Page 1

www.facebook.com/magazynPL

Wydanie 0007 | 02.02.2013 | Bezpłatny tygodnik | www.magazynpl.co.uk

Opłaty agencyjne str 8

Polska artystka na Boscombe Art Fair str 2

Chorobowe - moje prawa str 9

Otyłość i nadwaga str 10 1


www.magazynpl.co.uk

Polska artystka na Boscombe W miniony weekend w Royal Arcade na Boscombe odbyła się 4. edycja Boscombe Arts Fair. Wśród blisko 30 artystów z całego świata, znalazła się Polka - Bernardetta Skwarczyńska, która w rozmowie z Tomaszem Dyl opowiada o swoich obrazach, inspiracji oraz autorskim projekcie.

K

ilka dni temu mieszkańcy Boscombe mogli podziwiać Twoje prace w Royal Arcade w trakcie Arts Fair. Co sprawiło, że chciałaś pokazać się na niniejszej wystawie? Odkąd osiedliłam się w Anglii miałam problem z odnalezieniem osób, którzy kochają sztukę i którzy tak jak ja, zamieniają emocje na działania twórcze. Kilka tygodni temu trafiłam na organizację Bournemouth Creatives. Dołączyłam do nich i od tamtego czasu uczestniczyłam w kilku ciekawych spotkaniach. Jednym z nich było otwarcie galerii - studia Ninety Degrees. W tym samym czasie zostałam zaproszona do wzięcia udziału w Boscombe Arts Fair, które cyklicznie odbywa się w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Po raz pierwszy wystawiałaś się na Boscombe Arts Fair? Nie, w Arts Fair brałam udział dwa razy i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, zawsze będziecie mogli zobaczyć tam moje prace. W wystawie brało udział 30 artystów, czy byłaś jedyną polską artystką? W tej chwili na targach sztuki jestem jedyną osobą, która reprezentuje Polskę. Mam jednak nadzieje, że już wkrótce odnajdą się jakieś “zbłąkane dusze” i podobnie jak ja dołącza do Boscombe Arts Fair. Od jak dawna maluejsz? Obrazy olejne maluję od mniej więcej 20 lat. Będąc jeszcze w Polsce należałam do Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie, mieście z którego pochodzę.

2

Trochę czasu zajęło mi zanim zaaklimatyzowałam się w Anglii jako artysta malarz, “porzuciłam “ malowanie na dwa lata. Do pracy twórczej powróciłam 3 lata temu. To był przełomowy moment w moim życiu. Twoje prace są bardzo interesujące, a zarazem każda inna. Skąd czerpiesz pomysły na kolejne obrazy? Jeśli chodzi o tematykę moich prac to zawsze podążam za aktualnie interesującymi mnie zagadnieniami, stanowiącymi dla mnie filozoficzne wyzwanie. Najbardziej inspirują mnie ludzie i wszechświat - jako nierozerwalna i niekończąca się wymiana energii. Maluję Galaktyki, Mgławice, człowieka jako substancję widzianą pod szkłem mikroskopu ale również portrety i akty o znaczeniu symbolicznym. Ostatnio rzadziej zdarza mi się malować kwiaty, krajobrazy czy martwą naturę jednak nie jest to rozstanie na zawsze. Najbliższe plany? Oprócz kolejnej edycji Boscombe Arts Fair zostałam zaproszona ze swoimi pracami do Manchesteru gdzie ma się odbyć ciekawa impreza artystyczna w której wezmą udział polscy artyści. Przedsięwzięcie to zostało nazwane przez organizatorów Cyganerią Artystyczną. Na przełomie lipca i sierpnia chciała bym również zrealizować inny swój projekt, tym razem byłaby to instalacja. Sam projekt już istnieje jednak decyzja o jego realizacji uzależniona jest od urzędu miasta w Bournemouth więc w tej chwili nie potrafię powiedzieć nic więcej. Mogę jednak zdradzić

jej tytuł - “Another Kind of Dimension” czyli po polsku “Inny Wymiar”. Dziękując za rozmowę, życzę powodzenia z Twoim autorskim projektem oraz do zobaczenia na następny Boscombe Art Fair. Dziękuję i pozdrawiam. Rozmawiał: Tomasz Dyl Oprócz obrazów olejnych, w tym także portrety na zamówienie, Bernardetta Skwarczyńska maluję również murale – artystyczne, ścienne malowidła, które mogą wypełnić wnętrze każdego mieszkania, biura lub posłużyć jako oryginalna reklama na elewacjach budynków. Kontakt z artystką jest możliwy poprzez e-mail; toxiquepassion@o2.pl, telefonicznie pod nr tel: 07845 123 755 lub facebook.com/7art7.


www.facebook.com/magazynPL

3


Informator www.magazynpl.co.uk

Ground Floor, 11 College Place Southampton, SO15 2FE Tel. 02380 634 202 Fax: 02380 051 260 E-mail: news@magazynpl.co.uk www.magazynpl.co.uk REDAKTOR NACZELNY Tomasz Dyl tomasz@magazynpl.co.uk DZIENNIKARZE Ewa Erdmann Grzegorz Edrmann Mariusz Kaszpan Karolina Skalska WSPÓŁPRACOWNICY Monika Kusina Ella Porawska Ewelina Szczepańska KOREKTA Irena Mizga – Spencer DZIAŁ GRAFICZNY Radosław Kupisiak design@magazynpl.co.uk MARKETING & REKLAMA marketing@magazynpl.co.uk Tomasz Dyl tel. 07935 622 688 James Payne Tel. 07786 797 735 OGŁOSZENIA DROBNE ogloszenia@magazynpl.co.uk Informacje również na str. 13

Policja / Pogotowie / Straż Pożarna 999, z komórki 112

Crimestoppers

0800 555 111

Ambasada RP w Londynie

Wydział Konsularny 73 Cavendish Street, London, W1W 6LS tel. 02072913900 tel. 02073913934 london@msz.gov.pl

UK Border Agency

Eastleigh kościół Holy Cross 53 Leigh Road, SO50 9DF Niedziela: 9:00

– straż graniczna Tel. 01619 577755

Job Centre Plus urząd pracy Tel. 0800 0556688

National Insurance Number rejestracja o uzyskanie angielskiego odpowiednika numer NIP Tel. 0845 6000643

NHS Direct

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii

ORGNIZACJE SPOŁECZNE:

240 King Street, London, W6 0RF tel. 02087 411606 www.zpwb.org.uk

pomoc lekarska /dentystyczna 08454647 www.nhsdirect.nhs.uk

EU Welcome

organizacja pomagająca nowo przybyłym członkom Unii Europejskiej do Southampton i okolic Tel. 07786 392886 www.euwelcome.org

Citizen Advice Bureau

organizacja charytatywna udzielająca bezpłatnych porad prawnych, praw konsumenta i nie tylko. W celu uzyskania lokalnego numeru telefonu odwiedź www.citizenadvice.org.uk

INNE WAŻNE NUMERY Home Office

Tel. 02070 354848 www.homeoffice.gov.uk

POLSKIE KOŚCIOŁY Kancelaria parafilana

Southampton, Bournemouth oraz Portsmouth 15 Landguard Road, Southampton, SO15 5DL tel. 02381 786316 www.southamptonbournemouth.tchr.org

Bournemouth kościół The Sacred Heart 1 Albert Road, BH1 1BZ Niedziela: 12:30 Portsmouth kościół St Swithun’s 105 Waverley Road, PO5 2PL Niedziela: 18:00 (trzecia niedziela miesiąca)

Kancelaria parafialna Bognor Regis oraz Chichester Clarence Road, Bognor Regis, PO21 1JX Tel. 07515 706746 www.parafia700.co.uk Bognor Regis kościół St Anothony Gossamer Lane, PO21 3HF Sobota: 18:00 Bognor Regis kościół Our Lady of Sorrows Clarence Road, PO21 1JX Niedziela: 16:00

Southampton kościół St Edmund’s The Avenue, SO15 2EQ Sobota – 19:00

Chichester ościół St. Richards Cawley Road, PO19 1XB Niedziela: 12:00

Southampton kościół Holy Family Redbridge Hill, SO16 4PL Niedziela – 13:00

Polski Klub w Southampton 507 Portswood Road, Southampton, SO17 2TH www.polishclub.co.uk

KSIĘGOWOŚĆ accounts@magazynpl.co.uk

Przegapiłeś jakieś z wydań Magazynu PL?

DYSTRYBUCJA & PRENUMERATA dystrybucja@magazynpl.co.uk

Wszystkie poprzednie wydania znajdziesz na www.issuu.com/MagazynPL. Zeskanuj kod znajdujący się na lewo, aby przeczytać e-wydanie. Będziesz potrzebować aplikację QR Reader oraz dostęp do internetu.

WYDAWCA Magazyn PL Zarówno wydawca jak i Redakcja nie odpowiadają za treść reklam i ogłoszeń. Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych, a zarazem zastrzega sobie możliwość do skracania i przeredagowania tekstów. Publikowanie zamieszczonych tekstów, zdjęć oraz informacji bez wcześniejszej zgody redkacji jest niezgodne z prawem. Facebook.com/MagazynPL @Magazyn_PL

4

W tym tygodniu

(02.02 - 08.02.2013)

imieniny obochdzą: 02.02 – Maria, Kornelia

06.02 – Amanda, Dorota

03.02 – Błażej, Oskar, Telimena

07.02 – Teodor, Ryszard, Romuald

04.02 – Weronika, Andrzej, Józef

(tłusty czwartek)

05.02 – Agata, Adeljada

08.02 – Józefina, Hieronim

Nie zapomnij o życzeniach!


www.facebook.com/magazynPL

5


www.magazynpl.co.uk

Skrót wiadomości SOUTHAMPTON

BOURNEMOUTH

PORTSMOUTH

Uzbrojony gang w łomy, kije baseballowe oraz młotki wdarł się do domu zamieszkiwanego przez studentów przy Newcombe Road. Czterech mieszkańców domu zostało zabranych do szpitala z urazami rąk i nóg.

Przejazd kolejowy pomiędzy High Street, a centrum handlowym w Poole zostanie zamknięty na 9 dni pod koniec lutego br. Jak informuje National Rail, przejazd jak i sam sprzęt wymaga renowacji.

Mężczyzna doznał popażeń podczas pożaru domu do jakiego doszło na obrzeżach Portsmouth. Przyczyną pożaru był wadliwy koc elektryczny.

***

W Portsmouth odkryto drugi przypadek alkoholu, który zawierał śladowe ilości metanolu. Policja apeluje o ostrożność i przypomina o sprawdzeniu pochodzenia konsumowanych alkoholi, w celu uniknięcia problemów zdrowotnych, które mogą również mieć negatywne skutki. Pod koniec ubiegłego roku, 49-letni Polak z Bognor Regis, zmarł na wyniki konsumcji taniej wódki zawierającej metanol.

*** Piętrowy autobus uderzył w most kolejowy, zrywając górną kondygnację. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Jest to już drugi taki wypdek w ciągu ostatnich 5 miesięcy w Southampton.

W Romsey koło Southampton, nieznany sprawca przeciął 17 opon w samochodach zaparkowanych przy Cavendish Close. Świadkowie incydentu proszone są o kontakt z policją pod nr 101.

23-letnia mężczyzna został aresztowany i oczekuje na wyrok, gdy został przłapany na gorącym uczynku niszcząc 25 pomników na cmentarzu komunlanym w Poole. Złamane płyty pomnikowe i krzyże oraz powyrwane nagrobki to jedynie, nie które z wyczynów na które pozwolił sobie przestępca.

BOGNOR REGIS

BASINGSTOKE

Straż pożarna została wezwana do pożaru domu, jakie miało miejsce w niedzielnym poranek w Chichester. Wewnątrz znaleziono ciało mężczyzny. Dotychczasowa śmierć ofiary nie jest jeszcze znana. Trwa dochodzenie policyjne, które ma wyjaśnić przyczyny pożaru. Policja podejrzewa, iż mogło to być podpalenie. *** Po tym jak w hamburgerach sprzedawanych w angielskich supermarketach wykryto sporą ilość koniny, West Sussex County Council przeprowadził badanie, które pokazało, iż w 7 na 10 jagnięcych kebabach sprzedawanych w West Sussex znaleziono śladowe ilości innego mięsa, jednak nie koninę. *** Planowana jest polska impreza informacyjno – edukacyjna, stąd też lokalna Polonia z regionów Chichester oraz Bognor Regis, która chciałaby się włączyć do organizacji niniejszej imprezy proszona jest o kontakt na adres news@magazynpl.co.uk. Więcej informacji o niniejszym wydarzeniu już wkrótce.

Dwóch motocyklistów – kobieta oraz mężczyzna – zgineli w wypadku do jakiego doszło w Whitchurch, we wczesnych godzinach w miniony poniedziałek. Policja bada przyczyny wypadku.

***

6

Sąd skazał Kevina Sherwood na 18 miesięcy pozbawienia wolności i uznał go winnym za molestowanie seksulane dziewięciorga dzieci oraz nakłaniania kolejnych trzech do oglądania programów o tematyce erotycznej. ***

*** Zaskoczenia doznał bandyta, który zaatakował 14-letniego chłopca w centrum Basingstoke. Poszkodowany spoliczkował sprawcę, jednak ten uciekł zabierając ze sobą jego telefon. *** 93,6% listów priorytetowych (first class) wysłanych wewnątrz kodu pocztowego RG, do którego przynależą między innymi Basingstoke, Newbury oraz Reading, zostały dostarczone następnego dnia, poinformował Royal Mail. Jest to najwyższy wynnik dotychczas odnotowany w rejonie kodu RG i dotyczy okresu kwiecień – sierpień 2012.

***

*** Polak, Dawid Siwak, został uznany za winnego handlu ludźmi. Po tym jak wynajął dom czterom Polakom, Siwak zmusił ich do pracy jak i zabierał ich pensje.

WIADOMOŚCI KRAJOWE Na terenie Anglii działa firma, która na zlecenie lokalnych urzędów wypisuje mandaty za śmiecenie w miejscach publicznych. Za porzuconą na ziemię zapałkę, skórkę od banana czy pomarańczy można zapłacić karę nawet do 80 funtów.

*** Hotele w stolicy Wielkiej Brytanii są największą zmorą turystów - wynika z opinii internautów, którzy uznali londyńskie hotele za jedne z najgorszych na świecie. Badanie pochodzących od turystów opinii, opublikowanych na ponad 140 portalach z internetowymi rezerwacjami hotelowymi wykazało, że spośród 100 analizowanych miast świata, to w Londynie najtrudniej o dobry hotel.

***

Irlandzki minister ds. rolnictwa Simon Coveney poinformował w poniedziałek, że irlandzkie służby odkryły, że konina zawarta w irlandzkich burgerach była importowana z Polski. Według polskiej Inspekcji Weterynaryjnej polskie ubojnie dostarczyły do Irlandii wyłącznie wołowinę.


www.facebook.com/magazynPL

Narkotyki warte £90 mln na polskim jachcie Mariusz Kaszpan

Sąd w Portsmouth uznał 33-letniego Polaka za winnego posiadania kokainy. Czarnorynkową wartość znalezionych przez służby brytyjskie na polskim jachcie 452 kg narkotyku ocenia się na 90 mln funtów. Jako donosi BBC South Today, w trakcie dwudniowego procesu Piotr Pachina nie przyznał się do winy. Do posiadania narkotyków tzw. klasy A. przyznał się natomiast kapitan jachtu "Balia", 48-letni Tomasz Dylik. W brytyjskiej klasyfikacji "A" to m.in. ekstazy, LSD, heroina oraz amfetamina Ich posiadanie grozi karą do siedmiu lat pozbawienia wolności, grzywną w nieograniczonej wysokości lub obu tymi karami łącznie. Polacy zostali zatrzymani na brytyjskich wodach terytorialnych w czerwcu ub.r. Funkcjonariusze brytyjskiej służby ochrony granic – UK Border Agency, którzy weszli na pokład płynącego z Karaibów jachtu, znaleźli ślady narkotyków. Jacht odholowano do Portsmouth, gdzie przeprowadzono szczegółową rewizję. Piotr Pachina tłumaczył w sądzie, że nie był świadom, iż na jachcie jest kokaina. Wymiar kary dla obu Polaków ma zostać ogłoszony 30 stycznia br.

Deportacja za znęcanie się na swoimi rodakami Karolina Skalska 44-letni Polak z Bognor Regis został skazany na trzy i pół roku więzienia za pobicie ojca i syna w tej samej miejscowości. Wiltold Olczyk, został skazany 15 stycznia, po 5-dniowym procesie w sądzie karnym The Old Bailey. Wyrok, który docelowo obejmuje jego deportację, jest wynikiem Operacji Akcent, inicjatywy na obszarze Arun, mającej na celu ograniczenie przestępczości i zmniejszenie zagrożenia wśród społeczności pochodzącej z Europy Wschodniej. Do pobicia doszło w domu przy Nyewood Lane w Bognor Regis, 27 lutego ubiegłego roku. Ofiarami byli dwaj Polacy; 48-letni mężczyzna i jego 20-letni syn, którzy mieszkali w domu, który, jak poinformowano w sądzie był kontrolowany przez Olczyka. – Obie ofirary przez cztery miesiące milczały, po czym miały dość czekania i postawnowili złożyć zeznania na policji – powiedziała Inspektor Tanya Jones, które kieruje zespołem Operacji Akcent. Olczyk za znęcanie się na swoimi rodakami, został skazany na dwa lata pozbawienia wolności, po czym zostanie deportowany do Polski. Operacja Akcent jest prowadzona przez zespół funkcjonariuszy, mających za zadanie utrzymywanie kontaktu z osobami pochodzącymi z krajów Euopy Wschodniej. Osoby, które chciałby się z nimi skontaktować, mogą to zrobić drogą emailową na adres operation.accent@sussex.pnn.police.uk; ewentualnie wyszukać Operacja Akcent na portalu spłecznościowym Facebooku.

Wypadek w pracy? Boris Kremer, adwokat tel. 0845 021 2222 Adam, tłumacz tel. 0778 666 6080 Alicja, tłumacz tel. 0784 241 8920 Bezpłatne porady prawne Zadzwoń już dziś!

www.southampton-­‐holis0c.co.uk info@southampton-­‐holis0c.co.uk    

tel. 0775  889  5280  

Ciężko pracujesz?     Pozwól  sobie  na  chwile  relaksu  

masaż, terapie  kamieniami    pomoc  w  obolałych  mięśniach      zabiegi  wyszczuplające  i  modelujące  sylwetkę        zabiegi  spa          body  wrap  

Magdalena  Lubińska  

wykwalifikowana  masaż  i  spa  terapeuta  

Brak Ci  pomysłu  na  prezent?     –  wykup  voucher  

Zabiegi tylko  dla  pań  

7


www.magazynpl.co.uk

Ukryte koszty agencyjne Ewa Erdmann

Agencje nieruchomości wprowadzają coraz to nowe opłaty za swoje usługi. Oprócz podstawowej opłaty administracyjnej, lokatorzy muszą również pokryć koszty uzyskania referencji czy przedłużenia umowy. Nie wszystkie z nich są zgodne z prawem. Czy mimo wszystko jesteśmy zobowiązani do ich płacenia?

R

ynek nieruchomości w ostatnich latach znacznie ucierpiał. Drastycznie spadła liczba sprzedawanych mieszkań i domów. Mało kto mógł pozwolić sobie na kupno nieruchomości, dlatego wzrosło zainteresowanie wynajmem. Zaistniałą sytuację postanowiły wykorzystać agencje nieruchomości, które wywęszyły okazję uzyskania dodatkowego zysku i narzuciły wygórowane i niesprawiedliwe dodatkowe opłaty.

Referencje za £600? Najbardziej kontrowersyjną z nich jest płatność za uzyskanie referencji - usługę, która winna być wliczona w opłatę administracyjną. Mimo wszystko agencje postanowiły żądać od klientów nawet do £275 za ich sprawdzenie, czy są odpowiednimi kandydatami na lokatorów. W jednym z biur w Manchesterze czwórka studentów zainteresowanych wynajmem jednego mieszkania musiała zapłacić po £100 każdy za uzyskanie przez agencję referencji. Według Citizens Advice Bureau, dodatkowe koszty, w tym opłata administracyjna oraz sprawdzenie referencji mogą wynieść nawet do £600. Niestety bardzo często nie mają one nic wspólnego z faktycznym kosztem danej usługi, która w rzeczywistości jest znacznie niższa. Ponadto uzyskanie referencji, czy sprawdzenie historii kredytowej zawierają się w tzw. gwarantowanym pakiecie usług świadczonych przez agencję nieruchomości w ramach wynajmu lokalu mieszkalnego. Podobnie jest z opłatą za przedłużenie umowy najmu. Mimo wszystko za tę „przysługę”

8

musimy zapłacić od £12 nawet do £200. Wśród nieuczciwych praktyk stosowanych przez agencje dosyć popularną jest podwójne naliczanie, czyli żądanie opłaty zarówno od właściciela lokalu jak i samego lokatora za tę samą usługę. Dodatkowe koszty - zwłaszcza te trzycyfrowe - to poważne utrudnienie dla nowych najemców, którzy muszą jeszcze zapłacić depozyt i czynsz na miesiąc z góry. Czy uzyskanie referencji to faktycznie tak czasochłonna i kosztowana usługa, że musimy za nią dodatkowo płacić? W celu sprawdzenia przyszłych lokatorów, właściciele oraz agencje nieruchomości korzystają z pośrednich agencji takich jak Maras, LettsCheck i Reaburn UK. Za ich pomocą w ciągu 48 godzin można uzyskać referencje od pracodawcy, poprzedniej agencji nieruchomości lub właściciela, a także zdolność kredytową. Po zakończeniu tego procesu potencjalny lokator otrzymuje ocenę, na podstawie której dostanie rekomendację lub nie.

Sprawdż sam siebie Czy można w jakikolwiek sposób uniknąć płacenia fortuny za uzyskanie referencji? Teoretycznie każdy może sprawdzić swoją historię kredytową za pośrednictwem agencji jak Equifax, Experian oraz CallCredit zaledwie za £2. Z usług tych agencji korzystają również właściciele i biura nieruchomości. Zatem aby uniknąć dodatkowych kosztów wystarczy wykazać się inicjatywą i samemu postarać się o zdobycie własnej historii kredytowej. Można zrobić to przez internet – trwa to kilka minut i kosztuje kilka funtów.

Agencje mogą robić co chcą W kwestii niesprawiedliwych praktyk agencyjnych wypowiedziało się Krajowe Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości (The National Landlords Association): Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń od właścicieli nieruchomości, którzy narzekają na zbyt wysokie opłaty za podstawowe usługi agencyjne - powiedział rzecznik prasowy stowarzyszenia. - Gdyby ktoś zakwestionował je w sądzie, najprawdopodobniej zostałyby zniesione. Jednak dopóki nikt nie wniesie pozwu do sądu, agencje nadal bezkarnie będą naliczać swoich klientów za co tylko się da dodał. Kwestionowanie praktyk agencyjnych, a tym bardziej wchodzenie na drogę sądową jest jedną z ostatnich rzeczy, na których zależy wszystkim poszukującym lokalu do wynajęcia. Przeprowadzka to i tak jedno z najbardziej stresujących doświadczeń jakie przechodzimy, dlatego nikt nie zamierza dokładać sobie nerwów. Pozostaje jedynie samodzielne uzyskanie referencji lub... wyskrobanie kolejnych kilku banknotów z portfela.

Gdzie sprawdzić swoją historię kredytową? Stron internetowych oferujących niniejszy serwis jest wiele, najbardziej popularne wśród Brytyjczyków to: www.experian.co.uk (wynik otrzymasz od 2 – 4 dni) www.equifax.co.uk (wynik otrzymasz natychmiast) www.noddle.co.uk (wynik otrzymasz następnego dnia)


www.facebook.com/magazynPL

Chorobowe – moje prawa Citizen Advice Bureau Każdemu z nas od czasu do czasu potrafi się zachorować, zwłaszcza teraz gdy pogoda zmienia się z godziny na godzinę. W odpowiedzi na Wasze listy oraz e-maile, poniżej zamieszczamy prawa dotyczące chorobowego. Angielskie prawo mówi, jeżeli pracownik jest nieobecny przez okres czterech lub więcej dni i zarabia ponad 107 funtów tygodniowo, przysługuje mu ustawowy zasiłek chorobowy (statutory sick pay - SSP). Niniejsze pieniądze wypłacane są przez pracodawców swoim pracownikom niezdolnym do pracy z powodu choroby. Jest to minimalna kwota, jaką może zapłacić pracodawca osobie niezdolnej do pracy z powodu choroby. Umowa o pracę może zagwarantować pracownikowi dodatkowe prawa w postaci zasiłku chorobowego wyższego niż ustawowy (contractual sick pay - kontraktowy zasiłek chorobowy). Sprawdź swoją umowę, aby dowiedzieć się, do czego jesteś uprawniony. Prawo do otrzymywania chorobowego posiada większość pracowników, włączając osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin, pracownicy posiadający umowę o pracę na czas określony lub pracownicy

zatrudniani przez agencje pośrednictwa pracy. Pracownikowi zatrudnionemu przez agencję pośrednictwa może przysługiwać prawo do SSP, jednak powinien on uprzednio zasięgnąć fachowej porady, gdyż z prawnego punktu widzenia jest to dość skomplikowana sytuacja. Na chorobowym można przebywać do 28 tygodni. Kontraktowy zasiłek chorobowy może jednak trwać dłużej. Sprawdźkontrakt, aby dowiedzieć się, czy stosuje się to do Ciebie. W przypadku, gdyby osoba nie mogła otrzymywać zasiłku chorobowego lub jeżeli była na zwolnieniu przez ponad 28 tygodni, pracodawca powinien poprosić chorego o formularz SSP1 oraz wytłumaczyć co powinieneń ten zrobić, aby otrzymać zasiłek dla osób, którym stan zdrowia nie pozwala na podjęcie zatrudnienia Employment and Support Allowance (ESA). Formularz SSP1 może służyć jako podanie o incapacity benefit (IB - zasiłek chorobowy wypłacany w przypadku nieobecności w pracy trwającej ponad 28 tygodni), które składa się w lokalnym biurze ds. zasiłków, w sytuacji, gdy pracownikowi nie przysługuje ani zasiłek SSP, ani też kontraktowy zasiłek chorobowy. Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego? Chory pracownik otrzymuje bądź SSP, bądź też

Mieszkania i Pokoje do Wynajęcia

kwotę w wysokości określonej w umowie o pracę, jeżeli zaznaczono w niej, że przysługuje mu wyższa kwota w przypadku nieobecności w pracy z powodu choroby. Nie musi to być normalna stawka uposażenia, jednak nie może być ona niższa od SSP wynoszącego £85,85 tygodniowo. Pracownik nie otrzymuje żadnego zasiłku SSP za pierwsze trzy dni nieobecności w pracy. Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego za wspomniane pierwsze trzy dni jedynie, jeżeli zezwala na to jego umowa o pracę. Po upływie tego okresu chory otrzymuje dzienną stawkę SSP za każdy dzień _nieobecności w pracy z powodu choroby. Jeżeli SSP jest jedynym dochodem chorego na czas zwolnienia lekarskiego, wtedy ma prawo do ubiegania się o inne zasiłki, np. zasiłek mieszkaniowy (Housing Benefit) i nie tylko. Co zrobić, jeżeli pracodawca nie chce wypłacić SSP? Jeżeli pracownik uważa, że powinieneś otrzymywać chorobowe, jednak pracodawca nie chce go zapłacić, powinien przekazać choremu oświadczenie na formularzu SSP1, podając tam powody swojej odmowy. Wspomniany formularz powinien zostać użyty jako podanie o przyznanie zasiłku dla osób, którym stan zdrowia nie pozwala na podjęcie zatrudnienia Employment and Support Allowance (ESA).; pracownik powinien również zaznaczyć w tym formularzu, że pragnie, aby HMRC (Brytyjski Urząd Skarbowy) przeanalizowała jego prawa do otrzymywania SSP. Niniejszy formularz należy przesłać do lokalnego oddziału Department for Work and Pensions – adresy dostępne są na stronie www.gov.uk.

PS_Polish Advert_Layout 1 10/01/2012 15:50 Page 1

W sprawach rodzinnych – porozmawiaj z nami

Springbourne Southbourne Boscombe

Daniel Sanders jest polsko mówiącym Prawnikiem Rodzinnym. specjalizującym się w separacjach, rozwodach, rozliczeniach finansowych rodzinny oraz sprawiamy związanmy z dziećmi.

07795  985926 www.parkcrown.co.uk Brak kosztów agencyjnych

W celu umówienia DARMOWEJ 30 minutowej konsultacji, skontaktuj się z Daniel pod nr 02380 482 279 lub napisz daniel.sanders@parissmith.co.uk

The Region’s Premier Solicitors

www.parissmith.co.uk Tax & Estate Planning Employment Dispute Resolution

9


www.magazynpl.co.uk

Otyłość i nadwaga to już nie wybór, Ella Porawska

a przyzwyczajenie

O

tyłość i nadwaga – dwa słowa, które pojawiają się w naszym codziennym życiu coraz częściej i dotyczą zarówno dzieci jak i dorosłych. Obecnie strefa wieku nie ma tu znaczenia. Jemy wszystko co oferuje nam rynek spożywczy. Kierujemy się wyborem poprzez wygląd, smak czasami ceną, jednak pomijąc ważniejsze aspekty, które dotyczą min. zawartości cukrów, środków konserwujących, czy też ilości kalorii.

Postawmy sobie pytanie co jest dla nas najważniejsze zdrowie; czy problem ze zdrowiem? I nie mówimy tu o niestrawnościach czy zaburzeniach z trawieniem, ale o poważnej chorobie, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła do epidemii naszych czasów. Jak wynika z danych epidemiologicznych, około 50% dorosłych ma nadwagę i otyłość. To stanowi istotny problem zdrowotny ze względu na wiele powikłań, takich jak: choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, nowotwory i inne choroby. Otyłość zwiększa ryzyko zgonu. Używane w przekazie konkretne i przerażające nas określenia mają na celu wzbudzić w nas poczucie strachu przed tymi konsekwencjami. Nie żyjemy tylko dla siebie, mamy rodziny, dzieci, które oczekują od nas wsparcia nie tylko przez chwilę ich życia. Dlatego musimy popatrzeć na tę sytuację w bardziej drastyczny sposób, aby kiedyś ktoś nie powiedział, że na ratunek już niestety za późno. Tego chcemy? W leczeniu otyłości i nadwagi stosuje się zmianę stylu życia, dietę, czy też leki, bądź leczenie operacyjne. Redukcja masy ciała wiąże się ze zmniejszeniem występowania nadciśnienia, cukrzycy. Jednakże istnieje istotny problem z utrzymaniem efektów odchudzania.

Mam nadwagę, a może to już otyłość? Nadwaga medycznie określana jest jako przewlekłe zaburzenia metabolizmu. Głównym powodem takich zaburzeń jest przede wszystkim nadmiar energii jaką dostarczamy naszemu organizmowi poprzez spożywanie pokarmów w stosunku do zapotrzebowania. Ta nie równowaga znacznie przyczynia się do magazynowania nadwyżek kalorycznych energii co przejawia się w postaci tak bardzo znienawidzonej przez nas tkanki tłuszczowej. Jest jednak różnica pomiędzy lekką nadwagą a byciem otyłym. Kiedy mówimy o nadwadze mamy na myśli masę ciała zwiększoną do 110-120 procent masy odpowiedniej do wzrostu i wieku. Otyłość przekracza znacznie ponad

10

130 procent masy ciała. Aby prawidłowo ocenić swoją masę ciała można posłużyć się pomiarem według wskaźnika BMI (Body Mass Index). To prosta relacja pomiędzy masą ciała podawaną w kilogramach a wzrostem podawanym w centymetrach.

Czas zacząć - Dieta i ruch Główne problemy z otyłością wynikają oczywiście z niewłaściwej diety, jednak ważnym do poruszenia aspektem jest także i nie można tego lekceważyć epidemia braku ruchu wraz z niepokojąco niską aktywnością fizyczną. Obecny tryb pracy to współczesny styl życia bez którego nie wyobrażamy sobie dnia. Nie mamy już czasu na podstawowe czynności ruchowe jak spacery, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Tak dla wizualnego obrazu - siedzimy przeciętnie 10 godzin dziennie i przy tym żyjemy według pewnego schematu: długotrwała obciążająca praca przy biurku, a potem odpoczynek w domu na wygodnej kanapie. Jednakże taki styl życia nie przyczyni się do tego, aby nasz organizm funkcjował prawidłowo. Regularne ćwiczenia sprawią zmieniejszanie tkanki tłuszczowej i obniżenia poziomu cukru we krwi. Aby określić ilości tłuszczu, wody oraz masy mięśniowej w organizmie możemy wspomóc się tak zwaną “mądrą” wagą łazienkową. To nasza osobista “stacja zdrowia”, która pokazuje pełny obraz budowy zdrowego organizmu i zdecydowanie ułatwia monitorowanie diety. Ważne jest jednak, aby na niej stanąć i nie bać się tego co zobaczymy, rezultatu


www.facebook.com/magazynPL

naszej codzienności. To pierwszy krok do przyznania, że musimy coś ze sobą zrobić, że musimy działać. Wielu ludzi ma z tym problem. Trudno nam powiedzieć, że mamy kilka kilo więcej, że mamy nadwagę. Często wmawiamy sobie, że nasze ubrania są idealne dla nas, a fakt, iż znowu kupiliśmy bluzkę o jeden rozmiar większą traci na ważności i nie chcemy go mieć w pamięci. Ale czy to jest dobre rozwiązanie? Powróćmy zatem do istoty sprawy czyli, że aktywność fizyczna i spalanie zjadanych kalorii intensywnie wspierane przez optymalny dobór pokarmów to najlepszy sposób walki z nadwagą i otyłością. Jeść można wszystko tylko w odpowiednich ilościach i właściwie przygotowane. Idealnie dobrane proporcje tłuszczu, cukru czy białka możemy znaleźć chociażby w pełnych ziarnach i żywności nieprzetworzonej. Oczywiście potrzebujemy na to chwilę czasu, ale robimy to dla siebie i o tym nie powinniśmy zapominać. Pełne ziarna, obecne min. w mące razowej, kaszach i brązowym ryżu, zawierają zdrowe węglowodany. Nawet najbardziej restrykcyjne diety, które wymagają ważenia produktów i określania dokładnych parametrów poszczególnych składników w spożywanych produktach obecnie wspomagane są przez nowe technologie. Na rynku dostępne są dietetyczne wagi, mierzące wartości odżywcze jak tłuszcz, cholesterol, białko, błonnik i węglowodany wielu produktów i są bardzo pomocne w przestrzeganiu zalecanej diety. Również informacjie o zawartości kalorii w produktach są dostępne poprzez książki, czy strony interentowe stworzone głównie dla tych celów, a także materiały o dietach i żywieniu są rozpowszechniane poprzez ośrodki zdrowia, kliniki itp.

są w państwach uprzemysłowionych (USA, Grecja, Wielka Brytania, Polska) gdzie co trzecia osoba ma nadmierną masę ciała i już kwalifikuje się do podjęcia działań odchudzających. Świat został opanowany przez fast-food i wszelkiego rodzaju udogodnienia w codziennym życiu, a przy tym nasze rozleniwienia i brak aktywności fizycznej, czasu na przyrządzeniei spożywanie tradycyjnych zdrowych posiłków to główne przyczyny pogłębiającego się problemu. Wciągamy w to siebie a za nami idą nasze dzieci. Coraz bardziej zwiększa się liczba dzieci, które już we wczesnym dzieciństwie wykazują się większą wagą, niż pokazują normy dla wieku. Ich aktywność fizyczna ogranicza się do minimum. Przesiadują grając na konsolach, oglądają godzinami TV, a my dorośli cieszymy się, że one nam nie przeszkadzają, że mamy spokój, a dzieci zajęcie. Czy takie postępowanie daje nam zadowolenie z ich rozwoju? Przecież mamy rodzinę, czy nie zależy nam na ich zdrowiu? Żarty się już skończyły i musimy bardzo poważnie podjąć decyzję co robimy z dalszym życiem. Musimy skorygować nasz plan dnia tak by wprowadzając zdrowe odżywianie współgrało ono również z aktywnością fizyczną. Nie zapominajmy, iż każdego roku umiera milion ludzi z powodu otyłości. Czyż nie jest to przerażające? Przecież to my sami wypełniamy te statystyki. To w konsekwencji naszego postępowania coraz szybciej zapełniają się ich rubryki. To dla nas Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła 24 października Dniem Walki z Otyłością. Ale nie po to byśmy świętowali tylko po to by uświadomić społeczeństwu jak poważny jest problem.

To nie wybór - to przyzwyczajenie

Dajmy sobie szansę

Pamiętajmy, że otyłość to w obecnych czasach problem globalny i potwierdzają to statystyki prowadzone w wielu krajach. Obecna sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna, czego dowodem jest stały wzrost liczby ludzi otyłych na świecie. Dlatego mówimy, że to nie jest już wybór to przyzwyczajenie, które daje nam poczucie dobrobytu i uczucie nasycenia. Dla przypomnienia tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba otyłych ludzi na świecie wzrosła z ok. 200 mln do prawie 300 mln osób. Rozpszestrzenia się jak epidemia i nie jest to już problem który występuje tylko w krajach rozwiniętych, ale również coraz częściej pojawia się w miejscach, gdzie problemem był dotychczas głód. Potwierdzeniem tego jest fakt, iż w niektórych państwach afrykańskich liczba ludzi mających problemy z nadwagą sięga już 20 procent. Kontynując obraz jaki przedstawiają dalsze statystki Światowej Organizacji Zdrowia dowodzą, iż jeszcze bardziej niekorzystne wyniki

Ten problem występuje globalnie i nie ma już chyba państwa, którego by to nie dotyczyło. Nie pozwólmy, aby i w naszym życiu stawał się konsekwencją chorób. Wysiłek fizyczny choć często jest postrzegany za zbyt ciężką pracę przyczynia się, iż nasz organizm nie podda się otyłości czy nadwadze. Umiejętnie prowadzona dieta, ćwiczenia zmiejszą ryzyko, że nasze życie skończy się przed czasem. Otyłość i nadwaga wykluczają nas z wielu przyjemności, zakupy ubrań często przysparzają nam ból głowy, nie chętnie chcemy coś przymierzyć, nie lubimy swojego wyglądu. I choć market oferuje odzież w każdym rozmiarze to z zazdrością patrzymy na szczupłych i ich wygląd. Wiele takich aspektów powstrzymuje nas przed normalnym życiem z uśmiechem na twarzy. Czy na pewno tego chcemy dla siebie i swoich bliskich? Świat nie jest po to by się ograniczać, ale po to by korzystać z niego jak najdłużej i zaznaczyć swoją zdrową obecność w nim.

Kabaretowo w Southampton Tomasz Dyl

Pssss, nikomu ani mru mru, ale kabaret Neo-nówka wystąpi w kwietniu w teatrze The Point na Eastleigh. Kabaret powstał w 2000 roku we Wrocławiu.

Weź udział w sondzie na naszym profilu na Facebook i odpowiedz, w którym z miast chciałbyś aby odbyła się kolejna polska impreza (festiwal, koncert, kabaret i itd). Szczegóły na facebook.com/ MagazynPL

Jak mówią założyciele kabaretu, skecze Neo-nówki to satyra polityczna z pomysłem. Oprócz treści społecznych zajmują się wszechogarniającym absurdem. Od tego czasu stworzył kilka programów scenicznych, kilka telewizyjnych, zdobył niezliczoną ilość nagród na wszystkich festiwalach kabaretowych. Kabaret Neo-Nówka w swych programach pokazuje przemiany społeczno – kulturalne naszej Ojczyzny, a zwłaszcza jego mieszkańców. Kabaret także nie stroni od trudnych tematów, ale pokazując je w sposób zwiewny,

lekki i subtelny. Członków grupy cechuje naturalność i bezkompromisowość. Kabaret Neo-nówka to Michał Gawliński, Radek Bielecki oraz Roman Żurek. Neo-nówka wystąpi w teatrze The Point przy Leigh Road na Eastleigh w piątek – 12.04 o godz. 18:00 oraz 20:45. Więcej informacji o tym gdzie zakupicie bilety już wkrótce w Magazyn PL.

Patronami medialnymi występów Neonówki w Southampton są Magazyn PL oraz portal Polonii w Hampshire, Sotland.pl.

11


www.magazynpl.co.uk

Sport

Sport

Redaguje: James Payne

Southampton zremisowało Southampton zremisował z piątym w tabeli Evertonem 0:0 w 23. kolejce ligi angielskiej. Dobry mecz rozegrał Artur Boruc, który popisał się trzema klasowymi interwencjami. W roli szkoleniowca Southampton zadebiutował Argentyńczyk Mauricio Pochettino, który trzy dni temu niespodziewanie zastąpił Nigela Adkinsa.

12

Sport

Sport

Kolejne spotkanie Saints zostanie rozegrane przeciwko Manchester United. Pochettino ma nadzieję, że kontuzja Lallany, który uniemożliwiła mu występu w ostatnich siedmiu spotkaniach, do tej pory się zupełnie zagoi.

Dobry mecz Cherries W ostatnim spotkaniu piłkarze Cherries z Bournemouth pokazali na co ich stać, zarazem wygrywając mecz 3:1 przeciwko Crewe. Bournemouth stara się o awans, stąd też każdy punkt jest dla nich na wage złota.

Sport

Mogło być lepiej Polak puścił bramkę w doliczonym czasie gry, a jego Brighton zremisowało z Birmingham 2:2. Wszystko układało się po myśli drużyny Kuszczaka, która obecnie zajmuje ósme miejsce w angielskiej Championship. Do 90. minuty Brighton prowadziło z Birmingham 2:1 po bramkach Barnesa i Davida Lopeza. Dla rywali strzelił Caldwell.


Ogłoszenia drobne

www.facebook.com/magazynPL

Jak zamieścić ogłoszenie drobne w Magazyn PL ? Aby zamieścić ogłoszenie drobne, wyślij SMS pod nr 07786 797 735 z treścią ogłoszenia, ewentualnie wyślij e-mail na adres ogłoszenia@ magazynpl.co.uk. Treść ogłoszenia nie powinna przekraczać 160 znaków. Ogłoszenia drobne będą ukazywać się przez 4 tygodnie, po czym zostaną usunięte. Zarazem informujemy iż ogłoszenia dotyczące sprzedaży wyrobów alkoholowych, tytoniowych oraz usług towarzyszkich nie będą publikowane. Ogłoszenia typu “Usługi” oraz “Mieszkania” ukazują się w ramkach i są płatne - £8 za tydzień. Aby zamieścić niniejsze ogłoszenie proszę skontaktować się z naszym Działem Marketingu i Sprzedaży pod nr 02380 634 202 lub 07935 622 688. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń i zastrzega sobie prawo do ich korekty. W przypadku dłuższego niż 160 znaków ogłoszenia, redakcja zastrzega sobie prawo do skracania ogłoszeń.

Przysięgłe tłumaczenia ustne i pisemne. Z polskiego na angielski i z angielskiego na polski. Szybka i darmowa wycena tłumaczeń. Ewa Erdmann -07851666508 Pranie dywanów, sprzęt i środki najwyższej jakości, 5 letnie doświadczenie, ubezpieczenie, rozsądne ceny (np. 2 bed flat - £60-£75, pokój £20-£35). Piotr - 07742 225 713/01202 759 458, www.dorsetcleaners.co.uk Nie masz pomysłu na prezent Walentynkowy? Spraw radość bliskiej Ci osobie, wręczając talon (gift voucher) na nasze usługi. Masaż leczniczy, masaż gorącymi kamieniami oraz masaż bańka chińska - Magdalena Markowska, mgr fizjoterapii, FIFI Beauty Salon, 492 Portswood Road w Southampton 07783834102. Dojazd do klienta Bournemouth & Poole

Duży jedno pokojowy flat do wynajęcia na Boscombe. Podwójne oszklenie, centralne ogrzewanie, pralka, internet, ogród, parking. Blisko do plaży i sklepów. £575 za miesiąc kalendarzowy. Brak kosztów agencyjnych. www.parkcrown.co.uk, tel. 07795 985926 Bardzo duży pokój do wynajęcia na Southbourne/Boscombe. Podwójne oszklenie oraz centralne ogrzewanie, pralka, internet, talerz pod polską TV, ogród, parking, £439 za m-sc kalendarzowy wraz z rachunkami (£101/tydz). Brak kosztów agencyjnych. tel. 07795 985926

Transport

Praca Mieszkam w Bournemouth, szukam pracy czyszczacej puby, hotele domy. Doswiadczenie jako murarz oraz w budowlance. Pitr tel:07864794402

I live in Bournemouth and am looking for cleaning work - pubs, hotels, houses. Also previous exp as bricklayer and labour. Pitr 07543374455

Sprzedam Motoryzacja Mazda 626 automat 2000, rocznik 1997, przebieg 100 tys. mil, MOT - 31.03.2013, TAX 31.05.2013, £300, B’mouth, tel. 07792 123 276

2007 Citroen C4 1.6i benzyna, 73,000 mil, czerwony, 1 wlasciciel, MOT do 09/13. tel. 07772312191

Sprzedam komplet opon zimowych DUNLOP, 205/60/16, stan bardzo dobry, tel. 07805 384 536

2002 Audi A3 1.9 TDI, 100,000 mil, pelna historia serwisowa, wymieniony pasek rozrzadu, MOT do 10/13, tel. 077723 12191

VW LT 35, 2001, 1.9 ma w dowodzie rej, ale silnik jest zmieniony na 2.5TDI, MOT oraz tax do 06/13, 266,000 mil, 5 osobowy, £1100, tel. 07716737982 2003 Saab 9-2, 2.2TID, czarny, 90,000 mil, klima, ABS, alu felgi, £2495, tel. 07772312191 2010 Skoda Fabia 1.2S, czerowna, 13,595 mil, radio z CD, tani w utrzymani - niski tax, ABS, elekryczne szyby £6295, tel. 07772312191

2002 ‘02’ Reg BMW X5 3.0D SPORT 5DR AUTO. 104,000 mil, skurzane siedzenia, klimatyzacja, £7,495, tel. 07772312191 2004 Skoda Octavia 1.6 FSI AMBIENTE 5DR, Manual, Hatchback, benzyna, 70,000 mil, beżowy, dobry stan techniczny, tylko 2 właścicieli, £2,995. tel: 07772312191

Usługi Ulotki, wizytówki, plakaty oraz foldery reklamowe tylko TERAZ 10% zniżki! Dostawa gratis. Zadzwoń 02380 634283. www.gottabemarketing.co.uk/print

Zestaw Emano 2012 plyta CD z testami po polskiu, ksiazka z testami, plyta CD z hazard perception oraz brytyjskim kodeks drogowym po polsku. Stand bdb. £50. tel. 07746 378 681 Bournemouth

Sprzedam maszynę Sodastream do robienia napojów gazowanych (a'la syfon). Używana kilkakrotnie. W sklepie kosztuje £89, sprzedam za £30. Southampton. tel. 07882381668

Suknia slubna rozm. 10, styl monatyczna/rzymianka, stan bdb. £500 tel. 07962 542 492 Bournemouth

TV Sharp 21 cali, plaski ekran ale z dużym tyłem, dekoder Philips Cyfra+ i odtwarzacz DVD, wszystko za £50. Więcej info pod nr. 07706301095

Mieszkania Pojedyńcze pokoje do wynajęcia na Boscombe & Soutbourne. Podwójne oszklenie oraz centralne ogrzewanie, ogród, talerz pod polską TV, internet, pralka. Od £320 za m-sc kalendarzowy, rachunki wliczone. Brak kosztów agencyjnych. www.parkcrown.co.uk, tel. 07795 985926 Jedno pokojowy flat do wynajęcia na Woolston, nowa kuchnia, £680 za miesiąc wraz z rachunkami, Woolston - blisko do centrum, tel. 07701 073 160

NO TO LECIMY Transport na lotniska i nie tylko, foteliki, wi-fi, klima. Wygodnie, bezpiecznie i najtaniej. Bristol - £59, Luton - £69, Stansted - £79, kom. 07449 537100, 01202 644101, notolecimy@gmail.com Usługi transportowe - chcesz coś wyrzucić, wywieźć, przewieźć, a może przeprowadzasz się? Zadzwoń - Piotr 07742 225 713 lub 01202 759458. Już od £20/h, Bournemouth i okolice.

Ogloszenia drobne do następnego numeru przyjmujemy do 04.02.2013. 13


www.magazynpl.co.uk

Sudoku

Rozrywka

Krzyżówka

Rodzinne miasto Demokryta

Córka brata

16

Enrico zwany „królem tenorów”

Rozwiąż krzyżówkę i wygraj książkę – niespodziankę ufundowaną przez Księgarnię FONT (www.ksiegarniafont. co.uk) Hasło wraz ze swoimi danymi prześlij na adres: konkurs@magazynpl. co.uk. Ewentualnie prześlij rozwiązanie SMS-em; MAGAZYN. hasło krzyżówki. Twoje dane osobowe na nr. 07935 622 688. (Przykład: MAGAZYN. Zimowe wspomnienia. Aleksander Kowalski, 10 Sample Street, Sample Town, SS1 1AA). Na zgłoszenia czekamy do 08.02.2013.

Nagrodę – słuchawki SAMSUNG - za poprawne rozwiązanie krzyżówki z nr 5. "W bajce bywa połowa prawdy" wygrała Agnieszka Bala z Southampton. Gratulujemy.

Wyrabia sztuczne fryzury

Prowadzi „Sprawę dla reportera”

... techniczny

11

2

Przyszedł do Michnika

13

12

Wysłana z pilną wiadomością

23

22

5 Roślina zielna; łopuch

24 Przywara, zły nawyk

19

PANORAMICZNA Litery z pól ponumerowanych od 1 do 27 utworzą rozwiązanie - myśl Owidiusza.

Pływał kiedyś po Missisipi

Podlaski słynie z aukcji koni

14

2

3

7

18

15

... bezpieczeństwa

Sadzony w parkach

Wypadek drogowy

26

Stół sklepowy

Gra z sekwensami

10 Bryan ..., piosenkarz kanadyjski

1

Wymarły ptak z rodziny drontów

Rakieta sygnalizacyjna

20

25

Tam zamieszkuje kondor wielki

27

Kamizelka ratunkowa

14 Drobniutki węgiel

21

James, odkrył Hawaje

Jadalnia

9

Sytuacja bez wyjścia; zastój

Stan podobny do snu

... Vega, reżyser („Ciacho”)

17

Przeciwieństwo awersu

Broń sieczna dragonów

Ręczny warsztat tkacki

8

Broń szeryfa Zwyczaj świętojański

Okulary dla cyklopa

Amer. torbacz; dydelf

Już nie jurny baran

Miejsce zimowych IO 1998 (Japonia)

Uroczyste poświęcenie ołtarza

„… gejszy”, film R. Marshalla

4

5

6

7

6

3

4

1

8

9

10 11 12 13 14 15

16 17 18 19 20

21 22 23 24 25 26 27


www.facebook.com/magazynPL

15


Przekaż gotówkę z Western Union już od

£4.90

*

WYGRAJ BILETY VIP NA MECZE ROZGRYWANE

W RAMACH UEFA EUROPA LEAGUES Aby dowiedzieć się więcej odwiedź najbliższą placówkę agencyjną lub odwiedź westernunion.co.uk 16

*Western Union zarabia również na wymianie walut. Promocja podlega regulamininowi. Działalność autoryzowany przez Bank Centralny Irlandii oraz regulowana przez Financial Service Authority do przeprowadzenia usług płatniczych w Wielkiej Brytanii.

www.magazynpl.co.uk

Magazyn PL - e-issue 7/2013  

Magazyn PL is a Polish weekly magazine published in the South

Magazyn PL - e-issue 7/2013  

Magazyn PL is a Polish weekly magazine published in the South

Advertisement