Page 10

Konsole do gier. Którą wybrać? Domowa rozrywka nie musi ograniczać się do biernego oglądania telewizji. Gry wideo to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu rozrywkowego. Rynek gier elektronicznych zdominowały trzy marki: Microsoft, Sony i Nintendo. Dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się nad zakupem konsoli, jednak nie mogą zdecydować, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom, przedstawiamy trzy konsole stacjonarne.

Xbox 360 Firmowana przez Microsoft konsola obecna jest na Polskim rynku już od 2006 roku. Jej zdecydowanym plusem jest bogata biblioteka dostępnych gier. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że duża liczba tytułów wydanych na to urządzenie to tzw. gry multiplatformowe – dostępne zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i konkurencyjnych konsolach. Platforma jest zintegrowana z usługą Xbox Live, która umożliwia graczom granie online, a także pobieranie dodatkowych (często płatnych) programów, gier, czy nawet filmów. Niestety Microsoft pobiera roczny abonament za korzystanie z tej usługi. Jednak dzięki temu możemy być pewni stabilności oferowanych przez nią funkcji. W zeszłym roku Microsoft wprowadził na rynek dodatkowe urządzenie do Xboxa. Jest to Kinect. Technologia Kinect umożliwia sterowanie grami przy pomocy ruchu. Granie bez kontrolera oznacza sterowanie całym ciałem. Kinect reaguje na ruchy użytkownika dzięki czułym kamerom i mikrofonom. Ta innowacyjna technologia to oczywiście dodatkowy wydatek, warto jednak wziąć ją pod uwagę już podczas zakupu samej konsoli. Xbox 360 dostępny jest w różnych wariantach cenowych.

Sony PlayStation 3 PlayStation 3 to następca PlayStation 2, jednej z najlepiej sprzedających się konsoli w historii. Urządzenie jest dostępne w kilku wersjach, m.in. Slim, która wyróżnia się małą wagą i pięknym wykonaniem. Sony postawiło na bogatą ofertę konsoli. PlayStation 3 to bogate możliwości multimedialne, z czego granie to zaledwie jedna z wielu opcji. Konsola odtwarza płyty DVD i Blu-Ray, może posłużyć za odtwarzacz muzyki, a także umożliwia przeglądanie stron internetowych. Dzięki darmowej usłudze Playstation Network gracze z całego świata mogą wspólnie przemierzać fantastyczne światy. A jest w czym wybierać, PlayStation 3 może się obecnie pochwalić różnorodną gamą wydawanych na nią tytułów. Często są to gry ekskluzywnie wydawane tylko na tę konsolę. Dodatkowo jest to najpotężniejsze urządzenie na rynku. Sony zadbało, aby możliwości graficzne konsoli znacznie przewyższały konkurencję. Widać to po estetyce takich tytułów jak: „God of War 3”, „Final Fantasy XII” czy nadchodzącym „The Last Guardian”. Podążając za konkurencją Sony wydało dodatkowe urządzenie PlayStation Move, które również umożliwia interakcję z grami przy pomocy ruchu. PlayStation 3 to obecnie najdroższa konsola na rynku.

Nintendo Wii Najlepiej sprzedająca się konsola tej generacji i jednocześnie najbardziej kontrowersyjna. To Nintendo wprowadziło na rynek rewolucyjne kontrolery wykrywające ruch w trzech wymiarach. Stąd też popularność tej konsoli, która dostarcza całkowicie nowej, opartej na aktywności fizycznej rozrywki. Urządzenie jest bardzo popularne na zachodzie, w Polsce znacznie mniej. Powodem mogą być słabe parametry techniczne konsoli. Wii może pochwalić się bogatą ofertą gier dla całej rodziny, wśród których najlepsze tytuły pochodzą od samego producenta konsoli. Gracze mogą wybierać wśród takich legend przemysłu elektronicznej rozrywki jak Mario, Zelda, Donkey Kong, czy Metroid. Biblioteka Nintendo Wii jest co prawda nieco mniejsza niż u konkurencji, jednak o wiele bardziej różnorodna. Konsola umożliwia granie w sieci, a także przeglądanie stron internetowych i pobieranie dodatkowych gier i aplikacji przez Internet. Jest to najtańsza konsola na rynku. (md)

10

Projektant nr 2 (Wiosna 2011)  
Projektant nr 2 (Wiosna 2011)  

Informator osiedlowy