Page 167

toplumumuza göre ise, normal bel çevresi değerlerinin, erkeklerde 95 cm’den, kadınlarda ise 90 cm’den aşağı olması, kan-yağ profili ve kalp hastalıkları açısından sağlıklı bir yaşam için risk yaratmayan değerler olarak neticelenmiştir.

Toplumumuzda Yağ Dokusu Arttıkça Osteoartrit Arttı

Artık metabolik olarak sağlıklı şişmanların olması ile obezite tanımı tamamen değişmiştir. Çünkü bazı yağ depoları vücudun belirli yerlerinde sağlık sorunu yaratmamaktadır. Fakat bazı yerlerde biriken yağlar tüm vücudun hem hormonal hem psikolojik olarak etkilenmesini sağlamaktadır. Bugün kısırlıktan kronik hastalıklara kadar, obezitenin, sağlığı tehdit ettiği onlarca hastalık açısından risk faktörü olduğu nettir. Ancak, ülkemizde yapılan toplum sağlığı taramaları sonucunda uykuda kısa süreli nefes alıp vermede durma dediğimiz “obstrüktif uyku apnesi sendromu” kilo alan obezlerde sıkça görülen sağlık sorunlarının başındadır. Fakat genel yağlanma ile eklemlerde oluşan yırtıklar, ülkemizde osteoartrit hastalığının da sık görülmesini sağlamıştır. Bu tip sağlık sorunları olan obezlerin, doktor kontrolü olmadan fiziksel aktiviteye yönlendirilmesi sakatlanmaların gelişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, obez kişilerin genel sağlık kontrolleri olmadan, kan tahlilleri yapılmadan hem zayıflama diyetinde dikkat edilmesi gereken beslenme planının hazırlanmasında hem de aktivite planının düzenlenmesinde önemli bir temel olduğunun altını çizmekte fayda olduğunu söylemeliyim.

İnsülin Direncinden Korunmada Toplumumuzun Beden Kitle İndeksi Değerleri Belirlendi

Ülkemizde kilo aldıkça ya da aşırı kilo almadan vücut içi yağlandıkça yağ hücrelerinden salgılanan ve yağ dokusunun dışında, vücudun başka organlarında etki gösteren ürünlerin salımı da artmaktadır. İnsülin direnci bu duruma en iyi örnektir. Obezlerde artan yağ dokusundan fazla yağ asitleri üretimi olur ve bu yağ asitleri karaciğer ve kaslarda depolanır. İnsülin direnci pankreas beta hücrelerinin işlev kapasitesini aşmaya başlayınca da tip 2 diyabet gelişir. Bugün, yaşamlarında obez olan kişilerin sağlıklı beslenme ve kilo verme başarısı yakalamadığında insülin direncine bağlı olarak kadın ve erkekte tip 2 diyabete neden olduğunu bu taramalarda açıkça görmekteyiz. Ülkemizdeki veriler kadınlarda insülin direnci ve tip 2 diyabet gelişmesine karşı kalkan olacak en doğru yolun Beden Kitle İndeksi değerlerinin kendi toplumumuza göre değerlerin içinde olması gerektiğini bildirmektedir. Araştırmalar bu indeksin erkeklerde 24’ün, kadınlarda ise 22’nin altında olmasının diyabet ve insülin direnci açısından koruyucu olduğunu belirtmiştir.

Obezitenin Başlangıç Yaşı Kronik Hastalıklar Açısından Önemli

kalıcıdır. Bu sebeple zaten ergenlik döneminde fazla yağlanma ile erişkin hayatlarına geçiş yapan kadınların bu özel süreçte yağlanmamaları için yeterli beslenme ile beslenmeleri şarttır. Çoğu kadında yağlanmanın karın çevresinde artması ile testesteron üretimi artar. Bu sebeple kıllanma ve adet düzensizlikleri meydana gelir. Bu hormonsal değişikliklerle ve annenin hamilelik sonrasında sütünün gelmesi için fazla şekerli ve yağlı yemesi, daha da fazla kilo aldırarak, hamilelik kilolarını yıllarca çabalasalar bile atamamalarına sebep olabilir.

Ülkemizde çocuklarda obezite, hızla artan bir sorun. Obeziteden Korunmak veya Kurtulmak İçin 15 Altın Öneri 1. Fazla kalori alımından sakının. Yediğiniz yiyeceklerin ya porsiyonunu azaltın ya da yemek sunulan serviste kullandığınız tabak, kepçe, kaşık ve bardaklarınızı küçültün. 2. Ana öğün aralarında çok atıştırmayın. Özellikle eve geldiğinizde atıştırıp sonra hemen yemek yemeyin. Bu sebeple günde 3 ana öğün yapın. Gerekirse 1 ara öğün ekleyin.

8. Tuzlu besinlerden, hazır paket bisküvi ve tüm saf şeker içeren yiyeceklerden, trans yağlı üretilmiş hazır ürünlerden uzak durun. 9. Öğün atlamayın. Öğün atlayan kişilerde leptin hormonunda artış olduğu görülmüştür.

3. Çalışıyorsanız hızlı servis edilen yağlı ve bol karbonhidratlı ya da kızartma ve bol tatlı içeren öğünler yerine sebze, kuru baklagiller ve et çeşitleri ile ayran veya yoğurt içeren menüleri tercih etmeye dikkat edin.

10. Tek tip besine dayalı diyetleri, akupunktur ile yapılan açlık diyetlerini, karbonhidrat ve proteini ayırma diyetlerini uygulamayın.

4. Hızlı yemeyin, büyük

12. Sağlıklı kilo verin. Kas kaybı olmamasına dikkat edin. Kas kaybı olunca kemiklerde kırılmaların da artacağını unutmayın.

lokmalar almayın, çok çiğneyin ve çatal ya da kaşığı elinizde sürekli tutup devamlı yemek yeme aktivitesi ile midenizi doldurmayın.

5. Uzun süre sofrada yemek

Ülkemizde çocuklarda obezite, hızla artan bir sorun. Türkiye’de çocuk ve adölesan kesimde obezite oranı yaklaşık olarak, her 100 çocuktan 10’unu etkisi altına almış diyebiliriz. Yapılan toplumsal araştırmalarımız düşük doğum ağırlıklı doğan ve yaşamın ilk 10 yılında hızlı kilo alan çocukların yetişkin yaşlarda diyabete daha yatkın olduğunu bildirmektedir. Obezite yaşı 40 yaşından önce başlayan kadın ve erkek için en büyük risktir. Bugün 18 yaşından sonra kadınlarda 20 yaşından sonra erkeklerde başlayan obezitenin hem ülkemizde hem de Avrupa ülkelerinde diyabet ve kalp hastalıklarını daha erken yaşlarda geliştirdiğini söyleyebiliriz.

yeme açısından kalmayın. Sürekli atıştırmayın. Her önünüze konulan yemeği sonuna kadar bitirmek için çaba sarf etmeyin.

Hamilelik Yağlanması Çoğunlukla Kalıcıdır

7. Su için, maden suyu mutlaka

Hamilelik süresince aşırı yemek yiyen kadınlarda gelişen obezitede yağ dokusundaki artış ve yağ hücrelerindeki anormal fazlalaşma

hayatınıza sokun ve şekersiz kahve tercih edin.

6. Akşam yemeğinden sonra

sürekli atıştırmayın, sıkıntılı, öfkeli ve sinirli durumlarda bir şey yememeye özen gösterin.

yanınızda bulundurun, şekersiz çay tüketin, bitki çaylarını

11. Diüretik ilaçlar kullanmayın.

13. Güvenli zayıflama olmadığında kolesistit dediğimiz safra kesesinin iltihaplanacağını, safra kesesi taşlarının oluşacağını bilin. 14. Taze sebze, kavrulmamış

kuru yemişler, kuru baklagiller beslenmenizde bolca olsun. Tam tahıllardan yeterince yemeyi ihmal etmeyin.

15. Kırmızı eti daha nadir, beyaz et çeşitlerini, yumurta, süt ve süt ürünlerini daha sık tüketin. 

MAG Mayıs 2017  
MAG Mayıs 2017