Page 1

Elementy składowe komputera


Podstawowe skróty 

--CPU (ang. Central Processing Unit) –urządzenie, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy.

--HDD (ang. hard disk drive) – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych.

--RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej .

--MB – Megabajt jednostka używana w informatyce oznaczająca ~ milion bajtów.

--TB - Terabajt jednostka używana w informatyce między innymi do określania rozmiaru największych pamięci masowych, zasobów plików i baz danych.

--WLAN (ang. Wireless Local Area Network)– sieć lokalna, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów (np. tzw. skrętek, czy światłowodów).

--PCI (ang. Peripheral Component Interconnect) – magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC.

--USB (ang. Universal Serial Bus) - rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów.


Jak dzielimy procesory ? 

Procesory ze względu na ilość rdzeni dzielimy na : jednordzeniowe, dwurdzeniowe i wielordzeniowe.

Tzn. Jeśli oznaczamy procesory JEDNORDZENIOWE TO: nie dodajemy żadnego dopisku do nazwy np. Pentium, Intel Celeron.

Jeśli oznaczamy procesory DWURDZENIOWE TO: nazwę ich rozpoznajemy po przypisku np. "dual", a w procesorach AMD +"x2" np. Intel Dual

Sprawa komplikuje się przy wprowadzenia serii (nowych procesorów Intel Core): tutaj jest następująco: Core I3 są 2 rdzeniowe , Core I5 oraz I7 są 4 rdzeniowe.


Rodzaje procesorów 

Rodzaje procesorów według ich chronologicznego powstania:

8086 , 8088 , 80286, 80386DX , 80386SX , 486 , 486DX , 486SX

Pentium , Pentium MMX , Pentium PRO, Pentium II , Pentium III , Pentium IV, dual Core, Core 2 duo, Core 2 Quad itd.

2. AMD , Intel

3. Podstawowymi parametrami charakteryzującymi procesor są: długość słowa, częstotliwość taktowania magistrali, częstotliwość taktowania procesora, liczba rejestrów i ich przeznaczenie, wielkość pamięci pomocniczej typu Cache, lista rozkazów


Co to jest płyta główna ? 

Płyta główna – obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.

Płyta główna stanowi podłoże na którym umieszcza sie układy elektroniczne komputera takie jak procesor, pamięć ram, czy karty rozszerzeń oprócz tego znajdują sie tam kontroler, chipset i BIOS.

Chipset – grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy. Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt.


Co to jest gniazdo procesora? 

Gniazdo procesora (ang. CPU Socket lub CPU slot) jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej; pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej.

Na każdej płycie głównej musi być przynajmniej jedno takie gniazdo; determinuje ono rodzaj procesora, jaki jest przez nią obsługiwany.

Producenci wyposażają swoje płyty w różne wersje gniazd umożliwiających zastosowanie jednego z dostępnych procesorów, przy czym rodzaj procesora często zależy również od zainstalowanego na płycie chipsetu. Dla procesorów Pentium i jego poprzedników stosowano jednakowe podstawki, jednak począwszy od procesora Pentium II, zaczęto projektować inne, zależnie od producenta.


Typy gniazda 

Typ gniazda dla procesora musi być zgodny z określonym procesorem. Dla danego typu gniazda charakterystyczny jest kształt, napięcie rdzenia, prędkość magistrali systemowej oraz inne cechy. Na przykład Slot 1 – Celeron, Pentium II, Pentium III.

W pierwszych płytach głównych procesory były wlutowane, ale z powodu coraz większej oferty procesorów i ich nieustannie zmieniającej się budowy pojawiły się gniazda, które umożliwiły dopasowanie budowy płyty oraz jej możliwości do potrzeb danego użytkownika. W efekcie użytkownik chcąc wymienić procesor na procesor innej firmy, musi wymieniać całą płytę główną.

Najczęściej obecnie spotykanym gniazdem montowanym na płytach głównych jest gniazdo typu ZIF. Gniazda te umożliwiają łatwą instalację procesora bez użycia siły, wyposażone są bowiem w małą dźwigienkę, służącą do zaciskania lub poluzowania znajdującego się w gnieździe procesora. Mikroprocesory posiadają piny, dzięki którym mogą zostać zamontowywane w gnieździe. Należy bardzo uważać przy umieszczaniu mikroprocesora w podstawce, gdyż zgięcie wyprowadzeń może trwale uszkodzić mikroprocesor.


Co to jest BIOS ? 

BIOS - zapisany w pamięci stałej zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem.

W wypadku płyty głównej BIOS testuje sprzęt po włączeniu komputera, zajmuje się wstępną obsługą urządzeń wejścia i wyjścia, kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami takimi jak dysk twardy, procesor czy napęd CD-ROM. Inicjuje program rozruchowy. BIOS potrzebny jest w komputerach osobistych ze względu na architekturę płyt głównych, gdzie dzięki ACPI kontroluje zasilanie, jak również monitoruje temperaturę itp.


Co to jest Cache ? 

Cache - jest to pamięć podręczna procesora, systemu, innych urządzeń oraz rodzaj pamięci tymczasowej pośredniczącej w operacjach pomiędzy innymi, zazwyczaj wolniejszymi urządzeniami lub rodzajami pamięci przyspieszająca dostęp wolniejszej pamięci lub innego urządzenia. Np.:

-dzięki pamięci podręcznej systemu jest możliwość przechowania danych w buforze i wysłania do kontrolera bez wykonywania cyklu dostępu do nośnika oraz wpływa to pozytywnie na szybkość całego systemu

- pamięć podręczna przeglądarki ma na celu przyspieszenie przeglądania stron internetowych, gdyż nie ma potrzeby ściągania odwiedzonych już stron z Internetu.


Co to jest urządzenie peryferyjne ? Jest to urządzenie zewnętrzne komputera. Nie wchodzi w skład podstawowej jednostki centralnej. Wyróżniamy następujące grupy urządzeń peryferyjnych (zewnętrznych): 

urządzenia wejściowe (np. klawiatura, mysz, skaner),

urządzenia wyjściowe (np. monitor ekranowy, drukarka, ploter, głośnik),

urządzenia wejściowo – wyjściowe np. modem.


UrzÄ…dzenia peryferyjne


Karta sieciowa 

Karta sieciowa umożliwia przyłączenie komputera do sieci komputerowej. Jest wyposażona w co najmniej jedno gniazdo służące do podłączenia albo kabla koncentrycznego, albo skrętki. Karty sieciowe rozróżnia się głównie ze względu na szybkość pracy - 10 lub 100 Mb/s; większość produkowanych obecnie kart sieciowych jest przeznaczona do Ethernetu.


Karta graficzna 

Karta graficzna jest urządzeniem odpowiadającym za wyświetlanie obrazu na monitorze. Jej podstawowym zadaniem jest więc przechowywanie informacji o tym jak powinien wyglądać ekran monitora i odpowiednim sterowaniu monitorem. Współczesne karty graficzne oprócz wyświetlania obrazu, pełnią również funkcje akceleracji grafiki trójwymiarowej, tzn. przejmują część zadań obliczeniowych odciążając tym samym CPU.


Karta dźwiękowa 

Karta dźwiękowa umożliwia nagrywanie i odtwarzanie muzyki, mowy i innych dźwięków za pomocą komputera. Dzięki niej możesz podłączyć do komputera urządzenia służące do podobnych celów, np,; głośniki, słuchawki lub mikrofon.


Opracowała : Mariola Lecka

Elementy składowe komputera  
Elementy składowe komputera  
Advertisement