Page 1

www.facebook.com/magazynPL

Wydanie 0058 | 15.02.2014 | Bezpłatny tygodnik | www.magazynpl.co.uk

Prorodzinne zmiany dla pracowników Muzyka, zabawa i... str 3 Protest Polaków str 5 Polskie szkoły bez dotacji str 9 Złoto dla Polaka str 12


Odwiedź naszą stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

Rękawice na mróz GAŻDETY I TECHNOLOGIA

Mateusz Jaroński

I

le razy zdarzało Ci się marznąć na mrozie? Cały czas narzekałeś że Ci zimno, zwłaszcza w dłonie. Firma Chaval znalazła rozwiązanie na pozbycie się tego problemu. Podgrzewane rękawice zadbaja o ciepło i komfort dla twoich dłoni w każdym mrozie, oraz umilą Ci pobyt na stokach narciarskich. Rękawice zostały tak zaprojektowane by same dopasowały się do poziomu temperatury panującej na zewnątrz oraz temperatury ciała użytkownika. Dodatkową zaletą tego produktu oprócz podgrzewania jest to że działają bezprzewodowo. Wystarczy je tylko podładować ładowarką, która jest dołączona z rękawicami. Czas działania takich rękawic jest trzykrotnie dłuższy od tradycyjnych rękawic elektrycznych. Rękawice dostępne sa tylko w kolorze czerni więc będą mogli je nosić zarówno użytkownicy płuci męskiej jak i damskiej. Cena tego produktu wynosi ok. £235.

Mateusz Jaroński oraz Tomasz Dyl

Z roku na rok przy musimy opuszcz Wielka Brytania,

N

iniejszy rok zapowiada się interesująco dla fanów muzyki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od rapu przez ciężkie brzmienie metalowe aż po pop. Znane festiwale, takie jak Isle of Wight Festival zagoszczą na Brytyjskich scenach, także i w tym roku.

Dobra impreza na Wireless Wireless Festiwal, który od 2005 roku przyciąga masę osób, występowały na nim znane gwiazdy popkultury, takie jak Rihanna, Jay-Z czy Justin Timberlake. Odbędzie się w Londynie w Finsbury Park oraz po raz pierwszy w historii w tym samym czasie w Birmingham w Perry Park. W dniach od 4 do 6 lipca, występy zespołów muzycznych rozpoczną się o godzinie 12.00 i będą trwały do godziny 22.30 z wyjątkiem niedzieli, gdzie koncert będzie trwał do godziny 22.00. W tym roku na Wireless wystąpią min: Kanye West, Wiz Khalifa, Bruno Mars, Ellie Goulding, oraz wielu innych znanych wykonawców. Bilety na wszystkie trzy dni festiwalu kosztują: w Londynie £195, w Birmingham £160. Natomiast bilety jednodniowe kosztują; £65.00 (Londyn), £63.50 (Birmingham). Osoby poniżej 16 roku życia chcące wziąć udział w imprezie zobowiązane są przyjść tylko pod opieką osoby dorosłej. Więcej informacji na temat festiwalu znajdziecie na stronie www.wirelessfestival.co.uk.

Download Festival Jeżeli interesujesz się muzyką, a twój ulubiony gatunek muzyczny to rock czy heavy metal to świetna okazja dla Ciebie, by zjawić się na Download Festival, który odbędzie się 13

Jesteś rodzicem  i  pragniesz  dbać     o  rozwój  fizyczny  dziecka?     Myślisz,  że  twoje  dziecko  może  zostać  nastepcą   Lewandowskiego  lub  Boruca?     Zapisz  je  do  nowej     polskiej  szkółki  piłkarskiej  w  Southampton!     Football  Academy  Southampton   zaprasza  wszystkie  dzieci     w  wieku  4-­‐12  lat  na  profesjonalny  trening.     Jesteś  zainteresowany?     07977  863  080   info@footballacademysouthampton.co.uk   Darmowe  terningi  w  każdą  sobotę.  

2

Muzyka, paczka zn

Tanie laptopy już od £60 Profesjonalny serwis IT Naprawa laptopów, PC, konfiguracja internetu, systemow, drukarek i TV Dojazd do klienta www.adbart.co.uk Adam - 07889 952 059

Oleje i płyny najlepszych producentów do każdego rodzaju silnika i skrzyni biegów - dla każdego i na każdą kieszeń. Filtry, wycieraczki, akumulatory, części – wszystko dostepne od zaraz. Moto-oil oferuje doświadczenie w branży paliwowej oraz indywidualne podejście do każdego problemu klienta. Nasze usługi pozwolą Ci cieszyć się równą pracą serca Twojego auta i czerpać radość z jazdy dla Ciebie i Twojej rodziny Jesteśmy sponsorem polskiego kierowcy rajdowego Ireneusz Zaleski w GAZ Shocks BMW Compact Club w UK Odwiedź nas lub zamów przez internet Moto-oil.co.uk Office 1, Space Maker House 518 Wallisdown Road Bournemouth, BH11 8PT mob. 074120 254 254 , tel.01202 980 592


www.facebook.com/magazynPL

zabawa i najomych

ybywa imprez i festiwalu, na które możemy się wybrać i nie koniecznie zać Wyspy by móc zabawić się na jednej z imprez. Tak naprawdę to , tuż po Ibizie jest najbardziej festiwalowym miejscem na świecie.

Festiwale w Reading i w Leeds Można by powiedzieć, że organizatorzy Wireless “zapożyczyli” sobię ideę organizacji tej samej imprezy w ciągu dwóch dni w różnych miejscach od Festiwali w Reading i w Leeds. Jak by nie patrzeć najstarsze festiwale w Wielkiej Brytanii i z roku na rok zdobywają coraz młodszych fanów, którzy póżniej przez lata noszą, pracują, kąpią się i nie tylko z pamiątkowymi opaski. Dotychczas na deskach sceny można było podziwiać zespoły takie jak Guns n Roses, Green Day, Metallica, czy też słynnego amerykańskiego rapera Eminem’a. Dominującymi gatunkami muzycznymi jest rock, heavy metal i alternatywny rock, ale zdarza się też rap. W tym roku widowisko to odbędzie się 22-24 sierpnia w Reading na Richfield Avenue oraz w Leeds w Braham Park. Wystąpią min: Arctic Monkeys, The 1975, Warpaint i inni. Bilet na całe 3 dni koncertu kosztuje £210.50.

V festival

czerwca i potrwa do 15 czerwca w Donington Park w Leicestershire. Zagrają m.in: Areosmith, Linkin Park, Avenged Sevenfold, Alter Bridge, Status Quo, i ponad 64 innych zespołów muzycznych. Koszt biletu trzydniowego wraz z kampingiem wynosi £205. Natomiast koszt jednodniowego biletu to £180. Bilety można nabyć na stronie internetowej festiwalu www.downloadfestival.co.uk/ tickets. Godziny, w których rozpoczyna i kończy się koncert zostaną podane w najbliższym czasie na stronie internetowej festiwalu.

Impreza organizowany przez firmę Virgin, odbędzie się także i w tym roku. Bliższe informacje na temat daty i godziny, uczestników, którzy w nim wystąpią , ceny biletów, oraz miejsca zostaną opublikowane na stronie internetowej festiwalu w najbliższym czasie. www.vfestival. com. Dotychczas V Festiwal przyciągał artystów z pierwszych miejsc list przebojów i zapewne w tym roku też tak będzie.

Isle of Wight Festival

Coroczny festiwal organizowany w Szkocji, czyli T in the Park., w ubiegłym roku wystąpiły na nim zespoły takie jak: The Killers, Rihanna oraz Mumford & Sons. Widowisko muzyczne w tym roku odbędzie się od 11 do 13 lipca w Balado w Szkocji, a jednym z artystów w tym roku będzie Arctic Monkeys. Szczegółowa lista artystów, którzy wystąpią na T in The Park zostanie opublikowana na stronie internetowej festiwalu w najbliższym.

Nawet i w naszych okolicach można się dobrze zabawić, a to za sprawą jedenego z najdłużej odbywających się festiwali w Wielkiej Brytanii, czyli Isle of Wight Festival. Jego historia sięga do 1968 roku. Na słynnym na całym świecie festiwalu grali min: Jimi Hendrix, The Who oraz The Rolling Stones i wielu innych. W tym roku festiwal będzie odbywał się w dniach od 12 do 15.06. Jak i w poprzednich latach, uczestników imprezy czeka nie lada line-up, wśród nich Biffy Clyro, Rudimental, Calvin Harris, Red Hot Chily Peppers i słynny z piosenki ‘Sex on Fire’ Kings of Leon. Cena biletu za wszystkie dni festiwalu wraz z kempingiem wynosi £190. Natomiast cena biletu jednodniowego wynosi £75. Dzieci poniżej 13 roku życia są wpuszczane za darmo. Bilety można nabyć z pośrednictwem strony internetowej; ticketmaster.co.uk/ iowfest2014 lub można je zakupić w porcie, w siedzibie Red Funnel.

Glastonbury Festival Bez wątpienia jeden z największych i najbardziej widowiskowych festiwali na świecie. Oprócz koncertów muzycznych odbywają się tam też występy cyrkowe, przedstawienia teatralne, pokazy taneczne oraz wiele innych wartych uwagi wydarzeń. Nazywany jednym z największych festiwali a to dlatego, że obejmuje wielką powierzchnie, na której znajduje więcej niż 70 scen, ta liczba stale rośnie wraz z liczbą wykonawców i publiczności. Impreza rozpocznie się 25 czerwca a zakończy 29 czerwca w Glastonbury w hrabstwie Somerset. W tym roku zagrają min: Adele, Metallica, Rihanna, Arcade Fire i inni. Cena biletu wynosi £210. Dzieci poniżej 12 roku życia są wpuszczane za darmo. Godziny w których rozpoczyna i kończy się koncert zostaną podane w najbliższym czasie na stronie internetowej festiwalu www.glastonburyfestivals.co.uk.

T in The Park

Bestival I powracamy w nasze “rodzinne” strony, wielotysięczna publiczność od lat gromadzi się na corocznym festiwalu organizowanym na drugim na Isle of Wight festiwalu. W ubiegłym roku ogromnym zainteresowaniem cieszyły się występy takich gwiazd jak: Snoop Dog, Elton John czy Fatboy Slim. Otwarcie tegorocznego wydarzenia muzycznego odbędzie się 4 września o godzinie 12 a zakończenie 7 września. Wystąpią min: Outkast, Foals, Beck, Disclosure i inni. Bilety są już dostępne w sprzedaży, w cenie £195 za 3 dni.

8,000 egzemplarzy  każdego  tygodnia    

Ponad 100  punktów  dystrybucyjnych  od  Yeovil  po  Reading  oraz  Bognor  Regis  

Zadzwoń  pod  nr  02380  634  202  |  07935  622  688     lub  wyślij  e-­‐mail:  markeBng@magazynpl.co.uk  

3


Informator Odwiedź naszą nową stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

Ground Floor, 11 College Place Southampton, SO15 2FE Tel. 02380 634 202 Fax: 02380 051 260 E-mail: news@magazynpl.co.uk www.magazynpl.co.uk REDAKTOR NACZELNY Tomasz Dyl tomasz@magazynpl.co.uk

Policja / Pogotowie / Straż Pożarna 999, z komórki 112

Crimestoppers

0800 555 111

Ambasada RP w Londynie

Wydział Konsularny 73 Cavendish Street, London, W1W 6LS tel. 02072913900 tel. 02073913934 london@msz.gov.pl

DZIENNIKARZE Agnieszka Bielamowicz Ewa Erdmann Grzegorz Erdmann Monika Jagielska Mariusz Kaszpan Mateusz Jaworski Piotr Pawłowski Ella Porawska Karolina Skalska

ORGNIZACJE SPOŁECZNE:

240 King Street, London, W6 0RF tel. 02087 411606 www.zpwb.org.uk

organizacja pomagająca nowo przybyłym członkom Unii Europejskiej do Southampton i okolic Tel. 07786 392886 www.euwelcome.org

Tomasz Dyl Tel. 07935 622 688 tomasz@magazynpl.co.uk

Citizen Advice Bureau

organizacja charytatywna udzielająca bezpłatnych porad prawnych, praw konsumenta i nie tylko. W celu uzyskania lokalnego numeru telefonu odwiedź www.citizenadvice.org.uk

Monika Jagielska Tel. 07786 797 735 monika@magazynpl.co.uk Ewa Erdmann Tel. 07851 666 508 ewa@magazynpl.co.uk

INNE WAŻNE NUMERY Home Office

OGŁOSZENIA DROBNE ogloszenia@magazynpl.co.uk Informacje również na str. 13

National Insurance Number rejestracja o uzyskanie angielskiego odpowiednika numer NIP Tel. 0845 6000643

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii

EU Welcome

MARKETING & REKLAMA marketing@magazynpl.co.uk

Job Centre Plus urząd pracy Tel. 0800 0556688

NHS Direct

pomoc lekarska /dentystyczna 08454647 www.nhsdirect.nhs.uk

DZIAŁ GRAFICZNY Radosław Kupisiak

UK Border Agency – straż graniczna Tel. 01619 577755

Tel. 02070 354848 www.homeoffice.gov.uk

POLSKIE KOŚCIOŁY Kancelaria parafilana

Southampton, Bournemouth oraz Portsmouth 15 Landguard Road, Southampton, SO15 5DL tel. 02381 786316 www.southamptonbournemouth.tchr.org

Eastleigh kościół Holy Cross 53 Leigh Road, SO50 9DF Niedziela: 9:00 Bournemouth kościół The Sacred Heart 1 Albert Road, BH1 1BZ Niedziela: 12:30 oraz 19:00 Portsmouth kościół St Swithun’s 105 Waverley Road, PO5 2PL Niedziela: 18:00 (trzecia niedziela miesiąca)

Kancelaria parafialna Bognor Regis oraz Chichester Clarence Road, Bognor Regis, PO21 1JX Tel. 07515 706746 www.parafia700.co.uk Bognor Regis kościół St Anothony Gossamer Lane, PO21 3HF Sobota: 18:00 Bognor Regis kościół Our Lady of Sorrows Clarence Road, PO21 1JX Niedziela: 16:00

Southampton kościół St Edmund’s The Avenue, SO15 2EQ Sobota – 19:00

Chichester kościół St. Richards Cawley Road, PO19 1XB Niedziela: 12:00

Southampton kościół Holy Family Redbridge Hill, SO16 4PL Niedziela – 13:00

Polski Klub w Southampton 507 Portswood Road, Southampton, SO17 2TH www.polishclub.co.uk

KSIĘGOWOŚĆ accounts@magazynpl.co.uk DYSTRYBUCJA & PRENUMERATA dystrybucja@magazynpl.co.uk

21-28.02.2014

WYDAWCA Magazyn PL Zarówno wydawca jak i Redakcja nie odpowiadają za treść reklam i ogłoszeń. Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych, a zarazem zastrzega sobie możliwość do skracania i przeredagowania tekstów. Publikowanie zamieszczonych tekstów, zdjęć oraz informacji bez wcześniejszej zgody redkacji jest niezgodne z prawem. @Magazyn_PL

Facebook.com/MagazynPL issuu.com/MagazynPL

4

Peja zagra w Southampton – 22.02.2014 - Southampton – Mo’Club, West Quay Rd, SO15 1GZ, Otwarcie klubu: 22.30, Po koncercie odbędzie się after party, Bilety do nabycia w cenie 17GBP na stronie www.ticketweb.co.uk oraz w sklepie Vitami Shop (399 Shirley Rd Southampton).  Polska uroczystość patriotyczna w Portsmouth - 23. 02.2014 – rocznica 180 lat polskich żołnierzy w Portsmouth, 23-go lutego oddamy hołd ich pamięci, przy pomniku im poświęconym na cmentarzu Kingston w Portsmouth, St. Marry’s Road, PO1 5PQ, organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich Polaków

Do kin wchodzą: JACK STRONG – od 14.02.2014 - Jack Strong – szpieg, który ryzykował wszystko, co kochał, by pokonać Imperium. W kinach Cineworld Southampton Reżyseria: Władysław Pasikowski, Występują: MarcinDorociński, Patrick Wilson, Maja Ostaszewska  All You Need Is Kill – od 14.02.2014 – Adaptacja powieści Hiroshi Sakurazaka, film pokazuje żołnierza w trakcie wojny z obcą rasą zwaną Mimics, wpada on w pętlę czasu w ostatnim dniu bitwy. Powtarzające się dni, sprawiają że staje się twardszy, mądrzejszy i bardziej wytrzymały. Reżyseria: Doug Liman Występują: Tom Cruise


www.facebook.com/magazynPL

Protest Polaków Mariusz Kaszpan

W

poniedziałek 24 lutego przed 10 Downing Street w Londynie odbędzie się protest “Przeciwko Dyskryminacji i Oczernianiu Polaków Przez Brytyjskie Media i Polityków”. Temat podchwyciły tak polonijne, jak i polskie media. Organizatorzy; Stowarzyszenie Patriae Fidelis oraz Polish Bikers zapewniają, że demonstracja będzie miała charakter pokojowy, odbędzie się marsz zgromadzonych, przekazany ma także zostać list do brytyjskiego premiera. Celem protestu jest danie wyrazu sprzeciwowi wobec agresji względem Polaków i oczernianiu ich przez brytyjskich polityków, tudzież media. Bezpośrednim impulsem do zorganizowania demonstracji było pobicie jednego z członków Polish Bikers za to, że jak podaje portal brytol.pl, miał na kasku polską flagę. Protest odbyć się ma 24 lutego, o godz. 14 przed siedzibą brytyjskiego premiera – 10 Downing Street.

Zapraszamy do naszych punktów SOUTHAMPTON 188 Empress Road SO14 0JY

PORTSMOUTH Unit C2

Portfield Industrial Estate

Nevile Shute Road PO3 5RX

5


Odwiedź naszą stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

Nasze marzenia Ella Porawska

N

Każdy z nas ma prawo do marzeń. Każdy może i powinien je spełniać, ale często brakuje nam wiary w marzenia. Lekceważymy je, poddajemy się bez walki, boimy się zmian i ryzyka. A tak właśnie działają marzenia.

ie tylko dziecko, ucieka czasem w świat marzeń, zdarza się to i nam – dorosłym. Marzenia stanowią pewną aktywność wyobrażenia i myśli, której celem jest zaspokojenie pragnień. 
Jednak strach przed porażką i rozczarowaniem hamuje wielu z nas przed realizacją własnych pragnień, postanowień - marzeń. Coraz więcej ludzi boi się, także reakcji innych, stawiamy sobie wówczas pytanie: A co znajomi powiedzą, co sobie o nas pomyślą. Właśnie takie pesymistyczne podejście powoduje, że czasem czujemy się niespełnieni, nieusatysfakcjonowani i niezadowoleni z samych siebie, ze swoich decyzji i w ogóle z życia. Nie do końca też zdajemy sobie sprawę z tego, że potem może być już za późno, bo przecież tak wiele starszych osób żałuje, że nawet nie spróbowali zrealizować swoich marzeń tylko dla siebie, by być szczęśliwym i zadowolonym. Z pojęciem marzenia związane jest wiele pokrewnych określeń jak dla przykładu fantazja, wyobraźnia czy iluzje. Podkreśla się znaczenie marzeń w życiu jednostki i traktuje się je jako jedną z niezbywalnych potrzeb człowieka, które w swej istocie jest wyobrażeniowym zaspokojeniem przejawianych potrzeb. Marzenia mogą również wyprzedzać podjęcie wysiłków w kierunku urzeczywistnienia i torować im drogę, ale też mogą być zastępczym, wyobrażeniowym zaspokojeniem pragnień, których zrealizowania nie podejmuje się lub życzeń nie mających szans realizacji.

Patrząc więc na te statystyki spośród ludzi w wieku 18-50 lat aż 95% przyznało, iż marzą każdego dnia. Najczęściej robią to osoby przed trzydziestką, bo należy tu przyznać, że z wiekiem marzy się coraz mniej. Najwięcej w marzeniach pogrążają się Włosi, a najmniej Niemcy. W Polsce do bujania w obłokach przyznało się aż 94% badanych. Portret marzyciela zależy od tego, jak postawi sobie pytanie o marzenia. Dla przykładu z badań CBOS wynika, że dla Polaków bliższy jest duch epikurejski, który wskazuje by żyć pełnią życia, pełnią człowieczeństwa, niż hedonizm czyli szybkie życie, dużo wrażeń i zabawa. Wspomniane powyżej wyniki oznaczają, że na zdrowiu zależy nam najbardziej, czyli świadomość o czyhających na nas zagrożeniach przekłada się na zrozumienie wszechobecnego problemu. Słyszy się często najważniejsze żeby być zdrowym, a reszta się poukłada. Stwierdzenie ma głębokie podłoże, że człowiek traktuje swoje życie w sposób znaczący nie tylko dla siebie, ale i bliskich mu osób. Marzymy też o wygodnym życiu związanym z materialną strefą. Jednak jak również wynika z tych badań dla ponad 56% kluczową sprawą staje się rodzina. Marzenia aż jednej trzeciej z nas są związane z dziećmi i wnukami. Marzy się nam, aby je mieć, potem wychować na ludzi, by zdobyły stosowne wykształcenie. Tak więc możemy powiedzieć, że naszym marzeniem po wejściu w dorosłe życie aż po emeryturę jest udane życie rodzinne. To ono oznacza dla większości z nas szczęście i stanowi wartość samą w sobie.

O czym marzymy i kiedy?

Dlaczego chcemy marzyć?

ołowa z nas marzy o zdrowiu, co trzeci o pieniądzach, co piąty o pracy, a tylko 3% o wielkiej miłości. Marzenia na jawie, tzw. daydreaming, łagodna zmiana naszej świadomości, odwrócenie uwagi od aktualnej sytuacji. To także odległe fantazje, ale i myśli o sprawach aktualnych. Pojawiają się głównie wtedy, kiedy czujemy się odprężeni, zajęci nudnym lub mechanicznym zadaniem. Często zdarza nam się marzyć na chwilę przed zaśnięciem. Najrzadziej robimy to tuż po przebudzeniu, czy podczas jedzenia, jak podają wyniki badań amerykańskiego psychologa Jerome’a Singera, który opublikował to w swoim raporcie o marzeniach w Journal of Psychology.

Spoglądając w przeszłość niemal do połowy XX w. utrzymywał się pogląd, że u dzieci, którym pozwalano na zbyt dużą swobodę bujania w obłokach może się rozwinąć nerwica, a nawet schizofrenia. Marzenia mylnie uważano za objaw lenistwa, próżniactwa i nieumiejętności oddzielania fantazji od rzeczywistości. Na szczęście zarówno czasy się zmieniły jak i poglądy i tak obecnie w psychologii
wprost zaleca się bujanie w obłokach, oddawanie się wyobraźni. Podyktowane jest to również tym iż wiele z naszych marzeń dotyczy relacji międzyludzkich, przyszłych celów, a także spraw praktycznych, dlatego pomagają planować przyszłość, rozwiązywać problemy,

6

dają chwile twórcze wytchnienia od rutyny i stresu dnia codziennego. Amerykański psycholog i badacz marzeń Eric Klinger odkrył, iż prawie 80% kierowców samochodów ciężarowych, aby złagodzić nudę podczas jazdy samochodem, oddaje się marzeniom. Ucieczka na chwilę od drażniącej nas rzeczywistości pozwala poza tym przepracować nasze problemy, złagodzić stresy. Psychologowie sportu zalecają sportowcom oprócz treningów również marzenia na zasadzie wizualizacji swoich osiągnięć. Podobnie pracuje się często z żołnierzami. I taka sama sytuacja jest z osobami które podejmują pracę, pracują aby dokonali wizualizacji sukcesu przed wyjątkowo trudnymi i stresującymi zadaniami czy spotkaniami. Marzenia poszerzają nasze horyzonty, nie pozwalają popaść w pychę, pomagają realistycznie ocenić to co już posiadamy, a także przesuwają granicę naszych celów, dążeń i oczywiście są źródłem które rozpala naszą wyobraźnię. Pamiętajmy zatem, że marzenia są na pewno warte tych wszystkich starań, czy nawet wyrzeczeń i pracy jaką władamy w ich realizację . Warto przy tym wspomnieć słowa Carlosa Ruiza Zafóna; Nie rezygnuj z marzeń, nigdy nie wiesz, kiedy okażą się potrzebne.

Ron Smith   11  Malmesbury  Park  Place   Bournemouth,     koło  ALDI  na   Holdenhurst  Road  

PIERWSZA LEKCJA  GRATIS   GENERAL  I  BUSINESS  ENGLISH   W  DOMOWYCH  WARUNKACH    

Nauczyciel z  uprawnieniami  BriDsh  Council,   absolwent  London  University    

MAŁE GRUPY   Zajęcia  poniedziałek  –  piątek,   możliwość  sobót  i  niedziel   Przyjdż  I  zobacz  wynik  moich  studentów   Większość  zalicza  egzamin  Cambridge    

Cena od  £20  /  tydz      

tel. 01202  396  278    |  07799  561  299    

www.hillfieldsenglish.co.uk


www.facebook.com/magazynPL

Aktywista skazany za zamalowanie portretu królowej Elżbiety II Monika Jagielska

W

środę 05. lutego, aktywista organizacji walczącej o prawa ojców, został skazany przez sąd Wielkiej Brytanii. W ramach protestu, zamalowal portret królowej Elżbiety II w Opactwie Westministerskim. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę na utrudniony dostęp do własnych dzieci dla rozwiedzionych ojców. Aktywista Tim Haries został skazany na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności za namalowanie farbą w spreju na wizerunku Elżbiety II, wiszącym w jednej z najważniejszych świątyń anglikańskich, napisu „Pomocy”. Przed sądem mężczyzna podkreślał, że chciał w ten sposób zwrócić uwagę na łamanie praw ojców do widzenia się po rozwodzie ze swoimi dziećmi. W jego ocenie to zjawisko jest „społeczną katastrofą”. Haries jest członkiem organizacji Fathers4Justice, która występuje w imieniu poszkodowanych przez  sądy ojców. Przed sądem stawił się przebrany w strój supermana. Sędzia Alistair McCreath, uzasadniając wyrok, podkreślił, że mężczyzna celowo zniszczył wartościowy przedmiot wystawiony na widok publiczny. Opactwo Westminsterskie od XI wieku jest miejscem koronacji królów Anglii. W świątyni chowani też są zmarli monarchowie i osoby zasłużone dla Wielkiej Brytanii.

Krystian Herba pobił rekord świata Mariusz Kaszpan

K

rystian Herba, polski sportowiec specjalizujący się w trialu rowerowym wyskoczył sobie Światowy Rekord Guinness’a. W minionym tygodniu skacząc na swoim rowerze pokonał 2919 stopni schodów wierzowaca Eureka Tower w Melbourne w Australii w 1 godzinę i 45 minut. Krystian popularność zdobył wśród polskiej widowni udziałem w telewizyjnym show Mam Talent w 2009 oraz zdobywaniem drapaczy chmur – skacząc rowerem po schodach.

7


Odwiedź naszą stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

Prorodzinne zmiany dla pracowników Ewa Erdmann

Rząd Brytyjski wprowadza coraz więcej udogodnień dla pracujących rodziców. Po przedłużeniu urlopu ojcowskiego w 2012r., nadszedł czas na kolejne zmiany sprzyjające pracownikom, którzy mają dzieci.

P

rojekt ustawy o dzieciach i rodzinach (ang. Children and Families Bill) zakłada rozszerzenie praw do złożenia prośby o elastyczne godziny pracy dla wszystkich pracowników oraz wprowadzenie wspólnego urlopu rodzicielskiego. Zmiany dotyczące elastycznych godzin pracy zostaną wprowadzone już w kwietniu 2014r., zaś przepisy o urlopie rodzicielskim wejdą w życie dokładnie rok później.

Pracujesz kiedy chcesz Zgodnie z powyższą, ustawą wszyscy pracownicy, którzy przepracowali przynajmniej 26 godzin będą mieli prawo do złożenia prośby o elastyczne godziny pracy. Pracodawca natomiast jest obowiązany do racjonalnego rozpatrzenia tejże prośby w odpowiednio krótkim czasie. Obecne procedury regulowane ustawą zostaną zniesione. Nowa procedura: Proces ubiegania się o elastyczne godziny pracy będzie przebiegał w następujący sposób: Pracownik składa prośbę o elastyczne godziny pracy. Pracodawca wyraża zgodę lub organizuje spotkanie z pracownikiem, w celu omówienia sytuacji. Pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika o podjętej decyzji w terminie trzech miesięcy od otrzymania prośby. Pracodawca musi dać szansę pracownikowi na odwołanie się od decyzji. Jeśli pracownik nie pojawi się na dwóch kolejnych spotkaniach lub nie złoży odwołania, sprawę uznaje się za wycofaną.

28 dni Po otrzymaniu prośby o elastyczne godziny pracy, pracodawca jest obowiązany zwołać spotkanie w ciągu 28 dni od otrzymania prośby,

aby przedstawić swoje stanowisko. W przypadku, gdy tego nie zrobi, pracownik ma prawo złożyć pozew do sądu pracy. To samo prawo przysługuje pracownikowi, jeśli pracodawca; nie powiadomi pracownika o podjętej decyzji, nie powiadomi go o możliwości złożenia odwołania od decyzji, nie wyrazi zgody na elastyczne godziny pracy z innych powodów niż tych określonych w sekcji 80G Ustawy o prawach zatrudnienia z 1996r. (ang. Employment Rights Act 1996) odrzuca prośbę na podstawie nieprawdziwych faktów czy opóźnia podjęcie decyzji w niesprawiedliwy sposób uznaje prośbę za wycofaną. We wszystkich tych przypadkach, pracownikowi przysługuje prawo do złożenia pozwu do sądu pracy, jednak musi tego dokonać w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym jego prośba została uznana za wycofaną lub w którym został poinformowany o negatywnym rozpatrzeniu prośby. Ponadto, istnieje możliwość wniesienia pozwu o bezpośrednią bądź pośrednią dyskryminację, jeśli jego prośba zostanie przez pracodawcę odrzucona. Pracownik może również potraktować odrzucenie jego prośby i wynikającą z tego dyskryminację, jako poważne naruszenie umowy o pracę, co potencjalnie pozwala mu na zwolnienie się z pracy i zaskarżenie pracodawcy o wymuszone zwolnienie (ang. constructive dismissal).

Rodzice na urlopie ​ owy system wspólnych urlopów rodzicielskich umożliwi rodzicom N dokonanie swobodnego podziału czasu poświęconego opiece nad dzieckiem w pierwszym roku od jego narodzin, przy jednoczesnym zachowaniu silnego związku z miejscem pracy. Pozwoli on również kobietom na wcześniejszy powrót do pracy i podzielenie się pozostałą częścią urlopu macierzyńskiego z ojcem dziecka. Bez zmian natomiast pozostaje ilość tygodni przysługującego urlopu macierzyńskiego – 52 tygodnie, z czego 39 tygodni jest płatne.

Sprawdź, czy się kwalifikujesz Istnieją dwa główne kryteria, które decydują, czy rodzicom przysługuje wspólny urlop rodzicielski. Spełnienie obydwu z nich gwarantuje jego otrzymanie. Wspólne kryterium – partner/ mąż matki musi przepracować 26 z 66 tygodni poprzedzających termin narodzin dziecka lub adopcji i w 13 z tych 66 tygodni powinien zarobić minimum £30 brutto. Indywidualne kryterium – na przynajmniej 15 tygodni przed oczekiwanym tygodniem narodzin, pracownik musi mieć przepracowane 26 kolejnych tygodni u tego samego pracodawcy, jak również kontynuować pracę dla tegoż pracodawcy w momencie ubiegania się o urlop rodzicielski. Dodatkowo, aby otrzymać wspólny urlop rodzicielski, pracownik powinien zarabiać przynajmniej £109 tygodniowo przez osiem tygodni przed oczekiwanym tygodniem narodzin/adopcji. Składając wniosek o przyznanie wspólnego urlopu rodzicielskiego należy poinformować pracodawcę, w jaki sposób urlop ten będzie rozplanowany przez rodziców dziecka.

8


www.facebook.com/magazynPL

Praktyka Wstępnie ustalona procedura ubiegania się i przyznawania wspólnego urlopu rodzicielskiego to kilkuetapowy proces. Matka ma obowiązek poinformowania pracodawcę z przynajmniej 8-tygodniowym wyprzedzeniem o jej zamiarze zakończenia urlopu macierzyńskiego i wejścia w system wspólnego urlopu rodzicielskiego. Ogólnie każdy pracownik, który chce rozpocząć wspólny urlop rodzicielski powinien powiadomić swojego pracodawcę o tym zamiarze osiem tygodni wcześniej. Następnie, w ciągu dwóch tygodni, pracodawca wraz z pracownikiem powinni ustalić, w jaki sposób urlop ten będzie rozplanowany. W przypadku braku porozumienia, pracownik będzie mógł wykorzystać urlop, jako jeden ciągły okres czasu. Pracodawca ma obowiązek uznania trzech wniosków o urlop rodzicielski od jednego pracownika – pierwszą prośbę o jego przyznanie oraz dwie zmiany w jego rozplanowaniu.

Koniec z dodatkowym urlopem ojcowskim Pracownicy, którym należy się wspólny urlop rodzicielski będą mogli wykorzystać do 52 tygodni urlopu, z czego 39 tygodni jest płatne. Pierwsze dwa tygodnie po narodzinach dziecka muszą jednak być wykorzystane przez matkę. Po tychże dwóch tygodniach ma ona prawo do rezygnacji z urlopu macierzyńskiego i podzielenia się pozostałą jego częścią z ojcem dziecka, w ramach wspólnego urlopu rodzicielskiego. Urlop ten może być wykorzystany jako pojedynczy okres, a może również być podzielony na kilka krótszych okresów. Jego zakończenie następuje po 52 tygodniach od narodzin dziecka. W związku z wprowadzeniem wspólnego urlopu rodzicielskiego, zlikwidowany zostanie dodatkowy ustawowy urlop ojcowski. Zatem od kwietnia 2015 roku, ojcowie będą mogli wykorzystać zwykły ustawowy urlop ojcowski łącznie ze wspólnym urlopem rodzicielskim.

Polskie szkoły nie dostaną dotacji Karolina Skalska

U

Dotacje dla Polskich Szkół mogą zostać wstrzymane w ramach cięcia kosztów w Urzędzie Miasta Southampton.

rzędu Miasta nie stać na dalsze dofinandowywanie zajęć z przedmiotów ojczystych w ramach programu Community Language Service. W Southampton jest to ok 750 osób z wszystkich mniejszości narodowych. Organizacja zapewnia rocznie £60,000 na usługi związane z kosztami wynajmu klas i wynagrodzeń dla nauczycieli, po to by dzieci z mniejszości etnicznych , mogły uczyć się swojego języka, historii i kultury. Młodzi ludzie mają możliwość zdobycia kwalifikacji, aż do poziomu A-level, w językach takich jak afgańskim, bengalskim, chińskim, malajskim, polskim, somalijskim i urdu. W ubiegłym roku Radni Miasta zapowiedzieli, że finansowanie zostanie wycofane z koniec roku akademickiego 2013/14. Poinformowano o tym fakcie członków różnych szkół, sugerując utworzenie specjalnego funduszu w celu zapewnienia alternatywnych źródeł finansowania. Bo Zhu, dyrektor szkoły dla dzieci pochodzenia

ponieważ jest to bardzo cenne dla miasta. Serwis Community Languages Trust ma bardzo wysoką ocenę rodziców i społeczności, pomaga zapewnić co najmniej 15000 godzin lekcyjnych na rok plus pomaga opłacać np. koszty materiałów szkolnych. Istnieje jednak wielka obawa, że dopłaty skończą się w lipcu 2014 roku.

chińskiego w Southampton, potwierdza, że utrzymanie szkoły to koszt około £40.000, – Wygląda na to, że po cięciach i przy naszych najlepszych oszacowaniach, będziemy musieli zmniejszyć o połowę liczbę zajęć i podwoić koszty. Nie wszystkie rodziny będą mogly sobie na to pozwolić, więc jestem bardzo zaniepokojony jaki to będzie miało wpływ na dalszą edukację dzieci. Przewodniczący rady Simon Letts powiedział, że wszystkie decyzje dotyczące priorytetów finansowania edukacji są bardzo trudne. – W obecnej sytuacji i presji budżetu podjęliśmy już taka decyzję w zeszłym roku. Jednocześnie zasugerował, że jednym ze sposobów by zapewnić dalszą usługę dla rodzin mniejszości narodowych, jest ich własny wkład finansowy. Jest jednak śiatełko w tunelu. Sekretarz Community Languages Trust  Steph Smith powiedziała, że miała ostatnio bardzo pozytywne spotkanie z Radą. – Zwolennicy Community Languages Trust  walczą od wielu lat w celu utrzymania świadczeń,

9


Strefa Kobiety

Odwiedź naszą stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

10

Czy Polki na Wyspach rodzą więcej dzieci? K Monika Jagielska

ilka tygodni temu, polscy czytelnicy mogli dowiedzieć się z dziennika Rzeczpospolita, że Polki rodzą więcej dzieci w Wielkiej Brytanii niż w Polsce. Temat ten stał się ostatnio bardzo gorący, zwłaszacza że ilość narodzin dzieci w kraju ciągle maleje.

„Dzieci. Polski Fenomen na Wyspach” zatytułowała artykuł „Rzeczpospolita”. Dziennik podał najnowsze dane Office for National Statistics (ONS), z których wynika, że polska emigrantka w Anglii i Walii ma średnio 2,1 dziecka. Dla porównania według danych GUS-u w naszym kraju ten wynik to tylko 1,3 dziecka. Wychodzi z tego, że Polki rodzą o 60 procent mniej dzieci w Polsce niż na Wyspach. W 2012 r. Polki wydały na świat 21,2 tys. dzieci - najwięcej wśród matek obcokrajowców. Dokument publikowany przez ONS, zatytułowany Childbearing of UK and non-UK born women living in the UK donosi, że wskaźnik dzietności Polek mieszkających w Anglii i Walii wynosi 2,13. – Ostatni raz tak wysoki wskaźnik urodzeń w Polsce odnotowaliśmy w latach 80. Poziom 2,1 – jak wskazują demografowie – jest pożądany, bo zapewnia tzw. zastępowalność pokoleń – pisze „Rzeczpospolita”.

Polka rodzi chętniej na Wyspach niż w Polsce? Brytyjczycy wskazują na polski fenomen dużej różnicy między zachowaniami w kraju macierzystym a w państwie emigracji. Różnica między wskaźnikiem dzietności nad Wisłą i Tamizą wynosi aż 0,83. Jest ona, obok Litwinek i Pakistanek, największa wśród wszystkich matek imigrantek. Na przykład dane dotyczące Niemek mówią, że nad Renem rodzą one statystycznie 1,41 dziecka, a w Wielkiej Brytanii 1,74. Okazuje się jednak, że porównywanie dwóch statystyk prowadzonych według różnej metodologii, prowadzi do pewnego przekłamania. W Wielkiej Brytanii w 2012 roku znajdowało się

według danych GUS 637 tysięcy Polaków, z czego połowa to kobiety. Ale te 637 tysięcy osób to nie to samo, co statystyczna grupa 637 tysięcy osób żyjących w Polsce. Do Anglii wyjechali w dużej większości ludzie młodzi: 70 procent z nich ma pomiędzy 20-39 lat, czyli mówiąc najoględniej są w wieku, w którym najczęściej rodzi się dzieci. Potwierdzają to statystyki ONS, które mówią, że 97 procent polskich mam w Wielkiej Brytanii mieści się właśnie w tym przedziale wiekowym. Znaczy to, że w Anglii i Walii i co za tym idzie w statystykach ONS istnieje ogromna nadreprezentacja młodych kobiet – takiej nadreprezentacji nie ma wśród matek w Polsce, gdzie statystykę wylicza się liczbą dzieci na kobietę w wieku między 18, a 49 lat. Owszem, Polki rodzą nominalnie najwięcej dzieci ze wszystkich imigrantów. Liczba polskich dzieci na Wyspach rośnie z roku na rok, ale dynamika tego wzrostu spada: jeszcze w 2010 r. w Wielkiej Brytanii urodziło się o 9 proc. więcej polskich dzieci niż rok wcześniej, ale w zeszłym - już tylko o 3 proc. więcej niż w 2011 r. Według obliczeń think-tanku Polityka Insight, gdyby w Polsce i w Wielkiej Brytanii użyć takiej samej metodologii to wyszłoby, że młoda Polka na Wyspach rodzi zaledwie 0,02 dziecka więcej niż kobieta w tym samym wieku w Polsce.

Polityka rodzinna hojniejsza na Wyspach Nie zmienia to faktu, że polityka rodzinna na Wyspach jest bardzo hojna. Owszem, urlop macierzyński w obu krajach wynosi maksymalnie rok, a system opłat za przedszkola jest podobny. Różnica tkwi w progu dochodowym, poniżej którego należą się świadczenia rodzinne. W Polsce próg jest o wiele niższy niż w UK - świadczenia rodzinne są przyznawane dopiero przy dochodzie poniżej 539 zł miesięcznie na osobę. Poza tym w Wielkiej Brytani jest wiele więcej udogodniej dla rodzin z dziećmi, chociażby ceny biletów komunikacji publicznej, przyjazne szkoły bez drogich podręczników, czy też lekarstwa, które dla dzieci są refundowane w 100 proc.


www.facebook.com/magazynPL

Spotkanie w Polskim Klubie w Southampton Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej Patriae Fidelis Southampton

W

minioną niedzielę – 09.02 w Polskim Klubie przy Portswood Road w Southampton miał miejsce Wieczorek Wspomnień. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów oraz Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej Patriae Fidelis w Southampton przyciągnęło 50 osób które z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwały sie w relacje i historie członków SPK. Swoje historie opowiedzieli prezes SPK Southampton, Wiktor Ottembrajt, Krystyna Bodnarczuk oraz Boleslawa Oleszczuk. Szanowni goście poruszyli historie związane z Powstaniem Warszawskim oraz drogą jaką przebyły cale Polskie rodziny zesłane przez Rosjan na Sybir do obozów pracy, aby ostatecznie trafić do Wielkiej Brytanii. Można było tez usłyszeć kilka zdań na temat życia powojennego w Angielskich obozach czy późniejszych czasach adaptacji do nowej sytuacji i otoczenia. Zdecydowana większość osób przybyłych na to wydarzenie, tworzy obecnie tak zwaną nowa emigracje, mogliśmy więc być świadkami swego rodzaju kontynuacji i przekazania wspomnień, przeżyć i doświadczeń nowym pokoleniom. Podczas spotkania można było zakupić książkę Niny MierzwinskiejHarper, która również jest członkiem koła SPK w Southampton. Jej historia to niesamowita i porywająca opowieść o młodej dziewczynie, wychowanej w lesie, która swoje najpiękniejsze lata spędziła jako łączniczka oddziałów partyzanckich w Puszczy Solskiej. Gorąco polecamy książkę, którą można kupić w oddziale Patriae Fidelis Southampton. Cale spotkanie było nagrywane przez SUSU TV, studencką telewizje, która podjęła sie z nami współpracy przy tworzeniu większego projektu,

mającego na celu uwiecznienie wspomnień i relacji, z okresu II Wojny Światowej. Warto pamiętać o Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów oraz Stowarzyszeniu Młodzieży Polskiej Patriae Fidelis. SPK potrzebuje młodego pokolenia, które nie pozwoli zapomnieć o kombatantach. Patriae Fidelis prowadzi szeroko zakrojoną działalność na rzecz polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii. Wspierając swoich rodaków, tworząc okazje do kultywowania tradycji oraz poznawania i podtrzymywania polskiej kultury.

Zajęcia tenisa dla dzieci Karolina Skalska

T

ennis For All zaprasza wszystkich chętnych do nauki gry w tenisa. Grupy wiekowe dla najmłodszych (4-6 lat) rozwijają sprawność fizyczną przez gry i zabawę. Zajęcia dla starszych dzieci (6-10 lat) uczą podstawowych zachowań na korcie. Zajecia odbywają się w centrum sportowym Everyone Active w Ashdown Leisure Centre w Poole. Organizatorami zajęć Tennis For All są Piotr Arcimowicz (tel. 07549 613 860) oraz Will Singleton (tel. 07813 966 112).

11


Odwiedź naszą stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

Sport

Sport

Redaguje: Piotr Pawłowski

Złoto dla Polaka

Jak zamieścić ogłoszenie drobne w Magazyn PL ?

Polski skoczek narciarski, Kamil Stoch, w mistrzowskim stylu zdobył Zloty Medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Jest to 3 krążek, w złotym kolorze zdobyty na zimowej Olimpiadzie przez Polakow, wcześniej Mistrzami zostali Wojciech Fortuna i Justyna Kowalczyk.

Ogłoszenia drobne będą ukazywać się przez 4 tygodnie, po czym zostaną usunięte. Zarazem informujemy iż ogłoszenia dotyczące sprzedaży wyrobów alkoholowych, tytoniowych oraz usług towarzyszkich nie będą publikowane.

Sport

Wysokie loty

Sport

Kamila Licwinko wygrała konkurs skoku w zwyż pokonujac poprzeczke zawieszona na wysokosci 2 metrów. Kamila jest pierwsza zawodniczką w historii polskiej lekkoatletyki, której udalo sie pokonać 200cm.

Nowy rekord Armin Zoeggeler jest pierwszym sportowcem, który zdobyl medal na 6 z rzędu Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w tej samej konkurencji.

12

Aby zamieścić ogłoszenie drobne wejdź na www. magazynpl.co.uk, ewentualnie wyślij e-mail z treścią ogłoszenia na adres ogloszenia@magazynpl.co.uk Treść ogłoszenia nie powinna przekraczać 160 znaków.

Ogłoszenia typu “Usługi” oraz “Mieszkania” ukazują się w ramkach i są płatne - £8 za tydzień. Aby zamieścić niniejsze ogłoszenie proszę skontaktować się z naszym Działem Marketingu i Sprzedaży pod nr 02380 634 202 lub 07935 622 688. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń i zastrzega sobie prawo do ich korekty. W przypadku dłuższego niż 160 znaków ogłoszenia, redakcja zastrzega sobie prawo do skracania ogłoszeń.

Motoryzacja Alexanders Cars Ltd - pierwszy polski komis samochodowy w południowej Anglii. Szeroki wybór samochodów. Sprawdź aktualną ofertę na www.southampton-cars.co.uk BMW 530D E60 reg.54. przebieg 130tys. Zadbany samochod, ksiazka serwisowa,j eden wlasciciel, sportowe zawieszenie, srebrno szary. £4,850 tel. 07516948125

VW Touran 1.9 TDI PD S 5DR [7 SEAT] [55 Plate December] £3499 Bournemouth, full VW serwis: olej, rozrząd, pompa wody itp. 104,075 mil tel.07726750643


Dodaj ogłoszenie drobne na www.magazynpl.co.uk

www.facebook.com/magazynPL Seat Toledo 1.9 diesel 2005, 2 klucze, nowy rozrząd, pompa, sprzęgło, 76 tys mil, tax – 10.14, mot – 06.14, £3600, tel. 07716011145 Southampton. Sprzedam VW GOLF III, 1,6 Benz+gaz, 95r. zarejestrowany w Lublinie, ubezpieczenie do końca marca, stan techniczny dobry tel. 01202 798 409. Bournemouth. cena GBP 400  Volvo S40 2006r 1.8 benz. czarny,full skóra,86 tyś,2 nowe opony,zmieniarka na 6 CD,alufelgi 17,elek. szyby,lusterka.MOT 20.11.2014 £3000 tel.07852530011 Poole Peugeot 206 rocznik 2000,3 drzwiowy,1.4L benzyna,112K,MOT do 14.10.14.,TAX do 1.04.,stan techn. dobry,tanio sprzedam. tel 07448929432 Sprzedam Mercedesa Sprintera 311 906 LHD zarejestrowany w Polsce rocznik 2006, kolor żółty, średni, niski, blaszak, ładowność 1450kg, przegląd i OC ważne do 11.2014, przebieg 188000mil, przyjmę w rozliczeniu anglika, cena 5850. tel 07731795526 Volkswagen FOX 2006rok, benzyna, 1,2L silnik, 93 000mil, żółty, 12 miesięcy MOT, nowe opony, bardzo ładny mały samochód, wysoki komfort i ekonomia, £ 1,995 tel. 07772 312 191 Sprzedam radio z DVD Pioneer na windzie. 40%ceny taniej £330 Southampton 07593594085 Sprzedam mate z antypoślizgiem do mercedesa c-klasy £10 Southampton 07593594085 Mercedes-Benz C Class C180 CLASSIC 4DR (6 biegowa skrzynia biegów)2001, 99 000mil, benzyna silnik 2.0L, 12 miesięcy MOT, czerwony, ABS, centralny zamek, immobilizer, poduszka powietrzna pasażera, boczne i kierowcy, elektryczne szyby przód, alarm, elektryczne lusterka, komputer pokładowy, £1,495 tel. 07772 312 191 Sprzedam książkę po polsku naprawa mercedes c, wszystkie silniki £10 Southampton 07593594085

Sprzedam oponę Bridgestone 255/40R17, 6mm bieżnik £25 Southampton 07593594085 Mitsubishi Carisma 1.8 GDI Sport 5 drzwiowy, 2002, 110 000mil, benzyna 1.8L, nowy MOT i TAX, niebieski, £995 tel. 07772 312 191 Sprzedam przednie tarcze hamulcowe podwójnie wentylowanedo mercedesa c-klasa. Nowe oryginalne £80 07593594085 Sprzedam panel do montarzu nieoryginalnego radia medcedesa c-klasa £10 Southampton 07593594085 Sprzedam: 4 opony zimowe 205/55 R16 mud+snow,stan idealny.Po jednym wyjezdzie do polski zmienione i garażowane. 180GBP. Tel:07864 978 973 Sprzedam VW Bora 1.9 diesel 2002r. niebieski, 2 klucze, nowy rozrząd, pompa o przęgło. 139,800 mil, TAX 05.2014, MOT 04.2014, Cena £1,250, tel. 07716 011 145 Southampton. BMW 2.0 TD SE compact, 2044 rok 158.000 mil, MOT 1/2014 TAX 4/2014 alu felgi, cruise control £2100, 07851 760 652 Poole Sprzedam VW Bora S TDI 1.9 DIESEL, 2002r. 139.500 mil, 2 klucze, nowe spzeglo, rozrzad, zawieszenie. MOT04.14, TAX-05.14, cena 1650, 07716011145 S Honda Accord 2.2 Diesel, 2006 rok, 18” alu felgi, 82,000 mil, wbudowana nawigacja, szyber dach, klimatyzacja, 6 plytowa zmieniarka, nowy MOT, £4850, tel. 07727 168 282 Sprzedam felgi aluminiowe £90 i stalowe £30 vw, audi. (15 cali rozstaw śrub 5-112) 07853240876 Bognor Regis Audi A6 srebrny metalik 1,8 turbo benzyna 2000r, MOT 05/14 TAX 12/13, nowe zawieszenie, opony, klocki, tarcze, teleskopy, £890 tel. 07873 579 942 Ford Mondeo TDCi 2002, od 2 tyg. w Anglii, rok przeg, ubez.6m. Sprzedam £2,500 lub zamienie za anglika lub mniejsze lhd, może byc 2 drzwiowe. tel 07428 436 749

Usługi Pomagamy we wszystkich typach sprawach prawnych. Rowniez na terenie calej Polski. Poradnia Rodzinna tel 07896222205 Nauka języka angielskiego, wykwalifikowany anglista. Southampton i okolic. tel. 07892 893 422

Pranie dywanów, sprzęt i środki najwyższej jakości, 6 letnie doświadczenie, ubezpieczenie,rozsądne ceny (np. 2 bed flat - £60-£75, pokój £20-£35). Piotr - 07742 225 713/01202 759 458, Bournemouth i okolice www.dorsetcleaners.co.uk Naprawa telewizorów LCD LED PLASMA, monitorów, laptopów. Bezpłatny transport (okolice Southampton). Gwarancja, rachunki. 07454 405973 www.wefix.tv Ulotki, plakaty, wizytówki i inne materiały reklamowe. Szybki czas realizacji zamówień. Darmowa wysyłka. Zadzwoń po więcej info; 02380 634 283 lub napisz hello@gottabemarketing.co.uk

Montaż Anten Satelitarnych i Freeview Ustawianie Sygnału Akcesoria, Umowy, Płatności Oferta i cennik na: www.southsatellites.co.uk zadzwoń i zapytaj 07983569616 Patryk BOURNEMOUTH, SOUTHAMPTON, PORTSMOUTH, SALISBURY i okolice Przysięgłe tłumaczenia ustne i pisemne. Z polskiego na angielski i z angielskiego na polski. Szybka i darmowa wycena tłumaczeń. Ewa Erdmann -07851666508

Sprzedam Sprzedam 2 kanapy - sofa bed, rozkładane, metal, z materacami, w dobrym stanie po £40 każda. Jedna rozkładana na 2, druga na 3 części. 195 cm x 130 cm po rozłożeniu. tel.: 01202 737 089, Poole. Sprzedam książkę (z odpowiedziami) + płyta z testami na prawo jazdy w Uk w języku polskim. Bournemouth, tel. 07761 492 942 Sprzedam fotelik Silver Cross 0-8 mies (MOTHER&CARE), kolor szary z pomarańczowymi wstawkami+torba na wozek stan idealny. £70 funtow tel. 07922 625 566 Sprzedam nowy Samsung Galaxy Xcover 2 -GT-S7710. £ 160. Tel.07805384536 Sprzedam meble w bdb stanie, sofy, narozniki, szafy, stoły. Możliwy transport. Soythampton 07454932780 Sprzedam 2 monitory z DVD i pilotami do samochodu, stan idealny £60 Southampton 07593594085

Narożnik sypialny z pojemnikiem czarna skóra + fotel stan bdb £550 Southampton 07593594085 Wersalka brązowa skóra, powierzchnia spania 204/100cm £100 07593594085 Ława szklana110/60cm Stan dobry £20 07593594085 Narożnik brazowy z włoskiej skóry 245/190/75cm £220 Southampton 07593594085 Sofa 2 osobowa ciemny czerwony kolor 160/90cm, skóra ekologiczna £30 07593594085 Wentylator 2 moce ciepłai 1 moc zimna, 2000W, £10 07593594085 Sprzedam książkę po polsku naprawa mercedes c, wszystkie silniki £15.00 Southampton 07593 594 085 Sprzedam telewizor LCD LG 32”, z mala wada na ekranie - prawie niewidoczna ciemniejsza plamka, poza tym stan b dobry. cena £60.00 tel 07977 863 080 S

Praca Firma BCC z Portsmouth podejmie współpracę na stałe z mechanikami maszyn przemysłowych do szycia jak Juki, Brother czy Singer. Bliższe informacje pod nr 07737 863318 lub britishcountryclothing@gmail.com Szukasz fachowca? Odwiedź Katalog Firm na www.magazynpl.co.uk

Firma BCC z Portsmouth rozpoczyna własną produkcję, zwiazku z tym podejmie współpracę z doświadczonymi szwaczkami / krawcowymi na pełen wymiar godzin. Szyjemy kurtki z tweedu, wodoodporne. Praca na akord. Zainteresowanie osoby prosimy o kontakt pod nr 07737 863318 lub britishcountryclothing@gmail.com Szukam dobrze zorganizowanej, pracowitej i obowiązkowej pani do pracy w polskim sklepie w Dorchester. Praca na full time, dobre warunki. Telefon: 07783 320 384 Szukam uczciwej, dochodzącej pani, do opieki nad starszą osobą pełnosprawną. Warunki b. dobre, godziny do uzgodnienia. Chichester, tel. 07974 841 976 lub barbara@beekabaa.co.uk Poszukujemy fryzjerki damsko męskiej z doświadczeniem - centrum Bournemouth, więcej informacji pod nr tel 07902007458 albo na Facebook/Joanna hairsalon lub Email: Hamidkurdish2@yahoo.co.uk Kierowca kat. B,C+E,D+E, szuka pracy lub współpracy na dużym vanie 07454932780 Szukam pracy jako niania. Posiadam doświadczenie w opiece nad dziećmi wieku 2-12lat. Mieszkam w Bournemouth. Referencje do wglądu. Nr. 07459 191 851. 46-letnia Polka szuka pracy typu sprzatanie, prasowanie opieka nad dziećmi. Jestem osobą pracowitą i sumienną. Kontakt 07873 104 510.

Organista, znajacy specyfike polskich uroczystosci koscielnych i majacy dobry kontakt z dziecmi poszukiwany do pracy przy Pierwszej Komunii Swietej. Mozliwa dłuższa współpraca. Kontakt - 0777 33 222 70 (Monika) Pielegniarka zaopiekuje sie osoba starsza telefonu; 07849 434 458 lub 07849 434 229. Szukam niani dla 3.5 latki u nas w domu od 01/2014. Od pon do pt od 6.30 rano,ok 20h w tyg i full time w dni wolne od przedszkola, 07707116556 Parkstone Poole

Mieszkania Duży pokój jednoosobowy, w domu na Boscombe. Internet, pralka, zmywarka, polska telewizja, podwójne okna I centralne ogrzewanie. Blisko do morza I lokalnych sklepów. Ogród. £350.00 za miesiąc kalen-darzowy (£80/tydz) rachunki wliczone. Brak kosztów agencyjnych. www.parkcrown.co.uk. 07795 985926 Sprzedam mieszkanie – one bedroom flat – w centrum miasta Southampton. £110 tys. Telefon: 07886 079 523 Grzegorz Pokój do wynajęcia w Poole. Wiecęj informacji pod nr tel. 07574 747 547.

Transport NO TO LECIMY Transport na lotniska i nie tylko, foteliki, wi-fi, klima. Wygodnie, bezpiecznie i najtaniej. Bristol - £65, Luton - £69, Stansted - £79, 07449 537100, 07516 782576, 01202 466101, notolecimy@gmail.com

Inne Polskojezyczne mitingi AA odbywaja sie co sobote o 19.00 w Bournemouth, przy United Reformed Church. Adres:Holdenhurst Rd.BH8 8AW. Drugie wej. od Swithun’s Rd. Wiecej wiadomosci na temat mitingow AA w Bournemoutch pod numerami telefonow: 7530931944; 07783301387 oraz 07511297080

Problem z alkoholem? Polskojęzyczne spotkania anonimowych alkoholików w Southampton, sobota 18-20 przy 147 Shirley Road (SO15 3FH). Info: Marcin 07456 729 772, Paweł 07890 946 989

13


Odwiedź naszą stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

Rozrywka Krzyżówka

TWIERDZA W MIEŒCIE DYSCYPLINA

MINERALNY NAWÓZ MA£Y KUC FOSFOROWY DLA DZIECKA PTAK Z RUDAWYM OPIUM PODGARDLEM; RUDZIK

OTRZYMYWANA Z ¯ELATYNY

POD PODSZEWK¥ OKRYCIA ZABAWNE ZDARZENIE

500 ARKUSZY PAPIERU

ODPOWIADA W GÓRACH ZAS£ONA

4

RZUCENIE

AUTOR WIERSZA “KALINA”

CZAR, WDZIÊK

WYDZIELANA W JAMIE USTNEJ, ZAWIERA NIEWIELKI ENZYMY LAS, GRUPA TRAWIENNE DRZEW

DAWNA MONETA STATUA POZIOME DRZEWCE OMASZTOWANIA

KRZEW KOKAINOWY

ROŒLINA OZDOBNA I DOSTARCZAJ¥CA OLEJKU WONNEGO

PRAWY DOP£YW ODRY JAD£ODAJNIA

PTAK O MELODYJNYM G£OSIE

PRZEP£YWA PRZEZ MONACHIUM

DAWNA KOLONIA BRYTYJSKA W AZJI

5

PRZECIWSTAWIANIE SIÊ

4

6

WYNIK PANIKI GIE£DOWEJ SZLAK KOMUNIKACYJNY

JESZCZE NIE MA MʯA

3

WIELKI CH£OPIEC GRYZOÑ W Z GRENLANAMERYCE PODII £UDNIOWEJ W UTWORZE CZES£AWA PORÊCZYCENTKIECIEL WICZA

KRZEW UPRAWIANY JAKO

ŒRODEK USPOKAJAJ¥CY I NASENNY

2

MIEJSCE ZESPAWANE, SPOINA

TYRAN

NA PSIM OGONIE

ANGIELSKI TYTU£ ARYSTOKRATYCZNY

1

Sudoku 14

JEDNA Z MA£P, INACZEJ GIBON

BRZASK

STA£A POSADA

NADZOROWANY PRZEZ MINISTRA

TWÓRCA PAJÊCZYNY ŒREDNIOWIECZNY AKTOR

TYLNA CZÊŒÆ SZYI

1 ... GILOWSKA

URZ¥DZENIE 2 KWIETNIA DO WYCI¥GA2010 ROKU NIA WODY ZE STUDNI

2

KLUB SPORTOWY W SALONIKACH

OG£ADA TOWARZYSKA

IMIÊ KARYKATURZYSTY LIPIÑSKIEGO

OSTRZEGA PRZED NIEBEZPIECZEÑSTWEM

RUCHOMA RZE BA DAWNY CZO£G

BAROMETR SPRʯYNOWY

USZTYWNIONA, WYSTAJ¥CA CZÊŒÆ CZAPKI

PRZEDSTAWICIEL SUBKULTURY M£ODZIE¯OWEJ AUTOR PTAK MO“ŒWIÊTOSZKA” CZAROWY

ZAWODY SPORTOWE DLA UCZCZENIA CZYJEJŒ PAMIÊCI

DYSKUSJA PUBLICZNA

DOM LISA

3

ZAPORA NA RZECE NAROŒL NA ROŒLINACH

LANSOWANA PRZEZ MIASTO W PAKISTANIE DYKTATORA LUBI PIWO

TEREN OBJÊTY OCHRON¥

5

6

Humor - Gdybyśmy przed baranem postawili wiadra: z wodą i z alkoholem, to czego się napije baran? - pyta prelegent usiłujący różnymi przykładami przekonać słuchaczy, że picie alkoholu jest szkodliwe. - Wody! - odkrzykują słuchacze. - Tak! A dlaczego?! - Bo baran! Przychodzi facet do lekarza i mówi: - Panie doktorze boli mnie wątroba - A pije pan? - pyta lekarz - Piję, ale nie pomaga.

Rozwiąż krzyżówkę i wygraj książkę – niespodziankę ufundowaną przez Księgarnię FONT (www.ksiegarniafont.co.uk). Hasło wraz ze swoimi danymi prześlijna adres: konkurs@magazynpl.co.uk. Ewentualnie prześlij rozwiązanie SMS-em; MAGAZYN. hasło krzyżówki. Twoje dane osobowe na nr. 07935 622 688. (Przykład: MAGAZYN. Letni wiatr. Aleksander Kowalski, 10 Sample Street, Sample Town, SS1 1AA). Na zgłoszenia czekamy do 22.02.2014. Nagrodę za poprawne rowiązanie krzyżówki z numeru 56 otrzymuje Wygral Katarzyna Trzeciak z Dorchester. Gratulujemy, nagroda zostanie wysłana pocztą. Fundatorem nagrody jest


www.facebook.com/magazynPL

15


Odwiedź naszą nową stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

16

Magazyn PL - e-issue 58_2014  

Magazyn PL Is an award winning Polish weekly magazine in the South

Advertisement