Page 1

kimyager haber (aylık e-gazete)

KimDer Kariyer Merkezi Sertifikasyon Eğitimleri Düzenlemektedir Kimyagerler Derneği Eğitim Komisyonu KİMDER onaylı sertifika vermeye yetkili tek kuruluştur. Kimyagerlerin kariyer ve bireysel gelişimlerine yardımcı olmak, iş başvurularında öne geçmelerini, sektörde yer edinmelerini sağlamak için 2003 yılından beri konusunda uzman eğitmenler tarafından 18 farklı alanda KİMDER onaylı sertifikasyon eğitimleri düzenlemektedir. İbraz edilen sertifikanın geçerliliğini iletisim@kimyager.org adresinden teyit edebilirsiniz.

Mayıs 2014

www.kimyager.org

Sayfa

04

Yıl: 1

Sayı: 3

Kimya Bayramı (07 Nisan 2014)

VII. Olağan Genel Kurul Toplantısı

Sayfa

04 Kimyager Meclisi Kuruluyor Sayfa

05 TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması

Sayfa

05 Vefat ve Başsağlığı

Bursa, Uludağ Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencileri ile çeşitli kurum ve kuruluşları bir araya getiren Kimya Bayramı etkinlikleri 4 Nisan 2014 tarihlerinde Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. METE CENGİZ Kültür merkezinde gerçekleştirildi. Etkinlik Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cevdet DEMİR, Kimya Topluluğu Danışmanı Doç. Dr. Belgin İZGİ ve Kimya Topluluğu Başkanı Emin Dede’nin açılış konuşmaları ile başladı. İlk oturum “Ak-Kim ve AR-GE de kimyager” konulu konuşmasıyla Ak-Kim Ar-Ge laboratuvarlarından Sayın Hamide Günay sunumu ile başladı. Oturum İNFO ENDÜSTRİ BİLİMSEL TEKNİK CİHAZLAR sahibi ve KİMYAGERLER DERNEĞİ MARMARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ Sayın Fatih Mehmet GÜNER’in konuşmasıyla devam etti. Sayın Güner konuşmasında özellikle öğrencilerin Dil eğitimi konusu üzerinde tavsiyeleri verdi. Öğleden sonraki sunumlar KİMYAGERLER DERNEĞİ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ Sayın Dr. Fatma Tunç KÖPRÜLÜ’nün “YÖNETİM SİSTEMLERİ STANDARTLARININ KİMYAGER İÇİN ÖNEMİ” isimli sunumu ile devam etti. Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F Ekonometri Bölümü İstatistik Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Erkan IŞIĞIÇOK’ un ‘ Kimyasal ölçümlerde 3.Göz yaklaşımı Muhteşem ikili: Pareto ve Çan Eğrileri ‘ isimli sunumunu gerçekleştirdi. Bursa Beton insan kaynakları danışmanı Emrecan Tüllef öğrencilere ‘ CV Hazırlama ‘ ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda uygulamalı mülakat canlandırıldı. Emniyet Kriminal ‘den Sayın Alper ÇALIŞIR öğrencilere Emniyetin Kriminal birimini ve bu birimde kimyagerin yeri hakkında bilgiler verdi. Günün son sunumunda ADA’M Danışmanlık Firmasında çalışan ve bölümümüz mezunu İş Güvenliği Uzmanı Sayın Kimyager Elvan ŞENOL İş Güvenliği Uzmanlığı sunum gerçekleştirdi. Etkinlik fotoğraf çekimi ile son buldu.

İstanbul Kimyagerler Derneği Marmara Şubesi tarafından düzenlenen Kimya Bayramı etkinliği kapsamında 5 Nisan 2014 tarihinde Şube Ofisinde kokteyl ve Kim. Hasan ÖZ’ün karikatür sergisi gerçekleştirilmiştir. Etkinlikte Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, mezun üyelerimiz ve Kimya Bölümü öğrencileriyle tanışıp, fikir alışverişi yapmışlardır.

Mayıs 2014

www.kimyager.org

Yıl: 1

Sayı: 3


02

kimyager haber (aylık e-gazete)

03

kimyager haber (aylık e-gazete)

Bayram Yemeği Tekİrdağ Namık Kemal Üniversitesi Genç Kimyagerler Topluğu’nun düzenlemiş olduğu ‘’Kimya Günü’’ semineri Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

e-kimyager (aylık e-gazete) “Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Topluluğu olarak düzenlediğimiz 7 Nisan Kimya Bayramında bize desteklerini esirgemeyen Kimyagerler Derneği’ne teşekkürü borç biliriz. Etkinliğimizde molekül formüllü tişörtler, indikatör - renkli sıvılar deneyi, mum üretimi ve satışı, çeşitli oyun turnuvaları ve Kimyager Mustafa TEKOĞLU’nun katılımı ile “Kimya ve Gıda” paneli yapılmıştır. Diğer etkinliklerimizde görüşmek dileğiyle. Zeki Tok”

Seminere konuşmacı olarak Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeref DEMİRAYAK, Zentiva Sağlık Ürünleri Sanayi ve Tic.A.Ş.’den Dr. Tayfun OLTULU ve Dr. Umut ORAN, Kimyagerler Derneği Marmara Şubesi Başkan Yardımcısı Dr. Fikret BÜYÜKKAYA katıldı. Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şeref DEMİRAYAK ‘’İlaç Nedir ‘’ konulu konuşmasında Lokal Anestezi’nin çıkışı, kullanışını ve ilacın oluşumu hakkında bilgi verdi, Zentiva Sağlık Ürünleri Sanayi ve Tic.A.Ş.’den Dr. Tayfun OLTULU ve Dr. Umut ORAN Jenerik İlaç Sektöründe Ar-Ge Faaliyetleri hakkında bilgi verdiler. Ardından Kimyagerler Derneği Marmara Şubesi Başkan Yardımcısı Dr. Fikret BÜYÜKKAYA Kimyagerler Derneği’ni tanıttı. Program sonunda Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç.Dr. Tevfik SÜTÜÇÜ, Kimya Bölüm Başkanı Doç.Dr.Mustafa Kemal SEZGİNTÜRK ve Genç Kimyagerler Topluluğu Koordinatörü Yrd.Doç.Dr.İbrahim İsmet ÖZTÜRK günün anısına katılımcılara teşekkür plaketi takdim etti.

Erzurum

İzmir, Geleneksel Sucuk Partisi Ege Üniversitesi, Genç Kimyagerler Topluluğu’nun her yıl geleneksel olarak düzenlediği 7 Nisan Kimya Bayramı Sucuk Partisi bu yıl da yaklaşık 140 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Üniversite Öğretim Üyeleri, öğrencileri ve mezunlarının katıldığı etkinlikte müzik eşliğinde Kimya Bayramı kutlandı.

Kimya Haftası etkinlikleri kapsamında Kimyagerler Derneği Genel Merkezi tarafından 12 Nisan akşamı Bortes Restoran’da bayram yemeği düzenlendi. KimDer Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri ve Delegelerinin de katıldığı yemekte farklı sektörlerde çalışan kimyagerler biraraya geldi.

Kimya Haftası kapsamında Atatürk Üniversitesinde yapılan etkinliğe, 7 Nisan 2014 tarihinde derneğimiz Genel Başkan Yardımcısı Kim. Levent Kahrıman katılmıştır.

Dokuz Eylül Üniversitesi “Kimya ve Gıda Paneli”

Gazİ Antep Kimya Bayramı etkinlikleri kapsamında Gaziantep’te düzenlenen yemekte meslektaşlarımız biraraya gelmişlerdir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Topluluğu ve Kimyagerler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Kimya ve Gıda Paneli”ne Kimyagerler Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Kim. Mustafa TEKOĞLU katılmıştır. Etkinlikle ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Topluluğu Başkanı Zeki TOK’a aşağıdaki mesajı için teşekkür ederiz. Mayıs 2014

www.kimyager.org

Yıl: 1

Sayı: 3

Mayıs 2014

www.kimyager.org

Yıl: 1

Sayı: 3


04

kimyager haber(aylık e-gazete)

VII. Olağan Genel Kurul Toplantısı

Uygulamalı Kromatografi Sertifika Programı

Kimyagerler Derneği’nin VII. Olağan Genel Kurul Toplantısı 13 Nisan 2014, Pazar günü saat 13:00’te, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi, Kimya Bölümü Seminer salonunda çoğunluk aranmaksızın gerçekleştirilmiştir. Seçim sonrasında yapılan yönetim kurulu toplantılarında oluşturulan yeni yönetim kurulu listesi aşağıda verilmiştir.

Kocaeli Üniversitesi tarafından Dezavantajlı Gruplar Sürekli Eğitim Projesi kapsamında “Uygulamalı Kromatografi Sertifikasyon Programı” gerçekleştirilecektir. Toplam 180 saatlik eğitim programı 2014 yılı boyunca her ayın ilk haftası gerçekleştirilecektir.

Genel Başkan Kim. Mustafa TEKOĞLU Genel Başkan Yrd. (İdari) Doç. Dr. Hakan DAL Genel Başkan Yrd. (Teknik) Kim. İbrahim KÖSE Genel Sayman Kim. Esin ÇINAR Genel Sekreter Kim. Serdar KASAP Üye Kim. Beyza ISPARTALOĞLU Üye Kim. Cihan KUYRUK Yedek Üye Kim. Mustafa BODUR Yedek Üye Yrd. Doç. Dr. Nursabah SARIKAVAKLI

e-kimyager (aylık e-gazete)

Her bitkisel ürün masum değildir: Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Kim. Ahmet AKTAŞ Televizyonlarda, gazetelerde ve internet sitelerinde bitkisel ürünler hakkında reklamlar yapılmaktadır. Birçok ürün için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan “gıda takviyesi” adı altında ruhsat alınmakta ancak tanıtımı sırasında sanki ilaçmış gibi nitelendirilmektedirler. Hatta bazılarında “Sağlık Bakanlığı’ndan izin alınmıştır” şeklinde asılsız ifadeler kullanılmaktadır. Sağlık beyanında bulunan bu tür ürünlerin önüne geçebilmek için Sağlık Bakanlığı, 2 Kasım 2011 tarihli ve 28103 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’de yayımlanan 663 no’lu “Sağlık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanun Hükmünde Kararname ”de (27. Madde, ikinci fıkra (b) bendi) aşağıdaki düzenlemeye yer vermiştir: “Sağlık beyanı ile satışa sunulacak ürünlerin sağlık beyanlarını inceleyerek bu beyanlara izin vermek, izinsiz veya gerçeğe aykırı sağlık beyanı ile yapılan satışları denetlemek, gerektiğinde durdurma, toplama, toplatma ve imha iş ve işlemlerini yapmak veya yaptırmak, izin ve sağlık beyanları yönünden bunların her türlü reklam ve tanıtımlarını denetlemek ve aykırı olanları durdurmak, piyasaya arz edilen ilaç, tıbbî cihaz ve ürünlerin reklam ve tanıtımının usul ve esaslarını belirlemek ve uygulamasını denetlemek.”

Yedek Üye Kim. Yasin AKSOY

Bu düzenleme ile başka bir Bakanlıktan izin veya ruhsatı alınmış ürünlerin, endikasyon belirtilmeleri yani sağlık beyanı ile satışa sunulmaları durumunda (daha açık bir ifade ile ilaç gibi etki gösterdiği iddia edilen) ürünlerin sağlık beyanları incelenmekte ve bunların bilimsel bir dayanağı olup olmadığı araştırılmaktadır. Detaylı bilgi için:

Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Onur Kurulu Üyelerini tebrik eder, başarı dolu bir dönem dileriz.

http://www.iegm.gov.tr/Detail.aspx?mode=1&minisliderPages=/PortalAdmin/Uploads/ Titck/Gallery/Photoc6ed4d86-55963.htm

Yedek Üye Kim. Erdem ALTUN

05

kimyager haber (aylık e-gazete)

Vefat ve Başsağlığı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektör Yardımcısı ve Üniversiteler Arası Kurul Üyesi Prof. Dr. Eyüp Özdemir, Bursa’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmiştir. Prof. Dr. Eyüp Özdemir’in vefatından derin üzüntü duymaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. Kimyagerler Derneği

Kimyagerler Derneği, Marmara Şubesi, Yayın Kurulu Komisyonu

Kİmyager Meclİsİ Kuruluyor...

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması TÜBİTAK tarafından düzenlenen “Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”nda “Kimya” dalında birinciliği, Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi’nden 9. sınıf öğrencisi Mehmet Yusuf Kocabaş kazandı.

Hİjyen Eğİtİmİ Yönetmelİğİ Kim. Ahmet AKTAŞ 24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 127 nci maddesine dayanılarak hazırlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği, gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programlarının planlanmasına, eğitimlerin verilmesine, iş yeri sahibinin, işletenlerin ve çalışanların bu konudaki sorumluluklarına, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının belirlenmesine ve bu hastalıkların iyileşme hâlinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlemektedir. Detaylı bilgi için:

Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi’nden yapılan açıklamaya göre, yarışmanın Marmara Bölge Finali İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Vefat ve Başsağlığı

Yarışmanın finalinde “Kimya” dalında birinciliğe, Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi’nden Kimya Öğretmeni Burgan Dicle danışmanlığında 9. sınıf öğrencisi Mehmet Yusuf Kocabaş tarafından hazırlanan “Arsenik(III) türünün su mercimeği (Lemna Minor) ve su şamdanı (Chara) tarafından biyoakümülasyonunun incelenmesi ve bu yolla doğal sularda gideriminin araştırılması” başlıklı proje layık görüldü.

Kimya sektörünün duayeni, Türk Henkel ve Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği’nin kurucusu ve Onursal Başkanı Sayın Alber Bilen’in vefatından derin üzüntü duymaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz.

Çalışmada, doğal su kaynakları ve göllerde kolaylıkla yetiştirilebilen su şamdanının belirtilen arsenik türü için biyoakümülasyon özelliğine sahip olduğu ve aralarında birçok kanser türünün de bulunduğu ciddi sağlık problemlerine yol açan arseniğin doğal sularda büyük oranda giderilebileceği tespit edildi. Yapılan kontrollü deneyler sonucunda 28. günün ardından her 1 gramlık su şamdanının doğal sularda bulunan 1.067 miligram arsenik (III) arıtabildiği tespit edildi.

Kimyagerler Derneği

1. Ulusal Bİyosensör Kongresİ 22-26 Haziran 2014 tarihleri arasında Namık Kemal Üniversitesi tarafından Tekirdağ’da 1. Ulusal Biyosensör Kongresi düzenlenecektir.

Proje kapsamında, Türkiye’de bulunan göl, baraj, akarsu ve diğer su kaynaklarında Dünya Sağlık Örgütü tarafından içme suları için kritik değer olarak verilen 0.01 mg/L arsenik miktarından büyük derişimlerin kirlilik olarak bulunması durumunda, su şamdanı yardımı ile ilave bir masraf gerektirmeden doğal yollardan bu zehirin giderilebileceği ortaya konuldu. Kaynak: AA “Sevgili Mehmet Yusuf Kocabaş’ı, danışmanı Kimya Öğretmeni Sayın Burgan Dicle’yi ve Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi’ni tebrik eder, nice başarılı projelere imza atmalarını dileriz. KimDer Marmara Şubesi-Yayın Kurulu Komisyonu”

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/07/20130705-3.htm

Mayıs 2014

www.kimyager.org

Yıl: 1

Sayı: 3

Mayıs 2014

www.kimyager.org

Yıl: 1

Sayı: 3


06

kimyager haber(aylık e-gazete)

IV. Fİzİksel Kİmya Kongresİ

SANOFİ AR-GE ÇAĞRISI

5-8 Haziran 2014 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü tarafından Denizli’de IV. Fiziksel Kimya Kongresi gerçekleştirilecektir.

Sanofi İlaç tarafından Ar-Ge çağrısı açılmıştır. Açılan çağrı, Türkiye’deki tüm Bilim İnsanlarına açık olup başvuru sahibinin en az lisans eğitimi almış, hali hazırda bir üniversite veya kamu kuruluşunda görevli olması ya da kadrolu olmayan tez öğrencisi olması gerekmektedir. Açılan çağrıda, Onkoloji, Diyabet, Kardiyovaskuler, Nadir Hastalıklar, Multipl Skleroz, Bağışıklık Hastalıkları, İmmun Sistem Hastalıkları, Oftalmoloji, İnfeksiyon Hastalıkları, Diğer (Doku Korunması ve Tedavisi, Ağrı, Duyusal Bozukluklar ve İhmal Edilen İnfeksiyon Hastalıkları) gibi alanlardaki projeler desteklenecektir. Proje başvuruları üç aşamada gerçekleşecektir: 1. Projenin gizli olmayan verileri ile başvuru (e-posta ile ilk başvuru bilgilerini icerir) 2. Uygun olduğu duşunulen projelerin sahipleriyle “gizlilik sozleşmesi”imzalanarak detaylı olarak değerlendirilmesi. 3. Secilen projelerin birlikte geliştirilebilmesi icin goruşmelerin başlaması. Son başvuru tarihi 31 Mayıs 2014 olan çağrının olup 30 Eylül 2014 tarihinde 2. aşama sona erecektir. Kasım 2014’ten itibaren de seçilen projelerin geliştirme aşaması başlayacaktır.

07

kimyager haber (aylık e-gazete)

Araştırma Projesi Bursiyer İlanı

e-kimyager (aylık e-gazete)

Bursa İl Temsilciliği Kahvaltı Etkinliği

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde yürütülmekte olan TÜBİTAK destekli araştırma projesinde çalışmak üzere 2 adet araştırma bursiyeri alınacaktır. Adayların Kimya, Kimya Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Makine, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği dallarından birinde lisans derecesine sahip olmaları ve bu dallardan birinde bir yüksek lisans ya da tercihan doktora programına kayıtlı bulunmaları gerekmektedir. Araştırma bursiyeri TÜBİTAK tarafından desteklenen “Acı ve kirlenmiş suların arıtımına yönelik yüksek performanslı nano-mikrofiltrasyon araçlarının geliştirilmesi” başlıklı projede araştırmacı olarak çalışacaklardır. Araştırma bursiyerinin projedeki görevi geliştirilmesi gereken filtrelerin üretimi ve karakterizasyonu, verilerin yorumlanması ve bilimsel literatüre aktarılması için makale yazımı olacaktır. • Bursiyerlerin görev süresi 24 aydır (görev süresi 36 aya kadar uzatılabilir). • Bursiyerlere görev süresi boyunca proje bütçesinden düzenli maaş ödemesi yapılacaktır. • Bursiyerlerin araştırma ile ilgili yurt içi ve yurt dışı bilimsel toplantılara katılım giderleri karşılanacaktır. • Bursiyerlerin proje kapsamında Almanya’ya Direktörlüğünü Prof. Dr. Volker Presser’in yaptığı Leibniz Institute for New Materials (INM)’deki `Enerji Malzemeleri grubunda kısa süreli araştırma amaçlı seyahat ve konaklama masrafları karşılanacaktır. • Adayların İngilizce dilini iyi derecede bilmesi zaruridir. Adayların başvuru amacını belirten fotoğraflı özgeçmiş ve en az bir öğretim üyesinden referans mektubunu içeren bir e-mail ile cekdar.vakifahmetoglu@kemerburgaz.edu.tr adresine başvurmaları rica olunur. Not: Bu pozisyon İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi kadrosuna dahil değildir, araştırmacının söz konusu projesi için TÜBİTAK nezdinde bursiyer statüsünde bir istihdamdır.

Fuar Takvimi

Bursa il temsilciliği tarafından düzenlenen kahvaltı etkinliği Kimyagerler Derneği Genel Başkanı Kim. Mustafa TEKOĞLU, Marmara Şubesi Başkanı Kim. İkram CENGİZ, Şube Başkan Yardımcısı Dr. Kim. Fikret BÜYÜKKAYA, Şube Yönetim Kurulu Üyelerinin, değerli meslektaşlarımız, meslektaş adaylarımız ve ailelerinin katılımıyla gerçekleşti. Kahvaltı etkinliğinde düzenlenen, Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ömer KOZ, Uludağ Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nevin ARIKAN ÖLMEZ, Uludağ Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Belgin İZGİ, Kimyagerler Derneği Genel Başkanı Kim. Mustafa TEKOĞLU, Marmara Şubesi Başkanı Kim. İkram CENGİZ, Şube Başkan Yardımcısı Dr. Kim. Fikret BÜYÜKKAYA ve Bursa İl Temsilcisi Makbule ÇETİN’in panelist olarak katıldığı panelde mesleki sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi III. Kimya Kariyer Günleri

Spektroskopİ Lİsansüstü Yazokulu

Osmangazİ Üniversİtesİ Panel Etkİnlİğİ 30 Nisan 2014 tarihinde Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü tarafından düzenlenen panele Kimyagerler Derneği Genel Merkezi’nden Prof. Dr. Çetin GÜLER ve Dr. Fatma TUNÇ KÖPRÜLÜ katılmıştır. Panele katılan akademisyenler ve Kimya Bölümü öğrencilerine kimyagerlik mesleği ile ilgili bilgiler verilmiştir.

İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin işyeri tehlike sınıfları tebliğinde yapılan değişiklik 18 Nisan 2014 tarihli Resmi Gazete’de işyeri tehlike sınıfları tebliğinde yapılan değişiklikler yayımlanmıştır. Detaylar; http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/04/20140418-17.htm

Kİmyasal Güvenlİk Çalıştayı 10-11 Nisan 2014 tarihlerinde Ritz Carlton Hotel’de gerçekleştirilen “Kimyasal Güvenlik Çalıştayı”na Kimaygerler Derneği Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Y. Kim. Mahmut Tolga YALGIN derneğimizi temsilen katılmıştır. Üyesi olduğumuz Kimya Sektör Platformu (KSP) ile Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği ve U.S Civilian Research & Development Foundation tarafından düzenlenen çalıştayda zararlı kimyevi maddelerin kontrolü ve denetlenmesi hakkında bilgiler verilmiştir.

Mayıs 2014

www.kimyager.org

Yıl: 1

Sayı: 3

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin 5 Mayıs 2014 tarihinde düzenlediği III. Kimya Kariyer Günleri’ne Kimyagerler Derneği’nden Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Y. Kim. Mahmut Tolga YALGIN, Bursa İl Temsilcisi Kim. Makbule ÇETİN ve Biosun Pamukova Katı Atık İşleme Enerji ve Çevre San. Tic. AŞ. Genel Müdürü Yük. Müh. Osman TÜRKMEN katılmıştır. Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Y. Kim. Mahmut Tolga YALGIN “Kimyagerlik ve Yurtdışı Eğitim”, Bursa İl Temsilcisi Kim. Makbule ÇETİN “İş Hayatında Kalite” ve Biosun Pamukova Katı Atık İşleme Enerji ve Çevre San. Tic. AŞ. Genel Müdürü Yük. Müh. Osman TÜRKMEN “Atıklardan Enerji Üretimi” konulu konuşmalarıyla kimyager adayı öğrencileri bilgilendirmişlerdir.

Mayıs 2014

www.kimyager.org

Yıl: 1

Sayı: 3


08

kimyager haber(aylık e-gazete)

Kİmyagerlİk Tanıtım Panelİ 9 Mayıs 2014 tarihinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin düzenlediği Kimyagerlik Tanıtım Paneli’ne Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Kim. Fatih ULUÇAY katılmıştır. Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Kim. Fatih ULUÇAY, kimya ve kimyagerlik konusunda kimyager adayı öğrencileri bilgilendirmiş ve sorularını yanıtlamıştır.

Mayıs 2014

www.kimyager.org

Yıl: 1

Sayı: 3

Kimyagerhaber(mayıs'14)(interactive)  

Kimyager Haber Mayıs 2014 Sayısı

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you