Page 1

AS M A OK

NEM

Vaiko kambarys Kova dėl dėmesio

Masažai - sveikatos šaltinis Rubiko Kubo paslaptis 2 Mano vaikas - autsaideris

9 mėnesiai celibato Kaip ugdyti atsakomybės jausmą savo vaikui Žaislai, ugdantys vaikų mąstymą Sunki paauglystė

2011 Lapkritis / Nr.2

Plokščiapėdystė


MAS OKA

NEM

Vaiko kambarys Kova dėl dėmesio

Masažai - sveikatos šaltinis Rubiko Kubo paslaptis 2 Mano vaikas - autsideris

9 mėnesiai celibato Kaip ugdyti atsakomybės jausmą savo vaikui Žaislai, ugdantys vaikų mąstymą Sunki paauglystė MirT_Nr2.indd 1

2011 Lapkritis / Nr.2

Plokščiapėdystė

2011.11.07 00:42:15

„MAMA ir TĖTIS“ žurnalas visai šeimai Leidžia OUREDUS, UAB; Redakcijos adresas Savanorių pr. 197, Vilnius, LT-02300, Tel./faks.: 8-(5)-253-1275; 8-6055-6444, el.paštas: info@mamairtetis.lt, redakcija@mamairtetis.lt Direktorius Laurynas Pilka; Redaktorė Ringailė Stulpinaitė; Redakcija Jurgita Plenkovskienė, Mantas Mažutavičius, Justė Šovinytė, Audrius Vaškevičius, Indrė Dauskordaitė, Ula Valentaitė, Ligita Šoliūnienė, Aušra Matulaitytė; Maketas Vitolis Vala; Žurnale panaudotos nuotraukos: Shutterstock, asmeniniai archyvai, VB Photography studija. Viršelyje tėtis Gedvidas su sūneliu Rapolu – Vytauto Budrevičiaus nuotrauka. Tiražas 25 000. Primename, kad gydytojų pararimai žurnale neatstoja konsultacijos gydymo įstaigoje. Už reklamų turinį ir klaidas redakcija neatsako. Rankraščiai ir nuotraukos negrąžinami. Autorių teisės saugomos. Perspausdintį straipsnį galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą. Spausdino „Lietuvos ryto“ spaustuvė, Sodų g. 83, Skaidiškės, 13274 Vilniaus rajonas.

Susitinkame tik antrą kartą, tačiau be galo džiaugiamės, jog Jūs, mieli skaitytojai, atvėrėte mums duris ir įsileidote į savo šeimas.

Nuoširdžiai dėkojame Jums! Dėkojame Jums ir už didžiulį šūsnį laiškų, dėkojame už Jūsų gražius atsiliepimus, kurie padeda auginti mūsų kūdikį - žurnalą „Mama ir Tėtis“. Esame dėkingi ir už pagirimus, ir už kritiką – tai padeda mums tobulėti. Jūsų atsiliepimai mus skatina dar labiau stengtis ir toliau ieškoti aktualių, įdomių temų. Tikimės, kad žurnalas „Mama ir Tėtis“ taps Jums artimas ir toliau džiugins naudingais patarimais, dovanomis, linksmais konkursais ir žaidimais! Mums jau mėnuo, tad visus kviečiame pasidžiaugti ir kartu laukti artėjančių švenčių. Su Meile, „Mama ir Tėtis“ redakcija.


Turinys: 2011 Lapkritis Psichologija

Auginant mažąjį kūrėją Sunki paauglystė Kova dėl dėmesio Mano vaikas - autsaideris

Sveikata

Plokščiapėdystė Gera burnos priežiūra – sveiki dantys Masažai - sveikatos šaltinis Žavios ir žvalios po gimdymo

Santykiai

Ar mūsų vaikai skaito? 9 mėnesiai celibato Kaip ugdyti atsakomybės jausmą savo vaikui

Žaislai, ugdantys vaikų mąstymą Ar verta skaičiuoti kalorijas? Vaiko kambarys Vaikų darželis – antrieji mažylio namai Dovanų idėjos

Mūsų rūpesčiai

Laisvalaikis

Prasmingas laisvalaikis po pamokų Rubiko Kubo paslaptis II Magiškųjų švenčių tradicijos Kryžiažodis, sudoku

Įdomu

Receptai – Moliūgų mėnuo Įdomu žinoti Nuspalvink (vaikučiams)

06 24 42 20 14 12 22 08 10 32 18

36 40 44 48 34

16 11 46 50

43 30 26


PRENUMERATA

MAMA ir TĖTIS siūlo NEMOKAMĄ prenumeratą 2012 metams. Atsakykite į keletą mūsų klausimų, ir gaukite žurnalą Mama ir Tėtis 2012 metais NEMOKAMAI! Dėkojame, visiems jau atsiuntusiems anketas.

1. Vardas, Pavardė 2.Amžius 3. Tikslus pristatymo adresas, pašto kodas, telefonas, el. paštas. 4. Vaikų skaičius ir amžius. 5. Iš kur gavote mūsų žurnalą? 6. Kokius žurnalus skaitote, prenumeruojate? 7. Kodėl norite gauti žurnalą Mama ir Tėtis? 8. Kas patiko ar nepatiko mūsų žurnale? Norėdami gauti žurnalo prenumeratą, prašome atsiųsti pilnai užpildytą anketą į mūsų redakciją adresu: Savanorių pr. 197, Vilnius, LT02300. Arba elektroniniu paštu: prenumerata@mamairtetis.lt. Nemokamos prenumeratos skaičius ribotas. Visus atsiuntusius informuosime asmeniškai.

Tęsiasi fotokonkursas darželių grupėms „Mes skaitome žurnalą „Mama ir tėtis“ Konkursas vyksta iki 2011-12-31

Kviečiame fotokonkurse dalyvauti visas Vilniaus darželių grupes, darželinukų tėvelius ir auklėtojas! Ką galima laimėti? Laimėkite savo darželio grupei nuostabią ekskursiją autobusu po gražiausias sostinės gatves! Jūsų mažyliai ne tik smagiai praleis laiką, bet ir sužinos daug linksmų ir įdomių dalykų! Padovanokite savo vaikučio grupei nepamirštamas nuostabias akimirkas! Ekskursijos po Vilnių atviru autobusu-kabrioletu – tai UAB „Valandėlės” Jums siūloma paslauga. Kaip galima laimėti? Visa šeima, visa grupe skaitykite žurnalą „Mama ir Tėtis“, įamžinkite tai ir siųskite mums savo nuotraukas. Laimėtojas – Vilniaus darželio grupė, iš kurios sulauksime daugiausiai nuotraukų! Nuotraukas siųskite el.paštu: konkursas@mamairtetis.lt, Temoje nurodykite: Fotokonkursas „Mes skaitome žurnalą „Mama ir Tėtis“ „ Laiške nurodykite: Jūsų darželį; Grupės pavadinimą; Nuotraukoje esančių dalyvių vardus; Laimėtoją paskelbsime ir susisieksime sausio mėnesį. O išvykti į ekskursiją galėsite iki 2012m. birželio 30d. Aktyviausi konkurso dalyviai: Darželis PABIRUČIAI - KIŠKUČIŲ grupė; Lopšelis darželis GIRAITĖ - ŠALTINĖLIO ir GRYBUKŲ grupės; Lopšelis darželis PELENĖ - grupė GRŪDELIS.


Auginant mažąjį kūrėją... Nerastumėm nė vieno suaugusiojo, abejingo mažo vaiko piešiniams. Iš pradžių, kol dar rankelė netvirtai laiko piešimo priemonę, lape ritasi įvairaus dydžio kamuoliukai, krenta lietaus lašeliai, žaismingai „šokinėja“ spyruoklės. Vėliau, matydami popieriaus lape besiskleidžiančias fantazijų gėles, virš jų skriejančius svajonių debesis, tėveliai suvokia, jog jų atžala ne tik drabužėlius ir batelius išauga... Apie tai, kaip ugdyti vaiko iki 3 metų kūrybiškumą kalbamės su psichologe, dailininke, dailės terapijos specialiste Aušra Šūmakariene.

- Kuo svarbus piešimas, meninė veikla ankstyvuoju vaiko raidos laikotarpiu? - Pirmieji vaikų piešiniai – linijų ir brūkšnių raizgalynės, jie piešiami nebaigta pusryčių koše ant stalo, sienos ar savo kūno, braižomi pagaliuku smėlyje ar pieštuku ant tėčio metinės darbo ataskaitos. Viso pasaulio vaikų piešiniams būdinga ta pati raida, kuri neabejotinai siejasi su atitinkamais kūno, judesių ir kalbos vystymosi dėsningumais. Todėl normaliai besivystančio vaiko nereikia mokyti piešti. Vaikui iki 3 metų piešimas - tokia pat natūrali veikla kaip ir žaidimas. Ši veikla padeda kontroliuoti ir lavinti smulkiuosius judesius, kurie vėliau bus reikalingi mokantis rašyti. Piešimas vaiką skatina susitelkti, taigi lavėja jo dėmesys, savikontrolė. - Kas yra kūrybiškumas ir kodėl jį svarbu ugdyti? - Psichologijos mokslas kūrybiškumą sieja su vaizduote ir intelektiniais gebėjimais, tačiau pabrėžia, kad tai nėra tapatūs dalykai. Kartu kūrybiškumas apibūdinamas kaip gebėjimas kelti naujas idėjas, savarankiškai mąstyti ir greitai orientuotis naujose situacijose. Pati kūrybiškumą apibūdinčiau kaip gebėjimą laisvai, pozityviai ir nestereotipiškai keisti save ir supančią aplinką. Dažnam iškyla

06 MAMA ir TĖTIS

2011 Lapkritis

klausimas: „Kam mums to reikia?“. Drįstu teigti, kad pasaulyje, kur kasdien padaroma naujų atradimų, kur informacija ir materija tiesiog pribloškia pasirinkimo gausa, o, norint kažko pasiekti, reikalingas gebėjimas greitai atsirinkti ir tarpusavyje suderinti daugelį, rodos, neįmanomų uždavinių, be tokios savybės kaip kūrybiškumas sunku išsiversti. - Ar kūrybiškumo galima išmokti, o galbūt jis būdingas tik saujelei genijų? Šiuolaikiniai psichologai nesiginčydami teigia, kad svarbu tiek įgimti gebėjimai, tiek ir tai, kaip jie ugdomi. Iš tiesų kiekvienas ikimokyklinukas, jei jis yra sveikas, pailsėjęs ir jaučiasi saugus bei mylimas, yra be galo kūrybiškas. Kadangi jo nestabdo daugybė „teisingų“ nuostatų kaip viskas „iš tikrųjų turėtų būti“, jis leidžia sau fantazuoti, kurti ir atrasti naujus bei netikėtus pasaulius, kur viskas įmanoma - ir skraidantys katinai, ir gerosios fėjos, ir spalvotas vėjas... Vaiko pasaulis alsuoja beribe laisve, pažinimo džiaugsmu ir kūryba. Visgi, lyginant mažuosius kūrėjus tarpusavyje, galima pastebėti, kad kai kurie iš jų išsiskiria ypatingais gabumais, vaizduote ar intuicija. Tokių vaikų tėveliai apie savo mažylius sako: jis toks nuo gimimo, mes jo nemokėme, jis pats viską išsiaiškino.

- Kaip tėveliai galėtų paskatinti vaikų kūrybiškumo raidą? - Ugdant kūrybišką mąstymą svarbu, kad vaikai nuo mažens galėtų įgyti kuo įvairesnės patirties, turėtų galimybių tyrinėti pasaulį visomis juslėmis. Pedagogas J. Schrankas siūlo išbandyti tokius vaiko kūrybiškumą lavinančius užsiėmimus: pabūkite su vaiku tyloje vieną ar dvi minutes, klausydamiesi garsų, o po to aptarkite, ką išgirdote, kuo gali būti naudinga tyla. Skatinkite kurti savo muziką, sudarykite galimybių vaikui išbandyti įvairius muzikos instrumentus. Paprašykite vaiko apibūdinti kokį begalę kartų matytą dalyką. Paskatinkite vaiką atpažinti namuose, gatvėje tvyrančius kvapus. Darykite spalvotus dažų atspaudus ir prašykite vaiko įžvelgti juose kažką prasmingo (tą patį galima daryti stebint debesis danguje). Kitaip tariant, vaikus reikėtų skatinti tyrinėti pasaulį visomis juslėmis ir eksperimentuoti su gaunama informacija be jokių išankstinių instrukcijų ar stereotipinių nuostatų kaip pvz. „Vaikeli, ką čia pieši? Juk mėlyno sniego nebūna!“. - Patarkite kaip būsimų talentų augintojai galėtų padėti vaikui juo tapti, o ne trukdytų kūrybiniam tobulėjimui? Juk taip dažnai tėveliai vengia imtis meninės veiklos su mažais vaikais, žinodami


kiek prireiks pastangų besitvarkant po to... - Visa, ko vaikui šiuo laikotarpiu reikia, tai kad tėvai rimtai ir su pagarba žiūrėtų į pirmuosius meninės saviraiškos bandymus, nesistengdami mokyti ar neprašydami paaiškinti piešinio, nesistebėdami, nesipiktindami ar kitaip nestabdydami natūralaus kūrybos proceso. Vaikui tereikia, kad tėveliai kartu pasidžiaugtų jo piešiniu, užuot klausinėję, kas nupiešta. Sukurkite vaikui saugią psichologinę aplinką. Vaikui svarbiausia žinoti, jog, kad ir kas benutiktų, jis yra vertinamas ir mylimas. Palaikykite vaiko kūrybinius sugebėjimus ir užjauskite, ištikus pirmosioms nesėkmėms. Venkite neigiamai vertinti kūrybinius vaiko bandymus, kad ir sakydami: „Taip, tai visai neblogai, bet būtų daug geriau, jeigu...“. Taip pat svarbu būti pakantiems keistoms ar neįprastoms idėjoms, stenkitės atsakyti į visus klausimus, tačiau nepersistenkite pasakodami apie tai, ko vaikas dar neklausia.

Tai štai kokia profesionalios vaikų psichologės nuomonė. O kaip mažųjų meninius sugebėjimus namuose ugdo tėveliai? Kokią vietą jų atžalų gyvenime užima kūryba? JURGITA (5m. Ūlos ir 2,5 m. Mėtos mama): „Specialiai neugdome, tiesiog duodame vaikui įvairių piešimo priemonių ir jis piešia tai, ką nori ir kaip nori. Nežinau, kokia dailės terapijos įtaka mano mažai merginai, tiesiog nepastebiu didelio domėjimosi tuo (tiesą pasakius - ir neskatinu). Tuo tarpu muzika ir judesys jai reiškia labai daug, tad ta linkme mes ir judam...“. VAIDA (1.3 m. Marijos ir 8 m. Dovydo mama): „Manau, kad labai svarbu ugdyti ir skatinti vaiko meninius įgūdžius, nes tuomet lavėja jo vaizduotė. Marijai labai patinka piešti, ypač ant stalo ir sienų. Dažnai ji piešia savo sąsiuvinuke, kurį varto ir kiekvienam lape kažką pieštuku pamakaluoja. Jau bandau supažindinti mažąją su spalvomis, nors matau, kad jai tas dar neįdomu.“ VAINETA (4m. Saulės ir 16 m. Ąžuolo mama): „Iki trejų metų Saulė itin mėgo piešti akvarele – ši veikla ją taip įtraukdavo, kad galėdavo ja užsiimti net keletą valandų“. JOLITA (Mildos, Justinos ir Beatos mama): „Beatai mes dar dailės nesiūlom (jai 5 mėn.), po parodas nevaikštom. Justinai dailės irgi neperšam (dabar jai 8 m.) ir niekas su ja nepiešė, tik kai spalvindavo su sese, tai rinkdavosi tamsias spalvas - rudą, žalią. Tačiau su ja iki ~18 mėn. klausydavom vaikiškų dainelių, šokdavom (ir dabar ji lanko choreografijos mokyklą). O Milda (12m.) su aukle piešdavo, tiksliau - auklė piešdavo, o ji stebėdavo. Gal tai ir turėjo įtakos jos logikai, kruopštumui“. LAIMA (3 m. Viltės ir 12 m. Mato mama): „Manau, kad įvairių gebėjimų lavinimas vaiko raidai labai padeda. Bendraujant muzikalioje aplinkoje vaikas pratinamas išgirsti, įsiklausyti, būti atidus. Nuo 8 mėn iki 2 metukų lankėme muzikos mokyklėlę, kurioje dukrytė išmoko dainuoti ir groti su kai kuriais instrumentais. Manau, pasąmonėje vaikas geras emocijas išlaiko ilgai, nes praėjus daugiau kaip metams, prisėdus prie pianino, mergaitė prašo groti seniau girdėtas daineles. Manau, kad lavinimui įtakos turėjo ir ši patirtis: nuo 10 mėn. sėkmingai naudojome kūdikių gestų kalbą. Raides ji pažįsta nuo 1,5 m., būtent šios priemonės dėka. Jos pagalba išvengdavome kritimų ant žemės, bereikalingo zyzimo, nes vaikas tiesiog sugebėdavo parodyti tai, ką norėtų pasakyti. Mano supratimu, labiausiai jai padėjo atminties lavinimas“. Parengė Ligita Šoliūnienė

2011 Lapkritis

MAMA ir TĖTIS

07


Sveikata

Žvalios ir žavios po gimdymo Daugeliui jaunų mamyčių pirmosios savaitės, o kartais ir mėnesiai po vaiko gimimo yra tikras išbandymas. Bemiegių naktų maratonas, maitinimas krūtimi ir nesibaigiantys svečių vizitai atima daug jėgų. Kaip atrodyti žavioms ir gyvybingoms, nors neišsimiegate jau ne pirmą naktį, patars „Oriflame“ kompanijoje jau 5 metus dirbanti grožio konsultantė Rasa Morkūnienė. Daugelis moterų po gimdymo skundžiasi, kad jaučia depresijos simptomus, tačiau neišvengiamai nori būti pasitempusios ir gražios. Spindinčios akys byloja apie džiaugsmą, kurį mamytės patiria besirūpindamos savo naujagimiais, bet pavargusi oda, pamėlę paakiai išduoda nuovargį. Jau nėštumo metu moterys atranda nemažai pasikeitimų savo išvaizdoje. Bet svarbiausia tai, jog šiuo metu jaunos mamytės turi puikią progą atrasti save kitame amplua, bei susikurti naują įvaizdį. Ypač dažnai nerimą kelia odos ir plaukų pokyčiai, tuomet reikia laiku pakeisti jų priežiūrą. Nepaisant sunkumų ir naujų išbandymų, svarbu neprarasti noro būti gražioms. Nėštumas nėra priežastis mažiau rūpintis savimi ar savo išvaizda. Tačiau besiruošiant šeimos pagausėjimui neretai keičiasi moterų makiažo priemonių pasirinkimas. Grožio konsultantė pastebi, kad besilaukiančios moterys dažniausiai labiau kreipia dėmesį į natūralumą. Jos valgo pilnavertį maistą, daugiau laiko skiria poilsiui, vengia stresų, todėl oda pradeda gražiai spindėti, atrodo sveikai, todėl ir makiažo priemonių reikia mažiau. O geriausias pasirinkimas nėštumo metu norint paslėpti prastą savijautą ar papilnėjusius

žandukus – lengvas, beveik nepastebimas dieninis makiažas. Tačiau neretai mamytės aptingsta ir atsisako makiažo, arba priešingai, naudoja jo per daug. R. Morkūnienė rekomenduoja naudoti tik tas makiažo priemones, kurios pabrėžia natūralų grožį: kūno spalvos ar šiek tiek tamsesnius šešėlius, tušą, lūpų blizgį, nereikėtų pamiršti makiažo pagrindo, nes jis apsaugo odą nuo aplinkos. Tačiau pataria nepamiršti viską naudoti saikingai. Mažai makiažo priemonių naudojančioms moterims gali atrodyti, kad makiažo gruntas, pudra, skaistalai – daug priemonių, atimančių nemažai laiko norint lygiai padengti odą. Tačiau grožio konsultantė teigia: „Jeigu, prieš pradėdamos daryti makiažą, įsijungsite televizorių, tai pastebėsite, kad užtrukote trumpiau, negu baigė rodyti reklamą. Taip tik atrodo, kad visko daug, bet įgūdžių dėka užtruksit tik kelias minutes“. Beje, pasitepti veidą makiažo pagrindu ir brūkštelti skaistalų bei padažyti blakstienas tušu ir perbraukti lūpas blizgiu trunka vos kelias minutes. Norint paįvairinti dieninį makiažą, galima naudoti pieštuką, tačiau konsultantė siūlo vengti juodos spalvos pieštuko ir nepatingėti jo retušuoti šviesesniais šešėliais. Nors moterų labiausiai vertinamas juodos spalvos tušas, tačiau makiažo subtilybes žinanti konsultantė pataria dienai rinktis alyvinės spalvos tušą, nes ši spalva nėra labai intensyvi, bet blakstienos atrodo žaismingiau. „Jei negalite apsieiti be juodos spalvos, išmėginkite ant viršaus brūkštelti žalios spalvos tušu. Tai yra mažos gudrybės, padedančios šiek tiek praskaidrinti dieną“. O užmaskuoti atsiradusius odos trūkumus padėtų maskuojamosios priemonės. Kaip pavyzdį grožio konsultantė siūlo „Oriflame Beauty“ maskuojamųjų priemonių rinkinuką: „tai trys spalvos viename indelyje. Žalia: neutralizuoja raudonį, sudėtyje yra valančio ir raminančio žaliosios arbatos ekstrakto. Geltona: padengia tamsius ratilus. Bosvelijos medžio ekstraktas padeda pagerinti cirkuliaciją. Gelsvai rusva: viso

DOVANA!

Tik su šiuo kuponu makiažo pamokėlė su grožio konsultante Rasa NEMOKAMAI ! Daugiau info: tel. 868853294 arba el.p.: rasa.morkuniene@oriflame.biz

veido maskuojamoji priemonė, sudėtyje yra antibakterinio nimbamedžio aliejaus, kuris padeda nuraminti probleminę odą. Kad būtų lengviau maskuoti, prieš pradedant pasitepkite veidą makiažo gruntu. Pabaigoje pasitepkite makiažo pagrindu, kad veidas nebūtų spalvotas“. Ne vieną mamytė kamuoja pamėlę paakiai, tai nuovargio ženklas. Norint jį įveikti svarbiausia yra poilsis, todėl būtina rūpestingo vyro pagalba. O jeigu ir tai nepadeda - maskuojamųjų priemonių rinkinys puiki išeitis, kad akys atrodytų plačiai atmerktos ir neliktų jokių nuovargio ženklų. Nemažiau svarbi ir atgaiva vonioje, nes drėkinamieji vonios ir dušo produktai gali padėti atgaivinti tiek odą, tiek mamytę po varginančios dienos. Atsipalaidavimui puikiai tinka visų mėgstami vonios kristalai su jūros druska. Po gimdymo daugiausiai laiko praleidžiant rūpinantis mažuoju, išeinant iš namų minimalus makiažas jaunoms mamytėms turi suteikti pasitikėjimo savimi ir paryškinanti jų žavesį. Tačiau reikia rūpintis ir palaikyti savo grožį iš vidaus, nes neretai mamytėms atrodo, kad jų plaukai slenka labiau. Susilpnėjusių plaukų priežastis gali būti hormonai, ypač pogimdyviniu periodu, o rūpinantis mažaisiais jaunoms mamytėms tenka atsisakyti ilgų nagų, kurie po gimdymo tampa silpnesni. Rasa Morkūnienė rekomenduoja pabandyti kokteilį “Natural Balance“: „ Jis padės sveikai numesti nėštumo metu susikaupusius kilogramus. Jį sudaro tik natūralios maistinės sudedamosios dalys, optimalus omega3/omega6 derinys, trys natūralūs proteinų šaltiniai, subalansuoti pagal amino rūgštis. O „Wellness Pack“ kompleksas padeda sustiprinti organizmo apsauginę funkciją, išryškina jūsų grožį ir skatina gerą savijautą. Švariausi žuvų taukai, nėra kiaulienos ir galvijų želatinos, be dirbtinių dažiklių. Pagaminta Švedijoje naudojant aukščiausius gydomosios kosmetikos kokybės standartus“. Į pagalbą būtina pasitelkti vitaminų kompleksą plaukams ir nagams. „Jis padeda sustiprinti nagus, jie tampa storesni, mažiau skilinėja ir nustoja lūžinėti. Atsigauti nagams taip pat padeda nagų sviestas ir nagų augimą skatinanti priemonė. Šį rudenį madingi švelnūs, pastelinių ir perlamutrinių atspalvių nagai“ – pasakojo R. Morkūnienė. Parengė Ula Valentaitė


Santykiai

Ar mūsų vaikai skaito?

būt jis dar nerado to, kas jam patiktų.

Stebint mūsų mažuosius stebuklus, matome kokie jie smagūs, kiek naujovių atranda, kokia laki jų fantazija. Stebint ir džiaugiantis nevalingai prisimename ir savo vaikystę, teko pabūti princais ir princesėm, karaliais ir elgetom, nuskristi į mėnulį, susidraugauti ir pamilti visus šiuos herojus. Tokią galimybę mums dovanojo knygos. Prisiminimai priverčia susimąstyti ar ir mūsų atžalos šiuos herojus atranda knygų dėka. Norėtųsi taip galvoti, tačiau realybėje susiduriame su problema, vis rečiau knyga tampa to paslaptingo pasaulio atradimu. Animaciniai filmukai ir kompiuteriniai žaidimai- vaikams tai puikius laisvalaikio praleidimas, knygai lieka vis mažiau laiko. Kyla klausimas- laiko stoka ar nenoras skaityti? Jei tėvai verčia vaiką skaityti, jis dažniausiai tam priešinasi, todėl skaitymas neteikia malonumo. Vėliau tokie žmonės nesidomi ir neskaito grožinės literatūros. Priešingai, tėvai, kurie padeda vaikams atrasti knygą, turi vaiką - knygų mylėtoją. Šie vaikai skaito knygas vieną po kitos, tokiu būdu lavina fantaziją, plečia akiratį, greičiau susiformuoja kaip asmenybės.

9. Užregistruokite vaiką bibliotekoje, bibliotekininkas padės pasirinkti knygas (bet jokiu būdu neverskite vaiko lankytis bibliotekoje, jei jis to nenori).

Patarimas tėvams. Jeigu Jūs norite, kad vaikas nenorėtų ko nors daryti - priverskite jį tą padaryti! Darykite tai tuomet, kai vaikas mažiausiai to nori, yra užsiėmęs tuo kas jam įdomu. Ką tėvai daro blogai versdami vaiką skaityti? Kai vaikas pradeda pažinti raides, skiemenis, jis skuba kuo greičiau išmokti skaityti, bet, kaip ir kiekvienas pradedantysis, neretai klysta. Dažnas tėvų elgesys - vaikas tuoj pat yra stabdomas ir verčiamas perskaityti iš naujo. Vėl klaida, vėl vertimas kartoti tą vietą, dar ir dar, priekaištai, kaltinimai, jog vaikas nedėmesingas. Tokio skaitymo metu vaikas pyksta, nori nutraukti šį užsiėmimą, kur nors pasprukti, pasislėpti nuo visų, bet to padaryti negali. Tėvai verčia vaiką skaityti drausdami daryti tai, kas jam labiausiai patinka, keliama užduotis perskaityti tam tikrą teksto dalį su sąlyga, kad tik po to galės eiti pasivaikščioti ar žaisti. Tėvai įsitikinę, kad jei jie nevers vaiko skaityti knygų, pats niekada ir nepradės. Kokia nenoro skaityti priežastis. Ji paprasta. Vaikams nepatinka skaityti, nes jie verčiami tą daryti. Kaip sudominti vaiką? Yra keletas patikrintų būdų, kurie puikiai veikia! 1. Skaitykite mažyliui, kai jis dar nemoka kalbėti, o kai pradės skaityti

10 MAMA ir TĖTIS

2011 Lapkritis

pats, būtinai įveskite tradiciją - „skaitymas po pietų arba prieš miegą“ Skaitykite vaikui garsiai ir raiškiai, pasidalinkite su juo vaidmenimis, skaitykite paeiliui. 2. Naudokite „nebaigto veiksmo“ psichologinį principą: garsiai skaitant sustokite įdomiausioje vietoje (atleisk mažyti, turiu trumpam išeiti, bet mes sustojome štai čia) ir palikit vaiką kartu su knyga. Po kurio laiko, grįžus, paklauskite jo: -„na tai papasakok man, kas ten toliau buvo, man tai įdomu!“ 3. Dažniau skaitykite patys, tegul vaikas mato, kad jums tai patinka. Kartais būtent taip vaikas nori sužinoti, koks malonumas yra tas skaitymas. 4. Iš anksto susitaikykite su tuo, kad jūsų vaikas gali skaityti vienos serijos knygas arba tik komiksus. Tai irgi skaitymas! Tokiu atveju pasiūlykite jam pačiam sukurti istorijas, papasakoti ir nupiešti jas. 5. Prenumeruokite savo vaikui žurnalus apie futbolą, žirgų lenktynes, apie gamtą, apie tai, kas jam labiau patinka. 6. Pasidomėkite, ką skaito jūsų vaiko draugai. Ateina amžius, kai draugų nuomonė yra žymiai svarbesnė nei tėvų patarimai. 7. Pasiūlykite vaikui įvairius literatūros žanrus: humorą, detektyvus, fantastiką, sentimentalias istorijas. Gal

8. Pasirūpinkite, kad jis turėtų nedidėlę biblioteką savo kambaryje.

10. Būtinai lankykitės knygynuose. 11. Neverskite vaiko skaityti iki galo tos knygos, kuri jam yra nuobodi. Tokie patarimai kaip „Skaitykite mažyliui, kai jis dar nemoka kalbėti“ yra naudingi tada, jei jūsų vaikas pradeda kalbėti. Bet ką daryti, jei vaikui 6-7 metai, o jis domisi tik kompiuteriniais žaidimais? Problema sudėtinga ir svarbi, spręsti ją reikia kiekvienu atveju individualiai. Tačiau, visiems laikams nustokite vaiką versti skaityti. Patys tėvai turi turėti namuose keliasdešimtis įdomių knygų: nuotykių romanų, detektyvų, fantastikos knygų ir kt. Vaikas pradės skaityti supratęs, kad jo niekas neverčia to daryti. „Mama ir Tėtis“ inf.


Rubiko kubas II

3. Trečiojo sluoksnio rinkimas. Jei skaitėte spalio mėnesio žurnalą, turėtumėt jau nesunkiai surinkti pirmuosius du Rubiko kubo sluoksnius. Dabar pateiksime trečiojo sluoksnio surinkimo būdą. Pirmiausiai reikia surinkti „viršutinį kryžių“ 3 pav., o viršutinio sluoksnio kampus palikti pabaigai. Pažymėjimai formulėse: P - priekinė siena; V - viršutinė siena; D - dešinė siena; K - kairė siena; A - apatinė siena Atkreipkite dėmesį kurioje vietoje priekinė siena pavaizduota paveikslėliuose.

Pastaba: taikant 3 ar 4 formulę tris kartus kampiniai kubeliai atsistos į pradines padėtis.

Tai galite atlikti pasitelkdami šias formules: Naudodami šią formulę sukeisite kubelių pozicijas taip kaip parodyta 1 pav. „P“ raidė parodo priekinę kūbo dalį. 1) V-P-D-V-D’-V’-P’ – 1 pav.

Pastaba: pritaikius šią formulę pirmus kartus, Rubiko kubas atrodys dar daugiau išsikraipęs ir pirmieji du sluoksniai bus iškraipyti, kartokite šią formulę.

Pastaba: Naudojant šia formulę, kai kurie viršutinio sluoksnio kampiniai kubeliai pakeis savo pozicijas ir pasisuks, tačiau kol kas nekreipkite į tai dėmesio. Toliau rinkdami „Viršutinį kryžių“, pagal antrąją formulę viršutinio sluoksnio kubelius verskite taip, kaip parodyta 2 pav. 2) P-V-P-P-K-P-K-K-V-K-V-V - 2 pav. Pastaba: Naudojant šią formulę, viršutinio sluoksnio kampiniai kubeliai A, B ir C pasisuks du kartus pagal laikrodžio rodyklę, tačiau kol kas nekreipkite į tai dėmesio. Naudodami šias dvi formules turėsite tokį kubą, kuris pavaizduotas trečiame paveikslėlyje. Beliko pats įdomiausias ir turbūt sudėtingiausias etapas – viršutiniai kampai. Pasitelkdami dar dvi (3, 4) formules galite keisti tris viršutinės sienos kampus vietomis (4 pav.), taip keičiasi kampų pozicija ir kampiniai kubeliai (A, B, C) pasisuka pagal laikrodžio rodyklę. Atkreipkite dėmesį, kur yra priekinė kubo „P“ siena. Naudojant šią formulę kampai pasislenka pagal laikrodžio rodyklę: 3) V‘-D‘-V-K-V‘-D-V-K‘ – kampiniai kubeliai (A, B, C) pasisuka du kartus pagal laikrodžio rodyklę. Kampai persistato prieš laikrodžio rodyklę 4) K-V‘-D‘-V-K‘-V‘-D-V – kampiniai kubeliai (A, B, C) pasisuka vieną kartą pagal laikrodžio rodyklę.

Daugiausiai problemų kyla su paskutiniais kubo kampais, kurie vieninteliai turi būti pasukti, tą padaryti galite keliais būdais. Reikia naudotis penktąja formule. Ją naudoti reikia keletą kartų pasukant viršutinę dalį pagal laikrodžio rodyklę. 5) D-P‘-D‘-P-D-P‘-D‘-P, pasukame V ir kartojame n-kartų. 5 pav.

Kitas būdas - naudoti formules 1, 2, 3 ir 4 kelis kartus papildomai, nes jos ne tik leidžia keisti vietomis, bet ir sukinėti kampinius kubelius pagal laikrodžio rodyklę. Reikia tik atkreiptį dėmesį, kurie kubeliai ir kiek kartų turi būti pasukti. Pavyzdys: trys viršutinio sluoksnio kubeliai stovi savo vietose, tačiau juos visus reikia pasukti vieną kartą pagal laikrodžio rodyklę, panaudokite 2-ąją formulę du kartus. Truputi kantrybės, užsispyrimo ir po kelių bandymų Jūs tikrai surinksite Rubiko Kubą. O gal Jūsų artimuosius, mėgstančius galvosūkius, nudžiugins Rubiko Kubas rastas po Kalėdinė Eglute?! „Mama ir Tėtis“ inf.


Sveikata

Gera burnos priežiūra - sveiki dantys Nuo pat mažų dienų tėvai mus mokė dantis valyti du kartus per dieną: ryte ir vakare. Tačiau, ar to pakanka? Burnos gleivinė yra mikrobų ir bakterijų šaltinis, kuris skatina apnašų ir ėduonies atsiradimą, todėl būtina nuolatos rūpintis burnos higiena. Taisyklinga burnos ertmės priežiūra yra sveikatos ir geros savijautos pagrindas. Taigi, kaip tą daryti? Tinkamai, kasdienei burnos ertmės priežiūrai palaikyti dažniausiai naudojamos tokios priemonės: dantų šepetėliai, dantų pastos, skalavimo skysčiai, higieniniai siūlai, dantų krapštukai, liežuvio valikliai ir t.t. Šios priemonės, tinkamai naudojant, padės palaikyti burnos higieną: iš burnos pašalins maisto likučius, dantų apnašas, neleis susidaryti dantų akmenims, atgaivins burnos ertmę, taip pat gerins burnos ertmės audinių kraujo apytaką ir viso organizmo savijautą. Dantų šepetėlis

Viena dažniausiai naudojamų priemonių – dantų šepetėlis. Dantų šepetėliai yra įvairių rūšių, tačiau geriausia rinktis patogų, ilga rankena ir trumpa galvute. Jie gali būti kieti, vidutinio kietumo, minkšti ir labai minkšti. Kuo šepetėlio šereliai ilgesni ir plonesni, tuo jis minkštesnis. Geriausiai apnašas nuvalo vidutinio kietumo šepetėlis, tačiau, jeigu sergama periodonto ligomis ar dantenų uždegimu, patartina naudoti - minkštus. Žinoma, yra ir vaikiški dantų šepetėliai. Jie tokie pat, tik su mažesne galvute ir gaminami iš minkštų šerelių.

Kaip tinkamai prižiūrėti dantų šepetėlį?

Tačiau, ar tikrai visi žinome, kaip reikia prižiūrėti dantų šepetėlį? Verta žinoti, kad prieš pradedant naudoti naują šepetėlį, medikai rekomenduoja jį išplauti virintu vandeniu ir muilu. Toliau, po kiekvieno dantų valymo, plauti jį po tekančiu drungnu vandeniu. Laikyti sausai, stiklinėje ar specialiame inde, kad galvutė butų viršuje. Dantų šepetėlį reikėtų keisti kas du – tris mėnesius, nes jo galvutėje susikaupia daug įvairių mikroorganizmų. Kitas dalykas – ilgai naudojant tą patį dantų šepetėlį, jis nudyla, suminkštėja, iškrenta šereliai, dantys nėra gerai išvalomi. Tad, jeigu šepetėlio šereliai krypsta į šalis, atėjo laikas atsisveikinti su šia dantų valymo priemone ir įsigyti naują.

Dantų pasta

Dantų pastą rinktis reikia individualiai, kadangi kiekvieno žmogaus dantys skirtingi. Jeigu kamuoja ėduonies problemos, derėtų naudoti apsauginę dantų pastą, kurioje yra kalcio. Turintiems jautrius ar ėduonies pažeistus dantis, geriausia rinktis pastą su mineralais ir vitaminais. Tokios pastos yra be fluoro ir skirtos būtent jautriems dantims. Yra žmonių, mėgstančių naudoti balinamąsias dantų pastas, tačiau jomis piktnaudžiauti nereikėtų nes dantys gali tapti labai jautrūs. Tokias pastas gali drąsiai naudoti tie, kurie turi visiškai sveikus dantis. Jose yra kietųjų dalelių, kurios nutrina dantų pigmentą. Yra ir labai švelnaus poveikio balinamųjų pastų. Jose gali būti peroksido, ne tik balinančio dantis, bet ir suteikiančio jiems blizgesio. Naudojant nedideliais kiekiais, ši medžiaga nėra pavojinga, tačiau ilgai jos naudoti nepatartina. Balinamąją dantų pastą patartina naudoti kartą per savaitę.

Kaip taisyklingai valyti dantis? Kyla klausimas, ar visi tinkamai valome dantis? Taigi, ant dantų šepetėlio išspaudus šiek tiek dantų pastos, pirmiausia pradėti valyti reikėtų nuo viršutinio žandikaulio išorinės pusės. Dantys yra sukandami ir šepetėlis dedamas kampu į dantenas. Valoma vertikaliais judesiais pradedant nuo dantenų ir slystant link dantų. Svarbu, kiek įmanoma, geriau nuvalyti kiekvi-

eno danties paviršių. Išvalius viršutinio žandikaulio dantis, toliau valomi apatinio žandikaulio išorinės pusės dantys tokiu pat principu. Jie valomi paeiliui: vienas po kito. Nepamirškime ir vidinės pusės. Priekiniai dantys valomi šepetėlį laikant vertikaliai (vertikaliais judesiais). Na, o galinių dantų sritis - jį paguldžius, horizontaliai, bet vis tiek vertikaliais judesiais. Taip valomi tiek viršutinio, tiek apatinio žandikaulio dantys. Svarbu žinoti, kad negerai dantis valyti horizontaliais judesiais. Valymo trukmė turėtų būti dvi - trys minutės.

Liežuvio valiklis

Norint, kad dantys tikrai būtų gerai išvalyti, vien dantų šepetėlio ir pastos nepakanka. Yra papildomos burnos higienos palaikymo priemonės. Viena iš jų - liežuvio valiklis. Būna, kad kartais blogo burnos kvapo panaikinti nepadeda net ypatingai kruopštus dantų valymas. Taip yra dėl to, kad bakterijos auga ir lieka ant liežuvio paviršiaus. Liežuvio valikliu pašalinamos apnašos, negyvos ląstelės ir maisto likučiai.

Higieniniai siūlai

Dar viena priemonė burnos higienai palaikyti – higieniniai siūlai. Jie skirti tarpdančiams ir dantenų vagelėms valyti. Higieninis siūlas sudarytas iš penkių ar daugiau smulkių nailono siūlų, kurie yra surišti į giją. Yra ir kombinuotų higieninių siūlų, sudarytų iš kietos, minkštos ir vaškuotos dalių. Jie tin-


kami valyti siaurus ir platesnius tarpdančius. Ši priemonė padeda pašalinti dantų apnašas, seiles iš tarpdančių bei dantenų krašto. Jeigu asmuo serga periodonto ligomis, higieniniais siūlais valyti tarpdančius reikia labai atsargiai. Tokiais siūlais vaikams valyti dantis rekomenduojama pradėti tik nuo dvylikos metų. Valymo procesas paprastas: siūlu reikia slinkti aukštyn, žemyn. Taip išvalomas vienas tarpdantis, tada einama prie kito. Ir taip kiekvieną tarpdantį valyti po tris – penkias sekundes.

Dantų krapštukai

Tarpdančiams valyti yra ir kita priemonė – dantų krapštukai. Yra dvi jų rūšys: mediniai ir plastmasiniai. Krapštukai skirti išstumti įstrigusį maistą. Lengvai patenka į tarpdančius, nes yra smailios trikampio formos. Krapštuku iš jų pašalinami maisto likučiai, taip pat ir dantų apnašos nuo dantų kaklelių. Krapštuką reikia laikyti 45 laipsnių kampu ir danties atžvilgiu atsargiai stumti išilgai danties žemyn. Negalima daryti jokių staigių judesių, nes pažeisime dantenas. Judesiai kartojami valant kiekvieną tarpdantį. Dantų krapštukai turi būti perkami ne prekybos centruose, o vaistinėse. Medicininės paskirties dantų krapštukų galiukai yra suapvalinti, o jų forma labiau trikampė. Apvalūs krapštukai, kurių pilna prekybos centruose, skirti kulinarijos gaminiams smaigstyti, o ne valyti tarpdančius. Jeigu naudojami būtent tokie, kyla didelis pavojus pažeisti dantenas ir dantų emalį. Tik trikampis krapštukas lengvai patenka į kiekvieną tarpdantį. Geriausia yra pasikonsultuoti su gydytoju odontologu, kuris patars, kokius krapštukus naudoti.

Skalavimo priemonės

Nepamirškime ir dantų skalavimo priemonių. Skalavimui naudojami įvairūs eliksyrai, atskiesti vaistažolių ekstraktai, įvairios biologiškai aktyvios medžiagos, taip pat medikamentai, antiseptikai ar paprasčiausias vanduo. Jų pagalba pašalinami maisto likučiai, sumažėja mikrobų, pagerėja burnos kvapas, taip pat masažuojamos dantenos ir burnos gleivinė. Eliksyrai atskiedžiami vandeniu: paprastam, kasdieniniam skalavimui į stiklinę vandens įlašinami penki lašai. Jeigu skalavimas gydomasis, tuomet dvidešimt – trisdešimt lašų. Eliksyrų sudėtyje dažniausiai būna augalinių preparatų, pavyzdžiui, jonažolių, medetkų, ramunėlių, gysločių sulčių, mėtų, eukalipto ir t.t. Būtina žinoti jų galiojimo datą, nes eliksyrai greitai sensta ir netenka gydomųjų ir antimikrobinių savybių. Yra ir tokių skalavimo tirpalų, kurie neleidžia susidaryti apnašoms.

è 14 p.


Sveikata

Atkelta iš 13 p.

Dantų silantai

Dantų silantai - tikri dantų sargai! Silantai yra skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Jie apsaugo dantis nuo žalingų veiksnių (mikroorganizmų bei jų gaminamų rūgščių). Silantuose yra fluoro, kuris skatina emalio mineralizaciją. Dantų vagelėse ir duobutėse paprastai kaupiasi apnašos, kurios ne visuomet gerai išvalomos dantų šepetėliu. Tokios vietos yra

aštuonis kartus labiau pažeidžiamos nei lygus emalio paviršius. Silantais dengiami tik sveiki nuolatiniai dantys. Procedūra visai neskausminga ir trunka 5–10 minučių. Danties gręžti nereikia, tik nuvalomas jo paviršius, apdorojamas specialiu skysčiu ir padengiamas silantu. Parengė Justė Šovinytė

Jeigu kankina blauzdos raumenų skausmai, dažnai jaučiamas kojų nuovargis – laikas sunerimti

Plokščiapėdystė – tai pėdos deformacija, kuriai būdingas nuleistas išilginis, skersinis arba abu skliautai, pakeltas pėdos išorinis kraštas, iškrypę pirštai. Plokščiapėdystė gali būti įgimta, rachitinė, paralyžinė, trauminė ir statinė. Šios priežastys yra įgimtas vaikų blauzdos ir pėdos atgręžiamųjų ir lenkiamųjų raumenų silpnumas. Dėl to pėdos po truputį plokštėja, o kai ligonis stovi, jo padas prisispaudžia prie grindų, pėda pailgėja ir paplatėja. Jeigu kankina blauzdos raumenų skausmai, dažnai jaučiamas kojų nuovargis – laikas sunerimti. Tai pirmieji plokščiapėdystės simptomai. Taip pat būdingas didelis nuovargis einant, o vakare – fizinio darbingumo sumažėjimas. Jeigu pėda staigiai pasukama į vidų, tuomet suskausta jos skliautą. Be to, pėda išsiplečia ir suplokštėja, ypatingai vidurinė dalis, o kulnas nusigręžia labiau į vidų.

PUIKI ŽINIA! Valstybinė ligonių kasa primena, kad dabar vaikų krūminių dantų dengimas silantinėmis medžiagomis 6 – 14 metų vaikams NEMOKAMAI! Tokia programa vykdoma nuo 2004 metų. Ji finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto. Kad dantys būtų sveiki, burnos higiena rūpintis privalo ir vaikai, ir suaugusieji. Tačiau ypatingą dėmesį tam turėtų skirti nėščios moterys. Nėštumo metu padidėja rizika susirgti dantenų ligomis. Jei mamos dantys yra sugedę, kyla grėsmė, kad ir vaiko dantukai ims gesti dar ankstyvoje vaikystėje. 14 MAMA ir TĖTIS

2011 Lapkritis

Plokščiapėdystės tyrimo procesas paprastas ir neskausmingas Plokščiapėdystę ištiria ir nustato gydytojai. O kaip gi visa tai vyksta? Tyrimo procesas labai paprastas. Pacientas pasodinamas ant kėdės, į dubenį, kuriame yra vandens, įkiša padus, kad jie sušlaptų. Tada, nupurtęs vandens lašus, pastato kojas ant sugeriamojo popieriaus lapų, kurie jau būna iš anksto paruošti. Atsistoja, pastovi kelias sekundes nejudindamas kojų ir vėl atsisėdęs pakelia jas nuo popieriaus lapų. Tuomet gydytojai tiria pėdos skliautą. Ant pėdos antspaudo vidinėje jos pusėje nubrėžiama liestinė (pvz., AB), o per pėdos vidurį - kita linija (pvz, CD), kuri yra statmena į skersai pėdos išvestą


Plokščiapėdystė

Sportiniai bateliai – patogu, lengva ir madinga. Juos avėti mėgsta ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. Tačiau, ar niekada nesusimąstėme, kad jie gali būti žalingi mūsų sveikatai? Deja, bet visą dieną avėti sportiniais bateliais negalima. Tokių batų padas yra labai lankstus, o tai skatina plokščiapėdystės vystymąsi. Ypač dažnai šis sveikatos sutrikimas pasitaiko ikimokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams

liestinę (pvz., EF). Tada matuojamas pėdos antspaudo plotis per statmenį (AB) ir atstumas nuo antspaudo krašto iki liestinės (BC). Išmatavus šių atstumų santykį, nustatoma, koks yra pėdos plokštumas. Žinoma, jeigu nustatyta plokščiapėdystė, ji sėkmingai gydoma vaikystėje, kol čiurnos ir pėdos kaulai vis dar formuojasi. Plokščiapėdystės gydymo būdai Kad plokščiapėdystė neišsivystytų, asmuo turėtų avėti avalynę, kuri yra su platesnėmis noselėmis, gerai iškirptu įdėklu, kietu užkulniu, žemoka ir platoka pakulnimi. Batų padas geriausia elastinis. Vaikams labiausiai tinka užvarstomi batukai, nes aulinukai gerai nesilaiko ant kojų. Na, o jeigu jau asmuo turi didesnę pėdos deformaciją, ligą būtina taisyti specialiais įdėklais – supinato-

riais. Jie spaudžia pėdą ir priverčia ją laikyti taisyklingoje padėtyje. Tokie įdėklai labai palengvina vaikščiojimą. Dar yra ir kitas vienas efektyviausių plokščiapėdystės gydymo būdų. Tai titaniniai čiurnos ančio implanatai. Juos įstatyti nėra sudėtinga. Procedūra trunka 10 - 15 minučių. Pacientas nieko nejaučia, nes jam taikoma vietinė nejautra. Procedūrai pasibaigus, jis tą pačią dieną jau gali vaikščioti, ir paleidžiamas į namus. Po 3 – 4 savaičių pacientui leidžiama avėti bet kurią avalynę, tik maždaug mėnesį rekomenduojama nebėgioti ir neturėti didesnio fizinio krūvio. Plokščiapadystės profilaktikai rekomenduojami pėdos ir pirštų raumenis lavinantys pratimai, taip pat vaikščiojimas basomis nelygiu paviršiumi (briaunota lenta virve, akmenėliais), vasarą – smėliu, žvyru.

Patartina pasivaikščioti ar pabėgioti šlapia, rasota žole. Labai naudingas ir ėjimas kontrastinės temperatūros gruntu (šiltu, šaltesniu ir vėl šiltu). Plokščiapėdystės profilaktikai yra specialūs mediniai ar sintetiniai kilimėliai, ant kurių vėl gi reikia vaikščioti basomis. Pagrindinė plokščiapadiškumo priežastis – pėdos raumenų ir raiščių silpnumas. Silpni raumenys ir raiščiai greitai išsitempia nuo per didelio įtempimo ir nebeišlaiko taisyklingos pėdos formos. Jeigu nustatyta nedidelio laipsnio plokščiapėdystė, ją galima išgydyti masažu ir fiziniais pratimais, kurie stiprina pėdos ir kojų raumenis. (lentelė). Lietuvoje įvairaus laipsnio plokščiapėdystė būdinga maždaug 70% žmonių. Tad verta tikrintis ir gydyti ligą, kol dar nevėlu. Parengė Justė Šovinytė

Balerina Eiti pasistiebus ant pirštų galų.

Nenudek pirštų Eiti ant kulnų, pakėlus ir surietus pirštų galus.

„Vėžlys” Pražergtomis kojomis atsistoti ant išorinių pėdos skliautų ir grįžti ant visos pėdos.

„Riedučiai“ Ridenti kėglį ar gimnastikos lazdą dešine (kaire) koja.

Šokis ratu Atsigulti ant nugaros ir sukti abiejų kojų pėdomis ratukus į vidinę pusę, po to - į išorinę.

Paimk servetėlę kojomis Sėdint kojų pirštais suimti popierinę servetėlę ir perkelti į kitą vietą. Variantai: suimti nosinaitę, pieštuką ar kitą smulkų daiktą. Paimtą pirštais daiktą mesti aukštyn, tolyn.

Piešimas koja Atsisėsti, suimti dešinės (kairės) kojos pirštais pieštuką, kita koja prilaikyti popieriaus lapą. Braukyti pieštuku ant popieriaus.

„Išlygink skalbinius”

Sėdint abejomis kojomis ridenti kėglį arba medinį ritulį pirmyn, atgal. „Futbolas” Atsisėsti pražergtomis pusiau sulenktomis kojomis ir padais mušti kamuolį nuo vienos pėdos prie kitos. „Patrauk vežimą” Ant grindų patiesti rankšluostį ir ant jo galo padėti kokį nors nesunkų daiktą (trinkelę, knygą). Kojų pirštais sutraukti ištiestą

Molio minkymas Atsistoti pražergtomis kojomis ir perkelti kūno svorį nuo pirštų ant kulnų paeiliui kaire, dešine koja. Nusiauk kojinę be rankų Sėdint vienos kojos pirštais numauti puskojinę nuo kitos kojos. Pajudink pirštukus Gulint arba sėdint išskėsti kojų pirštukus ir suglausti. Variantai: pakelti pirštukus aukštyn, nuleisti žemyn.

„Varlytė” Atsisėsti rankomis remiantis į grindis, kojas sulenkti. Pražergti kelius ir suglausti padus, grįžti į pradinę padėtį.

Masažas Gulint arba sėdint braukti dešinės (kairės) kojos padu per kairę (dešinę) koją aukštyn, žemyn.

Paimk rankšluostį Atsisėsti sulenktomis kojomis ir kojų pirštais sutraukti ištiestą rankšluostį.

Lipimas lynu Atsisėsti sulenktomis kojomis, kelius išskėsti. Tarp kojų pastatyti gimnastikos arba medinę lazdelę ir prilaikyti rankomis. Lipti aukštyn statant pėdą virš pėdos.

Sugauk kamuolį kojomis Atsisėsti vienam prieš kitą, mėtyti kamuolį kojomis vienas kitam ir gaudyti.

Parengta pagal: prof. habil. dr. E. Adaškevičienė „Vaikų sveikatos ugdymas pedagoginiu aspektu” , 1999

2011 Lapkritis

MAMA ir TĖTIS

15


Prasmingas laisvalaikis po pamokų Kur laisvalaikį leidžia jūsų vaikai?

Gatvėje, „ant asfalto“, neaiškių draugų kompanijose ar kiurkso prie kompiuterio? O gal užsiima prasminga veikla įvairiose ugdymo ir lavinimo mokyklose, kur vaikų kasdienybė įgauna naujas spalvas, realizuojasi jų svajonės, o gyvenimas prisipildo naujos, neįkainojamos patirties? Deja, dažnai dirbantys tėvai nežino kuo užsiima jų atžala po pamokų, tačiau laiku padrąsinus, paskatinus vaiką galima netgi teigiama linkme pakreipti jo ateitį. Moksleivių socializacijai, kūrybiškumo ir įvairiapusiams gebėjimams lavinti reikiamas sąlygas sudaro popamokinė veikla. Gerai ją organizuojant galima sustiprinti vaiko pasitikėjimą savimi, kad jis taptų atsakingesnis, savarankiškesnis, pasijustų visuomenės dalimi. Tokia veikla atitraukia nuo beprasmio laiko leidimo ir skatina jauną žmogų išbandyti save įvairiose veiklose. Dalyvavimas neformaliojo ugdymo veikloje padeda vaikams kaupti įvairiausią socialinę patirtį: prasmingai praleisti laisvalaikį, praturtinti dvasinį pasaulį, prasmingas dalyvavimas šioje veikloje padeda asmenybės raiškai. Kaip teigia Švietimo įstatymas, neformaliojo vaikų švietimo paskirtis - tenkinti mokinių pažinimo, lavinimosi ir saviraiškos poreikius, padėti jiems tapti aktyviais visuomenės nariais. Didelė veiklų įvairovė (nuo tradicinių dailės, šokių ir panašių būrelių iki tokių veiklų kaip origamis, floristika, beisbolas, saviraiškos užsiėmimai ir pan.) rodo, kad bendrojo lavinimo mokyklose bei neformaliojo vaikų švietimo mokyklose dirba kūrybingi mokytojai, gebantys pasiūlyti mokiniams įdomių programų, nesusijusių su formaliuoju švietimu. Lietuvių vaikai – tinginiukai? Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, apibendrinęs 2010 metais atliktą tarptautinį mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos tyrimą, skelbia – mūsų šalies moksleivių aktyvumas yra vienas mažiausių pasaulyje. Remiantis apibendrintais tyrimo duomenimis, Lietuvos berniukai pagal fizinį aktyvumą tarp beveik 40 Europos ir Šiaurės Amerikos šalių užėmė penktą vietą nuo galo, o mergaitės - trečią. Vidutiniškai kas antras 11-15 metų berniukas (45 proc.) ir kas penkta (20 proc.) mergaitė yra pakankamai fiziškai aktyvūs, tačiau šie rodikliai per pastaruosius 16 metų nuosekliai mažėja. Tyrimo duomenimis, apie 40 proc. Lietuvos mokinių beveik kiekvieną dieną, dažniau nei kartą per savaitę arba beveik kiekvieną savaitę jaučia irzlumą, blogą nuotaiką, galvos skausmus, o kas šeštas paauglys sakė turintis miego sutrikimų, patiriantys nugaros skausmus.

“Fizinio aktyvumo reikšmė vaikystėje ir paauglystėje yra didžiulė - nepakankamai judant padidėja nutukimo, širdies ir kraujagyslių ligų rizika, gali atsirasti depresijos požymiai”, - teigė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Apolinaras Zaborskis. Vaikams, kurie fiziškai mažai aktyvūs, nukenčia visos organizmo sistemos: silpsta atramos-judamasis aparatas, blogėja sąnarių aprūpinimas maisto medžiagomis, dėl to gali formuotis raumenų atrofija, netaisyklinga laikysena. Dėl judėjimo stokos atsiranda širdies ir kraujagyslių sistemos problemų, sutrinka medžiagų apykaita, silpsta imunitetas, sumažėja atsparumas infekcinėms ligoms. Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai apskaičiavo, kad nepakankamas fizinis aktyvumas kasmet apytikriai lemia 3,2 mln. Žemės gyventojų mirčių. Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesoriaus A. Zaborskio, mažėjant Lietuvos mokinių fiziniam aktyvumui reikia ieškoti naujų, veiksmingų fizinio ugdymo ir sveikatos stiprinimo būdų bei priemonių. Vyresnieji nenori nieko? Švietimo ir mokslo ministerijos inicijuotoje studijoje „Neformalusis švietimas Lietuvoje. Faktai, interesai, vertinimai“ tvirtinama, kad kuo aukštesnė klasė, tuo mažiau vaikų įsitraukia į neformalųjį švietimą. Pradinių klasių mokiniai lanko daug įvairių būrelių, tarp kurių populiariausi yra sporto, šokių, dainavimo, dailės, dramos, folkloro ir kt. Tačiau 5–11 klasių mokiniai (ypač vaikinai) dažniausiai po pamokų nelanko nieko ar pasirenka vieną veiklą. Jaunimo užimtumas, prasmingas laisvalaikio praleidimas sudaro galimybę mažiau domėtis ir skirti laiko žalingoms veikloms. Pastaraisiais metais daugėja nepilnamečių padaromų nusikaltimų, tarp jaunuomenės didėja narkotikų, alkoholio ir rūkymo vartojimas, dažnėja mokyklos nelankymas ir kitos socialinės negerovės.Vaikai padaro apie penktadalį visų nusikalstamų veikų, o jaunuoliai nuo 14 iki 29 metų sudaro apie 60 proc. visų nusikaltusių asmenų. Kasmet vis dažniau nusikal-

sta moksleiviai. Mūsų visuomenėje yra pakankamai daug problemų, lemiančių nepilnamečių nusikalstamą elgesį: neužimtumas, vaiko teisių pažeidimai, ryški socialinė diferenciacija, smurtas, skurdas, alkoholizmas ir kt. Populiariausia veikla – sportas Nusprendusieji turiningai leisti laiką po pamokų vaikai dažniausiai renkasi ugdymą už mokyklos ribų – nors būreliai bendrojo lavinimo mokykloje tėveliams atsieina pigiau, tačiau veikla įvairiose privačiose įstaigose jiems atrodo patrauklesnė. Vaikai mieliau lanko tokius būrelius, kurių metu vyksta aktyvi veikla. Sportuodami vaikai gali ugdyti kinestezinį intelektą, taip pat judrumo savybes bei sveiką gyvenimo būdą. Sportuoti dažniausiai mėgsta berniukai, o mergaitės mieliau renkasi šokius, muzikuoja ar užsiima daile. Krepšinis yra populiariausia mokinių neformaliojo švietimo veikla, berniukai taip pat mėgsta futbolą. Suprantama, kad visuomenė, ypač jaunimas, turi savo „dievaičius“, kurie dažniausiai yra sportininkai. Tarp populiariausių sporto rūšių - stalo tenisas, lengvoji atletika, futbolas, krepšinis, tinklinis, plaukimas, jodinėjimas žirgais, golfas, sklandymas, orientavimosi sportas. Moksleiviams siūlomos aerobikos ar kitos fizinių pratimų programos, stiprinančios fizinę būklę, imuninę sistemą, gerinančios savijautą, padedančios profilaktiškai apsisaugoti nuo apkūnumo, artrito, skoliozės, nerimo. Pagal naujausias metodikas su naujausiu inventoriumi vedami užsiėmimai su korekcinės gimnastikos elementais, taisyklingos laikysenos profilaktika, koordinacijos didinimo, lankstumo vystymo pratimais. 1994 metais Arvydas Sabonis įsteigė krepšinio mokyklą, kurioje berniukai nuo 7-nių iki 18-ikos metų profesionaliai sportuoja. Krepšinio mokykloje sportuoja apie 700 jaunųjų krepšininkų, kuriuos treniruoja aukštos kvalifikacijos treneriai. Mokykla glaudžiai bendradarbiauja su krepšinio klubu ,,Žalgiris”, todėl gabiausi mokyklos vaikai vėliau žaidžia šiame klube arba ,,Žalgirio” dublerių ko-


Jie žurnalui „Mama ir tėtis“ papasakojo ką mėgdavo veikti po pamokų, atskleidė kaip slapta ketino mesti krepšinį bei dalijo patarimus jaunimui.

Tadas Klimavičius Robertas Javtokas Mindaugas Kuzminskas mandoje. A.Sabonio krepšinio mokykla informacinės ir kitos technologijos: modyra viena stipriausių mokyklų Lietuvoje ir eliavimas, auto- ir mototechnika, fizika, tai atspindi daugelyje turnyrų užimamos šachmatai – tarp intelekto lavinimo prizinės vietos. „Vieniems krepšinis - ho- veiklų. Gamtininkų, floristikos būreliai bis, kitiems - profesija, tretiems - gyven- dažniausiai pasirenkami iš gamtos imo būdas... Mano kartos krepšininkai veiklos, drama ir žurnalistika – iš literatų neturėjo net panašių sportavimo sąlygų, veiklos, maironiečiai ir gediminaičiai – iš ką šiandien siūlo šis krepšinio centras. jaunimo organizacijų. Ieškančių kelio Kurdami jį siekiame išugdyti ne tik geri- į save ir ateitį laukia komunikacijos ir ausius Europos ir pasaulio žaidėjus, bet lyderystės meno, kūrybiškumo ugdymo, ir suteikti auklėtiniams galimybę pama- jaunųjų ekonomistų, jogos, meditacijos tyti pasaulį, išmokti bendrauti, siekti užsiėmimai. užsibrėžto tikslo. Esame, kad vienytume visus mylinčius krepšinį: jaunimą, jų Įvairaus amžiaus vaikai kviečiami tėvus ir rėmėjus, partnerius, kad krepšinis bendraminčių būryje turiningai leisdžiugintų žmones. Ateikite, žaiskite, ti laiką, patirti pažinimo veiklos po „sirkite” ir džiaukitės, nes tai gali tapti pamokų džiaugsmą; mokytis girdėti ir Jūsų gyvenimo būdu“, - jaunimą kviečia jausti muzikos ritmą, o šokant išreikšti legendinis sportininkas A. Sabonis. savo jausmus, nuotaiką, santykį su Ne mažiau populiarios ir tolimųjų išoriniu pasauliu; ugdyti savo valią, kraštų kovos menų rūšys: aikido, kendo, discipliną, grūdinti charakterį, mokytis karatė, mokančios ne tik apsiginti nuo būti geriausiais. Vaikai po varginančios užpuoliko, bet ir supažindinančios su mokyklinės programos laukiami dailės ir kitų šalių kultūra bei tradicijomis. Karatė rankdarbių, muzikos garsų, dizaino ir stilklubo “Kentauras” vadovas Arūnas Ma- iaus, gitaros, šokių studijose, fotografijos, salskis šią sporto šaką sieja su technikos, stiklo, dailiųjų amatų dirbtuvėse. Besidojėgos ir greičio derinimu. Pergalė čia le- mintys technika susipažįsta su įvairiomis mia ne jėga, bet greitis. Karatė shotokan automobilių sporto subtilybėmis, kurios ypač vertinama vieno tikslaus smūgio vėliau padeda jiems siekti gerų rezultatų technika. Tikslūs veiksmai garantuoja lenktynėse. Kartingų ar sportinių apsaugą nuo traumų, todėl karatė tam- automobilių vairavimo užsiėmimus pa ne tik sporto šaka, bet ir pomėgiu. veda patyrę lenktynininkai. Kultivuodamas šį sportą žmogus tobulėja fiziškai, sutvirtėja dvasiškai, ugLaisvalaikio praleidimo formų doma drausmė, atsakomybės jausmas. pasiūla šiandien milžiniška – tereikia Pasak trenerio A. Masalskio, norintys pačiam vaikui žinoti kuo norėtų išmokti muštis tik gatvėje, klube nep- užsiimti ir kas būtų miela jo širdžiai. ageidaujami. „Tai - sportas, ir čia vyrauja Sunkiai apsisprendžiančiai atžalai sporto principai, o jėga naudojama tik turėtų pagelbėti tėvai – pasikalbėti apsiginti“, – su jaunimo mėgiamu kovos kas jį domina, patinka, prie kokios menu supažindina A. Masalskis. veiklos jis pageidautų prisiliesti arĮprastos veiklos su unikaliomis pro- timiau. Nes kryptingas, nuoširdus tėvų gramomis pastūmėjimas, vėliau galbūt ir tvirtas Lietuvoje veikiančiuose užklasinės patarimas nemesti veiklos, kuri sekaveiklos būreliuose mėgstančių muziką si, gali tapti tikruoju gyvenimo keliu. laukia dainavimas, bendrasis muzikinis Padėkit, tėveliai, vaikams jį pasirinkti! lavinimas, grojimas fortepijonu, smuiku, Kad nuo mažų dienų pasirinktas gitara ir kt. instrumentais; bendrasis dai- mielas užsiėmimas, kasdienis darbas bei linis lavinimas, keramika, dizainas – tarp tvirtas tikslo siekimas turi įtakos visam dailės veiklų; choreografija, modernieji, tolesniam gyvenimui patvirtina ir Kauno sportiniai, jaunimo subkultūrų šokiai; krepšinio komandos „Žalgiris“ žaidėjai.

Tadas Klimavičius: „Kaip ir visi vaikai po pamokų mėgdavau žaisti lauke, žvejoti, važinėtis dviračiu, mopedu, dar žaisdavau tinklinį. Daugiausia laiko užimdavo krepšinis, tad kitų būrelių nelankiau. Baigus sporto mokyklą kokį mėnesį (kai neturėjau kur žaisti) buvo minčių mesti krepšinį, tačiau atsitiko taip, kad patekau į dublerių komandą ir štai tęsiu šią veiklą iki šiol. Vaikystėj netroškau tapti žvaigžde – tiesiog norėjau žaisti krepšinį: treniravausi, stengiausi, dirbau ir šiandien esu tas kas esu. Jaunimui patarčiau tiesiog tikėti tuo ką daro, daug dirbti ir turėti noro patiems, nes per prievartą jų niekas neprivers“. Robertas Javtokas: „Prieš pamokas ir po jų labai mėgau žaisti biliardą. Jokių kitų būrelių nelankiau, tik žaidžiau krepšinį, nes tėvai buvo pasakę „Arba krepšinis, arba nieko“. Kai buvau trylikos, beveik porą metų nelankiau krepšinio treniruočių, tada tiesiog nieko neveikdavau ir leisdavau laiką su draugais kieme. Vaikams patarčiau turėti savo tikslą bei tvirtai jo siekti, nors iš pradžių ir nesiseka. Manau, ir tėvai turėtų šiek tiek „paspausti“, ypač kai užeina noras eiti ten, kur draugai. Aišku, ir pačiam vaikui turi būti mielas tas sportas“. Mindaugas Kuzminskas: „Po pamokų lankiau daug būrelių: krepšinio, greitojo skaitymo, lėktuvų aviamodeliavimo, taip pat dalyvaudavau renginiuose, kuriems teko daug repetuoti, vaidinti. Tad to laisvo laiko per daug nebūdavo. Dažnai važiuodavom su tėvais į kaimą, kieme su draugais žaisdavom futbolą, „slėpynių“. Mesti krepšinį vaikystėje nebuvo minčių, nes daugiau atsižvelgdavau ką sako tėvai. Aišku, daug sportuojant nukentėdavo draugai – visi važiuoja linksmintis, šoka, o aš turėdavau gerai išsimiegoti, nes ryte laukė treniruotė ar varžybos. Maždaug 15 metų buvau metęs krepšinį. Tuomet kursuose gavau teisėjo licenziją, šiek tiek teisėjavau. O sportuodamas lengvąją atletiką sustiprėjau ir grįžau žaisti krepšinį, dėl ko dabar nė kiek nesigailiu. Vaikams patarčiau per daug nesimėtyti po skirtingas veiklas, o susikoncentruoti ties vienu savo noru ir siekti būtent jo“. Parengė Ligita Šoliūnienė

2011 Lapkritis

MAMA ir TĖTIS

17


Kaip ugdyti atsakomybės jausmą savo vaikui? Ar kada teko laukti vėluojančio kolegos, kam nors nuolat priminti apie dar negrąžintą skolą, bendrauti su žmogumi, kuris tą pačią dieną išleidžia visą mėnesio algą ir net nesusimąsto, ką atneš rytdiena? Tokius žmones vienbalsiai vadiname neatsakingais, vengiame jiems patikėti svarbias užduotis, ar ką nors paskolinti…Bet ar dažnai susimąstote, kodėl taip svarbu atsakomybė, kada ji atsiranda mumyse, ir kaip išmokyti savo vaiką būti atsakingu? Dažnai tenka girdėti tėvų nusiskundimus, esą jų suaugęs vaikas nesavarankiškas, neatsakingas, beveik nieko nesugeba padaryti pats, tačiau pasiteiravus, ką jie padarė, kad išugdytų vaiko atsakingumą – pasimeta. Tėvai taip myli savo vaikus, jog dažniausiai atlieka už juos visus darbus, pamiršdami, kad kada nors šis mažas žmogutis turės gyventi savarankiškai, rūpintis ne tik savimi, bet ir savo šeima, todėl labai svarbu nuo mažų dienų paruošti vaiką gyvenimui. Didžiausia bėda ta, kad tėvai iš anksto nusprendžia, kad jų vaikas negali būti atsakingas, ir jei kažką darys pats savarankiškai, viskas pavyks būtinai blogai. Vienas iš tokių pavyzdžių: jauna mama skuba pasiimti vaiką iš darželio, mažasis iš spintelės išsitraukia batus, bando užsirišti batraiščius, tačiau mama greitai nutraukia jo pastangas, sakydama, jog jis nesugeba užsirišti: „mes neturim laiko terliotis, tu nieko pats nesugebi” – priekaištauja ji. Kaip manote, ar šis vaikas kitą kartą ir vėl bandys pats užsirišti batų raištelius ir jausis atsakingas už šį procesą, ar lauks, kol už jį tai padarys mama? Mokykloje jūsų atžala bando

18 MAMA ir TĖTIS

2011 Lapkritis

išmokti dar daugiau dalykų, privalo ne tik laiku atsikelti iš lovos, bet ir laikytis pamokų tvarkaraščio, daryti namų darbus. Labai svarbu, jog nuo pirmųjų mokslo metų dienų vaikas stengtųsi pats atlikti mokytojų pavestas užduotis, nesėdėkite šalia ir nebaksnokite pirštu, paaiškinkite tik tuo atveju, jei vaikas to prašo, tačiau neatimkite galimybės mąstyti pačiam, daugelis vaikų vėliau aptingsta ir nuolat prašo tėvų pagalbos, net jei patys kuo puikiausiai gali susidoroti su užduotimi. Kad rytais šokti iš lovos būtų smagiau, nupirkite vaikui žadintuvą, kartu darykite mankštą, arba šiek tiek pašokite, taip sumažinsite rytinį stresą ir žvaliai nusiteiksite dienai, bet svarbiausia – nevėluokite, tegu jūsų vaikas supranta, kaip svarbu atvykti laikui, tai jam labai pravers ir ateityje. Vyriausią vaiką šeimoje lengviausia išmokti atsakomybės, nes jis auga apsuptas mažesnių ir silpnesnių už save, kuriuos reikia prižiūrėti, apginti, jiems nusileisti, taip išmokstama dalintis žaislais, daiktais bei tėvų dėmesiu. Jei jūsų vaikas vienturtis, arba mažiausias šeimoje, leiskite jam auginti gyvūnėlį. Tie vaikai,

kurie namuose laiko augintinius, vystosi greičiau, labiau pasitiki savimi, lengviau bendrauja su kitais, išmoksta kantrybės, supratingumo, pasiruošia būsimai tėvystei. Jeigu nusprendėte įsigyti šunį, neskubėkite jo pirkti, pasidairykite po šunų prieglaudas, galbūt ten rasite mažajį draugą, o jūsų vaiką tai dar labiau pamokys elgtis atsakingai, suvokti, jog gyvūnas ne žaisliukas, su kuriuo pažaidus galima numesti į šalį ir ieškoti naujo, nes, kaip sakė lapė iš pasakos apie Mažąjį princą, – tampame amžinai atsakingais už tuos, kuriuos prisijaukiname.


Skaitytojų skelbimai: Namuose atsiradus augintiniui, pasistenkite jam suteikti kuo geresnes sąlygas. Paaiškinkite vaikui, jog gyvūnėlis taip pat turi jausmus, jaučia skausmą, gali susirgti, todėl svarbu jį tinkamai prižiūrėti. Jei vaikas dar mažas, pats vienas nesugebės tinkamai pasirūpinti augintiniu, todėl kartu rūpinkitės maistu, važiuokite pas veterinarą, išveskite šunį pasivaikščioti. Vyresniam vaikui leiskite tai daryti pačiam, tik pirmosiomis dienomis parodykite, kaip reikėtų tinkamai prižiūrėti naująjį šeimos narį. Labai svarbu, kad vaikas suprastų, jog tai jo pareiga išvesti šunį į lauką, todėl nedarykite to patys, juk atsakomybės turi išmokti vaikas, ne jūs. Vaikas tampa atsakingas, kai: Pats vykdo savo kasdienines pareigas, net turėdamas daug alternatyvų geba išsirinkti tai, kas jam tikrai svarbu. Pasitiki savimi, nebijo drąsiai reikšti savo nuomonės, net jei ji ir nesutampa su daugumos. Vykdo duotus pažadus ir įsipareigojimus. Geba pasirūpinti ne tik savimi, bet ir mažesniu, silpnesniu už save. Noriai ruošia namų darbus, rytais pasikloja lovą, po valgio išsiplauna indus, nepamiršta paklausti, ar gali kuo padėti tėvams namų ruošoje. Nevėluoja, neišsisukinėja ir nemeluoja. Žinoma, klystame visi, ir suaugusieji kartais vėluoja į darbą, ką nors pamiršta, todėl nereikia norėti, jog vaikai visada atliktų savo pareigas tiksliai. Tačiau, jei jūsų vaikas dažnai išsiblaškęs, nuolat pamiršta atlikti namų darbus, arba susitvarkyti žaislus, vengia eiti į mokyklą, vertėtų susirūpinti ir paieškoti naujų būdų, padėsiančių ugdyti jo atsakomybės jausmą. Parengė Aušra Matulaitytė

Parduodu dvynukų vežimą. Kaina 200 Lt. Tel. 8 652 08223, Kaunas Parduodu naudotą vežimėlį „Elite Sport“ Kaina: 160 lt. Dėl kainos galima derėtis. el.paštas renta@centras.lt, Vilnius Nebrangiai parduodu naudotą vaikštynę 45 Lt. Tel. 8 612 16740, Vilnius Parduodu automobilinę kėdutę „Mamas&Pappas“, 0-9kg, juoda, mažai naudota. Kaina 50Lt. Tel. 8 675 83532, Vilnius.

Mama ir Tėtis Skaitytojo antketa: 1. Vardas, pavardė, amžius:

2. Kiek turite vaikų, kokio jie amžiaus:

3. Adresas, telefonas, el. paštas:

4. Labiausiai patikę šio numerio straipsniai:

5. Kokius straipsnius norėtumėte matyti kituose numeriuose:

6. Norėčiau įdėti savo skelbimą rubrikoje „Privatūs skelbimai“: Nurodykite telefono numerį ir miestą

7. Norėčiau pasidalinti savo istorija su skaitytojais:

Spalio mėnesio prizą laimėjo IRMANTĖ TEMENKOVA iš Vilniaus Visi atsiuntę užpildytas anketas gali laimėti redakcijos prizą: „Redgroove“ MP3 grotuvą. Laimėtojas būs paskelbtas sekančiame numeryje. Anketas galite siųsti redakcijos adresu: „Mama ir Tėtis“ Savanorių pr. 197, Vilnius, LT02300 arba el. paštu: info@mamairtetis.lt. Asmenine Jūsų informacija nebus dalijamasi su trečiosiomis šalimis.

Atsiprašome už Spalio mėnesio žurnale išspausdintą klaidą, dėl vyrų maldos popietės informacijos: 2011 Lapkritis

MAMA ir TĖTIS

19

2011 m. Lapkričio 27 d., Vilniaus Bernardinų bažnyčioje (Mairionio g. 10) 14.00 val. vyks tradicinė vyrų maldos popietė, kurioje pranešimą skaitys teol. dr. VPU Tikybos katedros vedėja Ingrida Gudauskienė. Tema - „Apie galios principus ir kitokį Biblijos Dievą“. Muzikines meditacijas atliks Eugenijus Kanevičius (kontrabosas).


Psichologija

Mano vaikas - autsaideris

Gana dažnai girdime tėvų skausmingą nuogąstavimą, kad jų vaikas neturi draugų, kad jo nemėgsta klasės draugai, kad jo nesupranta, nepriima bendraamžių grupė, jis yra keistas, sako, kad jų vaikas yra autsaideris. Tėvai, norėdami padėti savo atžalai, karštligiškai ieško pagalbos, bando įvairius būdus, kreipiasi į psichologus, kariauja su mokytojais ir auklėtojomis, duoda patarimus savo vaikams... Autsaiderio „etiketė” pačiam vaikui yra skaudus grupės ,,teismo” verdiktas, o jo tėvams bauginantis, nemalonus, nesuprantamas, skausmingas reiškinys. Taigi, autsaideris - kas tai? Madingas posakis ar baisi realybė? Ar teisingai suprantame šio žodžio reikšmę? Kokios yra to reiškinio priežastys? Ar yra išeičių? Kaip vaikui autsaideriui padėti? Šiame straipsnyje bandysime su psichologių Dorotos Oleškevič ir Daivos Talijūnienės pagalba atsakyti į šiuos klausimus, kamuojančius tėvus.

Autsaideris - tai asmuo, kuris neįeina į grupę, asmuo, kuris laikosi nuošalyje, nekonkuruoja su kitais – atsiskyrėlis ir vienišius. Tai yra žmogus, esantis kitoks (pagal išvaizdą, gebėjimus, interesus, elgesį, nuomonę, pasaulėžiūrą...), negu dauguma. Autsaideriai - tai tokie pat žmonės kaip ir mes visi, tik kitaip matantys, kitaip suprantantys pasaulį. Dažniausiai sakoma, kad jie yra nenormalūs, asocialūs, keisti, nesuprantami. Jei tėvai jų nesupranta, o mokytojai ar grupės auklėtojai yra nepakantūs jų kitoniškumui, tokie vaikai nurodo jiems savo pasaulėžiūrą, norą kitaip elgtis ar atrodyti. Tokius vaikus bendraamžiai persekioja, mokytojams jie kelia problemų, kitų vaikų tėvai savo atžaloms draudžia su jais draugauti. Tačiau vaikai autsaideriai - tai dažnai gabūs, talentingi vaikai, turintys savo pomėgius, talentus, besidomintys pasauliu. Jie labiau mėgsta užsiimti mėgstamais darbeliais, negu leisti laiką su bendraamžiais, nes į daugelį dalykų turi kitokią nuomonę ir pažiūras. Klasės ar kiemo draugai iškrečia jiems įvairius

20 MAMA ir TĖTIS

2011 Lapkritis

Daiva Talijūnienė daiva.talijuniene@gmail.com

pokštus ir juokiasi iš jų, nes autsaideriai dažnai yra kitokie ne tik pažiūromis, bet ir elgesiu bei išvaizda. Tai nereiškia, kad jie yra vulgarūs ar agresyvūs, tiesiog jie atsiriboja nuo nepriimtinų jiems grupės normų. Būna, kad tokio vaiko tėvai, grupės atmetimą išgyvena skaudžiau negu pats vaikas. Autsaideris, kaip ir lyderis, yra beveik kiekviename kolektyve. Jis yra lyg atsvara kolektyvui, pagal kurį kiti vertina save. Kaip atpažinti, kada jūsų vaikas yra nepriimtasis, atstumtasis ar atsiskyrėlis? Pasipasakoti apie slegiančius sunkumus būna nelengva, gėdinga, pernelyg nemalonu ne tik vaikams, bet ir suaugusiems, todėl mes esame linkę juos slėpti. Vaikas nutylės jį slegiančias problemas ir tuo atveju, jeigu jis nepasitiki suaugusiais ir netiki tuo, kad bus suprastas ir gaus jų palaikymą, pagalbą. Taigi, kaip suprasti, kad mūsų atžalą gali slėgti bendravimo sunkumai? Čia svarbu atkreipti dėmesį, kokie yra vaiko santykiai su bendraamžiais, bendraklasiais. Ar jūsų vaikas pasikviečia į namus draugų iš grupės ar klasės? Ar jo pasakojimuose yra minimi grupės/klasės draugų vardai? Ar iš darželio ar mokyklos jūsų vaikas grįžta geros nuotaikos, o gal labiau paniuręs, piktas, nepatenkintas ar liūdnas? Kaip dažnai jūsų vaiką kviečia klasės draugai į gimtadienius? Dažniausiai nepriimtas į grupės ar klasės kolektyvą vaikas laisvalaikį leidžia vienas namuose, jis neturi artimų draugų, su kuriais galėtų turėti bendrų interesų laisvalaikio praleidimui (pvz. muzika, sportas, šokiai, kompiuteriai ir pan.). Rytais jūsų atžala gali skųstis pilvo, galvos skausmais ar išgalvoti kitokių priežasčių, kad tik neiti į darželį ar mokyklą. Jis gali būti susimąstęs, užsidaręs, valgyti be apetito, neramiai miegoti, dažnai verkti be priežasties ar net šaukti miego metu. Vaikas dažnai gali būti prastos nuotaikos, jis gali kalbėti apie tai, kad bijo eiti į darželį ar mokyklą. Jo nuotaikų kaita ganėtinai dažna, pyktį, nepasitenkinimą, apmaudą, susierzinimą vaikas išlieja tėvams, giminėms arba silpnesniems

Dorota Oleškevič dorota@tekstara.lt

už jį (jaunesniems broliams ar seserims, naminiams gyvūnams). Mokyklinio amžiaus vaikas gali prašyti jūsų pinigų, nepaaiškindamas tikrosios priežasties, kam pinigai jam reikalingi. Arba slapta juos imti. Tokiu atveju pinigai vaikui gali būti reikalingi išsipirkti prieš stipresnius ar vyresnius už jį, kad būti priimtu į kolektyvą ar išvengti patyčių. Taip pat verta susimąstyti, jei sūnus ar dukra dažnai namo grįžta su mėlynėmis, suplėšytais rūbais, kuprinė ir jos turinys atrodo lyg ką tik į ją kažkas nusivalė kojas, o eidamas į mokyklą ar darželį vaikas renkasi neįprastą kelią. Kas lemia, kad vaikas tampa autsaideriu? Tokių priežasčių gali būti daug ir įvairių. Yra žinomi stereotipiniai elgesio būdai ir pasąmoniniai mechanizmai, kurie formuoja autsaiderio vaidmenį, bet iš tikrųjų atstumtuoju gali tapti bet kas. Būna ir taip, kad būdamas autsaideriu vienoje grupėje, kitoje toks asmuo gali tapti lyderiu. Vaiko nepriėmimo į grupę priežastimis gali būti įvairūs faktoriai: nutukimas, smulkus sudėjimas, ligos, neįgalumas, akinių nešiojimas, kita tautybė, atsilikimas moksluose arba, atvirkščiai, geri mokymosi rezultatai, neeiliniai gabumai, nemadingi arba pernelyg madingi rūbai... Taip pat tapimą autsaideriu gali lemti vaiko elgesio modeliai: 1. Vaikui gali atrodyti, kad kiti yra nusistatę prieš jį – gali skriausti, meluoti jam, nekęsti jo, skatinti nedraugauti. Grupės reakcija – tokia, kad po kurio laiko su vaiku niekas nedraugauja ir jo nemėgsta. 2. Vaikas vaidina geresnį negu yra iš tikrųjų: giriasi tikrais ar išgalvotais dalykais (turtais, pasiekimais, rūbais, didvyriškais poelgiais...). Grupės reakcija – vaikams atsibosta toks elgesys ir jie nenori su juo bendrauti. 3. Vaikas nori vadovauti ir nurodinėti kitiems, nori būti svarbesnis už kitus. Grupės reakcija – po kiek laiko jis „krenta“ į patį grupės hierarchijos dugną.


4. Vaikas geranoriškai prisiima juokdario vaidmenį, nes nusprendė, kad toks vaidmuo jam padeda būti dėmesio centre ir pelnyti bendraamžių palankumą. Nuo tokio savo elgesio dažnai kenčia pats, bet to neparodo. Grupės reakcija - bendraamžiai padaro jį nuolatiniu pajuokų objektu. 5. Vaikai, kuriems nesiseka ir jie su tuo susitaiko. Grupės reakcija – tokie vaikai tampa draugų pajuokų ir šmeižimo objektais. 6. Vaikai, kurie pabėga nuo susiklosčiusios nemalonios situacijos. Jie dažnai bėga iš pamokų, palieka mokyklą, iš viso nebendrauja su kitais (užsidaro savyje). Dažnai iš brutalios realybės pasitraukia į fantazijų pasaulį. Grupės reakcija – toks vaikas užsisklendęs savyje visiškai nebendrauja, todėl prieš jį galimas fizinis smurtas. Tačiau bene svarbiausias autsaiderio vaidmens formavimosi faktorius yra šeima. Tai pirminė žmogaus socialinė grupė, kurioje jis mokosi bendravimo, elgesio, savęs supratimo, pagarbos, socialinių ryšių modelių. Vaiko blogos savijautos grupėje priežastimis gali būti begalė įvairių rizikos faktorių, kurie susiformavo būtent vaiko šeimoje. Štai kai kurie iš jų : 1. Ekonominė šeimos padėtis – tai gali būti tėvų bedarbystė, skurdas arba aukštas ekonominis statusas. Dažnai šeimose materialinės problemos yra svarbesnės negu vaiko psichologiniai poreikiai, santykiai su juo, auklėjimas. 2. Šeimos kontaktų su giminėmis, draugais, kaimynais nutrūkimas - deformuojasi vaiko supratimas apie santykius su kitais. Vėliau vaikas, remdamasis tokiu savo šeimos bendravimo modeliu, gali taip elgtis ir savo bendraamžių tarpe. 3. Konfliktai ir barniai šeimoje – vaikai neišmoksta tinkamo konfliktų sprendimo būdų. Konfliktinėse situacijose su bendraamžiais jie gali tapti smurtautojais arba aukomis. Tokių vaikų gali būti žema savikontrolė – staigūs pykčio, nerimo, susierzinimo, baimės priepuoliai. 4. Emocinių ryšių tarp tėvų ir vaikų stoka – tėvai su vaikais mažai bendrauja, nerodo meilės ir šilumos, retai giria, nepakankamai skiria jiems dėmesio, neparodo teigiamų jausmų. Vaikai gali jaustis nesuprasti, nemylimi, nesaugūs, mažėja jų savivertė, jie nemoka suprasti savo ir kitų jausmų, poreikių. Gali tapti labai drovūs arba agresyvūs. 5. Nepilna šeima arba vieno iš tėvų dalyvavimas vaiko auklėjime - vaikas

negauna pilnaverčio auklėjimo, ugdymo. Tokie vaikai gali turėti žemesnę savivertę, didesnį aktyvumą, yra labiau neramastingi, įtaringi, priešiški kitiems, linkę meluoti, nepasitikintys, juos dažnai kamuoja kaltės jausmas. 6. Menkos tėvų žinios apie vaiko auklėjimą ir poreikius - tėvai nežino vaiko raidos ypatumų ir dėl to netinkamai supranta jų poreikius, negali jų patenkinti. 7. Tėvų priklausomybės - vaikas auga nesaugioje, nedarnioje aplinkoje. Todėl jaučia nuolatinę įtampą, baimę, nerimą, negauna jokio palaikymo, supratimo. Tokie vaikai jaučiasi gyvenimo nuskriausti, jų žema savivartė, deformuotos vertybės, jie mato netinkamą bendravimo ir santykių modelį. Vėliau jie gali perimti tokį šeimos modelį, kaip labiausiai jiems suprantamą ir priimtiną. 8. Smurtas šeimoje – krenta vaiko savivertė, atsiranda baimių, kyla pyktis. Dažnai emocijos gali svyruoti – vaikas smurtautojui gali jausti neapykantą ir meilę, džiaugsmą ir liūdesį – tai kelias link bejėgiškumo ir nepasitikėjimo savimi. Vaikas jaučiasi nesaugus, gali užsisklęsti savyje arba perimti agresijos modelį, pasaulis jam yra grėsmingas, todėl sunkiai adaptuojasi visuomenėje. 9. Abiejų tėvų ar vieno iš jų buvimas autsaideriu vaikystėje - buvimas autsaideriu vaikystėje dažnai palieka pėdsakus ilgam. Tėvai, kurie patys išgyveno tokią patirtį, gali vaikams patarti elgtis taip, kaip jie patys kažkada elgėsi. Tačiau tai, kas padėjo tėvams jų vaikystėje, ne visada tinka jų vaikams. Jeigu patarimai yra neveiksmingi, tai dar labiau gali pagilinti problemas. Kaip vaikas reaguoja į aplinką, kaip jis atranda savo vietą grupėje ar visame sociume, kaip jis emociškai reaguoja į tam tikrą situaciją, priklauso nuo svarbių psichologinių faktorių, kurie formuojasi vaiko vystymosi procese ir yra gerų, darnių santykių prielaida. Tai: - savivertė ( tai savęs vaizdas, kuris priklauso nuo to, kaip jis įsivaizduoja ir suvokia save, t.y., savo išorinę išvaizdą, savo gebėjimus, mokėjimą priimti sprendimus ir spręsti užduotis, santykius su kitais žmonėmis, ir, svarbiausia, kaip supranta savo socialinę aplinką (kaip grėsmingą ar kaip saugią). Nuo to, kaip vaikas įvertina save, priklauso jo elgesys tam tikrose situacijose. - savęs priėmimas ( tai faktorius, į kurį įeina vaiko pažinimo ir emocijų

aspektai). Nuo jo priklauso kaip vaikas įvertina savo stipriąsias ir silpnąsias puses, ir, palyginus jas su tomis, kurias norėtų turėti, įvertina save. Kai vaikas tokioje situacijoje mąsto apie save, neišvengiamai kyla emocijos. Jei jis nepriima savęs, savo vaizdo, nežino savo stipriųjų savybių, jam kyla neigiamos emocijos. - savireguliacija ( žmogaus veiklą stimuliuoja poreikiai, kurie skatina jo elgesį ir lemia jo siekimą išlaikyti pusiausvyrą su aplinka bei tinkamai reaguoti į dirgiklius, kurie tą pusiausvyrą išbalansuoja ). Vaikams labai svarbūs yra psichologiniai poreikiai, bet taip pat nemažiau svarbūs nuoširdumo, tiesos, intymumo, pagarbos, savarankiškumo, tam tikrai grupei priklausymo, užuojautos kitam, hierarchines vertės, savo galimybių poreikiai. Šitų poreikių supratimas ir patenkinimas turi svarbią reikšmę vaiko raidai ir bendravimui su bendraamžiais. Kitaip einama link konfliktų ir blogų santykių. Subjektyvus, deformuotas tų poreikių supratimas veda link pabėgimo iš realaus pasaulio į iliuzijas, fantazijas. Ką turėtų mokėti vaikas, kad sėkmingai adaptuotųsi kolektyve? Jeigu jūsų vaikučiui patinka bendrauti su kitais vaikais, nėra sunku susirasti naujų draugų, tai jis neturėtų patirti sunkumų, įsitraukdamas į naują grupę ir būti jos priimtas. Taigi, mokėjimas kreiptis į kitus vaikus, gebėjimas palaikyti pokalbį, nebijojimas klausti ir parodyti iniciatyvą, yra svarbūs aspektai. Čia vaikui pagelbėja mokėjimas konstruktyviai išreikšti savo jausmus jų neslopinant ir gebėjimas priimti kito asmens jausmus. Pavyzdžiui, vaiką įskaudino žodžiu. Šioje situacijoje lygiavertė reakcija būtų parinkti situaciją atitinkančius žodžius, kurie sustabdytų skriaudėją ir padėtų išsaugoti savigarbą, pernelyg stipri reakcija būtų trenkti atgal, o per silpna reakcija – „nuryti skriaudą”, kas tik pastiprintų skriaudėją toliau bandyti, kiek toli jis gali nueiti. Gebėjimas apginti savo ribas, mokėjimas pasakyti „ne”, savo ir kito asmens kūno suvokimas, gerbimas gali padėti vaikui išspręsti daugelį sudėtingų situacijų, su kuriomis jis susiduria bendraudamas su bendraamžiais darželyje ar mokykloje. „Mama ir Tėtis“ inf.

2011 Lapkritis

MAMA ir TĖTIS

21


Sveikata

Masažai – sveikatos šaltinis

apie masažų poreikį, naudą ir priklausomybę atsakysime plačiau. Anot psichologų, suaugęs žmogus jaučiasi gerai, kai jį bent 20 kartų per parą liečia artimas žmogus. Užtenka paprasto rankos paspaudimo, švelnaus apsikabinimo, galvos paglostymo ar bučinio. Vaikams artimo žmogaus lietimo poreikis dar stipresnis. Kūdikis nurimsta tik ant mamos ar tėčio rankų, o jau paaugęs mažylis vis dažniau tiesia rankutes ir nori būti glaudžiamas. Kūdikis labiausiai meilę ir šilumą jaučia per prisilietimą, todėl masažas tampa svarbia bendravimo priemone. Vaikų kirpyklos ir masažo centro „Pukis“ vadovė Asta Rimkevičienė sako, kad dažniausiai masažuoti vaikus tėveliai atveda tuomet, kai jau pasireiškia stuburo ar laikysenos problemos. Moteris teigia, kad tokių problemų būtų galima išvengti, jeigu savo atžalas pradėtume masažuoti dar kūdikystėje. Anot kineziterapeutės Viktorijos Paltanavičiūtės, tėveliai savo vaikučius, bent 3-4 kartus per metus, turėtų parodyti masažo specialistams: „Masažai ir mankštos vaikams reikalingi, kad padėtų suvienodinti raumenų vystymąsi, ištiesintų iškrypusį stuburiuką ir padėtų išspręsti netaisyklingos laikysenos problemas. Vaikas nuolat auga, todėl reikia keisti ir mankštos pratimus, kad padėtų sustiprinti kūno vietas tam tikru augimo laikotarpiu“.

Brangioji, labai tavęs prašau, tik 10 minučių. Ir taip kiekvieną vakarą. Mano vyrui taip patinka masažai, kad jis dėl jų galėtų padaryti bet ką. Nebuvo nė vieno vakaro, kad neišgirsčiau prašymo, ką nors pamasažuoti. Kartą nupirkau vyrui dovanų čekį į masažo saloną. Jam taip patiko, kad masažo salone apsilankė dar penkis kartus. Gal galėtumėte pasidomėti, kodėl kai kuriems žmonės kyla didžiulis masažo poreikis ir ar gali išsivystyti nuo jo priklausomybė? Nijolė Tokį laišką gavome iš mūsų skaitytojos. Miela Nijole, į Jūsų klausimą

22 MAMA ir TĖTIS

2011 Lapkritis

Kodėl reikėtų masažuoti savo naujagimį? Masažo specialistė Viktorija Paltanavičiūtė sako, kad vaikus masažuoti galima jau nuo pusantro mėnesio: „Iki dviejų mėnesių kūdikiai švelniai glostomi, o jau vėliau mažyliams galima daryti pilną masažą ir mankštą. Svarbiausia, visus judesius padaryti nuosekliai, visa amplitude“. Viktorija teigia, kad kai kurie tėveliai nepagrįstai bijo stipriau paliesti savo naujagimius. Todėl masažo specialistė paaiškina tėvams, kokiu stiprumu galima liesti vaikutį, paima jų ranką ir kartu atlieka masažo judesius naujagimiui. Kineziterapeutė juokauja, kad pirmasis kūdikio masažas užtrunka ilgiau, nes mamytes ir tėvelius reikia nuraminti,

paaiškinti kiekvieno judesio naudą. Mokslininkai įrodė, kad tų kūdikėlių, kurie nuo pirmųjų gimimo dienų buvo mankštinami ir masažuojami, protiniai gebėjimai vystosi greičiau, nei tų, kurie nėra tokie aktyvūs. Ištirta, kad vaikams, kuriuos anksčiau masažavo ir mankštino, mokyklose sekasi geriau, negu tiems, kurie nedarė nieko. Taip yra todėl, kad mankšta ir masažai pagerina kraujotaką, todėl smegenys labiau aprūpinamos deguonimi. Nelaukite, kol Jūsų vaikui iškryps stuburas Vaikų kirpyklos ir masažo centro „Pukis“ vadovė stebisi, kad šiuo metu niekas rimtai nežiūri ir netikrina vaikų laikysenos ir stuburo: „Anksčiau mokyklose tikrindavo vaikų laikyseną, stuburą ir jeigu rasdavo problemų, siųsdavo į gydymo įstaigas. Dabar to nebėra, todėl tėveliai turėtų dar atidžiau stebėti savo atžalas“. Masažo specialistė V. Paltanavičiūtė tikina, kad jeigu stuburo iškrypimas negydomas, skausmas vis didėja, todėl vaikas nebegali taisyklingai ir tiesiai išsėdėti vienoje vietoje, nes jo nugaros raumenys per silpni: „Stovėjimas vienoje vietoje žmogui, turinčiam iškrypusį stuburą, taip pat gali virsti kančia, nes vienos pusės raumenys per stiprūs, kitos – per silpni, todėl vienas petys dažniausiai būna aukščiau už kitą. Žmogus vieną savo kūno pusę apkrauna labiau nei kitą“. Vaikučių taisyklinga laikysena priklauso ir nuo tėvų požiūrio. Jeigu tėveliai savo vaikui parinks tinkamus baldus, žiūrės kaip jų mažylis sėdi, kaip valgo, ar taisyklingai ruošia pamokas, tuomet stuburo problemų galima ir išvengti. Kinezitarepeutė sako, kad vaikučiai neturėtų miegoti ant itin minkštų lovų, taip pat reikėtų atsisakyti didelių pūkinių pagalvių. Geriau, kad vaikui skirta pagalvėlė būtų nedidelė ir plona, kad mažylis miegotų tiesiai, nepakėlęs galvytės. Riedantis akmuo niekada neapauga samanom! Vaikų kirpyklos ir masažo centro „Pukis“ taškinio masažo ir tempimo pratimų specialistas Romaldas Kybartas juo-


kauja, kad visos žmogaus problemos prasidėjo tada, kai jis atsisėdo. Todėl iškrypusį stuburą ar netaisyklingą laikyseną suaugęs žmogus gali įveikti tik masažų ir fizinių tempimo pratimų komplekso pagalba: „Mūsų visos problemos prasideda dėl kūno asimetriškumo. Įsivaizduokite, kas atsitinka, kai žmogus stovi ir jo viena koja yra trumpesnė už kitą. Reiškia, jo dubens ir menčių raumenų grupė yra labai įsitempusi, todėl vakare jaučiamas didelis nuovargis ir nugaros skausmas. Nereikia ieškoti stebuklingų vaistų, viską galima pataisyti paprasčiausiais tempimo pratimais. Jeigu jums sunku eiti, bėgti ar plaukti, tiesiog atsigulkite ant žemės ir šliaužkite ant pilvo, tačiau tokių pratimų reikia padaryti daug, todėl neapsiribokite dešimčia kartų“. R. Kybartas sako, kad jam juokinga, kai gydytojai savo pacientams, turintiems stuburo problemų, pataria daryti tam tikrus pratimus po keliolika kartų. Pratimai turėtų būti kartojami po keliasdešimt arba net kelis šimtus kartų. Specialistas sako, kad galime tikėtis norimo rezultato, bet tik įdėję dideles pastangas. „Mes negalime savęs apgauti, nes be fizinių pratimų nieko nepasieksime. Kartais aš darau klaidą ir masažo metu už savo klientus padarau visus tempimo pratimus, nors reikėtų tik parodyti. Kai kurie klientai sako, kad pas mane atėję jaučia, jog gavo ir masažą, ir treniruotę“, - tikina specialistas. Taškinio masažo nauda Taškinis masažas – kai piršto galiuku spaudomi gyvybiniai taškai, dar vadinami biologiškai aktyviais taškais. Nustatyta, kad poveikis pagerina organizmo energetinį balansą, stimuliuoja arba nuramina autonominę nervų sistemą, sustiprina arterinį kraujo tiekimą, sumažina skausmą, nuima nervinę ir raumenų įtampą. Spaudžiant gyvybinius taškus, jaučiamas skausmas, raumenų gėla, plėšimas ar tirpimo skausmas, tačiau jis trunka vos kelias akimirkas. Tokie pojūčiai atsiranda tuomet, kai masažuotojas teisingai suranda ir spaudžia jūsų taškus. „Tie taškai lyg žmogaus organizmo energijos užtvanka. Energija toje vietoje nepraeina, todėl paspaudus tuos taškus jaučiame skausmą. Aš masažuoju trigerinius taškus. Tokie taškai nemalonūs ir skausmingi, tačiau juos paspaudus laisvėja kraujotaka, po

keleto tokio tipo masažų jaučiamas poveikis, pavyzdžiui, moterims nustoja šalti kojos. Trumpiau tariant, taške užkalkėjusi energija išlaisvinama ir tokiu būdu išsprendžiamos kai kurios žmogaus sveikatos problemos“, - sako R. Kybartas. Užkirskite kelią senatvei Baisu būtų net pagalvoti, jog, sulaukus keturiasdešimties, bijotume atsikelti iš lovos, nes prisimintume, kiek daug skausmo reikės iškęsti lipant laiptais, sėdant į automobilį, stovint eilėje. „Senatvė ateina ne tada, kai jūs neturite jėgos, ir ne tada, kai neturite ištvermės, nes ši savybė žmogų apleidžia vėliausiai. Senatvė ateina tuomet, kai sutrumpėja jūsų raumuo. Todėl visi turėtų stengtis neleisti sutrumpėti savo raumenims, o tai padėtų padaryti paprasčiausi tempimo pratimai. Jeigu tempimo pratimus darysime nuolat, tai per ilgą laiką raumuo taps elastingas ir kraujas galės lengviau pratekėti, nei per suspaustą ir kietą raumenį. Taip kraujotaka taps aktyvesnė, organizmas gaus daugiau deguonies“, - pasakoja R. Kybartas. Dekompresiniai pratimai Šiuo metu daug jaunų žmonių kankina dubens sąnario problemos. Todėl masažo ir tempimo pratimų specialistas tėveliams rekomenduoja tik gimusį kelių savaičių vaikelį parodyti geram chirurgui, kuris galėtų apžiūrėti naujagimio dubenį. „Jeigu jūsų vaikai labai daug sportuoja: užsiima gimnastika, ar lanko šokius, žinokite, kad jie privalo daryti dekompresinius pratimus, kitaip jūsų vaikas, sulaukęs dvidešimties metų, prašys gydytojo pakeisti dubens sąnarį“. Dekompresiniai pratimai priverčia jūsų sąnarį „atsitraukinėti“. Pavyzdžiui, pririškite dirželį už kojos ir traukite žmogų į save, traukimo metu pririštasis turi priešintis. Visi, panašūs į šį, fiziniai pratimai naudingi ir gali užkirsti kelią ankstyvam sąnario susidėvėjimui. Miela Nijole, norime pasakyti, kad Jūsų vyro masažo poreikis yra visiškai normalus. Nieko blogo, jeigu Jūsų antroji pusė nori daugiau masažų. Pagalvokite, gal Jūsų mylimam žmogui trūksta Jūsų švelnių prisilietimų ir dėmesio? Parengė Indrė Dauskordaitė


Mūsų rūpesčiai

Sunki paauglystė – mitas ar realybė?

Italų patarlė byloja: „Maži vaikai – galvos skausmas, dideli vaikai – širdies skausmas”, todėl ne veltui nuolat girdime psichologų bei tėvų komentarus, jog paauglystė yra sudėtingas ir daug kantrybės reikalaujantis etapas. „Kaip galime padėti savo vaikui? Kas geriau – tapti jo mokytoju, ar draugu? Drausti, ar leisti? Ir kodėl šis laikotarpis dažniausiai būna toks komplikuotas?” – tai dažniausiai ramybės neduodantys klausimai. Paauglystė kiekvieno gyvenime labai svarbus etapas, kurio metu vaikai atsisveikina su savo nerūpestinga ir pasakomis apipinta vaikyste ir pamažu žengia į kitą – suaugusiųjų pasaulį. Todėl tai yra bene pats maištingiausias, sunkiausias ir daugiausiai problemų sukeliantis žmogaus amžiaus tarpsnis, kai reikalingas didžiausias tėvų bei aplinkinių palaikymas. Žinoma, tėvams suprasti taip staiga pasikeitusią savo atžalą dažnai būna nelengva užduotis, ir po poros nevykusių bandymų nuoširdžiai pasikalbėti su savo vaiku, norisi kapituliuoti, užimti stručio poziciją ir paslėpus galvą smėlyje laukti, kol audra praeis. Tačiau neverta, nes praėjusi audra gali palikti daug skausmingų padarinių, kurių nepajėgs ištrinti net laikas. Todėl siūlau apsišarvuoti

geležine kantrybe ir leistis į kovą. Štai keletas patarimų, kurie padės palengvinti vaiko kelionę į suaugusiojo pasaulį. Jei norite suprasti savo paauglį, verta prisiminti savo paauglystę. Iš pradžių tai gali pasirodyti ne taip jau ir lengva, nes tėvai dažnai linkę manyti, jog jaunoji karta pernelyg savanaudiška, vartotojiška bei grubi. Bendraujant su savo vaiku, labai svarbu atsikratyti „mano laikais viskas buvo kitaip” nuostatos, kitu atveju, tik įpilsite dar daugiau žibalo į ugnį. Geriau prisiminkite savo pirmąją meilę, nevykusį bučinį, slaptą pasimatymą, pirmosios cigaretės dūmo kvapą, o tada išsivirkite kakavos ir nuoširdžiai pasikalbėkite. Nustebsite, kiek daug bendro atrasite. Dar geriau, jei jaunystėje rašėte

dienoraštį, kuriuo dabar galite pasidalinti su savo vaiku. Net neabejoju, jog jame rasite daugybę nusiskundimų savo tėvais bei priesaikų, kad jūs niekada gyvenime taip nesielgsite. Toks nuoširdus pokalbis padės jūsų vaikui suvokti, jog kažkada ir jūs buvote toje pačioje situacijoje, o štai dabar į visas situacijas jau žvelgiate suaugusio žmogaus akimis ir visi paaugliški išgyvenimai nebeatrodo tokie sudėtingi. Pasistenkite vengti liepiamosios nuosakos bei pakelto balso tono. Jeigu vaikystėje stebuklingai suveikdavo tokios frazės kaip: „susitvarkyk savo kambarį”, „išnešk šiukšles”, „prižiūrėk savo mažąjį broliuką”, – paauglystėje jos netenka galios. Šiuo metu jas derėtų keisti suformuluotomis kitaip,

è 29 p.


Atkelta iš 24 p.

pavyzdžiui: „ar galėtum man padėti virtuvėje”, „ką planuoji veikti popiet, gal sutiktum pagelbėti?” ir pan. Daugeliu atvejų sulauksite teigiamo atsakymo, nes jūsų vaikas nebesijaus kontroliuojamas, priešingai - jausis naudingas ir reikalingas. Jei kyla nesutarimų dėl netvarkingo paauglio kambario, o jis, lyg užsikirtusi plokštelė, nuolat kartoja, jog yra „bohemiška“ aplinka ir būtent tokia tvarka turi vyrauti kambaryje, tačiau neskubėkite nerimauti. Vaikinai, susiradę merginas, o merginos vaikinus, kaipmat puola tvarkytis kambarius ir visa netvarka išgaruoja. O iki tol galite pasiūlyti šiek tiek pakeisti kambario interjerą, galbūt nupirkti didesnę spintą, daugiau lentynų, kad jam pačiam būtų patogiau tvarkytis. Tik, jokiu būdu, netvarkykite kambario patys, išmokite gerbti vienas kito erdvę, tai svarbu kiekvienam asmeniui, o ypač paaugliui. Suraskite bendrų pomėgių. „Jei aš galėčiau iš naujo auginti savo vaiką, pirmiau aš „pastatyčiau” jo savigarbą, o namą vėliau. Pirštus daugiau naudočiau piešimui, o ne rodymui kas ne taip. Sakyčiau mažiau pastabų, daugiau paaiškinčiau. Žiūrėčiau ne į laikrodį, o į akis...” - Diane Loomans. Deja, žmogus bejėgis prieš laiką, mes negalime grąžinti vaikystės bei paauglystės, todėl svarbu nepraleisti svarbių akimirkų, nes, praradus ryšį su vaiku, bus labai sunku jį atkurti. Leiskite savo atžalai pajusti, jog esate tas žmogus, iš kurio, kad ir kas benutiktų, jis visuomet sulauks pagalbos bei palaikymo. Tačiau nelaikykite jo prisirišę, verčiau suraskite bendrų pomėgių ir vieną dieną per savaitę praleiskite drauge. Gal abu negalite gyventi be teatro, mėgstate važinėti dviračiu, šokti, žaisti šachmatais arba žiūrėti kino filmus? O gal svajojate mokytis kokios nors egzotiškos kalbos? Bet kokia veikla kartu pagerins jūsų santykius akimirksniu.

Leiskite jūsų paaugliui susikurti savąjį „aš”. „Aš” gimimo procesas paaugliui labai svarbus ir nepaprastas dalykas, tačiau pasitaiko atvejų, kai tėvai mano, jog vaikai yra jų nuosavybė, ir bando kontroliuoti kiekvieną žingsnį, o kartais net ir svajones. Leiskite savo vaikui atrasti save, formuoti brandžią, savimi pasitikinčią asmenybę, nenuvertinkite jo planų ir svajonių. Kiekvienas žmogus yra skirtingas, todėl vieni paauglystę išgyvena sunkiau, kiti – lengviau. Dalis paauglių tuo metu linkę labiau užsisklęsti savyje, panirti į kokį nors hobį, mažą draugų ratą, o gal tiesiog namuose skaityti knygas arba leisti laiką prie kompiuterio. Tai nėra blogai, jei viskas daroma saikingai, svarbiausia stebėti, kad paauglys nepraleidinėtų pamokų, nesusirgtų depresija. Būtent į paauglio psichologiją vėl grįžta mažo vaiko trapumas, jautrumas aplinkai, nuolatinis galvojimas, ką apie jį kalba, kaip jį priima kiti žmonės. Dažnai visas šias baimes jis slepia po atšiaurumo kauke, kad būtų mažiau sužeistas, tačiau vis tiek lieka jautrus. O galbūt jūsų vaikas vienas iš tų, kuriam viską rūpi pažinti, pabandyti, paragauti? Taip jis ieško savęs ir bando atsakyti sau į klausimą, „kas aš esu”? Stebėkite jo elgesį, draugų ratą, tačiau per daug nekontroliuokite. Jis turi jumis pasitikėti, o ne bijoti.

jei ir šiuo pereinamuoju laikotarpiu jūsų vaiko aprangos stilius tapo panašus į spalvingojo klouno, pabėgusio iš cirko, arba zombio, ką tik grįžusio iš Helovyno vakarėlio, viduje jis tebėra tas pats žmogus, koks buvo prieš tai, ir kuriam dar labiau reikia meilės bei palaikymo. Todėl, kai būsite vieni (paaugliai dažniausiai gėdijasi viešumoje demonstruoti jausmus tėvams), nebijokite pasakyti, kaip stipriai jį mylite bei parodykite tai. Prisiminkite, jog meilė pinigais nenuperkama, jai būdingas švelnumas bei apkabinimai. Jei vaikas negavo pakankamai švelnumo vaikystėje ir paauglystėje, jam bus sunkiau jį dalinti savo vaikams bei antrajai pusei. Bet svarbiausia – atsipalaiduokite, juk paauglystė – tai ne liga ir ne diagnozė - tai lyg gyvenimo būdas, todėl neverta nerimauti, juk viskas kada nors baigiasi, net ir sunki paauglystė. Parengė Aušra Matulaitytė

Tiesiog mylėkite. Paauglys lengvai pažeidžiamas emociškai, itin jautriai reaguoja į kritiką, ypač, kai kritikuojama jo išvaizda, nes tuo metu jis jaučiasi lyg bjaurusis ančiukas, pats negražiausias, pats nemylimiausias pasaulyje. Bet nereikia pamiršti, jog bjaurieji ančiukai visada virsta gražiomis gulbėmis. Sakykite savo vaikui komplimentus, pabrėžkite jo privalumus, o ne trūkumus, ugdykite jo pasitikėjimą savimi. Net

2011 Lapkritis

MAMA ir TĖTIS

29


2. Senovės Romoje žmogus, kuris mokė vaikus kalbos pradmenų, vadinosi gramatiku, skaitymo mokytojas literatu, vergas, kuris lydėdavo vaiką iš mokyklos ir į ją - pedagogu. Aritmetikos mokytojas gi buvo vadinamas kalkuliatoriumi.

1. Vienas indas 1972 m. parašė laišką Dž. Lennonui. Laiške papasakojo, kad jo didžiausia svajonė yra keliauti aplink pasaulį, bet pinigų jis neturi, todėl prašo Lennono išsiųsti reikiamą sumą. Lennonas atrašė, kad anas geriau medituotų ir savo svajonėse keliautų po pasaulį. Visgi 1995 m. indo svajonė išsipildė. Pinigų kelionei jis gavo aukcione pardavęs Dž. Lenono laišką.

3. Masinės automobilių gamybos aušroje konvejerio išradėjas Henris Fordas yra pasakęs: „Klientas gali gauti savo modelį, nudažytą bet kokia spalva, svarbu, kad ta spalva būtų juoda”. Kaip žinia, tai buvo pigiausia ir greičiausiai džiūstanti spalva.

4. Nuo 1947 m. Londono Trafalgaro aikštėje tradiciškai statoma kalėdinė eglutė, kuri atkeliauja iš Norvegijos kaip dovana.

5. Geografiniuose žinynuose dažnai nurodomi du skirtingi Singapūro salos plotai, mat dėl potvynių-atoslūgių Singapūro salos rajone vandens lygis gali kisti 2 metrais.

6. Didžiausias pasaulio pusiasalis yra Arabijos pusiasalis, sudarantis 2,7 mln. kv km.

Parengė Tomas Tracevskis


7. Didžiausia pasaulio krikščionių populiacija gyvena JAV - 225,000 žmonių.

11. Kepenys - pats sunkiausias žmogaus vidaus organas. Suaugusio žmogaus kepenys sveria 1400-1700 gramų.

9. Kinijoje patiekalas “Pekino antis” gaminamas iš antienos. Tuo tarpu Indijoje gaminama “Bombėjaus antis” nė kiek nepanaši į savo kiniškąją giminaitę. Ji gaminama iš žuvies.

8. Šiuolaikinės žirklės (du sukryžiuoti ašmenys) - dar vienas genialaus Leonardo da Vinči išradimas.

10. Amerikoje vykusios „Aukso karštinės“ metu dėl vitamino C gausos ir savybės apsaugoti nuo susirgimo skorbutu, bulvė buvo taip vertinama, kad ją keisdavo į auksą svorio santykiu 1:1.

12. Prieš maždaug 40 metų, Europos futbolo čempionatuose, per atkrintamųjų rungtynių pagrindinį laiką užfiksavus lygiąsias, nugalėtojui išaiškinti nebuvo žaidžiama papildomų kėlinių ir nebuvo mušamos baudinių serijos. Laimėtojas būdavo išaiškinamas metant monetą.


Sveikata

9 mėnesiai celibato?

Vieni vos išgirdę apie lytinius santykius nėštumo metu aikčioja iš nuostabos, kiti suka į šoną akis ir murma, kad tai gali pakenkti kūdikiui. Dažniausiai, būsimos mamytės ir tėveliai klausia, ar tikrai belaukiant vaikelio reikėtų vengti lytinių santykių? Ar gali seksas paskatinti priešlaikinį gimdymą? Kodėl vyrai bijo mylėtis su savo nėštukėmis? Apie celibatą ir visas mylėjimosi baimes nėštumo metu, kalbamės su VšĮ Vilniaus gimdymo namų akušeriu-ginekologu Mindaugu Razumu. Gydytojas tikina, kad seksas yra normali gyvenimo dalis, o nėštumas nėra liga. Jeigu nėštumas yra normalus (nėra jokių komplikacijų ir didelės priešlaikinio gimdymo rizikos), mylėtis galima visais nėštumo etapais. Ar lytinių santykių metu kūdikis yra saugus?

Kartais kūdikio belaukiančios poros, siekdamos kuo labiau apsaugoti savo meilės vaisių, patiki įvairiais mitais ir grėsmėmis. Yra manančių, kad sekso metu, vyro varpa gali sužeisti vaiką. Gydytojas M. Razumas sako, kad klausimas apie kūdikio saugumą lytinių santykių metu yra dažniausiais, kurį užduoda būsimos mamytės ir tėveliai. „Vyro varpa vaisiui tikrai nekliudo ir jo sužaloti negali. Makšties organas yra pakankamai ilgas: pirmiausia eina gimdos kaklelis, o tik po to gimda. Todėl lytinio akto metu, varpa gali siekti gimdos kaklelį, gimdos sienelę ar šlapimo pūslę, tačiau vaikelio tikrai nepasiekia“, tikina ginekologas. Žinoma, pasitaiko atvejų, kai mylėtis nėštumo metu nepatartina. Svarbiausia, reikia išsiaiškinti apie savo nėštumo ir kūdikio būklę. Jeigu nėščioji jaučiasi gerai, ir gydytojas neranda jokių komplikacijų, tuomet seksas tikrai nedraudžiamas.

Kada mylėtis negalima?

Gydytojas nerekomenduoja turėti lytinių santykių esant šiems rizikos faktoriams: •Persileidimo pavojus arba ankstesni persileidimo atvejai. Kuomet nėščia moteris gausiai kraujuoja arba

32 MAMA ir TĖTIS

2011 Spalis

jau kelintą kartą neišnešioja vaisiaus. Kai pasireiškia priešlaikinio gimdymo rizikos ženklai: pernelyg ankstyvi gimdos sąrėmiai, amniotinio skysčio (skystis, kuris supa vaisių) nutekėjimas, silpnas gimdos kaklelis, kai gimdos kaklelis atsiveria prieš laiką, tokiu būdu padidindamas išankstinio gimdymo ar persileidimo riziką. •Žemas arba netaisyklingas placentos prisitvirtinimas. Kuomet placenta (krauju pripildyta struktūra, maitinanti kūdikį) yra tokioje žemoje padėtyje, kad uždengia gimdos kaklelį. •Daugiavaisis nėštumas (kai laukiatės dvynukų, trynukų ir t.t.). Visais išvardytais atvejais rekomenduojama pasitarti su savo gydytoju. Akušeris-ginekologas M. Razumas sako, kad jeigu nėščia moteris jaučiasi gerai ir vystosi normali nėštumo eiga, tuomet seksas nėra problema. Jeigu nėra jokios rizikos ar patologijos, moteris ramiai gali mėgautis seksu. Kai kuriose tautose yra manoma, kad mylėtis paskutinį mėnesį yra naudinga, nes spermoje esantis hormonas prostaglandinas skatina bręsti gimdos kaklelį.

Kokią pozą rinktis?

Galite būti užtikrinti, kad belaukiant savo vaikelio, jūsų intymaus gyvenimo laukia pokyčiai. Todėl

tik atviras bendravimas taps vieninteliu būdu, padėsiančiu paversti jūsų seksualinį gyvenimą visaverčiu. Nėštumo metu, moterims gali būti nebepatogu mylėtis įprastine sekso poza, todėl siūloma ieškoti abiems priimtinų ir patogių būdų kaip patenkinti vienas kitą. Nėštumo metu labiausiai tinkančios mylėjimosi pozos yra tokios, kuomet vyras neprispaudžia moters pilvo.

Rekomenduojamos mylėjimosi pozos nėštumo metu:

•Šaukštelio poza. Ši poza dar vadinama poza 99. Šios pozos metu abu partneriai guli ant šono, moteris priekyje, vyras už jos. Abu partneriai guli veidu į vieną pusę, šiek tiek sulenkę kojas. Moteris šiek tiek pražergia kojas tam, kad vyras iš galo galėtų įeiti į moters makštį. Šaukštelio poza labai intymi, nes partneriai labai gerai jaučia vienas kitą, gali labiau prisiglausti, glamonėtis ir bučiuotis. •Šuniuko poza. Itin populiari sekso poza „keturiomis“. Moteris atsiklaupia ant kelių ir atsiremia rankomis į lovą bei šiek tiek pražergia kojas. Vyras, yra atsiklaupęs už moters nugaros ir iš galo įsiskverbia į moters makštį, tačiau tai ne analinis seksas. Tai yra jaudinanti poza, kuri suteikia daug malonių pojūčių. •Šokančios varlytės poza. Labai panaši į šuniuko pozą. Moteris atsiklaupia ant kelių, atsiremia rankomis lovą. Skirtumas vienas – vyras už moters nugaros stovi, o ne klūpi ant kelių. Moteris tokioje pozoje gali taip susilenkti, kad pilvu remtųsi į savo šlaunis. •Raitelės poza. Kartais dar vadina-


ma atvirkščia misionieriaus poza. Vyras guli ant nugaros, moteris atsiklaupia ant kelių ties vyro kirkšnimis. Tuomet ji įveda vyro varpą į makštį. Pozos metu moteris primena raitelę ant arklio, todėl poza taip ir vadinasi. Nesijaudinkite, jeigu šios pozos jums netinka ir yra visiškai nepatogios, ieškokite sau tinkamiausių ir patogiausių mylėjimosi būdų. Ginekologas-akušeris M. Razumas pataria nepaisyti kitų patarimų, nes kas normalu ir patogu vieniems, nereiškia, kad turi tikti ir kitiems. Todėl eksperimentuokite ir ieškokite naujų variantų – atraskite sau patogiausias pozas. Anot gydytojo, lytinius potraukius galima patenkinti įvairiais būdais. Todėl vaginalinis seksas yra tik vienas iš pasitenkinimo būdų (seksą galima pakeisti petingu). Nėštumo metu, svarbiausia būkite atviri su savo partneriais aptariant seksualinius santykius. Kalbėkite apie įvairius būdus ir galimybes kaip galėtumėte patenkinti vienas kitą, nepamirškite bučinių, glamonių ir apkabinimų.

Ko vyrai bijo ?

Vyrams patinka seksualios moterys, tačiau nereikėtų besilaukiančių mamų atskirti nuo jų seksualumo. Nėščia moteris yra graži ir išlieka tokia pat seksuali, todėl reikėtų paneigti visas

susikurtas vyrų baimes. Gydytojas M. Razumas teigia, kad dažnai vyrai bijo mylėtis, nes įsivaizduoja, kad yra tryse, todėl praranda lytinį potraukį ir erekciją. Vyrui gali būti sunkoka savo moterį sutapatinti su seksualia partnere. Vyrui dažnai kyla minčių turėti kitą partnerę, kai jo moteris laukiasi. Tokiu būdu jis galvoja, kad gali apsaugoti savo mylimąją ir kūdikį nuo įvairių grėsmių. Kitų seksualinis potraukis gali sumažėti dėl artėjančios tėvystės nerimo bei laukiamo kūdikio sveikatos. Todėl nėštumo metu nebijokite atvirai pasikalbėti su antrąja puse, tai padės išspręsti visas problemas. Besilaukiančios moterys taip pat neturėtų pamiršti, kad yra ne tik būsimos mamos, bet ir moterys. Todėl specialiai vengti mylėjimosi nereikėtų. Kai kurioms moterims nėštumo metu pasikeičia hormonų pusiausvyra, todėl lytinis potraukis gali sustiprėti arba susilpnėti. Daugelis moterų nėštumo metu junta net dar didesnį seksualinį potraukį, nei iki nėštumo, tai susiję su hormonų pokyčiais moterų organizme, su troškimu pajusti partnerio artumą ir švelnumą. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai lytinio akto metu nėščios moterys pirmą kartą patiria orgazmą. Todėl kai kurios moterys patiria dar „kokybiškesnį“ seksą nei iki nėštumo.

Daugelį besilaukiančių moterų seksas ne itin traukia dėl padidėjusio nuovargio, pilvo ir nugaros skausmų, pykinimo, krūtų jautrumo ir dažno šlapinimosi. Tokiais atvejais, moteris gali nejausti poreikio lytiniam suartėjimui. Anot gydytojo M. Razumo, dažniausiai poros neatsisako lytinių santykių, tačiau yra ir kitokių pavyzdžių. „Būna, kad ateina poros ir tvirtina, kad neturės jokių lytinių santykių ne tik visą nėštumo laikotarpį, bet ir tol, kol mama maitins vaikelį. Taip jie tiki, kad apsaugos save ir savo vaiką“, - sako M. Razumas. Anot gydytojo, tokie pavyzdžiai nėra patys geriausi, nes vyras greičiausiai neištvers ir „pasuks į kairę“. Darnios poros santykiai neapsieina be sekso ir erotikos.

Kas pasikeičia po gimdymo?

Kai namie atsiranda naujagimis, aktyvaus seksualinio gyvenimo nesitikėkite. Mažiausiai kelias savaites po gimdymo moterų visiškai nedomina mintys, susijusios su seksu. Pagrindinė to priežastis – išsekimas. Dažnai po gimdymo lytinį potraukį keičia miegas, nuovargis, maitinimas. Vyrai neturėtų pamiršti, kad po gimdymo moters mintys ir jausmai sukasi tik apie naujagimį. Tačiau pasinėrusios į motinos pareigas nepamirškite, kad esate moterys ir būkite atviros su savo antrosiomis pusėmis. Būkite vienas kitam atviri apie savo seksualinius poreikius, kartu nuspręskite, kas jums yra priimtiniausia. Jeigu lytinė sueitis po gimdymo sukelia skausmus, jokiu būdu nekentėkite ir pasitarkite su gydytoju. Jei makštis išsiplėtusi, sausa ir jautri lietimui, patartina naudoti lubrikantus. Taip pat rekomenduojama rinktis šonines sekso pozas. Dažniausiai po gimdymo moters organizmui atsistatyti prireikia šešių savaičių, todėl tuo metu patartina susilaikyti nuo vaginalinių lytinių santykių. Ginekologas-akušeris M.Razumas teigia, kad esant normaliam ir nerizikingam nėštumui mylėtis galima visą nėštumo laikotarpį. Svarbiausia, su savo antrąją puse nuolat atvirai kalbėtis apie visas baimes, skausmus ir pokyčius. „Nebijokite ir darykite tai, kas jums patinka, tik turėkite proto ir saiko“, - pataria gydytojas. Parengė Indrė Dauskordaitė

2011 Lapkritis

MAMA ir TĖTIS

33


Mūsų rūpesčiai

Dovanų čekiai, Kortelės, Rinkiniai

Artėja Kalėdinė šventė darželyje!

Mieli Tėveliai, žinome, kad Jūsų laukia smagūs rūpestėliai ieškant dovanėlių savo mažiesiems. DĖMESIO DĖMESIO, vaikų darželyje „Mėnulio vaikai“ startavo naujas rankdarbių būrelis vaikučiams ir jų tėveliams!!! Kalėdinės dovanėlės, dekoracijos mišria technika Vėlimas iš vilnos Dekupažas Pynimas iš juostelių, sliūlų Tapyba ant šilko Batika Kaina: 30 Lt (Į kainą įskaičiuota visos darbo priemonės. Iš kiekvienos pamokos išsinešite padarytą darbelį). Užsiėmimai vyksta trečiadieniais 17.30 val. Registracija tel. 2126826, mob. 868271261 el. paštu info@menuliovaikai.lt www.menuliovaikai.lt

34 MAMA ir TĖTIS

2011 Lapkritis

DOVANŲ


Ų IDĖJOS

Žinome, kad smagūs rūpestėliai, Jūsų laukia renkant dovanas ir artimiesiems.

Dovanų įdėjos.

15% NUOLAIDA su šiuo kuponu gruodžio 1 - 15 dienomis perkant prekes „Spragtuko“ salone: PC „VCUP“ Konstitucijos pr. 16. Vilniuje, 5 aukštas. 2011 Lapkritis

MAMA ir TĖTIS

35


Mūsų rūpesčiai

Žaislai,

ugdantys vaikų mąstymą Ar atsimenate Ernsto Teodoro Amadėjaus Hofmano pasaką „Spragtukas ir pelių karalius“? Pasakos pagrindinei herojei - Marijai krikšto tėvelis sukonstruoja pilį, daugybę įvairiausių žaislinių figūrėlių, o svarbiausia, medinę lėlę – Spragtuką. Visi krikštatėvio sukurti žaislai pažadina mergaitės vaizduotę, todėl Marija su Spragtuku leidžiasi į nuotykius po nepaprastą fantazijos pasaulį, kur lėlės tampa princais, karaliais ar blogosiomis pelėmis. Pasaka suaugusiesiems kelia daugybę klausimų: Ar reikėtų kreipti dėmesį į vaikų žaislus? Ar tikrai žaislai gali pažadinti vaiko fantaziją? Su kuo žaidžia mūsų mažieji? Medinių žaislų parduotuvės „Spragtukas“ mažmeninės prekybos vadovė Diana Keršienė teigia, kad žaislai turėtų būti tik jų vaizduotės priežastis, o ne rezultatas. Šiais laikais „tobuli“ žaislai, kurie turi daugybę šviesos, judesio ir garso efektų nelavina vaiko mąstymo ir kūrybinių galių. Vaikams nebereikia nieko įsivaizduoti, nes už juos viską padaro žaislai. Todėl tėveliai savo mažyliams turėtų rinkti tokius žaislus, kurie ne tik teiktų džiaugsmą, bet ugdytų ir skatintų vaikų mąstymą.

Triukšmingi žaislai

skleidžiamo garso jūs beveik negirdite, reiškia, namuose žaislas skleis normalų garsą, kurio jūsų mažyliui tikrai užteks“, - tikina vadovė. Sunku įsivaizduoti, tačiau mediniai žaislai taip pat gali skambėti. Šiuo metu itin populiarus medinis žaislas – muzikinis šulinys. Tokį žaislą būtų galima pavadinti muzikos instrumentu, kuris skleidžia itin malonų skambesį. Su medine lazdele braukiant per šulinio sieneles pasigirsta švelni melodija. Toks žaislas ne tik lavina vaiko klausą, bet tinka ir kaip pagalbinė priemonė sekant pasakas. Švelnūs garsai gali nuraminti jūsų mažylį ir pažadinti jo vaizduotę. Kiekvienas medinis žaislas turi savo misiją Psichologai teigia, kad mediniai žaislai vaikui teikia daugiau naudos nei plastikiniai. Vaikas, žaidžiantis su mediniais žaisliukais, kurie neturi jokių garso efektų, gali sugalvoti daugybę istorijų, veiksmų ir garsų, kuriuos galėtų skleisti medinukas. Taip jūsų mažylis lavina savo socialinę, emocinę, kalbos raidą, ugdo kūrybiškumą ir vaizduotę. Daugybė medinių žaislų ugdo smulkiąją vaiko retoriką, padeda atskirti spalvas, skaičiuoti, rūšiuoti, ugdyti matematinius gebėjimus, kalbos ir emocinę raidą, erdvės suvokimą. Pavyzdžiui, paprastas pagaliukas prie kurio pririštas žiedelis, kurį reikia pagauti su tuo pačiu pagaliuku, lavina vaiko koordinaciją ir reakciją. Žaislas – dėlionė, kuri susideda iš kelių detalių ant kurių eilės tvarka pažymėti skaičiai, ugdo vaiko smulkiąją motoriką, atmintį bei gebėjimą rasti tinkamą sprendimą. Diana Keršienė teigia, kad kiekvienam vaikui reikia skirtingų žaislų, todėl parduotuvėje „Spragtukas“ stengiamasi geriau pažinti savo klientus: „Mes visada klausiam tėvelių, kokio charakterio ir būdo yra jų vaikas. Yra susidariusi klaidinga nuomonė, kad judriam vaikui reikia tokio žaislo, kuris skatintų dar labiau judėti. Jeigu vaikas yra labai judrus, jam reikėtų išrinkti tokį žaislą, kuris jį sudomintų ir galėtų labiau prikaustyti dėmesį. Pavyzdžiui,

Diana sako, kad į vaikų žaislus nereikėtų žiūrėti atsainiai. Tėveliai turėtų atidžiai rinkti ir pirkti žaislus savo atžaloms. „Juk žiūrime, kokiais rūbais rengtis, ką valgyti, todėl turėtume žiūrėti ir su kokiais žaislais žaidžia mūsų mažyliai“, - tikina pašnekovė. Plastikiniai, elektroniniai žaislai, kurie turi daugybę garso ir vaizdo funkcijų dažnai iškreipia vaiko tikrovės ir pojūčių suvokimą. Netinkamai parinktas žaislas jūsų mažyliui gali ir pakenkti. Anot specialistų, vaikų klausa iki metukų yra itin jautri, todėl per garsiai rėkiantis ar cypiantis žaislas gali pažeisti vaikų klausą. „Nežinodami tėveliai gali net sugadinti vaiko klausą su itin garsiais žaislais. Vaikui tikrai nereikia, kad žaislas skleistų garsų ir skardų garsą. Jeigu renkatės žaislą triukšmingame prekybos centre ir jo Kviečiame apsilankyti „Spragtuko“ salone: PC „VCUP“ Konstitucijos pr. 16. Vilniuje, 5 aukštas.

36 MAMA ir TĖTIS

2011 Lapkritis

jeigu berniukui labai patinka žaisti su mašinom, galima nupirkti dėlionę su automobilių atvaizdu ar forma.Vaikas turėtų išmokti koncentruoti dėmesį, nes kai pradės eiti į mokyklą negalės pasakyti, kad aš nenoriu mokytis tam tikrų pamokų, nes man jos nepatinka, arba neiti į mokyklą nes nėra nuotaikos“. Todėl tinkamai parinkti žaislai gali būti puikūs jūsų mažylių mokytojai.

Žaiskime kartu su savo vaikais!

Dažnai tėveliai sako, kad neturi laiko žaisti su savo vaikais, todėl parduotuvėse ieško tokių žaislų, su kuriais jų atžalos galėtų žaisti savarankiškai. Būtent todėl vaikai netobulėja ir žaidžia vis su tais pačiais elementariais žaislais, nes sudėtingesnių žaidimų mažyliai neįveikia. Nepamirškime, kad žaidimas yra vaikų darbas, kuris padeda lavinti sensorinius bei intelektualinius vaikų gebėjimus, fizinius įgūdžius. Todėl tėveliai turėtų dalyvauti vaikų darbe, ugdyti, paaiškinti tam tikras žaislų funkcijas. „Mums, suaugusiesiems, atrodo, kad nupirkus vaikui žaislą, nieko nereikia aiškinti, nes žaidimas atrodo visiškai nesudėtingas. Atsiminkime, kad mums gal ir aišku, nes mes suaugę, bet vaikas to žaidimo gali ir nesuprasti, todėl reikia paaiškinti, kartu su juo žaisti. Pavyzdžiui, su paprasta piramide, ant kurios


stovo reikia užmauti medinius žiedus vaikas gali pradėti žaisti ir 10-ties mėnesių, jeigu tėveliai žais kartu su savo atžala, parodys kaip reikia žaisti. Jeigu vaikui reikės žaisti savarankiškai, piramidė gali sudominti tik dviejų metų vaiką“, - sako medinių žaislų parduotuvės „Spragtukas“ mažmeninės prekybos vadovė. Kuo anksčiau tėveliai pradės žaisti su savo mažyliais, tuo greičiau vaikai pradės žaisti su sudėtingesniais žaislais.

Montesoriškas auklėjimas

Montessori auklėjimas pagrįstas moksliniu vaiko vystymosi stebėjimu ir reguliuojančiais vaiko kūno, protinio ir dvasinio vystymosi dėsniais. Tuos dėsnius nustatė dr. Maria Montessori (1870-1952) žymi Italijos gydytoja, pedagogė, mokslininkė, socialinio gyvenimo reformatorė. Montessori filosofijos esmė – į vaiką žiūrėti kaip į pilnavertį žmogų, todėl dirbančiam tokiame darželyje pedagogui tenka visai kitoks vaidmuo, nei pedagogui, dirbančiam įprastoje ikimokyklinio ugdymo įstaigoje. Montesoriško ugdymo sistema - viena iš keleto šiuo metu taikomų Lietuvoje. Ji padeda užtikrinti visapusišką vaiko ugdymą, atsižvelgiant į jo psichikos būklę įvairiais amžiaus tarpsniais. Montesori darželiuose nėra „normalių“ žaislų – visi daiktai tikri. Jau trejų metų vaikas mokosi laidyne lyginti drabužėlius, plauna švarius indus, pjausto daržoves ir daro daugybę namų ruošos darbų. Taip vaikas išmoksta

savarankiškumo, susikoncentruoja į naują ir dar neišbandytą veiklą, todėl tai suteikia neapsakomo džiaugsmo. M.Montessori pastebėjo, kad intensyviai padirbėjęs vaikas jaučia vidinį pasitenkinimą. Specialiai paruoštoje aplinkoje vaikas gali įgyti daug informacijos ir žinių, todėl darželio grupės dažniausiai vaikus auklėja pagal šiuos principus: • gyvenimo praktikos pratimai (skalbimas, rankų plovimas, vaisių – daržovių pjaustymas, indų plovimas); • kalbos ugdymas (supažindinimas su raidžių grafiniais simboliais, įsimenant jų pavadinimus, skatinant domėtis skaitymu, garsinė žodžių analizė, rankos lavinimo pratybos, raidžių ar žodžių rašymas); • pojūčių lavinimas (kvapų pažinimas, svorio pajauta, šiurkštumo - švelnumo nustatymas, klausos lavinimo pratimai ir pan.); • matematika (skaičių simbolių suvokimas, veikla su skaičiais, supažinimas su matematiniais veiksmais (sudėtis, atimtis, daugyba, dalyba); • pažintis su mokslu (augalų ir gyvūnų pažinimas, domėjimasis žmogaus anatomija, geografija, muzika, vaizduojamasis menas); • kūrybiniai darbai naudojant gamtinę medžiagą. M. Montessori auklėjimui reikalingos ir specialios ugdymo priemonės, kurios padėtų vaikui atlikti visas išvardytas užduotis. „Mes tiekiam įvairias Montessori priemones specialiems darželiams. Net patys mažiausi vaikai žaisdami su Montessori priemonėmis turi mąstyti, ieškoti išeičių. Pavyzdžiui, įdėjus kamuoliuką per skylutę į tam tikrą stalčiuką mažylis turi sugalvoti kaip tą kamuoliuką ištraukti. Montessori priemonės suteikia galimybę mažiesiems daugiau sužinoti apie pasaulį, patiems paliesti, paragauti. Tokiu būdu lavinami visi vaiko pojūčiai, sparčiau lavėja vaiko vaizduotė, abstraktus mąstymas. Vaikas, kuris lankė Montessori darželį, pradėjęs eiti į mokyklą, praktiškai gali eiti į antrą klasę“, - teigia D. Keršienė.

Mediniai žaislai skleidžia meilę

Plastmasiniai žaislai gaminami iš sintetinių medžiagų, o mediniai – natūralus. Dažniausiai mediniai žaisliukai Lietuvoje gaminami iš beržo ir pušies, kartais iš ąžuolo ar buko me-

dienos. „Visi žaislai, kuriuos gamina Lietuvoje yra rankų darbo, meistrai žaisliukus gamina su meile, o teigiamą energiją sugeria mediena, iš kurios gaminamas žaislas. Manau, kad tą jaučia ir mažyliai“, - sako D.Keršienė. Dauguma tėvelių galvoja, kad mediniai žaislai labai brangūs, tačiau mažmeninės prekybos vadovė sako, kad medinių žaislų kainos beveik nesiskiria nuo plastmasinių: „Jeigu palygintume plastmasinio ir medinio žaislo kainas, tai tarp jų nematytume labai didelio skirtumo. Tėveliai gali rinktis, ar geriau pirkti plastmasinę mašiną su daugybę įvairių garso ir judėjimo funkcijų, kuri kainuos kelis šimtus, ar už panašią arba mažesnę sumą pirkti medinį traukinuką su daugybe kaladėlių, bet be jokių efektų. Tokiu būdu vaikas pats galės galvoti, dėlioti ir valdyti traukinuką ir su juo leistis į savo stebuklingą kelionę“.

Populiarūs – mediniai namukai

Anot medinių žaislų parduotuvės „Spragtukas“ mažmeninės prekybos vadovės, vyresni vaikai labai mėgsta įsirengti ar statyti medinius namukus. Moteris juokauja, kad nupirkus vaikui medinį namą, tėveliams, seneliams ir kitiems šeimos nariams dar ilgai nereikia sukti galvos, ką dovanoti savo mažyliams: „Pastebėjau, kad mediniuose namukuose vaikai pirmiausia įsirengia miegamąjį, vėliau svetainę. Jeigu vaikas vyresnis, jam jau reikia ir vonios. Aš jau atpažįstu savo klientus ir žinau, kokiam vaikui ko reikia. Pavyzdžiui, ateina močiutė ir sako, kad anūkėliui nori nupirkti virtuvės baldelius, vėliau ateina teta, kuri turi užduotį nupirkti dar kitos patalpos baldelius ir t.t. Mediniai namai labai praktiški ir tėvams, nes vietoj krūvos nekokybiškų žaislų, vaikas stato ir puoselėja savo namą, o tai ugdo šeimos pažinimą ir vertybes“. Norėčiau, kad mano mažylio vaizduotę labiau skatintų medinė lėlė - Spragtukas, nei lieknutė aukšta blondinė žvilgančiais plaukais ir didelėmis krūtimis, dar vadinama Barbe. Gera žinoti, kad vaikas savo fantazijų pasaulį pradeda su nuostabiu draugu, kuriame jaučiama medžio šiluma ir jaukumas, o medinis žaisliukas padeda vaikui pažinti, mąstyti ir svajoti... Parengė Indrė Dauskordaitė

2011 Lapkritis

MAMA ir TĖTIS

37


Tęsiasi fotokonkursas

„Mano mylimiausi žaislai“ Konkursas vyksta iki 2011-11-30

Dėkojame už jau atsiųstas Jūsų nuotraukas.

Toliau tęsiame fotokonkursą „Mano mylimiausi žaislai“ vis dar galite siųsti savo mažylių nuotraukas, kuriose jie nufotografuoti su savo mėgstamiausiais žaisliukais. Nugalėtojui padovanosime puikų Fisher Price mokomąjį grotuvą. Tai naujas, muzikinis kolekcijos „Juokis ir mokykis” FISHER PRICE žaislas, kalbantis lietuviškai. Nuotraukas siųskite el.paštu: konkursas@mamairtetis.lt, Temoje nurodykite: Fotokonkursas „Mano mylimiausi žaislai“ Laiške nepamirškite prisistatyti: Jūsų vardas; Kaip su Jumis susiekti; Nuotraukoje esančio dalyvio vardas; Parašykite jei neprieštaraujate, kad Jūsų atsiųstas nuotraukas spausdintume žurnale „MAMA ir TĖTIS“ Laimėtoją išrinksime gruodžio mėnesį ir susisieksime, o laimėtojo nuotrauką publikuosime 2012 m. sausio žurnale „Mama ir Tėtis“.


Sveikata

Ar verta

skaičiuoti kalorijas? Kalorijos – kas tai? Kalorija (cal) – tai nesisteminis darbo ir energijos matavimo vienetas, lygus 4,184 J (džaulio). Viena kalorija atitinka energiją, kuri reikalinga pakelti vieno gramo vandens temperatūrą vienu laipsniu Celsijaus. Šį terminą 1824 metais sukūrė prancūzų kilmės fizikas bei chemikas Nikolas Clement. Kalorija yra nepaprastai mažas vienetas, todėl maisto energinė vertė dažniausiai nurodoma kilokalorijomis (kcal). Taigi viena kilokalorija lygi 1000 kalorijų. O ką kalorijos duoda mums? Jos teikia energiją organizmui, kuri taip reikalinga mūsų gyvybei palaikyti. Tam tikrą kalorijų kiekį turi visi mūsų valgomi produktai. Naudinga žinoti, kad alkoholyje jų taip pat yra. Kalorijų šaltiniai, esantys maiste, yra riebalai, angliavandeniai ir baltymai. Kalorijų kiekis nurodo, kiek potencialios energijos yra tame produkte. Maisto medžiaga / Kalorijos viename grame: Angliavandeniai 4 kcal Baltymai 4 kcal Riebalai 9 kcal Alkoholis 7 kcal Tai kaip mūsų organizmas degina kalorijas? Jis tą daro skaidydamas angliavandenius, baltymus, riebalus iki anglies dvideginio ir vandens. Kokio energijos kiekio tam prireikia, priklauso nuo ūgio, svorio, amžiaus, lyties bei fizinio aktyvumo indekso. Jeigu žmogus dirba sėdimą darbą, tuomet energijos kiekis naudojamas veikiant skeleto raumenims. Sunaudojama maždaug 30 % energijos. Na, o

40 MAMA ir TĖTIS

2011 Lapkritis

kai žmogus yra fiziškai aktyvus, dėl skeleto raumenų veiklos jo energijos sunaudojama daugiau nei 95% . Šį tą derėtų žinoti apie baltymų ir riebalų kalorijas. Jos viena nuo kitos nesiskiria - tai paprasčiausi energijos vienetai. Maistas sudarytas iš šių trijų sudedamųjų dalių. Taigi, jei žinoma, kiek gramų baltymų, riebalų ir angliavandenių yra jus dominančiame maisto produkte, lengvai galima apskaičiuoti, kiek jis turi kilokalorijų. Kai žarnyne maistas yra virškinamas, baltymai skaidomi iki aminorūgščių, angliavandeniai - iki monosacharidų (gliukozės, fruktozės ir t.t.), o riebalai skaidomi iki riebalų rūgščių ir glicerino. Kraujotakos pagalba šios molekulės

išnešiojamos po ląsteles, kuriose jos arba absorbuojamos, arba siunčiamos toliau, galutinėms metabolizmo stadijoms. Čia jos reaguoja su deguonimi, kad išskirtų energiją. Metabolizmas - cheminių reakcijų, vykstančių kiekvienoje ląstelėje, visuma. Jis įgalina ląsteles augti, daugintis, reaguoti į aplinką, judėti. Šiuo požiūriu metabolizmas yra gyvybės pagrindas. Energijos poreikis organizmui Žmogaus energijos poreikį apskaičiuoti gana sudėtinga. Didžiausias vidutinis energijos poreikis būna sulaukus maždaug 18 metų, o vėliau, senstant, jis po truputį mažėja. Tas vyksta todėl, kad keičiasi kūno sudėjimas ir mažėja fizinis aktyvumas. Na, o dėl šių veiksnių mažėja ir deguonies sąnaudos. Kiekvieno žmogaus energijos poreikis labai individualus ir skirtingas. Sveiko žmogaus, apie 30 metų amžiaus, kurio svoris yra maždaug


70 kilogramų ir jis dirba vidutinio sunkumo darbą, paros energijos poreikis bus maždaug 10900 kJ (2600 kcal). Jeigu žmogus suvartoja daugiau kalorijų nei reikalauja jo organizmas, jis priauga svorio, jeigu mažiau – svorio netenka. Įdomu tas, kad 9000 kilokalorijų perteklius organizme bus sukauptas kaip vienas kilogramas riebalų. Riebalai yra kaupiami, nes taip organizmas taupo energiją. Žinoma, yra ir atvirkštinis procesas: jeigu tos 9000 kilokalorijų bus sudeginamos, tada vienas kilogramas riebalų nukris. Tai atsitiks tuomet, kada kilokalorijų bus sudeginama daugiau nei gaunama. Kaip tą padaryti? Aišku, kad daugiau judant ir mažiau valgant. Vienas kilogramas sukauptų riebalų organizmo bus paverčiamas energija, kad kompensuotų susidariusį energijos trūkumą. Suaugęs žmogus, kurio fizinis aktyvumas yra vidutinis, 55-65% kalorijų turėtų gauti iš angliavandenių, 20-25% - iš baltymų ir tik 10-25% - iš riebalų.

Kiek žmogui per dieną reikia suvartoti kalorijų? Tai priklauso nuo to, kiek vidutiniškai energijos išeikvojame ir, aišku, ar norime numesti svorio, ar tik išlaikyti tokį, koks yra. Ramybės būsenoje suaugusiai moteriai suvartoti reikia maždaug 1300 kcal, o vyrui - apie 1600. Judant, žinoma, didėja ir kalorijų poreikis. Vidutinis rekomenduojamas kalorijų kiekis, kurio reikia vidutiniškai fiziškai aktyviam žmogui yra maždaug 2000 kcal moterims ir 2500 kcal vyrams. Jeigu laikomasi dietos, jokiu būdu negalima drastiškai sumažinti kalorijų kiekio, nes pakenksime savo sveikatai. Moterims, norinčioms numesti svorio, minimalus kilokalorijų kiekis per dieną neturėtų būti mažesnis nei 1000 – 1200 kcal. Dietos, kai per dieną gaunama mažiau nei 800 kilokalorijų, patartina laikytis tik labai nutukusiems žmonėms ir tik prižiūrint medikams. Kodėl? Organizmui gali pritrūkti tam tikrų

svarbių medžiagų ir tokiu būdu didėja galimybė susirgti įvairiomis ligomis. Svorio geriausia mesti neskubant, tada dienos kalorijų kiekį užteks sumažinti 500 kcal, o per mėnesį neteksime apie 2 4 kg svorio. Verta paminėti, kad, norint numesti svorio, reikia valgyti pusryčius, pietus ir vakarienę. Taip pat galimi priešpiečiai ir pavakariai. Žinoma, maisto kiekis turi būti mažas, nes svoris kris tada, jei valgysim dažniau, bet mažiau. Tokiu būdu mūsų medžiagų apykaita greitėja ir kalorijų sudeginama daugiau. Ar verta skaičiuoti kalorijas, atsakykime kiekvienas sau. Tik nepamirškime, kad tą darant ir užsiimant įvairia fizine veikla, svorio metimas yra daug efektyvesnis. Be to, net ir kruopščiai skaičiuojant kalorijas, laikui bėgant, organizme gali pasireikšti vienų ar kitų medžiagų, vitaminų trūkumas. Tad nepamirškime sveiko proto ribų. Parengė Justė Šovinytė

Mitai apie kalorijas

- Tai ką suvalgai pasislėpęs, visai neturi kalorijų. - Pyragaičių trupiniuose nėra riebalų, nes juos sunaikina trupėjimo procesas. - Visa, kas nulaižoma nuo šaukštelių, ar ragaujama gaminant, kalorijų neturi. - Maistas, valgomas gydomaisiais tikslais – nekaloringas. Pavyzdžiui, šokoladas, brendis ir t.t. - Jei geri becukrį limonadą su šokoladu, tai becukris limonadas panaikina šokolado kalorijas.


Kova dėl dėmesio Šeimoje atsiradęs antras vaikas tėvams yra tikras džiaugsmas, bet jų pirmagimiui – ne mažas smūgis. Juk tėvų dėmesys atitenka ne tik jam! Ką daryti? Laikas ruošti ginklus prieš „įsibrovėlį”! Vyresnėlis ima kautis dėl tėvelių dėmesio, meilės ir kartais net vėl tampa mažyliu, kuris nori gerti iš buteliuko, prašosi nešiojamas ant rankų ar net šlapinasi į lovą. Mažyliui paaugus, tarp abiejų vaikų nuolat vyksta įnirtinga kova: nepasidalija žaislų, dažnai pykstasi ar mušasi. Tokia kova būna ypač stipri, jeigu vaikų amžius skiriasi daugiau nei dviem metais. Tad tėvelių vaidmuo čia labai svarbus. Jie turėtų žinoti, kada ir kaip reikia nutraukti vaikų konfliktus, o kada derėtų ir nesikišti. Gimus antrajam vaikeliui, vyresnįjį visi ima vertinti kaip labiau suaugusį, savarankišką. Iš jo nemažai reikalaujama ir tikimasi. Tėveliai nori ir stengiasi, kad vaikas taptų tikru pagalbininku. Iš dalies toks požiūris yra teisingas, tačiau vertėtų nepamiršti, kad pats vaikas tikrai nemato didelio skirtumo tarp mažylio ir savęs. Jis džiaugiasi savo broliuku ar sesute, tačiau, yra ir kita medalio pusė: vyresnėlis negali suprasti, kodėl su juo elgiamasi kitaip nei su mažyliu? Nuolat duodamos pastabos, barama dėl triukšmo ar panašių dalykų, liepiama pačiam susitvarkyti žaislus, o jaunesniajam – ne. Vaikas pradeda mąstyti, kad tėvai myli tik mažylį, o jo nebe, nes taip negražiai su juo elgiasi. Kokius jausmus vaikas jaučia, galima tik numanyti. Na, o jeigu suaugusieji viso to nepastebi, pirmagimis ima keršyti savo mažajam „oponentui“ jį mušdamas, erzindamas ar laužydamas jo žaisliukus. Žinoma, tėvai už tai bara ir baudžia vyresnį, bet dažniausiai jis būna patenkintas sulaukęs net ir to-

kio tėvų dėmesio. Pastebėta, kad toks vaiko elgesys dažniausiai pasireiškia tada, kada mama yra užsiėmusi jaunėliu, o jeigu ji veikia ką nors kita, vaikas dėmesį atkreipti bando daug rečiau ir ne taip stipriai neriasi iš kailio. Žinoma, yra ir tokių vaikų, kurie tėvų dėmesį bando atkreipti rodydami savo piešinius, ropšdamiesi ant kelių ar padeklamuodami eilėraštuką. Tai irgi yra konkurencija su mažesniuoju šeimos nariu. Na, o kokia yra jaunėlio padėtis šeimoje? Antrieji vaikai nuo pat gimimo būna reiklesni ir ne tokie savarankiški, tačiau nuo pat ankstyvo amžiaus išmoksta bendradarbiauti. Taip yra todėl, kad jaunėlis niekada nesupras, ką reiškia turėti visą tėvų meilę, rūpestį ir būti vieninteliu vaiku šeimoje. Turbūt naujagimiai jaučia, kad tėveliai nepriklauso vien tik jam, todėl mėgina kiek įmanoma labiau atkreipti į save dėmesį. Taip išsiplieskia mažylio ir vyresniojo konkurencija dėl tėvų dėmesio. Kita vertus, jaunėlis visą gyvenimą tėvams yra mažylis, todėl dažnai būna lepinamas. Atsiradęs šeimoje, kur jau yra vaikas, jis priverstas konkuruoti ir vytis vyresnįjį. Iš kitos pusės, pernelyg lepinamas vaikas gali būti linkęs netinkamai elgtis arba būti nesavarankiškas. Augant, jaunėlis vyresniajam dažnai įkanda, muša ar stumdo. Taip jis reiškia pavydą. Dažnai būna, kad vyresnysis vaikas mažajam neleidžia liesti jo daiktų. O ką gi daro mažylis? Jis specialiai juos ima, gadina ir laužo. Jeigu vaikai susipyksta, mažylis ima garsiai verkti. Vyresnėliui, aišku, pylos kliūna daugiausiai. Na, o mažylis tuomet džiūgauja, kad tėvai pamatė, kokį blogą brolį ar sesę turi. Situaciją pablogina ir tokie dalykai, kaip vyresniojo broliuko ar sesutės išaugtų rūbų nešiojimas ar jam nebereikalingų daiktų naudojimas. Būna, kad aplinkiniai painioja jų vardus. Taip atsiranda didelis noras parodyti, kad ir jis yra savarankiškas. Kartais broliai ar seserys lieka konkurentais visą gyvenimą, tik ta kova nebėra dėl tėvų meilės ir dėmesio, o dėl to, kuris visko gyvenime daugiau pasieks. Mokslininkai yra nustatę, kad tėvų tarpusavio santykiai taip pat lemia jų vaikų santykius. Jeigu tarp tėvų konfliktai retesni, jaučiama pagarba ir

palankumas vienas kitam, tuomet ir vaikų santykiai būna geresni. Taip pat nustatyta, kad pagal tai, kokie tėvų tarpusavio santykiai yra prieš antrojo vaiko gimimą, galima numatyti, kaip bendraus vaikai, kai jaunėliui sueis maždaug ketveri metukai. Kad vaikai pavydėtų mažiau, tėveliai turėtų žinoti, kaip tą padaryti. Svarbiausias dalykas - paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui. Vienas iš būdų yra rodyti vaikui kitus mažylius, kai išeinama pasivaikščiot ir papasakoti, kaip svarbu jais rūpintis, nes jie labai maži ir patys to padaryti nesugeba. Galima vaikui papasakoti, kad ir jis toks buvo ir parodyti nuotraukas ar vaizdo įrašus, kuriuose jis pats dar kūdikis. Pratinti vyresnėlį prie naujagimio padės ir ėjimas kartu mažyliui pirkti daiktų ar žaislų. Tegu jis pats kažką išrenka būsimam broliukui ar sesutei. Kitas dalykas - pradėkime pirmagimį iš anksto mokyti apsirengti, pavalgyti, susitvarkyti ir kitų panašių, savarankiškumo mokančių dalykų. Atsiradus jaunėliui, pagrindinė brolių ar seserų nesutarimų priežastis – tėvų dėmesys. Tad būtina skirti abiems vaikams dėmesio po lygiai. Ypatingai svarbu nedovanoti vaikams vieno žaislo. Tuomet jie neabejotinai susipeš. Jeigu tam tikri draudimai buvo taikomi vyresnėliui, derėtų juos taikyti ir mažyliui. Vaikus itin svarbu mokyti bendradarbiauti. Žinoma, neapseinama be peštynių. Jeigu jie tą daro dažnai, galima nustatyti tam tikras taisykles ir nuosekliai jų laikytis. Derėtų įvardinti tinkamo elgesio ribas, aiškiai pasakyti, ko tikimasi iš vaikų, kad negalima vartoti keiksmažodžių, prasivardžiuoti, muštis. Patartina leisti vaikams padiskutuoti dėl taisyklių ir pasekmių už jų nesilaikymą. Žinoma, mokyti vaikus tinkamai reikšti savo jausmus taip pat būtina. Vertėtų leisti jiems išsakyti savo nepasitenkinimą vienas kitam. Tai geriau nei vienas kito skundimas tėvams. Vaikų auklėjimas vienas svarbiausių, tačiau ne pats lengviausias darbas mūsų gyvenime. Ne visuomet viskas klostosi taip, kaip norime. Kartais nepadeda net didžiausia meilė ir kantrybė. Tokiais momentais svarbu nenukabinti nosies ir toliau stengtis užauginti dorus ir laimingus vaikus. Taip pat svarbu suprasti, kad santykiai, kurie vaikystėje pagrįsti barniais ir peštynėmis, su laiku perauga į tvirtą brolišką ar seserišką meilę. Parengė Justė Šovinytė

42 MAMA ir TĖTIS

2011 Lapkritis


Moliūgų mėnuo,

viską gaminame iš moliūgų moliūgėlių. Renkantis moliūgą, žiūrėkite, kad žievelėje nebūtų minkštų ar rudų dėmių. Žieminiai moliūgai turi būti sunkūs. Moliūgo minštimas kvapus, jo dedama į sriubas, pyragus, troškinius, duoną, daroma uogienė-džemas.

Moliūgų ir obolių blyneliai 1 didelė skiltis moliūgo (sutarkuoto burokine trintuve), 1 vidutinio dydžio obuolys (nuluptas, supjaustytas skiltelėmis), 1 kiaušinis, 4 arb. š. cukraus, ½ žiupsnelio druskos, 1 puodelis (125g) miltų, 1 arb. š. kepimo miltelių, 1 puodelis (235 ml) pieno, 1 arb. š. vanilinio cukraus. Gerai išplakame kiaušinį, cukrų, druską ir vanilinį cukrų. Atskirame dubenėlyje sumaišome miltus ir kepimo miltelius. Tada supilame pieną ir gerai išmaišome. Į paruoštą masę supilame kiaušinio plakinį, išmaišome, sudedame supjaustytą obuolį ir tarkuotą moliūgą, vėl gerai išmaišome. Moliūgo dedame pagal skonį. Įkaitiname keptuvę iki vidutinio karščio, įpilame lašelį aliejaus. Vienam blyneliui reikės ¼ puodelio paruoštos tešlos. Blynelių neapverčiame tol, kol viršuje neatsiranda mažyčių skylučių. Kepame iš abiejų pusių, kol gražiai paruduos. Patiekiame karštus. Pateikiame su pabarstyta cukraus pudra, cinamonu ir cukrumi, su uogiene, džemu ar grietine, plakta grietinėle, klevų sirupu, moliūgų džemu.

Keptos Teresės daržovės Moliūgas, pastarnokas, morkos, violetinis svogūnas, cukinijos. Morką, pastarnoką nuskutame ir supjaustome išilgai į keturias dalis. Stambiais grežinėliais supjaustome svogūną ir cukiniją. Cukinijos nulupti nereikia, paliekame ir minkštimą su sėklomis. Moliūgą taip pat paliekame su žieve tik išimame minkštimą su sėklomis ir supjaustome pailgais vidutinio dydžio gabalėliais. Supjaustytas daržoves sudedame į dubenį apšlakstome sojų padažu, aliejumi, pabarstome kvepenčiais pipirais. Tada atsargiai išmaišome ir dedame į kepimo skardą. Orkaitę įkaitiname iki 180-200CO ir kepame tol, kol daržovės gražiai apskrus, paruduos krašteliai. Galima pateikti vegetarišką patiekalą arba kaip garnyrą prie keptos vištienos, keptos ar virtos kiaulienos, avienos kepsnelių.

Trinta moliūgų sriuba su rozmarinu (4-6 porcijos)

750 g moliūgo, 2 skiltelės česnako, 2-3 šakelės rozmarino (tinka ir maltas rozmarinas), 1 vidutinio dydžio bulvė, 2 morkos, 750 ml vandens arba daržovių sultinio, druskos, pipirų (kvepiančių) pagal skonį, 125 g grietinėlės, aliejaus, kepaliukas šviežios čiabatos. Paruošiame moliūgą kepimui: nulupame žievelę, išimame minkštimą ir supjaustome kubeliais. Į įkaitintą keptuvę įpilame aliejaus, sudedame moliūgo kubelius, susmilkintas česnako skilteles, rozmariną, pabarstome druska ir kepame pamaišant, kol apskrus. Kol keps moliūgas, į puodą supilame 750 ml. vandens, užverdame ir sudedame nuvalytas ir supjaustytas kubeliais morkas ir bulvę, įberiame truputėlį druskos ir verdame tol, kol suminkštės. Tada sudedame apkepinto moliūgo gabalėlius ir pavirus 5 minutes išimame rozmarino šakeles. Sriubą pertrinkite smulkintuve ar maišytuve. Įmaišykite 90ml. grietinėlės (likusios reikės papuošimui). Beveik užvirę, paragaukite. Pateikti pašildytuose dubenėliuose. Papuošimui naudokite likusią grietinėlę pasitelkdami fantaziją(širdutės, šypsenėlės ir t.t.). Pateikiama su paskrudintos čiabetos riekelėmis. Čiamatos riekeles galima paskrudininti orkaitėje arba skrudintuvėje.

Skanaus! Gamino Daiva Žukauskaitė


VAIKO KAMBARYS Kambarys, kuriame bręsta asmenybė. Vaikai savo kambaryje miega, auga, mokosi, žaidžia, ilsisi ir svajoja. Visas šias erdves būtina tinkamai išdėstyti, kad mažame pasaulėlyje jūsų atžala jaustųsi ramiai, saugiai, jaukiai ir patogiai. Psichologų nuomone, šios patalpos interjeras turi įtakos čia augančiai asmenybei bei jos charakteriui. Tad, mieli tėveliai, įrengti kambarį savąjam vaikui – atsakinga ir nelengva užduotis, galinti net įtakoti jo ateitį. Pirmiausia, tėvai privalo atsižvelgti į mažųjų šeimos narių nuomonę (jei jau gali ją išdėstyti) ir rasti bendrą sprendimą. Tegu būsimasis kambario šeimininkas išsako savo norus, vizijas, pageidavimus – tai ne tik padės sukurti mielą jam erdvę, bet tuo pačiu bus ugdomas jo skonis bei grožio suvokimas, vaikas taip pat pasijus pilnateisiu šeimos nariu. Kol kas nėra vieningos nuomonės dėl vaikų kambario padalinimo į konkrečias zonas. Dizaineriai ir psichologai skirtingai vertina šį aspektą: vieni mano, kad jis turėtų būti suskirstytas į darbo, žaidimų bei poilsio zonas, kiti – kad laisva vaiko prigimtis nemėgsta ribų ir žaidžiama ten, kur tuo metu atrodo įdomiausia. Tačiau vieningai sutariama, kad šiame kambaryje turi būti kuo daugiau erdvės. Kambaryje daugiausia tuščios vietos turi likti žaidimams, judriai veiklai, o baldus reikėtų išdėstyti prie sienų. Kad maksimaliai būtų išnaudotas turimas plotas, gaminant baldus pagal jūsų vaiko poreikius pagelbės profesionalūs dizaineriai ar gamintojai. Kad skrietų spalvotos svajonės... Renkantis spalvas vaikų kambariui vertėtų atsižvelgti į specialistų patarimus – mokslininkai, psichologai bei interjero dekoratoriai šia tema yra atlikę nemažai tyrimų. Psichologai siūlo sienas dažyti tokia spalvų

44 MAMA ir TĖTIS

2011 Lapkritis

gama: nuo geltonai žalios iki geltonos, pereinančios į oranžinę. Tačiau tėveliams patariama atsižvelgti į savo atžalos charakterį: jei jis itin judrus, aktyvus nenuorama, būtina rinktis ramias ir tamsesnes bei vengti agresiją ar pyktį sukeliančio ryškumo, o uždaro būdo, daugiau vienatvę mėgstančiam – pastelines ir šviesas spalvas ir atspalvius. Mokslininkų atlikti tyrimai parodė, jog vaikų psichikos sveikata geresnė tada, kai patalpa išdažyta baltai, mėlynai ir žaliai, tačiau tam neigiamos įtakos turi geltona ir raudona spalvos. Taip pat patvirtinta, kad vaikų akims palankesnė žalia spalva, geriau veikianti ir jų darbingumą. O štai medikai mano, jog aplinkoje vyraujančios tamsios spalvos bei prietema sukelia depresiją, todėl siūloma, kad patalpoje daugiau gyvuotų balta. Higienistų nuomone, norint sukurti gerą regos lauką mokinių stalų spalva turėtų būti šviesiai žalia arba šviesaus medžio atspalvio. Didžiosios Britanijos psichologai nustatė, kad spalvų bei piešinių margumynas kambario interjere vaikus erzina ir dirgina jautrią jų nervų sistemą. Svarbu ne tik grožis Vaikas sparčiai auga, todėl reikėtų rinktis funkcionalius, su juo kartu „augančius“ baldus - juk taip dažnai nepavyks jų pakeisti kaip išaugtos avalynės. Jei matote, kad patys neišsprendžiate kaip tinkamai panaudoti turimą erdvę, į talką kvieskitės interjero dizainerius ar baldų gamintojus. Jie patars kur ir kokį stalą pritaikyti mažąjam mokiniui, kiek spintų, lentynų ar komodų būtina, kad tilptų žaislai ir asmeniniai daiktai, o kambaryje vyrautų tvarka. Nors mažieji visuomet nori spalvingų, žaismingų baldų, tačiau nebūtina didelį dėmesį skirti lovos išvaizdai – svarbiausia, kad

joje būtų tinkamas čiužinys. Daug vietos sutaupoma pasirinkus dviaukštę lovą, kuri gali būti kombinuojama su stalu ar lentynomis. Baldų kampai turėtų būtų aptakių, lengvų formų, vengiant pavojingų detalių, kad vaikai nesusižeistų. Lova, kurioje augama Miegas vaikams būtinas ne tik poilsiui - mūsų senoliai sakydavo, kad tik miegodamas vaikas auga. Medikai tvirtina, jog miego metu apdorojama dienos metu gauta informacija, lėtėja medžiagų apykaita ir mažėja deguonies poreikis, išsiskiria augimo hormonas, didėja baltymų koncentracija, ilsisi nervų sistema, stiprinama atmintis. Nepakankamai išsimiegantis vaikas blogiau sukaups dėmesį, jis gali turėti elgesio ir sveikatos problemų, gali sutrikti jo motoriniai įgūdžiai. Augančiam vaikui lova turi būti patvari, ilgaamžiška, atitinkanti jo ūgį. Sutrikusi vaikų laikysena – šio laikmečio bėda, todėl būtina atidžiai parinkti jam čiužinį. Vaikui augant, rekomenduojami ergonominiai, sveikatą tausojantys, gerai prisitaikantys prie kūno formų, čiužiniai, kurie nepakenktų jo stuburo formavimuisi ir vystymuisi. Kuo vaikas mažesnis, tuo didesnę paros dalį praleidžia savo lovelėje. Renkant lovą kūdikiams, būtina galimybė reguliuoti jos aukštį, kad vaikui augant jį būtų galima saugiai ir patogiai pasiekti, nebūtų aštrių kampų bei išsikišimų. Uždėkite ant jos specialius plastmasinius antgalius, kurie apsaugos mažylį nuo pavojų. Jei lovelė pagaminta iš natūralios medienos, gamyboje turėtų būti naudojami netoksiški, o vandens pagrindu sudaryti klijai, lakas, dažai. Mažyliams dažniausiai parenkami be spyruoklių ar kokosiniai čiužiniai, nes mažas svoris dar neįsisavina anatominių zonų. Kūdikiams nesveika miegoti ant per daug minkšto ar per daug kieto čiužinio. Labai svarbu, kad jų stuburiukas išliktų tiesus. Populiariausi ir patogiausi vaikams yra iš natūralių medžiagų pagaminti (pvz. kokosiniai) bei čiužiniai su kombinuotais užpildais. Ir labai svarbus dalykas – užvalkalas, kurį būtų lengva skalbti ir prižiūrėti. 8-10 metų vaikas gali miegoti ir standartinių matmenų viengulėje lovoje. Vaikui paaugus turi būti išlaikoma kuo taisyklingesnė kūno poza miegant, todėl tuo metu aktualiausias čiužinys bei lova, į kurią jis dedamas.


Jos pagrindas bei medinės grotelės turi atitikti čiužinio išmatavimus, negadinti jo teigiamųjų savybių, užtikrinti oro pralaidumą. Lovos ilgis bent 15 centimetrų turėtų viršyti miegančiojo ūgį. Lovą reikia pasirinkti erdvesnę, kad naktį vaikas neiškristų ar neužsigautų vartydamasis. Žinant mažųjų energingumą ir išradingumą, jų lova turėtų būti kuo tvirtesnė ir stabilesnė. Įrodyta, kad paaugliai miega daugiau nei jaunesni už juos vaikai ar net suaugusieji. Tam reikalinga kokybiška lova ir čiužinys. Miegas gydo kūną, išblaško niūrias mintis, o šiame maištingame amžiuje jų pasitaiko įvairiausių. Jei jūsų atžala alergiška, rinkitės lateksinį, viskoelastinį ar su kombinuotais užpildais čiužinuką. Medikai tokiam vaikui rekomenduoja tuos čiužinius ir pagalves, kuriuose nesiveisia bakterijos, pelėsiai ar erkutės. Kad kas rytą į įdomybių kupiną pasaulį mažasis žengtų pailsėjęs ir kupinas energijos, jis turi pakankamai ir gerai išsimiegoti. Spalvinga, patogi ir ergonomiška lova visuomet mažąjį šeimininką vilios į stebuklingą sapnų pasaulį. Kilimas - lyg iš pasakos Vaikų kambariui vertėtų rinktis aukštos kokybės, minkštą, nekaupiantį dulkių kilimą ar kiliminę dangą. Kadangi mažieji mėgsta veikla užsiimti ant grindų, jiems tieskite natūralaus pluošto patiesalus. Pagal norus, poreikius ir finansines galimybes galite rinktis kilimą iš natūralių ir sintetinių pluoštų. Vilnoniai kilimai nesielektrina, yra švelnūs, ilgaamžiai, neteplūs, atsparūs ugniai, izoliuoja garsą, juose nesiveisia kandys. Vilnos pluošto kilimas nesugeria purvo, o ištepus lengva jį išvalyti. Sintetiniai kilimai labiausiai rekomenduojami alergiškiems žmonėms, tačiau toks pluoštas greičiau sugeria dulkes, kvapus, įsielektrina, yra šiurkštokas, todėl nerekomenduotinas vaikų kambariui. Pritaikytas prie baldų, užuolaidų, sienų ir grindų kilimas gali paversti kambarį vientisa, įspūdinga, charakteringa erdve. Šaltoms grindims jis suteiks šilumos ir jaukumo, o švelnūs pūkai vilios lyg vasarą basomis bristi per rasotą žolę. Kad nežadintų saulės zuikučiai Vaikų kambaryje turi būti daug šviesos ir erdvės, todėl turite gerai apsvarstyti ką rinksitės – užuolaidas, romanetes, žaliuzes, o gal roletus. Svarbu, kad pasirinktas variantas užimtų kuo mažiau vietos. Anot medikų, ryški dienos šviesa pakelia emocinį tonusą, tad stenkitės neuždengti jos. Langų uždangalai priklauso nuo kambario gyventojų amžiaus: mažiesiems tiks spalvingi, su linksmais personažais bei raštais, o vyresni pageidaus ramesnių ar gal net iššaukiančių audinių. Vaikų kambariui geriau rinktis natūralaus pluošto, nesiglamžančius bei lengvai valomus audinius. Juk šioje patalpoje vyksta didieji įvykiai ir atrandami pasaulinio lygio stebuklai, o jos gyventojams tuomet neegzistuoja jokia supanti aplinka. Ar reikalingos naktinės užuolaidos vaikų kambaryje, priklauso nuo jų amžiaus ir pageidavimų. Jei jo mažasis šeimininkas ilgiau miega ryte, o pro langą jį anksti žadina saulė, tuomet naktinės užuolaidos tikrai būtinos. Žaismingumo erdvei suteiks įvairūs spalvingi karnizų bei užuolaidų aksesuarai. Vaikai savo kampe-

lyje džiaugsis languose žaidžiančiais mėgiamais personažais su linksmomis detalėmis. Ne mažiau svarbu... Būtina tiksliai suplanuoti kambario apšvietimą: rašomąjį stalą statyti prie lango, virš lovos, žaidimų zonos suplanuoti šviesos šaltinius. Lempa ant darbo stalo privalo teikti vienodai ryškią šviesą, kurią būtų įmanoma reguliuoti pagal intensyvumą ir kryptį. Jei stalinė lempa apšviečia mokinio stalą, svarbu, kad šviesa patektų ant tiesioginio paviršiaus (knygos, sąsiuvinio), o ne pliekstų į akis. Maža, tačiau neryški šviesa tinkamiausia auginant mažylį – naktį ji neakins, o tik maloniai apšvies aplinką. Norisi, jog mūsų atžalas suptų kuo daugiau natūralių dalykų, tad ir grindų bei sienų dangą ar dažus rekomenduojama rinktis kuo ekologiškesnius. Šiandieniniai gamintojai taip pat gali pasiūlyti baldus iš natūralaus medžio ar plokštės, kuri padengta toksinių ar lakių medžiagų neturinčiu laku. Atkreipkite dėmesį, kad į įvairias spalvingas, žaismingas dėžės patogu sudėti smulkmenas (mažąjam šeimininkui tai – gyvybiškai svarbūs daiktai), kurias vėliau labai lengva surasti, jos „nepasiklysta“ kambaryje. Tuo pačiu tai gelbės palaikant tvarką namuose. Štai ir viskas – kambarys laukia naujojo gyventojo. Belieka įkurdinti žaislus, surasti tinkamą vietą žaismingiems aksesuarams, kurie suteiks kambariui spalvingumo, o jo gyventojui – džiaugsmo, linksmybių ir teigiamų emocijų. Tinkamai, stilingai ir skoningai įrengtas vaiko kambarys ne tik užtikrins puikią jo gyventojo savijautą, bet ir padės lavinti charakterio bruožus, vaizduotę bei įgūdžius. Parengė Ligita Šoliūnienė


Laisvalaikis

Magiškųjų švenčių tradicijos Dovanos visoms progoms! Artėjantis šventinis laikotarpis priverčia pradėti galvoti apie laukiančius malonius rūpesčius. Tėveliai sprendžia galvosūkį, kaip reiks papuošti namus, ką originalaus padovanoti šeimos nariams, kaip supakuoti dovanėles, kaip nustebinti vaikus ir jiems surengti nepamirštamas šventes, galų gale, kur, su kuo ir kaip sutikti Naujuosius metus? Prasidėjus žiemos šventėms, kyla klausimas, kas yra Kūčios ir Šv. Kalėdos – ar gražiausios šeimos šventės, dovanojančios šeimai ramybę ir šiltas akimirkas, ar daugiausiai įtampos ir pasiruošimo sukeliantis laikotarpis, išbandantis kiekvieno mūsų nervų stiprumą parduotuvėse renkant dovanas ar ruošiant šventinius patiekalus? Atidėkime nesibaigiančius rūpesčius į šalį ir prisiminkime, kokias vis dar gyvuojančias artėjančių švenčių tradicijas verta puoselėti savo šeimose. Žiemos šventėms, o ypač Kūčių vakarui, iki šiol skiriama didelė reikšmė. Tai šeimos šventė, suburianti ir vienijanti artimiausius žmones. Šiai šventei būdingi įvairūs persipynę papročiai. Papročius puoselėjantys senoliai pasakytų, kad tai kūdikėlio Jėzaus gimimo išvakarės, tačiau vis dar laikomasi ir daugelio pagoniškų papročių. Šventinį laikotarpį tęsia dvi dienas trunkančios Šv. Kalėdos, Naujieji metai, šventiniai vakarėliai, kurie pasibaigia tik Trijų karalių (sausio 6) dieną.

Tačiau šventinis laikotarpis prasideda kur kas anksčiau. Apie artėjančias šventes pirmieji praneša prekybos centrai. Parduotuvėse jau lapkričio mėnesį pradedama prekiauti Kalėdine atributika, vitrinose žybsi įvairiaspalvės lemputės, visur skamba Kalėdinės dainos, kurios sukuria prieššventinę atmosferą tiek darbe, tiek namuose. Tradiciškai pirmąją gruodžio savaitę didieji Lietuvos miestai įžiebia Kalėdines eglutes miestų aikštėse pranešdami, kad šventės nenumaldomai artėja. O eglutės puošimas namuose – didžiausia pramoga vaikams, kurie užkrečia tėvus šventinėmis nuotaikomis, pasakodami apie tai, kaip mokykloje ruošiasi Kalėdiniams vaidinimams, mokosi eilėraštukus Kalėdų seneliui. Jaunose šeimose atgyja tradicija eglutę puošti savo kurtomis dekoracijomis, kurių idėjų vaikai pasisemia darželiuose ir mokyklose, o norėdami susigrąžinti švenčių džiaugsmą ir tėveliai įsitraukia į rankdarbius kartu su vaikais. Tačiau

daugiausiai smalsumo tėveliams sukelia vaikų slapta baigiamos kurti dovanos ir atvirukai šeimos nariams. Ar jau girdite, kaip šventės beldžiasi į Jūsų namų duris? Juk nuostabu, kad turėsime puikią progą pabūti su artimiausiais žmonėmis ir nudžiuginti juos šventine dovana. Tik nepamirškime, kad svarbiausia yra ne dovanos kaina, bet originali ir nuoširdi jos idėja. Dovana, suteikianti teigiamas emocijas ir dėmesį, tarsi sušildo mūsų širdis žvarbiu žiemos laikotarpiu. Galima rinktis tarp smagių, praktiškų, originalių ir unikalių dovanų idėjų - pasirinkimo laisvė tikrai plati. Išskirtinės ir autentiškos, vienetinės ir rankų darbo dovanėlės pažadina mūsų širdyse svaiginantį džiaugsmą ir tyrą šilumą! Taigi, šventės ateina ir išeina, tačiau mielos dovanos šildo mūsų vidinį pasaulį ne vienerius metus. Vis dėlto oficialiai šventės suaugusiems prasideda tik prieš Kūčių vakarienę, nes šiuolaikinės Kūčios išlaikė ne visas daug metų puoselėtas tradicijas ar papročius. Kūčių dieną buvo įprasta nedirbti jokių sunkių darbų, buvo kruopščiai ruošiamasi šventinei vakarienei, protėviai atsakingai laikydavosi pasninko. Ar tuo galima pasigirti ir dabar? Didžioji dauguma jaunų žmonių Kūčių dieną dirba savo kasdienius darbus, negalvodami nei apie tų darbų

12 patiekalų, nuoširdi malda, kalėdaitis ir aguonpienis su kūčiukais – Kūčių vakaro tradicijos, kurių negalima pamiršti.

46 MAMA ir TĖTIS

2011 Lapkritis


Kaip Kūčias padaryti įdomias vaikams? Kūčios – stebuklų metas. Vyresniesiems papasakokite apie Kūčių nakties burtus, ryte galėsite visi kartu pasijuokti lygindami savo patirtis. Jaunesniesiems suteikite galimybę Kalėdų seneliui parodyti viską, ką išmoko per metus, vaikai mėgsta dėmesį ir dovanas. sunkumą, nei pasninką. Dažniausiai galvos skausmą kelia vis dar nesupakuotos dovanos, nepapuošta Kalėdinė eglutė, ar klausimas, ką paruošti „šventinei“ vakarienei, jei jos neruošia vyresnieji. Vis dėlto Kūčių svarba neabejoja niekas ir šventinį Kūčių vakarą suspindus Vakarinei žvaigždei visa šeima susiburia prie 12 patiekalų nukloto šventinio stalo. Grįžkime prie svarbiausių tradicijomis persipynusių pasiruošimo darbų, į kuriuos dažniausiai įsitraukia visa šeima. Šeimininkės atsakingai ruošia minėtų 12 patiekalų, nes metuose tiek mėnesių (beje, anksčiau būdavo ruošiami 9 patiekalai). Ant šventinio Kūčių stalo negali būti patiekalų iš mėsos ar pieno. Stalo paruošimas – nemažiau atsakingas darbas, dažniausiai tenkantis jauniesiems šeimos nariams. Įprasta stalą dengti balta staltiese, po ją lygiai paskirsčius sauso šieno, kuris po vakarienės būdavo traukiamas iš po staltiesės, visų siekiamybė - ilgas šiaudas, kuris reiškia ilgą ir laimingą gyvenimą. Taip pat svarbu nepamiršti serviruojant stalą padėti viena lėkšte daugiau, nes

anksčiau žmonės manė, kad Kūčių vakarienėje dalyvauja ne tik gyvieji, bet ir šeimos mirusieji. Dėl tos priežasties dauguma šeimų vis dar nenudengia stalo po Kūčių vakarienės ir jį tvarko tik Kalėdų rytą. Kūčių vakarienė prasideda malda, kurią įprastai kalba vyriausias šeimos narys, tuomet laužomas kalėdaitis. Svarbiausias šventės akcentas - tik Kūčių vakarą valgomi kūčiukai ir aguonpienis. Šis medumi ar cukrumi pasaldintas vanduo, kuriuo užpilamos sutrintos aguonos, vakarienės metu pilamas ant kūčiukų. Nors anksčiau po vakarienės jaunimas užsiimdavo Kūčių nakties burtais, dabar tapo įprasta dalintis Kalėdų senelio dovanas, kurias paprastai vaikai rasdavo Šv. Kalėdų rytą po eglute. Ši tradicija - žaidimas vaikams, nes Kalėdų senelis ( arba jo padėjėjas namuose) prašydavo, kad vaikai pasakytų eilėraštį, padainuotų ar kažką padarytų įrodydami, kad yra verti dovanos, žinoma, draugiškai dovanas „išsipirkinėti“ turi ir vyresnieji. Gavę dovanas vaikai paprastai žiūri Kalėdinius filmus ar ruošiasi miegoti, o suaugusieji savo Kūčių va-

karo pabaigą dažniausiai praleidžia Piemenėlių mišiose arba žiūrėdami jas per televiziją. Valgant Šv. Kalėdų pusryčius (gruodžio 25 dieną), stalas papildomas mėsos patiekalais, vėliau lankomi artimieji, keičiamasi dovanomis. Kalėdų, kaip ir kitų švenčių dienomis, didelė reikšmė buvo skiriama sveikinimams ir linkėjimams. Šeimos šventę keičia įvairūs šventiniai vakarėliai darbe, vaikų darželiuose ar mokyklose, Naujieji metai. Aktyvus laikotarpis leidžia pailsėti nuo darbų, patirti daug įsimintinų akimirkų su artimaisiais. Taigi, artėjant žiemos šventėms, jau dabar tinkamiausiais laikas lietingais rudens vakarais pradėti ieškoti naujų receptų, norint nustebinti šeimą ir padaryti vakarą išskirtiniu. Neverta laukti paskutinės savaitės, o geriau iš anksto pasirūpinti dovanomis ir atvirukais, taip išvengiant spūsčių parduotuvių kasose. Mokykime vaikus puoselėti daug metų gyvuojančias tradicijas, neiškeisdami artimųjų į televiziją, 12 patiekalų į eilinę vakarienę. Svarbiausia nusiteikti ramiai ir šiltai praleisti vakarą su šeima, pamirštant rūpesčius ir bėdas, bei pasiruošti savaitės trukmės nesibaigiančių vakarėlių maratonui. Juk tik patys sau galime susikurti nepamirštamas šventes. Parengė Ula Valentaitė


Mūsų rūpesčiai

Vaikų darželis

– antrieji mažylio namai Ne vienai šeimai kyla klausimas, ar reikėtų leisti savo vaikutį į darželį? Gal vaiko priežiūrą geriau patikėti močiutėms arba auklei ir savo mažylį auginti namuose? Vaikų ugdymo specialistai tikina, kad vieno atsakymo į šį klausimą nėra, tačiau viskas priklauso nuo to, kas prižiūrės jūsų atžalą. Dažniausiai pirmieji savarankiški vaiko žingsniai prasideda darželyje. Čia mažylis išmoksta bendrauti su savo amžiaus vaikais, susipažįsta su raidėmis ir skaičiais, lavina savo judesius ir socialinius įgūdžius. Jeigu nusprendėte savo atžalą auginti namuose, reikėtų sąžiningai savęs paklausti, ar galite sukurti savo vaikui visas sąlygas ir tinkamą aplinką, kuri padėtų jį lavinti ir ugdyti? Ar mažylis turės galimybę bendrauti su kitais vaikais, kas yra labai svarbu? Jeigu pasirinkote kitą variantą – vaiką vesti į darželį, tuomet nepamirškite, kad tinkamas darželio pasirinkamas paklos vaiko asmenybės ir charakterio pamatus. Kaip išsirinkti tinkamą darželį?

Į kokį vaikų darželį leisti savo atžalą? – šis klausimas kamuoja daugumą tėvų. Būtent per pirmuosius šešerius gyvenimo metus vystosi svarbiausi vaikų įgūdžiai, o darželyje padedamas kaupti socialinis – emocinis bagažas bus reikalingas visą gyvenimą. Renkantis darželį, labiausiai dėmesį atkreipkite į tai, kokią naudą jūsų vaikui gali duoti pasirinkta ugdymo įstaiga. Lengviausia įsidėmėti tuos vaikų darželius, kurie iš kitų išsiskiria savo siūloma veikla. Privatus vaikų darželis „Mėnulio vaikai“ mūsų dėmesį patraukė išskirtine ugdymo programa, dėl to ir nusprendėme čia apsilankyti! Duris mums atvėrė darželio steigėja Sandra Štelbienė. Tiek darželio interjeras, tiek

48 MAMA ir TĖTIS

2011 Lapkritis

kolektyvas maloniai nustebino šiluma ir jaukumu. Pradėjus pokalbį apie darželio veiklą pirmiausiai suintrigavo itin aktyvi fizinio ugdymo veikla. Su vaikučiais čia šokama, užsiimama joga ar daromi kineziterapijos pratimai. Vaikų darželio kolektyvas skatina vaikus tobulėti visapusiškai: moko aktyviai judėti, puoselėja kūrybinę veiklą, o tėvų pageidavimu, mažieji gali mokytis ir anglų kalbos.

Varliukas moko anglų kalbos.

Mažieji „Mėnulio vaikai“ supažindinami su pirmąją užsienio kalba. Apsidžiaugėme sužinoję, kad anglų kalbos būrelis skirtas ne tik darželio auklėtiniams, bet ir visiems norintiems. Sandra Štelbienė sako, kad vaikučiai mokomi anglų kalbos pagal tėvelių pageidavimą: „Pamokėlės vyksta du kartus per savaitę. Jauna ir energinga mokytoja yra sukūrusi personažą – linksmąjį varliuką, kuris su vaikučiais bendrauja anglų kalba. Pamokėlių metu ji užduoda vaikams klausimus, stengiasi kuo daugiau kalbėti angliškai“. Svarbiausia, informacija pateikiama vaikams priimtina žaidimo forma. Pamokėlės vyksta pusę valandos, todėl vaikai nesunkiai išlaiko dėmesį. Mokytoja stengiasi pačią svarbiausią informaciją mažyliams pateikti pamokėlės pradžioje, o vėliau – piešiama, dainuojama ir žaidžiama, todėl vaikas geriau įsisavina tai, ką išgirdo. Tėveliai dažnai sako Sandrai, kad po anglų kalbos pamokėlių vaikai tėvus maloniai nustebina naujais angliškais žodeliais.

Joga padeda mažyliams nusiraminti.

Tėveliai pripratę, jog darželiuose jų vaikai šoka, dainuoja, piešia, todėl neįprastai atrodo nauja darželio idėja - vesti vaikams jogos užsiėmimus. Darželio steigėja sako, kad vaikams ši veikla atrodo paprasta ir natūrali, jie nuoširdžiai stengiasi atlikti visas užduotis: „Vaikai per jogos pratimus

labiau pažįsta savo kūną ir išmoksta susikoncentruoti bei nusiraminti. Užsiėmimai vyksta vaikams nuo 2,5 metų. Mažyliai jogos mokomi žaidimo forma: atlikdami svarbius pratimus mažieji vaidina medžius, kepa bandeles ir t.t. Vaikai tai daro labai noriai“. Sąmoningai atliekami judesiai turi teigiamą poveikį mažyliams. Jie atsipalaiduoja, nurimsta, o svarbiausia, įvairūs pratimai teigiamai veikia vaikų laikyseną, raumenų tonusą. Šių užsiėmimų metu nemažiau dėmesio skiriama ir tam, kad vaikai viską darytų taisyklingai. Užsiėmimuose dalyvauja iki dešimties vaikų, todėl tėveliai gali būti tikri, jog jų vaikas visuomet gaus pakankamai dėmesio.

Mažyliams svarbu aktyviai judėti.

Vaikų fiziniam lavinimui nemažiau svarbūs įvairūs judesio ir šokio užsiėmimai. Daug judantis vaikas auga sveikas, taip pat lavinami ir kiti gabumai - vaikas tampa imlesnis naujai informacijai. Aktyvi fizinė veikla ugdo vaikų kūrybinį mąstymą, mažyliai sklandžiau dėlioja mintis ir, žinoma, geriau valgo bei miega. Darželio „Mėnulio vaikai“ auklėtinių savaitė prasideda jau minėtu jogos užsiėmimu, antradieniais darželyje svečiuojasi daina ir šokis, trečiadieniais ir ketvirtadieniais – judesio pamokėlės, o penktadieniais vyksta visų mėgstami kineziterapijos užsiėmimai, kurių pagrindinis tikslas –įvairioms raumenų grupėms skirti aktyvūs pratimai. Šie užsiėmimai papildo ir praturtina bendrąją „Mėnulio vaikų“ ugdymo programą, o svarbiausia, suteikia daug džiaugsmo, naujų potyrių ir pažinimo. Užsiėmimų vadovės daugiausiai dėmesio skiria veiklai, kuri vaikus supažindina su ritmika, žingsneliais, moko pajausti muzikos taktą.

„Šeima kaip tvora“

„Šeima kaip tvora“ - puikiai pavykęs darželio „Mėnulio vaikai“ projektas visai šeimai. Darželio vaikai gavo po medinę lentelę, kurią kartu su namiškiais sėkmingai dekoravo. Šventės metu išdabintas tvoros lenteles tėveliai prisuko ten, kur norėjo vaikai. Šis linksmas ir unikalus kūrinys dabar puošia darželio prieigas. Po šio renginio vaikų darželio „Mėnulio vaikai“ kolektyvui kilusi idėja,


surengti kūrybinius užsiėmimus visai šeimai, maloniai nudžiugino ir vaikus, ir tėvelius, kurie juose aktyviai dalyvauja. Šie užsiėmimai vyksta ne tik darželio bendruomenės nariams - kviečiami visi norintys praleisti daugiau laiko su savo atžalomis. Kūrybiniai užsiėmimai darželyje vyksta patogiu laiku, trečiadienio vakarais. Užsiimdami kūrybine veikla tėvai daugiau laiko praleidžia su vaikais bei pamiršta visus dienos rūpesčius. Į užsiėmimus gali ateiti net patys mažiausieji -darbelius vaikai daro kartu su artimaisiais. Sandra Štelbienė džiaugiasi, kad šių užsiėmimų metu bus prisiminta tikroji sena Kalėdų dvasia ir tradicija – ne pirktinės, o su meile ir šiluma pagamintos, rankų darbo Kalėdinės dovanėlės artimiesiems. „Džiaugiamės sugebėję įgyvendinti vieną pagrindinių savo siekių – suburti darželio auklėtinių tėvelius į gražią bendruomenę, aktyviai dalyvaujančią visuose renginiuose ir prisidedančią prie darželio tradicijų, šiltos atmosferos kūrimo“ - sako darželio steigėja.

Nepraleiskime svarbiausių mažylio akimirkų.

Darželio „Mėnulio vaikai“ kolektyvas sukūrė ir puoselėja išties gražią tradiciją: kiekvienas mažylis čia turi knygelę, kurioje fiksuojamos gražiausios akimirkos, asmeniniai pasiekimai. Darželio auklėtojos, pastebėjusios naujus pokyčius vaiko raidoje, užfiksuoja juos knygelėje. Tėveliams džiugu žinoti apie naujus, svarbius vaiko gyvenimo įvykius. Ši knygutė turi ir išliekamąją vertę, po daugybės metų ji gali prikelti šilčiausius vaikystės prisiminimus.

Taigi, leisti savo vaikutį į darželį ar auginti namuose? Neabejotinai, tai individualus tėvelių sprendimas. Bet jei apsisprendėte vesti vaiką į darželį, tikriausiai norėtumėte tokio, kuriame vaikas galėtų visapusiškai tobulėti ir augti. Juk visi tėveliai nori, kad jų mažyliai prisimintų gražias ir turiningas vaikystės akimirkas. Tai išties svarbu tolimesniam asmenybės formavimuisi. Parengė Indrė Dauskordaitė

2011 Lapkritis

MAMA ir TĖTIS

49


Kryžiažodis

Praėjusio numerio teisingi kryžiažodžio atsakymai: Vertikaliai: Kabala. Serija. Mana. Apstu. Garbana. Giria. Masės. Mutulas. Raminta. Taktika. Kanklės. Aversas. Salės. Sand. Oazės. Rubinai. Vora. Tematika. Pašarinė. Upytė. Dabas. „Ural”. Tiksis. Nasrai. Auklės. Salota. Sąsaga. Stara. Amen. Oral. Horizontaliai: Kamera. Plastikas. Buranas. Aras. Fatima. Tabakinės. Luji. Suva. Taksa. Palanga. Endi. Nora. Krėvė. Atspaudas. Dausos. „Zara”. Muštynės. Baisas. Paraitas. Sauna. Tarkės. Atskalos. Pilis. Roma. Liora. Nida. Erkė. Tag. Katės. Iena. Skala. Sudoku: Horizontaliai: 687453291. 159826347. 324719586. 598172634. 273694158. 416385729. 865931472. 931247865. 742568913. Sudoku: Horizontaliai: 862479513. 937158462. 154236897. 529647138. 376581924. 481923675. 213894756. 798365241. 645712389.

50 MAMA ir TĖTIS

2011 Lapkritis

Kryžiažodių sudarytojas Valentinas Garadauskas, tel. 8 685 47 322 Kryžiažodžio atsakymus rasite sekančio žurnalo MAMA ir TĖTIS numeryje


Žurnalas Mama ir Tėtis 2011Lapkritis  

Nemokamas žurnalas visai šeimai.