Page 1

Budowa komputera Wydawnictwo „Pan Komputerek”

1


Budowa komputera

Spis treści I. II. III. IV. V.

Wprowadzenie – str. 3 Budowa komputera – str. 4 Urządzenia wejścia – str. 5-6 Urządzenia wyjścia – str. 7-8 Powtórzenie wiadomości – str. 9

Kolejne działy, dostępne w pozostałych e-bookach wydawnictwa „pan komputerek”

2


Budowa komputera

WPROWADZENIE Chciałybyśmy przybliżyć Ci budowę komputera. Musisz wiedzieć, że komputery – jak kobiety, oprócz wyglądu posiadają także bogate wnętrze . A tak zapominając na chwile o żartach – mamy nadzieje, że ten e-podręcznik stanie się pomocny w zdobywaniu wiedzy na temat komputerów, które przecież są obecne w prawie każdym aspekcie naszego życia. Mamy nadzieje, że praca z nim będzie dla Ciebie łatwa i przyjemna. Aby ułatwić Ci systematyzowanie wiedzy, wprowadziliśmy kilka oznaczeń:

- znak ten będzie się pojawiał przy trudnych słowach, oczywiście ze wszystkimi definicjami

- znak ten oznacza, że powinieneś zapamiętać wiadomości znajdujące się obok

FFCCVV Dobrej zabawy!

3


Budowa komputera

Komputer (z ang. computer od łac. computare – obliczać, dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – urządzenie elektroniczne służące do przetwarzania wszelkich informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.

BUDOWA KOMPUTERA

Jednostka centralna Zasadnicza część zestawu komputerowego zawierająca najważniejsze elementy składowe komputera, zawarte w jednej obudowie.

Urządzenia wejścia i wyjścia Służą do komunikacji komputera z użytkownikiem, komputerem lub innym urządzeniem.

W najbliższym rozdziale skupimy się na opisaniu i omówieniu urządzeń wejścia i wyjścia, które także odgrywają dla nas istotną rolę.

4


Budowa komputera

Urządzenia wejścia, za pomocą których możemy wprowadzać dane do komputera, są bardzo liczne. Oprócz myszy i klawiatury można wykorzystywać modemy, skanery, kamery cyfrowe oraz muzyczne keyboardy. Za urządzenia wejścia może posłużyć praktycznie wszystko, co jest w stanie odbierać informację z zewnątrz, a następnie przetwarzać je do postaci danych, które będą zrozumiałe dla komputera. Zanim informacje trafią do komputera, zawsze muszą zostać wcześniej przetworzone przez jakieś urządzenie wejścia.

Zdjęcie

klawiatura/ mysz

skaner

Opis Dane i polecenia przekazywane są do komputera najczęściej za pomocą klawiatury i myszki. Klawiatura pozwala na wpisywanie tekstu i liczb. Zamiast klawiatury wygodniej jest posługiwać się myszą: za jej pośrednictwem przesuwamy na ekranie monitora małą strzałkę (kursor myszy), określając jakie operacje chcemy wykonać.

To co karty dźwiękowe dokonują z dźwiękiem, skanery robią z obrazkami: przekształcają optyczne informacje na komputerowe dane. Skaner, podobnie jak kserokopiarka za pomocą czujników bada kolory i jasność odczytywanego obrazu. Po przekazaniu informacji o obrazie do komputera można je modyfikować, tworząc na ekranie monitora zupełnie nowe obrazki.

5


Budowa komputera

aparaty cyfrowe

Aparaty cyfrowe nie potrzebują filmu fotograficznego. Obraz, który do nich trafia, zapisywany jest natychmiast w postaci cyfrowej. Po podłączeniu takiego aparatu do komputera, wszystkie obrazy mogą zostać przeniesione do komputera i wyświetlone na ekranie monitora.

joysticki

Joysticki, tak jak myszki, pomagają w przemieszczaniu kursora na ekranie monitora. Jednak w przeciwieństwie do myszy, korzysta się z nich najczęściej w grach komputerowych i symulatorach lotu, czyli programach symulujących pilotowanie samolotu.

inne komputery

Urządzeniem wejścia może być również inny komputer. Dzięki połączeniu kilku komputerów możliwe jest przekazywanie informacji pomiędzy nimi. Modem pozwala na utworzenie połączenia między dwoma komputerami za pośrednictwem linii telefonicznych.

SPRAWDŹ, CZY UMIESZ!  Wymień urządzenia wejścia.  Zdefiniuj pojęcie komputer.  Podaj 5 firm produkujących komputery.* *- ćwiczenie dodatkowe

6


Budowa komputera

Nie miałoby sensu, gdyby możliwe było jedynie wprowadzanie informacji do komputera i ich przetwarzanie, bez możliwości otrzymania wyników działania. Komputer potrafi przekazać rezultat swojej pracy do urządzeń wyjścia takich jak monitor lub drukarka. Również karta dźwiękowa zaliczana jest do urządzeń wyjścia. Najważniejszym urządzeniem wyjścia jest jednak monitor komputera. W przeciwieństwie do drukarki czy karty dźwiękowej, które nie muszą należeć do podstawowego wyposażenia systemu, monitor jest niezbędny.

Zdjęcie

monitor

Opis Żaden komputer nie nadaje się do pracy bez monitora czy wyświetlacza. Najczęściej jest to monitor kolorowy, przypominający mały telewizor. Informacje, które są wyświetlane na ekranie monitora pochodzą z karty graficznej w komputerze. Karta graficzna zmienia komputerowe dane w sygnał wideo, który następnie może wyświetlać monitor. W ostatnich latach jakość monitor ów gwałtownie wzrosła. Komputery przenośne wykorzystują płaskie ekrany wyświetlaczy, które funkcjonują na zasadzie podobnej do wyświetlaczy kalkulatorów. Różnica polega na tym, że na ekranach tych komputerów można wyświetlać nie tylko cyfry i litery, lecz także grafikę.

7


Budowa komputera

drukarki

głośniki/ słuchawki

Drukarki spełniają podobną rolę, jak monitory - tyle tylko, że tekst jak i grafika pojawiają sienie na ekranie, ale na papierze. Cały proces wygląda więc bardzo podobnie: informacje, które mają pojawić się na papierze wysyłane są z komputera do karty drukarki. Tam zostają zmienione w obraz strony, który następnie poprzez drukarkę trafia na papier. Do zastosowań domowych nadaje się albo drukarka atramentowa, albo laserowa. Sama karta dźwiękowa nie umożliwia jeszcze słuchania muzyki. Bez odpowiednich urządzeń wyjścia, takich jak słuchawki i głośniki nie wyda z siebie ani jednego dźwięku. Jeżeli mamy słuchawki możemy je podłączyć z tyłu obudowy komputera. Kto jednak woli dźwięk płynący z głośników, może takowe wybrać z bogatej oferty dostępnej w sklepach.

SPRAWDŹ, CZY UMIESZ!  Wymień urządzenia wyjścia.  Zdefiniuj pojęcie monitor.  Podaj 5 firm produkujących głośniki.* * - ćwiczenie dodatkowe

8


Budowa komputera

POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI!  Komputer to urządzenie elektroniczne służące do przetwarzania wszelkich informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.  Komputer składa się z jednostki centralnej i urządzeń wejścia i wyjścia.  Urządzenia wejścia to: klawiatura, mysz, skaner, aparat cyfrowy, joystick oraz inne komputery.  Urządzenia wyjścia to: monitor, drukarka, głośniki i słuchawki.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego e- podręcznika, wiesz już wszystko co powinieneś wiedzieć na temat urządzeń wejścia i wyjścia.

Pozdrawiamy, Redakcja

Źródła: - www.wikipedia.pl - www.budowakomputera.kgb.pl

Autorzy: Martyna Morys i Marta Tomaszowska

9

Życie komputera  

Budowa komputera

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you