Page 1

Temmuzda Bukalemun Olduk !

Danimarkalı Yönetmenden Gençlik Evi‘nde Tiyatro Atölyesi!

Gençlerimizin renk renk olalım fikrinden hareketle temmuz ayında bir dizi etkinlik gerçekleştirdik...

Tiyatro PATRASKET yönetmeni Dirck BACKER Gençlik Evi‘nde gençlere bir hafta boyunca eğitim verdi...

Gençlerimiz Serdar Ortaç Konseri İle Çoştular!

Yedigün sponsorluğunda gerçekleştirilen konsere Mardin Gençlik ve Kültür Evi‘nden 10 genç katıldı.

MARDİN GENÇLİK VE KÜLTÜR EVİ

TEMMUZ-AĞUSTOS 2008 SAYI 3

GAP BKİ, PEPSİ COLA, TKV VE MARDİN VALİLİĞİ TARAFINDAN DESTEKLENEN MARDİN GENÇLİK VE KÜLTÜR EVİ‘NİN BÜLTENİDİR. İKİ AYDA BİR YAYIMLANIR.

TEMMUZDA BUKALEMUN OLDUK!

M

ardin Gençlik Ve Kültür Evi gençlerinin temmuz ayında renk renk olalım, bir dizi aktivite gerçekleştirelim fikrinden harketle temmuz ayında bir çok aktivite gerçekleştirildi. Bu aktiviteler için de ‘Temmuzda Bukalemun Olalım’ sloganı seçildi. Aktiviteler Temmuz ayı boyunca devam etti. Yerelden bir çok kişi yapılan aktivitelere ilgi gösterdi...

Kitap Okuma Etkinliği: Gençlik Evi’nden bir grup gencin katılımı ile halka açık bir alanda 2 saat kitap okuma etkinliği gerçekleştirdik. Bu etkinlik ile halkın şaşkın bakışları arasında kitap okumayı özendirmeyi amaçladık.

V

ariant Visions To Cultures / Kültürlere Değişken Vizyonlarla Bakmak projesinin Resim Sergisi: Avrupa Gençlik Programları çerçevesinde kabul edilen Eylem 1.1 Gençlik Değişim Projemizin çıktılarından olan ve Letonya, Almanya ve Litvanyalı gençler tarafından çekilen Mardin kareleri Temmuz ayı boyunca da Mardin Gençlik Ve Kültür Evi’nde sergilendi. Aynı sergi Letonya’da 1-30 Eylül tarihleri arasında 30 gün boyunca sergilenecek sergi Letonya’nın Daugavpils kentinde Daugavpils Sergi Salonunda sergilenecek.

Köylere Sinema Götürdük! Temmuz etkinliklerini Gençlik Evi’nin dışına taşırma fikrinden hareketle Mardin’in iki köyünde sinema gösterimi gerçekleştirdik. Film gösterimi esnasında çok güzel anlar yaşadık, çarpıcı enstatneler karşısında şaşırdık. Vizontele filmindeki karakterler mi dersiniz, Gabriel Garcia Marquez’in Yüz Yıllık Yalnızlık kitabındaki karakterlerin köye ilk sinema geldiğinde gösterdikleri tepkilerle benzeşen tepkiler mi ?

Cinsel Sağlık Semineri / Hasta Hakları ve İletişim Semineri:

Mardin Gençlik Ve Kültür Evi ve İl Sağlık Müdürlüğü Gençlik Merkezi ortaklığı ile gençlere yönelik Cinsel sağlık ve Hasta Hakları ve iletişim konularında seminer verilmiştir. Seminer sosyal hizmet uzmanı ve psikolog tarafından verilmiştir. Seminere katılan gençler kendileri için yeni bir alan olan hasta hakları konusuna ilgi göstermişler ve bu konudaki mağduriytlerini dile getirerek haklarını nasıl savunabileceklerini irdelemişlerdir.

Sırtımızda projeksiyonumuz, bilgisayar kasamız ve filmlerimizle köylerdeki çocuk, genç, yaşlı insanlara sinema götürmek bizim için bambaşka bir duygu olarak yüreklerimizde imgesel bir iz bıraktı...

Blog Hazırlama Atölyesi:

Sürekli vermiş olduğumuz klasik bilgisayar eğitimine farklı bir boyut katmak adına herkesin bir blogu/günlüğü olsun dedik ve blog hazırlama ve yönetme eğitimi verdik. Bu eğitimi alan gençler kendileri için birer günlük hazırlayabilmişlerdir. Böylelikle klasik bilgisayar eğitimleri dışında güncel, spesifik bir bilgi edinmenin sevincini de yaşamış oldular...

Çocuk Yuvası’nda Atölyesi:

Drama

Mardin Musa Cihaner Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu’nda Drama Atölyesi gerçekleştirdik. Drama atölyesi boyunca katılımcı çocuklar çok zevkli anlar geçirdiler...


Fotoğraf Atölyesi

Sohbet: Türkiye’de Ve Mardin’de Gençlik Çalışmaları

National Geographic fotoğrafçısı Selmet GÜLER Mardin Gençlik ve Kültür Evi’nde fotoğraf atölyesi açmıştır. Atölye çerçevesinde gençlere temel fotoğrafçılık üzerine bilgilendirmeler, fotoğraf okumaları ve uygulama alanında çalışmalar yaptırılmıştır.

Son dönemde yayınlanan Birleşmiş Milletler’in gençlik raporu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi tarafından yayınlanan ‘Türkiye’de Gençlik Çalışması Ve Politikası’ adlı kitap hakkında sunumlar yapıldı. Ardından Türkiye’nin durumunun Mardin’e yansımaları üzerine görüş alışverişinde bulunuldu. Gençler kendileri için sunulan imkanların yetersizliğinden dem vurdular. Kafalarına takılan soruları sordular cevap aldıkça da kendileri ile ilgili söz konusu raporda ve söz konusu kitapta behsedilene yakın bir gençlik politikasının gerekliliğini tarif ettiler. Bu sohbet esnasında sık sık gençliğin işsizliğinden ve istihdam için yeterli çalışmaların yapılmadığından bahsettiler... Yapılan bu sohbet ile Birleşmiş Milletler’in yayınlamış olduğu gençlik raporu’ndan haberdar oldular. Gençlik alanında henüz yeni olan ama bir başvuru kitabı sayılabilecek ‘ Türkiye’de Gençlik Çalışması Ve Politikaları’ kitabının bir özetine sunum olarak ulaşabildiler.

Sokak Basketbolu Turnuvası: Mardin Gençlik ve Kültür Evi Temmuz etkinlikleri çerçevesinde sokak basketbolu turnuvası organize etmiştir. basketbol turnuvasında bir çok genç katılmış; halk tarafından heyecanla izlenmiştir. Sokak Basketbolu Turnuvası üç gün boyunca devam etmiştir.

Geçmişten Günümüze Gençlik Evi Sanatçıları Resim Sergisi Mardin Gençlik Ve Kültür Evi Resim Atölyesi’nde eğitim alıp üniversite kazanmış, öğretmen olmuş gençlerimizin yapmış oldukları resimler yedi gün boyunca sergilenmiştir. Böylelikle gençlerimizin ürettiklerini sergileyebilecekleri bir alan oluşturulmuş Gençlik Evi için de bir iftihar kaynağı olan resim atölyesinin bu başarısı görünür kılınmıştır. Bu sergi her sene değişik temalarla açılacaktır.

Geleceğin Gençleri Çocuklarla Uçurtma Şenliği! Gençlik Evi gençleri ve yakın mahallelerdeki çocuklar ve gençler birlikte uçurtme uçurdular çocukların talebi üzerine temmuz etkinlikleri içerisine alınan etkinlikte güzel anlar yaşandı. Gençler birbirleriyle kaynaştılar; çocuklar eğlenmenin tadını çıkardılar...

Temmuz’da Bir Çok Etkinlik Daha Yapıldı: Dergi Hazırlama Atölyesi Proje Eğitimi Özgün Fikirler Atölyesi Film Gösterimleri Film Çözümleme Atölyeleri Belgesel Atölyesi Bocce Sporu Sohbet: Yerel Yönetimlerde Gençliğin Rolü Sanatla İletişim Atölyesi Video İşleme Atölyesi Gençliğin Problemleri Özelinde Anket Çalışması Etkinlik Fotoğraflarının Tümüne Ulaşmak İçin Tıklayınız


DANİMARKALI YÖNETMENDEN GENÇLİK EVİ‘NDE TİYATRO ATÖLYESİ

Mardin Gençlik Ve Kültür Evi Figürsüzler Tiyatro Topluluğu yönetmeni Ubeydullah OLAM ile Uluslararası Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Festivali‘nde tanışan Dirck BACKER Figürsüzler Tiyatro Topluluğu İle ortak bir çalışma yapmak istedi. Ubeydullah OLAM ve Dirck BACKER birbirlerinin tiyatral dillerini anlamak ve bir kültürel kaynaşma oluşturmak için sözleştiler... Dirck BACKER; Aktör, yönetmen, tiyatro eğitmeni ve aynı zamanda Danimarka Kopenhag Üniversitesi Çocuk Tyiatroları Yönetmenliği görevlerini yürütmektedir. BACKER; yıllarca Tiyatro Patrasket‘te yönetmenlik yaptı. Daha önce komedi okulunda fiziksel tiyatro, pandomim ve komedi üzerine eğitimler aldı. Backer; Tiyatro Patrasket‘te çocuklar ve onların ebeveynleri için oyunlar düzenliyor. Dünyanın bir çok yerine gidip oyunlarını sergiliyor. Gittiği ülkelerden bazıları şunlar: Türkiye, Çin, Amerika, Kanada, İrlanda, Ermenistan, Polonya, Rusya... Dirck Backer Mardin Gençlik Ve Kültür Evi‘nde 1 hafta boyunca tiyatro atölyesi gerçekleştirdi. Bu Tiyatro projesi Danimarka Sanat Konseyi ve Mardin Valiliği tarafından desteklenmiştir.

Kariyer Eğitimi Mardin Gençlik Ve Kültür Evi‘nde kariyer eğitimi düzenlendi. Eğitim koordinatörümüz Şeyhmus YILMAZ tarafından verildi. Eğitimde özgeçmiş hazırlama ve iş başvurusu konularında çok yararlı bilgiler aktarıldı. Gençler koordinatörümüze iş hayatıyla ilgili çeşitli sorular yönelttiler...

Samsun TOG Dönemsel Yaz Projesindeydik Samsun TOG ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla yapıaln dönemsel yaz projesi 21 günlük sinema eğitimi üzerine yapılmıştır. Mardin Gençlik Ve Kültür Evi Sinema çalışanlarından bir genç projede yer almıştır. Proje çerçevesinde iki kısa film çekilmiştir.

TOG Mardin Uluslar arası Dönemsel Yaz Projesi İle Gençlik Evi‘ndeydi! Mardin Dönemsel Yaz Projesi Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Ankara Üniversite Toplum Gönüllüleri ve yerelde Mardin Gençlik Ve Kültür Evi‘nin desteği ile düzenlenmiştir. Mardin Dönemsel Yaz Projesi, farklı kültürleri tanımak, kültürel çeşitliliğe saygı göstermek, toplum içerisinde daha hoşgörülü, anlayışlı ve katılımcı değerlerin gelişmesine yardımcı olmak ve bir arada yaşama kültürünü geliştirmek amacıyla tasarlanmıştır. Aynı zamanda Anadolu’nun birçok kültürel hazinesini bir arada tutan, geçmişle günümüz arasındaki en önemli köprülerden biri olmasi nedeniyle Mardin’in tanıtılmasını, birçok din ve dilin uyum ve hoşgörü içerisinde yaşanabildiğinin görülmesini hedeflemektedir. Böylelikle farklılıkların zıtlıklar olmadığı aksine bir bütünün parçası olduğu gerçeğinin farkedilmesi de hedeflenmiştir. 2008 yılı Avrupa Komisyonu tarafından “Kültürlerarası Diyalog Yılı” olarak ilan edilmiştir. Bu bağlamda, işbirliğini, bilgi, deneyim ve görüş alışverişini arttırmak, kültürler-arası diyalog eylemlerini geliştirmek amacıyla dönemsel yaz projesi uluslar-arası katılımla yapılacaktır. Proje ikişer haftalık 2 dönem halinde 1 ay boyunca yürütülmüş ve her dönemde 10’u yabancı 20 genç katılımcı ve organizasyonda görevli 10 genç yer alamıştır. Mardin Dönemsel Yaz Projesi çerçevesinde ayrıca iki köy okulunun onarımı yapılmıştır.

Bölgesel Toplantıda Gelecek İçin Yeni Yol Haritamızı Çizdik!

Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor Projesi Koordinasyon Toplantısı. Habitat İçin Gençlik Derneği, Microsoft Türkiye ve Türkiye Vodafone Vakfı ortaklığı yürütülen“Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesinin her yıl yapılan koordinasyon toplantısı bu yıl İzmir’de gerçekleşti.1-4 Temmuz tarihleri arasında yapılan toplantıda proje ile ilgili yeni fikirler tartışıldı, projenin devamına yönelik konular ele alındı.Toplantıya Mardin Gençlik ve Kültür Evini temsilen eğitmen Nedim OLAM katıldı.

22 Temmuz 2008 tarihinde Siirt‘te Gençliğe Değer projesinin tüm tarafları toplandı. Gençlik Evleri‘nden il asistanları ve yürütme kurullarında da gençlerin olduğu toplantıda Gençliğe Değer Projesi için yeni misyon, vizyon, amaçlar ve hedefler belirlendi. İki gün süren toplantıda geçmişten günümüze projenin tarihsel süreci incelendi ve bundan sonra nasıl bir yol izlenmesine karar verildi. Toplantı çıktıları çok kısa bir zaman içerisinde bütün iletişim ağlarımız üzerinden kamuoyuyla paylaşılacaktır. Türkiye‘de zaman içerisinde bir çok gelişme olmakta böylelikle gençlerin ihtiyaçlarında da değişmeler meydana gelmektedir. Bir çok Sivil Toplum Kuruluşu yeni arayışlar içerisine girmekte; gençliğin ihtiyaçlarındaki değişmeler ışığında misyonunda, vizyonunda, amaç ve hedeflerinde değişmeler yapmaktadır. Siirt‘te gerçekleştirilen toplantıda da böyle bir yöntem izlenmiştir.


GENÇLERİMİZ SERDAR ORTAÇ KONSERİ İLE ÇOŞTULAR!

SİNEMA ÇALIŞMALARI

- Sinema Gösterimleri: Haftanın 3 günü film gösterimi yapılmaktadır.

Yedigün sponsorluğunda 22 Temmuz 2008 tarihinde Gaziantep’te gerçekleşen Serdar ORTAÇ Konserine Mardin Gençlik ve Kültür Evi’nden 10 genç katılmıştır. Gençlerin tamamından alınan dönütlerde bir konserde olmanın, bir konseri yaşamanın mutluluğunu yaşadıkları görülmüştür.

Bir Gencin Konser İzlenimleri Yedigünün katkılarıyla Gençlik ve Kültür Evleri için bir konser düzenlenecekti. Ve ben o konsere gidecek şanslı kişilerdendim. Bu konseri duyduğum zaman içim kıpır kıpır olmuştu. Çünkü bu konser Mardin dışında olacaktı ve ilk defa Mardin’den farklı bir yere gidecektim. Konser günü öncesinden hazırlıklarımı yaptım, konser günü erkenden uyandım ve bizi konsere götürecek servisi büyük bir heyecanla beklemeye başladım. Sabah erkenden uyandığımdan kendimi çok yorgun hissediyor ve uyuklamaya başlamıştım. Ancak hiçbir güç beni yeni yerleri görmenin sevincinden alıkoyamazdı. Uykuya inat uçsuz bucaksız yollara, dağlara ve ardı arkası gelmeyen binalara bakıyordum. Uzun bir yolculuktan sonra konser yeri olan Gaziantep’e gelmiştik. Burası Mardin’e göre oldukça büyük ve hareketli bir şehirdi. Yeni bir yere gelmenin heyecanı bana uyumayı, yemeyi ve içmeyi unutturmuştu. Arkadaşlarımla oldukça eğlenceli bir vakit geçirdikten sonra konser alanına gittik. Hayal edemeyeceğim kadar insan bir arada bulunuyordu. Tıpkı Mardin’in sıcak yaz gecelerinde damlarda yatarken gözlemlediğim yıldızlar kadar… Gördüklerim beni oldukça etkilemiş ve acaba bu tür şeyler var mı diye sormuştum kendi kendime. İnsanlar ardı arkası gelmeyen insanlar. Herkes eğleniyor, oynuyor ve gecenin tadını çıkarmaya çalışıyordu. Beni bir sevinç sarhoşluğu kaplamıştı. Rengarenk ve cıvıl cıvıl insanlar. Bu konserin benim için çok ayrı bir önemi olmuştu. Çünkü ilk şehir dışı bir eğlencem olmuştu ve ilkler unutulmazdı. Gecenin ardından otellerimize yerleştik ve yorgunluğumuzu gidermek için odalarımıza çekildik. Artık rahat bir uykuya dalabilirdim. Bu konserde emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve bu tür organizasyonların devam etmesini diliyorum.

Film Çözümleme Atölyesi: Film gösterimlerinden sonra film çözümleme atölyesi yapılarak filmin kimyasına yolculuk yapılmaktadır. -Arbane: Arbane adlı yeni belgesel çalışmamız için ön hazırlık çalışması yapıldı, senaryosu yazıldı. Kaybolmaya yüz tutmuş zanaatları belgesellerimize taşıyarak bu konuya dikkat çekmeye çalışıyoruz. Nitekim ‘ Gezici Nalbant’ belgeselimiz bir çok festivalde gösterilmeye devam ediyor...

KURSLAR/ATÖLYELER Bilgisayar Kursu: 15 Genç Resim Kursu: 6 Genç Gitar Kursu: 15 Genç Tiyatro Atölyesi: 7 Genç Proje Yazım Atölyesi: 11 Genç Belgesel Atölyesi: 5 Genç

GENÇLİNK Blog İçin Tıklayınız

Konser Fotoğrafları İçin Tıklayınız

Eski E-Bültenler İçin Tıklayınız Basındaki Haberler İçin Tıklayınız RSS İle Abone Olmak İçin Tıklayınız

Mardin Gençlik Ve Kültür Evi İl Asistanı: Yusuf KURT Meydanbaşı Civarı İlçe Otogarı Karşısı Tel&Fax: 0482 213 76 17 E-posta: mardingenclikkulturevi@gmail.com Web: www.genclikevi.blogspot.com

Mardin Gençlik Ve Kültür Evi E-bülten-Sayı:3  

GAP BKİ, PEPSİ COLA, TKV VE MARDİN VALİLİĞİ TARAFINDAN DESTEKLENEN MARDİN GENÇLİK VE KÜLTÜR EVİ‘NİN BÜLTENİDİR. İKİ AYDA BİR YAYIMLANIR.

Advertisement