Page 1

Ocak 2014 Aylık piyasa göstergeleri sunumu. Hazırlayan: M. Yıldırım Aktuğan


Küresel Görünüm Taşlar Yerinden Oynadı Bir Kere.. Fed’in genişleme politikası sonsuza dek sürecekmiş gibi dünyanın dört bir yanına yayılan kısa vadeli yatırım sermayesi, nam-ı diğer sıcak para, Fed’in genişleme politikasında minik bir yavaşlama kararı ile kendine geldi ve güvenli liman arayışına girdi. Doğal olarak risk algısı en yüksek piyasalardan çıkış daha hızlı ve daha fazla oldu. Muhtemelen sermayenin çıkış hızı ve miktarı Fed’in öngörülerini de aşmış durumda. Öyle ki, Fed piyasaları aylar öncesinden hazırlamış olmasına ve genişlemeyi çok küçük miktarda azaltmasına rağmen piyasaların tepkisi öngörülenden daha fazla oldu. Bu yorumu yapmamızın nedeni bazı gelişmekte olan piyasalarda başlayan istikrarsızlığın önce diğer gelişmekte olan piyasalara genişlemesi ve sonuçta sermayenin anayurdunu da tehdit etme noktasına gelmiş olmasıdır. Bu gelişmenin tam da AB ve ABD’de reel ekonominin toparlanmaya başladığı bir döneme denk gelmesi zamanlamanın doğru yapılmadığı izlenimini veriyor. Bilindiği üzere merkez bankalarının genişleme politikalarının arkasında yatan neden, ekonomide azalan varlık değerlerini önce nominal olarak arttırmak sonra da sağlanan kaldıraçla reel ekonominin ayağa kalkmasını sağlamaktı. Tam bu sürece girilmişken, Fed kararlarına verilen orantısız tepki yapılan hesapları karıştırabilir. Nitekim, ABD piyasalarından gelen sinyaller hiç de olumlu değildir. Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen şirket karları haberleri olumsuz olursa S&P ve Dow Jones endekslerinde sert düşüşler yaşanabilir. Bu satışlar nedeniyle değer kaybeden büyük fonlar nakit açıklarını kapatmak için diğer ülkelerdeki yatırımlarını azaltmaya başlayacaklarından bu durum başta risk algısı yüksek piyasalar olmak üzere küresel piyasaları çok olumsuz etkileyecektir. Burada yazılanlar her ne kadar kabus senaryosu gibi görünse de elinizdeki sunumdan da anlaşılacağı üzere büyük sermayenin bir süredir güvenli liman arayışına girdiği gözlenmektedir. Bu durum kısa vadeli risk algısının arttığını ve havanın olumsuza döndüğünü göstermektedir. Yatırımcılara tavsiyemiz borsada alım fırsatı diyerek kısa vadeli kar peşinde koşmamaları ve büyük yatırımcıların yaptığı gibi mümkün olduğunca nakde dönmeleridir. Ortalık sakinleştiğinde yeterince alım fırsatı olacaktır.


Uzun zaman aradan sonra piyasalarda risk algısı hızla yükselmeye başladı.

04.02.2014

3


Ancak bankalar arası para piyasası şimdilik sakin görünüyor.

04.02.2014

4


Doların değer kazanması ve teknik göstergelerin bu sürecin devam edeceğini göstermesi paranın güvenli limana yöneldiğini gösteriyor.

04.02.2014

5


Gelişen piyasaların tahvil fiyatlarında gözlenen düşüş bu piyasalardan para çıkışını teyit ediyor.

04.02.2014

6


Büyük fonların S&P den çıkıp tahvile dönmesi de risk iştahının hızla azaldığını gösteriyor.

04.02.2014

7


ABD tahvil faizlerinin Fed kararına rağmen düşmeye başlaması da fonların güvenli limana yöneldiğini gösteriyor.

04.02.2014

8


Boğaların kaçış hızına bakılırsa gelen ‘ayılar’ bayağı büyük olmalı !

04.02.2014

9


Dow yükseliş trendini kırdı, RSI ve MACD göstergeleri olumsuza döndü.

04.02.2014

10


Avrupa borsalarında da teknik göstergeler olumsuza döndü.

04.02.2014

11


Japonya’daki genişleme politikası devam etmesine rağmen Nikkei de olumsuz havadan etkilenmiş görünüyor.

04.02.2014

12


Latin Amerika piyasalarında uzun süredir devam eden satışlar hız kazandı.

04.02.2014

13


Başlangıçta diğer ülkelerden ayrışmış görünen Kore ve Tayvan’ın katılımı ile Asya borsalarında düşüş hız kazandı.

04.02.2014

14


Çin ekonomisindeki yavaşlama eğilimi hem dünya hem de Çin borsalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

04.02.2014

15


Yüksek risk grubunda yer alan Türkiye’den fon çıkışları borsada sert düşüşlere neden oluyor. Teknik göstergeler ise düşüşün devam edeceğini gösteriyor.

04.02.2014

16


• •

• • • •

• •

VIX Endeksi: Şikago opsiyon borsası (CBOE) oynaklık endeksi sembolüdür ve satım opsiyonlarının (put option) oynaklığını ölçmek için geliştirilmiştir. Piyasalarda düşüş korkusu artınca satım opsiyonu alanlar çoğalır ve VIX endeksi yükselir. Bu nedenle zaman zaman korku endeksi olarak da anılır. HYG Endeksi: AAA kategorisine girmeyen şirketlerin çıkardığı tahvillerden oluşan endekstir. Endeksin yükselmesi riskli şirket tahvillerine talebin arttığını dolayısı ile risk iştahının arttığını gösterir. TED Spread: 3 aylık ABD bono faizi ile 3 aylık LIBOR faizi arasındaki farkı gösterir. Fark yükselirse bankalar arası piyasada risk algısı yükseliyor anlamına gelir, ya da tersi durumda risk ihtimali düşük anlamına gelir. USD Endeksi: ABD dolarının 6 para birimi (Avro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni, Kanada Doları, İsviçre Frangı ve İsveç Kronu) karşısındaki değerini gösterir. Endeksin yukarı çıkması/inmesi doların diğer paralara karşı değer kazanması/kaybetmesi anlamına gelir. EMB Endeksi: Gelişmekte olan ülkelerin ABD doları cinsinden işlem gören dış borç tahvillerinin getirilerini izleyen endekstir. IEF:SPY Eğrisi: 7-10 yıllık tahvillerden oluşan ABD tahvil fonu ile S&P 500 endeks fonu arasındaki fon akışını yaklaşık olarak tahmin etmek amacıyla kullanılır. Endeksin düşmesi fonların tahvilden çıkarak borsaya yöneldiğini gösterir. UST10Y : 10 yıl vadeli ABD tahvillerinin faizini gösteren endekstir. Başta ipotek kredileri olmak üzere bir çok bankacılık işleminde gösterge faiz olması nedeniyle önemli bir göstergedir. HGX Endeksi : Philadelphia İnşaat Sektörü Endeksi olarak anılan bu endeks inşaat alanında faaliyet gösteren 20 büyük Amerikan şirketinin kontratları üzerinden geliştirilmiş bir endekstir. Endeksin yükselmesi sektörün iş hacminin arttığını gösterir. CRB Endeksi : 19 endüstriyel ürünün future kontrat fiyatları üzerinden hesaplana endekstir. Reel ekonomi için öncü gösterge niteliğindedir. BPSPX Endeksi : S&P 500 hisselerinin tamamı içinde teknik olarak «al» sinyali veren hisselerin toplam hisselere oranını gösterir. Yatırımcı psikolojisini anlamak için önemli bir göstergedir.

04.02.2014

M. Yıldırım Aktuğan

17


Soru ve Yorumlarınız için: Küresel Görünüm Raporu M.Yıldırım Aktuğan aktugan@gmail.com

Kuresel Gorunum 2014 1  

Türkiye ve Dünyada Ekonomik Gelişmeler

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you