Page 1

Kıyıpark Projesi Yüreğir Kına Konakları

n YÜREĞİR Belediyesi, Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ile 2 Kına Konağı’nın yapımına 2018 yılında start verdi.

Sosyal Konut Projesi

n YÜREĞİR Belediyesi tarihinin en büyük yatırımını, dar gelirli 644 ailenin ev sahibi olması için gerçekleştirdi.

9 YILDA

10 NUMARA 5 YILDIZ

ESERLER 9 yılda AK Belediyecilik’in en güzel örnekleri olan bir çok proje ve hizmeti birlikte hayata geçirdik. Verdiğimiz sözleri bir bir tuttuk.

n GÜNÜMÜZDE yeşil alanlar, olmazsa olmazlarımız arasında. Kentlerin park ve bahçeleri ‘Gelişmişlik Ölçüsü’ olarak değerlendiriliyor. Yüreğir Belediyesi, 9 yılda yeşil alanlarını 200 bin fidan ve ağaç dikerek %300 oranında artırdı.

15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi n 1 YILDAN daha kısa bir sürede tamamlanıp, 14 Temmuz 2017 günü Sayın AB Bakanı Ömer Çelik’in katılımı ile düzenlenen törenle hizmete alındı. 15 Temmuz Şehitler Parkı, Atakent Mahallesi’nde 54.000 metrekare alanda kurulmuştur.

Yüreğir Kültür Merkezi

n SELÇUKLU mimarisinin belirgin özelliklerini taşıyan Adana’nın en büyük Yüreğir Kültür Merkezi’ni inşa etti. Kültür merkezinde; 200 kişilik 2, 1000 kişilik 1 büyük toplantı salonu ile modern nikah dairesi, fuaye ve sergi alanları bulunuyor.

Ne Mutlu Bize, Ne Mutlu Yüreğir’e… l BELEDIYEMIZ ulusal ve uluslararası öneme sahip vizyon projelerle, Adana’da lider ve öncü belediye oldu. Belediyecilkte Adana’da ilkleri Yüreğir Belediyesi gerçekleştirmeye devam ediyor. 2009 yılında eski yönetimden devraldığımız 135 milyon lira borcun tamamı ödendi.

l ÜZERINE Yüreğir’e, 600 milyon liralık yatırım gerçekleştirdik. Güzel ilçemizin 40 yıldır biriken sorunlarına tabiri yerindeyse geçici değil kalıcı çözümler üreterek çözmeye çalıştık. Projelerimiz ülke sathında yaygın bir bilinirlik kazanırken, marka kent olma yolunda hızla ilerliyor.

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan Yazısı n SAYFA 5’TE

Murat Çiçek, Melih Altınok ve Hikmet Genç

Türkiye ve dünyadaki son gelişmeleri anlattı

n YÜREĞİR Belediyesi, 2017 yılının sonlarında temelini attığı Kapalı Yüzme Havuzu ile bölge insanına yaz-kış yüzme sporu yapabilme imkanı sağlayacak. n SAYFA 8-9’DA

Yüreğir Belediyesi Güreş Takımı

Türkiye dünyanın kilit taşıdır 5’TE

Kapalı Yüzme Havuzu

4’TE

I KOZANL iN R F A GAZiSi:

1. LiG’E Yükseldi

Vatana bacağım feda olsun

15’TE

2’DE


yuregirbelediye

yuregirbelediye

yuregirbld

BU “www.yuregir.bel.tr A VATAN IM BACAĞ UN” LS FEDA O

2

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan

Yüreğir Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan coşkusunu vatandaşlarla birlikte yaşayacak

KOZANLI AFRiN GAZiSi TÜRKMEN’i ZiYARET ETTi

Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Afrin’de gerçekleştirilen ‘Zeytin Dalı Operasyonu’nun 36. gününde, içinde bulunduğu zırhlı araca füze isabet etmesi sonucu gazi olan Komando Uzman Çavuş Tayfun Türkmen’i evinde ziyaret etti

“BU VATANA BACAĞIM FEDA OnunLSiyetUN”

aşkan Çelikcan’ın ziyaretinden mem duygularını; duyduğunu ifade eden Türkmen ise için teşekkür “Sayın Başkanımıza nazik ziyareti ları ile sulanan ediyorum. Nice şehitlerimizin kan olsun. Orada bu vatan toprağına bir bacağım feda dı. Teröristler, o karşılaştığımız manzara çok çarpıcıy , büyük bir destek tünelleri arkalarında büyük bir güç zarayı, teröristlere olmadan asla kazamaz. Oradaki man ten sonra, ‘Devletimiz verilen silahları ve desteği gördük rum. Yoksa kim bilir o iyi ki bu operasyonu yapmış’ diyo an, belki Kadirli’den tünellerin ucu yarın bir gün Kozan’d Recep Tayyip ın çıkacaktı. Cumhurbaşkanımız Say ile Mehmetçik, uşu Erdoğan’ın liderliği ve kararlı dur ıdı. Türkiye çok kaz ünü vatanına göz diken hainlerin kök ımız, kanımız Can let. dev büyük bir güç, çok büyük bir . uştu kon e lind bu vatana feda olsun.” şek

B

n YÜREĞIR Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Ramazan ayı boyunca her gün ayrı bir mahallede düzenlenecek sokak iftarlarında vatandaşlarla buluşarak, Ramazan coşkusunu Yüreğirli vatandaşlarla birlikte yaşayacaklarını söyledi. n GERÇEKLEŞTIRECEKLERI Geleneksel Ramazan etkinlikleriyle ilgili bilgi veren Başkan Çelikcan; “Toplu iftarlarımızda Ramazan ayının manevi iklimini vatandaşlarımızla birlikte teneffüs ederken aynı zamanda belediyemiz hakkında talep ve şikâyetlerini de dinleme fırsatı buluyoruz" dedi.

B

aşkan Mahmut Çelikan, Afrin Gazisi Komando Uzman Çavuş Tayfun Türkmen’i Kozan’daki evinde ziyaret etti. Gazi Tayfun Türkmen ile bir süre sohbet ederek geçmiş olsun temennisinde bulunan Başkan Çelikcan, Afrin’de destan yazan Mehmetçiklerimize minnettar olduklarını belirtti. Türk askerlerinin sınır ötesinde gerçekleşen Zeytin Dalı Operasyonu’nda çok başarılı bir operasyona imza attığını belirten Çelikcan; “Hiçbir sivilin burnu bile kanamadan 4 binin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi. Vatan uğruna verilen bu mücadelede şehit düşen Mehmetçiğimize rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Bugün Afrin Gazimiz Tayfun Türkmen’i ziyaret ettik. Anlattıkları ile bizi gururlandırdı. Bu bayrak, bu vatan, bu millet, bu devlet uğruna şehitlik de, gazilik de büyük bir şereftir.” dedi.

15’TE

İL İL İMSAKİYE VAKTİ

11’DE

İLK SOKAK İFTARI YAVUZLAR MAHALLESİ’NDE

16’DA

YÜREĞİR’DE RAMAZAN ŞENLİKLERİ


yuregirbelediye

yuregirbelediye

www.yuregir.bel.tr

yuregirbld

4

Uyan Türkiyem Yapımcısı ve Sunucusu

Eski Milletvekili Şevki Yılmaz

TURKiYE DUNYANIN P

yuregirbelediye

yuregirbld

www.yuregir.bel.tr

5

Ünlü Gazeteci Yazar Murat Çiçek, Melih Altınok ve Hikmet Genç

Yüreğirliler ile buluştu

çok önemli bir görevi üstlendiklerini rogramın açılış konuşmasını yapan Yüreğir Belediye Başkanı belirten Tahir Sarıkaya, canlı yayında başına gelen çok ilginç Mahmut Çelikcan, sosyal olayları izleyicilerle paylaştı. ve kültürel belediyeciliğin en güzel örneklerini Yapılan haberlerin hiç Beyaz TV kimseyi memnun hayata geçirdiklerini ‘Uyan Türkiyem’ etmediğini söyleyen belirterek, ... hayata programının Sarıkaya; ‘’Kötüyü geçirdiklerini, belediyeciliğin de veriyoruz, iyiyi sunucusu Tahir merkezinde de veriyoruz ki Sarıkaya ve vatandaşlarımız ise vatandaşlar yapımcısı İsmail olduğunu belirtti. iyiyle kötüyü Çanak, Yüreğirliler ayırt edebilsin, Bundan sonra da ile buluştu. merkezinde insan olan örnekleyebilsin. projeleri hayata geçirmeye Kamuoyunu aydınlatmak ve bilgilendirmek amacıyla devam edeceklerini belirten Başkan Çelikcan; ‘’Yüreğir’de, üstlendiğimiz bu görev çok önemli. Doğruluğundan emin konusunda söz sahibi birçok önemli kişiyi ağırladık. Değişik fikirde olduğumuz konularda cesur olmak, ve meslekte insanları Yüreğirli korkmamak lazım. Ülkemizde kimse kimseyi dinlemiyor. En büyük vatandaşlarımızla buluşturmaya sorunlarımızdan bir tanesi hızla devam ediyoruz. Beyaz Tv ‘Uyan kutuplaşıyoruz.’’ dedi. Türkiyem’ programının sunucusu Tahir Sarıkaya ve yapımcısı İsmail Yüreğirli vatandaşlarla Çanak’ı Yüreğir’de ağırlamaktan, buluşmaktan mutlu olduğunu Yüreğirliler ile buluşturmaktan belirten Sarıkaya; ‘’Yüreğir’de güzel şeyler oluyor. Bunu bize ulaşan mutluluk duyduk. Bu programlarla ve sunduğum vatandaşlarımız merak haberlerden de ettikleri bütün takip ediyoruz.’’ dedi. soruları bizzat Program muhataplarına yapımcısı İsmail sorma fırsatı yakalıyorlar. Çanak ise yaptığı Televizyon ve açıklamada Yüreğir’e her gazeteci olmak geldiğinde farklı isteyen genç bir projeyle arkadaşlarımız karşılaştığını ise bu meslekle ilgili bilgi belirtti. alıyor.’’ dedi. Yüreğir’de güzel Televizyoncuların ve gazetecilerin şeyler olduğunu gözlemlediğini söyledi. toplumu doğru bilgilendirme adına

yuregirbelediye

KiLiT TASIDIR 20. Dönem Milletvekili Şevki Yılmaz, Yüreğir Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Türkiye Geçilmez’ konulu konferansta, Türkiye üzerinde oynanan oyunları anlattı

Y

“FETÖ TÜRKİYE’DE KARDEŞ KAVGASI BAŞLATACAKTI”

H

açlılar bizi her zaman içimizden yıkmak istemişlerdir. Ama oynanan bu oyunlar bizi her zamankinden daha fazla birbirimize kenetlenmemizi sağlamıştır. En son olarak aklını kiraya veren FETÖ, Türk Milleti’nden büyük bir tokat yemiştir. Eğer bunlar darbe girişiminde başarılı olsalardı, aklını kiraya veren veya birilerinin maşası olan Fethullah Gülen ‘Mehdi’ gibi Türkiye’ye girecek, kardeş kavgasını başlatacaklardı. Hain darbe girişiminden önce hazır bekletilen NATO Ordusu gelip ülkemizi işgal edecekti. Çok şükür bu oyunların hepsi boşa çıktı. Biz Kürdü ile Türkü

ile, Alevisiyle bir ve bütün olduğumuz sürece hiç bir güç bizi yıkamayacaktır. Türkiye geçilemez, aklı olan Türkiye ile birlikte hareket eder.” dedi. Yılmaz konuşmasını; “Fatih Sultan Mehmet’in, Yavuz Sultan Selim’in Kanunu Sultan Süleyman’ın mezarı başında hiç turist göremezsiniz. Çünkü haçlılara en büyük darbeyi bu padişahlarımız vurmuştur. Kanuni Sultan Süleyman, Kabe’yi yıkmak isteyen Haçlı ordusunu bozguna uğratmıştır. Orada kale yaparak Kabe’yi 500 sene korumuştur. Türkler Kâbe’nin ebabil kuşudur.’’ şeklinde tamamladı.

üreğirlilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansın açılış konuşmasını yapan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Türkiye’nin hem bölgesel hem de küresel bir güç olduğuna dikkat çekerek; “Osmanlı İmparatorluğu gittiği her yere adalet, huzur ve istikrar götürmüştür. Bu yüzden asırlar boyu dünyaya örnek olacak bir yönetim sergilemişlerdir.” dedi. Yüreğir Belediyesi olarak Şevki Yılmaz’ı ağırlamaktan mutluluk duyduklarının belirterek konuşmasını tamamlayan Başkan Çelikçan, misafiri Şevki Yılmaz’a kültürevlerinde üretilen bir tablo hediye etti.

TÜRKİYE GEÇİLMEZ Türkiye’nin bulunduğu konum itibariyle dünyanın kilit taşı olduğuna dikkat çeken Şevki Yılmaz; Kâbe’nin, Medine’nin ve Kudüs’ün sigortası İstanbul’dur. Menderes’in, Erbakan’ın değerini öldükten sonra daha iyi anladık. Liderlerimize ölmeden önce sahip çıkmamız lazım. 2019 seçimleri bizim için çok önemli. Siyonistler geminin kaptanlığını gerçek bir kaptanın yerine korsanların geçmesini istiyorlar. Biz buna izin vermeyelim. Kasımpaşalı liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıkalım. 2019 yılı Dünya’ya Türkiye’yi kilit taşı olarak yerleştirme yılıdır.

24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Melih Altınok ve Akşam Gazetesi Köşe Yazarı Hikmet Genç, Yüreğir’de gerçekleştirilen ‘Gündem Özel’ programında ülkemizde ve dünyada yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Yüreğir Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Gündem Özel’ programına Yüreğirliler yoğun ilgi gösterdi. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelkcan, katılımlarından dolayı teşekkür ettiği gazeteci yazarlara, kültürevlerinde yapılan çini tablolardan hediye etti. Programın açılış konuşmasını yapan Başkan Çelikcan; ‘’Yerel yönetimler, sosyal ve kültürel anlamda toplumun yaşam standardını yükseltmede daha etkilidir. Hizmete açtığımız 11 kültürevi ve Adana’nın en büyük kültür merkeziyle Yüreğir, sosyal ve kültürel belediyecilikle tanıştı. Alanlarında kendisini ispat etmiş birçok önemli ismi vatandaşlarımızla buluşturduk. Bundan sonra da sosyal ve kültürel belediyeciliğe önem vermeye ve en güzel örneklerini Yüreğir’de uygulamaya devam edeceğiz.’’ diye konuştu.

Sevgili Adanalılar

TÜRKiYE VE DÜNYADAKi SON GELiŞMELERi ANLATTI

ABD DONANMASI

7-8 YILDIR AKDENİZ’DE B

ölge halkının sorunlarının sınırları olmayan ülkeler tarafından çözülemeyeceğini, FETÖ’nün ise bir CIA aklı olduğunu belirten Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Melih Altınok; ‘’ABD Donanma Gemileri 7-8 yıldır Akdeniz’de bekliyorlar. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Lideri ve İran Lideri’nin verdiği ortak fotoğraf ortalığın karışmasına neden oldu. Bölgede huzur ve güven istemeyen ABD, İngiltere ve Fransa bölgede söz sahibi olmak istiyor. ABD’nin bölgede oynadığı oyunlar tutmayınca harcadığı 7 milyar dolarlık zararını çıkartmanın derdine düştü. Diğer yanda, ABD Başkanı Trump çok büyük imaj kaybetmiş durumda. Fransa genel grev tehdidi altında. İngiltere’de ise eski huzur ortamı kaybolmuş durumda. Bu saldırılarla kendi gündemlerini oluşturmaya çalışıyorlar.’’ dedi.

FETÖ’DEN SONRA TERÖR OLAYLARI DURDU

24

TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, Fethullahçı Terör Örgütü’nün ülkeye büyük zarar verdiğine dikkati çekerek; “Bunların gerçek yüzü ortaya çıkmadan önce terör örgütleri ile işbirliği yaptığını görüyoruz.

FETÖ’nün eli ayağı kesilince olaylar da bitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde dünyada itibarımız arttı. Dünyada kendi SİHA’sını yapan 6-7 ülkeden biriyiz. Türkiye artık sözü dinlenen bir ülkedir.’’ dedi.

HAKSIZLIĞA KARŞI DÜNYAYA MEYDAN OKUYAN BİR LİDERİMİZ VAR

A

kşam Gazetesi Köşe Yazarı Hikmet Genç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın haksızlıklar karşısında Dünya’ya meydan okuduğuna dikkat çekti. Dünya’da artık Türkiye pasaportunun bir değeri olduğunu anlatan Genç; “80-90’lı yıllarda pasaporta bakıp bize ona göre davranıyorlardı. Artık günümüzde öyle değil. Türkiye’de Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte çok şey değişti. Türkiye artık mazlumların umut dünyası

oldu. Biz vatandaşlar olarak ta Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği açısından tek yürek olmak durumundayız. ABD şu anda Ortadoğu’da etkisiz eleman konumunda. Kurguladığı bütün oyunlar boşa çıktı. Planları çöktü. Suriye’de bugüne kadar 5 milyon insan göçmen durumunda. Yüzbinlerce insan hayatını kaybetti. Yeni mi aklınıza geldi Suriyeli vatandaşlar. Bu güne kadar neredeydiniz? Amaç bölgede etkin olma savaşı.” dedi.

Ne Mutlu Bize, Ne Mutlu Yüreğir’e… 9 Yılda Ak Belediyecilik’in En Güzel örnekleri olan bir çok proje ve hizmeti birlikte hayata geçirdik. Verdiğimiz sözleri bir bir tuttuk. Belediyemiz ulusal ve uluslararası öneme sahip vizyon projelerle, Adana’da lider ve öncü belediye oldu. Belediyecilkte Adana’da ilkleri Yüreğir Belediyesi gerçekleştirmeye devam ediyor. 2009 yılında eski yönetimden devraldığımız 135 milyon lira borcun tamamı ödendi. Üzerine Yüeğir’e , 600 milyon liralık yatırım gerçekleştirdik. Güzel ilçemizin 40 yıldır biriken sorunlarına tabiri yerindeyse geçici değil kalıcı çözümler üreterek çözmeye çalıştık. Projelerimiz ülke sathında yaygın bir bilinirlik kazanırken, marka kent olma yolunda hızla ilerliyor. Bu arada Yüreğir Belediyesi alt ve üst yapı projelerinde olduğu gibi sosyal ve kültürel projeleri ile ulusal uluslararası bir çok kurumdan ödüller aldı. Hep birlikte onurlandık. Millet aşkıyla çok çalıştık, bizim alın terimiz Yüreğir için alın akı oldu! ‘Yüreğir’de Ak Beledi̇yecilik’ büyük hayalleri̇n mi̇mari olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyi̇p Erdoğan’ın, 1994’te ortaya koyduğu, merkezine insanı alan, çözüm odaklı yerel yöneti̇m modelinin yakın takipçisi ve uygulayıcısı oldu, Yıllar su gibi akıp giderken şöyle bugünden geriye bakınca, Yüreğir’de 9 yılda her gün yeni bir projenin hayata geçtiğine, bir yenisinin temelini attığımıza ve hiç bir günün boşa geçmediğine şahit olacaksınız. 2009’ta teveccühünüze mazhar olmamla birlikte gece gündüz demeden aşkla şevkle vatandaşımızın mutluluğu için çalıştık. Sorunları büyük bir kentte elbette diğer kentlere göre daha çok çalışmak gerektiğinin hep farkındaydık, Sizden aldığımız desteğin verdiği pozitif enerjisi ile hiç durmadan ara vermeden görevimizin başında olduk. Yaşayan, nefes alan kentleri̇n mi̇mari olmak içi̇n çıktığımız yolda, ülkemiz 24 Haziran’da önemli bir seçime gidiyor. Türkiye hedef büyültüyor ve Mustafa Kemal Atatürk’ün hedeflediği, gelişmiş medeniyetler içinde yerini almaya hazırlanıyor. Türkiye 2023 hedefleri ile bölgesinde geleceğe emin adımlarla yürüyor. Tüm saldırılara, tüm kalleş planlara karşın kutlu dava her yeni gün katlanarak büyüyor. Tüm hemşehrilerime sağlıklı, huzurlu, bereketli günler diliyorum.


yuregirbelediye

yuregirbelediye

www.yuregir.bel.tr

yuregirbld

6

yuregirbelediye

yuregirbelediye

HiZMETE AÇILDI

tamamlandı

Yapımı tamamlanan Çok Amaçlı Mahalle Evi, Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel’in de katıldığı törenle hizmete açıldı.

Y

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, yaptığı konuşmasında; ‘’Vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Hainler hiç bir zaman emellerine ulaşamayacaktır.’’ dedi.

şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de hayırlı ömürler diliyorum. Bugün huzur içerisinde yaşıyorsak bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Şehidimizin aziz hatırası burada yapılan ‘Çok Amaçlı Mahalle Evimizde’ sonsuza kadar yaşayacaktır. Şehit Gökhan Kılıç’ın anısına yapılan 22. Çok Amaçlı Mahalle Evi’nin anlamlı bir günde, sene-i devriyesinde hizmete açılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Adana’mıza ve Yüreğir’e hayırlı olmasını diliyorum.’’ dedi.

Yüreğir rde tek sefe tarihinin tırımı olan ya en büyük tlar projesin o u Sosyal K hızla devam tı nin inşaa klar, tek tek lo ediyor. B liyor. k ü y se

SOSYAL KONUTLAR HIZLA TAMAMLANIYOR KINA KONAĞI YÜZME HAVUZU VE PARK İNŞAATI HIZLA DEVAM EDİYOR Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Cumhuriyet Mahallesi’nde, 25 dönüm alan üzerine yapılacak olan kına konağı, yüzme havuzu ve park yeri inşaatını gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Sosyal Konut projesi inşaatını gezerek çalışmalar hakkında bilgi alan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, hak sahiplerinin konutlarına kısa sürede kavuşacaklarını belirtti

Y

üreğir’e sayısız kalıcı eserler kazandıran Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Cumhuriyet Mahallesi’ne yeni tesisler kazandırıyor. 25 dönüm alan üzerine kına konağı, yüzme havuzu ve park yapılıyor. Tesislerin inşaatını gezerek çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Çelikcan inşaatın büyük bir hızla devam ettiğini ve kısa zamanda tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulacağını belirtti. Cumhuriyet Mahallesi’ne yapılan kına konağı, yüzme havuzu ve parkın bir bütünlük

İ arz ettiğini belirten Başkan Mahmut Çelikcan ‘’Yüreğirli vatandaşlarımız kınalarını Osmanlı, Selçuklu mimarisi ile yaptığımız kına konaklarında yapacaklardır. Yazın sıcaktan ve tozdan, kışın ise soğuktan ve çamurdan kurtulacaklardır. En önemlisi ise sokaklardaki gürültü kirliliği ortadan kalkacaktır. Mutlu günlerini nezih ortamlarda yaşayacaklardır. ‘’ diyerek Cumhuriyet Mahallesi ve Mithat Özsan Bulvarı’nda kına konağı inşaatlarını hızla devam ettiğini belirtti.

7

Atakent Semt Pazarı

Yüreğir’in 22. Taziye Evi Sarıçam Mahallesi’nde

üreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Sarıçam Mahallesi’ne yapılan Çok Amaçlı Mahalle Evi’nin açılışı, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, AK Parti Yüreğir İlçe Başkanı Av. Ahmet Çözer’in de katıldığı törenle hizmete açıldı. Törende, Fırat Kalkanı harekâtında şehit olan Piyade Uzman Çevuş Gökhan Kılıç’ın sene-i devriyesi nedeniyle Mevlit okundu. Şehidin ailesine başsağlığı dileyen Başkan Çelikcan; ‘’Bütün

www.yuregir.bel.tr

yuregirbld

nşaat alanını gezerek çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Çelikcan, çalışmaların planlanan şekilde devam ettiğini belirtti. Göreve geldiği günden bu yana ilçenin gelişmesi ve kalkınması için gece gündüz çalıştıklarını ve birçok yeni projenin hayata geçtiğini belirten Başkan Çelikcan; ‘’Atakent Mahallemizde tek seferde Yüreğir tarihinin en büyük yatırımını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 644 adet ‘Sosyal Konut Projesi’ büyük bir hızla devam ediyor. Kuraları noter huzurunda çekerek hak sahiplerini belirledik. Amacımız; vatandaşlarımızın uygun şartlarda, sosyal donatıları olan modern

konutlarda oturmalarını sağlamaktır. Yüreğir’de vatandaşlarımızın ev hayalini gerçekleştiriyoruz.’’ şeklinde konuştu. Yüreğir’de kent yaşamına uygun projeler üretip yaşam kalitesini yükseltmeyi ve bölgeyi çağdaş görünümlü kent durumuna getirmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Çelikcan; ‘’İlk önce Yerinde Kentsel Dönüşüm’ü başardık. Sosyal Konut inşaatını başlattık ve konut için başvuru yapanların kuralarını çekerek hak sahiplerini belirledik. Atakent Mahallemizde yapılan konutlar tamamladıktan sonra yeni konutlar yapmak için arayışlarımız devam edecektir.’’ dedi.

Serinevler ile PTT Evleri Mahallelerinin ardından, Atakent Mahallesi’ndeki 3’üncü Kapalı Semt Pazarı’nın da yapımı tamamlandı ve yakında hizmet vermeye başlayacak

A

takent Mahallesi’ndeki Kapalı Semt Pazarı’nı gezerek incelemelerde bulunan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Yüreğir’de ilkleri gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirtti. Yüreğirli vatandaşlarımızın daha nezih ortamlarda alışveriş yapmaları için ilçede ‘Kapalı Semt Pazarı’ projesini hayata geçirdiklerini belirten Başkan Çelikcan; “Serinevler ve PTT Evleri Mahallelerimizde Kapalı Semt Pazarlarımızı tamamladık. 3. Kapalı Semt Pazarı’nı ise Atakent Mahallemizde hayata geçirmenin heyecanını yaşıyoruz. Çok yakında vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Hedefimiz büyük. Allah nasip ederse 4’üncüsü, 5’incisi de sırayla gelecek.” diye konuştu.

ÇOK AMAÇLI KULLANILACAK Kapalı Semt Pazarları’nın fonksiyonlarıyla ilgili de bilgi veren Başkan Çelikcan; “Semt pazarının olmadığı günlerde gençlerimizin spor yapabileceği bir şekilde düzenleme yapıyoruz. Buraları derneklerimiz, sivil toplum örgütlerimiz kermes ve toplantı amaçlı olarak da kullanabilecekler. Kurban Bayramı’nda ise kurban kesim merkezleri olarak vatandaşlarımıza hizmet verecek. Bir kaç mahallenin ortak kullanacağı bu semt pazarları sayesinde Yüreğir’de görüntü kirliliği de ortadan kalkacaktır.” şeklinde konuştu.


yuregirbelediye

yuregirbelediye

yuregirbld

9 BÖLGEDE HIZLI KENTSEL DÖNÜŞÜM

YÜREĞİR TARİHİNİN EN BÜYÜK YATIRIMI

Dar gelirli ailelerimizin ev hayali gerçek oldu Y üreğir Belediyesi tarihinin en büyük yatırımını, dar gelirli 644 ailenin ev sahibi olması için gerçekleştirdi. Atakent Mahallesi’nde gerçekleştirilen Sosyal Konut Projesi’nin temeli, Ocak ayında Sayın AB Bakanı ve AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik’in katılımı ile gerçekleştirildi. Sosyal Konutlar’ın hak sahipleri kura ile belli olurken, hızla devam eden konutlarda teslim tarihi Kasım 2018 olarak belirlendi. Ev hayalleri

gerçeğe dönüşen aileler kura töreninde sevinç gözyaşı döktü.

PROJE Kapalı Havuz Kapalı Spor Salonu Çocuk Oyun Alanları Açık Otoparkları muhteşem bahçe peyzajı ile lüks konut projelerinin üzerine çıkarken,135 bin liralık fiyatı ile de yüksek talep topladı.

İlk yerinde kentsel dönüşümü başardık Y üreğir Belediye Mahmut Çelikcan, 90’lı yıllardan itibaren yoğun göç alan ilçedeki çarpık ve düzensiz kentleşmeyi çözmek için 2009 yılında KENTSEL DÖNÜŞÜM projelerinin startını verdi. Yüreğir Belediyesi kentsel dönüşümü, ‘Yerinde Kentsel Dönüşüm’ ve eğitim, kültür ve sosyal projelerle desteklenen ‘Zihinsel Dönüşüm’ mantığı ile gerçekleştirdi. Kışla Mahallesi 1’inci Etap Kentsel Dönüşüm

Projesi tamamlandı. 772 aile yeni evlerinde yeni hayatlarına başladı. 43 esnaf her sabah ‘Besmele’ ile açtıkları yeni iş yerlerine kavuştu. Yüreğir’de 9 bölgede sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam ediyor. Yüreğir, kentsel dönüşümle çehresi değişirken, ekonomik durumu iyi ailelerin konut almak istediği cazibe merkezi haline geldi. Yüreğir Değişiyor, Adana Gelişiyor...

A D L I Y 9 a r a m u n 10 R E L R E S E

www.yuregir.bel.tr

8-9

HER İŞİMİZ VATAN VE MİLLET AŞKIYLA

8.000 m 2 alanı ile Adana’nın e büyük Kültü n r Merkezi

5 YILDIZ

Y

Adana’nın en büyük kültür merkezi

üreğir Belediyesi 9 yılda Yüreğirli’nin zihinsel dönüşümüne destek verecek, temelinde mesleki ve teknik eğitimin bulunduğu sosyal ve kültürel projelere öncelik verdi. Bu amaçla 11 kültürevi yaptı. Selçuklu

mimarisinin belirgin özelliklerini taşıyan Adana’nın en büyük Yüreğir Kültür Merkezi’ni inşa etti. Kültür merkezinde; 200 kişilik 2, 1000 kişilik 1 büyük toplantı salonu ile modern nikah dairesi, fuaye ve sergi alanları bulunuyor.

15 Temmuz’u unutmadık unutturmayacağız 15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim Tarih ve Kültür Kompleksini, 15 Temmuz 2016 günü ülkemizin geleceğini, demokrasiyi hedef alan hain kalkışmanın ardından, çocuklarımıza ve gençlerimize bu kara günü unutturmamak, şehit düşen 250 vatan evladımızın aziz hatıralarını yaşatmak üzere yaptık. 1 yıldan daha kısa bir sürede tamamlanıp, 14 Temmuz 2017 günü Sayın AB Bakanı Ömer Çelik’in katılımı ile düzenlenen törenle

hizmete alındı. 15 Temmuz Şehitler Parkı, Atakent Mahallesi’ndeki 54.000 metrekare alanda kurulmuştur. Komplekste; 5 Ocak Adana Kurtuluş Diyaraması,15 Temmuz Şehitler Anıtı, Bilim Merkezi, Planetaryum (Gezenevi), Robot Atölyesi, Müze ile birlikte modern oyun grupları bulunan çocuk oyun parkları, sosyal tesis ve mesire alanları yer almaktadır.

Bilim Merkezi 5 Ocak Adana Kurtuluş Diyaraması Gezegenevi

ADANA’YA VİZYON PR OJE

YÜREĞİR KIYIPARK

Kapalı semt pazarı ile kent pazarları modernize edildi B inlerce insanın alışveriş için tercih ettiği pazar yerleri Yüreğir’de kapalı semt pazarlarına dönüşüyor. Mevsimsel olumsuzlukları en aza indiren kapalı semt pazarları, esnaf ve vatandaşın yüzünü güldürüyor. Yüreğir Belediyesi, kapalı semt pazarlarının yapımına son

Seyhan Nehri’ne altın gerdanlık KIYIPARK Kapalı yüzme havuzu çok yakında açılıyor A Y rtan nüfusla beraber barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere kentlere bir yandan binalar inşa edilirken, diğer yandan da günümüz kentlisinin çevre bilincinin oluştuğuna yaşadıkları çevrede daha fazla yeşil alana sahip olmasını istediklerini görüyoruz. Günümüzde yeşil alanlar, olmazsa olmazlarımız arasında. Kentlerin park ve bahçeleri ‘Gelişmişlik Ölçüsü’ olarak değerlendiriliyor. Yüreğir Belediyesi, 9 yılda yeşil

alanlarını, 200 bin fidan ve ağaç dikerek %300 oranında artırdı. 2018 yılı ise en büyük çevre projesinin startının verildiği yıl oldu. Seyhan Nehri kıyısı boyunca uzanan 130.000 m2’lik alanda Adana’nın en prestijli temalı park projesi hızla devam ediyor. 2018 sonuna kadar hizmete alınması planlanan KIYI PARK, emekli evlerinden, festival alanlarına, lokallerden eğlence parkına kadar birçok sosyal donatısı ile dikkat çekiyor.

üreğir Belediyesi, metrekarelik kapalı spor kompleksinin içinde yer 2017 yılının sonlarında temelini alıyor. Komplekste; YÜREĞİR’D E yüzme havuzunun attığı Kapalı Yüzme YÜZMENİN yanısıra voleybol ve Havuzu ile bölge YAZI KIŞI insanına yazbasketbol sahası, YOK! kış yüzme sporu tribünler, fitness salonu, yapabilme imkanı bowling salonu, masa sağlayacak. 2018 yılı tenisi salonu, kafeterya, erkek içinde hizmete alınacak olan ve kadınlar için duş ve giyinme Kapalı Yüzme Havuzu, 5.000 odaları bulunuyor.

yıllarda hız verirken, yoğunluğa göre tespit edilen mahallelerde 6 Kapalı semt pazarı hizmete sunuldu. Yüreğir’de hayata geçirilen kapalı semt pazarları, pazar kurulmadığı günlerde vatandaşların sportif ve sosyal etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

Paylaştıkça azalıyor acılarımız! Y üreğir Belediyesi, Başkan Mahmut Çelikcan’ın, “Belediyecilik, doğumdan ölüme insana hizmettir” düsturu ile belediye hizmetlerinde insan odaklı projeler gerçekleştirdi. Toplumumuzun önemli hassasiyetleri arasında yer alan taziye geleneğinin yaşatılması ve sağlıklı

mekanlarda yaşanması için özel taziyeevleri yaptı. Yüreğir Belediyesi, 9 yılda 22 taziyeevini hizmete açtı. Taziyelerde belediyeden din görevlisi tahsis edilirken, kültürümüzde var olan geleneklerle, taziye için gelen ziyaretçilere yiyecek ve içecek ikramlarında bulunuluyor.

180 bin vatandaşım ızı kültürevle rimizde hobi ve m esle sahibi yap k tık

Ders takviyesinden mesleki eğitimlere kültürevi modeli Y üreğir Belediyesi, 2009 yılından günümüze kültürevlerinde verilen eğitimlerin başarıya ulaştırdığı bireylerin çokluğu ile örnek yerel yönetim oldu. Kentin değişiminin temelinde insanın değişerek geleceğe hazırlanmasına inanan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, bölge insanının sosyo-ekonomik ihtiyaçlarını tespit ederek 88 branşta mesleki kurslar açtı. Bu eğitimlerle ev kadınları aile ekonomisine katkı sağladı. Biçki dikişten kuaförlüğe, aşçılıktan

pastacılığa birçok farklı kursa katılan yüzlerce kadının eli ekmek tutar hale geldi. Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılarak Yüreğir Kültür Merkezi önünde, ürettikleri ürünleri satabilecekleri dükkanlar açıldı. Sanayide ihtiyaç duyulan teknik eleman ihtiyacını karşılamak üzere mesleği olmayan erkek kursiyerler, kaynakçılıktan fayansçılığa kadar birçok farklı mesleki kursa katılarak iş sahibi oldu. Yüreğir Belediyesi, istihdamı destekleyerek ülke ekonomisine büyük destek sağladı.

Yüreğir’in güneyi ve kuzeyine yapılan Kın a Konakları sosyal etkinlikler için kullanılaca de k

Nikâhta keramet, Yüreğir’de Kına Konakları var Y üreğir Belediyesi, Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ile 2 Kına Konağı’nın yapımına 2018 yılında start verdi. Yıl sonuna kadar hizmete girmesi planlanan Kına Konakları ile bölge insanı düğün ve kına gibi törenlerini ferah mekanlarda,

mevsimin olumsuzluklarından etkilenmeden gönüllerince yapabilecek. Kına Konakları, sokakta düzenlenen benzeri etkinliklerin de bölge insanına yaşattığı gürültü gibi birtakım olumsuzlukları da ortadan kaldıracak.


yuregirbelediye

yuregirbelediye

yuregirbld

www.yuregir.bel.tr

10

yuregirbelediye

yuregirbelediye

www.yuregir.bel.tr

yuregirbld

11

YUREGiR’DE

RAMAZAN COSKUSU Yüreğir Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan coşkusunu vatandaşlarla birlikte yaşayacak

Y

üreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Ramazan ayı boyunca her gün ayrı bir mahallede düzenlenecek sokak iftarlarında vatandaşlarla buluşarak, Ramazan coşkusunu Yüreğirli vatandaşlarla birlikte yaşayacaklarını söyledi. Gerçekleştirecekleri Geleneksel Ramazan etkinlikleriyle ilgili bilgi veren Başkan Çelikcan; “Toplu iftarlarımızda Ramazan ayının manevi iklimini vatandaşlarımızla birlikte teneffüs ederken aynı zamanda belediyemiz hakkında talep ve şikâyetlerini de dinleme fırsatı buluyoruz. Ramazanın kaynaştırıcı, paylaştırıcı ve birleştirici ikliminde vatandaşlarımızla birlikte olmak en büyük mutluluğumuz olacaktır.’’ diye konuştu.

BASKAN CELiKCAN iLK iFTARINI VATANDASLARLA ACTI Yüreğir’de Ramazan coşkusu, her yıl olduğu gibi bu yılda coşkulu geçecek. Ramazan ayı boyunca her gün ayrı bir mahallede düzenlenecek sokak iftarlarının ilki Yavuzlar Mahallesi’nde yapıldı. Başkan Çelikcan da programa katılarak ilk iftarını vatandaşlarla birlikte yaptı.

İ

ftar sonrası esnafları ziyaret eden Başkan Çelikcan vatandaşların Ramazan-ı Şerifini kutladı. Çay sohbetlerine katıldı. İftar Yemeğine AK Parti Yüreğir İlçe Başkanı Ahmet Çözer ve meclis üyeleri de katıldılar. Yüreğir’de sokak if-

tarlarının geleneksel hale geldiğini belirten Başkan Çelikcan; ‘’Bu toplu iftarlarda Ramazan ayının manevi iklimini vatandaşlarımızla birlikte teneffüs ederken aynı zamanda belediyemiz hakkında talep ve şikâyetlerini de dinleme fırsatı

buluyoruz. Ramazanın kaynaştırıcı, paylaştırıcı ve birleştirici ikliminde vatandaşlarımızla birlikte olmak en büyük mutluluğumuz olacak.’’ diyerek “Ramazan’ın huzurunu, sevincini, hep birlikte paylaşalım.” temennisinde bulundu.

“ÜLKEMİZE BARIŞ VE KARDEŞLİK GETİRSİN” 11 ayın sultanı olan Ramazan ayına girmemiz nedeniyle bir mesaj da yayınlayan Başkan Çelikcan; “Üç ayların başı Rahmet, ortası günahlardan bağışlanma ve sonu ise cehennemden azad olma ayıdır. Ramazan’ın ilimize, ülkemize ve tüm insanlığa esenlik, barış, kardeşlik ve mutluluk getirmesini diliyorum. Bu vesileyle de tüm vatandaşlarımızın Ramazan ayını kutlarım. Umarım bu Ramazan, bereketinden ve mağfiretinden nasiplendiğimiz bir ay olmasını temenni ediyorum.” dedi.

BAŞKAN ÇELİKCAN SAHURDA YÜREĞİRLİLER İLE BULUŞTU Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Dadaloğlu Mahallesi Muhammediye Cami yanında bulunan taziye evinde vatandaşlarla birlikte sahur yaptı. Yüreğirliler iftardan sahura

Ramazan ayının güzellikleri ile beraber hep birlikte ertesi gün tutulacak oruca niyetlendiler. Etkinlikte vatandaşlarla bir araya gelen Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan “On

bir ayın sultanı Ramazan’ı şerifin manevi havasını düzenlediğimiz bu güzel etkinliklerle yaşamaya gayret ediyoruz. Geleneksel iftarlarımıza, Ramazan etkinliklerimize bugün sahur programımızı ekledik.” dedi.


yuregirbelediye

ASTIM? NEDİR V

ücudumuzda bulunan ve bronş adı verilen yapıların yardımıyla soluduğumuz havanın akciğerlere iletilmesi sağlanmaktadır. Bazı çevresel nedenlerden dolayı bronşlar normal çalışma şartlarını yakalayamazlar ve solunan havanın akciğerlere iletilmesinde problem oluşmaya başlar. Nöbetler halinde gelen ve astım olarak adlandırılan bu rahatsızlık sadece bronşların daralmasıyla tetiklenmemektedir. Bazı durumlarda bronşların etrafında bulunan zarın genişlemesiyle de astım nöbetleri oluşabilmektedir. Astımın bir diğer nedeni de balgam ve sümük gibi yapıların bazı insanlarda normalden fazla salgılanmasıdır. Balgam ve sümüğün fazla salgılanması sonucu havanın akciğerlere sorunsuz iletilmesi görevi üstlenen hava yollarında tıkanmalar meydana gelecek bunun sonucunda ise astım nöbetleri ortaya çıkabilecektir.

yuregirbelediye

www.yuregir.bel.tr

yuregirbld

12

ASTIM HASTALIGI

yuregirbelediye

yuregirbelediye

www.yuregir.bel.tr

yuregirbld

13

MECLiS ÜYELERi

Astım hastalığını tetikleyen nedenlerden en önemlisi çevresel etmenlerdir. Çevresel etmenlerin yanında kişinin ailesinden gelen genetik faktörlerin de astım hastalığı açısından risk teşkil ettiği unutulmamalıdır. Ailedeki astım hastası sayısı arttıkça kişinin astım hastalığına yakalanma ihtimali de doğru orantılı olarak artmaktadır.

D

ünyada yaklaşık 300 milyon insanı etkileyen bu hastalık, daha çok çocukluk çağında başlamaktadır. Astımın başlamasında genetik faktörler, yaş, cinsiyet, kilo, çevresel faktörler; sigara, alerjenler, hava kirliliği gibi birden çok faktör rol oynamaktadır. l Genetik; Anne ve babadan herhangi birinde astım hastalığı var ise çocukta gelişme oranı %20-30, her ikisi de var ise

bu oran %70-80 seviyelerine çıkmaktadır. l Aşırı kilo l Çocuklar için risk faktörleri; düşük doğum ağırlığı, erken doğum, sigara dumanı maruziyeti, çocuklukta geçirilen viral enfeksiyonlar. l Alerjenler ; ev tozları akarlar, kedi köpek proteinleri, hamam böcekleri, mantarlar gibi… l Sigara ve tütün kullanımının özellikle astımla ilişkisi oldukça yüksektir. Ayrıca astımdan doğabilecek ölümleri arttırmaktadır. Anne ve babaları sigara içen çocukların astıma yakalanma riskleri normal çocuklara göre anlamlı derecede yüksektir. l Hava kirliliği, yüksek nem, soğuk hava atakları ve astımdan hastaneye yatma riskini arttırmaktadır. l Sezeryan ile doğan çocukların normal doğuma göre astıma yakalanma riski %20 daha fazladır. l Mesleki maruziyet; 300’den fazla madde, mesleki astımla ilişkilendirilmiştir. l Diyet; Anne sütü ile beslenen çocukların hazır mamalar(soya proteini ve inek sütü içeren) ile beslenen çocuklara göre astıma yakalanma riskleri daha düşüktür. l Atopi ; Alerjik bir bünyeye sahip olanlar, alerjik nezle, alerjik konjiktivit, egzema gibi diğer alerjik durumları geçirenlerin astıma yakalanma riski daha yüksektir.

Astımın teşhisi

A

stımın teşhisi kişinin şikayeti, doktor muayenesi ve testlerin sonucuna göre konulmaktadır. Kişinin şikayetleri astım belirtileri yönünden değerlendirilir. Ailede astım hastası olup olmadığı ve alerji öyküsünün olup olmadığı sorgulanır. Ayrıca doktorunuzun yaptığı muayenede oldukça önemlidir. Ancak astım atakları dışındaki muayene tamamen normal olabilmektedir. Testleri; Solunum fonksiyon testleri(üfleme testleri), bronş provokasyon testleri ve bazı kan testlerini içermektedir. Çocuklarda özellikle beş yaş altında solunum fonksiyon testlerinin yapılması oldukça zordur. Bundan dolayı astım şüphesi olan küçük çocuklarda astım ilaçları verilip 4-6 hafta takibi sağlanır. Bu takip sırasında çocukların tedaviye yanıtını değerlendirilir. Yani tedaviden, teşhise gidilebilir.

KINA KONAKLARI İNŞAATINI İNCELEDİLER

K R A P I KIY

Astımın tedavisi

A

stım tamamen tedavi edilebilir bir hastalık değildir. Tedavide amaç atakları geçirmek, yeni atak oluşmasını engellemek ve atak sıklığını azaltmaktır. İyi bir korunma ve tedavi yöntemiyle kişiler uzun süre atağa yakalanmadan yaşayabilirler. Uzun vadede astımı kontrol etmek; Atakların sıklığını azaltmak için genellikle günlük alınması gereken ilaçlar verilir. Burada amaç astımı kontrol altına alıp sıklığını en aza indirmektir Kısa vadede astım ataklarını yatıştırma; Atakları yatıştırmak için kullanılan hızlı etkili ilaçları içerir.

iNŞAATINI GEZDi Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Meclis Üyeleri ile birlikte ‘Kıyı Park’ inşaatını gezdi

K

ıyı Park projesi hakkında muhtarlara bilgi veren Başkan Mahmut Çelikcan, Eylül ayında yapımı tamamlanacak olan parktan bütün Adanalı vatandaşların faydalanacağını belirtti. Meclis üyelerine, verdikleri destekler için teşekkür eden Başkan Çelikcan; “Mecliste yaşanan birlik ve beraberlik hizmete de olumlu yönde katkı sağlıyor. Yüreğir Belediyesi’nde görev yapan bütün Meclis Üyelerimiz, ilçemize yapılan bütün yatırımlarda bizim yanımızda olmuşlardır. Kendilerine teşekkür ediyorum.’’ dedi. İçerisinden böyle temiz bir nehir geçen çok az şehir olduğunu bu anlamda çok şanslı olduklarını belirten Başkan Çelikcan ‘’Orman Bölge Müdürlüğümüze ait ve fidanlık olarak kullandıkları alanı yeşil alan ve park yapmak üzere tahsisini gerçekleştirdik. 130 bin

metrekare bu alanı vatandaşlarımızın kullanımına açacağız. Nehir ile vatandaşlarımızın buluşmasını sağlayacağız. Vatandaşlarımızın nefes alacağı Adana’da olmayan birçok yeniliği burada gerçekleştireceğiz.’’ şeklinde konuştu. İçerisinde çocuk alanları, aromatik peyzaj alanları olan Kıyı Park, botanik park olarak hizmet vereceğini belirten Başkan Çelikcan inşaatın planlandığı şekilde devam ettiğini belirterek; ‘’Adana’ya önemli bir eser daha kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yapılan bu hizmetten tüm Adanalı vatandaşlarımız faydalanacaktır.’’ diyerek yapılan hizmetlerin uzun süre kullanılacağını söyledi. Yüreğir Belediye Meclis Üyeleri, Kıyı Park’ın Adana’nın prestijli bir park olduğunu, hizmete açılmasını sabırsızlıkla beklediklerini belirtti.

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Meclis Üyeleri’ne, Yavuzlar Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi’nde inşaatı devam eden Kına Konakları inşaatını gezdirerek çalışmalar hakkında bilgi verdi

Y

avuzlar Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi’nde devam eden inşatlar büyük bir hızla devam ediyor. Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Belediye Meclis Üyeleri’ne inşaatı devam eden Kına Konakları’nı gezdirdi. 25 dönüm alan üzerine yapılan kına konağı, yüzme havuzu ve parkın Cumhuriyet Mahallesi’nde önemli bir eksikliği gidereceğini belirten Başkan Çelikcan; ‘’Yüreğirli vatandaşlarımız kınalarını Osmanlı, Selçuklu Mimarisi ile yaptığımız kına konaklarında yapacaklardır. Yazın sıcaktan ve tozdan, kışın ise soğuktan ve

çamurdan kurtulacaklardır. En önemlisi ise sokaklardaki gürültü kirliliği ortadan kalkacaktır. Mutlu günlerini nezih ortamlarda yaşayacaklardır. Yüreğirli vatandaşlarımızı her şeyin en iyisine layıktır.’’ dedi. Yapılan yüzme havuzu ile kanallarda boğulma oranının azalacağını belirten Başkan Çelikcan, ‘’Göreve geldiğimiz günden bu yana Yüreğir’de yeşil alanları hızla çoğalttık. Çoğaltmaya da devam ediyoruz. Yapılan parklarda çocuklarımız güvenle oynayacaklardır. Yapılan tesislerden bütün vatandaşlarımız faydalanacaktır.’’ şeklinde konuştu.

Başkan Çelikcan ve Meclis Üyeleri

SOSYAL KONUTLARI GEZDİ Yüreğir Belediye Başkan Mahmut Çelikcan ile Meclis Üyeleri, Atakent Mahallesi’nde inşaatı devam eden 644 adet Sosyal Konut inşaat alanını gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

M

eclis üyelerine çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Çelikcan, çalışmaların büyük titizlikle ve çok hızlı devam ettiğini belirterek; ‘’Adana’da ilk Sosyal Konut inşaatını başlattık. Hak sahiplerini, noter huzurunda yapılan çekilişle belirledik. Konutları rekor hızla tamamlayıp hak sahiplerine teslim edeceğiz. Sosyal Konut İnşaatı, Yüreğir Belediyesi tarihinin tek seferde yapılan en büyük yatırımıdır. İçerisinde her türlü sosyal donatıları kreş, kapalı yüzme

havuzu, kapalı spor salonu bulunuyor.” dedi. Yüreğirli vatandaşların konut hayalini gerçekleştirdiklerini de belirten Başkan Mahmut Çelikcan; ‘’Yüreğir’deki bütün yatırımlarda meclis üyelerimizin de emeği büyüktür. Bize verdikleri destekler için meclis üyelerimize teşekkür ediyorum.’’ dedi. Yüreğir Belediye Meclis Üyeleri ise yaptıkları açıklamada yapılan inşaatın bu kadar kısa sürede tamamlanacak olmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.


yuregirbelediye

yuregirbelediye

www.yuregir.bel.tr

yuregirbld

14

THOM’un Çukurova’da kurulması için

BAŞKAN ÇELiKCAN’DAN ÇAĞRI Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, güreşin gelişmesi ve eski parlak günlerine kavuşması için Türkiye Olimpiyatlara Hazırlama Merkezi’nin (THOM) Çukurova’da kurulması için bütün imkanları seferber edeceklerini belirterek; “Bütün kurum ve kuruluşlarla da bu konuda işbirliği yapmaya hazırız” çağrısı yaptı.

D

ünya ve Olimpiyat Şampiyonu İsmet Atlı’nın ölüm yıldönümü anma programında konuşan Başkan Çelikcan ‘’Sporun ve sporcunun her zaman yanındayız.’’ dedi. Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu İsmet Atlı’nın Dünya’da iz bırakan bir güreşçi olduğunu belirten Başkan Çelikcan; ‘’Yüreğir Belediyesi Güreş Takımı artık 1. Lig’de mücadelesini sürdürecek. Bölgemizde eskiden olduğu gibi

güreşin canlanması, yeni şampiyonların yetişmesi için mücadele ediyoruz. THOM’un hayata geçmesiyle sporcularımız daha rahat ortamlarda çalışma imkânına kavuşacaklardır. Çukurova’daki güreşçilerimiz başka illerdeki kulüplere gitmek zorunda kalmayacaklar ve kendi bölgelerinde kalacaklardır. Bölgemizde kurulması

planlanan Olimpiyatlara Hazırlama Merkezi’nin (THOM), liseden sonra 18-23 yaş arası gelecek vaad eden sporcuların buluşma noktası olacaktır. Uluslararası yapılan bütün yarışmalarda en fazla madalyayı güreşte alıyoruz.” çağrısı yaptı.

Ş E R Ü G i S E Y i D E L E i B D R L i E Ğ S E K R Ü Ü Y Y I M I TAK B

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Uşak’ta yapılan maçlar sonucunda 1.Lig’e yükselen Yüreğir Belediyesi Güreş Takımı sporcuları ve idarecilerini makamında ayarladı

E ’ G i 1. L

17-18 Mart’ta Uşak’ta yapılan maçlar sonunda, Yüreğir Belediyesi Güreş Takımı, Grekoromende 10 sıklette kürsü yaparak 10 takım arasında ikinci oldu ve bir üst lig olan 1.Lig’e yükseldi.

aşkan Mahmut Çelikcan; ‘’Hedefimiz grekoromende süper lig, serbest güreşte ise 1. lige çıkmaktır. Bölgemizde güreşi kurumsal hale getirip, bölgemizde yetişen güreşçilere sahip çıkmak ve yeni şampiyonlar yetiştirmektir.’’ dedi. Yüreğir Belediyesi olarak ata sporumuz olan güreşe gereken önemi verdiklerini ve bunu devam ettireceklerini belirten Başkan Çelikcan; ‘’Sporun temelini oluşturan altyapıya büyük önem veriyoruz. Yeni sporcuların yetişmesi ve yetenekli güreşçilerin keşfedilmesi amacıyla Adana’da 3 ayrı bölgede alt yapı çalışması yapıyoruz. Buralarda yeni güreşçiler yetiştiriyoruz. Güreşin bölgemizde tekrar altın çağına kavuşması için çalışıyoruz.’’ şeklinde konuştu. Bundan sonra hedefin Grekoromen’de Süper Lig’e çıkmak olduğunu belirten Başkan Çelikcan; ‘’Güreşte altyapıdan yetişen sporcularımız artık kendi güreş takımızda mücadele edecektir. Altyapıda yetiştirdiğimiz sporcularımız artık kendi memleketlerinde ailelerinin yanında güreşe devam edebilecekler. Güreş Takımımız Grekoromen’de artık 1. Lig’de mücadelesini sürdürecektir. Serbest Güreş Takımımız da 1 Lig’e çıkması için mücadelelerini sürdüreceklerdir. Uşak’ta yapılan maçlar sonucunda başarılı olup 1. Lig’e çıkan güreşçilerimizi kutluyor ve başarıların devamını diliyorum.’’ dedi.


YENİ YÜREĞİR GAZETESİ NİSAN-MAYIS 2018  

YUREĞİR BELEDİYESİ'NİN AYLIK BÜLTENİDİR.

YENİ YÜREĞİR GAZETESİ NİSAN-MAYIS 2018  

YUREĞİR BELEDİYESİ'NİN AYLIK BÜLTENİDİR.

Advertisement