Page 1

Moja Szwajcaria Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego jest państwem neutralnym. Nie jest częścią UE, ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Posiada jednak specjalne dwustronne stosunki z UE, dzięki czemu uczestniczy w wybranych inicjatywach oraz dopłaca do budżetu unijnego. Szwajcaria formalnie nie ma stolicy, jej funkcję de facto pełni jednak Berno, będące siedzibą rządu. Spośród państw europejskich gospodarka Szwajcarii ma najlepszy Wskaźnik Wolności. Kraj jest bardzo wysoko rozwinięty, jeden z najbogatszych na świecie.

Szwajcaria jest górzystym państwem, bez dostępu do morza, które położone jest w Europie Zachodniej. Graniczy z pięcioma państwami: Austrią, Włochami, Francją, Niemcami i Liechtensteinem. Kantony alpejskie natomiast są słabiej zaludnione, bardziej nastawione na rolnictwo i turystykę. W Szwajcarii obowiązują cztery języki urzędowe: niemiecki (63,7%), francuski (20,4%), włoski (6,5%) oraz język romansz (retoromański) wywodzący się z łaciny ludowej(0,5%).

Język codzienny Szwajcarów w kantonach niemieckojęzycznych to dialekt alemański, wielu Szwajcarów zastanawia się, czy nie uznać go za odrębny język.


Nauczanie w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach odbywa się w jednym z tych języków w zależności od kantonu. Na uniwersytecie studiuje się po francusku bądź niemiecku . Absolwent wyższej uczelni powinien móc porozumiewać się przynajmniej w trzech językach.

Tradycyjnym szwajcarskim specjałem jest founde, które robione jest z roztopionego sera. Sery szwajcarskie takie jak gruyère czy emmentaler podgrzewa się w specjalnym kociołku z dodatkiem pieprzu, czosnku, białego wina i likieru wiśniowego. Do nabierania roztopionego sera używa się świeżego chleba. Szwajcaria oprócz serów może pochwalić się doskonałą czekoladą oraz piwem.

Film


Berno

Herb Berna Berno - to stolica Szwajcarii.Miasto leży nad rzeką Aare dzielącą je na dwie części połączone mostami. Założył je w 1191 roku książę Bertold V von Zähringen i, według legendy, nazwał je Bern (niem. Bär – niedźwiedź), gdyż zabił tam niedźwiedzia podczas polowania. Dziś niedźwiedź znajduje się w miejskim herbie i jest maskotką miasta. Od XIX wieku na wybiegu nad rzeką Aare trzymane są niedźwiedzie.Berno jest dzisiaj ważnym węzłem komunikacyjnym, stanowi siedzibę centralnych władz, zagranicznych przedsiębiorstw oraz organizacji międzynarodowych. Mimo to miasto nie straciło nic ze swojego prowincjonalnego uroku. Główną atrakcją Berna jest średniowieczne stare miasto, wpisane na światową lista dziedzictwa kultury UNESCO. W 1405 roku miasto, wtedy jeszcze drewniane, doszczętnie spłonęło. Odbudowano je głównie przy użyciu piaskowca. W centrum starówki znajduje się katedra, wzniesiona w stylu późnogotyckim w latach 1421-1575 i ukończona pod koniec XIX w. Płaskorzeźba zdobiąca portal katedry z 1490 roku przedstawia scenę Sądu Ostatecznego. Witraże umieszczone w katedrze przedstawiają słynne wydarzenia ze Starego Testamentu i są dziełem miejscowych artystów. Katedra posiada również stumetrową, najwyższą w Szwajcarii neogotycką wieżę.


Katedra

Płaskorzeźba w katedrze przedstawiająca Sąd Ostateczny

Ważne znaczenie turystyczne mają ulice Marktgasse i Kramgasse, na których w odległości 150 m od siebie usytuowanych jest jedenaście XVI-wiecznych fontann z figurami, w tym najpopularniejsza z nich Fontanna Wielkoluda przedstawiająca olbrzyma pożerającego małe dzieci. Wzdłuż ulic, na odcinku 6 km ciągną się arkady. Przy Kramgasse wznosi się również Zeitglockenturm, wieża zegarowa z 1530 roku, która niegdyś była częścią bramy miejskiej. Cztery minuty przed każdą pełną godziną poruszają się figurki zegara, odgrywając kilkuminutowe przedstawienie. Zegar spóźnia się ok. 3 minuty na rok.

Zeitglockenturm

Fontanna Wielkoluda


Do muzeów mieszczących się w Bernie należy Muzeum Sztuk Pięknych posiadające bogate zbiory prac, między innymi Paula Klee, liczące ponad 2000 eksponatów, a także włoskich i szwajcarskich artystów: Fra Angelico Madonna z Dzieciątkiem, Ferdinanda Hodlera, jak również obrazy Cezanne'a, Matisse'a i Picassa. W Berneńskim Muzeum Historycznym, znajdują się takie eksponaty jak płaskorzeźba Taniec Śmierci Niklausa Manuela, a także skarby rodu Habsburgów. Atrakcję turystyczną stanowi również dom Alberta Einsteina, gdzie fizyk w 1905 roku stworzył teorię względności. Wyjątkowa jest atmosfera średniowiecznego miasta z licznymi fontannami, fasadami z piaskowca, uliczkami i historycznymi wieżami. Najpiękniejszy widok na ciasno opasane rzeką Aare stare miasto roztacza się z położonego na wzniesieniu nad jaskinią z niedźwiedziami Ogrodu Różanego lub z platformy wieży katedralnej. Dawne mury bastionów stromo opadają ku rzece. Butiki, bary i małe sceny teatralne na starówce, częściowo znajdujące się pod piwnicznymi sklepieniami, oraz małe kawiarenki przyciągają miejscowych i turystów. Pomimo doskonale funkcjonującej komunikacji publicznej, centrum Berna najlepiej odkrywa się na piechotę.


Najbardziej wszechstronny zbiór dzieł Paula Klee znajduje się w Zentrum Paul Klee na peryferiach miasta. Dom Alberta Einsteina przy Kramgasse przypomina o jego pobycie tutaj na początku XX wieku. Muzeum Historyczne, Muzeum Sztuki, Szwajcarskie Muzeum Alpejskie czy Muzeum Komunikacji - wszystkie proponują różnorodne wystawy.

Dom Alberta Einsteina

Berno jest siedzibą szwajcarskiego rządu. Kilka kroków od dworca wznosi się budynek Bundeshaus. Drzwi parlamentu są z reguły otwarte dla zwiedzających, a przy odrobinie szczęścia członków rządu można spotkać na uliczkach miasta lub w pobliskiej Cafe Federal.

Bundeshaus


Latem rzeka Aare zaprasza do niesamowitej przygody: dobrzy, doświadczeni pływacy unoszą się z prądem na powierzchni wody z widokiem na Bundeshaus. Także nad brzegiem rzeki rozciąga się ogród botaniczny, ogród zoologiczny Dählhölzli i dawna dzielnica Matte. Berno i niedźwiedź, który znalazł się w herbie miasta, są nierozerwalnie złączeni. Podczas zwiedzania nie można ominąć jaskini z niedźwiedziami, gdzie misie pozwalają się karmić marchewkami.

Na placach starego miasta rozkładają się kolorowe targowiska. Szczególnie atrakcyjny jest targ cebulowy, Zibelemärit, który odbywa się w czwarty poniedziałek listopada. Tego dnia już od wczesnych godzin porannych miasto wypełniają przechodnie i zapach cebuli.

Berno - film

Projekt w grupach  

podstawowe informacje o Szwajcarii

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you