Page 1

Květen 2011 39 Kč www.filmstage.cz

V KINECH KINECH OD OD 12. 12. KVĚTNA KVĚTNA V

05

Knihaprávě právě Kniha prodeji. vvprodeji.

8 595564 603481


obsah

Editorial

7. 5. 2011, Holka z města (New in Town)

Psal jsem to už minule a jsem rád, že mohu zase. Za okny je krásně. Zima je definitivně pryč a tak se konečně snad zlepší i nálada nás všech. I kdyby ne počasí, filmy v kině mi náladu zvednou zcela určitě. Jsem nadšený Zdrojovým kódem, od kterého jsem dostal přesně to, co jsem jako divák čekal. Teď s napětím očekávám Thora a Vodu pro slony, film, který si mě už předem stihl získat, bez ohledu na to, že jsme jeho mediálními partnery. Už když jsem překládal rozhovor s Robertem Pattinsonem do tohoto čísla, téměř jsem cítil tu pohodu, s jakou film vznikal. A Robertovi jsem hodně záviděl natáčení se slonicí Tai. Byť mé oblíbené zvíře je jiné. Myslím, že i  díky tomuto filmu se častěji potkáme v  ZOO Praha u  slonů, ale třeba i ve školícím centru, kde pro vás promítáme. V rámci měsíce lásky jsme pro vás do ZOO na květen připravili poslední květnovou neděli plnou Stmívání, kdy promítáme všechny tři díly, od desáté ráno. Taky mě potěšila zpráva, že budeme my, diváci, mít možnost vidět i starší snímky s Luisem de Funésem s adekvátním dabingem, který inz-seznamte se_148x105.qxd byl i pro mě překvapivý, ale vlastně zároveň 24.6.2010 logický. Dočtete se14:05 v rubrice „News“. Já opět doufám, že vás následující stránky budou bavit. A  co vás čeká v  budoucnu? Například na našem webu to už brzy budou dvě soutěže – o knihy Voda pro slony a poté, pro příznivce seriálu Jak jsem potkal vaši matku, soutěž o dvě skvělé knihy Barneyho Stinsona – Barneyho příručka a Borcův kodex. Teď však už hurá na květnové filmy. Kdoví, třeba právě některé z nich se stanou pro kinematografii „legen... - wait for it - ...dary“!

15. 5. 2011, Zamilovaná zvířata (Les Animaux amoureux)

Dokumentární, Francie, 2007, 85 min, Režie: Laurent Charbonnier, Hrají: Cécile De France Rok co rok celá naše země zní zpěvem, reptáním a výkřiky – milostným voláním zvířat. Okázalé tance a dary jsou často nejlepšími prostředky k přivábení samičky/samečka a pro diváky se tak naskýtá mnohdy směšná či jímavá, ale vždy úžasných podívaná. Delfíni, lvi, ryby, ptáci, klokani, opice, krabi nebo hmyz, všichni tito jedinci se snaží okouzlit toho druhého za účelem páření a zplození života.

21. 5. 2011, Spy Kids 3D

Akční / Rodinný / Dobrodružný / IMAX, USA, 2003, 89 min, Režie: Robert Rodriguez Hrají: Antonio Banderas, Carla Gugino, Alexa Vega, Sylvester Stallone, Daryl Sabara... Robert Rodriguez (Desperado, Od soumraku do úsvitu) natočil třetí pokračování úspěšné série o dětských špionech. Tentokrát je v ohrožení Carmen, která uvízla ve virtuální realitě hry, kterou zkonstruoval nový hlavní padouch Toymaker (Sylvester Stallone). Je na Junim, aby zachránil svou sestru a vedle toho samozřejmě i svět. Ve vedlejších rolích se objeví celá plejáda známých herců.

29. 5. 2011, Stmívání I. - III. (Twilight Saga I. – III.)

Romantický / Fantasy / Drama, USA, 2008, 117 min, Režie: Catherine Hardwicke aj. Hrají: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Billy Burke, Peter Facinelli... Bella byla vždy trochu jiná. Když se rozhodla sblížit se svým otcem a nastěhovala se k němu do malého deštivého městečka Forks nečekala, že se její život změní. Na první hodině v nové škole si k ní přisedne tajemný a okouzlující Edward Cullen. Bellu Edward neskutečně přitahuje. Postupně začne mít však inz-seznamte se_148x105.qxd 24.6.2010 14:13 Page 2 podezření, že Edward není úplně obyčejný kluk... Tři díly populární ságy plné lásky, upírů a vlkodlaků (nejen) pro všechny dívky a paní - v jeden den, na jednom místě.

i Kaw jsk˝

tygr mala

Redakce: Ivan Hladík (šéfredaktor), Milan Říský, Sandra Čiháková, Klára Vozábová, Martin Kovařík, Jonas Dachs, Linda D. & Olga Lounová a další. Korektor: Jaroslava Klímová. Grafická úprava a design: Martin Janků. Obchodní oddělení a marketing: inzerce@filmstage.cz. Vydává: FILMSTAGE s.r.o., IČ: 247 46 827, DIČ: CZ 247 46 827, se sídlem: Praha 6 - Liboc, Libocká 659/43c, PSČ 161 00, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze v oddílu C, vložce číslo 170928. Registrační číslo MK ČR: E 19776. Fotografie a materiály: filmoví distributoři, archiv redakce. Zaslané příspěvky nevracíme, v okamžiku přijetí se stávají majetkem redakce.

www.zoopraha.cz

Romantický / Komedie, USA, 2009, 96 min, Režie: Jonas Elmer Hrají: Renée Zellweger, Harry Connick Jr., Siobhan Fallon... Lucy Hillová je ambiciózní manažerka žijící v Miami. Miluje své boty, svá auta a kariérní postup. Když dostane nabídku na jeden krátkodobý úkol aby restrukturovala výrobní továrnu, skočí po této možnosti s vědomím, že má povýšení na dosah ruky. Co však začíná jako jednoduchá práce, se brzy stává zkušeností, která jí změní život. Lucy postupně odhaluje hlubší smysl svého života a co víc, také muže svých snů.

www.zoopraha.cz

Obsah

Najdete nás také na www.filmstage.cz a

obsah

2 - 4 News 5 Přehled premiér 6 Filmové nebe: Liz Taylor

7 18 10

Návraty: Dobrodružství Priscilly, královny pouště Rozhovor: Bára Basiková Piráti z Karibiku

Page 1

14 - 23 Premiéry 36 Film tip: Voda pro slony 38 Viděli jste: Sucker Punch 44 Channing Tatum

Fotografie © unwrappedphotos.com

46 51

a Kam tersk˝

Rozhovor: Robert Pattinson Akce

a orangutan sum

1


NEWS

NEWS

Cena Pavla Kouteckého 6. června 2011

De Funés je zpátky Počínaje 29. dubnem - vycházet 4 starší filmy s Louisem de Funésem (Fripouillard et Compagnie, Ni vu ni connu, Taxi Roulotte Corrida, Carambolages), ke kterým byl vytvořen zcela nový dubbing, který je v tomto případě spojen se jménem Václava Faltuse. Projekt připravila společnost North Video. Fanoušků má u nás tento herec nepochybně nemalé množství a uvedené filmy jsou specifické. Především z toho důvodu, že se v nich Funés objevuje v poněkud atypických rolích. Filmy pak také nejsou jen humornou zastávkou na Funésově cestě za „nesmrtelností“, ale jsou i silnou výpovědí o francouzské kultuře 50. let. Především je v těchto snímcích patrný silný vliv existencialismu. Pro milovníky Funésových filmu však svítá ještě jedna velká naděje, že díky imitátorovi a vlastně jasnému adeptovi na hlas pro francouzského umělce, Funésovy filmy v Česku nezemřou.

Už popáté mohou letos filmaři získat prestižní Cenu Pavla Kouteckého, která je udělována tvůrcům nejlepších dokumentů. Ocenění spojené s finanční odměnou 100.000 korun založili spolupracovníci a přátelé režiséra Kouteckého po jeho tragické smrti před pěti lety. Uzávěrka je 30. dubna, přihlášku zájemci najdou na www.cenakoutecky.cz.

Švankmajer v Barceloně Česká republika je hostující zemí na probíhajícím festivalu krátkých filmů v Barceloně - publikum uvidí snímky Jana Švankmajera i filmy mladých autorů. Program v pořadí třináctého ročníku přehlídky má dokonce celou sekci věnovanou české filmové tvorbě. České filmové centrum (ČFC) v ní uvádí kromě tří pásem aktuální tvorby i pásmo krátkých Švankmajerových filmů.

Tři roky s Dietlem

Kajínek dostal v Belgii cenu Snímek Kajínek režiséra Petra Jákla se prosadil na 3. ročníku festivalu Film policeir de Liége v Belgii zaměřeného na kriminální a policejní problematiku. Film o muži odsouzeném na doživotí za dvojnásobnou vraždu zde v neděli získal Cenu mladé poroty v kategorii nejlepší film, oznámila dnes Jáklova mluvčí Eva Döményová. Snímek se prosadil v konkurenci filmů ze Švédska, Británie, Rakouska, Francie, Mexika, Chorvatska či USA. „Je skvělé, že film dokázali ocenit mladí lidé, kteří na rozdíl od českých diváků dobu a prostředí, v němž se příběh odehrál, vlastně ani nezažili,“ uvedl Jákl. „Dokazuje to fakt, že kauza Kajínek a s ní spojená problematika korupce není jen české téma,“ prohlásil. Kajínek byl loni jedním z nejnavštěvovanějších českých filmů. Podle statistik Unie filmových distributorů ho v kinech zhlédlo přes 790.000 diváků, jeho tržby přesáhly 83,5 milionu korun.

2

NEWS

Cageův Superman je zpět Policisté v Los Angeles po letech získali vzácný výtisk prvního vydání komiksu o Supermanovi, který před lety někdo ukradl herci Nicolasi Cageovi. Hollywoodská hvězda se ale sešitu, jehož cena se odhaduje na 1,5 milionu dolarů, jen tak nedočká. Policie si jej zatím ponechá jako důkaz. Informoval o tom deník The Los Angeles Times. „Uložili jsme jej bezpečně do sejfu. Zůstane tam, dokud nedokončíme vyšetřování,“ řekl listu detektiv Donald Hrycyk. Sešit byl Cageovi ukraden v roce 2000 spolu s dalšími komiksy z jeho sbírky. Jde o první vydání roku 1938. Tehdy stálo deset centů, nyní má mnohonásobně vyšší hodnotu. Ukradený vzácný výtisk byl údajně nalezen při aukci věcí ze skříňky v jedné úschovně v Los Angeles, k nimž se nikdo nehlásil. Policie okolnosti nálezu stále prověřuje.

NEWS

Během následujících tří let vydá Česká televize na DVD kompletně všechny seriály, jež vznikly podle předlohy scenáristy Jaroslava Dietla. Celkem se tedy bude jednat o 18 seriálových videodisků včetně takových, jako jsou Tři chlapi v chalupě, Eliška a její rod nebo Nemocnice na kraji města, Žena za pultem, Muž na radnici nebo Plechová kavalerie, píše E15.

45 filmů do léta Premiéry pětačtyřiceti snímků, z nich šesti ve verzi 3D, čekají filmové fanoušky do začátku léta. Mezi připravovanými přehlídkami jsou Academia film Olomouc, Dny evropského filmu v Praze a Brně, plzeňské Finále, mezinárodní festival animovaného filmu Anifest v Teplicích, českotěšínská přehlídka Kino na hranici, seminář archivního filmu v Uherském Hradišti a mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, jehož 51. ročník začne 29. května ve Zlíně.

3


NEWS

Aktuální premiéry

Aktuální premiéry Aktuální premiéry HBO uvede novou fantasy sérii Hra o trůny

Boj o moc, rodinné konflikty, rivalita i sex mezi sourozenci, drsní muži na koních a šermířské souboje - na to vše chtějí diváky nalákat tvůrci nového seriálu televize HBO Hra o trůny. Jde o dobrodružnou, ale netypickou fantasy ságu. Prostě a jasně ji lze popsat jako fantasy pro lidi, kteří tento žánr nemají rádi, uvedla agentura AP. Producent David Benioff podle ní sérii s odkazem na jeden z předchozích seriálů HBO popisuje jako „Rodinu Sopránů ve Středozemi“. „Je to trochu jako Pán prstenů pro dospělé,“ míní Mark Addy, který hraje krále Roberta Baratheona, bojovného vládce Sedmi království Západozemí. „Určitě není vhodné, abyste to sledovali se svými dětmi,“ uvedl. Předlohou k sérii je románová sága George R. R. Martina nazvaná Píseň ledu a ohně, která mapuje krvavé boje o nadvládu nad Západozemí - drsnou krajinou, kde se roční doby vlečou celá desetiletí.

Czech Made Man

10. 5. 2011

Banksy: Exit Through the Giftshop

28. 4. 2011 Czech Made Man Čertova nevěsta Thor

Tvůj snoubenec, můj milenec

Týden bez závazků

Schwarzenegger: Poslední vzdor Arnold Schwarzenegger, legendární akční hrdina a bývalý Kalifornský guvernér se objevil v animovaném komickém seriálu „Governator“. Třiašedesátiletý herec ale míří výš a plánuje comeback na plátna kin. Slashfilm věří, že Lionsgate získá Schwarzeneggera pro film Kim Ji-Woona Poslední vzdor (The Last Stand), kriminální thriller, ve kterém se šerif malého města pokouší zastavit uprchlého vůdce kartelu před dosažením hranice s Mexikem. Původně se s rolí počítalo pro Liama Neesona, ale ten má dost práce na natáčení snímku Taken 2 (96 hodin 2). Film bude anglicky mluveným debutem jihokorejského režiséra Ji-Woona, který natočil filmy Hodný, zlý a divný a také Viděl jsem ďábla. Sám režisér plánovaný projekt představil jako kombinaci Smrtonosné pasti a V pravé poledne.

12. 5. 2011

Kazatel Life in a Day Tetro Tvůj snoubenec, můj milenec Voda pro slony

5. 5. 2011

Medvídek Pú

Balada o Nessie Cesta za horizont Fair Game Medvídek Pú Rychlá a zběsilá pětka Týden bez závazků

Kokain v rozpočtu Užívání kokainu v Hollywoodu 80. let bylo tak rozšířené, že se s ním počítalo v rozpočtech na filmy. Napsal to v článku pro časopis Newsweek sedmapadesátiletý herec Dennis Quaid, jenž svou drogovou závislost označil za největší chybu. Quaid se v článku nazvaném Můj oblíbený omyl svěřil, že sám začal užívat kokain po ukončení vysoké školy a příchodu do Los Angeles v roce 1974. „Kokain byl dokonce v rozpočtech na filmy, nepříliš skrytě. V zásadě byl dodáván filmovým štábům, protože to bral každý. Šlo to domluvit. Místo koktejlu jste dostali čáru,“ napsal Quaid. Do konce 80. let byl představitel hlavních rolí ve snímcích jako Policie z New Orleans nebo Můj nepřítel tak závislý na kokainu, že dokázal v noci usnout jen na jednu hodinu.

4

NEWS

Kazatel

26. 5. 2011 Pařba v Bangkoku Rekvalifikace Zbytečná krutost

19. 5. 2011

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna Westernstory Zvuk hluku

Aktuální premiéry

5


filmové nebe

její vlastní agentkou) přivádí již jako maličkou holčičku k prvním dětským hereckým rolím. Hned několik generací ji má zafixovanou jako sex-symbol doby, takže si málokdo uvědomuje, že svou kariéru odstartovala již v 11 letech jako dětská hvězdička studia MGM - a to v ničem menším než ve snímku o Lassie. V prolukách natáčení bijáku o nebojácné kolii se i učila – klasickou školu pak už nikdy nenavštěvovala. Dokonce si ve

Návraty

cary a hrála i na Broadwayi, ale vlastně se o ní dá říct, že filmování pro ni byl oddych od každodenních povinností. Svůj život totiž zasvětila aktivní zdravotní osvětě – hlavně proti AIDS. Sama prodělala 40 operací (včetně mozku) a bojovala s rakovinou či Alzheimerovou nemocí. Díky četným operacím na vlastní kůži zakusila, co znamená být závislou na lécích a drogách. Od osmdesátých let se téměř úplně stáhla z kin na televizní obrazovky. Sta-

Elizabeth Rosemond Taylor (27. února 1932 – 23. března 2011), herečka

Patřila bezesporu k nejvýznamnějším osobnostem stříbrného plátna. O  jejích výkonech ve filmech Kleopatra, Zkrocení zlé ženy, Kdo se bojí Virginie Wolfové a dalších cca sedmdesáti filmových rolích, které mistrně ztvárnila během své více než šedesátileté herecké kariéry, není asi zapotřebí dlouze diskutovat. Nicméně také hereččin pestrý soukromý život přitahuje stále velkou pozornost a  svým způsobem je možná ještě zajímavější než všechny její filmové role dohromady.

Z

a svou kariéru dokázala zbořit mnoho hollywoodských mýtů i vyšlapat cestičku stovkám svých následovnic. V mnohém se však od tehdejších hvězd stříbrného plátna zcela lišila. Ač narozena v Londýně, oba její rodiče byli rodilí Američané. V roce 1939 prchá její rodina před Hitlerem do USA a právě zde ji její matka (která se později stává na více než dekádu

svých 13 letech sama napsala oficiální, i když trochu pohádkově laděnou autobiografii. Ale stejně chybělo málo a Liz vůbec nemusela být známá jako herečka - ona by se prosadila tak jako tak. Již v osmnácti letech se vdala za Conrada Hiltona, předka Paris Hilton a dědice světoznámého hotelového impéria. Ovšem v pouhých 23 letech už měla jiného muže, dokonce 2x staršího než byla ona sama a také měla dvě děti. Celkem se stihla vdát a rozvést 8x, z toho 2x s Richardem Burtonem. Přitom její poslední muž byl o 20 let mladší zmrzlinář. I tak dokázala úspěšně vychovat 4 děti, 10 vnoučat a 4 pravnoučata. Sice byla skvělou herečkou – má 2 Os-

6

filmové nebe

la se uznávanou vývojářkou parfémů a také navázala blízké přátelství s Michaelem Jacksonem. Oba spojovala, kromě častých psychických potíží, absence dětství a řízení kariéry ze strany rodičů. Mimochodem - to ona mu vymyslela přezdívku “Král popu“. Zemřela po šestitýdenní hospitalizaci 23. března ve věku 79 let v losangeleské nemocnici Cedars-Sinai Hospital. A to ještě začátkem roku plánovala svou v pořadí devátou svatbu… Martin “Ruut“ Kovařík

Dobrodružství Priscilly, královny pouště

Kvůli podepsané smlouvě na vystoupení uprostřed australské pouště, Bernadette (Terence Stamp), Mitzi Del Bra (Hugo Weaving) a Felicia (Guy Pearce) opouští bezpečí Sydney. Každý z nich k tomu má ale jiný důvod. Hříšné a nemravné “královny” pokřtí svůj otlučený autobus na „Priscillu“ a vydávají se na dlouhou cestu, kde se jejich neuvěřitelná dobrodružství víc než vyrovnají jejich ještě neuvěřitelnějším převlekům. inematografie, a jak se či méně zasáhnou do jejich životů. zdá i devadesátá léta, byla Režisér při vyprávění story zvolil jistou okouzlena muži v ženských melodramatičnost, vulgaritu, křiklavost šatech. Jak jinak si vysvětlit a kýč, ale vše dokázal odvážit do vývznik dvou filmů v rozmezí jednoho sledné směsi velmi bravurně. Diváky roku, kde představitelé mužných hrdinů kromě vtipu okouzlí řada tanečních čínavlékli punčocháče a sukně, aby to sel a hlavně výstřední kostýmy, paruky naplno rozjeli coby zástupci něžného a líčení ústřední trojice (film získal za pohlaví. V roce 1995 ve filmu Tři muži kostýmy Oscara). A samozřejmě hlavní v negližé (To Wong Foo, Thanks For Ev- hrdinové sami o sobě. erything! Julie Newmar) to byli Patrick Swayze, Wesley Snipes a John Leguiza- Terence Stamp, Hugo Weaving a Guy mo (Patrick Swayze coby Vida vypadal Pearce dají vyniknout rozdílnosti skvěle, ale nejpřekvapivější byl Wesley těchto tří postav, dokážou je povýšit Snipes v roli Noxcemy). Ale film, o němž na skutečné osobnosti a dají nám nahlédnout do jejich životů i mimo si povíme, je o rok starší. příběh samotný. Největší výkon ovšem Priscilla, královna pouště vznikla podává geniální Terence Stamp, jemuž v roce 1994. Různé filmy devadesátých údajně jeho manažer doporučoval roli let se zabývaly tolerancí k sexuálním nevzít. Stamp byl dříve představitelem menšinám (Hra na pláč, Philadelphia), mafiánů nebo drsných mužů zákona ale až režisér Stephan Elliott dokázal a jeho manažer se bál, že v jeho věku příběh podat vtipně, provokativně bude role transsexuála Bernadetty a výstředně. Dva transvestité a jeden sebevražda. Stal se přesný opak a role transsexuál se vypraví ze Sydney ve Terenci Stampovi přinesla zasloužený starém autobuse, který pokřtí na Prisci- ohlas a nové herecké příležitosti llu, pouští do australského Alice Springs, (u nás jsme ho zatím naposledy měli kde mají vystupovat ve své show, plné možnost vidět letos ve snímku Správci více na www.filmstage.cz převleků a hitů sedmdesátých let. Ces- osudu). Jonas Dachs tou trojice potká řadu lidí, kteří více

K

Návraty

7


Rozhovor

Rozhovor

Kdybys měla možnost si zahrát s někým z šedesátých let, kdo by to byl?

Bára: Celý život toužím si zahrát ve filmu. Film je obrovský fenomén, silné médium. No, a kdybych si měla někoho vybrat – zase by to byla celá řada lidí. Třeba s Janou Brejchovou, nebo s těmi slavnými neherci, které objevoval třeba Forman. Josef Šebánek, Milada Ježková… S těmi lidmi musela být spolupráce hrozně zajímavá. Tvoje písničky zazněly v řadě filmů, mezi posledními je T.M.A. Juraje Herze. Ty sama jsi před kamerou byla v kultovním experimentálním muzikálu Pražákům, těm je hej Karla Smyczka a Michaela Kocába.

Bára Basiková:

„Chtěla bych si zahrát s Formanovými neherci.“ O hudbu se zajímala odmalička. Veřejně vystupovat začala v roce 1982 se skupinou Precedens, kde se v roce 1984 stal její vokál dominujícím. V roce 1994 se rozhodla pro vstup do rockové opery Jesus Christ Superstar, kde ztvárnila roli Máří Magdalény. Tuto roli lze nazývat životní a hrála ji po 4 roky. Následovaly další muzikálové role - Rusalka v kontroverzní muzikálové úpravě Dvořákovy opery, titulní role v  muzikálu Johanka z  Arku, ve které ji v  současnosti můžete vidět v divadle Kalich, Kleopatra ve stejnojmenném muzikálu Michala Davida. V Národním divadle vystupovala v dvojroli: baletka – zpěvačka v baletu Lucrezia Borgia. Se svým prvním manželem Petrem Basikou (rodné příjmení Jícha) má dvě dcery – dvojčata Annu a Marii (*1992). Se současným manželem Petrem Polákem pak syna Theodora (*2009). Vrátila se ke své úspěšné Máří Magdaléně a znovu v této roli exceluje na prknech Karlínského divadla. Takže začneme rovnou naší tradiční otázkou: který film si pustíš, když si chceš opravdu odpočinout?

Bára: To bych mohla jmenovat hodiny a hodiny. Já film miluji už od mládí, od dětství. Můj dědeček mě vždycky vodil do kina, na střední škole jsem chodila

8

do filmového klubu. Takže už ve svých šestnácti jsem viděla všechny filmy od Bergmana, Felliniho a myslím, že v kinematografii mám docela přehled. Říct jediný film prostě nejde. Je to i podle nálady, ale takové osvědčené filmy jsou třeba ty „pecky“ z šedesátých let, vážnější

od Jaromila Jireše nebo Františka Vláčila a komedie jako byli Světáci, pak Passerovy, Papouškovy nebo Formanovy filmy. To jsou pro mě skvosty. A vůbec - česká kinematografie té doby měla obrovskou sílu a i když se dnes točí také výborné filmy, tu dobu asi už nikdo nepřekoná.

Bára: To byla euforická doba. Těsně po pádu komunismu a železné opony. Tam právě došlo k určitému zlomu, protože natáčení začalo ještě před listopadovými událostmi, takže tam byla velká omezení, cenzura, ústupky a neustálé zásahy do scénáře. Pak, když to padlo, najednou se všechno uvolnilo a mohli jsme ten film dělat naprosto svobodně, jak Karel Smyczek chtěl. Na tom filmu je právě úžasná ta autenticita, to, že Karel zachytil reálné dění a dnes je to vlastně dobová výpověď. Mimochodem s Karlem Smyczkem jsme já a Michal Pavlíček spolupracovali spoustu let. Michal skládal mnoho muziky pro Karlovy filmy, třeba Proč?, a mě k tomu vždycky přizval, abych nazpívala vokály nebo konkrétní písničky, a to mě bavilo pak třeba i s Martinem Němcem. I ve tvých klipech je jasné, že kladeš velký důraz na vizuální zpracování svých písniče Někdy působí jako by se odehrávaly v Alence v říši divů.

Bára: Ty klipy, které se dělaly před revolucí se tvořily v mezích tehdej-

ších možností. Na jejich výrobu měly velký vliv samozřejmě finance a pak také ideologická omezení té doby. Na cenzuru jsme naráželi často. Pak jsme museli některé věci sdělovat určitými skrytými prvky a jinotaji. Ale diváci ta naše sdělení mezi řádky nacházeli. Ty klipy, které jsme dělali s Precedensem, s Martinem Němcem, tak k nim právě Martin sám navrhoval výtvarnou podobu nebo oslovoval své kamarády výtvarníky. Pracovali jsme pak s panem Švankmajerem, se Stefanem Milkovem, s Jardou Rónou a to „výtvarno“ tam vždycky proniklo. Když ty klipy vidím dnes, mohou působit leckdy i směšně a roztomile, protože dnes už se točí jinou technikou a za jiné peníze, ale na tu dobu byly hodně revoluční a kontroverzní.

Kromě zpívání jsi také autorkou knihy, která v době kdy vyšla, překvapila spoustu lidí a čtenáři měli možnost poznat úplně jinou tvoji tvář. Nechystáš nějakou další knihu?

Když budeme mluvit o tvých muzikálových rolích, nemůžeme pominout Máří Magdalénu v Jesus Christ Superstar. I když diváci hodně srovnávali s původní filmovou verzí ze sedmdesátých let nebo pak s tou z roku 2000, vaše muzikálová verze se drží na vysokých příčkách v oblíbenosti i kvalitě provedení. Čím si vysvětluješ velký úspěch tohohle muzikálu u nás?

Protože za dveřmi je květen – měsíc lásky – tak co tvoje láska?

Bára: Na prvním místě stojí ten příběh. To téma, skutečný příběh příběhů, který zná celý svět a který hýbe našimi životy. Je v něm obrovské poselství pro lidi všech generací a oslovuje lidi v různých časech, ať už si to připustíme, uvědomíme nebo ne. Aby člověk ten příběh pochopil a vnímal, nemusí být vůbec věřící. Pak také, jak v tom původním, tak v současném nastudování, se sešla kvalitní sestava lidí, od scénografů přes režiséra a choreografa až po hudební nastudování a obsazení hlavních rolí.

Foto: archiv Báry Basikové Rozhovor

Rozhovor

Bára: Není čas. To je věc, kterou nejde lámat přes koleno. Nic mě k tomu nenutí, i když by mě to samozřejmě moc bavilo a myslím, že by bylo i dost témat, o kterých bych mohla a chtěla psát. To psaní považuji pořád za určitou formu seberealizace vedle zpívání a muziky, ale jak říkám – není tolik času, abych se psaní mohla věnovat. Sem tam jsem si tuhle potřebu kompenzovala psaním fejetonů pro jeden časopis, anebo textů. Právě teď pracuji na svém sólovém albu, které bude vlastně následovat ty předchozí po dlouhých deseti letech. A to si chci celé otextovat, takže tím si psaní kompenzuji.

Bára: Je to krásné, díky za optání. Květen miluji, znamená pro mě obrození, obnovu. A pro mě hrozně moc znamená, protože jsem dost závislá na počasí. Hodně mě ovlivňuje, když začnou kvést stromy a svítí slunce, najednou se úplně zblázním a prostě – je to strašně příjemné! Jaká je tvoje představa ideálního romantického dne nebo víkendu?

Bára: Já takové dny prožívám, ať už s manželem nebo s celou rodinou. Pro mě to znamená vypadnout z Prahy ven, udělat si příjemnou procházku nebo výlet do přírody nebo na nějaká historická místa – hrady, kláštery, kaple. No a večeři pak strávit při svíčkách v nějakém příjemném hotýlku, na terase, s lahví dobrého vína. Ptal se: Ivan Hladík více na www.filmstage.cz

9


film tip

film tip

Piráti z Karibiku Moře plné dolarů

O Verbinského pirátech, kteří v čele s Johnny Deppem brázdí moře, se mezi fanoušky záhy po premiéře prvního dílu rozneslo rychle - v  top padesáti nejvýdělečnějších filmech se všechny tři díly bez problému umístily a u dalšího pokračování, které jde do kin v květnu, tomu jinak nebude.

G

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides Akční / Dobrodružný / Fantasy USA, 2011, 141 min Režie: Rob Marshall Hrají: Johnny Depp, Penélope Cruz, Geoffrey Rush, Ian McShane... ČR premiéra: 19. 5. 2011 Falcon www. disney.go.com/pirates/

10

eorge Verbinski si je samozřejmě vědom faktu, že za každý díl Pirátů z Karibiku, v čele s miláčkem dívek Orlandem Bloomem a především nezkrotným Johnnym Deppem, se mu do jeho truhly, která rozhodně není truhlou mrtvého muže, sype obrovské množství dolarů. Tentokrát to však není on, kdo své hrdiny (již ne všechny) nasazuje do dalšího dobrodružství, které nese podtitul Na vlnách podivna. První díl Prokletí černé perly vplul do kin v roce 2003. Ingredience jafilm tip

ko pirátské prostředí, obhroublý a zároveň vtipný Depp, to vše zajistilo filmu, jakožto prvnímu ze stáje Walt Disney Pictures, rating PG 13 (nevhodné pro děti do 13 let). Přesto si film vydělal přes 700 milionů. Ty si první díl vysloužil především kvůli skvělému obsazení, ale také notné dávce humoru, ironie, výpravných scén a především postavou, bez které by tento svět neexistoval - hippie piráta Jacka Sparrowa. Jackovo vtipné glosování, stejně jako charisma, které Johnny Depp vloží snad do každé role, zajistilo dostatek financí na další a ještě epičtější putování.

Dvojka, neboli Truhla mrtvého muže, vsadila na osvědčenou metodu druhých dílů - to co přineslo slávu jedničce znásobit, ale v tomto případě také přeplácat. Truhla mrtvého muže však stále plula v kvalitních vodách, ačkoliv za jedničkou zaostávala. Ostatně pozice čtvrtého nejvýdělečnějšího filmu dokazuje, že o ní zájem byl. Stejně tak i o další pokračování. Piráti z Karibiku jsou zavedenou kvalitní značkou, která bohužel obsahuje i třetí díl - Na konci světa. Dějový chaos, postavy, u kterých nevíte co a proč vlastně vůbec dělají a především tah na větší epičnost jej sráží k zemi. Ve srovnání s předchozími díly je rozdíl asi jako mezi lodí Černá perla a kocábkou plnou lahváčů, na které vyrážejí padesátníci s pruty a v maskáčích na Orlík lovit sumce. Pokusy o jakousi mytologii a další nešvary pasují Verbinského třetí díl za jasný propadák celé série (neznamená finanční propadák).

Ve čtvrtém díle se v režii Roba Marshalla (Chicago) vydává Jack Sparrow na výpravu za pramenem mládí. Bruckheimer s Marshallem se novinkou již pochlubili v městě hříchu Las Vegas na setkání vlastníků kin CinemaCon. Diváci na zkušebních projekcích nového dílu ocenili fakt, že jde o čerstvý a úplně nový příběh. „To chci přenést také do dalšího dílu, dát tam něco svěžího a odlišného. Pokud to diváci přivítají v novém dílu, určitě zkusíme udělat i další. A je to doopravdy na Johnnym, který tu roli miluje,” uvedl Bruckheimer. Ten Jackovi a jeho souputníkům přidal do cesty dalšího nepřítele - zloduchem se stal Černovous (Ian McShane), který podle producenta Bruckenheimera představuje nejtemnější postavu, s jakou kdy populární sága měla tu čest. Kromě Černovouse však čeká ságu další novinka - mořské panny. Ty proslavil fakt, že kvůli nim režisér povolal na plac známé topmodelky - Sirénu si například zahrála tvář módní značky French Connection Astrid BergèsFrisbey. Největším překvapením je fakt, že Sparowowa životní láska, koráb Černá perla, stane na druhé straně barikády a v moci Černovouse. To, jak se s těmito problémy Jack a spol. vypořádají, můžete očekávat 19. května. Zda půjde jen o vítr do peněženek, který za sebou táhne přívlastek 3D, či se opravdu podaří nějaká ta invence, přinášející do série svěží vítr se uvidí. Ale pokračování bez Orlanda Blooma, Keiry Knightley či dvorního režiséra Verbinského značí spíše první možnost - dokud se budou sypat zlaťáky do truhly, tak se bude točit. Milan Říský film tip

11


Filmový svět Olgy Lounové

Simpsonovi

nestárnou, vlastní hvězdu na chodníku slávy Kdo by neznal tuto žlutou obyčejnou americkou rodinku. Jmenují se Simpsonovi a seriál o nich se u nás stal legendou, stejně jako téměř po celém světě. Už po odvysílání prvního dílu v roce 1993 se stal nedílnou součástí našich obrazovek. Fanoušci si rádi opakují a vychutnávají své oblíbené hlášky, Bartovy tresty na tabuli, nejrůznější varianty gaučových scén v úvodu a všechny speciální čarodějnické díly. Co ale o Simpsonech možná nevíte?

Simpsonovi jsou nejdéle trvající komediální (sitcomový) seriál v televizní historii. Celkově se zatím natočilo 515 dílů a dokonce jeden celovečerní film. Historicky prvnímu dílu Simpsonů je již téměř 22 let a byl vysílán 17. prosince 1989 jen na zkoušku. Jmenuje se Vánoce u Simpsonů. Autor Matt Groening figurky navrhl při patnáctiminutovém čekání na producenta Jamese L. Brookse, který původně chtěl zanimovat Mattovy komiksové příběhy Life is hell (Život je peklo). Jména hlavních postav vytvořil Matt podle své rodiny. Jeho otec se jmenoval Homer, maminka Margaret (říkalo se jí Marge) a dvě mladší sestry Líza a Maggie. Jméno Bart pochází z přesmyčky slova „Brat“, což v překladu znamená spratek, fracek či škvrně. Spousta ostatních postav je pojmenováno podle ulic v Portlandu v Oregonu, kde malý Matt vyrůstal. V USA je mnoho Springfieldů. Dodnes se fanoušci dohadují, ve kterém se seriál

12

Filmový svět Olgy Lounové

Filmový svět

odehrává. Ulice, kde Simpsonovi bydlí, se jmenuje 742, Evergreen Terrace. Evergreen Terrace je také adresa, kde v mládí žil Matt se svou rodinou. Hlava Bárta je inspirována papírovým pytlíkem (proto zubatý sestřih). Matt je levák, proto také v seriálu velmi často vystupují leváci. V titulcích hraje Líza velmi často sóla na saxofon, všimli jste si, že jsou rozdílná? Jen v prvních 148 dílech jich zahrála 21. Celovečerní film „Simpsonovi ve filmu“ měl premiéru 26. července 2007 a vydělal celosvětově neuvěřitelných 527 milionů amerických dolarů. Poblíž Las Vegas je postavena napodobenina domu Simpsonových, který vyhrála v roce 1997 v soutěži od firmy Pepsi 63letá žena. Dnes je zpřístupněn všem milovníkům tohoto seriálu. Hrdinové tohoto animovaného seriálu nestárnou. Již dvacet dva let je Homerovi 36, Marge 34, Líza chodí stále do 2. třídy (8 let), Bartovi je 10 a půl. Maggie zestárla maximálně o půl roku, ale stále nemluví. Pokud se tvůrcům hodí jiný věk, klidně ho použijí. Výroba jednoho dílu Simpsonů trvá šest až osm měsíců, stojí přibližně milion dolarů. Kreslí ho v USA a vybarvují v korejském Soulu. Pohyby úst se figurkám domalovávají až po namluvení dialogů. Na scénářích pracuje tým 16 scénáristů. Honoráře dabérů dosahují honorářů srovnatelných s filmovými hvězdami. Originální hlas Homera stojí přes 8 milionů dolarů za padesát namluvených epizod. V Čechách stojí jedna minuta dabingu kolem 1500 Kč. Rozdíl mezi českým a americkým týmem dabérů je i ten, že originální verzi dabuje jen 8 herců, takže každý z nich zastává mnoho dalších rolí (např. dabér Homera Dan Casttelaneta v Americe dabuje ještě i Abe Simpsona, Barneyho Gumblea, Šášu Krustyho, školníka Willieho, starostu Quimbyho, Hanse Molemana, Leváka Boba, Itchyho atd.). V české verzi se stává zřídkakdy, aby herec daboval více postav. více na www.filmstage.cz Filmový svět Olgy Lounové

Soutěž

Filmové ceny jsou pro vás připraveny! Nezapomeňte také navštívit naše webové stránky a Facebook, kde pro vás připravujeme další soutěže k filmům...

Stačí odpovědět na pětici následujících otázek.

1. Elizabeth Taylor se před lety objevila také v úspěšném televizním seriálu, který si získal srdce i českých diváků. Jak se jmenoval seriál, jehož hlavní mužské postavy ztvárnili James Read a Patrick Swayze?

2. Naomi Watts, jíž můžeme nyní vidět s hereckým kole-

gou Seanem Pennem v novince „Fair Game“, se také na začátku své kariéry objevila v čtvrtém pokračování jednoho kultovního béčkového hororu. Jak se film jmenoval?

3. Vin Diesel se o svou postavu staral už od mládí a  už tehdy si díky vypracovaným svalům získal respekt. Už v  sedmnácti letech k  dokonalému tělu přidal i  lépe zapamatovatelné jméno, pod kterým ho známe dnes. Jak ale zní jeho rodné jméno?

4. Vera Farmiga ztvárnila jednu z rolí v  novém filmu

Jakea Gyllenhaala „Zdrojový kód“. Ačkoli už dříve natočila řadu skvělých filmů, čeští diváci si ji nejspíš pamatují z jednoho jejího hororového snímku, který vznikl před dvěma lety a  kde hrála po boku Petera Sarsgaarda. Jaký film máme na mysli?

5. Režisér filmu „Thor“ má za sebou profese produkčního,

scénáristy, dabéra i herce. Dokonce má něco společného s jedním z dílů Harryho Pottera. Jak se na něm podílel?

Víte?

Pak není nic jednoduššího, než opět poslat své odpovědi na mail: soutez@filmstage.cz – do předmětu zprávy napište „Soutěž 5-2011“. Mail musí kromě odpovědí obsahovat vaše jméno a adresu, kam má být zaslána případná výhra. Zprávu odešlete do 15. 5. 2011. Ten, kdo pošle své správné odpovědi jako pátý, desátý, patnáctý, dvacátý a dvacátý pátý vyhrává. O své výhře budete informováni mailem v následujících dnech po ukončení soutěže. Hodně štěstí.

13


Premiéry

Premiéry

Jake Gyllenhaal ve snímku, který vykrádá konkurenci, trpí zamotaným dějem, obsahuje mnoho nečekaných zvratů a ve výsledku je vlastně velmi dobrý. dyž se kapitán Colter Gyllenhaala za povedený výkon – Stevens probudí v seda- ovšem koho jiného také, když celý dle příměstského vlaku film stojí a padá na něm. Zbytek vůbec netuší, kde se herců je jen nutný doplněk a prátam vzal. Naproti němu sedí Chris- vě Jack je tahounem. Provází občas tina. Colter ji vidí poprvé v životě, komplikovaným dějem, který nám ale Christina ho očividně dobře zná. scénárista pěkně zamotal, ale nakoColter Stevens zjišťuje, že se probu- nec i úspěšně rozmotal. Jedinou dil v těle jiného člověka. Než se stih- nevýhodou je tak právě občasná ne z nastalé situace vzpamatovat, je komplikace děje. Ale na druhou stranu - tolik zvratů v jednom filmu vlak rozmetán silným výbuchem. jste již dlouho neviděli. Jinak žádné Základ zápletky thrilleru Zdrojový zásadní výtky na adresu Zdrojového kód znáte už z trailerů. Stejně jako kódu nejsou. Vše odsýpá, nehrozí, se podle režiséra dalo očekávat, že že byste se během děje začali nudit, to co bude hlavním znakem zdrojového kódu, je napínavá zápletka, navíc oboFilm je zamotaný jako klubíčko, ktehacená velkým množstvím ré mi nedávno vzala vnoučata a lítala zvratů. Kdo to očekával, má s ním po domě. Kdo to má pak rozpravdu. Další devizou filmu motávat? je fakt, že vše odsýpá, nedochází ke zbytečnému natahování děje a vše je navíc doplněno jenom možná občas ztrácet. Fakt, kvalitním hudebním doprovodem. že se po úspěšném filmu Moon jedAle… nepřipomíná vám zápletka ná o teprve druhý režisérův počin, něco? Mě osobně hned naskočil film znamená jediné - nastražte uši, Déjà vu. Akční thriller producenta o tomhle chlapíkovi ještě v dobrém Jerryho Bruckheimera a režiséra uslyšíme! A podle Zdrojového kódu Tonyho Scotta se totiž také točil předpokládám, že v konkurenci rozkolem rozsáhlého bombového úto- hodně nezapadne. Milan Říský ku, který byl navíc provázen neustálým pocitem déjà vu hlavního protagonisty. Zdrojový kód, ačkoliv má nesporné kvality, působí často právě jako splácanina všemožných filmů spadajících do této kategorie. Je to trestuhodné? Jaký tedy snímek je? Není špatný, ba naopak.

K

Mrs. Doubtfire říká:

Zdrojový kód 14

Premiéry

od režiséra filmu

moon

partner filmu

Zvraty, které jsem již předtím uvedl, jsou zásadní a neočekávané, stejně jako bych mohl chválit Jakea

80% ZdrojovyKod_plakat_alt_A1_fin2.indd 1

IMDb.com

Premiéry

3/11/11 6:54 PM

The Source Code Sci-Fi / Akční / Thriller USA, 2011, 93 min Režie: Duncan Jones Hrají: Jake Gyllenhaal, Vera Farmiga, Michelle Monaghan, Jeffrey Wright, Russell Peters... ČR premiéra: 21. 4. 2011 H.C.E. www.enterthesourcecode.com

15


Premiéry

Premiéry

Fair Game

Valerie Wilson (Naomi Watts) je tajnou agentkou CIA v oddělení proti vývoji jaderných zbraní. Během svého vyšetřování zjistí, že Irák žádné jaderné zbraně nechystá. Její manžel Joe (Sean Penn) o jejích zjištěních bez servítků napíše do novin. Navzdory tomu Bush i tak nařídí invazi do Saddámova hájemství. Následně Bílý dům schválně prozradí Valeriiny zdroje a její pravou identitu, čímž ji totálně zdiskredituje a zároveň šmahem zničí její kariéru i soukromý život. ohle mohl být za- ještě slabší – i v jejích 43 letech ji traceně dobrý film - to sluší a určitě by byla ozdobou klidně by svým námě- sekretariátu prezidenta. Ale tahle tem mohl útočit na cukrkandlová dámička že má být Oscary. Má v hlavních rolích dva ostřílenou agentkou CIA?! prvotřídní herce, točí jej autor prvního dílu bourneovské trilogie Doug Liman je kvalitní režisér aka hlavně se tu módně kope do poli- čních filmů, ale tady si nepěkně tické mrtvoly - George W. Bushe. nabil nosánek. Chtěl být hodně Jenže Fair Game událostí roku k věci a politický. To tak moc, že podobně jako nedávno jeho kolegonení ani omylem. vé u Zelené zóny a Internationalu Snímek si hodinu hraje na nařacha- sice zdolal těžkou látku, ale zároveň né špionážní drama, v němž se diváky unudil k smrti ve filmu, kteodhaluje jedna vládní machinace za druhou. Přitom ale jednostranně manipuluje s divákem v tom smyslu, že USA jsou zlá země a Bush Tak a teď na plakátu jen vyměnit snad pomalu k obědu jí malé děti. Watts za Klasnovou, místo Penna Dalším problémem je, že režisér dát Bártu, i ten John by si klidně Liman nedokáže udržet pozornost mohl střihnout Saddáma! diváka ani na pár minutek. Formálně je to celé skoro dokonalé – kame- rý se dokonale míjí účinkem. Chce ra, střih, použitá hudba – všechno po divácích, ať přemýšlejí o závažsedí. Ale ta neživotnost a celková ných tématech a zároveň s nimi větvykonstruovanost příběhu všechno šinu času nešetrně manipuluje. hodně sráží. A pak věřte, že to má Martin Ruut Kovařík být podle skutečné události.

T Fair Game

Mrs. Doubtfire říká:

To zbytek snímku, řešící hrozící rozpad manželství Wilsonových, je podstatně zajímavější a osobní drama dalece uvěřitelnější než to politické. Konečně v něm aspoň na půl plynu jedou oba zkušení herečtí představitelé. Sean Penn si i tak víceméně vystačí s pózou “mám na nose brejle a mračím se, proto jsem ostrý profík“. S Naomi Watts je to

16

Premiéry

70%

Fair Game politické drama USA, 2010, 104 min. Režie: Doug Liman Hrají: Naomi Watts, Sean Penn, George W. Bush ČR premiéra: 5. 5. 201, H.C.E. www.fairgame-movie.com

IMDb.com

Premiéry

17


Premiéry

Premiéry

Orel Deváté legie

Jedna z britských legend vypráví o znepokojivém zmizení Deváté legie. O tom, jak se 5 000 elitních římských vojáků ztratilo v mlhách Kaledonie, pochodujíce na sever potlačit rebelii. Přitom ztratilo svou standartu – zlatého orla.

H

istorikové jsou skeptičtí. Podle nich se Devátá v Británii vůbec neztratila a kniha i film se mýlí. Jejich teorie je mnohem střízlivější. Legie byla ve skutečnosti obětí strategického přesunu. Jednoduše vyměnila studené pláně severní Anglie za vyprahlé pustiny Středního Východu. Zde byla někdy okolo roku 160 n. l. rozdrcena ve válce s Peršany. V rozporu s touto teorií je absence jakéhokoli důkazu, že legie kdy Británii opustila. Je to pouze odhad, který časem nabyl železného lesku jistoty. Tři označkované dlaždice, nesoucí číslo Deváté legie, nalezené v Nijmegenu v Holandsku, jsou její jedinou podporou. Každopádně filmová cesta zavede římského bojovníka mimo službu a jeho otroka Esca právě do zmíněných krajů, kde se Marcusův otec se standartou ztratil. Poutavé putování, které je po nutném úvodu plném akce, římských jednotek a jejich slavné formace spíše menším dramatem, které prohlubuje vztah dvou protagonistů. Marcus chce za každou cenu očistit čest svého otce, kterého považují spíše za zbabělce, který vydal orla do rukou Keltů.

druidů a také dalšího kmene, který prý orla uctívá. Vizuálně zvládnutá ponurá a mlhou obestřená krajina podkresluje skvěle zvládnutou atmosféru neprobádaného území za slavným Hadriánovým valem. Vztah Marcuse a Esca projde také zdánlivou krizí, která vyústí v nečekaný zvrat. Orel deváté legie si nehraje na historicky věrný film, ale má účel bavit. Na rozdíl od Centurionu, který vynikal především bojůvkami

Mrs. Doubtfire říká:

Putování do nehostinných krajů není mým snem. Barbarské národy smrdí, nečešou se a zajisté ani neuklízí. To by mě kleplo. se tak divák dočká putování dvou odlišných charakterů, které spojuje především vztah pána a otroka. Nehostinná Británie jim přichystá nejedno překvapení, stejně jako je film přichystal mně – po „historických“ filmech jako Trója, Centurion či Alexander Makedonský, které na nás prší ze všech stran, přišel režisér s vizuálně zajímavou podívanou, která staví na úplně jiných základech než bych čekal. Místo nepřetržitého bojování totiž dostanete příběh jednoho Římana a jeho otroka. A to na dobrý film bohatě stačí. Milan Říský

V necelých dvou hodinách dojde na přehlídku skvěle zvládnutých jednotek Římanů, zarostlých keltských

18

Premiéry

63% IMDb.com

Premiéry

The Eagle Drama / Válečný / Historický USA, 2011, 114 min Režie: Kevin Macdonald Hrají: Channing Tatum, Jamie Bell, Mark Strong, Donald Sutherland, Douglas Henshall, Tahar Rahim, Denis O’Hre ČR premiéra: 21. 4. 2011 H.C.E. www. focusfeatures.com/the_eagle

19


Premiéry

Premiéry

A je to tady zase – sexy auta a rychlé kočky v pátém pokračování série, která se pomalu stává teenagerskou verzí Expendables. Vedle hromburáce Vina Diesela a nejmíň uvěřitelného akčního herce desetiletí - Paula Walkera, totiž přichází v sérii poprvé na scénu drsoň Dwayne Johnson – a to v roli, kterou všichni chceme vidět – má si dát řádnou „přesdržkovku“ právě s Dieselem.

T

entokrát je záminkou pro další přehlídku krásných aut, upocených svalovců a vytuněných děvuch loupež 100 miliónů dollarů. Je to totiž jediný způsob, jak se definitivně očistit před zákonem (podobnost s dějovou krkolomností seriálu Odpadlík čistě nenáhodná, neřešte). Aby to bylo o něco pestřejší, tak takový balík pořídíte “logicky“ na policejní stanici. A aby to bylo ještě zajímavější, tak se pojede do Ria de Janeira.

k návratu ke starým charakterům nebylo složité ani tentokrát. Navíc mají pro řádění v Riu jako komerční pojistku Johnsona, který si střihne zásadového federálního agenta, jenž je typem člověka, co bere svou práci smrtelně vážně, a když dostane nějaký úkol, tak ho vždycky splní. Návdavkem tu máme jako záporáka číslo 2 (holt je nutno být efektnější a nadupanější než předchozí část) i jednoho zkorumpovaného byznys-

Mrs. Doubtfire říká:

Já bych si s těmi chlapci hned někam vyrazila na výlet. Jen by mě zajímalo, jak to mají vyřešené s praním, když tolik cestují. mena v podání Joaquima De Almeiny, který to nehezky zavařil Banderasovi v Desperadu – a to je už slušná vizitka.

Rychlá a zběsilá pětka 20

Premiéry

Jelikož děj v této sérii nikoho nezajímá, tak pojďme k tomu podstatnému. Režíruje Justin Lin, který po trapné dvojce z Miami a děsivé neonové slátanině z Tokia (ta je ale rovněž Linova), zabodoval se čtverkou, která vykradla nejlepší vychytávky z dřívějška a přivedla zpět ústřední dvojici hrdinů. Diesel s Walkenem moc dobře chápou, že v dnešní době je pro ně Rychle a zběsile nejsnadnějším způsobem jak si zachovat přízeň fanoušků, tak to ukecávání

Tam, kde chybí scénáristická invence, je chuť nabídnout poctivý akčňák za slušné peníze a pokaždé v novém prostředí. Brazilské kulisy půjdou této nablýskané jízdě určitě lépe k duhu než nahánění se po mexické hranici z předchozí části. Jedinou vadou na kráse onoho lobotomického výplachu může být paradoxně režisér Justin Lin – sice vrátil sérii slávu solidní čtverkou, ale taky dal světu onu proklínanou tokijskou trojku a že by byl něco trochu víc než jen pouhý rutinér, to se zrovna moc říct nedá.. Martin “Ruut“ Kovařík Premiéry

64% IMDb.com

Fast & Furious 5 akční USA, 2011 Režie: Justin Lin Hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne „The Rock“ Johnson, Jordana Brewster... ČR premiéra: 5. 5. 2011, Bontonfilm www.fastfivemovie.com

21


Premiéry

Premiéry

Thor

Thor (často nazývaný také jako Mocný Thor) je fiktivní postava a superhrdina patřící do světa Marvelu. Jeho předlohou byl bůh stejného jména ze Severské mytologie a za jeho stvořením stáli Stan Lee, Larry Lieber a kreslíř Jack Kirby. Poprvé se objevil v Journey into Mystery vol. 1, 83 (srpen 1962). Nyní přichází na plátna kin vedle svých sourozenců Spidermana, Ironmana nebo mutanty X-Men. Thor je ale výjimečný. Mimo jiné i tím, že se jeho filmového příběhu ujal slavný specialista na Shakespeara Kenneth Branagh.

S

pisovatel Stan Lee popisuje Thorův zrod, který následoval po stvoření Hulka: „Myslel jsem si, že by bylo zábavné vytvořit někoho tak silného nebo mnohem silnějšího než byl Hulk. Ale jak vytvoříte někoho silnějšího než je nejsilnější člověk? Nakonec mě to napadlo: Nebude to člověk - bude to bůh.“ Po Thórově debutu v Journey into Mystery, v 13 stránkovém příběhu „Mocný Thor“, pokračoval v psaní Lee, jeho bratr Larry Lieber a také Robert Bernstein (pracoval pod pseudonymem R. Berns). Poznáte ho podle kladiva. Bez něj nedá ani ránu. Je to bůh a také rebel. A možná se stane legendou. Pokud zkrotí vlastní pýchu. Thorovu (Chris Hemsworth) otci, vládci bohů Odinovi (Anthony Hopkins), trvalo spoustu let než ve své říši nastolil křehký mír. Jeho arogantní a domýšlivý syn ale dělá všechno proto, aby tuhle rovnováhu narušil. Když pohár trpělivosti jeho otce přeteče, Odin Thora exemplárně potrestá. Odebere mu jeho božské schopnosti a svrhne ho na planetu Zemi. Thor lidmi zpočátku opovrhuje, postupně se mu ale začnou dostávat pod kůži, zejména sličná vědkyně Jane Foster (Natalie Portman). Thorovi ale není dopřáno

22

Premiéry

užívat si pozemského klidu. Jeho bratr Loki (Tom Hiddleston) chce využít jeho oslabení a pošle na něj armádu všehoschopných pochopů, která rozpoutá peklo na Zemi. Boží synek se bude muset rychle rozhodnout, jestli nechá lidi za sebe krvácet nebo se vzchopí, zvedne kladivo a vyrazí na zteč.

Mrs. Doubtfire říká: ...a teď všichni: Zavoláme na Thorečka, ten má velký kladivo. Dá do toho jednu ránu - svět se točí nakřivo! Na otázku,proč přešel Kenneth Branagh od shakespearovských adaptací k trikově opulentnímu spektáklu, odpovídá sám režisér lakonicky: „Kdo by nechtěl točit film o nesmrtelných bozích a dalších výjimečných jedincích?“ vysvětluje a dodává: „Je to v podstatě obyčejný lidský příběh zasazený do mimořádně epické dimenze.“ Právě Kenneth Branagh je hlavním důvodem tak hvězdného obsazení. Natalie Portman se projektu upsala, aniž četla scénář. „Když jsem se dozvěděla, že to má točit Kenneth Branagh, přišlo mi to natolik úchylné, že jsem v Thorovi hrozně chtěla hrát,“ říká. Zdroj: Bontonfilm, int Pozn.: Článek je zpracován z materiálů distributora, do uzávěrky neproběhla novinářská projekce. Premiéry

Thor Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy USA, 2011, 130 min Režie: Kenneth Branagh Hrají: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Natalie Portman, Anthony Hopkins, Stellan Skarsgård... ČR premiéra: 28. 4. 2011, Bontonfilm www. thor.marvel.com

23


WWW.CODI.CZ

WWW.CODI.CZ

Úchylův koutek

I Spit on Your Grave

DVD snadno a rychle do vaší schránky!

1 NABÍD KA KVĚTEN 201 DVD snadno a rychle do vaší schránky! 2 dny v Paříži Jack je Američan, Marion je Francouzka a společně žijí v New Yorku. Výlet do Evropy má dát jejich vztahu novou šťávu. Po nevydařeném pobytu v Itálii si chtějí spravit náladu v Paříži. To Jack ještě netuší, že budou bydlet hned vedle rodičů Marion, kteří neumí slovo anglicky. To jim ovšem nebrání podrobit Jacka sérii testů. Adept na pozici zetě pro změnu nemluví francouzsky. Jack musí čelit i dotěrným ex-milencům Marion a údajně miniaturním francouzským kondomům. Marion má k Jackovi také pár výhrad. Je jasné, že tahle dovolená bude pro jejich vztah opravdu přelomová...

Mladá ambiciózní spisovatelka + osamocená chata + parta místních buranů + brutální znásilnění + útěk = krvavá odplata, zvrácená pomsta a držení palců hlavní protagonistce.

R

emake hororu, který byl v roce 1978 zakázán a povolen až po několika letech, se na scéně zjevil minulý rok. Jennifer Hills (Sarah Butler) se kvůli práci na své nové knize odebere z rušného města na zdánlivě poklidný venkov. Nešťastná náhoda u čerpací stanice na ni vrhne špatné světlo a parta místních

o opravdu nechutné scény, řadící tento film do kategorie těch, ke kterým se někdy určitě vrátíte (pokud se vám tedy nezvedne kufr). Vrátíte se, přestože pocity po zhlédnutí nebo minimálně po první polovině budou značně rozporuplné, protože si říkáte, že sledovat to, co tam probíhá vlastně úplně nor-

4K9č ,SMS kód 532719

SMS kód 531645 CENA SMS 60 KČ

blbečků si ji zaškatulkuje jako městskou dámičku, pro kterou jsou místní obyvatelé blbci. Jednoho večera se rozhodnou, že ji vystraší. Od pouhého záměru vyděsit ji se tato jejich lekce, kterou si na městskou slečinku připravili, změní v brutální útok zahrnující bolestivé mučení a znásilňování. Jennifer však přežije a rozhodne se pro krvavou odplatu.

63% IMDb.com

24

I Spit on Your Grave Krimi / Thriller / Horor USA, 2010 07 min Režie: Steven R. Monroe Hrají: Sarah Butler, Daniel Franzese, Chad Lindberg, Jeff Branson, Andrew Howard, Tracey Walter, Rodney Eastman, Saxon Sharbino www.ispitonyourgravemovie.com

Film se dá bez problému rozdělit na dvě části – znepokojivou a brutální. Zatímco v první části proběhnou zmíněné události a mráz vám běhá po zádech, tak druhá je úplně jiná. Pomsta je totiž krvavá, nechutná a ujetá. Paralela s minulým Jezerem smrti je na místě – banda buranů si rozhodne povyrazit a první kdo se namane, se stává lovnou zvěří. Film si naštěstí nehraje na teenagerský horor, tudíž není nouze Úchylův koutek

mální není. Ale něco uvnitř vás stále nutí pokračovat, i když víte, co zákonitě přijde. Když mi snímek doporučil můj bratranec (ten tedy patří do kategorie, co si to již nikdy nepustí), tak to udělal slovy „jestli tohle zhlédneš a ještě někomu doporučíš, tak jsi fakt hovado“. A já doporučuji, protože na znepokojivé filmy je třeba se dívat. Srovnávání s originálním remakem se vyhnu – neviděl jsem ho. Každopádně I Spit on Your Grave je rozhodně jedním z nejzajímavějších počinů, které se loni urodily, a pokud chcete mít alespoň základní přehled o tom, na co se úchylové koukají, tak ho rozhodně nevynechejte. Ačkoliv se vám možná nebude dobře usínat. A já slibuji, že po Jezeru smrti a tomto filmu si příští úchylův koutek nějak odlehčíme. Klidně nám napište, co byste rádi. Milan Říský

4K9č ,SMS kód 532131 CENA SMS 60 KČ

4K9č ,SMS kód 531831 CENA SMS 60 KČ

4K9č ,SMS kód 531688

CENA SMS 60 KČ

4K9č ,-

Zmražená pojistka Agent cestovky z Aljašky jménem Paul (Robin Williams - Insomnie, Táta v sukni) má za to, že konečně našel řešení svých finančních potíží a to v podobě zmrzlého těla, které náhodně objevil. Podmraženou mrtvolu vydává za svého dlouho ztraceného bratra Raymonda, aby vytřískal peníze z pojistky. Jeho plány ale naruší snaživý pojišťovák a dva nájemní zabijáci. Tato mrtvola je žádané zboží.

CENA SMS 60 KČ

Flynn Carsen - Návrat do dolů krále Šalamouna Noah Wyle se vrací jako Flynn Carson, náš známý Knihovník. Poté, co už jednou zachránil lidstvo, spočívá osud světa opět na Flynnových bedrech. Záhadná mapa ukazující cestu k legendárním dolům krále Šalamouna je jeho jediným klíčem k posvátné Knize Šalamounově. Když ho přepadnou a o tuto mapu oloupí, vydá se Flynn do Maroka, kde potká svůj osud v podobě krásné profesorky Emily Davenportové (Gabrielle Anwarová), která je stejně tak chytrá jak Flynn, ne-li více. Společně se vydají nalézt tajemné doly krále Šalamouna a snaží se přitom zůstat o krok napřed před neznámými protivníky,kteří mají v úmyslu zneužít moc skrytou v knize Šalamonově.

Všichni do jednoho Do velké sklepní místnosti je zavřeno šest účastníků podivné reality-show nazvané Všichni za jednoho. Jejich úkolem je vydržet spolu ve stísněných podmínkách nejméně po dobu jednoho měsíce. Na konci je čeká milionová odměna. Problém je, že pravidla hry nejsou tak docela jasná. Všichni přítomní vytvoří jakousi umělou rodinu: “otcem” je nezaměstnaný popelář Vladimír, “matkou” nesmělá venkovanka Renáta, “dětmi” jsou student sociologie Pavel, do sebe uzavřená dívka Kamila a optimistický dobrodruh Petr. Posledním členem skupiny je “děda”, bývalý vězeň z uranových dolů. Skupina prochází těžkými zkouškami vzájemné důvěry, ponorkovými stavy a vypjatými situacemi. Nikdo nemá ponětí o čase, neboť zde není denní světlo ani fungující hodiny. Napětí se zvolna stupňuje až k nesnesení.

SMS kód 531173

Já jsem ty a ty jsi já Nell a Woody jsou už odmalička sousedi, kteří se nesnáší. Každý z nich patří do jiného světa. Nell vyrůstá ve slušné rodině a ve škole má dobré výsledky, ale je spíše jen takovou tichou šedou myškou, kdežto ve Woodyho rodině vládne trošku nepořádek a ve škole jeho výsledky nejsou nejlepší, ale přesto je hvězdou školy, jelikož vyniká ve fotbale. Chodí s krásnou a sexy blondýnkou Breannou, která řídí roztleskávačky. Každý si žije svým životem a ani ve snu by je nenapadlo, že se jejich role jednoho dne prohodí. Jejich duše se nějakou náhodou vymění. A tak se stane, že Woody se ráno probudí v těle Nell a obráceně. Oba dva jsou z toho vystrašení a neví, co se děje. Je to pro ně velice těžká situace a jejich nevraživost vůči sobě se ještě prohloubí, když ten jeden dělá věci, které by ten druhý nikdy neudělal. Takto se ze zakřiknuté Nell stane potrhlá a sebevědomá holka a z tvrďáka Woodyho jen uplakaná holčička...

Kniha rekordů Šutky Kusturicovsky laděné příběhy a hudba z Cabiriiných nocí Federica Felliniho se slévají v energií nabitý zážitek připomínající jízdu na kolotoči. Šutka je největší romská osada na Balkáně. Alespoň podle slov tamějšího rybáře, který je hlavním protagonistou dokumentu natočeného v koprodukci s Českou televizí a především průvodcem po šutských uličkách, kde v každé z nich najdeme minimálně jednoho místního, ne–li dokonce světového šampióna, lhostejno v čem. Důležité je, že ve svou výjimečnost věří a že je lidé uznávají. ,9 Film je především zábavnou cestou za neuvěřitelnými disciplí4Kč nami, osudy a hlavně rekordy, na které nenarazíte nikde jinde na světě. V rozbujelém společenství se najde místo pro vyznavače SMS kód 532124 nejrůznějších náboženství, sportů nebo svérázných hudebních CENA SMS 60 K stylů.

Ráže 45 Kat je nádherná a zkažená a její hlad po nebezpečí ji stáhnul až na samé dno. Poté co ji přítel Velký Al - nebezpečný drogový dealer - ze žárlivosti málem zabije, pokusí se Kat vzít svůj život do vlastních rukou. Neváhá využít svých přátel i sexuální přitažlivosti k tomu, aby uskutečnila svůj plán a vychutnala si pomstu.

Sedm mečů Klasik hongkongského akčního filmu Hark Tsui vypráví akční historický příběh sedmi odlišných hrdinů, kteří se spojí, aby zachránili vesnici před masakrem. Na začátku šestnáctého století se moci v Číně zmocnilo Mandžusko a dosadilo na trůn dynastii Ching. Stále znovu a znovu propukající povstání v bojovnických společenstvích přinutí nově ustanovenou vládu zakázat všechna bojová umění, stejně jako jejich výuku či získávání řádů. Chamtivý a krutý prostopášník Ohnivý Vítr (Sun Hong-Lei), bývalý válečný hodnostář staré dynastie, vidí v této situaci možnost, ,4K9č jak utrhnout kus koláče pro sebe a začne pomáhat nastolovat nový pořádek. V čele armád pustoší severozápadní Čínu a chystá se dobít poslední odporující výspu staré civilizace, Vesnici SMS kód 531681 Bojovníků. CENA SMS 60 K

4K9č ,CENA SMS 60 KČ

Č

Č

Pro objednání DVD zasílejte SMS ve tvaru: CODImezeraKÓDPRODUKTUmezeraJMÉNOaADRESA na telefonní číslo 90211příklad: CODI 532122 Jan Novák Ladova 14 Liberec 46880 Technicky zajišťuje ATS. Cena SMS je 60Kč včetně DPH, další info najdete na www.codi.cz


WWW.CODI.CZ

WWW.CODI.CZ

DVD snadno a rychle do vaší schránky!

DVD snadno a rychle do vaší schránky!

Generálové ve válce (1. díl) Ardeny, bitva o výběžek Na konci roku 1944 se zdá válka téměř u konce. Ozbrojená moc hitlerovské říše ustupuje na všech frontách. Sovětská vojska již osvobodila (či obsadila) polovinu Polska, Maďarska, většinu Balkánu, celé Pobaltí. Na italské frontě je fronta na čáře Ravenna – Viareggio, západní spojenci postupují rychle přes Francii od západu i od jihu a jsou již na území Německa, v Sársku a na řece Ruhr. Je osvobozena část Holandska a Belgie. Většina spojeneckých vojáků se domnívá, že válka skončí během ,4K9č několika málo týdnů, možná dnů. Hitler ukrytý v jednom ze svých bunkrů však plánuje grandiózní operaci, jejímž cílem má být naprosté zastavení spojenecké ofenzívy, znovudobytí Antverp a – jak Vůdce SMS kód 532235 CENA SMS 60 K doufá – převzetí iniciativy nejprve na západní, poté i na východní frontě.

Stíhací letadla 2. sv. v. zemí Osy Je jen málo nových videodokumentů o letadlech druhé světové války, které dnes pro české diváky přinášejí něco nového. Toto DVD v tomto směru rozhodně ale dokáže překvapit. Skvělé, nepříliš známé či dokonce unikátní záběry stíhacích letadel hitlerovského Německa, fašistické Itálie a císařského Japonska, nebo jejich známé záběry ve vysoké a dosud neviděné kvalitě, to vše tvoří z daného disku velmi zajímavé dílo. Po kratším intermezzu dokumentárních záběrů o době vzniku Luftwaffe, mimo jiné s Heinkely He-51 či Arady Ar-68 v akci, přechází plynule do podrobného dokumentování historie symbolu Luftwaffe, ,Messerschmittu Bf-109. Velký prostor zde dostává i dvoumotorový Bf4K9č 110. Mimořádně zajímavé jsou ale i záběry ze služby a bojů italských stíhaček druhé světové války Fiat G-50, Macchi M.C. 200 a jejich SMS kód 533390 následovníků Fiatu G-55 a Macchi M.C. 202. CENA SMS 60 K

MyEvropané(2.díl) - Evropa objevuje kapitalismus V našem dokumentu vám představíme Hanzovní spolek, jednu z prvních obchodních organizací na světě, která působila na evropském kontinentu půl tisíciletí a významně zasahovala i do obchodu s Asií, Afrikou a Amerikou. Na příběhu kupeckého syna Wilhelma Broemseho se seznámíte s fungováním Hanzy v jejím obchodním středisku v Novgorodu, který byl jednou z dvou set obchodních stanic, které Hanzovní spolek v době svého největšího rozmachu spravoval. Seznámíte se s nejvýznamnějším novověkým bankéřem Evropy Jakobem Fuggerem, který měl takovou moc, že ,mohl rozhodnout, kdo bude zvolen rakouským císařem. Poznáte 4K9č zakladatele moderní tovární výroby, který ve francouzském Lyonu postavil první evropské manufaktury a výrobní proces hedvábných SMS kód 532542 látek rozdělil na jednotlivé jednoduché operace, které zvládal CENA SMS 60 K i nekvalifikovaný dělník.

Život za Napoleona (2. díl) Ačkoliv Napoleon a jeho generálové plánovali invazi do Anglie, nikdy ji neuskutečnili. Podmínkou úspěchu takové operace bylo zničení britského loďstva, nebo alespoň jeho podstatné části. Za tím účelem spojil Bonaparte francouzské loďstvo se španělským a podřídil je admirálovi Villeneuveovi. Ani tato mohutná flotila však britské loďstvo neporazila, naopak, katastrofální porážku u mysu Trafalgar utrpěla Napoleonova flotila, jejíž zbytky se musely skrýt ve španělském přístavu Cádiz. Zklamaný Napoleon obrací svoji pozornost na obsazení Vídně a vyhlašuje kontinen,tální blokádu Velké Británie. Snahou je úplně izolovat britské os4K9č trovy od dodávek veškerého zboží, zejména potravin, a současně zničení britského exportu, kterým je nákup potravin a surovin SMS kód 532607 financován. Opatření přináší velký rozvoj pašeráctví, Británii CENA SMS 60 K způsobí problémy, avšak cíle není dosaženo.

Bitva o Atlantik Potopením zaoceánského parníku ATHENIA německým U-30, 3. září 1939, začíná to, co Churchill nazval “Bitva o Atlantik”.Na začátku boje se pokoušeli spojenci zablokovat cestu, kterou bylo zásobováno nacistické Německo. Hitler zase použil k zablokování mořské dopravy spojenců s Anglií, veškerou operativní moc Kriegsmarine, jednak svým povrchovým válečným loďstvem, ale hlavně svými ponorkami (U-Boot), které tvořily U-Bootwaffe.Přerušením plánu Z, admirál Raeder uznal nadřazenost Royal Navy oproti německé flotile, ale tím se nevzdal možnosti zvítězit na moři. V první linii, německé ponorky, se svými individuálními útoky nebo houfně proti kolonám spojenců, byly schopny se velice přiblížit konečnému vítězství. Pouze technologie nakonec překonala zuřivé lovce a změnila je v ulovené.

Slavná letadla USAF & NAVY (4. díl) Boeing B-29 Superfortress si každý spojuje s nejhroznější zbraní, kterou kdy lidstvo použilo, s atomovou bombou. Prvé letadlo, které uneslo atomovou bombu, první atomový bombardér světa, tak jej skoro každý zná. Ale B29 neshodilo jen atomovou bombu na Nagasaki a Hirošimu, toto letadlo bylo přelomem ve vývoji bombardérů, milník v konstrukci čtyřmotorových letadel B-26 Marauder byl americký střední dvoumotorový bombardovací letoun druhé světové války. Byl v roce 1940 vítězem soutěže na střední armádní bombardér, podle které vznikl též známý B-25 Mitchell. Byl ale modernější konstrukce a s vyššími výkony. Bohužel válečná překotnost objednávky působila mnohé potíže ve výrobě, složitá pilotáž pak vadila nezkušeným pilotům. Proto B26 dostal nelichotivé přezdívky, nejznámější byla The Widow Maker (výrobce vdov).

Tajný život starověkých vladařů I. díl - Králové a královny Anglie Co by dnešní noviny a televize udělaly s informacemi o důvěrném příteli královny Viktorie Johnem Brownem, kterého jí jako osobního průvodce doporučil sám její manžel princ Albert? Jak by se asi vypořádaly s dováděním Eduarda II., prvního otevřeně homosexuálního krále Anglie, který si během svého života vydržoval postupně dva milence a zahrnoval je láskou, vysokými úřady a pozemskými statky? Jak by naložila média se zadluženým Jiřím IV., který pil, nevázaně se bavil s milenkami, bral drogy ,4K9č a choval se hrubě ke své ženě, kterou dokonce nepustil ani na svoji korunovaci? A je nějaká podobnost mezi osudy a činy těchto panovníků k těm SMS kód 532297 CENA SMS 60 K současným vládnoucím a panujícím celebritám?

5. DIMENZE (3. díl) - Duchové Vědecké a paranormální poznání – Odhalená pravda Ovlivňují tento svět nadpřirozené síly? Tisíce lidí věří, že ano a vědci celého světa se snaží objevit pravdu o záhadných úkazech. Je možné číst myšlenky jiného člověka? Kontaktovat mrtvé? Být zrozen v jiném životě? Každá kultura v historii má příběhy a mýty o neznámu – jsou založené na skutečnosti nebo na fikci? Epizoda 3: Duchové Už jste někdy cítili přítomnost ducha? Nevysvětlitelný strach, svírající váš žaludek nebo postavu, zahlédnutou koutkem oka? ,4K9č Straší vás trpící duch, může věda pomoci najít odpověď? V tomto původním průvodci světem duchů a démonů vám představíme práci vědců, kteří se snaží odhalit pravdu o některých nejslavSMS kód 532149 CENA SMS 60 K nějších příbězích o strašidlech, od poltrgaistů po tabulky Ouija, od ektoplasmy po podivné úkazy...

Obrněné operace 3. Vývoj lehkých obrněných oddílů se vyvíjel s vývojem techniky a vojenských operací. Zprvu byly součástí lehkých obrněných oddílů lehké tanky a tančíky a obrněné automobily postavené na podvozcích upravených komerčních automobilů, které mnohdy doplňovala stále klasická jízda na koních – to i za II. světové války. Později armády omezily počty a typy lehkých tanků, protože se zdálo, že vojenské operace budou schopny provádět střední, nebo „hlavní bitevní tanky“ a obrněné transportéry. Lehké tanky povětšinou zůstaly pouze ve výzbroji letecky přepravovaných jednotek a jednotek námořní pěchoty, či průzkumných oddílů – například armády států Varšavské smlouvy s výjimkou lehkých plovoucích tanků PT-76 v Sovětské armádě lehké tanky nepoužívaly vůbec.

Tajemné příběhy (1. díl) Král Artuš Příběh cti a slávy, příběh slavného krále Británie, příběh statečnosti, lásky a zrady. Je však tato legenda pouze vybásněným příběhem, nebo má historické pozadí? Je král Artuš a jeho rytířská skupina, jeho hrad Kamelot a meč Excalibur pouze krásná pohádka či pověst? Odborníci na historii středověké Británie, jež tehdy ještě nebyla „Velkou“, zkoumají historické záznamy a archeologické nálezy aby odhalili, zda tato legenda, tento krásný a romantický příběh má reálné historické jádro. ,5K9č Robin Hood Je tato legenda pouze vybásněným příběhem, nebo má historické pozadí? Byl Robin Hood pouze baladickým hrdinou, nebo se jedná o historickou postavu, o níž lze najít zázSMS kód 532328 CENA SMS 60 K namy ve starých dokumentech a archívech?

Vzkříšení dávných světů (3. díl) Hledání nesmrtelnosti Od samého počátku lidského myšlení se setkáváme s touhou člověka učinit své jméno nesmrtelným, zanechat po sobě zřetelnou stopu, odkaz následovníkům a dalším generacím. Jiní nebyli ani lidé ve staré Kambodži, starém Egyptě či starém Řecku.Seznámíme se s příběhem svatyně Angkor Wat, vystavěné na území dnešní Kambodže khmerským králem Surjavarmanem II. jež byla palácem, domovem bohů, obrazem nebes a současně i královskou hrobkou. Poznáme, jak skvělá civilizace ,4K9č bylo království Khmérů před tisíci lety.Navštívíme starý Egypt, kde faraon Achnaton, neboli Amenothep provedl radikální náboženskou reformu, zrušil všechny dosavadní božstva a nahSMS kód 532296 CENA SMS 60 K radil je jedním bohem Atonem - Bohem slunce a pustil se do stavby nového hlavního města říše Achetaton (Amarna).

Iron Man V tajemném koutu Číny leží dlouho pohřbené město, místo konečného odpočinku kruté dynastie. Je to místo nevyslovitelného zla, jehož temná tajemství měla být časem zapomenuta. Nyní jsou ale znovu odkrývána. Pečeť vězení je rozlomena. Sněhová bouře, Vichr, Požár a Zemětřesení – kvarteto démonických živlů je vypuštěno na svět. Jejich cílem je sesbírat pět kouzelných prstenů, které znovu vzkřísí jejich hrozivého pána k moci. Jen jediná osoba má sílu se jim postavit - IRON MAN. Z vrcholků čínských hor až do hlubin Atlantického oceánu, do srdce aktivní sopky, bude Tony Stark ve svém speciálním brnění, pronásledovat tyto ďábelské bytosti. Bude ale Tonyho super vysoce technologické vybavení stačit k vítězství? Osud, ale nejde obelstít, den Mandarína se blíží...

Podlí ničemové (1. díl) Podlí darebové prožívají dobrodružství tří pirátů, posedlých po kalhotách - Sissy, Pete, Bait a papoušek Polly.Tahle parta mořeplaveckých uličníků si vysoce cení všech věcí, které by správný pirát měl mít: loď způsobilou k plavbě, falešně zpívané námořnické písně, obnošené hadry... Ale nezajímá je zlato a poklady, všechno, co chtějí, jsou kalhoty, kalhoty, a zase ještě kalhoty!Kalhoty jsou pro tyhle podlé rošťáky jako zlato pro normální piráty. Všechno je obětováno pro jeden cíl: získat kalhoty a ještě další kalhoty.Milují kalhoty, milují všechno, co s nimi souvisí. Klidně, s pocitem štěstí se podrobí nesmírné bolesti a strádání, jen aby získali další kalhoty.Milují to, jak kalhoty vypadají, jaké jsou na dotek, jak voní...

Č

4K9č ,SMS kód 531639 CENA SMS 60 KČ

Panzer I & II - Lehké tanky Německá tanková vojska a německé tanky obecně, jsou symbolem Blitzkriegu – bleskové války- tedy strategie a taktiky použité v prvním, pro Německou říši vítězném, období II. světové války. Ve Velké válce, tedy naší terminologií v I. světové, nehrály tanky, jako nová zbraň, výraznou roli a německé tanky, které do války vstoupily po až spojeneckých, roli vůbec žádnou. Po Versaillském míru Německo nesmělo mít tankové vojsko a nesmělo ani vyvíjet či vyrábět obrněná vozidla. Zákaz byl Německem porušován od samého začátku. Nejprve ve spolupráci s neutrálním Švédskem, od poloviny dvacátých let 20. století ,ve spolupráci se Sovětským svazem. Pod eufemistickými označeními 4K9č „lehký zemědělský traktor“ či „těžký traktor“ byly vyvíjeny, stavěny a zkoušeny nové obrněnce a ve škole tankového vojska SSSR v Kazani SMS kód 532734 cvičeny osádky tanků. CENA SMS 60 K Č

Zelení ďáblové (1933 - 1941) Fallschirmjäger – německé elitní výsadkové jednotky, které Spojenci nazývali „zelenými ďábly“ a v Československu je podle slova der Jäger (elitní pruská pěchota, ale také myslivec) přezdívali „padákovými myslivci“. Hlavní německé paradesantní jednotky byly, na rozdíl od spojeneckých, součástí vojenského letectva - Luftwaffe, i když existovaly v průběhu války i dvě divize a jeden elitní pluk spadající pod velení pozemních sil a dva prapory výsadkářů Zbraní SS. Bojovali v nich, vyjma posledního období války, výhradně vybraní dobrovolníci. Vybavení, výstroj, výzbroj, vozový park – to vše bylo na nejlepší tehdejší úrovni. Zelenými unifor4K9č ,mami a výsadkářskými přilbami vzoru 1935, později 1938 se „zelení ďáblové“ lišili od řadových jednotek německých ozbrojených sil, i když SMS kód 533356 hlavním rozdílem byla úroveň výcviku, vojenské umění, schopnosti CENA SMS 60 K a profesionalita výsadkářů. Č

Č

4K9č ,SMS kód 532605 CENA SMS 60 KČ

4K9č ,SMS kód 533280 CENA SMS 60 KČ

5K9č ,-

Č

Č

Č

Deník 2. světové války (19. díl) - březen 1941 Hitlerovy štáby ukončují přípravy na invazi na Balkán a do Sovětského svazu, Vůdce svým podřízeným dokonce sděluje přesné datum zahájení operací. Poslední překážkou v postupu na Řecko je Jugoslávie, jejíž vedoucí představitelé jsou ochotni s Německem spolupracovat a připojují se k „Paktu tří“. To však vyvolá nepokoje zejména v Srbsku a dochází k Brity podporovanému vojenskému převratu, po kterém se ujímá moci mladý král Petar II. Karadžordževič, stojící pevně na straně Spojenců. A tak Hitler musí rychle změnit plány a Jugoslávii obsadit násilím.

SMS kód 533732 CENA SMS 60 KČ

Pro objednání DVD zasílejte SMS ve tvaru: CODImezeraKÓDPRODUKTUmezeraJMÉNOaADRESA na telefonní číslo 90211příklad: CODI 532122 Jan Novák Ladova 14 Liberec 46880 Technicky zajišťuje ATS. Cena SMS je 60Kč včetně DPH, další info najdete na www.codi.cz

4K9č ,SMS kód 532128 CENA SMS 60 KČ

Č

Č

Č

4K9č ,SMS kód 532720 CENA SMS 60 KČ

Pro objednání DVD zasílejte SMS ve tvaru: CODImezeraKÓDPRODUKTUmezeraJMÉNOaADRESA na telefonní číslo 90211příklad: CODI 532122 Jan Novák Ladova 14 Liberec 46880 Technicky zajišťuje ATS. Cena SMS je 60Kč včetně DPH, další info najdete na www.codi.cz


u. hop e-s na

9K9č ,-

K OBJEDNÁNÍ NA

K OBJEDNÁNÍ NA

www.codi.cz

www.codi.cz Smrtící úder Carmen Colsonová (Diane Lane) a její manžel Wayne (Thomas Jane) jsou drženi v programu pro ochranu svědků. Zatímco se domnívají, že jsou dostatečně chráněni, tak opak se stává pravdou.

9K9č ,-

• chrání vlasy a vlasovou pokožku před negativními účinky UV záření • zvyšuje jejich odolnost • snižuje lámavost vlasů i nehtů • podporuje růst vlasů i nehtů

Jára Cimrman - Čech nebo Rakušan? Veřejné nahrávky Českého rozhlasu 2 – Praha v letech 1998 – 2001 19. prosince 1998 došlo v Šémanovicích na Kokořínsku k dějinné události. Po devítileté pauze obnovil právě zde svou činnost známý Salón Cimrman z Prahy, u jehož zrodu stáli v roce 1980 cimrmanologové Jiří Šebánek (ten dal kdysi Cimrmanovi jméno a přišel s nápadem pořádat cimrmanologické semináře ) a dnes již nežijící hudebník Karel Velebný (alias dr. Evžen Hedvábný, v jehož domku byl v roce 1966 učiněn nález truhly s rukopisy do té doby naprosto neznámého génia Járy Cimrmana). První představení, které Salón Cimrman v předvánoční době onoho roku 1998 uvedl, byl Cimršantán, exkurze do kabaretu Járy Cimrmana.

Zelený jíl – harmonizuje trávení

Zelený jíl je bohatý na minerální soli a silice. Nevstřebává se v zažívacím traktu, ale váže na sebe nebezpečné toxiny a střevní plyny. Při svém působení zanechává na střevní stěně ochranný film. Jeho očistné účinky nám pomáhají zbavit se nepříjemného nadýmání.

K OBJEDNÁNÍ NA

www.codi.cz

Vitarmonyl ČR, Libocká 659/43c, Praha 6, info@vitarmonyl.cz

JAK OBJEDNAT ČASOPIS: Písemně: ALL Production s.r.o., P.O.BOX 732, 111 21 Praha 1, tel. callcentrum: 840 30 60 90, fax: 234 09 28 13, e-mail: predplatne@predplatne.cz, www.predplatne.cz. Objednávka FilmStage pomocí SMS: SMS zprávu posílejte ve formátu: OBJ FILM JMENO PRIJMENI ULICE C.DOMU MESTO PSC, SMS zprávu pošlete na číslo 900 11 06 (platí pro všechny operátory). Při psaní zprávy používejte velká písmena bez diakritiky. Pokud se rozhodnete objednat časopis pomocí SMS zprávy, za zprávu v max. délce 160 znaků zaplatíte 6 Kč.(včetně DPH). Technicky zajišťuje ATS Praha. V případě problémů volejte na infolinku 776 999 199 - pondělí až pátek, od 9 do 16 hodin.

Předplatitel: Jméno: ................................................. Příjmení: ...................................................... Název společnosti: .................................................................... Ulice: ........................................................................................................ Číslo popisné (červené): .................... Číslo orientační (modré): .............. Obec: ......................................................................................................... PSČ: ............................... Telefon: ................................................................

IČO: ....................................................... DIČ: ............................................................ E-mail: ........................................................................................ Předplatné „jako dárek“ pro: Smrt čeká všude Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená.

Jméno: ................................................. Příjmení: ..................................................... Název společnosti: .................................................................... Ulice: ........................................................................................................ Číslo popisné (červené): .................... Číslo orientační (modré): .............. Obec: ......................................................................................................... PSČ: ............................... Telefon: ................................................................ IČO: ....................................................... DIČ: ............................................................ E-mail: ........................................................................................ Verze předplatného: Způsob platby: Roční standardní Složenkou Bankovním převodem Datum: .............................................. 12 čísel - 252,- Kč SIPO spojovací číslo Roční zvýhodněné Podpis: .............................................. Fakturou 12 čísel - 239,- Kč Bonus: členové Facebookové skupiny Filmstage získávají 5% slevu na roční předplatné. (info na www.filmstage.cz - O nás)

9K9č

,-

Nutricap vlasy a nehty - doplněk něk stravy Nutricap šampon s olejem z obilných a pšeničných klíčků Nutricap balzám s obsahem bambuckého másla

Objednávka předplatného časopisu

Všichni milují Mandy Lane Mandy Lane (Amber Heard) je atraktivní středoškolačka, která má dost obdivovatelů a kamarádek. Hned po prázdninách se má stejně jako pár dalších vyvolených zúčastnit víkendové party na odlehlém ranči. Když zábava vrcholí, tak se začnou jednotliví účastníci večírku záhadně ztrácet.

www.codi.cz Zack a Miri točí porno Byli mladí a potřebovali peníze. Zack (Seth Rogen) a Miri (Elizabeth Banks) jsou dlouholetí kamarádi a spolubydlící, kteří mají problémy a hromady dluhů. Když jim je odpojena elektřina a vodovod, napadne je spásná myšlenka vydělat si rychle nějaké peníze tím, že s pomocí svých přátel podomácku natočí pornofilm. Zapřísahají se, že to, že se spolu vyspí, nijak nenaruší jejich přátelství. V průběhu natáčení se ale ukáže, že původně čistě obchodní záležitost mezi dvěma kamarády mění v něco mnohem většího.

Rebarbora je známá svými pročiš�ujícími účinky. Ničí škodlivé mikroorganismy, účinně pomáhá při ochablosti střev a zácpě, zbavuje tělo škodlivin, aktivuje energii buněk a je dobrým pomocníkem při boji s nadváhou, nebo� na sebe váže tukové látky.

Žádejte v lékárně, obchodech zdravé výživy nebo na www.maxi-lekarna.cz

K OBJEDNÁNÍ NA

www.codi.cz

Rebarbora b b – přírodní projímadlo

Vitarmonyl ČR, Libocká 659/43c, Praha 6, info@vitarmonyl.cz

9K9č ,-

K OBJEDNÁNÍ NA

K OBJEDNÁNÍ NA

cz

9K9č ,-

www.codi.cz

NUTRICAP pro krásnější ší ty. a zdravější vlasy i nehty.

www.codi.cz Ruslan Bývalý ruský gangster Ruslan (Steven Seagal), který je nyní kriminálním romanopiscem, se vrací domů. Tam zjišťuje, že jeho dcera byla zabita. Jeho temná minulost ho pomalu pohlcuje. Toužící po pomstě se Ruslan vrací do života, aby zabil vrahy své dcery.

9K9č

DOPŘEJTE SI JEDNODUCHOU A ZKRÁŠLUJÍCÍ KÚRU!

Střeva a celý trávicí trakt rozhodují o tom, v jaké kondici budeme. Proto nám francouzské laboratoře Vitarmonyl nabízí přírodní doplňky stravy, které nám pomůžou zbavit se nežádoucích střevních problémů a vrátit se tak do skvělé formy. Dopřejte sobě a svým blízkým kvalitní péči o zdraví na čistě přírodním základě.

K OBJEDNÁNÍ NA

www.codi.cz

,-

ZDRAVÍ – KRÁSA – DETOXIKACE – HUBNUTÍ

9K9č ,-

K OBJEDNÁNÍ NA

vu sle

9K9č ,-

Poslední čas na lásku Američan Harvey Shine (Dustin Hoffman) je skladatel. Zrovna velkého úspěchu se mu ale nedostává a tak mu jeho zaměstnavatel dává poslední šanci. Harvey odjíždí na víkend do Londýna na svatbu své dcery. Ani tam se mu však příliš nedaří a to až do chvíle, kdy narazí v letištním baru na Kate (Emma Thompson), zaměstnankyni letištní pobočky. Jejich setkání naprosto změní jejich pohled na život.

To dokáže jen příroda…

ejte ísk

Nekonečný víkend Mladí manželé (Claudia Karvan a Jim Caviezel) vyrazí do odlehlých australských končin, aby během cesty utužili svůj rozpadající se vztah. Během cesty a táboření v buši se ale dopouští samých přečinů vůči přírodě, za což je trest nemine.

az

DVD snadno a rychle do vaší schránky!

%lekarna. -1w0.maxi-

Produkty jsou bez obsahu cukru, soli, lepku, mléčných derivátů, chemických barviv a aromat.

0 ww A12051 B od: ek žijt Pou

XXXXXXXXXXXXX

na

WWW.CODI.CZ

Souhlasím aby Filmstage s.r.o. zpracovala shora uvedené údaje ve své marketingové databázi za účelem nabízení svých produktů a služeb a rovněž svým podpisem potvrzuji, že souhlasím s tím, že mi budou ze strany Filmstage s.r.o. zasílána/sdělována nevyžádaná obchodní sdělení prostřednictvím elektronických prostředků či jinou formou.


Filmové weby

Filmové weby P

rvní web, o kterém se zmíníme dnes, byl trochu zklamáním. Piráti z Karibiku a hlavně jeho fanoušci by si určitě zasloužili něco lepšího. Nicméně se o něm zmíníme. Co tady najdete? Několik on-line her, ale musíte se zaregistrovat u Disneyho, abyste mohli hrát. Pak možnost nakoupit Lego s postavičkami z filmu nebo si objednat vstupenky do Disneylandu, kde mají piráti také svou expozici. Za zmínku snad stojí dobré grafické provedení a interaktivní mapa, přes kterou se můžete vrátit k některému z předchozích dílů. Fanoušci se zřejmě mrknou, ale stránky jsou jen hezky zpracované nic... ww.disney.go.com/pirates/

O

trochu lépe jsou na tom stránky ke snímku Thor. Nabízejí dvě prostředí, ve kterých si lze vybírat z tradičních nabídek – videa, downloady, fotky a informace o filmu. V sekci „download“ najdete třináct pěkně zpracovaných wallpaperů a „buddy icon“. Ovšem videa jsou jen tři a informace o filmu se shlukly do jediného odstavce se synopsí. www.thor.marvel.com

N

ejlépe ze všech aktuálních webů pro nás do uzávěrky dopadl Medvídek Pú. Na interaktivní mapě pod tlačítkem „Fun Facts“ si můžete najít příbytky obyvatel tohoto kresleného světa a něco se o nich dozvědět. Pod volbou „Games & Activities“ zase najdete patero her, které klidně zvládnou i menší děti bez znalosti angličtiny. Odkaz na videa je určen už spíš znalcům jazyka anglického, ale stojí za to. Kromě traileru zde totiž najdete minifilmečky o tom, jak vzniká animovaný Pú, Story Boarding a třeba také portrét skladatele písniček k příběhům medvídka Pú. A nakonec, pod tlačítkem „Movie“ se skrývá další rozcestník, který vám nabídne třeba dvanáct plakátů s oblíbenými hrdiny ke stažení v PDF. Tedy nesrovnatelné možnosti oproti webu k Pirátům z Karibiku... www. disney.go.com/pooh

Fenomén seriál

Spartakus: Krev a písek & Bohové arény Příběh o hrdinném gladiátorovi Spartakovi známe všichni, stejně jako jeho konec. Dřívější inscenace z  roku 1960, kdy si roli neohroženého gladiátora střihl Kirk Douglas je klasikou. Nová doba si však žádá nové zpracování a s vizuálem, inspirovaným slavnou „třístovkou od Thermopyl“, dobyl televizní vysílání zmodernizovaný Spartakus. Zatímco prvotní díly se nesly v podobě zápasů v  aréně, navíc šmrncnutých právě Snyderovou vizuální orgií, tak postupně začal seriál odkrývat i další kvality jako intriky, zvraty a propracované postavy.

P

rvní série přinesla především zmíněné faktory a o druhé se vlastně ani mluvit nedá. Aktuální prequel Bohové arény je dějově zasazen před události v první Spartakovi. Do centra dění se dostávají jiné postavy, z nichž některé známe a jiné jsou naprosto nové a rozhodně zajímavé. Seriál se tak odehrává v době, kdy ještě byli nepřátelé společníky a situace, které známe právě z Krve a písku se na šachovnici teprve rozehrávaly. Prequel původně plánován nebyl. U představitele hlavní role Andyho Whitfielda byl však diagnostikován Non-Hodgkinský lymfom, takže se musel podrobit léčbě a natáčení druhé sezóny se zdrží do doby, než bude v pořádku. Místo toho, aby filmaři usnuli na vavřínech, naservírovali divákům minisérie v podobě Bohů arény. Oblíbenost, která strmě stoupala, si Spartakus vydobyl především již zmíněným vizuálem a bez problémů

30

Filmové weby

by se dal označit jako kombinace Zacka Snydera a seriálu Řím. Sex a násilí je zde na denním pořádku, včetně jeho zobrazení, které si servítky nebere. To dělá ze Spartaka dospělý seriál, který si nezakládá jen na vizuálních orgiích, ale také na promyšleném ději, který není žádnou berličkou. Samozřejmě, na další osudy, které budou následovat si budou muset věrní diváci počkat. Ale budeme-li se držet příběhu, který napsal doslova sám život, tak se máme na co těšit. Filmařům a scénáristům poskytuje Spartakův příběh dodatečný prostor k výplni, protože kromě pár faktů je jeho život zahalen rouškou dávno zapomenuté historie. Přesto se nesmírně těším, až Spartakus dovede své spolubojovníky na sopku Vesuv, přechytračí římské vojsko, svede s nimi několik bitev, až nakonec podlehne. Následná perzekuce jeho druhů (o osudu Spartakova těla se neví), kteří na křížích lemovali cestu do Říma bude zajisté filmařskou lahůdkou. Milan Říský Fenomén seriál

88% IMDb.com

Spartakus: Krev a písek Akční / Drama / Dobrodružný / Historický USA, 2010, 13x60 min Režie: Rick Jacobson, Michael Hurst, Jesse Warn Hrají: Andy Whitfield, John Hannah, Lucy Lawless, Manu Bennett… Spartakus: Bohové arény Akční / Dobrodružný / Drama / Historický USA, 2011, 6x55 min Režie: Rick Jacobson Hrají: Lesley-Ann Brandt, Lucy Lawless, Nick Tarabay, Raicho Vasilev, John Hannah, Peter Mensah, Manu Bennett …

31


Novinky na DVD a Blu-ray

Kriminál Opět jedna starší záležitost, které vychází v reedici a určitě potěší každého fanouška akční star Sylvestera Stalloneho. Hrdina tohoto filmu je tvrdý, ale vyrovnaný a čestný mladý automechanik Frank Leone. Jeho boj proti nespravedlnosti, zosobněné sadistickým ředitelem věznice Drumgoolem, končí vítězně. Autoři se však více než na téma zneužívání moci sostředili na zobrazení drsných podmínek ve vězení a zejména na akčnost příběhu. Roli zcela odpovídající svému naturelu si vybral Sylvester Stallone.

58%

32

Novinky na DVD a Blu-ray

Lock Up Akční / Drama / Krimi USA, 1989, 115 min Režie: John Flynn Hrají: Sylvester Stallone, Donald Sutherland, John Amos, Sonny Landham... Na DVD: 11. 5. 2011 MagicBox

IMDb.com

Američan Nájemný vrah Jack (George Clooney) je neustále v pohybu a pořád sám. Poté, co jedna jeho zakázka ve Švédsku skončí mnohem krutěji, než předpokládal, se uchýlí na italský venkov. Schovává se ve středověkém městečku a užívá si chvíle nerušené smrtí. Zároveň tam ale přijme zakázku - má sestavit zbraň pro záhadnou ženu Mathildu (Thekla Reuten). Zatímco se Jack opájí klidem v horách Abruzzo, spřátelí se s místním knězem Benedettem (Paolo Bonacelli) a věnuje se krásné Claře (Violante Placido). Jejich přátelství pomalu přeroste do milostného vztahu, který je idylkou samotnou. Tedy do doby, než se Jack rozhodne vystoupit ze stínu, čímž možná pokouší osud.

Novinky na DVD a Blu-ray

65% IMDb.com

The American Krimi / Drama USA, 2010, 105 min Režie: Anton Corbijn Hrají: George Clooney, Bruce Altman, Thekla Reuten... Na DVD: 25. 5. 2011 MagicBox

Rychle a zběsile 1 – 4 / kolekce 4 BD 2001 – 2009 Režie: Rob Cohen, John Singleton, Justin Lin Hrají: Paul Walker, Vin Diesel, Paul Walker, Tyrese Gibson, Lucas Black, Sung Kang... Na Blu-ray: 18. 4. 2011 Universal

Rychle a zběsile 1 – 4 Kolekce, která je naprostou nutností pro milovníky sexy žen, drsných mužů a rychlých kol! První díl představuje krutý a horečnatý svět uspěchaných ulic Los Angeles, kde vítězí síla, a je kulisou pro akční, adrenalinem překypující film ve zdrcujícím tempu. Druhý díl představí nebezpečné automobilové závody zuřící přímo v ulicích Miami. V třetím pokračování účastník ilegálních pouličních závodů Sean Boswell se po problémech s policií snaží začít nový život na opačném konci světa. Jeho posedlost závoděním ho však vrhá do střetu s japonským podsvětím. A konečně se čtyřkou jsme zpátky v ulicích, ve kterých vše začalo, a kde se Vin Diesel a Paul Walker znovu boří do sedadel, aby přišlápli plyn a vyrazili v těch nejluxusnějších autech do ulic Los Angeles i do mexické pouště.

Bonusy 1: Domova kára Čtvrt míle najednou Rychle a zběsile – obrazová směs Vynechané scény s volitelným komentářem režiséra Ve žhavých ulicích Veřejnoprávní oznámení Paula Walkera Z natáčení Rychle a zběsile Víc než zběsile Úprava žhavých zahraničních aut Přeplňovaný úvod k Rychle a zběsile 2 Pohled kamery z více úhlů – Kaskadérská scéna Interaktivní filmová kouzla – Speciální efekty Film o filmu: Střih pro Motion Picture Association of America Vizuální efekty Srovnání storyboardů a finální verze filmu Zběžný pohled na Rychle a zběsile 2 Videoklipy Trailer Speed News Wrap – překvapení Sestřih havárií Komentář režiséra Roba Cohena Bonusy 2: Rychlé ženy Hollywoodský vliv Komentář režiséra Johna Singletona Vynechané scény Úvod k Rychle a zběsile 2 Vystřižené scény Uvnitř Rychle a zběsile 2 Autoškola pro herce Zdobení žhavých zahraničních aut Nabité kaskadérské kousky Natáčení hudby s Ludacrisem Herci ve středu zájmu Auta ve středu zájmu Zběsilé přídavné spalování Bonusy 3: Natáčení série Rychle a zběsile: Tokijská jízda Drift: Boční bláznivé kousky Drifter na zakázku Vynechané scény s volitelným komentářem Justina Lina Škola driftu Herci točí Velká havárie: Hanova poslední jízda Připraven k driftu Vítejte při driftování Opravdový král driftu Japonský způsob Videoklipy Komentář režiséra Justina Lina Bonusy 4: Komentář režiséra Justina Lina Videoklip: “Blanco” by Pitbull featuring Pharrell Trailer Pod kapotou: Silná auta a auta z dovozu Autoškola s Vinem Dieselem Natáčení velké loupeže Nepovedené záběry Závody a honičky Vysokooktanová akce: Kaskadérské kousky Jižně od hranice: Filmování v Mexiku A další!

Novinky na DVD a Blu-ray

33


Retro film

Retro film

Kult hákového kříže jiné barvy kůže. Po návratu je třeba změnit i bratra, který se mu začíná nápadně podobat. Povede se mu to? Kult hákového kříže je kult. Žurnalistické poučky varují před opakováním jednoho slova několikrát po sobě, co však napsat o Kultu hákového kříže jiného, než že se stal bezesporu kultovní záležitostí? Příběh Dereka Vinyarda je učebnicovým příkladem člověka, kterého inklinace k pravicovému extremismu dovede do vězení. V době, kdy v  Budapešti začal proces s  mladíky, kteří zapálili romské menšině dům a  vybíhající obyvatele stříleli kulovnicí, ani jiný film v rubrice Retro představit nelze.

P

říběh Dereka, syna požárníka, jenž byl zabit při požárním zásahu Afroameričanem, je především sondou do neonacistických organizací, kterých je v USA dost a díky tamější legislativě nejsou potlačovány. Derek se za vraždu dostane za mříže, kde přijde jeho očista. Film ve své době vlastně žádné velké haló nevzbudil. Místo toho se snímek zabývající se sociálními problémy usadil v televizích a na videokazetách a postup vzhůru absolvoval s mírným zpožděním. Je na pováženou, že právě kontroverze nebyla tím faktorem, který by začal diskuze o filmu. Klácení přítelkyně pod vlajkou nacistického Německa, památná scéna se slovy „zakousni se“ či Nortonova kérka s háknkrajcem a další scény si tak musely na slávu počkat.

34

Retro film

Edward Norton, který kvůli roli celkem přibral a především urputně cvičil, si nakonec odnesl nominaci na Oscara. Sice ji neproměnil, ale o životní roli určitě řeč je. Nácků, co dojdou prozření a přestanou se na svět dívat černobíle moc není, přesto existují. Derekovo prozření je navíc doprovázeno vyprávěním bratra Dannyho, který kráčí v těžkých botách ve šlápějích svého bratra. Esej o Mein Kampfu jako mírovém poselství mu ve škole neprošla a místo toho dostal za úkol popsat události, které uvrhly Dereka do vězení. Sledujeme tak proměnu nevýrazného mladíka v holohlavce následujícího říšskou orlici a také pobyt ve vězení, který logicky po zastřelení několika černochů následoval. Scéna, kdy mu jeho „kamarádi“ doslova natrhnou řiť je přelomem a zdecimovaný Derek začíná sekat dobrotu, včetně přátelení se s občany

Kult hákového kříže je tvrdý, brutální a hlavně nekompromisní. Nebere si servítky, šokuje závěrem, stejně jako zobrazením některých tvrdších okamžiků Derekova příběhu. Zároveň je zajímavým příběhem člověk, který přestane věřit svým dřívějším ideálům. Ty mu zůstanou pouze v podobě tetování. To se totiž sundavá špatně. Milan Říský

86%

IMDb.com

Retro film

American History X Drama / Krimi USA, 1998, 119 min Režie: Tony Kaye Hrají: Edward Norton, Edward Furlong, Beverly D’Angelo, Jennifer Lien... ČR premiéra: 25. 3. 1999 Na DVD: 12. 10. 2009 Bontonfilm

Co se to zase děje? - ptám se. Bulvár opět vyrazil do lítého boje a na nikom nenechá nit suchou. Asi nejkrásnějším terčem „pooscarové“ doby se stala Natalie Portman za to, že neumí špičkově baletit. No uznejte – mrcha, ona prostě ve filmu předstírá, že baletí sama (což je u herečky velmi podivné) a přitom to za ní odtančila jistá Sarah Lane! No, chápu, že Sarah je líto, že na ni se s Oscary nedostalo, chápu, že když bulvár nejdřív vyzdvihoval Natalii za to, co se během půlročního tréninku naučila, teď ji s velkým gustem potopí (tj. úspěch se neodpouští). Ale nechápu, proč tatáž informace o bouřící se baletce a o „neprávem“ excelující Portman, plní stránky snad veškerého bulváru pořád dokola. Stejně tak jako momentální situace herečky Ivany Jirešové, které exekutoři vyrvali násilím dceru, aby milovala tatínka a byla s ním, ačkoli sama nechce. Údajně herečka nerespektovala nařízenou střídavou péči, proto tak tvrdý zákrok (kdo neviděl, nechť si na webu iprima.cz najde v archivu pořad Soukromá dramata). Pan otec, Ondřej Höppner, je údajně mediální poradce. To by mě zajímalo, komu a s čím radí, když bez úřadů není schopen ani oslovit vlastní dceru. Ta mu jednou s velkou vděčností jistě poděkuje za způsobená traumata, ať už je právo na jakékoli straně. No – s  Bobinou, mojí nejlepší kamarádkou, si občas děláme takzvaný „Dustinův dýchánek s dvojkou“, což v praxi znamená, že se sejdeme v jedné malostranské vinárničce, kde si dáme dvojku archivního (nebo dvě, tři) a probíráme se bulvárem. Jednak chceme mít přehled, jednak nás baví (ale asi úplně jinak, než by si autoři přáli) některé články. A  vzpomínáme na Dustina Hoffmana a film Vrtěti psem, kde je přesně ukázáno, jak vytvářet témata pro média (a zástupné problémy nebo informace vůbec). Ten film je asi povinným školením všech bulvárníků. Aby také ne. Vždyť o čem psát, když prezident Klaus nemá milenku (nebo ji dobře tají), když se Helena Vondráčková s nikým nesoudí (ano, skutečně teď zrovna ne), když Leoš Mareš nikoho neposílá kamsi, když Ivana Gottová není znovu těhotná a  Iveta Bartošová moc nevychází? Pojďme si něco vytvořit. A  tak, než si znovu pustím Vrtěti psem, mám pro bulvárníky pár nápadů... Pojďme udělat skandální odhalení, že Bruce Willis ve skutečnosti neumí i ve spánku rozložit, vyčistit a složit samopal vzor 24, přinesme opět šokující zprávu o tom, že nenalíčené herečky vypadají hůř než nalíčené, nebo zaručenou zprávu o tom, že Angelina Jolie přibrala 20 dekagramů a tudíž je pro filmové plátno naprosto nepřijatelná! Vždyť papír i obrazovka snesou vše. Na rozdíl od čtenářů a diváků. Vaše Linda D.

35


film tip

film tip

Voda pro slony

Pokud věříte na lásku, na osud a v to, že jediný okamžik může do vašeho života přinést něco výjimečného, pak vstupte do cirkusového šapitó bratrů Benziniových a vychutnejte si hluboký příběh, který ve své knižní podobě zaujal místo v srdcích tisíců lidí po celém světě.

N

V KINECH OD 12. KVĚTNA Kniha právě v prodeji.

Voda pro slony plakat A1.indd 1

36

5.4.2011 10:16:19

Water for Elephants Drama USA, 2011, 120 min Režie: Francis Lawrence Hrají: Reese Witherspoon, Christoph Waltz, Robert Pattinson, Hal Holbrook, James Frain… ČR premiéra: 12. 5. 2011, Bontonfilm www.waterforelephants.com

a námět knižního románu Sary Gruen Voda pro slony vznikl film, který se kvapem blíží do českých kin. Epické vyprávění o zakázané lásce, která se zrodí na magickém místě plném dobrodružství, zázraků a nebezpečí. Kniha se po vydání v roce 2006 držela 12 týdnů v žebříčku bestsellerů podle novin New York Times. Čtenáři se dodnes ztotožňují s hlavními postavami, jejich nadšením, chutí do života a druhou šancí, kterou chytí a nepustí. „Voda pro slony je o lásce ve všech formách – o lásce mezi mužem a ženou, uvnitř rodiny i mezi lidmi a zvířaty,” říká spisovatelka Sara Gruen. „Je to o způsobech, jak se k sobě chováme, někdy hezky a někdy hůř.” Student veteriny pocházející z chudých poměrů se zamiluje do cirkusové film tip

tanečnice a hvězdy manéže Marleny. Dohromady je svede láska a náklonnost k výjimečnému cirkusovému slonovi. Navzdory všem překážkám, včetně nelítostné zlosti Marlenina charismatického, ale nebezpečného manžela Augusta, se Jacobovi podaří Marlenu vysvobodit z jejího nešťastného života a ukázat jí osudovou lásku na celý život. Představitelka hlavní role Reese Witherspoon patří k velkým fanynkám této knihy. „Je to krásný příběh o lásce, naději, spáse, druhých šancích a nalezení opravdového štěstí,“ říká držitelka Oscara. „Svět, který vytvořila Sara Gruen mě doslova pohltil.“ Marlena je hlavní atrakcí upadajícího cirkusu. Zářící oči a vlasy, porcelánová pleť, blýskající se kostýmy a blízké soužití se zvířaty z ní dělají okouzlující, vznešenou umělkyni. Její osobní život je ale v ostrém

kontrastu s radostí, která z ní čiší v šapitó. Je uvězněná ve složitém manželství s principálem cirkusu Augustem (Christoph Waltz), který dokáže stejnou silou okouzlit, oklamat i ublížit. Hvězda ságy Twilight Robert Pattinson coby Jacob je dalším obdivovatelem postav světa Sary Gruen. „Už ani nevím, kdo mi tu knihu dal, ale okamžitě mě zaujala,“ vzpomíná. Robert byl nadšen, že může ztvárnit Jacoba Jankowskiho, vylíčit jeho osobní tragédii, kvůli které bloudí bez cíle, než náhodou naskočí na vlak, díky kterému získá nový domov v podobě cirkusu bratří Benziniů. Ten vlak je vlastně osudový pro Jacoba i Marlenu, díky jemu je čeká romance a osud, jaký si nikdy nepředstavovali. Stejně tak i diváky. Svědectvím o dobré práci filmařů, kteří vystihli období realismu a půvab cirkusového světa, stejně tak o jejich úctě k románu, byla reakce Sary Gruen, když navštívila natáčení. „Oněměla jsem,“ vzpomíná Sara. „Víte, před několika

lety to všechno existovalo pouze v mé mysli. Teď to bylo přímo přede mnou. Tak blízko tomu, jak jsem si představovala. To byl velmi surrealistický zážitek.“ Od psaní scénáře, přes produkci, výrobu až po konečné úpravy filmu, jak se blíží premiéra Vody pro slony po celém světě, se tvůrci snažili uvést do života tento svět, jeho postavy a příběh zakázané kratochvíle, z níž se stane celoživotní láska. „Lidé vždy chtěli, aby je návštěva cirkusu vytrhla z každodenní šedi a přinesla radost do dalších dní jejich života,“ konstatuje Reese Witherspoon. „Doufám, že to, co jsme tu udělali, se lidem bude líbit.“ Režisér Francis Lawrence dodává: „Jedním z důvodů, proč jsem se pustil do Vody pro slony je v příběhu ukrytá láska, splněné přání, vykoupení, kouzlo a krása. Doufám, že i diváci ve filmu všechno tohle najdou.“ Ivan Hladík Použité materiály: Bontonfilm

film tip

37


vidĚli jste

Sucker Punch:

sny pubertálních kluků dostaly tvar Kolikrát se vám stalo, že byste po skončení filmu prohlásili: „Co to sakra bylo?“ Sucker Punch je jeden z těch filmů, na který je obtížné reagovat jinak, a zatímco spoustu diváků nepochybně nadchne, mnohé další otráví.

R

ežisér Zack Snyder (300: Bitva u Thermopyl, Strážci) si rád plní své klukovské sny a na diváka se přitom příliš neohlíží. Někdy to funguje, jindy bohužel ne. Sucker Punch vypráví o osudu Babydoll (Emily Browning), která je otčímem obviněna z vraždy své sestry a zavřena do blázince. Hrozivé realitě ústavu uniká do fantazijních světů, ve kterých se odehrávají i její bitvy za svobodu a kde plánuje útěk. Komiksově stylizované postavy, vizuálně ohromující prostředí, dramatické bitvy ani dokonalý soundtrack bohužel nedokážou zakrýt, že děj filmu docela pokulhává, a že místo silného příběhu se jedná spíš o sekvence jako vystřižené z videoher.

38

vidĚli jste

vidĚli jste

Jedním z důvodů, proč Sucker Punch vyvolává tak rozporuplné reakce, je i fakt, že se vlastně jedná o dva úplně odlišné filmy, z nichž každý nabízí silný zážitek, ale které se vzájemně překřikují o pozornost a vlastně nevědí, co potom s ní.

Mrs. Doubtfire říká:

To za mých mladých let se dívky učily ohánět maximálně tak jehlou nebo pletací jehlicí. Ovšem i v tom jsme byly dobré, ale na film to nestačilo. Snyder využil snad každou představu pubertálního kluka, a zaplnil plátno sexy děvčátky v minisukýnkách, které se navzdory bujnému poprsí ohánějí tu katanou, tu kulometem a nezaleknou se ani helikoptéry. Líbezné bojovnice nechává režisér čelit drakům, zombie-nacistům, skřetům i robotům, zneškodňovat bomby i dobývat hrady, zcela v duchu lehce erotizované klučičí touhy po dobrodružství. Jeden každý svět nabízí pastvu pro oči a v milovnících komiksů, sci-fi a fantasy vyvolává vzrušené bušení srdce, a ani řadového diváka nebude díky neskutečné propracovanosti a spádu nudit. Tahle akční a velkolepá zábava bohužel soupeří s tíživým příběhem osamělých, zneužívaných chovankyň ústavu a hravé bitvy tak střídá pokus o psychologický thriller. Špinavé chodby, slizký dozorce i naprostá osamělost a bezvýchodnost situace vyvolávají upřímné mrazení. Jenže kdo z nás chce při erotických fantaziích z mládí přemýšlet o krutém světě tam venku, kde je týrání nevinných dívek každodenní skutečností? Rádoby filozofický příběh o svobodě ducha prostě do manga střílečky nepatří. Řecká tragédie, ke které závěr filmu směřuje, je po nadsázce síťovaných punčoch a robotických samurajů nelítostnou fackou, která v člověku zanechá docela hořkou pachuť. Takže, o co tady vlastně šlo? Těžko říct, ale zdá se, že si tím není tak úplně jistý ani sám režisér. Klára Vozábová vidĚli jste

66% IMDb.com

Sucker Punch Akční / Fantasy / Thriller USA, 2011 109 min Režie: Zack Snyder Hrají: Emily Browning, Jena Malone, Abbie Cornish... ČR premiéra: 31. 3. 2011 Warner Bros. www.suckerpunchmovie.warnerbros.com

39


Filmy do uší

Filmy do uší

Opravdová kuráž

TV Tip Nova Cinema, 29. 4. 2011,17:55

Baby Boom

Opět jsme v televizním programu našli téměř „retro“ film, tentokrát z roku 1987. Kdo však má rád herectví Diane Keaton, slušné komedie a happy endy navrch, bude spokojen. Drsná obchodnice J.C. Wiatt (Diane Keaton)má všechno. Je na vrcholu své profesní kariéry, žije s vlivným investičním bankéřem, který je také oddán své práci. Společně sbírají africké

Králova řeč Alexandre Desplat se stává takřka druhým Hansem Zimmerem. Velkou část očekávaných filmů „nazvučí“ právě on a stále je o co stát. Zatím posledním zářezem je soundtrack k oscarovému snímku Králova řeč. Sám Desplat byl na Oscara nominován, což se mu však nestalo poprvé – předtím například za hudbu k  filmům Podivuhodný případ Benjamina Buttona či Fantastický pan Lišák.

Když se řekne soundtrack k westernům, tak každému znalci prolétne hlavou jméno Ennio Morricone. Nepřekonatelný skladatel filmových melodií konkurenci nemá, ale jedním z jeho následovatelů je dvorní skladatel bratří Coenů – Carter Bruwell. Ten si vzal na starost hudbu k westernové senzaci letošního roku – Opravdové kuráži.

Pokud mám s Desplatovou tvorbou v něčem problém, tak je to častá jednotvárnost. Bylo tomu tak i u soundtracku k poslednímu Harry Potterovi, kdy chyběla výraznější melodie a vše tak zadupal do země osvědčený Nick Cave. Králova řeč není výjimkou. Depslat zde vsází na klavír a smyčcové nástroje a hlavní motiv se objevuje v mnoha skladbách. Na závěr si Desplat vypůjčí dvě Beethovenovy skladby (Symfonie č. 7 a Koncert pro klavír č. 5) a jednu Mozartovu (Koncert pro klarinet z Figarovy svatby). Skladby do celkového konceptu sednou, tudíž nejsou žádnou překážkou v nerušeném poslechu, jako tomu tak u „vypůjčených“ skladeb bývá.

Napíšu to hned na začátku - soundtrack k Opravdové kuráži je dobrý. Nemá na Morriconeho a ani se o to nesnaží. Na ploše cca pětatřiceti minut představí těch pár melodií, co znáte z filmu. Bratři Coenové totiž hudbu používají jen ve scénách, kdy je opravdu nezbytná, místo aby hudební podklad zněl po celou stopáž. Díky tomu najdeme na soundtracku 20 položek, většinou krátkých, ale intenzivních. Melancholické skladby střídají živější kousky, Bruwell netápe, má jasnou vizi. Nekopíruje, nesnaží se předstihnout Enniovu dokonalost. Vydává se jinou cestou. Komornější vyznění za doprovodu klavíru a smyčců je totiž taky fajn. Největším nešvarem filmařů je fakt, že do svých děl občas nasadí nějakou méně známou, přesto skvělou skladbu význačného hudebníka. U Harry Pottera to byl Nick Cave, který jednou skladbou zazdil Desplata, u Opravdové kuráže je to legenda Johnny Cash, jehož úderná God’s Gonna Cut You Down zní z trailerů a stává se neoficiální skladbou celého filmu. Samozřejmě bez nároku na svůj prostor, protože ten dostává Carter Bruwell. Těžký boj nadějných proti legendám. Možná časem autoři pochopí, že jedna skladba, co má duši je více než dvacet krátkých instrumentálek. Pak už budu psát jen ódy. Milan Říský

40

Filmy do uší

True Grit OST Carter Burwell Warner Music 499,- Kč King’s Speech OST Alexandre Desplat Universal Music 399,- Kč

umění, společně vlastní dům, ale každý má svůj vlastní telefon se záznamem. Před životně důležitým obchodním jednáním J. C. zjišťuje, že se musí postarat o třináctiměsíční holčičku z příbuzenstva. Z bývalé úspěšné ženy se stává nadšená matka. Dítě bohužel nejí těstoviny a nepije minerálku. J. C. musí řešit konflikt priorit mezi zaměstnáním a dítětem. Odstěhuje se s holčičkou do Vermontu. Novopečená matka se však jen stěží zbavuje starých návyků. Vědecky plánuje přípravu stravy pro zmlsané dítě, aby ušetřila čas. Do života jí však neočekávaně vstupuje místní veterinář (Sam Shepard). V závěru zdařilé komedie Diane Keaton zjišťuje, že znovu může získat všechno - ale tentokrát už podle vlastního uvážení. Na závěr stačí jen dodat – ideální film na páteční večer.

Sázka na klavír a smyčce se Desplatovi vyplatila – ostatně nominace na Oscara (nakonec ji proměnil The Social Network v čele s Trentem Reznorem z Nine Inch Nails) svědčí o tom, že to není jen můj názor. Alexandreova práce je tentokrát komornější a kratší než bývá zvykem. Perfekcionista Desplat navíc využil proslulé studio Abbey Road, kde údajně používal dobové mikrofony, aby dosáhl věrohodnějšího zážitku. Perfekcionista? Svým způsobem ano. Milan Říský více na www.filmstage.cz Filmy do uší

58% IMDb.com

Baby Boom Komedie / Romantický USA, 1987, 107 min Režie: Charles Shyer Hrají: Diane Keaton, Sam Shepard, Harold Ramis, Sam Wanamaker... Na DVD: 11. 3. 2002 Fox


Filmy ke čtení

Králova řeč

Šest dnů Kondora James Grady Nakladatelství XYZ, Váz., 229 stran 249,- Kč

Králova řeč Logue Mark, Conradi Peter Mladá fronta Váz., 208 stran 212,- Kč

Šest dnů Kondora

Film Králova řeč kromě rekordních 12 nominací i některé z cen Oscara proměnil ve vítězství. Colin Firth za svůj strhující herecký výkon obdržel také mnoho filmových ocenění včetně zlatého Glóbu a Oscara. Film Králova řeč je inspirován skutečným příběhem krále Jiřího VI., ale skutečnou předlohou mu byla právě stejnojmenná kniha, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Už je to neuvěřitelných 36 let od doby, kdy vznikl svižný a inteligentní špionážní film se skvělým Robertem Redfordem, okouzlující Faye Dunaway a  sympatickým „zabijákem“ Maxem von Sydow, jeden z nejlepších snímků režiséra Sydneyho Pollacka. Vynikající thriller z  prostředí CIA, film, ze kterého na vás přímo vydechne atmosféra 70. let. Nakladatelství XYZ se vrátilo k románové předloze tohoto filmu a vydalo Šest dnů Kondora, první a pravděpodobně nejznámější román amerického spisovatele, scénáristy a novináře Jamese Gradyho. Ten pracoval v Kongresu Spojených států právě v době, kdy došlo k slavné aféře Watergate. Své zkušenosti s vysokou politikou a prací tajných služeb při psaní mistrně využil. Román představuje strhující drama šestidenního boje o život, které prožije velmi nenápadný Ronald Malcolm, který v žoldu CIA v budově Společnosti za účelem analýzy literárních děl pročítá detektivní literaturu, aby získal buď nové náměty, nebo zachytil případné úniky informací. Malá poznámka na okraj: neumím si představit krásnější zaměstnání – celou pracovní dobu sedím v klidu malé kanceláře, popíjím oblíbenou kávu a přikusuji sendviče. Přitom pročítám detektivky, romány, občas to prohodím nějakou tou malou analýzou přečteného… Stejnou pohodu, až nudu prožívá Malcolm

42

Filmy ke čtení

Nesmělý Albert, vévoda z Yorku, je mladší syn britské panovnické rodiny, Lionel Logue zase neortodoxní logoped z Austrálie. V říjnu 1926 tuto nesourodou dvojici svede

dohromady vévodovo koktání, které fatálním způsobem poznamenává „Bertieho“ veřejné projevy - a výsledkem je jeden z nejpozoruhodnějších příběhů první poloviny 20. století. Australskému terapeutovi se netradičními metodami nejenže podaří královského potomka rychle připravit na významný projev u příležitosti otevření nového australského parlamentu v Canbeře v roce 1927, ale především ho díky další spolupráci připraví na neočekávaný nástup na trůn v roce 1937 i na následné zvládání mimořádně náročných povinností. Kniha Králova řeč vychází z deníku logopeda, který s králem Jiřím VI. navázal přátelský vztah, a přináší fascinující pohled do zákulisí ostrovní monarchie v době, kdy britská říše procházela nejtěžší krizí. Kniha se od filmu liší v první řadě tím, že děj se odehrává v mnohem větším časovém rozpětí, než se zdá ve filmu. Jejím velkým plusem je fakt, že i přes používání takřka dokumentárních prvků a citátů z tisku nebo poznámek, je kniha velmi příjemná a dobře se čte. Pokud si navíc můžete coby filmoví znalci ztotožnit postavy s jejich představiteli, získáváte jakýsi bonus k filmu, kdy do příběhu můžete nahlédnout více než v kině. Ivan Hladík

na prvních stránkách románu. Jenže pak přijde nový snaživý účetní, objeví nesrovnalosti v počtu přijatých beden s knihami, písemně informuje svého nejvyššího nadřízeného a přeskočí přitom svého přímého šéfa a tím rozpoutá peklo. Následuje vražedná razie, při které jen náhodně přežije Malcolm, díky tomu, že byl poslán do deštivého dne pro obědy pro všechny. Když vyděšený Malcolm objeví své zavražděné spolupracovníky, informuje o tom telefonicky horkou linkou své nadřízené. Tím se ovšem do ohrožení života dostane sám, nedobrovolně se stane hrdinou šestidenních událostí, o kterých dosud jen četl v knížkách. Honičku na něj pořádají snad všichni, kdo se k případu namanou, každý ovšem z jiných důvodů. CIA je velmi spletitou organizací, celou knihu s napětím sledujete kdo je kdo a kdo za koho hraje, agenty dubly si občas i spletete, abyste celou knížku drželi palce tomu vlastně civilistovi, který za všech situací čelí zabijákům jako pravý profík. Pravda, někdy mu pomůže až neskutečná náhoda. Knížku přečtete jedním dechem – je minimálně stejně dobrá jako zmíněný film. Jaroslava Klímová Filmy ke čtení

Filmy ke čtení

43


Osobnost

Osobnost

zvláště z let dospívání, které prožil v newyorské čtvrti Queens. Channing popsal tento film jako svůj „první dramatický výkon“, získal za něj pozitivní ohlasy na 2006 Sundance Film Festival, kde měl film premiéru. Získal také nominaci v Independent Spirit Award pro „Nejlepšího herce ve vedlejší roli“.

Channing se narodil v Cullman, v Alabamě, v rodině s irskými, francouzskými a indiánskými předky. Když mu bylo šest let, Tatumovi se přestěhovali do Mississippi, kde si Channing užil typický venkovský život. Channing byl rozený atlet. Když vyrůstal, hrál fotbal, baseball, věnoval se bojovým uměním a dalším sportům. A jak sám říkal, jeho velkým koníčkem byly také dívky. Většinu dospívání strávil v Tampa na Floridě, původně navštěvoval střední školu Gaither, než přešel do Tampské katolické střední školy. V ní promoval v roce 1998 a byl také zvolen nejlepším atletem. Poté Channing získal fotbalové stipendium na Glenville State College v Glenville, v Západní Virginii, ale to odmítl.

Americký herec a filmový producent se narodil 26. dubna 1980. Než se objevil na filmovém plátně a okouzlil tisíce fanynek, začal svou kariéru jako model a  také striptér. Pak přišly role ve filmech She’s the Man (2006), Step Up (2006), Fighting (2009), Public Enemies (2009), GI Joe: The Rise of Cobra (2009) a Dear John (2010).

44

Osobnost

Fotografie © unwrappedphotos.com

Channing Matthew Tatum

Vrátil se domů a začal dělat různé pomocné práce. Právě někdy v té době začal pracovat také jako exotický tanečník a striptér v místním nočním klubu pod jménem Chan Crawford. V roce 2010 uvedly jedny australské noviny, že by stálo za to natočit film o jeho striptérských zážitcích. Channing řekl: „Už na to mám i režiséra. Rád bych Nicolase Refna, ten je dost ujetý, aby něco takového natočil.“ Když se Channing přestěhoval do Miami, jako v hollywoodském snu ho na ulici objevil hledač talentů. V roce 2004 Channing začal svou hereckou kariéru roličkou v epizodě televizního seriálu CSI: Miami. Jeho první rolí v celovečerním filmu byla v roce 2005 postava v dramatu Coach Carter, kde hrál Jasona Lylea, basketbalového hráče, spolu se Samuelem L. Jacksonem. Objevil se také v klipu rappera Twista‘s „Naděje“, který doprovázel film. Ve stejném roce následovalo několik dalších malých rolí ve filmech

i klipech. Channing pomalu přestal mít zájem o modelingové záležitosti, protože chtěl hlavně hrát a dostat se k zajímavějším filmům. Dostal několik větších příležitostí, ale u nás vešel do povědomí diváků (divaček) až rolí ve snímku Step Up (2006). Tam si zahrál vzpurného hip-hopového tanečníka z ulic Baltimoru. Mezi ním a tanečnicí z elitní umělecké školy Jennou Dewan (Nora Clark) přeskočí jiskra, která změní osudy obou. Premiéru měl snímek 11. srpna 2006, vydělal celkem 21 milionů dolarů první týden a 114 milionů dolarů po celém světě. Později ve stejném roce Channing získal roli ve filmu Průvodce k rozpoznání tvých svatých v hlavní roli s Robertem Downey Jr. a Shiou LaBeouf , ve kterém on hraje postavu Antonia, používajícího k řešení problémů spíš pěsti než dialogy. Příběh vychází z režisérova života, Osobnost

Pak přišel další film, který definitivně přesvědčil i české diváky, že přichází nová akční hvězda. Channing si v akčním dramatu Dita Montiela Život je boj (2008) zahrál kluka, který se pokusil vlastní osud vyřídit K. O. systémem v hodně nerovném souboji. Následovaly divácky úspěšné filmy Veřejní nepřátelé a G. I. Joe v roce 2009, loni slavil úspěchy s filmem Milý Johne a letos vstoupí do českých kin ve snímku Orel Deváté legie (The Eagle), dobrodružném drama z dob římského impéria, kde se v roce 140 n. l. dva muži, římský voják Marcus (Tatum) a jeho otrok Esca (Jamie Bell), vydávají na nebezpečnou cestu na sever za hranice dosud známého světa. Při natáčení ve Skotsku došlo k nehodě a Channing byl opařen horkou vodou, nejvíce to odnesla stehna a penis. „Teď už je ale zase v pořádku a funguje na sto procent,“ ujišťoval po léčení Channing své fanynky. Od tanečních začátků se Channing vypracoval na akčního hrdinu se vším všudy. Jak obě polohy srovnává? „Boj i tanec jsou si podobné. V tanci musíte své pohyby s někým sladit. Je důležité vědět, jak blízko nebo daleko máte od partnera být. V boji je to stejné. A ještě musíte vnímat správné postavení před kamerou. Boj je vlastně jako tanec, ale nebezpečnější, více násilný, kde musíte držet meč na něčím hrdle.“ Ivan Hladík; Zdroj: int, arch, fans

45


Rozhovor

Na námět knižního románu Voda pro slony vznikl stejnojmenný film, epické vyprávění o zakázané lásce, která se zrodí na magickém místě plném dobrodružství, zázraků a nebezpečí. Hvězda ságy Twilight Robert Pattinson hraje mladého studenta Jacoba, který se po osobní tragédii vydá na cestu bez konkrétního cíle. Osudová jízda přivede Jacoba k Marleně a k lásce, o které se ani jednomu nesnilo. Robert si během polední přestávky při natáčení filmu udělal čas na následující rozhovor. Jak říká jeho autorka, Robert byl ve své filmové podobě tradičně pohledný a okouzlující.

Takže, Roberte, kdo je vlastně Jacob a jak se ocitne v cirkuse? Robert: Jacob je student veterinární vědy na Cornell University. Právě ho čekají závěrečné zkoušky, když jeho rodiče umírají při autonehodě. Jacob pak zjistí, že jeho rodiče dali do zástavy jejich dům a veterinární kliniku, kde pracoval, aby zaplatili školné. Najednou je všechno pryč. Doslova za pár měsíců je celý jeho život naruby. Jacob se rozhodne odejít a pokusit se najít práci někde jinde, a při své cestě zjistí, že se dostal na vlak cirkusu. Tam poprvé uvidí Marlenu, a to je největší důvod, proč chce zůstat v tomto cirkusovém světě. Postupně se stává jeho součástí a také součástí Marlenina života. Také ale dost věcí pokazí. (smích) Je velmi odhodlaný. Pracovali jste spolu s Reese Witherspoon vůbec někdy dřív? Reese: Ano, už jsme se sešli při natáčení filmu Vanity Fair (Jarmark marnosti, 2004). Hrála jsem Robertovu matku! (směje se) Bylo mi myslím osmadvacet... Robert: Mě asi šestnáct... Jak bys divákům přiblížil Jacoba? Robert: Je to někdo, kdo neví nic o světě cirkusu, do kterého vstoupil. Na začátku příběhu je velký idealista. Ale pak zjistí, že svět vstupuje do krize, v níž část idealismu ztrácí i Jacob. V tom okamžiku poznává Augusta. V mnoha ohledech je to příběh o Jacobově procházení mnoha zkouškami a výzvami, který ve své sny

46

navzdory realitě vždy na konci dne věří. Myslím, že to je tou věcí, která mu dává možnost nabídnout Marleně něco jiného a přesvědčit ji, aby byla s ním. August je posedlý pragmatismem. Myslí si, že jeho tvrdý a chladný přístup ke všemu kolem je nutný, aby udržel vše, co získal. Jacob to vidí přesně opačně. Představuje zcela odlišný přístup k životu než August.

Při natáčení jste s Reese strávili spoustu času se slonicí Tai, jaké to bylo? Robert: Bylo mi smutno, když jsem pracoval bez ní. Tai má opravdu nádhernou auru. Je to zvláštní, všichni sloni ji mají. Myslím, že možná protože jsou tak velcí. Vedle slonů se vás zmocní krásné pocity. Mohl bych snadno sedět vedle Tai celý den. To jsem také udělal na začátku. Jen jsem vedle ní seděl a čekal. Nikdy by mi neublížila nebo Rozhovor

Rozhovor

na mě nešlápla, Tai přesně věděla, kde jsem po celou tu dobu. Sloni jsou skvělé osobnosti. Tai je krásné zvíře.

Co ostatní zvířata? Robert: Lev je dost nevrlé zvíře. (směje se) Ale myslím, že mám dar spříznění se zvířaty, možná víc, než s lidmi, abych byl upřímný. Zjistil jsem, že každé zvíře má své slabosti. Musíte mít u sebe dostatek peprmintu a pak vás sloni milují. Na žirafy, jak jsem zjistil, zase platí ruce namočené v jablečné šťávě, pak pro vás udělají cokoli. Dokonce i trenéři byli ohromeni. Měli jsme tam šest měsíců starou žirafu a nikdo ji nedonutil nic dělat. Šel jsem k ní se zvednutýma rukama od jablečné šťávy a ona mě pak následovala, chodila za mnou. Všichni říkali, jak to děláš? Kde se mezi vámi vzalo takové pouto? Četl jsi knihu ‚Voda pro slony‘ Sary Gruen? Robert: Sara Gruen je tak mladá, myslím, že ještě před pěti lety psala manuály k softwaru. Knihu jsem četl, až když jsem dostal roli. Ale jakmile jsem začal číst, nemohl jsem přestat. Četl jsem ji v letadle při cestách do Ameriky z Velké Británie a vedle mě seděla dívka, co ji měla také. Pak jsem musel letět znovu dotočit nějaké záběry pro poslední film Stmívání a opět jsem viděl několik lidí ji číst. Byla to ta nejpodivnější věc. Vím, že kniha je ve Státech bestseller, ale mimo ně moc ne. Třeba to bude jako se Stmíváním. Když jsme začali dělat první film, více lidí se dozvědělo o knihách, a pak se staly populárnější. S ‚Vodou pro slony‘ to je podobné, najednou o té knize lidé mluví všude. více na www.filmstage.cz Ptala se: Eline Lipworth Překlad a úprava: Ivan Hladík

Robert Pattinson: Sloni mají nádhernou auru

Rozhovor

47


Technické vychytávky

DVD rekordéry Jak dobře nakoupit DVD rekordér? Můžete si vybrat mezi klasickým kamenným obchodem ane-

bo zvolit online obchod. Každopádně si předem zjistěte jakou cena za vámi vybraný rekordér je přiměřená třeba přes vyhledávače zboží (srovname.cz, srovnanicen.cz, zbozi.cz). Nevýhoda online obchodu je hlavně reklamace, která je zde podstatně složitější. Vybraný rekordér si ale raději před koupí vyzkoušejte v kamenném obchodě, kde by vám měli umožnit vyzkoušet i vlastní DVD (např. přehrání DivX, podpora titulků), pohodlnost a jednoduchost ovládaní a podobně. Také si zkuste vyhledat recenzi tohoto přístroje na internetu.

SONY RDR-DC105B Kapacita pevného disku 160 GB – k bezpečnému ukládání vašich oblíbených programů. Průvodce na obrazovce – navržený pro jednoduchou, intuitivní navigaci a jednodotykové nahrávání. Bravia Sync – ovládejte svůj televizor a systém domácího kina jediným dálkovým ovládáním. Funkce Pause Live TV – můžete přerušit sledování přímého televizního přenosu a pokračovat, kdykoli budete chtít. Funkce Chasing Playback – sledujte začátek záznamu, zatímco stále ještě nahráváte jeho konec. Přímý záznam – díky této funkci bude kvalita vašeho záznamu co nejvíce podobná tomu, jaká má podle vysílací společnosti být. Výstup HDMI™ s možností zvýšení rozlišení na 1080p maximalizuje kvalitu obrazu i na velkých obrazovkách. S designem, který se perfektně hodí k nejmodernějším plochým televizorům. Propojení pevného disku s videokamerou – připojte k rekordéru videokameru Sony SD HDD a budete moci uložit video na pevný disk nebo jej vypálit na disk DVD. Připojení USB – k rekordéru můžete připojit celou řadu zařízení. HD Photo TV – prohlížejte v televizoru své fotografie ve vysokém rozlišení. Na www. elektro-arena.cz za 5363,- Kč

Panasonic DMR-EX773EP-K

DVD rekordér DIGA s digitálním tunerem má vestavěný 160GB pevný disk na až 279 hod. záznamu. Deep Colour, rychlý start nahrávání za 1 sekundu (pouze na HDD a DVD-RAM) a EPG. 5 režimů nahrávání, FR – flexibilní datový tok dle volné kapacity disku, 2× větší rozlišení při LP režimu (500 řádků). Funkce Jukebox – ukládání hudby z CD a USB na HDD, předinstalovaná data alb z databáze Gracenote. Progressive Scan – PAL/NTSC. VIERA Link – ovládání DVD rekordéru dálkovým ovladačem televizoru VIERA. Pause Live TV, Time Slip – libovolné přehrávání i při nahrávání, časový posun, editace nahrávek, české menu. Snížená spotřeba el. energie v režimu Stand-by jen 0,3 W. Přehrává:DVD: DVD-RAM, DVD+R/-R, DVD+RW/-RW, DVD+R DL, DVD-R DL, CD: VCD, SVCD, AUDIO-CD, CD-R/-RW. Nahrává: DVD-RAM, DVD+R/-R, DVD+RW/-RW, DVD+R DL, DVD-R DL. Multimediální soubory: DivX, MP3, JPEG lze přehrávat z DVD-R / DVD-R DL / CD-R / CD-RW / USB, soubory MP3 a JPEG lze kopírovat z USB na HDD přístroje. Mohou být použity USB paměti s kapacitou až do 128 GB, systém souborů FAT16 / FAT32. DivX: Soubory musí mít příponu “.DIVX”, “.divx”, “.AVI” nebo “.avi”. Připojení fotoaparátu a HDD/SD videokamery přes USB slot. Na www. ElektroHome.cz za 5446,- Kč

48

Technické v ychytávky


Kniha přání a stížností

akce

Krásný, slunečný a zamilovaný květen vám všem. Tak dnes na úvod začneme omluvou – nedopatřením se nám v minulém čísle do článku o Havlově filmu Odcházení dostaly čtyři řádky z předchozího článku o filmu Hezké vstávání. Podařilo se nám tak nevídané – dostat Harrisona Forda do Odcházení. Nakolik si myslíme, že by jistě i Václav Havel Harrisonovu účast uvítal, přesto se omlouváme za tohoto šotka. Snad nás ten aprílový měsíc nebude pronásledovat dál...

Díky za facebookovou akci vybírání titulky. I když jsem svůj hlas poslala omylem mailem, vítězná „trojka“ mě těší. Budete podobné akce dělat častěji? Díky Ina.

Ivana (Opava), e-mail

Pokud vás vybírání titulky bavilo, jsme rádi. Pokud budeme vždy mít dostatek materiálů, ulehčíme si práci a titulky už provždy necháme na vás :-)

Všiml jsem si, že v článcích nepožíváte počeštělé verze jmen u hereček. Je to chyba nebo to děláte schválně? Mimochodem já jsem raději... Tomáš (Zeleneč), e-mail Je to jednoduché – děláme to schválně. I když by nás mohl leckdo peskovat, připadá nám strašné počešťovat zahraniční jména. Když před lety emigrovala krasobruslařka Ája Vrzáňová, také jí v Americe raději začali říkat „Zanova“, než aby se do angličtiny snažili napasovat příjmení „Vrzáň“. A uznejte sami, že např. Alice Bragaová, Sharon Stoneová, Drew Barrymoreová aj. znějí hrozně.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co jsem vlastně vyhrála v soutěži, a kdy cena dorazí?

Simona (e-mail)

Pokud hrajete o konkrétní ceny na Facebooku a na webu, výhry jsou uvedeny (nebo alespoň přibližně). Pokud se ptáte na výhry k soutěži v časopisu, vždy je skládáme z darů partnerů pro konkrétní výherce, aby kluci nedostali holčičí výhry a opačně. Ceny vždy posíláme cca jednou měsíčně naráz, takže někdy může dojít ke kratšímu prodlení, přesto, pokud budete mít pocit, že ceny dlouho nejdou, napište nám na redakce@filmstage.cz A na závěr, protože ještě občas dostáváme dotazy na předplatné – buďto využijte kupón, který najdete v časopisu nebo na našem webu klikněte na odkaz „O nás“, kde najdete hned několik možností, jak si předplatné FilmStage objednat.

50

Kniha přání a stížností

Soumrak multiplexů?

Lidé se strašně bojí jakýchkoliv změn – vždy čekají nějaký průšvih a změnu k horšímu. U fanoušků filmu je tou hrozbou v posledních týdnech fakt, že místo čtyř provozovatelů multikin tu máme šmahem pouze dva silné hráče. Bude úbytek konkurenčního prostředí, vzniknuvší díky konci společností Palace Cinemas a Village Cinemas na českém trhu skutečně znamenat „konec světa“? Na to si můžeme průběžně odpovídat už teď. Pražáci totiž mají čerstvě celou transformaci z Village na CineStary za sebou. A ono se „kupodivu“ nic hrozného nestalo. Sice je v háji vymakaný předprodej přes internet, ale zase tu je dobře promyšlená věrnostní slevová karta. Kromě toho lehce zlevnilo občerstvení a masivní 3D brýle nahradila jejich lehčí verze. Ovšem podstatně víc na očích široké veřejnosti bude právě probíhající změna osmičky multikin Palace Cinemas na Cinema City. Nějaké oficiální vyjádření provozovatelů těchto

multiplexů je v tuto chvíli nesehnatelné. A není se čemu divit, protože do připravovaného marketingu dá těžko jakákoliv firma nahlédnout. Ono se dá dost špatně jakkoliv tyto společnosti paušalizovat – jejich kina byla stavěna v různých obdobích, sály mají zcela odlišné parametry, některé z nich stavěla už zaniknuvší konkurence. Navíc hodně záleží na personálu jednotlivých kin – někde neumí ani pořádně seřídit promítačku, v jiném komplexu téhož provozovatele jsou naopak téměř bezchybní. Tady opravdu nejde bez mrknutí oka

označit některého hráče na trhu za špínu a jiného za hvězdu. Jisté je pouze to, že Cinema City, které je v nápaditosti doprovodných akcí nejslabším hráčem, bude muset přidat. Takže doufejme ve spojení toho nejlepšího z obou společností = kvalitnějšího občerstvení CC + slevové karty, možnosti placení kreditkou na kase, zkušenostmi s pořádáním tématických projekcí a festivalů z končícího PC. Cokoliv jiného by bylo pošetilostí – zvlášť, když jediná silná konkurence – CineStar, se opravdu snaží.

Všude samý animák

Hned zkraje května tu máme těsně po sobě dva velké festivaly zasvěcené animovanému filmu. Tohle je samo o sobě super zpráva – česká škola totiž i 20 let od pádu komunismu a s ním spojeného zániku (či drastického omezení provozu) tradičních animačních studií stále umí nabídnout zajímavé kousky. Teplický AniFest (26.4. – 1.5.) a AniFilm z Třeboně (3.5. – 8.5.) pojí pestrá nabídka současné celosvětové tvorby. Na AniFilmu máte jako bonus možnost seznámit se s kompletní tvorbou Jana Švankmajera či soutěží nových talentů. To v Teplicích zaútočí na diváky přehlídkou toho nejlepšího za uplynulých 10 ročníků. Tak si račte vybrat! Martin “Ruut“ Kovařík

akce

51


Vaše recenze PARTNEREM RUBRIKY JE FILMOVÁ DATABÁZE FDB.CZ

Agora Film o největší iluzi v lidských dějinách, o iluzi nazvané náboženství. Jediným důsledkem náboženství byli, jsou, a budou války. Hezky je vidět, kdo vlastně věřil - chudí, společenská lůza, která nic neměla, a nikam nepatřila, to jim poskytla právě náboženská komunita, bůh jim dal cestu, imaginární smysl života. Rozum neznali. Zajímavé je i sledovat, kdo z filmu se stal svatým, lehce si domyslíme, co za instituce to vlastně byla církev. Nejdřív byli křesťané utlačování, pak si oni vybrali pohany, pak židy, a ještě později muslimy… Takovou druhou linií je problém, který se řešil o 1000 let později, vůbec jsem netušil, že se někdo tak brzy zabýval polohou slunce, Země, apod. Finální záběr, kdy těsně před smrtí vidí hlavní hrdinka onu nakloněnou elipsu, nemá chybu. K samotnému filmu, začátek se mi líbil, měl jsem radost z historického filmu, obrazu náboženství. Pak to šlo všechno dolů, a to už asi po 20 minutách, kdy film využívá davových scén. Rachel Weisz jakoby od posledního filmu zastárla o 20 let, vůbec není poznat (což nevím, jestli brát jako pozitivum, nebo naopak, na jednu stranu je dobře, že není jako v ostatních historických filmech nalíčená). Negativem je její nepřesvědčivost. Ostatní herci nemají žádný prostor. Nejhezčí z celého filmu jsou asi tak kulisy, a umělé záběry města, což je škoda. Nakonec z toho mám dost negativní pocit, výrazně jsem se nudil a dokonce uvažoval o vypnutí. Kdo se nezajímá o historii, nic mu to nemůže říct, a kdo se o historii zajímá, tomu to bude málo, jakoby bez pointy se dá říct. Na druhou stranu, když to vezmu jako spíše dokument, obraz tehdejší doby, i tak je to zcela průměrné. Větší hodnocení jak 6 si to určitě nezaslouží. Autor: L. Havlíček (Kulky) Agora Dobrodružný / Drama / Historický / Romantický USA / Španělsko, 2009, 127 min Režie: Alejandro Amenábar Hrají: Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac... ČR premiéra: 22. 7. 2010, Bontonfilm

52

Vaše recenze


V KINECH OD 12. KVĚTNA Kniha právě v prodeji.


EXTRA

V KINECH OD 12. KVĚTNA Kniha právě v prodeji.

5.4.2011 10:16:19

 Voda pro slony

 Robert Pattinson

XXL POSTER’S

Voda pro slony plakat A1.indd 1

Robert Pattinson

Filmstage 05/2011  

Filmstage 05/2011

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you