Page 249

Bahar Demirkıran Çocuğunuzu kucağınıza aldığınızda nasıl bir duygu yaşadınız?

Oğlunuzun isminin anlamı nedir?

Annelikle birlikte hayatınızda neler değişti?

Çocuğunuzla birlikte yapmaktan en çok keyif aldığınız şeyler neler?

Bundan tam 12 yıl önce bebeğimi ameliyathanede kucağıma verdiklerinde bir mucizeye tanık oldum. Minik, masum bir melek kollarımdaydı. Benim canım, benim parçamdı… Dünyanın en güzel duygusu, en yüksek mertebesi bence anne olmak... Tabii ki bebeğim olunca sorumluluklarım arttı. Belki başta bunun biraz stresi bile oldu. İyi ve yeterli bir anne olabilme kaygıları yaşadım. Ama hayatıma anlam ve neşe geldi. Demir resmen yaşama tutunma sebebim, motivasyonum oldu.

Gelecek hedeflerinde, meslek tercihlerinde oğlunuz için çizdiğiniz bir yol var mı?

Oğlumun en mutlu olacağı şekilde, en çok istediği mesleği yapmasını istiyorum. Bu konuda hiçbir baskım olmadı ve olmayacak. Demir çok bilinçli bir çocuk; çok küçük yaştan beri bir hayali var ve bu hayalinde çok kararlı gibi görünüyor. İleride ünlü, büyük bir şef olmak istiyor. Ben de annesi olarak, bu konuda en iyi eğitimleri alması için elimden gelen olanakları sağlamakla ve yanında olmakla yükümlüyüm.

Bugüne kadar Anneler Günü’nde aldığınız en güzel hediye neydi? İlk Anneler Günü hediyem, oğlumun doğumudur benim için. O benim en güzel, en değerli hediyem.

Demir’in ismine daha gebe kalmadan önce karar vermiştim. Benim “Demir” ismine kattığım anlam; çok güçlü karakterli ve sağlam kişilikli demek. Ben böyle olmasını istediğim için Demir ismini verdim oğluma.

En büyük keyfimiz, sinemaya gidip patlamış mısır ve nachos eşliğinde fantastik filmler izlemek. Bir de hoşumuza giden yemek workshoplarına katılıp anne oğul birlikte yemek yapmak.

Annenizin sizi yetiştirirken yaptığı davranışlarla, sizin çocuğunuzu yetiştirirken sergilediğiniz tutumlar benzer mi?

Benim çocukluk çağlarımda ebeveynler biraz daha baskıcı ve daha anne baba gibilerdi. Yeni nesil ebeveynler daha bilinçli bence. Oğlumun biraz annesi, biraz arkadaşı gibiyim. Otorite kesinlikle yine var ama baskı yapmadan, kişilik özelliklerine ve kararlarına saygı duyarak ilerlemeye özen gösteriyorum.

Sizinle meslektaş olmasını ister misiniz?

Aslında Demir’in seçmek istediği meslek benimki ile zaten çok örtüşüyor. İleride inşallah iyi bir şef olup insanlara kaliteli yemekler sunacak. Ben de onun şişmanlattığı insanları zayıflatmaya çalışacağım. 

MAG Mayıs 2017  
MAG Mayıs 2017