Page 109

Özel Günlere Özel Hazırlık Düğün, mezuniyet ve özel davetlerin mevsimindeyiz. Kendi özel gününüz de olsa, bir davete katılıyor olun karșılașacağınız durum benzer olacak. Kim istemez böyle özel günlerde karın bölgesinin biraz daha ince olmasını. Aslında kilo vermekten bahsetmiyorum. Zaman zaman hepimiz yașıyoruz benzer bir sorunu. Ağırlık artıșı olmasa bile kıyafetlerinizin rahatsız ettiğini, karın bölgenizin kalınlaștığını hissedebilirsiniz. İște böyle zamanlarda, bu özel davete gitmeden 1 hafta öncesinden itibaren dikkat edeceğiniz bazı noktalarla aslında șișkinliğinizi azaltmanız mümkün... Tuz tüketiminizi azaltın...

Tüketeceğiniz fazladan her 1 gram tuz için bir bardak daha suya ihtiyacınız olacak. Yemekleri yemeden önce tuz atmak yerine mutlaka tadına bakın. Hatta özel gün öncesinde mümkünse hiç ilave tuz atmamaya özen gösterin. Özellikle tuz içeriği yüksek olan gıdaların tüketimine de dikkat etmeniz gerekiyor. Tuz içeriği yüksek olan gıdalar arasında hazır gıdalar, çorbalar, soslar, şarküteri ürünleri, salamura gıdalar, tuzlu kavrulmuş besinler, soya sosu, konserveler, gibi gıdalar bulunur. Besinlere tuz eklemek yerine daha çok baharat kullanmayı deneyebilirsiniz.

Yemek yerken acele etmeyin ve mutlaka iyi çiğneyin...

Yemeğinizi hızlı ve çiğnemeden tüketmek karın şişkinliğinizi artıracaktır. Bu nedenle, yemek yerken iyi çiğnemeye çalışmanızda fayda var. İyi çiğnemek sağlıklı bir sindirimin ilk ve önemli bir basamağıdır. Ayrıca iyi çiğnemek besinlerin tadını daha iyi almanızı sağlayacak, beraberinde besin tüketiminizin azalmasına sebep olacaktır.

Gazlı içecekleri tüketmeyin...

Gazlı meşrubatlar, soda ve maden suyu gibi gaz içeriği olan tüm içeceklerde, gözle görülen gaz içeriği tüketirken mide içindeki gazı da artırır. Gazın artması da yine karın çevresini büyütecek ve kendinizi daha şiş hissetmenize neden olacak.

Gaz yapan besinlerden sakının...

Gaz yapan besinlerin tüketilmesi sindirimi zorlayıp şişkinliğinizi artıracaktır. Bu nedenle özel günlerin öncesinde Brüksel lahanası, lahana ve karnabahar gibi sebzeler ile bazı kuru baklagilleri sadece bu döneme özel olarak azaltmayı deneyebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki; bu besinler, içerikleri bakımından son derece sağlıklı alternatiflerdir ve normal zamanlarda mutlaka beslenme düzeninizde yer almalarını isteriz.

advertorial

Şeker alkollerine dikkat...

Şeker alkolü deyince size tanıdık gelmemiş olabilir ama ksilitol, sorbitol ve mannitol ya da sadece tatlandırıcılı sakız dediğimde eminim tanıdık gelecektir. Şeker alkolleri bazı bireylerde ciddi şişkinliğe neden olabilir. Bu nedenle böyle süreçlerde muhtelif tatlandırıcılı ürünleri tüketmemeye özen göstermenizde fayda var.

Ufak ufak ama sık öğünler...

Hazırlandığınız özel bir gün varsa, 1 hafta öncesinden öğünlerinizi ve o öğünde tükettiğiniz besinlerin miktarını düzenlemekte fayda var. Daha ufak öğünler halinde beslenmek, her öğünde yaşadığınız şişkinliğin azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca sindirim sisteminizin de daha iyi çalışmasına destek olarak boşaltımı da destekleyecektir.

Çok yağlı gıdalara ve kızartmalara dikkat...

Yağlı gıdaların mideyi terk etme süresi diğer gıdalara göre daha uzundur. Sizi daha uzun süre tok tutarlar ancak hem yağlı hem de bol bir öğün tükettiyseniz, akabinde kendinizi daha şiş ve rahatsız hissetmeniz mümkündür. Bu nedenle özel davetler öncesinde kızartılmış yağlı yiyecekleri tüketmemeye özen gösterin.

Probiyotik besinlerden destek alın...

Probiyotik besinler sindirim sistemindeki iyi ve kötü bakterilerin dengesinin düzenlenmesine destek olurlar. Bağırsak florası bozulmaya başladığında boşaltım sistemi sağlıklı çalışmayabilir. Gaz ve şişkinlik gibi sorunlar yaşanabilir. Özel günler öncesinde probiyotik destekler almak veya en azından probiyotik gıda tüketimine özen göstermekte fayda var. Ancak probiyotiklerin faydasını hemen göremeyebilirsiniz. Bu nedenle 2 hafta öncesinde beslenmenize eklemeyi ihmal etmeyin.

Lifli gıdalar...

Sebze, meyve ve tam taneli tahıllar sağlıklı lif kaynaklarıdır. Ancak gereğinden fazla lif tüketimi de şişkinliği artırabilir. Özel günlerin öncesinde bu tarz gıdaları tüketirken bol su içmeye özen gösterin. Yeterli su içerek sindirim sisteminize destek olursunuz.

Su tüketimine dikkat

Yeterli su tüketiminin; şişkinliklerin azaltılmasında, sindirim sisteminizin düzenli çalışmasında ve metabolizmanızın düzenli çalışmasında büyük faydası vardır. Bu nedenle, özel günlerinizin öncesinde düzenli su tüketmenin faydası büyüktür. Ayrıca düzenli su içerek cildinizin de hemen değiştiğini fark edeceksiniz. Tüm bunların yanı sıra bir miktar egzersiz yaparak ter atmanın ve karın kaslarınızı çalıştırmanın da sindirime destek olacağını, dolayısıyla da şişkinlikleri azaltacağını unutmamak lazım. Artık davetlere, düğünlere, mezuniyetlere hazırsınız… Sevgilerimle…

Çukurambar Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Sarıkonak Apt. No: 8/31 Çankaya / ANKARA Tel: +90 (312) 287 43 45 info@idilimamoglu.com - www.idilimamoglu.com /ankaradiyetisyen

@diyetisyenidilimamoglu

MAG Mayıs 2017  
MAG Mayıs 2017