Page 1

SÜGISLUULETUSED 2008

Harmi


I kooliaste

Sügis Kätlin Salupõld Sügis suve ära nügis ise aeda sisse trügis. Puude lehed värvilised emad jälle närvilised.

Õues puhub jahe tuul lehti langeb igal pool. Metsa poole asja teen sest seal sirgunud on seen.

Sügis Marten Mihkelsoo Sügis ongi kätte jõudnud, suvi lõunamaale sõudnud. Öösiti ka üsna vilu, sest kadunud on suveilu.


Sügis Marin Varul Siil kogub talvevaru pole näha karu. Riisun kollaseid ja taevas on palju tähti.

Lehed lähevad värviliseks ja loodus muudab närviliseks. Oravad korjavad tõrusid Tõrusid väga mõrusid.

Metsast saab seeni pakse ja peeni. Kartul ja vili on salves nüüd ootame talve.


Sügis Evelyn Truss Sügis meie aeda nügis, palju lapsi kooli trügis. Sügisel on külmad ilmad, minul tuulest märjad silmad.

Sügis Sten Saadi Sügisel on külmad ilmad Stenil on pisar silmas. Puudel värvilised lehed puid talveks teevad mehed.

Sügistuuled puhuvad, puudelt lehti rebivad. Sügiskuudel linnuparved lõuna poole lendavad.


Sügis Karen-Cristle Salupõld Sügis uksest sisse trügis, ja siis suve välja nügis. Lehed puudel värvilised, lapsed õues närvilised. Ilmad juba jahedad, lehesõjad lahedad.

Sügis käes Mimi Kruusing Sügis juba ammu käes, mina lähen üles mäest. Küll on tore sügis käes, minul juba kindad käes. Lehed juba langevad, kondid juba kangemad.


Sügis käes Stiina Suursild Põllul kohiseb nisu, selle nisu sees on kiisu. Selle kiisu nimi Miisu.

Näe siil ka pesa teeb. Talvel siil on seal sees. Nüüd lehti riisuma lähme meie Miisuga.

Sügis Gessandra Allak Nüüd on käes sügis, ja minu sugulased on Türgis. Siil kogub talvevarusid, enam pole näha karusid. Lehed lähevad värviliseks, emad aga närviliseks.


Sügis Annabel Pern Silm on pilukil, päikese poole. Ilm on vilu, põhja poole. Sügis toob, salved täis. Punapõsksed talveõunad, teevad lapse kõhu täis.

Sügisel kooli Õnnela Schaffrik Kooli lähen mina jala, sest et mul pole ratast vaja. Koolis on alati tore mul , akna taga lehti langeb puult.


Sügis Martin Truss Lehed kollased on puul, on jälle septembrikuu. Lähen jälle kooli ma, õpin hästi hoolega. Hinne on mul neli, viis, emal nägu naerul siis. Koolikoti selga sean, sammud kooli poole vean. Bussi pealt tulen maha – kraps, väike kallis koolilaps.

Sügis Robin Marcinkevicz Puudel lehed kollased, lilled peenral õitsenud. Lapsed kooli tõttavad, laule pähe õpivad.


Sügisluuletus Hanna-Kristiina Karu Sügis on käes, on sügis käes. Puudelt lehti langeb. Kartul üles, porgand käes, õunu puudelt langeb. Vihma sajab kogu aja, jõgi üle kalda ajab. Nüüd mul tundub, et on hilja jõkke suplema veel minna.

Tuli sügis Kaido Truss Lehed, tuul ja äike, ammu kadunud on päike. Suvi kadus laane taha, jättes sügise meile maha. Tuli sügis suurel sammul, õunad puudel valmis ammu.


II kooliaste Sügistee Robert Schaffrik Kooli lähen mina jala, sest koolis saame söögipala. Teel mulle lehvitavad kutsud, kaua sa ikka näppu lutsud.

Kraavi äärest leidsin seene, õhtul sellest kastme teeme. Äkki nägin nagu tonti, ja astusin siis porilompi.

Ainult mõni samm veel ja siis hakkab inglise keel. Fotokas teeb plõks ja õues murdub oks.


Sügisluuletus Märt Vahemäe Septembrikuus langevad lehed, puudelt kukuvad kirjud lehed. Lastel koolitee on ees, algas õppeaasta uus.

Põllul kombainid võtavad vilja, sel sügisel toimub see hilja. Oktoobrikuus lähevad ilmad külmaks, lehti puudel enam pole.

Vilja põldudel enam pole, tuleb hakata riisuma lehti Nagu seda ka eelmisel aastal tehti.


Sügiselugu Gendra Melts Juba maas on kollased lehed, Käes ongi septembrikuu. Öö on pime ja tume, Ja päevad on lühikesed. Nüüd kummikud pannakse jalga Ja vihmavarjuta ka ei saa. Panen ranitsa omale selga Ja kooli poole astun ma

Sügis Sirli Salupõld Sügis tuli rahuga, väike poiss läks magama. Ainult sügis ise ei maga, tema luurab puude taga. Kiisu Ants on virk ja kiire, sügisel krapsas kinni hiire.


Sügis Indrek Ojamets Sügis minu õue trügis, kooli minna tahtis ka nugis. Kooli aga minna ei saa koolikotita ja õppetundidesse kindla sotita. Õpetaja elu kerge ei ole, tema lastele muudkui viisi paneb. Septembris algab mu teadmiste kuu, on tarkuse saamise lootus suur.

Sügis Margus Õis Sügis on ilus aeg, lehed puudelt langevad. Lehti tuleb riisuda. Ilusad on puude lehed, kui nad maha langevad. Ära riisu kirjuid lehti, värvidega loodus ilusaks tehti.


Sügisluuletus Mihkel Erenvert Sügisel on palju värve, see rahustab meie närve. Tuul puudelt lehti sikutab, siil oma pesas pikutab. Rabas kõik jõhvikad on punase jumega, ei kao see neilt ära isegi lumega. Vihma sajab kogu aja, vihmavarju on mul vaja.

Siili lugu Lehed hakkavad juba maha kukkuma ja siilidki lähevad tukkuma. Siilil suureks lähevad silmad, juba tulevad külmad ilmad.


Sügistuul Isabelle Soolepp On alanud sügis, sind üllatab see, kui sügistuule tulles sinavad veed . Kui mööda metsa sa jalutad , siis puudel on sinilinnud, kes lõunasse lähevad. Teeb rõõmsaks sind lehesadu, ja kivi peal on väike madu. Oled õnnelik, et saabunud sügis, aasal palju lilli on, kuna saabunud on sügis.

Sügiselised ilmed Johanna Männisalu. Puudel on värvilised lehed, lehed hakkavad langema. Sügisel valmivad õunad ning porgandid ja muud aedviljad . Alles olid soojad ilmad nüüd on seeneilmad. Taevas on juba kurvad pilved, ning minulgi muutuvad naeruilmed.


Puuviljad ja juurviljad Kadi Truss Sügisel kui valmis puuviljad, Tehakse neist kohe kompotti. Kui aga valmis on juurviljad, Pannakse need kohe potti.

Sügis Kaspar Allak

Sügis tuli nagu tuli. Sügisel langesid puude otsast lehed ja õunad valmisid mahlased. Sügisel linnud lendavad ära kaugele maale teevad kära. Sügisel lilled enam ei õitse ei saa lilli peole viia.

Sügisel on ilmad külmad nagu ikka sügisel.


Sügis Lemmi Voit

Sügisel kui valmivad õunad Ja kukkuvad kirjud lehed

Sügiskool Madis Rosar

Läinud kevad, läinud suvi, koolilastel suur on huvi. Sügis on üks lahe aeg, mis sest, et algab kooliaeg.

Kui õunad maas on punased, siis lehed puul on kollased. Kui udune on terve maa, siis kooli minna küll ei saa.

Kui koolipäev on täitsa läbi, siis kuuse otsast kukub käbi.


Kätte jõudnud sügisaeg Marje Rebane Puude ladvad punetavad, kollatavad, Lehed alla potsatavad, Õunad valmis saanud juba, Õuna kooki saab nüüd teha.

Saagiaeg on kätte jõudnud, Kartul juba üles võetud, Viljaaeg on tulekul, Seegi varsti võetud on.

Sügise külmad ilmad. Sten Liivand Kui sügis tuli , siis lendas suvi kui tuli. Linnud lendasid lõunamaale nii kui sulid. Ööd olid külmad , ka hommikud külmad. Lapsed on paksult riides, ema topib neid iga päev riide. Oh kui tüütu on see!


Sven Peetersmann Kui sügis tuli, hakkas vihma tulema nii et jube. See oli märk, et hakkavad tulema ka halvad Ilmad. Öösel lõi äikest nii et jube. Tuulevana tuli nagu välk ja lehed läksid oksa pealt alla. Ja taevas oli hall ja maa must. Puud olid raagus ja lapsed läksid seeni korjama ja õunu noppima.


III kooliaste Sügis Enno Põder Sügis on käes Päikest sa näed. Seeni on nüüd metsad täis Kõik lilled on nüüd läinud.

Pihlakad on kibedad Teed veel pole libedad. Linnud lõuna poole teel Hea on nende meel.

Puudel värvilised lehed Poistest sirgunud on mehed. Kole palju on meil tuult Lehed langevad nüüd puult.


Sügis Gerda Tamm Vihmavarju võttis sügis, kummik läbi pori trügis. Lükkas lehed puudelt alla, laseb tuule nurgast valla. Ilmad külmaks lähevad, sellest hääled kähedad. Salli kaela panen ma, supsti kindad kätte ka. Varsti õhtud pimedad, saapa tallad siledad. Aias puud on raagus, nii see sügis saabus.


Eestimaa sügis Karli Veelain Sügistuul on külm ja vilu, päevaplaanid kõik viib nihu. Trenni pidin tegema, tuul viis tossud minema.

Kõik teed on lompe täis, tormi-iil siit üle käis. Aina puhuvad need tuuled, vaevalt oma häältgi kuuled.

Peagi vaibub tormi-iil, pilved taevast ära viib. Puhuvad vaiksed sügistuuled, naeratuse toovad suule.


Sügise sünnipäev Joosep Mattias Tamm Täna meil on tähtis päev, sügisel on sünnipäev! Sügisel kõik valmis saab, Pärast heidab puhkama.

Vihma sajab, ilm on kole, varsti päike välja tuleb. Puudel lehed säravad, varsti alla käravad.

Ahjus küpseb lamba tall, kartul ka on üleval. Puude otsast õunu nopin, Varsti meil on tants ja trall.


Läbi sügise Karet Kõverjalg

Kätte jõudnud sügisilmad, Vihm on võtnud naeratuse silmist. Neist päevadest leiad ka omad ilud, Hoolimata, et need ilmad vilud.

Lehed langevad puult, „Suvi läinud” kostub vaikselt sinu suult. Sajab vihma, pole äikest, Ei saa enam tunda sooja suvepäikest.

Taevast langema hakkab lumi, Enam see kõik ei ole uni. Jooksed välja, lumi puudutab sinu huult, „Tali käes” kostub sinu suult.


Miks nii? Kermo Viilup

Udune sopane aeg seljataga, siis kui kalendris suvi. Nüüd kui päike piilub vaga, tunneb hoopis sügis huvi.

Selga ajama pean koolikoti, rannavette minna ei saa. Kokatädi pliidil keema ajand poti. Kooli tarkust kandma pean ma.

Vahetunnil õuna nopin, nii maitsev kõik see sügisand. Siiski veel mõtted mudasopis, kus sõpradega hoogsalt müran´d.


Sügise puudutus Marta Tammiste

Käes on septembrikuu, Jälle algab sügis. Kõikjal puhub sügistuul, Lehti alla nügib. Päike paistab külmal toonil, Linnud juba sätivad. Ära lennata neil soovid, Kuna külma oodata. Lehti alla kukkun`d tosin, Taevas muutub hämaraks. Kuulda ainult haldja sosin, Seegi muutub vaiksemaks


Sügisrännak Tanel Põllumägi Suvesoojus uinun`d juba Sügisilmad saanud luba vallutada mets ja maa üle kogu Eestimaa. Rändlinnud kogunevad parve üle ilma kaigub kurblik karje kaugele lõunasse läevad kus nad suvesooja näevad. Loodus talveunne läeb päikest haruharva näeb vihma kallab ilmast ilma nõnda olemegi suvest ilma.


Sügis Mikk Pern Sügis juba kätte jõudnud, Suvi lõunamaale sõudnud. Õues juba väga vilu, Möödas rõõmus suve ilu.

Aiast hommikul õuna võtad, Jälle kooli ruttu tõttad. Õues puhub vinge tuul, Mõnda lehte näeb veel puul.

Õues ainult vihma sajab, Siis tuju on meil paha. Lindudele ei meeldi äike, Lennanud kõik nad lõuna seal on päike.

Mõni kartul on veel maas, Lilledest on täis terve aas. Lumi tuleb varsti maha, Sügis jääb meil selja taha.


Sügis Ants Volmerson Sügisel kõik ilmad vilud, ära läinud suveilud. Päeval ikka paistab päike, õhtuks pimedus end välja pistab.

Igal pool on värvirikkus, kased lehtedest on täitsa rikkis, suve pole enam näha, ennem tuleb tali maha.

Õhtud ka on üsna külmad, miinuskraadid näivad julmad, aina puhub vinge tuul, veel viimseid lehti näeme puul.


Luuletus Egon Peetersmann Sügisel lehed säravad, kuked kirevad ja Veed voolavad

Lehed on kollased, sõrmed on mullased. Vili on salves

Linnud lendavad lõunasse, pilved kerkivad taevasse ja leib on põues.

Inimesed teevad jällegi puid, loendavad jäänud kuid. Nii ta sedasi käib.


Sügis Jarmo Vaik

Sügiseti ilm on kole, põikest kuskil näha pole. Puudel seljas kuldsed kuued, puhumas on külmad tuuled.

Kartulid ja kaalikad, nüüd vist lõpuks salve saab. Vilja võtt nüüd läbi sai, nüüd veel kuivatada vaid.

Sügis tuligi me õue, päike peitus pilve põue. Vahel harva piilub alla, see-eest rohkem vihma kallab.


Luuletus Kristian-Karly Avikson See punane kollane ja pruun. Sügis värviline ja vaikne. Kooliteed sammus koolijüts suur, Ja sammud seab kooli ka väike

Armastan sügist seda ilusat aega, ja kõike, mida ta endaga kaasab. Võimsad metsad ja kurvad aasad. Sügisvesti nad endale saavad.

Torm puudelt rebib lehti Öösel näen vilkumas ilusaid tähti. Ka marsi mees maale tuleb vaatama Seda ilusat aega mida sügis endaga kaasab


Sügis Priit Põldaru Kask on juba kollane, aster peenral õrnalt villane. Suvelõpus ärev meeleolu, sest varsti algab jälle koolielu.

Põllul vurab vana kombain, roolis istub vapper Ain. Kurg see otsib konni, lapsed ehitavad põllul onni.

Kelder täis on moosipurke, ema teeb veel sisse kurke. Õunad kõik on aias küpsed, nende peale maiad lapsed


Sügis! Simmo Põder Põldudele jäänud vaid kolkunud põhk, peagi langeb õhurõhk. Sinna jätta neid ei taha, sest peagi sajab lumi maha. Okstelt langevad kõik lehed koolis kõik naised-mehed, kooliteedel tammume, nukralt kooli sammume. Vahetunnis kooliõues, pirnipuudel pirnid küljes. Suhu neid me loobime, õunu puudelt noolime.


Sügis Sirkka Einassoo Sügis tuleb alati, kaasa toob ta salati, annab meile kurki, tilli igasugu muidki lilli.

Sügis kingib palju värve, rahustab see meie närve, rohe-puna-kollane, kase kuub on kullane.

Vahelduvad vihm ja päike, vahel kärgatab ka äike. Selline see sügis ongikahjuks puudel pole pungi


Sügis Tarvi Kaasiku

Sügisel on ilmad vilud kadunud kõik suveilud, vaid mõni inimene hulgub ringi, kandes jalas kuldseid kingi.

Päevast päeva aina sajab vihma hääl vastu kajab, aina puhub kõva tuul, veel viimseid lehti näeme puul.

Põldudelt ei võeta vilja, selleks aeg on juba hilja, järgi jäänd vaid mädand põhk, Põllult seda nosib veel mõni tõhk


Sügis Virve Erenvert Sügisel vajub päike varem metsa taha, õues niipalju enam olla ei taha. Linnudki on läinud ära, ikka märja ja külma pärast.

Korjata saab veel seeni ja marju, sageli läheb vaja vihmavarju. Õhtud on pikad ja pimedad, ja tahad, et ei peaks koguaeg kuhugi minema.

Sügise ööl on üheksa poega, kõik nad on erineva moega. Õhtul väljas säravad tähed, hommikul vihmaga kooli lähed.


Sügise ilu Marko Õis Sügis on ilus, ilm on päris vilu. Täna paistab päike, homme lööb hoopis äike.

Õues on tuul, lehed sahisevad puul. Merel lööb laineid, rannad on soised.

Sügis on värviline, paljudele ka närviline. Sügisel on hea, võib-olla leiaks ainult mõne vea.


Sügise võlud ja valud Jan-Taniel Kozlov Sügisel langevad lehed, puudest alles on ainult kered. Ega seenedki kaua ei oota, tuleks kõik purki toota.

Sügisel kõik puud on värvilised, ja enam ei ole marjulisi. Kogu pere kodus ootavad, kuidas villast kindad valmivad.

Majadel kõik korstnad suitsevad, tuule iilid vastu ust tuiskavad. Enam nalja ei ole, talv on jube kole.


Sügis Kevyn- Karlyn Kollom On sügis see võrratu aeg, On sügis kui meeleheide, On sügis kui tore film, On sügis kui kirjude lehtede aeg, Ja kui imelik on see ilm, Et päikene paistab ja kissis on silm, See sügise suurim sigadus, Ja päikese suurim ahvatlus, See mõtted koolist viib, Tahaks randa ja vette ma.


Sügise lugu Piret Õis Sügis tuli kiirel sammul, suvi maha jäi tast ammu, soojus kaasa jooksis suvega, külm see mõõtu võttis sügisega.

Külm ja sügis jäidki viiki, kokku panid enda tiimi, vihma võtsid enda sappa, et saaks rahvast enda kampa.

Neid siis kokku oli kolm, igal pool oli tuul ja torm, lõpuks rauges tuul ja torm, päike paistis rõõmsalt taas kord.


Sügise rõõmud. Raigo Vaik Vihma ajab, ilm on mäda koolilapsel piip häda. Jookseb ta siis pellerisse kukub hoopis mällarisse.

So-le-mi-fa-so-la-si Kukkus hoopis piip Lehed kukuvad puudelt alla Jäävad koolilaste talla alla.

Nii ja naa kärab ka. Kui ei kära sööda mära.


Sügiseluuletus Pille-Riin Männisalu

Kõikjal, kuhu vaatad, sügist külma näed. Sõbrale kiirelt sõnumi saadad: taskus hoia käed!

Pole olnud õiget suve, sügis saabus liiga vara. Suvi, kiirelt tagasi tule! Vara tõusta ma ei taha!

Ilmad vastikud ja külmad. Haigeks jääda pole soovi. Õpilased mornid, tuimad – aina sajab nende hoovil.


Tuli kord sügis. Hans-Kristjan Kautsaar Tuli kord meil sügis, külm aina tuppa trügis. Joped, sallid välja aeti, peanupudki meil kaeti.

Loomad kõik lauta aeti, viimsed mõtted suvest maeti. Ees siis ootsid ajad külmad, kokku tõmmati mantli hõlmad.

Vanad kartulid sügiseks kasutud, uued keldrisse talveks varutud. Koristustööd jäid küll hiliseks, kuid siiski olime valmis sügiseks.


Sügisvihm Veronia Lutter

Sõua, sõua pilvekene, vaikselt päikse ette, et saaks väike lillekene, juua vihmavett.

Lehed juba langemaie, külmad ilmad tulemaie, linnud ära lendamaie, ikka vihma ei tule.

Lõpuks tulid pilved hallid, vihma oli oodata, võtke välja mütsid-sallid, sügis võib nüüd alata.


Sügis Jaan Tammiste Jälle sügis kätte jõudnud, suvi minema on sõudnud. Öösiti on üsna vilu, kadunud on suveilu.

Päevast päeva aina sajab, metsa vahel kaja kajab. Aina puhub vinge tuul, veel viimseid lehti näeme puul.

Sügisel on ilmad vilud, kadunud on suveilu. Värvikus see hulgub ringi, kandes jalas suuri kingi.


Sügiskuud Liis Kaseväli Kätte jõudnud sügiskuud kollaseks on läinud puud, maha sadanud palju lehti mitte ükski enam neist ei kehti.

Puud on raagus, linnud vait, päike harva väljas käib, kadunud soojad suvekuud sügis toonud külmad ööd.

Kahvatu on vaatepilt ära tahaks minna siit, sinna, kuhu linnud läinud pole ma seal iial käinud.

Luulekonkurss  

Kooli luulekonkurss september, oktoober 2008

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you