Page 1


WSTĘP

C

zym jest SimLook? Stworzyliśmy zgrany zespół, aby dać użytkownikom coś ekstra. Wystarczył pomysł administratora Slavko i kilka osób chętnych do pomocy, aby forumowa gazetka ujrzała światło dzienne.

Opiekun: Slavko Redaktor naczelny: greennoodle Redaktorzy: Bimbo Invisible MarikaYa. Opti Psemek

W pierwszym numerze znajdziecie informację o zapowiadanym dodatku The Sims 3: Po Zmroku i grze The Sims Średniowiecze. W planach był także wywiad z jedną z najbardziej znanych osób na forum - WrednąKozicą, jednak nie wyraziła zgody na jego publikację, czego osobiście bardzo żałuję ze względu na pracę włożoną w jego przygotowanie. Autorka jednak miała asa w rękawie, dzięki czemu macie szansę przeczytać niemniej interesującą rozmowę ze Slavko. Gorąco polecam! Oprócz tego wiele ciekawostek, porad i trików, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Dostaniecie również niepowtarzalną okazję zdobycia plakietki VIP. Korzystając z okazji. Chciałam podziękować tym, bez których gazetka by nie powstała.

Korekta:

greennoodle redaktor naczelny

aika Grafika: greennoodle

SPIS TREŚCI NOWOŚCI I ZAPOWIEDZI The Sims Średniowiecze

2

The Sims 3: Po Zmroku

4

CIEKAWOSTKI Czy wiesz, że...

6

Sims 3: Fakty i Mity

7

Plusy gry

8

Aby skontaktować się z redakcją należy skorzystać z systemu PW

Ewolucja Simsów

9

Triki-poradniki: Jak żyć długo

10

Jeżeli czujesz się na siłach, aby stać się częścią naszego zespołu wyślij swoje zgłoszenie do Slavko

Inspiracje: Kolory Ziemi

13

SimLook powstało specjalnie z myślą o użytkownikach forum modnesimsy.pl Zakaz kopiowania logo, treści oraz zdjęć.

PORADY

KĄCIK TWÓRCÓW Normal Map

24

ROZRYWKA Simowy Pamiętnik cz. I

26

Krzyżówka I

30

Krzyżówka II

30

Różnice

31 Z FORUM

Wywiad: Slavko

32


F

irma Electronic Arts, producent kultowej już serii The Sims, nie próżnuje. W marcu 2011 roku na polski rynek trafi gra The Sims Średniowiecze (tytuł oryg.: The Sims Medieval). Przenosi ona Simów do odległych czasów, kiedy rycerskie pojedynki były jedynym sposobem na zarobienie simoleonów. Będą walki na śmierć i życie, a królewny będą zmuszone czekać na tego jedynego, który uwolni je z najwyższej wieży zamku… Kto wie, może nasz Sim stanie się bohaterem, o którym opowiadać będą przyszłe pokolenia?

Zamiast nowoczesnych apartamentów i przytulnych domków z ogródkiem będziemy budować zamki

EA, jak w poprzednich częściach zamierza produkować dodatki do Średniowiecza

We wrześniu ukazała się oficjalna okładka polskiej wersji gry

Simy będą napadać na inne królestwa, by zdobyć cenny łup

Podsumowując: The Sims Średniowiecze nie jest koniec beztrododatkiem do poprzednich wersji skiej sielanki! ŻySimsów, lecz oddzielną grą. Cieka- ciem Simów zawe, czy powtórzy sukces trzech władnie walka, a poprzednich części, ale zapowiada rodzina codziennie się bardzo ciekawie. będzie drżeć o życie swoich najbliższych. Kto wie, może Electronic Arts dla równowagi stworzy grę, w której Gra na pewno znajdzie Simowie zamieszkają w kosmowielu nabywców. Bo sie… któż z nas nie marzy by zostać rycerzem i A teraz trochę ciekawostek dla okryć się wieczną fanatyków Simowego życia: chwałą… • Nasi Simowie będą brać udział w walkach, za które otrzymają pieniądze i punkty opti doświadczenia


Pojawiło się już sporo screenów z gry. Dla tych, którzy są ciekawi jak zapowiada się nowa gra z serii The Sims przedstawimy niektóre z nich. Więcej znajdziecie na stronie www.thesimsmedieval.pl.


Dodatek już niedługo w sklepach

P

o Zmroku – trzeci dodatek do The Sims 3 pojawi się 26 października tego roku.

Wprowadzi nowe możliwości „nocnego trybu życia”. Twój Sim będzie mógł się wyszaleć w knajpach lub urządzić imprezę na dachu swojego apartamentu. W dodatku pojawi się także nowa okolica – Bridgeport. W nowym mieście będzie pełno wieżowców (działają tak samo jak piramidy), w których twój Sim będzie mógł wieść swoje imprezowe życie.

dzie się to robiło). Wampiry nie są nieśmiertelne - starzeją się, ale baaardzo powoli. Aby twój Sim stał się krwiopijcą musi się zaprzyjaźnić z ową istotą, a następnie prosić o ukąszenie. Kiedy już nim zostanie, będziesz musiał pamiętać o jego potrzebie picia ludzkiej krwiinaczej umrze. Na razie nie wiadomo, czy będziesz mógł wyleczyć swojego pupila z tej „choroby”. Jest wiele bonusów bycia wampirem – twój Sim zostanie VIP’em, będzie miał wstęp do ekskluzywnych klubów i barów, w tym także do ukrytego klubu – Plasma 501.

Kluby: Wampiry: Wampira można rozpoznać po błyszczących oczach, bladej karnacji, no i oczywiście kłach. Pojawiają się na ulicach miast między 19, a 20. Umieją czytać w myślach (szybsze poznawanie cech Simów) oraz szybko się poruszać, więc jak nie chcesz, żeby twój Sim został ugryziony, niech szybko ucieka do domu. Wampiry mogą się poruszać w słońcu, lecz z efektami ubocznymi złym samopoczuciem oraz czerwonymi pęcherzami, które „zabierają” moce. Aby odzyskał siły musisz go uleczyć (nadal nie wiadomo, w jaki sposób bę-

Ważną rolę będzie tutaj odgrywała reputacja twojego Sima, sława oraz ilość pieniędzy. Aby wejść do najbardziej ekskluzywnych klubów twój Sim naj-


pierw będzie musiał zostać VIP’em. Jeśli twój Sim nim nie zostanie – nie załamuj się. Ma wstęp do barów, w których też może się dobrze bawić. Niektóre kluby nie będą otwarte cały dzień- jedne są otwierane tuż po zmroku, inne dopiero późną nocą. Gdy twój Sim będzie się przemieszczał, z jednego klubu do drugiego, nie będziesz musiał się martwić o to, że zgłodnieje – dodatek wprowadzi budki z jedzeniem. Często po imprezie twoi Simowie będą mieli przedziwne pomysły jak „naga kąpiel w basenie”!

Gwiazdy: O tak! Nie obędzie się bez naszych kochanych gwiazd. Kiedy twój Sim będzie przechadzał się po ulicach, będą go śledzili paparazzi. Twój Sim rozwijając poziom kariery będzie mógł zamieszkać w coraz bardziej prestiżowych dzielnicach miasta lub w penthousach - luksusowych apartamentach na szczycie wieżowców.

MarikaYa.


ł zostać paparazzi óg m e zi d bę m Si ku” twój dodatku „Po Zmro ♦ W nowym ez podjęcie odporz op p ci ga bo ie i szalen stać się popularni gą o m ie ach. ow m Si ♦ w wystawnych klub ie an w by b lu y er wiedniej kari kluby iejscówek'. Będą 'm h yc cn no ów p ś lka ty - każdy znajdzie co prowadzi do gry ki by u kl e cn no ♦ Dodatek w ne yj ajpy, bary i tradyc VIP, podziemne kn dla siebie. się gry na noc zą uc , oc m ną w eaty i uwolnić swoją kr gl o yczną. m ą ęd b ie ow własną kapelę muz ♦ Sim ć ży ło za e ni ęp st ch, a na wych instrumenta poznać innych, sław by , ca js ie m ne w ekskluzy mocne mogą się po mogły odwiedzać ku ad yp w m ty ♦ Simy będą .W ś im zaimponować szy stopień zayż jw na ż te y cz i, nych simów i jako rfekcj ci rozwinięte do pe oś tn ję ie e! um ać az ok jest zawsze na topi o tw ac og b , ie jc ta uwodowy. Pamię e nowe rodzaje m pn ę st do dą bę u tk ego doda awieniem się now jszy nie wiadomo. ie is dz ♦ Wraz z poj ń ie dz na j hop. Więce zyki: indie rock, hip ersiach oświepi w ch de e ąc aj er zapi ie m między innymi: na je ru fe o ę, która sama porw rt yk uz po m ge ąd sz w ♦ Brid ze ę wydobywającą si oim Simom przetw ą ol zw po e tlenie oraz widoki, ór kt , budki z jedzeniem u. Cię do klubu oraz wki z klubu do klub ró ęd w s za dc po oc trwać najdłuższą n MarikaYa.


1. W The Sims 3 możemy otrzymywać pizzę ZA DARMO.

FAKT: Tak, i to zupełnie legalnie (bez kodów). A oto sposób: dzwonimy po pizzę, a gdy dostawca przyjdzie, nie przyjmujemy jej (nie wychodzimy z domu). Po pewnym czasie pracownik pizzerii zniecierpliwi się czekaniem i odjedzie, zostawiając pizzę pod naszymi drzwiami. Wtedy możemy spokojnie zabrać pizzę i rozkoszować się jej smakiem zupełnie za darmo! Co ciekawe, pozostawiona pod drzwiami pizza nie psuje się! 2. W The Sims 3 Kariera można zajść w ciążę w Wehikule Czasu.

FAKT: EA tradycyjnie daje naszym podopiecznym nowe miejsce do zastosowania interakcji „Bara-Bara” i „Postaraj się o dziecko”. W drugim dodatku do The Sims 3 tym miejscem okazał się Wehikuł Czasu, któ-

ry może stworzyć Sim-Wynalazca (oczywiście możemy kupić to urządzenie w trybie DebugMode). Jednakże zajście w ciążę w Wehikule Czasu niesie za sobą pewne ryzyko: dziecko może urodzić się starsze od swoich rodziców! 3. Kariera wprowadza animację wsiadania do samochodu.

MIT: Ani dodatek TS3: Kariera, ani nawet Akcesoria TS3: Szybka Jazda nie naprawiają wsiadania do pojazdów. Za to Kariera wprowadza kilka innych animacji: • Strażak: zjeżdżanie po rurze • Strażak: ratowanie dziecka z pożaru • Łowca Duchów: łapanie zjaw przedziwnym „odkurzaczem” • Łowca Duchów: unoszące się nad podłogą meble i latające Zjawy 4. W The Sims 3 Kariera występują trzęsienia ziemi.

FAKT: W dodatku The Sims 3 Kariera wprowadzono takie zjawiska, jak: trzęsienia ziemi oraz spadające meteoryty. Czynny udział w akcji ratowniczej możemy wziąć po osiągnięciu 5 poziomu w karierze strażaka. A dla ciekawskich - prosty sposób na wywołanie trzęsienia ziemi: Mając Sima-Strażaka wpisujemy w konsoli kodów: testingcheatsenabled true, a następnie, trzymając wciśnięty klawisz Shift, klikamy na ziemię i wybieramy opcję: „Wygeneruj pracę” „Trzęsienie ziemi”. 5. Sim posiadający cechę „Przyjazny środowisku” może kupować ubrania z ekologicznych tkanin i przygotowywać ekologiczną żywność.

FAKT: Simowie mający w/w cechę chcą dbać o środowi-


sko naturalne m.in. poprzez: • skrócony czas kąpieli (mamy 2 zamienniki- prysznic krótszy i dłuższy, oczywiście ekologiczni Simowie nie cierpią tego drugiego) • używanie pralki i suszarki, oznaczonych znakiem „Przyjazne dla środowiska” (inne wywołują negatywny nastrójnik) • recykling- w Trybie Kupowania możemy zaopatrzyć naszego Sima w specjalny kosz do tego celu • przygotowywanie żywności ekologicznej, z naturalnych i zdrowych składników (stąd Eko-Simowi warto wybrać cechę „Zdolny Ogrodnik”) • podróżowanie samochodem (Sim przyjazny środowisku woli iść pieszo lub jechać rowerem)

kupowanie ekologicznej odzieży

6. Jeśli ciężarna Simka umrze, to po śmierci będzie duchem w ciąży.

MIT: Co prawda, można spotkać Simkę-Ducha w ciąży, jednakże zaszła ona w ciążę już będąc duchem. Nasze podopieczne przez całą ciążę są pod jakąś dziwną ochroną… nie zabije ich ogień, woda, głód itd. Simki w stanie błogosławionym są nieśmiertelne!

Psemek

1. Nadając cechy odzwierciedlające charakter możemy stworzyć niepowtarzalnego sima! Romantycznym postaciom łatwiej przychodzi wyrażanie uczuć, natomiast kleptomani chętnie zwiną jakiś przedmiot z domu sąsiada. 2. Dostępna jest szeroka paleta koloru skóry i rzeźby ciała. Nasz Sim może być bardzo umięśniony, mieć płaski brzuszek lub sporą nadwagę. Wybieramy też ulubiony kolor, potrawę, a nawet głos naszej postaci! 3. Mamy możliwość „kolorowania” ubrań, włosów, dodatków oraz obiektów, nadając im nowy, dopasowany do naszych gustów wygląd. Pozwala nam to na stworzenie wymarzonego domu dla naszej rodziny. 4. Otrzymujemy łatwy dostęp do widoku całego miasta, szybko przemieszczamy się do obiektów użyteczności publicznej, takiej jak szpital czy park. 5. W pracy nie jest nudno. Jednego dnia możesz podlizać się szefowi, aby otrzymać awans, a następnego wariować z kolegami. Jeśli imprezowałeś w nocy – odpocznij. Jeszcze więcej opcji wprowadza dodatek Kariera. 6. Bardziej dokładna grafika daje nam uczucie realizmu gry. Dzięki dodatkowym funkcjom obrotu kamery, świat zobaczymy (dosłownie) oczami Sima. 7. Jeśli spełniamy pragnienia wirtualnego człowieczka, poprawiamy jego nastrój i otrzymujemy specjalne punkty szczęścia życiowego. Możemy wymieniać je na nagrody w postaci nowych cech charakteru lub funkcji, które pomogą nam w rozwinięciu hobby, karierze czy codziennym życiu. 8. Nie można narzekać na nudę! Zanieś nagrobek do laboratorium i stwórz ducha lub zajdź w ciąże z mrocznym kosiarzem. Nie bój się eksperymentować. Invisible Drodzy czytelnicy! Jakie według was są plusy gry The Sims 3? Swoje opinie przesyłajcie za pomocą prywatnych wiadomości do autorki artykułu (Invisible). Najciekawsze opinie zostaną opublikowane w następnym wydaniu forumowej gazetki!


kanciastych kształtów Simy. Sama chętnie wracam do gry, mimo że w trójkę po raz pierwszy zagrałam ponad rok temu. Postacie przeszły niebywałą metamorfozę przez te kilka dobrych lat.

U

wielbiana przez miliony seria jest dziełem przypadku. Jedna z najlepiej sprzedających się gier wszechczasów miała początkowo być programem służącym do projektowania wnętrz. Coś poszło „nie tak” i powstała symulacja prawdziwego życia. Wielu z was miało okazję cieszyć się dwuwymiarową wersją gry. Jak dziś pamiętam, gdy moja dobra koleżanka pokazała mi czasopismo z recenzją The Sims. Zachęcający opis oraz zdjęcia sprawiły, że bez zastanowienia postanowiłam zakupić owy produkt. Najpierw moja radość szybko została zastąpiona przez irytację z powodu wyczerpania środków finansowych mojej rodzinki, lecz z czasem, gdy poznałam zasady rozgrywki, zaczęłam spędzać popołudnia rozkazując moim pupilom. Nie liczyło się to, że postacie nie miały ochoty dorastać, były „spikselowaciałe” i czynności, jakie mogły wykonywać, były ograniczone do minimum. Wszędzie i tak mówiło się tylko o tym. Już po dwóch latach od wydania, The Sims zostało okrzyknięte najlepiej sprzedającą się grą PC w historii. Dodatkowo byliśmy wciąż dopieszczani kolejnymi dodatkami, dzięki którym świat Simów znacznie się powiększał. W prawdzie podstawowa wersja nie przewidywała rozszerzeń i nie była do nich do końca przystosowana, mimo to uparcie zaśmiecaliśmy miejsce na dysku. Jednak nic nie trwa wiecznie i coraz trudniej było przytrzymać gracza przed monitorem. W końcu jak długo można na zmianę spać, jeść i sikać pod siebie. Wtedy nadszedł czas na coś większego. Serca fanów zabiły mocniej, a portfele i świnki-skarbonki zaczęły gwałtownie tracić na wadze, ponie-

waż płaskie dotąd ludziki przeniosły się do trójwymiaru. Od tej chwili Simy już nie maja jednakowych, kanciastych główek i nudnych strojów, a gracz może bawić się w stwórcę. Zmiana koloru włosów, piękny odcień skóry i te jakże mądrze wyglądające okulary na nosie. No, jeszcze koniecznie niebieski top… nie! Jednak żółty sweterek! Mało? To jeszcze pomyślmy, jaki jest nasz cel w życiu i ruszmy w świat. Teraz jest pora, aby pognębić tą wredną sąsiadkę, co ciągle zadziera nosa, a następnie odbić męża tej blondynie z drugiego końca ulicy, ups! No to będzie brzuch, a męża brak. Druga odsłona gry to ogromny skok. 5 złotych ode mnie dla tego, kto na jednym wydechu wymieni wszystkie wprowadzone zmiany w tej części. Postacie znacznie różnią się od siebie, przechodzą przez kolejne etapy życia, dodatkowo mogą być np. leniwe czy chociażby schludne. Powstał też istny raj dla kreatywnych graczy. Zaczęły powstawać coraz to nowe strony z dodatkami oferujące jedyne w swoim rodzaju modne ciuszki, designerskie meble i modyfikacje do gry. W dniu dzisiejszym mam wrażenie, że powstała ich nieskończona ilość. Nie można też zapomnieć o sporej liczbie oficjalnych dodatków. Simy otrzymały własne zwierzątka, poszły na studia i zaczęły wyjeżdżać na wakacje. Przed twórcami gry było trudne zadanie. Fani dostali prawie wszystko, więc co nowego można było im zaoferować? W końcu czwarty wymiar odpada. Postawiono na większy realizm, dynamikę oraz na grafikę, na którą niektórzy nie są w stanie sobie pozwolić. Czy było warto? Wciąż słyszę „ochy” i „achy”, gdy dostaje się pod opiekę niemalże pozbawione

Powoli pozbywamy się granic. Teraz Sim nie musi cieszyć się tym, co daje mu gra. Prawie każdy kawałek swojej garderoby, każdy kąt salonu nabiera indywidualnego charakteru dzięki stylom, które sami tworzymy. Nie mogę też zapomnieć o edycji postaci. Przy mojej pierwszej Simce maniakalnie przesuwałam suwakiem patrząc jak moja anorektyczka zmienia się w hipopotama i na odwrót. Gdyby nie obietnica dobrej zabawy to pewnie spędziłabym tak pół dnia. Miasto w grze zaroiło się od indywidualistów. Każdy lubi inny kolor, jedni są wredni, drudzy muzycznie uzdolnieni, jeszcze inni mają denerwujący głos, a poza tym każdy ma swoje własne potrzeby, cele i zadania. Zastanawiam się ilu graczy mających teraz przyjemność cieszyć się ostatnią częścią wróciłoby do korzeni i zagrało w stare, dobre The Sims.

greennoodle


JAK ŻYĆ DŁUGO

W

itam! W pierwszym numerze przybli- Kolejne sposoby na długie życie zależą od naszych żę wam poradnik jak żyć długo i umiejętności, bądź cech charakteru. (miejmy nadzieję) szczęśliwie. 1) Zastosowanie umiejętności ogrodniczych w celu przedłużenia życia.

Pierwszym i zarazem najprostszym sposobem jest oczywiście mechaniczne ustawienie długości życia. Otwieramy menu gry i wybieramy pole „Opcje”.

Następnie klikamy na zakładkę „Opcje gry”.

W „Opcjach gry” wyszukujemy dział „Rozgrywka”. Tam za pomocą suwaka możemy ustawić sobie maksymalną długość życia naszej postaci, np. życie normalne (90 dni simowych), a także długie (190 dni simowych) i epickie (960 dni simowych). Można też odznaczyć opcję „starzenie się”.

a) Kwiat śmierci- nasz Sim może znaleźć nasiono tej rośliny, zazwyczaj oznakowane jako „Nieznane nasiono rzadkie” .

Warunkiem do zasadzenia krzewu są wysoko rozwinięte umiejętności ogrodnicze. Kiedy już to zrobimy, musimy bardzo dbać o roślinę, aby nam nie zwiędła.

Kiedy nasz krzew już wyda owoce, zrywamy kwiat. Możemy go znaleźć w wyposażeniu sima.


Teraz cierpliwie czekamy na przyjście Mrocznego Kosiarza. Gdy ten gość zawita do naszego domu, oddamy mu kwiat śmierci, a nasz pasek życia zresetuje się. ;)

profilu kucharskim znajdziemy spis niezbędnych składników. Potrzebne nam będą owoc życia i ryba śmierci. Sposób zdobycia owocu wyjaśniłam powyżej.

b) Owoc życia. - jeśli nasz Sim ma szczęście, to może znaleźć nasionko owocu życia. Po zasadzeniu go w ogrodzie i odpowiedniej pielęgnacji, krzew wyda owoce, które postać zbiera i umieszcza w swoim wyposażeniu.

Następnie każemy Simowi zjeść owoc życia. Jaki jest tego efekt? Nasze życie zostaje przedłużone o kilka dni. Rybę śmierci można złowić w stawie na cmentarzu. Musimy mieć wysoki poziom umiejętności wędkarskich i odpowiednią przynętę – w tym wypadku rybkę o nazwie ustniczek, zamieszkuje wody słodkie i słone.

Hurra! Udało nam się złowić rybę śmierci. Idziemy przyrządzić ambrozje.

Wykorzystanie zdolności kulinarnych, ogrodniczych i wędkarskich do przedłużenia życia, czyli przyrządzanie ambrozji. Przepis na tą życiodajną potrawę kosztuje 12 tys. $. Aby Sim się go nauczył musi posiadać zdolności kulinarne na najwyższym poziomie. Kiedy już przyswoimy sobie sposób przyrządzania tego specyfiku, w


Po zjedzeniu dania pasek życia resetuje się!

3) Wybierz dla swojego Sima cechę „Wegetarianin”, a zyska on kilka cennych dni życia!

4) Regularne ćwiczenia, medytacje, poznanie wschodnich sztuk walki, ukończenie „wyzwania maratończyka”, czy częste odwiedziny w SPA to także dobre sposoby na przedłużenie sobie życia.

5) Jak najwyższy poziom szczęścia życiowego sprzyja jego wydłużeniu. Spełniajmy zachcianki naszych podopiecznych i sprawiajmy im, co jakiś czas małe przyjemności, a takie rzeczy jak niewyspanie czy głód omijamy szerokim łukiem!

Niech wasi Simowie żyją długo, w szczęściu i dostatku! Invisible


Zadbaj o układ kuchni tak, aby nie wyglądała na pustą, a Twoje Simy miały łatwy dostęp do sprzętu

N

atura jest najlepszym przykładem równowagi kolorów. W zacisznym lesie znajdziemy takie kolory jak szarawe brązy i soczyste odcienie zieleni. Zejdziemy trochę niżej niż zwykle i spojrzymy na to z punktu widzenia mrówki, dla której takim lasem jest runo leśne. Taki krajobraz był inspiracją do stworzenia tego mieszkania.

Nie bój się mieszać ze sobą zestawów. Tym stołkom barowym wystarczyło nadać odpowiednią teksturę i kolor, aby pasowały do reszty

Tak urządzony dom daje uczucie ciepła i jest bardzo przytulny. Idealnie się sprawdza przy średniej wielkości metrażach, ponieważ w małych pomieszczeniach może stać się bardzo przytłaczający. Ciemne kolory mogą optycznie zmniejszyć przestrzeń i ją przyciemnić.


Ziemia to nie tylko sproszkowana skała. To także żywe rośliny oraz ich resztki. W gęstym lesie znajdziemy mchy oraz niskie byliny, a także kamienie i gałęzie. Zanim cały dom pokryje się brudnym brązem warto zastanowić się w jakich proporcjach zastosujemy kolory i jakie będą ich odcienie. Szary jest doskonałym tłem dla podkreślenia wyrazistych kolorów, dlatego warto go zastosować na większość ścian. Gładką fakturę można przełamać kamieniem naturalnym lub drewnem. Jeśli jesteście miłośnikami tapet to niech wzór nie odbiega mocno od tła. Takie przygaszone desenie nie odwracają uwagi od interesujących elementów wystroju. Meble będą dobrze wyglądały w zbliżonych do siebie kolorach, co nie znaczy, że mamy sobie pozwolić na nudę. Paleta barw i tekstur jest bardzo bogata. Twórzmy kontrast przez różny stopień nasycenia oraz przyciemnianie lub rozjaśnianie wybranych elementów. Do brązu idealnie pasuje pomarańcz, która jest jego jaśniejszą formą oraz zieleń, która egzystuje po przeciwnej stronie koła barw. Nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu. Zastosuj tutaj szare, metaliczne tekstury lub szklane karnisze, które przywodzą na myśl przejrzystą wodę. Poszukuj obłych kształtów i gdzieniegdzie pozwól sobie na kontrolowany brak symetrii


Wybranie takich tonacji nie znaczy, że mamy całkowicie zrezygnować z innych kolorów, ale nie powinny pokrywać większych obiektów jak meble. Pstrokate barwy wprowadzą nieco życia do przytulnego gniazdka. Mogą to być książki, figurki na szafkach, zdjęcia, poduszki i wiele, wiele innych drobiazgów. Zostawcie jednak elementy w kolorach wnętrz, aby nawiązać z nim dialog.

Smakowite dodatki do kuchni pobudzą apetyt oraz będą przyjemne dla oka. W rzeczywistości przyprawy bardzo często są eksponowane w specjalnych opakowaniach. Przepych jednak nie jest wskazany, bo kuchnia powinna być zadbana

Kolorowa ksiąŜka kucharska z przepisem na naleśniki wprowadziła odrobinę humoru


Przy większej kuchni, nie wykorzystujmy mebli w jednolitym kolorze, te dwa doskonale za sobą współgrają

Dekoracje kochamy wszyscy. Nie przekraczajmy jednak granicy. Zbyt duża ilość elementów może sprawić, że zamiast stylowego wnętrza powstanie graciarnia. Wybierzcie najpierw dodatki, które wam się podobają, a potem wybierzcie te, które najlepiej pasują. Gdy będzie ich za dużo, sprzedajcie te mniej atrakcyjne.

Roślinny wzór wypełnia pustkę na ścianie i komponuje się z naturalnymi materiałami


Odrobinę nowoczesności, którą wprowadzają krzesła jadalne równowaŜy naturalny stół oraz dywan przywodzący na myśl wiosenną trawę Spośród wszystkich rzeczy najważniejsze są rośliny. Ciemnozielone liście i ilość kwiatów ograniczona do minimum właściwie tworzą to wnętrze. Bez nich dom byłby pozbawiony życia mimo zamieszkującej go rodziny. Warto unikać typowo tropikalnych roślin, tj. egzotycznych palm czy orchidei i postawić na proste, drobne liście .

Wnęka w ścianie jest ciekawą alternatywą dla mebli, aby wypełnić pustą ścianę


MoŜna równieŜ zadbać o wystrój sufitu

Aby wnętrze nie było ponure, warto pomyśleć o dużych oknach. Najlepiej pozostawić je bez firanek, które niepotrzebnie je obciążą. Surowe, drewniane okna w ciepłym odcieniu z przegrodami będą wystarczająco ozdobne. Jeśli są wąskie to dobrze wyglądają po trzy lub dwa obok siebie. Dzięki temu pozbędziemy się efektu pustych ścian. Powstanie również atrakcyjne miejsce dla małego stolika z krzesłem lub dwoma, bądź dla wygodnego fotela, z którego będzie można podziwiać widoki.

Taki blat stolika do kawy nie wymaga dekoracji

Liczy się też oświetlenie wnętrza nocą. W kuchni, gabinetach i innych pomieszczeniach, gdzie wykonywane są prace zapewniamy lepsze światło, natomiast w przypadku sypialni, salonów, a także jadalni można zastosować bardziej przyciemnione, nadające klimat. Nieobrobiony kamień równieŜ moŜe być idealną ozdobą


Kącik wypoczynkowy powinien być miejscem, które wystrojem zachęca do relaksu

W tak urządzonym domu możemy zaznać spokój. Wystarczy rozłożyć się na wygodnej, lnianej kanapie, aby wszystkie problem odeszły na chwilę w zapomnienie. Poczuje się tu dobrze zarówno elegancka bizneswoman, jak i starsze małżeństwo.

Tutaj takie samo krzesło jak w jadalni, Powtarzające się elementy pozwalają zachować spójność


Brązy i beże ocieplają atmosferę i rozsiewają pozytywną energię. Jest to kolor osób uporządkowanych i stanowczych. Jest również symbolem koncentracji, trwałości i pewności siebie. Zbliżone do nich pomarańcze są wypełnione optymizmem. Wywołują pozytywne emocje i pobudzają. Zbyt duża ilość tej barwy w intensywnym odcieniu może być drażniąca, ale jest idealna przy dodatkach, aby ożywić pomieszczenie.

Elementy dekoracyjne dobrze się prezentują w grupach. Asymetrycznie ustawione stoliki są doskonałą podstawą dla „domowej” kompozycji

Stos ksiąŜek to zachęta do wypoczynku i przełamanie kolejnej kompozycji zlokalizowanej przy kanapie


Trzy stojaki na płyty celowo są w innych lecz bardzo podobnych odcieniach zieleni. Najjaśniejszy jest od strony okien, przez co tworzy się iluzja większej ilości światła, które wpada do pokoju

Zieleń może być zarówno chłodna, jak i ciepła. Ma dużą gamę odcieni, od oliwki po turkus. W naturze otacza nas wszędzie. Komponuje się prawie z każdym innym kolorem. Barwa oznaczająca wolność i nadzieję, uspokaja, relaksuje, poprawia nastrój i motywuje do działania. Idealna dla kreatywnych, aby pobudzić wyobraźnię. Ma również właściwości lecznicze: działa pozytywnie na serce i jest zbawienna dla zmęczonych oczu.


Schowana w rogu kanapa to miejsce, gdzie Sim zazna trochę prywatności Zacznijcie tworzyć swoje własne, harmonijne wnętrza. Inspiracji szukajcie we wszechobecnej przyrodzie, bo ona jest najlepszym nauczycielem kompozycji, równowagi i stylu.

greennoodle

Te to niestandardowe obrazy, które nie zajmują duŜo miejsca


T

o pierwszy z cyklu artykułów przeznaczonych dla użytkowników tworzących własne dodatki. Całość stworzy mini encyklopedię, gdzie postaram się nieco dokładniej wyjaśnić pojęcia, których definicję nie łatwo znaleźć w języku polskim. Zaczniemy od tekstur, a dokładniej od tej, o której najczęściej zapominamy i potrafi narobić niemałego bałaganu. Normal map jest używana przy ubraniach i możemy ją znaleźć w TSR Workshop w zakładce Mesh, po wybraniu poziomu szczegółowości w polu Material. Ta tekstura pozwala uchwycić dużo więcej szczegółów na naszym modelu. Dzięki niej uwypuklimy takie elementy jak guziki oraz nierówność tkaniny. W zależności od źródła światła, na naszym obiekcie pojawią się cienie, które nadadzą powierzchni fakturę. W standardowej mapie korzystamy z trzech kierunków (X, Y, Z), które tworzymy przy pomocy kanałów RGB. Wygląda to tak: R (czerwony) – X; G (zielony) – Y; B (niebieski) – Z. W grze mamy nieco inne reguły. Korzystamy tu z trybu RGBA (dochodzi kanał Alfa) i wygląda to następująco: kanał Alfa – X; RGB (czerwony, zielony, niebieski) – Y; kierunek Z nie istnieje. Do programów takich jak Photoshop i GIMP możemy pobrać wtyczki, dzięki którym stwo-

rzymy standardową normal map i zmiany musimy nanieść sami. Będzie to wyglądać tak:

Normal Map tworzymy na podstawie tekstury multiplier (zakładka Texture w TSR Workshop). W większości przypadków należy zwiększyć najpierw kontrast dla osiągnięcia pożądanego efektu. Rozmiar mapy powinien wynosić 1024x1024px. Może mieć również 512x512, jednak jakość będzie dużo gorsza.

Photoshop Filtr Normal Map znajdziemy w: Filters → NVIDIA Tools → Normal Map Filter… Nie zmieniamy domyślnych ustawień. Po nałożeniu filtra przestawiamy kanały według wytycznych podanych wcześniej. Robimy to w zakładce Channels (kanały). Jeśli nie mamy kanału Alfa to możemy go dodać przez kliknięcie małej ikonki zagiętej kartki. GIMP Filtr Normal Map znajdziemy w: Filtry → Odwzorowania → Normalmap… W ustawieniach należy zmienić: Filter – Sobel 3x3; Options – Invert Y. Po nałożeniu filtra przestawia-


my kanały według wytycznych podanych wcześniej. Jeśli nie mamy kanału Alfa to możemy go dodać w menu Warstwa → Przezroczystość → Dodaj kanał alfa. Aby pracować na warstwach wybieramy w menu Kolory → Składowe → Rozłożenie…, natomiast po skończonej pracy wybieramy Rozłożenie (bez trzykropka).

Wtyczki Normal Map Photoshop http:// developer.nvidia.com/object/ photoshop_dds_plugins.html Plik NormalMapFilter.8bf należy umieścić w folderze C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CSX\plugin\plug-filtr

GIMP 2.4 lub nowszy - http:// code.google.com/p/gimpnormalmap/ Plik normalmap.exe umieścić w folderze C:\Program Files\GIMP2.0\lib\gimp\2.0\plug-ins 3 pliki dll należy ulokować w folderze C:\Program Files\GIMP-2.0 \bin wtyczka dostępna jedynie dla Windows w wersji 32-bit

greennoodle


Rozwiąż jedną lub dwie krzyżówki i wygraj nagrodę! Prześlij nam rozwiązanie, a otrzymasz niepotarzalną okazję zdobycia VIPa na okres dwóch tygodni! Aby wziąć udział w konkursie, wyślij odpowiedź do autorki rubryki (Bimbo) korzystając z systemu PW.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.

Siódmy stopień w simowej karierze polityka Simowa cecha pomagająca w karierze muzycznej Popularny kod dający 50 000 simoleonów Roślina „powielająca” rzecz, którą była karmiona Popularna Pani z The Sims i The Sims 2 bijąca torebką za publiczne całowanie się. W dodatku do The Sims 3 Kariera wynalazca może stworzyć własnego sim.... Słynna rodzina występująca w każdej części The Sims Potrawa w The Sims 3 wydłużająca simowe życie Dyrektor finansowy megakorporacji to stanowisko w karierze... Pierwszy dodatek do The Sims


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.

Tajemniczy krasnal w The Sims 3. Mroczny…. Jedna z jaskiń dostępnych w The Sims 3 Wymarzone Podróże Okres życiowy sima który nie ma możliwości chodzenia do normalnej pracy, tylko dorywczej. Uczęszcza wciąż do szkoły, lecz jest to ostatni rok. Czarna ryba z postrzępionymi płetwami. Złowimy ją na cmentarzu w Sunset Valley. Jest to ryba….. Owoc przedłużający simowe życie. Jest to owoc…. Kraj udostępniony w dodatku do The Sims 3: Wymarzone Podróże Czarne dziecko w The Sims 3 to dziecko…. Szósty dodatek do The Sims Najdroższy, różowy szlif w karierze (warty 1000 simoleonów)

Znajdź 6 różnic na obrazku. Do dzieła!

Bimbo


10 pytań na temat forum, życia osobistego, hobby. Już dziś! Możesz dowiedzieć się czegoś o administratorze!

Bimbo: Jak powstało forum? Czy nagle narodził Ci się pomysł, aby je stworzyć, czy ktoś był pomysłodawcą? Slavko: Było krótko po premierze gry i z jedną osobą doszedłem do wniosku, że brakuje takiego typowego forum dedykowanego The Sims 3. Ta osoba jest niemiłym epizodem w życiu forum, o którym raczej wolałbym nie wspominać ☺ B: Ile czasu zajęło Ci stworzenie forum? S: Najwięcej czasu zajęły mi przygotowywania (znalezienie serwera, rejestracja domeny), bo kilka dni, natomiast skrypt, działy itd. to była kilkugodzinna robota. Obecny wygląd forum, to efekt wielomiesięcznej pracy, ale nie dokonałbym tego bez pomocy bliskiej mi osoby ☺ B: Jaka była dokładna data otwarcia forum? S: Za oficjalną datę otwarcia forum uznaje się 12 sierpnia 2009 (to już ponad rok, kupa czasu, co nie?), czyli gdy już wszystko było gotowe na nadejście użytkowników. Nieoficjalnie forum istniało już trochę wcześniej. B: Czy praca administratora początkowo była ciężka? Jak pamiętasz i wspominasz te chwile? S: Cały czas jest ciężka, zwłaszcza,

że wszystko utrzymuję sam ☺ . Do tego dochodzi jeszcze sprawdzanie jak się miewa serwer, czy nie trzeba przeprowadzić jakichś aktualizacji, poprawek itd. Ze względu na epizod, o którym wspomniałem w pierwszym pytaniu, nie wspominam okresu początków forum najmilej. B: Jak najmilej spędzasz wolny czas? S: Z rodziną lub grając w gry komputerowe. Lubię też wyskoczyć gdzieś z przyjaciółmi od czasu do czasu. Gdy mam czas, oglądam też Dr House’a. B: Ile najdłużej grałeś w The Sims 3? Ustanowiłeś jakiś swój rekord? S: Nie, nie mam takiego rekordu, a to dlatego, że po trzech godzinach ciułania bez przerwy wymiękam ☺ Poza tym, ostatnio nie mam czasu na gry, w końcu zaczęła się już szkoła, która zabiera mi najwięcej czasu w ciągu dnia. B: Kto był pomysłodawcą działu do The Sims 2 na forum? S: Ja. Uznałem, że skoro użytkownicy grają w The Sims 3 to teoretycznie też lubią The Sims 2 i chętnie pościągają sobie różne przedmioty. Oczywiście nie można zapomnieć również o tych, którzy posiadają tylko The Sims 2 i dopiero planują (lub też nie chcą w ogóle) zakup nowszej wersji.

B: Co najbardziej lubisz robić w The Sims 3? Grać i kierować losem Simów, czy kreować ich otoczenie? S: Nie mam takiego ulubionego zajęcia. Jedno i drugie dość szybko mnie nudzi. Kreowanie otoczenia, dlatego, że kompletnie nie mam talentu do urządzania wnętrz itd., a kierowanie losem Simów to w pewnym momencie tylko jedzenie, praca, telewizor, spanie i tak w kółko. B: Czy masz jakąś rodzinkę w The Sims 3, w którą grałeś bardzo długo i będziesz ją miło wspominać? S: Niestety nie. Miałem częste awarie gry, które uniemożliwiały mi dalszą rozgrywkę jedną rodziną. B: Jakie jest twoje hobby? Masz jakieś swoje zainteresowania, które umilają Ci czas? S: Webmastering. Trochę też „dziobię” od czasu do czasu C++. Oprócz tego amatorsko grafika. Niezwiązane z IT: chciałbym nauczyć się grać na pianinie, ostatnio dostałem szmergla na tym punkcie.

Bimbo


SimLook Pazdziernik 2010 oryginal  

numer 1 w oryginale;p

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you