Page 118

fespa 2013

Neil Felton

İngiltere’den sonra en çok ziyaretçi Almanya, Benelüks ülkeleri, Fransa, İtalya ve İspanya’dan gelmiştir, ki geniş format baskı sektörünün önde gelen bu fuarının Batı Avrupa’daki ana pazarlardaki reklam üreticilerinin gözünde ne kadar önemli olduğunun altını çizmektedir. FESPA 2012 Münih’e kıyasla ziyaretçi sayısındaki %68 artış ile Londra’nın özellikle Kuzey ve Baltık ülkelerindeki baskı üreticileri için de cazip olduğu görülmüştür. FESPA Yönetici Direktör Neil Felton: “Burada FESPA’da konuştuğum katılımcılar uluslararası ziyaretçilerin çokluğundan son derece memnunlar ve ExCeL fuar alanındaki stantlar son derece yoğun. Pek çok alandaki yeni ürün lansmanları ziyaretçiler için yeni teknolojileri inceleme fırsatları sunarken, ziyaretçilerimiz için sunduğumuz etkinlikler de işlerini ileriye taşımak üzere araştırma içinde olan baskı üreticilerinin çekim merkezi oldu.”

FESPA 2013 Katılımcı Görüşleri Manel Martinez, HP EMEA Ülkeleri Grafik Çözümler Bölümü Başkan Yardımcısı & Genel Müdürü: “FESPA, HP için büyük bir show oldu. Avrupa’nın her yerinden gelen yüksek nitelikte FESPA ziyaretçisi ilk defa yeni HP Latex 3000 baskı makinemizi canlı olarak gördüler, baskı yapışını izleyip çok yönlü kullanımına ilk elden tanık oldular. Analogdan dijitale geçişi yaygınlaştıran, fuarın ilk günü lansmanını yaptığımız yeni sanayi tipi baskı makinemiz HP Scitex FB10000 de yüksek performansı ve HP’nin yeni ve eşsiz uygulaması High Dynamic Range Printing Technology (HDR) yüksek dinamik aralık baskı teknolojisi ile yoğun ilgi gördü. Tabela ve görsel pazarındaki liderliğini ortaya koyan FESPA üreticilerin, baskı hizmeti sunanların ve markaların ihtiyaçlarını karşılayan bir fuar sağladı.” Mike Horsten, Mimaki Avrupa, EMEA Ülkeleri Genel Pazarlama Müdürü: “Londra ExCeL’deki ideal konumlanmasıyla FESPA 2013 dinamik bir şehirde heyecan verici bir fuar oldu. FESPA yenilikçilik ile eş anlamlı - ki biz de en yenilikçi fikirlerin dahi kolayca ama aynı zamanda

116

matbaa&teknik

yükek kaliteli bir şekilde Mimaki çözümleri ile nasıl basıldığını sektörümüze, dostlarımıza ve ziyaretçilerimize göstermek üzere standımıza kurduğumuz öğrenci akvaryumu ile bu yaratıcı ortama kendi katkımızı sunmak istedik. Geniş format, sanayi tipi üretim ve tekstil baskısı alanlarında en yeni teknolojik gelişmeleri görmek isteyen heyecan dolu ziyaretçiler ile dolup taşan standımıza bakacak olursak kalabalıkların ilgisini çekmekte oldukça başarılı bir çalışmaydı. Heyecan dolu bir uçuştu ve bir sonraki FESPA uçuşuna binmeyi daha şimdiden bekliyoruz!” John Coppens, Avrupa Pazarlama Programları Müdürü, Graphic Solutions, Avery Dennison: “FESPA, Avery Dennison için önemli etkinliklerdendir ve yıllık pazarlama takvimiz 2013 içinde kritik bir maddedir. Bu yılki fuarın kalitesinden çok memnun kaldık. Standımızı ziyaret edenler arasında Avrupa’nın her yerinden araç kaplamacılar, tabela üreticileri ve baskı üreticileri vardı. Avrupa dışından gelen ziyaretçi sayısında da hayrete düştük. Tasarımcılar ve son kullanıcıları da ağırladık. Yeni inovasyonların lansmanı ve uygulama gösterimi için mükemmel bir ortam. Bu açılardan değerlendirildiğinde FESPA 2013 Avery Dennison için etkili bir fuar oldu.” Liuba Noskina, Marabu Pazarlama ve İletişim Müdürü: “Katıldığımız en iyi fuardı!” Frederik Dehing, Vice-President, Agfa Graphics: “Bu kadar çok farklı uygulamayı görmek harikaydı. Müşteriler için uygulamalar hayatidir; uygulamalar bu nedenle bu kadar ilgi görmektedir.” Graham Leeson, Fujifilm Avrupa iletişim Müdürü: “Fuarın ilk 3 gününde Avrupa’daki çeşitli şirketlere 7 tane sistem sattık. Fuar boyuncaki genel toplam beklediğimiz düzeydeydi. Uvistar anlaşmaları ise gerçekten memnuniyet vericiydi.” “Fuar, bizim sandığımızdan çok daha uluslararasıydı.” Paul Cripps, Yönetici Direktör, EFI: “ Eğer genel olarak ziyaretçi sayısının az olabileceğine dair bir endişe var idiyse, bu kesinlikle EFI’nin standı için geçerli değildi. Fuarda baştan sonuna kadar kalabalıktı, daha önceki yılların rekorlarından çok daha fazla pazarlama ve satış talepleri aldık ve birkaç makine ve yazılım için satış anlaşmasını tamamladık. Pazarda yeni bir hareketlilik olduğunu hissediyor gibiyiz ve işlerin tekrar iyiye gideceğinin işaretleri var gibi. Bunun tabii potansiyel olarak ileriye dönük ne anlama gelebileceği bizi heyecanlandırıyor.” “FESPA ExCeL dünya geniş format takvimindeki lider rolünün hakkını bir kez daha verdi.”

that were new to FESPA 2013 - showcased the effectiveness, energy and excitement of wide format print. Jet Set conference – NEW A free onsite conference addressing the opportunities for printers through a worldclass line-up of industry experts, leading suppliers and inspirational print service providers. Print Inspiration Runway – NEW An exhibition of inspiring print showcasing print’s effectiveness in its many different applications. Creative Corner – NEW Inspiration and information for brand owners, agencies and designers, with peer insights and global brand case studies to show how print increases campaign cut-through and drives response. Pilot’s Briefing Zone – NEW Garment gurus offer insights into advanced garment design and decoration techniques with FREE presentations, demonstrations and hands-on interactive workshop sessions. Promotional Product Business Academy – NEW Exhibits, case studies, research and demonstrations highlighting the business opportunity of the promotional products market segment. Wrap Cup Masters Series Vehicle wrappers from around the world compete for the title of global “WRAP Cup Master”.

Hall of Fame A gallery of leading printers from all over the world who their peers hold up as inspirational role models in the print community. FESPA Awards 2013 A celebration of innovative and exceptional work created by printers from around the world.

Matbaa Teknik Ağustos'13  

matbaa-agustos13

Advertisement