Page 1

wydanie 35 (19 grudzień 2011)

Wyd. 35 (19 grudzień 2011)

Życzymy Naszym Czytelnikom Pełnych Ciepła, Spokoju i Radości Świąt Bożego Narodzenia Oraz Pomyślności i Sukcesów W Nowym 2012 Roku

1

bezpłatny


www.magazynlokalny.co.uk

2

Słów kilka ... Witajcie drodzy czytelnicy. Wiem, że wielu z Was pozostaje w Anglii na te święta i z tego co widzę wśród swoich znajomych coraz mniej chce wracać na te szczególne dni do kraju. To dziwne bo jeszcze kilka lat temu większość z emigrantów nie miała takich możliwości (choć chęci były) ponieważ przybyli tutaj aby ciężko pracować na pierwsze pieniądze. Teraz sytuacja się zmieniła i okazuje się, że nie wyjeżdżamy do Polski z innych powodów. To bardzo ciekawe, że przez ten okres przystosowywania się do nowego środowiska coś w nas zanika, coś co pielęgnowali w nas nasi rodzice i dziadkowie. Mam nadzieje, że to co napisałem oraz ciepło świąt w jakiejś mierze przenikające przez artykuły proponowane w Magazynie zmusi do chwili refleksji. Obecne wydanie Magazynu Lokalnego jest w całości poświęcone świętom Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2012 - z tej okazji chciałbym życzyć Wam wszystkiego co najlepsze, w dążeniu do celów oraz spełnienia wszystkich marzeń. Redaktor Naczelny Robert Szydlowski Objectives and aims of INTI Media Group The growing need for the Polish community to have access to information has prompted us to create „Magazyn Lokalny”. Our main objective is to inform and create links for the Polish community and speed up the process of integration. We are not affiliated with any religion nor do we propagate any political views. We are in the process of developing our media group into a social enterprise. In our opinion the only way for us Polish people in the UK to effectively contribute to the community, is through education and access to information and understanding social and legal issues.

Quiz night w Hatfield

5

Opuszczanie zajęć szkolnych

7

Willow farm

9

Magia świąt… niech nic jej nie zepsuje!

11

Współczesna wymowa Świąt Bożego Narodzenia

12

Przepisy na potrawy wigilijne

13

Moje doświadczenia z polakami

14

My experience with poles

15

Nie umiesz tańczyć? Spiesz się z nauką,

16

Grudniowy czas

18

Wydarzenia kulturalne

19

Krzyżówka 21 Humor 22 Ogłoszenia drobne

Zespół redakcji (Editorial): Robert Szydłowski (Red. Naczelny) Ola Miksiewicz (Z-ca Red. Naczelnego) Dziennikarze: Agnieszka Matusz, Barbara Nowocien, Marek Dąbrowski, Wiktor Zawierski, Justyna Daszykowska, Agnieszka Tomaszewska, Liliana Grzybowska, Współpraca: Wioletta Tomon-Mackiewicz, Anna Szydłowska, Kalina Szcześniak, Izabela Malc Agnieszka Nadowska, Zbigniew Derda Radosław Zubrycki, Weronika Ciechanowicz Skład i opracowanie graficzne: Michał Raś Marketing i Reklama (Advertising): tel. 0791 20 89 634 tel.: 0772 47 47 878 tel. 02081 338 449 info@magazynlokalny.co.uk Ogłoszenia drobne i prenumeraty: (Classified ads and subscryption): www.magazynlokalny.co.uk Wydawca: INTI nakład: 7 000 egzemplarzy Napisz do nas lub odwiedź nas! Redakcja Magazynu Lokalnego 167 B Dunstable Road LU1 1BW Luton (wejście od strony parkingu 1 piętro)

23

Redakcja Magazynu Lokalnego nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych ogłoszeń oraz zastrzega sobie prawo odmowy publikacji reklam czy ogłoszeń bez podania przyczyn. reklama

TUTKAJ Services Jeśli miałeś wypadek nie z Twojej winy

BYĆ MOŻE NALEŻY CI SIĘ

ODSZKODOWANIE Najstarsza polska firma w Wielkiej Brytanii specjalizująca się w odszkodowaniach lnformacje pod numerem telefonu:

020 8742 9050 office@tutkaj.co.uk www.tutkaj.co.uk

odwiedź serwis:

www.tutkajnews.co.uk

TUTKAJ

News wiadomości angielsko-polskie

wydanie 35 (19 grudzień 2011)

3


EXPRESS BUS www.magazynlokalny.co.uk

4

PODKARPACIE

662 027 622 696 007 725

07511 413 199 07593 006 033

ODBIÓR I DOSTARCZANIE PACZEK W POLSCE NA TERENIE CAŁEGO KRAJU W LUTON I OKOLICACH DOSTARCZANIE PACZEK W SYSTEMIE DOOR TO DOOR Najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów w nadchodzącym roku wraz z podziękowaniami za dotychczasową współpracę składają wszyscy pracownicy naszej firmy.

wydanie 35 (19 grudzień 2011)

5

QUIZ NIGHT w Hatfield W dniu 26 lisptopada po raz drugi mieliśmy okazję spotkać się w wyśmienitym, 50 osobowym gronie przyjaciół naszego Forum. Imreza odbyła się w budynku Straży Pożarnej i zorganizowana była przez Welwyn- Hatfield Polish Forum.

branego przez Ewę jako pokaz jej Dzięki Quiz Night udało nam umiejętności. Wszyscy byli tym się zebrać fundusze, które zostazachwyceni. ną przekazane na pokrycie części kosztów związanych z jakże Prócz quizu, odbyła się loteria popularnymi lekcjami języka anfantowa z wieloma wartościowy- gielskiego ( konwersacje językomi nagrodami. Główną nagrodą we) które odbywają się w każdy był bon o wartości 50 funtów. Och wtorek w De Havilland Children’s jak bardzo szczęśliwa była oso- Centre w Hatfield. ba, która go wygrała.

W dalszej części zabawy odbył się pokaz salsy zorganizowany przez lokalnych tancerzy. Wszyscy uczestnicy imprezy bardzo chętnie uczyli się kroków i układów tanecznych a śmiechu przy tym było co nie miara. Była to barWieczór był pełen miłych nie- dzo przydatna nauka gdyż Sylwespodzianek i dobrej zabawy. Roz- ster i karnawał już tuż tuż:) poczęliśmy go od Quizu, 7 drużyn bardzo mocno starało się jak najlepiej odpowiedzieć na pytania z różnych dziedzin m.in. muzyki, filmu, nauk ścisłych, wiedzy ogólnej. Świetnymi przerywnikami były pytania typu “ zgadnij jaka to melodia”. Nasza wspaniała pianistka Ewa zadbała o to by każdy znalazł coś dla siebie w piękZakończeniem wieczoru były nie przygotowanych aranżacjach śpiewy Karaoke, które zawsze znanych utworów muzycznych. cieszą się ogromną popularnoPo zakończeniu Quizu mogliśmy ścią. wysłuchać jednego utworu wy-

Kolejny kurs rozpoczyna się 10 stycznia. Wszystkich chętnych do udziału w zajęciach zapraszamy. Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom oraz organizatorom naszej imprezy i już myślimy nad organizacją następnej,miejmy nadzieję równie udanej, zabawy. Więcej informacji na temat działalności naszego Forum znajdziecie na stronie internetowej www.hatfield.pl oraz Facebooku.


6

www.magazynlokalny.co.uk

Opuszczanie zajęć szkolnych wydanie 35 (19 grudzień 2011)

7

Gosia Demetriou od kilku lat jest znana czytelnikom tygodnika Cooltura gdzie odpisuje na listy. Pomogła setkom ludzi odnaleźć sie w brytyjskiej rzeczywistości, rozwiązać problemy, pomoc lepiej żyć. Lata swojej pracy jako dziennikarka i pracownik społeczny, zebrała teraz w dwujęzycznej książce „Droga Gosiu/ Dear Gosia” Droga Gosiu,

takt, bym mogła pomóc córce. Ojciec zmarł mi dwa i pół roku temu, moja mama przyjechała tu do mnie po jego śmierci. Jest ze mną ponad dwa lata. Sama też podupadła na zdrowiu z powodu nadwerężonych nerwów.

piszę do pani w sprawie mojej dwunastoletniej córki. Wiem, że Pani potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji, gdyż często czytam Pani artykuły na łamach Cooltury, a moja sytuacja przechodzi już do stanu krytycznego. Proszę, wręcz błagam o jakąkolwiek Jestem samotną matką. Od ośmiu lat pomoc, gdyż nie chcę stracić ani matmieszkam w Anglii. Zanim ściągnę- ki, ani córki. Martwię się, co z niej łam do siebie córkę, mieszkałam tu wyrośnie za pięć, sześć lat, jak będzie sama. Córką zajmowała się babcia, pełnoletnia. Boję się tego, co jeszcze czyli moja mama. W Polsce ukoń- przede mną. Jak ona wyobraża sobie czyła dwie klasy szkoły podstawowej dalsze życie? Wiem, że Pani zna wyji przystąpiła do Komunii Świętej. Po ście z takiej sytuacji.

eliminować biologiczne (ang. organical/ clinical reasons) przyczyny jej zachowania i pomóc jej funkcjonować lepiej. Na Twoim miejscu włączyłabym szkołę do współpracy i poprosiłabym też swojego lekarza (GP) o pomoc. Jeśli szkoła wie, że rodzice robią wszystko, co w ich mocy, żeby dziecko uczęszczało do szkoły, to karanie ich w sądzie, choć dozwolone, nie ma sensu z braku dowodów o rodzicielskim zaniedbaniu. Szkoła powinna się skontaktować z pracownikiem oświaty, który wkracza w akcję, jeśli frekwencja dziecka w szkole wynosi poniżej 80%. Istnieje wiele sposobów na współpracę i zachęcanie dzieci do uczęszczania do szkoły, począwszy od zmniejszonego planu lekcji dla dziecka, aż do zawarcia kontraktu z rodzicem. Czytelniczko, więcej informacji dotyczących tej kwestii znajdziesz na stronie

komunii, trzy lata temu przyjechała Z poważaniem do mnie. zrozpaczona matka Zapisałam ją do szkoły katolickiej, gdzie chodziła z wielkim bólem, ale jakoś ukończyła tę szkołę. Teraz cho- Droga Czytelniczko. dzi do pierwszej klasy gimnazjum i tu Twój list bardzo mnie poruszył, bo zaczęły się z nią kłopoty. Nie chce w sama jestem matką i rozumiem doogóle chodzić do tej szkoły, a najleskonale Twój niepokój o córkę i jej piej do żadnej. Opuszcza dni nauki, przyszłość. Jednak jako pracownik wpada w histerię, jak ma iść do szkospołeczny z długim stażem pracy z ły. Już nie wiem, gdzie i do kogo mam z poradami dla rodziców w języku dziećmi i ich rodzinami nie jestem zwrócić się o pomoc polskim: zdziwiona zachowaniem Twojej córwww.publications.education.gov.uk w tej sprawie. Byłam już kilka razy w ki. szkole, przedstawiając całą tę sytuW naszym społeczeństwie nauczyliację. Usłyszałam, że to ja będę ukaraśmy się akceptować, że dorastanie to na za to, że córka nie chodzi do szkoburzliwy okres w naszym życiu, ale ły. Dlaczego to ja mam ponosić karę są też młodzi ludzie, którzy właśnie za jej wybryki? w tym okresie buntują się z wielu Ja od niej nie wymagam niczego poza powodów podobnie jak Twoja córtym, żeby chodziła do szkoły. Wszyst- ka. Oprócz oczywistych przyczyn ko, takich jak: rozstanie z rodziną i przyco chce, to ma. Ja ciężko pracuję, a jaciółmi w Polsce, żałoba, trudności ona tego nie docenia. Bywają przy- z nauką i asymilacją w nowym kraju, padki, że córka podnosi na mnie rękę, poczucie, że bliskie otoczenie jest jak tylko mówię jej o szkole. Mam kil- nią rozczarowane, to Twoja córka ka scen nagranych na telefon. Można może także mieć głębsze powody zobaczyć, co ona wyrabia i w jaką swoich zachowań i nawet chorować histerię wpada, gdy poruszany jest te- na przykład na depresję. Czas więc mat szkoły. Proszę o jakikolwiek kon- przyjrzeć się problemom bliżej, wy-

Teraz przejdę do tego, jaką rolę może pełnić lekarz domowy w sprawie dziecka, które nie uczęszcza do szkoły. Otóż lekarz (GP) może napisać skierowanie do lokalnej kliniki dla dzieci i młodzieży z prośbą o diagnozę lub terapię (indywidualną i rodzinną). Na pomoc od Child and Adolescent Mental Health Service (CAMHS) zazwyczaj trzeba dość długo czekać, ale list opisujący trudną sytuację rodzinną z prośbą o zmniejszenie czasu czekania na pierwszą wizytę często skutkuje. Przypominam też, że oprócz czekania na te długotrwałe sukcesy to w momentach kryzysu córka może skorzystać z pomocy ChildLine (darmowej linii zaufania dla dzieci), dzwoniąc pod numer 0800 1111, a Ty, mamo, sama pomyśl o wizycie u lekarza lub pomocy ze strony polskich terapeutów i psychologów (www.polishpsychologistsclub.org/ppc). Trzymam za Was kciuki i życzę powodzenia! Gosia

Co miesiąc będziemy publikować niektóre fragmenty z książki „Dear Gosia/ Droga Gosiu”. Książkę można juz zamówić od autorki na stronie www.drogagosiu.com oraz w niektórych polskich sklepach.


8

www.magazynlokalny.co.uk

wydanie 35 (19 grudzień 2011)

9

WILLOW FARM Willow Farm i otaczający go park to doskonałe miejsce na aktywne spędzenie dnia ze swoimi dziećmi. Położony w pięknej okolicy Hertfordshire, oferuje wiele atrakcji dla całej rodziny, między innymi zabawę ze zwierzętami takimi jak świnki morskie, chomiki, króliki, mini park rozrywki z karuzelami, zjeżdżalniami, pokazy tresury psów, kaczek, owiec, ptaków drapieżnych, inscenizacje dla najmłodszych, jazdę traktorem i wiele, wiele innych.

Program zabaw dobierany jest w zależności od pory roku tak by zawsze było coś ciekawego do zobaczenia i zrobienia. I tak na przykład w lutym zapraszamy do poznania nowo narodzonych jagniąt, w okresie Wielkanocnym do malowania jajek i łapania króliczków, w czasie kiedy najpiękniej rośnie kukurydza do zabawy w kukurydzianym labiryncie, do przygotowywania dyni podczas naszego festiwalu dyni i do spotakania Świętego Mikołaja w okresie Bożego Narodzenia. Święty Mikołaj w Willow Farm od 23 listopada do 24 grudnia 2011 Nie ma lepszego miejsca do spotkania z Mikołajem niż wizyta w Willow Farm. To nie tylko możliwość spotkania tego szczególnego i wyjątkowego pana przez najmniejszych ale również dla całej rodziny jest to czas świetnej zabawy podczas korzystania z wielu przygotowanych na ten świąteczny czas atrakcji. Willows Farm Village: Coursers Road, London Colney, St Albans Hertfordshire AL4 0PF

23rd november to 24th December 2011 open 10am-5.30pm *Closes 4pm on 24th December

EvEnts ProgrammE 10am – 5.30pm* Santa’s Grotto and Toy Shop 10am – 5.30pm* Woolly Jumpers indoor play barn 10am – 5.30pm* Reindeer Hunt with prize 10.30am Nativity Story 11.30am Christmas Sing-a-long 12.30am Nativity Story 1.30pm Christmas Sing-a-long in 2.30pm Nativity Story 3.30pm Christmas Sing-a-long 4.30pm* Nativity Story 23rd Nov – 9th Dec: 11.30am – 12.30pm, 3.00pm – 5.00pm 10th Dec – 24th Dec: 10am – 5.30pm*

Festive Wood Ride At selected times 10am – 5.30pm*

H Visit Santa in his Grotto and receive a golden key to his Toy Shop

H Use your golden key to enter H Meet Santa’s Reindeer H Write a letter to Santa in the Elves House

For even more fun...

H Under cover and heated JCB Young Drivers Zone

Festive Fun Fair Rides 23rd Nov – 9th Dec: 10th Dec – 24th Dec:

H Enjoy the sparkling scenes inspired by fairytales, winter wonderland and Christmas characters on your journey to see Santa

Santa’s Toy Shop and choose any gift

Willows Magical Ice Rink†

23rd Nov – 9th Dec: 10th Dec – 24th Dec:

A festive treat for the whole family

At selected times 10am – 5.30pm*

Captain Chicken’s Egg Dodge 23rd Nov – 9th Dec: 10.00am – 11.00am, 1.00pm – 2.00pm, 3.00pm – 5.00pm 10th Dec – 24th Dec: 10am – 5.30pm* Events subject to change without notice. Ask a member of staff for up-to-the-minute information and locations. Safety information overleaf. †Synthetic ice. Nativity Story and Christmas Sing-a-long take place in Woolly’s Showtime Theatre.

H Animal Handling in Farmyard Favourites H Build ‘n Play†† H Tree House Adventure†† H Woolly’s Workout Agility Play Trail†† †† weather permitting

Festive Fun for Everyone


www.magazynlokalny.co.uk

10

Nowo Otwarte Solarium w Centrum Luton !!!

Tan NAJNOWOCZEŚNIEJSZE LUKSUSOWE ŁÓŻKA DO OPALANIA Ergoline Prestige 1100 Jako jedni z pierwszych w UK zamontowaliśmy te wyjątkowo luksusowe łóżka do opalania. W czasie opalania możesz również posłuchać swojej ulubionej muzyki z MP3

ST CH

AP

GE

EL

OR

KIN

G

GE

ST

ST

W

Godziny otwarcia: Pn – Pt: 10am – 9pm Sob: 10am – 6pm Niedz: 10am – 4pm

HA

STI N

GS

ST

Icon Hot el

FLO

A50

WE

5

REG

ENT

ST

CHA

PEL

VIA

RS

WA

Y

DUC

T

Minushka Solarium 11 Hastings Street, Luton, LU1 5BE Tel. 01582 487 888 Mob. 07799774592 - Ania Darmowy parking dla klientów

W

ra

z z t o 10 trzyym k % ma upo ra sz nem b

at

u

wydanie 35 (19 grudzień 2011)

11

Magia Świąt… Niech nic jej nie zepsuje! Małgorzata Szydłowska, Konsultant ds. zdrowia Ca- łakomstwu i uniknąć dolegliwości żołądliVita International (naturalne suplementy zdrowia) kowych? www.nasze-zdrowie.org Wigilijny dzień rozpocznij od lekkiego konsultacje pod nr. tel. 0751 30 34 590 śniadania, zrezygnuj z typowego obiaemail: malgorzata.szydlowsk​a555@gmail.com du. Zamiast tego sięgaj w ciągu dnia po I oto znów w kalendarzu pozostała warzywne i owocowe przekąski bogate ostatnia kartka. Dni lecą nieubłagalnie w błonnik, co nasyci Twój organizm oraz i za chwilę rozpocznie się grudniowe ułatwi trawienie pokarmu. Ten dzień ma szaleństwo. Nadchodzące wielkimi kro- być przepełniony radością i miłością. kami Boże Narodzenie jest magicznym Nie pozwól, by coś zepsuło Ci nastrój. czasem, kiedy to w pełni oddajemy się Aby uniknąć niepotrzebnego stresu nie rodzinie i zapominamy o wszelkich tro- tylko w ten wyjątkowy czas, ale i przez skach, sporach. Wieszając bombki na cały rok wzbogać swoją codzienną dietę choince i zapalając lampki, czujemy w w witaminy z grupy B (Stress Managesercu radość i ekscytację. Pachnące ment), magnez (Strong Bones PLUS, w kuchni pierniczki przypominają nam Energy & Memory) oraz różeniec górdzieciństwo i sprawiają, że wspomnie- ski (Rhodiolin), które wspomogą ukoić nia tamtych chwil, kiedy to pomagaliśmy Twoje nerwy oraz zadbają o równowagę rodzicom w przygotowaniach do Świąt, energetyczną w organizmie. wracają i łza kręci się w oku. Od rana A gdy już zasiądziesz do wigilijnego rozbrzmiewają dźwięki kolęd, a gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka stołu, to pamiętaj, że wieczerza trwa kilzasiadamy do suto zastawionego sto- ka godzin. Nie musisz od razu wszystłu. Przed rozpoczęciem uczty, dzielimy kiego skosztować. Nakładaj małe porcje się ze wszystkimi opłatkiem i składamy potraw. Delektuj się - jedz powoli oraz życzenia, szczerze pragnąc, by ta wy- dokładnie przeżuwaj każdy kęs. Według tradycji powinniśmy spróbować każdej jątkowa rodzinna atmosfera pozostała potrawy, która znajdzie się na stole. I nie cały rok. Jak w przypływie tak dużych rezygnujmy z tego. Posmakuj wszystkieemocji: radości, świątecznego, rodzingo w rozsądnych ilościach. Święta Bożenego nastroju, nie dać się corocznemu go Narodzenia nie kończą się jednak w

TEL 01582

487 888

Wigilię, ale trwają jeszcze dwa dni, podczas których odwiedzamy rodzinę, gdzie częstują nas ogromną ilością dań. W tych dniach również zachowaj umiar w jedzeniu, nie wspominając już o alkoholu. Aby dodatkowo wspomóc najbardziej „narażone” w tym okresie narządy ciała i przez kolejne dni nie czuć się ociężale, sięgnij po produkty wspierające funkcjonowanie wątroby (Liver Aid) oraz ułatwiające trawienie (Digestive Enzymes). Każdego dnia świątecznej uczty wybierz się na spacer, by rozruszać mięśnie oraz spalić trochę kalorii. Ruch na świeżym powietrzu dotleni mózg, zmniejszy uczucie ospałości i zapewni przypływ nowej energii. Pamiętaj też o spożywaniu co najmniej 2 litrów wody, która nieco wypełni żołądek i ograniczy przejadanie się. Warto po zjedzonym posiłku wypić szklankę ciepłej, gorzkiej herbaty, rumianku lub mięty, co dodatkowo przyniesie ulgę i wspomoże trawienie. Mamy nadzieję, że teraz uda Ci się spędzić bezpiecznie Święta i żadne dolegliwości żołądkowe nie zakłócą tego wspaniałego, magicznego czasu spędzanego z rodziną. Niech te Święta będą pełne radości, miłości i uśmiechu na twarzy.


www.magazynlokalny.co.uk

12

Współczesna wymowa Świąt Bożego Narodzenia „Chrystus się rodzi, nas oswobodzi Anieli grają, króle witają Pasterze śpiewają, bydlęta klękają Cuda, cuda ogłaszają” Powyższy urywek tekstu pięknej polskiej kolędy przedkłada niezwykłe przesłanie , bo oto spełnia się najważniejsze w dziejach proroctwo. Tej tajemniczej nocy na betlejemskim niebie ukazuje się najjaśniejsza z gwiazd. Wtajemniczeni odczytują te znaki na niebie; już wiedzą, że gwiazda prowadzi ich do miejsca, gdzie narodził się od wieków oczekiwany Zbawiciel, Syn Boży, Król Wszechczasów, który jako ubogi człowiek zamieszka wśród nich a w niedalekiej przyszłości własną miłością zbawi świat. Dwa tysiące lat temu fakt narodzin Jezusa nie tylko wśród biednych i ciemiężonych ale i wśród dostojników prawdziwie wielbiących Boga wywołuje ogromną radość. Tej nocy wszyscy przekazują sobie radosną nowinę, biegną do szopki, oddają Maleńkiemu hołd i uwielbienie. Pustka, tęsknota oraz smutek dotychczas panujący w ich sercach ustępują miejsca nowym doznaniom. Pojawia się realna nadzieja na lepsze i bezpieczniejsze życie, bo od teraz osobiście czuwać nad nimi będzie nowonarodzony Syn Boga. To właśnie On, poprzez własny przykład, wskaże ludzkości poprawną drogę do Ojca. To On nauczy jak dzięki miłości, tolerancji i wybaczaniu można formować własne życie tak aby było ono zgodne z dekalogiem, własnym sumieniem i przekonaniami oraz z poszanowaniem przekonań drugiego człowieka. To w końcu On, nie bacząc na niegodziwość swoich prześladowców, przeleje własną krew aby uratować ludzkość przed śmiercią wieczną.

Polski lat sześćdziesiątych/ siedemdziesiątych i niebogata rodzina. Pamiętam, że po radosnych „Andrzejkach” następował okres wyciszenia. Adwent był prawdziwym czasem oczekiwania na narodziny małego Jezuska. Chodziło się do kościoła na roraty, brało się czynny udział w rekolekcjach, kończących się pojednaniem z Bogiem, nie słuchano wówczas głośnej muzyki (nie mówiąc o chodzeniu na dyskoteki czy inne imprezy towarzyskie). Wtedy naprawdę bardziej serio zastanawialiśmy się nad jakością własnego życia oraz nad tym co zrobić, co zmienić aby to życie było bardziej wartościowe; żeby miało sens. Wierzyliśmy że nowonarodzony Syn Boży doda nam sił do realizacji przedświątecznych postanowień i „przedsięwzięć naprawczych”. Dopiero kilka dni przed Wigilią mama rozpoczynała gonitwę po sklepach za produktami, które miały uświetnić świąteczny stół. Za zdobyciem kawałka szynki trzeba się było nieźle natrudzić, ale dzięki temu to był właśnie stół świąteczny bo stały na nim posiłki jedzone tylko okazjonalne (choć to dzisiaj śmiesznie brzmi to jednak tak było; tamte czasy mnie uformowały więc chyba nie powinnam narzekać)..

Na wigilijnym stole, koniecznie z siankiem pod obrusem, stały tradycyjne potrawy. Często zapraszaliśmy na Wigilię sąsiadów i znajomych. Po latach, gdy już byłam dorosła, do grona gości dołączyła moja rodzina. Uroczystość rozpoczynała się dzieleniem opłatkiem, później śpiewaliśmy kolędy, cieszyliśmy się z drobnych upominków od Gwiazdora a przed północą goniliśmy na pasterkę. Serce ni rosło, gdy na wstępie organista intonował dźwięki kolędy „Bóg się rodzi...” To były chwile tak ujmujące Na pamiątkę tamtej Tajemniczej i wzniosłe, że na ich wspomnienie jeszNocy co rok świętujemy kolejne jej rocz- cze teraz przechodzą mnie dreszcze. nice. Przez dwadzieścia wieków wiele się zmieniło. Świat w swoim galopie Dzisiaj jest lepiej, prościej, dostatzmienia nie tylko technologie cywiliza- niej, bardziej kolorowo. Już na początku cyjne, zmienia niestety też nas. Czy grudnia wystrojone w świąteczne ozdozatem tak samo jak kiedyś przeżywamy by supermarkety pełne są kupujących. radość z narodzin Jezusa? Każdy szuka w nich czegoś wyjątkowego, nie zawsze patrząc na ceny produkOngiś prorocy i wierni od wieków z tów. Gonitwie towarzyszą dźwięki kolęd. niecierpliwością oczekiwali tej chwili, od W telewizji również czyste szaleństwo. której wszystko miało się zmienić. Dzi- Reklamy mamią dzieci zabawkami, które siaj nie koniecznie czekamy na Jezusa; są w stanie zastąpić dziecku kolegę. Limy czekamy na święta i niesamowitą ich sty do Świętego Mikołaja niebezpiecznie oprawę. wydłużają się. Gorzej z dziećmi z uboPróbuję wywołać z pamięci obchody gich lub patologicznych rodzin. Do nich święta Bożego Narodzenia z własnego Mikołaj nie przyjdzie z lalką z reklamy dzieciństwa i młodości. To były realia (cóż, będą myślały że były niegrzecz-

ne) W wigilię już tylko dopełnienie szaleństwa sklepowego; ma być bogato i tak żeby zatkało znajomych i sąsiadów. Prezenty dla dzieci od bogatego Gwiazdora mają zakasować zabawki innych dzieci z przedszkola. Ale czy o to w tym wszystkim chodzi....?. Zastanawiam się, czy dzisiejsza rzeczywistość nie uczyniła tego pięknego święta tylko dla faktu świąt (nie ważne z jakiej okazji), dla faktu „pokazania się”, dla faktu paru dni wolnych od pracy. Gdzie w tym wszystkim czas na zastanowienie się nad sobą, nad życiem rodziny, na refleksję czy to warto, co to daje.... Przykre, że pomieszały się nam wartości, bo zamiast BYĆ, chcemy MIEĆ. W naszych sumieniach materia wyparła duchowość. A gdzie w tym wszystkim Bóg, któremu święto jest przeznaczone? Swoimi rozważaniami jestem daleka od obrażania kogokolwiek. To realia tego świata spowodowały takie zamieszanie. Goni za codziennością nie mamy czasu, lub często nawet ochoty, zastanowić się nad tym co naprawdę jest dla nas dobre, a co nas gubi. Wierzę, że jest wiele rodzin, które znając istotę świąt Bożego Narodzenia godnie, z poszanowaniem tradycji przodków i rozwagą się do świąt przygotują. Pamiętajmy, że wraz z narodzinami Dzieciątka Jezus może narodzić się w nas życiowa mądrość, a z nią wartości, którymi powinniśmy się kierować we własnym życiu. P.S. Jestem pełna uznania dla Poloni mieszkającej w Hatfield i w St. Albans Miałam okazję poznać wielu z Was na spotkaniach polonijnych, w których goszcząc u mojej córeczki (jest jedną z Was) miałam okazję uczestniczyć, Zaskoczyły mnie wówczas Wasze relacje pełne przyjaźni, solidarności, radości i domowego ciepła. Wiem, że nie wszyscy możecie na święta dotrzeć do rodzin mieszkających w Polsce. Wierzę jednak, że spotkacie się na wspólnie zorganizowanych Wigiliach i stworzycie atmosferę prawdziwych tradycyjnych świąt. Przy stole i w sercach koniecznie zostawcie puste miejsce na przyjęcie Dzieciątka Bożego.czas świetnej zabawy podczas korzystania z wielu przygotowanych na ten świąteczny czas atrakcji.

wydanie 35 (19 grudzień 2011)

13

Przepisy na potrawy WIGILIJNE „PRZYGOTOWANIE KWASU BURACZANEGO” do barszczu czerwonego

stawić do przeschnięcia. Dobrze wysuszone ciasto pokroić na niewielkie kwadraciki (dla zapracowanych polecam Składniki: dobry makaron łazankowy gotowy). Makaron wrzucić na osoloną wrzącą wodę i • 1kg buraków gotować do miękkości. Ugotowany ma• 3ząbki czosnku • skórka razowego chleba (chlebek karon przelać sporą ilością zimnej wody musi być na prawdziwym zakwasie) i odcedzić na gęstym sicie. Gdy przeschną, rozłożyć na dużym talerzu. Kluski PRZYRZĄDZANIE: wymieszać z masą makową Zdrowe buraki dokładnie opłukać pod bierzącą wodą,wyszorować szczoteczką,obrać,pokroić w cienkie plastry lub paski. Następnie włożyć do wymytych i wyparzonych kamiennych garnków lub słoi i zalać letnią przegotowaną wodą. Dodać skórkę chleba i obrane ząbki czosnku. Naczynie przykryć ponakłuwanym papierem,albo obwiązać gazą i odstawić w ciepłe miejsce. Po 6-7 dniach zdjąć powstałą na powierzchni pleśń lub burzowiny,a kwas zlać do czystych butelek dobrze zakorkować lub zamknąć w słoikach typu twist. Przechowywać w KOMPOT Z SUSZONYCH OWOCÓW lodówce. Składniki dla 4 osób: Dodanie kwasu buraczanego do wywaru sprawi,iż barszczyk nabierze koloru i • po 10 dag suszonych owoców (jabłek,gruszek,śliwek,brzoskwiń ..w/g smakowitośc uznania ) • sok z cytryny • 10dkg cukru-minimum PRZYRZĄDZANIE: Wszystkie rodzaje suszonych owoców umyć dokładnie w letniej wodzie,następnie susz zalać wodą i odstawić na jedną noc. Następnie cukier i sok z cytryny dodać do wody z owocami i kompot gotować około 35min. Podawać schłodzony .Pychotka.

„WIGILIJNE KLUSKI Z MAKIEM”

KAPUSTA Z GROCHEM

Składniki dla 4 osób: Składniki dla 4 osób: • 0,5kg kapusty kiszonej • 1 3/4 szkl.mąki .(30dag) • 25dag grochu całego • woda • ząbek czosnku • sól • sól, pieprz do smaku • 1 szklanka maku (15dag) • 3 łyżki miodu (naturalnego) PRZYGOTOWANIE: • 2 łyżki rodzynek Groch umyć, zalać wodą i odstawić na • 1 łyżka posiekanych orzechów włocałą noc. Następnego dnia gotować w skich tej samej wodzie do miękkości. Kapustę zalać wodą, gotować aż będzie miękka, PRZYGOTOWANIE: Mak zalać wrzątkiem i trzymać na ogniu odcedzić, przełożyć na patelnie z odropod przykryciem tak długo aż da się roz- biną oleju, podsmażyć, dodać ugotocierać w palcach. Następnie odcedzić wany groch, doprawić do smaku solą i go na gęstym sitku i zemleć 3 razy w pieprzem i jeszcze chwile poddusić, pomaszynce z gęstą siatką. Wymieszać dawać na ciepło, ale na zimno też smaz miodem i bakaliami. Zagnieść twarde kuje. ciasto makaronowe, rozwałkować i zo-

KARP Z BAKALIAMI

Składniki: • 1 kg karpia, • 20 dag warzyw (marchewka, pietruszka, seler, por), • 10 dag cebuli, • oliwa lub olej, • 15 dag bakalii (orzechy włoskie, rodzynki, migdały, skórka pomarańczowa), • 1/2 szklanki soku pomidorowego, • sól, pieprz. PRZYGOTOWANIE: Karpia umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem i podzielić na dzwonka. Posolić, popieprzyć i odstawić na godzinę w chłodne miejsce. Warzywa pokroić w cienkie plasterki, włożyć do lekko osolonej wody i gotować ok 15 minut. Do wywaru włożyć dzwonka z karpia i jeszcze 5 minut gotować. Cebulę pokroić w kostkę, zeszklić na oliwie. Orzechy, migdały i rodzynki sparzyć wrzątkiem, orzechy i migdały obrać ze skórki i drobno posiekać (można użyć blendera). Skórkę pomarańczową pokroić w drobną w kosteczkę. Żaroodporne naczynie wysmarować oliwą, ułożyć rybę, obłożyć cebulą i bakaliami, zalać słodkim sokiem pomidorowym, wstawić do piekarnika na 30 minut.


www.magazynlokalny.co.uk

14

MOJE DOŚWIADCZENIA Z POLAKAMI Jeszcze kilka lat temu nie znałam ani jednej osoby pochodzącej z Polski. Mogłam jednak czytać o nich w gazetach, gdzie główne nagłówki krzyczały “MILIONY POLAKÓW PLANUJĄ PRZYJAZD DO UK”, “POLACY POZBAWIAJĄ NAS PRACY”, “ POLACY ZABIERAJĄ NASZE DOMY” i tak cały czas. Pierwszy raz spotkałam się osobiście z jednym z Polaków “zabierających anglikom pracę” prawie 6 lat temu. Była to cudowna dziewczyna, która zaczęła pracę w miejscu gdzie i ja byłam zatrudniona. Była ona spokojna i cicha więc na początku myślałam, że mnie nie polubiła. Po kilku dniach zorientowałam się dlaczego tak było- według niej samej, nie znała ona angielskiego na takim poziomie by ze mną porozmawiać. Zauważyłam, że podczas każdej przerwy w pracy, zamiast odpoczywać, wyciągała słownik języka angielskiego i uczyła się. Dzięki temu już po miesiącu prowadziłyśmy długie i ciekawe rozmowy.

ja sama poczułam potrzebę by na- nowe, lepsze życie dla siebie i swouczyć się choć kilku polskich słówek. ich rodzin, zostawiając swoje domy i przyjaciół daleko. Ja nie byłabym tak Wkrótce dołączyła do nas kolejna odważna by zaczynać nowe życie w dziewczyna i nawet nie wiem kiedy obcym kraju za co ich naprawdę powszystkie zaczęłyśmy się przyjaźnić dziwiam. i tworzyć jedną wielką rodzinę. Chciałabym powiedzieć tym Niestety ciągle słyszę w mediach wszytkim, którzy ciągle narzekają na złe opinie na temat Polaków- bardzo Polaków by poznali choć jednego z mnie to denerwuje i oburza. Spore nich. Moja rodzina została wspaniale grono Anglików pod wpływem tego wprowadzona do społeczności polco czyta czy słyszy w telewizji wierzy skiej, poznała dzięki temu polskie we wszystko. Wiem, że większość zwyczaje, tradycje i oczywiście cuz nich nigdy nie miała do czynienia downe jedzenie. z Polakami, więc nie rozumiem dlaczego tak łatwo ich osądzają czy kryJesteśmy wszystkim zachwyceni. tykują. Oni myślą, że Polacy zabie- Mam nadzieję, że moi rodacy rówrają im pracę ale prawda jest taka, nież otworzą się na takie znajomości że oni nigdy nie zatrudniliby się w bo wiele tracą nie mając ich. miejscach gdzie Ci Polacy- często Janet bardzo dobrze wykształceni pracują i starają się mimo wszystko zbudować

wydanie 35 (19 grudzień 2011)

15

MY EXPERIENCE WITH POLES Prior to a few years ago I had never polish. This was very enjoyable and edumet anyone from Poland. The newspa- cational. pers at the time had headlines to panic A short time later another polish lady us, such as “ The Poles are going to joined our team. She also could speak come over in millions...”, “They will take all our jobs”,”we will be swamped” and so it went on. My first experience of one of the “job taking poles” was a lovely lady who came to work where I worked. She was very quiet and to begin with I thought she didn’t like me. After a few days I noticed that every break time she would get out her English dictionary and read. Very soon she was speaking very good English. I was so impressed by this. While we had been chatting or relaxing on our breaks she had been expanding her vocabulary. Very soon after another polish lady came to work with me.She seemed to speak English brilliantly but was always eager to learn new words and phrases. I in turn wanted to learn some

jobs etc. There is certainly that belief in some English people as they believe everything they read on hear without any question. Many have never met any polish people but are quick to make assumptions. They think they are taking English jobs but the truth is, they are jobs the English don’t want to do. Many poles are working in jobs well under what they are qualified for. They want to make a better life and are willing to leave their homes and families to starts afresh in an Alien country. I would not be so brave and I applaud those who are.

I would say to those who moan, to get out there and meet them. My family and I have been welcomed into the polish community and have learnt about their customs and country. Along with sampling good English. All these lades and their their food, we feel enriched by thin and families are now firm friends for life. hope that others will open their eyes to It makes me angry to still read things what they are missing. in the papers about the polish taking Janet reklama

I Piętro 48 Cheapside Luton Bedfordshire LU1 2HN Tel. 01582 - 480008

P r y w a t n e

Jakiś czas potem dołączyła do nas kolejna Polka. Wydawało mi się, że jej “angielski” jest doskonały. Ona sama jednak wymagała od siebie jeszcze więcej- ciągle uczyła się nowych zwrotów i wyrazów. Przez to reklama

A do Z Konsultacje i Usługi Socjalne-Prawne

Biuro Porad Gosi Demetriou

Sprawy Rodzinne Odwołania Odszkodowania Edukacja Rozwody i Sprawy Cywilne w Polsce

Pierwsza konsultacja za darmo!

Benefity Dodatki Mieszkalne Obrona i Adwokatura Raporty Oceny i Wywiady Środowiskowe Konsultacje z Pracownikiem Socjalnym


www.magazynlokalny.co.uk

16

Nie umiesz tańczyć? Spiesz się z nauką, do Sylwestra tylko parę dni! W dzisiejszych czasach taniec staje się coraz bardziej popularny. Kiedyś kojarzył on się jedynie z wielkimi balami lub dyskotekami. Teraz jednak taniec staje się jeszcze bardziej powszechny, gości nie tylko w zadymionych klubach czy eleganckich salach, ale też w zupełnie innych miejscach i przy różnych okazjach. Wystarczy, że poszukamy w Internecie ogłoszeń, zatytułowanych np. salsa w okolicy. Niezależnie od poszukiwanej miejscowości czy też rodzaju tańca, naszym oczom z pewnością ukaże się wiele anonsów, zamieszczonych tam przez szkoły tańca. Skąd taki przyrost podobnych placówek? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – taniec stał się po prostu modny. Teraz nie jest wstydem wyjść na parkiet, wstydem jest nie umieć tańczyć!

Jeśli szukasz miejsca gdzie możesz nauczyć się salsy to nie szukaj dalej! Oferujemy zabawną , przyjazną i swobodną atmosferę podczas naszych cotygodniowych zajęć w centrum Hatfield. Nie ważne czy jesteś początkującym czy zaawansowanym tancerzem, jesteś zawsze mile widziany na naszych zajęciach. Brak partnera do tańca to nie problem, tu każdy tańczy z każdym. Salsa jest jak narkotyk – wciąga na całe życie. Jest pełna fantazji i seksu. Tancerze wykonują ruchy pełne energii i erotyzmu. Ruchy są elastyczne i krągłe, co daje efekt lekkości i zwiewności, co powoduje że Salsę tańczą głównie kobiety. Ich taniec przenosi się na całe ich życie. Zmieniają sposób poruszania, gestykulacji, rozmowy z innymi ludźmi. Bo Salsa nastraja pozytywnie.

Salsa jest bardzo popularnym tańcem. Salsę mogą tańczyć wszyscy, nie trzeba być mistrzem, aby wyglądać super na parkiecie. Nauka przychodzi szybko i jest stosunkowo łatwa, w porównaniu do innych technik.

wydanie 35 (19 grudzień 2011)

17

NAJWIĘKSZY WYBÓR NAJNIŻSZE CENY Nowe konkurencyjne ceny w naszych sklepach Zapisy na karpie oraz ciasta na święta

Więc jeśli szukasz dobrej zabawy i chcesz spędzić miło czas to przyjdź i zobacz, jak nasze zajęcia wyglądają pamiętając o tym, że za swoją pierwszą lekcję mając Magazyn Lokalny zapłacisz połowę ceny! Nie ma więc powodu, by nie przyjść i nie spróbować. Zajęcia odbywają się w czwartki - godzina 20.30 w RENDEZVOUS HATFIELD, 06/02 Market Place, AL10 0LN, (na górze budynku w rogu balkonu, po przeciwnej stronie sklepu polskiego).

Mamy nadzieję, do zobaczenia na parkiecie wkrótce!

W serwisie You Tube możemy znaleźć wiele nagrań z występów salsy, które wprawiają w osłupienie swoim tempem a nawet akrobatyką. reklama

Wszystkim naszym Klientom życzymy zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.

405 Secklow Gate East, Food Centre Milton Keynes, MK9 3NE tel. 01908 690 347

Unit 43 Agora Shopping Buckingham Street Wolverton, MK12 5LG 01908312790

Największy wybór świeżych polskich wędlin w Milton Keynes i okolicach Polski najtańszy alkohol w Milton Keynes !!!


www.magazynlokalny.co.uk

18

Grudniowy czas Dlatego, za sprawą MKProject, dzieci w Milton Keynes już dwukrotnie miały okazję zasmakować cudownego grudniowego czaru.

Każdy miesiąc roku ma swoje przywileje. Grudzień jest takim jednak miesiącem, że my sami najbardziej decydujemy o tym, czy będzie on najpiękniejszym miesiącem. Można udawać, że nie ma Mikołaja, nie ma Gwiazdora, nie ma Świąt Bożego Narodzenia. Można się „zapracować”, nie mieć czasu, ale co z tego będziemy mieli? A przecież powinniśmy się weselić, z radością przygotowywać do tego najwspanialszego dnia – wigilii Bożego Narodzenia. Nie tylko gonitwa za prezentami i liczenie pieniędzy w portfelu powinno być naszym celem. Sami nie możemy zrozumieć dlaczego tak postępujemy, a co dopiero dzieci. One jeszcze mają czas na to, by poznawać realia życia codziennego. One nie wiedzą (i nie muszą wiedzieć), że są w tym kraju na chwilę, aż rodzice uzbierają na lepsze życie w Ojczyźnie, czy po to, aby zapewnić im poziom życia „angielskich dzieci”. One chciałyby się bawić i radować.

wydanie 35 (19 grudzień 2011)

To była już ostatnia w tym roku impreza organizowana w Milton Keynes przez MKProject. Nastał czas odpoczynku, świętowania. Lecz nie na długo. Już na styczeń planujemy dla Was kolejne ciekawe propozycje. Wyrażamy nadzieje, że będziecie chcieli o nas słyszeć i być razem z nami, bo przecież MKProject to cała społeczność polska tego miasta i okolic.

Po wielu wysiłkach, zmaganiach z pechem, w dniu 3 grudnia 2011 zawitał do nas Mikołaj. Przyciągnął na swoich saniach wielkie prezenty dla prawie setki pociech. Wraz z elfami pewnie godzinami czynili ustalenia czego dzieci pragną najbardziej, bo patrząc na zadowolenie i uśmiechy na buźkach, prezenty były bardzo trafione.

to zobaczyć! A ileż wzruszeń, radości i nawet śmiechu ci młodzi aktorzy nam dostarczyli! Gromkie brawa i „gaże” w postaci skromnych paczuszek ufundowanych przez MKProject były dla nich największą nagroMy wszystkim bardzo dziękuje- dą. Wcale nie miały ochoty schodzić my, a Wy oceńcie sami czy mamy ze sceny. rację, że było warto. Nikt zresztą nie miał ochoty wracać do domu, bo nasz zespół „Śnieżynki” rozśpiewał całą widownię. Przy wsparciu gościnnie u nas występującego Rafała Kobali z zepołem „Progress” dali prawdziwego czadu.

Tydzień później, 10 grudnia 2011r. dzieci uradowały dorosłych. Po wielu tygodniach ćwiczeń wystawiły dla wszystkich, którym bliski jest duch Bożego Narodzenia Jasełka. Tym razem motywem przewodnim było powitanie Jezusa w stajence przez… nie króli, nie pasterzy, nie aniołów, lecz dzieci i zwierzęta. Trzeba było

Zapach kawy, przepyszne polskie ciasto, ufundowane zarówno przez sklep „Grosik”, jak i „Nasz sklep” z Milton Keynes, spojrzenie na udekorowany polski wigilijny stół i kolędy wprowadziły całkowicie świąteczny nastrój. Rozstawaliśmy się składając pierwsze w tym roku świąteczne życzenia i dzieląc się opłatkiem, przy duchowym wsparciu kapłana z naszej parafii. Czyż nie jest piękne to, że my Polacy mamy tyle pięknych zwyczajów, że o nich pamiętamy, że je kultywujemy? Czyż to nie wspaniałe, że nasze dzieci uczą się ich od najmłodszych lat i cenią sobie ich wartość?

Dlatego MKProject życzy sobie spokoju i radości w ten świąteczny czas. Aby spełniły się marzenia i plany. W nadchodzącym roku 2012 niech się dzieje jeszcze lepiej, niż w tym mijającym. Niech otworzy podwoje dla nas wszystkich nasz dom, budowany i tworzony w takim znoju i wysiłku i niechaj służy nam wszystkim najlepiej jak to możliwe.

A może i do MKProject zawita Mikołaj z wielkim workiem prezentów (no, może grubym portfelem)? No cóż, pomarzyć dobra rzecz, a skarpetę wywiesimy, może elfiki znalazły nasz list do Mikołaja… Do siego roku!

19


www.magazynlokalny.co.uk

20

wydanie 35 (19 grudzień 2011)

21

wydarzenia kulturalne KRZYŻÓWKA Boże Narodzenie w Dunstable Święty Mikołaj przybędzie poraz kolejny do Dunstable. Towarzyszyć temu wydarzeniu będą darmowe degustacje między innymi pieczonych kasztanów, mince pies, grzanego wino jak i pokazy rzemiosła lokalnego oraz wystawione będą stragany na których będzie można kupić ostatnie świąteczne prezenty. Oprawę muzyczną zapewnią kolędnicy i zespoły muzyczne. Kiedy: 4, 11,18 grudzień w godzinach od 11.00 do 16.00 Chilterns Gateway Centre, Dunstable Road, Whipsnade Bedfordshire LU6 2GY X-mas Party Na koniec fantastycznego sezonu muzycznego zapraszamy do udziału w występie najlepszych angielskich muzyków Jazzowych takich jak Art Themen, Bobby Wellins, Simon Spillett, Dave Newton, Arnie Somogyi, and Clark Tracey. 11 grudnia godzina 7:45pm, cena £13 www.hawthornetheatre.co.uk, Campus West, The Campus, Welwyn Garden City, Hertfordshire AL8 6BX Święta w ZSL Whipsnade Zoo Święta w ZSL Whipsnade Zoo Magia Świąt Bożego Narodzenia będzie widoczna wszędzie w ZSL Whipsnade Zoo w tym roku. Zwiedzający Zoo będą mogli z bliska zobaczyć tak ciężko pracującego w tym okresie Mikołaja ze swoim stadem reni-

ferów i pomocników. Podczas prowadzonych zajęć będziecie mogli dowiedzieć się więcej na temat reniferów,jeleni, i innych ciekawych zwierząt oraz co zostawić przy kominku jako poczęstunek dla głodnych reniferów. Dzieci będą mogły pomagać ciężko pracującym elfom w przygotowaniu prezentów dla wszystkich mieszkańców ZOO. Dla każdego, kto jeszcze potrzebuje zrobić zakupy świąteczne, nasz sklep ma w ofercie fantastyczne prezenty dla całej rodziny. ZSL Whipsnade Zoo is open between 10:00am and 16:00pm everyday except for Christmas Day. ZSL Whipsnade Zoo, Dunstable, Bedfordshire Bedfordshire LU6 2LF Od soboty 17 grudnia 2011 to soboty 24 grudnia 2011 Kolędowanie w St. Albans Oderwij się od świątecznych zakupów i porządków weź udział w bardzo szczególnym wydarzeniu! Poświęć 30min na to by wraz z chórem katedralnym pośpiewać kolędy. Pół godziny to tak niewiele a możesz przez to naprawdę poczuć czar Bożego Narodzenia w tym pięknym miejscu. Zapraszamy w sobotę 17 grudnia co godzinę od 11.00 do 16.00, wstęp wolny St Albans Cathedral, Sumpter Yard, St Albans Hertfordshire AL1 1BY Hatfield House - lodowisko W dniach od 1 do 23 grudnia zapraszamy

na sztuczne, kryte lodowisko. Otwarte od wtorku do niedzieli od godziny 13.00. Cena biletów to dla dorosłych 5f dla dzieci 3f. Kolędowanie w Harpenden Koncert poprowadzony przez John Andrews jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Harpenden. Przyjdź i bądź częścią tego niesamowitego, przepełnionego cudownym dźwiękiem starych i nowych kolęd wieczoru. 20 grudnia High Street Methodist Church. Cena biletów to 9f dla dorosłych i 3f dla dzieci i studentów. Kopciuszek na lodzie Zapraszamy do zobaczenia pięknego widowiska przygotowanego przez wyśmienitych rosyjskich tancerzy. Jest to wspaniałe przedstawienie, pełne akrobacji i efektów specjalnych, opowiadające o losach Kopciuszka, które z przyjemnością będą ogłądać całe rodziny. Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford Hertfordshire WD17 3JN Od wtorku 20 grudnia do soboty 24 grudnia Koncert Bożonarodzeniowy z udziałem Lea Singers z Harpenden The Lea Singers zaprasza do finałowego koncertu z okazji obchodów 50 lecia ich istnienia. Najpiękniejsze kolędy będą wykonywane przez między innymi the Duncan

reklama

Fraser Jazz Trio a cały dochód z koncertu zostanie przeznaczony na the Grove House Hospicjum w Harpenden. Część kolęd będzie śpiewana wraz z publicznością więc zapowiada się doskonała zabawa dla całej rodziny. Koncert rozpocznie się o 19:30 22 grudnia, ceny biletów to 13f, dzieci poniżej 18 lat tylko 5f. Eric Morecombe Public Hall, Southdown Road, Harpenden, Herts, AL5 1PD Hertfordshire AL5 1PD Bożonarodzeniowe Jazz Party The Hawthorne Theatre w Welwyn Garden City, zaprasza do udziału w przyjęciu Jazzowym. Występować będą między innymi takie gwiazdy jak : Art Themen, Bobby Wellins, Don Weller, Simon Spillett , Dave Newton, Arnie Somogyi, Clark Tracey. To okazja do posłuchania wspaniałej muzyki w wykonaniu najlepszych muzyków. 18 grudnia od godziny 19.45 The Hawthorne Theatre, The Campus, AL8 6BX Welwyn Garden City James Gilchrist & Anna Tilbrook- koncert Zapraszamy na koncert wspaniałego tenora James’a Gilchrista, który w swej karierze wykonywał najznamienitrze dzieła oratoryjne na całym świecie, przy akompaniamencie pianistki Anny Tilbrook. 7 stycznia 2012 godzina 19.45 The Hawthorne Theatre, The Campus, AL8 6BX Welwyn Garden City

Pionowo 1. Człowiek niemówiący prawdy; matacz 2. Koń kawalerzysty 3. Heksagon (figura geometryczna) 4. Co roku w Rio 5. Biedaczyna 8. Kształtownik o przekroju w kształcie ramion kąta 9. Duży zielony owad z długimi czułkami, wydający charakterystyczne dźwięki 12. Naukowiec 13. Owad wglądający jak gałązka 14. Kieszonkowe źródło światła

Poziomo 1. Bajka, w której bohaterka zgubiła pantofelek 4. Miejsce akcji filmów z serii Star Trek 6. Jednostka miary długości 7. Lichtarz na kilka świec 10. Szwejk 11. Kopczyk ziemi na łące 15. Książek - to biblioteka 16. Kodeks 17. Bum! na szosie 18. Dwukondygnacyjny budynek

Zwycięzcą poprzedniej krzyzówki została Pani Anna Zmuda z Milton Keynes. Gratulujemy

H U M O R - Zosiu, co tak długo robisz w kuchni? - Wpadła mi kostka lodu do wrzątku i nie mogę jej znaleźć.

PRZEWÓZ OSÓB I PACZEK

POLSKA-ANGLIA-POLSKA

TELEFON POLSKA: 0048 503401937

codzienny odbiór paczek - Luton i okolice TELEFON ANGLIA: 07878962656 07919924847

Dostarczenie i odbiór przesyłek pod wskazany adres

Jak się przeżegna informatyk? W imię komputera, internetu i dysku twardego ENTER!

Mąż został wezwany do szpitala, bo jego żona miała wypadek samochodowy. Zdenerwowany czeka na lekarza, wreszcie lekarz się pojawia ze współczującą miną. - I co?! Co z nią, panie doktorze?!. - Cóż...żyje. I to jest dobra wiadomość. Ale są i złe: żona niestety, będzie musiała przejść skomplikowany zabieg, którego NFZ nie refunduje. Koszt: 25 tys. złotych. - Oczywiście, oczywiście - na to mąż. - Potem potrzebna jej będzie rehabilitacja. NFZ nie refunduje. Koszt ok. 5 tys. miesięcznie. - Tak, tak... - kiwa głową mąż. - Konieczny będzie pobyt w sanatorium, które zajmuje się tego typu urazami, plus ta rehabilitacja cały czas. NFZ nie refunduje... Koszt sanatorium - 10 tysięcy...

3 2

3

4

5 7

6

7

13

2

9

8

9

8 10

11

1 5 12

12 15

13

14

6 11

4

16

17 18

Sponsorem krzyżówki jest firma salon fryzjeski Empire of Style Tel. 01582 451 595 53c Bute St. Luton LU1 2EP (obok Job Centre Plus) Nagroda: strzyżenie i stylizacja Prawidlowe rozwiazania prosimy przesylać na email: info@magazynlokalny.co.uk

Jak odróżnić gatunki niedźwiedzi (metoda praktyczna). Najpierw trzeba znaleźć niedźwiedzia, podejść do niego po cichutku i kopnąć go, oczywiście z całej siły. Następnie uciekamy i teraz: 1.Jeśli uciekamy, a niedźwiedź nas nie goni, to jest to miś pluszowy. 2.Jeśli uciekamy na drzewo, a niedźwiedź wchodzi za nami to jest to niedźwiedź brunatny. 3.Jeśli uciekamy na drzewo, a niedźwiedź zaczyna nim trząść tak, że spadamy prosto w jego łapska to jest to niedźwiedź grizzly. 4.Jeśli uciekamy na drzewo, a niedźwiedź wspina się za nami po drodze zjadając liście to jest to miś koala. 5.Jeśli uciekamy a nigdzie nie ma drzew to jest to niedźwiedź polarny.

www.matspeed.eu

1

10

- Boże... - Tak mi przykro... To nie koniec złych wiadomości. NFZ nie refunduje również leków, które przepiszemy pańskiej żonie, a to bardzo drogie leki.. - Ile? - blednie mąż. - Miesięcznie 12 - 15 tys. złotych. - Jezuu... - Plus pielęgniarka całą dobę. Na pana koszt. Tu już się może pan dogadać. Myślę, że znajdzie pan kogoś za 10 zł za godzinę... Cisza. Mąż chowa twarz w dłoniach. Nagle lekarz wybucha serdecznym śmiechem, klepie męża po ramieniu: - Żartowałem! Nie żyje!

Jasiu biegnie szybko do rodziców i krzyczy: - Mamo, tato dziadek się powiesił na strychu! Rodzice szybko biegną na strych ale nikogo nie ujrzeli. Na to Jasiu: -Hahaha! Ale Was nabrałem! Dziadek się powiesił w piwnicy!

Bliźniaki wracają ze szkoły i od progu wołają: - Mamo, mamo! Wygrałaś konkurs klasowy „Czyja mama jest najpiękniejsza?”. Wszyscy głosowali na swoje własne mamy, a Ty dostałaś dwa głosy....

Kiedy dzieci idą spać, sprawdzają czy pod łóżkiem nie ma potwora. Kiedy potwór idzie spać, sprawdza czy pod łóżkiem nie ma Chucka Norrisa. Mąż z żoną oglądają w telewizji horror. Na ekranie pojawia się straszny, ociekający krwią potwór. - O matko! - krzyczy żona - Teściowa? Faktycznie podobna.

Nie mówi się podczas jedzenia - poucza matka Jasia, gdy zauważyła (przy zupie) że Jasio chce coś powiedzieć - powiesz jak zjesz. - no i co chciałeś powiedzieć? - pyta matka gdy zjedli zupę, drugie danie i deser. - chciałem powiedzieć, że na tatusia koszuli zostawiłaś włączone żelazko.

Do kolesia na ulicy podchodzi brudny, skacowany menel i mówi: -Panie, poratuj pan! Zbieram na jedzenie. Daj pan trochę grosza! -O, nie! Pewnie zaraz kupisz flaszkę, nie ma mowy! -Skąd! Ja już od dawna nie piję! -Taak? To pewnie przegrasz w karty! -Panie, ja brzydzę się hazardem! -No to wydasz na kobiety! -Jaaa? Ja jestem wierny mojej babie, naprawdę jestem głodny. Na to koleś: -No to jedziemy do mnie. Żona zrobi kolację. zjesz z nami. Menel do końca próbuje ściemniać i mówi: -Ale zobacz pan, jak ja wyglądam, pańska żona mnie nie wpuści, daj mi pan kilka złotych i już sobie idę. -Jedziesz ze mną. Muszę pokazać żonie, co dzieje się z człowiekiem, który nie pije, nie gra w karty i jest wierny swojej kobiecie!

Co robi kucharz gdy go atakują? - Wzywa posiłki.

Facet w restauracji zamówił obiad. Jadł i przy pierwszym daniu okropnie chlipał. Przy drugim strasznie bekał. Gdy nadszedł czas na rachunek kelner mówi: - 1 zł za pierwsze danie + 50 gr za chlipanie, 2 zł za drugie danie + 50 gr za bekanie. Razem 4 zł. Facet daje 5 zł i mówi: - za resztę jeszcze sobie popuszczam bąki.

Przychodzi rabin do księdza i mówi: -Słuchaj mam świetny pomysł, jak się najeść za darmo w dobrej restauracji. No mów szybko co trzeba zrobić - odpowiada ksiądz. -Zamawiasz co chcesz, a potem czekasz, aż zaczną zamykać restaurację i kiedy podchodzi kelner, to mówisz, że płaciłeś jego koledze, który już wyszedł. Następnego dnia poszli do restauracji. Zamówili wszystkie najwykwintniejsze i najdroższe potrawy, i czekają, aż zaczną zamykać lokal. W końcu zbliża się godzina zamknięcia. Podchodzi kelner i przynosi rachunek. Ale my już zapłaciliśmy panu koledze - mówi rabin. I do tej pory czekamy na resztę - dodaje ksiądz.


22

Ogłoszenia drobne

www.magazynlokalny.co.uk

Mam do zaoferowania 3 dwojeczki w ładnym domu . Duze czyste 2 łazienki duza kuchnia polska TV i internet w cenie, dostepne od 16 grudnia kontakt Malgosia 07835733180

Sprzedam samochód! Vauxhall Meriva 2003 rok. 65 000 mil, 2 msc mot 5 msc road taxSprzedam garnitur do Komunii 3-częściowy + koszula i podmusznik. Kolor ecrii. Kontakt 07725666811 Sprzedam wózek firmy CHICCO, pierwszy właściciel, czysty i zadbany. W zestawie śpiwór wcale nieużywany i folia p-deszczowa. cena 45f, 07542910275

Sprzedam sterylizator firmy philips AVENT stan b. dobry .cena 12f,pudelko z instrukcją. Kontakt: 07542910275 Sprzedam kurtko- płaszczyk z metką. Tylko 15f. Kontakt: 07842915615 Sprzedam passat 2001r 1,9TDI 130 bhp kolor GREEN . stan b dobry. ABS, ASR, klimatyzacja. 4 poduszki powietrzne. Kontakt: 07928039811

Poszukuje 1 osoby jazde z Northampton przez Luton do Sprzedam wózek firmy Gracco w trójmiasta (Gdansk-Gdynia-Sopot) kolorze szaro-różowym. wylacznie!! wyjazd 22-12-2011 po Kontakt: 07747855200 poludniu.Powrot 02-01-2012 przed poludniem. Samochud Vauxhall Zafira. Sprzedam wózek „Mothercare Zainteresowana osobe prosze o Mychoice 3-Wheeler Pram & Pushchair” kontakt. slawomir hering 07742852386 koloru zielonego. tel. 07553675388 Sprzedam radio KENWOOD KDC W4531. tel. 07533886458

Sprzedam stepper firmy Reebok w Sprzedam kombinezon dla dziewczynki, bardzo dobrym stanie. różowy z rękawiczkami, rozmiar 86/92, Kontakt: 07535054697 raz użyty. Kontakt: 07542910275 Sprzedam komplecik do chrztu dla Sprzedam kompletny strój do Komunii dziewczynki w wieku 3-6 miesięcy. na 8-9 lat dla chłopaka tj. koszula, złota montenia@onet.pl kamizelka, spodnie i buty. Był tylko raz użyty kupiony został w debenhams oraz Kupie ubranka dla dziewczynki w wieku buty z barrats. Cena do negocjacji. 6-9,9-12 miesięcy a także w wieku 3-4 i Kontakt: rszymon@yahoo.co.uk 4-5 lat. montenia@onet.pl

Sprzedam psa rasy biały hasky 9 miesięczny. tel. 07783540083

Sprzedam ubranka dla dziewczynki 0-9m sukieneczki, bluzy, spodnie, ogrodniczki, czapeczki i wiele innych, dużo rzeczy z Disneya za jedyne Ł15. Kontakt: 07466361590

Sprzedam Vauxhall Vectra 1.8 benzyna, rocznik 2002, 115000 mil tax: 30-04-2012 , MOT: maj 2012, historia serwisowa, rozrząd zmieniony. Cena: 950 funtów 07590475765

Duża dwójka do wynajęcia dla spokojnej pary lub dwóch dziewczyn tel 07712462590

Sprzedam ubranko do chrztu dla dziewczynki w wieku 3-6miesiecy.. cieplutki komplet płaszczyk można również zakładać jako kurteczkę na specjalne okazje...komplet zawiera sukieneczkę, spodenki, płaszczyk ,czapeczkę i buciki Ł20. Kontakt: 07466361590

Sprzedam 8 tygodniowego kotka z akcesoriami (kuweta, zabawka, jedzonko, miseczka) za niewielka kwotę. tel. 07523405037 Sprzedam skoczek dla dziecka. Kontakt: 07843803261

Sprzedam quinny buzz 3 gondolka. Sprzedam wózek gracco 3in1 używany Kontakt: 07843803261 tylko 6miesiecy,folia przeciwdeszczowa gratis Ł70. Kontakt: 07466361590 Sprzedam rowerek dla dziewczynki ,posiada rączkę do doczepienia z tylu i Sprzedam Samsunga S8000 Jest kółka boczne. tel. 7845800808 w idealnym stanie, z polskim jak i angielskim menu. Sprzedam ubranka dla dziewczynki 0-3 Cena 50funtow, do negocjacji!!! firmówki. tel. 07564011821 Kontakt: 074-050-32-367 Sprzedam VW GOLF IV 1,6 1999R. Sprzedam nowy fotelik samochodowy TAX- 2.2012 M.O.T- 4.2012. czarno różowy , można ustawić 2 Kontakt: 07737594783 pozycje : siedząca i półleżąca , grupa fotelika 0-1 dziecko może w nim Sprzedania wózek silver cross 3d -siedzieć do 4 roku życia . kompaktowa konstrukcja o sportowym Kontakt: 07564011821 zawieszeniu. tel. 07564011821 Mam do sprzedania 4 opony 225/55R17 PRIMEWELL PZ900 97W stan bardzo dobry. Kontakt: 07517455081

Sprzedam sofę plus dwa fotele. Kontakt: 07907930748

Prasowanie/IRONING Kontakt: 07868259710

Sprzedam sukienkę do Komunii . Kontakt: 07527724711

Wynajmę Mam do wynajecia duza dwojke w luton lu4 8rd tel. 07714527825 Aga

Wynajmę pokój jednoosobowy 41 bancroft road lu3 2nb tel. 07581432039 Proszę dzwonić do 14.A po14 proszę zostawić wiadomosc Fajni ludzie poszukuja współlokatora, mamy szystko czego potrzebujesz,mieszkamy 10 min od centrum, przyjdz i zobacz.Ł75 za tydzien ( depozyt wymagany) rachunki wliczone. Wiktoria 07852919741 Wynajmę pokój 2-osobowy z dostępem do internetu cena 80f. Dom znajduje sie na ulicy Dunstable Close. Kontakt: 07427101937 Mam do wynajęcia pokój dla pary blisko centrum (okolice Matalana),bardzo dobre warunki, w domu mieszkają tylko 3 osoby. Pokój dostępny od zaraz. Kontakt : 07762581272 Od 16 grudnia wynajmę 2 dwójeczki i od 21 grudnia jedną dwójeczkę, w tym samym domu na Hillborough Rd LU1. Kontakt: 07835733180 Mam do wynajęcia pokój 1-osobowy przy High Town, 10 minut spacerem do shoppingu, Ł60/ tydzień, internet i opłaty wliczone w cenę.

Odkupię sprzątania domów prywatnych za rozsądną cenę Kontakt: 0786155018

Jeśli poszukujesz na rynku specjalistów z zakresu: • Zakupu lub sprzedaży nieruchomości • Pożyczek hipotecznych • Usług notarialnych Zadzwoń dzisiaj: 01908 303 664 07940 526 502 Natalia Dawid natalia@inspiredagents.co.uk Obsługa w języku polskim Jeśli jesteś właścicielem domu i myślisz o sprzedaży, nasza usługa za sprzedaż wyniesie tylko £699

Różne Szukam transportu na święta do Polski okolice Lublina w dniu 19.20 grudzień proszę o kontakt. monika885.81@o2.pl Wyjazd z Luton i okolice. Przyjazd Wrocław i miejscowości na trasie. Auto Vw Passat kombi doświadczony kierowca. Godzina wyjazdu z Luton 20:00 20.12.11. Kontakt: 07706561231 Wynajmę pomieszczenie na działalność gospodarczą. Lokal znajduje się przy salonie fryzjerskim. Kontakt: Anna 07557942295

Zatrudnię doświadczonego fryzjera lub fryzjerkę na pół etatu ze znajomością angielskiego do salonu w Dunstable. Kontakt: 07427447437 Poszukujemy osób chętnych do pracy przy rozładunku i załadunku tirów w Yodel (stary DHL Express). Zmiany nocne, stawka Ł6.10. Kontakt: 01707 267335

Najważniesze chwile w pięknych fotografiach - Zdjęcia Ślubne - Sesje Brzuszkowe - Sesje Noworodkowe - Portrety - Zdjęcia okolicznościowe tel.07828068910 IzabelaPhoto@gmail.com

Darmowe ogloszenia drobne. Kupuj i sprzedawaj za darmo z TodayAd. Samochody, wynajem nieruchomosci, ogloszenia o prace i serwisy! Oglos lub sprzedaj cokolwiek chcesz w serwisie TodayAd!

www.TodayAd.co.uk

DARMOWE Oglaszaj serwisy, wynajmuj, kupuj i sprzedawaj bezpiecznie z TodayAd! info@todayad.co.uk

Polska - Anglia

Praca

www.TodayAd.co.uk

Ogloszenia w calej UK!

GRZESIOO

http://izabelaphoto-photography.blogspot.com

Kupię / Sprzedam

23

Kontakt : 07724765848

Ogłoszenie drobne oraz życzenia możecie Panstwo umieszczać poprzez stronę internetową Usługi www.magazynlokalny.co.uk oraz w siedzibie redakcji Sprzedam xbox 360 HDD 60gb 2 pady 20 dobrych gier. tel. 07411323475

wydanie 35 (19 grudzień 2011)

Przewóz osób i towarów Anglia: +44 754 936 6740 Polska: +48 721 782 226

www.grzesioo.pl kontakt@grzesioo.pl

TR RECOVERY Autolaweta Pomoc Drogowa Unit 43 Hardmill Industry Estate Leighton Buzzard LU7 4FF Tel. 07912 525 454

OPONY LETNIE – ZIMOWE ZPRZEDAŻ, MONTAŻ, NAPRAWA, MOŻLIWY DOJAZD DO KLIENTA 07515151608

Pierwsze Polsko - Angielskie Przedszkole w Milton Keynes

Z okazji Świąt i Nowego Roku 2012 Dziękujemy naszym klientom za współpracę w minionym roku, i życzymy wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym

tel. 07948 158 111 www.tiktakchildcare.org.uk

"Dzieląc pasję zawodową, doświadczenia i umiejętności, budujemy przyszłość naszych przedszkolaków."

juz od 10 funtów w zależności od wielkości. obsługujemy Luton i INNE MIASTA. SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA.

Unit K, Kingsway Ind. Est. LU1 1LP, Luton mob. 077 370 16164

Tik Tak Childcare Ltd

CZYSZCZENIE DYWANOW!!! czyścimy dywany

tel:078-516-82-239, 078-516-82-239.

Raff - Używane meble

OPIEKUNKA: TYLKO 2.5 £ ZA 1 GODZINKE CENTRUM LUTON ZAOPIEKUJE SIE TWOIM MALEŃSTWEM OD ZARAZ WIECZORAMI W CZASIE DNIA I NOCY. NAJLEPIEJ U MNIE W DOMU. JESTEM MAMA. TEL 078-516-82-239 , 078-516-82-239

SWIÉTA TUZ TUZ!!! WIELKIE PORZADKI!!

Przeprowadzki - male i DUZE. PROFESJONALNA POMOC!!!

Bogate doświadczenie w: Zwroty nadpłaconego podatku, Working i Child Tax Credit, Housing i Council Tax Benefit, Child benefit i becikowe, Zasiłki macierzyńskie i chorobowe, Numer Insurance i konto w banku, Rejestracja i wizyty u lekarza, Wizyty i tłumaczenia w urzędach, Sprawy telefoniczne, Rejestracja i rozliczenia Self Employed, CIS i LTD. Szczegóły oferty: www.pomagamluton.co.uk lub tel. 07955161363 - Maciej.

Profesjonalne usugi księgowe, Rozliczenia podatkowe dla zatrudnionych i self employed, CIS,VAT, Payroll, Rejestracja firm, Pomoc w uzyskaniu benefitow,NIN. Serdecznie Zapraszam, Marta, 07984599836 Leighton Buzzard

Raff & Van Removals and Storage. Kontakt: Rafal 078 087 79516


24

www.magazynlokalny.co.uk

Mamy najtańsze ceny w UK DRUKUJEMY W POLSCE o 40% taniej

Wizytówki 250 szt. cena od £18 Ulotki A6, 2500 szt. cena już od £35 Plakaty A3, 50 szt. cena już od £37 Papier firmowy, 500 szt. cena już od £38 Oprócz tego materiały reklamowe: banery winylowe, koszulki z nadrukami, gadżety z dowolnym nadrukiem długopisy, breloczki, zawieszki zapachowe do aut, balony, kubki, magnesy na auta i wiele innych.

Dodatkowo: Tworzenie stron internetowych – cena już od £50 Bannery flash – od £25 Dostawa zamawianych materialow 6-8 dni roboczych

Zadzwoń już dziś: tel. 0 2081 338 449 mob. 0772 4747 878, info@inti-group.co.uk www.smartprinting.org.uk

Magazyn Lokalny 35  

Polish Local Magazine Hertfordshire, Bedfordshire, Buckinghamshire England

Magazyn Lokalny 35  

Polish Local Magazine Hertfordshire, Bedfordshire, Buckinghamshire England

Advertisement