Page 1

WROCŁAW EXPRESS

CZYLI WROCŁAW W JEDEN DZIEŃ Mateusz Bogdał WROCŁAW 2013


Początek trasy:

Dworzec Główny PKP Koniec trasy:

Dworzec Główny PKP

Potrzebny czas:

4 godziny

Nasz spacer po Wrocławiu Po rozpoczynamy wyjściu na Dworcu Na początku udajemy się na z budynku zauważymy neon Głównym. Został on zbudowany peron trzeci. Znajduje się tam słynny „Dzień dobry we w stylu angielskiego neogotyku. tablica upamiętniająca aktoraWrocławiu”. Zbigniewa Cybulskiego. Zginął on Aby lepiej poznać nasze miasto, w szpitalu, po tym jak wpadł pod udamy się teraz na koła pociągu. Zazwyczaj spóźniał się. Wskakiwał wtedyprzystanek w biegu do tramwajowy. Wsiadamy do tramwaju pojazdu. w kierunku Kromera. Z peronu trzeciego „11” udajemy się Wysiadamy na przystanku nowo wyremontowanym Hala Targowa tunelem do hollu głównego.


Hala Targowa została wybudowana w 1908 roku, w stylu neogotyckim. Poprzednio w tym miejscu stał arsenał. Elewacja jest zaakcentowana dwoma wieżami. W latach 19801983 został gruntownie przebudowany.

Ostrów Tumski był pierwszą siedzibą panujących na terenie Piastów. Warto tutaj zobaczyć: Kościół Św. Idziego, Katedra Św. Jana Chrzciciela, Kościół Św. Krzyża i Św. Bartłomieja i wiele wiele innych. Ta wysepka to jest jeden wielki zabytek.

Następnie przechodzimy czerwonym mostkiem i skręcamy w prawo, wchodzimy na bulwar spacerowy. Dochodzimy do mostu Tumskiego, którym przechodzimy do najstarszej części miasta: Ostrowia Tumskiego.


Wracamy do mostu Tumskiego. Jednak nie wchodzimy na bulwar spacerowy. Udajemy się do kościoła Najświętszej Marii Panny na piasku. Warto zobaczyć znajdującą się tam ruchomą szopkę. Spacerem przechodzimy na plac Nowy Targ. Jeżeli przyjedziemy w środę lub czwartek to spotkamy targ. Jest on wzorowany na miejsce sprzedaży towarów przed budową Hali Targowej. Możemy tutaj odpocząć na stojących leżakach.

Przechodzimy teraz bocznymi ulickami do deptaku na ulicy Szewskiej. Stąd już tylko kilka kroków do Rynku. Po drodze miniemy Kościół Najświętszej Marii Magdaleny. Warto wstąpić do niego i wejść na wieżę, na Mostek Czarownic. Dochodzimy do celu wszystkich wycieczek, do Ratusza Wrocławskiego.

Warto obejść Rynek dookoła i popatrzeć na piękne, secesyjne kamienicki.

Po przejściu po Rynku udajemy się na ulicę Świdnicką. Spotkamy tam krasnali.


Koło budynku Poczty Polskiej zauważymy pocztowca. Kilka metrów dalej- syzyfki i słupniki. Idziemy dalej deptakiem. Przed przejściem podziemnym skręcamy lekko w lewo. Stoi tam Papa Krasnal. Był on czynnym uczestnikiem życia społecznego i zaangażowany politycznie, jako aktywista Pomarańczowej Alternatywy. Jest on najstarszy ze wszystkich wrocławskich krasnali.

WROCŁAWSKIE KRASNALE

Po obejrzeniu Papy Krasnale wchodzimy do przejścia podziemnego. Po prawej stronie Figurki podobizn krasnali stawiane w zobaczamy budynek o dziwnym różnych częściach miasta od 2001 roku. Jest wyglądze. Jest to Dom ich już ponad 250. Najstarszy i najsłynniejszy Towarowy Solpol. Został on stoi przy przejściu podziemnym przy ulicy wybudowany w 1993 roku. Jego Świdniciej. Kolejne powstały w 2003 roku. bryła jest odchylona od pionu, Od 2008 roku krasnale stały się wizytówką aby ukazać stojący obok kościół miasta. św. Doroty. Budowa tego kościoła rozpoczęła się w 1351 roku. Należy on do najlepiej zachowanych średniowiecznych budowli we Wrocławiu. Wybudowany w stylu gotyckim, z wnętrzem barokowym.


Tuż obok kościoła św. Doroty znajduje się Hotel Monopol. Powstał w 1892 roku. Wybudowano go w stylu Art Nouveau. Idąc dalej zobaczymy budynek Wrocławskiej Opery. Jego budowę rozpoczęto w 1839 roku. Brała klasycystyczna, wnętrze barokowe. Ściany, o powierzchni 10 tysięcy m², złocone prawdziwym złotem.

Poruszamy się dalej ulicą Świdnicką. Po lewej stronie zobaczymy kościół Bożego Ciała. Wzmianka o istnieniu kościoła pochodzi z 1320 roku. Jest to budowla gotycka. Została dotkliwie zniszczona w trakcie II Wojny Światowej. Przechodzimy teraz pod arkadami. Za skrzyżowaniem ujrzymy bryłę teatru Capitol. Warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć modernistyczne wnętrze. Następnie ulicą Piłsudskiego dojdziemy do celu naszej wycieczki. Po drodze możemy jeszcze spojrzeć na kamienicki i zameczek. Kończymy naszą podróż Dworcem Doszliśmy dopod pomnika Bolesława Chrobrego i centrum handlowego Renoma Głównym PKP. Sądze,PDT). że spodobała (dawniej Zbudowany w 1930 roku. Jesgo styl jest typowy dla wam się modernizmu. króciutka wycieczka po detali zdobiących budynek, m. in. Ceramiczne Posiada wiele Wrocławiu. gzymsy Uważam, że Wrocław i rzeżby ludzkichwas głów. jeszcze nie jeden raz zaskoczy.


Przewodnik zaweira mapę miasta Wrocławia ze strony internetowej:


Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wrocław Express  

Jednodniowa wycieczka po Wrocławiu

Wrocław Express  

Jednodniowa wycieczka po Wrocławiu

Advertisement