Page 18

ayın konusu

matbaa&teknik

arkasındaki temel teknolojileri anlama imkanımız oldu. 2006’daki MBO’dan bu yana dünyanın dört bir yanındaki tüm geniş kalıp üreticileriyle yakından çalıştık ve uyumluluğu temin ettik. 2002 yılında birkaç sene içinde kimyasalsız violet kalıp teknolojisi olacağı tahmininde bulunduk ve 2005 yılında gerçekten de böyle oldu. Kimyasalsız violet kalıp, ekonomik avantajları ve ileri keskinlikteki görüntü kalitesiyle son derece yaygın hale geldi. matbaa&teknik: Kalıplardaki değişiklikler nasıl FFEI’nin CTP sistemlerinde değişikliğe yol açtı? Andy Cook: Kalıp teknolojisi makinelerle çok yakın bir gelişim gösteriyor, dolayısıyla yeni kalıplar çıktıkça lazer gücü ve optik gerekliliklerine adapte oluyoruz ama değişiklikler çok ciddi olmuyor, genelde ufak biriken değişiklikler şeklinde oluyor. matbaa&teknik: CTP’nin baskı öncesi sürelerini ciddi şekilde düşürdüğü ve kalıp kimyasallarına duyulan gerekliliği ortadan kaldırıldığı görüldü; bir sonraki maliyet tasarrufu hangi alanda yapılabilir? Andy Cook: Şu anda iş akışında ve müşterilerin siparişten işin teslimatına kadar olan süreçte işleri yönetme şeklinde ciddi tasarruflar olduğuna inanıyoruz. CTP makinesinin maliyet tasarrufu genel olarak son 10 yılda sağlandı. Tabi ki lazerler daha güvenilir hale geldikçe ve ömürleri daha da uzadıkça violet görüntüleme işletim maliyetleri düşmeye devam ediyor. Violet lazerlerde 5 yıl garanti veriyoruz ve çok az iade oluyor. Lazer değişimlerinin çok daha düzenli ve pahalı olduğu termal ya da UV ile karşılaştırınca son derece avantajlı. matbaa&teknik: 15 yıl önce etrafta birçok CTP hikayesi ve birçok da tedarikçi vardı. Sizce artık şimdi CTP ana seçenek ve piyasa da sakinleşti diyebilir miyiz? Andy Cook: Evet kesinlikle. Müşterilerimiz CTP konusunda çok bilgili ve deneyimli, dolayısıyla artık ana seçenek haline geldi diyebiliriz. Bugünlerde CTP dünyasına yeni giren müşterilerden ziyade 2. ya da 3. makinesini alan müşteriler görüyoruz. matbaa&teknik: FFEI, Hindistan ve Uzakdoğu gibi yükselen piyasalarda CTP ile ciddi bir başarı elde etti. Sizce bunun sebepleri nedir? Bunlar ne dereceye kadar FFEI’nin teknolojisiyle ilgilidir? Andy Cook: Bunlar genel olarak teknolojimiz ve üretim mükemmeliyetimizle ilgili. Kalıplanmış dram teknolojimiz makine maliyetlerimizde bize makine maliyetleri ve görüntü kalitesi açısından ciddi avantaj sağlıyor ve daha önce de dediğim gibi violet lazerlerimiz o kadar güvenilir ve düşük maliyetli ki muhteşem bir kombinasyon sunuyorlar. Bu teknolojiler ve tramlama ve renk alanındaki teknoloji gelişme geçmişiz olmadan tüm bu 16

matbaa&teknik: FFEI has had extremely good success with CTP in emerging markets, like India and the Far East. What do you see as the reasons for that? To what extent are they related to FFEI’s technology? Andy Cook: They are much-related to our technology and manufacturing excellence. Our molded drum technology gives us a huge advantage in our machine costs and image quality and as mentioned our violet lasers are so reliable and low cost it makes for a tremendous combination. Without these technologies and our history of technology development in screening & colour we would never have been able to develop a machine so perfectly suited to these price sensitive and quality aware markets. Andy Cook ihtiyaçları bu kadar iyi karşılayan bir makine üretmemiz mümkün olmazdı. matbaa&teknik: Günümüzün matbaacıları CTP’de ne arıyor? Son 5-10 yılda neler değişti? Andy Cook: Günümüzün matbaacıları kolayca çalışabilen ve minimum sorun ve minimum maliyetle sürekli katkı sağlayan bir ürün arıyorlar. 10 yıl önce insanlar ara sıra çıkan sorunlara ve bakım maliyetlerine tahammül edebiliyorlardı ama artık bu tamamen imkansız. matbaa&teknik: CTP’de başarılmak istenen birşey var mı? Matbaacıların ve tedarikçilerin sürekli peşinde koştuğu? Eğer varsa, FFEI bu konuda ne gibi adımlar attı? Andy Cook: Bu konuda birçok farklı görüş var. İnkjet kalıplar, geleneksel kalıp görüntüleme gibi sistemlerin hepsinin maliyetleri düşürme potansiyeli var ama gerçekte bu maliyet indirimi karşılığında verimlilik ya da süre ya da dayanıklılıkta hep bir ödün oluyor. Sonuç olarak matbaacının para kazanmak için ne seviyede hıza, maliyete ya da kaliteye ihtiyaç duyduğuna karar vermesi gerekiyor. matbaa&teknik: FFEI’nin sadece CTP ve grafik sanatlarında değil yaşam bilimleri alanında da ciddi bir yenilik şöhreti var. Şirketin başarısında hangi sinerjiler rol oynuyor? Andy Cook: FFEI ürünlerinde yenilik mükemmeliyeti sağlamaya çalışıyor. Yeniliğin her zaman kompleks ve pahalı olmasına gerek yoktur. Bizim dünyamızda yenilik, ürün güvenilirliği ve ürün maliyetinde mükemmeliyet sağlamak anlamına gelir. Müşteri problemlerine değişik bir yönden bakıp bunları akılcı şekillerde çözmeye çalışıyoruz. Yaşam bilimleri işimiz renkli tarayıcılarla olan deneyimimizden doğdu. Hatta şu anda en hızlı büyüyen alanlarımızdan birisi ve bu ay 3. Queens yenilik ödülüne hak kazandık.

matbaa&teknik: What are today’s printers looking for in CTP? How has this changed in the last 5, 10 years? Andy Cook: Today’s printer is looking for a product that ‘works out of the box’ and keeps running like a work horse with minimum trouble or running costs. 10 years ago people could put up with occasional running issues and maintenance cost, but that is totally unacceptable these days. matbaa&teknik: Is there a “Holy Grail” in CTP? Something that printers and suppliers have been trying to achieve over the years? If so, what steps has FFEI already taken towards it? Andy Cook: There are many views on this subject. Inkjet plates, conventional plate imaging etc. all offer the potential of reducing costs, but the reality is always about the compromises they bring whether in the productivity or run length durability of the imaging speed. Ultimately the printer needs to decide what levels of Speed, Quality & Cost they need to make money. matbaa&teknik: FFEI has a strong reputation for innovation – not only in CTP and the graphic arts, but also in Life Science. What synergies (or company ethos), if any, exist that contribute to the company’s success? Andy Cook: FFEI strives for innovative excellence in its products. Innovation doesn’t always mean complex and expensive. In our world innovation means smart ways to achieve excellence in product reliability and product cost. We try to look at customer problems differently and find clever way to address them. We never find a solution then look for the problem. Our Life Science business came out of our unique experience of colour scanners and we were able to apply this to the problems pathologies had using microscopes and glass slides. Actually this has become one of our fastest ever growth businesses and won us our 3rd Queens Award for innovation this month.

Matbaa Teknik Ağustos'13  
Matbaa Teknik Ağustos'13  

matbaa-agustos13

Advertisement