Page 1

Jak wyeliminować złe nawyki dotyczące zdrowego odżywiania?


Nieodpowiednie nawyki odnośnie odżywiania są często przyczyną tego, że nie możemy zrzucić wagę. Trenujemy, dobrze się żywimy, lecz nasze zwyczaje, czasami jeszcze z dzieciństwa, przeszkadzają nam w osiągnięciu odpowiadających nam rezultatów. Sprawdź czy któreś nieodpowiednie nawyki znajdujesz u siebie i zamień je na zdrowe, a z pewnością poczujesz się lepiej.


W pierwszej kolejności to to, że jemy w biegu. Zwykle powodem tego jest spieszenie się czy to do pracy czy do szkoły. Ale też już od najmłodszych lat rodzice i dziadkowie popędzali nas ze spożywaniem obiadu, bo trzeba będzie odgrzewać itd. Z tego powodu spożywamy posiłki szybko, a co za tym idzie zjadamy większe porcje. Więc zmniejszmy tempo spożywania obiadu na znacznie powolniejsze. Gryźmy kilka razy, róbmy małe odstępy w spożywaniu, a spowoduje to, że zjedzone porcje będą niewielkie.


Innym złym przyzwyczajeniem jest spożywanie posiłków przed ekranem telewizora, laptopem lub robiąc inne działania. Nie ustalamy sobie chwili na posiłki i jedynie na to. Kiedy jesteśmy wciągnięci serialem w telewizji lub notatką w tygodniku nie patrzymy na to jaką ilość istotnie tego pokarmy jemy. A jego porcje wtenczas bywają dużo większe. Zatem należyte jest, byśmy jedząc skoncentrowali uwagę jedynie na tej czynności.


Kolejnym zwyczajem, które wpajano nam już od dziecka to wyjadanie wszystkiego co zaserwowano nam na talerzu. I mimo tego, że często jesteśmy już syci to jemy nadal, gdyż czysty talerz przedstawia się ładniej lub nie chcemy zrobić komuś przykrości. Należy nakładać sobie mniejsze porcje. W każdej chwili będziemy mogli sobie dołożyć albo zwrócić się z prośbą o kolejną porcję, co z pewnością zadowoli osobę, u której gościmy na obiedzie.


Spożywanie napojów w czasie jedzenia to powszechne zajście tak u dzieci jak też osób dorosłych. Jest to niekorzystne dla naszego organizmu przyzwyczajenie. Napoje rozwadniają soki trawienne, które wtedy nie wypełniają swojej roli podczas trawienia. Lecz to nie koniec. Sączenie napojów podczas jedzenia powoduje rozmiękania pokarmów co pociąga za sobą to, że możemy spożyć go znacznie więcej. Najlepiej jest łyknąć szklankę wody przed jedzeniem, wtenczas spożyjemy mniejsze ilości albo jakiś czas po posiłku.


Przy obiedzie wybieramy sporych rozmiarów talerz. Jednak czy to niezbędne? Na dużym talerzu nigdy nie nałożymy sobie niewielkiej porcji ziemniaczków, gdyż będziemy myśleć, że to zbyt mało. Zatem czas zamienić to przyzwyczajenie i fałszywe wyobrażenie. Zatem do obiadu używaj małych rozmiarów talerzyki, na których naprawdę mieści się dostateczna ilość posiłku.


Pozbywanie się złych zwyczajów żywieniowych to naprawdę niewiele. Kilka łatwych reguł, lecz ich wykorzystanie jest faktycznie istotne. Przestrzeganie tych zasad nie jest uciążliwe i nie wymaga od nas dużego wyrzeczenia się, dlatego każda osoba może od tej chwili wcielić do życia właściwe dla zdrowia i korzystne nawyki żywieniowe.


Źródła: http://www.zdrowomi.com.pl/ http://www.talerze.com.pl/ http://www.liczpunkty.pl/ http://www.pozdrowie.pl/ http://www.smaczny.pl/ https://www.google.pl/imghp?hl=pl&tab=ii

Prezentacja  
Prezentacja  
Advertisement