__MAIN_TEXT__

Page 1

WEB ИЗДАНИЕ

WEB EDITION

WEB ИЗДАНИЕ

WEB EDITION

WEB ИЗДАНИЕ

WEB EDITION

Macedonian Sun

ИЗЛЕГУВА ЕДНАШ МЕСЕЧНО

MONTHLY EDITION

MAKEDONSKO

S NCE

Година XX, Број 835, Април 2019

ИЗЛЕГУВА ЕДНАШ МЕСЕЧНО

MONTHLY EDITION

www.makedonskosonce.com

Macedonische Sonne Soleil Macedоnien

ХРИС ТОС ВОСКРЕСНА ВИСТИНА ВОСКРЕСНА!!!


Makedonskata Saga "Samo sonceto e postaro od Makedonija"

Bra}a i sestri, raska`uvajte ja bibliskata vistinska prikazna za Makedonija Makedonija

30 април 2019

ПИСМЕН СТАВ ЗА ЕУ ПЕРСПЕКТИВИТЕ Без намера да звучам нескромно или да ставам сол на лута рана, сепак сакам да нотирам еден факт. Јас, кој постојано сум мета на напади, омаловажувања, опструкции заради тоа што некому смета што жестоко го бранам неприкосновеното право на самоопределување на Македонската нација, постојано предупредувам дека ЕУ во континуитет е лицемерна кон Македонското прашање и нашето интегрирање. За жал, сега, тоа се потврдува на дело. На “метларите” на чело со Заев, Димитров, Шекеринска и несреќниот Пендаровски илјада пати им повторувам гаранциите дека предавствата со Бугарија и Грција ќе обезбедат брз влез во ЕУ се лажни! Поранешниот висок функционер на Американскиот Стејт Департмент, Брајан Хојт Ји, кој одлично ги познава приликите на Балканот, ја соопшти вистината. ЕУ не му го придава потребното значење на регионот. Лажни се најавите за проширување до 2025. Балканските земји фингираат реформи и затоа лажните ветувања се гориво за неспособните политичари да им даваат лажна надеж на своите гласачи дека за неколку години ЕУ ќе се прошири. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на Велигден не “поздрави” со своите апели дека одлагањето на преговорите со Македонија може да има драматични последици. Ова следеше откако Франција најави дека нема да попушти од својот скептичен став Албанија и Македонија да добијат датум во јуни. Претходно Холандскиот Парламент побара од ЕУ укинување на безвизниот режим за Албанските државјани заради наводно зачестено оперирање на Албанската мафија во Холандија. Известувачот за Македонија, Словенечкиот Европратеник Иво Вајгл предупреди дека Европските челници непринципиелно Македонија и Албанија ги разгледуваат во пакет. Кризата во Албанија е тешко разрешлива. Првичните оценки за Балканската регионална средба во Берлин под покровителство на Ангела Меркел и Емануел Макрон е дека личи на една доза “тапкање по рамо” меѓу двата круга Претседателски избори и обид за ублажување на разочарувањето кое ги зафаќа граѓаните. Иако, се продава нова надеж дека Македонија може да се одвои од Албанија и да добие датум за преговори во јуни, јасно е дека регионалната средба е организирана заради преговорите меѓу Србија и Косово, а во тој контекст е спомнувањето на Договорот Заев-Ципрас како модел за затворање билатерални спорови. Фактичката состојба е дека Евроскептиците се закануваат да ја преземат контролата на ЕУ после Европските избори. Идниот Грчки Премиер, Киријакос Мицотакис уште од сега ја темели предизборната кампања на Нова Демократија со закана дека ќе го блокира отворањето на поглавјата за Македонија. Станува се поизвесно дека стожерните ветувања немакедонската Влада паѓаат во вода. Првенците на ЕУ насила ги донесоа на власт, сега свесно или несвесно помагаат побрзо да бидат отстранети. Ако се потврдат сомневањата дека и покрај предавствата Македонија ќе извиси во јуни, Заев, Димитров и Шекеринска мора да понесат политичка одговорност што дозволија да бидат насамарени. Бадијала го сменија светото Македонско име и го продадоа идентитетот. Им остана само гревот! Тргнаа против волјата на Македонската нација, брутално ги раздаваат Македонските национални интереси со ветувања за брз влез во ЕУ, а нивната главна приказна се повеќе наликува дека се одлага со она на Заев “мало сутра”. Сега доаѓаме до мојата клучна теза, зошто Македонските политичари три децении прават компромиси на штета на Македонската нација?Македонија и до сега преку АРМ беше дел од мировните мисии на НАТО Алијансата, а безбедноста ни ја гарантира САД со специјалниот билатерален договор. Главната надеж за економски просперитет граѓаните ја очекуваат од ЕУ. Ако таа се одлага до недоглед, зошто тогаш да бидеме жртви на ЕУ лицемерието? Малку по малку, сите ќе дојдете на моето! И тие што тврдат дека моите заложби се романтичарски и неостварливи, полека ќе се уверат во исправноста и долгорочната одржливост на мојата визија за сигурна иднина! Македонската нација мора се да врати назад. Без компромиси! Македонската династија мора да биде возобновена со сите национални атрибути. Доста беа понижувања! Ние не сме хибридна нација создадена 1944 од Јосип Броз Тито! Македонци се споменуваат во Библијата, ниту Грци ниту Бугари! Прво да си ја завршиме домашната задача. Да ги испратиме предавниците на буништето на историјата. Легитимитетот назад кај граѓаните. На парламентарни избори со една изборна единица и отворени листи ќе добиеме Македонско Собрание достојно за задачата која следи. Има луѓе кои се подготвени со разум, искуство, знаење и храброст за вистински одлуки. Македонски народе не очајувај, не си сам!

НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА!

e edna!!!

Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

\or|ija - Xorx Atanasoski


Ниту еден од кандидатите не го собра потребниот број гласови за избор за претседател на државата во првиот круг. Стево Пендаровски освоил 323.892 гласа, Гордана СилјановскаДавкова 319.364 гласови, а Блерим Река 79.921 глас. Согласно Изборниот законик во вториот круг од претседателската трка ќе се натпреваруваат Пендаровски и Силјановска-Давкова

Н И Т У Е Д Е Н ОД К А Н Д И Д АТ И Т Е Н Е ГО СО Б РА П О Т Р Е Б Н И О Т Б Р О Ј ГЛ АСО В И

ДВАЈЦАТА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТИ ОЧЕКУВААТ ПОБЕДА ВО ВТОРИОТ КРУГ

П

о многу тесната разлика во бројот на освоени гласови од првиот круг од штабовите и на двајцата кандидати очекуваат победа во вториот. -Очекувам убедлива и недвосмислена победа во вториот круг за конечно Македонија да добие претседател на сите граѓани, изјави вчера претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Тој потврди дека по резултатите добиени по завршувањето на првиот круг гласање на претседателските избори, немал разговори со албанските опозициски партии и нема да се оди на разговори затоа што, рече, не ни е потребна политичка трговија. Во однос на можноста да се бараат гласовите од претседателскиот кандидат Блерим Река, тој ја повтори изјавата на Река во која нагласува дека неговите гласачи по првиот круг, се личности со свој став и како сакаат така треба да решаваат во вториот круг. – Имам намера да го промовирам мојот концепт. Во вториот круг влегуваат два дијаметрално спротивни концепти. Едниот концепт за кој се залагам е евроатлантска интегрирана Макеоднија и внатре инклузија на сите етнички заедници во системот. На друга страна имаме националистичкипопулистички концепт од 19 век, истакна меѓу другото Пендаровски, а на граѓаните кои гласаа за Река им порача дека ја очекува нивната поддршка во вториот круг. Од ВМРО-ДПМНЕ пак сметаат дека резултатите од првиот круг на претседателските избори се нова реалност и показател дека „граѓаните одбрале правда токму за Македонија и оти власта доживеала тежок пораз“.

-Резултатите од изборите покажаа дека ВМРО-ДПМНЕ е политичката сила со најголема доверба меѓу граѓаните и дека политиките на власта доживуваат пораз. СДСМ како политичка партија драматично ја губи поддршката кај граѓаните, и тоа го потврдуваат бројките и фактите. Власта, особено СДСМ е делегитимирана. Народот не им верува, рече Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ. 03 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

-Одговорот на апатијата е едноставен, масовно гласање во вториот круг на изборите на 5-ти мај, и потврда дека граѓаните се тие кои решаваат. Народот е посилен од секоја власт и народот е свесен дека со гласачко ливче победуваме неправда, рече тој и додаде дека Гордана Силјановска-Давкова е изборот на граѓаните, таа е изборот затоа што е олицетворение на правдата, човек со


25 април 2019

Поминаа 48 часа откако Косовскиот Вицепремиер и Министер за надворешни работи, Беџет Пацоли со јавен повик преку социјалните мрежи се вмеша во внатрешните работи на Македонија и им порача на Албанците за кого да гласаат во вториот круг

Н

иту МНР, ниту Димитров лично, ниту немакедонската Влада не реагираат. Уште повеќе, кандидатот на Заев и Ахмети, несреќниот Пендаровски, кој јавно соопшти дека нема да тргува со Албанските гласови се уште е нем на овој потег на Косово. Во меѓувреме никој не дава логично објаснување зошто токму пред 2 круг од Претседателските избори се прави обид за смена на поглаварот на Исламската Верска Заедница. Паралелно, спортските интернет портали објавуваат скандалозно однесување на селекторот на Боречката репрезентација на Македонија, Вранези кој заедно со репрезентативецот Сејфулау, во Букурешт се фотографирале со Албанското знаме. Првенците на ДУИ продолжуваат да докажуваат дека благодарение на од нив обезбедените гласови Пендаровски обезбедил минимална разлика во 1 круг. Гласачите, без разлика на која етничка заедница припаѓаат, се тероризираат од власта.

НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА Е ВО ПАНИКА И ОЧАЈ! ОНА ШТО ГО ПРЕДВИДОВМЕ, ЗА ЖАЛ, СЕ СЛУЧУВА! ФУНКЦИОНЕРИТЕ НА ЗАЕВ ПОСЕГНУВААТ ПО НАЈБРУТАЛНИТЕ МЕТОДИ ЗА ДА ГИ ПРИСИЛАТ ГЛАСАЧИТЕ ПО СЕКОЈА ЦЕНА ДА ГО ОПРАВДААТ

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ПОВИКОТ НА БЕЏЕТ ПАЦОЛИ НИВНОТО ПРЕДАВСТВО. ДОСТА ГИ ПОТЦЕНУВАТЕ НАШИТЕ СОГРАЃАНИ АЛБАНЦИ! И НИВ ИМ Е ПРЕКУ ГЛАВА ДА ГИ ДАВААТ ГЛАСОВИТЕ НА ВЕЧНИТЕ АХМЕТИ И ДУИ КОИ СЕ ПАРТНЕРИ НА СЕКОЈА ВЛАДА! ДОСТА Е ОД НАЦИОНАЛИСТИЧКА РЕТОРИКА И ЗЛОУПОТРЕБА НА АЛБАНСКИТЕ ПРАВА ЗА ПОЛИТИЧАРИТЕ ДА СЕ БОГАТАТ ВРЗ ГРБОТ НА ГРАЃАНИТЕ! Македонската Алијанса повикува на висока будност. Заев на дело покажува дека е подготвен на се’. Ако за да дојде на власт на сила го направи Џафери втор човек во Државата, прифати двојазичност, лажно го направи Охридскиот Рамковен Договор конститутивен елемент на Македонија, дозволи Ахмети да му го наметнува и одобрува претседателскиот кандидат, тогаш сега кога е ранет кој знае што е подготвен да прифати.

ЈАВНО ПРАШУВАМЕ

ДАЛИ ПРОМЕНАТА НА МАКЕДОНСКАТА ХИМНА СЕ СТАВА НА МАСА ЗА ПАЗАРЕЊЕ НА 04 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

АЛБАНСКИТЕ ГЛАСОВИ ВО 2 КРУГ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ? МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА УШТЕ ЕДНАШ ГИ ОТФРЛИ ПРЕДАВСТВАТА СО БУГАРИЈА И ГРЦИЈА! НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ КРЧМЕЊЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ ЗА ПРЕДАВНИЦИТЕ НАСИЛА И СО ПОЛНЕЊЕ КУТИИ ДА СИ ГО ПРОДОЛЖАТ ПОЛИТИЧКИОТ ВЕК! ЛЕГИТИМИТЕТОТ ТРЕБА ДА ИМ СЕ ВРАТИ НА ГРАЃАНИТЕ! ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ СО 1 ИЗБОРНА ЕДИНИЦА И ОТВОРЕНИ ЛИСТИ СЕ РЕШЕНИЕ!

НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


24 април 2019 М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А ИДНИОТ ГРЧКИ ПРЕМИЕР МИЦОТАКИС ЈА ПОВТОРИ ЗАКАНАТА ЗА ВЕТО НА ОТВОРАЊЕТО НА ЕУ ПОГЛАВЈАТА ЗА МАКЕДОНИЈА! НЕМА НИКАКВА ДИЛЕМА ВЕЌЕ ДЕКА ОВА Е СТОЖЕРНО ПРЕДИЗБОРНО ВЕТУВАЊЕ НА НОВА ДЕМОКРАТИЈА!

З

аев, Димитров, Шекеринска и несреќниот Пендаровски не треба да молчат. Граѓаните не ги плаќаат од нивните џебови за да се занимаваат со „метларење“ туку да ги решаваат проблемите. Немакедонската Влада знае дека датумот за отпочнување на преговори виси! Нивните шарени лаги дека предавството со Грција и Бугарија ќе обезбеди експресно придвижување кон ЕУ секојдневно се разобличуваат. Македонската нација сака да знае што ќе биде одговорот на заканите на Мицотакис и налетот на Евроскептиците кои се закануваа да ја преземат политичка контрола на Европската Комисија. Членството во НАТО многу малку влијае врз економскиот развој, клучните очекувања за инвестиции и подобрување на животниот стандард се од преговорите и членството во ЕУ. Македонија со мудра политика и опстојувањето на меѓународните норми ќе обезбедеше полноправно членство во НАТО Алијансата и без продажба на светото Македонско име и идентитет! Додека траеше правно-политичката битка, Македонија е заштитена со билатералниот стратешкобезбедносен договор со САД склучен во времето на Претседателот на САД, Џорџ Буш. Притоа, Македонија повеќе од една деценија се однесува како полноправен член и АРМ е дел од сите мировни мисии на Алијансата.

МИЦОТАКИС ДА НЕ ЛЕТА ВО ОБЛАЦИ!

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ИНТЕРВЈУТО НА КИРЈАКОС МИЦОТАКИС НА ГРЧКА ТВ АЛФА ЕДИНСТВЕНО АВТЕНТИЧНА Е МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА СО ГЛАВЕН ГРАД СКОПЈЕ! БАДИЈАЛА НАЈАВУВА КАМПАЊА ЗА БРЕНДОТ МАКЕДОНИЈА И ОТВОРАЊЕ НА МУЗЕЈ НА МАКЕДОНСКОТО СОНЦЕ ОД КУТЛЕШ, ИСТОРИСКИТЕ ФАКТИ НЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРОМЕНАТ. ВО БИБЛИЈАТА СЕ СПОМЕНУВААТ МАКЕДОНЦИ, А НЕ ГРЦИ ИЛИ БУГАРИ! ПРИСВОЈУВАЊЕ НА ДРЕВНИТЕ МАКЕДОНСКИ СИМБОЛИ, МЕНУВАЊЕТО НА ТОПОНИМИТЕ ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА Е ЗАЛУДНО! МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Е КАКО ПИРЕЈ, ОПСТОИЛА, ОПСТОЈУВА И ЌЕ ОПСТОИ! 05 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

МАКЕДОНСКАТА АЛИЈАНСА Е СЕКОГАШ ПОКРАЈ СВОЈОТ НАРОД! НАШАТА БОРБА ДОПРВА ПОЧНУВА! СЕ Е ШТО Е МАКЕДОНСКО И СВЕТО ЌЕ СИ ГО ВРАТИМЕ НАЗАД! ИМАМЕ ПОЛИТИЧКА СИЛА, ЗНАЕЊЕ ДА ОДРАБОТИМЕ ЗА ТАТКОВИНАТА! НИТУ ЕДНА ОПСТРУКЦИЈА НЕМА ДА НЕ ПОКОЛЕБА!

НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


23 април 2019

НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ТОНЕ ВО СОПСТВЕНИТЕ ЛАГИ! ДОДЕКА ЗАЕВ ИЗБЕГНУВА ДА ЈА ИНТОНИРА МАКЕДОНСКАТА ХИМНА ЗА ДА НЕ ГО НАВРЕДИ, ЦИПРАС ПОТВРДУВА ДЕКА ИЗРОДИТЕ ПРИФАТИЛЕ ДЕКА СМЕ ХИБРИДНА НАЦИЈА СОЗДАДЕНА ВО 20 ВЕК!

З

аев, Димитров, Шекеринска и несреќниот Пендаровски упорно тврдат дека Договорот со Грција го бетонирал Македонскиот идентитет. Последната средба во Атина на Македонско – Грчкиот Комитет за ревизија на историјата, заврши со соопштение дека се промовираат европски вредности и солидарност. Но, срамната провокација на Грчкото МНР кажува се’! И покрај сите напори на предавниците да го претстават Ципрас како прогресивен политичар и пријател на Македонија, на интернет сајтот на МНР повторно осамна англиската верзија според која „Македонската нација е производ на Тито, зборот Македонија е Грчки збор, а Античките Македонци се Грци“. Ова е на истата линија со тезите на Бугарските националисти. Грција ниту еден милиметар не отстапува од нивниот средновековен иредентизам!

АКО МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Е „ТИТОВА ТВОРБА“ ТОГАШ ЗОШТО ГРЦИЈА ДУРИ ВО 1990 И 92 ГИ ЗАМЕНИ ИНДУСТРИСКАТА ШКОЛА ВО СОЛУН И АЕРОДРОМОТ СОЛУН МИКРА СО

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ПРОВОКАЦИЈАТА НА ГРЧКОТО МНР МАКЕДОНИЈА? ЗОШТО СИТЕ МАКЕДОНСКИ ТОПОНИМИ ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА СЕ ПРОМЕНЕТИ ОД 1913? КОЛКУ И ДА СЕ ТРУДАТ ГРЦИТЕ ЗАЕДНО СО ДОМАШНИТЕ ПРЕДАВНИЦИ НЕ МОЖАТ ДА ГИ ИЗБРИШАТ ФАКТИТЕ? ВО БИБЛИЈАТА СЕ СПОМЕНУВААТ МАКЕДОНЦИ, НЕ ГРЦИ ИЛИ БУГАРИ!

ИДЕНТИТЕТ? МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ДА НЕ ОЧАЈУВА! НЕ СТЕ САМИ! ЗАЕДНО ЌЕ СЕ ИЗБОРИМЕ ДА ВРАТИМЕ НАЗАД СЕ ШТО Е МАКЕДОНСКО И СВЕТО! НИЕ СМЕ СО ВАС! НЕМА НОВИ СТРАДАЊА И ПОНИЖУВАЊА! СЕ ГЛЕДА СВЕТЛО ОД ТУНЕЛОТ! ПРЕДАВНИЦИТЕ СЕ НА КОЛЕНА! ИМ СЕ БЛИЖИ ПОЛИТИЧКАТА КАЗНА!

ЗАЕВ, ДИМИТРОВ, ШЕКЕРИНСКА И НЕСРЕЌНИОТ НИКОГАШ СЕВЕРНА, ПЕНДАРОВСКИ ДА МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! ОДГОВОРАТ ЗОШТО ФЕЈСБУК И НОВИНСКАТА Ѓорѓија Џорџ Атанасоски АГЕНЦИЈА АФП НЕ Претседател, НАРЕКУВААТ „СЕВЕРНО МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА МАКЕДОНЦИ“? НЕКА КАЖАТ ЗОШТО ГО ЛАЖАТ СОПСТВЕНИОТ НАРОД? КАДЕ Е БЕТОНИРАНИОТ 06 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019


22 април 2019

НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ДОБИ И ОФИЦИЈАЛНА ПОТВРДА ДЕКА Е МАЛЦИНСКА!

М

акедонската Алијанса им честита на граѓаните за високата национална свест и патриотизам со кој на целиот свет испратија порака дека Македонците се силна нација која не дозволува понижувања! Тивкото мнозинство граѓани порачаа дека за нив претседателските избори се нелегитимни. Заев, Димитров, Шекеринска и Пендаровски не ја есапеа волјата на Македонската нација на референдумот, сега предавството им се враќа како бумеранг. Ова е историски најслаб одзив на избори. Особено што за само 6 месеци Заев и Ахмети изгубија повеќе од 200 илјади свои гласачи.

МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ГО ОТФРЛИ ПОЛИТИЧКОТО НАСИЛИЕ! ГРАЃАНИТЕ СЕ ПРОТИВ ПРЕДАВСТВАТА СО БУГАРИЈА И ГРЦИЈА! ТОА Е ФАКТ! Од 1.800 000 гласачи на избирачкиот список, пред Договорот Заев – Ципрас, вообичаено на сите избори излегуваа во просек околу 60% од запишаните или 1.100 000 гласачи. Гласовите на Гордана Силјановска Давкова и коалицијата на ВМРОДПМНЕ заедно со тие што не излегоа на гласање вчера, ја

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ПРВИОТ КРУГ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ

потврдија реалноста дека повеќе од 700 илјади гласачи се против предавствата и понижувањата на Македонските национални интереси. Ова е тешка шлаканица за предавниците!

АКО ЗАЕВ И АХМЕТИ ЗАЕДНО СО УШТЕ 29 ПАРТИИ СО СЕТА ЦЕНТРАЛНА ВЛАСТ И ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА НЕСРЕЌНИОТ ПЕНДАРОВСКИ МУ ИСПОРАЧАА ЕДВАЈ 320 ИЛЈАДИ ГЛАСОВИ, ТОГАШ НЕМА ПОЈАСНА ПОТВРДА ДЕКА НИВНИТЕ ПОЛИТИКИ СЕ ДЕЛЕГИТИМИРАНИ! СЕГА Е ВРЕМЕ ЗА УШТЕ ПОГОЛЕМА БУДНОСТ. ПРЕДАВНИЦИТЕ СЕ РАНЕТИ И ЌЕ СЕ ОБИДАТ СО СИТЕ СИЛИ ДА СПРЕЧАТ УШТЕ ПОГОЛЕМО НИВНО ФИЈАСКО! Македонската Алијанса уште една го реафирмира барањето за реформи на изборните правила. Татковината има потреба од враќање на легитимитетот кај 07 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

граѓаните. Една изборна единица со отворени листи е прв чекор кон решавање на слабостите на системот. Во следниот состав на Македонското Собрание ќе бидат потребни пратеници со интегритет и храброст за политичката борба која следи.

МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ТРЕБА ДА СЕ ВРАТИ КОН ИСТОРИСКИТЕ КОРЕНИ! ДОСТА Е ОД ШТЕТНИ КОМПРОМИСИ! НЕОПХОДНО Е ВОЗОБНОВУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА ДИНАСТИЈА СО СИТЕ СВОИ ВЕКОВНИ АТРИБУТИ И НАЦИОНАЛНИ ОБЕЛЕЖЈА. МАКЕДОНСКОТО ИМЕ Е СВЕТО И НИЕ НИКОГАШ НЕМА ДА БИДЕМЕ ХИБРИДНА НАЦИЈА!

НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


19 април 2019

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ ЗА ПРВИОТ КРУГ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ Реакцијата на граѓаните на досегашната кампања е со генерална оценка – соочување со лагите и тешко разочарување од политиката. Овие избори се најанемичните од било кои други претходно. Немакедонската Влада почнува сериозно да ги стигнува предавството! Полека и самите стануваа свесни дека се малцинска власт!

П

ретседателските избори се нелегитимни од самиот старт. Заев, Димитров, Шекеринска и Пендаровски на своја рака и насила го сменија името и идентитетот. Граѓаните не ги одобруваат капитулантските Договори со Бугарија и Грција. Сега се бара од Македонската нација чија волја упорно се игнорира, да изгласа Претседател на Северна Македонија. Затоа, во последните денови од кампањата за 1 круг, Ахмети, кој го одобри несреќниот Пендаровски за кандидат, и Заев, почнуваат гласно да зборуваат кои се опциите ако не успеат овие избори. Демек, Заев одамна имал став Претседателот на Републиката да се избира во Собрание, а Ахмети наводно немал ништо против! Изгледа и двајцата се толку опиени од своите фотељи, па не им е јасно дека ако нема цензус на 5-ти мај или ако со сите пазарџиски злоупотреби на власта Пендаровски изгуби, нивните политики се делегитимирани уште пред парламентарните избори. Така, приказните за нови Уставни измени во нивна режија се само нивни влажни соништа. Прво преку парламентарни избори со 1 изборна единица и отворени листи легитимитетот ќе се врати кај граѓаните, а за иднината ќе одлучува Македонската нација. Уставот ќе се отвори повторно тогаш кога ќе започне возобновувањето на

НА ОБИДИТЕ ЗА ЕВЕНТУАЛЕН ИЗБОРЕН ИНЖЕЊЕРИНГ, ФАЛСИФИКАТ И ТЕШКИ МАКЕДОНСКАТА АЛИЈАНСА ГИ ПОВИКУВА ЗЛОУПОТРЕБИ ОД ВЛАСТА ЌЕ СЕ ГРАЃАНИТЕ УШТЕ ОД СЕГА ДА ЈА ИСПОРАЧААТ СПРОТИСТАВИМЕ! СВОЈАТА ПОРАКА ДО НАШАТА БОРБА ЗА НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА. ВО НЕДЕЛА НА 21 ТАТКОВИНАТА ДОПРВА АПРИЛ Е ПРВАТА ШАНСА! ПОЧНУВА! ИМАМЕ ПОЛИТИЧКА ВОЛЈА, НЕМА ДА СУГЕРИРАМЕ ЗНАЕЊЕ И ИСКУСТВО ДА КАКО И НА КОЈ НАЧИН СЕ ИЗБОРИМЕ ЗА ПОЛИТИЧКИ ДА СЕ КАЗНАТ ПРЕДАВНИЦИТЕ! МАКЕДОНИЈА И ЗА СИТЕ НАШИ ГРАЃАНИ СО НИЕ СМЕ ДЕМОКРАТСКА КРЕНАТА ГЛАВА И ПАРТИЈА И ОСТАВАМЕ ИСПОЛНЕТИ СТРАТЕШКИ НА ГРАЃАНИТЕ САМИТЕ ЦЕЛИ НА ВНАТРЕШЕН И ДА ИЗБЕРАТ НАЧИН И МЕЃУНАРОДЕН ПЛАН! МЕТОД ДА ГО ИЗРАЗАТ СВОЈОТ ГНЕВ ЗА НИКОГАШ СЕВЕРНА, ПРОМЕНА НА СВЕТОТО МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! МАКЕДОНСКО ИМЕ И ИДЕНТИТЕТ! СИГУРНИ СМЕ ДЕКА НЕМА ДА Ѓорѓија Џорџ Атанасоски ДОЗВОЛАТ ДА Претседател, ПРОДОЛЖАТ ПОНИЖУВАЊЕТО И МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА ОБЕСЧЕСТУВАЊЕТО НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА.

Македонската династија со сите свои вековни атрибути и национални обележја.

08 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019


18 април 2019 ЕУ ПОВТОРНО ПРОДАВА ТЕШКО ЛИЦЕМЕРИЕ! МОГЕРИНИ Е НОСИТЕЛ НА НАДВОРЕШНАТА ПОЛИТИКА, А НЕ ПОРТИР ВО ЕУ! НЕ МОЖЕ МОГЕРИНИ КОЈА ЈА КРЕИРА ПОЛИТИКАТА СЕГА ДА ВЕЛИ ДЕКА БИ БИЛО ГОЛЕМА СТРАТЕШКА ГРЕШКА АКО НЕ СЕ ОДРЕДИ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ! АКО Е НЕМОЌНА ДА ГИ ПОБЕДИ ПРОТИВНИЦИТЕ НА ПРОШИРУВАЊЕТО, ТОГАШ НЕКА СИ ДАДЕ ОСТАВКА ВЕДНАШ!

С

е потврди она од што се стравуваше. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи во Европскиот Парламент, Могерини ја стави Македонија во пакет со Албанија. Како е можно Албанија во која има тешка политичка криза, чии граѓани се соочија со суспензија на безвизниот режим од Холандија, да се става во ист кош со Македонија? Нели Могерини и Хан пред референдумот убедуваа дека промена на името и идентитетот е единствениот услов за отпочнување на преговорите? Зарем, нивните пулени, Заев, Димитров и Шекеринска бадијала ги склучија капитулантските Договори со Бугарија и Грција? За што насила ги донесоа на власт?

АКО НЕ ДОБИЕМЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ ВО ЈУНИ, НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ТРЕБА ВЕДНАШ ДА СЕ СООЧИ СО СОПСТВЕНАТА ОДГОВОРНОСТ. ЈА ОБЕСЧЕСТИЈА ТАТКОВИНАТА И НАЦИЈАТА И ЌЕ ГИ

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ИЗЈАВАТА НА ФЕДЕРИКА МОГЕРИНИ НАСАМАРАТ! ЧЛЕНСТВОТО ВО НАТО Е ВАЖНО, НО ПРОГРЕСОТ НА ЗЕМЈАТА Е ВРЗАНО СО НАПРЕДОКОТ КОН ЕУ! ГРАЃАНИТЕ НЕ ГО ОДОБРИЈА ПРЕДАВСТВОТО! ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ СЕ НЕЛЕГИТИМНИ! НЕОПХОДНИ СЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ СО ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА И ОТВОРЕНИ ЛИСТИ! Епилогот од Евроизборите е неизвесен! Евроскептиците јаваат на бранот на антипроширувањето! Концептот на силни нации се враќа на сцена. Македонија ако не направи прогрес во јуни, можно е уште долго време да остане надвор од процесите. Време е за нова Македонска национална платформа! Се ќе си вратиме назад, без компромиси! Македонската династија ќе биде возобновена со сите историски атрибути! Доста беа попуштања и понижувања! 09 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

НИЕ ЗНАЕМЕ И УМЕЕМЕ ДА ГО ВРАТИМЕ ДОСТОИНСТВОТО НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА!

НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


17 април 2019

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ИНТЕРВЈУТО НА ЕВРОКОМЕСАРОТ ХАН Добро е што Еврокомесарот на заминување, Јоханес Хан, за еден домашен медиум доби напад на искреност и призна дека ЕУ би била неодговорна ако не одреди датум за преговори во јуни. Потврдата дека некои земји имаат резерви за пристапување на Македонија, но дека наводно со испорачување на клучните реформи ќе се премислат, е подготовка за тоа што следува. Имено, изборите формално завршуваат на 5 мај, какви и кои клучни реформи може да се завршат до јуни, за да ги убедат ЕУ членките да ги напуштат „резервите“ кон нас

ХАН ТРЕБАШЕ ОВА ДА КАЖЕ ПРЕД ПРЕДАВСТВОТО НА НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА! ЗОШТО ПРВЕНЦИТЕ НА ЕУ ЗАЕДНО СО ОКТРОИРАНИТЕ ДОМАШНИ СЛУГИ УБЕДУВАА ДЕКА ПРОМЕНА НА ИМЕТО И ИДЕНТИТЕТОТ СЕ ЕДИНСТВЕН УСЛОВ ЗА ЕУ? ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ СЕ НЕЛЕГИТИМНИ ОД ПОЧЕТОК! ГРАЃАНИТЕ НЕ ГО ОДОБРИЈА, НИТУ ГО ПРИФАЌААТ ИМЕТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И ЗАТОА НЕ МОЖЕ ИСТИТЕ ГРАЃАНИ СЕГА ДА ИЗБЕРАТ ПРЕТСЕДАТЕЛ! ЗАТОА, ЕУ ТРЕБА ДА ПРЕСТАНЕ СО ЛИЦЕМЕРИЕТО И НАМЕТНУВАЊЕТО НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ КАКО НОВ УСЛОВ ЗА ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ. ДАЛИ ЌЕ УСПЕАТ ИЗБОРИТЕ ИЛИ КОЈ ЌЕ БИДЕ ИЗБОРОТ НА ГРАЃАНИТЕ Е ИСКЛУЧИВО ВНАТРЕШНО ДЕМОКРАТСКО ПРАШАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА! Пред 1 недела, Словенечкиот

Европратеник и известувач за Македонија, Иво Вајгл, во интерву за МИА не предупреди дека во Европската Комисија на Македонија се гледа во пакет со Албанија. Холандскиот Парламент со одлука побара суспензија на безвизниот режим за Албанија, заради зголемени криминални активности. Во јануари 2018, Франција се закани со воведување визи за Албанците, поради 7.630 барања за азил во 2017. Ако по утрото се познава денот, на противниците на проширување, кризата во Албанија ќе им дојде како „кец на десетка“ повторно Македонија да биде жртва.

ПРЕДАВНИЦИ НАЈМАЛКУ ШТО ТРЕБА ДА СТОРАТ Е ВЕДНАШ ДА СИ ЗАМИНАТ! ЈА ОБЕСЧЕСТИЈА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА СО ДОГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА И ГРЦИЈА, А МОЖНО ДА ДОБИЈАТ САМО НОВИ ВЕТУВАЊА!

МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА МОРА ДА СЕ ВРАТИ НАЗАД КОН ИСТОРИСКИТЕ КОРЕНИ, НЕ ДА ПРИФАЌА НОВИ ИСКРИВЕНИ ФАКТИ. ОВА Е ПРИОРИТЕТНА НИЕ НЕ СМЕ ХИБРИДНА ТЕМА ЗА НАЦИЈА. ВО БИБЛИЈАТА СЕ НАЈОДГОВОРНИТЕ СПОМЕНУВААТ ПОЛИТИЧАРИ ВО МАКЕДОНИЈА! КОНЦЕПТОТ МАКЕДОНЦИ, А НЕ БУГАРИ ИЛИ ГРЦИ! НА СИЛНИ НАЦИИ СЕ МАКЕДОНСКАТА ВРАЌА ВО РАМКИ НА ЕУ. ДИНАСТИЈА ЌЕ БИДЕ НИКОЈ НЕ ЗНАЕ ШТО ЌЕ ДОНЕСАТ ЕВРОИЗБОРИТЕ! ВОЗОБНОВЕНА! МАКЕДОНСКОТО СОНЦЕ МАКЕДОНИЈА ДОБИВА ЌЕ НИ ГО ОСВЕТЛУВА МНОГУ СО НАТО, НО ПАТОТ! КЛУЧНИОТ ЕКОНОМСКИ ПРОГРЕС ГО ЧЕКА ОД ЕУ. НИКОГАШ СЕВЕРНА, ДОКОЛКУ ЕУ ГИ МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! ЗАДОВОЛИ ПРОТИВНИЦИТЕ НА ПРОШИРУВАЊЕТО И НЕ Ѓорѓија Џорџ Атанасоски ОПРЕДЕЛИ ВО ЈУНИ Претседател, ДАТУМ ЗА МАКЕДОНИЈА, ТОГАШ НАСАМАРЕНИТЕ МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА 10 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019


16 април 2019

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПРЕРЕГИСТРАЦИЈА НА ПАРТИЈАТА МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПОЧИТУВАНИ ЧЛЕНОВИ, СИМПАТИЗЕРИ И СЛЕДБЕНИЦИ, САКАМ ДА ВЕ ИНФОРМИРАМ ДЕКА ВО ТЕК Е СОБИРАЊЕ НА ПОТПИСИ ЗА ПРЕРЕГИСТРАЦИЈА НА ПАРТИЈАТА МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА. ДОКОЛКУ СТЕ ВО МОЖНОСТ ИЛИ ИМАТЕ ЖЕЛБА, ПОТРЕБНО Е ДА ПОПОЛНИТЕ ИЗЈАВА КОЈА ЈА ИМА ВО ПАРТИЈАТА И ИСТАТА ДА СЕ ЗАВЕРИ НА НОТАР.  

КОНТАКТ ТЕЛЕФОН: +389 70 302 175

СО ПОЧИТ, ВАШ ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ 11 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019


16 април 2019 Овие Претседателски избори се нелегитимни од самиот старт. Граѓаните не дадоа изим за предавството на немакедонската Влада. Насилната промена на Уставното име и наметнатиот хибриден идентитет, со големо мнозинство категорично се отфрлени од Македонците. Затоа, Заев е во тешка заблуда.

А

ко нема цензус на 5-ти мај или ако несреќниот Пендаровски со сите пазарџиски злоупотреби на власта изгуби, неговите неодговорни политики се делегитимирани уште пред парламентарните избори. Така, опциите што ќе се прави во таква ситуација, СДСМ ќе може да си ги прави само на партиски состанок, за иднината ќе одлучува исклучиво Македонската нација. Уставот ќе се отвори повторно тогаш кога ќе започне возобновувањето на Македонската династија со сите свои вековни атрибути и национални обележја. Доста беше пазарење на штета на Македонските национални интереси. Нервозата кај немакедонската Влада е се повидлива како одминува кампањата. Теренските активности им покажуваат дека се малцинска власт. Нивните јавни настапи ги разоткриваат. Не трпат критики и агресивни се. Заев на вчерашното интервју повторно се обидува да ја префрли одговорноста на грбот на опозицијата доколку нема цензус. Иако, од неговата „видовитост“ дека ќе успеат Претседателските избори, може да се очекува дека се подготвени да посегнат по тешки злоупотреби за да ја

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА СТАВОТ НА ЗАЕВ ЗА ЦЕНЗУСОТ МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЌЕ ДОБИЕ СВОИ ПРЕТСТАВНИЦИ СО ИНТЕГРИТЕТ И ЧЕСТ НИЕ ЗАСТАНАВМЕ ЗА ОДБРАНА НА НАЦИЈАТА. ТАКА ЌЕ ЗАД ВЕКОВНИТЕ СТАВИМЕ КРАЈ НА ИДЕАЛИ НА ПАЗАРЏИСКАТА МАКЕДОНСКАТА ПОЛИТИКА ЗА НАЦИЈА! НАШАТА БОРБА НИКОГАШ НЕ ФУНКЦИИ И ПРИВИЛЕГИИ. СЕ СВЕДУВАЛА НА БОРБА ЗА НИКОГАШ ФУНКЦИИ, НАШАТА СЕВЕРНА, КАУЗА Е ОДБРАНА МАКЕДОНИЈА НА СВЕТОТО МАКЕДОНСКО ИМЕ ВЕЧНА! И ИДЕНТИТЕТ! остварат целта. Како и да е, нивната лебедова песна веќе започна да свири. Порано или подоцна ќе се соочат со последиците од душманското понижување на сопствениот народ!

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски

ПОЛИТИЧКАТА КАЗНА ЗА ПРЕДАВНИЦИТЕ СЕ ИСПОРАЧУВА НА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ. СО ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА И ОТВОРЕНИ ЛИСТИ 12 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


15 април 2019

Поминаа 3 дена, нема ниту една официјална реакција на тетовската средба на Градоначалниците на Тетово, Тирана, Приштина, Туз, Чаир и Гостивар, кои ја информираа јавноста дека таканаречената Унија на Албански Општини ќе формира Секретаријат со седиште во Тирана

М

акедонската Алијанса изразува загриженост за ваквите моноетнички иницијативи кои не одат во прилог заложбите на Заев, Димитров, Шекеринска и Пендаровски за концептот „едно општество за сите“. Никој не ги спречува Општините во регионот, на полето на урбанизмот, екологијата, културата и инвестициите да имаат размена на искуства, но прогласување и формирање на некаква Унија на Албански Општини има сосема друг политички контекст и претставува класична провокација. Особено што јавноста не слушна ниту едно вистинско оправдување зошто во овие „еко проекти“ не се вклучени и Општини со Градоначалници Македонци. Тоа што се случи 3-та средба во екот на кампањата за невалидните Претседателски избори, а на кандидатите им се важни Албанските гласови, не значи дека најодговорните политички субјекти во Татковината треба да се прават слепи и глуви на тоа што се случува. Пред 2 ипол години во пресрет на парламентарните избори 2016, Тиранската телевизија „Топ чанел“, објави дека по повод одбележувањето на Денот на независноста на Албанија и Денот на нивното знаме, се формирала таканаречена Унија на Албански општини во регионот, во периодот кога се актуелизираше Тиранската Платформа.

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ФОРМИРАЊЕТО НА УНИЈА НА АЛБАНСКИ ОПШТИНИ ВО РЕГИОНОТ Кога веќе Заев ги прифати сите можни уцени на Ахмети, сега и должат одговори на јавноста. Зошто, Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, со Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај не го отворила прашањето за Македонците во Албанија, кои, во 21 век се уште ги немаат основните човекови права и слободи, забрането им е основање на Македонски културни центри, фолклорни групи, немаат програма на Македонски јазик на Државната телевизија, не се пропорционално застапени во Албанските институции, Македонските студенти немаат стипендии, нема настава на Македонски јазик? Зошто не го отворила прашањето за враќањето на старата територијална организација во Албанија, според која и Голо Брдо беше Општина со мнозинско Македонско население? Или, дали со Градоначалникот на Приштина, Шпенд Амети го отворила можеби прашањето за екстрадиција на осомничените за масакрот на Смилковско езеро?

ИМА ЛИ КРАЈ НА БАРАЊАТА НА ДУИ? ЏАФЕРИ НА СИЛА СТАНА ВТОР ЧОВЕК НА ДРЖАВАТА, СЕ ИЗГЛАСА ДВОЈАЗИЧНОСТ, ВЕШТАЧКИ ГО НАПРАВИЈА ОХРИДСКИОТ ДОГОВОР НЕ САКАМЕ ДА ВЕРУВАМЕ КОНСТИТУТИВЕН ТЕМЕЛ ДЕКА СУПТИЛНО СЕ НА МАКЕДОНИЈА, АХМЕТИ ИСПРАЌА ПОРАКА ДЕКА ГО ИМАШЕ ПОСЛЕДНИОТ МИТОТ ЗА ГОЛЕМА ЗБОР ЗА АЛБАНИЈА НЕ Е ЗАТВОРЕН! ПРЕТСЕДАТЕЛСКИОТ 13 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

КАНДИДАТ НА ЗАЕВ, ДОБИЈА ПРАВИЛА ЗА НОВ ПОПИС ПО НИВЕН ТЕРК И УШТЕ СЕ ПРАВАТ НЕДОВЕТНИ ДЕКА НЕМА НИШТО СПОРНО ВО ПРОЕКТОТ ЗА УНИЈА НА АЛБАНСКИ ОПШТИНИ? НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ЗАРАДИ ФУНКЦИИ И ПРИВИЛЕГИИ ЌЕ ЈА НАПРАВИ МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ГОСТИН ВО СОПСТВЕНАТА ЗЕМЈА! КОГА АХМЕТИ И ДУИ ЌЕ ПОКАЖАТ ЛОЈАЛНОСТ КОН МАКЕДОНИЈА? БАРАМЕ НОВ ИЗБОРЕН ЗАКОН, ОТВОРЕНИ ЛИСТИ И ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА И ДА ОДИМЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ. НА МАКЕДОНИЈА И Е ПОТРЕБНО НОВО ВОДСТВО ЗА ЗАЧУВУВАЊЕ НА УНИТАРНОСТА НА ТАТКОВИНАТА!

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА Претседател, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски


12 април 2019

ДО КОГА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ПОПУШТА НА СВОЈА ШТЕТА? СЕ ШТО ПРЕДУПРЕДУВАМЕ СЕ ОСТВАРУВА! ШТЕТНИТЕ ПОСЛЕДИЦИ ОД ПРЕДАВСТВАТА СО БУГАРИЈА И ГРЦИЈА МНОГУ БОЛАТ! СЕ РЕДАТ ПОРАЗ ДО ПОРАЗ!

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА УСОГЛАСЕНОСТА НА МАКЕДОНСКОБУГАРСКАТА КОМИСИЈА ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ

У

Бугари, а дури по таа година ште пред повеќе од 1 станаа Македонци. месец, за време на 4-от состанок на мешовитата комисија за ревидирање на НЕМАКЕДОНСКАТА историја, јавноста доби ВЛАДА ТРЕБА ДА сигнал дека Бугарија не отстапува од негирањето на ОБЈАСНИ ЗОШТО СЕ Македонскиот национален ПРАКТИКУВААТ идентитет и затоа упорно ги напаѓа неспорните историски ДВОЈНИ АРШИНИ! факти. АКО ЗА НИВ Е Деновиве Македонската нација е информирана дека ПРИФАТЛИВО КИРИЛ Македонско – Бугарската И МЕТОДИЈ ДА ГИ Комисија се усогласила за СЛАВИМЕ ЗАЕДНО СО заедничко чествување на Светите браќа Кирил и БУГАРИТЕ, ТОГАШ Методиј. После Илинден, уште една отстапка. Клучното ЗОШТО ДА НЕ МОЖЕ прашање е дали Комисијата АЛЕКСАНДАР ќе и предложи на МАКЕДОНСКИ И немакедонската Влада да прифати дека во идните НЕГОВОТО АНТИЧКО учебници за историја нашите НАСЛЕДСТВО ДА деца ќе учат дека Словенските просветители БИДЕ НАШЕ КОЛКУ И Кирил и Методиј не биле ГРЧКО? Македонци туку космополити и затоа треба да ги делиме со Бугарија? Ако нашиве ОВА ДУШМАНСКО историчари се принудени ИЖИВУВАЊЕ ВРЗ вака да попуштаат за историјата од 9-от век, што ли СОПСТВЕНАТА треба да очекуваме за НАЦИЈА СЕ РЕШАВА настаните од 19 и 20 век? Бугарските националисти СО ПАРЛАМЕНТАРНИ инсистираат дека ИЗБОРИ! Македонците до 1944 беа 14 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ИМА ПОТРЕБА ОД ПРАТЕНИЦИ СО ИНТЕГРИТЕТ! ДОСЕГАШНАТА ЛОША ПРАКСА ЌЕ СЕ НАПУШТИ СО 1 ИЗБОРНА ЕДИНИЦА И ОТВОРЕНИ ЛИСТИ! МАКЕДОНСКАТА ДИНАСТИЈА ЌЕ БИДЕ ОБНОВЕНА! СЕ ЌЕ СИ ВРАТИМЕ НАЗАД НА СВОЕ МЕСТО! ОВОЈ ПАТ БЕЗ КОМПРОМИСИ! НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


11 април 2019

Македонската Алијанса одамна предупредува дека тврдењата на Заев, Димитров, Шекеринска и Пендаровски дека промена на името и идентитетот е единствениот услов за отворање на ЕУ перспективата е лажен!

М

акедонија повеќе од една деценија „де факто“ се однесува како членка на НАТО Алијансата, бидејќи АРМ е дел од сите мировни мисии. Безбедноста ни е загарантирана со специјалниот стратешко – безбедносен билатерален договор со САД. Без да го намалуваме значењето на членството во НАТО, сепак клучниот економски, правен и општествен прогрес се можен преку користење на ЕУ фондовите по отпочнување на преговорите.

АКО СЕ ПОТВРДАТ СОМНЕВАЊАТА ДЕКА АКТУЕЛНОТО РАКОВОДСТВО НА ЕУ ЌЕ ГИ ЗАДОВОЛИ ПРОТИВНИЦИТЕ НА ПРОШИРУВАЊЕТО И НЕМА ДА ОПРЕДЕЛИ ВО ЈУНИ ДАТУМ ЗА МАКЕДОНИЈА, ТОГАШ НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ТРЕБА ВЕДНАШ ДА СИ ЗАМИНЕ!

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ЕУ ПОВИКОТ ОД ЕУ ДЕЛЕГАЦИЈАТА ВО МАКЕДОНИЈА Е ДОСТА ОД УТЕШНИ НАГРАДИ И ПОДГОТВИТЕЛНИ ПЕРИОДИ! НО, НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА МОРА ДА ПОНЕСЕ ОДГОВОРНОСТ ШТО Е НАСАМАРЕНА! ПРИЧИНИЈА ТЕШКО ПРЕДАВСТВО НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА СО ДОГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА И ГРЦИЈА, А ИМ СЕ ЗАКАНУВААТ СО ТАПКАЊЕ ПО РАМО!

ЕУ ГИ ИЗБРАА ЗАЕВ, ДИМИТРОВ И ШЕКЕРИНСКА ЗА ДА НАСИЛА ГИ ДОНЕСАТ НА ВЛАСТ. УСПЕЕА ВО СВОИТЕ ДЕЦЕНИСКИ НАМЕРИ ДА ЈА ОБЕСЧЕСТАТ МАКЕДОНИЈА И ДА ЈА ОБЕЗЛИЧАТ МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА! ИЛИ СЕГА ЌЕ НАПРАВИМЕ ТОЧНО Е ДЕКА ЕУ ЌЕ ПРОГРЕС КОН ЕУ ИЛИ ЌЕ ПОКАЖЕ ТЕШКО СЕ СООЧИМЕ СО НОВИ ЛИЦЕМЕРИЕ ДОКОЛКУ НЕ ПРЕДИЗВИЦИ. НА ЕУ ОДРЕДИ СЕГА ВО ЈУНИ ИЗБОРИТЕ МОЖНО Е ДА ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ ЗА ПОБЕДАТ МАКЕДОНИЈА! НА ЕВРОСКЕПТИЦИТЕ ШТО ЌЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА И ЗНАЧИ ПОДОЛГ ПЕРИОД 15 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

„СТАТУС КВО“. САМИ СИЛНИ НАЦИИ УСПЕВААТ! МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА МОРА ДА СЕ ВРАТИ НАЗАД КОН ИСТОРИСКИТЕ КОРЕНИ, НЕ ДА ПРИФАЌА НОВИ ИСКРИВЕНИ ФАКТИ. НИЕ НЕ СМЕ ХИБРИДНА НАЦИЈА. ВО БИБЛИЈАТА СЕ СПОМЕНУВААТ МАКЕДОНЦИ, А НЕ БУГАРИ ИЛИ ГРЦИ! МАКЕДОНСКАТА ДИНАСТИЈА ЌЕ БИДЕ ВОЗОБНОВЕНА! МАКЕДОНСКОТО СОНЦЕ ЌЕ НИ ГО ОСВЕТЛУВА ПАТОТ! НИЕ ЗНАЕМЕ И УМЕЕМЕ! БОРБАТА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ДОПРВА ПОЧНУВА! СЕ ЌЕ СИ ВРАТИМЕ!

НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


10 април 2019

СИГУРЕН СУМ И ДЕКА ТОШЕ ПРОЕСКИ НЕ БИ САКАЛ ДА ГО ИНВОЛВИРААТ ВО ПОЛИТИЧКОТО ПРЕДАВСТВО НА ТАТКОВИНАТА! НЕГОВАТА ОСТАВШТИНА Е НАЦИОНАЛНА МАКЕДОНСКА ГОРДОСТ!

ПРОСТО Е ТАЖНО КОЛКУ НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА Е СЕРВИЛНА КОН ГРЧКИТЕ УЦЕНИ! НА КРАЈОТ НЕ Е НАЈВАЖНО КАКО Е ИЗБРАНО НОВОТО ИМЕ НА СТАДИОНОТ, ТУКУ ЗОШТО ВЛАДАТА НА ЦИПРАС НЕ ГО СМЕНИ ИМЕТО МАКЕДОНИЈА НА АЕРОДРОМОТ ВО СОЛУН? ЗОШТО НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА МОЛЧИ ШТО ГРЧКИОТ ПЕРФЕКТ SИSИКОСТАС НЕ ГИ ЗАМЕНУВА ТАБЛИТЕ ПЈРМ СО НОВОТО ИМЕ? НЕЛИ Е ТОА КРШЕЊЕ НА

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ПРЕИМЕНУВАЊЕТО НА ГРАДСКИОТ СТАДИОН ВО СКОПЈЕ ДОГОВОРОТ ЗАЕВ – ЦИПРАС? ИЛИ ЗАБИ ЗНАЕТЕ ДА ПОКАЖУВАТЕ САМО НА ИВАНОВ? Го слушаме сега несреќниот Пендаровски како беседел пред референдумот. Демек тој што ќе го смени името без амин на граѓаните, ќе изгубел избори. Добро утро! Заев, Димитров, Шекеринска и Пендаровски сменија имиња на аеродром, автопат, стадион, институции, униформи на АРМ, им признаа на Грците дека се единствени потомци на Александар Македонски. За нив нашите браќа и сестри во Егејска Македонија се одредена категорија на граѓани кои не зборуваа Грчки, ама тоа било внатрешно прашање на Атина. Од страв пред Ципрас и Македонската химна не ја интонираа и упорно не убедуваат дека Македонскиот идентитет е обезбеден! И се уште се во тешка заблуда дека членството во НАТО може да биде лек за горчината на националниот срам и порази кои ни ги приредуваат секојдневно. Немакедонската Влада допрва ќе се соочи со одговорноста за тоа што му го прави на сопствениот народ. Претседателските избори од самит старт се нелегитимни. Граѓаните кои го отфрлија предавството, не може да гласаат 16 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

за избор на Претседател на Северна Македонија, бидејќи тоа ново име и хибриден идентитет не го одобриле преку референдум, како највисок облик на непосредна демократија. Претседателските избори ќе го отворат патот за парламентарни избори, со една изборна единица и отворени листи.

МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЌЕ СЕ ИЗБОРИ ДА ВРАТИ СЕ ШТО Е СВЕТО НАЗАД! НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


09 април 2019

ПОГЛАВАРОТ НА ИВЗ СУЛЕЈМАН РЕЏЕПИ ВЕДНАШ ДА СИ ГО ПОВЛЕЧЕ КАЖАНОТО. НЕДОЗВОЛИВО Е ВЕРСКИ ЛИДЕР ДА ШИРИ ВАКВА ОМРАЗА КОН МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА!

Д

ека се работи за смислена верска провокација говори фактот што Реџепи на 14 март при поставување на камен темелник за Џамија во Скопското село Арнакија, или 10 дена пред да испрати писмен ултиматум до Заев во рок од 10 дена да му го врати на ИВЗ имотот одземен со денационализација, во својот говор го нарекол Македонскиот народ беспримерен див народ без идентитет, кое како видео е закачено на неговиот фејсбук профил.

МАКЕДОНИЈА Е СЕКУЛАРНА ДРЖАВА И НЕ САКАМЕ ДА ДАВАМЕ ПОЛИТИЧКА КОНОТАЦИЈА НА НИТУ ЕДНА РЕЛИГИЈА, НО НА ПОГЛАВАРОТ НА ИВЗ НЕ МУ Е ПРВПАТ ДА ГО ПОГАНИ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД! ОВА НЕ Е ЕДНО ОПШТЕСТВО ЗА СИТЕ! КЛУЧНИТЕ ПОЛИТИЧКИ ФАКТОРИ НЕ СМЕАТ ДА СЕ ПРАВАТ НАУДРЕНИ ЗА ОВОЈ СКАНДАЛ ОТИ СЕ ПЛАШАТ ДЕКА НЕМА ДА ДОБИЈАТ АЛБАНСКИ ГЛАСОВИ! МАКЕДОНСКАТА АЛИЈАНСА ГИ ПОВИКУВА АЛБАНСКИТЕ ПОЛИТИЧКИ ЛИДЕРИ ДА ГО ОСУДАТ ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОЈ ГО ШИРИ ПОГЛАВАРОТ НА ИВЗ!

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ПРОВОКАЦИЈАТА НА ПОГЛАВАРОТ НА ИВЗ За да ги задоволат уцените на Али Ахмети, првенците на немакедонската Влада на сила го ставија Талат Џафери на Претседателското столче во Македонското Собрание, изгласаа двојазичност, нереално го вметнаа Рамковниот Договор за конститутивен уставен елемент, определија Претседателски кандидат по негова мерка, пописот мора да биде по теркот на ДУИ, со оправдување дека градат едно општество за сите. Заев, Шекеринска и Пендаровски не убедуваат дека нивниот концепт на попуштање и понижување на Македонскиот народ ги релаксира меѓуетничките односи. Секојдневно се случува нешто што потврдува дека немакедонската Влада е со изгубен компас водејќи крајно штетни политики за Македонските национални интереси.

БРАЌА И СЕСТРИ МАКЕДОНЦИ ЗА ГОЛА ВЛАСТ И ЗА ПУСТИ ПАРИ СЕ РАБОТИ! АКО ПОГЛАВАРОТ НА ИВЗ ЗАРАДИ ВРАЌАЊЕ НА ДЕНАЦИОНАЛИЗИРАН ИМОТ МОЖЕ ВАКА ЛЕСНО ДА ШИРИ ВЕРСКА ОМРАЗА КОН МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА, ДАЛЕКУ Е ТАТКОВИНАТА ОД РЕЛАКСИРАНИ МЕЃУЕТНИЧКИ ОДНОСИ! НАШИТЕ СОГРАЃАНИ АЛБАНЦИ СЕ ПОВЕЌЕ СЕ СВЕСНИ ДЕКА И ТИЕ КАКО 17 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

НАС СЕ ЦЕЛ НА МАНИПУЛАЦИИ ЗА ДА НЕКОЈ ЛИЧНО И ПАРТИСКИ ПРОФИТИРА! НЕ МОЖЕ ЛИЧНИОТ ИНТЕРЕС ДА СЕ ИЗЕДНАЧУВА СО КОЛЕКТИВНИОТ! ОСОБЕНО НЕ СО МЕШАЊЕ ВЕРСКА И ЕТНИЧКА БОЈА! САМО СО ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ СО ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА И ОТВОРЕНИ ЛИСТИ МОЖЕ ДА СЕ СМЕНИ ПОЛИТИЧКАТА МАПА. НА ТАТКОВИНАТА И СЕ ПОТРЕБНИ ПОЛИТИЧАРИ СО ИНТЕГРИТЕТ. ЛУЃЕ КОИ НЕ САКААТ ВЛАСТ И ФУНКЦИИ ЗА ДА СЕ БОГАТАТ ТУКУ ЗА ДА СРАБОТАТ ЗА ПОДОБРО УТРЕ! НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА Претседател, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски


08 април 2019

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ИНТЕРВЈУТО НА С.ПЕНДАРОВСКИ ЗА МИА - ПОПИС КАНДИДАТОТ НА АХМЕТИ И ЗАЕВ ИГРА ПО НОТИТЕ НА ДУИ НА ШТЕТА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА!

Н

емакедонската Влада речиси 1 година ја подготвува јавноста за пописот во 2020. Не само што нема никаква правна разврска за обидот да се криминализира пописот во 2011, туку Директорот на Државниот Завод за Статистика, Апостол Симевски, кадар на СДСМ, прво најави дека следниот попис ќе се спроведува без графата за етничка припадност. Откако, владејачката коалиција се соочи со внатрешни несогласувања, се повлече од овој подмолен план и смисли нов. Бујар Османи уште пред 10 дена на интервју на „Клан Македонија“ соопшти дека по електронски пат или преку посредници ќе се регистрираат и лица кои не живеат и со години не влегле во Македонија. И потенцираше, дека се напуштил критериумот од пропаднатиот попис во 2011 дека може да се попишат само оние кои во последните 12 месеци влегле во Македонија. Несреќниот Пендаровски во интерјуто за МИА, испорачувајќи за шефот Ахмети изјавува замислете дека пописот не е битен за етничките права и тврди дека е сигурен дека Албанците не се под 20%. Видовити се, бидејќи се испазарени повторно на штета на Македонската нација!

МАКЕДОНЦИТЕ! НИТУ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ СЕ ЛЕГИТИМНИ, НИТУ ПОПИСОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ЛЕГИТИМЕН! НОВОТО ИМЕ И ХИБРИДНИОТ ИДЕНТИТЕТ НЕ СЕ ОДОБРЕНИ ОД МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА! КАКО МОЖЕ НЕКОЈ ШТО ЈА НАПУШТИЛ МАКЕДОНИЈА, СЕГА ДА СЕ РЕГИСТРИРА ДЕКА ЖИВЕЕ ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА? САМО ВО ЗАБЕГАНИТЕ ГЛАВИ НА ПРЕДАВНИЦИТЕ!

НЕЛИ ОХРИДСКИОТ РАМКОВЕН ДОГОВОР ПО БАРАЊЕ НА АХМЕТИ СТАНА КОНСТИТУТИВЕН ЕЛЕМЕНТ ВО НОВИОТ УСТАВ? СЕГА, ОТКАКО ЗАЕВ, ШЕКЕРИНСКА, ДИМИТРОВ И ПЕНДАРОВСКИ НАСИЛА ГО НАПРАВИЈА ЏАФЕРИ ВТОР ЧОВЕК ВО ДРЖАВАТА, ОБЕЗБЕДИЈА ДВОЈАЗИЧНОСТ И ПРИФАТИЈА АХМЕТИ ДА ИМ ГО ИЗБЕРЕ КАНДИДАТОТ, НЕ БИЛО ВАЖНО КОЛКУ АЛБАНЦИ ИМА ВО МАКЕДОНИЈА!

МАКЕДОНСКАТА АЛИЈАНСА СО ГОДИНИ ТВРДИ ДЕКА ПОПИСОТ МОРАШЕ ДА ПРЕТХОДИ НА ДВОЈАЗИЧНОСТА И СИТЕ ДРУГИ УЦЕНИ НА АХМЕТИ! СЕГА ЈАВНО ВЕ ПОВИКУВАМЕ НИКОГАШ СЕВЕРНА, ПО ИСТИОТ ПРИНЦИП ДА ГИ МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! ПОПИШЕТЕ И НАШИТЕ БРАЌА И СЕСТРИ МАКЕДОНЦИ ВО ЕГЕЈСКА И МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА! АКО МОЖЕ АЛБАНЦИТЕ КОИ Претседател, НЕ ЖИВЕАТ ВО МАКЕДОНИЈА Ѓорѓија Џорџ Атанасоски ДА СЕ РЕГИСТРИРААТ КАКО ЖИТЕЛИ, МОЖЕ И

СЛЕДАТ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ СО 1 ИЗБОРНА ЕДИНИЦА И ОТВОРЕНИ ЛИСТИ. ОТКАКО МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА СЕ ЌЕ ВРАТИ НАЗАД ЌЕ ИМА ПОПИС СО НОВИ ПРАВИЛА! НА ЧЕЛО НА ДРЖАВНАТА ПОПИСНА КОМИСИЈА ЌЕ БИДЕ ЛИЦЕ СО ВИСОК МОРАЛЕН КРЕДИБИЛИТЕТ КОЈ НЕ БИЛ ДЕЛ ОД СРАМНИТЕ ПОЛИТИЧКИ ПАЗАРИ ПРЕДЛОЖЕН ОД МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА!

18 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019


05 април 2019 НА НАВОДНИТЕ ИЗБОРИ НА 21 АПРИЛ И 5 МАЈ НЕ СЕ ИЗБИРА ПРЕТСЕДАТЕЛ ТУКУ СЕ ЛЕГИТИМИРА ПРЕДАВСТВОТО! НЕ ПОСТОЈАТ НИТУ НАТПАРТИСКИ, НИТУ НЕЗАВИСНИ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТИ! ОД ЕДНА СТРАНА Е МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА, ВО МОМЕНТОТ БЕЗ ВИСТИНСКИ ПОЛИТИЧКИ ПРЕТСТАВНИЦИ, А ОД ДРУГА СТРАНА СЕ КАНДИДАТИТЕ НА ПАРТИИТЕ КОИ СЕ ДЕЛ ОД ЕДНО ПРОВИДНО СЦЕНАРИО, КОЕ НЕМА ДА ИМ УСПЕЕ!

М

акедонската нација никому не даде мандат за промена на името и идентитетот, ниту пак го одобри предавството кое им е сервирано во обланда за наводно подобар живот кој само што не пристигнал. За мнозинството граѓани Северна Македонија не постои, ниту пак ги прифаќаат срамните обврските кои им се наметнуваат од капитулантските Договори со Бугарија и Грција. Кандидатот на Ахмети и Заев, несреќниот Пендаровски е во тешка заблуда дека ќе се протне со лажната надеж за ЕУ и очекуваниот влез во НАТО Алијансата. Нацијата слуша, но и гледа. Може да повторуваат колку сакаат дека Македонскиот идентитет е обезбеден, ама граѓаните го гледаат пуштањето низ вода на нашите браќа и сестри од Егејска Македонија, криењето на националната гарда и неинтонирањето на Македонската химна! Од друга страна Мицкоски и Силјановска колку и да зборуваат против Договорот Заев – Ципрас, не можат да ја убедат јавноста дека нивното учество на овие избори не е легитимација на предавството. Или го прифаќаш, или не го прифаќаш новото име и хибридниот идентитет! Нема нешто на средина. ВМРО-ДПМНЕ не е до крај на чисто дали и овој пат ќе прави компромиси за да се допадне некому или 100% ќе игра за сопствениот народ!

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ТВ ДУЕЛОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ КАНДИДАТИ МАКЕДОНСКАТА АЛИЈАНСА ЗАСТАНА ЗАД ИНТЕРЕСИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА! НАШИТЕ ИДЕАЛИ НЕ СЕ СВЕДУВААТ НА БОРБА ЗА ФУНКЦИИ ПО СЕКОЈА ЦЕНА, НАШАТА КАУЗА Е ОДБРАНА НА СВЕТОТО МАКЕДОНСКО ИМЕ И ИДЕНТИТЕТ!

ОВОЈ СРАМЕН ПЕРИОД ОД МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА ЌЕ БИДЕ КАЗНЕТ НА ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ СО ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА И ОТВОРЕНИ ЛИСТИ! ТАТКОВИНАТА КОНЕЧНО МОРА ДА ИМА ПРАТЕНИЦИ СО ИНТЕГРИТЕТ КОИ ЌЕ МИСЛАТ СО СВОЈА ГЛАВА!

ДОАЃА ВРЕМЕ КОГА СЕ ЌЕ СИ ВРАТИМЕ. МАКЕДОНСКАТА ДИНАСТИЈА ЌЕ БИДЕ ВОЗОБНОВЕНА! МАКЕДОНСКОТО СОНЦЕ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА СВЕТИ СИЛНО!

НАШАТА БОРБА ДОПРВА ПОЧНУВА!

19 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


03 април 2019

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ОЦЕНКИТЕ ЗА ПОСЕТАТА НА ЦИПРАС НА МАКЕДОНИЈА Патетични се обидите на немакедонската Влада и нејзините медиумски гавази да ја претстават посетата на Ципрас како историска и нова ера во политиката. Еден од аргументите на посветените бранители на ликот и делото на Заев е дека вчера земјата била главна вест во светските медиуми. И тоа гратис! Демек, без да се плаќало милионски износи за реклами во светските медиуми!

ЕВЕ САМО ЕДЕН ДЕМАНТ НА КОМУЊАРСКИТЕ ГАВАЗИ! УГЛЕДНИОТ НЕДЕЛНИК “TIME“ ИЗЛЕЗЕ СО НАСЛОВ „ГРЧКИОТ И СЕВЕРНОМАКЕДОНСКИОТ ПРЕМИЕР ПОЗИРААТ НА ИСТОРИСКОТО СЕЛФИ ПО КРАЈОТ НА 30-ГОДИШНИОТ СПОР“. РЕАКЦИЈАТА НА ДИМИТРОВ ДОЦНИ! А ВО ОЧЕКУВАЊЕ СМЕ НА НОВА ДОЗА НАПАДИ ДЕКА СМЕ МАЛИЦИОЗНИ И СРЕДНОВЕКОВНИ НАЦИОНАЛИСТИ ОТИ НЕЛИ МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ Е 100% ГАРАНТИРАН! АКО ТАКА РЕКЛЕ ЗАЕВ, ДИМИТРОВ, ШЕКЕРИНСКА И ПЕНДАРОВСКИ, ТОА НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ГО ПРЕИСПИТУВА! ТИЕ НЕ ЛАЖАТ! САМО СУШАТ! Трагични се оправдувањата на немакедонската Влада и несреќниот Пендаровски зошто е прекршен дипломатскиот протокол при официјални посети на странски државни функционери. Ние пак си помисливме дека дипломатскиот протокол повторно се збунил па затоа не ја пуштил химната и не ја построил гардата. Си рековме дека може мислеле дека наместо Ципрас ќе дојде само неговиот готвач! Оти не беше толку далеку кога при посетата на Курц наместо Австриско ставија

Летонско знаме. Ама, не, тоа било смислена стратегија! Доцнењето на Ципрас и делегацијата е причина зошто не се интонирала химната и не се построила Македонската армиска гарда. Дури Пендаровски на митинг подоцна ни објасни дека при такви посети химната се интонирала во инструментална верзија и не можела да му пречи на Ципрас. Да те изеде туѓиот срам! Инаку со восхит ја примивме веста дека невенчаната сопруга на Ципрас го посетила гробот на Гркот Зорба. И тоа е историски! Можеби заради доцнењето, Ципрас не стигна да го посети Свети Спас и гробот на Гоце Делчев, кој е роден во Кукуш, убиен во Баница, во Егејска Македонија, но и ова е нешто!

ПРОСТО Е НЕВЕРОЈАТНА ЛЕСНОТИЈАТА СО КОЈА НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ЈА ПОТЦЕНУВА ИНТЕЛИГЕНЦИЈАТА НА ГРАЃАНИТЕ! МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Е ЗГРОЗЕНА ОД НЕДОСТОИНСТВОТО И ПОНИЖУВАЊЕТО НА АКТУЕЛНИТЕ ПОЛИТИЧКИ ФУНКЦИОНЕРИ! НЕ САМО ШТО СЕ ПОНИЗНИ И КОНТИНУИРАНО СЕ ПОНИЖУВААТ, ТУКУ СЕ ОБИДУВААТ ТОА ДА ГО 20 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

ПРЕТСТАВАТ КАКО ДИПЛОМАТСКИ УСПЕХ! ЈАДНИЦИ! МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА СИ ДОАЃА ПО СВОЕТО! ПРОВИДНОТО СЦЕНАРИО ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ НЕМА ДА БИДЕ ВЕРИФИКУВАНО! ОВОЈ СРАМЕН ПЕРИОД ЗА ТАТКОВИНАТА ЌЕ БИДЕ КАЗНЕТ НА ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ СО ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА И ОТВОРЕНИ ЛИСТИ! НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


02 април 2019 НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА БЕЗОБРАЗНО ЈА ПОТЦЕНУВА НАЦИЈАТА! ЗОШТО НЕМАШЕ ИНТОНИРАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА ХИМНА И МАКЕДОНСКА АРМИСКА ГАРДА ПРЕД ПЛАТОТО НА ВЛАДАТА? ЗОШТО ЦИПРАС Е ПРВИОТ ПРЕМИЕР ЗА КОГО НЕ ВАЖИ ПРОТОКОЛОТ ЗА ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА? ЗАРЕМ ХИМНАТА И НАЦИОНАЛНАТА ГАРДА МОЖЕ ДА ГИ НАЛУТАТ ГРЦИТЕ, ПА ЗАТОА ЗАЕВ ТРЕБА ДА СЕ ПОНИЖУВА СО СЕЛФИ ФОТОГРАФИИ? НИЕ БАРАМЕ ЦИПРАС ДА ОДДАДЕ ПОЧИТ НА МАКЕДОНСКИОТ СИН ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, А ЗАЕВ И ШЕКЕРИНСКА НЕ СМЕАТ ГЛАВНИТЕ МАКЕДОНСКИ ОБЕЛЕЖЈА ПРЕД СОПСТВЕНАТА ВЛАДА ДА ГИ ИСТАКНАТ! ОВА Е ТЕЖОК НАЦИОНАЛЕН СРАМ!

П

осетата на Ципрас е манифестација на тешкото предавство кое немакедонската Влада му го стори на сопствениот народ. Ниту Македонскиот идентитет е обезбеден, ниту гаранциите за експресни ЕУ интеграции важат. Се е гола вода! Заев и Шекеринска се обидуваат да создадат лажна слика дека Грчките претриемачи благодарение на Уставните измени ќе ја препороделе Македонската економија. Тоа е таа нивна расипана логика, според која веруваат дека со пари се се’ купува! Е се лажат и тоа

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ПОСЕТАТА НА ЦИПРАС НА МАКЕДОНИЈА многу! Граѓаните во изминативе 27 години не виделе аир од Грчките инвестиции. Зарем штетниот монопол на ОКТА е успешна Грчка инвестиција? Или, сме ја заборавиле ли онаа народната „должен како Грчка“? Да не беа Меркел и Германската Влада, Грците ќе беа во доживотен банкрот! Нема лек за пелинот кој нацијата го чувствува и гледа затоа што изродите ги прифатија сите уцени на Грција и Бугарија!

ГРАЃАНИТЕ ЌЕ СИ ЈА ВРАТАТ ВЛАСТА СО ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ! СО ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА И ОТВОРЕНИ ЛИСТИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ИМА ПРАТЕНИЦИ КОИ МИСЛАТ СО СВОЈА ГЛАВА! СЕ ШТО Е НАШЕ ЌЕ СИ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ВРАТИМЕ! БЕЗ ИЗБОРИ НЕ МОЖАТ КОМПРОМИСИ И ДА БИДАТ ПОЛИТИЧКИ ПАЗАРИ ЛЕГИТИМНИ! ЈАЛОВА ЗА ГОЛА ВЛАСТ! Е ТРКАТА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА НИКОГАШ СЕВЕРНА, СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! МАКЕДОНИЈА! ТОА НЕ Е ВОЛЈА НА Ѓорѓија Џорџ Атанасоски МАКЕДОНСКАТА Претседател, НАЦИЈА КОЈА МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА НИКОМУ НЕ ДАДЕ МАНДАТ ДА ГО СМЕНИ ИМЕТО И ИДЕНТИТЕТОТ! 21 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019


01 април 2019 Каква иронија! Ципрас од Букурешт и се закани на Албанија за непочитување на тамошното Грчко малцинство. Нема ЕУ ако Рама не им ги врати имотите на Грците од брегот на Химара. Значи, Ципрас, Мицотакис и сите останати Грчки политичари можат да ги „газат“ Македонците од Егејска Македонија, а Грците секаде низ светот мора да се на пиедестал

ПО ТУЃ ГРБ И 100 СТАПА НЕ БОЛАТ! АМА ГРЧКИОТ ГРБ САМО МАЗЕЊЕ ТРПИ! ЗАЕВ, ДИМИТРОВ, ШЕКЕРИНСКА И ПЕНДАРОВСКИ НЕ СМЕАТ НИ ДА ИЗУСТАТ МАКЕДОНИЈА А КАМОЛИ ДА ПОБАРААТ ПРАВА ЗА НАШИТЕ БРАЌА И СЕСТРИ ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА! ЗА НИВ ТИЕ СЕ „ЕЛЕМЕНТ ШТО ЗБОРУВА ЈАЗИК РАЗЛИЧЕН ОД ГРЧКИОТ ШТО СПОРЕД НИВ БИЛО ВНАТРЕШНО ПРАШАЊЕ НА ГРЦИЈА“. ЗАЕВ ВНИМАВАЛ ДА НЕ МУ СЕ НАЛУТАТ ГРЦИТЕ! СРАМ И АРАМ ДА ВИ Е! Доста ни е од лаги, полувистини и предизборни ветувања. Ципрас може е првиот Грчки Премиер кој ќе ја посети Македонија, но тој е Премиер во заминување! Наместо предизборни ветувања за нови Грчки инвестиции кои ќе ја живнеле нашата економија, Македонска јавност има право на одговори. Што значи заканата на идниот Грчки Премиер, Мицотакис, кој од Солун ни порача дека ќе ја

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА ЦИПРАС ОД БУКУРЕШТ блокира Македонија на патот кон ЕУ за да ги заштити Грчките национални интереси? Ципрас утре мора да одговори зошто Македонците не можат да ги уживаат универзалните демократски права на самоопределување, што е гарантирано право за сите признати нации во светот? Зошто Ципрас има двојни аршини? Како тоа Грците во Албанија имаат право да бараат им се вратат имотите, а од Грчката асимилаторска и фашистичка власт протераните Македонци од Егејска Македонија немаат?

ТЕШКО НА НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА И ПЕНДАРОВСКИ КОГА СТОЖЕР НА КАМПАЊАТА ИМ Е ЦИПРАС! ГРЦИТЕ КОИ ГИ СПАСИ МЕРКЕЛ И ГЕРМАНСКИТЕ ДАНОЧНИ ОБВРЗНИЦИ НАС ЌЕ НИ ЈА СПАСУВАЛЕ ЕКОНОМИЈАТА! БОГ ДА ЧУВА И ДА БРАНИ! МАКЕДОНСКАТА АЛИЈАНСА УШТЕ ЕДНАШ ГИ ПОВИКУВА ПРЕДАВНИЦИТЕ УТРЕ НА ДЕЛО ДА ПОКАЖАТ ДЕКА ГРЦИЈА ГО ПРИЗНАВА МАКЕДОНСКИОТ 22 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

ИДЕНТИТЕТ. НЕКА МУ ОРГАНИЗИРААТ НА ЦИПРАС ПОСЕТА НА ЦРКВАТА СВЕТИ СПАС И ГРОБОТ НА МАКЕДОНСКИОТ РЕВОЛУЦИОНЕР ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ИЛИ НЕГОВИОТ СПОМЕНИК ВО ГРАДСКИОТ ПАРК! ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Е РОДЕН И УБИЕН ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА ПРЕД ГРЦИЈА ДА ЈА АНЕКТИРА СО НЕПРАВЕДНИОТ БУКУРЕШКИ ДОГОВОР! МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ИЗБОРИ! СЕ ЌЕ СИ ВРАТИМЕ НАЗАД! МАКЕДОНСКАТА ДИНАСТИЈА ЌЕ БИДЕ ВОЗОБНОВЕНА! МАКЕДОНСКОТО СОНЦЕ НА НЕПОКОРОТ СВЕТИ СИЛНО! НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


НАРОДНА БАНКА: Народната банка по намалувањето на каматната стапка во претходниот месец, оцени дека е соодветна на постојните економски и финансиски услови и на последната седница одлучи да ја задржа на ниво од 2,25 проценти

КАМАТНАТА СТАПКА ОД 2,25 ОТСТО СООДВЕТНА, ЕКОНОМСКИОТ РАСТ ПОСТЕПЕНО ЌЕ ЗАБРЗУВА

Н

а седницата Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка е заклучено дека од намалувањето на каматната стапка во март па досега не се забележани поголеми промени во трендовите кај показателите клучни за монетарната политика. -Последните макроекономски показатели и оцени упатуваат на одредени отстапувања во однос на проектираната динамика, но согледувањата за амбиентот за спроведување на монетарната политика главно се непроменети во однос на претходните оцени. Во тек се и нови оценувања на макроекономските варијабли и ризиците во рамки на редовниот пролетен циклус проекции, наведуваат од Народната банка во соопштението. Во соопштението се наведува дека просечната годишна стапка на инфлација во првиот квартал на 2019 година изнесува 1,2 отсто, што е под проектираното ниво со октомвриската проекција. Воедно, најновите оцени упатуваат на послаби притисоци од увозните цени во 2019 година. Во вакви услови, ризиците околу проектираната стапка на инфлација за оваа година од околу два отсто тековно се оценуваат како надолни. Расположливите податоци од надворешнотрговската статистика за јануари и февруари упатуваат на можност за остварување малку

поголем трговски дефицит од очекуваниот за првото тримесечје на годинава. Воедно, податоците за менувачкиот пазар заклучно со втората декада на март укажуваат на остварени нето-приливи од приватните трансфери што се блиску до очекуваните за првиот квартал од 2019 година. Девизните резерви на крајот на март се малку пониски во однос на крајот на минатата година, при што нивното ниво и натаму е високо и постојано е во сигурната зона. На девизниот пазар, како што наведуваат, движењата се и натаму поволни, при што Народната банка интервенира со откуп на девизи од банките. Ликвидноста на домашните банки, како што заклучува Комитетот, е задржано на релативно стабилно и високо 23 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

ниво, што придонесе за отсуство на потреба кај банките за задолжување на меѓубанкарскиот пазар на необезбедени депозити. Вишокот слободни парични средства банките и натаму го насочуваа кон расположливите депозити кај Народната банка, кои овозможуваат висока флексибилност и достапност на средствата за непречена кредитна поддршка на домашните субјекти. На девизниот пазар, во март, во услови на раст на побарувачката за девизи, банките на нето-основа продаваа девизи во трансакциите со клиентите. Банките ја обезбедија повисоката побарувачка за девизи во целост од сопствената девизна ликвидност. Народната банка интервенира со умерен откуп на девизи од банките поддржувачки.


20 април 2019 По повод Големиот Христијански празник – Велигден, Претседателот на Македонска Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски упатува честитка до бискупот и Апостолски егзарх во Република Македонија, Киро Стојанов Скопски и до сите граѓани со Католичка вероисповед по повод католички Велигден

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ЧЕСТИТКА ПО ПОВОД КАТОЛИЧКИ ВЕЛИГДЕН

С

о особена чест и задоволство, од свое лично име, и од името на Македонска Алијанса, Вам лично, и на верниците од Католичка вероисповед во Република Македонија Ви упатувам искрени честитки по повод, големиот христијански празник, Воскресение Христово – Велигден. Нека Воскресението Христово – Велигден е празникот преку кој ги потврдуваме нашите заеднички заложби за негување и почитување на верските различности и религиозните посебности како наше најголемо богатство. Во ова време на големи искушенија, мораме да сме единствени и сплотени пред предизвиците и секогаш да изнаоѓаме вистински решенија за доброто на сите граѓани. Католичката црква дава придонес за заеднички соживот на сите граѓани во Република Македонија, без разлика на својата етничка или религиска определба. Само така можеме сигурно да чекориме кон изградба на модерна и просперитетна држава. Почитта кон христијанските вредности, радоста кон животот, љубовта кон Бога и ближниот и во овие празнични денови нека бидат присутни во секој дом во кој се слави победата на животот над смртта, симболот на Велигден.

НЕКА Е ЗА МНОГУ ГОДИНИ ГОЛЕМИОТ ПРАЗНИК!

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател,

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА! НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА! 24 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


27 април 2019 По повод Големиот Христијански празник – Велигден, Претседателот на Македонска Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски упатува честитка до сите православни христијани во нашата Татковина и надвор од неа, до Синодот и до свештенството на МПЦ-ОА

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ЧЕСТИТКА ПО ПОВОД ГОЛЕМИОТ ХРИСТИЈАНСКИ ПРАЗНИК – ВЕЛИГДЕН

ПОЧИТУВАНИ БРАЌА И СЕСТРИ, Дозволете ми од мое лично име и од името на Македонската Алијанса, да Ви го честитам најголемиот христијански празник, празник кој ја слави победата на животот над смртта, празник кој не учи дека треба да бидеме истрајни и искрени во нашата верба како и во нашите убедувања. Посакувам во Вашите семејства да владее мир, љубов и благосостојба, како на овие празнични денови, така и понатака во годината. Нека овие празнични денови нè научат на воздржување, пожртвуваност и вистинска љубов.

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА! НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА! НЕКА НИ Е ЗА МНОГУ ГОДИНИ ПРАЗНИКОТ! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

25 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019


В О М У З Е Ј О Т Н А Г РА Д С КО П Ј Е Во просториите на Музеј на град Скопје се отвори изложбата Икони од музеј на град Скопје. Изложбениот концепт опфаќа презентација на педесетина икони кои припаѓаат на фондот на ЈУ Музеј на град Скопје, а датираат од времето на 19 и почеток на 20 век

В

о просториите на Музеј на град Скопје се отвори изложбата Икони од музеј на град Скопје. Изложбениот концепт опфаќа презентација на педесетина икони кои припаѓаат на фондот на ЈУ Музеј на град Скопје, а датираат од времето на 19 и почеток на 20 век. Збирката Икони од музејот се формирала во изминатите пет децении. Иако овој фундус на икони е мал по обем, сепак по својата впечатлива и вредна содржина во голема мера го

ИЗЛОЖБА НА ИКОНИ

отсликува развојот и еволуцијата на стилските особености на црковната уметност низ 19-от век во Скопје и скопско, но и пошироко на територијата на нашата земја. Автори на делата се најталентираните зографи на македонската преродбенска уметност како Дичо Зограф, но секако и неговите следбеници Петре Пачаров Дебранец, Благој (Блаже) Дамјанов, Дамјан Зограф од Крушево, Димитар Андонов Папрадишки и др. Неопходно е да се посочи 26 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

дека овој концепт претставува прво прикажување на збирката како единствена целина, при што на пошироката јавност ќе и се овозможи поаналитичко запознавање со иконографскиот и стилско – ликовниот развој на зографската „ренесансна уметност” низ бурните текови на 19 век на нашата територија. Автор на изложбата и каталогот е Викторија Грозданова Коцевски, кустос советник, историчар на уметноста.


На промоцијата во кафебарот „Цреша“ зборуваше Бранислав Николов, вокал и фронтмен на групата, и рече дека станува збор за постандардни песни што за нив претставува иновација наспроти досегашните музички и автентични импровизации во нивната музика

Ш

ест нови песни се дел од новиот албум на групата „Фолтин“ со наслов „Момома“.Публиката е навикната да ја слуша нивната музика која честопати е испреплетена и инспирирана од книжевноста, филмовите, од различни области на уметноста, но и од различни култури низ светот, сепак овој пат албумот „Момома“ се разликува и по тоа што инспирацијата доаѓа од внатре и од емотивната состојба, а секако влијание имаат и општествените промени во кои живееме.Од првото

ШЕСТ НОВИ ПЕСНИ СЕ ДЕЛ ОД НОВИОТ АЛБУМ

„МОМОМА“ НА ,,ФОЛТИН,,

преслушување на албумот, критиката го оцемнува како зрел и поинаков од претходните седум музичики објави на „Фолтин“ . На промоцијата во кафе-барот „Цреша“ зборуваше Бранислав Николов, вокал и фронтмен на групата, и рече дека станува збор за постандардни песни што за нив претставува иновација наспроти досегашните музички и автентични импровизации во нивната музика. Покрај стандардните членови на „Фолтин“ 27 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

(Бранислав Николов – глас, Пеце Трајковски-Брада – гитара и сајзер, Гоце Јованоски – бас, Славчо Јовев – тапани, Пеце Николовски – кларинет и усна хармоника), на овој албум гостуваат и Петар Димитровски – клавијатури, Владан Дробицки – тромбон и Васко Бојаџиски – саксофон. Наскоро ќе биде познат и датумот кога ќе се одржи концертната промоција на овој албум во Скопје, а бендот веќе ги има исцртано и контурите на турнејата низ земјава која треба да почне да се реализира од јуни.


Ова програма е дел и од „Stiching art. 1“ и Меѓународниот квир и мигрантски филмски фестивал од Амстердам во соработка со Скопје филм фестивал. На отворањето присуствуваа и Крис Белони, директор на фестивалот

П

рограмата „Денови на квир кино“ на Скопје филм фестивал е и дел од проектот Млади артивисти за промена поддржан од Министерството за надворешни работи на Кралството Холандија. Ова програма е дел и од „Stiching art. 1“ и Меѓународниот квир и мигрантски филмски фестивал од Амстердам во соработка со Скопје филм фестивал. На отворањето присуствуваа и Крис Белони, директор на фестивалот. „Среќни сме што оваа програма е дел од Скопје филм фестивал како добро познат и етаблиран

МЕЃУНАРОДНИОТ КВИР И М И Г РА Н ТС К И Ф И Л М С К И Ф Е С Т И В А Л ОД А М С Т Е РД А М В О СО РА Б О Т К А СО СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

„ДЕНОВИ НА КВИР КИНО“

фестивал и на овој начин ја испраќаме пораката до пошироката заедница. Ја поддржуваме оваа програма, која е дел од поголем културен проект и во кој се вклучени различни организации за човекови права. Културата е одличен начин да се види светот низ очите на другиот, да се гледа светот низ очите на уметниците, рече Андри ван Менс, заменик амбасадор на Кралството Холандија, кој ги отвори „Деновите на квир кино“. Фестивалската програма „Денови на квир кино“ започна со 28 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

проекцијата на филмот „Потреси“ на режисерот Џеиро Бустаманте, добитник на Сребрена мечка на Берлинскиот филмски фестивал. Во рамки на програмата беа прикажани уште „Грета“, „Кратка приказна од Зелената планета“ и шведскиот документарен филм „Грета“. Во рамки на програмата Македонска продукција во кино „Фросина“ беа прикажани три краткометражни играни филмови: „Запирка“ (2019) во режија на Сезер Салихи, „Из(с)губени“ (2018) на режисерот Антонио Велјаноски и „Неонски срца“(2019) во режија на Ана Јакимска.


На програмата се дела од Моцарт, Блох, Пјацола, Вилијамс (оркестрација Борјан Цанев), Елгар и Бритн. Како солисти настапија студентите Илза Бафтијари – виола, и виолинистите Ени Вучидолова, Андреј Ѓорѓевски, Диана Мирчевска и Марија Јанчулеска

В О К А М Е Р Н АТА С А Л А Н А ФИЛХАРМОНИЈА СЕ ОДРЖА КОНЦЕРТ Н А К А М Е Р Н И О Т О Р К Е С ТА Р

,,СОЛИСТИ НА ФМУ“

В

о Камерната сала на Филхармонија се одржа концерт на Камерниот оркестар „Солисти на ФМУ“ под диригентско водство на Борјан Цанев. На програмата се дела од Моцарт, Блох, Пјацола, Вилијамс (оркестрација Борјан Цанев), Елгар и Бритн. Како солисти настапија студентите Илза Бафтијари – виола, и виолинистите Ени Вучидолова, Андреј Ѓорѓевски, Диана Мирчевска и Марија Јанчулеска. Камерниот оркестар „Солисти на ФМУ“ е основан во 1999 година на иницијатива на проф. Велко Тодевски, а денес со овој ансамбл раководи Борјан Цанев. Составен од избрани студенти на гудачкиот оддел на Факултетот за музичка уметност во Скопје, oд своето основање до денес оркестарот редовно остварува бројни успешни настапи во рамките на редовните активности на Факултетот, на фестивалите „Скопско лето“, „Денови на македонска музика“, „Нишки музички свечености“, а помеѓу реализираните концерти на овој ансамбл се и концертот на затворањето на „Интерфест – Битола“ 2012 под диригентство на проф. Репертоарот на овој ансамбл се состои од дела од сите музички епохи, од кои голем дел се и премиерни изведби на дела од македонски современи композитори.

29 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019


В О ГА Л Е Р И Ј АТА Н А М Л А Д И Н С К И О Т К У Л Т У Р Е Н Ц Е Н ТА Р Според организаторот, насловот упатува на молкот во општеството, а идејата е да бидат претставени автори што се занимаваат со концептуална уметност и кои имаат храброст, желба и надеж нешто да се промени

„МОЛК ЗА …“ НА ДЛУМ

Д

руштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) во галеријата на Младинскиот културен центар ја отвори изложбата „Молк за …“ – трета од проектот „Поместени граници“. На изложбата учествуваат автори членови на ДЛУМ, како и гости од странство: Моника Мотеска, Зорица Зафировска, Нехат Беќири, Андреј Митевски, ОПА, Антонио Пирковски и Лени вон Гелева, Никола Узуновски, Софија Григориаду од Грција и Ремијон Проња од Албанија. Според организаторот, насловот упатува на молкот во општеството, а идејата е да бидат претставени автори што се занимаваат со концептуална уметност и кои имаат храброст, желба и надеж нешто да се промени. Кураторот на изложбата Александра Зиновски-Вилиќ вели дека проектот има концептуален карактер, односно се занимава со промислување, преиспитување, анализирање, критикување, лично видување/ чувствување на стварноста. ,,Проектот „Поместени граници“ се стреми да го надмине традиционалниот модерен приказ во ликовната уметност со тоа

што додавајќи му концепт на делото кој говори преку една можеби препознатлива идеја, прави обид да ги претстави и доближи кон 30 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

пошироката публика новите аспекти на уметничкото истражување на различни начини, истакнува Зиновски-Вилиќ.


„ В ТО РА Ш А Н С А “ – Тоа е една приказна, која е секојдневна и современа, иако во филмот е ставена во една историска рамка, но добро функционира и денес, затоа што се обидовме да направиме приказна за нас, посебно за женските карактери и темите на овие женски светови – вели Џиџева

В

о чест на филмот „Втора шанса“ на режисерката Марија Џиџева, што го отвори 22-то издание на „Скопје филм фестивал“ во Младинскиот културен центар се одржа пресконференција на која присуствуваше дел од екипата меѓу кои режисерката Марија Џиџева, и актерката Мирјана Карановиќ. Режисерката Циџева сподели дека на снимањето на филмот се работело подолго време. – Тоа е една приказна, која е секојдневна и современа, иако во филмот е ставена во една историска рамка, но

НА „СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ“

добро функционира и денес, затоа што се обидовме да направиме приказна за нас, посебно за женските карактери и темите на овие женски светови – вели Џиџева. Продуцентот Светозар Ристовски истакна дека она што го испровоцирало да се нафати на овој проект е фактот дека станува збор за одлична, минималистичка приказна, зрела тема и интересниот факт дека станува збор за женски филм, со женски ликови и женски приказни, кој на овие простори, со исклучок на Теона Митевска, е 31 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 835 / Април 2019

вистинска реткост. Актерката Мирјана Карановиќ, пак, истакна дека овој филм гравитира околу три рамноправни женски ликови што живеат во иста зграда, на различни катови, ликови што немаат контакт помеѓу себе, освен средба во лифт и болница. Главните улоги ги толкуваат актерите: Мирјана Карановиќ, Даниела Иваноска, Наталија Теодосиева, Јорданчо Чевревски, Дениз Абдула, Златко Митрески, додека, пак, директор на фотографија е Дејан Димески.


Profile for Makedonsko Sonce

835  

Makedonsko sonce

835  

Makedonsko sonce

Advertisement