Page 20

felieton

Za potrzebą ducha Tekst: Magdalena Piekorz

Ilustracje: Ewa Rojkowska

Jak odczytywać i rozumieć dzisiejszą rzeczy wistość, by w natłoku informacji i bogactwie propozycji nie zagubić swojego człowieczeństwa? Najlepiej wejść na stronę: www.stworzeni.pl, czyli Portal Pełen Wiary. pewnie z tego powodu na stronie znaleźć można wpis osoby przedstawiającej się jako „Wróg publiczny numer jeden”, która stawia katolikom trudne pytania.

Gdybym miała określić, czym jest dla mnie internet, powiedziałabym, że to wielki multimedialny worek, z którego wyjąć można, co dusza zapragnie. Istota jednak nie w tym, co mieści worek, lecz w tym, jakie są prawdziwe potrzeby człowieczej duszy. Trzeba nieźle pogrzebać, by wśród sterty śmieci, grafomańskich blogów i kuriozalnych stron wyłowić coś, co będzie prawdziwą strawą dla ducha – stronę internetową dla ludzi myślących. Stworzeni.pl to, jak informują twórcy w rubryce „O Nas”, portal skierowany do wszystkich, którzy wierzą, że nie znaleźli się na tym świecie przypadkiem, a także do tych, którzy chcieliby się o tym przekonać. Chociaż w swoim podstawowym założeniu Stworzeni to portal katolicki, a jego misją jest propagowanie wartości chrześcijańskich, autorzy inteligentnie zastrzegają, że „nie znajdzie się tu dowodów na istnienie Boga”, można za to spotkać się drugim człowiekiem o podobnym światopoglądzie, wymienić doświadczeniami i przemyśleniami, może nawet, z pomocą Anioła Michała, patrona portalu, znaleźć swoją drugą połówkę. Tym, co urzeka mnie w tym portalu, a co z całą pewnością odróżnia go od innych jemu podobnych, jest fakt, że skierowany jest do ludzi różnych wyznań, do wszystkich otwartych na dialog – nie tylko tych skupionych wokół Kościoła katolickiego. - Chrześcijańskie wartości (prawda, dobro, piękno czy wiara) mają uniwersalny charakter - mówi administrator portalu Rafał Pamuła. - Różnicuje je punkt odniesienia – dla jednych będzie to Bóg, dla innych los czy przeznaczenie. Naszym Stworzonym może być zatem nie tylko katolik, ale każdy człowiek, który poszukuje sensu życia. To

20

/20/2011

www.magazynstyle.pl

Stworzeni to przede wszystkim miejsce twórczej rozmowy. Na forach internauci sami mogą tworzyć tematy do dyskusji, Kluby Zainteresowań lub prowadzić prywatną korespondencję z wybranymi użytkownikami. Jest tu więc, podążając za słowami użytkowników, „COŚ DLA DUCHA i DLA CIAŁA”, czyli co warto przeczytać i zobaczyć oraz jak pokochać i zatroszczyć się o swoje ciało. Jest „LITERATURA PIĘKNA Z PRZESŁANIEM”, na której Stworzeni polecają sobie powieści, są „SŁOWA, KTÓRE PORUSZAJĄ SERCE” czyli sentencje, którymi wymieniają się użytkownicy. Dużo miejsca portal poświęca kulturze. „Jako nierozerwalnie towarzysząca człowiekowi jest gruntem, na którym rozwija się nie tylko on sam, ale także jego przekonania religijne” - mówią twórcy. Dlatego każdy z użytkowników może zamieścić na stronie informacje o ciekawym wydarzeniu i zaprosić innych Stworzonych, aby wzięli w nim udział. To szansa na zawiązanie paczki przyjaciół, których łączą podobne zainteresowania. Wspólne wyjście do kina czy teatru może mieć swój ślad w utworzonej na portalu galerii. Stworzeni nie stronią od tematów trudnych, rozmawiają o wierności, samotności, lęku człowieka przed prawdziwym życiem, o seksie przed ślubem i życiu w niesakramentalnych związkach, o białym małżeństwie, homoseksualizmie i eutanazji. Jednym z głównych zadań portalu jest odczarowanie zakorzenionego w naszej świadomości wizerunku katolika jako człowieka o wąskim spojrzeniu na rzeczywistość, nudnego i nawiedzonego. „Religia w życiu społecznym jest ciągle jakimś tabu. Chcemy to zmienić, skupić na portalu ludzi, którzy są dojrzali duchowo albo chcą się takimi stać i będą potrafili wykorzystać to narzędzie jakie dają im stworzeni. Postaramy się też pokazać, że o chrześcijaństwie można rozmawiać w fajny i przystępny sposób. Dlatego, poza poważnymi tematami i rozmowami serio, nie zabraknie na naszych stronach humoru czy zabawnych ilustracji komentujących artykuły czy dyskusje” - tak brzmi jedno z założeń portalu.

Może dlatego w zakładce „Kobiety o mężczyznach, Mężczyźni o Kobietach” użytkownicy zastanawiają się nad istotą związku małżeńskiego, stawiając przewrotne pytanie: „Do czego służy mąż i żona?”. Analizują teorię o dwóch połówkach pomarańczy lub próbują rozwikłać zdanie księdza Twardowskiego:

miłości się nie szuka jest albo jej nie ma, nikt z nas nie jest samotny tylko przez przypadek Na forach pojawiają się tematy, nad którymi często nawet się nie zastanawiamy, jak to „Czy urodzenie determinuje naszą przynależność religijną? Stworzeni dyskutują ze sobą, spierają się. Nikt tu nikogo nie ściga za poglądy. Wysoko ceni się natomiast wolność słowa, a więc każdy może wyrazić swoją opinię, choćby najbardziej kontrowersyjną. Bardzo ważną rolę odgrywa także publicystyka, zatytułowana „ŚWIĘTE SŁOWA”, w każdym miesiącu poświęcona innemu tematowi. Zamiast powierzchownych tekstów z grubsza opisujących poszczególne pojęcia, Stworzeni przeczytają na swoim portalu ciekawe artykuły polemiczne i naukowe, obszerne wywiady z postaciami polskiej kultury i kościoła. Każdy artykuł można komentować lub stworzyć z niego temat do dyskusji na forum. We wrześniowym wydaniu użytkownicy dowiedzą się ciekawych rzeczy o Stworzeniu, w październiku o Prawdzie, w kolejnych miesiącach o Miłości, Pięknie i Wierności. Znaleźć tu można także zakładkę: „Napisz artykuł”, pod którą użytkownicy zamieszczać mogą własne teksty. Znakomitym pomysłem wydaje mi się stworzenie Skrzynki Intencji Modlitewnych. Za jej pomocą użytkownicy mogą poprosić innych Stworzonych, aby modlili się za nich i ich bliskich. Intencje są przeróżne: o zdrowie, przyjęcie do pracy, w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, a także za tych, który odwrócili się od kościoła. „Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje modlitwa o miłość kobiety?” - pyta jeden z uczestników portalu, otrzymując w odpowiedzi Modlitwę św. Józefa o dobrą żonę. Stworzeni.pl to Mądry Internet. Miejsce spotkania ludzi myślących, poszukujących sensu życia, otwartych na drugiego człowieka. Nie przeoczcie tej strony. Polecam!

Magazyn STYLE | wrzesień 2011  
Magazyn STYLE | wrzesień 2011  

To już nasz trzeci wrzesień. Pierwszy nr magazynu ukazał się we wrześniu 2009 roku. Tak więc rozpoczynamy nasz trzeci rok na fali! Raz wyżej...

Advertisement