Page 15

1

2

3 1 - Fragment polichromii ołtarzowej 2 - Chór muzyczny 3 - Detal fasady kościoła

................................................

KOŚCIÓŁ JEZUSA CHRYSTUSA ODKUPICIELA w Czechowicach-

Dziedzicach znalazł się wśród 20 zwycięskich budowli w konkursie „Polska. Ikony architektury”. Do konkursu wytypowano 220 obiektów, spośród których aż cztery z naszego regionu weszły do finałowej dwudziestki. Oprócz wspomnianego już czechowickiego kościoła Jezusa Chrystusa Odkupiciela są to: Aula Kordeckiego na Jasnej Górze w Częstochowie, autorstwa Konrada Kucza-Kuczyńskiego, Andrzeja Miklaszewskiego i Piotra Kudelskiego; „Dom z Ziemi Śląskiej” w Mysłowicach-Wesołej – Roberta Koniecznego i Marleny WolnikKoniecznej oraz Bolko Loft w Bytomiu – Przemo Łukasika.

Wykorzystując teren budowy, nadano świątyni rzut zbliżony do trójkąta, którego wierzchołki ograniczają strzeliste wieże. Architektura świątyni zachwyca zwartością, dopasowaniem poszczególnych elementów i starannym dopracowaniem detalu. Ważną rolę w tym wszystkim odegrał budulec, jakim jest głównie surowa cegła o różnej fakturze, często przepalone odrzuty. Ceglanym murom uroku dodaje stosowanie różnych wątków, symbolicznych rysunków czy geometrycznych ornamentów oraz łączenie różnych rodzajów cegieł na zasadzie intarsji. Także z cegły formowano różnej wielkości otwory, prześwity i świetliki. Do budowy kościoła użyto 183 330 cegieł, nie licząc betonu, konstrukcji stalowych i materiałów do wykończenia wnętrza: drewna dębowego barwionego na zielono oraz granitu i marmuru na posadzki. Zastosowane tu materiały budowlane mają niejako znaczenie symboliczne: cegła to ogień, kamień i drewno to ziemia, a beton – woda. Ważnym elementem całego założenia jest też niski ceglany mur, który wyznacza granice sacrum. Także w jego fakturze zastosowano różne wątki cegieł, wkomponowując w nie naturalne kamienie. Takie same naturalne kamienie, symbolizujące Świętą Rodzinę, umieszczono za ołtarzem w prezbiterium.

REKLAMA

Monumentalny (chociaż architekt odżegnuje się od skojarzenia świątyni z monumentalnością), a zarazem kameralny kościół zbudowano w latach 1995-1998 wg projektu arch. Stanisława Niemczyka, przy współpracy Anny NiemczykWojteckiej i Roberta Wojteckiego. W tym miejscu warto też wspomnieć, że budowa prowadzona była wyłącznie siłami społecznymi parafian, przy udziale zaledwie kilku wyspecjalizowanych fachowców.

15 kwietnia – 29 maja 2011

Niezwykłej urody wnętrze jest zasługą samego Niemczyka oraz projektantki polichromii i witraży – Agnieszki Niemczyk-Janik. Jej bajecznie kolorowa polichromia nawiązuje do tradycji malarstwa ikonowego i ikonostasu – ściany z obrazami w kościołach i cerkwiach obrządku wschodniego. Wartość architektoniczną czechowickiego kościoła dostrzegli nie tylko wierni i turyści, przyjeżdżający oglądać budowlę, ale także fachowcy – architekci i dziennikarze zajmujący się architekturą współczesną. Kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela zdobył w 1998 r. Grand Prix w rankingu Architektura Roku Województwa Śląskiego, znalazł się wśród 20 ikon współczesnej polskiej architektury po roku 1990, w ogłoszonym w 2005 roku rankingu miesięcznika „Architektura”. Takich architektonicznych perełek, jak czechowicka świątynia, pojawia się w naszym regionie coraz więcej. Coraz większy też prestiż zdobywają tutejsi architekci. Krytycy i teoretycy sztuki operują nawet określeniem „śląska szkoła architektury”, mając na myśli architekturę wpisującą się w miejscową tradycję, zwłaszcza międzywojenny funkcjonalizm (modernizm) i charakterystyczne czerwone ceglane elewacje. Warto więc odkrywając Śląsk, odkryć dla siebie jego współczesną architekturę.

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego al. W. Korfantego 3 / 40-005 Katowice tel. 32 258 56 61– 3 / fax 32 259 98 04 e-mail: dyrekcja@muzeumslaskie.pl www.muzeumslaskie.pl Patroni medialni

Magazyn STYLE | kwiecien 2011  
Magazyn STYLE | kwiecien 2011  

Obawiac sie nalezy nie tych, ktorzy walcza, lecz tych, co unikaja walki. Marie von Ebner-Eschenbach Duzo testosteronu sie uaktywnilo w...

Advertisement