Page 173

Y

eni açtığınız pilates merkezinizin ortaya çıkış yolculuğunu dinleyebilir miyiz?

Yıllar önce şu anda kapanmış bulunan bir spor merkezinde tanıştım aletli pilates ile... Ama yolu bana o kadar ters geliyordu ki gidip gelmek saatlerimi alıyordu. İstemeyerek de olsa bırakmak zorunda kaldım. Ardından geçen sene evime yakın açılan bir spor merkezine üye oldum. Ancak aletli pilates yoktu. Mat ile yapılan birkaç derse girsem de eski tadı bulamadım. Bu arada da benim gibi düşünen birçok kişi olduğunu fark ettim. Çünkü günde en az 3-5 kişi ‘’neden aletli pilates yok?’’ diye soruyordu. Spor çıkışı eve yürürken, butik bir reformer pilates stüdyo açma fikrini düşünmeye başladım. Kasım sonu kararımı vermiş ve araştırmaya başlamıştım bile. Önce eğitimini almam gerektiğine inandım. Bu süreçte ben kurslar için İstanbul-Ankara arası mekik dokurken, iç dekorasyon işleri ve kuruluş işlemleri de sürüyordu. 22 Nisan’da dostlar arası küçük bir kutlama ile üye kabulüne başladık.

Güçlenen kas ve kemikler, düşme kaynaklı sakatlanmaları engelliyor. Villa Pilates’in spor severlere sunduğu pilates ve varsa pilates dışındaki spor aktivitelerinden bahseder misiniz biraz?

Pilates ile ilgili dünyadaki son gelişmeleri ve yeni geliştirilen aletleri elimden geldiğince takip ediyorum. Aletlerini kullandığım ithal marka, bu konuda sürekli video ve broşürler ile bizi bilgilendiriyor. Özellikle omurga rahatsızlığı, bel ve boyun fıtığı olan, kilolu, dizlerinde problem olan üyelerin yapabileceği en faydalı ve tehlikesiz spor, aletli pilates. Çünkü kendi gücünüz ve yaylar aracılığı ile direnç sağlayarak kaslarınızı çalıştırıyorsunuz, kemiklerinizi güçlendiriyorsunuz. Ve bu arada terlemiyorsunuz bile diyebilirim. Her türlü klasik aletin yanı sıra özellikle “oov” adı verilen ve Avusturalyalı bir osteopat ve nörobilimci tarafından geliştirilen bir aletle tanışmam ise “Istanbul on Tour”da oldu. Her yıl bütün ünlü pilates hocalarının bir araya gelip çeşitli workshop’lar düzenlediği bu organizasyonda, her zaman son çıkan yenilikleri görmek mümkün. Sadece aletli pilatese ve onunla ilgili son yeniliklere odaklı bir stüdyo Willa Pilates. Genelde yatarak yapılan ve sürekli tavana baktığınız bir spor olduğu için, “keşke tavanda ilginç bir şeyler olsa” diye düşünmüşümdür pilates yaparken hep... Bu nedenle stüdyonun tavanına ressamlar tarafından, her odaya doğru uçuşan ama gözü rahatsız etmeyen, uçuk renkli stilize kuş gölgeleri çizildi. Bir de her zaman gözümü rahatsız eden spot ışıklardan şikayet ederdim. Özellikle tavana yansıyan bir ışık sistemi tasarladıkları için stüdyomu dizayn eden PROFİT’e çok teşekkür ediyorum. Tam hayal ettiğim gibi sıcacık, huzurlu bir ev ortamı yarattılar. Pilates dışı imkanlarımızda, huzurlu bir bahçe içinde yeşilliklere bakarak ruhunuzu dinlendirmek, sağlıklı içecekler ile serinlemek, çiçeklerle kahve keyfi, dostlarla sohbet ve birlikte çalıştığımız diyet yemekleri paket servisi hizmeti sunan Diet

Chef’in sağlıklı beslenme bilgilendirmesinden yararlanmayı sayabiliriz. Yaz geldiğinde, bahçede yeşillikler üzerinde mat dersi yapmayı da düşünüyoruz

Grup dersleri var mı yoksa yalnızca birebir çalışma mı oluyor?

Pilates başlangıçta birebir yapılırmış. Özellikle sakatlanan sporcular ve dansçılar ile teke tek çalışıldığını biliyoruz. Ancak aletler geliştirildikçe birlikte yapılması daha güvenli hale gelmiş olsa da, bir eğitmenin aynı anda en fazla üç üye ile ilgilenmesi ideal olanı. Çünkü, hareketin doğru yapılması çok önemli. Aksi durumda hem faydasız oluyor hem sakatlanma riski ortaya çıkabiliyor. Her ne kadar dünyanın en iyi geliştirilmiş markası ile çalışıyor olsak da, biz aynı anda en fazla üç üye kabul ediyoruz. Birebir ilgilenmek çok önemli. Üyeler daha çok ikili grup dersi tercih ediyor. Bence de bu hem daha eğlenceli oluyor hem de ayrı bir sinerji yaratıyor. Böylece verimlilik artıyor. Yani “birbirini gaza getirmek” deriz ya, işte o coşku çok işe yarıyor.

Danışanlarınıza diyet programı da öneriyor musunuz?

Gayet tabii ki öneriyoruz. Spor diyetsiz, diyet sporsuz yarım kalır. Sağlıksız ve katı bir sınırlama önermiyoruz. Zaten aletli pilates insanı kardio veya aerobik egzersizleri gibi kan ter içinde bırakan bir çalışma değil. Ama kaslarınızı ve böylelikle boyunuzu 2,5 cm kadar uzattığı bilimsel bir gerçek. Kendimin de bir süredir uyguladığı eve paket yemek hizmeti sunan Diet Chef’i öneriyoruz. Kalorisi hesaplanmış beş öğünden oluşan lezzetli ve aç bırakmayan bir sistemleri var. Özellikle kabaktan yaptıkları spagettileri ve enginarlı pudingleri favorim. Yine de spora başlayınca herkes bir şekilde yemeğine de dikkat ediyor. Zaten dikkat etmezse harcanan zaman ve enerji boşa gider. Danışanlarımızın hepsi bunun bilincindeler.

Sporu sevdirmek için neler söylemek istersiniz?

Bir kere mutluluk hormonu salgılıyorsunuz. Bu bile tek başına

MAG Mayıs 2017  
MAG Mayıs 2017