Page 68

aktüel

matbaa&teknik

Inkjet’te Ultra - Cegamat İşbirliği Erçin Mesçi: “Bundan sonrası için, şirketimizin İstanbul’daki Ink Jet Kodlama Makinaları satışını Cegamat ile yürüteceğiz.” Türk basım endüstrisinin önemli ve köklü üreticilerinden biri olan Ultra A.Ş, inkjet baskı kafaları ile sağladığı çözümler ile konvansiyonel baskı sistemlerine dijital baskıyı entegre ediyor. Sürekli form’daki değişmez lider olan Ultra A.Ş, İstanbul’daki çalışmalarını Cegamat ile birlikte sürdürmeyi kararlaştırdı. Ultra – Cegamat işbirliğini Ertan Coşkun ve Erçin Mesci’ye sorduk:

biri, ihrâcâtın beşte biri İstanbul’dan yapılmaktadır. Türkiye’nin en büyük sanâyi, ticâret, ulaşım, reklam ve iktisâdî kuruluşları İstanbul’dadır. Bizim müşterilerimizin de önemli bir kısmı İstanbul’dadır. Dolayısıyla İstanbul’da her zaman ULTRA olarak bir desteğe ihtiyacımız olduğunun bilincindeydik. Bundan sonrası için, şirketimizin İstanbul’daki Ink Jet Kodlama Makinaları satışını Cegamat ile yürüteceğiz.

matbaa&teknik: Öncelikle Ultra A.Ş ile gerçekleştirdiğiniz işbirliği hayırlı olsun. Bu işbirliğinin amacı, hedefleri ve İstanbul ve Marmara Bölgesinde pazarın ilgisine sunacağınız ürünlere ilişkin bilgi verir misiniz? Ertan Coşkun: Öncelikle nazik düşünceleriniz için teşekkür ederim. Bu işbirliğimizdeki en büyük amaç Ultra A.Ş’nin portföyündeki ürün ve hizmetleri, İstanbul ve Marmara bölgesinin tamamına yaymak olacaktır. Pazara sunacağımız ürünleri, INKJET baskı, ofset etiket baskı ve sürekli form baskı sistemleri ile bazı yardımcı ekipmanlar oluşturmaktadır. HSA Systems, DJM ve Industrial Inkjet olmak üzere 3 farklı markanın inkjet ürünlerini pazara sunmaktayız. HSA Systems ve DJM, HP tarafından geliştirilmiş termal inkjet tabanlı ürünümüzdür. Industrial Inkjet ise Konica Minolta tarafından geliştirilmiş baskı kafaları kullanarak 35,2cm ye kadar olan baskı genişliğindeki değişken CMYK baskı çözümümüzdür. Pazara sunacağımız diğer bir ürün ise etiket baskı konusunda kalitesini tüm dünyanın kabul ettiği Miyakoshi ofset etiket baskı makineleridir. Ultra A.Ş tarafından üretilen sürekli form makineleri, kırpıntı ve toz emme sistemleri, baskı kontrol masaları ve web ofset kurutma sistemleri de portföyümüzdeki diğer ürünleri oluşturacaktır.

Bizim Cegamat ile öncelikli hedefimiz İstanbul ve Marmara bölgesindeki potansiyel ink jet kodlama makinaları müşterilerini ziyaret ederek, olası projeleri yerinde incelemek ve pazar payımızı mümkün olduğunca genişletmektir. Sonrasında ise, montaj ve teknik servis ekibi oluşturarak o bölgedeki mevcut müşterilerimize çok daha hızlı hizmet vermeyi amaçlamaktayız.

matbaa&teknik: Erçin Bey, Sizin bu işbirliğine ilişkin görüş ve hedefleriniz nelerdir? Erçin Mesci: Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, Ertan Bey ile dostluğumuz uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Bu dostluk neticesinde, Ultra - Cegamat işbirliği kurulmuştur. Bundan son derece memnunuz. Bilindiği gibi İstanbul çok büyük bir pazar ve Türk ekonomisinin bir nevi belkemiği, beyni ve kalbidir. Sanâyinin üçte biri, ithâlâtın üçte 66

Cegamat çok kısa süre önce kurulmuş olmasına rağmen pazarda çok hızlı bir şekilde yerini almış bir şirkettir. Büyümeye de devam etmektedir. Biz de Cegamat ile yaptığımız işbirliği çercevesinde, İstanbul’da ivme kazanarak çok kısa sürede ciddi projelere imza atacağımıza eminiz. Herkes için hayırlı olmasını dilerim. matbaa&teknik: Ertan Bey, Pazara sunduğunuz inkjet baskı kafaları ile yapılabilecekler konusunda neler anlatırsınız? Nasıl bir iş ya da pazardan bahsedebiliriz? Ertan Coşkun: HP tarafından geliştirilmiş, TIJ 2.5 teknolojisini kullanan HSA Systems inkjet baskı kafaları ile Sabit ve Değişken baskı konusunda istediğiniz her türlü veriyi basabilmeye olanak sağlamaktadır. Barkod, karekod, datamatrix, metin, logo, tarih, numaratör gibi objeleri istediğiniz her türlü malzeme üzerine baskı yapabilirsiniz. Ayrıca sistem ambalaj sektörü için markalama ve kodlama amaçlı da kullanılabilmektedir. Sistemin en büyük avantajlarından birisi, yazıcı kafaların işletmenizde bulunan ekipmanlara kolayca entegre edilebilmesidir. 600dpi çözünürlükte baskı yapabilen inkjet yazıcılar aynı zamanda 12,7mm den 203,2mm yüksekliğe kadar da baskı yapabilmekte ve basılacak olan işleri veritabanından alabilmektedir. DJM ürünlerimiz ile saniyede 2,5 metre hız ve 600 dpi’da değişken CMYK baskılar yapılabilmektedir. Bu sistem de her türlü malzeme

üzerine baskı yapabilme yeteneğine sahiptir ve kartpostal, çekiliş biletleri, kişiselleştirilmiş mektuplar gibi ürünleri üretmenize olanak sağlamaktadır. Industrial InkJet sistemler ile plastikten, cama, metalden kağıda her türlü yüzeye değişken CMYK baskı yapılabilmektedir. Diğer sistemler düz bir yüzey üzerinde çalışırken Industrial InkJet düz yüzeye sahip olmayan materyallere de baskı yapabilmektedir.

Matbaa Teknik Ağustos'13  

matbaa-agustos13