Page 290

Bebek Sahibi Olmak Hayal Değil

PROF. DR. BÜLENT BERKER

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Öğretim Üyesi Tüp Bebek ve Üreme Cerrahisi Uzmanı Profesör Doktor Bülent Berker tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmanın bir hayal olmadığını vurgularken tüp bebek denemelerinde bașarı oranının, üç tüp bebek uygulaması sonrasında toplamda % 85 civarında gebelik oranı olduğunu belirtmektedir.

Tüp bebek kadının yumurtasının, eşinin spermleri ile laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenmesini sağlayan bir yardımcı üreme yöntemidir. Döllenmiş yumurtalar doğal gelişimlerine devam etmeleri için tekrar kadının rahmi içine verilirler. Verilecek embriyo sayısı, hastanın yaşı, rahim içi dokunun durumu ve embriyo kalitesine göre belirlenir. Kırk yıla yakın bir süreden beri kullanılan bu yöntem, tüpleri olmayan, tıkanmış ya da ileri derecede hasar görmüş olan kadınlarda tercih edilen bir tedavi şeklidir. Erkeğe bağlı nedenler ya da endometriozis durumlarında da kullanılabilir. Sebebi belirlenemeyen infertilite olgularında da diğer tedavilerle sonuç alınamazsa IVF tercih edilir. Tüp bebek tedavisinin uygulanamadığı hasta sayısı çok azdır. Bunlar, sperm ya da yumurtası hiç olmayan hastalar ile doğuştan rahmi olmayan hastalardır. Bence erkekte yaş sınırı olmamasına rağmen kırk yedi yaşını geçmiş kadınlarda başarılı olmadığından, kadının kendi yumurtası ile yapılmamalıdır. Bu hasta gruplarında, yurt dışında uygulanan tedavi donasyondur.

Tüp bebek tedavisine zaman başlamak gerekir?

Kadın yaşı 35'in üzerinde ise veya kısırlık ile ilişkisi olabilecek herhangi bir bulgu varsa bebek tedavilerine erken başlanmalıdır. Erkekte sperm hiç yok ya da çok azsa; kadında yumurtalık rezervi çok düşmüşse, tüpler tıkalı veya ileri evre endometriozis varsa veya bir sebep olmamasına rağmen iki yıldır hala bebek olmamışsa tüp bebek tedavisine başlamak gerekir.

Tedaviye başladıktan sonra anne adayını nasıl bir süreç bekler? İlk muayeneyi ultrasonla ve adetin ikinci üçüncü günlerinde yapıyor ve yumurtalıklardaki hücre sayısını belirleyerek olası ilaç dozlarına karar veriyoruz. Daha sonraki birkaç ultrason değerlendirmesi ile de yumurta gelişimini takip edip yumurtaları toplayacağımız günü belirliyoruz. Yumurta toplama işlemi anestezi altında ve tamamen ağrısız olarak gerçekleştiriliyor. Bundan sonra artık üçüncü veya beşinci gün, en iyi embriyoları seçip anne adayının rahmine ince bir kateter aracılığıyla yerleştiriyoruz. Yaklaşık iki hafta sonra yapılacak gebelik testine kadar sadece tablet şeklinde ilaçlar alınıyor.

Tüp bebek tedavisinde başarı için gereken şartlar nelerdir?

Amerika’da Stanford Üniversitesi ve Boston Tüp Bebek Merkezlerinde çalışmış ve uzun süredir de Ankara’da tüp bebek tedavisi ve üreme cerrahisi ile uğraşan bir akademisyen olarak, hastalarımızın gösterdiği çabayı takdirle karşılıyor ve onlara en yüksek başarı oranını sunmak için tüm gelişmeleri yakından takip ederek uyguluyorum. Tıpta da teknolojik gelişmeler baş döndürücü hızda ama teknolojik uygulamalar kadar hastalarımızın tedaviye zaman geçirmeden başlamaları da çok önemli. Çünkü kısırlık süresi ne kadar uzunsa ve kadının yaşı ne kadar ileri ise başarı da o oranda olumsuz etkilenmektedir.

Transfer edilen embriyo sayısı gebelik şansını belirleyen bir faktör müdür? Sperm bulunamaması durumunda ne yapmak gerekir? Transfer ettiğimiz embriyo sayısı belki gebelik oranını artırıyor, ancak istemediğimiz bir durum olan çoğul gebelik riskini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle, bu durum ülkemizde bakanlığımız tarafından bir veya iki embriyo sayısı ile

advertorial

A

ilelerin çocuk istemeleri halinde kendiliğinden oluşmayan gebelikler sonucunda başvurdukları ilk tıbbi yöntem olan tüp bebek yöntemi kimlere uygulanabilir? Kimlere uygulanamaz?

MAG Mayıs 2017  
MAG Mayıs 2017