Page 1

Na vlně odvahy s paní Milenou Grenfell-Baines V rámci přednášek ​„​Na vlně” k nám 6.2. 2018 zavítala Milena Grenfell-Baines, Eva Fleischmannová a Zuzana Marešová, které jsou tzv. Wintonovými dětmi. Nicholas Winton byl Brit židovského původu, který zachránil v roce 1939 669 židovských dětí. Přednáška byla příjemná a taktéž jejich velmi dojímavé vyprávění, které nás místy i velice pobavilo.

Milena a její sestra Eva jsou jedny z mála, kterým rodiče před druhou světovou válkou emigrovali, a tak přežili. Eva a Milena odjely v roce 1939 sedmým transportem do Anglie, který vyjel jako poslední. Většina dětí si tenkrát myslely, že jedou na prázdniny a nevnímaly, co se vlastně děje. Milena vyprávěla, že si na cestu moc nepamatuje, ale že si s jednou další dívkou. ve vlaku řekly, že nebudou brečet. Jejich rodiče o odjezdu už zpětně nemluvili, a tak nikdo z nich neví, jak to přesně před odjezdem proběhlo. Ve Velké Británii se děti ocitly v různých rodinách. Milena vzpomínala, jak Nicholas vždycky říkal, že kdo se dostal do chudší rodiny, tak dostal více lásky než ti, kteří byli v bohatších rodinách. Milena vyprávěla, že měla velice milující rodinu, která se o ni postarala ve všech směrech.

Zuzana naopak byla v bohatší rodině, která ji spíše ,,jen” zajistila, a tak se do sebe postupně uzavřela. V Anglii nejdříve děti chodily do anglických škol a později se tam otevřela i Českosloveská státní škola, kam Zuzana i Milena chodily. Eva chodila nadále do anglické školy, a tak postupem času trochu zapomněla česky. V Československé státní škole je učili převážně čeští vojáci a budova byla nejdříve v polorozpadlém stavu. Na příběhu Nicolase Wintona je zajímavé, že o svém činu nikomu neřekl a o celé události se dozvěděla jeho manželka až v roce 1988, když našla na půdě dokumenty o dětech, které se rozhodla zveřejnit. Wintonovy děti se o něm tedy dozvěděli až kolem téhož roku, když Wintona a jeho děti pozvali do pořadu stanice BBC. ,,To mi tenkrát volalala nějaká paní a trvdila, že je Esther Rantzen, tehdejší slavná moderátorka a já jí na to říkám - a tady anglická královna." Smála se Milena při vzpomínce na její telefonát s Esther.

Nicholas Winton získal spousty ocenění a dožil se nádherných 106 let. Eva, Milena a Zuzana se snaží různými způsoby pomáhat a předávat dál jejich zkušenosti a zážitky stejně jako ostatní z ,,Nickyho rodiny.”

Napsala: Magdalena Vtípilová Fotila: Lenka Uvízlová

Na vlně odvahy s lady Milenou Grenfell-Baines  
Na vlně odvahy s lady Milenou Grenfell-Baines  
Advertisement