Page 1

informator targowy 6 marca 2013

slaskie

TARGI KARIERY

na Uniwersytecie Slaskim

www.hrminstitute.pl/konkursy

w w w .t a r g i k a r i e r y. c

om


slaskie

TARGI KARIERY

na Uniwersytecie Slaskim

6 marca 2013

Patronat Honorowy: Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego

Sponsor:

Partner Strategiczny:

Organizator:

Patronat Medialny:

Partner Merytoryczny:


Śląskie Targi Kariery

Spis treści Konkursy z nagrodami

3

Mapa Targów Kariery na UŚ

4

Lista wystawców

4

Prezentacje i warsztaty pracodawców

5

Szukaj pracy efektywnie

6

To praca dla mnie!

8

Wyróżnij się, czyli o nowoczesnych metodach poszukiwania pracy

10

Personal Brand – osobisty wizerunek

12

Lista wystawców

13

3

Konkursy z nagrodami Wydawca

Zapraszamy wszystkich studentów uczestniczących w targach do wypełnienia ankiety na stoisku RECEPCJI TARGÓW. Spośród wszystkich wypełnionych ankiet będziemy losować nagrody. ZAPRASZAMY NA STOISKO RECEPCJI!

12:00

– losowanie ekskluzywnego wydania książki SEKRETY POLSKICH LIDERÓW, ufundowanej przez Harvard Business Review Polska

13:00

– losowanie książki biznesowej ufundowanej przez Woltes Kluwer Polska

14:30

– losowanie książki biznesowej, ufundowanej przez Harvard Business Review Polska

15:30

– losowanie nagrody głównej IPod!

Dyrektor Targów: Anna Macnar anna.macnar@targikariery.com tel.: +48 500 041 562 Koordynator Targów: Magdalena Kochan magdalena.kochan@targikariery.com tel.: +48 502 067 051 Opracowanie graficzne i skład: Maciej Macnar maciej.macnar@markline.pl tel.: +48 501 402 317 Druk: Drukarnia Pasaż Organizator Targów i Wydawca: Markline ul. Myślenicka 153c 30-698 Kraków www.markline.pl www.targikariery.com www.hrminstitute.pl Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść płatnych ogłoszeń reklamowch, prezentacji pracodawców i artykułów sponsorowanych. Żadna część Informatora nie może być wykorzystywana lub publikowana bez pisemnej zgody Wydawcy.


13

14

12

9

10 11 8

Kawa/herbata

7 Biblioteka

4 3

Bar/Kawiarnia

6

5 2

winda

1

Wejście

Wystawcy 1. UBS 2.

PwC / Grasz o Staż

3.

Ernst & Young

4. Synthos 5. Nokia Siemens Networks 6.

Shell Business Service Centre Kraków

7. Recepcja 8.

Aon Hewitt

9. Capgemini 10.

Kariera na START

11.

Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu

12.

Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach

13. AEGEE 14.

Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego

Targi Katowice > Plan


Śląskie Targi Kariery

Witajcie! ...na pierwszej edycji Śląskich Targów Kariery! Mamy nadzieję, że to spotkanie pozwoli wszystkim kandydatom-studentom na inspirujące spotkanie z pracodawcami i dobre ich poznanie. Na kolejnych stronach przedstawiamy Wam kilka porad związanych z: ● efektywnym poszukiwaniem pracy i praktyk; ● sztuką wyróżnienia się z tłumu kandydatów; ● tym, co obok kwalifikacji pomoże nam zdobyć wymarzone stanowisko; ● dbałością o własny wizerunek (personal brand). Zapraszamy Was także do aktywnego uczestnictwa w warsztatach organizowanych przez pracodwców oraz do wzięcia udziału w kilku konkursach, które dla Was przygotowaliśmy. Do wygrania cenne nagrody, między innymi: IPod (szczegóły strona 3) i IPad (szczegóły poniżej). Życzymy wymarzonej kariery!

Prezentacje i warsztaty pracodawców Zapraszamy studentów na prezentacje i warsztaty pracodawców. Po każdej prezentacji rozlosujemy książki ufundowane przez Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska. ZAPRASZAMY NA STOISKO RECEPCJI (nr 7)!

11:30 – Nokia Siemens Networks tytuł: Discover Nokia Siemens Network

12:30 – Aon Hewitt 13:30 – AEGEE 14:30 – Biuro Karier UŚ

Trwa III edycja „Kariery na Start”

– programu płatnych staży

Do grona fundatorów dołączyły nowe firmy. Sprawdź sam, czy jest coś dla Ciebie! Zarejestruj się na naszej stronie www.karieranastart.pl i walcz o wymarzony, płatny staż. Projekt stażowy skierowany jest do ambitnych, młodych ludzi mieszkających na terenie województwa śląskiego. „Kariera na Start” to połączenie działań w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, z inwestowaniem w rozwój regionu oraz zapewnieniem firmie wymiernych korzyści, płynących z przyłączenia się do akcji wspierania przyszłych stażystów. Atutem naszego projektu jest zespół ekspertów, zapewniających medialną oprawę przedsięwzięcia, jak i wyspecjalizowane narzędzia rekrutacji stażystów. ZNAJDŹ NAS NA www.facebook.com/KarieraNaStart

Konkurs!

Weź udział w konkursie i wygraj IPada! Szczegóły: www.hrminstitute.pl/konkursy

5


Szukaj pracy efektywnie

6

Jak powiedział Konfucjusz: „Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku” – podobnie jest z poszukiwaniem pracy. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpocząć wyprawę w świat zatrudnienia i profesjonalnie się do niej przygotować. Proces poszukiwania pracy można podzielić na sześć etapów:

1. Decyzja o poszukiwaniu pracy W momencie podjęcia tej decyzji rozpoczynasz inwestycje w poszukiwanie pracy. Co to oznacza? Od tej chwili podejmujesz starania, aby znaleźć zatrudnienie. Dlatego warto zapewnić sobie potrzebne zasoby. Głównie będzie to czas, lecz również komputer, połączenie z Internetem, telefon itp. Przygotuj też listę osób, które mogą udzielić Ci potrzebnych informacji. Eksperci szacują, że największą skuteczność gwarantuje traktowanie poszukiwania zatrudnienia jako pracy, to znaczy zainwestowanie w nie 40 godzin tygodniowo.

2. Autoanaliza Przed rozpoczęciem podróży w świat pracy warto precyzyjnie określić, dokąd się zmierza, czyli poznać swoje preferencje odnośnie wykonywanych zadań. Jeśli dokładnie opiszesz swoje mocne strony i wymarzone stanowisko, łatwiej będzie Ci poruszać się w gąszczu ogłoszeń. Przygotowanie przykładów osiągnięć zwiększy prawdopodobieństwo, że list motywacyjny i odpowiedzi w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej będą bardziej przekonujące dla pracodawcy. Warto przeanalizować takie obszary, jak: wartości (co jest dla Ciebie ważne w życiu i pracy), zainteresowania, umiejętności i mocne strony, preferencje dotyczące pracy (typ wykonywanych zadań, środowisko pracy, współpracownicy, tempo pracy, zmienność, wyzwania, bezpieczeństwo, dyspozycyjność itp.).

3. Przegląd rynku pracy Gdy już wiesz, dokąd zmierzasz, przyjrzyj się uważnie dostępnym możliwościom, czyli dokonaj analizy rynku pracy. Źródła informacji na temat wolnych stanowisk zwykle dzieli się na dwa rodzaje: standardowe (najbardziej


Krakowskie Targi Kariery

popularne) i niestandardowe. Warto wziąć pod uwagę, że metody typowe są najczęściej stosowane przez osoby poszukujące pracy. Natomiast źródła niestandardowe gwarantują wyższą skuteczność działań (o nietypowych metodach poszukiwania pracy więcej na stronie 10 Informatora). Metody standardowe to poszukiwanie pracy za pośrednictwem takich instytucji, jak: Akademickie Biura Karier, Urzędy Pracy czy Agencje Pośrednictwa Pracy. Również portale internetowe z ogłoszeniami o pracę, znajdują się w kategorii metod standardowych. Są to, przykładowo: www.jobpilot.pl, www.monsterpolska.pl, www.pracuj.pl, www.praca.money.pl, www.praca. pl, www.gazeta.pl, www.hrk.pl, www.gazetapraca.pl, www.wakaty.com.pl. Także w prasie codziennej, można znaleźć ogłoszenia o pracę (najczęściej w postaci dodatków np. do Gazety Wyborczej).

4. Kompetencje cenione przez pracodawców W badaniach przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami i firmę doradczą Accenture sprawdzono, jakich kompetencji poszukują pracodawcy u absolwentów szkół wyższych. Organizacje zadeklarowały, że o zatrudnieniu młodych ludzi decydowały głównie następujące czynniki: znajomość języków obcych, umiejętność komunikacji, umiejętność pracy w grupie, specyficzna wiedza, plany rozwoju.

5. Opracowanie dokumentów aplikacyjnych Co powinno znaleźć się w Twoim życiorysie? Aplikację zacznij tworzyć od umieszczenia swoich podstawowych danych osobowych: imię i nazwisko, adres, numer telefonu oraz adres e-mailowy. Następnie – wykształcenie: wymień ukończone szkoły w odwróconym porządku chronologicznym. Podaj datę rozpoczęcia i zakończenia edukacji, pełną nazwę uczelni, wydział, kierunek, specjalizację. Jeśli ma to związek z przyszłym stanowiskiem pracy, umieść również temat pracy dyplomowej. Szkołę średnią możesz wymienić, jeśli profil ma związek z poszukiwaną pracą lub świadczy o dodatkowych umiejętnościach np. klasa o profilu biologiczno - chemicznym. Jeżeli natomiast chodzi o doświadczenie zawodowe, to w CV podaj nazwy firm, w których dotychczas pracowałeś/ łaś, daty, nazwy stanowisk, a także zakresy obowiązków. Informacje o praktykach, pracach dorywczych, czy wakacyjnych zamieszczaj wtedy, gdy mają związek z wykształceniem, bądź interesującym Cię stanowiskiem.

W miejscu na kwalifikacje i umiejętności napisz o znajomości języków obcych, obsłudze komputera, kwalifikacjach istotnych dla stanowiska, prawie jazdy oraz umiejętnościach praktycznych, takich jak np. obsługa urządzeń biurowych. Jeśli chcesz podkreślić, że w jakiejś dziedzinie szczególnie dobrze się czujesz możesz wpisać: „dobra wiedza z zakresu...”. Natomiast w miejscu akapitu, jakim są osiągnięcia, możesz opisać swoje osiągnięcia naukowe (np. stypendia, publikacje), czy społeczne. Gdy piszesz o swoich zainteresowaniach, nie rób tego zbyt ogólnikowo np. muzyka, sport. Pisz o konkretnym hobby (np. jazz, wspinaczka skałkowa itp.). Być może koszykówka jest również ulubioną dyscypliną Twojego przyszłego pracodawcy i zwróci on szczególną uwagę na ten życiorys. Jeśli w ogłoszeniu nie wymagano referencji, to nie dołączaj ich do dokumentów aplikacyjnych. Możesz zaznaczyć jednak gotowość ich dostarczenia. Nie zapomnij o klauzuli dotyczącej zgody na przetwarzanie danych osobowych.

6. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej Rozmowa kwalifikacyjna jest jak egzamin - jeśli wiesz, czego możesz się spodziewać i przygotujesz się odpowiednio, nie będziesz zaskoczony i łatwiej pokonasz ten etap rekrutacji. Na spotkanie przyjdź punktualnie. Podczas powitania nie demonstruj siły i nie próbuj zmiażdżyć dłoni rozmówcy. Patrz na rozmówcę i nie mów niczego złego o poprzednim miejscu pracy. Mów krótko i rzeczowo, nie przerywaj rozmówcy. Zadawaj pytania np.: Jakie masz możliwości awansu? Komu będziesz podlegać służbowo? Nie pytaj jednak na początku rozmowy o to, ile będziesz zarabiać. Rozmowa kwalifikacyjna nie jest przesłuchaniem. Szanuj siebie, swoją wiedzę i spróbuj zaprezentować się jak najlepiej.

7. Rozpoczęcie pracy Przed rozpoczęciem pracy warto poprosić pracodawcę o przedstawienie szczegółowej oferty zatrudnienia. Taki dokument powinien zawierać: opis stanowiska, zakres zadań i wynagrodzenie. Kodeks Pracy nakłada na pracodawcę obowiązek podpisania umowy z pracownikiem w formie pisemnej w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia zatrudnienia.

Artykuł na podstawie Niezbędnika ABC kariery Biura Karier Uniwersytetu Jagiellońskiego www.biurokarier.uj.edu.pl/

7


To praca dla mnie! – czyli, co obok kwalifikacji pomoże nam zdobyć wymarzone stanowisko

8

Międzynarodowe korporacje to pracodawcy, którzy w ostatnich latach szczególnie wyróżniają się na polskim rynku pracy. Swoje plany zawodowe wiążą z nimi zarówno studenci filologii obcych, jak i kierunków ścisłych. Kluczem do rozpoczęcia kariery są odpowiednie kwalifikacje, jednak nie mniej ważna jest umiejętność autoprezentacji. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, zapytaliśmy Martę Waligórską,Talent Aquisition Managera ze StateStreet Poland.

Od czego należy zacząć przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej? Marta Waligórska: Pierwszy etap to poznanie pracodawcy. Kandydat powinien dowiedzieć się jak najwięcej o miejscu, do którego aplikuje. Najważniejsze informacje można znaleźć na stronie internetowej firmy. Warto też skontaktować się z kimś, kto już tam pracuje. Rozmowa z pracownikiem pozwoli lepiej zorientować się w polityce firmy, a im większa wiedza na temat potencjalnego miejsca pracy, tym większe zrozumienie specyfiki ról oraz ścieżki kariery jakie firma oferuje. W wielu firmach funkcjonuje ‘dzień otwartych drzwi’. Na przykład StateStreet raz w miesiącu organizuje Open Day. Podczas spotkań prowadzimy warsztaty


Śląskie Targi Kariery

przygotowujące do rozmowy rekrutacyjnej. Przy kawie i ciastku, w miłej atmosferze, odpowiadamy na wiele pytań, dotyczących kultury organizacyjnej, dostępnych szkoleń czy eventów integracyjnych. Zapowiedzi spotkań zamieszczamy na naszej stronie internetowej oraz na naszym profilu na GoldenLine. W przypadku studentów możliwości zdobycia wiedzy o specyfice działalności firmy jest więcej. Mogą uczestniczyć w wykładach organizowanych przez Akademię StateStreet w kooperacji z uczelniami wyższymi m.in. Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, a od maja także Uniwersytetem Jagiellońskim. Udział w programie to również szansa na wygranie płatnego stażu w StateStreet.

O co warto zapytać rekruterów?

o potencjalnym pracowniku. Praktyki i staże dają możliwości poznania środowiska biznesowego. Zachęcam również do udziału w konferencjach i uczestniczenia w targach pracy.

Co jeszcze powinien zrobić kandydat? Warto zadać sobie pytanie, czy zakres obowiązków na danym stanowisku jest rzeczywiście związany z moimi zainteresowaniami. Osoby, które najlepiej się rozwijają w danej dziedzinie, to te które naprawdę lubią to co robią.

Dziękujemy za rozmowę. Oprac. Paulina Olbryś, HRM Institute

Warto zorientować się, czy firma oferuje kompleksowe stanowiska obejmujące całościowe procesy finansowe i/ lub biznesowe – tak jak jest to w przypadku firmy StateSreet, czy może tylko pewien wycinek procesu. Należy też zwrócić uwagę na to, jakie benefity oferuje firma, zarówno w kwestii rozwoju indywidualnego, (np. kursy językowe, certyfikaty, studia podyplomowe) jak i w kwestii socjalnej - pakiet medyczny, zajęcia sportowe itp.

Jak przedstawić swoje oczekiwania finansowe? Trzeba uświadomić sobie, z jakiej pozycji się startuje. Jeśli ktoś jest świeżo upieczonym absolwentem na początku kariery, powinien dostosować oczekiwania finansowe do posiadanych kwalifikacji. Oczywiście nie zapominając o swojej wiedzy i umiejętnościach nabytych podczas studiów. Pamiętajmy, że nasze wynagrodzenie będzie rosnąć wraz z rozwojem naszych kwalifikacji.

Zatem warto przygotować się solidnie do rozmowy kwalifikacyjnej? Tak. Przede wszystkim należy zacząć od zrozumienia opisu stanowiska, na które się aplikuje oraz tego jak mogą kształtować się perspektywy dalszego rozwoju. Następnie trzeba zastanowić się nad tym, które z moich umiejętności mogę wykorzystać, a czego powinienem oczekiwać od przyszłego pracodawcy, szczególnie w obszarze szkoleń.

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu CV? CV powinno zawierać tylko konkretne informacje, wartościowe dla danego pracodawcy. Co nie znaczy, że mamy nie wspominać o pracach sezonowych. Każdy projekt, w którym ktoś uczestniczył, nawet jeśli nie ma nic wspólnego z branżą, jest istotny. Trzeba pamiętać, że wszystkie doświadczenia, zarówno prace dorywcze jak i członkostwo w kołach naukowych wiele mówią

9 Marta Waligórska od maja 2010 Asystent Prezesa w StateStreet Poland. Obecnie Talent Acquisition Manager. Zajmuje się employer branding oraz rozwijaniem strategii rekrutacji. Oddział StateStreet w Krakowie istnieje od listopada 2007 i obecnie zatrudnia ponad 1500 pracowników w działach księgowości i administracji, którzy świadczą usługi dla ponad 180 klientów. Zanim Marta Waligórska rozpoczęła współpracę ze StateStreet Poland, zajmowała się rekrutacją pracowników w Microsoft Germany w Monachium - na potrzeby projektów w Szwajcarii, Czechach, Słowacji, Szwecji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Omanie, Bahrajnie, Katarze, Kuwejcie, Libanie i RPA. Marta Waligórska ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, tytułuje się dyplomem magistra Zarządzania i Marketingu. Zna język angielski i niemiecki.


10

Katarzyna Gańczarczyk HRM Institute

Wyróżnij się,

czyli o nowoczesnych metodach poszukiwania pracy Standardowe metody poszukiwania pracy nie wyczerpują Twoich możliwości poprawy własnej sytuacji na rynku zatrudnienia. Kreatywne inicjatywy przyciągają uwagę pracodawców i mogą przyczynić się do otrzymania wymarzonej posady w danej firmie.

Kreatywność to jedna z predyspozycji, która coraz częściej jest doceniana, ale i wymagana przez pracodawców. Postawa twórcza może okazać się przydatna w wyróżnieniu Twoich dokumentów aplikacyjnych spośród setek innych na dane stanowisko pracy. Co jeszcze możesz zrobić, aby wykazać się niestandardowym myśleniem o procesie poszukiwania pracy? Jeżeli jesteś osobą urodzoną po 1980 roku - należysz do generacji Y. Od najmłodszych lat miałeś częsty kontakt z najnowszymi technologiami oraz Internetem, więc nie powinieneś mieć obaw przed ich częstym użytkowaniem, w celu budowania pozytywnego wizerunku siebie jako pracownika. Oprócz przeglądania portali z ogłoszeniami o pracę,


Śląskie Targi Kariery

Internet daje możliwość pełnego zapoznania się z ofertą danej firmy, poprzez dostęp do jej strony internetowej, ale również szybkie wysyłanie aplikacji drogą elektroniczną, czy dodawanie CV do internetowych baz kandydatów do pracy (strony internetowe agencji rekrutacyjnych). Również warto odwiedzać portale branżowe, które skupiają się wyłącznie na interesujących nas zagadnieniach zawodowych – w ten sposób możemy w szybki i prosty sposób dotrzeć do wyselekcjonowanych ofert pracy. Możliwość odwiedzenia stron internetowych poświęconych wynagrodzeniom, pozwoli nam natomiast na zorientowanie się, jaka jest wysokość płac na interesujących nas stanowiskach, i tym samym na przygotowanie się do trudnego pytania o wymagania finansowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

profesjonalnie, jednakże nie przyczyni się do bycia zapamiętanym przez potencjalnego pracodawcę. Warto odświeżyć swoje dokumenty aplikacyjne o przyciągający uwagę koloryt, grafikę czy nietypową treść. Niektóre osoby poszukujące pracy poszły o krok dalej i stworzyły swój życiorys w postaci nagrania video, a nawet wywiesiły wydrukowane dokumenty aplikacyjne o sporych wymiarach przed siedzibą wymarzonego pracodawcy. Zdarzają się również ogłoszenia o poszukiwaniu pracy w formie billboardu, a także puzzli, sklejanek czy map myśli - pomysłowość autorów takich aplikacji często nie zna granic. Tego typu działania świadczą o wielkiej motywacji i determinacji w otrzymaniu wybranej posady. Niestety nie zawsze są gwarancją jej zdobycia, jednak z pewnością przyczyniają się do wyróżnienia Cię spośród setek czy tysięcy innych kandydatów.

Działania w mediach społecznościowych

Networking i aktywność zawodowa

Obecność większości firm w serwisach społecznościowych, umożliwia bezpośredni kontakt z pracodawcą, ale także obserwację wyjątkowej zawartości, jaką dane przedsiębiorstwo umieszcza na swoich profilach. Są to najczęściej ciekawostki z życia firmy, czy aktualnie prowadzone procesy rekrutacyjne. Często można spotkać się również z narzędziami do przesyłania CV za pośrednictwem portali społecznościowych. Taki sposób rozpowszechniania dokumentów aplikacyjnych, ukazuje Cię, jako osobę czynnie korzystającą z nowych technologii, ale i żywo interesującą się daną marką czy firmą. Warto jednak w tym momencie zadbać o wygląd swojego osobistego profilu w mediach społecznościowych i upewnić się, czy nie znajdują się tam treści, które mogą źle o Tobie świadczyć i w konsekwencji negatywnie wpłynąć na opinię, jaką tworzy o Tobie potencjalny pracodawca. Niezwykle korzystna jest również obecność na takich portalach rozwoju zawodowego, jak Goldenline, Profeo, czy LinkedIn. Dzięki stale aktualizowanemu profilowi istnieje szansa, że zauważą Cię zarówno pracodawcy, jak i rekruterzy czy headhunterzy. Nie można również zapomnieć o przeglądaniu blogów i forów internetowych. Udział w dyskusjach dotyczących kwestii zawodowych, może potwierdzać posiadanie przez Ciebie specjalistycznej wiedzy na dany temat. Jednak najbardziej wyróżniającym w tej materii działaniem, byłoby założenie własnej strony internetowej z portfolio, bądź założenie osobistego bloga. To jedno z najskuteczniejszych narzędzi budowania własnej marki w sieci.

Tworzenie sieci kontaktów zawodowych i ich podtrzymywanie, jest jednym z najkorzystniejszych działań, jakie możesz stale podejmować. Bez względu na to, czy aktualnie poszukujesz pracy czy nie – kontakty takie mogą się okazać przydatne w przyszłości. Znajome osoby z danej branży mogą natychmiast poinformować Cię o planowanych rekrutacjach i wytypować Twoją kandydaturę już na starcie. Stąd też warto zawsze zachowywać pozytywne relacje z pracownikami firm, w których pracowałeś wcześniej, bądź odbywałeś staże czy praktyki. Dobrym polem działania do zdobywania kontaktów biznesowych jest również częsty udział w konferencjach, dniach otwartych, targach kariery czy tematycznych spotkaniach. Takie przedsięwzięcia zawsze skupiają ludzi o podobnych zainteresowaniach i doświadczeniach zawodowych, są więc doskonałą okazją do poszerzania sieci znajomości o nowe osoby. Podobnie, spore korzyści wynikają z nieustannego rozwoju osobistego – częsty udział w szkoleniach i warsztatach jest godny pochwały w oczach potencjalnych pracodawców, świadczy bowiem o Twojej chęci do ciągłego aktualizowania wiedzy specjalistycznej. Szkolenia takie prowadzone są też często przez przedstawicieli interesujących Cię miejsc zatrudnienia. Również udział w programach stażowych prestiżowych firm czy korporacji, a także konkursach, w których do wygrania jest płatny staż, pozwala na poznanie od środka specyfiki branży, w której chciałbyś w przyszłości pracować. To również kolejny, nietypowy krok zbliżający Cię do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Dokumenty aplikacyjne inaczej Tradycyjne, czarno-białe CV czy List Motywacyjny ze skromnym układem graficznym może wyglądać

11


Anna Macnar Partner Zarządzający HRM Institute

Personal Brand – osobisty wizerunek

12

Zapewne każdy może wymienić najważniejsze elementy mocnej marki (brand’u): łatwo rozpoznawalna, stoją za nią wartości, reprezentuje wysoką jakość i jest znana często przez lata. W taki sam sposób, jak wielkie marki budują swoją rozpoznawalność na świecie, każdy, kto wchodzi na rynek pracy powinien świadomie kształtować swój osobisty wizerunek (personal brand), aby odnieść sukces zawodowy. Czym jest personal brand? W dzisiejszym konkurencyjnym świecie na rynku pracy, umiejętność wyróżnienia się może być nie lada wyzwaniem. Personal branding pozwala osobom konsekwentnie wyróżnić się poprzez wyrażanie siebie, swoich opinii oraz poprzez wykorzystanie swojej wyjątkowej wartości. W personal brandingu nie chodzi tylko o zdobycie konkretnej pracy, ale i o dbanie o osobisty wizerunek w sposób całościowy. Niezależnie od wieku, od pozycji zawodowej i od branży, w której się pracuje, wszyscy powinniśmy rozumieć znaczenie brandu. Podobnie jak dobrze znane marki takie jak Coca-Cola, Apple czy Nike, personal brand to kombinacja wielu elementów, jaki oferuje osoba – pracownik.

Dlaczego osobisty wizerunek jest ważny? Niezależnie od tego, na jakim etapie ścieżki kariery jesteś – czy właśnie rozpoczynasz swoją karierę, czy jesteś gwiazdą w firmie, w której pracujesz, powinieneś wiedzieć, że dbanie o swoją markę ma znaczenie. Każdy z nas jest marką. Jeśli nie kształtujesz swojej marki świadomie, możesz być pewien, że inni zrobią to za Ciebie. Osobista marka to coś więcej niż nazwa stanowiska pracy. To holistyczne spojrzenie na cele osoby, jej pasje i wartości. Ludzie dbający o swój wizerunek naprawdę wiedzą, co czyni je ciekawymi, atrakcyjnymi i wyróżniającymi się z grupy, w jaki sposób mogą przekuć tę uwagę na korzyści dla pracodawcy i siebie. Oczywiście personal branding

buduje się w oparciu o te obietnice i wartości, które ostatecznie możemy dostarczyć. Autentyczność i uczciwość jest najważniejszym budulcem dla osobistej marki.

Planowanie i słuchanie to podstawa Na dobry początek warto stworzyć plan działania i kształtowania swojego wizerunku. Warto zacząć od analizy Twojej aktualnej sytuacji i od zadania sobie kilku pytań: • Jaki teraz jest Twój wizerunek? • Co chciałbyś, żeby w bliższej i dalszej przyszłości zmieniło się w twoim wizerunku? • Jakie są Twoje mocne strony? • Z czego już jesteś znany? • Co Cię pasjonuje? • Jakie są Twoje wartości? • Co Cię motywuje? • Czym jest dla Ciebie sukces? • Co chciałbyś udoskonalić we własnym życiu? • W jaki sposób chciałbyś być zapamiętywany? • W czym jesteś naprawdę dobry? Odpowiedzi warto zapisać i przygotować sobie założenia tego, w jaki sposób chciałbyś być postrzegany. Określ cele, jakie chcesz osiągnąć w najbliższym roku, wybierz narzędzia i sposoby, w jaki chcesz je zrealizować, i określ wskaźniki mierzenia osiągniętych celów. Jaka powinna być Twoja marka? Po pierwsze unikalna, po drugie prosta i wreszcie konsekwentna. To jakie zajmujesz aktualnie stanowisko nie determinuje tego, kim jesteś. Ty masz na


13 to wpływ. Warto swoje pomysły skonfrontować ze swoim otoczeniem (przyjaciele, koledzy, mentorzy, rodzina) i zapytać ich o feedback. Czy Twój plan działania odzwierciedla Twoją osobowość i czy plan komunikowania swojej marki przyniesie pożądane rezultaty.

PREZENTACJE FIRM

Wybierz właściwe narzędzia i kanały

SPONSORZY: Nokia Siemens Networks

Różnorodność w promowaniu swojego wizerunku jest bardzo ważna. Do promocji siebie używaj wielu kanałów komunikacyjnych. Wśród najważniejszych warto wymienić: witryny, blogi / mikroblogi; podcasty; serwisy społecznościowe (Facebook, LinkedIn, Twitter), wydarzenia (stwórz własne), narzędzia off-line oraz alternatywne wydawnictwa i media. Upewnij się, że łatwo Cię znaleźć (SEO, sieci społeczne, itp.). Pielęgnuj relacje z prasą, kolegami, konkurentami, itp. Bądź inicjatorem i dołączaj do różnych rozmów. Wypowiadaj się w taki sposób, żeby Twój potencjalny pracodawca, szukając informacji o Tobie jako kandydacie, nie był zniechęcony, tylko zaintrygowany.

Na zakończenie Zapamiętaj pięć zasad kształtowania swojej marki osobistej, która pozwoli Ci osiągnąć sukces zawodowy. Zasada 1 : Bądź sumienny Zasada 2 : Bądź konsekwentny Zasada 3 : Bądź wpływowy Zasada 4 : Bądź interesujący Zasada 5 : Bądź sobą

WYSTAWCY: UBS PwC / Grasz o Staż Ernst & Young Synthos Shell Business Service Centre Kraków Aon Hewitt Capgemini Kariera na START Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach AEGEE Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego


Śląskie Targi Kariery

Nokia Siemens Networks to największy na świecie specjalista w dziedzinie transmisji szerokopasmowej w sieciach komórkowych. Działamy w czołówce każdej generacji technologii mobilnych, od pierwszego połączenia nawiązanego w sieci GSM po pierwsze połączenie w sieci LTE. Nasi eksperci na całym świecie budują nowe, potrzebne naszym klientom rozwiązania. Tworzymy najbardziej wydajne sieci komórkowe na świecie, dostarczamy wiedzę umożliwiającą maksymalne zwiększenie ich wartości oraz usługi, dzięki którym wszystkie te elementy perfekcyjnie ze sobą współpracują.

14

W Polsce Nokia Siemens Networks jest dostawcą infrastruktury i usług dla wszystkich głównych operatorów. Firma zatrudnia ponad 2300 osób: w Warszawie, gdzie mieści się centrala, działy sprzedaży oraz serwisu; w Europejskim Centrum Oprogramowania i Inżynierii we Wrocławiu oraz w Centrum R&D w Krakowie. Nasi pracownicy kształtują obecne i przyszłe usługi telekomunikacyjne, tworząc oprogramowanie dla sieci radiowych oraz innowacyjne rozwiązania w obszarze np. architektury sieciowej, które pozwolą sprostać coraz bardziej wymagającym zapotrzebowaniom użytkowników. Nasze działy R&D kształtują przyszłość telekomunikacji. Jeśli chcesz wiedzieć co sie stanie w tej dziedzinie za 10 lat, dołącz do nas! Poszukiwani pracownicy: Programiści C++, C, Java, Python, Testerzy/Integratorzy oprogramowania, Testerzy/Integratorzy dla stacji bazowych, Inżynierowie wsparcia technicznego, Inżynierowie telekomunikacji – technologie LTE, WCDMA, CDM, Administratorzy Linux, Inżynierowie systemów, Architekci aplikacji i systemów. Wymagania: Pracę mogą podjąć specjaliści z kilkuletnim doświadczeniem, absolwenci i studenci gotowi podejmować wyzwania w międzynarodowym środowisku. Rekrutacja trwa cały rok! Sprawdź nasze oferty na: www.nokiasiemensnetworks.com/jobsinpoland Kontakt: Europejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii ul. Gen. Józefa Bema, Wrocław recruitment.wroclaw@nsn.com Centrum Badawczo-Rozwojowe ul. Bobrzyńskiego 46, Kraków recruitment.kraków@nsn.com


Nokia Siemens Networks – be part of something innovative! Nokia Siemens Networks to największy na świecie specjalista w dziedzinie transmisji szerokopasmowej w sieciach komórkowych. Działamy w czołówce każdej generacji technologii mobilnych, od pierwszego połączenia nawiązanego w sieci GSM po pierwsze połączenie w sieci LTE. Nasi eksperci na całym świecie budują nowe, potrzebne naszym klientom rozwiązania. Tworzymy najbardziej wydajne sieci komórkowe na świecie, dostarczamy wiedzę umożliwiającą maksymalne zwiększenie ich wartości oraz usługi, dzięki którym wszystkie te elementy perfekcyjnie ze sobą współpracują. W Polsce Nokia Siemens Networks jest dostawcą infrastruktury i usług dla wszystkich głównych operatorów. Firma zatrudnia ponad 2300 osób: w Warszawie, gdzie mieści się centrala, działy sprzedaży oraz serwisu, w Europejskim Centrum Oprogramowania i Inżynierii we Wrocławiu oraz w Centrum R&D w Krakowie. Nokia Siemens Networks działa w 150 krajach i zatrudnia ponad 60 000 pracowników. Europejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii we Wrocławiu oraz Centrum R&D w Krakowie są częścią globalnej organizacji badawczo-rozwojowej Nokia Siemens Networks, tworzącej jeden z najbardziej innowacyjnych i najzdolniejszych zespołów w tej branży. Niezależnie od globalnej struktury, centra badawcze są zlokalizowane w pobliżu ważnych rynków i dużych klientów firmy. Główne centra znajdują się w Europie (Niemcy, Finlandia, Włochy, Polska, Portugalia i Węgry) oraz w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Indiach.

Centrum Badawczo-Rozwojowe w Krakowie Centrum Badawczo-Rozwojowe Nokia Siemens Networks pojawiło się w Krakowie po przejęciu części działu infrastruktury sieciowej firmy Motorola Solutions. Centrum to od dawna specjalizuje się w badaniach i rozwoju technologii sieci bazowych dla telefonii komórkowej. Obecnie zatrudnia blisko 300 osób i nadal dynamicznie rośnie! Krakowskie Centrum R&D specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania dla najnowocześniejszych stacji bazowych telefonii komórkowej zgodnie ze standardami 3GPP. W swoim laboratorium posiada ok. 300 stacji bazowych pracujących w technologiach LTE i CDMA. Centrum współpracuje z ośrodkami badawczo-rozwojowymi m.in. w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Japonii, Finlandiii Chinach. Centrum Badawczo-Rozwojowe Nokia Siemens Networks w Krakowie mieści w budynku przy ulicy Bobrzyńskiego 46 i dysponuje parkingiem dla pracowników, boiskami do piłki nożnej i siatkówki plażowej, stołówką pracowniczą oraz miejscem na imprezy integracyjne i grillowanie. To tu tworzymy najnowsze technologie, które będą wykorzystywane w przyszłości!

Rekrutacja trwa! Sprawdź kogo szukamy!

Wszystkie aktualne oferty pracy cały rok znajdziesz na stronie:

www.nokiasiemensnetworks.com/jobsinpoland Napisz do nas:

recruitment.krakow@nsn.com


16

Aon Hewitt, a part of Aon Corporation, is the global leader in human resource consulting and outsourcing solutions. The centre in Krakow is the biggest Aon Hewitt location in the EMEA region (Europe, Middle East, Africa), employing over 600 colleagues and operating in three major business lines – Benefits Administration, HR Business Process Outsourcing and Shared Services – providing a range of HR services to our clients all over the world. Currently we are looking for graduates and candidates having experience in different areas, like finance, accounting, customer service, HR and administration. At the same time we are eager to employ people fluent in English, French, German, Spanish, Russian. Kontakt: Aon Hewitt Sp. z o.o. ul. Armii Krajowej 16, Kraków ul. Dekerta 24, Kraków tel.: +48 12 290 97 00 www.aon.com/poland

Capgemini jest jedną z największych firm świadczących zintegrowane usługi doradcze, informatyczne, (Infrastructure Services - wsparcie techniczne klienta, zdalne zarządzanie infrastrukturą informatyczną klienta) i outsourcingowe (Business Process Outsourcing - finanse, księgowość, operacje bankowe, HR, obsługa klienta, marketing, zarządzanie dostawami). Jako pracodawca oferuje rozwój w międzynarodowym środowisku, w interdyscyplinarnych zespołach ekspertów, którzy wspólnie z klientami pracują nad biznesowymi i technologicznymi rozwiązaniami wspierającymi ich działalność. Capgemini jest globalną organizacją, która zatrudnia ponad 120 tys. pracowników w 40 krajach. W Polsce nasz zespół liczy ponad 5000 pracowników. Biura Capgemini znajdują się w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Opolu i Wrocławiu. Kontakt:

Dział IS (Kraków, Katowice, Opole): recruitmentIS.pl@capgemini.com Dział BPO (Kraków, Katowice): recruitmentBPO.pl@capgemini.com Capgemini Polska Sp. z o.o. ul. Piękna 18 00-549 Warszawa www.pl.capgemini.com

Od lat doradzamy przedsiębiorstwom, jak zdobyć i utrzymać przewagę nad konkurencją. Świadczymy usługi na najwyższym poziomie m.in. w zakresie audytu, doradztwa podatkowego, doradztwa biznesowego i doradztwa transakcyjnego. Zatrudniamy ponad 1400 profesjonalistów w naszych biurach w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Wszystkie nasze działania są wspierane wiedzą i doświadczeniem ponad 152 000 pracowników z 700 biur w 140 krajach. Jesteśmy oceniani jako jeden z najlepszych pracodawców w Polsce. Nasza oferta pracy i płatnych praktyk jest skierowana do studentów i absolwentów kierunków ekonomicznych, prawniczych, technicznych i ścisłych, którzy chcą profesjonalnie pokierować swoją karierą. Dołącz do zespołu w dziale audytu, doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego lub doradztwa biznesowego. Poszukujemy Asystentów i Praktykantów do naszych biur w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Sprawdź aktualne oferty i aplikuj on-line do 10 kwietnia. KONTAKT: www.ey.com.pl/kariera Dołącz do nas: Facebook.com/EY.Polska.Kariera


Śląskie Targi Kariery

Pracuj w kulturze to projekt Narodowego Centrum Kultury – powstał w odpowiedzi na potrzebę wyodrębnienia specyficznego obszaru na rynku zatrudnienia, jakim jest praca w sektorze kultury. Ambicją programu Kadry Kultury, w ramach którego funkcjonuje projekt, jest integracja środowiska pracowników i pracodawców branży kulturalnej w celu skutecznej realizacji procesu rekrutacyjnego. Mamy nadzieję, że Pracuj w kulturze stanie się miejscem łączącym profesjonalistów branży kulturalnej. Dzięki założeniu konta zyskujesz dostęp do: - bazy ofert pracy na rynku kultury - bazy CV osób z branży - zaawansowanej wyszukiwarki - narzędzi do tworzenia własnych ofert i CV. KONTAKT:

www.kadrakultury.pl/ pracujwkulturze.html e-mail: pracujwkulturze@nck.pl

KPMG świadczy usługi z zakresu audytu, podatków i doradztwa biznesowego. Ma biura w 156 krajach, zatrudniając ponad 152 000 pracowników. W Polsce zatrudniamy 1200 osób w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Łodzi. Poszukujemy studentów i absolwentów kierunków ekonomicznych, finansowych i nauk ścisłych posiadających zdolności analityczne, znających język angielski, komunikatywnych i potrafiących pracować w zespole oraz pracowników z doświadczeniem zawodowym. Co roku przyjmujemy około 200 praktykantów; najlepszym proponujemy zatrudnienie. Oferujemy szkolenia, szeroki pakiet świadczeń i atrakcyjne wynagrodzenie. Więcej na temat ofert pracy, praktyk, programów studenckich, warsztatów i informacji o firmie na stronie: www.kariera.kpmg.pl.

Jest wiele firm audytorskodoradczych na świecie. My jesteśmy najwięksi. W Polsce istniejemy od 1990 roku. Specjalizujemy się w obszarze audytu, doradztwa prawno-podatkowego oraz doradztwa biznesowego. Dołącz do nas! Aplikuj do 31 marca br. na praktyki we wszystkich działach i Service Delivery Center (Katowice) lub weź udział w naszych projektach. Studentów od III roku studiów zapraszamy do udziału w PwC Business Case Project, a jeśli jesteś na I lub II roku aplikuj na praktyki do Programu WEX. Chcesz więcej? Sprawdź się w najstarszym w Polsce konkursie stażowym „Grasz o staż”, wybierz interesujące Cię zadanie i zagraj o płatny staż w renomowanych firmach z całej Polski. Na zgłoszenia czekamy do 8 kwietnia br. Na 100% znajdziesz coś dla siebie! Kontakt:

Biura: Warszawa, Kraków, Katowice, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Łódź kariera@kpmg.pl rekrutacja@kpmg.pl

PwC i „Grasz o staż” Al. Armii Ludowej 14 00-638 Warszawa kariera@pl.pwc.com lub graszostaz@pl.pwc.com www.pwc.pl/kariera www.grasz.pl

17


Śląskie Targi Kariery

18

Shell Business Service Centre Kraków jest w fazie dynamicznego rozwoju od roku 2006. Zatrudniamy ponad 1 700 pracowników którzy pracują z klientami Shell, komunikując się na co dzień w 17 europejskich językach. Stwarza to niezwykłą szansę budowania kompetencji zawodowych w wybranym obszarze, w połączeniu z doskonaleniem płynności posługiwania się językami obcymi. Zakres naszych głównych działań to: • Operacje finansowo-księgowe (Finance Operations) • Scentralizowane procesy HR (HR Services) • Międzynarodowa obsługa klienta (Customer Service Centre) • Dostawy i dystrybucja (Supply & Distribution) • Zakupy (Contracting & Procurement) Naszym pracownikom oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie i szeroki pakiet benefitów, bo wierzymy, że dobra równowaga pomiędzy pracą, a życiem prywatnym gwarantuje sukces. kONTAKT:

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy na stronie: www.shell.pl

Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce oraz jedynym w kraju producentem kauczuków syntetycznych i polistyrenów. Spółka jest największym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych E-SBR oraz trzecim europejskim producentem polistyrenu do spieniania. Firma dostarcza zaawansowane technologicznie produkty najwyższej jakości w skład, których wchodzą kauczuki syntetyczne, lateksy syntetyczne, polistyren do spieniania (EPS), polistyreny (PS), polistyren ekstrudowany (XPS), dyspersje oraz kleje do drewna. Jesteśmy firmą ciągle rozwijającą się, uczącą się i poszukującą nowych rozwiązań. kONTAKT:

Synthos S.A. Dział Rekrutacji i Rozwoju tel.: (33) 847 36 64, (33) 847 34 37, (33) 847 25 15 www.synthosgroup.com

Działamy na największych rynkach finansowych świata, obsługując przedsiębiorstwa, zamożnych klientów indywidualnych, instytucje finansowe oraz organizacje publiczne i prywatne na całym świecie w obszarach zarządzania majątkiem, aktywami i bankowości inwestycyjnej. W UBS Poland Service Centre nasi pracownicy współpracują wyłącznie z zespołami UBS zlokalizowanymi w różnych regionach Europy i świata. Do naszego krakowskiego zespołu szukamy specjalistów, a także studentów i absolwentów zainteresowanych pracą w takich działach jak: Finance, HR, Compliance & Risk, Operations, Legal, Technology (IT), Data Services. Forma zatrudnienia to płatny staż lub umowa o pracę. Myślisz, że czekają u nas na Ciebie nowe możliwości? Masz rację! kONTAKT:

UBS Poland Service Centre Kraków Business Park ul. Krakowska 280 32-080 Zabierzów www.ubs.com/polandcareers


Śląskie Targi Kariery

19


TargiKariery_Katowice_2013  
TargiKariery_Katowice_2013  

Katalog targowy 2013

Advertisement