Page 1

Francja - Republika Francuska

to państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l'Hexagone (sześciokąt) pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej. Nazwa "Francja" pochodzi od germańskiego plemienia Franków, które zajmowało region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego. W otaczającym Paryż regionie Île-deFrance powstało państwo francuskie.

Stolica Paryż - stolica Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną . Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju, jedno z 10 największych w Europie. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez miliony turystów.

Wielkość: 547 026 km . 2

JĘZYK Językiem urzędowym we Francji jest francuski, posługuje się nim znaczna większość mieszkańców tego kraju, jednak poza nim istnieje wiele języków regionalnych:


• •

• •

prowansalski - językiem tym (obecnie uważanym za dialekt francuskiego) posługuje się około 2 mln ludzi w południowej Francji (Prowansja, Delfinat, Langwedocja) bretoński - mówi nim zaledwie 1/3 z 1,5 milionowej populacji Bretończyków zamieszkujących płw. Bretoński w zachodniej Francji alzacki - dialekt języka niemieckiego, posługują się nim germańscy Alzatczycy zamieszkujący Alzację we wschodniej Francji baskijski - mówi nim kilkadziesiąt tysięcy Basków zamieszkujących prowincję Bearn kataloński - posługuje się nim kilkadziesiąt tysięcy Katalończyków zamieszkujących prowincję Roussillion w południowej Francji, przy granicy z Hiszpanią arabski - posługuje się nim około 3 mln imigrantów z Afryki Północnej, gł. w większych miastach oraz na lazurowym wybrzeżu flamandzki - mówi nim kilkadziesiąt tysięcy ludzi pochodzenia niderlandzkiego, zamieszkujących północną Francję (obszar Calais i Artois) korsykański - posługują się nim mieszkańcy Korsyki, jest on zbliżony do dialektów Włoch centralnych (m.in. toskańskich) lotaryński - dialekt języka niemieckiego, posługują się nim germańscy Lotaryńczycy zamieszkujący Lotaryngię przy granicy z Niemcami

Jednostka monetarna: 1 euro = 100 centów.


Narodowość Francja liczy 58,3 mln (1998 r.) mieszkańców, z czego ponad 20% zamieszkuje region paryski. Począwszy od lat 50-tych regularnie zmniejsza się liczba osób żyjących na terenach górskich i wiejskich. Przez ostatnie 2 stulecia Francja odnotowała znacznie niższy przyrost naturalny niż jej sąsiedzi. Jednocześnie kraj ten przyjął więcej imigrantów jakiekolwiek niż inne państwo w Europie.

Sąsiedzi Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Antylami Holenderskimi. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche. Republika Francuska jest unitarnym państwem demokratycznym, w którym ważną rolę odgrywa prezydent. Jest również szóstym najlepiej rozwiniętym krajem świata i jedenastym w rankingu warunków życia. Najważniejsze ideały Francji zawarte są w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela i w występującym na drukach urzędowych i monetach haśle rewolucji francuskiej "liberté, égalité, fraternité" ("wolność, równość, braterstwo"). Kraj jest w gronie założycieli Unii Europejskiej. Ma największą powierzchnię spośród państw wspólnoty. Francja jest także członkiem-założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych, wchodzi także w skład Frankofonii, G8 oraz Unii Łacińskiej. Należy do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której posiada prawo veta. Francja jest również popularnym celem podróży turystycznych, a około 75


milionów odwiedzających każdego roku daje jej pod tym względem 1. miejsce na świecie.

Ukształtowanie powierzchni jest bardzo zróżnicowane. W północnej i zachodniej części kraju przeważają obszary nizinne i pagórkowate. Na południowym zachodzie i wschodzie znajdują się Pireneje (Vignemale, 3298 m.n.p.m) i Alpy Zachodnie (Mont Blanc, 4007 m.n.p.m). W środkowej części kraju znajduje się stary hercyński Masyw Centralny, ze stożkami i zapadliskami wulkanicznymi (zajmuje on 1/6 powierzchni Francji). Wybrzeża Morza Śródziemnego na ogół są niskie, piaszczyste, zagospodarowane przez liczne miejscowości wypoczynkowe w (Prowansji i na Korsyce skaliste). Wybrzeża Oceanu Atlantyckiego są zróżnicowane, skaliste, klifowe w Bretanii, nieco niższe w Wandei, piaszczyste wydmowe w Normandii.

Sieć rzeczna Francji dobrze rozwinięta, rzeki należą do zlewisk Oceanu Atlantyckiego bądź Morza Śródziemnego. Ich wartość jako szlaków komunikacyjnych podnosi gęsta sieć kanałów. Do najdłuższych rzek Francji zalicza się: Loarę - 1012 km, Sekwanę - 776 km, Garonnę - 575 km, Rodan - 550 km w granicach kraju. Francja znajduje się w strefie oddziaływania klimatu umiarkowanego. Na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego zaznaczają się oddziaływania oceaniczne, w południowej części kraju zaś występuje strefa pozostająca pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Średnia roczna temperatura najcieplejszego miesiąca, lipca, notowana w Paryżu, waha się w granicach 14-24°C, najchłodniejszego zaś, stycznia, wynosi od 1 do 6°C.


Klimat Na północy kraju wilgotny klimat umiarkowany (chłodne lata, dość ciepłe zimy). Wiosna to najlepsza pora na zwiedzanie Paryża, trzeba być jednak przygotowanym na deszcze. Jesienią ranki bywają raczej zimne i nieprzyjemne, ale przed południem się wypogadza. Na południu lata są suche, a temperatura często przekracza 30°C. Sporadycznie występują silne burze i grad. Zimy są łagodne i często deszczowe. Jeszcze więcej opadów można się spodziewać wiosną. Wiele obszarów Francji ma odrębny mikroklimat. Utrapieniem Południa stał się porywisty, chłodny mistral. Wiatr ten wieje głównie zimą i wiosną, przynosząc słoneczną pogodę i jasne, bezchmurne niebo. TO WARTO ZOBACZYĆ!

Wieża Eiffla – najbardziej znany obiekt Paryża, nazywany Damą Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Wieża ta znajduje się u południowego krańca Pola Marsowego w centrum Paryża, nieopodal Sekwany. Wieża została zbudowana z okazji Wystawy Światowej, jako przykład szczytu możliwości technicznych


swoich czasów oraz symbol potęgi gospodarczej i naukowotechnicznej Francji w tym okresie. Po zakończeniu wystawy wieża miała zostać rozebrana, jednak dzięki temu, że na szczycie konstrukcji stworzono laboratorium meteorologiczne – wieża ocalała.

Łuk Triumfalny - pomnik stojący na placu Charles'a de Gaulle'a w 8. Dzielnicy (dawniej plac gwiazdy) w Paryżu, na wschodnim skraju Pól Elizejskich. Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. W architekturze łuk triumfalny to budowla w kształcie monumentalnej, wolno stojącej bramy stawiana dla upamiętnienia ważnej osoby lub uczczenia ważnego wydarzenia, zwykle zwycięstwa militarnego. Przejście pod łukiem triumfalnym autora lub autorów zwycięstwa było punktem kulminacyjnym pochodu triumfalnego. Pierwsze łuki triumfalne powstawały w starożytnym Rzymie, (zwyczaj przejęto od Etrusków), później ten typ budowli był wznoszony w innych krajach i epokach historycznych.

Akwedukt Pont du Gard - to zachowany w dolinie rzeki Gard odcinek zbudowanego przez Rzymian akweduktu prowadzącego wodę ze źródeł w Uzès do Nîmes.


Akwedukt został po wschodniej stronie Masywu Centralnego. Budowla o łącznej długości około 50,0 km i całkowitym spadku 17,0 m składała się z szeregu tuneli i mostów wzniesionych z bloków kamiennych bez użycia zaprawy. Akwedukt został zbudowany w latach 26 p.n.e. - 16 p.n.e. na polecenie Agrypy (na moście zachowała się inskrypcja z 19 p.n.e. poświęcona Agrypie).

Bazylika Saint Denis- nekropolia królów francuskich, podobnie jak Opactwo Westminsterskie i Katedra Wawelska. Prawie wszyscy monarchowie francuscy zostali pochowani w tej bazylice. Bazylika znajduje się w miasteczku o tej samej nazwie, które jest obecnie północnym przedmieściem Paryża.

Notre-Dame - gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Wiktora


Hugo.Jej nazwa, tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Cité, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IXw. Budowa jej trwała prawie 170 lat (1163-1330).Jest to kościół pięcionawowy z krótką nawą krzyżową, dość długim prezbiterium i podwójnym obejściem na półkolu. Pierwotnie miało ono tylko trzy małe kapliczki. W drugiej połowie XIII w. usunięto kapliczki i wybudowano pięć dużych kaplic.Całą szerokość fasady zajmują trzy portale, z czego środkowy jest najszerszy

Luwr- dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Najstarsze fragmenty Luwru pochodzą z końca XII wieku. Luwr to jedno z najstarszych i największych muzeów na świecie. Położony w centrum historycznym Paryża, między prawym brzegiem Sekwany, a ulicą Rivoli (Rue de Rivoli). Podwórze Luwru położone jest na jednej linii z Champs-Élysées, wchodząc w skład tzw. osi historycznej Paryża. Od dawna w Luwrze gromadzone są bogate zbiory sztuki francuskiej i światowej.

Mont SaintMichel (pol. WzgórzeŚwiętego Michała)


to mała skalista wysepka, około 1 km od atlantyckiego wybrzeża Bretanii we Francji. Znajduje się tam benedyktyńskie opactwo z charakterystyczną strzelistą wieżą budynku kościoła (budynki pochodzą z XI-XVI w.). Jest to najsłynniejsza budowla wzniesiona ku czci świętego Michała Archanioła. Zabudowania zajmują prawie całą powierzchnię wysepki.W 1979 UNESCO wpisało Mont Saint-Michel wraz z otaczającą zatoką na listę światowego Dziedzictwa Kultury.Występują tam także charakterystyczne przypływy i odpływy 2 razy w ciągu doby.

Sainte-Chapelle (Święta Kaplica), kaplica w Paryżu na wyspie Cité. Została zbudowana w latach 12411248 prawdopodobnie przez Pierre'a Montreuila. Odrestaurowano ją w XIX wieku po zniszczeniach jakich dokonała Wielka Rewolucja Francuska. Inicjatorem jej wzniesienia był król Francji Ludwik IX Święty. Współcześnie otaczają ją zabudowania Pałacu Sprawiedliwości (Palais de Justice). Kiedyś stanowiła część dawnego pałacu królewskiego.

Francja  
Francja  

Informacje o Francji