Page 1

nextnews

č.17

03/2014

people for future - future for people

NEXTERIA JE OFICIÁLNA

Budovať si vlastný názor, vlastnú cestu a ísť po nej

Nexteria pri príležitosti svojho vzniku pripravila diskusiu na tému Čo môže urobiť mladý človek pre zlepšenie svojej budúcnosti na Slovensku? Podujatie sa konalo v utorok 18. marca na Fakulte managementu UK.

Niekoľko desiatok mladých ľudí, ktorí zavítali na besedu, mali možnosť debatovať s bývalými absolventmi tejto fakulty, dnes inšpiratívnymi ľuďmi. Pozvanie prijal Rasťo Kulich (country manager Google Slovensko), spisovateľ Michal Hvorecký, Stanislav Boledovič (spoluzakladateľ o.z. Nexteria) a Monika Ondicová, absolventka leadership programu Managerie, ktorá sa napriek mladému veku angažovala už v rôznych projektoch v rozvojových krajinách a momentálne pôsobí v Nadácii Provida. Aj napriek tomu, že všetci diskutéri sa zhodli, že Slovensko je fantastická krajina, mnoho mladých ľudí z nej odchádza za lepšími podmienkami do zahraničia. Ako podotkol Bolek: „Pointou života nie je presťahovať sa do krajiny, ktorá je vybudovaná a užívať si niečo, čo vybudovali iní. Pointou je prispieť a veci zmeniť. Zmena nie je o mase. Krajinu ako Slovensko, dokáže zmeniť aj 50-100 kvalitných ľudí. Vy ste tá generácia, ktorá bude určovať budúcnosť Slovenska o 20 rokov.“

Rasťo Kulich, ktorý zostáva mentorom a podporovateľom Nexterie, už len doplnil: „Treba byť pozitívne nadstavený. Tú istú vec vidia dvaja ľudia inak. Pokiaľ vidí človek pohár napoly plný, idú veci vždy ľahšie, a to platí aj o pohľade na zmeny na Slovensku.“ “Pokiaľ ste ľudia, ktorí sa chcú v živote učiť a meniť veci k lepšiemu, tak Nexteria je práve jedným z najlepších miest, kde to môžete robiť, alebo kde s tým môžete začať. Je tu množstvo veľmi šikovných ľudí so skúsenosťami z praxe. Sú ochotní vám pomôcť vyhľadať príležitosti, pri ktorých môžete nájsť svoj vlastný príbeh,“ poveda Kulich pri vzniku Nexterie. Nexteria začína ďalšiu etapu, v ktorej chceme, aby talentovaní mladí ľudia nielen že nestrácali ideály, ale naopak, aby svoje sny mohli premieňať na realitu. Každý študent, ktorý sa chce učiť od úspešných ľudí a realizovať svoju víziu sa môže do 30. apríla hlásiť do Nexteria Leadership Academy.

Silvia Valovičová


nextnews

POWERED BY

MENÍME SLOVENSKÉ ŠKOLSTVO Teach for Slovakia

Na Slovensko prichádza unikátny americký projekt Teach for All, ktorý funguje už v 30 krajinách po celom svete. Cieľom svetovo populárneho projektu je netradičným spôsobom zlepšiť dostupnosť kvalitného vzdelania. V našej krajine projekt uvádza tím mladých, pre školstvo nadšených lídrov z Nexterie, pod záštitou Stanislava Boledoviča, ktorý sa netají ambicióznosťou projektu: „Chceme meniť slovenské školstvo,“ tvrdia. Ako ďalej uvádzajú, projekt s názvom Teach for Slovakia prináša zlepšenie dostupnosti kvalitného vzdelania pre všetky slovenské deti, a taktiež snahu o oživenie a zatraktívnenie školského prostredia. Tým chcú školu priblížiť komunite. „Súčasný stav slovenského školstva je ovplyvnený neschopnosťou pritiahnuť viac skutočných osobností,“ tvrdí Peter Melek, jeden z členov tímu, „preto je naším cieľom vyhľadať šikovných mladých absolventov s líderskými schopnosťami, a sprostredkovať im na dva roky prácu učiteľa na jednej zo slovenských základných škôl.“ Ako ďalej uvádza, uchádzači nemusia mať nutne pedagogické vzdelanie, a v prípade úspechu im program poskytne kvalitný mentoring, prostredie tímovej práce a podporu odborníkov. Na otázku, čím chcú motivovať potenciálnych uchádzačov Peter odpovedá: „Okrem životného zážitku každému, kto sa do projektu zapojí, zaručujeme benefity, v podobe špičkového mentoringu, školení či finančného ohodnotenia.“ Zároveň uvádza situáciu zo zah- raničia: „V USA je absolvovanie progra

-2-

mu zárukou dobrej práce, a aj preto je Teach For All najväčším recruiterom na Harvarde.“ Záujem o ľudí po absolvovaní programu na Slovensku už potvrdili ESET, Slovenská sporiteľňa, Slovak Telekom, Heineken a ďalšie spoločnosti, ktoré sa k nim postupne pridávajú. „V súčasnosti je našou hlavnou úlohou vyhľadať šikovných a vzdelaných mladých ľudí, ktorí by mali schopnosti a odvahu sa do projektu zapojiť,“ uzatvára Peter. Súčasne ale upozorňuje, že možností zapojenia sa do projektu je viac: „Hľadáme ambasádorov myšlienky pre jednotlivé vysoké školy a fakulty, dobrovoľníkov a v neposlednom rade priamych účastníkov. Pred nami je veľa práce, preto sa potešíme každej ponuke na spoluprácu.“ Ak ťa projekt oslovil a chceš sa zapojiť, napíš Petrovi ešte dnes na peter. stanislav.boledovic@teachforslovakia. sk.

Za rozhovor ďakuje, Viktor Hirschner


ŠTUDENTSKÉ PROJEKTY

nextnews

OD TROJSTENU K PODNIKANIU

Prednedávnom som sa dozvedela, že jeden z prvákov v NLA – Samo Hapák, má už svoju vlastnú firmu, v ktorej rozbieha viaceré zaujímavé projekty. Rozhodla som sa preto vyzistiť o jeho ceste za snom niečo viac. Mohol by si sa na úvod v krátkosti predstaviť? Som bývalý matfyzák, v minulosti som bol aktívny riešiteľ a neskôr vedúci Fyzikálneho korešpondenčného semináru (FKS je jeden z troch seminárov v združení Trojsten. pozn. red.). Žiaľ, v poslednej dobe už nemám dosť času sa FKS/Trojstenu naplno venovať. Mrzí ma to, lebo FKS ma v živote veľmi ovplyvnilo a nebyť neho, tak dnes nemám kopu dobrých priateľov, nezažil by som kopu srandy a asi by som sa ani nepustil do podnikania. Ja viem o tebe, že si zakladateľ softvérovej firmy VacuumLabs, povieš mi, čo presne robíte? Sme sedemčlenný tím nadšencov a zaumienili sme si spríjemniť užívateľom svet webu. Chceme zmeniť spôsob, ako sa webový softvér tvorí a dať tak používateľom čo najpríjemnejšie ovládanie. Pracujeme na vývoji Clean framework (Framework je softvér a sada nástrojov, ktoré pomáhajú vyvíjať softvér. pozn. red.), aby sme zjednodušili prácu programátorom. Clean je open source, dostupný všetkým zadarmo a otvorený pre dobrovoľníkov, ktorí by chceli prispieť. Snažíme sa pomáhať aj šírením osvety o moderných webových technológiach. V januári sme začali v The Spot organizovať pravidelné stretnutia priateľov Dartu (programovací jazyk na web od Google, pozn. red.) na ktoré ste všetci pozvaní. Popri týchto aktivitách pracujeme na klientských zákazkach, kde získané vedomosti aplikujeme do praxe na konkrétnych projektoch. Hovoríš, že chcete zlepšiť Web, čo si mám pod tým predstaviť? Keď v 1990 Tim Berners-Lee v Cerne vytvoril prvý webový prehliadač, nemohol tušiť, že o 20 rokov neskôr sa bude web používať na čítanie emailov, pokec s priateľmi, ba dokonca, že bude existovať webová verzia MS Office. Programy sa posledné roky presúvajú na web a pred ich autormi stoja nové výzvy. Web, ktorý môžem používať aj bez pripojenia na internet. Web, čo bude reagovať hneď – bez čakania.

Chcem vidieť najčerstvejšie informácie aj bez znovunačítania stránky. Dnes ani firmy ako Google a Facebook nemajú všetky tieto prvky dokonale zmáknuté, čo má potom povedať bežný programátor? Preto piľne pracujeme, aby sme to programátorom uľahčili. Je však pred nami ešte veľa práce. Ako to začalo? Čo ťa motivovalo zakladať firmu? Ako študent som si privyrábal doučovaním a všimol som si, že kopa mojich kamarátov vie veľmi dobre učiť a vysvetlovať. Chcel som vytvoriť portál, ktorý by pomáhal žiakom nájsť kvalitných doučovateľov. Nápad stroskotal, no chuť niečo robiť ostala, a tak sme sa s mojim kamarátom Martinom Polačkom pustili do robenia webov. Prvé dva roky sme fungovali bez zisku, no bolo to obrovské dobrodružstvo a neprestávalo nás to baviť. Napriek tomu, že dnes firma živí šesť ľudí a príležitostne nejakých študentov, zábavy a výziev neubudlo. Sú aj ľudia z Nexterie zapojení do tvojich projektov? Zatiaľ veľmi nie, no všetci sú vítaní. Nemal som zatiaľ čas sa so všetkými hlbšie spoznať, čo ma veľmi mrzí. Teším sa však na letný camp, kde to dúfam napravím. Myslím, že sme sa o tebe dozvedeli veľa zaujímavého a inšpirujúceho. Ďakujem ti za rozhovor Samo, a prajem Ti, nech sa ti darí v rozbiehaní projektov a plnení tvojich snov.

Za rozhovor ďakuje Katarína Četrtíková

-3-


nextnews

ŠTUDENTSKÉ PROJEKTY

Adult literacy workshop in Spain AKO SOM SA NAUČIL KREATÍVNE PÍSAŤ Španielsko – pre mňa krajina sangrie, vynikajúceho jambonu (sušená šunka), ale aj nehostinnej prírody, osobitého vidieku a znamenitej architektúry. Aspoň tak si ho pamätám z môjho letného Camina. Po návrate by som ani vo sne nepovedal, že sa tam ani nie do roka znova vrátim.

Úplnou náhodou (ako to už v živote býva) som sa dozvedel o jednom zaujímavom projekte o vzdelávaní dospelých. Oficiálne znenie programu sa nieslo v štýle „medzinárodná interdisciplinárna spolupráca zameraná na vytvorenie metodiky alternatívnych foriem vzdelávania dospelých a rozvoju funkčnej gramotnosti za pomoci kreatívneho písania a dramaturgie“, ale ja by som skôr uprednostnil pracovný názov škola v prírode pre dospelých. Zoskupenie našej „expertnej skupiny“ bolo v skutku rôznorodé. Starostlivý výber organizátorov tak zabezpečil bohatý profesijný mix od vyučujúcich na základných, stredných a vysokých školách, cez tlmočníkov a prekladateľov, až po vydavateľov a terénnych pracovníkov v neformálnom vzdelávaní pochádzajúcich z Litvy, Lotyšska, Portugalska, Rumunska, Dánska a samozrejme zo Slovenska. Vekový rozsah bol na prvý pohľad tiež prekvapujúci. Tiahol sa od 21 až po 65 rokov s priemerom okolo 35. Keď sú ale ľudia mladí duchom, vek nehrá vôbec žiadnu rolu.

-4-

O tom nás koniec koncov presvedčili každodenné (či skôr každonočné) house párty. Náš workshop prebiehal kdesi vo vnútrozemí na odľahlom španielskom vidieku. Pre lepšiu predstavu odporúčam hodiť do Google Maps názov Cortijo la Jimen a poobzerať sa po okolí. Boli sme ubytovaní v dvoch veľkých domoch, prerobených špeciálne pre potreby podobných akcií. Domáci boli skalopevne presvedčení, že v týchto domoch straší, a tak pre ne de facto ani nebolo iného využitia, ako organizovanie workshopov pre nič netušiacich cudzincov. Harmonogram jednotlivých workshopov bol veľmi bohatý, začínal o 9:30 a končil až po 21:00 hod. Počas prestávok sa zvyčajne dopisovali úlohy a nebyť siesty, nemali by sme šancu vyrovnať spánkový dlh. Rozsah aktivít a ich atraktivita ale skôr budila dojem, že sa viac zabávame, ako pracujeme. Najprv sme dostali zaškolenie do konkrétnej aktivity (kreatívne písanie, poézia, poetry slam, role plays a i.), vyskú-


nextnews

ŠTUDENTSKÉ PROJEKTY šali si ju v praxi, a potom špekulovali, ako by ju bolo možné využiť na vzdelávacie účely. Fantázii sa medze nekladú a prišli sme na veľa zaujímavých spestrení vyučovania. Z časového hľadiska možno náročnejšie, ale rozhodne záživnejšie ako čítanie šlabikára. Každý samozrejme videl možnosti využitia aktivít zo svojej perspektívy a ja som tiež vo viacerých z nich videl potenciál na teambuilding a rozvoj EQ v oblasti firemného vzdelávania. Ako ochutnávku ponúkam popis jednej z úloh: Inštruktori nás vzali na výlet k jednej zrúcanine honosnej vily. Mali sme sa tam hodinu prechádzať, všetko si ohmatať a precítiť, načerpať inšpiráciu, a potom napísať vlastný príbeh, čo všetko ten dom prežil. Vzápätí nám povedali, že tam tá vila stojí (či skôr leží) bez využitia takmer 70 rokov, lebo sa na ňu viaže mysteriózna záhada zmiznutia 30 rodín, ktoré tam majitelia pozvali na hostinu, údajne otrávili a po majiteľoch vily a osudných rodinách nebolo na druhý deň ani stopy. A tak tam vraj doteraz straší a kuchárom naskakovali zimomriavky, keď sme ich chceli poprosiť, aby nás tam ešte raz zaviedli v noci. Nakoniec si ale zopár šialencov celú výpravu zorganizovalo na vlastnú päsť, ale na naše veľké sklamanie (či radosť?) sa nakoniec stretnutie s duchmi či strašidlami nekonalo. Ale ako dobrodružstvo to rozhodne stálo za to! Pre mňa bolo asi najväčším prínosom zasvätenie do kreatívneho písania. Vždy som obdivoval ľudí, ktorí vedia písať básničky, lebo mne to nikdy nešlo. Prekvapivo sa ale môže stať poet z každého z nás – stačí sa naučiť zopár techník, prestať sa kŕčovito držať snahy všetko rýmovať a vypnúť v sebe takého toho vnútorného editora, ktorý neustále ukazuje prstom na všetko, čo napíšeme, že všetko je to zlé a nanič. S písaním je to podobné ako s brainstormingom – najprv treba spísať všetko, čo nám vzíde na um, a až potom treba začať hodnotiť, triediť a kritizovať. Inak sa stane, že človek len pozerá na prázdny papier a viac ho celá činnosť

frustruje, ako teší. Netvrdím, že v každom sa skrýva druhý Baudelaire, ale písať si len tak pre radosť je fajn. Môžeme tak vďaka introspekcii lepšie spoznať samých seba a naučiť sa pomenovať všetky tie emócie, ktoré v bežnom živote tak úspešne potláčame, o terapeutických účinkoch písania a rozvoji kreativity ani nehovoriac. Celkovo tento výlet hodnotím, ako taký pútavý únik z bežnej reality a veľmi produktívnu dovolenku. Karabatak!

Trochu z mojej tvorby: Cricket

Artistic an lazy Partying, living for today, forgetting tomorrow Charming, having fun, promising, betraying Creature with faults Ant Hardworking and kind Building the future, forgetting the present Sense of accomplishment, diligence, integrity, aiming high A perfect machine

Marek Paulovič, NLA 2013

-5-


nextnews

DO POZORNOSTI

in motion team VIM vision BLOGOVACIA KOMUNITA V NEXTERII SA ROZRASTÁ Možno ste zaregistrovali, že už dlhšiu dobu sa Manageria snažila rozprúdiť blogovaciu komunitu. Vyzerá to, že tento nápad začína mať reálne kontúry. Tím vedie Fero Múčka, ktorý začínal ako reportér v ekonomickom magazíne TREND, neskôr bol zástupca šéfredaktora a od jesene 2012 pôsobí v denníku SME, ako ekonomický komentátor. V Nexterii je zodpovedný za rozbehnutie VIM teamu. Tento momentálne tvoria študenti aj alumni MLP – Monika Ondicová, Aďa Titelová, Adam Mikuš a Peter Melek. Aj na nich sme sa obrátili s otázkou, prečo je dôležité vedieť písať. „Dôvod, prečo som sa rozhodol zapojiť do VIM tímu je prostý - líder, teda v mojom prípade študent leadership programu :) by mal byť nositeľom myšlienky/VÍZIE, a mal by byť schopný tiež stiahnuť ľudí pre svoju víziu. No a blog mi príde ako super cesta na nábor potenciálnych fanúšikov. :) Navyše počítam do budúcna s tým, že budem prispievať do odborných periodík, takže trénovanie schopnosti vyjadriť sa písaným slovom už počas štúdia je ďalšie veľké plus.“ Adam Mikuš, MLP 2012 „VIM tím a blogovanie je pre mňa príležitosťou naučiť sa lepšie komunikovať svoju víziu a témy, na ktorých mi záleží. Ešte počas štúdia som v rozvojových krajinách, ale aj na Slovensku videla, ako niekedy neziskovky napáchajú viac zlého ako dobrého. Verím, že existujú cesty, ako prispieť k zmene a jednou z nich je pre mňa prepájanie biznisového a neziskového sveta, prinášanie podnikateľských princípov a mentorov do tretieho sektora. V blogu sa chcem venovať tomu, ako aj neziskovky môžu byť ziskové a udržateľné a ako práve podnikavosť môže prispievať k efektívnemu riešeniu problémov.“ Monika Ondicová, MLP 2010 Ak by ste hľadali blogovaciu inšpiráciu, odporúčam Vám blog našeho študenta Jakuba Konečného, MLP 2012, ktorý píše na svojom blogu http://skockytyzdennik.blogspot.sk/ nielen o svojom doktorandskom živote v Škótsku.

Silvia Valovičová, office

-6-


nextnews

POWERED BY

AKO FUNGUJE PR? Zaujíma vás, čo má spoločné film Matrix, Nexteria a slovenské médiá?

Odpoveď je jednoduchá – PR! Čo všetko sa skrýva za dvomi písmenami, okrem anglických slov public relations? Svoj pohľad nám ponúkol Sergej Danilov, PR konzultant spolupracujúci s Nexteriou, ktorý pomáha zviditeľňovať našu organizáciu i aktivity a myšlienky viacerých mladých ľudí z prostredia Nexterie (nedávno napr. Martina Mlynská, Martin Dušek, Tomáš Boleček, Iza Malašenková, Jaro Červinka a ďalší). Požiadali sme ho, aby sa s nami podelil o svoj pohľad na problematiku. Urobil tak prostredníctvom tejto zaujímavej úvahy:

Ak hovoríme o dobrom výsledku PR, potrebujeme silné myšlienky a idey, aby sme vybudovali kvalitné príbehy. Príbehy treba tvoriť tak, aby boli atraktívne pre nastavené cieľové skupiny. Len tak budú (možno) zaujímavé aj pre médiá. To znamená, že cieľom PR nie sú novinári, ale aj novinár je človek, ktorého treba zaujať, byť preňho užitočný, aby informoval ďalej verejnosť. Dobrým príkladom kvalitného príbehu je kultový film Matrix (1999). Filozofi Hilary Putnam a René Descartes by sa mohli nadnesene povedané poďakovať režisérom Lane a Andrewovi Wachovským za stvárnenie ich myšlienok. V knižke Bena Duprého Filozofia – 50 myšlienok, ktoré by ste mali poznať som sa dočítal, že americký filozof Putnam rozvinul Descartesov hororový príbeh zo 17. storočia o duchovi, ktorý Renému vsugeroval, že všetko okolo neho je len klamlivou hrou jeho snov. Putnam vo svojom myšlienkovom experimente publikovanom v knihe Reason, Truth and History (1984) opísal príbeh o mozgu v nádrži. Mozog žijúci bez tela, ale prijímajúci živiny a elektrické impulzy od nejakého počítača tak, že vaša existencia nepríde o žiadny zážitok, hoci v skutočnosti nemáte nohy, ruky, ste len

mozog. „Nemusíte tomu veriť, musíte len uznať, že si nemôžete byť istí, že to nie je pravda. Problém je v tom, že ak by ste náhodou boli tým mozgom v nádrži (a nemôžete túto možnosť vylúčiť), všetko čo si myslíte, že viete o svete, bude nepravdivé,“ píše Ben Dupré o teórii mozgu v nádrži. …A pripomína, ako sa v roku 1999 zrodil počítačový hacker Neo bojujúci proti vyslancom kybernepriateľa parazitujúceho na ľuďoch uväznených v akejsi kolónii, pripojených do počítačového systému bez ich vedomia, hoci v mysli žijúcich normálne životy… Okrem Matrixu našiel mozog v nádrži spracovanie v množstve iných prípadov. Téma sa teda logicky opakuje v každej oblasti, preto je aj v PR dôležitá originalita a výnimočnosti spracovania. Ak by sme v čase vzniku Matrixu bratov Wachovských označili za PR „manažérov“, tak môžeme povedať, že svojou “kampaňou” pre story o mozgu v nádrži získali veľkú priazeň cieľovej skupiny, v tomto prípade priaznivcov kvalitného sci-fi filmu. PR, ktoré ide do hĺbky a stojí na silných príbehoch môžeme označiť za funkčné.“

Sergej Danilov,PR konzultant spolupracujúci s Nexteriou

- 7-


nextnews

DO POZORNOSTI

YPE a legislatívny proces v NR SR Začal sa vzdelávací program pre ľudí smerujúcich do verejnej správy Youth Politics Education odštartovalo svoj vzdelávací program pre letný semester, ktorého prvou témou bola problematika legislatívneho procesu a prijímania zákonov v NR SR. Jedným z lektorov bol Juraj Droba, poslanec NR SR, ktorý momentálne pôsobí v politickej strane NOVA. Ďalšou významnou osobnosťou, ktorá nám z praktického hľadiska priblížila fungovanie legislatívneho procesu a systém NR SR, bol bývalý predseda Legislatívnej rady vlády a advokát JUDr. Jaroslav Pilát. Prvá prednáška sa neviedla v duchu opatrnosti, ale otvorenosti a úprimnosti zo strany poslucháčov, ktorých tvorí skupina mladých ľudí z rôznych oborov. Práve rôznorodosť zamerania obecenstva, oživila diskusiu a svojimi otázkami obohatila nielen samotných lektorov, ale aj ostatných poslucháčov. V programe YPE sa stretli ľudia študujúci verejnú správu, medzinárodné vzťahy, právo, farmáciu, a dokonca aj herectvo. Predmetom diskusie bol nielen samotný proces prijímania zákonov, ale aj zahraničná politika Slovenska a problémy týkajúce sa momentálneho diania na Ukrajine a vo svete. Samozrejme, že poslanec Juraj Droba sa nevyhol otázkam týkajúcich sa nepodporenia Eurovalu, či odchodu zo strany SAS, a rovnako téma voľby prezidenta a jej kandidátov neostala nepovšimnutá. P r e d náška predstavovala nielen prepojenie teoretických

-8-

schopností s praktickými skúsenosťami, ale aj jasný a ucelený výklad fungovania prijímania zákonov a politiky, spolu s rôznymi zaujímavosťami z praxe. Ďalšou témou, ktorá bude veľmi zaujímavá a určite vyvolá mnoho otázok a otvorí podnetnú diskusiu je „Ako ustáť vysokú politiku a nestratiť pritom vlastné hodnoty“. Aj aktivity YPE sú na našej novej webovej stránke http://nexteria.sk/som-student/karierne-kluby/politics/.

Ľubica Ragulová, YPE


nextnews

DO POZORNOSTI

STMIEVA SA

Rezervuj si noc 23. apríla pre TOP expertov z IT

Koncom apríla sa na FIITke určite nebude spať, pretože prídu šéfovia IT a vývoja z najžiadanejších technologických spoločností na Slovensku. Preto si už teraz zaznač 23. apríla do svojho kalendára a rezervuj si svoje miesto! na podujatí a workshopoch. Na čo sa máš tešiť: •Môžeš získať exkluzívnu stáž •Zistíš ako sa dá na Slovensku založiť úspešný start-up •Zažiješ expertov a lídrov z najžiadanejších technologických firiem •Na interaktívnych workshopoch môžešriešiť skutočné prípady z praxe •NOVINKA! „Speed dating“ s šéfmi partnerských IT spoločností Predstavíme aj špeciálneho hosťa, absolventa FEI STU Jána Rosu z Írskeho

Google. Ten dnes vyhľadáva najväčšie IT talenty do európskych pobočiek Google. Povie ti, ako funguje výberový proces v Google a čo ťa čaká na ich pohovore. Tešíme sa na teba 23. Apríla 2014 o 18:00 na FIIT STU. Viac informácií nájdeš na www.nightofchances.sk Ak máš radšej akciu napíš na event@nexteria.sk a pripoj sa do realizačného tímu.

Martin Wozniak, sales team

ZORIENTUJ SA V KARIÉRE A USPEJ V MARKETINGU ALEBO OBCHODE Marketing a Sales Klub je vzdelávaci program pre študentov VŠ, zaujímajúcich sa o kariéru v obchode a marketingu. Zúčastni sa tréningov, navštív top firmy a získaj stáž alebo prácu u TOP firiem v obore. Na čo sa môžeš tešiť? •Know- how od top obchodníkov a marketérov. •Stáže a skutočné case study od partnerov. •Networking – stretni sa s odborníkmi z praxe v neformálnom prostredí, buduj kontakty a spoznaj svojich potenciálnych budúcich kolegov. Toto všetko a viac Ti prináša 1. marketingový a sales Klub na Slovensku Viac info aj na www.nexteria.sk/som-student/karierne-kluby/marketing/

-9-


nextnews SEMESTER ZAČAL HEKTICKY

DO POZORNOSTI

NEVÁŽNE AJ VÁŽNE

Offsite

Letný semester Nexterie začal offsitom, ktorého nosnou témou bolo predstavenie guidov. Za všetkých len jedno z hodnotení študentov: „Páčila sa mi pestrá paleta guidov, ktorí sa nám predstavili - naozaj sa nemôže nikto sťažovať, že by si nemal koho vybrať. Myšlienka tohto programu sa mi naozaj páči, hlavne čo sa týka individuálneho prístupu k študentom.“ Dvojdenný maratón skončil Manageriou in town úspešným 2. kolom neformálnym teambuildingom.

PLES

Poslednú možnú sobotu pred pôstnym obdobím, 1.3. 2014 sa events team opäť vytiahol, a zabrúsil do neznámych vôd. Tentoraz plesových, nakoľko zorganizovanie plesu bolo našou prvotinou. A ako musím skromne podotknúť, opäť sa vydaril. Mix absolventov, súčasných študentov, ako aj zamestnancov, sa nielenže výborne bavil až do rána, ale dúfajme, že sa nám podarilo založiť tradíciu plesov tak Fakulty managementu UK, ako aj Managerie. Budúci rok si dáme určite repete.

Manageria na

PROFESIA DAYS

Začiatkom marca sa prvýkrát na verejnosti odprezentoval v rámci Profesia Days aj nový stream Nexterie – Teach for Slovakia. Študenti MLP sa zhostili úlohy recruiterov. na Slovensku rozbiehame tento projekt, ktorý priamo zlepší dostupnosť vzdelania pre slovenské deti, ktoré nemali toľko šťastia ako mnohí z nás. Ak sa chceš dozvedieť viac, nezabudni si prečítať článok na str. 2.

Intenzívne kurzy

tak ako oficiálne aktivity sa uskutočnili aj prvé intenzívne kurzy tohto semestra – intro do 7 habits s Mariánom Kolníkom nasledované salesovým kurzom – predaj sám seba s Rasťom Blažejom a Paľom Lipovským a diskusia s investigatívnym žurnalistom M. Mojžišom o investigatívnej žurnalistike na pozadí kauzy Cervanová. Silná hodnotná téma s dobrým rečníkom. Nezabudni sledovať aj pripravované aktivity na ďalšie týždne.

- 10 -


nextnews

DO POZORNOSTI

badminton 2.kolo cup

Badmintonové zápolenie si začína získavať svojich priaznivcov aj v rámci Nexterie, kedy sa druhý krát v tomto roku stretli, aby si vybili pracovnú energiu.

o leadership campe

Na aktivity hektický marcový týždeň odštartoval večer na tému Leadership spojenú s diskusiou a premietaním fotografii z predchádzajúceho Letného Leadership Campu. Účastníci sa mali možnosť porozprávať s inšpiratívnymi leadrami, ako aj účastníkmi a lektormi minulých ročníkov. Registrácia na tento rok práve prebieha, tak neváhaj

Rebranding event Nové názov, nové logo, nový claim - bol predstavený aj na prvej oficiálnej aktivite pre študentov FMUK a širší network Nexterie. O budúcnosti pre mladých na Slovensku diskutovali Rasťo Kulich, Michal Hvorecký, Bolek a Monika Ondicová.

Štart náborovej kampane Náborová kampaň je odštartovaná, naším cieľom je získať kvalitné prihlášky a ty

máš jedinečnú možnosť pozvať svojich priateľov do komunity Nexterie, kde sa môžu učiť od tých najlepších a rozbehnúť svoje projekty

Nová web stránka

Aj keď na poslednom mieste z hľadiska udalostí za posledné obdobie, ale ako novinka úplne najhorúcejšia je naša nová webka www.nexteria.sk, kde môžete nájsť všetky aktualizované informácie či už o ľuďoch alebo projektoch. Nezabudnite ju navštíviť! Rovnako ako na FB https://www.facebook.com/nexteria.sk.

Silvia Valovičová, events team

- 11 -


nextnews

nexteria

HARMONOGRAM 2.4. IK Leadership (L1) 2.4. DBK -Klamanie a manipulácia v podnikaní s Lubicou 3.4. IK Leadership (L1) 3.4. Manageria in town web celebration 9.4 IT klub prednáška IT - duel začiatok apríla spustenie marketing-sales klubu 10.4. DBK - Ako funguje hardest (automotive) business? 11.4. IK Leadership II. (L1) IK Analytics & Sales skills (L3) MLP alumni YPE

NEWSLETTER PRE VÁS PRIPRAVIL NÁŠ NEWS TEAM

Marec 2014  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you