Page 1

2012

KOMPUTER W PIGUŁCE, czyli budowa komputera.

Autorzy: Martyna Sławicka & Kamila Penkala 2012-10-28


Najważniejsze wewnętrzne elementy komputera: - Procesor –pobiera dane z pamięci, interpretuje je oraz wykonuje elementarne instrukcje programów takie jak np. kopiowania danych. - Twardy dysk – komputera przechowuje wszystkie programy i dokumenty użytkownika. - Płyta główna – najważniejsza płyta, na której montuje się najważniejsze elementy urządzenia. Umożliwia ona komunikację wszystkim pozostałym modułom. - Karta graficzna – jej podstawowym zadaniem jest przechowywanie informacji o: prawidłowym wyglądzie obrazu na ekranie monitora - Zasilacz - urządzenie, które służy do przetwarzania napięcia przemiennego na niskie napięcia stałe, niezbędne do pracy komputera. - Pamięć RAM – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej, przechowuje aktualnie wykonywane programy i dane oraz wyniki ich pracy. Po wyłączeniu komputera informacja znika. - Pamięć ROM - Pamięć tylko do odczytu – jest nieulotna. Pamięć ROM jest powszechnie używana w komputerach osobistych do przechowywania najbardziej podstawowych danych.

KOMPUTER – CO TO TAKIEGO? 1. KOMPUTER – potocznie: mózg elektroniczny; maszyna służąca do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego. Jest na tyle powszechny, że prawie każdy posiada go w swoim domu, zakładzie pracy, czy nawet w szkole.


Najważniejsze elementy zewnętrznej budowy komputera:

- MONITOR – jest to urządzenie kluczowe, niemalże niezbędne do pracy z komputerem. Wyświetla obraz – jest źródłem światła.

- MYSZ – urządzenie

wskazujące; umożliwia poruszanie kursorem po ekranie monitora.

- KLAWIATURA uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych.


URZĄDZENIA WYJŚCIOWE - to są urządzenia które odbierają dane od jednostki centralnej.

URZĄDZENIA WYJŚCIA: - DRUKARKA – służy do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku (papier, folia, płótno itp.)

- GŁOŚNIKI – przekształcający prąd elektryczny w falę akustyczną.

- PENDRIVE - urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną.


URZĄDZENIA WEJŚCIOWE czyli te, które przesyłają dane do komputera.

URZĄDZENIA WEJŚCIA: - KAMERA INTERNETOWA – posiada soczewkę optyczną służącą do rozpoznawania obrazu. Obraz jest przesyłany przez kabel USB.

- KIEROWNICA KOMPUTEROWA – służy do gier komputerowych.

- MONITOR – patrz wyżej.


CZOŁOWE MARKI PROGUKUJĄCE KOMPUTERÓW


   

BIBLIOGRAFIA

wikipedia.pl kompyy.republika.pl magazyn: Komputer Świat poradnik komputerowy: PC Format chip.pl

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!

komputer w pigułce  

opis komputera

Advertisement