Page 132

fespa 2013

matbaa&teknik

Avrupa’da Çok Hızlı Büyüyen Pazarlardan Birisi… Inca Digital’in yeni CEO’su Dr. John Mills: ““Geniş format dijital baskıda Türkiye, bizim için önemli. Çünkü ekonomik olarak çok ilginç bir pazar. Stratejik önem taşıyor ve Avrupa’da çok hızlı büyüyen pazarlardan birisi.” John Mills, Murat Özkıray FujiFilm standında tebrik etmek için bir araya geldiğimiz Inca Digital’in yeni CEO’su Dr. John Mills, “Kendimizi geniş format makinelerde baskı kalitesi anlamında lider konumda görüyoruz” diyor. Mills’in FujiFilm işbirliği ve Inca Digital’in teknolojik gücü hakkındaki yorumları şöyle: “Fuji ile yaptığımız ortaklık bize global erişim sağlıyor. Fuji’nin bu anlamda çok geniş ve güçlü bir satış ve servis ağı var. Öyle inanıyoruz ki Inca’nın baskı alanında sahip olduğumuz esas teknoloji ve Fuji’nin fonksiyonellik bakımından en iyisine sahip olduğunu düşündüğümüz mürekkep gamı ve Fuji’nin dağıtım kanalından faydalanıyor olmak bize dünya kalitesinde satış imkânı sağlıyor.”

Önemli Olan “Dropsize” Değil “Fuarda dikkat ettiyseniz firmaların çoğu daha yüksek kalitede baskı alabilmek için daha küçük dropsize’a geçiş yapıyor. Ancak baskı kalitesi sadece dropsize ile ilgili olan bir şey değil. Bu daha çok drop’un baskı altı malzeme üzerine ne kadar keskinlikle koyulduğuyla ilgili. Inca’yı bu noktada farklı kılan ise sahip olduğu kusursuz mühendislik, yazılım ve drop keskinliği. Bizce Inca olarak baskı kafalarını ve mürekkep teknolojilerini kullanma şeklimiz; pazardaki en iyi baskı kalitesini sunuyor. Makinenin içindeki birçok esas teknolojimizin özelliği ilk alındıktan 3 yıl sonra bile aynı kaliteyi sunabiliyor olması, bu da geniş format bir makine alırken göz önünde bulundurulması gereken önemli hususlardan birisi. Asıl önemli olan haftada 6 gün ve yıllar boyu kullanacağınız bir makineden alacağınız sürekli kalite.”

Ambalajcıları Etkileyen Bir Makine FujiFilm Türkiye’den Murat Özkıray ise Inca’nın FujiFilm’in dijital baskıya çok önem verdiğini ve Inca’nın bunun önemli bir parçası olduğunu anlatıyor: “Geçtiğimiz yıl Haziran

130

ayında distribütörünün kapanmasıyla FujiFilm Türkiye olarak faaliyet göstermeye başladık, biliyorsunuz. FujiFilm, geniş format ya da dar format dijital baskıya bir hayli önem veriyor. Geniş formatta Inca Digital de bu stratejinin önemli bir parçası. Inca Digital’in en önemli özelliği; hem reklam hem de yeni çıkan makinesiyle ambalajcıları, özellikle oluklu mukavva baskıcılarına hitap etmeye başlamış olması. Türkiye’de de ilgi toplayan bir makine ve çeşitli aktivitelerimiz oluyor. Hatta hali hazırda görüştüğümüz 2 önemli matbaacımız var. Güzel bir makine olduğunu düşünüyorum. S20, S40, S40i ve S70 olarak 4 farklı modeli var. S70 çok hızlı bir makine, dolayısıyla beklentilerin bir hayli üzerinde kalıyor. Biz de elimizden geldiğince tanıtımını yapmaya başladık. Inca’nın tüm global satış hakları Fuji’de. Bu nedenle Türkiye’de FujiFilm olarak cevap veriyoruz. Tüm dünyada da Inca

Digital’in üretim hattından çıkan tüm makineleri FujiFilm satıyor.”

Fespa Avrasya’da da Olacağız Inca Digital’in yeni CEO’su John Mills, Türkiye’yi çok önemli bulduklarını, anlatıyor. Bu sebeple yakından takip ettikleri Türkiye için bu yıl İstanbul’da gerçekleştirilecek Fespa Avrasya’da da yer alacaklarını, söylüyor: “Geniş format dijital baskıda Türkiye, bizim için önemli. Çünkü ekonomik olarak çok ilginç bir pazar. Stratejik önem taşıyor ve Avrupa’da çok hızlı büyüyen pazarlardan birisi. Bu sene Türkiye pazarındaki işlerimizi büyütme konusunda çok kararlıyız. FESPA Eurasia’da da olacağız. Yeni teknolojilerimizle yeni müşteriler bulmayı umuyoruz. Bahsettiğim fuarlarda güçlü bir varlık göstererek bu teknolojiyi Türkiye’ye getirmeyi planlıyoruz.”

Matbaa Teknik Ağustos'13  

matbaa-agustos13

Advertisement