Page 1


Otwarcie boiska W poniedziałek 9 listopada – po 6 tygodniach intensywnych prac remontow y c h odbyło się oficjalne otwarcie nowego boiska szkolnego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Urzędu MiG Wieruszów, Starostwa Powiatowego, Delegatury w Sieradzu, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, proboszcz parafii św. Ducha, uczniowie oraz nauczyciele LO. Uroczystość rozpoczęła się o 10.35 wystąpieniem dyrektora szkoły. Dyrektor

podkreślił jak ważna dla rozwoju sportowego uczniów będzie nowa nawierzchnia, podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania projektu. Głos zabrali przybyli na uroczystość zaproszeni goście ze Starostwa , Kuratorium Oświaty w Sieradzu a także przedstawiciele społeczności szkolnej. Następnie nastąpił kulminacyjny punkt uroczystości: oficjalne przecięcie wstęgi przy nowym boisku szkolnym oraz poświecenia boiska przez o. Piotra Jagiełło. Przecięciu wstęgi towarzyszyły

gromkie brawa uczniów, co było niewątpliwie wyrazem ich radości. Następnie , po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali taneczne show. Choć pogoda nie dopisała to gorące rytmy i sportowe okrzyki rozgrzały zebraną publiczność- wszyscy zebrani do końca podziwiali umiejętności taneczne uczniów.

Uczniom pozostaje teraz poczekać do wiosny, aby móc wypróbować nową nawierzchnię boiska.

Połowinki 2009 7 listopada br. w sali OSP w Wyszanowie drugoklasiści z naszej szkoły bawili się na Balu Półmetkowym. Impreza, na której byli również wychowawcy , dyrekcja szkoły i przedstawiciele rodziców, rozpoczęła się o godz. 18.00 i trwała do godz. 1.00 następnego dnia. Uczniowie wraz z osobami towarzyszącymi bawili się świetnie- mogli chociaż na te parę godzin oderwać się całkowicie od szkolnej rzeczywistości. Między tańczącymi, którzy bawili się w rytmach znanych piosenek, panowała przyjemna atmosfera i nastrój zabawy.

HARMONOGRAM IMPREZ SZKOLNYCH NA GRUDZIEŃ 2009 • • •

Wszyscy przyjemnie wspominają tę noc i już z niecierpliwością czekają na Studniówkę.

Dzień walki z AIDS- 1.XII. Mikołajki – 6.XII. Czuwanie Maturzystów na Jasnej Górze - 11.XII Wigilia klasowa i szkolna- 21.XII

W imieniu wszystkich uczniów dziękujemy dyrekcji, wychowawcom klas drugich oraz rodzicom za obecność i wspólną zabawę!

Grudzień 2009 COPERNICUS, 2


Wywiad z Sylwią Świeściak W tym numerze „Copernicusa” umieszczamy wywiad, którego udzieliła nam Sylwia Świeściak. To właśnie ona została przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, co świadczy o wielkiej sympatii, jaką Sylwia wzbudziła w naszym liceum. A oto kilka zagadnień, które poruszyłyśmy w rozmowie z szefem szkolnego zarządu: SZKOŁA Prawdę mówiąc, nie od razu wybierałam się do szkoły w Wieruszowie, bardzo chciałam iść do liceum w Kaliszu. Jednak ostatecznie wybrałam Liceum im. Mikołaja Kopernika, z czego jestem bardzo zadowolona. Byłam szczególnie zżyta ze swoim gimnazjum, dlatego też nie czuję się tu jeszcze tak dobrze i swobodnie, ale myślę, że to tylko kwestia czasu. Samo zaklimatyzowanie nie sprawiło mi większego problemu. Jestem pod pozytywnym wrażeniem panującej tu atmosfery i naprawdę się cieszę, że tu jestem! Zawsze lubiłam język polski i nadal się to nie zmieniło. Po szkole chciałabym zajmować się językami obcymi, może polityką. Myślałam o zawodzie tłumacza bądź stosunkach międzynarodowych. Czas pokaże…;)

ZARZĄDZANIE To duże zaskoczenie! Miłe, ale jednak szokujące, że będąc pierwszoklasistką dostałam szansę, by stanąć na czele licealnego zarządu. Wzięłam udział w wyborach do S.U., bo bardzo lubię obcować z ludźmi i angażować się w ciekawe przedsięwzięcia, a w ten sposób, będę miała jeszcze większe możliwości bezpośredniego w nich udziału. Nie chce wprowadzać w naszej szkole żadnych rewolucji. Mam zamiar godnie kontynuować to, czym zajmował się poprzedni S.U. Fajnie dogadujemy się z resztą zarządu. Są to świetni ludzie i myślę, że tak jak przez te dwa miesiące, tak też do samego koca roku szkolnego będzie nam się dobrze współpracowało. Na razie nie mamy jeszcze natłoku zajęć i obowiązków, ale nadciągają juz konkretne wydarzenia, z którymi będziemy starali się jak najlepiej zmierzyć.

CZAS WOLNY Przede wszystkim, wracając ze szkoły jestem tak padnięta, że najpierw idę spać. Poza tym czasem gram na pianinie. Nie uważam się za szczególnie dobrą, ale lubię w ten sposób wypełnić sobie wolne chwile. Zdarza mi się też, jak każdemu nastolatkowi, włączyć komputer, oglądać seriale i spotkać się z przyjaciółmi czy znajomymi. Często naturalnie słucham muzyki. Trudno jednak jest określić rodzaj ulubionej, ponieważ słucham wszystkiego, od utworów klasycznych po ciężką metalową muzykę. Wszystkie te zajęcia to relaks, odpoczynek, ale także duża przyjemność.

KSIĄŻKI / FILMY Jak chyba każdy humanista bardzo lubię czytać. Sięgam po różne książki, a jedną z moich ulubionych jest „Imię Róży”. Filmy także bardzo chętnie oglądam, szczególnie katastroficzne i science fiction .Tutaj już nie mam konkretnego tytułu, po prostu oglądam, co się da:)

ZWIERZĘTA Mam psa, którego uwielbiam. Jest to York, który wabi się Bono. Jest tak świetny, że aż ciężko go opisać. Czasem myślę, że jest dokładnie taki sam jak ja: leniwy i do wszystkiego podchodzi z dystansem. Uwierzcie, jest genialny! Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i przyjemną rozmowę! Życzymy także samych sukcesów w szkolnej działalności i życiu prywatnym.

Grudzień 2009 COPERNICUS, 3


Taizé - POZNAŃ 2009/2010 Tegoroczne spotkanie Taizé, skupiające młodych chrześcijan z całej Europy, odbędzie się w Poznaniu w dniach 29 grudnia 2 stycznia. Początki Taizé Taizé to Wspólnota założona przez brata Rogera w latach czterdziestych. Bracia zakonni z Taizé starają się dawać świadectwo miłości najbiedniejszym, dzieciom ulicy, więźniom, umierającym, ludziom doświadczającym tragedii osobistych, porzuconym. Siedzibę Wspólnoty- małą wioskę Taizé we Francji- odwiedzają dziś tysiące młodych ludzi. W Taizé spędzają czas na modlitwie, śpiewie, uczestniczą w spotkaniach na różne tematy, które pomagają lepiej zrozumieć, jaki jest związek między wiarą a życiem: w pracy, w kwestiach społecznych, w sztuce i kulturze, w poszukiwaniu pokoju na świecie… Taizé dziś Dzisiaj Wspólnota Taizé liczy ponad stu braci zakonnych, którzy żyją z własnej pracy- nie przyjmują żadnych darowizn. Bracia rozsiani są po całym świecie. Brat Roger-założyciel Wspól-

noty- zmarł 16 sierpnia 2005 roku w wieku 90 lat. Został zabity podczas wieczornej modlitwy. Obecnym przeorem Wspólnoty jest brat Alois, którego brat Roger już przed wielu laty wybrał jako swego następcę. Spotkania Taizé Wspólnota Taizé organizuje spotkania dla młodych w Taizé przez cały rok. Na końcu każdego roku w jednym z wielkich miast kontynentu odbywa się spotkanie europejskie; planuje się spotkania w Azji, Ameryce Łacińskiej i w Afryce. Taizé w Poznaniu Europejskie Spotkanie Młodych w tym roku odbędzie się w Poznaniu od 29 grudnia 2009 do 2 stycznia 2010. Na zaproszenie Arcybiskupa Poznańskiego i Prezydenta Poznania, a także Poznańskiej Grupy Ekumenicznej Wspólnota z Taizé organizuje to spotkanie wspólnie z parafiami Poznania i okolic. Przygotowania trwają już od miesięcy.

Wyjazdy do Poznania Parafie w powiecie wieruszowskim nie organizują wyjazdu do Poznania. Zainteresowane osoby mogą zapisać się na wyjazd min. w następujących, najbliżej nas płożonych, punktach: a) 98-220 ZDUŃSKA WOLA, ks. Rafał DZIAŁAK, Wniebowzięcia NMP, ul. Kościelna 20, śr 19.00, bazylika/ośrodek św. Maksymiliana Kolbego b) 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI, Martyna BIZAN, Św. Antoniego, ul. Raszkowska 39, sob 19.00, kaplica c) 62-800 KALISZ, ks. Leszek KROMKA, MB Częstochowskiej, ul. Kościuszki 24, pn-pt 17.00-19.00, kaplica d) 62-800 KALISZ, ks. Łukasz KRĘCZYŃSKI, Miłosierdzia Bożego, ul. Asnyka 54-56, pon 20.00, kościół Wszelkich informacji na temat spotkania w Poznaniu oraz Wspólnoty można znaleźć na stronie: www.taize.fr/pl

„POKAŻ JĘZYK” 28 października o 9.00 uczniowie wszystkich klas pierwszych przystąpili do pisemnych testów z języka niemieckiego lub angielskiego. Każdy z uczniów już we wrześniu wypełnił kartę zgłoszeniową, w której zadeklarował język obcy, z jakiego chciałby napisać test. Konkurs został zorganizowany przez Fundację POKAŻ JĘZYK działającą przy firmie Pfleiderer Prospan S.A. Fundacja ufundowała roczne stypendia dla uczniów, którzy najlepiej napisali testy z wybranego przez nich języka. Zwycięzcami w LO zostali: Język niemiecki – Jędrzej Ziemba oraz Marlena Gołdyn Język angielski- Justyna Małecka oraz Kamil Figiel Zwycięscy przez najbliższy rok otrzymają stypendium w wysokości 100 zł miesięcznie. Wszyscy zwycięzcy ze szkół powiatu wieruszowskiego spotkali się na uroczystości wręczenia nagród w firmie Pfleiderer w piątek 27 listopada. W uroczystości uczestniczyli min. Prezes firmy Pfleiderer Wojciech Gątkiewicz, dyrektor PFLEIDERER Prospan S.A. S.Badziak, Starosta Wieruszowa Andrzej Szymanek, Członek Zarządu Józef Wróbel, laureaci konkursu , nauczyciele oraz rodzice. Po krótkich przemówieniach nastąpił długo oczekiwany przez zwycięzców moment- wręczenie nagród wszystkim laureatom. Po części oficjalnej wszyscy udali się na wycieczkę po zakładzie, którą poprowadził dyrektor S. Badziak. Udział w teście językowym był dla uczniów nie tylko sprawdzeniem wiedzy i umiejętności z języka angielskiego i niemieckiego lecz również dobrym bodźcem motywującym do dalszej pracy. Mamy nadzieję, że Fundacja będzie kontynuować swą działalność w przyszłości oraz będzie wspierać inne inicjatywy związane z nauką języków obcych.

Grudzień 2009 COPERNICUS, 4


Wycieczka do Wrocławia 1 grudnia 2009 redakcja gazetki szkolnej COPERNICUS oraz koło teatralne (wraz z opiekunami ) udały się na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w redakcji gazety PolskaGazeta Wrocławska. Tu przywitał nas pan Krzysztof Bester- sekretarz redakcji. Dzięki jego uprzejmości mieliśmy okazję zapoznać się z pracą dziennikarza, kolejnymi etapami powstawania gazety, programami graficznymi, jakich obecnie dziennikarze używają w swojej pracy. „Podejrzeliśmy” też dziennikarzy przy pracy na swoich stanowiskach. Możliwości, jakie obecnie daje dziś komputer, zrobiły na nas wszystkich duże wrażenie: dziś wydanie gazety było by chyba niemożliwe lub bardzo trudne

bez Internetu: poprzez łącze internetowe dziennikarz może przesłać do redakcji artykuł z drugiego końca Polski, dokonać jego korekty siedząc w domu, lub też odesłać go do drukarni.

Pan Krzysztof odpowiedział na nasze pytania związane z pracą przy wydawaniu gazety. Być może ktoś z nas w przyszłości będzie pracować jako dziennikarz? Wizytę w redakcji gazety Polska-Gazeta Wrocławska

zakończyliśmy robiąc wspólne pamiątk o w e z d j ę c i e . Drugim ważnym punktem naszej wycieczki była sztuka teatralna Mayday. Obejrzeliśmy ją na deskach Teatru Polskiego na Scenie Kameralnej . Sztuka od lat cieszy się ogromnym powodzeniem wśród widzów, nas również rozbawiła do łez. Wspaniały komizm sytuacji, dowcipne dialogi, świetna gra aktorska sprawiły, że dwie godziny spędzone w teatrze minęły bardzo szybko. Być może kolejna wycieczka będzie na Mayday2 ?

Mikołajki 6 grudnia czyli dzień św. Mikołaja to popularne u nas Mikołajki najbardziej wyczekiwany przez dzieci dzień w roku. To właśnie nasi milusińscy w tym dniu z niecierpliwością czekają na starszego dziadka z siwą broda ubranego w długi czerwony płaszcz z workiem prezentów na plecach. W wyobrażeniach wielu dzieci przybywa on saniami zaprzęgniętymi w renifery z bieguna północnego. Oczywiście prezenty przeznaczone są tylko dla najgrzeczniejszych pociech. Tradycja mikołajkowa jest obchodzona nie tylko w Polsce. W Rosji tego dnia dzieci oczekują Dziadka Mroza (Дед Мороз). Ma on typowo rosyjskie nakrycie głowy tzw. "uszankę", kożuch w kolorze czerwonym, błękitnym lub srebrnym, ma niekończącą się długą brodę, zamiast paska ma sznur, a na nogach walonki. Jego sanie ciągnie trojka (trójkonny zaprzęg), czasem towarzyszy mu Śnieżynka ( Снегурочка). W Anglii Mikołaj jest nazywany Father Christmas, w USA - Santa Claus, we WłoszechBabbo Natale, w Niemczech - Heilige Nicolaus. W Austrii Święty Mikołaj przychodzi w towarzystwie diabłów, czyli Krampusów. Są to przebierańcy, którzy straszą nieposłuszne dzieci. Na Słowacji 6 grudnia dzieci czyszczą one swoje buty

i stawiają je na parapecie okna, aby otrzymać prezent od Świętego Mikołaja (Mikulas) . W wielu rodzinach urządza sie dzieciom małe święto. Dorośli przychodzą przebrani za świętego Mikołaja, diabła i anioła i podczas gdy dzieci śpiewają, wręczają im prezenty. Tradycja obchodzenia 6 grudnia jako tzw. Mikołajek znana jest od wieków. Najwcześniej świętuje Holandia. Tam dzieci dostają upominki 15 listopada Choć to europejski święty, tradycja obchodzenia święta przybyła do nas z Turcji. Według legendy, otrzymał po rodzicach olbrzymi spadek, którym dzielił się z biednymi. Cechowało go miłosierdzie i pobożność. Zmarł w połowie IV w. i już za życia był czczony przez wiernych. Gdy Turcję w VII w. opanowali Arabowie, kupcom włoskim udało się wykraść jego relikwie i wywieźć je do Bari (południowe Włochy). Współczesny Mikołaj się skomercjalizował. Często czerwoną czapkę zastępuje biało-czerwona z napisami CocaCola.Dzięki sprawnej promocji i marketingowi wizerunek Świętego Mikołaja

można spotkać w każdym centrum handlowym i na ulicach już od połowy listopada. Coraz częściej szaty biskupie, trzy złote kule na księdze i pastorał zastępują współczesne atrybuty. Także popularna czerwona czapka z pomponem zostaje w centrach handlowych zastępowana białoczerwoną z napisami reklamowymi. Święty nie podpiera się już pastorałem. Jest rześki, sprawny i - mimo zaawansowanego wieku - duchem młody. To właśnie podobno koncern Coca-Coli przed drugą wojną wymyślił współczesny strój Mikołaja. Dziś mało kto pamięta pierwowzór tego sympatycznego świętego. Dla wielu z nas jest on pyzatym staruszkiem o dobrotliwym uśmiechu z workiem prezentów. Niewielu jest ludzi, którzy znają legendę o Mikołaju z Miry. Ale myślę, że warto było ją przypomnieć:). Jeśli jeszcze ktoś z was nie zdarzył napisać listu do Świętego Mikołaja to poniżej zamieszczamy dwa adresy: Julenissen’s Postkontor, Torget 4, 1440 Drøbak, Norwegia Santa Claus, Arctic Circle, 96930 Rovaniemi, Finlandia

Grudzień 2009 COPERNICUS, 5


Quo vadis, absolwencie ? Nasze liceum ogólnokształcące - zgodnie ze swą nazwą - kształci uczniów dając im podstawową (ogólną) wiedzę ze wszystkich przedmiotów a podział klas na profile umożliwia naukę przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Matura z przedmiotów w zakresie rozszerzonym jest szansą na podjęcie studiów na wybranych kierunkach. Na pewno wielu uczniów zastanawia się, czy więcej naszych absolwentów wybiera się na studia na kierunkach ścisłych i związanych z geografią, z biologią i chemią czy może kontynuuje edukację na kierunkach humanistycznych. Na początek spójrzmy na skład ilościowy naszego liceum:

• • •

klasy matematyczno-fizyczne i –geograficzne: 135 uczniów klasy biologiczno – chemiczne: 81 uczniów klasy humanistyczne: 121 uczniów.

Oczywiście liczby nie świadczą o jakości, a jedynie o ilości. Sprawdźmy więc, co stało się z najlepszymi absolwentami naszego liceum – zdobywcami Nagrody Patrona Szkoły. 2004 r. – Paweł Badeński, Politechnika Wrocławska: Informatyka 2005 r. – Paweł Brudny, SGH: Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne, Politechnika Warszawska: Informatyka 2006 r. – Paulina Kacyna, Collegium Medium w Białymstoku: Medycyna 2007 r. Bartek Kania, Uniwersytet Wrocławski: Prawo, Ekonomia 2008 r. Dawid Junke, Uniwersytet Wrocławski: Filologia angielska, Kulturoznawstwo 2009 r. Marta Lepka, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu: Finanse i bankowość Taki krótki przegląd pomaga nam uświadomić sobie, że w naszej szkole każdy, bez względu na profil nauczania, może rozwinąć skrzydła.

SPORCIK! Witajcie! To już drugie wydanie, w którym się z Wami spotykam. Ostatnio było troszkę o siatkówce, a w tym numerze piszę o polskim futbolu. Dodatkowo mam dla Was krzyżówkę, którą warto rozwiązać – przewidziane nagroda. Wiadomo już, że skuter to nie będzie, bo brakło mi funduszy… ale możecie liczyć na miłą niespodziankę. Zapraszam do zabawy Pożegnanie z Afryką… Podobnie jak Karen Blixen zatytułowała swą biograficzną powieść ,,Pożegnanie z Afryką”, tak samo polscy piłkarze, kibice i związkowcy PZPNu mogą podsumować minione eliminacje do Mistrzostw Świata w Republice Południowej Afryki. Nasza kadra pod wodzą holenderskiego szkoleniowca, Leo Beenhakkera i przy niewielkiej pomocy zagubionego Stefana Majewskiego, zajęła piąte miejsce w grupie eliminacyjnej. Nasi piłkarze zdołali wyprzedzić jedynie kelnerów z San Marino, a mundial na Czarnym Lądzie okazał się zbyt wygórowanym celem. Polacy rozpoczęli eliminacje od remisu ze Słowenią (1 : 1) oraz niskiego zwycięstwa nad San Marino (2 : 0). Wyniki te nie napawały zbytnim optymizmem, jednak zwycięstwo w meczu z Czechami (2 : 1) ożywiło nadzieję polskich kibiców na

awans do MŚ w RPA. Styl w jakim odprawiliśmy Czechów był naprawdę obiecujący, dając wiarę na to, że Don Leo jest odpowiednią osobą do prowadzenia naszej kadry. Wszystko byłoby pięknie gdyby eliminacje kończyły się w tym momencie, jednak organizatorzy spłatali nam ogromnego figla stawiając na naszej drodze takie „potęgi piłkarskie” jak: Słowacja i Irlandia Północna. W meczach tych na szczególną uwagę zasłużył nasz bramkarz Artur Boruc, któremu kibice naszych przeciwników powinni gorąco podziękować. Jego „wspaniałe” interwencje znacznie przybliżyły nas do liderowania na dnie tabeli. Wspominając bramkowe wyczyny „Borubuara” nie można pominąć przy tym także wielkiego udziału jego wiernych kompanów z formacji obronnej, którzy pomogli mu przy zdobywaniu bramek dla Słowaków. Ostatnie mecze eliminacyjne naszej kadry to także popis umiejętności i intuicji trenerskiej Leo Beenhakkera. Nasz wspaniałomyślny selekcjoner, mentalnie żyjący już pracą doradcy w drużynie Feyenoordu Rotterdam, pomylił się co do wielu powołań, a ustawienie 4 – 5 – 1 okazało się wielkim niewypałem. Nie chciałbym nic sugerować, ale najlepszym posunięciem byłoby zagrać w ustawieniu 4 – 8 – 6. Może wtedy grając w osiemnastu udałoby się nam pokonać „silną” drużynę Irlandii Północnej. Organizacja FIFA nie dopuszcza jednak takiej ilości graczy dlatego też w meczu rewanżowym ze Słowe-

nią doznaliśmy bolesnej porażki 3 : 0. Był to tym samym koniec kariery Don Leo na stanowisku trenera kadry, o czym został poinformowany przez telewizję – „Leo Beenhakker przestaje być trenerem reprezentacji Polski” oznajmił na antenie TVP prezes PZPN Grzegorz Lato. Tymczasowym selekcjonerem naszej drużyny piłkarskiej wybrany został Stefan Majewski, który poprowadził reprezentację w dwóch ostatnich meczach – z Czechami i Słowacją. Rewolucyjna powołania Majewskiego niewiele zmieniły. Polacy przegrali oba mecze, a ukoronowaniem eliminacji było zdobycie bramki przez Seweryna Gancarczyka… samobójczej. PZPN nie przedłużył kontraktu z ambitnym Stefanem i na nowego trenera kadry wyznaczono Franciszka Smudę. Podobno popularny „Franz” Smuda czyni cuda. Pytanie tylko - Uda się, czy się nie uda?? A może źródeł niepowodzeń naszej Reprezentacji należy szukać w PZPN-nie? Za zapoznanie się z artykułem dziękuje Maciej Bartoszewski ,,Pożegnanie z Afryką”- te słowa dla polskich piłkarzy, kibiców i związkowców PZPN po zakończonych eliminacjach do MS w RPA stały się już nie tylko tytułem filmu i książki Karen Blixen, ale także smutnym podsumowaniem obrazu gry naszej reprezentacji.

Grudzień 2009 COPERNICUS, 6


„Przyłapani na czytaniu”- rozstrzygnięcie konkursu Ogłoszony przez bibliotekę szkolną konkurs „Przyłapani na czytaniu” został rozstrzygnięty! Uczestnicy konkursu zgłaszali do konkursu po dwa, trzy a nawet cztery zdjęcia. Z pośród wszystkich nadesłanych zdjęć JURY wybrało 3 najlepsze. Zwycięzcami są :

I miejsce- Kornelia Stodulska z kl. Id II miejsce Alicja Kocoń z kl. Iic III miejsce Natalia Morta z kl. IIc Poniżej prezentujemy zdjęcia uczniów, którzy zostali nagrodzeni.

I miejsce - autor zdjęcia: Kornelia Stodulska

II miejsce autor zdjęcia: Alicja Kocoń Humor z zeszytów szkolnych Muzyka/sztuka • • • • • • • •

III miejsce - autor zdjęcia: Natalia Morta • • •

Ołtarz gotycki składał się z blatu i czterech nóg. Przez uderzenia pędzlem malarz uzyskuje smutek na twarzy modelki. Matejko przedstawia Kopernika siedzącego na obrazie. Chełmoński namalował "Babskie lato". Chopin wszystko co widział przerabiał na muzykę. Perkusja to zestaw garnków, w których gotuje się muzyka. Chopin - to najprawdopodobniej największy gracz na świecie. Msze żałobna "Requiem" Mozarta dokończył inny kompozytor, ponieważ umarł i nie miał czasu. Rubens malował bez ubrania. Reprodukcje obrazu namalował Gierymski. Malarze odrodzenia na swych obrazach czcili piękno ludzi i kobiet. Grudzień 2009 COPERNICUS, 7


TABELA WYNIKÓW EGZAMINÓW MATURALNYCH W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. M. KOPERNIKA W WIERUSZOWIE przedmiot biologia

chemia

fizyka geografia historia

historia sztuki język angielski

język niemiecki

język rosyjski

język polski

matematyka wiedza o społeczeństwie

poziom podstawowy

imię i nazwisko ucznia Agnieszka Mituła

wynik 96%

rok 2007

rozszerzony

Martyna Gaj Agata Matuszek

87 %

2008

podstawowy

------------------

---------

--------

rozszerzony

Martyna Gaj Aleksandra Witczak

93 %

2008 2009

podstawowy

Marek Sikora

58 %

2008

rozszerzony

Jakub Franiak

95 %

2009

podstawowy

Marta Gołdyn

88 %

2008

rozszerzony

Emilia Serwicka

78 %

2007

podstawowy

Katarzyna Czapnik

74 %

2009

rozszerzony

Bartosz Kania Karol Olbromski

76 %

2007

podstawowy

---------------------

rozszerzony

Ewa Głowinkowska

62 %

2007

podstawowy

Agata Kapral Ireneusz Maciejewski

98 %

2008

rozszerzony

Dawid Junke

94,5 %

2008

podstawowy

Agnieszka Kucharzak

96 %

2009

rozszerzony

Aleksandra Witczak

88 %

2009

podstawowy

Katarzyna Maciejewska

100 %

2009

rozszerzony

Agnieszka Polowa

82,5 %

2007

podstawowy

Małgorzata Siemieniak

97 %

2009

rozszerzony

Radosław Owczarski

86 %

2007

podstawowy

Paulina Piluch

84 %

2009

rozszerzony

Monika Jędrysiak

90 %

2007

podstawowy

Małgorzata Siemieniak Mateusz Kępa

74 %

2009

rozszerzony

Radosław Owczarski

80 %

2007

-----------

--------

Takich wyników Redakcja życzy wszystkim tegorocznym maturzystom! REDAKCJA GAZETKI: Skład redakcji: Patryk Hodera-Ia, Bartosz Nikodem-Ic,Maciej Gosławski- IIc, Monika Sarnowska-IIa, Justyna Małasiewicz-IIa, Paulina Pańtak-IIIc, Angelika Peljak-IIIc, Przemysław Brudny-IIIc, Agnieszka Owczarska-IIIb Redaktor naczelny- Ewa Woźniak-IIIb Marketing- Iwona Brylak-IIIb Opiekunowie- M.Skupińska/A.Przybylski/M.Cicha-Blewąska Grudzień 2009 COPERNICUS, 8


Dodatek specjalny. Krzyżówka.

Pionowo: 1. Klub Michaela Jordana - „Byki” z … 3. Siedziba produkcji bolidów Ferrari 8. Mecz drużyn z tego samego miasta 9. Organizator Mistrzostw Świata w 2014r. 12. Niejeden na trybunach 14. Polski obrońca Anderlechtu, ostatnio kontuzjowany 15. Klub siatkarskiej PlusLigi – AZS DOMEX TYTAN … 17. Grają na nim Roger Federer oraz Rafael Nadal 18. Brytyjski kierowca ścigający się bolidem McLarena. Poziomo: 2. Berliński zespól Bundesligi 4. Uliczne Grand Prix F1. 5. Koronny styl pływacki Otylii Jędrzejczak 6. Jedna z sióstr Radwańskich 7. Dyscyplina z użyciem kuli. 10. Bokser z Polski, o którym zawsze głośno. 11. Michał … - siatkarz, reprezentant kadry Polskiej 13. Inaczej na piłkę ręczną (określenie pochodzi z Polski) 16. Ojczyzna Alessandro Del Piero oraz Gianluigiego Buffona

Wytnij kupon z hasłem, podpisz (imię, nazwisko, klasa) i wrzuć do skrzynki znajdującej się w bibliotece szkolnej w terminie do 18 grudnia. Spośród prawidłowych rozwiązań wylosuję zwycięzcę . Nagrodą jest dzień bez pytania (do wykorzystania w I semestrze)

Grudzień 2009 COPERNICUS

coper 111  

fdsfsd dsf fdsf

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you