Issuu on Google+

Elektrośmieci


Co to są elektośmieci?  grupa odpadów obejmująca zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Do elektrośmieci zalicza się elektryczne urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt teleinformatyczny, telekomunikacyjny, audiowizualny, oświetleniowy i medyczny, narzędzia elektryczne i elektroniczne, automaty, czujniki, urządzenia pomiarowe itp. Elektrośmieci nie mogą być wyrzucane łącznie z innymi odpadami ponieważ zawierają liczne substancje szkodliwe oraz trujące. 


Grupy i rodzaje elektrośmieci


Wielkogabarytowe urządzenia AGD:  chłodziarki,  lodówki,  zamrażarki,  pralki,  suszarki

do ubrań,

 zmywarki,  kuchenki

elektryczne,

 piekarniki,  grzejniki

elektryczne

 klimatyzatory  wentylatory


Małogabarytowe urządzenia AGD: 

odkurzacze,

 maszyny

dziewiarskie,

 żelazka,  tostery,  frytkownice,  rozdrabniacze,  miksery,  młynki  noże

do kawy,

elektryczne,

 suszarki,  depilatory,  golarki,  zegarki,  wagi


Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny:   komputery,  drukarki,  laptopy,  kopiarki,  kalkulatory,  faksy,  terminale,  aparaty

telefoniczne tradycyjne i komórkowe


Sprzęt RTV:   adioodbiorniki,  telewizory,  dyktafony,  magnetofony,  kamery,  video,  dvd,  sprzęty

hi-fi,

 wzmacniacze,  instrumenty

muzyczne


Sprzęt oświetleniowy   świetlówki,  żarówki

energooszczędne,  lampy

wyładowcze


Narzędzia elektryczne i elektroniczne:  wiertarki,  piły,  maszyny

do szycia ,

 narzędzia

do obróbki drewna i

metalu, 

narzędzia do:

 nitowania,  skręcania,  spawania,  lutowania,  rozpylania,  kosiarki


Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy:  kolejki  tory  gry

elektryczne,

wyścigowe,

video,

 kieszonkowe

gierki,

 komputerowo

sterowane urządzenia do ćwiczeń sportowych,

 automaty

na żetony


Przyrządy medyczne:   sprzęt

do:

 dializoterapii,  radioterapii,  badań

kardiologicznych,

 wentylacji  zamrażarki  testery  inne

płuc, laboratoryjne,

płodności

elektryczne urządzenia medyczne


Przyrządy do kontroli  czujniki

dymu,

 regulatory

ciepła,

 termostaty,  urządzenia

pomiarowe  panele

kontrolne


Automaty do wydawania:  napojów,  słodyczy,  bankomaty 


Substancje szkodliwe znajdujące się w elektroodpadach


rtęć Rtęć zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jest to metal bardzo szkodliwy, który po przeniknięciu do organizmu powoduje uszkodzenie nerek, zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, i koordynacji ruchów, deformuje kości i może być przyczyną zmian nowotworowych.


ołów Ołów wykorzystywany jest w elektronice jako składnik stopów lutowniczych i szkła kineskopowego. Ma właściwości toksyczne i rakotwórcze. Wchłonięty do organizmu, najpierw dostaje się z krwią do wątroby, płuc, serca i nerek, potem metal gromadzi się w skórze i mięśniach. Ostatecznie kumuluje się w tkance kostnej i niszczy szpik.


Związku bromu Związki bromu stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.


chrom Chrom jest stosowany do powlekania elementów metalowych, aby uchronić je przed korozją. Pierwiastek jest też zawarty w luminoforze lamp kineskopowych. Zatrucie chromem objawia się zaburzeniami układu krążenia oraz układu oddechowego, chorobami skóry oraz alergią.


kadm Kadm zawarty jest w bateriach urządzeń elektrycznych. Zaburza czynności nerek, funkcje rozrodcze, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia powodując deformację szkieletu kostnego.


nikiel Nikiel gdy przedostanie się do organizmu w dużym stężeniu uszkadza błony śluzowe, obniża poziom magnezu oraz cynku w wątrobie, powoduje zmiany w szpiku kostnym oraz może przyczyniać się do zmian nowotworowych.


pcb PCB (związki chemiczne) pełnią w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące. Po przedostaniu się do organizmu zalega w tkance tłuszczowej powodując m.in. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne.


freon  Freon to gaz syntetyczny zawarty w klimatyzatorach i lodówkach, w których pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od 1998 roku nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak nadal spotykany jest w urządzeniach starszego typu.


azbest Azbest używany jest w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest jednak przyczyną wielu groźnych chorób np. pylicy azbestowej i raka płuc.


Co robimy z elektrośmieciami?


Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika, ponieważ  grozi za to kara grzywny nawet do 5 000 złotych! Nie należy ich przetrzymywać w domu czy w piwnicy, a oddać do punktu zbierania elektrośmieci lub, gdy są to urządzenia wielkogabarytowe, zadzwonić po bezpłatny odbiór elektrośmieci bezpośrednio z domu. Elektrośmieci można pozbyć się także w sklepie, ale tylko przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu, np.: możesz oddać stary telewizor przy zakupie nowego telewizora. Tak samo jest z innymi elektrośmieciami . Wystarczy je przynieść do sklepu, w którym kupuje się nowy sprzęt.

O zakazie wyrzucania elektrośmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.


Co dzieje się dalej z elektrośmieciami? Zebrane w punktach zbierania czy odebrane z domu elektrośmieci trafią do zakładu przetwarzania, gdzie nastąpi bezpieczny demontaż sprzętu.  Pozyskane w ten sposób materiały można wykorzystać ponownie do produkcji nowych urządzeń, np. 90% zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej.


Uwaga! Wyrzucając elektrośmieci do śmietnika stwarzamy zagrożenie dla środowiska oraz łamiemy prawo, które obowiązuje w Polsce od 21 października 2005 r. (ustawa o ZSEE z 29 lipca 2005 r.). Grozi za to kara grzywny do 5 tysięcy złotych. 


Bibliografia:

Wykonała:

http://elektrosmieci.pl/o-elektrosmieciach

http://www.recykling.pl/recykling/index/r/odpady/266/o/1

http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroodpady

http://2012.eko-fan.pl/ eko-wiki/ Patrycja id.Elektrosmieci-o-tym-dlaczego-nie-wrzucamy-ich-do-smieci /i.html Hosiawa 2Lo br


Elektrośmieci - Aktywni dla kliamtu