Page 243

H

er annenin çocuğuna kavuşma hikayesi özeldir, unutulmazdır. O an kimseler için tarif edilemezdir. Benim için de böyle oldu. Çocukken hayalini kurduğum şeyin gerçek olmasına bir adım kala hayatım değişti, dünyam bir karardı, bir aydınlandı. Yorgun bir savaşçı olarak girdiğim yoldan, küllerinden yeniden doğan bir Anka kuşu olarak çıktım. Benim hikayem bana çok güzel şeyler öğretti. Sabırlı olabilmeyi, en ufak şeylere bile “of” dememeyi öğrendim. Mucizelerin gerçek olabileceğine inandım. Güçlü olabilmeyi ve güçlü kalabilmeyi öğrendim. Hırslarımın, mutluluğumun önüne geçmesine engel olabilmeyi keşfettim. Şikayet etmeme rağmen, sevmediğim bir işi yapmamam gerektiğini öğrendim. Bloğumu açtım, kitap yazdım ve başarılı olduğum bir başka yönümü keşfettim.

da bunu gereçekleştirebilmeyi öğrendim. Bunu yapabilen birçok güzel kadınla tanıştım. Kendime benzeyen yeni arkadaşlar edindim. Yeni bir dünyanın kapısını aralayabildim. Alışverişten, kariyerden, dedikodudan başka şeylerle hayatın daha verimli geçebileceğini öğrendim. Anneliğin mucizevi bir yaşam döngüsünü olduğunu anladım. Biz kadınlara bahşedilmiş bu özel güç, benim gibi her anneye bambaşka bir yol çiziyor. Her anne sayfalarına unutulmaz anların yazıldığı bir kitap yazıyor aslında… Kimisi bunu keşfetmeye vakit bulamıyor, kimisi de bunu farkedecek lükse sahip değil sadece. Savaştan kaçıp hiç tanımadığı bir ülkede hayat kurma mücadelesinde olan da var, biricik kızını hangi koleje vereceğini düşünmekle meşgul olan da… Bu kimsenin suçu veya tercihi değil, bunun için kimseyi eleştirip suçlayamayız elbette. Ama en azından birilerine faydamızın dokunabileceğini aklımızın bir köşesinde tutabiliriz. Fırsatlar elde ettikçe birilerinin hayatlarını değiştirmek için ufak adımlar atabiliriz. Çünkü bizler “anneyiz” ve istersek dünyayı bile değiştirebiliriz! 

Hikayesi bana benzeyenlere yol arkadaşı olabildim. Işıksız odalarda ağlama krizlerine girenlere umut ışığı olabildiğimi hissettim.

Sevgilerimle,

Evladını gerçekten hayatını feda edecek kadar istemeyi, fiili olarak

Merve Öztürk

Güçlü olabilmeyi ve güçlü kalabilmeyi öğrendim.

MAG Mayıs 2017  
MAG Mayıs 2017