Page 1

miesięcznik wydawany przy Gimnazjum Miejskim nr 2 w Mińsku Mazowieckim od 2004r. nr 5 (77) – styczeń 2012 Postacie antyczne na korytarzach GM2… Rozpoznajecie?

W styczniu w „Twoim dziecku”:

@ @ @ @

I semestr za nami – jak pracowaliśmy? (s. 3) Co nas czeka w 2012 roku? (s. 4) Postanowienia noworoczne (s. 5) Jak było i jak będzie? - noworoczny wywiad z panem dyrektorem (s. 6-7)

@ @ @ @ @

Zbieżność nazwisk przypadkowa – zestawień cd. (s. 8) Komputer – cichy zabójca (s. 9) Ferie, ferie – tuż, tuż (s.10) Made in Talenciaki – kolejna odsłona (s. 11) Ogłoszeniowo – śmiechowo (s. 12)

ABY FERIE ZIMOWE… BYŁY ZIMOWE!


DZIAŁO SIĘ * BĘDZIE * SIĘ DZIAŁO ____________________________________________________________________________________ *** grudzień 2011 „Stop piratom drogowym” W grudniu został rozstrzygnięty konkurs pod hasłem „Stop piratom drogowym” . Pierwsze miejsce zajęli uczniowie kl. 3f: Jakub Prus i Michał Strzeżek, drugiego nie przyznano, trzecie – Kamil Bartnicki (3f). Wyróżnienia otrzymały: Natalia Kulbacka (2e) oraz Julia Kulbacka (1f). Gratulujemy! *** grudzień 2011 „Chemia w życiu codziennym” Wyniki konkursu: I m-ce – Magdalena Piątek (2a) II m-ce – Piotr Romaszuk (2d) III m-ce – Eliza Drożdż (2c) *** 19 grudnia 2011 „Dzień Marii Skłodowskiej-Curie”

Klasy II wzięły udział w konkursie wiedzy o polskiej Noblistce na podstawie filmu pt. „Maria SkłodowskaCurie”. Zwycięzcą została klasa 2c reprezentowana przez S. Nowaka, B. Bodeckiego, P. Makacia i P. Kowalczyk. Druga była 2e, a trzecia 2f. W ramach obchodów Dnia Marii Skłodowskiej-Curie zorganizowany został też konkurs na plakat o jej życiu i twórczości. I miejsce zdobył plakat wykonany przez N. Główkę z kl. 1b, a II miejsce zajęła kl. 1a (Ł. Parafiniuk, W. Król i A. Barańska). Gratulujemy! *** 19-22 grudnia 2011 W atmosferze Świąt Bożego Narodzenia Każdego roku w naszym gimnazjum organizowane są konkursy tematycznie związane ze Świętami. Uczniowie przygotowują stroiki świąteczne (zwycięski stroik wykonali uczniowie kl. 3g). Gimnazjaliści wzięli też udział w konkursie na najładniej pomalowaną bombkę – tu wygrała klasa 1a. Nauczyciele języków obcych zaproponowali uczniom wykonanie kartek świątecznych w językach obcych. Najpiękniejszą kartkę niemieckojęzyczną wykonała Ola Światłowska z kl. 1b, a anglojęzyczną – Kinga Frączkowska z 3e.

*** 22 grudnia 2011 apel świąteczny, wigilie klasowe 22 grudnia wszyscy wzięliśmy udział w apelu „Bóg się rodzi, czemu nie we mnie?” przygotowanym przez klasę 1b. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy, a w podczas wigilii klasowych dzieliliśmy się opłatkiem. *** 5 stycznia 2012 spotkanie z lekarzem weterynarii Uczniowie klas I wzięli udział w bardzo ciekawym spotkaniu dotyczącym zmian w ustawie o ochronie zwierząt oraz informującym o podstawowych zasadach w codziennych kontaktach ze zwierzętami. *** 5 stycznia 2012 dyskoteka karnawałowa Nie obyło się bez niepewności co do zgody na zorganizowanie karnawałowej dyskoteki, ale na szczęście wszystko się udało i mogliśmy rozpocząć karnawał! *** 10 stycznia 2012 Dzień Antyku Uczniowie klas drugich pod opieką p. Janusza Kamińskiego przygotowali inscenizację pojedynku Achillesa z Hektorem, a podczas długiej przerwy górnym korytarzem przemaszerował korowód postaci antycznych. Odbył się również otwarty turniej wiedzy o Antyku. Brawo za pomysły i za zaangażowanie w ich realizację! PRZED NAMI: - ferie zimowe (16.01. – 27.01.2012) - wyjście kl. II na spektakl „Twoje pięć minut” (1.02.) - Walentynki (14.02.) - Szkolne Święto Języka Polskiego „Moda na polski”


I SEMESTR ZA NAMI ____________________________________________________________________________________

JAK PRACOWALIŚMY?

Czas podsumować naszą pracę w pierwszym półroczu… Zakończony semestr był w tym roku wyjątkowo krótki, co może być swego rodzaju usprawiedliwieniem dla tych, którzy na dobre się jeszcze nie rozkręcili… Nie martwcie się – wszystko można będzie nadrobić w drugim półroczu, które (dla równowagi) będzie tym razem wyjątkowo dłuuuugie (pracujemy do 29 czerwca). Poniższe wykresy mówią same za siebie! Komentarz zdaje się być całkowicie zbędny! Oczywiście serdecznie gratulujemy NAJLEPSZYM Z NAJLEPSZYCH – zarówno klasom, jak i poszczególnym uczniom! NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH W I SEMESTRZE

KLASY I:

(średnia 5,0 i powyżej):

5

1A: Maria Jankowska 1A: Łukasz Parafiniuk 1B: Frączkowski Dawid 1B: Mikołaj Piętka 1E: Michalina Łubkowska 1F: Julia Kulbacka 1F: Natalia Sułek 1G: Arkadiusz Abramowski 1G: Agata Kolasińska 1G: Michał Kozłowski 1G: Anna Kujszczyk 2D: Zuzanna Woźniewicz 2D: Maria Górska 2D: Alicja Sadowska 2D: Magdalena Witowska 2D: Agnieszka Abramowska 2D: Edyta Król 2E: Natalia Kulbacka 2F: Barbara Gruba 2F: Paulina Gągol 2F: Angelika Przyborowska 3A: Kamil Kuć 3B: Magdalena Kaczmarek 3B: Julia Cyran 3E: Joanna Wąsak 3E: Joanna Poszytek 3E: Aleksandra Zychowicz 3F: Mirosław Bogusz 3F: Konrad Bogusz 3F: Łukasz Modrzejewski 3F: Wadim Wawrzeńczak 3G: Maja Tomin 3G: Julia Ładno

4

4,15 4,18

3,9

KLASY II: 4,11

4,41

3

2

2

1

1

2,97

3,23

3,2

2B

2C

4,01 3,17

0

0 1A

1B

1C

1D

1E

1F

2A

1G

5

3,9 3,5

4,03 3,96

3,89 2,77

3

2D

2E

2F

ZESTAWIENIE WYNIKÓW KL. 1-3:

KLASY III:

4

4,14

4

2,96 2,96

3

5

3,8 3,35

3,04

3,81

3,7

3,58

3,6 3,45

3,5

2

3,5

3,4

1

3,3

0

3,2 3A

3B

3C

3D

3E

3F

3G

Klasy 1 Klasy 2 Klasy 3 Szkoła

Frekwencja w I semestrze 98% 96% 94% 92% 90% 88% 86% 84% 82% 80%

oprac. red.


W NOWYM ROKU __________________________________________________________________________________ CO NAS CZEKA W 2012? Każdy rok poświęcony jest jakiejś idei, konkretnym osobom, czy wybranej tematyce. Niektóre z nich dotyczą tylko Polski, a inne całego świata. W poprzednim roku świętowaliśmy m.in. Rok Czesława Miłosza, Michała Elwiro Andriollego, Europejski Rok Wolontariatu i Aktywności Obywatelskiej… Również w tym na pewno będą organizowane różne imprezy kulturalne związane tematycznie z ważnymi w 2012 roku osobami, instytucjami czy wydarzeniami. Sprawdźcie, o czym będzie się mówić.

ROK 2012: ROKIEM JANUSZA KORCZAKA, właściwie Henryk Goldszmit (1878-1942), był działaczem na rzecz praw dziecka, pedagogiem, lekarzem, autorem książek dla dzieci, w tym "Króla Maciusia Pierwszego" oraz współtwórcą i dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który istniał do 1942 roku. W 2012 roku przypada 100. rocznica założenia przez niego sierocińca i mija 70 lat od jego śmierci w obozie zagłady w Treblince. ROKIEM KS. PIOTRA SKARGI - w 2012 roku przypada 400. rocznica śmierci ks. Skargi (1536-1612) - jezuity, teologa, kaznodziei króla Zygmunta III Wazy. Ks. Skarga to autor kilkudziesięciu książek m.in.: „Żywoty świętych” i „Kazania sejmowe". Opowiadał się za wzmocnieniem władzy królewskiej i ograniczeniem władzy Sejmu. Jego główna działalność to służba Kościołowi katolickiemu i kontrowersyjne z dzisiejszego punktu widzenia, fanatyczne tępienie tolerancji religijnej. ROKIEM IGNACEGO KRASZEWSKIEGO - w 2012 roku przypada 200. rocznica urodzin tego najpłodniejszego polskiego pisarza, autora 232 powieści, w tym 144 powieści społecznych, obyczajowych i ludowych oraz 88 historycznych, z których najbardziej znana jest „Stara baśń”. „Jego imponujący dorobek literacki wywarł trwały wpływ na kulturę i literaturę polską oraz twórczość współczesnych mu i późniejszych pokoleń Polaków” - napisano w uzasadnieniu. ROKIEM TURYSTYKI ROWEROWEJ (uchwalonym przez PTTK) ze względu na: - rolę, jaką odgrywa turystyka rowerowa jako aktywna forma spędzania czasu wolnego; - systematyczny rozwój sieci znakowanych szlaków rowerowych; - przypadający w roku 2012 jubileusz 60-lecia działalności Komisji Turystyki Kolarskiej. ROKIEM UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU - w roku 2012 przypada 35. rocznica powołania w Polsce pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Założony on został w Warszawie w roku 1975 przez profesor Halinę Szwarc. W ten sposób Polska dołączyła do ogólnoświatowego ruchu zainicjowanego w roku 1973 we Francji, gdzie powołano do życia pierwszy na świecie Uniwersytet Trzeciego Wieku.

A PONADTO BĘDZIE TO: Ø Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej; Ø Rok Wiary (ustalony przez papieża Benedykta XVI, zacznie się 11 października w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II i zakończy 24 listopada 2013 roku, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata); Ø Rok Władysława Wagnera – pierwszego Polaka, który opłynął świat pod żaglami; Ø ROK NIESAMOWITYCH WRAŻEŃ SPORTOWYCH ZWIĄZANYCH Z EURO 2012!

Paula, 3g


A MOŻE W NOWYM ROKU… ____________________________________________________________________________________

NOWOrocznie postanawiam… Koniec starego i początek nowego roku to czas, kiedy co roku większość z nas zawiera kontrakt z samym sobą zwany POSTANOWIENIEM NOWOROCZNYM. Niektórzy postanawiają przejść na dietę cud, inni zacząć uprawiać sport lub poprawić oceny. To, co postanowiliśmy, trwa najczęściej kilka miesięcy lub nawet tygodni, ale mamy satysfakcję z tego, że w ogóle pomyśleliśmy, co warto zmienić. Lepiej postanowić sobie coś łatwego i cieszyć się tym, że daliśmy radę, niż stawiać sobie za wysoko poprzeczkę i być zawiedzionym. A co postanowili uczniowie naszego gimnazjum i nasi nauczyciele? Będę codziennie ćwiczyć i biegać. Ania Kujszczyk Chcę nosić okulary.

Chciałabym zrzucić kilka kilogramów, dlatego będę więcej ćwiczyć. Klaudia Krasna

Daniel Popowski

Chcę znaleźć nowych przyjaciół. Kinga Grabowska

Zacznę się uczyć, poprawię oceny. Magda Karczewska

Przejść na dietę, poprawić oceny. Oliwia Urbańska

Nauczyć się grać na gitarze. Julka Kulbacka Nauczyć się tańczyć.

Schudnąć. Przede wszystkim mniej

pani LILLA KŁOS Będę częściej jeździła rowerem, chodziła na basen, czytała książki wyłącznie dla własnej przyjemności - będę robiła to, na co mam ochotę, a nie zawsze mam czas...

Michał Rombel

słodyczy.

Znaleźć równowagę między czasem pracy a czasem odpoczynku.

pani IZABELA SAGANOWSKA

pani AGNIESZKA KOŻUCHOWSKA

Chciałbym, abym w nowym roku był lepszym człowiekiem i więcej czasu znajdował dla innych ludzi.

ksiądz PAWEŁ CUDNY Życzymy realizacji wszelkich

pani ANNA MISIOŁEK

Chciałabym mniej pracować. Więcej czasu spędzać

postanowień. Tylko pamiętajcie, że trzeba coś w tym kierunku robić…

w domu i poświęcać dla rodziny.

Karolina Brewczyńska i Natalia Pietrzak z 1f


WYWIADOWO ____________________________________________________________________________________

JAK BYŁO I JAK BĘDZIE? noworoczny wywiad z panem dyrektorem

Bardzo dobry, twórczy, ciekawy – tak podsumował stary rok pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki. Jakie zmiany czekają nas w Nowym Roku? – o tym opowiada w wywiadzie przeprowadzonym przez Piotra Witkowskiego z 1f. Nasze Dziecko: Gdyby można było cofnąć czas, zmieniłby Pan jakąś decyzję podjętą w 2011 roku? Grzegorz Wyszogrodzki: Myślę, że zmieniłbym jedną decyzję, natomiast dzisiaj nie chciałbym tego przesądzać. ND: Jak ocenia Pan pracę ludzi zaangażowanych w życie szkoły? GW: Bardzo dobrze. Naszym skarbem szkolnym są nauczyciele i obsługa oraz administracja. Tam pracują naprawdę bardzo ambitne osoby. Zdecydowanej większości nie jest obojętne miejsce pracy, ale z tą szkołą są bardzo związani. ND: Co Pan uważa za największy sukces minionego roku? GW: Myślę że największym sukcesem było to, że w klasach pierwszych po raz pierwszy zanotowaliśmy poczucie bezpieczeństwa na poziomie 100%. Uważam, że to było i jest największe wydarzenie. Są też inne, np. wyniki egzaminów, imprezy o zasięgu miejskim i powiatowym. ND: Zapamiętał Pan jakieś szczególne osoby albo wydarzenia z 2011? GW: Dużo jest takich rzeczy. Dużo faktów i osób, które gdzieś mi utkwiły w pamięci. Trudno wymienić, trzeba by napisać jakieś wielkie dzieło, a nie tylko krótki wywiad do gazety. ND: A na przykład? GW: Nasz atak bombowy, nasza uczennica zrobiła tak udaną kopię laski dynamitu, że oszukała nie tylko dyrektora, panią sprzątającą, ale również policję i strażaków. Jedyną osobą, która się nie nabrała, był specjalista od środków wybuchowych. To mi utkwiło w pamięci. Dostaliśmy też sprzęt po kinie Światowid, liczę, że w perspektywie dwóch lat będziemy mieli salę kinową z prawdziwego zdarzenia. Na pewno ogromny sukces to koncert charytatywny i suma, którą z niego zebraliśmy. Wszystkie nasze imprezy w tamtym roku były bardzo udane i nie można im przypisać żadnej wady – ogromne zaangażowanie nauczycieli, pracowników, no i wyjątkowo naszych dzieciaków. Poza tym jestem pod wrażeniem pierwszych klas, wśród pierwszoklasistów mamy dużo ciekawych, pełnych entuzjazmu i optymizmu osób. ND : Gdyby miał Pan w trzech przymiotnikach podsumować miniony rok... GW: Bardzo dobry, twórczy, ciekawy. ND: Dlaczego twórczy? GW: Twórczy, dlatego że dużo było w nim aktywności, zarówno ze strony młodzieży, jak i dorosłych. ND: Ma Pan jakieś fantastyczne marzenia dotyczące naszej szkoły? GW: Mam wiele takich marzeń. Marzy mi się utworzenie kącika, który byłby kącikiem ekskluzywnym: wygodne meble, duże poduchy. Obok stałby czajnik na herbatę, każdego dnia byłyby serwowane jakieś ciasteczka. Osoby, które by tam mogły przebywać, to nasza elita. Byłoby to miejsce, gdzie przebywaliby tylko ci uczniowie, którzy wyróżniają się pozytywnie i pracują na osiągnięcie sukcesu [zarówno szóstkowi, jak i dwójkowi].


WYWIADOWO ____________________________________________________________________________________ ND: Skąd taki pomysł? GW: Trzeba Was po prostu zachęcać, doceniać i zauważać. ND: A marzenie które chciałby Pan wprowadzić jak najszybciej w życie? Może w 2012? GW: Marzę, żebyśmy stworzyli pewnego rodzaju swój świat, trochę inny niż jest na zewnątrz, pełen życzliwości, pełen wzajemnej aprobaty, pełen pogody ducha, pełen radości, pełen wzajemnego wspierania się. Uważam, że jest to marzenie fantastyczne i niestety w zasadzie nierealne. ND: Mógłby Pan uzasadnić, dlaczego nierealne? GW: Ludzie mają swoje słabości i nie radzą sobie ze wszystkim, mają swoje problemy. Całościowo uważam, że to się nigdy nie uda, natomiast dążymy do ideału i staramy się, jak najwięcej osób do tego przekonać i chyba to się nam w szkole udaje. ND: Możemy się spodziewać rewolucji w szkole w nowym roku? GW: W czasie waszego wolnego dużo w szkole się działo, staraliśmy się dokonać zakupów, które niedługo będą widoczne. Będzie mała kawiarnia w szkolnej świetlicy, gdzie postawimy typowo kawiarniane stoliki i krzesełka. Planowana jest zmiana korytarza górnego (wymiana posadzki). Możliwe, że również jeszcze zrobimy kilka fal, na których uczniowie bardzo lubią siadać. Staramy się wychodzić naprzeciw waszym potrzebom. ND: Czego Pan się spodziewa w nowym roku? GW: Przede wszystkim mnóstwo pracy, myślę, że uda nam się utrzymać poziom szkoły na tle powiatu. Liczę również na to, że szkoła będzie nadal cieszyła się zainteresowaniem dzieci spoza rejonu. Spodziewam się, że duża część uczniów kończących naszą szkołę ze smutkiem będzie z niej odchodziła. ND: Uciekając ze szkoły, ma Pan prywatnie jakieś postanowienia noworoczne albo marzenia na nowy rok? GW: Postanowienie noworoczne mam zawsze to samo – żeby schudnąć. Nawiasem mówiąc, z reguły kończy się niepowodzeniem. Chcę też zamieszkać w domu, który od kilku lat buduję. Strasznie bym chciał zmienić w tym roku samochód, ale nie wiem, czy to się uda. Marzenia? Oczywiście moje stałe: żeby posiadać starą chatę, na wsi... ND: W imieniu całej redakcji życzę Panu spełniania marzeń i owocnej pracy. Dziękuję, że zgodził się Pan udzielić wywiadu. GW: Było mi bardzo miło spotkać się z panem redaktorem, dziękuję.


MAMY WŁASNE ZDANIE

____________________________________________________________________________________

KOMPUTER - CICHY ZABÓJCA

A może znacie ten obrazek – wchodzicie do

Nasi rodzice nie mieli lekko... My wszelkie newsy

naszej biblioteki szkolnej, żeby coś szybko sprawdzić

możemy znaleźć w Internecie - oni musieli lecieć do

w Internecie, a przy każdym stanowisku kompu-

kiosku po gazetę. My sprawdzamy znaczenie definicji

terowym stoją chłopaki ogłupiali z radości, bo ich

w trzy sekundy dzięki wujkowi Google i cioci Wikipedii,

kolega właśnie zabija jakiegoś potwora w grze, dzięki

a nasi rodzice ślęczeli przez piętnaście minut nad

czemu nabija wyższy level. Albo jeszcze jeden – kiedy

encyklopedią. Kiedy nie mamy co robić, odpalamy

podczas przerwy siedzicie na ławce, a koledzy obok

komputer. Nasi rodzice bawili się jakimiś procami czy

was toczą zażartą dyskusję na temat Minecrafta,

kapslami… Spytacie, co z tego? Oni doświadczali,

Black Orbit, CS'a, czy innych gier komputerowych.

wiedzieli więcej i czuli się szczęśliwsi, podczas gdy

Wiecie, ile agresji budzą gry komputerowe, w których

nasze życie skupia się w jednym miejscu – przy biurku,

od gracza zależy czyjeś życie i śmierć? Z drugiej

przed komputerem.

strony – jak wiele jest wśród nas dziewczyn, które

Nie powiem, że komputerów nie powinno być – są one mega przydatne. Plusów posiadania dostępu do Internetu nie da się zliczyć. Problem leży w ludziach, którzy nie panują nad czasem spędzanym przy komputerze. Po co iść do znajomych, skoro ma się gadu-gadu, skype'a, fejsa i inne twory. Po co dysku-

korzystają z telefonu komórkowego po to, by wejść na portal

SPOŁECZNOŚCIOWY

Facebook,

mimo

że

znajdują się aktualnie w niemałej SPOŁECZNOŚCI szkolnej. Coś nie tak, prawda? Dla mnie na pewno! Czasami

zastanawiam

się,

kiedy

oduczymy

się

rozmawiać o rzeczach niezwiązanych z komputerem...

tować o najnowszych wydarzeniach z osobą spotkaną

Wyniki ankiety przeprowadzonej w szkole też

w kolejce do kasy w sklepie, skoro można wejść na

nie są nadzwyczajnie budujące. Ze 145 uczniów aż 38

forum i rozmawiać bez ruszania się z wygodnego

zadeklarowało, że codziennie spędza przy komputerze

fotela, czyż nie? Zapominamy jednak, że to, co daje

powyżej 4 godzin, a tylko 11 mniej niż godzinę. Wśród

nam komputer, to rzeczywistość wirtualna! Dojdzie do

19 zapytanych nauczycieli troje przyznało się do

tego, że za parę lat jedyne wspomnienia z dzieciństwa

więcej niż 4 godzin dziennie przy komputerze i tyle

będą dotyczyły gier, w które wtedy grano. Nikt nie

samo spędza przy nim mniej niż godzinę. Jeśli chodzi o

będzie znał zapachu nowej gazety ani zakurzonej

to,

książki znalezionej w najdalszym kącie biblioteki.

najczęściej oglądają filmy i słuchają muzyki, a nau-

Mało kto myśli dzisiaj na poważnie o konsekwencjach siedzenia przy komputerze. Wspomnę tylko, że kręgosłup po spędzeniu paru godzin w jednej pozycji woła o pomstę do nieba, a tyłek rośnie… Czy po paru nocnych godzinach spędzonych przed ekranem boli was głowa, czujecie się zmęczeni, ale nie możecie zasnąć? Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm ma

co

robimy

przy

komputerze,

to

uczniowie

czyciele szukają newsów i informacji. Jest też coś, co połączyło obie ankietowane grupy – w gronie badanych osób nie było nikogo, kto nie włączyłby komputera podczas świątecznej przerwy, która niedawno się skończyła…

strach

pomyśleć,

jakie

byłyby

proporcje, gdyby naszą ankietę powtórzyć po feriach! Pewnie

większość

tych,

którzy

sprostali

jeszcze dużo energii, a zmęczył się tylko umysł.

przeczytaniu tego artykułu, pomyśli sobie „znowu

Wniosek – mózg flaczeje. Wysiada też wzrok… Nie

ględzenie”. I słusznie, bo o szkodliwości komputerów

zapominajmy również, że to w naszym pokoleniu

mówi się i mówi, i nikogo to nie obchodzi. Jesteśmy

wytworzyły się takie przypadłości, jak chociażby

pechowym pokoleniem, bo przypadki osób, których

hikikomori, które polega na tym, że człowiek zamyka

życie całkowicie zniszczył komputer, poznają dopiero

się w swoim pokoju i utrzymuje kontakt ze światem

nasze dzieci albo nawet wnuki. Uruchomcie własną

jedynie za pośrednictwem Internetu.

wyobraźnię! O ile jeszcze nie zrypał jej wam komputer!

Majkotworek, 3g


POZNAJEMY SIĘ ____________________________________________________________________________________

ZBIEŻNOŚĆ NAZWISK – PRZYPADKOWA…

W naszym gimnazjum jest kilkoro nauczycieli o takich samych nazwiskach. Zbieżność nazwisk

imię i nazwisko

Ewa Borkowska

Anna Borkowska

jest przypadkowa – przedstawione pary

przedmiot

historia

bibliotekarka

sposoby na leniwych uczniów

chyba nie powinnam zdradzać…

dawać dużo ćwiczeń

ulubiona potrawa

sernik

ryż z warzywami

marzę o podróży…

sukces (S) porażka (P)

na Syberię, nad Bajkał Dociekliwa aż do bólu, uparta, koleżeńska. Lubię ludzi i psy. czytam książki lub pracuję w ogrodzie (S) - praca w GM2 (P) - …?

imię i nazwisko

Ewelina Cudna

ks. Paweł Cudny

przedmiot

język angielski

religia

sposoby na leniwych uczniów

Trafne pytanie ciągle szukam odpowiedzi…

Zachęcanie do nauki - aż do skutku.

ulubiona potrawa

sałatka grecka

sałatka warzywna i owocowa

marzę o podróży…

Wszędzie, gdzie jeszcze nie byłam. Nie lubię zimy, lubię kino, teatr, książki i ludzi. J

nie są rodziną, mimo to sprawdziliśmy, czy cokolwiek je łączy… Przekonajcie się sami!

o sobie samej

imię i nazwisko

Edyta Chłopik

Kamil Chłopik

przedmiot

język polski

wf

sposoby na leniwych uczniów

nie ma leniwych uczniów, są tylko nudni nauczyciele

mobilizacja do działania

ulubiona potrawa

sałatka grecka

kuchnia turecka

marzę o podróży…

Jest wiele miejsc, które chciałabym odwiedzić. W sumie nie ważne gdzie podróżujemy, ważne z kim.

Podróż dookoła świata.

o sobie samych

w wolnym czasie

sukces (S) porażka (P)

Jestem jaka jestem … Czytam, czytam, czytam. (S) - moje dziecko (P) – że tylko jedno

Moje życie to sport, trenuję od 19 lat. Lubię to, co robię i kim jestem. Trenuję lub bawię się z dzieckiem. (S) – to, że jestem tu, prowadzę klub i mam rodzinę (P) – jak do tej chwili brak

Pomysł i opracowanie - Barbara Gruba, 2f

w wolnym czasie

o sobie samych

w wolnym czasie

odpoczywam J

sukces (S) porażka (P)

(S) – dopiero nadejdzie (P) – nie pamiętam

na Ukrainę cierpliwa, pogodna, tolerancyjna słucham muzyki (S) / (P) - jeszcze przede mną

Włochy, Ziemia Święta Lubię jeździć rowerem i spacerować. Czytam książki podróżnicze i o religiach. (S) – same bardzo dobre oceny (P) – 1,5 godziny jechałem autobusem przez Mińsk Maz.


FERIOWO ____________________________________________________________________________________

W tym roku województwo mazowieckie jako pierwsze wyrusza na ferie. Odpoczywamy już od 14 do 29 stycznia. Jeśli nigdzie nie wyjeżdżasz i nadal nie wiesz, co ze sobą zrobić przez następne dwa tygodnie, my ci pomożemy! Trzeba szczerze przyznać, że propozycji dla młodzieży gimnazjalnej miasto przygotowało jak na lekarstwo. Miejski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna pomyślały o dzieciach do 12 roku życia. A starsi? Na szczęście mamy dla Was kilka pomysłów na przyjemne i ciekawe spędzenie czasu w te wolne dni. J

v v v

v

v

v LODOWISKO - czynne jest od pon. do pt. w godzinach: 10–11:30, 12:30-14, 15:30-17 i 18-19:30 prze całe ferie. UWAGA!! : 15 stycznia lodowisko jest nieczynne. v BASEN czynny od pon. do nd. w godz. od 6-22. KONCERT - 14 stycznia o godz. 18:00 koncert kolęd w wykonaniu SINFONIA VIVA w Miejskim Domu Kultury (wstęp bezpłatny). KABARET - 29 stycznia o godz. 16:00, w MDK odbędzie się występ Kabaretu Skeczów Męczących. Bilety po 25zł do nabycia w MDK od 2 stycznia. WYSTAWA - od 15.01.12 do 26.02.12 można oglądać wystawę fotografii Artura Magdziarza pt. „Italia - żyj kolorowo!” w Muzeum Ziemi Mińskiej – bilet 2zł. Warto wybrać się na wernisaż tej wystawy, który odbędzie się 13 stycznia (w piątek) o godz. 18.00 (wstęp wolny). STREET DANCE – 12 stycznia rusza w MDK kurs tańca hip-hop dla dzieci, młodzieży i studentów. Zajęcia będzie prowadził w-ce mistrz Europy Marcin Kozioł. Organizatorzy zapowiadają w ramach kursu także wyjazdy, obozy i naukę tańca z uczestnikami programu You Can Dance. Spotkanie organizacyjne 12 stycznia o godz. 18.00 w MDK. v MOŻE… - może pogoda zmieni się w końcu na zimową i śnieg zapewni nam dobrą zabawę na Gorce w parku lub innych naturalnych lub sztucznych górkach w mieście. Zawsze można też urządzić bitwę na śnieżki albo konkurs na lepienie największego w mieście bałwana. Ten pomysł nie wypali bez śniegu i mrozu. Zobaczymy, czy aura będzie nam sprzyjać. v SZKOŁA, SZKOŁA, SZKOŁA – choć to dziwnie brzmi, ale może ktoś będzie chciał spędzić ferie w… swojej ulubionej szkole. Nasi nauczyciele codziennie przez cztery godziny będą tu na nas czekać i organizować nam różnego rodzaju atrakcje. Będzie można pograć w ping-ponga, poszaleć z piłką w sali gimnastycznej albo rozegrać turniej w bilard. Czekają nie tylko sportowe niespodzianki. O szczegóły pytajcie pedagogów, bo to u nich trzeba potwierdzić chęć uczestniczenia w codziennych zajęciach feryjnych. INNE – być może w ciągu najbliższych dni pojawią się kolejne propozycje dla młodzieży aktywnego spędzania ferii w mieście. Obserwujecie oficjalną stronę internetową miasta.

Wszystkim życzymy – udanych ferii, bezpiecznego wypoczynku i aktywnego ładowania akumulatorów na drugi, długi semestr!

Propozycje zebrały: Klaudia Krasna i Oliwia Urbańska z 1f


TALENCIAKI ____________________________________________________________________________________

MADE IN TALENCIAKI Zaprezentujemy Wam tym razem młodą poetkę i fotografkę. I w wierszu i w fotografii można zamknąć to, co w duszy ukryte… Mówiłam o Tobie… Mówiłam o Tobie wiatrom Wzdychały Mówiłam o Tobie deszczom Płakały Mówiłam o Tobie śniegom Topniały Mówiłam o Tobie pąkom Rozkwitały Mówiłam o Tobie kwiatom Pachniały Mówiłam o Tobie listkom Drżały Mówiłam o Tobie morzu Szumiało Mówiłam o Tobie słońcu Grzało Mówiłam o Tobie rozstaniu Milczało Mówiłam o Tobie cierpieniu Bolało Mówiłam o Tobie wszystkim Rozumieli Mówiłam, że Cię kocham Wiedzieli… Aleksandra Maria Mroczkowska kl. II j

Autorka zdjęć: Martyna Lenarczyk kl. 1f

SERDUSZKOWY WIERSZ XX Ogólnopolski Konkurs Poetycki Z okazji Walentynek możesz wziąć udział w miłosno-poetyckim konkursie. Wystarczy do 31 stycznia przesłać na adres organizatorów (Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Orkana 47, 34700 Rabka-Zdrój) maksymalnie trzech utworów poetyckich opatrzonych godłem. Do wierszy należy dołączyć informacje o sobie: imię, nazwisko, rok urodzenia, adres, telefon. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych:www.rabka.pl,www.mok.rabka.pl, www.biblioteka.rabka.pl. W ubiegłym roku dwoje uczniów z naszej szkoły zostało wyróżnionych w tym ogólnopolskim konkursie. Oczekujesz pomocy – zgłoś się do Twojego polonisty. Nagrody czekają!


WIEŚCI Z SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO! 1. INFO O „SZCZĘŚLIWYM NUMERKU” – Chcesz wiedzieć wcześniej, czy szczęśliwy numerek

będzie

TWOIM

numerkiem?

Zajrzyj

na

oficjalną

stronę

Samorządu

Uczniowskiego: www.gim2-mmz-s.yoyo.pl. Codziennie wieczorem pojawi się tam pewna „szczęśliwa liczba”. 2. Masz zdolności plastyczne? Jesteś twórczy? Miewasz doskonałe pomysły? Masz szansę zaprojektować logo Samorządu Uczniowskiego GM2. Przygotuj swój projekt i przekaż go: Szymonowi Górasowi, Alicji Sadowskiej albo Patrycji Piekut! Nagrody są przewidziane J! 3. Uwaga wszyscy kibice sportowi! SU organizuje dla Was konkurs (nie powiedzą jaki)… Przyjdźcie w czwartek - 12.01. o 11.25 na górny korytarz. Mają być nagrody!J OGÓLNOPOLSKI KONKURS EDUKACYJNY pod hasłem „Profesor Mieczysław Albert Krąpiec – kapłan, filozof, pedagog, patriota niestrudzony w walce o zachowanie

polskiej kultury humanistycznej”. Äetap szkolny – koniec marca 2012 r. Äetap ogólnopolski – maj 2012 w Lublinie Zgłoszenia przyjmują: p. I. Szulawska i p. Paweł Aniszewski

Do 31 stycznia piszcie i wysylajcie swoje wiersze na konkurs „Serduszkowy wiersz” (szczególy na str. 11)

KONKURS! Pokaż, że matematyka nie jest nudna i przydaje się w życiu codziennym i innych dziedzinach nauki i sztuki. Zrób plakat na jeden z dwóch tematów: MATEMATYKA NIE JEST NUDNA MATEMATYKA – TO SIĘ PRZYDAJE Pracę oddaj do 10 lutego 2012 roku do pani Magdaleny Wojciechowskiej-Rysiawy

Nie zapomnijcie o

PRZED NAMI

zabawie

DWA TYGODNIE

karnawałowej!

WOLNOŚCI!

TD (Twoje Dziecko) redagują: Paulina Patoka, Asia Parafiańczyk, Majka Wiśniewska, Basia Pałdyna, Basia Gruba, Paulina Chudzik, Angelika Przyborowska, Maja Nowakowska, Klaudia Świętochowska, Marta Gibała, Marta Tomasiuk, Dawid Frączkowski, Martyna Lenarczyk, Karolina Brewczyńska, Klaudia Krasna, Natalia Sułek, Julia Kulbacka, Kinga Radzio, Natalia Pietrzak wraz z pozostałymi uczniami klasy IF o profilu dziennikarskim. Spotkania redakcyjne odbywają się we wtorki w godz. 14.30 - 15.15 i w piątki w godz. 12.45 - 13.30 w sali nr 20. Zapraszamy do współpracy! Nie możesz przyjść, napisz lub zgłoś nam temat – zajmiemy się nim! Kontakt z redakcją – akozuchowska@wp.pl oraz izasag@poczta.onet.pl

Twoje Dziecko nr 1/2012  

Prezentujemy styczniowe wydanie naszej gazetki, a w nim między innymi: I semestr za nami – jak pracowaliśmy? (s. 3) Co nas czeka w 2012 rok...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you