Page 1

Raport Roczny 2014


Spis treści

4 11 105 126 128 130 136 140 148

Wstęp Malta Festival Poznań Nostalgia Festival Poznań Fundacja Malta 2014 w liczbach House on Fire Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali Wydawnictwa Podziękowania Zespół Fundacji Malta


Wiele światów w jednym miejscu Festiwal nie odbywa się w izolacji. Jest wpleciony w wiele kontekstów – nie tylko te najłatwiejsze w identyfikacji: konkretne miejsce i czas, w których się odbywa. Gwałtowne przemiany świata, w jakim żyjemy, stają się impulsem do poszukiwania nowych estetyk i sposobów komunikacji z widzem, redefiniują też rolę samej sztuki. Bywa, że scena staje się wehikułem ujawniającym konflikty i różnice wartości, katalizatorem dyskusji na tematy trudne, które wymagają wielostronnego ujęcia. Właśnie tę siłę teatru mogliśmy odczuć podczas 24. edycji Malta Festival Poznań. Przejdzie ona do historii nie tylko ze względu na pierwszą w takiej skali prezentację sztuki performatywnej z Ameryki Łacińskiej, ale także z uwagi na bezprecedensowy w skutkach ruch społecznej niezgody wobec planu pokazania w Poznaniu legendarnego spektklu Golgota Picnic – w reżyserii kuratora tematycznej sekcji Malty, Rodriga Garcíi. Wypowiedź przeciwko konsumeryzmowi i egoizmowi europejskiego społeczeństwa stała się iskrą zapalną do zmasowanego ataku środowisk prawicowych i ultrakatolickich na Festiwal i wolność wypowiedzi artystycznej. Z czasem historia oceni, jak wydarzenia te wpisały się w szerszy kontekst społeczno-polityczny Polski w 2014 roku, 4

Malta Festival Poznań 2014

ale już teraz wiemy, że protesty wobec spektaklu i w jego obronie były bezprecedensowym w skali aktem obywatelskim i pokazały, że teatr jest istotnym polem komunikacji ze światem i nami samymi. W niniejszym raporcie, w skróconej formie, podsumowujemy dwa festiwale organizowane w 2014 roku przez Fundację Malta, w których artyści na różne sposoby – językiem muzyki współczesnej, teatru, tańca i kina – starali się uchwycić i zrozumieć skomplikowanie świata i poprzez sztukę, którą tworzą, sprawić, by był on bliższy, choć nigdy prosty. Michał Merczyński Dyrektor Malta Festival Poznań

Wstęp

5


Plac Wolności na czas Festiwalu Malta zamienia się w demokratyczną agorę, chętnie odwiedzaną przez mieszkańców Poznania (fot. Marcin Oliva Soto)

6

Malta Festival Poznań 2014

Wstęp

7


Koncert meksykańskiego artysty Rebolledo inaugurujący Maltę (fot. Maciej Zakrzewski)

8

Malta Festival Poznań 2014

Wstęp

9


Malta Festival Poznań, który w 2014 roku odbył się po raz 24, jest największym festiwalem sztuk performatywnych w Polsce i sukcesywnie umacnia swoją pozycję na forum międzynarodowym, przede wszystkim europejskim. W 300 wydarzeniach Malta Festival Poznań 2014 wzięło udział 75 000 osób. Program współtworzyło 1118 artystów, aktywistów i intelektualistów z 19 krajów świata. Przez 3 tygodnie spektakle teatralne i taneczne, performanse, koncerty, filmy, wystawy, warsztaty, spotkania i wydarzenia dla dzieci odbywały się w Generatorze Malta na placu Wolności i w ponad 30 innych punktach miasta.

10

Malta Festival Poznań 2014

Malta Festival Poznań 2014

11


Emilio García Wehbi, Król Lear (fot. Marcin Oliva Soto)

12

Malta Festival Poznań 2014

Idiom

13


Idiom

Idiom „Ameryka Łacińska: Mieszańcy” był największą od lat w Polsce prezentacją współczesnej sztuki z kilkunastu krajów tego kontynentu. W programie ułożonym przez kuratora Rodriga Garcíę znalazło się kilkanaście wydarzeń: spektakle teatralne, taneczne, instalacje, happeningi i wystawy. Większość artystów prezentowała swoje prace po raz pierwszy w Polsce, kilka z nich było produkcjami Malta Festival Poznań przygotowanymi specjalnie z okazji Idiomu. Zaproszeni artyści udowodnili, że kontekst, w którym tworzą, wymusza bezpośredni dialog ze światem, szybkie reagowanie na sytuację społeczno-polityczną, zajęcie stanowiska, aktywność. Wielu twórców mierzyło się w swoich pracach z najnowszą historią Ameryki Łacińskiej oraz odczuwalnymi w swoich krajach skutkami ubocznymi globalizacji – nierównościami społecznymi i nadmierną konsumpcją. Peruwiańska choreografka Amapola Prada przez taniec pokazała, że rewolucja i wolność zaczynają się w ciele każdego z nas – jednostki; Emilio García Wehbi z Argentyny wyreżyserował współczesną wersję Króla Leara; kolumbijski Mapa Teatro zabrał widzów w hipnotyzującą podróż po historii tego kraju, w którym jednym z poważniejszych problemów jest przemysł narkotykowy; brazylijski choreograf Marcelo Evelin w swoim spektaklu 14

Malta Festival Poznań 2014

Amapola Prada, La Revolución [Rewolucja] (fot. Maciej Zakrzewski)

Idiom

15


Mapa Teatro / Heidi i Rolf Abderhalden, Discurso de un hombre decente [Rozprawa na temat poczciwego człowieka] (fot. Maciej Zakrzewski)

16

Malta Festival Poznań 2014

Idiom

17


tanecznym skonfrontował widzów z obecnością osób, które symbolizowały ciała wykluczonych, niewidzialnych w systemie społeczno-politycznym; Meksykanka Tania Solomonoff stworzyła scenerię zainspirowaną fawelami w Mexico City; natomiast Cecilia Bengolea na otwartej scenie na placu Wolności porwała publiczność mieszanką jungle, cumby, reggae i tańca na pointach, pokazując wzajemne przenikanie się dwóch tradycji – południowoamerykańskiej i europejskiej. Ważnym projektem łączącym Polskę i Argentynę była zaprezentowana w przestrzeni Starej Rzeźni instalacja La sensación de ser Mr. Luxus Reinstaldt, stworzona przez mieszkającą w Warszawie, a pochodzącą z Buenos Aires Candelarię Saenz Valiente. Przygotowana we współpracy z Marcinem Maseckim praca jest efektem jej spotkania z Rodrigiem Garcíą. W programie Idiomu swoje projekty zaprezentowali: Emilio García Wehbi (Argentyna), Tania Solomonoff (Meksyk), Luis Garay (Argentyna), Katia Tirado (Meksyk), Mapa Teatro (Kolumbia), Gerardo Naumann (Argentyna), Marcelo Evelin (Brazylia), Candelaria Saenz Valiente (Argentyna/Polska), Erika Diettes (Kolumbia), Cecilia Bengolea & François Chaignaud (Argentyna/Francja), Amapola Prada (Peru). Planowane były też pokazy spektakli Golgota Picnic Rodriga Garcíi oraz Estados de excepción Loreny Wolffer, jednak nie doszły one do skutku z przyczyn niezależnych.

18

Malta Festival Poznań 2014

Katia Tirado, Xipetotec or the Next Skin [Xipetotec albo druga skóra] (fot. Maciej Zakrzewski)

Marcelo Evelin / Demolition Inc., De repente fica tudo preto de gente [Nagle wszędzie robi się czarno od ludzi] (fot. Maciej Zakrzewski)

Idiom

19


Erika Diettes, Sudarios [Całuny] (fot. Maciej Zakrzewski)

20

Malta Festival Poznań 2014

Idiom

21


Forum i Film

Ważnym uzupełnieniem programu teatralno-wizualnego Idiomu był cykl filmowy prezentowany na Dziedzińcu Szkoły Baletowej (w programie znalazło się kilkanaście dokumentów i filmów fabularnych pokazujących życie polityczne, kulturalne i społeczne w krajach Ameryki Łacińskiej) oraz warsztaty mistrzowskie prowadzone przez Rodriga Garcíę i stale współpracujących z nim aktorów – Juana Lorienta i Juana Navarra. W wyniku kilkudniowej wspólnej pracy powstał spektakl performatywnie odnoszący się do uniemożliwienia pokazania w Poznaniu przedstawienia Golgota Picnic. Podsumowaniem kilkunastu dni prezentacji programu latynoamerykańskiego podczas Malty było dwudniowe Forum „Twarze Ameryki Łacińskiej”. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. analogie historyczne pomiędzy krajami Ameryki Południowej a Europą Środkowo-Wschodnią, współczesna sytuacja społeczna rdzennych mieszkańców Ameryki Łacińskiej; ponadto odbyła się rozmowa z Rodrigiem Garcíą oraz z artystami Idiomu: Luisem Garayem i Eriką Diettes, o różnicach w pracy twórców w Europie i krajach Ameryki Łacińskiej.

Forum. Twarze Ameryki Łacińskiej (fot. Maciej Zakrzewski / Marcin Oliva Soto)

22

Malta Festival Poznań 2014

Forum i Film

23


Rodrigo García Golgota Picnic Jednym z najbardziej oczekiwanych przez widzów spektakli Idiomu był Golgota Picnic Rodriga Garcíi. Kurator Idiomu pokazuje w nim świat, w którym ludzie nie są w stanie przyjąć etycznej postawy wobec przemocy, wyzysku i niesprawiedliwości, zamiast tego wybierają egoistyczną ignorancję, czyniąc z misterium Golgoty zwyczajny piknik. Masowe protesty środowisk ultrakatolickich prowadzone od końca maja zmusiły jednak Festiwal do odwołania pokazów. Według przewidywań policji w manifestacjach miało wziąć udział ponad 30 tys. osób i groziły zamieszkami, których skala i forma mogły być niebezpieczne zarówno dla aktorów i widzów spektaklu, publiczności festiwalowej w otwartej przestrzeni Generatora Malta na placu Wolności, a także dla osób postronnych.

Rodrigo García, kurator Malta Festival Poznań 2014 (fot. Maciej Zakrzewski)

24

Malta Festival Poznań 2014

Rodrigo García / Golgota Picnic

25


Rodrigo García, Golgota Picnic (fot. David Ruano)

26

Malta Festival Poznań 2014

Rodrigo García / Golgota Picnic

27


Po odwołaniu Golgoty Picnic spontanicznie w całym kraju, w dniu planowanych prezentacji (27 i 28 czerwca), zaczęto organizować czytania sztuki i pokazy jej audiowizualnej rejestracji. 26 czerwca w Nowym Teatrze w Warszawie odbyło się wydarzenie specjalne. Aktorzy Rodriga Garcíi przeczytali sztukę, a Marino Formenti wykonał na fortepianie utwór Haydna Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, który stanowi ważną część oryginalnego spektaklu. Z kolei w Poznaniu zaplanowaną w programie debatę o festiwalizacji kultury, przekształciliśmy w debatę Kto potrzebuje wolności?. Wzięli w niej udział Rodrigo García, Michał Merczyński, Filip Berkowicz, Beata Chmiel, Hugo De Greef, Krzysztof Materna, prof. Krzysztof Podemski i prof. Andrzej Wirth, prof. Suely Rolnik i Gerardo Naumann – artysta Idiomu „Ameryka Łacińska: Mieszańcy”. Na widowni pojawił się też sam prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Zapisy audio oraz wideo kilkugodzinnej debaty dostępne są na stronie internetowej Festiwalu. Fundacja Malta przygotowała dwujęzyczny raport multimedialny na temat wydarzeń wokół Golgoty Picnic w Poznaniu, który ukazał się jesienią 2014 roku.

→ czytaj Golgota Picnic w Polsce. Dokumentacja wydarzenia

Akcja społeczna Piknik Golgota – zrób to sam! na placu Wolności w Poznaniu oraz koncert i czytanie fragmentu tekstu Golgota Picnic w Nowym Teatrze w Warszawie (fot. Maciej Zakrzewski / Marcin Oliva Soto) 28

Malta Festival Poznań 2014

Rodrigo García / Golgota Picnic

29


Publiczna debata dotycząca odwołania spektaklu Golgota Picnic (fot. Marcin Oliva Soto)

30

Malta Festival Poznań 2014

Rodrigo García / Golgota Picnic

31


Teatr

Program teatralny Malty wydarza się w wielu miejscach miasta i składa się z projektów międzynarodowych i lokalnych. Już po raz drugi odpowiedzią Festiwalu na potrzebę wspólnego uczestnictwa w widowiskach plenerowych były odbywające się w ramach programu Generatora Malta pokazy sceny teatru otwartego na placu Wolności. Dzięki nim poznaniacy i goście Festiwalu mieli okazję obejrzeć bezpłatnie kilkanaście spektakli teatralnych i tanecznych zespołów z całej Polski, a także z Belgii, Francji i Argentyny. W roku 2014 na scenie teatralnej na placu Wolności zaprezentowaliśmy zarówno spektakle zagraniczne (Dub Love w reżyserii Cecilii Bengolei i François Chaignauda, pokaz etiud dyplomowych szkoły P.A.R.T.S.), jak i ważne produkcje polskich artystów. Ponadto, w ramach członkostwa Malty w europejskiej sieci House on Fire, widzowie mogli zobaczyć spektakl Woe w reżyserii Edit Kaldor, należącej do jednych z najbardziej oryginalnych i cenionych artystek europejskiej sceny. Pochodząca z Węgier, ale od lat mieszkająca w Amsterdamie Kaldor w swojej pracy skupia się na doświadczeniu wewnętrznym ludzi, którzy w dzisiejszym świecie wydają się wyizolowani i niezdolni do komunikacji. Kaldor łączy w swojej pracy elementy fikcji i dokumentu, pracuje przede wszystkim 32

Malta Festival Poznań 2014

z aktorami nieprofesjonalnymi, często wplata w spektakle media cyfrowe. Woe to prosta, choć bardzo bezpośrednia i poruszająca opowieść o dzieciństwie i młodości – czasie definiowania granic własnej wolności.

Teatr

33


Aleksandra Jakubczak, Małgorzata Wdowik / Teatr Polski w Bydgoszczy, Zachem. Interwencje (fot. Maciej Zakrzewski)

34

Malta Festival Poznań 2014

Teatr

35


W ramach programu sceny teatru otwartego zaprezentowaliśmy spektakle zainspirowane tematem przewodnim Idiomu – Ameryką Łacińską. Po raz pierwszy na Festiwalu gościł niezwykle ceniony teatr improwizowany Klancyk, który zaprezentował ponadgodzinną improwizację TransKlancyk, inspirowaną tematem podróży po Ameryce Łacińskiej. Z kolei aktorki Agata Bronisz, Eva Rufo, Justyna Suliba oraz Bernadetta Szwarc, wykorzystując popularną formułę cuentacuentos, przygotowały widowisko-gawędę Rayuela, podczas której przeniosły widzów w świat opowieści Julio Cortazara. Wyreżyserowany przez Piotra Ratajczaka – dyrektora Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu – monodram Piotra Rawickiego Tato nie wraca, oparty był na osobistych przeżyciach aktorki Agnieszki Przepiórskiej, przypadkowym spotkaniu z nieobecnym ojcem. Natomiast skoncentrowany na temacie macierzyństwa spektakl Mama Perform to wspólne dzieło choreografki Marii Stokłosy oraz matek skupionych wokół Fundacji Mama. W spektaklu widzieliśmy prawdziwe kobiety, ich troski oraz marzenia, ale także siłę społecznych i kulturowych wyobrażeń, które wywierają wpływ na ich codzienne życie. Zachem. Interwencja to z kolei efekt pracy absolwentek poznańskiej teatrologii, a obecnie studentek wydziału reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie – Aleksandry Jakubczak oraz Małgorzaty Wdowik z byłymi pracownikami Zakładów Chemicznych Zachem. Ich indywidualne doświadczenia oraz materiały archiwalne stały się inspiracją do refleksji na temat związków między człowiekiem i pracą oraz mechanizmów warunkujących 36

Malta Festival Poznań 2014

polską transformację ustrojową. Projekt Powrót Wikingów powstał w wyniku współpracy Doroty Abbe z mieszkańcami Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie. Punktem wyjścia do pracy była chęć przekonania mieszkańców Poznania o konieczności stworzenia w mieście ogrzewalni dla bezdomnych. Ten spektakl to jednak nie tylko zapis indywidualnych historii bezdomności, lecz także opowieść o marzeniach występujących w nim osób.

Teatr

37


Cecilia Bengolea, Franรงois Chaignaud, Dub Love (fot. Maciej Zakrzewski)

38

Malta Festival Poznaล„ 2014

39


Szczególnym wydarzeniem była już druga odsłona goszczącego na Malcie cyklu „Wielkopolska: Rewolucje”, organizowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałka Województwa Wielkopolskiego, pod opieka kuratorską Agaty Siwiak. Lepiej tam nie idź to spektakl w reżyserii Michała Borczucha, przygotowany z udziałem dzieci z ośrodka opiekuńczego w Szamocinie, będący realistyczno-fantastyczną opowieścią o genius loci Szamocina widzianego oczyma dziecka. Natomiast w Projekt. Noce i dnie seniorzy z Zespołu Śpiewaczego Wrzos z Zakrzewa, z towarzyszeniem Iwony Pasińskiej, Mikołaja Mikołajczyka oraz Adama Ferencego, poprzez odwołanie się do znanej powieści Marii Dąbrowskiej dotykają drugiego bieguna życia, którym jest starość.

Wielopolska. Rewolucje / Mikołaj Mikołajczyk, Projekt. Noce i dnie (fot. Maciej Zakrzewski)

40

Malta Festival Poznań 2014

Teatr

41


W programie Malta Festival Poznań 2014 nie zabrakło także prezentacji teatrów poznańskich – zarówno instytucjonalnych, jak i alternatywnych. Teatr Nowy pokazał nagradzaną i wzbudzającą wiele emocji inscenizację Dziadów Adama Mickiewicza w reżyserii Radosława Rychcika. Reżyser nałożył na Mickiewiczowski dramat realia amerykańskie, skupiając się na opowieści o niewolnictwie, prześladowaniu, rasizmie i walce o równe prawa. Dr@cula. Vagina dentata w reżyserii Agaty Biziuk z Teatru Polskiego to niepozbawiona humoru, a zarazem całkiem poważna wyprawa do świata internetowego czatu, który – niczym Krainę Czarów – przemierza współczesna nastolatka, Alicja.

Republika, założony w 2000 roku i od tego czasu wielokrotnie goszczący na Malcie, tym razem pokazał dwa spektakle: plenerowe przedstawienie Cykl oraz Ucztę, której tematem było uprzedmiotowienie, jakiemu człowiek poddawany jest nieustannie w świecie podporządkowanym konsumpcji. Katarzyna Pawłowska z Teatru Porywacze Ciał przypomniała swój monodram OUN, Radykalna Frakcja Medialna Mazut zaprezentowała spektakl X.humacja. Premierowym projektem, łączącym elementy wykładu performatywnego, monodramu i słuchowiska, był z kolei Zapis podróży polsko-niemieckiego duetu Kuzka, czerpiący inspirację ze Stalkera Andrieja Tarkowskiego.

Na festiwalowej mapie znajdują się również miejsca, których gospodarzami są grupy o ugruntowanej pozycji w świecie teatru alternatywnego, umożliwiające twórcze działania również innym teatrom. Takim miejscem, dającym możliwość pracy grupom pozbawionym stałego zaplecza jest Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza, związane z funkcjonującym od ponad dwudziestu lat Teatrem Strefa Ciszy. Zaprezentowało ono podczas tegorocznego Festiwalu dwa spektakle zrealizowane w ramach rezydencji twórczych w 2014: Baśnie z mchu i liszaja Leszka Bzdyla i Jana Kochanowskiego oraz premierowy Antywestern w reżyserii Ewy Kaczmarek. Strefa Ciszy jest dobrze znana maltańskiej publiczności, występuje bowiem na Festiwalu od wielu lat. Kilka spektakli zaprezentowały także zespoły związane z centrum Republika Sztuki Tłusta Langusta. Teatr Usta Usta 42

Malta Festival Poznań 2014

Teatr

43


Maria Stokłosa, MaMa Perform (fot. Maciej Zakrzewski)

44

Malta Festival Poznań 2014

45


Taniec Anne Teresa De Keersmaeker Na zaproszenie Malty 2014, po dwudziestu latach nieobecności w Polsce, do Poznania przyjechała Anne Teresa de Keersmaeker, belgijska choreografka i tancerka. Jej wpływ na rozwój tańca, niezwykłą charyzmę, siłę artystycznego języka, którym się posługuje, oraz atmosferę skupienia, kontemplacji i zachwytu, jaką wytwarza na widowni, można porównać jedynie do pozycji Piny Bausch we współczesnym tańcu. Anne Teresa De Keersmaeker była choreografem-rezydentem słynnej brukselskiej opery La Monnaie, swoje spektakle pokazywała na całym świecie, współpracuje z wybitnymi artystami, takimi jak: Peter Greenaway, Jérôme Bel czy Boris Charmatz. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Bessie Award (1988), London Dance and Performances Award (1989), American Dance Festival Award (2011) – otrzymaną za całokształt twórczości. Praca Anne Teresy De Keersmaeker skupiona jest na relacji między ruchem a muzyką. Choreografka buduje swoje spektakle na podstawie różnych muzycznych źródeł – od muzyki dawnej, przez współczesną muzykę instrumentalną, po jazz czy pop. O jej twórczości mówi się, że to „pisanie w czasie i przestrzeni za pomocą ruchu”. Podczas Malta Festival Poznań 2014 publiczność mogła zobaczyć dwa legendarne 46

Malta Festival Poznań 2014

spektakle: Fase (którym w 1982 roku zadebiutowała) oraz Drumming – obydwa inspirowane muzyką Steve’a Reicha i ukazujące charakterystyczne cechy jej choreografii: podporządkowanie rytmowi, matematyczną precyzję ruchu, a jednocześnie niezwykle poruszającą, pełną wyrazu i emocji sceniczną obecność. Poza prezentacjami spektakli odbyło się również spotkanie z artystką, pokaz filmów zrealizowanych na podstawie jej choreografii (Rain, Achterland, Rosas danst Rosas) oraz pokazy tanecznych etiud absolwentów renomowanej szkoły P.A.R.T.S. (The Performing Arts Research Centre), którą Anne Teresa de Keersmaeker założyła w 1995 roku. Absolwentami tej czteroletniej, działającej w Brukseli szkoły są kolejne pokolenia tancerzy należących do czołówki europejskiej sceny. Obecność Anne Teresy de Keersmaeker jest kolejną odsłoną, konsekwentnie realizowanego od 2010 roku, nurtu prezentacji na Malcie najnowszego teatru i tańca flamandzkiego, który stale kształtuje europejską scenę i należy do najbardziej uznanych i oryginalnych. Po Idiomie „Flamandowie” w Poznaniu byli obecni: Jan Fabre, Needcompany, Meg Stuart i TG Stan.

Taniec / Anne Teresa De Keersmaeker

47


Spotkanie z Anne TeresÄ… De Keersmaeker (fot. Maciej Zakrzewski)

48

Malta Festival Poznań 2014

49


Stary Browar Nowy Taniec

Dzięki współpracy z Art Stations Foundation od 10 lat program taneczny Malty wzbogaca sekcja Stary Browar Nowy Taniec, której kuratorką jest Joanna Leśnierowska. Od lat konsekwentnie rozwija ona jedyny w Polsce ośrodek promujący taniec współczesny, prezentujący najciekawsze jego zjawiska z Europy i świata, ale także stymulujący rozwój tej dziedziny w kraju. Studio Słodownia +3 w Starym Browarze stało się rozpoznawalnym w całej Europie centrum rozwoju choreografii – miejscem regularnych prezentacji, ale przede wszystkim: przestrzenią kreacji. Powstało w nim ponad 50 produkcji tańca współczesnego, a w 2006 roku powołano do życia pierwszy w Polsce program rezydencyjny – Solo Projekt.

ostatnich miesięcy. W programie zaprezentowano: Skutki niezamierzone, reż. Sjoerd Vreugdenhil (Holandia); Pojedynek, reż. Agata Maszkiewicz (Polska); Niżyński. Święto snów, reż. Sławek Krawczyński, Anna Godowska i Tomasz Wygoda (Polska); Ciało. Dziecko. Obiekt, reż. Iza Szostak (Polska); Insight, reż. Janusz Orlik (Polska); I never fall apart, because I never fall together, reż. Anna Nowicka (Polska); Surfing, reż. Magdalena Ptasznik (Polska); (Rooms by the sea...) z cyklu: ćwiczenia w patrzeniu, reż. Joanna Leśnierowska (Polska); No-one will tell us..., reż. Rosalind Crisp (Austria/Niemcy).

W roku 2014, z okazji dziesięciolecia działalności, bohaterem programu tanecznego był przede wszystkim polski taniec. Artyści „pokolenia solo” zaanektowali przestrzeń Słodowni na potrzeby interaktywnej performatywnej instalacji. Zapraszali widzów do udziału w porannych lekcjach-warsztatach, w ramach których wprowadzali ich w tajniki własnej praktyki i stwarzali okazję do rozmowy na temat indywidualnych podejść do zagadnienia tworzenia tańca i choreografii. Na scenie Studia Słodownia +3 zostały pokazane najciekawsze produkcje taneczne powstałe w Starym Browarze w ciągu 50

Malta Festival Poznań 2014

Stary Browar Nowy Taniec

51


Sjoerd Vreugdenhil, Skutki niezamierzone (fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation)

52

Malta Festival Poznań 2014

53


Muzyka

Znakiem rozpoznawczym Malty jest mocny program muzyczny, który sprawia, że jesteśmy od lat nazywani „najbardziej muzycznym wśród festiwali teatralnych i najbardziej teatralnym wśród muzycznych”. Dzięki udanemu łączeniu tych dwóch dziedzin przyciągamy zróżnicowaną, otwartą na nowe estetyki publiczność i pokazujemy, że współczesne sztuki performatywne czerpią z muzyki w jej wielu postaciach. Każdej edycji Festiwalu towarzyszy występ gwiazdy, który jest też każdorazowo ważnym wydarzeniem letniego sezonu koncertowego w Polsce. W ramach Malty 2014 w Poznaniu zaśpiewał Damon Albarn – lider i założyciel tak legendarnych grup jak Blur czy Gorillaz. Jako członek różnych składów był on wielokrotnie nagradzany Grammy i Brit Awards, łącznie sprzedał na całym świecie ponad 30 milionów płyt. Albarn od lat pozostaje jedną z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnej muzyki alternatywnej, a jego koncert w ramach Malta Festival Poznań tyko potwierdził ten fakt. 29 czerwca w niezwykłej przestrzeni Starej Gazowni artysta zaśpiewał piosenki ze swojej solowej płyty Everyday Robots, która ukazała się w kwietniu 2014 roku. To najbardziej osobisty album w karierze Albarna. Wspomnieniom z dzieciństwa 54

Malta Festival Poznań 2014

towarzyszy w piosenkach komentarz do współczesnego, zmodernizowanego świata – gier komputerowych, telefonów komórkowych, życia rozpiętego między naturą a technologią. Podczas poznańskiego koncertu, któremu przysłuchiwało się kilka tysięcy fanów, Albarn, wraz z zespołem Heavy Seas, porwał publiczność i świetnie czuł się na scenie. Zaśpiewał aż 22 piosenki, pobijając tym samym rekord trasy. Jako support wystąpił poznański zespół Rebeka – odkrycie sceny alternatywnej ostatnich lat. Rebeka zachwyca krytyków i jest uwielbiana przez fanów za zderzanie minimalistycznych, elektronicznych brzmień z ambitnym melodyjnym popem, emocjonalnymi tekstami i mocnym głosem wokalistki Iwony Skwarek.

Muzyka

55


Koncert Damona Albarna w Starej Gazowni (fot. Marcin Oliva Soto)

56

Malta Festival Poznań 2014

Muzyka

57


Publiczność na koncercie Damona Albarna (fot. Marcin Oliva Soto)

58

Malta Festival Poznań 2014

Muzyka

59


Generator Malta

Już po raz drugi Malta Festival Poznań uruchomił Generator Malta, lokalny, społeczno-artystyczny projekt realizowany w kilku dzielnicach miasta oraz na placu Wolności. Generator Malta rozbudowuje relację mieszkańców Poznania z Festiwalem z kilkunastu dni do kilku miesięcy, przenosi ją z budynków teatrów i innych punktów prezentacji sztuki do miejsc otwartych, dostępnych na wyciągnięcie ręki. Ten projekt-proces zachęca do bycia razem w przestrzeniach publicznych, do spojrzenia z innej strony na wspólną i prywatną codzienność poprzez wydarzenia artystyczne, spotkania i warsztaty, współtworzone przez lokalnych twórców i aktywistów. Guerilla (z hiszp.: partyzantka) – hasło przewodnie towarzyszące działaniom Generatora w 2014 roku, powstało z inspiracji Ameryką Łacińską i odwoływało się do istoty tego zjawiska: niezgody na zastaną rzeczywistość, z której wypływa jednostkowe zaangażowanie. Na program złożyły się zarówno kilkumiesięczny proces budowania lokalnych więzi poprzez współtworzenie ogrodów społecznościowych i remont opuszczonego kiosku poza ścisłym centrum miasta, jak i trzytygodniowe działania na miejskiej agorze – placu Wolności, w trakcie trwania Malta Festival Poznań 2014.

60

Malta Festival Poznań 2014

W czerwcu serce Generatora Malta biło na placu Wolności, który na co dzień opustoszały zamienił się w scenę muzyczną i teatralną, przestrzeń warsztatów, debat, gier i zabaw, restaurację, bar i miejsce odpoczynku. We współpracy z poznańską School of Form i architektami Jolą Starzak i Dawidem Strębickim z Atelier Starzak-Strebicki, zbudowaliśmy tu mikromiasto sztuki i relaksu, które szybko stało się najpopularniejszym miejscem spotkań i bycia razem w Poznaniu. Plac odwiedzało codziennie tysiące mieszkańców spragnionych odpoczynku od miejskiego zgiełku. Każdy z trzech festiwalowych tygodni miał swój temat wiodący. W pierwszym przyglądaliśmy się alternatywnym codziennościom, zarówno tym domowym, jak i publicznym. W drugim najważniejszymi uczestnikami Generatora stały się dzieci – aktywni i prawomocni członkowie społeczeństwa. Trzeci tydzień skupiony był wokół spotkania światów Ameryki Łacińskiej i Poznania, w myśl Idiomu „Ameryka Łacińska: Mieszańcy”.

Generator Malta

61


Przestrzeń Generatora Malta na placu Wolności (fot. Maciej Zakrzewski)

62

Malta Festival Poznań 2014

Generator Malta

63


Pierwszy tydzień rozpoczął się od zwykłych, choć w konsekwencji niebanalnych czynności: skonstruowania na placu Wolności przyjaznej człowiekowi i środowisku przestrzeni domu, instalacji, na którą złożyło się wiele niedostępnych w sprzedaży rozwiązań i produktów. Wyzwaniem dla codzienności dzielonej w przestrzeni publicznej było chodzenie po nieodkrytych częściach miasta, podpatrywanie miejskich roślin, wspólne wyplatanie stołu czy publiczne zajęcia z jogi. Ważnym elementem programu miejskich codzienności był cykl „Balony z helem” zaprojektowany przez Macieja Frąckowiaka. Każda z proponowanych przez niego akcji dostarczała bezpośrednich, widocznych dowodów naszej obecności w mieście, rozbudzała ciekawość, była zachętą do żywego zaangażowania w wytwarzanie przestrzeni wspólnej. Zgodnie z ideą, że publiczny charakter sportowych działań nawiązuje do siły drzemiącej w ruchu społecznym, placem Wolności zawładnął także ruch: zajęcia z zumby, jogi, bule czy badminton.

Aktywności na Wolności – sportowe atrakcje dla publiczności w Generatorze Malta (fot. Maciej Zakrzewski) 64

Malta Festival Poznań 2014

Generator Malta

65


Magdalena Starska, Performans: Jeden koc na noc (fot. Maciej Zakrzewski)

66

Malta Festival Poznań 2014

Generator Malta

67


Chcąc przyjrzeć się, jak najmłodsi obywatele czują się w mieście i jak z niego korzystają, przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci. Większość z nich odbyła się w drugim tygodniu Malta Festival Poznań, w ramach cyklu „WOLNO dzieciom”, którego pomysłodawczynią była Maja Brzozowska-Brywczyńska. Dzięki nim udało się odkryć dużą wrażliwość społeczną dzieci i zwrócić uwagę na sprawy, które zwykle są przez dorosłych pomijane. Na placu Wolności stanęły instalacje nieobarczone nudną, odległą historią, lecz bliskie dzieciom, noszące ślady znanej im codzienności. Dzięki doświadczonym animatorom mali uczestnicy mogli sami wejść w rolę architektów i projektantów własnych zabaw i przestrzeni, w której na co dzień przebywają.

68

Malta Festival Poznań 2014

Z cyklu Klasyka na wolności: Zadyryguj orkiestrą. (fot. Maciej Zakrzewski)

Generator Malta

69


Trzeci tydzień skupiony był wokół tematu Idiomu „Ameryka Łacińska: Mieszańcy”. Bywalcy placu Wolności mogli m.in. pospacerować po wielkoformatowej mapie Ameryki Łacińskiej i przeczytać zamieszczone na niej informacje o społeczno-demograficznych podobieństwach i różnicach Polski i Europy oraz krajów tamtego regionu, poprzez spektakle i filmy przyjrzeć się relacji człowiek–praca w kontekście analogii systemowych w Polsce i Ameryce Łacińskiej, m.in. skutkom transformacji ustrojowej. Żeby przybliżyć poznaniakom latynoamerykańską codzienność, w festiwalowej restauracji serwowaliśmy głównie dania tamtejszej kuchni.

Na zdjęciu Silent Disco dla Dzieci oraz wielkoformatowa mapa Ameryki Łacińskiej (fot. Maciej Zakrzewski) 70

Malta Festival Poznań 2014

Generator Malta

71


Generator Malta Lokalnie W roku 2014 działania Generatora Malta poza placem Wolności skupiły się w trzech dzielnicach – w ogrodach społecznościowych na Wildzie i Łazarzu oraz w pracowni szm21 na Jeżycach. Od 2013 roku przestrzenie te są platformą spotkań ze społecznością lokalną. Jest to długofalowy proces nie tylko ożywiania miejsc, ale przede wszystkim nawiązywania więzi międzyludzkich. Każde z nich ma odmienny charakter, do którego dopasowaliśmy indywidualny program społeczno-artystyczny. Działania w dzielnicach rozpoczęły się z początkiem marca i trwały aż do września, gdy kończy się letni sezon.

72

Malta Festival Poznań 2014

W Ogrodzie Wilda wraz z Generatorem Malta prężnie działają mieszkańcy okolicznych kamienic, Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska, Rada Osiedla Wilda, studenci School of Form i Stowarzyszenie Wildzianie zrzeszające aktywistów tej dzielnicy. Zaczęliśmy od wspólnych porządków, przekopania ziemi i wysiania trawy. Potem przeprowadziliśmy warsztaty, podczas których powstały plany na kolejne tygodnie, a przede wszystkim śródziemnomorska wizja ogrodu. Powstał też kącik dla dzieci z domkiem i zjeżdżalnią, które zbudowano podczas warsztatów z młodymi bywalcami ogrodu, i wspólna rabatka do obsadzenia ziołami. Podczas Malta Festival Poznań w Ogrodzie Wilda odbyły się m.in. koncert zespołu Laura Palmer Cover Story, spektakl Anais Fleur i wiele kreatywnych warsztatów dla dzieci i młodzieży z dzielnicy.

Generator Malta Lokalnie

73


Spotkanie miłośników ogrodów społecznościowych na Wildzie (fot. Maciej Zakrzewski)

74

Malta Festival Poznań 2014

Generator Malta Lokalnie

75


W Ogrodzie Łazarz, również współpracujemy z mieszkańcami, Stowarzyszeniem Kasztelania Ostrowska i School of Form, a także z lokalnymi organizacjami: Szczepem Łazarz, Komitywą, Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty”, Galerią Raczej, Kolektywem Kąpielisko, a przede wszystkim z Klubem Osiedlowym „Krąg”. Podczas warsztatów prowadzonych przez grupę Komitywa z Łazarza mieszkańcy wspólnie zaplanowali charakter działań ogrodowych i społeczno-artystycznych. Odbyły się tu m.in. warsztaty rzeźbienia w drewnie, urbanistyczne warsztaty dla dzieci, wieczór tańca żydowskiego czy spektakl metodą kamishibai. Do tańca porwał ogrodowych sąsiadów koncert rodziny Hałasów. W czerwcu 2014, z okazji 25-lecia wolnej Polski, odbyła się tu debata, połączona z pokazami filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Marczewskiego, która zgromadziła przede wszystkim młodzież licealną i lokalnych aktywistów – byłych działaczy podziemia.

W Ogrodzie Wilda jest czas na porządki i na zabawę. Na zdjęciu powyżej koncert Laura Palmer Cover Story (fot. Maciej Zakrzewski) 76

Malta Festival Poznań 2014

Generator Malta Lokalnie

77


Na Jeżycach Generator Malta podjął partnerską współpracę z szm21/pracownią – miejscem, które powstało w grudniu 2013 roku w jednej z najbiedniejszych jeżyckich kamienic. Pomysłodawcy miejsca: Agnieszka Chlebowska i Robert Ogurkis zaczęli współdziałać z dziećmi, mieszkańcami, by pozytywną i kreatywną pracą odczarować mity dotyczące kamienicy przy ul. Szamarzewskiego 21. Współpraca z Generatorem Malta umożliwiła także wyremontowanie i ożywienie kiosku na skrzyżowaniu ulic Jackowskiego i Wawrzyniaka. Stał się on m.in. jednodniową kawiarnią, miejscem koncertów, debat i spotkań. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i aktywistów miejsce działa także w sezonie letnim.

Szamahummus na Jeżycach: kawiarenka w Kiosku (fot. Maciej Zakrzewski)

78

Malta Festival Poznań 2014

Generator Malta Lokalnie

79


Generator Malta I Międzynarodowy Zjazd Twórców Ogrodów Społecznościowych Bogate doświadczenie działań w dzielnicach oraz ciągłe wyzwania zainspirowały nas do zorganizowania spotkania z twórcami ogrodów społecznościowych i miejskimi aktywistami z Polski i innych krajów Europy, w ramach pierwszego międzynarodowego zjazdu twórców ogrodów społecznościowych. Wspólna uprawa ziemi jest coraz częstszą strategią społecznej aktywności, dlatego postanowiliśmy wspólnie przyjrzeć się temu fenomenowi.

I Międzynarodowy Zjazd Twórców Ogrodów Społecznościowych (fot. Maciej Zakrzewski) 80

Malta Festival Poznań 2014

Generator Malta I Międzynarodowy Zjazd Twórców Ogrodów Społecznościowych

81


Malta dla dzieci

Szczególnie ważną grupą widzów na Malcie są najmłodsi. Podczas niedzielnych spotkań z teatrem dla dzieci obejrzeliśmy zarówno spektakle tworzone przez dorosłych (Odkrywcy oraz Na arce o ósmej Teatru Fuzja), jak i przez dzieci (Przygody Momo Teatru Pimpel 2 z Gminnego Ośrodka Kultury SOKÓŁ w Czerwonaku, Smoki Grupy Bez Nazwy ze Szkoły Podstawowej w Owińskich). W przestrzeni Generatora Malta odbył się także happening przygotowany w ramach programu międzynarodowej wymiany młodzieży „Młoda Malta”. Tak pomyślany cykl pokazów stał się zatem nie tylko miejscem twórczego spędzania wolnego czasu, lecz także letnią szkołą najmłodszych adeptów sztuk performatywnych.

Teatr Fuzja, Odkrywcy (fot. Maciej Zakrzewski)

82

Malta Festival Poznań 2014

Malta dla dzieci

83


Malta w Wielkopolsce

Jak co roku Malta Festival Poznań gościł nie tylko w Poznaniu, ale także w innych miastach Wielkopolski, umożliwiając tym samym kontakt z żywą sztuką teatru widzom z regionu. W programie Malty 2014 w Koninie znalazły się spektakle dla dzieci (Teatr Fuzja, Odkrywcy) oraz dla dorosłych (Klancyk, TransKlancyk, czyli teatr improwizowany na Malcie oraz Scena Robocza / Bzdyl&Kochanowski, Baśnie z mchu i liszaja), jaki i koncerty (występujące po raz pierwszy Polsce artystki z Actitud María Marta oraz poznański zespół ShaKoFraKo z koncertem Silent Disco). Na początku lipca w Luboniu zaprezentowano spektakl oparty na opowieściach Julio Cortazara Rayuela w wykonaniu Agaty Bronisz, Evy Rufo, Justyny Suliby i Bernadetty Szwarc oraz monodram Janusza Stolarskiego Grabarz królów.

Klancyk, TransKlancyk, czyli teatr improwizowany na Malcie (fot. Maciej Zakrzewski)

84

Malta Festival Poznań 2014

Malta w Wielkopolsce

85


Publiczność Malta Festival Poznań

W 300 wydarzeniach Malta Festival Poznań 2014 wzięło udział 75 000 osób. Publiczność składa się z osób w różnym wieku, społeczno-ekonomicznym pochodzeniu, o różnych oczekiwaniach w stosunku do wydarzenia kulturalnego, jakim jest festiwal. Jedną z najważniejszych wartości Malty jest jej związek z miastem, dlatego staramy się integrować mieszkańców wokół projektów artystycznych – lokalizować je w atrakcyjnych i dostępnych miejscach, nie biletować spektakli, układać program z uwzględnieniem potrzeb rodzin, studentów i osób starszych.

manité”, a także Radio France, magazyn „Les Inrockuptibles”, „Inferno” i Agence France-Presse, amerykański dziennik „The New York Times”, hiszpańskie „El Mundo”, niemieckie media teatralne „Theater der Zeit”, „Theater heute” i nachtkritik.de czy największy litewski dziennik „Lrytas”.

Wydarzenia festiwalowe i dyskusja wokół spektaklu Golgota Picnic spowodowały ogromne zainteresowanie mediów. Zanotowaliśmy ponad 4,5 tys. doniesień medialnych, czyli ponad 60% więcej niż w 2013 roku. Wydarzenia relacjonowały: 23 stacje telewizyjne, 38 radiostacji, a także ponad 100 tytułów prasy pisanej i 350 portali internetowych. Na Festiwal zostało akredytowanych 180 dziennikarzy i fotoreporterów z Polski oraz kilku krajów Europy. W związku z ponad 30 projekcjami i czytaniami Golgoty Picnic w całej Polsce do debaty aktywnie włączyły się także media lokalne. Wydarzenia relacjonowały i komentowały również media zagraniczne m.in. francuskie dzienniki „Le Monde”, „Libération”, „L’Hu86

Malta Festival Poznań 2014

Publiczność Malta Festival Poznań

87


Dziennikarze radiowej Trójki: Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska, Michał Nogaś (fot. Marcin Oliva Soto)

88

Malta Festival Poznań 2014

Publiczność Malta Festival Poznań

89


W informowanie i komentowanie kwestii związanych z tegorocznym Festiwalem aktywnie włączyła się „Gazeta Wyborcza”. W pierwszym półroczu 2014 roku tematyka wokół Malty znalazła się 12 razy na okładce wielkopolskiego wydania „Wyborczej” oraz 4 razy na okładce krajowego wydania. Ponadto „Gazeta Wyborcza” dokonała bezprecedensowego gestu związanego ze spektaklem Golgota Picnic. W weekendowym wydaniu dziennika z 28–29 lipca 2014 (nakład 286 tys.) ukazał się cały tekst dramatyczny Golgoty Picnic. Zapowiedź tekstu znalazła się również na okładce „Gazety”. W ten sposób każdy czytelnik mógł wypracować własne zdanie na jej temat. Jeszcze nigdy w historii wolnej Polski żadna gazeta nie opublikowała czyjegokolwiek dramatu, a skala oddziaływania jednego przedstawienia nie była tak duża.

Festiwal Malta ma zawsze dużą publiczność o różnych oczekiwaniach (fot. Maciej Zakrzewski) 90

Malta Festival Poznań 2014

91


Dostępność festiwalu

Generator Malta ma bogatą ofertę zajęć dla najmłodszych (fot. Maciej Zakrzewski)

Festiwal Malta od kilku lat zwraca szczególną uwagę na to, by wydarzenia oferowane w programie były dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Pod tym kątem została zaprojektowana mała architektura Generatora Malta, niestwarzająca trudności osobom poruszającym się na wózkach, a także miejsce koncertu finałowego – Stara Gazownia. Dbamy także o to, aby w programie Festiwalu znalazły się wydarzenia dla widzów w bardzo różnym wieku (od bardzo małych dzieci i rodzin po seniorów) i żeby przestrzenie prezentacji wydarzeń były przyjazne i zachęcały do współuczestnictwa w nich.

92

Malta Festival Poznań 2014

Dostępność festiwalu

93


Promocja i komunikacja

Działania komunikacyjne Malta Festival Poznań 2014 rozpoczęły się już 25 września 2013 roku konferencją prasową w Poznaniu, podczas której ogłoszony został wiodący temat 24. edycji: Ameryka Łacińska, oraz przedstawiony jej kurator – Rodrigo García. Kolejne pozycje programu podawane były do publicznej wiadomości regularnie aż do połowy maja 2014 roku, kiedy to odbyły się dwie konferencje prasowe – w Warszawie i w Poznaniu – na których ogłosiliśmy całość programu. We wszystkich konferencjach brał udział Rodrigo García, a w konferencjach majowych również minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, prezydent Poznania Ryszard Grobelny, wiceprezydent Poznania ds. kultury Dariusz Jaworski oraz inni przedstawiciele władz Miasta, a także Samorządu Województwa Wielkopolskiego, sponsorów i Rady Fundacji Malta. Współpraca z TVN i sponsorem Festiwalu, firmą Enea, zaowocowała powstaniem dedykowanego Malcie serwisu na portalu informacyjnym TVN24, zawierającego ponad 50 materiałów wideo z wywiadami i relacjami z wydarzeń. Duże znaczenie w promocji Festiwalu odgrywała również współpraca z patronami medialnymi: Programem 3 Polskiego Radia, TVP i TVP Poznań, „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, Gazeta.pl, AMS, Em94

Malta Festival Poznań 2014

pikiem oraz ważnymi pismami branżowymi – „Didaskaliami” i „Teatrem”. W tym roku do tego grona dołączył magazyn „Aktivist”. W roku 2014 po raz pierwszy zorganizowaliśmy specjalne Silent Disco, w którym DJ-ami byli redaktorzy radiowej Trójki – Programu 3 Polskiego Radia: Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś. Jednym z głównych obszarów aktywności promocyjnej Festiwalu był internet i portale społecznościowe, stanowiące obecnie jedno z głównych źródeł informacji o życiu kulturalnym. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom widzów, Malta na swoich kontach w serwisach takich jak Facebook, YouTube czy Vimeo na bieżąco informowała o programie, najciekawszych wydarzeniach, umieszczała foto- i wideorelacje. Portale te były również miejscem wymiany opinii, wrażeń oraz miejscem konkursów kierowanych do uczestników Festiwalu. Promocja Festiwalu w przestrzeni zewnętrznej obejmowała nośniki CLP (citylight), CS9 (cityscroll) oraz słupy ogłoszeniowe. W usytuowanym na placu Wolności centrum festiwalowym, poza pięcioma dużym bannerami promującymi maltańskie wydarzenia, wyeksponowane były drukowane na bannerach afisze z programem teatralnym, filmowym, warsztatowym i koncertowym oraz plakaty festiwalowe, koncertowe i afisze. Promocja i komunikacja

95


Festiwal Malta nie odbyłby się, gdyby nie zaangażowanie i energia wolontariuszy (fot. Maciej Zakrzewski)

96

Malta Festival Poznań 2014

97


Druki Malta Festival Poznań 2014 to: zapowiadająca Festiwal broszura programowa, katalog festiwalowy oraz książeczka programowa. Istotna w działaniach promocyjnych i wizerunkowych Festiwalu jest oprawa wizualna wydarzenia. Od 2013 współpracujemy ze studiem graficznym Huncwot, które należy do czołowych zespołów kreatywnych w branży. Wielokrotnie honorowane prestiżowymi nagrodami z powodzeniem współpracuje z sektorami kreatywnym i kulturalnym. Na potrzeby Festiwalu Malta przygotowuje identyfikację graficzną dedykowaną tematowi przewodniemu, jest autorem serwisu internetowego, logotypu oraz motywu i kolorystyki danej edycji.

Na następnej stronie: Publiczność podkreśla swoją obecność na Festiwalu Malta w mediach społecznościowych. (fot. zdjęcia użytkowników Instagrama z ∆maltafestival)

98

Malta Festival Poznań 2014

Materiały promocyjne Malta Festival Poznań 2014 (fot. Maciej Zakrzewski)

Promocja i komunikacja

99


100

Malta Festival Poznań 2014

Promocja i komunikacja

101


Sponsorzy i partnerzy

Malta Festival Poznań finansowany jest z wielu źródeł i stanowi przykład efektywnej współpracy partnerstwa publiczno-prywatnego oraz aktywnego pozyskiwania środków i grantów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Najważniejszymi instytucjonalnymi partnerami finansowymi Festiwalu są: Miasto Poznań, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Ponadto Festiwal uzyskał też wsparcie z Narodowego Centrum Kultury. W roku 2014 sponsorem strategicznym była firma Aquanet, a sponsorem firma Enea. Otrzymaliśmy również szereg dofinansowań celowych od takich instytucji jak m.in. Instytut Adama Mickiewicza, Rząd Flandrii, Instytut Francuski, Instytut Książki. Ogromne znaczenie w realizacji Festiwalu ma współpraca z partnerami lokalnymi, takimi jak: Stary Browar – Art Stations Foundation, Centrum Kultury Zamek, Centrum Sztuki Dziecka, School of Form, Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa czy Concordia Design. Od kilku lat trwa współpraca z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego studenci prowadzą badania festiwalowej publiczności.

inicjatywa sponsora – firmy Enea, która w centrum festiwalowym na placu Wolności przygotowała dodatkowe atrakcje dla publiczności, takie jak: mapping na budynku Arkadii, silent disco z Eneą, graffiti 3D, budka fotograficzna, stół do południowoamerykańskiej gry juego del sapo czy inicjatywa „Bezpieczny weekend z PZU”.

Współpraca ze sponsorami i partnerami nie ograniczała się jedynie do wymiany świadczeń, ale obejmowała również tworzenie wspólnych projektów. Przykładem może być 102

Malta Festival Poznań 2014

Sponsorzy i partnerzy

103


24 26 10 2014

Nostalgia jest kameralnym, trzydniowym festiwalem od siedmiu lat prezentującym muzykę, tworzoną przez różne narody, kultury i tradycje. Podczas koncertów, spotkań z artystami i pokazów filmowych zachęcaliśmy widzów do współczesnego spojrzenia na dwóch twórców, pochodzących z odległych od siebie stron świata: Armenii i Stanów Zjednoczonych. W jesiennej aurze Poznania doszło do wyjątkowego spotkania fascynujących, odmiennych kultur, nurtów muzycznych i technik kompozytorskich Tigrana Mansuriana i Elliotta Cartera.

104

Nostalgia Festival 2014

105


Koncert Mansurian / Carter. String. WystÄ…pili: Anja Lechner, Tigran Mansurian, NeoQuartet (fot. Maciej Zakrzewski)

106

Nostalgia Festival Poznań 2014

107


Tigran Mansurian

Kiedy myślimy: Armenia, muzyka i nostalgia, do głowy przychodzi od razu jedna postać – Tigran Mansurian. Pierwszy dzień Festiwalu przybliżył twórczość obchodzącego 75. urodziny ormiańskiego twórcy, który po raz drugi na nasze zaproszenie gościł w Poznaniu. Nostalgię rozpoczęło spotkanie z Tigranem Mansurianem i Anją Lechner – jedną z najwybitniejszych wiolonczelistek na świecie. Maria Majewska rozmawiała z gośćmi o łączącej ich relacji kompozytora i wykonawcy. „Poznaliśmy się mało romantycznie, w samochodzie, jadąc na mój koncert – wspominała Anja. – Całą drogę rozmawialiśmy. Nie znałam jeszcze wtedy twórczości Mansuriana, ale od razu po powrocie przesłuchałam klika kompozycji. Urzekło mnie, jak buduje dźwiękowe obrazy”. „Z Anją rozumiemy się bez słów. Z niezwykłą wrażliwością interpretuje moje utwory” – opowiadał Mansurian. Dwa lata temu napisał dla niej kompozycję zatytułowaną Quasi parlando, co można przetłumaczyć jako „niemal mówiąc”. Podczas pierwszego koncertu festiwalowego Mansurian / Carter. String kompozytor pozwolił wiolonczeli nie tylko zbliżyć się do brzmienia ludzkiego głosu, lecz także zastąpić go. Mansurian przepisał słowa czterech pieśni ormiańskiego muzyka Komitasa na głos wiolonczeli. W kościele oo. Dominikanów podczas Festiwalu utwory te miały swoją światową premierę 108

Nostalgia Festival Poznań 2014

w wykonaniu samego mistrza oraz Anji Lechner. Mimo że artyści współpracują od lat, był to dopiero ich drugi wspólny występ. Tego samego wieczoru publiczność usłyszała także pierwsze zestawienie kompozycji Tigrana Mansuriana i drugiego bohatera Festiwalu – Elliotta Cartera. Młody, zbierający znakomite recenzje NeoQuartet wykonał dwa kwartety smyczkowe obu kompozytorów. Program muzyczny uzupełniły pokazy filmowe. Publiczność mogą zobaczyć materiały dokumentalne prezentujące kompozytora na próbach z wykonawcami, przy klawiaturze i podczas tworzenia – zasłuchanego i zamyślonego, a także arcydzieło kinematografii, film Barwy granatu Siergieja Paradżanowa, w którym ważną rolę odgrywa muzyka Mansuriana, z ludowymi instrumentami i chóralnymi pieśniami na pierwszym planie.

109


Anja Lechner i Tigran Mansurian podczas pierwszego koncertu w kościele oo. Dominikanów (fot. Maciej Zakrzewski)

110

Nostalgia Festival Poznań 2014

111


Elliott Carter

Drugi dzień Festiwalu należał do Elliotta Cartera – zmarłego w 2012 roku Amerykanina, mistrza muzycznej awangardy, jednego z najbardziej utytułowanych i najciekawszych kompozytorów ostatniego wieku. Program otworzyła rozmowa o muzycznej awangardzie i jej relacji z słuchaczami, na przykładzie twórczości Elliotta Cartera. Z Antonim Beksiakiem dyskutowali Agata Kwiecińska (dziennikarka radiowej Dwójki, redaktorka naczelna Muzykoteki Szkolnej) oraz dr hab. Krzysztof Moraczewski (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu). Spotkanie dobrze spuentowały słowa Moraczewskiego: „Cała praca nad warsztatem kompozytorskim Cartera służyła wytworzeniu perfekcyjnego dzieła muzycznego, które nie umiejętnościom analitycznym, ale słuchaniu miało się jawić jako spójna i przekonująca całość”. Kompozycje Amerykanina najlepiej współbrzmią z widokami Nowego Jorku. Dlatego w tym krajobrazie przyglądaliśmy się życiu Cartera i słuchaliśmy jego opowieści, zarejestrowanych w filmowym dokumencie A Labyrinth of Time, w reżyserii Franka Scheffera.

Sonatę oraz Night Fantasies, czyli prawdziwe kamienie milowe w twórczości Cartera. „(…) ta skomplikowana muzyka znalazła idealnego wykonawcę, który potrafił oddać zarówno precyzję szczegółów, jak i jej ogromną energię” – relacjonowali koncert Ewa Chorościan i Magdalena Nowicka. Grzybowski zestawił awangardowe utwory z ascetycznymi, wywodzącymi się z muzyki ormiańskiej dźwiękami kompozycji Tigrana Mansuriana. Muzyk zakończył koncert w wyraźnie nostalgicznym nastroju, za sprawą krótkiej impresji fortepianowej o tytule identycznym z nazwą Festiwalu. Drugi dzień Nostalgii zamknął film Here w reżyserii Bradena Kinga, prezentujący spotkanie dwóch kultur, amerykańskiej i ormiańskiej, przez pryzmat historii miłosnej. To połączenie kina drogi, melodramatu i komedii, opowiadające historię amerykańskiego kartografa, który przyjeżdża do Armenii, gdzie spotyka tutejszą fotografkę i wspólnie z nią przemierza ormiańskie szlaki.

Portret kompozytora dopełnił wieczorny recital Macieja Grzybowskiego Mansurian / Carter. Piano. Nominowany czterokrotnie do Paszportów „Polityki” pianista zagrał m.in. 112

Nostalgia Festival Poznań 2014

113


Koncert Mansurian / Carter. Piano. Na fortepianie: Maciej Grzybowski (fot. Maciej Zakrzewski)

114

Nostalgia Festival Poznań 2014

115


Pamięci Ormian

Ludobójstwo Ormian w 1915 roku, którego ofiarami padło – wedle różnych szacunków – od czterystu tysięcy do miliona ludzi (kolejne pięćset tysięcy zostało zmuszonych do opuszczenia kraju) – było głównym wątkiem obecnym w programie artystycznym trzeciego dnia Festiwalu. W temat wciąż wymazywanego z pamięci wydarzenia wprowadziły widzów pokazy filmowe. Dokument Rozwrzeszczani opowiada o członkach amerykańskiego zespołu System of a Down. Pochodzący z Armenii muzycy ostrymi tekstami i mocnymi gitarowymi riffami domagają się, by nigdy więcej nie dopuścić do takiej zbrodni, jaką było ludobójstwo Ormian. Ararat to góra-symbol, w której cieniu rozegrał się dramat 1915 roku. To także tytuł filmu fabularnego prezentowanego festiwalowej publiczności, w którym główny bohater próbuje nakręcić epicki film o ludobójstwie sprzed wieku. Projekcje filmowe oraz tematycznie związane z nimi spotkanie z Tigranem Mansurianem, Adamem Banaszakiem i Piotrem Tkaczem były wstępem do finałowego koncertu Festiwalu Mansurian / Carter. Orchestra. Orkiestra Kameralna l’Autunno, Chór Akademicki UAM i soliści (Maria Rozynek, Maciej Straburzyński, Natalia Rubiś) pod batutą Adama Banaszaka po raz pierwszy w Polsce wykonali Requiem Tigrana 116

Nostalgia Festival Poznań 2014

Mansuriana. Kompozytor jest synem dwojga uchodźców, a Requiem głosem pamięci i nostalgii jednej z najliczniejszych diaspor na świecie. Sam Mansurian, który wysłuchał wszystkich trzech koncertów i wziął udział w dwóch spotkaniach, po sobotnim wydarzeniu „nie krył zadowolenia z poznańskiej interpretacji swego dzieła” – relacjonował Marek Zaradniak („Głos Wielkopolski”). Tego samego wieczoru Orkiestra l’Autunno wykonała też, zaskakujący dla znawców twórczości Elliotta Cartera, muzyczny eksperyment artysty, napisany w 99 roku życia Sound Fields, a także jego Tempo e tempi na sopran, obój, klarnet, skrzypce i wiolonczelę. Utwory te „ukazały kolejne, nieco spokojniejsze, tajemnicze i niezwykle magiczne oblicze amerykańskiego kompozytora” – pisała po koncercie Dominika Gracz („Gazeta Wyborcza”).

117


Koncert Mansurian / Carter. Orchestra. Wstępują: Orkiestra Kameralna l’Autunno, Chór Akademicki UAM, Adam Banaszak (fot. Maciej Zakrzewski)

118

Nostalgia Festival Poznań 2014

119


Rozmowy o muzyce

Po raz pierwszy w historii Nostalgia Festival Poznań programowi artystycznemu towarzyszyły warsztaty muzyczne, przygotowane we współpracy z Fundacją Meakultura. Spotkania dla pasjonatów muzyki były nie tylko okazją do swobodnej dyskusji i konfrontacji poglądów, pozwoliły też na gorąco dzielić się wrażeniami z festiwalowych wydarzeń. Rozmowy prowadzili: kulturoznawca Krzysztof Moraczewski oraz muzykolożka Ewa Schreiber. Tematyka dotyczyła problemu tożsamości etnicznej w muzyce XX wieku oraz twórczości Elliotta Cartera, ze szczególnym uwzględnieniem awangardy amerykańskiej i europejskiej. Warsztaty były także zachętą do pogłębiania własnych opinii i utrwalania ich w formie tekstu. Ich owocem stały się komentarze publikowane na bieżąco podczas trwania Festiwalu oraz felietony i obszerna recenzja opublikowana na łamach czasopisma internetowego meakultura.pl.

Uczestnicy warsztatów krytyki muzycznej z Meakulturą (fot. Maciej Zakrzewski)

120

Nostalgia Festival Poznań 2014

121


Promocja i komunikacja

Komunikacja z publicznością odbywa się za pośrednictwem mediów tradycyjnych, mediów społecznościowych i internetowych, kampanii indoor, a także wydarzeń poprzedzających i towarzyszących Festiwalowi. Docieramy z informacją o Festiwalu do różnych grup potencjalnych uczestników, również tych „wykluczonych z kultury”. Dzięki temu komunikacja Festiwalu pełni funkcję nie tylko informacyjną, lecz także edukacyjną i społeczną. W 2014 roku Festiwal zapowiadały i relacjonowały: lokalne stacje telewizyjne (m.in. TVP Poznań i WTK), radiowe (m.in. Radio Merkury, Radio Zet Gold, Radio Emaus) i prasa („Głos Wielkopolski”, „IKS”); ogólnopolskie stacje telewizyjne (TVP2, TVP Polonia, TVP Regionalna), radiowe (m.in. Program 2 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, TOK FM) i prasa („Gazeta Wyborcza”, „Metro”); a także liczne magazyny i tygodniki w tym „Kaleidoscope” i „Przewodnik Katolicki” oraz portale internetowe. W Festiwalu rokrocznie biorą udział dziennikarze spoza Poznania, jak Dorota Szwarcman, krytyk „Polityki” i autorka opiniotwórczego bloga. Międzynarodowe projekty skutkują publikacjami w mediach zagranicznych, takich jak opiniotwórcze portale: estoński www.err.ee i armeński www.armenpress. am, a także czytany na całym świecie www.operaworld.es, 122

Nostalgia Festival Poznań 2014

123


oraz programami telewizyjnymi, np. reportaż pokazywany w pierwszym programie armeńskiej telewizji publicznej. Dzięki współpracy patronackiej z mediami, takimi jak Program 2 Polskiego Radia, „Gazeta Wyborcza”, TVP 2 oraz TVP Kultura, informacja o Festiwalu dociera do odbiorców w całym kraju. Program 2 Polskiego Radia kilkukrotnie zrealizował rejestracje koncertów (w 2014 roku rejestrowany był koncert utworów Tigrana Mansuriana i Elliotta Cartera w wykonaniu Orkiestry Kameralnej l’Autunno i Chóru Akademickiego UAM pod batutą Adama Banaszaka), które następnie były emitowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia, znacznie zwiększając grupę odbiorców Nostalgii. Rokrocznie ważnym elementem komunikacji są poprzedzające Festiwal działania angażujące widzów. W 2014 roku elementem aktywizującym publiczność były warsztaty krytyki muzycznej dla studentów oraz spotkanie branży muzycznej. Warsztaty prowadzili specjaliści z poznańskich wydziałów kulturoznawstwa i muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz z Akademii Muzycznej, związani z Fundacją Meakultura. Ponad 60 menedżerów z Polski, Estonii i innych krajów wzięło udział w spotkaniu branży muzycznej, współorganizowanym z Estońskim Centrum Rozwoju Muzyki, agencją Sonora oraz prof. Kevinem Kleinmannem, doradcą Universal Music International i wykładowcą na paryskiej Sorbonie. Spotkaniu towarzyszyły dwa koncerty zespołów wykonujących muzykę współczesnych estońskich kompozytorów na instrumentach tradycyjnych. 124

Nostalgia Festival Poznań 2014

Publiczność przed wejściem do kościoła oo. Dominikanów w Poznaniu (fot. Maciej Zakrzewski)

125


Malta Festival Poznań 2014 i Nostalgia Festival Poznań 2014 w liczbach

24 1024 260 77 000 5 000 200 000 artystów

dni

widzów

wydarzeń

doniesień medialnych

unikalnych użytkowników malta-festival.pl i nostalgiafestival.pl

126

Malta Festival Poznań 2014

127


House on Fire

Projekt Edit Kaldor, Woe (fot. Maciej Zakrzewski)

Od 2012 roku Malta Festival Poznań jest członkiem sieci House on Fire. Celem tego pięcioletniego europejskiego projektu jest wspieranie artystów, którzy przez swoją sztukę zabierają głos w publicznej debacie na temat aktualnych problemów społecznych, kulturalnych i ekonomicznych. HoF jest platformą stymulującą rozwój nowej estetyki i języków artystycznych oraz spotkania zarówno praktyków, jak i teoretyków sztuki: reżyserów teatralnych, choreografów, dramaturgów, artystów wizualnych, filozofów, naukowców, krytyków i kuratorów. Członkowie HoF to: LIFT (Londyn), HAU (Berlin), Kaaitheater (Bruksela), BRuT (Wiedeń), Divadlo Archa (Praga), Teatro Maria Matos (Lizbona), Frascati (Amsterdam), Malta Festival (Poznań), Théâtre Garonne (Tuluza), BIT (Bergen). House on Fire jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kultura, który trwa od 1 czerwca 2012 do 31 maja 2017 roku.

128

House on Fire

129


Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali jest inicjatywą Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali (European Festivals Association) – jednej z najstarszych sieci skupiającej dziś ponad 100 festiwali z 42 krajów świata. Gospodarzem siódmej edycji wydarzenia, odbywającego się w dniach 20–27 października 2014 roku była Fundacja Malta. „Sześć poprzednich edycji Atelier utwierdziło nas w przekonaniu o misji Akademii Festiwalowej i nieustannej potrzebie tworzenia przestrzeni do zdobywania umiejętności i wymiany doświadczeń. Poznańska edycja była wyjątkową platformą – pozwoliła zdobywać nowe doświadczenia i przekazywać wiedzę kolejnemu pokoleniu organizatorów festiwali, skupiając się na tym, co najważniejsze: sztuce i artystach.” – mówiła Kathrin Deventer, sekretarz generalna EFA. Ten siedmiodniowy intensywny program szkoleniowy był okazją do spotkania różnych pokoleń menedżerów zajmujących się artystycznymi aspektami zarządzania festiwalami. Do udziału w poznańskiej edycji starannie wybrano 41 młodych adeptów z 23 krajów świata. Program przygotowało 7 cenionych dyrektorów artystycznych festiwali: Hugo De Greef (były Sekretarz Generalny EFA, Dyrektor Generalny 130

Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali

Brugii – Europejskiej Stolicy Kultury 2002 oraz założyciel i dyrektor belgijskiego Kaaitheater), Robyn Archer (dyrektorka artystyczna festiwalu The Light in Winter w Melbourne, wiceprzewodnicząca australijskiej Council for the Arts i doradczyni strategiczna Gold Coast Arts and Culture Queensland), Mark Ball (dyrektor artystyczny London International Festival of Theatre), Nele Hertling (wiceprzewodnicząca berlińskiej Academy of Arts), Michał Merczyński (dyrektor Malta Festival Poznań i Nostalgia Festival Poznań), Annemie Vanackere (dyrektorka naczelna i artystyczna niemieckiego Hebbel am Ufer oraz była dyrektorka artystyczna Rotterdamse Schouwburg). Uczestnicy wzięli udział w wykładach, dyskusjach oraz sesjach warsztatowych zogniskowanych wokół artystycznych aspektów zarządzania festiwalami. Jednym z kluczowych elementów Atelier były wizyty studyjne w ważnych ośrodkach kultury i sztuki Poznania oraz Wielkopolski. „Bardzo się cieszymy, że byliśmy gospodarzami Atelier. Poznań jest idealnym miejscem do twórczej wymiany pomysłów i doświadczeń przez kolejne pokolenie młodych przedstawicieli zawodów artystycznych” – mówił Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań. 131


Hugo De Greef, koordynator generalny Atelier (fot. Maciej Zakrzewski )

132

Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali

133


Lorem Ipsum fot. Maciej Zakrzewski

Uczestnicy Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali (fot. Maciej Zakrzewski)

134

Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali

135


Wydawnictwa

2010 Luk Van den Dries, Corpus Jan Fabre Energetyczne nakłucie. 20 lat Festiwalu Malta, pod red. Marcina Maćkiewicza 2011

Fundacja Malta od 2010 roku rozwija działalność wydawniczą, która obejmuje dwie serie: publikowaną wspólnie z wydawnictwem Ha!art serię poświęconą wybitnym twórcom współczesnych sztuk performatywnych (Janowi Fabre’owi, Christophowi Schlingensiefowi, Stefanowi Kaegiemu wraz z Rimini Protokoll, Romeo Castellucciemu, Rodrigo Garcíi) oraz cykl publikacji podsumowujących Forum, podczas którego co roku rozważane są najważniejsze zagadnienia określające Idiom – główny nurt Festiwalu. Wśród wydanych tytułów znajdują się również książki związane ze szczególnymi wydarzeniami: 20. edycją Festiwalu, jubileuszem Lecha Raczaka czy światową prapremierą opery Slow Man Nicholasa Lensa z librettem J.M. Coetzee’go na Malta Festival Poznań 2012. W roku 2014 dzięki inicjatywie Malty ukazała się książka García. Resztki świata, będąca wprowadzeniem w twórczość sceniczną i dramatopisarską tego artysty. Tom pod redakcją Doroty Semenowicz zawiera teksty analityczne (Jose Antonia Sancheza, Fernanda Floreza, Christilli Vasserot i Tomasza Kireńczuka), wywiady z reżyserem, a także niepublikowane dotąd w Polsce teksty dramatyczne reżysera.

Christoph Schlingensief. Sztuka bez granic, pod red. Tary Forrest i Anny Teresy Scheer Polityka wyobraźni. Scena flamandzka, pod red. Doroty Semenowicz i Katarzyny Tórz Wyostrzyć wzrok. J.M. Coetzee: sztuka, świat, polityka, pod red. Anny Róży Burzyńskiej i Waldemara Rapiora 2012 Rimini Protokoll. Na tropie codzienności, pod red. Miriam Dreysse i Floriana Malzachera, 2012 Granice wykluczenia. Między estetyką a etyką, pod red. Doroty Semenowicz i Katarzyny Tórz Miłobędzka / Zimpel, Tyle tego Ty Lech Raczak, Plac Wolności i inne scenariusze teatralne 1982-2010 2013 Dorota Semenowicz, To nie jest obraz. Romeo Castellucci i Societas Raffaello Sanzio, 2013 Polska & Azja. Od Rzeczpospolitej Szlacheckiej do Nangar Khel. Przewodnik interdyscyplinarny, pod red. Maxa Cegielskiego Nie widzę piękna w świecie bez człowieka. O teatrze Jana Lauwersa i Needcompany, pod red. Christel Stalpaert, Frederika Le Roya, Sigrid Bousset 2014 Dorota Semenowicz, García. Resztki świata.

136

Wydawnictwa

137


Lorem Ipsum fot. Maciej Zakrzewski

138

Wydawnictwa

139


Podziękowania

Malta Festival Poznań, Nostalgia Festival Poznań oraz całoroczna działalność Fundacji Malta nie byłaby możliwa bez współpracy wielu osób, firm i instytucji. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze działania w 2014 roku. ABC GALLERY AFRICALIA BELGIUM AGENCJA REKLAMOWA JW.PL AGROTEAM AKADEMIA TRZECIEGO WIEKU AKTIVIST AMS AQUANET ART FRACTION FOUNDATION ART STATIONS FOUNDATION BY GRAŻYNA KULCZYK ARTS COUNCIL KOREA ATELIER STARZAK-STREBICKI AUTO-PARK POZNAŃ AZUL VILLA BABILĄD Podziękowania

141


BAŚNIE WŁAŚNIE BEIERSDORF MANUFAKTURING POZNAN BĘKARTY BHU SA CENTRUM KULTURY I SZTUKI W KONINIE CENTRUM KULTURY ZAMEK CENTRUM SZTUKI DZIECKA W POZNANIU CENTRUM W RUCHU CITY NET COLLEGIUM DA VINCI CONCORDIA DESIGN CONNECT PRZEMYSŁAW BEDNAREK CULTURE.PL CYFROWE REPOZYTORIUM FILMOWE CZASDZIECI.PL DALKIA DĄBEX DIDASKALIA EBILET.PL ECM RECORDS EMAK EMPIK ENEA ENTER MUSIC FESTIVAL EUROPEAN FESTIVAL ASSOCIATION THE FESTIVAL ACADEMY THE FLEMISH GOVERNMENT EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO FOTIS SOUND 142

Fundacja Malta

FUNDACJA BARAK KULTURY FUNDACJA BURDĄG FUNDACJA KINO POLSKA FUNDACJA KURONIÓWKA GARBARY SP. Z.O.O. GAZETA WYBORCZA GAZETA.PL GOETHE INSTITUT GRUPA DE CAPOEIRA CAMPANGULA HOTEL IKAR HOUSE ON FIRE HUNCWOT IMMOBEL POLAND INSTYTUT ADAMA MICKIEWICZA INSTYTUT FRANCUSKI INSTYTUT KSIĄŻKI INSTYTUT MAŁEGO DZIECKA INSTYTUT POLSKI BERLIN INSTYTUT SOCJOLOGII UNIWERSYTETU IM. A. MICKIEWICZA W POZNANIU JELLYFISH JEŻYCKA FUNDACJA SENIORALNA KAMIENICA ZA TEATREM KASZTELANIA OSTROWSKA KINO MUZA KLUB OSIĘDLOWY KRĄG KORPORACJA HA!ART KOŚCIÓŁ OO. DOMINIKANÓW W POZNANIU Podziękowania

143


KOŚCIÓŁ OO. JEZUITÓW I GALERIA U JEZUITÓW W POZNANIU KWIACIARNIA VIVALDI

OŚRODEK TEATRALNY MASKI PEŁNOMOCIK RZĄDU DO SPRAW RÓWNEGO TRAKTOWANIA

LEGALNA KULTURA LOTTO MEAKULTURA MEBLE VOX MIASTO GHENT MIASTO POZNAŃ

PERON4.PL PIOTR I PAWEŁ PLACÓWKA POL-CAR

MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

POLITYKA POLSKA AKADEMIA DZIECI POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ POLSKI TEATR TAŃCA – BALET POZNAŃSKI POZNAŃ DESIGN DAYS POZNAŃSKIE POCZTÓWKI PRACOWNIA K. PROGRAM II POLSKIEGO RADIA PROGRAM III POLSKIEGO RADIA

MIRUS SOUND MOVLAB NAMASTE YOGA NARODOWE CENTRUM KULTURY NH HOTELS NICKEL DEVELOPMENT NIGHT RUNNERS NOVOTEL NOWY TEATR W WARSZAWIE OAZA OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA BALETOWA W POZNANIU OKRĄGLAK OMNOMNOM OŚRODEK KULTURY W LUBONIU OŚRODEK POGRANICZE 144

Malta Festival Fundacja MaltaPoznań 2014

POLISH INSTITUTE CULTURAL SERVICE OF THE EMBASSY OF THE REPUBLIC OF POLAND IN BRUSSELS

PROGRAM REGIONALNY NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI PROHELVETIA RADA OSIEDLA WILDA RADIO MERKURY REHASPORT CLINIC REPUBLIKA RYTMU REPUBLIKA SZTUKI TŁUSTA LANGUSTA SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO Podziękowania

145


SAN-EKO SARP ODDZIAŁ POZNAŃSKI SAVAGE FILM SCENA POD MINOGĄ SCENA ROBOCZA SCHOOL OF FORM SHERATON POZNAŃ HOTEL SIEMIANOWSKI MIETLAREK & PARTNERZY SLACKLINE SONORA SPÓŁDZIELCZA GRUPA BANKOWA STARY BROWAR STILLNOVISTI STOPKLATKA.TV STOWARZYSZENIE AKADEMIA MYŚLI STOWARZYSZENIE INNER ART STUDIO FLOW SZM/21 PRACOWNIA SZTUKA SZUKA MALUCHA TEATR TEATR NOWY W POZNANIU TEATR ÓSMEGO DNIA TEATR POLSKI W POZNANIU TEATR STREFA CISZY TEATR WARSAWA THE FLAMISH GOVERNMENT THE PORTO A SOLO PORTUGAL AND PRODANZA TOWARSZYSTWO INICJATYW TWÓRCZYCH „Ę” TVP 146

Malta Festival Fundacja MaltaPoznań 2014

TVP 2 TVP KULTURA TVP POZNAŃ UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY W POZNANIU URBAN GREENERY BOARD VGC VILMORIN GARDEN POLAND WATCH DOCS WAWERSKA STREFA KULTURY WĘDRUJĄCY ARCHITEKCI WIELKOPOLSKA: REWOLUCJE WILDECKA INICJATYWA LOKALNA WILDZIANIE WINOSFERA WYŻSZA SZKOŁA NAUK HUMANISTYCZNYCH I DZIENNIKARSTWA ZAKŁAD ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ ZAUPAGRAFIKA ŹRÓDŁA

Podziękowania

147


Zespół Fundacji Malta

Fundatorzy GRAŻYNA KULCZYK JAN KULCZYK PIOTR VOELKEL KAROL DZIAŁOSZYŃSKI MICHAŁ MERCZYŃSKI Rada Fundacji KAROL DZIAŁOSZYŃSKI Przewodniczący Chairman MAŁGORZATA DZIEWULSKA GRAŻYNA KULCZYK TOMASZ KWIECIŃSKI PIOTR VOELKEL dyrektor, prezes zarządu Fundacji MICHAŁ MERCZYŃSKI zastępca dyrektora KARINA ADAMSKA koordynatorka pracy artystycznej / koordynatorka programu teatralnego na placu Wolności MAŁGORZATA MIKOŁACZAK 148

Fundacja Malta

koordynatorka programu KATARZYNA TÓRZ współpraca programowan DOROTA SEMENOWICZ kuratorka programu Generator Malta JOANNA PAŃCZAK rzecznik prasowy MIKOŁAJ BYLKA media społecznościowe, www AGNIESZKA KOPIEWSKA komunikacja internetowa, archiwizacja JOANNA PAŃCZAK promocja, pozyskiwanie funduszy NATALIA MILEWSKA promocja DOMINIKA PIECHOCKA-PIERUNEK Zespół Fundacji

149


producentka Festiwalu PAULINA TARNAWSKA główny księgowy DOMINIK CZYŻ

RAPORT 2014 redakcja KATARZYNA TÓRZ MAŁGORZATA MIKOŁAJCZAK AGNIESZKA KOPIEWSKA

asystentka głównego księgowego NATALIA DĄBROWSKA

tłumaczenie EWA TOMANKIEWICZ

sekretariat, asystentka dyrektora AGNIESZKA KOPIEWSKA

korekta MARCIN ROCHOWSKI

WSPÓŁPRACA serwis www.malta-festival.pl oraz www.nostalgiafestival. HUNCWOT

projekt i skład BĘKARTY

fotografowie Festiwalu MACIEJ ZAKRZEWSKI, MARCIN OLIVA SOTO obsługa filmowa Festiwalu MACIEJ SZAREJKO, MOVLAB obsługa informatyczna Fundacji PRZEMYSŁAW BEDNAREK (CONNECT) obsługa prawna Fundacji SIEMIANOWSKI MIETLAREK & PARTNERZY 150

Malta Festival Fundacja MaltaPoznań 2014

Fundacja Malta ul. Ratajczaka 44 61-728 Poznań office@malta-festival.pl www.malta-festival.pl www.nostalgiafestival.pl www.facebook.com/maltafestivalpoznan Zespół Fundacji

151


Poznań 2014 152

Malta Festival Poznań 2014

Profile for Fundacja Malta

Raport Fundacji Malta 2014 [PL]  

Raport Fundacji Malta 2014 [PL]  

Advertisement