Page 1

15 maja 2013 | www.gazetawroclawska.pl | Polska Gazeta Wrocławska

16 KULTURA

Muzyka Honorata „Honey” Skarbek pochodzi ze Zgorzelca. Ma tylko 20 lat, ale już dwie płyty na koncie i grono zwolenników w internecie

Śpiewa pop, czyta „Dziady” Moja pierwsza płyta była przepełniona czystym popem. W drugiej jednak już słychać bardziej zdecydowane dźwięki. Na przykład w „Street drug” brzmi mocniejsza elektronika – właśnie ten kierunek mnie interesuje.

Z Honoratą Skarbek, która niedawno wydała nową płytę „MILLION”, rozmawia Marta Bigda Dużo Pani mówi w wywiadach i pisze na swoim blogu, o wielkich zmianach, przez jakie ostatnio Pani przeszła. Czy to znaczy, że najnowsza płyta jest odzwierciedleniem tych zawirowań?

Wspominała Pani o dużych wyzwaniach związanych z pracą. Czy to znaczy, że „cierpi Pani za miliony”, jak Konrad z „Wielkiej Improwizacji”, którego cytuje Pani w książeczce do płyty?

FOT.MATERIAŁYPRASOWE

Ten krążek powstawał przez ostatni rok. W tym czasie w moim życiu wydarzyło się wiele i na pewno słychać to w „MILLIONIE”. Swoją pierwszą płytę wydałam mając 18 lat, teraz mam 20. Można sobie wyobrazić, jak bardzo moje życie różni się od młodości wielu osób, a to przecież nie pozostaje bez wpływu na to, kim się staję. Na dodatek jestem perfekcjonistką i nad wszystkim chcę trzymać pieczę. Sama piszę scenariusze do teledysków moich utworów, organizuję sesje zdjęciowe i staram się mieć wpływ na swoje kreacje, a nawet wygląd ostatecznego wydania płyty. W tej

przy okazji przygotowań do matury. Wielokrotnie polecałam to dzieło również na swoim blogu lifestyle’owym i doszły mnie słuchy, że kilku moich fanów, właśnie dzięki tej uporczywej reklamie, postanowiło po nie sięgnąć... Bardzo mnie to cieszy.

chwili jestem na etapie poszukiwania swojej muzycznej drogi, a to wcale nie dodaje pewności siebie przy całej tej odpowiedzial-

ności, jaką po części także sama na siebie nakładam. W jaką muzyczną stronę chciałaby Pani pójść?

Zamierza Pani wykorzystać teksty Mickiewicza w swoich piosenkach?

Oj nie, nie będę profanować takich dzieł! Mickiewicz i pop zdecydowanie nie idą w parze.

Może bez przesady... Ja po prostu bez większego problemu utożsamiam się z typowym bohaterem romantycznym, który jest zagubiony zarówno w sobie, jak i w świecie. Proszę zrozumieć: kiedy moi znajomi imprezowali, ja ciężko pracowałam. Beztroska młodość dawno poszła w odstawkę i z tego tytułu czuję się trochę zagubiona, tak jak Konrad czy inni bohaterowie epoki romantyzmu.

Rozumiem, że podwójny złoty Jezus na Pani kołnierzu na okładce płyty wpisuje się w atmosferę zagubienia i cierpienia?

Na pewno stanowi to jakąś całość. Nie chcę przecież tworzyć rzeczy pustych, bez przekazu i znaczenia. Jezus jednak znalazł się przy mojej twarzy z innych powodów. Jestem katoliczką i wiara ma dla mnie bardzo pozytywny wydźwięk. Dodaje mi sił i jest moją ostoją. A skoro jest dla mnie tak ważna, chciałam, żeby towarzyszyła mi także w „MILLIONIE”.

Jest Pani fanką Adama Mickiewicza?

To trochę za dużo powiedziane, chociaż „Dziady” to ostatnio zdecydowanie moja ulubiona pozycja. Poznałam ją

Jezus jest Pani idolem?

Noc Muzeów W sobotę, 18 maja, wrocławskie muzea będą czynne aż do północy

Nie mam jednego idola. Jestem w stanie wymienić wiele osób, od których miałam okazję sporo się nauczyć i, mam nadzieję, jeszcze dużo takich spotkam. Ma Pani wielkie plany na przyszłość?

Kiedyś planowałam zdobycie wielu szczytów. Dojrzałam wreszcie do tego, by zauważyć, że – żeby mieć ze sobą jakąś zgodę – bardziej trzeba się cieszyć z małych rzeczy, a mniej planować wielkie. Dlatego teraz skupiam się na tym, by z pokorą przyjąć to, co przyniesie mi przyszłość. Nadziei na pewno mi nie zabraknie – nie z takimi fanami, jakich mam.

HonorataSkarbekHoney, „MILLION”.UniversalMusic Poland.Cenaok. 35zł

Koncert Jedyny w Polsce występ w lipcu

Wystawa zamiast nocnej zabawy Deep Purple u nas wujących lokalny krajobraz, np. z okolic Karpacza, Wambierzyc czy Trzebnicy. Pałac zaprasza też dzieci i młodzież do atelier, gdzie będzie można przymierzyć historyczne stroje i zrobić pamiątkową fotografię. Trzeba przynieść własne aparaty. a Ciekawie zapowiada się też akcja w Muzeum Współczesnym Wrocław (pl. Strzegomski 2a), gdzie w godz. 18-24 będzie można zwiedzić wszystkie odbywające się teraz w muzeum wystawy. Szczególnie polecamy ekspozycję prac wrocławskiej grupy LUXUS, działającej

Małgorzata Matuszewska

w latach 80. i 90. Artyści w niej skupieni jako jedni z pierwszych zaczęli tworzyć pop art na rodzimym gruncie. a Polecamy też Noc Muzeów w Multikinach (Powstańców Śląskich 2/4 i pl. Grunwaldzki 22). Od godz. 22 można obejrzeć nowy film Almodovara „Przelotni kochankowie” czy „Wielkiego Gatsby’ego” w reżyserii Baza Luhrmanna z Leonardo DiCaprio. Osoby kupujące między godz. 22 a 1 w nocy bilet na jakikolwiek film dostaną drugi bilet gratis.

Deep Purple, legenda rocka, zespół, którego utwór „Smoke On The Water”, znalazł się w czołówce 500 najlepszych kompozycjiwhistoriimuzykirockowej, przyjedzie w lipcu do Wrocławia. Wiele razy zmieniali swój skład, grali w nim sławy: Ian Gillan, Ritchie Blackmore, Jon Lord, Roger Glover i Ian Paice. Koncert planowany jest na 30 lipca o godz. 20 w Hali Ludowej (ul. Wystawowa 1). Bilety kosztują od 150 do 305 zł.

FOT.MICHAŁPAWLIK

WzeszłymrokuwsamymWrocławiu w Nocy Muzeów wzięło udział 150 tysięcy osób. Czy popularność tej akcji powinna dziwić? Tej nocy galerie i muzea są czynne nawet do północy. I to w sobotę, która kojarzy się przecieżzczasemspędzonymwknajpielubnocnymklubie.Ajednak. Całe rodziny właśnie tego dnia chodzą po mieście, oglądając sztukę,częstowkilkumiejscach. Po raz pierwszy Noc Muzeów odbyłasięwBerliniew1997roku, obejmującswymzasięgiemzaledwie dwanaście obiektów. Wmiędzyczasiepomysłtenpodchwyciło wiele europejskich miast, także w Polsce. Idee przejęły również inne instytucje iwzorującsięnamuzeach, zapraszają mieszkańców miast dowzięciaudziałuwwieluwydarzeniach.WeWrocławiudoakcji włączyłosięnawetkino. W stolicy Dolnego Śląska do wyboru jest 40 miejsc, któreoferująwieleatrakcji.Przedstawiamy nasze typy: oto najciekawsze z nich. Wstęp na wszystkiewydarzeniajestwolny. a Muzeum Narodowe (pl. Powstańców Warszawy 5) przygotowało atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Najmłodsi od godz. 16 obejrzą dziecięce ubrania i akcesoria mody pokazywane na wystawie „Dawna moda dziecięca”, będą to między

innymi ubranka do chrztu, stroje dworskie i ludowe, buciki, nakrycia głowy oraz bielizna. Następnie na wystawionych fotografiach i obrazach będą mogli zobaczyć, jak te stroje były noszone. Podczas zabawy plastycznej dzieci wykonają elementy dawnego stroju dla kukiełki. A wszystko to w ramach zajęć „Ubranka z niespodzianką, czyli moda dziecięca XVII-XX w.”, prowadzonych przez Sławomira Ortyla. Godzinę później na wystawie „Dawna moda dziecięca XVII-XX w.” dzieci będą podziwiać wymyślne formy kapelusików i czapeczek i dziecięce buciki z dawnych czasów. Natomiast dorośli będą mogli zwiedzić wystawę „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”,a także do godz. 22 posłuchać wykładów, m.in. o renesansowej sztuce. a Ojcowie paulini zapraszają do wysłuchania słuchowisk poświęconych historii kościoła pw. św. Antoniego (ul. św. Antoniego 30, godz. 19-24), zakonu paulinów i Dzielnicy Czterech Świątyń. a W Pałacu Spaetgena (ul. Kazimierza Wielkiego 35, godz. 18. 24) po raz pierwszy zaprezentowanych zostanie 15 unikatowych i zabytkowych dioram. Dioramy to trójwymiarowe wizerunki scen przyrodniczych i architektury, często odwzoro-

Deep Purple nadal zachwycają swoich fanów

Wystawa 20-lecie oficyny ATUT

Okrągłe urodziny Katarzyna Kaczorowska

FOT.MIKOŁAJNOWACKI

Marta Wróbel

Noc Muzeów w 2011 roku. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydają książki od dwudziestu lat. Niedawno zostali honorowaniNagrodąKulturalnąŚląska zapromowanieregionuidziałanianarzeczdialogupolsko-niemieckiego. WrocławskąOficynęWydawnicząATUTwyróżnionozawieloletnią pracę, a nie konkretne publikacje, ale te będzie można obejrzećnawystawie.Oczywiście w bibliotece, bo to przecież najlepsze miejsce dla książek. WGaleriipodPlafonemprzyjaciele wydawnictwa i jego pracownicybędądzisiajświętować

20. urodziny. O godzinie 17 w holu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej w Rynku będzie można zobaczyć ważne dla oficyny książki, jakie przez te wszystkielataukazałysięjejstaraniem. Wśród prezentowanych tomów wiele może się pochwalić nagrodami.Tom.in.Aleksandry Szewczyk „Mecenat arcybiskupa wrocławskiego Jana V Thurzona”–laureatNagrodyim. ks.JanuszaPasierba,czywyróżnione Nagrodą Literatury naŚwiecieKarelaMichala„Straszydłanacodzień”–zaprzekład Doroty Dobres.

Śpiewa pop, czyta "Dziady"  
Śpiewa pop, czyta "Dziady"  

WYWIAD: Honorata Skarbek o swojej nowej płycie i zamiłowaniu do epoki romantyzmu.

Advertisement