç nedeniyle

o an sevdiğiyle öpüşenler, yan gelip yatanlar veya para sayanlara da rastlanıyor! Saatler gece yarısını gösterdiğinde kapının önünde bir narın patlatılmasının da bereket getirileceği düşünülüyor. Benzer şekilde masada ceviz ve badem bulundurmak da önemseniyor. Yılbaşı sofrasını defne yapraklarıyla süslemek kötü enerjileri uzak tutuyor. Bu ruhani öneriyi benimsemiyorsanız defne yaprağını bir şekilde tüketin; bağışıklık sistemini güçlendiriyor. 1 Ocak sabahı tatlı yemek, tüm yılın tatlı geçeceğinin ön koşulu! Yeni bir ev alındığında uygulanan omuzdan tuz dökme adeti, uğur getireceği inancıyla yılbaşında da yapılıyor. Yeni yıla girerken elden ele portakal ve mandalina geçirmek de uğurlu. Mandalina şansı, portakal zenginliği temsil ediyor. Üzüm varsa onu da avuçlayın; refah ve zenginlik demek. Kırmızı iç çamaşırlarıyla yeni yılı karşılamak, tombala oynamak, saatler 12’yi devirdiğinde öpüşmek de yeni neslin Türk usulü yılbaşı geleneklerinin başında geliyor. Daha eski dönemlere gidildiğinde özellikle

Anadolu’da geçmişte birbirinden ilginç yılbaşı adetleri olduğunu görmek mümkün. Eskiden yılbaşı sabahı oluktan en erken su getiren kişinin zengin olacağına inanılırdı. Yılbaşına dört, beş gün kala değirmen kurulur, un kapları doldurulur ve o yıl un kaplarının hep dolu olması temenni edilirdi. Yılbaşı gecesi eve öküz çıkartılır, öküzün eve sağ ayağıyla girmesi yılın bereketli geçmesini işaret ederdi. Yine yılbaşı gecesi evin kadını fasulye tanelerini bolluk ve bereket adına duvarlara fırlatırdı. Kuzey doğudaki Gürcistan’da ise yılbaşı neredeyse dini bir bayram havasında birkaç güne yayılarak kutlanıyor. İlk iş temizlik yapmak ve yıl içinde tanıdıklara emanet verilen eşyaların eve geri dönmesini sağlamak. Bütün işler yılbaşı gününe kadar bitirilmek zorundadır. Yılbaşı gününde hiçbir işle uğraşılmaz, buna uymayan kişi yadırganır. Hatta bakılan hayvanların yiyecekleri bile birkaç günlük olarak önlerine bırakılır. Yeni yılın ilk günü bir Gürcü evine misafir olan kişiye hediyeler verilir; o kişi de eli boş gelmemeye özen göste-

33


KÜ LT Ü R

34

yetinmezler ve 100 yılı aşkın bir zamandır devam eden bir geleneğin gereği olarak Londra’daki Serpetine Gölü’ne dalarlar! Su buz gibi olsa da yarışmadan duramazlar. Ülkenin güneyindeki Brighton’daysa denize girilir ve soğuk dalgalara karşı ayakta durulmaya çalışılır.

rir. “Mekvele” olarak adlandırılan misafir o yılın iyi ya da kötü geçmesinden de sorumludur! Mekvele misafir olarak geldiği evin kapısından girerken iyi dileklerini bir maniyle söyleyerek adımını atar. Bazı bölgelerde Gürcüler köy içerisinde kaç kişi yıl içinde öldüyse o sayıda damacanayı özel votkalarla doldurur ve yeni yılın ilk sabahında ölülerin ruhlarını yad ederek içer. Yine bazı yörelerde yılbaşı gecesi evin erkeği ve kadını sabaha kadar uyumaz; kadın yün eğirir, kocası ona sohbetle eşlik eder. Elde edilen iplikler uyuyan erkek çocukların bileklerine bağlanır; bu bileklik üç gün boyunca çıkartılmaz. Geçmişte kalan bir inanışa göre uğursuzluk getirmesin diye ilk gün kibrit yakılmaz, ateşe üflenmezmiş. Ayrıca gençler yılbaşında kızağa ters binerek, yıl boyunca sırtlarının ve bellerinin ağrımayacağına inanırmış.

Ada’nın diğer sakinleri İskoçlar da geleneksel yeni yıl festivali Hagmanay’da ateşler yakar, kötü ruhları kovmak gayesiyle meşalelerle yürüyüş yapar, sokak tiyatroları kurar, yemekler yer. Yeraltından geldiğine inanılan “cwn annwn” adlı siyah köpekler geçip gitsin diye evlerin kapı ve pencereleri açık bırakılır. İskoçlar yeni yılda eve gelecek ilk kişinin iyi ya da kötü şans getireceğine inanır. Bu kişi koyu saçlıysa ve hediyesiyle gelmişse ev sakinleri için bunun anlamı kısmetli bir yıl geçirecekleridir.

ADA USÜLÜ YILBAŞI Karadeniz kıyılarında bunlar olurken Akdeniz’deki İspanya’da gece yarısı olmadan hemen önce tam 12 üzüm tanesi yemek adettendir. Komşu ülke Portekiz’in kuzeyindeki gelenekse çocukların evden eve dolaşıp şarkı söylemesi ve karşılığında hediyeler alması. Biraz daha kuzeydeki İngiltere’deyseniz ve gece yarısı eve gelen ilk kişi sizseniz beraberinde para, ekmek, kömür gibi temel ihtiyaç malzemelerinden hediyeler de getirmelisiniz! İngilizler bu kişinin şans getirdiğine inanır. Tabii bununla

İSKANDİNAV STİLİ Britanyalılarla tarih boyunca Avrupa’nın liderliği için mücadele etmiş Almanlar ise yılbaşında bu kadar büyük tantana yaşamıyorlar. Tabii köylülerin hayvan kılığına girip vücutlarına sardıkları otlarla sokaklara döküldüğünü saymazsanız! Gelenekçi Almanlar için yılbaşı demek eritilmiş kurşunu soğuk suya atıp kurşunun alacağı şekilden geleceği tahmin etmek demek. Berlin’de neredeyse her mahallede kurulan Noel pazarında yılbaşı çamı için el yapımı süsler, hediyelikler, takılar, tatlılar ve içki-

ler satılır. Bir Alman için yılbaşı, “gluhwein” yani tarçınlı, karanfilli sıcak kırmızı şarap içmek ve “stolen torte”, yani şekerli meyve parçacıklı, kuru üzümlü, toz şekerli kaplı keki yeme zamanıdır. Kavgalı komşuları Hollandalılarsa bir yıl önceki yılın ruhlarını göndermek ve yeni yıla merhaba için sokaklarda yaktıkları ateş için odun ihtiyacını yılbaşı çamlardan sağlıyor! Hemen kuzeydeki Danimarka’nın ahalisiyse yılbaşı çamlarına dokunmasa da eski tabaklara pek acımıyor! Danimarkalılar eski tabaklarını saklıyor ve gece yarısından hemen önce sevdikleri arkadaşlarının kapılarının önünde kırıyor. Böylece hem onları sevdiklerini gösteriyorlar hem de kötü şansın gitmesini sağlıyorlar. En azından buna inanıyorlar! Norveçliler ve İsveçliler (genel kanının aksine pek iyi anlaşamazlar) Noel Baba’ya pek inanmazlar. Bu efsanenin yerini bu ülkelerde Tomtenisse adı verilen cüceler almış. Yılbaşı kutlamayı seven İskandinavlar evlerinin pencerelerini mumlarla ve çeşitli süslerle bezer. Bir tür sıcak şarap olan glogg, kuvvetli bir likör çeşidi olan acquavit, zencefilli bisküviden yapılan pasta peppar kakor, ringa balığından İskandinav usulü hazırlanmış sylt ve karides kokteyli sofraları süsler. Tomtenisse’nin payına da masaya bırakılan süt ve peppar kakor düşer. Finliler ise evdeki benzer hazırlıklarını bitirdikten sonra soluğu saunada alırlar ve saatlerce yıkanırlar. Bu sayede yeni yıla zinde, arınmış olarak girdiklerine inanırlar.


KIRMIZIDAN KORKAN CANAVAR Dünyanın diğer tarafında yılbaşı bambaşka hallerde kutlanabiliyor. Örneğin Çinliler için tarih bile farklı. Yeni yılın 1 Ocak değil, 21 Ocak’ta başladığına inanırlar ve 15 gün boyunca kutlama yaparlar. İlk iş olarak geride bırakılan yıldan kalan kötü şansı uzaklaştırmak için evi alabildiğine temizlerler. Yeni yılın şans ve bereket getirmesini sağlamak için de birçok çiçek ve bitki satın alırlar. Çocukların yeni yıldaki ilk işi büyüklerine saygı göstermek; bunun karşılığını büyüklerinden gelen içi harçlık dolu kırmızı zarfları kapmak! Zarfların renginin kırmızı olması nedeni eski bir Çin inanışına göre efsanevi canavar Nian’ın kırmızıdan korkmasıdır. Yeni yıl yemeklerinde yenen tavuk ve balığın aile birlikteliğini sembolize ettiğine inanılır, uzun makarnalar uzun bir ömür anlamına gelir; bu yüzden bu yiyecekler bütün olarak pişirilir ve kesmeden yenir. Kutlamalar neredeyse bütün sokakları süsleyen kâğıt fenerlerle yaptıkları festivalle biter. Çinliler temizlik yapadursun Japonlar kötü ruhları kovmak ve mutlulukla iyi şans elde etmek için kapılarının önüne ip asarlar. Pirinç sapından yapılmış kutsal ip “sinenema”, eğreltiotu, turunç ve ıstakozla süslenir. Yılbaşı sürecinde “osechi rvouri” adını verdikleri özel yemeklerini “ubako”, yani lake kaplı ve kat kat kutular içinde servis ederler. Her yemek ayrı bir anlam ifade eder: Karides, uzun ömür; tatlı siyah fasulye, sağlık; ringa balığı havyarı, do-

ğurganlık; teriyaki sosunda hamsi, iyi bir hasat; tatlı kestane ve tatlı patates püresi, mutluluk demektir. Bir de yılbaşına özel pirinç kekleri “mochi” vardır. Bununla yetinmeyip 31 Aralık gecesinde tam 108 kez zil çalarak 108 çeşit dert ve tasadan kurtulduklarına inanırlar. Saatler gece yarısını gösterdiğinde hep birlikte kahkaha atmaya başlarlar; bu sayede neşeli ve şanslı bir yıl geçireceklerini düşünürler. YILBAŞINDA PLAJ KEYFİ! Çocukların yılbaşı düşlerinde hep bembeyaz karlar vardır değil mi? Tabii güney yarımkürede yaşayanlarınki biraz farklı! Bu yüzden kutlamalar da kışa değil, yaza göre ayarlanmış. Avustralyalılar için yılbaşı demek piknik yapmak, plajlarda keyif çatmak anlamına geliyor. Tabii geceki çılgın eğlenceyi saymazsanız! Kutlamaların temelinde elden geldiğince çok gürültü çıkartmak yatıyor. Bunu da maytaplar, havai fişekler, ıslıklar, bağırtılar, kornalarla sağlıyorlar. Gürültülü kutlama Ortaçağ Avrupa’sındaki Pagan geleneklerine dayanıyor. O dönemlerdeki inanışa göre eski yılın kötü ruhları gürültü çıkartarak ve ateş yakılarak kovulurmuş, Avustralyalılar da bunu yapıyor. Yılbaşı yemeği mi? Tabii barbekü partileri! Yılbaşını içi yanan mumlar, çiçekler ve parfümlerle süslü minik kayıkların denize salındığı bir görüntü eşliğinde kutlamak istiyorsanız Brezilya’ya Rio de Janeiro’nun İpanema plajına gitmelisiniz. Macumba inancının rahibeleri “festa de lemanja”

adı verilen bu töreni su ve deniz tanrıçası Lemanja’ya armağan olarak düzenler. Rahibeler mavi-beyaz giyinirken, Riolular bembeyaz giysileri içinde ünlü Copacabana plajında duraksız bir biçimde dans etmeye başlamıştır bile! Brezilya kültüründe mercimek zenginliği ve bereketi ifade eder; bu yüzden yılın ilk günü mercimek çorbası ve mercimekli pilav sofraları süsler. Güney Amerika’nın batı kıyısında bunlar olurken doğusundaki Ekvador’da yeni yıl mesaisi birkaç gün önceden başlar. Her aile maket bir insan yapar, içini de gazete ve havai fişekle doldurur. Bu maketler kapının önüne oturtulur, yılbaşı gece yarısı olması beklenir. Saat 12’yi vurduğunda bitmekte olan yıl içinde meydana gelen ve ailenin keyfini kaçıran bir olayı unutmanın simgesi olarak maket adam ateşe verilir. Kötülükler dumanla birlikte evden çok uzaklara gider… Çıkardıkları kâinat güzelleriyle tanınan Venezüellalılar yeni yılın şans getirmesi için yılbaşı gecesi sarı iç çamaşırı giyerler. Bir diğer âdetleri de bir dilek listesi oluşturmak, bu listeyi saklayıp, kimsenin onu okumadığından emin olduktan sonra yılbaşına girmeden hemen önce yakmaktır. Böylece dileklerinin gerçekleşeceğine inanırlar. Gördüğünüz gibi artık yılbaşını kutlamak artık sizin için çok daha kolay ve keyifli. Dünya halklarının yaptıklarını yapmak sizin farklı kültürlerin ruhunu yakalamanızı sağlayacak. Bundan daha güzel bir yeni yıl dileği de olamazdı…

35


YILBAŞI

Hediyenizi Seçtiniz mi? YILBAŞI GECESİNİ MUHTEŞEM HEDİYELERLE TAÇLANDIRMAYA NE DERSİNİZ? CEVABINIZ EVETSE SAYFALARIMIZA BUYURUN. SEÇECEĞİNİZ HEDİYELER ONLARI YIL BOYUNCA MUTLU EDECEK!

36


1 2 3

4 5 6

7

9

8

12 10

13

14

11

1-My Burberry/Blush 2-Favori 3-Camper 4-Murad 5-Defacto 6-Tom Ford/Mandarino di Amalfi 7-Shiseido/Full Lash 8-La Prairie 9-Dior 10-Omega 11-GĂźlaylar 12-Casper 13-Nars 14-Sisley 37


3

1

2 4

5 7

6

8 9 10

11

12

13

1-Sony 2-Adidas 3-Divarese 4-Tommy Hilfiger 5-Lenova 6-Samsung 7-L'Homme/ L'Occitane 8-Favori 9-Nike 10-Camper 11-Shiseido/Zen 12-Divarese 13-Thinkpad 38


1

2 3 4

5

6 8

7 9

11

12 13

10

16

14 15

17

1-D&R 2-Favori 3-Toyyz Shop 4-D&R 5-New Balance 6-New Balance 7-Rotring Tikky Kalem 8-D&R 9-Beymen 10-Korkmaz 11-Faber Castell 12-H&M 13-H&M 14-Teknosa Disney Collection 15-H&M 16-Koton 17-Minipicco 39


G Ü Z EL L İ K

kozmetikte son nokta

MARKALARIN YENİ KOLEKSİYONLARINDAKİ ÜRÜNLER HEM RENKLERİ HEM DE KALICILIKLARIYLA RADARIMIZDA. 2018’E GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ İÇİN FAVORİLERİMİZİ İNCELEYİP CİLDİNİZE UYGUN TONLARI BELİRLEYİN. yazı: DERYA KIRIM

40


Bella Hadid’in Güzelliği Nars Powermatte Lip Pigment görsel kampanyası kapsamında markanın kurucusu ve kreatif direktörü François Nars, Bella Hadid ve Justin Gossman’ı fotoğraflamak için objektifin arkasına geçti. Şehvetli, rock’n roll ruhunu taşıyan görseller Bella’nın güçlü güzelliğini yansıtıyor. Kampanya görünümünü yeniden yaratmak için cildinizi önce Pore and Shine Control Primer ile makyaja hazırlayın. Parmak uçlarınızı kullanarak Punjab Velvet Matte Foundation Stick’i yüzünüzün merkez noktalarına uygulayın ve dağıtın. Custard Radiant Creamy Concealer’ı göz altlarınıza uygulayın. #10 numaralı Powder Brush’ı kullanarak Light Reflecting Loose Setting Powder ile ten makyajınızın üzerinden geçin. Boyut kazandırmak için #21 numaralı Contour Brush’ı kullanarak Olympia Contour Blush’ın koyu rengini elmacık kemiklerinizin üzerinize uygulayın. Yumuşak bir geçiş için Yachiyo Kabuki Brush ile Sex Appeal Blush’ı elmacık kemiklerinizin ortasına dağıtın. Parmak uçlarınızla Nepal Single Eyeshadow’u göz kapağınızın üst kısmına uygulayın ve yukarı doğru hamlelerle dağıtın. #42 numaralı Blending Eyeshadow Brush’ı kullanarak nazikçe göz kapağının üzerinden geçin. Alt kirpik diplerine Last Frontier Velvet Eyeliner uygulayın. #45 numaralı Smudge Brush ile Last Frontier’i üst kirpik diplerine dağıtın. İki kat Black Moon Audacious Mascara’yı üst ve alt kirpiklere sürün. Kaşları #48 numaralı Brow Defining Brush ile belirginleştirin ve hafif dokunuşlar ile Bali Single Eyeshadow’u kaşlarınıza uygulayın. Get It On rengindeki Powermatte Lip Pigment’i dudaklarınızın tam ortasına sürün, tüm dudaklarınızı doldurmak için dudak çizginizi takip edin. Nars Cosmetics Sonbahar 2017 sezonunda ilk stick formunda fondötenini Velvet Matte Foundation Stick ile sunuyor. 20 renk seçeneğine sahip Velvet Matte Foundation Stick anında yumuşak bir matlık sağlıyor, kurutmuyor, çizgilere dolmuyor ve kesinlikle kalıpsı bir görünüm bırakmıyor. İstenirse tüm yüze, istenirse sadece kusurlu bölgelere uygulanabilen ürün, çıkarılabilir Touch-Up blender eklentisi sayesinde kullanım kolaylığı sağlıyor. Touch-Up blender ile kontür uygulamaları artık çok daha pratik. Doğal bir görünüm için yüzünüzde gezdirin, daha yoğun bir kapatıcılık için ise noktasal olarak yüzünüzün farklı alanlarına uygulayın.

41


G Ü Z EL L İ K

Shea Mucizesi Shea yağı binlerce yıldır Burkina Fasolu kadınların zorlu iklim koşullarında ellerini ve yüzlerini korumak için kullandığı doğal bakım ürünlerinin içeriği oldu. 1980’lerden bu yana Burkina Faso’lu kadınlar ile yapılan 30 senelik ortaklık sonucu L’Occitane Shea yağının gücünü kremlerine taşıdı. Shea ürünlerinden oluşan ürün gamı Shea’nın doğanın mucizesi olarak nitelendirebileceğimiz hikayesini onurlandırırken, yenilikçi ve öncü yapılarıyla cildi besleyen bir örtü gibi kaplıyor, tüm gün cildin pürüzsüz ve nemli kalmasını sağlıyor. Burkina Fasolu kadınlar, ciltlerini koruyan yağı elde etmek için önce Shea fındıklarını geniş sepetlerde toplayıp, daha sonra da geleneksel yöntemler ile Shea yağını elde ediyorlar. L’Occitane, Shea vücut grubu ürünleri geleneksel üretim yöntemlerinin geleceğe taşınmasını da sağlıyor. Shea meyvesi ısıtıldığında ortaya çıkan özüt ise saç ve ciltteki lipitleri besleyen, yenileyen ve hasar gideren altın renkte bir esansiyel yağ içeriyor. Ciltte yumuşakça kayarak hızlıca emilen ve yapışkan bir his bırakmayan yağın zamansız güzelliğin sırlarından biri olduğu kabul ediliyor. Ürün gamı genişleyen Shea Yağı serisi, açılışı yeni star ürünü Ultra-Light Body Cream ve yeni Shea Shower Oil ile yapıyor. Yeni geliştirilmiş formül ile Ultra Rich Body Cream ve Shea vücut ürün grubunun diğer referansları Shea Fabulous Oil, Shea Ultra Rich Body Lotion, güzelliğin geleceğine doğru yepyeni bir adım atıyor. En kaliteli yağları adil ticaret çerçevesinde alan L’Occitane'ın yeni köpüksü yapılı vücut kremi, Shea’dan beklediğiniz etkilerin hepsine sahipken cildin daha derinlemesine beslenmesini sağlıyor.

42


Likit Ruj Farkı

2017’nin en güçlü trendi neydi diye sorsanız cevabımız kalıcı likit rujlar olur. Kuşkusuz biz kadınların likit mat rujlardan en büyük beklentisi rujların, matlık, yoğun renk ve uzun süre kalıcılık özelliklerini bir arada bulundurmasıdır. Makyaj trendlerini “Podyumlardan Sokaklara” taşıyan Maybelline New York, tüm bu özelliklere sahip yepyeni ruj serisi “Super Stay Matte Ink”i kadınların beğenisine sunuyor. “Super Stay Matte Ink” ruj serisi; süper mat, süper yoğun renkli ve 16 saate kadar süper kalıcı formülleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Dudaklara kuruluk ve rahatsızlık hissi vermeyen Super Stay Matte Ink rujlar, özel uçları sayesinde kolayca uygulanabiliyor. Dudak kıvrımlarını yakalayan ve dudağı çerçeveleyen Super Stay Matte Ink rujlar, 16 saate kadar kalıcı formülüyle günün kurtarıcısı oluyor.

Snap’lerin Yıldızı Olun

Flormar’ın yeni koleksiyonu “Snapstar”, hafif dokusu ve günlük kullanıma uygun yapısıyla sezona damgasını vuruyor. Maskaradan, fondötene, kapatıcıdan, kaş kalemine, eyeliner'dan, rujlara, ojelerden, farlara kadar geniş bir ürün yelpazesi olan “Snapstar”, bu sezon sizi baştan yaratmaya hazır! Son dönemin yeni trendi ‘doğal makyaj’ akımına uygun olarak hafif yapılı “Stay True Yüz&Vücut fondöteni'' su bazlı formülü ve parlaklık veren nemli yapısıyla cildine ipeksi bir yumuşaklık katacak. Zengin içeriği ile cildinizi korurken, kusursuz bir görünüm yaratmaya hazır mısınız? Creamy Color renk düzenleyicisiyle ile ton farklarına son verin. İnce çizgilerin içinde birikme yapmadan ciltteki ton farklarını eşitleyen Creamy Color renk düzenleyicisi, vitamin ve nem dolu içeriğiyle cildini pürüzsüz, bir görünümüne kavuşturacak. Ten makyajında kusursuz uygulama için özel olarak tasarlanmış, teninizde eşit ve pürüzsüz bir görüntü yaratmayı hedefleyen Duo Fondöten ve Kapatıcı Fırçası yenilikler arasında. Mikro uçlu kısmı ile en dar alanlarda bile mükemmel sonuç veren Duo Fondöten ve Kapatıcı Fırçası geniş kısmıyla da pürüzsüz şekilde fondöten uygulamasına fırsatı sunuyor. Kremsi dokusu ile Dark Circle, gözaltlarındaki koyu renkli halkaları ve cilt kusurları kapatırken doğal bir görünüm veriyor.

43


M AV İ B A H Ç E

#İZMİRİNSTİLİ

44


nazlı terzioğlu

#İZMİRİNSTİLİ SAYFALARIMIZIN BU AYKİ KONUĞU İZMİR’İN ÖZGÜR RUHUNDAN BESLENEN İZMİRLİ MODA TASARIMCISI NAZLI TERZİOĞLU. TERZİOĞLU İLE MAVİBAHÇE’DE BULUŞTUK. BİRAZ MODA BİRAZ DA HAYATTAN SÖZ ETTİK. RÖPORTAJ: BERRİN BAŞ

45


ize kendinizden bahsedebilir misiniz? Tasarımı yapmaya nasıl karar verdiniz? Sizin için anlamı nedir? İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda Tasarım bölümünden 2012 yılında mezun oldum. İki sene İstanbul’da kurumsal firmalara tasarım desteği verdim. Kendi markamı 2014 yılında kurdum ve üç yıldır İzmir Alsancak’ta bulunan atölyemde tasarımlarımı hayata geçirip satışa sunuyoruz. Beni markamı kurmaya iten en büyük etken ise “ne istemediğimi” bilmem oldu. Mesleğim benim yaşam tarzım. Bizim işimizde işi işte bırak mantığı yoktur. Hayatın her alanında bir tasarımcı gibi yaşayıp, beslenmek zorundasın. Tasarımlarınız nasıl tanımlıyorsunuz? Tarzınızdan bize biraz bahseder misiniz? Yoğunlukta tasarımlarımda “ton sür ton” kullanmaktan hoşlanıyorum. Kullanılan her malzemenin her detayın bir diğerini tamamlaması gerektiğine inanıyorum. Markanın kontrast bir duruşu yok, nadiren detaylarda çarpıcı renkleri kullanmak gözüme hala doğru geliyor. İlham kaynaklarınız nelerdir? Bir tasarımcının ilham kaynağı her şey olabilir. Ben geziyorum, okuyorum, görüyorum. Bazen hiç dikkatimi çekmeyen bir kapı bir an da size ilham verebilirken, bazen Prag’da ki bir kadının yüzünden ilham alabilirsiniz. Bu tasarımcının hayata nasıl baktığı, hayatını nasıl tasarladığı ile alakalı aslında. Örneğin ben hayal etmeye, üretmeye başladığım zamanlarda daha izole bir hayat sürüyorum, fakat tam tersi hayatı yaşayıp üreten arkadaşlarımda var. Yurtdışında ulaşmayı hdeflediğiniz şehir, ülke var mı? Ürünler dünyada dört ülkede satışta şu an. Bu yıl hedefimiz Tokyo. Tasarımlarınıza nerelerden ulaşabilir? Türkiye’de, İzmir Alsancak’ta bize ulaşabilirler. Kişiye özel çalışmalarımız orada devam ediyor.

46

“Kendine güvenen, belirli bir gustosu olan ve en önemlisi yaşamaktan zevk alan kadın Nazlı Terzioğlu kadını olmalı. Enerjisi yüksek olan insanlarla çalışmaya bayılıyorum. Ortaya çıkan iş de paralelinde gerçekten çok keyifli oluyor.”


Sizi özel, ayrıcalıklı kılan nedir? Ben sadece kıyafetlerimi değil kumaşlarımı da tasarlıyorum. Koleksiyonlarımda kullandığım tüm kumaşlar özel olarak bizim için üretiliyor. Yani kişinin kendisine özel üretilmiş olan, bedenine göre dikilmiş bir kıyafet her anlam da o kişiye özel olmuş oluyor. Dikilen her ürün kişinin beden ölçülerine göre yeniden kalıplandırılarak çalışılıyor. Genellikle kullanılan aksesuarlar, taşlar ve malzemeler de kendi üretimimiz oluyor. Koleksiyonlarınızda her çeşit kumaş kullanıyorsunuz. En çok hangi materyalleri kullanmayı seviyorsunuz? Şunu kesin olarak “şunu çok kullanıyorum, asla vazgeçilmezim” diye bir şey söyleyemem. Genellikle o fikre de karşı durmaya çalışıyorum, özellikle kullanılan malzemede. Evet koleksiyonun bir yalın kalıbı, vücut hatlarını ortaya çıkaran kesimleri vazgeçilmezimiz, bazı renkler için de bunu söyleyebilirim. Koleksiyonu hazırlamadan önce kafanızda bir hikâyesi oluyor mu? Her koleksiyon öncesi, öncelikle fikirlerimi toparlayıp, bütün look’ları kağıda döküyorum. Önce koleksiyonun her parçası, malzemeleri ile birlikte hazır oluyor. Üretim sürecinde ufak tefek değişiklikler oluyor elbet, fakat genel hatları ile tüm koleksiyon ortaya çıkmadan asla üretime girmiyorum. Kişiye özel tasarımlar yapıyorsunuz. Bu yılın en çok tercih edilen, en popüler modelleri neler?

Dar kesim ön yırtmaçlı saten elbiseler ve üzerine yaptırdığımız modern işleme tarzı ön plandaydı. Beli yüksek, kemerli klasiğe dönen etek modelimiz de sezonun favorisiydi.

Bir kadının gardırobunun olmaz olmazı nedir? Siyah dar ve uzun elbise, siyah deri ceket ve yüksek bel etek ve birde kemerler tabii...

Sanatın her dalı için alaylı ve okullu ayrımı yapılıyor. Kimi de illa ki okullu diyor. Siz okullusunuz ama tasarımla uğraşmak için ya da stil danışmanı olabilmek için illa ki okulunu okumak gerek diyor musunuz? Açıkçası her ikisinin insan hayatına tecrübesinin farklı olduğunu düşünüyorum. Üniversite kişiye farklı disiplinleri bir araya getirme becerisi katıyor, bunun yanında biraz daha kısıtlayıcı bir bakış açısı getirebiliyor. Alaylı olma konusu ise daha özgürlükçü bakış açısı diyebiliriz. Zaten sektörde başarıyı yakalamış her kişinin altyapısı ne olursa olsun kendi becerilerini doğru keşfetmiş bunu pozitif yönde kullanabilmeyi başarmıştır. Üniversite mezunu olsun ya da olmasın neticeye bakmak gerekli bence. Başarı nereden mezun olduğun ile alakalı bir durum değil, ne kadar istediğin ile alakalı.

Sizce Türkiye ‘deki hanımların abiye giyim üzerine yaptığı en büyük yanlışlar nelerdir? Kişinin vücut tipine göre seçimlerinde hatalar oluyor en başta. Bazen de fazla abartılı buluyorum açıkçası.

Şık olmak için çok para harcayanlar için ne düşünüyorsunuz? Harcanmalı mı? Bence mesele sadece şık olma kaygısı değil burada. Para harcama kültürü ile alakalı bir durum. Ben olayların neticesine odaklıyım. Kişi mutlu ise hiçbir sorun yok.

Bir alışveriş merkezi olarak burası hakkında düşünceleriniz neler? Bence Türkiye’deki en canlı alışveriş merkezi. Çok keyifli ve kaliteli mağazaları içinde barındırıyor. Keyifle yemek yiyip sohbet edebileceğiniz bir ortam sağlanmış burada. Ayrıca “İyilik Atölyesi” adıyla açılan kafe gerçekten beni çok etkiledi.

Sizce Türkiye’nin en şık kadını kim? Tuğba Ünsal, Ece Sükan

Kış koleksiyonunuzun hazırlıkları nasıl gidiyor? Bizi kış aylarında Nazlı Terzioğlu cephesinde neler bekliyor? Yeni koleksiyonun defilesi 1 Kasım’da Hilton’da gerçekleşecek. Bunun heyecanı var tabii, onun haricinde katılacağımız iki fuar var. Yoğun bir tempo bizi bekliyor bu kış. MaviBahçe’de olmak size ne hissettiriyor? Çok huzurlu. Özellikle sabahları çok keyifli. Bir kahve alıp rahatlamak için harika bir ortamı var gerçekten.

47


M AVİBAHÇE ÖZEL

kordon’dan mavibahçe’ye taşınan

BİR LEZZET MASALI EGE’NİN EŞSİZ KOKUSUNU VE LEZZETLERİNİ MAVİBAHÇE'YE TAŞIYAN GOLD YENGEÇ RESTAURANT’A SİZİN İÇİN SORDUK VE ÖZEL TARİFLER ALDIK. RÖPORTAJ: Berrin Baş

48


Gold Yengeç, Ege Denizi’nin eşsiz kokusunu içinize çekmeye, damak tadınıza layık deniz ürünlerinin lezzetini doyasıya çıkarmanız için sizi MaviBahçe'ye davet ediyor.

Yeme içme sektörüne girmeye nasıl karar verdiniz? Biz aile olarak yemeye içmeye ve gezmeye çok meraklıyız. O yüzden 1987 yılında İzmir’in ilk üç yıldızlı otellerinden birini açtık. Öğlen ve akşam sadece yemek yemeye gelen, otelimizin içerisinde bulunan restoranımızı çok seven birçok misafirimiz vardı. Aynı zamanda krizlerden en az etkilenen turizm ve gıda sektördür. Bu nedenle bu sektörü tercih ettik. Yeriniz ilk nerede kuruldu? 1987 yılında otelimizin içerisinde bulunan restoranımız ile başladık. Daha sonra 2011 yılında Alsancak’ta Kordon Yengeç Restoran’ı açtık. 2016 Temmuz ayında Kordon Yengeç’i çok sevdiğimiz otomotiv işiyle uğrasan bir müşterimize devrettik. Aynı mutfak ekibimiz, kalitemiz ve lezzetlerimizle birlikte MaviBahçe’de Gold Yengeç Restaurant’ı açtık. 30 yıllık lezzetimizi ve tecrübemizi Kordon’dan MaviBahçe’ye taşıdık. MaviBahçe’de yer alma fikri nasıl gelişti? MaviBahçeyi çok seviyor oluşumuz ve Karşıyaka’da kaliteli aynı zamanda uygun fiyatlı balık restoranı eksikliği, eski Karşıyakalı bir aile olarak bizi böyle bir girişime teşvik etti. İzmir’in en çok sevilen ve en çok ziyaret edilen sadece bir alışveriş merkezi değil yaşam merkezi de olmayı başaran MaviBahçe’de yer almak bizim için çok büyük bir avantaj. Şubeleriniz var mı? Yaptığımız iş çok fazla titizlik istiyor bu nedenle her zaman tek şube olarak çalışıyoruz. Sizi tarif eden bir sloganınız var mı? Evet, tam olarak bizi anlatan kısa ve öz bir sloganımız var; “farkı keşfedin”. Diğer restoranlardan lezzet ve fiyat bakımından çok farklıyız. “Deneyin ve farkı keşfedin” diyoruz. Gece kaça kadar açıksınız? Gece 23.30’da mutfağımız kapanıyor. Sabit bir kapanma saatimiz yok son müşterimize kadar açığız. Balıklarınızı nereden temin ediyorsunuz? Balıklarımızı balık halinden alıyoruz. Haftanın 4-5 günü balık haline gidiyoruz.

GOLD YENGEÇ RESTauRANT'tA 70 çeşit meze, 90 çeşit ara sıcak bulunuyor. ŞEFİN ÖZEL TATLILARINDAN DA DENEMEYİ İHMAL ETMEYİN!

49


İşinizin zorlukları var mı? Çok zorlukları var. Günümüzde balık temin etmek ve kaliteli malzeme bulmak çok zor. Müşteri memnuniyeti hakkında neler söylemek istersiniz? Lezzetli yemekler, iyi bir servis ve iyi ilişkiler müşteriyi memnun eder. Aynı zamanda müşteriyi evimize gelen misafir gibi ağırlıyoruz. Bizden memnun olarak ayrılmasına çok dikkat ediyoruz. Sizi diğer restoranlardan ayıran özellikleriniz nelerdir? Gıda sektöründeki tecrübemiz ve kaliteli ürünlerimiz bizi ayıran özelliklerimiz diye düşünüyoruz. Menünüz hakkında bilgi verir misiniz? Size özel lezzetler neler? Mutfağımızda 70 çeşit meze, 90 çeşit ara sıcak bulunuyor. Mutfağımıza özgü beğendili ballı çıtır levrek, susamlı levrek sarma, bademli ahtapot sarma, portakallı balık, ananaslı karides, rokfor soslu dil balığı, mango soslu levrek gibi daha bir çok özel lezzetimiz var. Gelecekle ilgili planlarınız var mı? Evet İzmir’in en sevilen ve en iyi balık restoranı olmak planlarımızın başında geliyor. Fiyat politikanız hakkında ne söylemek istersiniz? Restoranımız kalite ve ekonomik fiyatlar üzerine kurulmuştur. Bütün müşterilerimiz fiyatlarımızdan memnun olarak ayrılmaktadırlar. Size kimler gelsin? Belli bir hedef kitleniz var mı? Belli bir hedef kitlemiz yok balık seven, “denizden babam çıksa yerim” diyen herkesi bekliyoruz! Tabii bu arada çok güzel et yemeklerimiz ve vejetaryen menülerimiz de var. Yeni yıl programınızdan bahseder misiniz? Yeni yıla özel lezzetleriniz olacak mı? Çok lezzetli ve eğlenceli bir yeni yıl programı hazırlığı yapıyoruz. Hazır olunca Instagram ve Facebook hesaplarımızdan duyuracağız. Başka yerde bulamayacağınız sadece bize özel iki lezzetimizi MaviBahçe okurlarıyla da paylaşacağız. Biri Fesleğen Soslu Sebzeli Levrek diğeri Erik Soslu Dil Balığı. Bu iki muhteşem yemeğimiz ile yılbaşı aksamınız lezzet şölenine dönüşecek.

50

GOLD YENGEÇ SAHİBİ CEMAL ÖZSOYDAN "Aynı mutfak ekibimiz, kalitemiz ve lezzetlerimizle birlikte MaviBahçe’de Gold Yengeç Restaurant’ı açtık. 30 yıllık lezzetimizi ve tecrübemizi Kordon’dan MaviBahçe’ye taşıdık."


GOLD YENGEÇ RESTAURANT’TAN

YILBAŞI SOFRANIZA ÖZEL TARİFLER Tarifleri denedikten sonra fotoğrafları Instagram ve Facebook üzerinden @goldyengecrestaurant adresine göndermeyi unutmayın! Afiyet olsun... /goldyengecrestaurant

Erik Soslu Dil Balığı

Fesleğen Soslu Sebzeli Levrek

(1 porsiyon) Malzemeler • 400 gr dil balığı • Kırmızı erik • Yeşil elma • Kırmızı şarap • Vişne suyu • Çubuk tarçın • Baharat çeşitleri • Tereyağ • Krema • Bal • Defne yaprağı • Zeytinyağı

Hazırlanışı 400 gr dil balığının filetosunu çıkarın. Rulo yaparak ızgarada 5 dakika orta ateşte pişirin. Kırmızı erikleri 6 parçaya bölün ve tavanın içine biraz zeytinyağı ve biraz tereyağı koyarak yaklaşık 2-3 dakika soteleyin. Daha sonra yarım yeşil elmayı eşit şekilde keserek tavaya ilave edin. Yarım çay bardağı kırmızı şarap, 1 yemek kaşığı krema, 2 adet defne yaprağı, bir tatlı kaşığı bal ve damak zevkinize göre baharat ekleyin. Tüm malzemeyi 10 dakika tavada soteleyin. En son dil balığını ilave edin 5 dakika dil balığıyla beraber malzemeyi karamelize edin. Taze nane ile servis yapın.

(1 porsiyon) Malzemeler • 350 gr levrek filetosu • 50 gr mantar • Kırmızı, yeşil ve sarı biber • Taze fesleğen • Krema • Beyaz şarap • Tereyağı • Baharat çeşitleri • Beyaz soğan

Hazırlanışı Yarım beyaz soğanı ince ince doğrayın. Yaklaşık 12 dakika tavada kavurun. Soğanları kavurduktan sonra doğradığınız biber ve mantarları ilave yapın. Daha sonra çok ince doğranmış fesleğeni ilave edin. Yarım bardak beyaz şarap ve bir kaşık krema ilave ettikten sonra damak zevkinize göre baharat ekleyin. Kremalı sos haline gelene kadar kaynatın. 350 gr kılçıkları temizlenmiş levrek filetoyu ızgarada pişirin. Pişirdiğiniz balığı servis tabağına alın. Levreğin üzerine sosu dökerek servis yapın.

51


G UR ME

İSTER

MAVİBAHÇE’DE İSTER

EVDE DENEYİN!

BU YIL BİR DEĞİŞİKLİK YAPIN VE YENİ YIL SOFRANIZ İÇİN FARKLI TATLAR DENEYİN. MAVİBAHÇE’NİN GURME MEKANLARINDAN USTA ŞEFLER OKURLARIMIZLA TARİFLERİNİ PAYLAŞTI. RÖPORTAJ: Berrin Baş

BIG CHEF

Ekşi Mayalı Ekmek Üzerine Avokado Somon (Başlangıç) Malzemeler • Vakfıkebir Ekmek • Fırınlanmış Pancar • Guacamole • Ayıklanmış Dereotu • Tereyağı • Chia Tohumu • Avokado Somon Mix • Salatalık Çengelköy • Cherry Domates • Maydanoz • Taze Nane • Zeytinyağı • Limon • Tuz

52

Hazırlanışı Ekmeğin büyüklüğüne göre Vakfıkebir ekmek verev şeklinde ikiye kesilir ve üzerine tereyağı sürülür. Ekmeğin iki tarafı salamandrada kızartılır. Üzerine Guacamole sürülür ve avokado somon mix üzerine yayılır. Karıştırma kabında maydanoz, taze nane, dereotu, cherry domates, salatalık, fırınlanmış pancar ve yağ limon sos ile harmanlanır. Servis tabağına hazırlanan bu karışımla birlikte avokadolu ekmeği de yerleştirilir. Son olarak ekmeğin üzerine dereotu serpiştirerek servis edebilirsiniz.


%100 Café&Restaurant Kuzu incik

Malzemeler • 350 gram Kuzu İncik • 100 gram Buğday • 75 gram Nohut • 50 gram Yeşil Biber • 120 gram cherry domates Hazırlanışı Kuzu incikler tavada mühürlenir. Üzerine kemik suyu ilave edilerek 3.5 saat boyunca kaynatılır. Bir gece önceden ıslatılan buğday, tereyağı ilave edilen tencerede bir miktar kemik suyu da ilave edilerek kaynamaya bırakılır. Daha sonra buğdaylar kıvam alana dek ezilir. Bir gece önceden ıslatılan nohutlar kemik suyu, zerdeçal, soğan, sarımsak ve baharatlar ile birlikte pişirilerek servis edilir.

MIDPOINT

Hazırlanışı Tavada sotelediğimiz Köri Soslu Beef kabya biber, köy biberi, koçan mısır ve taze soğaMalzemeler na ızgarada pişirdiğimiz • 200gr. Bonfile bonfile etimizi ilave edip, • Kabya Biberi içerisine krema, tuz ve • Köy Biberi köri sos ekliyoruz. Sebze • Koçan Mısır çeşitlerini tatlandırıp yanı• Taze Soğan na sote patates ve buğday • Krema • Köri Sos Buğday Polentası polentası yerleştiriyoruz. Son olarak yemeğin üzeri• Sebze Çeşitleri ne taze kişniş serpiştirile• Patates rek servis ediyoruz. • Taze Kişniş • Tuz

53


G UR ME

BREEZE BRASSERİE Brownie

Malzemeler • 300 gr bitter kuvertür çikolata • 150 gr tereyağı • 200 gr şeker • 4 yumurta • 100 gr un • 100 gr ceviz • 30 gr toz kakao • 1 paket vanilya • 3 gr tuz Hazırlanışı Bitter çikolata ve tereyağı benmari usulü eritilip, karıştırılarak ılıyıncaya kadar bekletilir. Yumurta ve şeker kabarana kadar çırpılır. Cevizler iri iri kıyılır. Ayrı kapta un, kakao, vanilya, tuz karıştırılır. Hazırladığımız yumurtanın içerisine spatula yardımı ile havalandıra, havalandıra eritilmiş çikolata sosumuz karıştırılır. Cevizler ilave edilir, ayrı kapta hazırladığımız un karışımını da içerisine koyulup, kare kek kalıbına fırın kağıdı serilip, üzerine karışım dökülür. Öncede ısıtılmış 180 derecelik fırında 17 dakika pişirilip, 30 dakika dinlendirilir. Arzuya göre dondurma, çikolata sos ile servis edilir.

Adabeyi Balık Pişiricisi Kabak Şayan (Başlangıç)

Malzemeler • Dolmalık Girit kabağı • Sarımsaklı süzme yoğurt • Kavrulmuş ceviz (baharatlı)

54

Hazırlanışı Kabaklar rendelenir, daha sonra tavada suyunu salana kadar kavrulur. Kavrulan kabaklar bir süzgeçte soğumaya bırakılır. Kabaklar soğuduktan sonra üstüne yoğurt ve ceviz ilave edildikten sonra servise hazırdır.


SAĞLIK

56


Yeni yılın ilk günü

VÜCUDUNUZU YENİLEYİN

2018’E YEPYENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPMAK İÇİN 1 OCAK GÜNÜ VÜCUDUNUZU YENİLEYEREK İŞE BAŞLAYABİLİRSİNİZ. YENİ YILIN BU İLK GÜNÜNDE VÜCUDUNUZU YENİLEMEK İÇİN KOLLARI SIVAYIN. Yılbaşı heyecanı yeni yılın ilk günüyle yerini gerçeklere bırakıyor. Yılbaşı sofrasında yiyip içtiklerine fazla dikkat etmeyen hatta “bir geceden bir şey olmaz” diyerek ölçüyü kaçırmakta sakınca görmeyenler ise kaçınılmaz olarak yeni yıla çeşitli mide problemleri ile başlıyor. Keyifsizlik ve halsizlik gecenin neşesini gölgede bırakırken, gaz, şişkinlik, hazımsızlık ve baş ağrısı en sık rastlanan şikayetler arasında başı çekiyor. Acıbadem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz, yeni yılın ilk gününü vücudunuzu yenilemek için kolları sıvamanız gereken bir gün olması gerektiğini belirterek “2017’yi geride bırakıp yepyeni bir yılı karşılarken yılbaşı gecesinin de vücudumuzda oluşturduğu stresten arınmak oldukça önemlidir. 2018’e yepyeni bir başlangıç yapmak için 1 Ocak günü vücudunuzu yenileyerek işe başlayabilirsiniz” diyor.

Uyanır Uyanmaz 1 Bardak Ilık Su İçin Sabah kalktığınızda ilk işiniz büyük bir bardak ılık su içmek olmalı. Sindirimi kolaylaştırmak ve hazımsızlığı gidermek için en az iki buçuk litre su içmeye özen gösterin. Ayrıca bitki çayları ve maden suyu ile sıvı tüketiminize destek olabilirsiniz.

Kahvaltınız Bol Yeşillikli Olsun Uyandıktan sonra en geç bir buçuk saat içinde kahvaltı yapmaya özen gösterin. Metabolizmanın kendini toparlaması için, şarküteri ürünleri ve börek, poğaça, simit gibi hamur işlerinin yer almadığı ağır bir kahvaltıdan uzak durmak şart. Yoğurt, meyve ve müsli ile hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz ancak mutlaka kahvaltınızda bol miktarda maydanoz, tere, roka, dereotu, nane gibi yeşilliklere yer verin. Salam, sosis, sucuk veya pastırma gibi şarküteri ürünlerini tercih etmeyin.

Geç Yatmış Olsanız da Erken Kalkın! Her ne kadar yılbaşı akşamı geç yatmış olsanız da, ertesi günü geç saatlere kadar uyuyarak geçirmeyin. Her gün yeni bir gün demek vücudumuz için. Yeni güne daha iyi adapte olabilmek için 8 saatten fazla uyumamak önemli. Aksi halde düzensiz uykudan etkilenen kortizol hormonunun salınımı artar, kan şekeri seviyeleriniz yükselir ve bu da yağ depolanmasına neden olur.

Kızartmadan Uzak Durun Yeni yılın ilk günü tatile denk geldiğinden tembellik etmek için uygun bir gün. Canınız hiçbir şey yapmak istemiyor olabilir. Yemeğinizde de kolaya kaçarak fast-food ürünlere yönelmeyi, abur cubur atıştırmalıklarla günü geçirmeyi aklınızdan geçirebilirseniz. Ama gelin yeni yıla sağlıklı bir başlangıç yapın. Hem ilk gün hem de tüm yıl boyunca sağlıksız beslenme alışkanlıklarınıza son verin. Özellikle yağda kızartma tekniği ile pişirilen gıdaları tüketmeyin. Katkı maddeli, yağlı, tuzlu, şekerli hazır ambalajlı gıdaları tüketmeyin. Et, tavuk ve balığı kızartma yerine ızgara, fırında veya haşlama olarak tüketmeye özen gösterin.

Sebze ve Meyve Tüketin Sebze ve meyveler içerdikleri potasyum sayesinde ödem atmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca içerdikleri yüksek lif sayesinde sindirim sistemini olumlu yönde destekliyor. Öğle ve akşam öğünlerinizde mevsim sebzelerinden oluşan bir çorbaya veya sebze yemeğine yer verebilirsiniz. Öğünlerin yanında salata tüketmek de iyi bir tercih. Dereotu, maydanoz, roka gibi yeşillikler vücudun su dengesi adına önemli bir mineral kaynağı.

Hareket Edin Yılbaşı akşamı sofralarda uzun saatler oturulunca; geç saatlere kadar tüketilen gıda-

lar yüksek kalori alımına neden oluyor. Bu nedenle ertesi gün, dengeyi sağlayabilmek için 45 dakika yürüyüş veya 25 dakika bisiklet gibi orta şiddette aktiviteleri yapabilirsiniz. Özellikle aktivite için park, deniz kenarı veya yüksek oksijen içeren alanları tercih etmenizde fayda var.

Tam Tahıllı Gıdalar Tüketin Basit karbonhidrat alımınızı azaltın. Özellikle beyaz un ve beyaz şeker ile yapılan börek, simit, poğaça gibi gıdaları tüketmek yerine tam tahıllı gıdalar veya kurubaklagilleri öğünlerinizde tercih edin.

Aç Kalmayın “Bir gün önce zaten çok yedim, bugün yemesem de olur” düşüncesi son derece yanlış. Ana öğünleri atlamadan, süt ürünlerini veya mevsim meyvelerini de ekleyeceğiniz ufak ara öğünler ile yılbaşının ertesi günü metabolizmanızı mutlaka canlandırmalısınız. Aksi halde, kendinizi uzun süre aç bırakırsanız kan şekeri seviyelerinizde dalgalanmalar oluşur ve daha fazla tatlıya yönelirsiniz. Ayrıca açlığın yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi sonuçları da oluyor.

Zencefil ve Papatyadan Faydalanın Ödem atmak veya midenizi rahatlatmak için aşırıya kaçmamak şartıyla bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Siyah çay veya kahve tüketmek yerine zencefil, nane, papatya, rezene gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

Moralinizi Yüksek Tutun 2017’yi geride bırakıp yepyeni bir yıla girdiğimiz ilk gün önünüzde yeni bir sayfa açın. Moralinizi ve inancınızı yüksek tutarak 1 Ocak itibariyle sağlıklı ve dengeli beslenmeye başlayın. Alacağımız kararlardan ve atacağımız doğru adımlardan biri neden sağlıklı beslenme olmasın.

57


SAĞLIK

Dİyette

Yenİ Yıl Kararları 58


TÜM DÜNYADA YENİ YILLA BİRLİKTE ALINAN KARARLAR İSTATİKSEL OLARAK DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE LİSTENİN EN ÜST SIRASINDA EN FAZLA ORANDA YER ALAN İSTEK HEP NE OLUR, BİLİYOR MUSUNUZ? CEVAP VERİYORUM; “BU YIL ÇOK DAHA SAĞLIKLI BESLENECEĞİM, KİLO VERECEĞİM VE SPORA BAŞLAYACAĞIM.” BELKİ SİZ DE BU YIL AYNI LİSTEYİ YAPIP ÜST SIRALARA BUNLARDAN BİRİNİ VEYA HEPSİNİ YAZDINIZ. BU SEFER BU İSTEĞİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRMEYE NE DERSİNİZ? YAZI: UZM. DİYETİSYEN CEYLAN AKİŞ

Size birazdan çok mucizevi bir liste vereceğim ve çok kısa sürede istediğinize kavuşacaksınız demek isterdim. Ama maalesef bu mümkün değil. Eğer bunu gerçekleştirmek istiyorsanız bu sefer ayaklarınızı yere daha sağlam basmalı, mucizevi ve geçici çözümler yerine işin özüne inmelisiniz. Yani beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeye, zararlı alışkanlıkları minimuma indirirken yerlerine yararlı olanları koymaya çalışmalısınız. Özetle değişimi, beyninizde başlatıp, evinize, işinize, ilişkinize kısaca tüm hayatınıza yansıtmalısınız. Tüm bunları yaparken de sağlıklı beslenme programınızı uygulamalı ve aşağıda yazdığım küçük tüyolara dikkat etmelisiniz. Özellikle doğru sandığınız yanlışlar o kadar fazla ki ben sadece birkaçına yer verdim. Bu noktalara dikkat ederek hayalinizdeki kiloya kavuşabilirsiniz.

Dİyet Mİtİ 1

Detoks programları zayıflama ve sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazıdır. İşte patlayan bir balon daha; kendinizi açlığa mahkum edip kısa süreli sadece sebze, meyve suyuyla beslenmenin vücudumuzda biriktiğini düşündüğümüz toksinlerden kurtulmamıza yaradığına dair sağlam bilimsel kanıtlar yok aslında. Vücudunuz zaten evrendeki en iyi detoks makinalarına sahip: Karaciğer ve böbrekleriniz. Moda olan hızlı ve kısa süreli detoks programları, sadece enerji alımınızı çok azaltarak ciddi kilo kaybına yol açar. Ancak bu kilonun çoğu sıvı kaybı olduğundan çok kısa sürede kayıplar geri döner. Detoks için kısa süreli değil, ömür boyu sürecek uygulamalar tercih edilmeli; vücudun detoks makineleri az alkol, şeker, yağ, katkı maddesine maruz bırakılırken, bol posalı mevsim sebze ve meyvelerine boğularak hoş tutulmalı. Üzgünüm ama karaciğeri veya böbreği düzenli çalışmayan bir vücuttan tam anlamıyla arınma beklemek neredeyse imkansızdır.

Dİyet Mİtİ 2

Süt ürünleri şişmanlatır. Hayır. İşte size harika bir zayıflama tüyosu; zayıflamak istiyorsanız süt için. Süt ve ürünlerinin içindeki kalsiyum, bağırsaklarda yağa tutunup emilemeyen bir madde oluşturarak yağ emilimini azaltmakta, böylece vücudunuza aldığınız yağda azar azar da olsa kesintiye neden olmaktadır. Ayrıca kalsiyumun yağ yakım mekanizmalarında da rol alarak vücudun daha fazla yağ yakmasına neden olduğu da ortaya çıkarılmış harika bir sonuçtur. Bir de süt-peynir yağsız olursa değmeyin keyfimize. Ya da kefir veya yoğurt gibi yararlı bakterileri barındırıyorsa bir taşla milyarlarca kuş diye buna derler. O zaman zayıflama veya sağlıklı programlarında süt ve ürünlerine hak ettikleri itibarı geri vermenin zamanı gelmiştir. Öğün aralarında kemirdiğiniz unlu şekerli sunta yerine ayran veya süt içerek içe başlayabilirsiniz. Üstelik gün boyunca size sağlayacağı doygunluk hissi de cabası… Diyetinizi güncellemeyi unutmayın.

59


SAĞLIK

Dİyet Mİtİ 4

Yağlı her şey gibi yağlı balıklardan da uzak durmalıyız.

Dİyet Mİtİ 3

Zayıfların metabolizmaları, şişman bireylere göre daha hızlı çalışır.

Üzgünüm ama eğer kilo probleminiz varsa ve buna sebep olan tespit edilmiş bir sağlık probleminiz yoksa suçu metabolizmanıza atmak problemin çözümünden tamamen uzaklaşmanız demektir. Evet, metabolizmanın yavaş çalışması gibi bir durum mevcuttur. Ancak sanılanın aksine kilolu insanlarda metabolizmalarının kilo vermeyi engelleyecek düzeyde yavaş olması çok düşük oranda karşımıza çıkar. Hatta kişiler kilo aldıkça artan vücut hacminin işlevlerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları enerji miktarı artar. Yani insanlar şişmanladıkça bazal metabolizma hızları artar. Ancak bu artış maalesef kötü beslenme nedeniyle vücuda alınan tüm fazla enerjiyi karşılayamaz. Ve artan minik enerjicikler birikerek vücudunuzda koca yağlara dönüşür. Yani ihtiyacınızın çok üzerinde ve kötü beslenip nasılsa metabolizma hızım artıyormuş, her şeyi yakarım diye düşünürseniz maalesef tuzağa düşersiniz. Aynı şey aslında spor için de geçerlidir. Nasılsa spor yapıyorum diye besin tüketiminizi artırdığınızda tartıda hüsrana uğrayıp anlam veremediğiniz zamanları hatırlayın. Sorun zaten metabolik hız değil; yanlış beslenme şekliniz. Yeni yılda bu metabolizma bahanesini bırakıp gerçekten değişim için karalı olmalısınız. Cesur olun, her değişim sandığınız karar sancılı ve zor olmayabilir.

60

İşte size bilimsel bir veri; beyninizin yaklaşık yüzde 10’u omega 3 yağ asididir. Omega 3 yağ asitleri hücre zarlarının çok önemli bir bileşenidir. Omega 3 yağ asidi aslında tek değil düzinelerce yağ asidine verilen isimdir. Ancak sizin için en önemlileri ALA, EPA ve DHA kısaltmalarıyla tanınanlardır. Bu üç yağ asidinden ALA mutlaka beslenmeyle vücuda alınması gerekendir. Çünkü insan vücudunda üretilemeyen bir yağ asididir. Diğer ikisini ise ALA’dan üretmek mümkündür. Ancak bu dönüşümün etkinliği tartışılıyor. Uzun ve biraz sıkıcı (ama gerekliydi) bilimsel lafın kısası bu güzel yağ asitlerinin en önemli kaynağı bazen burun kıvırdığınız bol yağlı somonlar, uskumrular ve sardalyalardır. Özellikle ALA, ceviz, kolza yağı ve keten tohumu gibi bitkisel kaynakların yanında ve bulabilirseniz organik yonca ile beslenen hayvanların süt ve ürünlerinde de bulunur. Ancak EPA ve DHA sadece yağlı balık ve anne sütünde bulunur. Beyninize iyi gelen bir besin tüm sinir sisteminize, dolayısıyla tüm vücudunuza da iyi geliyor demektir. Evet, duymak istediğinizi biliyorum; vücudunuz için iyiyse kilo kontrolü için de iyidir. Bu deniz ülkesinde balık yememek için hiçbir bahaneyi kabul etmiyorum…


Dİyet Mİtİ 5

Bedeniniz fizyolojik olarak şekere ihtiyaç duyar. İşte şeker bağımlılarının en büyük iddiası. “Sonuçta vücudumun şekere de ihtiyacı var değil mi”, İşte üzülerek açıklayacağım bilimsel başka bir sevimsiz gerçek daha: Vücudunuzun şekere hiç ihtiyacı yok. Ancak bunu söylerken karbonhidrattan söz etmiyorum. Bildiğiniz sofra şekeri ve onun etkisini yapan un mamulü gibi basit karbonhidratlardan bahsediyorum. Şekerin vücuttaki etkileri üzerine yapılmış yüz binlerce bilimsel araştırmadan bazıları da şeker tüketiminin sporcu performansı üzerinedir. Çok ilginçtir ki sporcu performansları şekerli içecek içtikten sonra artarken aynı miktarda şeker damarlarına enjekte edildiğinde değişmemiştir. Anlattıklarımdan yola çıkarak sonuca geliyorum; şekerin vücudunuza alınma fikri bile sizi canlandırıyorsa sizce bu ihtiyaç, beyninizden mi yoksa vücudunuzdan mı ortaya çıkar? Unutmayın, her şey beyninizde ve siz sadece onu iyi yönlendirerek şekerin bir ihtiyaç değil de kötü bir alışkanlık olduğu fikrini kabul edip, hayatınızdan çıkarma çalışmalarına başlamalısınız. Hastalığın başlangıcına etkisi olmadığı durumlarda ise bağışıklığı düşürerek iyileşme sürecini baltalayan bu zehirden kurtulmaya ne kadar çabuk başlarsanız o kadar iyi edersiniz…

Dİyet Mİtİ 6

Zayıfladıktan sonra kilonuzu koruyabilmek için hiç abur cubur tüketmeden, sadece sağlıklı bir programla beslenmeye mecbursunuz.

Abur cuburları biraz açalım; tatlı-tuzlu atıştırmalıklar, hamur işleri, yağlı besinler, şekerli besinler kısacası vücudunuza zararlı olduğu her sağlıklı beslenme programında yüzünüze çarpılan besinler listesi. Bu besinler kilo problemi olan bireylerin hem en büyük aşkları hem de en korkulu rüyalarıdır. Şekerin, fazla ve sağlıksız yağın vücut üzerindeki etkileri ortada. Zaten tüm sağlıklı beslenme makaleleri bu besinlerin zararları ve bırakılmaları üzerine. Fakat zayıflama programında olan insanların sonrasına dair en büyük endişeleri hep sonrasında verdikleri kiloyu nasıl koruyabilecekleri, hep böyle sıkı bir diyet yapmak zorunda olup olmadıklarıyla ilgilidir. Ancak biliyor musunuz? Sağlıklı kilosundaki insanların çoğu bu canavar besinleri tüketirler hatta utanmadan bir de sevdiklerini söylerler. Yani kilolu olun ya da olmayın; bir sabah kalkıp “ben artık hiç şeker tüketmeyeceğim” diye bir karar alırsanız vücudunuza en büyük iyiliği yapmış olursunuz, orası kesin.

61


D OĞ A L YAŞAM

62


Kış Hastalıklarına

bİtkİ çayı kalkanı SOĞUK GÜNLERDE HASTALIKLARI ÖNLEMEDE BİTKİLER EN BÜYÜK YARDIMCINIZ OLACAK. UZMANIMIZ MAVİBAHÇE OKURLARI İÇİN BİTKİ ÇAYLARI HAZIRLARKEN NELERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKTİĞİNİ YAZDI VE ÖZEL TARİFLER VERDİ. Yazı: Doç. Dr. Cenk Durmuşkahya (İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Orman Fakültesi)

Havalar soğumaya başlayınca akla gelen en önemli içecekler kış çaylarıdır. Yazın sıcağında kimse sıcak yada ılık şeyler içmez hele ortamda buzlu limonatalar, doğal yapılmış vişne ya da karadut şerbetleri varsa. İşte o anlarda çayların kahvelerin pabucu biraz daha atılır. Ama havalar soğumaya başladığında, kış yüzünü gösterip grip ve nezle gibi hastalıklar kapınızı çalmaya başladığında akla gelen ilk şey kış çaylarıdır. Bugüne kadar hemen hemen herkes adaçayı, ıhlamur, kekik ya da papatya çayı içmiştir. Ama çoğu kez bunların neden içildiği bilinmez. Bu yazımızda size kış çayları ne işe yarar? Hangi bitki hangi bitki ile karıştırılabilir? Ve gerçekten sağlık açısından faydalı olacak kış çayları nasıl hazırlanır onları anlatmaya çalışacağız. Şimdiden hepinize afiyet olsun. Çay aslında çay bitkisinin adıdır. Ancak bizler sıcak su ve bitkiler ile hazırladığımız sıcak içeceklerin hemen hemen tümüne çay adını veririz. Kahve ise dilimize Arapçadan geçmiş bir kelimedir ve içecek anlamına gelir. Dünya genelinde çayın kullanımı kahveye göre çok eskidir. Çünkü çay, anavatanı olan Çin’de milattan önce yak-

laşık 5000’li yıllarda içilmeye başlamıştır. Kahvenin ise çaydan binlerce yıl sonra ilk kez 5-6 yüzyıllarda içilmeye başladığı tahmin edilmektedir. Bu nedenle çayın en eski içeceklerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Çay kelimesi dilimize Çince’den “chai” kelimesinden geçmiştir. Atalarımız çayı Çin’den Moğolistan’a oradan da Orta Asya’ya taşımışlardır. Bu nedenle Rusya’da da çaya bizdeki gibi çay denmektedir. Çayın kullanımı kısa sürede yaygınlaşmıştır. Çünkü içerisindeki tein insana dinçlik verir. Ayrıca tıbbi olarak da çok faydalı olan çay tüm bu özellikleri nedeni ile kısa sürede Çin’den çıkarak bütün dünyaya yayılmıştır. Kış çayları denilince ise akla ıhlamur, adaçayı ya da zencefil, tarçın ve havlıcan gibi bitkilerin köklerinden hazırlanan çayla gelir. Bu çaylar gerçek siyah veya yeşil çayın içerisinde bulunan tein adı verilen maddeyi içermezler. Bunun yerine daha çok bağışıklık sistemimizi güçlendiren ya da öksürük nedeni ile tahrip olan boğazımızı yumuşatan etken maddeler içerirler. Bu nedenle de bu bitkiler yaz mevsimi yerine daha çok kış mevsiminde içilirler. İmmün sistemi vücudumuzu hastalıklara ve

mikroplara karşı koruyan bir sistem olup kısaca bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Bu sistem sayesinde vücuda giren hastalık yapıcı mikroorganizmalar etkisiz hale getirilir. Eğer çeşitli nedenlerden ötürü bağışıklık sisteminiz zayıflarsa bu durumda vücudunuza giren ya da vücudunuzda daha önceden buluna hastalık yapıcı mikroorganizmalar aktif hale geçer ve hastalanmanıza neden olur. Eğer bağışıklık sisteminiz kuvvetliyse vücudunuzda bulanan antikorlar bu mikropları bertaraf eder ve sizin sağlıklı bir şekilde yaşamanıza devam etmenizi sağlar. Bu nedenle kış çaylarının büyük bir bölümü bağışıklık sistemini güçlendiren bitkilerden hazırlanır. Bu bitkilerin en önemlileri zencefil, havlıcan, zerdeçal, tarçın, kâküledir. Yapılan araştırmalara göre bu bitkiler hem mikrop öldürücü özelliğe sahiptir hem de bağışıklık sistemini güçlendirirler. Bu nedenle bu bitkilerin hem çay olarak hem de diğer şekillerde kullanılması özellikle kış aylarında çok önemlidir. Bu bitkileri tek başlarına kullanabileceğiniz gibi birbirleri ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Ancak hazırlarken birkaç noktaya dikkat etmelisiniz.

63


D OĞ A L YAŞAM

Bitki Çayları Nasıl Hazırlanmalı? Türkiye’de birçok kişi sıklıkla bitki çayları ve kış çayları hazırlıyor ve satışa sunuyor. Ancak bu konuyla ilgili uzmanlığı olmayan kişiler bitkileri yanlış şekilde kullanabiliyor ya da çayı olması gerektiği şekilde hazırlayamıyor. Bu nedenle bitki çayı ve kış çayı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için aşağıda derledik.

Bitki çayları uzun süre kaynatılmamalı ya da demlenmemelidir.

Örneğin adaçayı, papatya, melisa gibi bitkilerin üzerine sadece kaynar su dökülmeli ve bu şekilde 3-4 dakika beklenmelidir. Bilimsel olarak infüzyon adı verilen bu yöntem otsu yani odunsu yapıda olmaya bitkilerden çay hazırlamak için kullanılır. Örneğin birçok kişi bu tür otsu bitkileri uzun süre kaynatarak koyu renkli ya da acı lezzetli çaylar elde ederek bunun daha şifalı olduğuna inanır. Oysa bitkileri uzun süre kaynatmak zararlıdır. Bu şekilde bitkinin içerisinde bulunan ve istenmeyen maddelerde çayın içerisine geçmektedir.

Odunsu yapıdaki bitkilerin çok az süre ile kaynatılması gerekir.

Örneğin tarçın, zencefil, havlıcan odunsu yapıdadır. Bu nedenle bu tür bitkilerin üzerine sıcak su dökülmesi ile bu bitkilerin içerisinde bulunan etken maddelerin çaya geçmesi mümkün olmaz. Bun nedenle bu tür bitkilerin hafifçe kaynatılması gerekmektedir. Bu tür bitkiler 1-2 taşım kaynatılarak etkili kış çayları hazırlanabilir.

Otsu bitkiler ile odunsu bitkileri karıştırmak doğru değildir.

Yukarıda bahsettiğimiz şekilde papatya gibi otsu bir bitki ile zencefil gibi odunsu bir bitkiyi birbirine karıştırarak kaliteli bir çay hazırlamak mümkün değildir. Çünkü bu tür karışımlarda az kaynatıldığında ya da çok kaynatıldığında bileşenlerden bir tanesi bozulacaktır. Bu nedenle otsu bitkiler ile otsu bitkilerin, odunsu bitkiler ile odunsu bitkilerin karıştırılması daha doğru olacaktır. Eğer otsu ve odunsu bitkileri karıştırmak ta ısrarlıysanız o zamanda şu şekilde çaylarınızı hazırlayabilirsiniz.Odunsu bitkileri 2 taşım kaynattıktan sonra ateşin altını söndürün ve içerisine otsu bitkileri ekleyin. 3-4 dakika bekledikten sonra çayınız hazır.

Bitki çayına limon sıkmayın.

Bitki çaylarını hazırlarken en sık yapılan ha-

64

talardan bir tanesi de içerisine limon sıkmaktır. Eğer keyif için değil de sağlık için çayınızı içiyorsanız içerisine limon sıkmayın. Çünkü limon suyu kuvvetli bir asittir. Bu nedenle sıkıldığında çayınızın renginin kısa sürede değiştirdiğini görürsünüz. Bunun nedeni limon suyu içerisinde bulunan asidin çayın içerisinde bulunan ve sağlığınız için faydalı olacak etken maddeleri parçalamasıdır. Bu nedenle adaçayı, kekik, ıhlamur gibi çayların içerisine limon sıkarak servis etmeyin. Limonun etkilerinden yararlanmak istiyorsanız limonu sade ya da nane ile karıştırarak içebilirsiniz.

Toz haline getirilmiş bitkilerden uzak durun.

Bitki çaylarını taze tüketin.

Tarçını, zencefili hemen herkes tanır. Ama ya diğer otları. Ülkemizde toplam 92 tür adaçayı yetişiyor. Ancak bunların sadece dört türü tıbbi olarak kullanılabiliyor. Piyasada adaçayı adı altında satılan türlerin bir bölümü ise gerçek adaçayı olmayıp aynı ailenin farklı üyeleri olabiliyor. Bu nedenle eğer bu şekilde tıbbi bitkileri kullanarak çay yapmak istiyorsanız bitkilerinizi paketlenmiş ve üzerinde ne olduğu etiketlenmiş ürünler şeklinde alın. Üzerinde adı olmayan ya da açık ürünleri alırken bitkinin doğru olduğundan emin olun.

Yoğun temponuz nedeniyle hazırlamak için vakit ayıramıyorsanız bitki çaylarını fazla bekletmeden aynı gün içerisinde tüketin. Ya da soğumuş bitki çaylarını tekrar tekrar ısıtıp içmeyin.

Bitki çaylarını sade için.

Özellikle rafine şeker ilave etmeyin. Eğer şekersiz içemiyorsanız balla karıştırarak içmeyi deneyebilirsiniz. Ama en sağlıklısının şekersiz içmek olduğunu unutmayın.

Bitkilerinizi temizleyin.

Kurutulmuş bitkiler genellikle çok hijyenik değillerdir. Birçoğunun mikrop öldürücü özelliği vardır ve tehlikeli mikrooganizmalar bulunmaz. Ancak siz yine de dikkatli olun. Tarçın, zencefil, zerdeçal gibi bitkiler kurutulmuşlar ve uzun süre depolarda beklemişlerdir. Bu nedenle üzerlerindeki tozu almak için önce bu tür kurutulmuş bitkilerin üzerine kaynar su döküp üzerinde bulunan toz ve kirlerin uzaklaşmasını sağlayın.

Birçok kişi bitki çayı hazırlarken toz haline getirilmiş zencefil, tarçın, karanfil, havlıcan ve diğerlerini kullanmaktadır. Bu odunsu yapıdaki bitkileri bütün olarak kullanmak uygun değildir. Ancak toz haline getirildiklerinde ise bu bitkilerin içerisindeki etken maddeler kısa sürede özelliğini yitirmektedir. Bu nedenle bu tür bitkileri parçalar halinde alın ve kullanmadan önce havanda döverek ya da keskin bir bıçakla küçük parçalara ayırarak kullanabilirsiniz.

Bitkileri ne kadar tanıyorsunuz?

Kış çayları bir gün içerisinde ne kadar tüketilebilir?

Bitkiler düşünüldüğü gibi zararsız değillerdir. En faydalı bitkiler bile aşırı dozda tüketildiğinde çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle azı karar çoğu zarar düşüncesiyle yola çıkarak bitki çaylarını da çok miktarda tüketmemek gerekir. Günde iki ya da üç bardaktan fazlası sizin için zararlı olabilir.


Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendiren

KIŞ ÇAYLARI Mürver Çiçeği Çayı Mürver bitkisi ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde yetişen otsu bir bitkidir. Boyu yaklaşık 2 metreye kadar büyüyebilen bu bitkinin çiçekleri beyaz renklidir. Üzümsü yapıda olan meyveleri olgunlaştığında koyu mor renkli olur. Bu koyu renkli meyveler antioksidan açısından çok zengindir. Bu meyveler Kuzey Avrupa ülkelerinde daha çok reçel yapımında kullanılır. Yapılan son araştırmalara göre mürver antioksidan, antienflamatuar özelliğinin yanında çok kuvvetli antiviral özelliğe sahiptir. Kısacası virüslere karşı da etkili olan mürver özellikle influenza virüslerine karşı çok etkilidir. Bunun için kurutulmuş mürver çiçeklerini demleyerek içebilir ve özellikle nezle ve gripten korunabilirsiniz. Mürver çiçeğinin lezzetini sevmezseniz onu gül, tarçın, fesleğen, aynısefa çiçeği ve zencefil ile karıştırarak lezzetli ve koruyucu bir çay hazırlayabilirsiniz.

MA L ZE ME L E R • 2 tutam kurutulmuş mürver çiçeği • 1 tutam fesleğen • 1 tutam aynısefa çiçeği • 1 tutam kurutulmuş gül yaprağı • 1 kabuk tarçın • 1 küçük parça zencefil

Ekinezya Çayı Ekinezya influenza mikroplarına karşı oldukça etkili bir bitkidir. Bunun dışında uçukların sebebi olan herpes virüsleri üzerinde de etkilidir. Ancak ekinezyanın en önemli özelliği bağışıklık sistemini kuvvetlendirici olmasıdır. Ekinezyanın bu özelliğinden yararlanmak istiyorsanız onu sade olarak üzerine sıcak su ekleyip güzel bir ekinezya çayı hazırlayabilirsiniz. Ya da etkisini daha da arttırmak isterseniz mürver çiçeği ile de karıştırabilirsiniz. Eğer lezzetli bir ekinezya çayı yapmak isterseniz aşağıdaki karışımı deneyebilirsiniz.

MAL ZE ME L E R • 2 baş kuru ekinezya çiçeği • Bir tutam melisa • Bir tutam ısırgan otu yaprağı • Bir tutam mürver çiçeği • 2 adet kaküle meyvesi

H A ZIR L AN I Ş I Tüm bu malzemenin üzerine bir bardak kaynar su ilave edin ve 3-4 dakika bekleyin. Bitkileri süzerek hazırladığınız kış çayını sıcak olarak servis edin.

H A Z IR L A NI Ş I Zencefil ve tarçını bir cezve içerisinde iki taşım kaynatın daha sonra diğer malzemeleri kaynar suyun içerisine atarak 3-4 dakika dinlendirin. Bu şekilde hazırladığınız mürver çayını sıcak olarak servis edin.

Uyku Çayı Bağışıklık sistemini etkileyen en önemli etken uykudur. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeniz için düzenli uyumanız ve uykunuzu almanız gerekir. Eğer geceleri iyi uyuyamıyorsanız bir süre sonra bağışıklık sisteminiz zayıflamaya başlar. Bunun için sizi güzelce uyutacak bir çay hazırlayabilirsiniz. Bunun için

M A L Z E M E L E R • 1 tutam kurutulmuş gül yaprağı • 1 tutam tıbbi papatya • 1 tutam melisa • 3 tutam ıhlamur

HA Z IR L A NI Ş I Ihlamuru 2 bardak suda 5 dakika demleyin. Ocağın altını kapatın ve içine gül, papatya ve melisayı ekleyin. 5 dakika da dinlendirin. Bitkileri süzerek yatmadan yaklaşık 1-2 saat önce uyku çayınızı için. Ancak öncesinde çay ve kahve içmeyin.

65


D OĞ A L YAŞAM

Sindirim Çayı İyi bir sindirim olmadan yediklerinizi hazmedemez ve buna bağlı olarak da bağışıklık sisteminizi güçlendiremezsiniz. Bu nedenle özellikle akşam yemeklerini hafif ve mümkün olduğunca erken saatte almanız gerekir. Sindirimi kolaylaştırmak içind sindirim çayını yemekten sonra içebilirsiniz. Böylece vücudunuza almış olduğunuz besinler kısa sürede parçalanarak hücrelerinize ulaşır bu da sizin için gerekli olan enerjiyi sağlamış olur. Sindirim çayı hazırlamak için

MAL ZE ME L E R • 1 kabuk tarçın • 1 parça zencefil • 1 parça zerdeçal • 1 küçük kaküle meyvesi • 1 tutam kekik • 1 tutam yabani nane • 1 çay kaşığı anason • 2-3 adet karabiber tanesi

C vitamini Çayı C vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli vitaminlerden birisidir. Bu nedenle kış aylarında C vitaminine daha çok ihtiyaç duyarız. C vitamini deyince akla limon, portakal, mandalina gelir. Örneğin iş yerinde bunları yemeniz zor olabilir ancak kolayca hazırlayabileceğiniz c vitamini çayı ile bu ihtiyacınızı karşılayabilir ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Bunun için

66

MALZE ME L E R •1 tatlı kaşığı kurutulmuş limon kabuğu •1 tatlı kaşığı kurutulmuş çekirdeği çıkartılmış kuşburnu •2-3 parça hibiskus •1 tutam limonotu

HAZIRL A N I Ş I Hepsi otsu özellikte olan bu bitkileri alıp bir demliğe koyun ve üzerine kaynar su ekleyin. 5-6 dakika bekledikten sonra süzerek içebilirsiniz.

H A ZIR L A NI Ş I Bir demliğin içerisine iki büyük bardak su koyun. İçerisine tarçın, zencefil, zerdeçal, karabiberi koyun. 2 taşım kaynattıktan sonra ateşten alıp içerisine diğer bitkileri koyun. Yaklaşık 4-5 dakika dinlendirdikten sonra süzerek sıcak olarak servis edin. Bu çay yediklerinizi kısa sürede sindirmenizi ve enerjine dönüştürmenizi sağlayacaktır.

Klasik Kış Çayı Eğer elinizde yukarıda saydığımız bitkiler yoksa ya da bulmakta zorlanıyorsanız hemen her yerde bulabileceğiniz zencefil, karanfil, tarçın, zerdeçal ve havlıcan ile güzel bir kış çayı hazırlayabilirsiniz. Genellikle kök ya da kabuk olarak satılan bu bitkilerden büyüklüklerine göre eşit olacak miktarda zencefil, zerdeçal ve havlıcanı alın bıçak ile biraz küçültmeye çalışın ya da havanda döverek parçalayın. Bunların üzerine 1 parça kabuk tarçın ve 5-6 adet karanfil koyun. 4 büyük bardak su ekleyin ve yaklaşık 5-6 dakika kaynattıktan sonra dinlenmeye bırakın. Eğer uyku probleminiz varsa ve bu çayı gece tüketiyorsanız karanfil koymadan hazırlayabilirsiniz. Karanfil uyarıcı bir bitki olduğu özellikle akşam içildiğinde uykunuzu kaçırabilir. Bu çaydan kış boyunca düzenli olarak içerseniz kolay kolay nezle ve gribe yakalanmayacağınızı görebilirsiniz.


ARİFOĞLU Ö N ERİYOR Mevsim değişimi ve havaların da soğumaya başlamasıyla kış çayları da günlük hayatımızda daha fazla yer almaya başladı. Tabii ki kış çayları denince, hastalanmadan önce bedenin savunma sistemlerini güçlendirerek enfeksiyon tedavilerinde yardım sağlayan, mikrobial bulaşmalardan koruyan, bağışıklık sistemimize destek veren bitkilerin sinerjik etki oluşturdukları karışımlar akla geliyor.

İşte sizin için önerdiğimiz karışımlar

KI Ş Ç AY I 2 tatlı kaşığı çiçek ıhlamur, 1 tatlı kaşığı adaçayı, 1 tatlı kaşığı ekinezya, 2 tatlı kaşığı kuşburnu, 2 adet çubuk tarçın, 3-4 adet karanfil, 2 adet kurutulmuş zencefil, 1 tatlı kaşığı hibiskus Yukarıda belirtilen bitkiler bir kap içerisinde homojenize edilerek karıştırılır. Bu karışımdan 1 dolu tatlı kaşığı alınarak içinde kaynamış su bulunan bir demliğe ilave edilir. 10-15 dakika kadar demlenerek süzülür ve sıcak olarak içilir.

D e toks Çay ı

Rah at lama Çay ı

Vücudumuzu toksinlerden arındırarak metabolizmamızın daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmak, hazım sistemine yardımcı olarak sindirim metabolizmamıza destek vermek, oluşabilecek gaz veya şişkinlik problemlerinin minimize edilmesi amacıyla hazırlanan bir çay karışımıdır.

Gün içerisinde kullanıldığında, stresimizi alıp sinir sistemimize destek verecek, bizi rahatlatacak olan bu çay karışımı akşam saatlerinde kullanıldığında ise uykumuza destek vererek uyku kalitemizi artıracaktır.

2 tatlı kaşığı kakule, 1 tatlı kaşığı yıldız anason, 2 adet kök zencefil, 2 adet kök zerdeçal, 4-5 adet karanfil, 1 tatlı kaşığı kuşburnu, 1 tatlı kaşığı nar çiçeği

2 tatlı kaşığı melisa yaprağı, 1 tatlı kaşığı kırmızı gül, 2 tatlı kaşığı papatya, 1 tatlı kaşığı şerbetçi otu, 1 tatlı kaşığı kantaron çiçeği, küçük tutam hibiskus

Bu bitkiler bir kap içerisinde iyice karıştırılır. Hazırlanan karışımdan bir tatlı kaşığı alınarak kaynamış olan bir bardak suyun içerisine ilave edilir, 15 dakika kadar demlenir. Süzülerek çay içim için hazır hale gelir.

Bu bitkiler bir kapta iyice karıştırılarak hazırlanan karışımdan bir tatlı kaşığı alınarak kaynamış olan bir bardak suyun içerisine ilave edilir. 10 dakika kadar demlenir. Süzülerek çay içim için hazır hale gelir.

67


P S İ KOLOJİ

Pınar Mermer ile

YAVAŞ EBEVEYENLİK KLİNİK PSİLOLOG PINAR MERMER’E GÖRE ÇAĞIMIZIN DAYATTIĞI DAHA HIZLI, DAHA İYİ, DAHA MÜKEMMEL OLMA SAVAŞINDA İÇ DENGEMİZİ KORUMAK VE HUZURLU ÇOCUK YETİŞTİRMEK "YAVAŞ EBEVEYNLİK" İLE MÜMKÜN. KİTABININ ÖN SÖZÜNDE ÇOCUKLUĞUNUN GEÇTİĞİ İZMİR’E DE TEŞEKKÜR EDEN MERMER, MAVİBAHÇE OKURLARI İÇİN SORULARIMIZI YANITLADI. RÖPORTAJI: ÖZLEM TÜRKDOĞAN

Tra f i k te b unal m ı ş, ke nd i n e b e ş d ak i ka ayı ra m ayan e b eveynd en h a yı r g e l i r m i ? G e rçi çoc u k l a r öyl e öze l va r l ı k l a r k i , b u n ca zor l uğ a ra ğ m e n ne şe l e r i n i kor uyor l ar. B am ba şka ba ş e t m e yol l ar ı b ul m aya çal ı şı yor l a r .

68


69


P S İ KOLOJİ

Kitabınızın ön sözünde İzmir’e de teşekkür ediyorsunuz. İzmirli çocuklar sanki Türkiye’nin diğer büyük kentlerdeki akranlarına göre daha mı şanslı? Bize biraz kendi çocukluğunuzdan ve kitabınıza/hayatınıza yansımalarından bahsedebilir misiniz? İzmir’de büyüdüğüm için kendimi şanslı hissediyorum. Havası suyu denizi kültürü bambaşka… Hep yazarım, taş duvar arasından fırlamış incir ağacının kokusu, dere kenarında kavaklar, Ege türküleri, keşkek, deniz…Bunlar benim çocukluğum... İlk kitabımda Ege’den, hatta Bozcaada’dan da bahsediyorum. Çünkü yavaş yaşardı Egeli insanlar. Tire’de, Ödemiş’te, Seferihisar’da kapı önünde sakince oturan ve etrafı izleyen insanlar vardır. Daha yavaş akar hayat orada. Daha az hırs, daha çok eğlence, hayat daha çok balkonda, deniz kenarında, sokaktadır. Bir de biz büyürken gelir dağılımındaki uçurum bu kadar yüksek değildi. Farklı kültürleri barındırma konusunda İzmir çok başarılı olamasa da farklı gelir gruplarının rahat yaşadığı bir yer olması şansımızdı. Yavaş ebeveynlik kitabımın birlikte huzurla yaşayan, işten önce aileyi, güzel yaşamı önceliklendiren bir kültürden esinlenmesi doğal değil mi? Çok özledim sanırım! Ege benim için kürkçü dükkânı olacak. Dünyanın hangi köşesinde olursam olayım kalbim orada. Anne ve psikolog olarak hem akademik hem de ebeveynlik yolculuğunuz boyunca edindiğiniz tecrübe ve izlenimlerle yazdığınız kitabınızda “yavaş ebeveynliği” anlatıyorsunuz. Neden böyle bir kitap yazma ihtiyacı duyduğunuzu anlatabilir misiniz? Siz başarabildiniz mi yavaşlamayı? İzmir’den sonra Ankara’da öğrenciliğim zor geçmişti. Bir türlü alışamamıştım. Kendimi geliştirebileceğim, daha büyük ve olanaklar açısından zengin bir dünya hayal ediyordum. Yüksek lisans için İstanbul’a taşındığımda hayal ettiğim hayata kavuştum ancak çok yoruluyordum. Henüz bir çocuk sahibi olmadan çocuk sahibi olan danışanlarımın sıkıntılarının ne kadar ortak olduğunu fark etmiştim. Bireysel hikâyelerdeki farklar vardı elbet ancak problemlerin çoğu sistemsel sıkıntılardan kaynaklanıyordu. Elbette büyük resmi değiştirmek için bireysel olarak yapabilecek çok bir şey yok. Ancak sorunların kaynağını görmek ve kendi aile hayatımızı buna göre planlamak bile büyük iyileşmeler sağlıyor. Kendi gebeliğimde “Ne yapacağım şimdi ben elimde bir bebekle bu hırslı sistemin içinde? Adeta bir ebeveyn ve çocuk öğütücüyle karşı karşıyayım!” dediğim noktada araştırmalara başladım. Yavaş ebeveynlik akımıyla karşılaşıp aradığımın bu olduğunu fark ettim.

70

Bana öyle iyi geldi ki bu yaklaşım, danışanlarımla farklı bir yol izlemeye başladım. Aslında yine bu yolu izliyordum ama yavaş ebeveynlik felsefesine oturtunca izlediğim yöntemleri daha anlamlı oldu. Bu yolculuğu kitaplaştırıp daha çok insana ulaştırmak istedim. Ben yavaşlamak için epey çaba sarf ediyorum hâlâ. Ancak şunu söyleyebilirim, içimde Egeli bir nene var. Arkadaşlarımın veya bazı danışanlarımın içindeki “Oluu gideee yavrım. Oluu çocum geçer” diyen nene sesi benim! Bu da bir başarıdır ne dersiniz?

Pı n a r Me r m e r ' i n Ya va ş E b evey n l i k I ve II ba ş l ı k l ı k i ta p l a r ı yo ğ u n i l g i g ö rd ü . Me r m e r , ye n i k i ta b ı n ı n d a h a e ğ l e n ce l i ve u yg u l a m a ya yö n e l i k o l a ca ğ ı n ı söy l ü yo r .

Hayatın giderek hızlanmasına karşı bir yandan da “yavaş felsefesi” yayılmaya başlıyor. Bu durumu çocuklara uyarlarsak eğer, günümüz çocukları ile 10 yıl önceki çocuklar arasında nasıl farklılık var. Sizce hangi kuşak çocukluğunu daha iyi yaşıyor? Yavaşlamak zorundayız yoksa kalbimiz dayanmıyor buna. Hep yüksek tempoda çalışan bir vücut, bir zihin işlevsel olamaz, hasta olur. Burn out- tükenmişlik sendromu, depresyon, kaygı bozuklukları aldı başını gidiyor. Çocuklar tükenmiş anne babalarla büyüyor. Bazıları anne babalarını günde bir saat ya görüyor ya göremiyor. Ekranla daha çok haşır neşirler. Ekran başında yiyip içmek, parkların ormanların betonlaşması nedeniyle bisiklete binecek koşacak alan bulamamak, sokakta oyun oynayamamak, sınav stresi çocukların obezite gibi tehlikelerle karşı karşıya kalmasına sebep olduğu gibi, hem fiziksel hem psikolojik gelişimlerinin önünde büyük engel oluşturuyor. Ebeveynler hareket açığını çocukları kurslara götürerek gidermeye çalışıyor. Kurslar genelde yarışma ve gösteri hedefi olan yerler oluyor. Bu da ayrı bir stres kaynağı çocuklar ve ebeveynler için. Sokakta oyun oynamak, serbest oyun çocuklar için sağlıklı olan. Ebeveynler için de… Çocuğu sağa sola götüren, trafikte bunalmış, kendine beş dakika ayıramayan ebeveynden hayır gelir mi? Gerçi çocuklar öyle özel varlıklar ki, bunca zorluğa rağmen neşelerini koruyorlar. Bambaşka baş etme yolları bulmaya çalışıyorlar. Bugünün çocuklarını bencil, sorumsuz, umursamaz olarak gören yaklaşıma karşıyım. Bugün çocukların onca olumsuzluğa rağmen farkındalıkları çok yüksek ve eğer doğru şekilde onlara eşlik edersek dünyaya çok büyük katkıları olacak. Ebeveynler çocuklarının daha başarılı olmasını, kendilerinin yapamadıklarını çocuklarının yapmasını ve onların hep çalışkan olmasını isterler. Çocukların sınavlar için çılgınlar gibi yarıştırılması travmatik olaylar yaşanmasına da neden olabiliyor. Bu gibi durumlara nasıl “dur” denilebilir? Talep edeceğiz. Esnek çalışma saatlerini, doğum izninin arttırılmasını, babanın da en az anne kadar işin içinde olmasını, parkları bahçeleri talep edeceğiz. Geri almamız gerekiyor bizim olanı. Notları yüksek olsun diye çocuğumuzun eriyip gittiğini gördüğümüz halde “Dayan çocuğum” demek yerine “Bu doğru değil bir şeyler yapmalı"diyeceğiz. Çocuklarla ilişkimiz, onların akıl sağlığı sınavdan da kurstan da daha önemli. Çocuğu kaybettikten sonra alın en iyi şirketin başına CEO yapın ne anlamı var? Zaten ileride bugünün mesleklerinin çoğu


olmayacak. Başka bir dünya, başka zorluklar bekliyor onları. Psikolojik dayanıklılıklarının yüksek olması gerekiyor ki baş edebilsinler. Onun da yolu sağlam ilişkilerden geçiyor. Çocuklara vakit ayırmak, kendi çocukluğumuzla hesaplaşmak, hayatı nasıl yaşadığımızı nasıl yaşamak istediğimizi sorgulamak ve harekete geçmek bile büyük fark yaratacak. O zaman çalışan anne baba suçluluk duymak yerine durumla ilgili bir şey yapmış olacak. Çabanın olduğu yerde suçluluğun barınması zor. “Mükemmel değil, yeterince iyi anne-babalık” diyorsunuz. Bunu biraz açabilir misiniz? İyi anne baba sayılmanın ölçüsü nedir? Aşırı kaygı aşırı kontrolcülük ve mükemmeliyetçiliği getirir. Mükemmeliyetçilik iş mülakatlarında “En olumsuz tarafınız?” sorusuna gururla karışık bir şikâyetle verilen cevapta karşımıza çıkar. Mükemmeliyetçilik iyi bir şey değil. Tam aksi performvansı düşürür. Esnek düşünme becerisini azaltır, hızlı karar almayı engeller, kişi üzerinde gereğinden fazla strese neden olur. Çocuk yetiştirirken mükemmeliyetçi olmak da, sürekli düzeltmeci ve eleştirel olmak, çocuğun ihtiyaçlarını anında karşılamaya çalışmak, çocuğa kendi sorumluluğunu alması ve hata yapması için alan bırakmamak, kendinden ve çocuktan yüksek beklentiler içinde olmak demek… O nedenle yeterince iyi olmak yeterli. Ben de bir insanım. Bu kadar yapabiliyorum. Süper kahraman değilim. Her şeye yetişemem. Bu benim değil çocuğumun sorumluluğu, duygusu, deneyimi… Dediğimiz zaman rahatlayacağız. Herkesin çokça merak ettiği, hayatımıza yeni giren kavram “2 yaş krizi”. Bu dönemi nasıl atlatmalı anne-babalar. Önceden hazırlanmak mümkün mü? Yoksa sürprizlerle dolu bir yaş mı bekliyor bizi? İki yaş dönemi çocukların hem ebeveyne yapışık hem de uzaklaşma çabalarının olduğu, bebeklikle küçük çocukluk arasında geçiş

yaptığı bir dönem. Bu dönemde sıkıntılar yaşanmasının sebebi ebeveynin zaman ayıramaması, yalnız kalması, çocuğun arkadaşa ve başka insanlara da ihtiyaç duyması ancak tüm gün anneyle bir evde olması, dışarı çıkıp koşarak uzaklaşıp geri döneceği, etrafı keşfedeceği geniş alanların olmaması, ona model olacak eşlik edecek büyük çocukların etrafta olmaması… Yavaşlamak ve birlikte yaşamayı hatırlamak gerekiyor. Belki eskisi gibi akrabalarla konu komşuyla yapışık olmak istemiyoruz çünkü sınırlarımız zamanında çok ihlal edildi. Ama çekirdek ailenin bu kadar içe kapanması da çok yalnızlaştırıyor ve çocuk yetiştirmek için gerekli olan psikolojik ve lojistik desteği almak imkânsız hale geliyor. Sevdiğim bir söz var, bir çocuk yetiştirmek için bir köy gerekir. Kendi köylerimizi yaratabiliriz. Çocukların tarafından bakarsak, onlar ebeveynleriyle ilgili en çok neden şikayetçi? Birlikte zaman geçirmek ve aşırı müdahalelerinden uzaklaşmak istiyorlar. Kısa ve öz. Onlar çabucak düzeltiyorlar ilişkiyi, siz yeter ki çabalayın. Çabayı iki yaşındaki bir çocuk bile görüyor.

Başarılı çocuk mu? mutlu çocuk mu yetiştirmek? hedef olmalı? Yoksa bir hedef belirlemeden hayat nasıl gerektiriyorsa öyle mi yaşamak gerekiyor? Bir yol haritası nasıl belirleyeceğiz? Bu kuşatılmışlık duygusundan sıyrılmak mümkün mü? Ne güzel sorular. Başarı tanımımıza bakmamız gerekiyor. Başarılı olmak ne demek bizim için? Başarı ve mutluluk birlikte gelemez mi? Benim hayalimde dünyaya ve kendisine faydalı bir insan var. Üniversite okumamış olabilir ama dünyanın bir ucunda ihtiyaç içindeki insanlar için bir şeyler yapıyorsa o insan benim için başarılıdır. İçi rahatsa, zaman zaman huzurlu, zaman zaman dalgalıysa bu yeterli. Bizim bugünkü yüksek beklentilerimizden biri de çocuklarımızın hep mutlu olması. Hatta artık akademik başarısızlığa bile tahammül ediyoruz ama mutsuzluklarına asla. Hayat böyle. Bazen mutsuz oluruz. Bazen üzülür kızar hayal kırıklığına uğrar çaresiz hissederiz. Sonra bir sabah güneş doğar, aklımıza bir fikir gelir veya âşık oluruz ve işler değişir. Kendimizde olumsuz duygulara yer açmak da yavaşlamanın bir parçası. Yavaşla… Kendine bir bak. Ne hissediyorsun? Neye ihtiyacın var? Bu soruları durup sorabilen, kendi ihtiyaçlarını gözeten ve dünyaya faydalı bir insan bana göre başarmıştır. Danışanlarınız size en çok hangi problemlerle başvuruyorlar? İş, evlilik, annelik rolleri içinde sıkışıp kalmış kendi sesini bulmakta zorlanan kadınlar çok başvuruyor. Önce çocukla başlıyoruz, çocuk sağ olsun anne babasını terapiye getirmiş oluyor. Çocukla genelde uzun çalışmıyorum. Hatta bugünlerde sadece ebeveynlerle çalışıyorum. Sıkışmışlık aslında ta çocukluktan getirdiğimiz bir sürü travma ve bununla birlikte oluşmuş düşünce kalıplarından kaynaklanıyor. Kaygı bozuklukları, depresyon ancak en çok kendi ihtiyaçlarını görememek, kendi sesini duyamamak dolayısıyla karşıdakini anlayamamak, sınır koyamamak derdimiz, diğer problemler de buradan besleniyor.

71


DEKORA SYON

YENİ YIL GELDİ, ÇATTI! YENİ UMUTLAR, TÜRLÜ PLANLAR, RENKLİ HAYALLER YEŞERTMENİN TAM ZAMANI. GELECEĞE BAKMAK İÇİN İŞE KENDİNİZDEN BAŞLAYACAK OLSANIZ DA YAŞAM ALANLARINIZA SAĞLIK, BEREKET, HUZUR VE MUTLULUĞU DAVET ETMEK İÇİN YERİNE GETİRMENİZ GEREKEN BİRÇOK KEYİFLİ GÖREV VAR. YAZI: BESRAY KÖKER

72


Yı l baş ı i ç i n h az ı rl ı kl ara ş i m di den baş l am ak lazım! Antreden salona, bah çeden m u t fağa, s of radan ş öm i n e başına her yer süslenecek! Kon s ept s eç i l ecek, davet m en ü s ü ş eki l l en ecek, hediyeler alınacak. . . Am a h eps i n den ön ce ChristmasWorld 2017/2018 Fuarı’nda bel i rl en en y ı l baş ı dekorasyon t ren dl eri n e gelin birlikte göz atalım. B akal ı m yen i y ı l ı karş ı l arken m ekân l arı m ı z ı n as ı l dekore etmeliyiz, trend ol an h an gi s ü s l em el er ve obj el ere yer verm el i y iz, davet sofralarımızda h an gi ren k ve fo rmları bulundurmalıyız?

Şimdi bu temaları daha detaylı inceleyelim:

Geometrik şık Bu göz alıcı trend, güçlü renkler, geometrik şekiller, modernizm ve çağdaş sanatta öne çıkan cesur kontrastlardan ilham alıyor. Heykelsi unsurları, mimari görünümler ve şık kombinasyonlar, bu güçlü yılbaşı temasını oluşturmak için bir araya geliyor. • Çarpıcı görsel etkiyi geometrik desenler, kontrast renkler ve keskin görünümlerle oluşturabilirsiniz. • Monokrom düzenlemeler ile 2D ve 3D metalik figürlerle ortamda heykelsi görünümler elde edebilirsiniz. • Geometrik ve sadeleştirilmiş metalik formlar minimalist ancak etkili bir yılbaşı atmosferi yaratacaktır. • Derin indigo mavinin fon oluşturduğu senaryolarda bakır, bronz ve pirinç yüzeyler ışıl ışıl parlayacaktır.

ANA RENKLER: Lapis lazuli, malahit, bakır, pirinç, Carrara mermeri, oniks, altın, yakut.

Doğanın dokunuşu Bu tarzı, doğal temalardan esinlenilerek nötr/sönük renkler, ince malzemeler ve hassas dokularla mekânlarınıza yansıtabilirsiniz. Hassas ve havadar, rahatlatıcı bir şenlik atmosferi yaratmak için bulutlar, su, buz ve yumuşak kumlu yapıların görselliğini kullanın. Özellikle sofranıza nazik bir dokunuşu cam, seramik ve altın kaplamalı metallerin şeffaflığı ve yoğun kullanımı ile sağlayabilirsiniz. • Tasarım olarak kabarcıklar, baloncuklar, bulutlar, yağmur damlaları, kar taneleri ve buz kristallerine yer verin. • Şeffaf bir dekor, donmuş bir peyzajı görsel olarak mekanınıza davet edecektir. • İnce yapılar, kumlu, flu veya buzlu kaplamalar dokusal deneyimler yaratabilir. • Parlaklığın başrolde olduğu kontrast malzemelerle, nötr bir renk paletin, devam ettirebilirsiniz.

ANA RENKLER: Kireç tonları, buz mavisi, cam yeşili, keten, gümüş, mint, gül ve sönük mercan ve altın.

73


D EKORA SYON

Nefis kutlama Bu eğilim, büyük ölçüde çocukluk anılarından ve geçmişte oynamayı sevdiğiniz değerli nesnelerden esinleniyor. Bit pazarında veya babaannenizin evini karıştırırken bulduğunuz figürlerle renklenecek bu fantastik kutlama, tatillerinizde satın aldığınız masal karakterleri ve eğlenceli figürlerin rehberliğinde materyallerin, desenlerin ve nesnelerin bir kolajı niteliği taşıyor. Bu konsept için bir kural yok. Sizi mutlu ettiği sürece işe yarıyor! • Oradan buradan topladığınız sizi mutlu eden şeylerin eklektik koleksiyonu, evinizde nostaljik bir ton uyandıracaktır. • Kurt, tilki, ayı, geyik... Modernize illüstrasyonlara sahip yeni orman hayvanları sadece yılbaşı zamanı değil, tüm yıl sizinle olacak. • İster İskandinav ister Latin Amerika yerellerinden ilham alın ama gelenekselden ve halk sanatlarından mutlaka evinizde bir parça olsun. • Peri masalı karakterlerinden ilham alan dantel, tığ işi ve nakış parçalara yer verin. • İkonik ve stilize formlarla doğal malzemelerden doğal dekorlar yaratmayı deneyin.

ANA RENKLER: Böğürtlen, lavanta, gümüş, orman yeşili, bal, kavun ve marzipan.

Otantik gelenek Bu trendin hikâyesini daha çok el işçiliği, doğal tonlar ve hammaddeler oluşturuyor. Bu mikrotrend tüm yıl boyunca tüm kutlama zamanlarını değerlendirme, bu anları sevdiklerinize ve kendinize ayırarak hoş zaman geçirme çağrısı yapıyor. Yeni neslin birtakım görevleri devir teslim alması gerekiyor, eskileri korumanın ve elden ele geçirip dönüştürmenin, saati durdurmanın ve mutlu, keyifli bir şenlik atmosferinde eğlenmenin tam sırası. • Kumaştan veya örgüden el yapımı ağaç süsleri, keçe yastıklar, mumluklar, yün dokuma battaniyeler... • Kuru dalları, yapraklar, kozalaklar, çam dalları ve yıldız anasonlar... El yapımı objeler gelenekseli devam ettirmenin görsel illüzyonu. • El oynaması, el örgüsü, dikiş-nakış geleneksel görünümü yansıtmanın kilit dokunuşları, hatta bunların yanında doğal dokuma kumaşları da bolca kullanmanızda fayda var. • Ham görünümde sırlanmış seramikler, davet sofranıza ilkel ve otantik bir görünüm katacaktır. • Bu yıl tüvit, keçe gibi kışlık tekstiller, folklorik figürler ve rustik formlara çok yakışıyor.

ANA RENKLER: Doğanın tüm tonları, kahverengi, kuvars, çakıl, gri-mavi, orman yeşili, badem ve bisküvi.

74


ORGANİZE OLUN, PLANA SADIK KALIN Yılbaşı gecesi düzenleyeceğiniz yemek davetinde daha az stresli olmak ve gecenin keyfini çıkarmak istiyorsanız, hazırlığa önceden başlayın. Yeni yıl ruhu için zaten evinizi önceden süsleyeceğinizi düşünürsek, bir zaman çizelgesiyle kalan tüm sürecin üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

4-6 hafta önce • Büyük aile veya arkadaşlar yılbaşı gecesi sizde mi toplanılacak, yoksa siz mi onlara gideceksiniz? • Şehirlerarası yolculuk yapacaksanız biletlerinizi alın. Kasımdan önce alabilirseniz harika olur. • Hediyeleriniz için kaplama kağıdı ve kartlarınız için gerekli malzemeleri temin edin. Basit malzemelerle kişiye özel tasarımlar da yapabilirsiniz. • Hediyeler için ne kadar harcayabileceğinize dair bütçe yapın.

Üç hafta önce • Bir hediye listesi yapın. Hediye almak istediğiniz herkesi listeye alın ve neyi tercih edeceklerini düşünüp notlar alın. Alışverişe başlayın. Son dakika alışveriş merkezinde koşuşturmayın. • Çocuğunuzdan dilek listesi yapmasını isteyin. • Davet sizde olacaksa derin dondurucuya atıp saklayabileceğiniz yemekleri pişirebilirsiniz. Mini çörekler ve ekmekler, krakerler, garnitürler ve etler... • Süslemelerinizi hazır bulundurun; eksiklerini tamamlayın. Konseptinize göre yenilerini alın.

İKİ hafta önce • Sizde konaklayacak misafirleriniz olacaksa planlama yapın. Evi onlara göre şekillendirmeniz gerekebilir. Kim nerede uyuyacak? Yeterince havlu var mı? gibi... • Satın aldığınız hediyeleri paketlemeye başlayın. • Yeterli tabak ve bardağınız olup olmadığını kontrol edin. Eksikse tamamlayın. Uzun zamandır dolaptaysa, çıkarıp yıkayın.

Bİ R hafta önce • Davet menüsünü tamamlayın. Ne pişireceğinizden ve hangi aile bireylerinin neler getireceğinden emin olun. Bir market listesi yapın. • Yeşillikler, meyve ve sebzeler hariç diğer ambalajlı ürünlerin alışverişini yapın.. İhtiyacınız olan içecekleri, atıştırmalıkları, kuruyemişleri ve konserve ürünleri alın.

üç GÜN önce • Taze malzemelerin alışverişini yapın. Yemek için ihtiyacınız olan son dakika sebze veya meyveleri için vaktiniz olsun. • Ana yemekleri, salataları ve mezeleri hangi kaplarda servis edeceğinizi belirleyin. • Kaç farklı içecek olacak? Ona göre kadeh ve bardakları hazırlayın.

İKİ GÜN önce • Taze çiçekler alın. İster bir parti ister aile yemeği olsun, taze çiçekleri daima iki gün önceden satın alın. • Ana yemekleri pişirmeye başlayın.

31 ARALIK

• Evinizi temizleyin. • Mutfağı organize edin. Buzdolabınızı boşaltın. Kalmış yemekler ve kalmış malzemeleri atın. • Çocuklara hediye olarak oyuncak aldıysanız, bir kenarda pil bulundurun.

• Telefonunuzu şarj edin. • Sofrayı kurun. • Tüm yemek hazırlıklarını bitirmiş olun. Fırına girecek yemekler için zamanlama belirleyin.

• Işıklarınızı, süslemelerinizi, kapı çelenklerinizi çıkarın. Bakım yapın, tamirat gerekenleri tamir edin. • Daha eğlenceli veya nordik bir dekor mu istiyorsunuz o zaman yenilerini alın.

75


İ L H A M A LIN D EKORA SYO N

M a viBa hçe ’ d e ye r al a n ev ve d e kora syon m ağ a za l arı nd an i l ham a l ın , 2018’i ka r ş ıl a r ke n h e m kendin i ze he m d e s evd ik le r i n i ze a r ma ğa n e d in .

AİLE İNE LE R K Ü BÜY

İz İ n İ v E

ç İn

YENİ YILA HAZIRLANIN

Yaşam alanlarınıza Yargıcı dokunuşu katmanız için yaratılan ve tüm dekorasyon, mobilya ve ev aksesuarları ürünlerini tek bir çatı altında toplatan Yargıcı Homeworks, yeni sezonda genişleyen ürün gamıyla farklı ve şık çözümler sunuyor. Evinizi yeni yıla hazırlamak için zengin seçeneklerin yer aldığı MaviBahçe Yargıcı Homeworks mağazasında sevdikleriniz için de sıra dışı hediyeler bulabileceksiniz.

76

B u k ı ş , g ü ç s izinle

Kış aylarında Bosch’un VitaStyle Citro narenciye sıkacağı sayesinde C vitamini depolamak artık çok kolay! Bosch’un tasarım ödüllü ikonik narenciye sıkacağı VitaStyle Citro MCP72GMB 40 W gücüyle zorlanmadan meyve suyunuzu sıkmanızı ve özel kapağıyla kapatılan 1 litrelik cam sürahi de içinde saklamanızı sağlıyor. IF ve Reddot olmak üzere iki tasarım ödüllü VitaStyle Citro ile bol C vitamini alarak bu kış hastalıkların önüne geçip bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Turunçgillerin en taze olduğu bu dönemde şık bir ürün olarak karşımıza çıkan VitaStyle Citro narenciye sıkacağı portakal, greyfurt, limon, mandalina gibi C vitamini deposu meyvelerin en pratik şekilde sıkılmasını ve sunulmasını imkan veriyor ve vücudumuzun kışa hazırlanmasına destek oluyor.

AYI E Ğ O D ER L N E Y ÖZLE

D o ğ ayı e v inizde hi s s edin !

English Home, “Secret Garden” ile sizleri doğanın gizemli yolculuğuna davet ediyor! Yaşamın en mistik ve doğal yüzünü estetikle birleştiren koleksiyon; ihtişamlı ve romantik bir atmosferle doğayı yaşam alanlarına taşıyor. Doğanın her mevsim kendini yenilemesinden ilham alarak tasarlanan koleksiyonda; yaprakların her tonu sarılar, kahve ve kızıl tonlar yanında yeşilliğini koruyan bitkiler de renk harmonisine destek veriyor. Yatak odanızdan mutfağınıza, oturma alanınızdan banyolarınıza, ofislerinize kadar tüm yaşam alanlarınıza ufak dokunuşlarla doğayı yansıtmak istiyorsanız, sınırlı sayıda üretilen tema ürünlerine ulaşmak için MaviBahçe English Home’a uğrayın.


ŞI A B L YI Ç İN İ Z I N A R F SO

Kusursuz m ini m ali s t

Çizgi dışı olmayı sevenlerin tercihi özgün karakteriyle öne çıkan 9100 çatal, kaşık ve bıçak takımı Jumbo’nun imza ürünlerinin başında geliyor. Tasarımın olanaklarını özgürce yorumlayan ve kendi kimliğini yaratan takım, geometrik kesimiyle göze çarpıyor. Minimal çizgilerin benzersiz bir yansıması olan ve 89 parçadan oluşan 12 kişilik Jumbo 9100 Çatal Kaşık Bıçak takımı, bir Jumbo klasiği olan deri çantası ile satışa sunuluyor. Mat ve parlak seçeneklerinin yanında gümüş ve altın kaplama seçenekleri de bulunan ve paslanmaz çelikten üretilen 9100 Çatal Kaşık Bıçak takımı MaviBahçe Jumbo mağazasında...

İM E T İ Ğ E Ç İN İ I K KAT

ve h a K İne İler Tİryak

Ç o c u k ların yarınları i ç in . . . Karaca’nın bu yıl üçüncü kez UNICEF’le hayata geçirdiği “Paylaşacağımız Bir Gelecek Var” projesi,alanlarının önde gelen başarılı isimlerini bir araya getirdi. UNICEF’in Türkiye’deki eğitim projelerine destek için gerçekleştirdiği projede Ara Güler, Ayşe Kulin, Prof. Devrim Erbil, Ferhat Göçer, Prof Dr. İlber Ortaylı, Kenan Doğulu, Kerem Görsev, Müjdat Gezen, Nilüfer, Rahmi M. Koç ve Varol Yaşaroğlu’nun da aralarında olduğu pek çok isim, çocuklar için kahve fincanı tasarladı. Sosyal sorumluluk çalışmalarına verdiği destekle ön plana çıkan Karaca, bu projeyle eğitime muhtaç çocukların yanında yer alıyor. Birbirinden şık ve özel olan fincanların satıştan elde edilen gelir UNICEF’e bağışlanacak.

D e m le m e k ah v enin t adı

İster evde ister ofiste mükemmel bir kahve deneyimi yaşamak isteyenlerin bir numaralı tercihi Korkmaz Pressa kahve presi oluyor. Korkmaz, kahve tutkunlarına en lezzetli kahve deneyimini Pressa kahve presi ile her yerde yaşatıyor. Çekilmiş kahveleri demlemenin en güzel yolu olan kahve presi, kısa sürede suyu ve kahveyi harmanlayarak kahvenin eşsiz bir lezzete ulaşmasını sağlıyor. Cam gövdesi, silikon dış kaplaması, 350 ml’den 800 ml’ye kadar olan 3 farklı boyutu ile kahve tutkunları MaviBahçe Korkmaz mağazasında buluşuyor.

77


İ L H A M A LIN D EKORA SYO N

A R A L K U C O Ç ÖZEL

U Y KU D A U Z AY H AVA S I

LCW Home yeni sezonda bebek ve çocukları da unutmadı. Tüm ürünlerinde ürün güvenliğini ve insan sağlığını ön planda tutan LC Waikiki, Home ürünlerinde de çocuklar için güvenli ürünler tasarlıyor. LCW Home yeni sezon koleksiyonunda çocuklar, astronot çizimlerin yer aldığı nevresim takımları ile uzayda hissedecekler, yazı ve karakterlerden oluşan tasarımlarla ve Disney karakterli nevresim takımlarıyla odalarını renklendirecekler.

İZ İ N İ D KEN RTIN Ş IM A

K u m a ş t ü r ü ne ö zel

Siemens’in yenilikçi kurutma makineleri sayesinde, çamaşırları ipe asarak kurumasını beklemek sona eriyor. İhtiyaçlara uygun farklı teknolojik özellikleri ile tekstil türüne göre en uygun ve verimli kurutmayı sağlayan Siemens iQ500 serisi ve iQ700 serisi kurutma makineleri hem çamaşırlarınızı hem de zamanınızı koruyor. Siemens iQ500 ve iQ700 serisi kurutma makineleri sahip olduğu kumaş türüne uygun kurutma seçenekleri ile çamaşırların yıpranmasını önlüyor.

78

ÖZEL İÇİN LAR T S O D

Z A R İ F TA S A R I M L A R

Ev alışverişini keyfe dönüştüren Linens; sezon trendlerini yansıtan dekoratif koleksiyonuyla yatak odasından oturma odasına, salona ve mutfağa kadar evinizin tüm alanlarına özel seçenekler sunuyor. Siz de ev modasında daima farklılık yaratan Linens’in yeni koleksiyonunu ve daha fazlasını görmek ve seçiminizi yapmak için MaviBahçe Linens mağazasını ziyaret edebilirsiniz.


E

İ Ç İ Z Ş İNİ

N

E s k i m eyen Ta t lar

Paşabahçe, ikram sektörüne yönelik olarak hazırladığı Timeless serisiyle raflardaki yerini aldı. Geniş bir ürün gamına sahip olan koleksiyonda her içeceğe uygun 10 çeşit bardak bulunuyor. Zarafetiyle gözleri üzerine toplayan Timeless serisi içim keyfine tanıdık ama asla eskimeyen bir tat katıyor. Üzerindeki kesme görünümlü gravürlerle şık ve göz alıcı estetik bir duruş sergiliyor.

İNİZ L İ G SEV İN İÇ

E ğ len c eli H ediye Se ç ene k leri

Renkli, pratik, farklı ve eğlenceli ürünlerinin yanı sıra sıcak ve hayat dolu mağazalarıyla mutfağa olan tutkusunu yansıtan, “mutfağı en iyi bilen ve öğreten” Tantitoni’de yeni sezon ürünleri göz alıcı. Yeni yılda sevdiklerini mutlu etmek için hediye arayanlara Tantitoni, eğlenceli ve renkli seçenekler sunuyor.

LAR Ş A D A ARK ÇİN İ

E v inizi A KS E SU A R L A R L A Y enileyin

Yeni yılda evini ufak ya da radikal dokunuşlarla değiştirmek isteyenler için Mudo Concept’te sonsuz seçenekler var. MaviBahçe Mudo Concept mağazasında iç ve dış mekân mobilyadan aydınlatmaya, ince bir zevkin taşıyıcısı dekoratif ürünlerden ev tekstiline, her tarzın seçeneklerine hitap edecek mutfak, sofra ve banyo ürünlerine kadar sonsuz seçenek var.

İZ EVİN İ Ç İN

N arın B ere k e t i Bir dekorasyon unsuru olan cam objeler, bulundukları mekana zarafet, şeffaflık ve estetik katıyor. MaviBahçe’deki Dükkan Leyla’da evinizi güzelleştirecek camdan üretilen birçok dekoratif ürün bulunuyor. Yeni yılı karşılarken elbette melekler ve narlar favori ürünler arasında yer alıyor. Dükkan Leyla “Yeni yıla, narın bereketi ve koruyucu meleklerle girelim.” diyor.

79


80


SEKİZİNCİ

PERDE

AÇILIYOR 81


STA R WARS

BUGÜN ARTIK ORTA YAŞ SINIRINA GELENLER ÇOCUKLUK HEYECANLARINA BİR KEZ DAHA KAVUŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYOR. İLKİ TAM 40 YIL ÖNCE ÇEKİLEN YILDIZ SAVAŞLARI, SEKİZİNCİ FİLMİYLE 15 ARALIK’TA VİZYONA GİRİYOR. REY, FINN VE POE GİBİ YENİ KAHRAMANLARA PRENSES LEIA İLE BİRLİKTE BU KEZ LUKE SKYWALKER DESTEK VERİYOR. GÜÇ’ÜN KARŞISINA ÇIKMAYA HAZIR OLUN! Muhtemelen bütçe bulabilmek adını borç karşılığı evine ipotek koydurtan George Lucas bile Yıldız Savaşları filmlerinin ilkini yönetirken, işlerin bu noktaya geleceğini hayal etmemiştir. Tamam, Lucas seriyi daha en baştan dokuz bölüm olarak tasarlamıştı ama ekonomik krizdeki Hollywood bu “Uzay Operası”na kuşkuyla bakmıştı. En sonunda yapımcılar daha heyecanlı olduğu için dördüncü filmin çekilmesine yeşil ışık yaktılar. Şu bildiğimiz, Luke Skywalker’ın galaktik bir çobanken yıldız şövalyesine dönüştüğü film… İlk hikaye beyazperdeye 1977 yılında geldi. Bugün gariban görülen efektler o gün için hayranlık uyandırıyor, Darth Vader kötü adamlığın kitabını yeniden yazıyordu. Han Solo gibi bir antikahramana, Luke Sk-

ywalker gibi rol modeline sahip film üçer yıl arayla iki devam filmini de izleyiciye ulaştıracak hasılatı yapınca Lucas da evini ipotekten kurtarmış oldu. Şimdi belki o evin içinde yer aldığı şehrin yarısını satın alacak bir servete sahip! Bugün “Orijinal Seri” olarak bilinen o üç film hikayenin tam ortasını anlatıyordu. 1999, 2002 ve 2005’te hikayenin öncesi, yani Anakin Skywalker’ın Darth Vader’a dönüşmesi konu edildi. Hayranlar yeni Star Wars filmlerine kavuşmaktan memnundu ama Lucas’ın elinde artık çizgi filme dönüşen serinin rejisinden şikayetçiydi. Sonrasında Lucas tüm yapım haklarını Disney’e sattı ve ardından o şehir efsanesi gerçek oldu. Evet Star Wars gerçektin dokuz perdelik bir operaydı. Üstelik artık

yönetmen koltuğunda Lucas da oturmayacaktı. Lost dizisiyle günümüz gençliğini avcunun içine alan J. J. Abrahams yönetmen olarak seçildi, film çekildi, nefesler tutuldu ve kıyamet koptu! Her zaman olduğu gibi tepkiler iki türlüydü: Beğenenler ve beğenmeyenler. Beğenenler özledikleri Star Wars ruhuna kavuştuklarını söylüyor, beğenmeyenler ilk filmin karbon kopyasını seyrettiklerinden şikayet ediyorlardı. Evet yine dünyadan habersiz bir genç (bu sefer Rey adlı bir genç kız) olayların ortasına düşüp kendi gerçeğini görüyor; yine bir başka karakter aydınlık taraftan karanlığın kollarına koşuyor; yine direnişçiler uzay gemileriyle heyecanlı uçuşlar yapıyordu. Aksiyon, mizah, baba oğul çatışması, sevimli robotlar, garip yaratıklar filmde adeta havada uçuşuyordu. Rey ve arkadaşları ile Kaylo Ren ve adamlarının çatışması Yıldız Savaşları: Son Jedi ile tam gaz devam edecek. Yönetmen koltuğunda bu kez Looper (Tetikçiler) adlı zaman yolculuklu bilimkurgu dramasıyla büyük başarı kazanmış Rian Johnson var. Rey’in Jedi olma serüvenini bekleyenler bir yandan da genç kızın Karanlık Taraf’a transfer olma teorileri üreterek Yıldız Savaşları mitini alabildiğini körüklüyor. İlk filmde babasını öldüren ve Darth Vader’dan bile kötü olma yolunda adım atan Kylo Ren’in varlığı, Adolf Hitlervarı hareketleriyle seyircinin kanını donduran General Hux’un korkutculuğu, İmparator’un yerini almış Supreme Leader Snoke’un gizemi bir taraftan alaycı Finn, kahraman Poe ve tabii ki eski dostlar R2D2, C3PO ve Chewbacca bir tarafa… Hazır olun, Star Wars başlıyor!

82


STAR WARS SÖZLÜĞÜ Güç: Star Wars evrenindeki doğaüstü, her an her yerde bulunan, bağlayıcı ve hissedilen kuvvet. Bütün yaşamı yaratan enerji alanıdır. Duygusal varlıkların yetenekleri ve zekaları doğrultusunda tanrıyla aralarında kurdukları iletişim şeklidir. Seride “Force” olarak kullanılır. Jedi: Galaktik Cumhuriyet’in koruyucusu ve savaşçısı yıldız şövalyeleridir.Gücün iyi tarafındadırlar. Padawan: Jedi olmak için küçük yaşta eğitime alınan yetenekli çocuklar Sith: Güç’ün karanlık tarafındaki savaşçı grubu. Öfke, nefret ve korkudan beslenirler. Darth: Sith lordlarına verilen bir unvan. Işın Kılıcı: Jedi ve Sith’lerin kullandıkları lazer kılıçları. Yeşil renkliler padawan eğitmenlerince kullanılır. Mor ışın kılıcını Jedi madalyası sahipleri, mavileri Jedi’lar, kırmızıları Sith’ler kullanır. Midi-kloryan: Star Wars evrenindeki gizemli mikroorganizmalar. Bütün canlılarda bulunurlar, Güç ile bağlantı kurulmasını sağlarlar. Jedi’lar midi-kloryanlarını nasıl dinleyeceklerini ve onlarla nasıl işbirliği yapabileceklerini öğrenmiştir. Zihinlerini boşaltırlarsa onları duyarlar ve Güç’ün söylediklerini öğrenebilirler. Hatta bir Jedi ya da Sith midi-kloryanları sayesinden sıfırdan bir canlı yaratabilir. Stormtropper / Klon Askerleri: Öncesinde Jedi’lara hizmet eden, sonrasında onların katline girişen, hepsi JangoFett adlı ödül avcısından klonlanmış İmparatorluk askerleridir. Beyaz üniformalılar er, sarılar komutan, yeşiller çavuş, kırmızılar teğmen, maviler yüzbaşıdır.

BİLMEDİKLERİNİZ DarthVader, Danca’da Kara Baba anlamına gelir. Vader, bu yüzden tamamen siyah giyinir. Star Wars evreninde birçok farklı ırk ve tür vardır. Sadece Yoda’nın ırkı bilinmez. Padawan’ların saçları kısadır ama saçlarının bir kısmı düğümlü kuyruktur. Her düğüm geçilen bir aşamayı sergiler. Star Wars: Bölüm 1 – Gizli Tehlike’deki parlamento oturumlarında E. T.’nin türünden bir grup delegeyi görebilirsiniz! DarthVader’ın sesi dalış regülatöründen, ışın kılıcı sesiyse eski bir televizyon tüpü ve projeksiyon makinesi motorundan elde edilmiş. Luke Skywalker’ın yaşadığı gezegen Tatooine, filmin çekildiği ülke Fas’taki bir kentin adıdır. Han Solo karakteri ilk başta yeşil renkli, kocaman gıdığı olan burunsuz bir yaratık olarak düşünülmüş. General Grievous ise havada duran bir platformda oturan bir çocuk şeklinde… George Lucas bu epik hikayesini en başta dokuz bölüm olarak tasarlamış ama ancak altısını beyazperdeye getirebilmişti. Han Solo rolü için Al Pacino, Christopher Walken gibi isimler düşünülüyordu. Harrison Ford, Han Solo’nun repliklerini Han Solo’yu oynaması için denemelere çağırılan aktörlere okumakla görevliydi ve senaryoyu aptalca buluyordu.Bu yüzdende okumaları takındığı alaycı bir tavırla yapıyordu. Üslubunu çok beğenen Lucas rolü ona resmen zorla verdi! Star War: Beşinci Bölüm – İmparator’daki göktaşı kuşağı sahnesinde gökkuşağı olarak patates kullanıldı! Padme ve Leia filmlerdeki yaptıkları her atışta bir düşma-

nı vurmayı başarmış! Jedi’ın Dönüşü’nde ilk kez görünen Jabba the Hutt, 10 kukla sanatçısı tarafından hareket ettirilmiş. Yoda’yı, Muppet Show’un orijinalinden Miss Piggy’yi de seslendiren yönetmen Frank Oz seslendirmiş! General Grievous’un öksürüğü bizzat George Lucas’a ait. Lucas ayrıca Sith’in İntikamı’nda Baron Papanoida karakteri olarak da görünüyor. Jedi’ın dönüşündeki kahraman Ewoklar’ın dilleri Tibetçe ve Nepalce’nin karıştırılmasıyla oluşturulmuş. KİM KİMDİR? Kylo Ren: Yıldız Savaşları serisinin sevilen iki karakteri Han Solo ile Prenses Leia’nın, Ben Solo ismiyle doğan oğulları, Luke Skywalker tarafından Jedi olarak yetiştirilirken büyükbabası Anakin Skywalker gibi karanlık tarafa çekilerek Kylo Ren adını almış. Darth Vader’a dönüşen büyükbabasına hayran olan Kylo Ren, Ren şövalyelerinin üstadı ve İlk Düzen’in acımasız bir komutanıdır. Rey: Kendi yolunu bulmayan çalışan, hurdalıklarda dolaşan genç kız, bir anda galaktik savaşın en önemli karakterlerinden biri haline geldi. Güç’ü kullanabilmesi ve Luke Skywalker’la buluşması üzerine Skywalker ailesinden geldiğine yönelik teoriler geliştiriliyor. Kylo Ren ile düellosundaki tavrı yüzünden Karanlık Taraf’a geçme ihtimali bile söz konusu! Luke Skywalker: Anakin Skywalker’ın oğlu, Leia Organa’nın ikiz kardeşi, İmparatorluğun sonu getiren son Jedi idi. Güç Uyanıyor’un son sahnesinde görünerek Yıldız Savaşları hayranlarını sinema koltuklarından zıplatan Luke,

serinin sekizinci bölümü Son Jedi’da yine ışın kılıcını sallıyor. Prenses Leia: Serinin çekilen ilk üç filmindeki asi, savaşçı ve sivri dilli prensesi Leia Organa, aslen Anakin Skywalker ile Padme Amidala’nın kızıdır. İkizi Luke’la birlikte İmparator’a ve babaları Darth Vader’a karşı savaştı. Yeni seride mücadelesini bu kez oğluna karşı yapıyor. Finn: Bir Stroomtropper iken kaçan ve İlk Düzen’e karşı direnen gruba katılan bir asker olan Finn, Rey ile kurduğu flörtöz mücadeleyle yeni serinin romantizm ve mizahi sorumluluğuna da ilk filmde başarılıyla üstlendi. Poe Dameron: Direniş ordusunun en iyi pilotu ve Black Leader’i. Supreme Leader Snoke: İlk Düzen’in ruhani lideri, Direnişçilerin azılı düşmanı. Kylo Ren’i bir Jedi olarak yetiştirilmesi sırasında Karanlık Taraf’a çeken isim. General Armitage Hux: Supreme Leader Snoke’un Kylo Ren ile eş koştuğu, ordularının komutanı. Sert mizacı, Nazileri andıran söylemleri ve Ren ile çekişmesi ile akıllarda kaldı. Chewbacca: Goril ile ayı karışımı fiziği, 2.30 metre boyu, anlaşılmaz konuşmasıyla meşhurdur. Wookie ırkındandır, Han Solo’nun ortağı ve yardımcı pilotudur. Solo’nun ölümüyle çığrından çıkmıştı. C-3PO: Anakin tarafından yapılan, 6 milyondan fazla lisan, lehçe, kod ve nezaket kültürü bilen protokol robotu. R2D2: Prenses Leia tarafından kendisine yüklenen gizli mesajı büyük zorluklarla Obi-Wan’a ulaştıran, Luke’un yardımcı pilotluğunu üstlenen, her türlü elektronik sisteme hakim fıçı şeklindeki R2-D2, C-3PO ile ayrılmaz bir ikilidir.

83


T EK NOLOJ İ

yeni yılın

yeni

oyuncakları 2018’E MERHABA DEMEYE HAZIRLANIRKEN BİZİ BEKLEYEN YENİLİKLERE GÖZ ATMAYA NE DERSİNİZ? KİMİ DAHA ÇOK YAKIN BİR ZAMAN ÖNCE TANITILAN KİMİ İSE ÖNÜMÜZDEKİ YIL SATIN ALINABİLECEK TEKNOLOJİK OYUNCAKLARDAN BEĞENDİKLERİNİZİ BİR YERE NOT ETMEYİ UNUTMAYIN! Yazı: AFGAN KARAHAN

84


Sphero BB-9E Yuvarlanarak hareket eden, sesler çıkaran ve akıllı telefon üzerinden kontrol edilebilen mini robot BB-8’e kardeş geldi. Star Wars dünyasının, son dönemde en beğenilen karakterlerinden biri haline gelen robotun BB-9E adını taşıyan siyah renkli versiyonu, orijinaliyle aynı özellikleri paylaşıyor. İlk Düzen’e ait bu tehditkar Astromech Droid de Bluetooth bağlantısıyla 30 metre mesafeye kadar kontrol edilebiliyor; tam dolu pille bir saati aşan bir süre boyunca kullanılabiliyor ve uygulamaları aracılığıyla hem iOS hem de Android’li akıllı telefon, tablet ve akıllı saatler ile iletişim kurabiliyor.

Fitbit Iconic Neredeyse her hafta bir yeni modeliyle karşılaştığımız akıllı saatler giderek popülerliğini artırıyor. Farklı ihtiyaç ve zevkler düşünülerek tasarlanan Iconic, bu saatlerin en yenilerinden. Kişisel koç moduyla tüm aktivitelerinizi takip eden ve sizi motive eden saat, müzik depolayabiliyor, kalp ritmi ölçümü yapabiliyor, birkaç gün boyunca şarj etmeden kullanılabiliyor ve dahili GPS’i ile konum takibi yapabilmenizi sağlıyor. Bluetooth bağlantısı sayesinde kablosuz kulaklıklarla da kullanabileceğiniz Iconic, farklı renk seçeneklerine sahip deri, spor ve klasik kayışlarla geliyor.

85


Acer Holo 360 Günümüzde birçok kamera 360 derece video kaydı yapabiliyor ancak Acer’ın yeni oyuncağı yetenekleriyle benzerlerinden ayrılmayı başarıyor. Android 7.1 işletim sistemiyle, Qualcomm’un geliştirdiği kameralara özel bir platform üzerinde çalışan Holo 360, Snapdragon 625 mobil işlemciden güç alıyor. Kamerayla yaptığınız 4K çekimleri izlemek için harici bir cihaza ihtiyacınız yok çünkü üzerinde 3 inçlik dokunmatik bir ekran bulunuyor. LTE desteği sayesinde, yine cihaz üzerinde düzenlediğiniz videoları farklı sosyal platformlara da yükleyebiliyorsunuz.

Pawbo +

Kedi ya da köpek besliyorsanız, evden ayrıldığınız her an gözünüz arkada kalıyor olabilir. Bunun nedeni, ister evdeki tüylü dostunuzu fazlasıyla özlüyor olmanız olsun isterseniz evdeki eşyaların başına neler geleceğinin verdiği bilinmezlik. Artık endişe etmenize gerek yok çünkü Pawbo+ var. Aynı anda 8 farklı kişinin evdeki hayvanla iletişim kurmasına imkan tanıyan cihazın üzerinde 130 derecelik görüş açısına sahip bir kamera yer alıyor. Akıllı telefon uygulamasıyla internet bağlantısı olan her yerden kontrol edilebilen Pawbo+, ışık mekanizmasıyla hayvanları oynatabiliyor, gerektiğinde küçük haznesinden çıkan ödül mamalarıyla onları besleyebiliyor.

86


Philips 9603 Plazma, LCD ve LED’lerin ardından televizyon dünyasında yeni trend OLED. Çok daha ince tasarımlara imkan veren yeni nesil ekran teknolojisi, hem daha canlı ve parlak renkler hem de gerçek siyaha en yakın tonları sunuyor. Philips’in üçüncü nesil OLED televizyonlarından biri olan 9603 modeli, stant olarak işlev gören ve 6.1 kanal ses verebilen bir soundbar’la geliyor. Markanın tüm üst sınıf televizyonlarında olduğu gibi yeni OLED de ekrana gelen görüntüye uygun bir şekilde ışık veren LED aydınlatma sistemi Ambilight’ı destekliyor. Philips’in geliştirdiği P5 Picture Perfect Engine görüntü motoru ise televizyonu benzersiz kılıyor.

Logitech Craft Advanced Keyboard Logitech’in Craft klavyesi, özellikle grafik tasarımcıların ilgisini çekeceğe benziyor. Tasarım ve fotoğraf düzenleme gibi yazılımlara yönelik kullanım kolaylığıyla dikkat çeken klavyenin alametifarikası, sol üst köşesindeki tekerlek. Bilgisayar klavyeleri için yeni bir standart koyan bu farklı cihaz, dokunmaya da duyarlı bu tekerlek sayesinde, Photoshop, Illustrator, InDesign gibi Adobe yazılımlarında büyük bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Farklı kısayollar için programlanabilir klavyeyi hem Bluetooth hem de USB-C üzerinden bilgisayara bağlamak mümkün.

87


LG V30 Berlin’de gerçekleştirilen teknoloji fuarı IFA 2017’nin en çok ses getiren ürünlerinden LG V30, ileri seviye kullanıcılara hitap eden bir model. LG’nin yeni amiral gemisi akıllı telefonu, önceki modellerinden çok daha çarpıcı bir tasarıma sahip. LG, V20’deki ikinci ekran avantajını bir kenara koyuyor ve 6 inçlik Quad HD OLED ekranla yoluna devam ediyor. Kıvrımlı ekran tasarımı ve etkileyici çift kamera sistemiyle göz dolduran V30, dahili hi-fi quad DAC eklentisiyle ses performansıyla da son derece iddialı. Kullanıcı verilerinin güvenliğini ise parmak izi okuyucunun yanı sıra, yüz tanıma ve ses tanıma fonksiyonları da koruyor.

Samsung Gear Sport Geçen senenin Gear S3 modelinden sonra gelen Samsung Gear Sport, fitness ve sağlık odaklı özellikleriyle öne çıkıyor. Gear S3’e kıyasla biraz daha küçük bir kasaya sahip olduğu görülen akıllı saat, 50 metre derinliğe kadar su geçirmiyor. Dahili GPS’i de bulunan saat, pek çok aktivite türünün yanında yüzmede de size eşlik ediyor. Yüzerken atılan turları takip edebilen Gear Sport, gerçek bir kişisel spor koçu gibi yaktığınız kaloriyi takip edebiliyor ve günlük aktivitelerinizi takip ederek sizi düzenli olarak hareketli olmaya teşvik ediyor. Gear Sport’la spor aktivitelerinin yanı sıra yeme alışkanlıklarınız da kontrol altında.

88


Marshall Wireless Multi-Room Sysytem Müzisyenlerin gitar amfileriyle tanıdığı Marshall, son yıllarda bilinirliğini artırdı, kulaklıklar ve Bluetooth hoparlörlerini de dahil ederek, ürün gamını genişletti. Yeni tanıtılan entegre ses sistemi ile ise çıtayı daha da yükseltmeyi başardı. Firmanın eski kablosuz hoparlörleri yalnızca Bluetooth destekli iken, güncellenmiş olan yeni üç model Wi-Fi bağlantısına sahip. Bir odadan diğerine geçerken aynı şarkıya devam edebilir ya da evdeki belli alanlar için farklı tür müzikler belirleyebilirsiniz. Birbiriyle bağlantılı olarak çalışabilen Marshall Wireless Multi-Room System, Spotify, Chromecast ve Air Play servislerine entegrasyonuyla dikkat çekiyor.

Sony LF-S50G Sony, yeni akıllı hoparlörü LF-S50G’yle Apple’ın HomePod’u ve Amazon’un Echo’suna rakip olarak piyasaya giriş yapıyor. Sunduğu ses kalitesiyle fark yaratmayı hedefleyen akıllı hoparlör, Google’ın sesli asistanı ile çalışıyor. “OK Google” komutuyla hava veya trafikle ilgili soruları yanıtlayıp, kullanıcı istediğinde müzik çalabilen LF-S50G, Bluetooth, NFC ve WiFi üzerinden başka cihazlarla eşleşebiliyor. Akıllı hoparlör su sıçramalarına karşı da dayanıklı olduğu gibi silindir şeklindeki tasarımı sayesinde odanın her yerine hakim bir konumda. Dolayısıyla her yöne temiz ve pürüzsüz bir ses yayabiliyor. Yeni akıllı asistan, siyah ve beyaz renk seçenekleriyle satışa sunulacak.

89


MODANIN KALBİ MAVİBAHÇE'DE ATTI

M

aviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi, açıldığı günden bu yana düzenlediği etkinliklerle İzmir’in cemiyet hayatına damgasını vurmaya devam ediyor. Mavibahçe’nin 29 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında düzenlediği Alışveriş Festivali, Neslihan Yargıcı’nın WOMANinBLACK başlıklı muhteşem defilesiyle başladı. Defilede Ivana Sert, Özge Ulusoy, Şenay Akay ve Şebnem Schaefer gibi ünlü modeller boy gösterdi. Sinema ve dizi oyuncusu Cem Özer’in sunduğu defilede mankenler Ivana Sert, Özge Ulusoy, Şenay Akay, Şebnem Schaefer podyuma çıktı. Yargıcı’nın siyah ağırlıklı koleksiyonu izleyicilerden büyük alkış aldı. İzmir’in cemiyet hayatından isimlerin de katıldığı defile Ivana Sert ve Neslihan Yargıcı ile sahneye çıkarak izleyicilerle vedalaşmasının ardından sona erdi. Neslihan Yargıcı – A. Vedat C. Özeren

90

Gizem Sabuncu - Ecem Meis

Şeyda Atabay

Sinem Ganöz

Ivana Sert

Füsun Salgür - İnci Doğan - İpek Doğan - Evrim Güleç Doğan

Ebru - Selin - Melissa - Atınç Abay

Gülçin Uğuz - Ayşen Özkan

Neslihan Yargıcı - Ivana Sert


Çocuklar İçin Çaldılar

E

ge Genç İşadamları Derneği, önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Geliri eğitim ve korunmaya muhtaç çocukların barınma ihtiyaçlarına aktarılmak üzere bir konser düzenledi. EGİAD’ın düzenlediği konserde, Şef Hakan Şensoy yönetiminde piyano sanatçısı İdil Biret ve Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası sahne aldı. Yaklaşık bir saat sahnede kalan devlet sanatçısı İdil Biret, Mozart’ın eserlerini yorumladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası ve İdil Biret’in katılımı ile Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşen konser İzmir’de büyük ses getirdi.

Bahar - Özge Kuçukkurt

Mesut Özdemir - Tolga Şekercioğlu

Duygu - Feyzi Kaya

Ali - Melis Barçın

Oya - Burak Ağca

Neşe - Öner Akgerman

91


İlk Seçki “Su Manzaraları”

A

rkas Sanat Merkezi, büyük bir kısmı ilk kez sergilen ve tamamı Arkas Koleksiyonu’na ait “Su Manzaraları” seçkisi ile sezonunun ilk sergisinin kapılarını sanatseverlere açtı.19. yüzyılın ilk yarısından 20. yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanan döneme ait eserlerden oluşan seçki, Avrupa peyzaj resminin önemli temsilcilerini tek çatı altında topluyor. Sergide Eugéne Boudin’den Jean-Baptiste- Camille Corot’a, Maurice de Vlaminck’ten, Francis Picabia’ya, Henri Lebasque’tan Hippolyte Camille Delpy’e kadar 70 önemli ressamın 88 eseri yer alıyor. Sergi açılışında konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, “Neden su? Çünkü dışarıda tasvire başladığınız zaman su çekici bir şey; sudan, denizden, gölden, denizden etkileniyoruz. Su, hayat ama aynı zamanda güzellik.” dedi.

92

Betül Aksoy

Cem Tunca - Funda Arkas

Ahmet Aslaner - Ays Marden

Ali - Gülperi Sertdemir

Ersan - Elif Özbelge

Luigi - Mathilda Iannuzzi

Oben - Müjde Unustası

Christopher - Diana Dologh


Birleşme Kutlandı

A

lmanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu, Almanya’nın tekrar birleşmesinin 27. yıldönümünü Kaya İzmir Thermal & Convention’da düzenlenen resepsiyon ile kutladı. Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Raniner Lassig ve eşi Martina Lassig’ın ev sahipliğinde Bosch firması ve Büyükşehir Belediyesi desteğiyle düzenlenen resepsiyona İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, İzmir’de görev yapan konsoloslar, fahri konsoloslar, NATO’da görev yapan askeri erkan ve çok sayıda davetli katıldı. Resepsiyonda konuşan Başkonsolos Lassig, “Türk halkı ile Alman halkı arasındaki dostluğun bugünkü günlük siyasetteki sorunlardan daha eski sürdürülebilir ve güçlü olduğunu vurgulamak isterim.” dedi.

Sevgi Şahin - Nesrin Çetiner

Rainer - Martina Lassig

Saniya - Janosch Heym

Selma Demirayaklı - Nalan Karadağ

İrfan - Vildan Bayrak

Mustafa Zaim - Emre Kızılgüneşler

Zeliha - Muharrem Toprak

Horst - Gudrun Bauev

93


Sİ N EMA

KASIM / ARALIK 2018'dE MaviBahçe CINEMAXIMUM'DA

vizyonda ne var? DOĞU EKSPRESİNDE CİNAYET

1930’lu yıllarda İstanbul ve Paris arasında sefer yapan ünlü Şark Ekspresi’nde bir cinayet işlenir. Amerikalı bir milyoner trende ölü bulunur. Trende çok sayıdaki yolcu arasında ünlü Belçikalı dedektif Yönetmen Hercule Poirot’ da bulunur. Trenin kara KENNETH BRANAGH Oynayanlar saplanıp durması, Poirot’ ya yerel yetkililer KENNETH BRANAGH, JOHNNY duruma el koymadan önce cinayeti DEPP, DAISY RIDLEY çözmesi için birkaç saat zaman verecektir. Poirot cinayeti çözmeye çalışırken en büyük yardımcıları Yunan doktor Constantine ve tren işletme sorumlusu Bay Bouc olacaktır.

ADALET BİRLİĞİ BÖLÜM 1 (3B) Yönetmen ZACK SNYRDER Oyuncular BEN AFFLECK, GAL GADOT, JASON MOMOA

94

Film, Batman, Superman, Wonder Woman, Flash ve Aquaman gibi DC evreninin süper “yıldızlarını” bir araya getiriyor. Superman’in fedakarlıklarından ilham alan Batman’in insanlığa olan inancı toparlanmıştır. Yeni müttefiki Wonder Woman ile insanlığın kaderi için savaşmaya hazıdır. Ancak karşılarına çıkan yeni tehditin büyüklüğü karşısında kendilerini süper güçlü bir takım toplamak için çok kısa bir süreleri kalmış bir halde bulurlar. Bu süper kahraman ekibi dünyayı kurtarmak için yeterli olacak mıdır?


YOL AYRIMI Yönetmen YAVUZ TURGUL Oyuncular ŞENER ŞEN, RUTKAY AZİZ, MERT FIRAT

AYI PADDINGTON 2 Yönetmen PAUL KING Seslendirenler Brendan Gleeson, Sally Hawkins, Ben Whishaw

Film hayatını, babasından devraldığı tekstil imparatorluğunu büyütmeye adayan ve bu yolda aldığı cesur kararlar ve acımasız yöntemlerle ailesini de karşısına alan Mazhar Kozanlı’nın hikayesini anlatıyor. Bugüne kadar Eşkıya, Gölge Oyunu, Muhsin Bey gibi Türk sinemasının en sevilen filmlerinden bazılarına yönetmen ve oyuncu olarak imza atan Yavuz Turgul ve Şener Şen’in son ortak işbirliği.

Artık Brown ailesi ile yaşamaya başlayan Paddington yerel halkın da sevilen ve popüler bir üyesi olmuştur. Teyzesi Lucy’nin 100. doğum günü için mükemmel hediyeyi almak adına bir dizi garip iş bulup çalışmaktadır. Nihayet hediyeyi almayı başarır, ancak hediye bir anda çalınır... Seslendirme kadrosunda Brendan Gleeson, Hugh Grant, Ben Whishaw, Julie Walters, Jim Broadbent, Peter Capaldi ve Sally Hawkins gibi isimleri barındıran yapımın yönetmen koltuğunda Paul King oturuyor.

95


Sİ N EMA

KASIM / ARALIK 2017'dE MaviBahçe CINEMAXIMUM'DA

YILDIZ SAVAŞLARI VIII: SON JEDI Yönetmen RIAN JOHNSON Oyuncular DAISIY RIDLEY, ADAM DRIVER, JOHN BOYEGA

ÇİZGİ ÖTESİ

Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor’la yeniden hız kazanan serinin sekizinci halkasının odak noktasında Rey ve Kylo Ren’in çatışması yer alıyor. Bir öneki filmin sonunda Rey, artık inzivaya çekilmiş jedi Luke Skywalker’ı bulmuştu. Ondan Güç ve jedi’lık üzerine bir eğitim almayı isteyen Rey, Direniş için gitgide önem kazanırken Kylo Ren de üstadı Snooke karşısında kendini ispat sınavına soyunuyor. Bu savaşta Rey’in en büyük yardımcıları Finn ile Direniş’in en iyi savaş pilotu Poe olacaktır.

Beş tıp öğrencisi ölümden sonrasına saplantılı hale gelmiştir. Ölümün Yönetmen ardından yaşamın devam edip etmediğini NIELS ARDEN OPLEV öğrenmeye kararlı olan öğrenciler Oyuncular ELLEN PAGE, DIEGO LUNA, NINA tehlikeli bir deneye girişirler. Her biri DOBREV kısa periyotlarda kalp atışlarını durdurur. Böylece hepsi ölüm deneyimi yaşar. Ancak yaptıkları deney giderek tehlikeli bir hal almaya başlayacaktır. Öğrenciler öteki tarafa geçerek doğaüstü varlıkların dikkatini çekmiştir ve artık her biri geçmişteki hataları ile acı bir biçimde yüzleşecektir...

96


ÖTEKİ TARAF Yönetmen ÖZCAN DENİZ Oyuncular ÖZCAN DENİZ, MERYEM UZERLİ, ASLI ENVER

VINCENT’TAN SEVGİLERLE Yönetmen DOROTA KOBIELA, HUGH WELCHMAN Oyuncular DOUGLAS BOOTH, JEROME FLYNN, ROBERT GULACZYK

Bir işadamının eşi ve yasak aşkı arasında sıkışıp kalan hayatından bir kesiti ortaya döken Öteki Taraf, gizemli ve gerilimli öyküsüyle sinemaseverlerin beğenisine çıkıyor. Yaklaşık 4 milyon liralık bir bütçeye çekilen filmde Özcan Deniz hem yönetmen koltuğunda oturdu, hem de başrollerden birisini üstlendi. Türkiye’de bir ilk olarak tasarlanan hareketli afişiyle de merak uyandıran filmin yapımcıları Türk sinemasına yeni bir soluk getirecekleri konusunda iddialılar.

Film ünlü ressam Vincent Van Gogh’un oldukça ilgi çekici hayat hikayesini ressamın tablolarını bir araya getirerek anlatıyor. Filmde yer alan 65.000 karenin her biri Polonya ve Yunanistan’da yer alan stüdyoyu ziyaret eden 125 profesyonel yağlı boya ressamı tarafından çizildi. Bu filmde Van Gogh’un etkileyici resimleri kadar tutkulu ve talihsiz hayat hikâyesi ile gizemli ölümünü de izleme olanağı bulacaksınız.

97


KÜLTÜR / SANAT En Yeni Albümler

MaviBahçe D&R Öneriyor Başlangıç

Dan Brown, ALTIN KİTAP Dan Brown’ın tüm dünyada merakla beklenen yeni romanı Başlangıç Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı. 13 ülkede aynı anda yayımlanan romanı saat farkıyla ilk okuyan, Türkiye’deki okurlar oldu! Tüm dünyada fırtınalar koparan eserleri yaratan Dan Brown, Başlangıç ile bu sefer de insanlığı yüzyıllardır meşgul eden o büyük bilinmezi sorguluyor: “Nereden geldik? Nereye gidiyoruz?” İnsanoğlunu başlangıçtan bugüne meşgul eden bu iki temel soruya cevap bulma iddiasındaki bir fütüristin tam da keşfini açıklayacağı gece her şey trajik bir biçim de karanlığa gömülür. Eski öğrencisinin sunumuna davetli olan Simgebilim Profesörü Robert Langdon söz konusu keşfi öğrencisinin anısına dünyaya duyurmaya karar verir. Ancak kendisini bekleyen şifrelerden, acı sürprizlerden ve ölümcül fanatiklerden habersizdir...

4321

Paul Auster, CAN YAYINLARI Paul Auster kitabını yorumlarken, “Kendi yaşamımdan bazı şeyleri aktardım, ama hangi yazar bunu yapmaz ki?” diyor ve “Ben tanıdığım, bildiğim dünyayı, kendi yaşadığım ve sürprizlerle dolu deneyimleri yansıtmaya çalışıyorum, ömrüm boyunca bu kitabı yazmak için bekledim.” diye sözlerine devam ediyor. 4 3 2 1, Auster’ın en büyük, en yürek burkan, en doyurucu romanı olarak görüldü. Sadece bir ailenin ve bir kişinin yaşamıyla sınırlı kalmayan roman, Soğuk Savaş, Rosenberg’lerin idamı, Kennedy ve Martin Luther King suikastları, Vietnam Savaşı, My Lai katliamı, 1968 üniversite olayları gibi konuları da ayrıntılarıyla işleyerek 20. yüzyılın ikinci yarısına panoramik bir bakış sunuyor ve bu deneyimleri akıcı ve keyifli cümlelerle aktarıyor.

Coco ve Igor

Chris Greenhalgh, Artemis Yayınları Hepimiz kafamızın içinde duyduğumuz o melodiye doğru yürürüz. Ancak herkesin ritmi farklıdır ve belki de aşk yalnızca, iki insan arasında gelişen eşzamanlılıktır. Coco ve Igor yaratıcı iki insan arasındaki aşkı anlatıyor. 1920, Paris. Coco Chanel ve Igor Stravinsky’nin yolları ilk kez İlkbahar Ayini’nin olaylı prömiyerinde kesişir ve yedi yıl sonra yeniden karşılaşırlar. Yeni zengin Chanel, kısa süre önce sürgün edilip beş parasız kalan Stravinsky ile bestecinin karısını ve dört çocuğunu yaz aylarını villasında geçirmeye davet eder. Sanatlarının duygusallığı ve heyecanı, Coco ile Igor’u birbirine yaklaştırırken ikisi de yaratıcılıklarının zirvesine çıkar ve aralarında baş döndürücü bir ilişki başlar. Müzik, parfüm ve tutkunun hikâyesi Coco ve Igor büyüleyici bir yasak aşk romanı. Guardian romanı, “Şaşırtıcı ölçüde etkileyici. Coco ve Igor gayrimeşru zevklerle bezeli, vicdan azabıyla ağırlaşan lanetli bir ilişkinin dinamiğini mükemmel yansıtıyor” cümleleriyle okurlarına tanıttı.

En Çok Satan Kitaplar

1

Başlangıç

2

Güzel Kaybettik

3

İki Söz

4

Elıa İle Yolculuk

5

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens

98

Nazım Oratoryosu / Fazıl Say

“Nâzım”, opera, oratoryo gibi sahne müziklerine yakınlık olsa da kuruluşu ve içeriğiyle onlardan ayrılıyor. Birbirine bağlı beş bölümden oluşan 70 dakika süren eser, tonal ve atonal tekniklerle genelde halk müziğimizin renklerinden yararlanmakta, şiirle müziğin görkemli bileşimini yansıtıyor. Eserde seslendiricilerin anlatım olanakları, şiirlerin içerdiği anlam akışına göre değişik derecelerde kullanılıyor.

Kapılar/ Fatih Erdemci

Tam 18 yıl önce “Ben Ölmeden Önce” adlı şarkısıyla Türkçe sözlü rock müzik dünyasında fark yaratan Fatih Erdemci, Kapılar albümüyle geri döndü. Albümdeki tüm şarkıların söz ve müziklerini de kaleme alan Erdemci “18 yıl… Evet uzun zaman olmuş. Olsun!” diyerek bu sürede müziği seven yol arkadaşlarını bulduğunu, bestelerini düşündüklerini, şarkılarını sahnede pişirip olgunlaştırdıklarını söylüyor.

6 Kürk Mantolu Madonna

7

Seher

8

Hayvan Çiftliğil

9

Ol Der Ve Olur

10 Şeker Portakalı

Delinin Yıldızı / Vega

Türk rock müziğinin mihenk taşı gruplarından Vega, 10 şarkıdan oluşan yeni albümü “Delinin Yıldızı” geri döndü. Deniz Özbey ve Tuğrul Akyüz’den oluşan grup, 2012’den bu yana büyük bir özveri ile üzerinde çalıştıkları yeni albümlerinde tarzları elektro pop ve elektro rock arasındaki çizgide müzik yapmaya devam ediyor.


En Yeni DVD’ler

Sinemada İzlemeye Fırsat Bulamayanlar İçin

Tam Gaz

Kara Kule

Yönetmen: Edgar WrIght Oyuncular: Anesl Elgort, JamIe Foxx Yapım Tarihi: 2017

Yönetmen: NIkolaj Arcel Oyuncular: IdrIs Elba, Matthew McConaughey Yapım Tarihi: 2016

Çocuksu görüntüsüne rağmen müthiş araba kullanma yeteneklerine sahip Baby, çok büyük soygunlar organize eden Doc için, soyguncuları olay yerinden götüren kaçış şoförü olarak çalışmaktadır. Az konuşan, herkesle mesafesini koruyan ve sürekli müzik dinleyen Baby, güzel garson Debora ile tanışıp ona aşık olduğunda, hayatını suç dünyasından uzak bir şekilde sürdürmenin gerçekten mutlu olabilmesi için gerekli olduğunu fark edecektir.

11 yaşındaki Jake Chambers, rüyalarında gördüğü, ancak kimsenin var olduğuna inanmadığı Orta Dünya’yla ilgili ipuçlarını takip ederek buraya ulaşmayı başarır. Burada yine rüyalarında gördüğü Silahşor Roland Deschain ile karşılaşır. Deschain, yıllarca kendi evrenlerini korumak için Kara Kule’yi savunmuştur, ancak Siyahlı Adam oraya ulaştığında hem Orta Dünya, hem de insanların dünyası yok olacaktır. Ona engel olabilmek için silahşor, genç Jake ile zorlu bir yolculuğa çıkacaktır.

Mumya

Maymunlar Cehennemi Savaş

Yönetmen: Alex Kurtzman Oyuncular: Tom Cruise, SofIa Boutella Yapım Tarihi: 2017

Yönetmen: Matt Reeves Oyuncular: Andy SerkIs, Woody Harrelson Yapım Tarihi: 2017

Tom Cruise, medeniyetin doğuşundan itibaren dünyadaki tüm kültürleri etkileyen Mumya efsanesinin heyecan verici uyarlamasında başrolde. Çölün derinliklerindeki bir lahitte gömülü olan, kaderi haksız bir şekilde elinden alınmış kadim prenses günümüze uyanır. Yıllardır içinde büyüyen kötülükle insanoğluna dehşet saçmaya başlar. Ortadoğu’nun kumlarından günümüzün modern Londrasına uzanan Mumya, mucize, gerilim ve hayal gücü arasında denge kuruyor.

Serinin bir önceki bölümünde maymunlar Kobo’nun ihanetine uğrayan Sezar, insanlığın onları affetmeyeceğini düşünerek savaş için hazırlık yapmaktadır. 3 yıl sonra gelen devam filminde savaşın tam orasında bir tarafta insanlar diğer tarafta maymunlar vardır. Maymunların lideri olan Sezar her ne kadar savaşmak istemese de bu kaçınılmaz bir seçenektir. İnsanlık adına onları komuta eden Albay acımasızlığı ile nam salarken sonrasında iki ırkın da geleceği bu yüzleşmeye bağlıdır.

Yerli Albüm

D&R'da En Çok Satanlar

1

Nazım Orotoryosu / Fazıl Say

3

10 / Tarkan

5

Sonra Dersin Ki / Koray Avcı

7

Duo / Ahmet Aslan

2 Delinin Yıldızı / Vega

4 Yol / Kardeş Türküler

6 İlle Kavga / Grup Yorum

8 Çeyrek Asır / Harun Kolçak

9 Yaz Hit 2017 / Çeşitli Sanatçılar

10 Altın Düetler / Erol Evgin

Yabancı Albüm 1

NR1 Hits 2017 / Çeşitli Sanatçılar

3

Kitap Okurken Müzik 2

5

Power Party 2017 / Çeşitli Sanatçılar

7

Made in Alaçatı Vol 2 / Çeşitli Sanatçılar

2 Güne İyi Başlamak İçin… 4 NR1 Hits Summer 2017

6 Kral World Radio – Dance Hits 2017 8 Romantic Classics 2

9 La Vie En Rose / Çeşitli Sanatçılar

10 Uzun Yol Şarkıları / Çeşitli Sanatçılar

DVD 1

Recep İvedik 5

3

Wonder Woman

5

Kral Arthur Kılıç Efsanesi

7

Suikast

2 Karayip Korsanları 5 – Salazar’ın İntikamı 4 Hızlı ve Öfkeli 9

6 Kolonya Cumhuriyeti 8 Şirinler: Kayıp Köy

9 Blade Runner Final Cut Special Edition

10 Gece Hayvanları

99


ASTROLOJİ

2018’de Yıldızın Ne Söylüyor?

İş, aşk, sağlık... 2018’de neler olacak? Bizleri neler bekliyor? Rezan Kiraz 2018 yılı için tüm burçları MaviBahçe okurları için değerlendirdi.

Koç burcu 2018 yılı, koç burcu için oldukça coşkulu, bereketli ve heyecanlı geçecek. Sanki uyuduğun kış uykusundan uyanmış gibisin. O eski kendine güvenen her şeyi başaracağına inanan cesur koç geri döndü. Yine fethedeceğin kalelerin var. Yine zaferler peşinde at koşturacaksın. Uzun zamandır beklediklerini, hayallerini gerçekleştirmek için uygun fırsatların olacak ancak her şeyi ben bilirim havasına girer ve oldu bittiye getirirsen hayal kırıklıklarına uğraman da mümkün. Haydan gelen huya gidebilir. İlk iki ayda tüm ilişkilerin güçlenebilir ve yeni anlaşmalara imza atabilirsin. Yeni yeni iş bağlantıları kurabilirsin. Burcun son günlerinde doğanlar ise karamsarlığa kapılarak sorumluluklarından kaçmak isteyecekler ama bu yanlış bir karar olur. Yapman gereken yılmadan çalışmaya devam etmek olmalı. Bazı ilişkilerinde soğukluk yaşayacak belki de araya mesafeler koyacaksın yada kararlarını donduracaksın. Emek verilmiş iyi giden bir ilişki içinde isen ciddi kararlar alabilirsin. Uzun vadeli beraberlikleri başlatabilir ve aradığın mutluluğa kavuşarak huzuru elde edebilirsin.

100

Boğa burcu Burcun ikinci dekanında, yani ortalarında doğanlar düşüncelerini netleştiremeyecek olurlarsa yaşam olduğundan da karmaşık hale gelecek belki de istenmeyen hayal kırıklıkları yaşanacak. Öncelikle kendin için ne istediğine karar vermen ve karşına çıkan yeni şartlardan faydalanman gerekiyor. Belirsiz ortamlarda kararlar almamalısın. Emin olmadığın hiç bir işe girme ve riskleri aptalcasına göğüsleme. Sürprizlere beklenmeyen yeniliklere açık olabilmelisin. Çokta istenmeyen değişimler önüne yeni ufuklar açacak. Eski yerini yeniye bırakacak. Değişim göstermezsen eskirsin. Kendin ve sevdiklerin için kapalı kutu olmamalı ve yenilenmelisin. Yedinci aydan itibaren sorumlulukların oldukça artacak gelecek endişesine kapılacaksın emniyet güdümün artacak belki de korkulara kapılacaksın ama bu daha çok tedbirli olmana da neden olacak. Sen boğa kadar güçlü birisin. Şimdi yapman gereken zamanı planlamak ve planlarını korkmadan uygulamak olmalı. Tüm bunları yaptıktan sonra olacak güzellikleri bekleyebilirsin. Biraz da sabırlı olman gerekecek.


İkizler burcu 2018 yılı burcun ortalarında, yani ikinci dekanda doğan ikizler için hayallerine kavuşma yılı olabilir. Yaratıcı olabilecekleri, kendilerini gösterebilecekleri alanlara doğru çekilecekler ve inandıkları konularda cesaretle çalışmalarını sürdürecekler. Yedinci aydan sonra çalışmalarının karşılığını fazlasıyla toplayacaklar ve başarının tadını çıkaracaklar. Zaten havai olan ikizler elde edecekleri bu başarıların sonunda çok daha eğlence düşkünü olabilirler ve yaşamı bir oyun bahçesi gibi görebilirler. Bu şekilde abartılardan kesin kes kaçınmalılar. Burcun son günlerinde doğanlar Plüton’un ters etkisiyle büyük bir değişimin yeniden yapılanmanın eşiğinde olduklarını bilmeliler. Olması gereken olacak ve sen buna karşı koyamayabilirsin. Yapman gereken hayatın akışına uyum göstermek olmalı aksi taktirde zaman kaybeder ve hiç isteyemeyeceğimiz kadar yıpranırsın. Özellikle sağlık konusunda dikkatli ol ve hiçbir şeyi geçiştirerek ihmalkarlık yapma. Zaman değişiyor ve yaşamın da değişiyor. Aklını kullan ve değişimlerden kendi adına yararlanmasını bil. Yengeç burcu Bu yıl yengeçler yedinci ayın ortalarına kadar olan zamanda biraz zorlanacaklar. Kendilerini mutsuz ve karamsar hissedecekler. Belki de her şeyden kaçıp uzaklaşmak isteyecekler. Geçmiş yaşam san sırtında bir kambur gibi gelebilir. Sürekli geçmişle hesaplaşmak yanlış olacak. Zamanı ve mekânı doğru kullanmalı, sınırlarını bilmeli, plan yapmalı ve de bu planı eksiksiz uygulamalısın. Yaşam tek düze gitmiyor. İnişler ve çıkışlar var. Her bir engeli aştığında gelişir

ve başarı elde ederiz. Yaşama karşı direncini arttırmalı ve sonuna kadar sıkılmadan devam etmeliler. Bilmelidirler ki sonrasında çok daha iyi hal içinde olacaklar. Ancak hemen gevşememeliler ve zorlukla elde ettiklerini bir solukta tüketmemeliler. Tasarruflu davranmak durumundalar. Bütçelerini sarsacak harcamalardan kaçınmalı ve güven duygusunu yitirmemeliler. Yeni şanslar elde edilecek ve yaşama beklenilmeyen kişiler katılacak. Sürprizlere kucak açın ve gelecek için heyecan duyun. Bilginin peşinden gidin ve geçmişi artık unutun. Aslan burcu 2018 yılı aslan burcunun son günlerinde doğanlar için değişim yılı olacak. Engellenmesi mümkün olmayan yenilikler yaşama bakışının değişimine neden olacak. Bir şeylerin başlaması için bir şeylerin bitmesi gerekiyor. Kainat her an ölmekte ve yeniden doğmaktadır. Yeniden yapılanmaktan korkma yaşadıklarından dolayı aklını karıştırma yeter. Kimsenin yada kendi kendinin seni kandırmasına izin verme. Belirsiz ortamlarda yol almaya çalışma, düş kırıklıkları yaşaman kaçınılmaz olur. Her ne kadar onlara güvensen de sezgilerinle hareket etmen bu yıl doğru olmayabilir. Bu yıla damgasını vuracak olan etki Satürn’ün üstündeki etkisi olacak. Üzerindeki baskı artabilir. Zorlandığını fark edebilirsin. Karanlık günler yaşadığını düşünebilirsin bazı ilişkilerinde soğukluk yaşanacak hatta araya mesafeler girecek. Ama Jüpiter’in hâlâ koruması altında olduğunu unutma. Doğa bir taraftan yıkarken bir taraftan da yapar. Şimdi sende hayatında bütün bunları yaşarken yapıcı olmalı ve fırsatlarını değerlendirerek kendini geliştirmeli ve büyüme içine girmelisin sakın keyfini bozma sonunda layık olduğun zafer senin olacak.

101


ASTROLOJİ

Başak burcu Burcun son dekanında doğduysan eğer toleransını yüksek tutmalısın. Gerilimler artabilir ve sen büyük bir değişimin başlaması için düğmeye basabilirsin. Gereksiz bir gövde gösterisi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Tüm burçların içindeki en ürkek ve çekingen olan başaklar için kopmalar ayrılıklar yıkımlar yaşamın özeti oluverir. Burcun başında yani ilk dekanda doğanlar için kabullenmekte zorlanacakları, bunlara karşı koymak isteyecekleri yenilikler var. Yedinci aya kadar yaşananlar geleceğini şekillendirecek. Sorumlulukların artacak ve yoğun bir çalışma devresi geçireceksin. Zaman zaman yorgunluk ve bıkkınlık içinde olsan da hiçbir işini yarım bırakmamalısın. Bu hiç de mantıklı olmaz. Pastayı sen yaparsın başkaları yer ki bu kendine yapacağın en büyük haksızlık olur. On bir ve on ikinci aylarda hayatınızın yıpranan bölümü için şifa etkisi alacaksın. Her şeyin iyiye doğru gittiğini sen de göreceksin. İyimserliğin artacak ve yaşama coşkuyla bakabileceksin. Terazi burcu 2018 yılı içinde en iyi durumda olacak burç hangisi diye soranlara kesin olarak terazi burcu diyebilirim. Geçen yıl başlayan şansın bu yılda devam edecek ve sana birçok fırsatlar sunacak. Hayatının yıpranan alanlarında şifa etkisi alıyorsun. Her şeyi düzeltebilirsin. Kararsız kalmamalı ve şansını doğru zamanda değerlendirmelisin. Hayallerini kurduğun değişimler başlayacak birçok düşün gerçekleşme imkânı bulacak. Yedinci aydan sonra çalışmaların artacak geleceğin için planlar yapacaksın. Zaman ve mekân kavramlarını çok daha iyi anlayabileceksin. Doğru yerde doğru zamanda doğru hareket ederek isteklerini gerçekleştirebilirsin. Engeller seni yıldırmamalı Yollun sonunda zafer tacını giyeceksin. Di-

102

rencini asla kırmamalı ve kararlı olmalısın. Yolunda gitmediğini düşündüğün ilişkilerinde soğukluk, belki de kopukluk yaşayabilirsin. Eğer mutlu bir ilişki içindeysen de bu yıl evlilik yapmak belki de bir bebek sahibi olmak kaçınılmaz olabilir. Yaşamda yalnız olmadığını tam aksine hayatına yeni kişiler katarak aileni oluşturmayı ve büyümeyi isteyebilirsin. Akrep burcu Akrepler bu yıl içinde büyük projelerde ve evliliklerinde önemli kararlar alırken, çok dikkatli olmalılar. Jüpiter’in vereceği olumlu etkiyle gerçeklerden uzaklaşabilirsin. Neptün’ün etkisi bu yılda devam ediyor. En küçük ayrıntıları bile düşünmen gerekiyor. Belirsiz ortamlarda hayati kararlar alman hataların başlamasına neden olacaktır. Sular bulanmadan durulmuyor. Birileri senin için suyu bulandırabilir. Dikkatini açık tut ve kimse tarafından aldatılmamaya çalış. Burcun başında doğanların yaşamında temiz yeni bir sayfa açılıyor. Beklenilmeyen bir kararla durumlarında büyük değişim başlatacaklar ve bundan uzun vadede hoşnut kalacaklar. Belki bir evlilik belki bir çocuk sahibi olma belki de yeni bir iş ama kesin hoşnut kalma. Herkesi şaşırtan bir karar olabilir bu. Önemli projeler yedinci aya kadar hayata geçmeli sonrasında engellere takılabilir, belki de karanlığa gömülebilir. On bir ve on ikinci ay kaçan fırsatlar yeniden karşına çıkacak bu defa yakalaman gerekiyor. Yay burcu Bu yılın başında yay burçlarının son günlerinde doğanları için Satürn gezegeninin oluşturduğu etkiler hâlâ geçerliliğini koruyor. Sabırlı olmalısın. Olacaklara karşı koyar ve olumsuzlaşırsan, olayları belki de daha sertleştirebilir ve çözümü olduğundan da


zorlaştırırsın. Kendini hayatın akışına bırakarak zamanın sana getireceklerini, umut içinde beklemelisin. Burcun ortalarında doğanlar için bu yıl hayal edilen bağlantıların kurulacağı yeni sorumlulukların alınacağı bir zaman olacak. Eski yerini yeniye devrederken bazıları için ayrılıklar yılı olacak. Bir takım gerilimlerin olabilir ama sen eski neşeni korumalı ve yaşam enerjini yitirmemelisin. Yaşam senin için yeniden şekillenirken sende tüm hazırlıklarını buna göre yapmak zorundasın. İnan yapabilirsin! Hiçbir şey senin için güç değil. Oğlak burcu Bu yıl, burcun başında doğanlar için yenilikler ve sürprizler yılı olacaktır. Geleceği çok daha fazla düşünerek yenilikleri başlatacaksın. Belki bu yıl hiç olmadığın kadar çılgın hiç olmadığın kadar özgür olmayı isteyecek ve bunun için her ne gerekiyorsa yapma coşkusu duyacaksın. Sana hiç uygun olmasa da ani kararlar alabilirsin. Öğrenmeye olan merakın artacak ve yeni anlaşmalar yapacaksın. Birle beşinci ay arasında kendini keyifsiz hissettiğinde asla makuliyetten şaşmamalısın. Kıskananların seni küçültmesine izin vermemelisin. Sağlığını korumalı ve abartılardan kaçınmalısın. Bütçeni de koruman gerekiyor. Onuncu ay ve sonrasında kaçırdığın fırsatlar bir kez daha karşına çıkabilir ve büyüme meyli gösterirsin. Ciddi beraberlikleri olanlar evlilik yoluna gidebilirler. Tabii bu defa şansını değerlendirebilirsen. Yedinci aya kadar geçmişte başlattıklarınla ilgilenecek ve zorlansan da engellensen de asla geri dönüşü düşünmemelisin. Kova burcu Bu yılda kova burçlarının hassas ve alıngan olacakları bir dönem olacak. Aldanma ve aldatılma meyli içinde olacaklar ve böyle

davranışlarla yaşamları karışacak. Dış etkilerin yaşamlarını Arap saçına döndürmemesi için sırlarını kimseyle paylaşmamalı. Gizli saklı işlere girmekten kaçınmalı. Belirsiz konularda hayati kararlar almaktan sakınmalı. Hayallerine kavuşmak da, hayal kırıklığına uğramak da, senin elinde. Üstün zekanla tüm bunlardan kendini tereyağından kıl çekercesine sıyırıp alabilecek güçtesin. Aslında şansın tüm bunları aşabilmen için elinden tutacak ve onuncu aya kadar da bırakmayacak. Mutlu olman için sahip olduklarının değerini anlayacaksın. Asla içe dönme ve kendini yaşamdan izole etme. Yaşamın içindeki keyifli anları daha çok hissetmelisin. Sorumluluklarından kaçamayacağını işlerini ertelemenin çözüm olmadığını da yine bu yıl öğreneceksin. Hiçbir şey için geç kalmamak adına bu günün işini yarına bırakma. Balık burcu Bu yıl senin için değişimler yılı olacak. Henüz her şey yeni başlıyor. Çeşitli konularda yenilikler yaşayacak ve yaşama yeni yeni renkler katacaksın, sürprizler art arda gelecek ve belki de sen bundan dolayı gerilimler içine gireceksin, yaşamına gerçekten heyecan dolacak... Görünmeyen, daha doğru bir deyimle, bilinmeyen, daha çok ilgini çekecek. Beklenilmeyeni bekleyebilirsin. Geleceği anlama çalışmaların sürecek. Öğrenmeye olan yatkınlığın artacak. Duygusal kararların yerini akılcı olmaya bırakacak. Sorunlarına mantıklı çözümler bulacak ve senden beklenilmeyen çıkışları yaparak herkesi şaşırtacaksın. Burcun sonunda doğanlar yedinci aya kadar kendilerine daha güvenli bir gelecek oluşturmak için çeşitli planlar yapabilirler ve bunları uygulama imkânları elde edebilirler. Bu planları yaparken duygusal ve hassas olduğun için kendinle birlikte dostlarını da dahi edeceksin. Güzel günler seni bekliyor.

103


NESLİHAN YARGICI’DAN MUHTEŞEM DEFİLE MaviBahçe Alışveriş Festivali ünlü modacı Neslihan Yargıcı’nın WOMANinBLACK başlıklı görkemli defilesiyle başladı. Defilede Ivana Sert, Özge Ulusoy, Şenay Akay ve Şebnem Schaefer gibi ünlü modeller boy gösterdi. Üç Kuşak Podyumda! Sinema ve dizi oyuncusu Cem Özer’in sunduğu defilede mankenler Ivana Sert, Özge Ulusoy, Şenay Akay, Şebnem Schaefer podyuma çıktı. Türkiye'nin İlk mankenlerinden Gülyüz Mafyan, kızı Damla Mafyan Kolburan ve torunu Mayda podyumda birlikte yürüdü. Küçük mankenlerin de boy gösterdiği defile, kalabalık bir izleyici grubu tarafından izlendi. Yargıcı’nın siyah ağırlıklı koleksiyonu izleyicilerden büyük alkış aldı. İzmir’in cemiyet hayatından isimlerin de katıldığı defile, Ivana Sert ve Neslihan Yargıcı ile sahneye çıkarak izleyicilerle vedalaşmasının ardından sona erdi.

104


Alışveriş Festivali DoLU dolu Geçti MaviBahçe, 29 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında düzenlediği Alışveriş Festivali ile kent hayatına canlılık kattı. Festival kapsamında moda tasarımcısı Neslihan Yargıcı, son zamanların parlayan moda yorumcusu ve Model Gül Gölge, kitabı çok satanlar listesinden inmeyen ünlü blogger Nilgün Bodur, astroloji yorumları ve burçlara özel alışveriş tüyoları ile Zeynep Turan ve makyajın püf noktalarını anlatan Hamiyet Akpınar ziyaretçilerimizle buluştu. Festival 29 Eylül'de Neslihan Yargıcı’nın defilesiyle başladı. Bir gün sonra ise ünlü firmaların ürünlerinin yer aldığı Markalar Defilesi gerçekleştirildi. Sürpriz indirimlerin gerçekleştiği festivalde astroloji üzerine yazılar kaleme alan Zeynep Turan, sevenleriyle buluştu. Ünlülerin makyaj sanatçısı Hamiyet Akpınar ise 6 Ekim’de düzenlenen söyleşide güzel makyajın püf noktalarını anlattı. Markaların ziyaretçilere özel ücretsiz makyaj uygulamaları, cilt bakımları, ürün tanıtımları ve sürpriz hediye ile indirimlerin yer aldığı Beauty Bazaar ise festivalin en beğenilen bölümlerinden biri oldu. Nilgün Bodur da 14 Ekim günü izleyicilerle buluştu. Ünlü model ve sunucu Gül Gölge ise festivalin son günü katıldığı söyleşi ile programa renk kattı.

ŞEHRE DÖNÜŞ FESTİVALİ MaviBahçe Şehre Dönüş Festivali’nde müzik, tiyatro, sergilerin yanı sıra hem çocuklar hem de yetişkinler için birbirinden farklı atölye etkinlikleri gerçekleşti. Kent Meydanında düzenlenen festival “Doğan Duru ile Akustik Sohbetler” ile başladı. Festival kapsamında ünlü şarkıcı Aydilge ile Manga grubundan Ferman Akgül İzmirlilerle buluştu. Doğan Duru ile Akustik Sohbetler etkinliğinin konuğu Aydilge, sevenlerinin karşısına müzisyen sevgilisi Utku Barış ile çıktı. Etkinlikte yöneltilen soruları cevaplayan Aydilg Utku Barış ile tanışma öyküsünü ziyaretçilerimizle paylaştı. Doğan Duru’nun diğer konuğu Ferman Akgül ise beş ay önce solo albüm çıkardığını, Manga olarak da albüm için stüdyo çalışmalarına başladıklarını anlattı. Program boyunca Aydilge "Benimle Gel", "Kiraz Mevsimi", Ferman Akgül "Düş Sırtında", "Cevapsız Sorular", Doğan Duru da sözleri Nazım Hikmet’e ait olan Cem Karaca şarkısı "Çok Yorgunum Kaptan"ı seslendirdi. Programın sonunda santçılar hep birlikte Kazım Koyuncu anısına "Gelevera Deresi" şarkısını söyledi.

105


9 Eylül Coşkusu MaviBahçe'de opera ve bale sanatçılarının katılımıyla gerçekleşen “Zaferin Güneşi” etkinliğinde9 Eylül İzmir’in kurtuluşu coşkuyla kutlandı. Opera ve Bale sanatçılarının İzmir’in kurtuluşuna özel gösterisi MaviBahçe Kent Meydanı’nda gerçekleşti. İzmirlilerin ellerinde Türk bayraklarıyla katıldığı etkinlikte Ulu Önder’den vals esintileri tekrar canlandırıldı. İzmir Marşı ve İzmir’in Kavakları şarkısının söylendiği geceye katılan 7’den 77’ye herkes, kurtuluş coşkusunu hep birlikte yaşadı. Opera ve bale sanatçıları, etkinlik alanının önüne inerek, izleyicilerle birlikte dans etti. Zeybek gösterisi de geceye renk kattı.

ATÇALI KEL MEHMET GALASI MAVİBAHÇE’DE YAPILDI İzmir’in Ödemiş ve Tire ilçelerinde çekilen, gerçek bir efe öyküsünün anlatıldığı Atçalı Kel Mehmet filminin galası MaviBahçe’de yapıldı. Yapımcılığını Güler Nalbanoğlu, yönetmenliğini Hakan Şahin’in üstlendiği filmde başrolleri Gökhan Keser, Cemal Hünal, Ceren Kaplakarslan’ın başrollerini paylaştı. Keser’in rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı galada, oyuncular ve sinemaseverler bir araya geldi. Kokteyl ve söyleşinin ardından, Atçalı Kel Mehmet filmi, yapımcı ve oyuncu kadrosu ile seyircilerin katılımıyla izlendi. Sevilen oyunculardan Ceren Kaplakarslan, çekimlerin çok keyifli geçtiğini bazı at binme sahnelerinde küçük sakatlıklar yaşandığını söyledi. Atçalı Kel Mehmet’in muhteşem bir öyküsünün olduğunu belirten Kaplakarslan, “Atçalı Kel Mehmet, kendi dönemi ve sonraki efelere ilham kaynağı olmuştur. Filmde ben bir ağanın kızını canlandırıyorum. Ancak ağa olan baba kızını bir türlü vermek istemiyor. Efe ile kız aslında imkansız gibi gözüken saf bir aşk yaşıyor” dedi.

106


Satranç Turnuvası Heyecanı MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile Satranç Akademisi tarafından 15-16-17 Eylül tarihlerinde Satranç Turnuvası düzenlendi. Genç beyinlerin yarıştığı turnuva, kıyasıya mücadelelere sahne oldu. Turnuvada birinci seçilene Teknosa’dan 1500 TL’lik hediye çeki, ikinciye Boyner Sports’dan 1000 TL’likt hediye çeki, üçüncüye D&R’dan 750 TL’lik hediye çeki verildi. Öte yandan 6 yaş kategorisinde turnuvayı kazanan 5 kişiye çift kişilik sinema bileti ve çeşitli hediyeler verildi.

MAVİBAHÇE’DEN SANATA DESTEK Efes Opera ve Bale Günleri, Efes Antik Tiyatro’da, MaviBahçe ve Mahal Bomonti İzmir’in katkılarıyla 16 Eylül’de düzenlenen açılış konseri ile başladı. Açılış konserine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Selçuk Kaymakam Vekili Dr. Hasan Tanrıseven, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, İzmir Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Haldun Özörten de katıldı. Egeli sanatseverler konseri görkemli Efes antik kentinin muhteşem manzarası eşliğinde izledi. Bu yıl ilk kez düzenlenen ve uluslararası bir sanat geleneği olma yolunda ilerleyecek olan Efes Opera ve Bale Günleri açılış konseri öncesinde bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman; “Devlet Opera ve Balesi İl Müdürlüğümüze, Selçuk Belediyesi’ne ve destek olan sponsor firmalara çok teşekkür ediyoruz. Selçuk Belediyemiz, Selçuk Kaymakamlığımız ve İzmir Valiliğimiz öncülük etmeseydi bu iş olmazdı. Biz Efes’i çok önemsiyoruz. Efes dünyanın görülmeye değer önemli turizm destinasyonlarından bir tanesidir. UNESCO Dünya Kültür Mirası olan bir yerden bahsediyoruz. Efes’e her şey çok yakışır. En çok sanat yakışır, opera, bale, müzik ve türküler yakışır” dedi. 107


İZMİRLİ ANNELER MAVİBAHÇE'DE BULUŞTU İzmir Anneleri (@izmiranneleri) topluluğunun dördüncü yaş kutlaması 23 Eylül Cumartesi günü MaviBahçe’de neşeli ve eğlenceli etkinliklerle kutlandı. MaviBahçe’de yer alan Therapybike Cafe’nin catering sponsorluğunda düzenlenen organizasyonda çocukların kaliteli vakit geçirmesi için oyun atölyeleri kuruldu. Çocuklar atölyelerde eğlenirken anneler de sohbet etme fırsatı buldu. Çocuk atölyelerin yanı sıra anneler ve çocukların katıldığı eğlenceli yarışmalar da düzenlendi. Düzenlenen bu yarışmalarda kazananlara sürpriz hediyeler verildi.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN SPOR ŞART Sağlıklı yaşam ve spor alanlarındaki etkinliklerine bir yenisini ekleyen MaviBahçe'nin “Sabah Yürüyüşleri” etkinlikleri hafta içi her sabah 08.00 ile 11.00 arasında yapılıyor. Adım ölçerler ile yürüyüşe katılan sporseverler arasında 7 bin adım atan ve 15 dakika boyunca pedal çevirenlere Waffle Akın'dan limonata ikram ediliyor. MaviBahçe Kent Meydanı'nda gerçekleşen spor etkinlikleri yıl boyu devam sürecek. Etkinlik çerçevesinde yogalates, spor sohbetleri ve pilates gibi faaliyetler devamını sürdürecek.

Otomobil Çekilişinde Talihli Belli Oldu MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin ziyaretçileri tarafından heyecanla beklenen otomobil çekilişi gerçekleşti. 01 Mayıs 2017 ile 31 Ağustos 2017 tarihleri arasında MaviBahçe’den 200 TL ve katları tutarında alışveriş yapanlar çekilişe katılmaya hak kazanmıştı. Noter huzurunda düzenlenen çekilişte Mercedes SLC 180 AMG Cabriolet Otomobil Kazanan talihli belli oldu. Çekilişte 41007 nolu kuponun sahibi Semih Balın otomobilin sahibi oldu.

108


MAVİBAHÇE MAĞAZA LİSTESİ Mağaza İsimleri

Mağaza TelefoN

%100 RESTORAN&CAFE 0232 502 15 33 06 PASTANESİ 0232 382 06 06 ABDULLAH KİĞILI 0232 502 18 13 ADABEYİ 0232 290 96 06- 375 87 28 ADİDAS 0232 502 16 22 ADL 0549 748 26 48 ADORE OYUNCAK O232 502 15 46 AKEL'S ALDO 0850 502 48 75 ALIN’S 0232 502 29 99 ALTINYILDIZ CLASSICS 0232 502 31 16 ARİFOĞLU 0232 502 27 29 ART GÜMÜŞ 0232 484 40 04 - 0530 011 57 89 ARBY’S 0530 773 14 45 ATASAY 0232 502 17 67 ATASUN 0232 502 16 10 ATELIER REBUL 0232 502 11 69 - 0535 018 44 78 AYAKKABI DÜNYASI 0232 352 06 35 B&G STORE 0232 502 15 79 BABYBOOM 0232 502 17 35 0232 502 16 63 BAL KIDS BAMBİ 0232 324 49 44 BARÇIN 0232 502 17 47 BAYDÖNER 0232 502 15 56 BAY PİPO TOBACCO 0232 502 52 50 BAYRAM BAL KUAFÖR 0232 502 16 62 0232 502 15 50 BEEVES BURGER&STEAKHOUSE BERNARDO 0538 407 15 06 BETA 0232 502 46 94 BEYMEN 0232 502 17 45/46 BEYMEN CLUB 0232 502 17 24 444 42 48 - 0232 328 02 76 BHU BIG CHEFS 0232 502 15 83 BISSE 0530 404 04 53 BİLAKİS BLACKSPADE 0232 502 10 45 Bosch 0232 502 42 42 BOYNER SPORTS 0232 502 57 22 BREEZE BRASSERIE BURGER KING 0535 869 90 67 CACHAREL 0538 274 60 31 CADDE DENT 0232 336 70 79 CAFE LOCCI'O 0232 324 55 95/05 CAMPANOLA 0232 502 15 63 CAMPER 0232 502 17 13 0232 502 16 76 CARTER’S CEPAX CHAKRA 0232 239 76 22 CINEMAXIMUM CLICK CLOCK CLINIQUE 0232 502 20 49 - 20 46 COFFEESHOP COMPANY 0232 502 16 60 0232 502 16 65 COLIN’S COLUMBIA 0232 502 17 54 COQUET 0232 502 18 06

Mağaza İsimleri

Mağaza TelefoN

ÇİFT GEYİK KARACA 0232 324 52 35 D&R 0232 371 14 15 DAILY FRESH DAVID WALKER DEFACTO 0232 378 78 40 DERİMOD 0232 502 10 47 DESA 0232 502 15 73 DEXTER 0232 324 69 05 DIESEL 0232 502 11 65 DIVARESE 0232 502 17 61 - 64 DOGO 0232 502 16 35 DORA MOBİL 0232 330 77 00 DORCH (KURU TEMİZLEME) 0532 158 19 39 DÜKKAN LEYLA 0232 362 66 11 ECZANE 0232 324 16 56 ELLE 0232 502 17 51 ELİT OPTİK 0232 290 96 66 - 0549 732 76 67 EMO OPTİK 0232 502 15 64 ENGLISH HOME 0232 434 00 25 ERKAL STORE 0232 483 27 70 ETAP TAKSİ 0232 324 01 00 ETS TUR 0232 532 03 87 FARUK SAĞIN 0232 502 59 69 FAVORİ 0232 502 16 57 FENERIUM 0232 502 16 36 FLORMAR 0531 104 47 51 0232 502 16 21 / 0530 902 11 62 FOREVER NEW FUN TIME 0232 502 23 54 FUN TIME (Soft Play) 0232 502 31 10 FURLA VETRINA 0232 502 15 52 GEBE 0232 502 45 11 0232 502 17 78 G-LINGERIE GLORIA JEANS COFFEE 0232 502 14 48 GOLD YENGEÇ RESTORAN 0232 502 50 20 GOOSE 0232 502 33 18 GRATİS GUSTO 0232 502 15 88 GÜNKUT SAAT 0232 502 17 76 H&M 0232 502 20 56 HAYAL KAHVESİ 0549 609 90 10 HELLO SWEETIE 0232 502 31 14 HERRY 0232 502 14 43 HOTİÇ 0232 502 17 50 HUMMEL 0232 502 18 01 IMAGINARIUM 0232 502 15 53 0232 502 17 98 İNCİ İPEKYOL 0232 502 16 19 0232 502 56 76 İYİLİK ATÖLYESİ JIMMY KEY JUMBO 0533 701 89 86 KARACA 0533 701 93 78 KASAP DÖNER KEMAL TANCA 0232 324 35 84 KEPLER SOCIAL HOUSE 0232 502 25 29 KFC 0232 502 17 42

7


MAVİBAHÇE MAĞAZA LİSTESİ Mağaza İsimleri

Mağaza TelefoN

KIEHL’S 0850 221 34 97 KİP 0232 502 15 57 KİFİDİS 0232 502 55 46 KOM 0232 502 16 81 KONYALI AHMET USTA 0232 502 23 13 KOTON O232 502 17 62 KORKMAZ 0232 502 55 54 KÖFTECİ RAMİZ 0232 323 46 46 KRYOLAN 0232 502 15 43 KUMPİR STOP 0232 502 15 44 LC WAIKIKI 0232 502 16 46 LG 0533 704 66 48 LINENS O232 502 17 69-88 LOCCITANE 0232 502 16 05 LTB 0232 502 25 03 - 25 22 LUFIAN 0232 502 16 80 -0535 570 27 07 MAC 0232 453 97 85 MACARONI EXPRESS 0232 324 78 16 MACRO CENTER 0850 229 28 88 MANGO 0232 502 14 45 0232 324 03 11 MARKS&SPENCER MATCH 0544 339 14 06 MAVİ 0232 502 15 81 MC DONALD’S 0538 406 98 18 MERT OPTİK 0532 111 63 78 MIDPOINT 0232 502 18 05 MINISO MISIRLI 0232 502 15 90 MİNİPİCCO 0232 502 22 02 MUDO CONCEPT 444 65 36 NARS 0232 502 15 71 0232 501 28 65 NETWORK NETWORK (MAN) 0232 274 19 45 NEW BALANCE 0232 502 17 11 NINE WEST 0850 502 48 37 NOVAR ESTETİK 0232 364 52 52 ORTOPEDIA 0232 239 57 17 OXXO 0232 502 26 66-67 ÖZSÜT PANÇO 0232 290 35 97 PAŞABAHÇE 0850 206 48 73 PENTİ 0232 502 15 36 POAPPUM 0530 215 40 35 POLO GARAGE 0232 502 15 77 POPEYES 0530 828 77 05 0530 828 77 05 POAPPUM PUPA 0232 502 16 61 0531 370 09 95 QUIKSILVER ROMAN 0530 155 27 73 ROSSMANN 0232 502 16 86 SAAT&SAAT 0232 502 15 59 SAMSUNG 0232 502 15 37 0232 502 16 20 SARAR SBARRO 0530 780 90 57

Mağaza İsimleri SCHAFER SEGAFREDO SEVİM LOKANTASI SEVİL SIEMENS SIR WINSTON HOUSE SISLEY GLOCAL SKECHERS SNEAKS CLOUD SOMUNARASI SO CHIC SOOBE SPORTHINK SPX STARBUCKS SUADİYE MARMARİS BÜFE SUBWAY SUNGLASS HUT SUSHICO SUPPLEMENTER.COM SWAROVSKI TANTITONI TAVUK DÜNYASI TEKİN ACAR TEKNOSA TEMİZOCAK TERZİ’M SEZEN THE FIX THE HOUSE CAFE TOMMY HILFIGER TOYZZ SHOP TRUNK&CO TURKCELL TÜRK TELEKOM TÜZÜN TWIST U.S. POLO USTA DÖNERCİ VAKKO BUTİK VAKKORAMA VESTEL VICCO VIP PLATİN (OTO YIKAMA) VİTAMİN VODAFONE W COLLECTION WAFFLE ART WAFFLE’CI AKIN WATSON'S YALI SPOR KIDS YARGICI YENGEÇ RESTORAN YVES ROCHER

Mağaza TelefoN 0232 502 16 09 0232 502 28 29 0232 251 73 90 0232 374 09 49 0232 275 55 90 0232 502 11 67 0232 502 15 94 0232 502 17 08 0232 502 51 00 0232 324 64 34 0850 200 12 57 0232 502 24 94 0232 274 48 66 0232 453 52 87 0232 502 28 38 0232 324 13 26 0232 363 40 33 0232 502 16 31 0232 502 17 74 0232 502 16 55 0232 502 17 92 0232 502 24 74 0232 502 16 82 0232 324 04 15 0530 121 56 77 0232 381 10 61 0232 502 20 58 0232 453 30 29 0232 502 16 47 0232 502 05 07 0232 324 45 44 0232 502 14 47 0232 502 16 15 0232 502 14 51 0530 780 90 56 0232 241 15 56 0232 241 14 42 0232 290 93 43 0232 329 63 38 0232 376 18 66 0232 259 15 35 0232 241 14 60 0553 663 00 35 0232 502 26 27 0232 329 90 72 0232 502 16 83 0232 502 15 97 0232 502 16 12


40/B C Z10

A Z16 A Z14

A Z13

A Z12 A Z11

C Z23 C Z22

C Z21 C Z20

C Z19

C Z18

C Z17 C Z16 C Z14

C Z15

C Z08 C Z07 C Z06 C Z05 C Z04 C Z03

C Z11 C Z12 C Z13

A Z15

C Z24

C Z30 C Z31

C Z27

C Z24/A

C Z24/B

ZEMİN KAT PLANI

A Z18

A Z01

C Z25

C Z01

A Z17

C Z02

C Z28 C Z29

C Z26

A Z02

B Z04

B Z03

B Z26/A B Z02

B Z01

A Z05 A Z06

A Z03 A Z04

B Z26/B

B Z16

B Z15 A Z07 A Z08

B Z05 B Z06 B Z07 B Z08

A Z09 A Z10

B Z10

B Z13 B Z11

B Z14

B Z12

B Z09

40/A

Kadın - Erkek - Giyim / Ladies and Men Fashion

Sağlık & Güzellik / Health

Kitap & Kırtasiye & Oyuncak / Book & Stationary & Toys

Ayakkabı - Çanta - Deri / Shoes - Bag – Leather

Cafe & Restaurant / Gastronomy

Çocuk Giyim / Kids Fashion

Spor Giyim / Sport Fashion

Hizmet / Service

Hipermarket / Hypermarket

Dekorasyon & Ev Eşyası / Decoration & Home Accessories

Elektronik / Electronics

Büyük Mağazacılık / Department Store

Saat & Mücevher & Aksesuar / Jewellery & Accesories

Eğlence / Entertainment

Hizmetlerimiz: • Vale • Kuru Temizleme • Oto Yıkama • Terzi • Taksi Durağı • Mescit • Revir • Otopark • E-şarj


A113 A115

C110 C109/B C109/A C108

A111 A110

C107

C106

C105

C104 C103

C102 C101

A114

C120

A116

A112

C111

C113 C114

C112

C115

C116

C117

C118 C119

B103

B102 B101

A117

1. KAT PLANI

A118 A119 A101 A102

B108 B108/B

B106

B105 B104

B119

B120

A-Z03 A-Z04

B107

A103

B118 A104

A105

A106 A107

B109 B110

B111 B112

B113

B114

B115

B116 B117

Kadın - Erkek - Giyim / Ladies and Men Fashion

Sağlık & Güzellik / Health

Kitap & Kırtasiye & Oyuncak / Book & Stationary & Toys

Ayakkabı - Çanta - Deri / Shoes - Bag – Leather

Cafe & Restaurant / Gastronomy

Çocuk Giyim / Kids Fashion

Spor Giyim / Sport Fashion

Hizmet / Service

Hipermarket / Hypermarket

Dekorasyon & Ev Eşyası / Decoration & Home Accessories

Elektronik / Electronics

Büyük Mağazacılık / Department Store

Saat & Mücevher & Aksesuar / Jewellery & Accesories

Eğlence / Entertainment

Hizmetlerimiz: • Vale • Kuru Temizleme • Oto Yıkama • Terzi • Taksi Durağı • Mescit • Revir • Otopark • E-şarj


A214

A215

A213

A212 A211

C211 C210 C209 C208

C212

A216 A217

C213

C215

C216

C217

B205

B204

B203

B211 B212

B213

B214

C214

C205

C204 C203

C202

C221

C206

C222

C207

C218

C219 C220

C201

2. KAT PLANI

A218 A201/A A201/B A202

B208

B207

B206

B202

B201

B220

B221

A205 A203 A208

A204 A206

B209 B210

B215

B216 B217

B218

B219

A207

Kadın - Erkek - Giyim / Ladies and Men Fashion

Sağlık & Güzellik / Health

Kitap & Kırtasiye & Oyuncak / Book & Stationary & Toys

Ayakkabı - Çanta - Deri / Shoes - Bag – Leather

Cafe & Restaurant / Gastronomy

Çocuk Giyim / Kids Fashion

Spor Giyim / Sport Fashion

Hizmet / Service

Hipermarket / Hypermarket

Dekorasyon & Ev Eşyası / Decoration & Home Accessories

Elektronik / Electronics

Büyük Mağazacılık / Department Store

Saat & Mücevher & Aksesuar / Jewellery & Accesories

Eğlence / Entertainment

Hizmetlerimiz: • Vale • Kuru Temizleme • Oto Yıkama • Terzi • Taksi Durağı • Mescit • Revir • Otopark • E-şarj


A303

C310

C309

C311

C308

C307

C305 C306

C304

C303

A304

C302

C312

C313

C314

C315

C316

C317

C318

C319 C320

C301

C321

B307

B306 B305

B304

B303

B302

B301

B323

B309 B308

3. KAT PLANI B322

B321

TERAS B310 B311

B312 B313

B314 B315

B316

B317 B318

B319

B320

A302

Kadın - Erkek - Giyim / Ladies and Men Fashion

Sağlık & Güzellik / Health

Kitap & Kırtasiye & Oyuncak / Book & Stationary & Toys

Ayakkabı - Çanta - Deri / Shoes - Bag – Leather

Cafe & Restaurant / Gastronomy

Çocuk Giyim / Kids Fashion

Spor Giyim / Sport Fashion

Hizmet / Service

Hipermarket / Hypermarket

Dekorasyon & Ev Eşyası / Decoration & Home Accessories

Elektronik / Electronics

Büyük Mağazacılık / Department Store

Saat & Mücevher & Aksesuar / Jewellery & Accesories

Eğlence / Entertainment

Hizmetlerimiz: • Vale • Kuru Temizleme • Oto Yıkama • Terzi • Taksi Durağı • Mescit • Revir • Otopark • E-şarj


Sheer Driving Pleasure

KUSURSUZ TEKNOLOJİ. Yeni BMW 5 Serisi yarı otonom sürüş teknolojisi, harekete, sese ve dokunmaya duyarlı kontrol sistemi, otomatik park özelliği ve ConnectedDrive teknolojileriyle kusursuz bir sürüş keyfi yaşatmak için Özgörkey Otomotiv’de sizi bekliyor.

Özgörkey Otomotiv Borusan Otomotiv BMW Yetkili Satıcısı ve Yetkili Servisi Üniversite Cad. No: 66 Bornova / İzmir Tel: (0232) 388 19 90 99

BMW Q4 5 SERISI Ozgorkey 23x30.indd 1

17/10/17 10:45


100

MaviBahçe Dergi: Kasım - Aralık  
Advertisement