Page 95

print buyer

matbaa&teknik

belirten Selçuk Kırmızıgül, “Biz bu masayı fotokopi merkezimizde herkesin çalışırken görebileceği bir yere koyduk. İlgilerini çekti ve farklı ihtiyaçlara nasıl cevap verebileceğimiz konusunda bir fikir verdi” şeklinde konuştu. Netcopy için sunduğu fırsatların gerçekten büyük bir etki yaptığını belirten Selçuk Kırmızıgül şunları söyledi: “3 boyutlu düşünmeye başladık ve dijital bir baskıcı olarak aslında şimdiye kadar hep 2 boyutlu düşündüğümüzü fark ettik. Kongsberg XN’i aldığımız ilk hafta internette Eyfel Kulesi’nin ayrıntılı bir planını bulduk ve aynı gün Eyfel Kulesi fotokopi merkezimizde duruyordu. Detayları etrafında yürüyen insanları adeta büyülemişti. Birçok farklı üniversitenin Tasarım ve Mimarlık bölümlerinin bulunduğu Taksim Meydanı’ndayız ve hali hazırda proje posterlerini bastığımız öğrencilere proje modellerinde yardımcı olmayı planlıyoruz.”

Can İmgesel Çözümü Tercih Etti 1990 yılında kurulan Can Dijital, kendi markasıyla tabela ve ekran işlerinin yanı sıra kahve kupası ve plaketler gibi tanıtım ürünleri işleriyle de uğraşan bir dijital baskı ve kopyalama merkezi. MultiCUT HP ve Kongsberg XN’yi seçmeden önce çok farklı tip CNC makineleri ve lazer kesiciler kullanıldığını belirten firma sahibi Erdal Penbe yapılan bu yeni ilaveyle ‘müşterilerine verdikleri hizmette yapabilirliklerinin ve hayal güçlerinin’ arttığını söylüyor. Penbe şöyle devam ediyor: “Kongsberg makinemizi getirttiğimiz ilk hafta kendi kişiye özel tabaka baskılarımıza özel ambalaj ürettiğimiz için çok mutlu olmuştuk. Kendi kişiye özel ambalajımızı i-Cut layout yazılımıyla tasarladık, kartonumuzu da Xerox IGEN III’te bastık ve Kongsberg’te kestik.” Masanın iddialı işlere girişirken verdiği güvenin çok tatmin edici olduğunu belirten Penbe, “Pahalı malzemelerle çalışırken hata yapmaktan korkmuyoruz. Önceleri 2m ya da 3m düz şekilli baskıyı lazerle yahut CNC ile keserken iki kereden fazla düşünmemiz gerekiyordu. Malzemenin kendisi pahalı, mürekkep de öyle ve flatbed baskı makinesinde harcadığınız zaman da… Bir kesim hatası olduğu takdirde tüm bunların hepsi ziyan oluyor. Ancak Kongsberg XN ve i-Cut teknolojisi sayesinde kesinliği ile ilgili bir kaygımız ya da “acaba malzemeyi kesebilecek güçte mi?” gibi soru işaretlerimiz olmuyor. Yüksek güçlü MultiCUT HP sayesinde günlük üretimimizde kullandığımız tüm malzemeleri kesebiliyoruz” diyor. Penbe sözlerine şu şekilde son veriyor: “Masa, tasarım yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olacak, Kongsberg kullanarak tasarladığınız ve ürettiğiniz şeylerin bir sınırı yok.”

Esko Türkiye Takımı soldan sağa Yatay Bilgisayar Erkan Çağırtekin, Esko Bölge Müdürü Jacques Staelens, Esko Türkiye Müdürü Mustafa Salur uct line and capabilities. Says Selcuk Kirmizigul: “From now on our customers do not need to cooperate with another company to finalize their products – we can deliver it all.” The table has certainly made an impression: “We placed it in our copy center where everybody can see it in action. It attracts their attention and gives them ideas on how we can serve their different types of needs.” And the opportunities it has opened up for Netcopy has made a real impact. “We have started to think in 3D and realized that as a digital printer we were always thinking in 2D,” comments Selcuk Kirmizigul. “The first week we had our Kongsberg XN we found the blueprints of Eiffel Tower on the internet and the same day the Eiffel Tower was standing in our copy center. People who walk around it are amazed with the detail. We are in Taksim Square where there are lots of Design and Architecture faculties of different Universities and we are planning to serve the students with their project mock-ups as we are already printing all their project posters.”

happy to produce our own packaging for our customized plate print. We create our customized packaging with i-Cut layout software, print the folding carton on our Xerox IGEN III and cut it with the Kongsberg.” But it is the confidence the table gives the operation when approaching challenging work that is proving to be the most rewarding: “We are not afraid of making a mistake when working on expensive materials. Previously on prints of 2m or 3m with an exact shape and size we had to think more than twice before cutting it on laser or CNC. The material itself is expensive, as is the ink and the time you spend on the flat bed printer. All of it is wasted if there is a cutting error. But with the Kongsberg XN and the i-Cut technology we do not have to worry about its accuracy or if it is powerful enough to cut the material. With the high power MultiCUT HP we are able to cut all the materials we use in daily production.” Mr Penbe adds the table will help improve design skills and ideas stating: “What you can create and produce using the Kongsberg has no limits.”

Can Digital Chooses Imaginative Solution Established in 1990, Can Digital, is a digital printing and copying business that produces signs and displays under its own brand as well as promotional materials like mugs and anniversary plates. Before choosing the Kongsberg XN machine with MultiCUT HP, it ran different types of CNC and laser cutters but owner Erdal Penbe said the new addition ‘boosted our abilities and imagination on how we can better serve our customers’. He continues: “The first week we had our Kongsberg machine in our company we were 93

Matbaa Teknik Ağustos'13  
Matbaa Teknik Ağustos'13  

matbaa-agustos13

Advertisement