Page 1

BUDOWA KOMPUTERA I JEGO RODZAJE Komputery całkowicie zdominowały rynek sprzętu elektronicznego. Gdzie się nie obejrzymy, na każdym kroku możemy je spotkać. Dostarczają nam rozrywki, pomagają w pracy, a nawet tę pracę za niektórych wykonują. Jest wiele rodzajów komputerów, ale tu chodzi nam o ten najbardziej znany i rozpowszechniony komputer osobisty. W dzisiejszych czasach prawie każdy potrafi się nim posługiwać, lecz nie każdy wie jak on jest zbudowany. Na tej stronie przedstawiamy budowę komputera oraz poszczególnych jego komponentów i podzespołów.

Na obrazku zamieszczonym obok widzimy kolejno:  1. Monitor  2. Płyta główna  3. Procesor  4. Gniazda kontrolerów dysków twardych (ATA)  5. Kości pamięci operacyjnej (RAM)  6. Karty rozszerzeń  7. Zasilacz  8. Napęd optyczny (CD/DVD)  9. Dysk twardy (HDD)  10. Klawiatura  11. Mysz

Komputer jest elektronicznym urządzeniem, które służy do przetwarzanie przeróżnych informacji, które można zapisać w formie ciągu cyfr lub sygnału ciągłego. Komputer różni się od innym maszyn liczących, tym, że posiada zdolności programowania. Programowanie polega na wprowadzeniu do pamięci komputera listy instrukcji, które mogą być wykonane w innym czasie. Komputer ponadto składa się z trzech


podstawowych elementów. Są to: procesor, pamięć RAM oraz urządzenia wejścia i wyjścia.

Na obrazku powyżej widzimy urządzenia wejścia i wyjścia.

Proces działania komputera jest bardzo skomplikowany, dlatego przestawiono go na rysunku w sposób bardzo uproszczony tj. jako dwa współpracujące urządzenia: pamięć operacyjna oraz procesor. Oba urządzenia znajdują się w jednej obudowie nazywanej jednostką centralną. Pamięć operacyjna służy do chwilowego pamiętania danych wejściowych i wyjściowych oraz przechowuje uruchomione programy. Programy przekazują rozkazy do procesora. Procesor to układ elektroniczny potrafiący wykonywać rozkazy arytmetyczne i logiczne na liczbach binarnych.


Mamy tutaj pokazane wszystkie porty min.: dla joysticka, monitora, drukarki, USB, myszy, głośników, mikrofonu itp.

Komputer = Jednostka Centralna + Urządzenia Zewnętrzne Jednostka Centralna = Pamięć Operacyjna + Procesor Pozostałe elementy komputera to tzw. urządzenia peryferyjne (zewnętrzne).

RODZAJE KOMPUTERÓW komputery osobiste – o rozmiarach umożliwiających ich umieszczenie na biurku, używane zazwyczaj przez pojedyncze osoby

komputery domowe – poprzedniki komputerów osobistych, korzystające z telewizora, jako monitora.


komputery gospodarcze – używane w gospodarstwach rolnych w celu efektywnego sterowania procesami produkcyjnymi. konsola – następca komputera domowego wyspecjalizowany w programach rozrywkowych. Zazwyczaj korzysta z telewizora jako głównego wyświetlacza. Posiada ograniczone oprogramowanie przygotowane do wydajnego uruchamiania programów i gier. Na niektórych modelach można zainstalować inny system operacyjny i wykorzystywać do specyficznych zastosowań, np. procesory graficzne konsoli PS3 znakomicie nadają się do łamania różnego rodzaju kodów.

komputery mainframe – często o większych rozmiarach, których zastosowaniem jest przetwarzanie dużych ilości danych na potrzeby różnego rodzaju instytucji, pełnienie roli serwerów itp.


Komputery wbudowane – (lub osadzone, ang. embedded) specjalizowane komputery służące do sterowania urządzeniami z gatunku automatyki przemysłowej, elektroniki użytkowej (np. telefony komórkowe itp.) czy wręcz poszczególnymi komponentami wchodzącymi w skład komputerów.

superkomputery – największe komputery o dużej mocy obliczeniowej, używane do czasochłonnych obliczeń naukowych i symulacji skomplikowanych systemów.

Budowa komputera i jego rodzaje  
Budowa komputera i jego rodzaje  

budowa komputera

Advertisement