Page 40

ayın konusu

matbaa&teknik

sistem diyebiliriz. Termal ile konvansiyonel arasındaki nokta farkı, banyo uygulamasından gelir. Banyo makinesinin doğru şekilde bakımı yapılır, zamanında kimyasal değişirse ve kalıpta uygun olursa, birbirinden daha iyi konusu ortadan kalkar. Tabii daha çok gelir elde etmek için çok düşük kalite de kalıp, banyo kimyasalını iki ay kullanan işletmeler var, bu şekilde çalışanlar için mukayese yapmak doğru olmaz. matbaa&teknik: Türkiye’deki CtP pazarını değerlendirir misiniz? Sizce bu konuda pazarın büyümesi ne kadar mümkündür? Türkiye için bu sistemler açısından ne büyüklükte bir pazar olduğundan bahsedebiliriz? Serkan Eliyürekli: Türkiye’de hala CtP sistemlerine yatırım yapacak çok matbaa var ki CtP satışı başladığından beri her markanın Türkiye’ye yeterince önem verdiğini düşünüyorum. Bu dönemde marka çeşitliliği yeterli derecede olmasından fiyat rekabeti kullanıcıların yararına pozisyonda ilerliyor.

Serkan Eliyürekli: Her üründe olduğu gibi muhakkak iyi çalışmanın, düşük düzeyde çalışmaya istinaden bir fiyat farkı oluşur, bu CtP sistemlerinde de aynı. Bence ilk önemli nokta sistemin üretildiği ülkenin teknolojik ve mühendislik potansiyeli açısından ne durumda olduğudur. Bu noktalar; makineye (ki her makine arıza verir veya müdahale gerektirir) üretici firmanın nasıl ve ne kadar kısa sürede konuya müdahale edebileceğinin göstergesidir. Üretici firmalar kendi çizgilerini korumak için kaliteyi ya korurlar veya kendilerinden beklenen ucuz malı üretirler, bu mantıkla sınıflandırma yapmak kolay olsa gerek.

matbaa&teknik: Konvansiyonel ya da dijital kalıp pozlama sistemlerinin mukayesesini yapar mısınız? Serkan Eliyürekli: Bir önceki bölümde kaliteli olan ürün veya üreticinin potansiyelinden bahsettim ama bu anlatmaya çalıştığım şey kaliteli olan veya ismi bilinen trend belirler demek istemedim. Çünkü elinde sadece tek sistem olan veya o sistemin malzemesinden daha çok gelir elde ettiği için piyasayı yönlendirmeye çalışan markalar var. Müşteri ziyaretlerimden anladığım kadarıyla matbaaların kendi aralarında fiyat rekabeti çok fazla ki genelde düşük tirajlı işler var. Bu noktadan yola çıkarsak konvansiyonel sistem bizim piyasamız için doğru olan

matbaa&teknik: Fason kalıp atelyelerinin sayısındaki artışın ve bu repro atelyelerinin CtP pazarına etkisini değerlendirir misiniz? Serkan Eliyürekli: Pozlanmış kalıp satışı yapan repro atölyeleri şu döneme kadar yeterli derecede çoğaldı. Bundan sonra daha fazla bir genişleme olacağını sanmıyorum ki bazı reprocuların dijital veya matbaa makinesi yatırımına giriştiğini duyuyoruz. matbaa&teknik: Kimyasalsız ya da işlemsiz kalıp konusundaki görüşleriniz ve baskıya katkısı açısından yorumlarınız nelerdir? Serkan Eliyürekli: Kimyasalsız veya uygulamasız diye Türkçeye çevirdiğimiz, termal kalıp çeşitleri negatif çalışan kalıplardır. Baskıya nokta kalitesi noktasında bir şey katmayacağını net söyleyebilirim ama kimyasal atığı ve kimyasal maliyetleri konusunda artıları olacaktır. matbaa&teknik: Şirketinizin sunduğu CtP/ CtCP/kalıp veya film çözümlerinden bahseder misiniz? Serkan Eliyürekli: Grenmat yaklaşık iki senedir Güney Koreli Ajuhitek firmasının, Prism modeli UV Konvansiyonel CTcP, Expro modeli Termal CtP sistemlerinin satışını yapıyor. Bu sistemlerin, Otomatik ve Manuel Yükleme, OnLine veya Off - Line Banyo Mak. bağlantı, Saatte Min. 20 tb. - Max. 45 tb. Kalıp pozlama hızlarına çıkabilen konfigurasyon seçenekleri var. Ajuhitek, Kalıp Hazırlama Sistemlerini Güney Korenin güvenilir teknoloji ve işçiliğini uygun fiyatlar ile harmanlamış. Grenmat, Güney Koreli Ajuhitek ile yaptığı işbirliğinden memnun olduğunu özellikle belirtmek ister.

38

Matbaa Teknik Ağustos'13  

matbaa-agustos13

Matbaa Teknik Ağustos'13  

matbaa-agustos13

Advertisement