Page 56

ayın konusu

matbaa&teknik: Eklemek istedikleriniz var mı? Burhan Kuturman: BasysPrint UV-Setter teknolojisinin kalbi Dijital Tram Pozlama (DSI) bir çözümdür. Bu kavram Texas Instruments Dijital Işık İşleme (DLP) teknolojisi üzerine kuruludur. DSI işlemi sırasında, UV ışık Digital Micromirror Device (DMD ™), 2.100.000 mikroskobik küçük aynadan oluşan bir optik yarı iletken çip ile gerçekleştirilir. Diğer CtP sistemlerinden farklı olarak, flatbed teknolojisi kullanılıyor. Kalıplar düz bir tepsi üzerinde pozlandırılıyor; makinede tambur bulunmuyor. İhtiyaca göre üç farklı hız seviyesi sunuluyor. Tek lazerli, iki lazerli ya da üç lazerli modüller eklenebiliyor. Üç lazerli modül ile saatte 45 adet 70 x 100 kalıp pozlamak mümkün. Orta ebatta maksimum 68 x 83, büyük ebatta 94 x 115 kalıpları pozlamak mümkün. İki farklı çözünürlükte (1500 ya da 2400 dpi) pozlama yapılabiliyor. Türkiye’de kurulu 100’e yakın makinenin hepsi 1500 dpi ama özel bir talep olunca 2400 dpi verilebiliyor. İstenilen rejistrasyon sistemi Aras Grup tarafından standart sunuluyor. Tam otomatik makinede 5 kasete kadar yükleme seçenekleri mevcut. Çoklu kaset ve tüm otomasyon seçenekleri, 156x210 cm kalıp pozlayabilen VLF makinede de mümkün. Tek kaset ya da çok kaset sistemi makineye sonradan eklenebiliyor. Beş kasetli makinede ara kağıdı otomatik olarak alınıyor, kalıp pozlanıyor ve otomatik olarak banyo makinesine gönderiliyor. Bu makinelerde çift kalıbı aynı anda beslemek de mümkün. Bir kalıbı pozlandırırırken, pozlanmamış yeni kalıp yerleştirilebiliyor ve pozlanan kalıp banyoya yönlendirilirken, diğeri pozlanmaya başlıyor. Bu manuel bir makinede önemli bir özellik. Bu sistemde 405 nm lazer modüller kullanılıyor ve bunlar çok uzun ömürlü. Tamburlu makinelerde çok hızlı dönen spinner motorlara ihtiyaç vardır. Bu makinede motor bulunmamaktadır ve ileride ortaya çıkabilecek servis problemleri ortaya çıkmamaktadır.

DMD Sayesinde Keskin ve Temiz Nokta Üzerinde yaklaşık 2 milyondan fazla elektronik ayna olan bir chip (DMD) var. Lazerden kaynağından gelen ışığı DMD üzerinden bir lens sistemiyle kalıp üzerine aktarıyor ve pozlandırmayı sağlıyor. Lazer modül sayısı istenildiğinde arttırılabiliyor. Bu teknoloji çok temiz, çok keskin nokta kalitesi sunuyor. Aynı makinede lak kalıpları, rotary etiket makinelerinin lak kalıpları, 9.5 mm kalınlığa kadar magnezyum sıcak yaldız kalıpları, bakır kalıplar, serigrafi ipek kalıp pozlandırması, flekso makinelerdeki rotary kesim üniteleri için bıçak kalıpları, bu makinede yapılabiliyor. Makinede kısmi lak için suyla yıkanabilen kalıp pozlanabiliyor. Makinede alüminyum ya da çelik tabanlı, 0.77 – 1,14 mm kalınlıklar arasında kalıplar pozlanabiliyor. Ek olarak, kalıp yükleme ve çıkarma, ötekilere kıyasla kayda değer bir şekilde daha kolaylaştırılmış. Bu da yetmemiş, yeni VLF (manuel modelinde) dikkat çekici bir miktarda azaltılmış 54

matbaa&teknik

ağırlıkla, 2.42x3.40 m gibi hayli küçük bir yer kaplıyor. Makinede, kurumsal ağ üzerindeki herhangi bir bilgisayardan, arayüz olanaklarıyla Yönetim Bilgi (MIS) sistemlerine erişebilen, en son teknoloji, VLF işlevselliğini denetleyen kapsamlı bir kullanıcı arayüzü (GUI) entegrasyonu var. Açık standart arayüzü (1 Bit Tiff) sayesinde, VLF herhangi bir iş akışı veya Rip’e entegre edilebiliyor.

Kalıp Ebat Çeşitliliği Avantajı Sistemin benzersiz bir özelliği, düz-yatak (flat-bed) ilkesinin optimum pozlama alanını kullanarak, kalıp ebatlarının çok geniş bir yelpazesini pozlama yeteneği. Bu, 200x200 mm gibi küçük bir kalıp ebadından 1560x2100 mm gibi bir büyük ebada kadar, piyasadaki tüm VLF makinelerin en geniş ebat çeşitliliğini, üstelik iki adet 8 sayfa veya 4 adet 4 sayfa kalıbı aynı döngüde pozlama imkanı demek. Dört kasetli tam otomatik VLF serisi için, herhangi bir ilave ebat manuel olarak yüklenebiliyor. VLF’in sadece manuel modelinde temin edilebilen Flexpo adlı patentli bir özellik, bir başka 8 sayfa kalıp güvenlik nedeniyle yakın bir tarayıcı tarafından tam kontrollü olarak pozlanmakta iken, bir 8 sayfa kalıp yükleme veya çıkarma imkânı sunuyor. Basysprint’in kendi bünyesinde geliştirdiği VersaFlex sistemi, geri çekilebilir pin’ler ve sağlam konumlandırma kolları kullanarak – özellikle büyük ebatlarda önemli olan – çok hassas bir rejistrasyon sağlıyor. Aynı zamanda, dört ayrı bölgede flat-bed üzerine vakum uygulanıyor. Bu kalıp pozlama esnasında, kalıpların dalgalı olması durumunda bile, kusursuz bir düzgünlüğü garanti ediyor. Birçok bileşenlerin standartlaştırılması sayesinde, üretici pazar odaklı ekipman fiyatlarının sağladığı üretim maliyetlerini elde edebiliyor. VLF Serisi, çok daha ince ve zarif tasarımı vurgulayan abartısız bir tasarıma sahip.

Altıncı nesil pozlama kafası Büyük ebat UV-Setter’ın en önemli parçası, Texas Instruments firmasının en son dijital mikro aynaları (Digital Micromirror Devices - DMDs) kullanılan Basysprint pozlama kafası. Bir önceki nesil 786 bin DMD barındıran kafaya karşılık, yeni kafa 2.1 milyon DMD barındırıyor. Bu da, büyük bir kalıp üretim hacminde, full-HD’ye yanıt veren daha yüksek çözünürlükle sonuçlanıyor. Altıncı nesil (Gen 6) baskı kafalı tüm UVSetter’lar, örneğin 460x ve 860x VLF seriler, bundan dolayı bir önceki nesle kıyasla saatte % 25-30 daha fazla kalıp üretiyorlar. Yeni Basysprint VLF Serisi saatte 20’nin üzerinde (1235x1620 mm ebatlı) kalıp üretirken, 8 sayfa (1030x790 mm ebatlı) kalıp çıktı hızı saatte 45 kalıbı aşıyor. 405nm DSI³ Violet Lazer modülleri ve Gen 6 pozlama kafası kesinlikle tozsuz kabinlerine monte ediliyor ve bu da sorunsuz çalışma sonucunu doğuruyor.

Basysprint UV-Setter CtP’lerin hepsi, son derece düşük tüketimli ekipmanla sonuçlanan ekolojik ayak izini muhafaza etme mantığı ile tasarlanmıştır. Sadece 2.3 kW, tek faz, güç tüketimiyle Basysprint CtP makinesi enerji ve maliyet etkili bir çözüm. Flat-bed konsepti, hızlı UV-kafa ve (10 mm’ye kadar malzeme kalınlığına imkân tanıyan) dinamik oto-fokus UV-Setter’ın bir ‘Çapraz-Uygulama’ makinesi olmasını sağlıyor. Sıcak yaldız ve kabartma uygulamaları için fotogravür magnezyum kalıpları, esnek şekilli kesim kalıpları için foto hassas çelik kalıplar, spot lak baskı için MacDermid’den suyla yıkanabilir lak kalıbı ve rotatif serigraf baskı için şablonlar – tüm bunlar Basysprint UV-Setter CtP’ler ile pozlanabiliyor. Beş uygulama ama sadece tek bir pozlayıcı, bu büyük format segmentinde BasysPrint VLF UV-Setter’ın önemli bir avantajı.

VLF Serisi: Kesinlikle kaliteli – ödünsüz! Bu yeni teknoloji halihazırda, kendini kanıtlamış 1500 dpi (2400 dpi da mevcut) süper-hücre tramlama teknolojisiyle çalışan çok sayıda Basysprint UV-Setter kullanıcısında artış eğiliminde. Bu daha yüksek çözünürlük güvenlik baskısı gibi bazı özel uygulamalar için gerekli ama o aynı zamanda bir UV-Setter ile kullanılabilen tüm ticari FM ve hibrit tramlamalara imkân tanıyor. Yüzde 30-50 oranlarına kadar daha ucuz konvansiyonel UV kalıpların kullanımı, özellikle yüksek miktarda kalıp tüketimi olan, büyük format segmentinde bir diğer önemli avantaj. Ambalaj matbaaları UV mürekkeplerle, fırınlanmadan bile uzun tirajlara dayanıklı olan UV-hassas kalıpların eşsiz gücünü ve dayanıklılığını takdir edeceklerdir. Sürdürülebilirlik anlamında, UV kalıplar en az kimyasal kullanımı ve (sıklıkla atık suyla deşarj edilebilen) kolay atık tahliyesiyle daha ikna edici. Daha da fazlası, termal sistemlerin aynı sayıda baskı yapmak için iki veya daha çok kalıp seti ve belki daha çok enerji ve zaman harcayan fırınlama gerektireceği yerde, tek bir kalıp seti yeterli. UV-Setter CtP’ler için konvansiyonel kalıp tedarik seçenekleri, dört yılı aşkın süredir, Çinli tedarikçilerin artan sayısıyla, artmaktadır. Ve şimdi konvansiyonel kalıpların yerel tedarikçilerden satın alınabilmesi de aynı derecede önemli.. VLF-Serisi üç versiyonda geliyor: VLF-M manuel versiyon, VLF-SA yarı otomatik versiyon ve VLF MCA, online 100 kalıplık dört değişken ebat kalıp kasetli tam otomatik versiyon (0.3 mm kalınlıkta, 0.4 mm 80 kalıp). VLF-Serisi’nin yeni pozlama ünitesi kafası (örn. 460x ve 860x modelleri), her biri 1500 veya 2400 dpi (yerinde yükseltilebilir)b Violet lazer modüllerine yükseltilebilen, artan performans talebini karşılayabilecek çözünürlükle geliyor. Yeni nesil pozlama üniteleri yeni nesil için kayda değer sansasyonel fiyat düzeyi, UV-Setter VLF Serisini herhangi bir büyük ebat matbaacı için tam rekabetçi yapıyor ve bakım maliyetlerinden büyük tasarruf kaydediyor. Azami kalıp ve pozlama ünitesi ebadı 1560 x 2100 mm.

Matbaa Teknik Ağustos'13  

matbaa-agustos13