Page 1

MOJA WYMARZONA E-KSIĄŻKA

Maria Kąkol


W dzisiejszych czasach technika coraz bardziej idzie na przód. Elektronika staję się dla nas nieodłączną częścią codziennej rzeczywistości. Łatwo więc domyślić się, że rzeczy codziennego użytku są modyfikowane tak, by sprostać naszym wciąż rosnącym oczekiwaniom.

pierwszy komputer

współczesny komputer

 komórka kilka lat temu

komórka dziś

 Coraz większe wymaganie konsumentów zmuszają twórców do wynajdowania coraz to nowych technologii. Takim przykładem jest np. e-książka, która teraz znajduje się na liście najbardziej popularnych i powszechnych rozwiązań technologicznych. E-książka jest to dokument, powieść, podręcznik, wiersze itp. zapisane w postaci elektronicznej. Najczęściej pliki takie odczytywane są na tak zwanych e-bookach, czyli czytnikach do odtwarzania plików multimedialnych. Prócz plików tekstowych na sprzęcie tym możemy również odtwarzać muzykę, obrazy czy filmy.


przykładowe czytniki e-booków

Jednak by stworzyć moją wymarzoną e-książkę potrzeba wiele pracy i poprawek. Żaden sprzęt elektroniczny nie jest doskonały i niezawodny, posiada jednak spore zalety. Poniżej przedstawiona jest tabelka, w której opisane są cechy książki papierowej i elektronicznej.

cena

Cecha

Książka tradycyjna wysoka

kolor zaznaczanie/notowanie poprawność językowa wielkość czcionki rozmiar waga wytrzymałość wyszukiwanie fragmentów słuchanie treść dostępność zdrowie

nadany z góry-czarny niezmywalne, trwałe bardzo dobra nadana z góry często duży często ciężka szybko się niszczy żmudne, czasochłonne niezmienna zawsze nie szkodzi zdrowiu

przywiązanie

często duże

e-książka tańsza od książki tradycyjnej; czasem darmowa zmienny można poprawić, usunąć słaba zmienna waga samego czytnika waga samego czytnika nie niszczy się; może się zepsuć sprawne i szybkie można ustawić opcję lektora aktualizowana zależne od łączności lub baterii psuje wzrok w zależności od rodzaju ekranu brak


Wszystkie aspekty dotyczące mojej wymarzonej e-książki trzeba dokładnie omówić. Najistotniejszą rzeczą dla większości osób jest cena. W sklepach i księgarniach książki papierowe są obecnie bardzo drogie – przekraczają często kwotę 50 złotych. Nie każdego stać, by kupować sobie co chwila coś do czytania, więc popularne stały się wypożyczalnie książek. Niestety, pożyczane książki są często w nienajlepszym stanie. Wyjściem z sytuacji jest nasza książka elektroniczna. Można je często nabyć w sklepach internetowych za darmo lub kupić za przynajmniej dwa razy niższą kwotę. Jedynym problemem jest czytnik, za który musimy zapłacić przynajmniej 200 złotych.

przykładowa strona do nabywania e-booków

Często w książkach, a szczególnie w podręcznikach, lubimy podkreślać i notować ważne informacje. W tradycyjnej książce nie jesteśmy w stanie usunąć naszych rysunków – są one trwałe i (dla niektórych) niszczą egzemplarz. W e-booku natomiast można zmienić kolor czcionki, jej wielkość, rodzaj oraz modyfikować tekst, a potem usunąć go bez żadnych konsekwencji.


Niestety główną wadą e-książki jest poprawność językowa. Teksty często tłumaczone są przez wynajętych na szybko ludzi, którzy niedokładnie i byle jak przepisują słowa. Można się natknąć na błędy interpunkcyjne, składniowe, ale głównie ortograficzne. W książce papierowej nakład jest wiele razy sprawdzany i nie ma mowy o pomyłce. Chciałabym, by w mojej wymarzonej elektronicznej książce takie błędy się nie pojawiały.

Osoby z wadą wzroku wybierają książki posiadające duże litery i nie sięgają po literaturę, która ich interesuje tylko z powodu czcionki. W nowoczesnej książce nie ma takich problemów! Bez trudu i w przeciągu kilku sekund można zwiększyć lub zmniejszyć litery, w zależności od potrzeby.

Wiele osób lubi czytać w komunikacji miejskiej lub w przerwach w pracy. Noszenie dużych tomów jest dla nich trudne i uciążliwe z powodu dużej wagi i rozmiarów, ale nie chcą rezygnować z chwili przyjemności. Świetnym rozwiązaniem dla nich jest czytnik, który ma małe rozmiary, jest lekki a potrafi pomieścić w sobie setki tysięcy stron.


Waga zwykłych książek jest to, że szybko się niszczą, ich kartki żółkną a okładki rozpadają się. Plik elektroniczny nie może się zniszczyć, jest trwały i wytrzymały – jest to bardzo duży plus. Wiele razy mamy do czynienia z sytuacjią, kiedy musimy wyszukać dany fragment tekstu. Wertowanie kartek jest czasochłonne, żmudne i często nie przynosi efektów, bo nie jesteśmy w stanie znaleźć tego, czego potrzebujemy. W e-książce jest to szybkie i proste – bez trudu możemy znaleźć poszukiwaną część.

Czytając zagraniczne lub obcojęzyczne książki często mamy do czynienia ze słowami, których wymowy nie znamy. W mojej wymarzonej książce elektronicznej znajduje się lektor, który po wybraniu odpowiedniego języka czyta na glos dane słowo lub zdanie. Mając do czynienia, głównie z podręcznikami i książkami naukowymi, odnajdujemy informacje sprzeczne z rzeczywistością lub już nieaktualne. W papierowym tekście nie da rady nic poprawić, ani zmodyfikować. W e-bookach natomiast można uaktualniać i zmieniać informacje.

Książkę papierową możemy czytać zawsze i wszędzie bez względu na pogodę, warunki i osoby. Niestety działanie książki elektronicznej zależy od wielu czynników. Po pierwsze czytnik musi posiadać naładowaną baterie, w innym razie nie możemy korzystać z urządzenia. Trzeba też mieć świadomość, że czytnik może się zepsuć lub zostać uszkodzony, a jeśli chcemy ściągnąć dany tekst, musimy mieć w tym czasie łącze internetowe.


Ważnymi kwestiami są jeszcze: zdrowie i przywiązanie do rzeczy. Zwykłe kartki nie niszczą wzroku, lecz ekran czytnika może być w nadmiarze niebezpieczny jeśli nie jest zrobiony z e-papieru – matowego ekranu. Wiele ludzi wiąże książki ze swoimi przeżyciami emocjonalnymi i są to dla nich pamiątki. Niestety e-książka nie ma takich możliwości.

Podsumowując, książka elektroniczna jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla każdego młodego lub starszego człowieka. Jest prosta w obsłudze, poręczna, wygodna i przydatna. Można w niej wiele rzeczy modyfikować i zmieniać bez konsekwencji. Posiada kilka wad, które można poprawić i nie jest idealna na dłuższą metę, lecz jest to jednak wspaniały i mój wymarzony wynalazek.

e-ksi_zka_maria_k_kol_1g  
e-ksi_zka_maria_k_kol_1g  

e-książka na zajęcia z informatyki

Advertisement