Page 1

Elementy składowe komputera M.L.


Oznaczenia skrótów 

CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy.

HDD (ang. hard disk drive) - dysk twardy rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych.

RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej.

MB - Jednostka wykorzystywana do określania pojemności pamięci RAM, pendrive'ów, płyt CD itp.

TB - jest jednostką używaną w informatyce do określania rozmiaru największych pamięci masowych zasobów pliku i baz danych, jest to 1024 GB

WLAN - sieć lokalna, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów,

PCI (z ang. Peripheral Component Interconnect)- zespół linii oraz układów służących do przyłączania kart

Pamięć USB (znana także pod nazwą: pendrive) - urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną


Rozpoznanie procesorów 

Idea jest bardzo prosta: zamiast dalej zwiększać zegar taktujący obecne układy, w jednej obudowie umieszcza się prawie kompletne dwa procesory - dwa rdzenie. Stąd bierze się nazwa "procesor dwurdzeniowy". Jeśli tylko pracujemy pod kontrolą wielowątkowego systemu operacyjnego, poszczególne operacje przydzielane są po równo obu rdzeniom w procesorze. Ogólnie rzecz biorąc ilość rdzeni rozpoznasz po nazwach 2 rdzeniowe mają "dual core lub Core 2 duo w intelu a w amd jest dopisek X2" a w cztero rdzeniowcach jest "Core Quad w intelu i X4 w Amd"

Sprawa skompilowała się od wprowadzenia serii I3 I5 oraz I7 tutaj jest następująco :

core I3 są 2 rdzeniowe , Core I5 oraz I7 są 4 rdzeniowe.


Typy procesorów 

Na rynku procesorów liczą się obecnie dwie firmy:

•Intel - producent procesorów Pentium, Celeron, Centrino, Core, Quad, Itanium, Xeon, Core I7

•AMD - producent układów Duron, Athlon, Sempron, Opteron, FX, Athlon X2, Phenom


Funkcje płyty głównej 

Płyta główna – obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.

W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesor/y, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), oraz gniazda do urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.) złącze klawiatury i zasilacza.


Co to chipset ? 

Chipset – grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy.

Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt.

W komputerach, termin chipset jest powszechnie używany w odniesieniu do specjalistycznego układu scalonego lub zestawu układów płyty głównej komputera lub karty rozszerzeń.


Socket 

Gniazdo procesora jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej, pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej. Płytę z odpowiednim gniazdem dobiera się do procesora (lub procesor do płyty). Na każdej płycie głównej musi być przynajmniej jedno gniazdo procesora, determinuje ono rodzaj procesora, jaki jest przez nią obsługiwany.


BIOS i jego funkcje 

BIOS (ang. Basic Input Outpust System) - tłumaczyć możemy jako "Podstawowe instrukcje wejścia/wyjścia". Można stwierdzić, że jest to prosty system operacyjny, od którego jednak, bardzo wiele zależy.

W wypadku płyty głównej BIOS testuje sprzęt po włączeniu komputera, przeprowadza POST, zajmuje się wstępną obsługą urządzeń wejścia/wyjścia, kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami takimi jak dysk twardy, procesor czy napęd CD-ROM. Inicjuje program rozruchowy.


Cache 

Pamięć cache (pamięć podręczna procesora, systemu, innych urządzeń) to rodzaj pamięci tymczasowej pośredniczącej w operacjach pomiędzy innymi, zazwyczaj wolniejszymi urządzeniami lub rodzajami pamięci przyspieszająca dostęp wolniejszej pamięci lub innego urządzenia. Pamięć podręczna przyspiesza dostęp do relatywnie wolnej pamięci RAM. Charakteryzuje się bardzo krótkim czasem dostępu. Jest używana do przechowywania danych, które będą w niedługim czasie przetwarzane.


Urządzenia peryferyjne 

Urządzenie peryferyjne - dowolna część komputera inna niż procesor (CPU) i pamięć operacyjna, czyli są to np. klawiatura, drukarka, skaner, mikrofon, głośnik, aparat fotograficzny, kamera internetowa.

Nie wszystkie urządzenia peryferyjne muszą znajdować się poza obudową komputera, ponieważ w komputerach typu laptop, z reguły monitor, napęd taśmowy, kamerka, mikrofon, klawiatura, głośniki i mysz są wbudowane.


Karta sieciowa, graficzna i dźwiękowa 

Karta sieciowa to numer, który identyfikuje zawierający ją komputer.

Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.

Karta dźwiękowa (ang. sound card, audio card) – komputerowa karta rozszerzeń, umożliwiająca rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku.

Elementy składowe komputera  
Elementy składowe komputera  
Advertisement